LOCUST: Roj průzkumných bezpilotních letadel

Foto: K dispozici je pouze videozáznam vypuštění a letu bezpilotních letadel vznikající v programu  LOCUST. Na obrázku vypuštění torpédového bezpilotního letadla a následné roztažení složených křídel. / YouTube
Foto: K dispozici je pouze videozáznam vypuštění a letu bezpilotních letadel vznikající v programu LOCUST. Na obrázku vypuštění torpédového bezpilotního letadla a následné roztažení složených křídel. / YouTube

Úřad pro námořní výzkum ONR (Office of Naval Research) amerického námořnictva před pár dny představil nejnovější pokroky v programu LOCUST (Low-Cost UAV Swarming Technology). Cílem programu je vyvinout průzkumný vzdušný systém složený z několika desítek malých dronů. ou i mimo americké námořnictvo.

Námořní program LOCUST (česky „kobylka") je součástí širšího vývoje spolupracujících robotických strojů. Kromě bezpilotních vzdušných prostředků (UAV) námořníci pracují rovněž na robotických rojích bezosádkových hladinových plavidel USV (Unmanned Surface Vehicle).V srpnu minulého roku ONR například otestovala na řece James River ve Virgini technologii umožňující robotickým lodím vzájemně synchronizovat svojí činnost – vše bez zásahu lidské obsluhy. Celkově se na řece koordinovaně „rojilo" 13 lodí a cvičně chránilo hlavní mateřské plavidlo s posádkou.Testované lodě byly osazené senzorovým a řídícím systémem CARACaS (Control Architecture for Robotic Agent Command and Sensing). CARACaS původně vznikl v NASA pro řízení robotického vozítka Curiostiy na planetě Mars.Řídícím systémem CARACaS jsou vybaveny také drony vznikající v rámci programu LOCUST. Lee Mastroianni, ředitel programu LOCUST, vysvětli na konferenci Sea Air Space podstatu fungování splupracujících dronů.„Ve 3D prostoru děláte velmi komplexní manévry. Problém je zajistit koordinované rozdělení a spojení jednotlivých dronů. Potřebujeme například tří drony oddělit z roje a zničit nějaký cíl nebo udělat nějaký průzkum, pak se vrátit zpět a zařadit se do formace," říká Mastroianni. „Je to velmi dynamické."Foto: Záznám z testování bezpilotních dronů programu LOCUST. / YouTube

LOCUST počítá s rojem až 30 navzájem spolupracujících malých bezpilotních letadel Coyote od firem Sensintel/BAE Systems. Jde s speciální letouny s torpédovým trupem a rozkládacím párem křídel a dvojicí svislých stabilizátorů.Coyote má rozpětí křídel 1,4 m a startovací hmotnost 5,9 kg. S užitečným nákladem o hmotnost 0,9 kg dokáže létat ve vzduchu 60 minut. Cestovní rychlost je 110 km/h a maximální 160 km/h.Zajímavý je způsob vypouštění. Inženýři připravili speciální vícenásobné tubusové odpalovací zařízení. V každém tubusu je ukryt letoun se složenými křídly. V případě potřeby se letouny v rychlém sledu vystřelí do vzduchu a okamžitě zaujmou ve vzduchu formaci.Výhodou je univerzálnost použití. Tubusové zařízení lze použít na lodích, pozemních vozidlech i dalších letadlech. Teoreticky je možné umístit tubusy na vrtulníky AH-64 Apache a používat malé drony jako předsunuté průzkumné systémy.Testy ukázaly, že letadla jsou pomocí technologie CARACaS schopny synchronního letu, předávat si informace a spolupracovat na stejném cíli. Pokud testy poběží dobře, námořnictvo plánuje nasazení systému LOCUST na bojových lodích již v roce 2016.Coyote

Foto: Výchozím dronem je malé bezpilotní letadlo Coyote od firmy BAE Systems; větší foto / BAE Systems

„Nikdy předtím nebylo možný vidět takovou autonomní koordinaci během letu," vysvětluje Mastroianni. „Přizpůsobitelné a postradatelné bezpilotní letadla odlehčí práci pilotovaným letadlům a tradičním zbraňovým systémům. V podstatě znásobí bojovou sílu a sníží riziko zranění bojovníků."Drony je možné vybavit nejrůznějším užitečným zařízením. Všechny drony roje nebo jen část je možné vybavit průzkumnými nebo zaměřovacími systémy. Na palubu je také možné umístit bojovou hlavici.Hlavní výhodou celého řešení je cenová efektivita. Stovka malých letadel stojí méně než jeden taktický letoun nebo bojový vrtulník.Navíc potenciální protivník musí začít hledat odpověď na techniku útoku v rojích, a to nejen technickou, ale i ekonomickou. Jedna protiletadlová střela stojí stovky tisíc až jednotky milionů dolarů. Také munice do rychlopalných kanónů není zadarmo. Jeden specializovaný náboj do kanónu ráže 30 mm přijde na stovky dolarů.Podle některých bezpečnostních odborníků, jako je Paul Scharre z Centra pro novou americkou bezpečnost CNAS (Center for New American Security), je technologie robotických rojů klíčem k udržení americké vojenské dominance.

Zdroj: ONRDefenseOne

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Průzkum a pozorování příhraniční oblasti

Předběžné bojové nařízení velitele průzkumné skupiny pro velitele týmů naznačilo dostatek počátečních informací. Ta hlavní zněla-průzkumná skupina bude na bázi dvou průzkumných týmů za pět dnů připravena k plnění úkolu v podobě propátrávání a pozorování příhraniční oblasti na území „Modré republiky" v části „Libavsko". Tak začala příprava průzkumné skupiny velitelské roty na cvičení ve VVP Libavá, které se uskutečnilo od 16. do 20. února 2015.

RQ-4 Global Hawk: Nucené dítě amerického letectva

Uběhlo již 17 let od prvního vzletu průzkumného bezpilotního letadla RQ-4 Global Hawk. Letoun měl podle původních plánů nahradit slavný špionážní stroj U-2 „Dragoon Lady“. Naděje vkládné do letounu RQ-4 se však (prozatím) nenaplnily.

SOSITE: Nová strategie válčení

Americká Agentura pro výzkum pokročilých obranných projektů DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) představila novou strategii nasazení zbraňových prostředků. Klíčovou myšlenkou je spojit nejrůznější zbraňové systémy v jeden funkční celek. DARPA strategii rozvíjí v rámci programu SOSITE (System of Systems Integration Technology and Experimentation).

Bojový tandem: Vrtulník Apache a dron RQ-7Bv2 Shadow

Americká armáda v rámci programu ARI (Aviation Restructuring Initiative) vybavila první leteckou jednotku bezpilotními letadly RQ-7Bv2 Shadow. Bezpilotní letadla Shadow v jednotce a postupně v celé americké armádě z velké části nahradí průzkumné vrtulníky Bell OH-58 Kiowa.

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře