Litva převzala další obrněná vozidla JLTV

Litva převzala další obrněná vozidla JLTV
Litevské JLTV / Lithuanian MOD (Zvětšit)

Do Litvy s předstihem dorazila poslední várka 50 víceúčelových obrněných vozidel JLTV (Joint Light Tactical Vehicles). Tím se uzavřela první etapa dodávek 200 JLTV pro litevskou armádu.

Litva v letech 2019 a 2022 objednala celkově 500 obrněnců JLTV. Již nyní s 200 doručenými vozidly se Litva stala největším exportním uživatelem JLTV na světě.

V listopadu 2019 Vilnius objednal 200 JLTV s termínem doručení do konce roku 2024. Dodávky se však podařilo o rok urychlit – první várka 50 vozidel dorazila do Litvy v srpnu 2021, další v listopadu 2022, třetí minulý rok v květnu a poslední před koncem minulého roku.

Smlouva obsahovala také opci na dalších 300 obrněnců – v říjnu 2022 byl podepsán příslušný dodatek s termínem zahájení dodávek v letošním roce 2024. Podle DSCA (Defense Security Cooperation Agency), která prodej 500 JLTV a bohatého příslušenství schválila v roce 2019, hodnota kontraktů může dosáhnout 170,8 milionu dolarů (3,85 miliardy Kč).

„Pořízení obrněných terénních vozidel z USA je jedním z nejdůležitějších kroků v modernizaci litevské armády. Jsme rádi, že dodavatelé splnili své závazky – poslední várka JLTV z prvního kontraktu měla být dodána v roce 2024, ale na žádost ministerstva obrany byla vyrobena a dodána dříve,“ uvedl litevský ministr obrany Arvydas Anušauskas.

Litevské ministerstvo obrany JLTV popisuje jako „nejmodernější lehká taktická obrněná vozidla na světě. Technicky vyspělá vozidla zajišťují vysokou bezpečnost posádky a lepší efektivitu při průzkumu, dělostřeleckých operacích a operacích letecké podpory. Nákup nejen zvyšuje schopnosti litevských ozbrojených sil, ale také navazuje na litevsko-americkou vojenskou interoperabilitu.“


Litevské JLTV se střeleckým košem a kulometem M2; větší foto / kam.lt

Litevská vozidla jsou čtyřdveřové varianty ve verzi „nosič těžkých zbraní“ – M1278A1/A2 HGC (Heavy Gun Carriers). Půjde o velmi dobře vyzbrojená a vybavená vozidla. Část litevských JLTV získá dálkově ovládané zbraňové moduly M153 CROWS (Common Remote Weapon Stations) pro 12,7mm kulomety M2 QCB (Quick Change Barrel) s rychle vyměnitelnými hlavněmi, kulové termovizní senzory M230 TAC (umístěné na zadní rámově nástavbě), akustický detektor střelby Boomerang III a vojenskou navigaci GPS. Další litevská JLTV budou v klasické transportní variantě (bez výzbroje) nebo se střeleckým košem a ručně ovládaným kulometem M2.

Také balistická a protiminová ochrana je v této hmotnostní kategorii (deset tun) vozidel na špičkové úrovni. Bezpečnost zvyšují ocelové vložky kol „flat-run“, navijáky a tažná zařízení.

O přesné úrovni balistické ochrany JLTV vlastně nejsou žádné informace. Podle původních požadavků americké námořní pěchoty z roku 2006, jak je uvádí portál GlobalSecurity.org, se mluví o nutnosti základní ochrany (A-Kit) na úrovní STANAG 1 (proti palbě z ručních zbraní). Dalším požadavkem je možnost JLTV vybavit přídavnou balistickou ochranou (B-Kit) pro ochranu na úrovni STANAG 4, tedy proti průbojné munici ráže 14,5 mm. Není důvod nevěřit, že výrobce tyto požadavky nesplnil.

O nákupu JLTV, jejichž výroba nedávno přesáhla 20 000 kusů, se kromě amerických ozbrojených sil (s plány na nákup 65 000 vozidel) a zmíněné Litvy rozhodly např: Černá Hora, Severní Makedonie, Slovinsko, Slovensko, Rumunsko, Belgie a Brazílie. Nedávno se k nim připojilo Mongolsko a Izrael. Potenciální budoucí uživatelé jsou Velká Británie, Řecko, Portugalsko a Polsko.

Obrovskou výhodou JLTV nejsou jen jeho špičkové technické parametry, ale zejména rozsáhlé výrobní zázemí – jedná se o vozidlo určené pro masovou vojenskou výrobu. Zákazník, což je vidno na příkladu Litvy, může dostat stovky velmi dobře chráněných a vyzbrojených JLTV během pár let.


JLTV

Litva díky vojenskému odporu Ukrajiny dostala čas se připravit na hrozbu ruské invaze. V letošním litevském rozpočtu je na obranu vyčleněno 2,71 % HDP, což odpovídá 2,06 miliardám EUR. Z toho 2,52 % pochází z běžných rozpočtových prostředků a zbytek ze „solidárních příspěvků“ bank. Ty poslouží výhradně k financování infrastruktury pro hostování spojeneckých sil.

Kromě toho prezident Gitanas Nauseda oznámil možnost v roce 2025 zavést speciální vojenskou daň a pomoci tak dosáhnout kýžených tříprocentních výdajů HDP na obranu.

V současné době jsou relativně nízké výdaje na obranu v Litvě terčem kritiky. Hrozí například, že ohlášená litevská divize může dosáhnout operační připravenosti až v roce 2035, místo dříve zmiňovaného roku 2030. Již dříve se plánovalo, že manévrové jednotky divize budou vytvořeny na základě pěších brigád Železný vlk a Žemaitija a záložní lehké pěší brigády Aukštaitija. Plánuje se také nákup tanků.

Divize je vojenský útvar složený z několika brigád. Podle ozbrojených sil litevskou divizi utvoří přibližně 17 000 až 18 000 vojáků.

Jednoznačně největší zárukou litevské bezpečnosti ale bude v Litvě trvale rozmístěná německá mechanizovaná brigáda. Německá jednotka o síle 4700 vojáků má být plně funkční v roce 2027 a její rozmísťování proběhne v letech 2025 až 2026. A co je pro litevskou bezpečnost naprosto zásadní, němečtí vojáci si sebou vezmou své rodiny…

Zdroj: kam.lt, LRT

Galerie

Litevské JLTV / Lithuanian MOD Litevské JLTV / Lithuanian MOD Litevské JLTV / Lithuanian MOD

Nahlásit chybu v článku


Související články

Litva nakupuje taktická obrněná vozidla JLTV 4×4 pro brigády Železný vlk a Źmuď

Americká agentura pro obrannou spolupráci DSCA (Defense Security Cooperation Agency) schválila ...

Litva převzala první taktická vozidla JLTV

V litevské Rukle zástupci litevského ministerstva obrany slavnostně převzali první americká obrněná ...

Litva kupuje tanky a buduje mechanizovanou divizi

Litevské ozbrojené síly (Lietuvos ginkluotosios pajėgos) na základě současných pěších a ...

PREMIUM Litva poptává německé tanky Leopard 2A8

Tento týden Litva podepíše prohlášení o záměru LOI (Letter of Intent) týkající se nákupu tanků ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • PaSt
  12:13 07.01.2024

  Příjemné zprávy, nejméně tedy pro Litevce. Nedá mi spát jen jedna věc, a to vyjádření: "Není důvod nevěřit, že výrobce tyto požadavky nesplnil." Není tím spíše myšleno "Není důvod ...Zobrazit celý příspěvek

  Příjemné zprávy, nejméně tedy pro Litevce. Nedá mi spát jen jedna věc, a to vyjádření: "Není důvod nevěřit, že výrobce tyto požadavky nesplnil." Není tím spíše myšleno "Není důvod nevěřit, že výrobce tyto požadavky SPLNIL."? Prosím, nejde o hnidopišství, jen se chci ujistit, že výrok chápu tak, jak byl míněn...Skrýt celý příspěvek

 • Kanaďan
  20:22 04.01.2024

  Patrioty se budou brzy vyrábět taky. A ve velkém.

  Patrioty se budou brzy vyrábět taky. A ve velkém.

  • Splasher
   23:43 04.01.2024

   Pro Poláky a jejich PTŘS stíhače. Ano, to víme.

   Pro Poláky a jejich PTŘS stíhače. Ano, to víme.

 • apache
  22:31 02.01.2024

  Mimochodem, v těchto dnech Litva oznámila, že obdržela várku 120mm minometů Expal, zřejmě stejných jako má naše CPSS. Asi je tedy jasné, čím budou ty "minometné vozíky" tahat.

  Mimochodem, v těchto dnech Litva oznámila, že obdržela várku 120mm minometů Expal, zřejmě stejných jako má naše CPSS. Asi je tedy jasné, čím budou ty "minometné vozíky" tahat.

  • Matus1993
   17:17 03.01.2024

   Ukazuje mi cenu 9,8 milionov ale neznamy pocet ks. Teraz mali dostat polovicku, co vyzera nad desat kusov, takze min 20 ks by malo byt. To je celkom lacne

   Ukazuje mi cenu 9,8 milionov ale neznamy pocet ks. Teraz mali dostat polovicku, co vyzera nad desat kusov, takze min 20 ks by malo byt. To je celkom lacne

   • SYN_
    21:48 03.01.2024

    A není u minometů obecně zdaleka nejdražší munice?

    A není u minometů obecně zdaleka nejdražší munice?

 • Splasher
  18:18 02.01.2024

  Já se jen pořád divím, že stále ještě nejsou na stole objednávky na stovky vozidel podobné (i těžší) kategorie, který dokáže nás průmysl zvládnout - např. Patriot a Titus. Budeme ...Zobrazit celý příspěvek

  Já se jen pořád divím, že stále ještě nejsou na stole objednávky na stovky vozidel podobné (i těžší) kategorie, který dokáže nás průmysl zvládnout - např. Patriot a Titus.

  Budeme potřebovat stovky vozidel, tak aby naši vojáci nemuseli jezdit jen pod plachtou Tatrovek, budeme potřebovat stíhače tanků s PTŘS, pro operátory dronů, pro mobilní PVO, ženisté, ambulance apod. Ale pořád žádnou snahu cokoliv rozjet nevidím.Skrýt celý příspěvek

  • Pirat49
   18:32 02.01.2024

   Asi nebude problem to ,,rozjet,, ale rozpocet ktory nepusti.

   Asi nebude problem to ,,rozjet,, ale rozpocet ktory nepusti.

  • Scotty
   19:26 02.01.2024

   Tak výrobu stovek Titusů pro AČR patrně neuvidíte nikdy. Patrioty možná až se bude přezbrojovat Iveco.

   Tak výrobu stovek Titusů pro AČR patrně neuvidíte nikdy. Patrioty možná až se bude přezbrojovat Iveco.

   • TarosCZ
    18:39 03.01.2024

    Nebyl plan pro ACR asi 300 Titusu?

    Nebyl plan pro ACR asi 300 Titusu?

    • Scotty
     19:09 03.01.2024

     To nebyl nikdy plán, ale jedno prohlášení už ani nevím koho. Dalších několik desítek se nakoupí jako pokračování obměny spojovacích prostředků a potom se uvidí. Určitě by se ...Zobrazit celý příspěvek

     To nebyl nikdy plán, ale jedno prohlášení už ani nevím koho. Dalších několik desítek se nakoupí jako pokračování obměny spojovacích prostředků a potom se uvidí. Určitě by se využití pro další vozy našlo. Ovšem nákup několika stovek v dohledné době určitě nehrozí.Skrýt celý příspěvek

     • TarosCZ
      19:38 03.01.2024

      Ok, diky

      Ok, diky

Načítám diskuzi...