LOCUST: Roj průzkumných bezpilotních letadel

Foto: K dispozici je pouze videozáznam vypuštění a letu bezpilotních letadel vznikající v programu LOCUST. Na obrázku vypuštění torpédového bezpilotního letadla a následné roztažení složených křídel. / YouTube
K dispozici je pouze videozáznam vypuštění a letu bezpilotních letadel vznikající v programu LOCUST. Na obrázku vypuštění torpédového bezpilotního letadla a následné roztažení složených křídel. / YouTube

Úřad pro námořní výzkum ONR (Office of Naval Research) amerického námořnictva před pár dny představil nejnovější pokroky v programu LOCUST (Low-Cost UAV Swarming Technology). Cílem programu je vyvinout průzkumný vzdušný systém složený z několika desítek malých dronů. ou i mimo americké námořnictvo.

Námořní program LOCUST (česky „kobylka") je součástí širšího vývoje spolupracujících robotických strojů. Kromě bezpilotních vzdušných prostředků (UAV) námořníci pracují rovněž na robotických rojích bezosádkových hladinových plavidel USV (Unmanned Surface Vehicle).

V srpnu minulého roku ONR například otestovala na řece James River ve Virgini technologii umožňující robotickým lodím vzájemně synchronizovat svojí činnost – vše bez zásahu lidské obsluhy. Celkově se na řece koordinovaně „rojilo" 13 lodí a cvičně chránilo hlavní mateřské plavidlo s posádkou.

Testované lodě byly osazené senzorovým a řídícím systémem CARACaS (Control Architecture for Robotic Agent Command and Sensing). CARACaS původně vznikl v NASA pro řízení robotického vozítka Curiostiy na planetě Mars.

Řídícím systémem CARACaS jsou vybaveny také drony vznikající v rámci programu LOCUST. Lee Mastroianni, ředitel programu LOCUST, vysvětli na konferenci Sea Air Space podstatu fungování splupracujících dronů.

„Ve 3D prostoru děláte velmi komplexní manévry. Problém je zajistit koordinované rozdělení a spojení jednotlivých dronů. Potřebujeme například tří drony oddělit z roje a zničit nějaký cíl nebo udělat nějaký průzkum, pak se vrátit zpět a zařadit se do formace," říká Mastroianni. „Je to velmi dynamické."

Záznám z testování bezpilotních dronů programu LOCUST

LOCUST počítá s rojem až 30 navzájem spolupracujících malých bezpilotních letadel Coyote od firem Sensintel/BAE Systems. Jde s speciální letouny s torpédovým trupem a rozkládacím párem křídel a dvojicí svislých stabilizátorů.

Coyote má rozpětí křídel 1,4 m a startovací hmotnost 5,9 kg. S užitečným nákladem o hmotnost 0,9 kg dokáže létat ve vzduchu 60 minut. Cestovní rychlost je 110 km/h a maximální 160 km/h.

Zajímavý je způsob vypouštění. Inženýři připravili speciální vícenásobné tubusové odpalovací zařízení. V každém tubusu je ukryt letoun se složenými křídly. V případě potřeby se letouny v rychlém sledu vystřelí do vzduchu a okamžitě zaujmou ve vzduchu formaci.

Výhodou je univerzálnost použití. Tubusové zařízení lze použít na lodích, pozemních vozidlech i dalších letadlech. Teoreticky je možné umístit tubusy na vrtulníky AH-64 Apache a používat malé drony jako předsunuté průzkumné systémy.

Testy ukázaly, že letadla jsou pomocí technologie CARACaS schopny synchronního letu, předávat si informace a spolupracovat na stejném cíli. Pokud testy poběží dobře, námořnictvo plánuje nasazení systému LOCUST na bojových lodích již v roce 2016.

CoyoteVýchozím dronem je malé bezpilotní letadlo Coyote od firmy BAE Systems; větší foto / BAE Systems

„Nikdy předtím nebylo možný vidět takovou autonomní koordinaci během letu," vysvětluje Mastroianni. „Přizpůsobitelné a postradatelné bezpilotní letadla odlehčí práci pilotovaným letadlům a tradičním zbraňovým systémům. V podstatě znásobí bojovou sílu a sníží riziko zranění bojovníků."

Drony je možné vybavit nejrůznějším užitečným zařízením. Všechny drony roje nebo jen část je možné vybavit průzkumnými nebo zaměřovacími systémy. Na palubu je také možné umístit bojovou hlavici.

Hlavní výhodou celého řešení je cenová efektivita. Stovka malých letadel stojí méně než jeden taktický letoun nebo bojový vrtulník.

Navíc potenciální protivník musí začít hledat odpověď na techniku útoku v rojích, a to nejen technickou, ale i ekonomickou. Jedna protiletadlová střela stojí stovky tisíc až jednotky milionů dolarů. Také munice do rychlopalných kanónů není zadarmo. Jeden specializovaný náboj do kanónu ráže 30 mm přijde na stovky dolarů.

Podle některých bezpečnostních odborníků, jako je Paul Scharre z Centra pro novou americkou bezpečnost CNAS (Center for New American Security), je technologie robotických rojů klíčem k udržení americké vojenské dominance.

Zdroj: ONRDefenseOne

Nahlásit chybu v článku


Související články

Průzkum a pozorování příhraniční oblasti

Předběžné bojové nařízení velitele průzkumné skupiny pro velitele týmů naznačilo dostatek ...

RQ-4 Global Hawk: Nucené dítě amerického letectva

Uběhlo již 17 let od prvního vzletu průzkumného bezpilotního letadla RQ-4 Global Hawk. Letoun měl ...

SOSITE: Nová strategie válčení

Americká Agentura pro výzkum pokročilých obranných projektů DARPA (Defense Advanced Research ...

Bojový tandem: Vrtulník Apache a dron RQ-7Bv2 Shadow

Americká armáda v rámci programu ARI (Aviation Restructuring Initiative) vybavila první leteckou ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Blake
  14:55 20.04.2015

  Padakovy system je zbytocna vaha navyse, takto male UAV su schopne letiet dostatocne pomaly na to, aby sa pri tom pristani vyrazne neposkodili. Skore ruske UAV s prudovym motorom ...Zobrazit celý příspěvek

  Padakovy system je zbytocna vaha navyse, takto male UAV su schopne letiet dostatocne pomaly na to, aby sa pri tom pristani vyrazne neposkodili. Skore ruske UAV s prudovym motorom mali prave takyto problem, ze pristavali na bruchu, pri com sa motor vacsinou poskodil natolko, ze sa musel vymenit, ale to bolo dekady dozadu, miniaturizacia niekedy riesi problemy sama o sebe..Skrýt celý příspěvek

 • Thanos
  13:55 20.04.2015

  To je tedy opravdu krkolomné.. :D Přišlo by mi jednodušší na to přidat nějaký padákový systém než tohle.

  To je tedy opravdu krkolomné.. :D Přišlo by mi jednodušší na to přidat nějaký padákový systém než tohle.

 • Firefighter
  12:58 20.04.2015

  Tyhle malé mrchy přistanou bez problémů na břicho. Naprotitomu třeba scaneagle přistává zachycením ve vzduchu na lano, je to docela krkolomná ale zábavná podívaná. ...Zobrazit celý příspěvek

  Tyhle malé mrchy přistanou bez problémů na břicho. Naprotitomu třeba scaneagle přistává zachycením ve vzduchu na lano, je to docela krkolomná ale zábavná podívaná.

  https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

 • shal
  22:47 19.04.2015

  Tohle klidně může přistávat na břicho, případně nepřistávat vůbec. Prostě to sebou někde švihne.

  Tohle klidně může přistávat na břicho, případně nepřistávat vůbec. Prostě to sebou někde švihne.

 • Thanos
  21:49 18.04.2015

  Jak přistávají?

  Jak přistávají?

Načítám diskuzi...