Lotyšsko objednalo 200 obrněných transportérů Patria 6×6

Lotyšsko objednalo 200 obrněných transportérů Patria 6×6
Patria 6×6 / Foto: Latvijas armija (Zvětšit)

Lotyšsko a Finsko uzavřely rámcovou dohodu s finskou společností Patria ohledně společné výroby a nákupu obrněných transportérů (OT) Patria 6×6. Současně Lotyšsko rovnou objednalo 200 těchto finských obrněnců. Nákup se děje na pozadí krizové situace na běloruských hranicích.

Patria 6×6

Patria 6×6 je oficiálně nové vozidlo využívající poznatky z celosvětově úspěšných vozidel Patria XA 6×6 a Patria AMV (Armored Modular Vehicle) 8×8. Oficiálně vývoj vozidla probíhal ve spolupráci Finska a Lotyšska poslední dva roky.

Patria 6×6 podle všeho vychází z demonstrátoru XA-220 představeného před pěti lety. XA-220 je modernizovanou verzí OT XA-180 (Pasi) 6×6, který původně pro finskou armádu vyvinula finská společnost Sisu Auto (od roku 1997 Patria). Celosvětově velmi úspěšný XA-180 se sériově vyráběl od roku 1984. Od roku 1999 probíhala výroba těžších OT XA-200.

Do roku 2004 vzniklo až 1200 strojů Patria XA 6×6, které byly mimo jiné vyvezeny do Švédska, Norska, Nizozemska a Irska. Také Estonsko zavedlo OT „XA“ z přebytků finské a nizozemské armády.

Ohledně lotyšské účasti na vývoji vozidla nejsou žádné informace, ale podle všeho je lotyšský podíl na vývoji spíše symbolický a má především politické konotace. Ostatně stejnou strategii Patria použila při finsko-slovenském „vývoji“ kolového bojového vozidla pěchoty Vydra.


Patria 6×6

Oficiálně se mají od roku 2023 vozidla Patria 6×6 „vyrábět“ v Lotyšsku, ale rozsah výroby není znám. Půjde s největší pravděpodobností o montáž, případně o výrobu svařované korby z dovezených ocelových plátů. Díky tomu se ale lotyšští specialisté dostanou k finskému know-how a technické dokumentaci. To lze využít pro pozdější modernizace vozidel v lotyšské režii. Každopádně lotyšské firmy zajistí údržbu a opravy vozidel, a zřejmě se také stanou členy dodavatelského řetězce firmy Patria. Půjde tak o výrazné posílení lotyšské ekonomiky, i když za slovy o „vývoji“ a „výrobě“ se skrývá něco jiného, než si lidé běžně představují.

Lotyšská armáda získá první vozidla již v říjnu letošního roku a poslední v roce 2029. Lotyšská smlouva má hodnotu 200 milionů eur (pět miliard Kč) a kromě vozidel zahrnuje počáteční údržbu a školení.

Finské ministerstvo obrany kromě rámcové dohody zatím podepsalo „pouze“ memorandum o porozumění – Helsinky se „zavázaly“ objednat 1600 nových OT Patria 6×6 v roce 2023. K dohodě o společném nákupu a výrobě se mohou připojit také další spojenecké země – Švédsko hodlá dohodu uzavřít ještě letos a o nákupu vozidel Patria 6×6 uvažuje také Estonsko.


26. května 2021 byl v Lotyšsku na cvičišti Adazi předveden prototyp Patria 6×6; větší foto / Foto: Latvijas armija, galerie fotek

„Největším přínosem dohody mezi lotyšskou a finskou vládou a společností Patria je, že budeme moci vyrábět tato vozidla zde v Lotyšsku! To je přínosem pro všechny tři strany, protože tímto způsobem se Lotyšsko stane partnerem pro dlouhodobou spolupráci a zlepší již tak úspěšnou spolupráci s Finskem,“ uvedl lotyšský ministr obrany Artis Pabrikse. Finský ministr obrany Antti Kaikkonen zase uvedl, že „tato dohoda je skvělým příkladem skutečné spolupráce mezi zeměmi EU a jsou vítány i další členské státy.“

Patria 6×6 kromě dvojčlenné posádky (řidič a velitel) uveze až deset vojáků. V případě použití střeleckého koše (nebo dálkově ovládaného bojového modulu) s kulometem/granátometem, a zapojení třetího člena posádky (střelce), lze převážet osm až devět vojáků.

Maximální bojová hmotnost vozidla je 24 000 kilogramů a maximální nosnost 8500 kilogramů. Vozidlo pohání motor o výkonu 294 kW umožňující dosáhnout rychlosti až 100 km/h. Dojezd s vlastním palivem je 700 km (zřejmě na pevné cestě a s prázdným vozidlem).

Obecně je Patria 6×6, stejně jako původní XA-180, považované za jednoduché, ale tím pádem robustní, levné a spolehlivé vozidlo.


Prostor řidiče Patria 6×6; větší foto / Foto: Latvijas armija, galerie fotek

Za rohem číhá diktátor

Lotyšsko, Litva a Polsko čelí čím dál větším provokacím běloruského prezidenta Lukašenka, který používá uprchlíky jako „biologickou“ zbraň. Kolem hranic Litvy, Lotyšska a Polska se v současné době pohybují běloruští vojáci a snaží se natlačit importované uprchlíky přes hranice zmíněných tří států. V tom jim brání polská, lotyšská a litevská armáda.

Bělorusové také kolem Pobaltí staví další stanové tábory. Běloruští vojáci mají zatím pouze lehké zbraně, ale podle Pabrikse se na hranicích objevují čím dál těžší zbraňové systémy. Lotyšský ministr obrany ujistil své občany, že pokud východní sousedé rozšíří své vojenské aktivity, lotyšská armáda je připravená reagovat.

Do stavu připravenosti se lotyšská armáda dostane pomocí cvičení Namejs 2021, které probíhá od pondělí až do 3. října a účastní se ho 10 000 vojáků, z toho bude 615 vojáků z Polska, Estonska, Nizozemska, Norska a Litvy. Namejs 2021 se také shoduje se společným cvičením Ruska a Běloruska Zapad 2021, které proběhne od 10. do 16. září. Lotyšský ministr obrany uvedl, že to není náhoda.


Lotyšští vojáci před Patria 6×6; větší foto / Foto: Latvijas armija, galerie fotek

Oficiálně se cvičení Zapad 2021 účastní pouze 13 000 vojáků ale spekuluje se, že do cvičení Zapad 2021 spadá i řada paralelních cvičení v Bělorusku a Rusku. Počet spolupracujících a cvičících běloruských a ruských vojáků tak může dosáhnout 200 000.

Pabriks se snažil včera lotyšské veřejné mínění uklidnit: „Veřejnost by nikdy neměla být přehnaně nervózní. Ano, máme napětí kvůli hybridním útokům a exportu migrantů na naši hranici. Ano, samozřejmě mohou nastat různé incidenty, proto vyzýváme běloruskou stranu, aby používala zdravý rozum. Ale neměli bychom hrozbu, pokud to je možné, zveličovat.“

Generálporučík Leonids Kalninš rovněž od Ruska a Běloruska neočekává masové „kinetické“ útoky. Lotyšská armáda ale podle generála sleduje situaci na východě a je připravena na nejhorší scénář.

„Rozsáhle rozvíjíme své schopnosti, a to jak v souladu s tím, co se děje v moderních bojových uměních – tak se zaváděním nových technologií a se vším, co potřebujeme k tomu, abychom mohli rozvíjet velmi speciální schopnosti, jako je informační obrana, kybernetická válka, kybernetická obrana a tak dále,“ řekl Kalnins.

Zdroj: lsm.lv, BMPD, mod.gov.lv

Nahlásit chybu v článku


Související články

Rakouské samohybné houfnice M109 pro Lotyšsko

Lotyšsko pokračuje v posilování svých ozbrojených sil. Z Rakouska nakoupí použité pásové samohybné ...

PREMIUM Litva je nejen spolehlivý spojenec, ale i tradiční přítel naší země

S Litvou, která je řádným členským státem Evropské unie a NATO, pojí Českou republiku tradičně velmi ...

Litva čelí nepřátelským vojenským operacím Běloruska

Na bělorusko-litevské hranici v posledních týdnech uměle rozdmýchává běloruský režim prezidenta ...

Litva převzala první taktická vozidla JLTV

V litevské Rukle zástupci litevského ministerstva obrany slavnostně převzali první americká obrněná ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Eiffelos
  20:01 05.09.2021

  Důležité je u Patrie to, že to je více loĎ na kolech než OT. Vychází to z Finské i Lotyšské krajiny, kde je mnoho řek a močálu, které je nutné bezpečně překonat a na to se klasicky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Důležité je u Patrie to, že to je více loĎ na kolech než OT. Vychází to z Finské i Lotyšské krajiny, kde je mnoho řek a močálu, které je nutné bezpečně překonat a na to se klasicky náklaďak nehodí. Myslím, že se hodně počítá s tím, že se bude plavat. https://www.youtube.com/watch?...
  Skrýt celý příspěvek

 • Krabat
  10:12 05.09.2021

  Možná pro někoho to bude zajímavost. Na fotkách můžeme vidět nový lotyšský maskovací vzor M20 WoodLatPat. A to na příslušníku lotyšských sil v prostoru řidiče a na fotce níže je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Možná pro někoho to bude zajímavost. Na fotkách můžeme vidět nový lotyšský maskovací vzor M20 WoodLatPat. A to na příslušníku lotyšských sil v prostoru řidiče a na fotce níže je trojice vojáků kde první zleva má na sobě starší vzor M16 Multi-LatPat a zbývající dva nový M20 LatPat.

  Lotyšská armáda během relativně krátké doby zavedla několik maskovacích vzorů. Jako první (od samostatnosti) používala mírně upravený sovětský vzor TTsKO. Od konce 90. let až po první dekádu americký vzor M81. Od roku 2007 je zaváděn vzor M07 LatPat, který jako první obdrželi profesionální síly. Vzor M07 LatPat je specifický tím, že se hodí především do pouštního a také městského prostředí. Tento vzor vznikl proto, že převážila idea expedičního nasazení a v misích v Afghánistánu, SAR, Somálsku, Mali a Iráku se vysloveně hodil.
  Od roku 2016 je zaváděn již zmíněný vzor M16 Multi-LatPat, jedná se o upravený vzor M07, kde byla zakomponována zelená barva. Je to jistě reakce na dění na Ukrajině a větší důraz na teritoriální obranu.
  Tento trend jen potvrzuje nový vzor M20 WoodLatPat, který byl poprvé spatřen na příslušnících lotyšské Národní gardy. Tento vzor již nevychází z původního vzoru a jistou inspiraci můžeme vidět ve švédském vzoru M90 ovšem s mnohem menšími tvary a jiným odstínem barev.

  P.S: Pro trolly, samozřejmě vše výše popsané je klasická ruská dezinformace ;)
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  13:35 03.09.2021

  Asi v tomto případě bude hrát velkou roli cena. Osobně se mi tento koncept vozidla nelíbí, mám na mysli řidiče a velitele sedící vpředu, za nimi motor a pak teprve zbytek ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Asi v tomto případě bude hrát velkou roli cena. Osobně se mi tento koncept vozidla nelíbí, mám na mysli řidiče a velitele sedící vpředu, za nimi motor a pak teprve zbytek družstevníků.
  V předu velké okno, boční dveře také nic moc, je to pro snipery pastva pro oči.
  Více se mi líbí klasický koncept kde je podobné rozložení jako u panduru.
  Třeba Iveco VBTP nebo turecká ARMA
  https://www.ivecodefencevehicl...
  https://armyrecognition.com/tu...
  Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
   15:30 03.09.2021

   Však to také není vozidlo do boje. Bud to sloužit jako obrněný transportér a pak jako nosič různých specializovaných systémů. My pro tento účel máme Titus.

   Však to také není vozidlo do boje. Bud to sloužit jako obrněný transportér a pak jako nosič různých specializovaných systémů. My pro tento účel máme Titus.

   • flanker.jirka
    20:21 03.09.2021

    Ale i Titus má lepší koncepci v tom kde má motor a prostor pro osadku. Jen Patria plave.

    Ale i Titus má lepší koncepci v tom kde má motor a prostor pro osadku. Jen Patria plave.

    • Nesher
     15:14 04.09.2021

     Však jo, ale zase je dražší a Finům se ta koncepce osvědčila. Je to prostě levný OT a nosič různých systémů (spojaři, Manpad teamy, velitelská vozidla......). V roli OT mají dovézt ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Však jo, ale zase je dražší a Finům se ta koncepce osvědčila. Je to prostě levný OT a nosič různých systémů (spojaři, Manpad teamy, velitelská vozidla......). V roli OT mají dovézt pěchotu na frontu a zase ji odvézt. Rozhodně ji nemají podporovat v boji. Je to lepší než náklaďák. Jako bojové vozidlo pěchoty slouží nyní starší britská vozidla Scimitar. Až je budou nahrazovat, tak možná koupí Patří AMV XP ve verzi KBVP.
     Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      22:22 05.09.2021

      V které válečné zóně nebo misi se to finum osvědčilo?

      V které válečné zóně nebo misi se to finum osvědčilo?

     • Nesher
      12:00 06.09.2021

      Flanker
      Finové jsou celkem aktivní v rámci různých zahraničích misí (ať viz pod hlavičkou ISN, NATO či EU) byli mj. v Kosovu a v Afghánistánu. A všude den nasadili i XA 180.

      Flanker
      Finové jsou celkem aktivní v rámci různých zahraničích misí (ať viz pod hlavičkou ISN, NATO či EU) byli mj. v Kosovu a v Afghánistánu. A všude den nasadili i XA 180.

     • Ján Paliga
      22:34 06.09.2021

      @ Flanker

      XA-180 mali vo výzbroji aj jednotky OSN - UNDOF v Sýrii.

      @ Flanker

      XA-180 mali vo výzbroji aj jednotky OSN - UNDOF v Sýrii.

  • Mbelda
   09:40 05.09.2021

   Dobrý den, s tím odstřelovačem je to pěkná blbost, za jízdy a z úhlu nemá šanci se trefit. Kulomet je větší hrozbou. Naopak pro plavbu motor uprostřed je dobrá volba.

   S Titusem ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Dobrý den, s tím odstřelovačem je to pěkná blbost, za jízdy a z úhlu nemá šanci se trefit. Kulomet je větší hrozbou. Naopak pro plavbu motor uprostřed je dobrá volba.

   S Titusem bych to nesrovnával, už jen je to ve fázi nulté série a Patria má za sebou přes 1000 stejné koncepce, tak budou vychytaný porodní bolesti nového výrobku. Rozhodně je to platný obrněnec.
   Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    22:25 05.09.2021

    To budete jezdit stále bokem? Ostatní OT mají motor více vpředu a také plavou, motor tak tvoří ochranu lidí.
    My měli tuto koncepci na OT 64 a myslím si, že jsme rádi za Pamdur a ...
    Zobrazit celý příspěvek

    To budete jezdit stále bokem? Ostatní OT mají motor více vpředu a také plavou, motor tak tvoří ochranu lidí.
    My měli tuto koncepci na OT 64 a myslím si, že jsme rádi za Pamdur a Titus.
    Skrýt celý příspěvek

   • Mbelda
    21:24 06.09.2021

    Střelba skrz pancéřové sklo je pro odstřelovače neúměrné riziko nepřesného zásahu a prozrazení své pozice pro odvetu. Dálkově ovládaná stanice s kulometem je dostatečné riziko. A ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Střelba skrz pancéřové sklo je pro odstřelovače neúměrné riziko nepřesného zásahu a prozrazení své pozice pro odvetu. Dálkově ovládaná stanice s kulometem je dostatečné riziko. A to by musel střílet 12,7mm, aby to nebylo úplné zoufalství.

    Skot nebyl špatný OT, hlavně zastaral. Byl postaven na dílech Tatry 138. Pandurů ok, ale při plavbě nemůže mít plnou nádrž a plnou zásobu munice, natož posádka musí udělat přípravu, jak dlouho si nepamatuji. Zkrátka není to jen zvednout vlnolam a hurá do vody. Jo a ještě bez výsadku.

    Titus je zatím ještě vlhký sen, teprve se ukáže jestli to nebylo nafouknuté PR.

    Co se mi jen tak mimochodem líbí je, že na Balkáně (Srbsko nebo Černá Hora nevím přesně kdo) modernizovali staré Ještěrky. Jedni sundali nástavbu a dali na říční člun, druzí jí dali komplet dohromady. Motor Cummins, posilovač a je jednoduchý lehce pancéřovaný guntruck.
    Skrýt celý příspěvek

    • Ján Paliga
     22:38 06.09.2021

     Kamarát mi rozprával, ako 2 hodiny plávali na janovických OT-64 cez vodný tok pre poruchu pohonu do kruhu, ale ako jedni z mála sa dostali na druhý breh bez potopenia....

     Kamarát mi rozprával, ako 2 hodiny plávali na janovických OT-64 cez vodný tok pre poruchu pohonu do kruhu, ale ako jedni z mála sa dostali na druhý breh bez potopenia....

 • Flader
  14:35 02.09.2021

  Veľmi dobrý výber. Tá 6x6 sa Patrii naozaj podarila.

  Veľmi dobrý výber. Tá 6x6 sa Patrii naozaj podarila.

  • Ján Paliga
   21:51 02.09.2021

   Dúfam, že Slovensko pôjde radšej do AMV .... či Rosomákov.

   Dúfam, že Slovensko pôjde radšej do AMV .... či Rosomákov.

   • Nesher
    21:54 02.09.2021

    Rosomák je snad passé po tom co s vámi Poláci tak vyjeba...., nebo ne?

    Rosomák je snad passé po tom co s vámi Poláci tak vyjeba...., nebo ne?

    • Lukas
     23:11 02.09.2021

     A co niby vyjeba...?
     Z tego co wiem umowa licencyjna "blokuje" zaoferowanie Rosomaka na takich zasadach jakie "chce" OSSR

     Takie są wady "licencji" - nie możesz konkurować z ...
     Zobrazit celý příspěvek

     A co niby vyjeba...?
     Z tego co wiem umowa licencyjna "blokuje" zaoferowanie Rosomaka na takich zasadach jakie "chce" OSSR

     Takie są wady "licencji" - nie możesz konkurować z "licencjonodawcą"

     Nawiasem mówiąc w PL i tak produkowanoby elementy- tylko że dla Patrii
     Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      23:51 02.09.2021

      To je pěkný nesmysl. To chceš říct, že polská vláda jedná s tou slovenskou několik měsíců, aby nakonec zjistila, že to co Slováci chtějí a co bylo jasné od počátku, tedy vozidlo ...
      Zobrazit celý příspěvek

      To je pěkný nesmysl. To chceš říct, že polská vláda jedná s tou slovenskou několik měsíců, aby nakonec zjistila, že to co Slováci chtějí a co bylo jasné od počátku, tedy vozidlo bez věže (tu mají Slováci vlastní) nemůže dodat jelikož na to nemáte licenci? Tomu snad nemůžeš věřit. Tak hloupá není ani vaše vláda.
      Ve skutečnosti to bylo jinak, mělo jít o mezistátní dohodu kdy SK mělo od PL koupit Rosomáka bez věže a nějaké elektroniky (to se mělo montovat v SK) a recipročně mělo WP u slovenských firem objednat modernizaci děl DANA. Jenže PL vláda na poslední chvíli z vnitropolitických důvodů cukla a ještě tak arogantně, že to nejdřív oznámila v médiích a pak teprve oficiálně informovala SK vládu. Protože co se má co polská "velmoc" dohadovat s nějakým malým Slovenskem. A nebylo to první taková kauza, viz přepadení společného polsko-slovenského centra pro vojenskou kontrarozvědku polskými službami, kdy polské bezpečnostní služby zcela arogantně (my tomu říkáme velkopansky) zabavovaly i vybavení, které prokazatelně patřilo OSSR (počítače atp.) A to také z vnitropolitických důvodů.
      Nakonec to z pohledu ČR (to je z mého pohledu nejdůležitější) dopadlo dobře. Protože ta "polská" modernizace DANA, která se teď řeší není nic jiného než Dana M2 od české firmy Excalibur Army, která dodala projektovou dokumentaci a i velkou část dílů, v PL se to jen smontuje.
      Skrýt celý příspěvek

    • Lukas
     21:07 03.09.2021

     Pro Nesher - z całym szacunkiem ale jedyne co "na 100%" wiadomo to to że całe postępowanie na zakup BOV 8x8 jest niejasne i podejrzane...
     A ostatecznie - nieskuteczne.

     Zamiast ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Pro Nesher - z całym szacunkiem ale jedyne co "na 100%" wiadomo to to że całe postępowanie na zakup BOV 8x8 jest niejasne i podejrzane...
     A ostatecznie - nieskuteczne.

     Zamiast jakiś dziwnych "manewrów" dziś Rosomak jutro Pandur trzeba zrobić otwarty konkurs...
     Chcecie słowackiej wieży? Nie ma problemu - wystarczy wpisać to w wymaganiach konkursu - producent na własny koszt ma zintegrować wskazaną przez OSSR wieże
     Nie widzę problemu.
     Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      15:22 04.09.2021

      Však jo, já jenom říkám, že jste Slováky podrazili ( tedy polská vláda), když už byla dohoda skoro hotová, tak jste cukli protože by znamenalo, že se na oplátku dáte vydělat i jim. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Však jo, já jenom říkám, že jste Slováky podrazili ( tedy polská vláda), když už byla dohoda skoro hotová, tak jste cukli protože by znamenalo, že se na oplátku dáte vydělat i jim. Takže sice Dana modernizujete doma (a vydělat jste dali nám), ale zase neprodáte Rosomáky. Jestli se to vyplatí to nevím, to musí vědět ti co o tom rozhodují. Ale vím, že takové jednání si může dovolit (někdy) velmoc a tou Polsko není.
      Skrýt celý příspěvek

   • mikojan29
    22:42 02.09.2021

    Tak Rosomák je u nás už len malá epizóda z minulosti...

    Tak Rosomák je u nás už len malá epizóda z minulosti...

 • Miroslav
  11:24 02.09.2021

  Niečo OT zo Slovenských hôr, hájov a lúk:

  Slovenský výrobca CSM sa dohodol s Rheinmetallom. Pre Bundeswehr bude dodávať legendárne UDS-ky na podvozku MAN. Taktiež bude vyrábať ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Niečo OT zo Slovenských hôr, hájov a lúk:

  Slovenský výrobca CSM sa dohodol s Rheinmetallom. Pre Bundeswehr bude dodávať legendárne UDS-ky na podvozku MAN. Taktiež bude vyrábať časti pre BVP Lynx (týmto myslím je jasný víťaz na tender na BVP pre OS SR)

  https://finweb.hnonline.sk/eko...

  https://www.teraz.sk/ekonomika...

  https://www.armyrecognition.co...
  Skrýt celý příspěvek

  • Harvest
   11:34 02.09.2021

   Bodaj by si mal s tým Lynxom pravdu, krásny stroj to je :)

   Bodaj by si mal s tým Lynxom pravdu, krásny stroj to je :)

  • Torong
   12:09 02.09.2021

   Tak to je dobrá zpráva. Vlastně dvě.

   Tak to je dobrá zpráva. Vlastně dvě.

  • Laci
   12:27 02.09.2021

   Aby to nedopadlo jako ten přes 10 let starej záměr nakoupit HK G36 pro OSSR.
   Každopádně Lynx bych vám přál, stejně jako pro AČR.

   Aby to nedopadlo jako ten přes 10 let starej záměr nakoupit HK G36 pro OSSR.
   Každopádně Lynx bych vám přál, stejně jako pro AČR.

  • Jura99
   12:34 02.09.2021

   a pak ze dizajn neprodava. Prodava. Lynx je predevsim pekny, jestli je i nejlepsi, to vedi ti co bvp testovali.

   a pak ze dizajn neprodava. Prodava. Lynx je predevsim pekny, jestli je i nejlepsi, to vedi ti co bvp testovali.

   • Miroslav
    12:53 02.09.2021

    Lynx vychádza z Pumy ktorá je svetová špička medzi BVP. Ak aj Lynx (mimo Pumy) nie je najlepší, patrí medzi najlepších

    Lynx vychádza z Pumy ktorá je svetová špička medzi BVP. Ak aj Lynx (mimo Pumy) nie je najlepší, patrí medzi najlepších

    • Jura99
     12:57 02.09.2021

     s Pumou ma malo spolecneho. Vychazi z Marderu.

     s Pumou ma malo spolecneho. Vychazi z Marderu.

     • Miroslav
      13:07 02.09.2021

      Lynx vyvinula společnost Rheinmetall jako levnější a jednodušší alternativu vozidel Puma, která pro německý Bundeswehr vyrábí spolu s firmou Krauss-Maffei Wegmann. Lynx KF31 byl ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Lynx vyvinula společnost Rheinmetall jako levnější a jednodušší alternativu vozidel Puma, která pro německý Bundeswehr vyrábí spolu s firmou Krauss-Maffei Wegmann. Lynx KF31 byl poprvé veřejně představen v roce 2016 na zbrojním veletrhu Eurosatory v Paříži.[
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      13:14 02.09.2021

      kdyz je neco alternativa, muze to byt klidne naprosto jine. Koukni se na reseni podvozku, naprosto jine. Rovnez balisticka odolnost Pumy atd.

      kdyz je neco alternativa, muze to byt klidne naprosto jine. Koukni se na reseni podvozku, naprosto jine. Rovnez balisticka odolnost Pumy atd.

     • PavolR
      15:22 02.09.2021

      KF31 bol vlastne prekopaný projekt Marder 2. Nedostalo sa mu ohlasu, tak spravili ešte väčšiu krabicu, čo má s Marderom konštrukčne menej podobného, no s Pumou naďalej nič. Akurát ...
      Zobrazit celý příspěvek

      KF31 bol vlastne prekopaný projekt Marder 2. Nedostalo sa mu ohlasu, tak spravili ešte väčšiu krabicu, čo má s Marderom konštrukčne menej podobného, no s Pumou naďalej nič. Akurát niektoré elektronické systémy sú vzájomne kompatibilné.
      Skrýt celý příspěvek

     • Rase
      23:40 02.09.2021

      Miroslav:
      koncept Lynxe spíš předchází samotnou Pumu. Původně mělo vzniknout docela těžké vozidlo (platforma pro různá vozidla), mnohem těžší než Leopard. Pak ale přišel rok 2001 a ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav:
      koncept Lynxe spíš předchází samotnou Pumu. Původně mělo vzniknout docela těžké vozidlo (platforma pro různá vozidla), mnohem těžší než Leopard. Pak ale přišel rok 2001 a bylo nutné vozidlo odlehčit pro vzdušný transport. Po mnoha peripetiích vznikla Puma tak jak ji známě. Lynx sice spíš navazuje na Marder, ale je spíš srovnatelný s projektem Marderu 2 (jen prototyp), který je taky docela zajímavý. Nu, on ten Lynx lépe vystihuje německou tankovou školu, než samotná Puma - přeci jen vždycky kladli důraz na masivní ochranu (spíše než palebnou sílu a pohyblivost jako Francouzi).

      https://cs.gta5-mods.com/vehic...
      Skrýt celý příspěvek

   • Laci
    13:23 02.09.2021

    Design možná vyhrává u některých z nás smrtelníků, ale je to ta poslední věc, která u lidí který o tom rozhodujou (politici) hraje roli. Tim neříkám že to jsou bojový schopnosti, ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Design možná vyhrává u některých z nás smrtelníků, ale je to ta poslední věc, která u lidí který o tom rozhodujou (politici) hraje roli. Tim neříkám že to jsou bojový schopnosti, ale vzhled to fakt neni.
    Jinak Lynx fakt nevychází z Pumy. Vychází z Marderu, což je zatraceně vydařená konstrukce, obohacená o poznatky z vývoje a schopností pumy.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     13:36 02.09.2021

     podprahove dizajn ovlivnuje kazdeho. A politici, kteri rozhoduji, zpravidla odborne nerozumi nicemu, jednou jsou ministry dopravy, jindy preskoci na ministra financi atd. Rozhofuji ...
     Zobrazit celý příspěvek

     podprahove dizajn ovlivnuje kazdeho. A politici, kteri rozhoduji, zpravidla odborne nerozumi nicemu, jednou jsou ministry dopravy, jindy preskoci na ministra financi atd. Rozhofuji se mezi zavery, ktere ucinili jejich tzv. odborni podrizeni.
     Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      14:58 02.09.2021

      Potom neviem prečo sme tu 2 roky riešili krásu kabíny Z2 keď to nie je podstatné

      Potom neviem prečo sme tu 2 roky riešili krásu kabíny Z2 keď to nie je podstatné

     • Jura99
      16:14 02.09.2021

      to se ptas me, kdyz tvrdim, ze dizajn prodava ?

      to se ptas me, kdyz tvrdim, ze dizajn prodava ?

     • Miroslav
      18:01 02.09.2021

      ,,A politici, kteri rozhoduji, zpravidla odborne nerozumi nicemu, jednou jsou ministry dopravy, jindy preskoci na ministra financi atd. Rozhofuji se mezi zavery, ktere ucinili ...
      Zobrazit celý příspěvek

      ,,A politici, kteri rozhoduji, zpravidla odborne nerozumi nicemu, jednou jsou ministry dopravy, jindy preskoci na ministra financi atd. Rozhofuji se mezi zavery, ktere ucinili jejich tzv. odborni podrizeni"

      Z toho usudzujem, že výber robia podriadení ktorí sú odborníci a nerozhodujú sa na základe dizajnu, ale na základe technických parametrov. Minister ktorý ničomu nerozumie teda nevyberá, ale len verifikuje závery. Ak som to teda pochopil správne, pričom ja sám som rovnakého názoru
      Skrýt celý příspěvek

     • faraonamumu
      18:17 02.09.2021

      Miroslavem, kdo by kupoval nové houfnice, které vypadají jako z období studené války :D Přestože mám k CAESAROVI spoustu výhrad, tak oproti němu vypadá Zuzka jako Quasimodo ;D PS. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Miroslavem, kdo by kupoval nové houfnice, které vypadají jako z období studené války :D Přestože mám k CAESAROVI spoustu výhrad, tak oproti němu vypadá Zuzka jako Quasimodo ;D PS. Teď hodnotím pouze design
      Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      18:49 02.09.2021

      Faraonamumu: Aj by som ti veril keby som ťa nepoznal... Si ako Jura 2.

      Faraonamumu: Aj by som ti veril keby som ťa nepoznal... Si ako Jura 2.

     • tomas.kotnour
      23:27 02.09.2021

      Jaký zase Quasimodo, Zuzana 2 je jasný Marvin
      https://www.dmdgroup.sk/wp-con... ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jaký zase Quasimodo, Zuzana 2 je jasný Marvin
      https://www.dmdgroup.sk/wp-con... https://i.pinimg.com/originals...
      Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      14:10 03.09.2021

      Miroslav
      Klidně můžeme kabinu řidiče Z2 řešit dále :-) Pokud by jste ji udělali podobnou, jakou má DANA M2, tak stačilo upravit ovládání věže a mohli jste z toho mít "Ditu" v ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav
      Klidně můžeme kabinu řidiče Z2 řešit dále :-) Pokud by jste ji udělali podobnou, jakou má DANA M2, tak stačilo upravit ovládání věže a mohli jste z toho mít "Ditu" v základu pouze s dvoučlenou obsluhou.
      Skrýt celý příspěvek

     • Liet
      17:14 03.09.2021

      Dnes som videl Zuzanu 2 prvy krat nazivo. Pred tym sa mi jej tvar tak isto nepacil, ale musim povedat ze nazivo vyzera ovela lepsie.

      Dnes som videl Zuzanu 2 prvy krat nazivo. Pred tym sa mi jej tvar tak isto nepacil, ale musim povedat ze nazivo vyzera ovela lepsie.

     • Double
      22:07 03.09.2021

      Dana M2 vyzera daleko horsie. M1 je celkom podarena, avsak obe verzie maju nizku uroven ochrany.

      Dana M2 vyzera daleko horsie. M1 je celkom podarena, avsak obe verzie maju nizku uroven ochrany.

  • Nesher
   19:52 02.09.2021

   No a my včera dostali finální nabídky od všech tří výrobců.

   No a my včera dostali finální nabídky od všech tří výrobců.

   • mikojan29
    22:44 02.09.2021

    Uvidí sa po voľbách, či to boli finálne ponuky.

    Uvidí sa po voľbách, či to boli finálne ponuky.

    • Nesher
     23:53 02.09.2021

     Boli, jinak by musel být nový tendr. Takže v tomto to skutečně finální nabídky jsou.

     Boli, jinak by musel být nový tendr. Takže v tomto to skutečně finální nabídky jsou.

  • Harvest
   16:38 05.09.2021

   I am very pleased that we have the opportunity to participate is the significant modernization program such as the supply of fighting vehicles for infantry in Slovakia, " said ...
   Zobrazit celý příspěvek

   I am very pleased that we have the opportunity to participate is the significant modernization program such as the supply of fighting vehicles for infantry in Slovakia, " said Tomas Maros, CEO of CSM Industry. "

   Podľa tohto vyjadrenia človeka z CSM, to vyzerá ze výber Lynxu je už prakticky istota.

   https://www.armyrecognition.co...
   Skrýt celý příspěvek

   • Double
    16:49 05.09.2021

    nie istota, ale len moznost..

    nie istota, ale len moznost..

    • Harvest
     17:06 05.09.2021

     Vychádza mi z toho, že sú radi za možnosť zúčastniť sa na modernizacnom programe dodávky bvp pre SVK prostredníctvom Lynxu ako hotovej veci, nie možnosti zúčastniť sa iba tendra na ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Vychádza mi z toho, že sú radi za možnosť zúčastniť sa na modernizacnom programe dodávky bvp pre SVK prostredníctvom Lynxu ako hotovej veci, nie možnosti zúčastniť sa iba tendra na dodávku bvp. Ale možno si len domyslam :-)
     Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  10:39 02.09.2021

  Taková relativně jednoduchá a levná OT se hodí vždycky, ale proti Lukašenkovým biologickým zbraním bych raději použil ultrazvuk, infračervené záření, lasery a pořádně hlasitý ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Taková relativně jednoduchá a levná OT se hodí vždycky, ale proti Lukašenkovým biologickým zbraním bych raději použil ultrazvuk, infračervené záření, lasery a pořádně hlasitý heavy-metal :-).
  Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   10:40 02.09.2021

   Oprava - mikrovlnné záření

   Oprava - mikrovlnné záření

   • Torong
    12:10 02.09.2021

    No... Pokud by to infra záření bylo v dostatečné intenzitě, tak proč ne... Ikdyž na bacily je lepší infrazáření : D

    No... Pokud by to infra záření bylo v dostatečné intenzitě, tak proč ne... Ikdyž na bacily je lepší infrazáření : D

  • Nesher
   11:01 02.09.2021

   Obávám se, že problém je někde jinde, ti chudáci jsou spíše obětí. Navíc ten problém není ani Lukašenko jako takový, ale ten kdo ho řídí, tj. ruský, toho času fašistický režim.

   Obávám se, že problém je někde jinde, ti chudáci jsou spíše obětí. Navíc ten problém není ani Lukašenko jako takový, ale ten kdo ho řídí, tj. ruský, toho času fašistický režim.

   • Torong
    12:12 02.09.2021

    Jistě, ale dokud si neuvědomí, že v Evropě je nic dobrého nečeká, tak se budou dobrovolně stávat obětmi stále...

    Jistě, ale dokud si neuvědomí, že v Evropě je nic dobrého nečeká, tak se budou dobrovolně stávat obětmi stále...

    • liberal shark
     12:53 02.09.2021

     Snad si to uvědomí dříve, než přijdou mrazy :-).

     Snad si to uvědomí dříve, než přijdou mrazy :-).

    • Nesher
     13:24 02.09.2021

     To je těžké, já být třeba těmi Afghánci co jsou zablokování na PL-BL hranici, tak bych to štěstí hledal v Evropě taky.
     Čímž chci říct, že migrace se nedá zastavit, pouze regulovat. ...
     Zobrazit celý příspěvek

     To je těžké, já být třeba těmi Afghánci co jsou zablokování na PL-BL hranici, tak bych to štěstí hledal v Evropě taky.
     Čímž chci říct, že migrace se nedá zastavit, pouze regulovat. A pak také, že v tomto konkrétním případě nejsou na vině ti lidé, ale Rusáci.
     Skrýt celý příspěvek

  • Ján Paliga
   21:45 02.09.2021

   .... zabudol si na bravčové špeciality zo zabíjačky..... ;-

   .... zabudol si na bravčové špeciality zo zabíjačky..... ;-

   • liberal shark
    11:12 04.09.2021

    Jo takový Křižácký řízek, husitské jitrnice, Lutherova tlačenka nebo Papežské jelito :-) . Mocné to zbraně budoucí evropské reconquisty ;-) .

    Jo takový Křižácký řízek, husitské jitrnice, Lutherova tlačenka nebo Papežské jelito :-) . Mocné to zbraně budoucí evropské reconquisty ;-) .

    • Ján Paliga
     23:56 04.09.2021

     Pochopil si ma úplne presne ;-

     Pochopil si ma úplne presne ;-

 • Krabat
  09:45 02.09.2021

  Dobrá volba, palec hore.
  Ale měli koupit něco z USA, co když bude Rusko Finsko okupovat :D

  Dobrá volba, palec hore.
  Ale měli koupit něco z USA, co když bude Rusko Finsko okupovat :D

  • Torong
   10:01 02.09.2021

   Krabate, proč spamuješ?

   Krabate, proč spamuješ?

   • Krabat
    13:10 02.09.2021

    Ani nevíš co je spam :D

    Ani nevíš co je spam :D

  • Miroslav
   10:17 02.09.2021

   Síce vieme na čo narážaš ale OT by som so stíhačkou neporovnával. Náhradné diely na 6x6 ti vyrobí hocijaký garážový kutil ktorý po večeroch renovuje autá na dvore pred domom.

   Síce vieme na čo narážaš ale OT by som so stíhačkou neporovnával. Náhradné diely na 6x6 ti vyrobí hocijaký garážový kutil ktorý po večeroch renovuje autá na dvore pred domom.

   • Krabat
    13:09 02.09.2021

    To bylo je kopnutí do zdejších dezinformátorů

    To bylo je kopnutí do zdejších dezinformátorů

    • Torong
     13:15 02.09.2021

     Říká dezinformátor...

     Říká dezinformátor...

    • Nesher
     13:26 02.09.2021

     Není nad to když o dezinformátorech blábolí proruský troll. Tomu se v jidiš říká chucpe.

     Není nad to když o dezinformátorech blábolí proruský troll. Tomu se v jidiš říká chucpe.

  • vaclavs
   10:43 02.09.2021

   Hodně štěstí s útokem na jakoukoliv skandinávskou zemi.

   Hodně štěstí s útokem na jakoukoliv skandinávskou zemi.

  • MeV6
   10:46 02.09.2021

   Zbytečně prudíte Krabate.
   A co se týká okupace Finska Ruskem - to se nikdy nestane, viz odkaz Zimní války.
   Pokud by Rusko okupovalo Finsko, nikdy by tam nebyl klid dokud by jediný ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Zbytečně prudíte Krabate.
   A co se týká okupace Finska Ruskem - to se nikdy nestane, viz odkaz Zimní války.
   Pokud by Rusko okupovalo Finsko, nikdy by tam nebyl klid dokud by jediný Fin dýchal.
   Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    22:37 05.09.2021

    Krabat nejspíše naráží na diskusi u článku o stíhačkách, kde nějaká moudra hlava použila argument, že když bude AČR pokračovat s Gripeny tak hrozí v případě okupace Švédska Ruskem ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Krabat nejspíše naráží na diskusi u článku o stíhačkách, kde nějaká moudra hlava použila argument, že když bude AČR pokračovat s Gripeny tak hrozí v případě okupace Švédska Ruskem nedostupnost servisu stíhaček.
    Skrýt celý příspěvek

    • MeV6
     11:26 06.09.2021

     Já vím.
     Přesto nezaškodí připomenout něco málo z historie.

     Já vím.
     Přesto nezaškodí připomenout něco málo z historie.

  • Torong
   12:14 02.09.2021

   Vidíš, na to, že už to jednou zkoušeli jsem zapomněl. A moc dobře to pro Rusy nedopadlo...

   Vidíš, na to, že už to jednou zkoušeli jsem zapomněl. A moc dobře to pro Rusy nedopadlo...