Lodě US Navy chrání dýmová clona z uhlíkových vláken

USS Mustin (DDG 89), USS Wayne E. Meyer (DDG 108) and USS Frank Cable (AS 40)
Foto: USS Mustin (DDG 89), USS Wayne E. Meyer (DDG 108) a USS Frank Cable (AS 40) při testování clony v Tichém oceánu. Větší obrázek. / US Navy

Smrtelnou hrozbou pro válečné lodě jsou protilodní řízené střely, ať už ze vzduchu, moře nebo země odpalované. Většina těchto střel je naváděná palubním radarem. Americké námořnictvo US Navy testuje speciální dýmovou clonu Panddara (Panddara Fog) schopnou zmást naváděcí systémy střel. 

Panddara Fog 

Americké námořnictvo jižně od Guamu v Tichém oceánu testovalo techniku a taktiku generování „uhlíkové“ dýmové clony. Testování probíhalo za účasti americké armády US Army a amerického letectva US Air Force.Speciální dýmové generátory dokáží v libovolném směru vypouštět clonu obsahující ukliková vlákna. Podle US Navy je clona schopná pohlcovat a rozptylovat radarové paprsky a maskovat tak loď před zaměřovacími radary nepřátelských střel.Americké Velitelství pro rozvoj námořního válčení (Naval Warfare Development Command) testovalo techniku a taktiku dýmových clon mezi 21. a 25. červenem. Smyslem cvičení bylo zjistit, zda lze clonu Panddara s úspěchem využívat a zařadit ji do vícevrstvé protiraketové obrany amerických lodí.„Pandarra Fog je příkladem rychle integrovaného taktického a technického vývoje tak, aby flotila zvládla elektromagnetické válečné manévry a zajistila přístup společným silám,“  řekl admirál Robert L. Thomas Jr., americký velitel 7. Flotily.

"Mlha Pandarra ukázala hodnotu rychlé spolupráce vědeckých a společných sil k řešení těch nejtěžších problémů válčení," řekl Antonio Siordia, vědecký poradce 7. Flotily. "To není jen kouř nebo dipólové odrážeče, je to high-tech krycí prostředek, který může být účinný proti raketovým naváděcím systémům.“Samozřejmě, kouřová clona není samospasitelná. Jde jen o další prostředek v komplikované taktice boje proti protilodním řízeným střelám."Hloubková obrana má mnoho výhod. Nejen, že víme, že clona je účinná, ale přidává také míru nejistoty a nepředvidatelnosti do rovnice,“ vysvětluje Thomas.

Lodě proti řízeným střelám

Řízené střely, ať už podzvukové nebo nadzvukové, jsou smrtelnou hrozbou pro válečné lodě. Americké lodě využívají vícevrstvou obranu skládající se z aktivních a obraných prostředků.Aktivní obranu tvoří například rotační kanon krátkého dosahu Phalanx CIWS nebo nejnovější raketový systém RIM-116 RAM (Rolling Airframe Missile). V blízké budoucnosti uvidíme v této roli laserové nebo elektromagnetické zbraně.

Pasivní ochrana je tvořená různými rušicími prostředky. Poslední „zoufalou“ obranou jsou pak nejrůznější klamné cíle, jako jsou fléry (proti infračerveně naváděným střelám) nebo dipólové odrážeče.Na druhé straně stojí pokročilé řízené střely. Špičku tvoří ruské systémy jako je vysoce nadzvuková střela P-800 Oniks. Střela se ke svému cíli blíží rychlostí až Mach 4,5 ve výšce pouze 10 metrů nad hladinou moře. Můžeme také zmínit podzvukovou střelu s plochou dráhou letu Ch-53.Čína zase před několika lety zavedla do výzbroje protilodní balistickou střelu DF-21D ASBM (Anti-Ship Ballistic Missile) nazývanou "Zabiják letadlových lodí". Střela DF-21D je odvozená od rakety Dong-Feng 21.Dolet DF-21D je až 3000 kilometrů a rychlost letu Mach 10. Americké námořnictvo přiznává, že proti této střele neexistuje zatím žádná účinná ochrana. Jednou z metod obrany je právě radarová clona, jež dokáže zmást naváděcí systém čínských raket.

Zdroj: 7th Fleet

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruská armáda kupuje francouzské válečné lodě Mistral

Co se ještě před pár lety zdálo čirou fantazií, se nyní stává realitou. Ruská armáda začíná pomalu ...

Letadlová loď „chudého bratra“ pro US Navy

Minulý týden se na internetu objevila zpráva, která uvádí, že americké námořnictvo plánuje přestavbu ...

Námořní testy elektromagnetických zbraní v roce 2016

Americké námořnictvo US Navy v roce 2016 vstoupí doslova a do písmene do nové éry námořního válčení. ...

EMALS: Elektromagnetický katapult pro letadlové lodě

Americké námořnictvo US Navy připravuje první test elektromagnetického katapultu EMALS ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Nemo
  08:59 02.07.2014

  Hezké. Bude taky článeček o bojích v Iráku a dodaných bitevnících SU-25??

  Hezké. Bude taky článeček o bojích v Iráku a dodaných bitevnících SU-25??

 • smithyc
  16:57 01.07.2014

  ty "klasické" dýmy taky nejsou zrovna radost...

  ty "klasické" dýmy taky nejsou zrovna radost...

 • RiMr71
  16:37 01.07.2014

  "...v libovolném směru vypouštět clonu obsahující ukliková vlákna..."

  ...nejsem cimprlich, ale tohle bych asi vdechnout nechtěl...

  "...v libovolném směru vypouštět clonu obsahující ukliková vlákna..."

  ...nejsem cimprlich, ale tohle bych asi vdechnout nechtěl...

Načítám diskuzi...