Litva poptává německé tanky Leopard 2A8

Litva poptává německé tanky Leopard 2A8
Německý Leopard 2 A7V na cvičení Noble Jump 23 / NATO, junior specialist (OR-2) Synne Nilsson, NOR-A (Zvětšit)

Tento týden Litva podepíše prohlášení o záměru LOI (Letter of Intent) týkající se nákupu tanků Leopard 2 od německé KMW (Krauss-Maffei Wegmann). Ač přesný typ nebyl uveden, nikdo nepochybuje o nejnovější standardizované verzi Leopard 2A8. Nákup tanků je spojen s budováním litevské lehké mechanizované divize.

LOI je v obchodním procesu nezávazný právní dokument. Shrnuje dosažené výsledky jednání a předběžně vymezuje obsah budoucí smlouvy. Prohlášení o záměru mimo jiné nastavuje finanční a časové limity transakce. Podepsáním LOI všechny strany legitimizují jednání a vyjadřují záměr finální obchod dokončit.

Litva si ale zatím nechává otevřeny všechny možnosti. „Vstup, řekněme, do určitého užšího vztahu v rámci skupiny států [koalice zemí nakupující Leopard 2A8], a tady se bavíme o podpisu prohlášení o záměru, není závazkem a není to akvizice, protože teprve nyní se začne jednat o podmínkách, přesné ceně, účasti [litevského průmyslu] a podobně,“ řekl v úterý Kęstutis Budrys, hlavní poradce litevského prezidenta. Ve hře je například nákup různého počtu tanků a podpůrných vozidel.

Litevské ministerstvo obrany poslední půl rok posuzovalo tři kandidáty – americký Abrams, korejský K2 a německý Leopard 2 . Nakonec se jako nejlepší ukázal Leopard 2 (Leopard 2A8).

„Leopard nejlépe splňuje operační požadavky stanovené obranným štábem litevských ozbrojených sil, zatímco tanky amerických a jihokorejských výrobců nesplňovaly všechny požadavky nebo je splnily částečně,“ uvedl litevský ministr obrany Arvydas Anušauskas. „Hlavními hodnotícími kritérii použitými při rozhodování byly akviziční a provozní náklady, provozní zázemí, mobilita, ochrana, přizpůsobivost, bezpečnost, palebná síla a konektivita. Při provádění této analýzy litevská armáda také posoudila všechny možné hrozby a nezbytné schopnosti k tomu, aby těmto hrozbám čelila.“

Dodací lhůty u Leopardů a Abramsů jsou čtyři až šest let. Navíc metoda nákupu Abramsů a Leopardů má být jednodušší a rychlejší než u jiných typů (K2). Německý a americký tank stojí podobně, ale náklady na údržbu Leopardů jsou výrazně nižší (o 50 %).

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Leopard 2A7A1: Izraelský APS Trophy pro německé tanky

Německé ministerstvo obrany pro tanky Leopard 2 nakoupí aktivní obranný systém APS (Active ...

PREMIUM Norsko kupuje německé tanky Leopard 2A7NO

Norská vláda oficiálně oznámila záměr nakoupit 54 nových tanků Leopard 2A7NO od německé ...

Otázky a odpovědi: Akvizice bojových vozidel pěchoty CV90 a tanků Leopard 2A8

V článku Bojová vozidla CV90 a tanky Leopard 2 A8 pro Armádu ČR jsme nechali bez odpovědi ...

Itálie kupuje německé tanky Leopard 2A8

Italské ministerstvo obrany hodlá koupit 133 německých tanků Leopard 2A8. Půjde o zásadní posílení ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.