Londýn budou během OH střežit stíhačky i rakety země-vzduch

Eurofigher Typhoon
Foto: Start stíhacího letounu Typhoon z Northoltu / RAF

26. července započnou v Londýně Letní olympijské hry 2012. Sportovci a fanoušci sportu však nejsou jediní, kdo se na ně připravuje. Na bezpečnost totiž bude kromě policie dohlížet také armáda. A ta nasadila pro ochranu vzdušného prostoru rovnou nadzvukové stíhací letouny a střely země-vzduch. Ty jsou přitom rozmístěny přímo ve městě a budí tak pochopitelně nemalou pozornost.

Příliš sledované olympijské hry

Letní olympijské hry nepřitahují pozornost jen příznivců sportu, ale také bezpečnostních složek. Jedná se o nesmírně velkou a mediálně známou sportovní akci, jež bude probíhat přímo v hlavním městě Velké Británie. Přenosy sportovních klání budou přenášeny v přímém přenosu po celém světě a nebude se mluvit o ničem jiném. Londýn se však tím pádem mohl stát i lákavým cílem teroristických skupin i jednotlivců.

Nebylo by tomu poprvé. Vzpomenout můžeme na tzv. Černé září. Tehdy skupina palestinských teroristů zabila 11 izraelských sportovců během mnichovské olympiády v roce 1972. Londýňané ještě navíc mají v živé paměti sérii bombových útoků z roku 2005. Poslední zátahy na různé teroristické skupiny, často složené z muslimů na klidu rozhodně nepřidávají.

Rapier Foto: Mobilní odpalovací zařízení střel Rapier v městské části Bleckheat, Londýn / MoD UK

Na pořádek a bezpečnost bude dohlížet více než 12 000 policistů a neupřesněný počet najatých detektivů. Naopak armáda dostane krom jiného na starost pochopitelně ochranu vzdušného prostoru – o ten se bude starat čtveřice nadzvukových stíhacích letounů Eurofighter Typhoon FGR.4 a dále také střely země-vzduch Rapier a Starstreak.

Nadzvukové letectvo v západním Londýně

Stíhací letectvo chrání vzdušný prostor nad britskými ostrovy zcela běžně v rámci tzv. air-policingu. I přesto však není jejich nasazení pro speciální ochranu vzdušného prostoru nad Londýnem jen informací pro širokou veřejnost. Letouny totiž mají operovat přímo z Londýna, konkrétně z části Northolt situované na západě města.

Jedním z důvodů tohoto kroku je zejména zkrácení reakce od vyhlášení pohotovostního vzletu k zásahu. S tím ostatně souvisí také zvýšení času, po který mohou letouny vydržet ve vzduchu. Lze totiž předpokládat, že stíhači nezůstanou na zemi.

E-3 Sentry Foto: Londýnské nebe bude chránit také letoun včasné výstrahy E-3D Sentry / RAF

Připomeňme, že Eurofighter Typhoon je dvoumotorový víceúčelový stíhací letoun. Do podvěsu lze umístit výzbroj proti pozemním, námořním i vzdušným cílům. V případě nasazení pro ochranu vzdušného prostoru nad Londýnem se bude jednat zřejmě o dvojici řízených střel vzduch-vzduch AIM-132 ASRAAM.

Diskutabilní nasazení raketových systémů

Vedle stíhacích letounů mají však vzdušný prostor chránit také raketové systémy se střelami země-vzduch. Jejich umístění se však střelo i s odporem některých obyvatel města. Armáda se rozhodla umístit systémy přímo do obytné čtvrti. Oficiální místa nicméně považují umístění protiletadlových systémů pochopitelně za odstrašující.

Puma Foto: Vojenská helikoptéra Puma. Na jejich palubách budou připraveni například vojenští odstřelovači. / RAF

Protiletadlové střely přitom mají být rozmístěni v celkem šesti lokalitách. Konkrétně se pak bude jednat o systémy Rapier a Starstreak. Oba mají dálkový dosah až do cca 7 - 8 km, podle čehož jsou ostatně také rozmístěny.

Vedle stíhacího letectva a protiletadlových systémů však britská armáda a letectvo nasadily i další prostředky jako například vrtulníky, pozemní jednotky i námořnictvo. Jim se však budeme věnovat napříště. Detailněji se také zaměříme na výše zmíněné protiletadlové systémy.

Nahlásit chybu v článku


Související články

LEMV - Mamutí vojenské vzducholodě startují

Vzducholodím se věští zářná vojenská budoucnost. Obří létající náklaďáky, schopné přepravovat ...

Phantom Eye – úspěšný test vodíkového letadla

Firma Boeing úspěšně otestovala prototyp svého obřího vodíkového letadla Phantom Eye (Fantomovo ...

Americké stíhací letouny ve světle dnešních dnů

Není tomu tak dávno, co americké letectvo zařadilo do své výzbroje moderní stíhací letoun F-22A ...

Foxhound - nová generace britských obrněnců

Vozidla kategorie MRAP mají svá nejlepší léta za sebou. Neznamená to však, že armády zanevřely na ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Left
  23:14 20.07.2012

  Olympiáda už by to ani nebyla, ale spíš se to ani nedá technicky zvládnout. Zkontrolovat desetitisíce, statisíce lidí nikdo v rozumném čase prostě nezvládne.

  Olympiáda už by to ani nebyla, ale spíš se to ani nedá technicky zvládnout. Zkontrolovat desetitisíce, statisíce lidí nikdo v rozumném čase prostě nezvládne.

 • Powerslave
  13:38 19.07.2012

  Ochrana by šla a i když ne na 100% tak na 90 určitě. Celý areál oplotit a hlídat. Lidi si sebou budou moct vzít pouze osobní věci (peněženka, mobil...) a žádné batohy, tašky. Před ...Zobrazit celý příspěvek

  Ochrana by šla a i když ne na 100% tak na 90 určitě. Celý areál oplotit a hlídat. Lidi si sebou budou moct vzít pouze osobní věci (peněženka, mobil...) a žádné batohy, tašky. Před vstupem do areálu kontrola na detektoru kovu a prohledání. To by ale už nebyla olympiáda, že :-DSkrýt celý příspěvek

 • Gibbs
  19:04 18.07.2012

  Mě tedy spíš za ním ale to je taková ''profesní'' úchylka :) A jinak k tomu co napsal Deadog musím říct ,že má naprostou pravdu :(. Sice to tam bude plné policie a bude tam i SAS ...Zobrazit celý příspěvek

  Mě tedy spíš za ním ale to je taková ''profesní'' úchylka :) A jinak k tomu co napsal Deadog musím říct ,že má naprostou pravdu :(. Sice to tam bude plné policie a bude tam i SAS , ale proti sebevrahům co se někde jen tak odpálí obranu snad ani vymyslet nejde. Snad to dopadne dobře.Skrýt celý příspěvek

 • Peter
  18:45 18.07.2012

  Super, v starovekom grécku sa cez olympijské hry všetky boje zastavili, dnes sa kôli ním zbrane vyťahujú :D :D

  Super, v starovekom grécku sa cez olympijské hry všetky boje zastavili, dnes sa kôli ním zbrane vyťahujú :D :D

 • Deadog
  16:46 18.07.2012

  nemyslim ze by teroristi spachali utok typu 11 .zari , spise bych vsadil na to ze se zamichaji mezi dav a odpali se ,proti tomu jim rakety ani stihacky nepomuzou ,vlastne proti ...Zobrazit celý příspěvek

  nemyslim ze by teroristi spachali utok typu 11 .zari , spise bych vsadil na to ze se zamichaji mezi dav a odpali se ,proti tomu jim rakety ani stihacky nepomuzou ,vlastne proti tomu obrana neni a nemusi to byt nekde na stadionu ,kde budou urcite dukladne kontroly ,staci si zopakovat rok 2005 a reknu vam vubec se na to netesim ,protoze je to docela pravdepodobne ,snad k nicemu nedojdeSkrýt celý příspěvek

 • Ondřej Lacina
  14:42 18.07.2012

  Pěkné pěkné :) Tak si tak říkám, jestli až olympiáda začne, jestli mě bude zajímat dění na stadionu, nebo spíš nad ním :)

  Pěkné pěkné :) Tak si tak říkám, jestli až olympiáda začne, jestli mě bude zajímat dění na stadionu, nebo spíš nad ním :)

Načítám diskuzi...