Lotyšsko kupuje čtyři vrtulníky MD 530F Cayuse Warrior

-
24. 10. 2023
-
9 komentářů
-
Jan Grohmann
Lotyšské ministerstvo obrany pro své letectvo nakoupí čtyři lehké vrtulníky řady MD 530F od společnosti MD Helicopters. Podle neoficiálních, ale důvěryhodných informací půjde o bojový model MD 530F Cayuse Warrior. V době míru stroje poslouží pro výcvik a přepravu materiálu, v době války pro průzkum a poskytování blízké letecké podpory CAS (Close Air Support).
„Vrtulníky podpoří blízké letecké operace proti nepřátelským cílům, leteckou podporu pro bojové pátrací a záchranné operace [Search and Rescue], taktický průzkum a transportní operace,“ stojí v tiskové zprávě lotyšského ministerstva obrany.
V době míru vrtulníky zajistí zejména výcvik lotyšských pilotů středních víceúčelových vrtulníků UH-60M Black Hawk. Na konci minulého roku Lotyšsko převzalo první dva Black Hawky ze čtyř objednaných. Zbývající dva stroje dorazí do konce letošního roku. To umožní z provozu zcela stáhnout vrtulníky Mi-17.
Všechny vrtulníky provozuje velmi malé lotyšské letectvo. Páteří a hlavní silou lotyšského letectva se stanou čtyři vrtulníky Cayuse Warrior a čtyři Black Hawky. Kuriozitou jsou stále provozované dvojplošníky AN-2.
Hlavním úkolem lotyšského letectva však bude obsluha a zabezpečení provozu nakupovaných systémů protivzdušné obrany (PVO) středního dosahu IRIS-T SLM (Infra Red Imaging System Tail/Thrust Vector-Controlled Surface Launched Medium Range). Ty jsou pořizovány společně s Estonskem.
Riga očekává od MD Helicopters dodání kompletní cenové nabídky v první polovině příštího roku. Následně se ustaví harmonogram dodávek a uzavře smlouva.
MD 530F Cayuse Warrior libanonské armády
Kořeny MD 530F vedou až ke stroji Hughes OH-6 Cayuse z 60. let minulého století. Stroj byl postupně upravován a zdokonalován, což nakonec vedlo k vytvoření civilního vrtulníku Hughes 500 a následně řady MD 500. Model MD 530F se vyrábí od roku 1982 a dodnes slouží v mnoha zemích pro nejrůznější účely.
Popularitu MD 530F, resp. armádní verze pro speciální síly MH-6 a útočné modifikace AH-6 Little Bird, přinesl film Black Hawk Down z roku 2001. Stroje provozuje slavný letecký pluk speciálních operací 160th SOAR (160th Special Operations Aviation Regiment).
AH-6 pojme řadu zbraní, včetně automatických kanonů M230 ráže 30 milimetrů, rotačních kulometů ráže 7,62 a 12,7 milimetru, raketnice pro střely ráže 70 milimetrů, protitankové řízené střely (PTŘS) Hellfire nebo dokonce střely vzduch-vzduch Stinger.
Standardní konfigurace pro AH-6 jsou dva miniguny M134 ráže 7,62 milimetru a dvě raketnice pro dvakrát sedm střel ráže 70 milimetrů.
Little Birds ve filmu Black Hawk Down
MH-6/AH-6 jsou ale verze speciálně vyvinuté pro 160th SOAR. Lotyšsko získá komerčně nabízený exportní model Cayuse Warrior. Ač to lotyšské oficiální zdroje neuvádějí, dodávku této konkrétní verze potvrzují IHS Janes a Scramble.
Scramble své tvrzení opírá o dokumenty ACC (Army Contracting Command) Redstone Arsenal, které zmiňují technickou podporu pro lotyšské Cayuse Warrior na letecké základně Lielvārde. Dvouroční podpora začne v roce 2026 nebo 2027 – v těchto letech začne operační nasazení lotyšských Cayuse Warriorů.
Maximální vzletová hmotnost Cayuse Warrior je pouze 1700 kilogramů. Maximální interní nosnost je 543 kilogramů, dolet pak 435 kilometrů.
Cayuse Warrior je vybaven unikátním odnímatelným nosným systémem MCAS (Mission Configurable Aircraft System) od firmy Dillon Aero. Jde o speciální nosník upevňovaný k podlaze nákladového prostoru – na jeho konce lze umístit externí zbraňové lafety pro nesení výzbroje (až šest závěsných bodů) nebo lavice pro externí transport vojáků. Ti mohou také ovládat lafetované boční kulomety.
MCAS (Mission Configurable Aircraft System)
Cayuse Warrior je nabízen v různých stupních výbavy a modifikacích. Nejvyšší Cayuse Warrior Plus je vybaven elektro-optickým denním/nočním/termovizním senzorem s laserovým značkovačem Wescam MX-10D a možností odpalovat laserem naváděné střely APKWS (Advanced Precision Kill Weapons System) a PTŘS Hellfire.
Obecně lze stroj lze vybavit celou paletou zbraní. Oficiální stránky uvádějí nejrůznější rotační kulomety ráže 7,62 a 12,7 milimetru, raketnice pro neřízené/řízené střely ráže 70 milimetru, PTŘS Hellfire nebo lehké střely AGM-176 Griffin. V případě zájmu zákazníka, a jeho ochotě financovat a „protrpět“ celé martyrium zbraňové integrace, lze na Cayuse Warrior integrovat prakticky libovolný vrtulníkový zbraňový systém.
Skutečně podstatné je, zda Lotyšsko získá střely APKWS a zejména PTŘS Hellfire – ve skutečnosti zavedení PTŘS Hellfire je důležitější schopnost než zavedení konkrétní vrtulníkové platformy. „Schopnost Hellfire“ totiž umožní lotyšskému letectvu ze vzduchu ničit libovolný pozemní cíl, včetně nejmodernějších tanků nebo systémů PVO, až na vzdálenost 8000 metrů.
Navíc přijetí a zavedení Hellfire dovolí v budoucnu začlenit do výzbroje vyvíjenou střelu AGM-179 JAGM (Joint Air-to-Ground Missile), a zejména její verzi s prodlouženým doletem na 16 kilometrů. A nakonec také lotyšské Black Hawky lze v budoucnu osadit pomocnými křídly se zbraňovými závěsníky, které mohou nést PTŘS Hellfire / JAGM a další munici.
Různé zbraňové konfigurace MCAS; větší foto, větší foto / MD Helicopters
Podle autora tohoto článku ambice lotyšského letectva se tímto směrem nepochybně ubírají – ostatně hlavním úkolem lotyšských ozbrojených sil je boj proti mechanizovaným formacím ruské armády.
Cayuse Warrior je vhodný pro země neochotné vyrovnat se s vysokými pořizovacími, provozními a udržovacími náklady specializovaných bojových vrtulníků, jako je Apache nebo Viper.
Jednomotorový Cayuse Warrior poskytuje osvědčené schopnosti v relativně levném balení. Pořizovací náklady jsou odhadem mezi pěti až deseti miliony dolarů, oproti 40 milionům dolarům za nový Apache. Nemluvě o výrazně levnějším provozu – cirka 500 dolarů za letovou hodinu vs. 10 000 dolarů u nejnovějších modelů Apache.
Lotyško má dva miliony obyvatel a stejně jako ostatní dva Baltské státy – Estonsko a Litva – se cítí extrémně ohroženo ruským imperialismem. V rámci svých omezených finančních i lidských možností se snaží rychle modernizovat své ozbrojené síly.
V letošním roce Lotyšsko na obranu vydá 2,25 % HDP, což dělá 987 milionů EUR (24 miliard Kč). To je o 164 milionů EUR (čtyři miliardy Kč) více oproti roku 2022. Roční rozpočet na obranu poroste i ve střednědobém horizontu. V roce 2024 dosáhne 2,4 % HDP a o rok později 2,5 % HDP.
Zdroj: mod.gov.lv
Související články
Lotyšsko objednalo 200 obrněných transportérů Patria 6×6
Lotyšsko a Finsko uzavřely rámcovou dohodu s finskou společností Patria ohledně společné výroby a ...
-
02.09.2021
-
74 komentářů
-
Jan Grohmann
První dva vrtulníky UH-60M Black Hawk pro Lotyšsko
Ve čtvrtek lotyšské letectvo na letecké základně Lielvarde slavnostně převzalo první dva vrtulníky ...
-
24.02.2023
-
11 komentářů
-
Jan Grohmann
Balt je NATO: Lotyšsko kupuje pobřežní raketové systémy NSM CDS
Americká agentura DSCA (Defense Security Cooperation Agency) schválila prodej pobřežních raketových ...
-
09.05.2023
-
9 komentářů
-
Jan Grohmann
Německé systémy protivzdušné obrany IRIS-T SLM pro Estonsko a Lotyšsko
Estonsko a Lotyšsko podepsaly prohlášení o záměru LoI (Letter of Intent) ve věci nákupu systémů ...
-
14.09.2023
-
23 komentářů
-
Jan Grohmann
No na papíře to vypadá ohromně. Určitě to ale bude zásadně záviset na přítomné PVO nepřítele (viz v diskusi níže). Co mě ale dostalo byla na jedné straně škála výzbroje a na druhé ...Zobrazit celý příspěvek
No na papíře to vypadá ohromně. Určitě to ale bude zásadně záviset na přítomné PVO nepřítele (viz v diskusi níže). Co mě ale dostalo byla na jedné straně škála výzbroje a na druhé straně rozdíl v ceně letové hodiny. 500 vs 10 000 dolarů? To je dvacetinásobný rozdíl. To by se možná vyplatilo i české armádě koupit párek (nebo dva) těchhle potvůrek k tréninkovým účelům, aby se všechno nemuselo odlétat na Viperech a Venomech.Skrýt celý příspěvek
K tréninkovým účelům máme třeba v LOMu vrtulníky Enstrom-480 a oproti nim tento ozbrojený MD pro výcvik nic nepřináší. Jak ovládání vrtulníku samotného, tak zbraní je odlišné od ...Zobrazit celý příspěvek
K tréninkovým účelům máme třeba v LOMu vrtulníky Enstrom-480 a oproti nim tento ozbrojený MD pro výcvik nic nepřináší. Jak ovládání vrtulníku samotného, tak zbraní je odlišné od UH-1. Nehledě k tomu, že používání výzbroje se dá daleko levněji a dostatečně věrně cvičit na simulátoru.Skrýt celý příspěvek
Musim napisat par trochu kritickych riadkov k pobaltskemu zbrojeniu ktore je povacsinou chvalene a davane za priklad. Velmi udiera do oci napr nejednota kupovanej techniky, clovek ...Zobrazit celý příspěvek
Musim napisat par trochu kritickych riadkov k pobaltskemu zbrojeniu ktore je povacsinou chvalene a davane za priklad. Velmi udiera do oci napr nejednota kupovanej techniky, clovek by od tych troch malickych armad cakal co najvacsiu interoperabilitu a standardizaciu. Je aj celkom pocudovania hodne, ze spolu tieto krajiny nevybudovali aj nejake vzdusne sily. Spolocne by si kludne mohli dovolit napr jednu letku F-35. Ocakaval by som aj vacsie investicie do zaminovacich zariadeni a tazku techniku pre rychle budovanie zakopov. Tiez je celkom zarazajuce male zameranie na deterrence voci kaliningradu a petrohradu ci maly focus na tu najvacsiu paku- odrezanie petrohradskeho a kaliningradskeho pristavu od sveta pomocou anti ship missiles+ znicenie baltskej flotily. Zatial vidime len nakupy par kusov atacms, nejake obrnene oskosh stvorkolky a par systemov pvo ktore ani nedokazu zostrelit TBM. Za mna dost slabotaSkrýt celý příspěvek
Heh, kritizovat Pobaltí za to že málo spolupracují/koordinovaně nakupují, a kdeže ono se toto jinak daří? Naše armády společně taky houby, a větší "systematičnost" nakupování snad ...Zobrazit celý příspěvek
Heh, kritizovat Pobaltí za to že málo spolupracují/koordinovaně nakupují, a kdeže ono se toto jinak daří? Naše armády společně taky houby, a větší "systematičnost" nakupování snad možná máme, ale za cenu toho že všechno trvá desetiletí :(Skrýt celý příspěvek
No neviem si predstavit zoskupenie statov pre ktore by uzka koordinacia vystavby ozbrojenych sil davala vacsi zmysel ako v pobalti. A nielen zmysel, podla mna je taka spolupraca v ...Zobrazit celý příspěvek
No neviem si predstavit zoskupenie statov pre ktore by uzka koordinacia vystavby ozbrojenych sil davala vacsi zmysel ako v pobalti. A nielen zmysel, podla mna je taka spolupraca v ich pripade zivotne dolezita, este ovela viac ako u CR a SR kde predsalen mame Ukrajinu a Polsko ako "naraznik"Skrýt celý příspěvek
Je to doplnek k tem UH60M. Male, rychle tezce ozbrojene. Uder a zmiz. Myslim ze to rikali piloti ze 7 kavalerie ve vietnamu co sedlali OH6 rychle a niz nez hadi prd. Tohle dokaze ...Zobrazit celý příspěvek
Je to doplnek k tem UH60M. Male, rychle tezce ozbrojene. Uder a zmiz. Myslim ze to rikali piloti ze 7 kavalerie ve vietnamu co sedlali OH6 rychle a niz nez hadi prd. Tohle dokaze slusne uskodit.Skrýt celý příspěvek
Úplně bych v tom nechtěl sedět a letět k estonské hranici zastavit ruskou mechanizovanou kolonu s BUKy, TORy apod.
Úplně bych v tom nechtěl sedět a letět k estonské hranici zastavit ruskou mechanizovanou kolonu s BUKy, TORy apod.
No vtip je v tom, že Rusko ty Buky a Tory musí tedy k ochraně tanků nasadit. Což je komplikace. Takže ruské tanky si nemohou vyrazit do útoku jen tak. Takže to bude stát Rusy více ...Zobrazit celý příspěvek
No vtip je v tom, že Rusko ty Buky a Tory musí tedy k ochraně tanků nasadit. Což je komplikace. Takže ruské tanky si nemohou vyrazit do útoku jen tak. Takže to bude stát Rusy více energie, času, peněz, plánování, komplikací. A o to jde.
Cílem není zamezit invazi - ale vytvářet pomocí vojenských nástrojů čím dál větší náklady pro Rusy, aby co nejdéle hledali diplomatické řešení.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...