Litva převzala první taktická vozidla JLTV

Litva převzala první taktická vozidla JLTV
Litevské JLTV / Foto: Litevské ministerstvo obrany, Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija (Zvětšit)

V litevské Rukle zástupci litevského ministerstva obrany slavnostně převzali první americká obrněná taktická vozidla JLTV (Joint Light Tactical Vehicle). Obrněnci zamíří do litevských mechanizovaných brigád „Železný vlk“ (litevsky „Geležinis Vilkas“) a „Žmuď“(Žemaitija).

„Jsme velmi rádi, že dnes vidíme obrněná terénní vozidla JLTV v Litvě. Tato americká akvizice je jedním z nejdůležitějších kroků modernizace litevských ozbrojených sil. Jsme velmi rádi, že naše vojenská spolupráce se Spojenými státy roste a že společně můžeme přispět k bezpečnosti východního křídla NATO. Vysíláme našim spojencům silný signál, že se Litva stará a investuje jak do vlastní obrany, tak do obrany Aliance jako celku,“ řekl náměstek litevského ministra obrany Margiris Abukevičius. Slavnostního předání se také zúčastnil americký velvyslanec USA v Litvě Robert Gilchrist.

Litva objednala 200 obrněnců JLTV, přičemž 50 je již v Litvě. Výcvikové jednotky litevské armády zatím vycvičily několik desítek řidičů a 15 mechaniků. Všechna JLTV Litva získá do konce roku 2024.

„JLTV jsou technicky vyspělá terénní vozidla, která poskytují vysokou úroveň ochrany posádky. Budou lépe chránit naše jednotky a zajišťovat větší efektivitu v oblasti zpravodajství, dělostřelecké podpory a podpoří vedení leteckých úderů. Vozidla vznikla podle potřeb litevských ozbrojených sil, aby zajistila plnění úkolů národní obrany i mezinárodních misí.  JLTV posílí schopnosti naší armády a zlepší interakci mezi litevskými a americkými silami,“ uvedl Abukevičius.


Slavnostní ceremoniál zařazení JLTV do výzbroje litevské armády.

Litevská JLTV získají střelecké koše s kulometem M2 QCB ráže 12,7 mm. Instalace košů začne v nejbližší době. Součástí dodávek je také školení, technická podpora, doprava vozidel, náhradní díly, obslužné nástroje atd.

Vzhledem ke své exponované pozici Litva na obranu vydává více než 2 % svého HDP – v letošním roce to je 1,17 miliardy euro (29,9 miliardy Kč). Z rozpočtu jde maximálně 50 % na personální výdaje a minimálně 20 % na investice do výstroje a výzbroje.

Litva nyní čelí nepřátelským, suverenitu a územní celistvost ohrožujícím, aktivitám Běloruska a Ruska. Běloruští vojáci pomáhají pašovat migranty přes bělorusko-litevskou hranici a již několikrát pronikli na litevské území. Rusko a Bělorusko pak chystají společné masivní cvičení Zapad-2021 – část cvičení proběhne na polygonu Grodno vzdáleném jen kilometr od litevských hranic.


V roce 1989 dva miliony obyvatel Estonska, Lotyšska a Litvy, na výročí paktu Molotov-Ribbentrop, vytvořilo 600 kilometrů dlouhý lidský řetěz.

Litva si v současné době připomíná 82 výročí tragického německo-sovětského paktu Molotov-Ribbentrop, který umetl cestu pro napadení Polska a odstartoval druhou světovou válku. O 50 let později na výročí paktu dva miliony obyvatel Estonska, Litvy a Lotyšska vytvořilo nejdelší lidský řetěz v historii jako protest proti ruské okupaci.

Mezi hlavní vyzbrojovací projekty Litvy (mimo JLTV) patří nákup 88 bojových vozidel pěchoty Vilkas, 21 používaných samohybných houfnic PzH 2000 a dvou baterií protivzdušné obrany NASAMS 3. Litva také letos nakoupí šest vrtulníků Black Hawk a s Estonskem a Lotyšskem vede jednání o společném nákupu raketometů MLRS (Multiple Launch Rocket System).

JLTV je nejpokročilejší taktické vozidlo 4×4 současnosti. Jednou z „vychytávek“ je dotykový displej, přes který lze ovládat a kontrolovat všechny funkce vozidla – například světlou výšku vozidla nebo tlak v pneumatikách (pro jízdu po silnici, v blátě atd.). Displej také indikuje poruchy a zobrazuje návody a postupy, jak poruchy řešit.


JLTV v litevské armádě

Vozidlo má také velmi výkonný zdroj elektrické energie a robustní elektrickou síť – jedna ze zástrček ve vozidle pracuje pod napětím 110 voltů (standardní domovní napětí v USA), takže lze použít například klasickou varnou konvici. Posádka si tak může přímo ve vozidle připravit horké kafe nebo čaj.

Kromě Spojených států a Litvy vozidla JLTV zakoupilo Slovinsko (38 + 37 dalších v letošním roce) a Černá hora (67 vozidel). Slovinské JLTV používají norský dálkově ovládaný modul M153 Kongsberg s kulometem ráže 12,7 mm a (volitelně) protitankovou řízenou střelou Spike. Celkově Slovinsko do roku 2024 postupně nakoupí až 152 JLTV.

Největším evropským uživatelem JLTV se ale stane Belgie, která v roce 2020 objednala 322 JLTV za 135 milionů euro. Dodávky se rozběhnou v roce 2023. Dalším budoucím uživatelem je Brazílie (12 vozidel) a Severní Makedonie (33 vozidel, výhledově 94). Mezi potenciální zákazníky patří Portugalsko a Velká Británie, která poptává 821 JLTV pro pozemní síly a námořní pěchotu.

Zdroj: kam.lt

Nahlásit chybu v článku


Související články

Potvrzeno: Litva nakoupila bojová vozidla pěchoty Boxer

Litevské ministerstvo obrany podpisem stvrdilo nákup 88 bojových vozidel pěchoty (BVP) Boxer. ...

Litva nakoupila 200 taktických obrněných vozidel JLTV

Litevské a americké ministerstvo obrany podepsaly mezivládní dohodu o dodávce 200 taktických ...

PREMIUM Litva je nejen spolehlivý spojenec, ale i tradiční přítel naší země

S Litvou, která je řádným členským státem Evropské unie a NATO, pojí Českou republiku tradičně velmi ...

Litva čelí nepřátelským vojenským operacím Běloruska

Na bělorusko-litevské hranici v posledních týdnech uměle rozdmýchává běloruský režim prezidenta ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Sabuk
  20:37 26.08.2021

  Za mě palec nahoru, za to kolik na to už je integrovaných zbraní.

  Za mě palec nahoru, za to kolik na to už je integrovaných zbraní.

 • danny
  10:43 24.08.2021

  Chtěl jsem napsat něco ve stylu, že pro ambice, jaké litevská armáda má, by jí slušelo místo pár nejnovějších pohybovadel přitlačit v dělostřelectvu a minometech, ale když to ...Zobrazit celý příspěvek

  Chtěl jsem napsat něco ve stylu, že pro ambice, jaké litevská armáda má, by jí slušelo místo pár nejnovějších pohybovadel přitlačit v dělostřelectvu a minometech, ale když to člověk srovná s námi, tak je ta kritika taková...Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  18:19 20.08.2021

  ...masivní nákupy z EU...
  ...nějak se mi nezdá, že by v EU mohl vzniknout "eurotank", když nejsou evidentně schopní vyplodit ani ekvivalent JLTV?

  ...masivní nákupy z EU...
  ...nějak se mi nezdá, že by v EU mohl vzniknout "eurotank", když nejsou evidentně schopní vyplodit ani ekvivalent JLTV?

  • Torong
   21:45 20.08.2021

   Tak jednou už se o "eurotank" pokoušeli. Nakonec vznikly eurotanky dva - Leopard 1 a AMX 3... Něco mi říká, že tentokrát to dopadne pro změnu stejně...

   Tak jednou už se o "eurotank" pokoušeli. Nakonec vznikly eurotanky dva - Leopard 1 a AMX 3... Něco mi říká, že tentokrát to dopadne pro změnu stejně...

Načítám diskuzi...