Pět letadlových lodí NATO chrání Evropu

Pět letadlových lodí NATO chrání Evropu
Návštěva NATO delegace na letadlové lodi Gerald R. Ford (CVN-78) / U.S. Navy, Mass Communication Specialist 3rd Class Jacob Mattingly (Zvětšit)

Oceány patří NATO. Aliance, v čele s americkým námořnictvem (US Navy), má nejmocnější námořní síly na světě. Nyní to Aliance teatrálně dokazuje ve vodách kolem Evropy, kde současně působí dvě americké a tři evropské letadlové lodě.

Kolem evropských břehů koordinovaně působí americké letadlové lodě USS Gerald R. Ford (CVN-78) a USS George H.W. Bush (CVN-77), dále francouzská FS Charles de Gaulle (R91), britská HMS Queen Elizabeth (R08) a italská ITS Cavour (CVH 550).

Všechny letadlové lodě, společně se svými doprovody, operují v severním Atlantiku, v Severním a Středozemním moři. Americké lodě doprovázejí torpédoborce třídy Arleigh Burke a raketové křižníky Ticonderoga.

Součástí svazů jsou také ponorky. Informace o nasazení a celková aktivita ponorek jsou obecně utajovány. V rámci vojenského konceptu „ukázky síly“ (show of force) však někdy dávají najevo svou přítomnost. Vzhledem k ruské vojenské agresi proti Západu je to v poslední době i v Evropě. V polovině října například balistická ponorka USS Rhode Island třídy Ohio navštívila Gibraltar. V říjnu se ponorka USS West Virginia stejné třídy vynořila v Arabském moři. Obě ponorky nesou jaderné střely Trident D5.

Každá z pěti letadlových lodí funguje na jiném místě, takže nelze očekávat „sraz“ všech lodí na jednom místě. Což ostatně nedává smysl. Všechny letadlové lodě strategicky působí v celé evropské operační oblasti. Ostatně jako v reálném válečném konfliktu.


USS Gerald R. Ford připlouvá do Portsmouthu

„Ačkoli síly každého státu operují na podporu svých vlastních cílů mise, pokročilá spolupráce ukazuje jednotu v kolektivní obraně Aliance. Do skupin jsou zapojeny lodě a prostředky různých spojenců a partnerů a činnost je koordinována se stálými námořními skupinami NATO 1 a 2 [SNMG 1 a SNMG 2],“ uvedla dnes tisková zpráva NATO. „Tato událost představuje pro spojenecké země příležitost ke koordinaci věrohodné bojové síly v celém euroatlantickém prostoru a je ukázkou soudržnosti a interoperability NATO.“

Stále námořní skupiny NATO SNMG (Standing NATO Maritime Group One) jsou námořní složkou Sil rychlé reakce NATO NRF (NATO Response Force). Kolem Evropy se vždy pohybují dvě skupiny – SNMG 1 a SNMG 2. V každé skupině na rotační bázi působí čtyři až šest fregat / torpédoborců.

„NATO běžně prokazuje svou soudržnost a koordinuje činnost s mnoha mezinárodními námořními aktivy,“ uvedl šéf námořního velitelství NATO viceadmirál Keith Blount. „Tato příležitost demonstruje náš neochvějný závazek ke stabilitě a bezpečnosti euroatlantického prostoru a sílu našich společných schopností. Pět letadlových lodí v naší operační oblasti představuje další příležitost ke konsolidaci našeho přístupu k protivzdušné obraně, spolupráci napříč oblastmi a integraci námořní a pozemní dopravy.“


Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg na palubě USS George H.W. Bush v Jaderském moři.

„Tyto operace představují pro spojenecké země příležitost ke koordinaci kritické bojové síly v celém euroatlantickém prostoru a zároveň demonstrují soudržnost a interoperabilitu NATO,“ uvedla Sabrina Singhová, zástupkyně tiskového mluvčí Pentagonu. „Je to také příležitost otestovat spojeneckou spolupráci a procvičit koncepci odstrašení a obranu NATO ve všech geografických oblastech, operačních doménách a funkčních oblastech aliance.“

Největší a nejmodernější letadlová loď současnosti Gerald R. Ford, zároveň v rámci svého úplně prvního ostrého nasazení, připlula do britského Portsmouthu ve pondělí. Vzhledem ke své velikosti ale plavidlo kotví v zátoce Stokes Bay u města Gosport.

Americké plavidlo nese palubní letecké křídlo CVW 8 (Carrier Air Wing 8). Součástí křídla jsou letky stíhaček F/A-18E/F Super Hornet, letouny elektronického boje EA-18G Growler, námořní „awacsy“ E-2 Hawkeye, dopravní stroje C- 2 letadla Greyhound a vrtulníky MH-60R/S Seahawk.


Na palubě USS Gerald R. Ford

„Posádka USS Gerald R. Ford je poctěna a nadšena, že může během prvního nasazení Fordu navštívit Portsmouth, srdce Královského námořnictva,“ uvedl v tiskové zprávě kapitán Paul Lanzilotta, velitel Gerald R. Ford. „Velká Británie je pro nás váženým spojencem. Jsme zde, abychom spolupracovali, posílili naše partnerství a dali našim námořníkům příležitost poznat toto krásné město.“

V Portsmouthu se nachází HMNB Portsmouth, jedna z hlavních základen britského královského námořnictva, kde sídlí letadlové lodě HMS Queen Elizabeth (R08) a HMS Prince of Wales (R09).

Minulý týden se Fordova CSG zúčastnila cvičení Silver Wolverine ve východním Atlantiku společně s loděmi z Kanady, Dánska, Německa, Španělska, Francie a Nizozemska. Minulý měsíc USS Gerald R. Ford navštívila Halifax v Novém Skotsku, což byla vůbec první zastávka v zahraničním přístavu.


USS George H.W. Bush u chorvatského Splitu

Útočný svaz CSG (Carrier Strike Group) letadlové lodě USS George H. W. Bush působí ve Středozemním moři od srpna. Převzal stráž po CSG letadlové lodě USS Harry S. Truman (CVN-75). Letadlová loď Truman mimo jiné cvičila ve Středozemí společně s letadlovými loděmi Charles de Gaulle a Cavour.

Obě americká plavidla ve Středozemním moři krátce operovala společně, než se USS Harry S. Truman vrátila do domovského přístavu Norfolk – po velmi dlouhé době ve Středozemním moři operovaly dvě americké letadlové lodě. Na USS George H. W. Bush působí CVW 7, které je organizováno podobně jako CVW 8.

Nyní se USS George H.W. Bush (CVN-77) pohybuje v Jaderském moři. Zde mimo jiné navštívil chorvatské město Split.


Queen Elizabeth opouští Portsmouth

Francouzská Charles de Gaulle vyplula z Francie 15. listopadu v rámci mise Antares. Mise se účastní 3 000 příslušníků francouzských a spojeneckých vojáků. Do mise Antares jsou zapojena plavidla řeckého, italského a amerického námořnictva.

Charles de Gaulle se bude pohybovat zejména ve Středozemním moří a později se může přesunout až do Indického oceánu. Na palubě působí nejnovější verze stíhaček Rafale F3R a letouny včasné výstrahy a řízení letového provozu E-2C Hawkeye. Plavidlo může nasadit také vrtulníky NH90 Caiman a AS365 Dauphin.

Britská letadlová loď Queen Elizabeth z velké části převzala operace za HMS Prince of Wales (R09), která prochází opravou pohonného systému. Queen Elizabeth mimo jiné navštívila New York a nyní se pohybuje v Atlantiku. Britská letadlová loď nese víceúčelové stíhačky F-35B Lightning II, plus vrtulníky Merlin a Wildcat.

Italská letadlová loď ITS Cavour operuje ve Středozemním moři a nese letouny F-35B (a/nebo AV-8 Harrier), plus vrtulníky AW101.

Zdroj: The Drive, NATO, USNI News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Úderný svaz britské letadlové lodě HMS Queen Elizabeth

Královské námořnictvo (Royal Navy) sestavilo největší formaci bojových lodí za posledních 40 let. V ...

Battle Force 2045: Lehké letadlové lodě pro US Navy

Na podzim minulého roku tehdejší americký ministr obrany Mark Esper zveřejnil iniciativu Battle ...

Operační nasazení letadlové lodě Gerald R. Ford v letošním roce

Nejnovější americká jaderná letadlová loď USS Gerald R. Ford (CVN-79) má konečně funkčních všech 11 ...

PREMIUM Čína spustila na vodu nejnovější letadlovou loď Type 003

V loděnicích Jiangnan v Šanghaji byla na vodu spuštěna nová čínská letadlová loď Fujian třídy Typ ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Matesaax
  11:13 20.11.2022

  Ted už jen čekám,kdy Polsko oznámí,že si pořídí letadlovou lod:-)

  Ted už jen čekám,kdy Polsko oznámí,že si pořídí letadlovou lod:-)

  • Tecka
   12:37 20.11.2022

   Nazwa jego ..” Jarosław Wielki” :D

   Nazwa jego ..” Jarosław Wielki” :D

   • darkstyle
    18:59 20.11.2022

    Kaczynski mali skôr :P

    Kaczynski mali skôr :P

 • Jan Grohmann
  10:44 19.11.2022

  Projekce síly Awacs E-2D z letadlové lodě USS Bush z Jaderského moře letěl přes Maďarsko, Slovensko až do Polska k Ukrajinským ...Zobrazit celý příspěvek

  Projekce síly
  Awacs E-2D z letadlové lodě USS Bush z Jaderského moře letěl přes Maďarsko, Slovensko až do Polska k Ukrajinským hranicím.
  https://twitter.com/wipljw/sta... Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
   10:59 19.11.2022

   Jen oddám, že na letadlové lodi jsou čtyři letky Super Hornetů, dohromady 48 víceúčelových stíhaček. Bojový dolet je 700 kilometrů se čtveřicí pum bez tankování ve vzduchu. To ...Zobrazit celý příspěvek

   Jen oddám, že na letadlové lodi jsou čtyři letky Super Hornetů, dohromady 48 víceúčelových stíhaček. Bojový dolet je 700 kilometrů se čtveřicí pum bez tankování ve vzduchu. To stačí, aby letouny doletěly k pobřeží Černého moře nebo ke slovensko-ukrajinským hranicím.

   Pomocí střel JASSM mohou zasáhnout jakékoliv místo na Krymu a pomocí střel LRASM pak dokáží pokrýt (teoreticky) celý prostor mezi Krymem a Rumunskem / Bulharskem.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    12:00 19.11.2022

    Ve skutečnosti je ten akční rádius nad spřátelenou pevninou posílen o možnost přistání na základnách v Evropě bez nutnosti se hned vracet na loď.

    Ve skutečnosti je ten akční rádius nad spřátelenou pevninou posílen o možnost přistání na základnách v Evropě bez nutnosti se hned vracet na loď.

 • 3180
  09:48 19.11.2022

  Vzhledem k ruské vojenské agresi proti Západu je to v poslední době i v Evropě...
  Co je tohle za dezinformaci? Kde probíhá agrese Ruska proti "Západu"?

  Vzhledem k ruské vojenské agresi proti Západu je to v poslední době i v Evropě...
  Co je tohle za dezinformaci? Kde probíhá agrese Ruska proti "Západu"?

  • Storm
   11:37 19.11.2022

   Já ti to vysvětlím jednoduše asi takhle, tak abys to jednou pro vždy pochopil nejen ty, pán s vlčákem, ale i kdejaký troll, kolaborant a podobně... Ukrajina = Evropa... Evropa = ...Zobrazit celý příspěvek

   Já ti to vysvětlím jednoduše asi takhle, tak abys to jednou pro vždy pochopil nejen ty, pán s vlčákem, ale i kdejaký troll, kolaborant a podobně...
   Ukrajina = Evropa... Evropa = Západ... Logicky tedy musí být Ukrajina = Západ... Cokoli od Bieloruska na východ je východ... A vůbec nerozhoduje, jestli to je oficiálně západně od uralu ještě Evropa... Víme?

   A mimochodem... Když tvrdíš že, cituji " Co je tohle za dezinformaci? Kde probíhá agrese Ruska proti "Západu"? " konec citace...

   Popíráš tedy že výhružky na adresu Západu od cituji " ruska " konec citace, jako odplata za MATERIÁLNÍ podporu Ukrajiny, jsou prachsprostý akt agrese vůči podporujícím státům? Podporující státy = Evropské státy ( a samozřejmě i USA Austrálie a dalši )... Evropské státy = Západ... Čili výhružky podporujícím státům = Akt agrese vůči Západu... Už se ti rozsvítilo pane s Čoklem?Skrýt celý příspěvek

  • Danieeel
   21:53 20.11.2022

   Pripojim sa ku Stormovi a pokusim vysvetlit: - Od Marca 2022 sme v klube "zapadnych" 48 krajin, ktore Rusko povazuje za nepriatelske. Ukrajina je pre tychto 48 krajin (+mnoho ...Zobrazit celý příspěvek

   Pripojim sa ku Stormovi a pokusim vysvetlit:

   - Od Marca 2022 sme v klube "zapadnych" 48 krajin, ktore Rusko povazuje za nepriatelske.
   Ukrajina je pre tychto 48 krajin (+mnoho dalsich) priatel.
   Ked sa vyhlasi Rusko za nepriatela a proti priatelovi vedie vojnu, tak si to nejako tak "spontanne" zacnete brat trocha osobne...
   - Hraju do toho i bezpecnostne zaruky pre Ukrajiny pri jej vzniku (a odovzdani jadrovej vyzbroje) od mocnosti typu Spojeneho Kralovstva a USA.
   - Poziadavky Ruska o posun hranic NATO do obdobia pred 1997. To je voci stredoeuropskemu priestoru jasny akt zaruk bezpecnosti a stability.
   - Energeticke vydieranie celej EU je proti tomu uz iba "typicky Rusky vzyk".

   Nebit odhodlania a vydrze Ukrajincov, tak teraz riesime a zazivame presne to, co Ukrajinci pred pol rokom: Ruske "vojenske cvicenia" na vychodnej hranici a hladame tu po skladoch uniformy pre zalozakov!Skrýt celý příspěvek

   • Danieeel
    21:58 20.11.2022

    A to vlastne nema zmysel, lebo pri takto debilnych otazkach vlastne zabudnete na to najdolezitejsie: ze v sucasnosti vlastne Rusko vedie zastupnu "specialna operacia" proti USA, ...Zobrazit celý příspěvek

    A to vlastne nema zmysel, lebo pri takto debilnych otazkach vlastne zabudnete na to najdolezitejsie: ze v sucasnosti vlastne Rusko vedie zastupnu "specialna operacia" proti USA, ktore demonickymi woodoo silami ovladaju cely "demonicky kolektivny zapad". ...
    Ja ani neviem, co na teba chlape povedat. Skoda, ze ten tvoj pes nevie rozpravat - snad by ti to vysvetlil lepsie...Skrýt celý příspěvek

 • Roland
  21:37 18.11.2022

  Je někde “kalendář” kdy budou v Evropě k vidění? Rad bych ji mladému ukázat

  Je někde “kalendář” kdy budou v Evropě k vidění? Rad bych ji mladému ukázat

 • Eiffelos
  21:12 18.11.2022

  V říjnu byla v Gibraltaru ještě USS Florida

  V říjnu byla v Gibraltaru ještě USS Florida

 • dušanR
  15:17 18.11.2022

  Na prítomnosť 5 LL sa nejako pozabudlo pri informovaní rozloženia síl ? SWtačilo by aby jedna jediná sa nahnevala a za 25 hodín vymaže Čiernomorské lodstvo a pošle ho do stredoveku ...Zobrazit celý příspěvek

  Na prítomnosť 5 LL sa nejako pozabudlo pri informovaní rozloženia síl ? SWtačilo by aby jedna jediná sa nahnevala a za 25 hodín vymaže Čiernomorské lodstvo a pošle ho do stredoveku .Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   17:10 18.11.2022

   Jen přemýšlím co budou rech cca 23h dělat?

   Jen přemýšlím co budou rech cca 23h dělat?

   • dušanR
    18:44 18.11.2022

    urobia letecký deň pre Sevastopol ?

    urobia letecký deň pre Sevastopol ?

Načítám diskuzi...