Lovec ruské Armaty: Ukrajinský tank T-84 Oplot-M

Oplot-M
T-84 Oplot-M v thajském maskování; větší fotoUkroboronprom

T-84 Oplot-M je nejmodernější tank ukrajinského zbrojního průmyslu. Svého zákazníka si našel v dalekém Thajsku a ukrajinská armáda plánuje nakoupit 50 tanků Oplot-M. Výrobu ale komplikuje ztráta některých průmyslových podniků na Krymu a východě Ukrajiny.

T-84: Ukrajinská nezávislost ve výrobě tanků

Vývojová řada ukrajinských tanků se oddělila už před rozpadem Sovětského svazu. Vedení ukrajinské Charkovské konstrukční kanceláře Alexandra A. Morozova (ChKBM) ještě v Sovětském svazu prosadilo výrobu tanku T‑80UD s dieselovým motorem, zatímco původní „ruský" T‑80U měl plynovou turbínu.

V následujícím kroku v ChKBM vznikl tank s novou svařovanou věží. Jeho výroba však začala až po rozpadu Sovětské svazu. Kromě nové věže dostal tank výkonnější motor a dostal označení T‑84.

Tank T-84 Ukrajina dovyvinula v letech 1994 až 1995. Hlavním hnacím motorem vývoje vlastního tanku byla snaha osamostatnit se od ruské zbrojní výroby. To bylo nutné nejen kvůli domácím potřebám, ale i kvůli jednoduššímu exportu.

T-84 navazuje na sovětský tank T-80, který navazuje zase na typ T-64. Tank T‑84 se od T‑80U/UD liší především zmiňovanou odlišnou věží, která má v půdorysu tvar šestiúhelníku a vyznačuje se podstatně vyšší balistickou odolností.

Dlužno připomenout, i přes očividnou podobnost je T-80 (a potažmo navazující ukrajinský T-84) a sovětská ikona T-72 (a navazující ruský T-90) zcela jiné konstrukce. Tanky T-72 a T-80 navrhovaly jiné konstrukční kanceláře. T-72 je mechanicky jednodušší, snadnější pro (masovou) výrobu se snadnějším servisem v terénu.

Na Ukrajině vznikla řada modernizací tanků T-84. Posledním vývojovým krokem je typ T-84 Oplot-M (nebo "BM Oplot") představený v roce 2009.

Nejnovější tank T-84 Oplot-M přijala ukrajinská armáda do výzbroje v roce 2009, ale prozatím ho fyzicky nezavedla. Objednávka na prvních deset kusů byla zrušená z důvodů nedostatků financí.

V současné době, kromě několika stovek tanků T-64 a T-72 (většina uložených ve skladech), vlastní ukrajinská armáda 176 tanků T-80UD. Do letošního roku tanky T-80UD ležely ve skladech, ale ukrajinský průmysl je začíná renovovat a připravovat pro operační nasazení v ukrajinské armádě.


T-84 Oplot-M

T-84 Oplot-M

Základní hmotnost Oplot-M je 51 tun a tank ovládá tříčlenná posádka. Hlavní výzbroj tvoří ukrajinský kanón KBA-3 (46 nábojů) ráže 125 mm s hladkým vývrtem hlavně. Kanónu sekunduje spřažený 7,62mm kulomet KT-7,62 (1250 nábojů) a protiletadlový 12,7mm kulomet KT-12,7 (450 nábojů).

KBA-3 je ukrajinskou verzí sovětského kanónu 2A46M1. Nabíjení je automatické, nabíjecí automat (karusel) umožňuje dosáhnout rychlosti střelby 9 ran za minutu. 28 nábojů se nachází v karuselu, 18 nábojů lze doplnit ručně ze zásobníku.

Automat pojme nejrůznější protitankovou munici včetně ukrajinských střel Kombat. Protitanková střela Kombat ničí cíle až na vzdálenost 5000 metrů. Využívá navedení po laserovém paprsku, ale lze ji jen obtížně rušit, protože paprsek nesměřuje přímo na cíl, nýbrž nad něj; raketa letí po obloukové dráze a paprsek se přesune na cíl až 0,3 sekundy před zásahem

Hlavní pohonnou jednotkou je moderní dvoutaktní vznětový motor 6TD-2E s výkonem 850 kW (1200 koní). Maximální rychlost na silnici je 65 až 70 km/h (v terénu 45 - 50 km/h), dojezd 450 km (v terénu 350 km). Oplot-M lze vybavit výkonějším motorem 6TD-3 o výkonu 1100 kW (1500 koní).

Systém řízení palby se skládá z pozorovacího přístroje velitele, termovizního zaměřovače (dosah 8 km) a také kompletu pro zaměřování a dálkové ovládaní protileteckého kulometu. Systém řízení palby je však obecně považován za největší slabinu tanku. Jednou z nevýhod je například vysoko umístěný pozorovací přístroj velitele, který je náchylný k poškození nebo zničení.

Největší výhodou (alespoň v rámci ukrajinské armády) je termovizní pozorovací přístroj. Právě absence termovizních přístrojů na tancích T-64BV vedla ke značným ztrátám (několik stovek) ukrajinských tanků. Velké ztráty způsobovaly ukrajinským tankovým jednotkám ruské T-72B3, které jsou termovizí vybaveny.

Ruské tanky mohly ukrajinské T-64 zaměřovat na mnohem větší vzdálenost. Navíc ukrajinské posádky tanků odmítaly bojovat v noci, kde neměly proti T-72B3 prakticky žádné šance.

Termovizní zaměřovač posouvá možnosti tanku Oplot-M mnohem dále. Během nočních testů dokázal Oplot-M za jízdy zasáhnout cvičný terč na vzdálenost 1600 až 1800 metrů.

Nejsilnější stránkou T-84 Oplot-M je silné pancéřování. Základní balistickou ochranu dramatický posiluje reaktivní pancíř Nůž. V blízké budoucnosti lze tank osadit těžším dvojvrstvým pancířem Duplet.

T-84 Oplot-M - prodej ovlivňují problémy s výrobou

V roce 2011 Thajsko podepsalo smlouvu na dodávku 49 tanků Oplot-M a dvou odtahových vozidel BREM-84. Cena kontraktu dosáhla 240 milionů dolarů. V roce 2014 Ukrajina poslala do Thajska prvních pět tanků a na začátku tohoto roku dalších pět tanků. Rychlost výroby a dodávek je tak tristní a navíc není jisté, kdy Thajsko dostane další tanky. Přitom Thajsko uvažuje o nákupu až 200 tanků T-84 Oplot-M.

V současné době je pro firmu Malyšev se sídlem v Charkově, výrobce tanků T-84, největším nepřítelem pomalá rychlost výroby. Dodávka pro Thajsko je absolutní prioritou. Přitom ještě nedávno plánovala ukrajinská armáda mezi roky 2015 až 2016 získat 50 tanků T-84 Oplot-M.

Oplot-M při ukázce thajskému zákazníkovi.

Dříve vedení ukrajinského státního konsorcia Ukroboronprom, pod kterou patří firma Malyšev, mluvilo o rychlosti výroby až 40 tanků Oplot-M ročně, s cílem zvednout výrobu na 100 až 120 tanků ročně. Nyní ale vedení připouští očividně realističtější výrobní tempo - 20 tanků Oplot-M ročně.

Problém je, že výrobní plány narušila válka na východě Ukrajiny, kde se nacházejí některé výrobní podniky (Doněck, Lugansk a Mariupol). Nově je nutné, z důvodu přerušení spolupráce, nahradit některé původně ruské komponenty.

Navíc Ukrajina na Krymu ztratila 13 subjektů, které dodávaly pro ukrajinský zbrojní průmysl komponenty. Krymské firmy vyráběly například kompozitní tepelnou izolaci pro tankové kanóny nebo termovizní pozorovací přístroje.

Přitom Oplot-M je žádaný produkt. V Pákistánu Oplot-M údajně při porovnávacích testech porazil čínský exportní tank MBT-3000. Hlavním plusem Oplotu-M byla mobilita díky moderní pohonné jednotce, vysoká úroveň balistické ochrany a také schopnost účinně vést palbu.

V případě úspěchu v Pákistánu je navíc velmi pravděpodobný převod některých klíčových ukrajinských technologií. Otázkou však je, jak se ukrajinský průmysl popere s pomalým tempem výroby.

Zdroj: Defence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

Elektronický boj na východě Ukrajiny

Americká armáda v současné době trénuje ukrajinské vojáky. Jak přiznávají Američané, mnohem ...

Jak Rusko porazí své nepřátele v budoucích válkách

Dmitry Gorenburg, vedoucí vědecký pracovník v oddělení strategických studií Centra pro námořní ...

Rychlost a útok: Polská armáda hledá nástupce BVP-1

Podobně jako Armáda ČR, také polská armáda již několik let vyhlíží nástupce letitých bojových ...

Nejlepší pancíř, robotická válka: Rusko se chlubí tankem Armata

V posledních dnech a týdnech se v médiích objevily informace o pokračujícím vývoji ruského tanku ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Gloton
    19:24 17.09.2015

    SeaWolf: to že se přehledové displeje kompletují s dovozových dílů nijak neomezuje výrobu, protože jich můžou koupit bez omezení třeba plnej vagon. Problém můžou působit jedině ...Zobrazit celý příspěvek

    SeaWolf: to že se přehledové displeje kompletují s dovozových dílů nijak neomezuje výrobu, protože jich můžou koupit bez omezení třeba plnej vagon.
    Problém můžou působit jedině speciální nekomerční díly. Cokoliv co se dá nakoupit bez potíží, žádné zvláštní problémy nedělá. Navíc jsou to relativně levné součástky, takže i kdyby měli obavy z nějakých "sankcí" a nedostupnosti v buducnu, mohou jich nakoupit do foroty mraky.....Skrýt celý příspěvek

  • jj284b
    18:39 17.09.2015

    zakladom tanku dalsej generacie musi byt hlavne tankove delo schopne vyradit protivnika na maximalnu vzdialenost prvym vystrelom (nie len prvym zasahom). To ale dnesne 120-125mm ...Zobrazit celý příspěvek

    zakladom tanku dalsej generacie musi byt hlavne tankove delo schopne vyradit protivnika na maximalnu vzdialenost prvym vystrelom (nie len prvym zasahom). To ale dnesne 120-125mm dela uz neposkytuju, takze stavat tank okolo takejto zbrane je do buducna neefektivne. Zvysovat kaliber je rovnako problematicke, kedze automaticky dochadza k zmenseniu mnozstva municie. Moznosti nie je vela, dost casto sa spominaju rozne podkaliberne projektily s pridavnym pohonom, ktore by boli urychlovane (a schopne malych uprav letu) po vystreleni na vyssiu rychlost (popripade by si udrziavali pociatocnu rychlost aj na vacsie vzdialenosti) tak aby boli schopne prekonavat dnesne najsilnejsie typy pancierov prvym zasahom.Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    18:26 17.09.2015

    Jinak T-84 je velmi zdařilí stroj. Nakolik se UA podaří nahradit subdodavatele z Ruska je otázka, ale možnost je ta, že mohou oslovit jinou zemi. Ale nějakou slibnou budoucnost ...Zobrazit celý příspěvek

    Jinak T-84 je velmi zdařilí stroj. Nakolik se UA podaří nahradit subdodavatele z Ruska je otázka, ale možnost je ta, že mohou oslovit jinou zemi. Ale nějakou slibnou budoucnost Charkovu bych už moc nečekal. Pokud se situace na UA uklidní a všechny zainteresované země přijdou k rozumu. Tak tank T-84 bych si dokázal představit jako možnou náhradu T-72M4CZ. Samozřejmě s přístroji odpovídající době nákupu.

    Jinak srovnání T-84 s T-14 je ošemetné. Spíš srovnání s T-90SM by už stálo za řeč. Tady si myslím, že T-90MS by vyhrál. Ale jen z toho důvodu, že je novější konstrukce.Skrýt celý příspěvek

  • jj284b
    18:25 17.09.2015

    este dodam, ze staci sa pozriet na prvu vojnu v zalive kde proti sebe stali rozlicne generacie tankov - Iracania mali obrovsky problem s detekciou americkych strojov, a ak sa im ...Zobrazit celý příspěvek

    este dodam, ze staci sa pozriet na prvu vojnu v zalive kde proti sebe stali rozlicne generacie tankov - Iracania mali obrovsky problem s detekciou americkych strojov, a ak sa im podarilo nejake zachytit ich palba bola pomala,nepresna a neefektivna. za celu pustnu burku bolo zasiahnutych len par Americkych tankov (ak sa dobre pamatam uvadza sa 8 strojov), takze ich pasivna ochrana uz vtedy bola v podstate druhorada, a ich schopnost okamzite likvidovat protivnika poskytovala lepsiu ochranu..Skrýt celý příspěvek

  • jj284b
    18:22 17.09.2015

    dnesne tanky potrebuju urcity cas kym ciel detekuju, zameraju, vystrelia a znicia. nova generacia tankov tento cas skrati na minimum, plus vdaka horsej detekcii bude vediet ...Zobrazit celý příspěvek

    dnesne tanky potrebuju urcity cas kym ciel detekuju, zameraju, vystrelia a znicia. nova generacia tankov tento cas skrati na minimum, plus vdaka horsej detekcii bude vediet zlikvidovat niekolko cielov v case ktory sucasne tanky potrebuju na znicenie jedneho ciela. pridaj si k tomu stealth schopnosti, a dostanes kombinaciu kde sa jeden takyto tank s prehladom moze postavit vacsiemu poctu starsich strojov bez toho aby ho ohrozili.Skrýt celý příspěvek

  • jj284b
    18:17 17.09.2015

    Charlie: ovela dolezitejsie ako silny pancier, je to aby ta super nevedel odhalit... ak na teba super nevie viest palbu, pasivna ochrana je nanic tak ako tak. Moderny tank, sa dnes ...Zobrazit celý příspěvek

    Charlie: ovela dolezitejsie ako silny pancier, je to aby ta super nevedel odhalit... ak na teba super nevie viest palbu, pasivna ochrana je nanic tak ako tak. Moderny tank, sa dnes uz nepotrebuje vysporiadat s priamym zasahom z podkalibroveho projektilu - pravdu povediac, malo ktory tank to rozchodi aj dnes uplne bez problemov - zvycajne nasledny sok z narazu vyradi minimalne opticke pristroje - skor sa musi vediet vysporiadat so zbranami ktore budu viest palbu na tank z pozicii kedy ich tank nevie detekovat - protitankove prostriedky pechoty, ci riadene strely s roznym navedenim na ciel.

    Ak ma tank dokonalu predstavu kde sa nachadza protivnik, dokaze viest palbu z pozicie z ktorej to protivnik nevie opatovat - to bola zakladna taktika NATO pocas 70-80 rokov, kedy zapadne tanky s ovela slabsim pancierovanim mali za ulohu zastavovat Ruske tankove kolony... k comu ti je super silny predny pancier, ak je protivnik v obrannych poziciach ktore zvoli tak, ze bude viest palbu do boku priblizujucich sa tankov? v takom pripade nepotrebujes super vykonnu municiu na prebitie predneho panciera, ale stacili aj obycajne APDS strely. Americke M60A3 TTS s termalnym zobrazovacom by v takejto situacii viedli palbu na protivnika ktory by ani netusil odkial je na neho vedena palba...

    ak si to prevedies to sucastnosti, potrebujes stroj ktory sa velmi tazko detekuje termalnym zobrazovacom (aj pocas palby, ci za pohybu), ktory ale dokaze detekovat stroje protivnika na velku vzdialenost. v takom pripade uz pasivna ochrana je len druhorada, a vonkoncom nemusi chranit cely tank, staci ochrana posadky.

    Navyse, ja nevravim ze takyto tank nepotrebuje ziadny pancier. potrebuje byt chraneny proti zbraniam ktore sa mozu nepozorovane dostat do jeho blizskosti. navyse to nie je ktovie ako novy koncept, v podstate od vynalezu strelnych zbrani bol princip boja okamzite iny a pancier stracal zmysel. ovela dolezitejsie bolo vyradit protivnika skor ako vyradi on vas. rovnako v modernom boji, je dolezitejsie zlikvidovat nepriatelsky tank skor ako bude schopny palbu opatovat. stavat tank ktory vydrzi niekolko nasobne zasahy tankovou municiou bez poskodenia uz dnes velmi nejde...Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    17:55 17.09.2015

    ujo Marek Odlévané věže vznikly hlavně pro masovou výrobu. Jsou rychleji zhotovitelné. Svařované věže jsou časově náročnější na výrobu, ale za to je jejich výroba ekonomičtější. ...Zobrazit celý příspěvek

    ujo Marek

    Odlévané věže vznikly hlavně pro masovou výrobu. Jsou rychleji zhotovitelné. Svařované věže jsou časově náročnější na výrobu, ale za to je jejich výroba ekonomičtější. A po testech se i ukázalo, že mají lepší odolnost než věže odlévané.Skrýt celý příspěvek

  • ujo Marek
    17:49 17.09.2015

    ja by som sa chcel opýtať, či mi niekto v krátkosti vysvetlí rozdiely-výhody, nevýhody odlievaných-zváraných veží (na margo príspevkov nižšie od dusan a jj284), ďakujem

    ja by som sa chcel opýtať, či mi niekto v krátkosti vysvetlí rozdiely-výhody, nevýhody odlievaných-zváraných veží (na margo príspevkov nižšie od dusan a jj284), ďakujem

  • Charlie
    16:35 17.09.2015

    jj284b: cituji: "Dnes uz tanky nemusia byt stavane na prezitie priamych zasahov z tankoveho dela, uplne postacuje ochrana proti pechotnym protitankovym prostriedkom a riadenym ...Zobrazit celý příspěvek

    jj284b: cituji: "Dnes uz tanky nemusia byt stavane na prezitie priamych zasahov z tankoveho dela, uplne postacuje ochrana proti pechotnym protitankovym prostriedkom a riadenym strelam"

    Tohle je, promiňte mi ten výraz, nebetyčná pitomost. Pancéřová ochrana je jednou ze základních charakteristik tanku a zejména MBT. Bez pancíře to není MBT, ale maximálně lehký tank nebo stíhač tanků.

    Primárním a nejdůležitějším protitankovým prostředkem zůstává tank, to žádné raketové nebo kanonové stíhače či pěchotní PTŘS nikdy nezmění. Není to proto, že by tank nedokázaly zničit, ale proto, že postrádají jiné věci, jako je třeba mobilita nebo právě ochrana. Je diametrální rozdíl, pokud čelíte nepřátelské technice ve vozidle, kde máte třeba 80% šanci přežít zásah, než když sedíte v plechovce, pro kterou je každý zásah fatální.

    Navíc - řada BVP je vyzbrojená malorážovými kanony, a ty překonají prakticky jakoukoliv pancéřovou ochranu krom té nejtěžší - instalované na tancích.

    Přes všechny prognózy, jak jsou tanky zbytečné a odsouzené na šrotiště dějin kvůli saturaci bojiště PTŘS (ať už odpalovaných ze země nebo ze vzduchu) tank kvůli svojí kombinaci mobility, ochrany a palebné síly zůstává nejdůležitějším úderným prostředkem pozemního vojska. Nahradí ho pravděpodobně až něco, co bude ještě mobilnější, ještě obrněnější s ještě větší palebnou silou.Skrýt celý příspěvek

  • Vestly
    16:14 17.09.2015

    dusan: Tvrdil si, že oplot "jednoznacne deklasuje" Armatu, iba na zaklade toho, že beži jeho seriova vyroba, čo je jednoducho blbost na n-tú, kedze ten isty argument sa da pouzit ...Zobrazit celý příspěvek

    dusan: Tvrdil si, že oplot "jednoznacne deklasuje" Armatu, iba na zaklade toho, že beži jeho seriova vyroba, čo je jednoducho blbost na n-tú, kedze ten isty argument sa da pouzit aj na T-34 alebo na hocicom podobnom.

    Aj ked nezoberiem do uvahy, že pocet prototypov Armaty sa takmer rovna poctu seriovo vyrobenych Oplotov, tak Rusi stale maju v hojnom pocte T-90 a T-72.Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
    15:51 17.09.2015

    KRYTON: Srážka za 37 sekund. HOLLY: Propočítávám úhybnou dráhu. KOCOUR: Co? Spadli jste snad z višně? Proč nespustíme obranné štíty? KRYTON: To je přímo vynikající návrh. Má jen ...Zobrazit celý příspěvek

    KRYTON: Srážka za 37 sekund.
    HOLLY: Propočítávám úhybnou dráhu.
    KOCOUR: Co? Spadli jste snad z višně? Proč nespustíme obranné štíty?
    KRYTON: To je přímo vynikající návrh. Má jen dvě drobné vady. Za prvé: žádné obranné štíty nemáme a za druhé: nemáme žádné obranné štíty. Teoreticky jde o jednu vadu, ale považoval jsem ji za tak významnou, že jsem ji uvedl hned dvakrát.Skrýt celý příspěvek

  • jj284b
    15:48 17.09.2015

    technicky vzate, pre tank na bojisku je dnes najdolezitejsie byt schopny identifikovat protivnika a znicit ho na vzdialenost na ktoru ho protivnik nevie detekovat. Znizena ...Zobrazit celý příspěvek

    technicky vzate, pre tank na bojisku je dnes najdolezitejsie byt schopny identifikovat protivnika a znicit ho na vzdialenost na ktoru ho protivnik nevie detekovat. Znizena schopnost detekcie stroja v podstate dokaze vykupit silnejsi pancier. Dnes uz tanky nemusia byt stavane na prezitie priamych zasahov z tankoveho dela, uplne postacuje ochrana proti pechotnym protitankovym prostriedkom a riadenym strelam, co sa da docielit aktivnym ochrannym systemom. velka cast prace ktoru zabezpecovala osadka sa dnes da vykonavat automaticky, ci uz nabijanie alebo riadenie tanku, takze v podstate by sa tank mal dat riadit iba jednym clovekom, ktory by rozhodoval na ake ciele sa bude utocit (teoreticky by slo takyto tank ovladat dialkovo, no zasa by hrozilo ze super preberie kontrolu). tym padom vyrazne klesa objem ktory treba nevyhnutne chranit, pracovisko posadky sa tym padom da presunut na najmenej zranitelne miesto tanku. Armata sa snazi ist tymto smerom, no otazka je do akeho stupna sa im to podari.. uvidime s cim pridu Izraelci s Merkavou Mk5...Skrýt celý příspěvek

  • shal
    15:46 17.09.2015

    Vestly: I prak je lepší než plasmové dělo především z důvodu, že plasmové dělo se blbě shání, když se nevyrábí.

    Vestly: I prak je lepší než plasmové dělo především z důvodu, že plasmové dělo se blbě shání, když se nevyrábí.

  • dusan
    15:40 17.09.2015

    Vestly ... Je naozaj ťažké pochopiť, že reálny do výzbroje zavedený tank má momentálne pre každého tankistu väčšiu cenu ako ten pripravovaný, ktorý je ešte vo vývoji .... Aj ...Zobrazit celý příspěvek

    Vestly ...

    Je naozaj ťažké pochopiť, že reálny do výzbroje zavedený tank má momentálne pre každého tankistu väčšiu cenu ako ten pripravovaný, ktorý je ešte vo vývoji ....

    Aj Hitler mal plno "zázračných zbraní" ..... a mnoho ich bolo naozaj dobrých ... akurát prišli neskoro .. alebo neprišli do výzbroje vôbec ......

    Inak zamyslel sa niekto nad možnosťou či sa vôbec vývoj T-14 zdarne ukončí ? Nebol by to prvý prípad .....Skrýt celý příspěvek

  • jj284b
    15:30 17.09.2015

    Vestly, no ak postavis T34 proti osadke Armaty ktora nie je.. tak ta T34 s nimi narobi gulas raz dva...

    Vestly, no ak postavis T34 proti osadke Armaty ktora nie je.. tak ta T34 s nimi narobi gulas raz dva...

  • Vestly
    15:26 17.09.2015

    Takze aj T-34 je lepsi tank od Armaty iba kvoli tomu, že sa seriovo vyrabal? logika hodna Dusana...

    Takze aj T-34 je lepsi tank od Armaty iba kvoli tomu, že sa seriovo vyrabal? logika hodna Dusana...

  • lemkin
    15:24 17.09.2015

    Je to prostě inovovaný tank starší konstrukce........, ano bude levný a poměr cena/výkon zřejmě vynikající, ale....... Jeho úspěch závisí na realizaci prodeje výrobní licence jiným ...Zobrazit celý příspěvek

    Je to prostě inovovaný tank starší konstrukce........, ano bude levný a poměr cena/výkon zřejmě vynikající, ale....... Jeho úspěch závisí na realizaci prodeje výrobní licence jiným zemím - nevěřím, že Ukrajina dokáže být spolehlivým partnerem, z hlediska dodávek, dodávek dílů a dalšího servisu po celý životní cyklus.Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    15:19 17.09.2015

    jj284b .. samozrejme .. .. všetky vznikli modernizáciu T-72B skorších verzií ..... a teda ani inú vežu nemôžu mať .... Zvarované sa vyskytli až u T-90 ..... po spotrebovaní ...Zobrazit celý příspěvek

    jj284b .. samozrejme .. .. všetky vznikli modernizáciu T-72B skorších verzií ..... a teda ani inú vežu nemôžu mať ....

    Zvarované sa vyskytli až u T-90 ..... po spotrebovaní zásob pôvodných odlievaných veží ....Skrýt celý příspěvek

  • jj284b
    15:07 17.09.2015

    dusan: ide skor o to ze vsetky T72B3 maju odlievane veze.. ;)

    dusan: ide skor o to ze vsetky T72B3 maju odlievane veze.. ;)

  • dusan
    15:04 17.09.2015

    11284b S tými vežami na T-90 to nie je také jednoduché ... prvé série T-90 z polovice 90-tich rokov mali odlievané veže s dobiehajúcej výroby T-72B, novšie T-90A od roku 2005 ...Zobrazit celý příspěvek

    11284b

    S tými vežami na T-90 to nie je také jednoduché ... prvé série T-90 z polovice 90-tich rokov mali odlievané veže s dobiehajúcej výroby T-72B, novšie T-90A od roku 2005 mali už zvarované veže ale nie na 100 %, lebo myslím veliteľské tanky si ponechali odlievané a posledné kusy T-90 boli prestavané z repasovaných T-72B, čiže mali zas odlievané veže ....Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 6 z 7