Lovec ruské Armaty: Ukrajinský tank T-84 Oplot-M

Oplot-M
T-84 Oplot-M v thajském maskování; větší fotoUkroboronprom

T-84 Oplot-M je nejmodernější tank ukrajinského zbrojního průmyslu. Svého zákazníka si našel v dalekém Thajsku a ukrajinská armáda plánuje nakoupit 50 tanků Oplot-M. Výrobu ale komplikuje ztráta některých průmyslových podniků na Krymu a východě Ukrajiny.

T-84: Ukrajinská nezávislost ve výrobě tanků

Vývojová řada ukrajinských tanků se oddělila už před rozpadem Sovětského svazu. Vedení ukrajinské Charkovské konstrukční kanceláře Alexandra A. Morozova (ChKBM) ještě v Sovětském svazu prosadilo výrobu tanku T‑80UD s dieselovým motorem, zatímco původní „ruský" T‑80U měl plynovou turbínu.

V následujícím kroku v ChKBM vznikl tank s novou svařovanou věží. Jeho výroba však začala až po rozpadu Sovětské svazu. Kromě nové věže dostal tank výkonnější motor a dostal označení T‑84.

Tank T-84 Ukrajina dovyvinula v letech 1994 až 1995. Hlavním hnacím motorem vývoje vlastního tanku byla snaha osamostatnit se od ruské zbrojní výroby. To bylo nutné nejen kvůli domácím potřebám, ale i kvůli jednoduššímu exportu.

T-84 navazuje na sovětský tank T-80, který navazuje zase na typ T-64. Tank T‑84 se od T‑80U/UD liší především zmiňovanou odlišnou věží, která má v půdorysu tvar šestiúhelníku a vyznačuje se podstatně vyšší balistickou odolností.

Dlužno připomenout, i přes očividnou podobnost je T-80 (a potažmo navazující ukrajinský T-84) a sovětská ikona T-72 (a navazující ruský T-90) zcela jiné konstrukce. Tanky T-72 a T-80 navrhovaly jiné konstrukční kanceláře. T-72 je mechanicky jednodušší, snadnější pro (masovou) výrobu se snadnějším servisem v terénu.

Na Ukrajině vznikla řada modernizací tanků T-84. Posledním vývojovým krokem je typ T-84 Oplot-M (nebo "BM Oplot") představený v roce 2009.

Nejnovější tank T-84 Oplot-M přijala ukrajinská armáda do výzbroje v roce 2009, ale prozatím ho fyzicky nezavedla. Objednávka na prvních deset kusů byla zrušená z důvodů nedostatků financí.

V současné době, kromě několika stovek tanků T-64 a T-72 (většina uložených ve skladech), vlastní ukrajinská armáda 176 tanků T-80UD. Do letošního roku tanky T-80UD ležely ve skladech, ale ukrajinský průmysl je začíná renovovat a připravovat pro operační nasazení v ukrajinské armádě.


T-84 Oplot-M

T-84 Oplot-M

Základní hmotnost Oplot-M je 51 tun a tank ovládá tříčlenná posádka. Hlavní výzbroj tvoří ukrajinský kanón KBA-3 (46 nábojů) ráže 125 mm s hladkým vývrtem hlavně. Kanónu sekunduje spřažený 7,62mm kulomet KT-7,62 (1250 nábojů) a protiletadlový 12,7mm kulomet KT-12,7 (450 nábojů).

KBA-3 je ukrajinskou verzí sovětského kanónu 2A46M1. Nabíjení je automatické, nabíjecí automat (karusel) umožňuje dosáhnout rychlosti střelby 9 ran za minutu. 28 nábojů se nachází v karuselu, 18 nábojů lze doplnit ručně ze zásobníku.

Automat pojme nejrůznější protitankovou munici včetně ukrajinských střel Kombat. Protitanková střela Kombat ničí cíle až na vzdálenost 5000 metrů. Využívá navedení po laserovém paprsku, ale lze ji jen obtížně rušit, protože paprsek nesměřuje přímo na cíl, nýbrž nad něj; raketa letí po obloukové dráze a paprsek se přesune na cíl až 0,3 sekundy před zásahem

Hlavní pohonnou jednotkou je moderní dvoutaktní vznětový motor 6TD-2E s výkonem 850 kW (1200 koní). Maximální rychlost na silnici je 65 až 70 km/h (v terénu 45 - 50 km/h), dojezd 450 km (v terénu 350 km). Oplot-M lze vybavit výkonějším motorem 6TD-3 o výkonu 1100 kW (1500 koní).

Systém řízení palby se skládá z pozorovacího přístroje velitele, termovizního zaměřovače (dosah 8 km) a také kompletu pro zaměřování a dálkové ovládaní protileteckého kulometu. Systém řízení palby je však obecně považován za největší slabinu tanku. Jednou z nevýhod je například vysoko umístěný pozorovací přístroj velitele, který je náchylný k poškození nebo zničení.

Největší výhodou (alespoň v rámci ukrajinské armády) je termovizní pozorovací přístroj. Právě absence termovizních přístrojů na tancích T-64BV vedla ke značným ztrátám (několik stovek) ukrajinských tanků. Velké ztráty způsobovaly ukrajinským tankovým jednotkám ruské T-72B3, které jsou termovizí vybaveny.

Ruské tanky mohly ukrajinské T-64 zaměřovat na mnohem větší vzdálenost. Navíc ukrajinské posádky tanků odmítaly bojovat v noci, kde neměly proti T-72B3 prakticky žádné šance.

Termovizní zaměřovač posouvá možnosti tanku Oplot-M mnohem dále. Během nočních testů dokázal Oplot-M za jízdy zasáhnout cvičný terč na vzdálenost 1600 až 1800 metrů.

Nejsilnější stránkou T-84 Oplot-M je silné pancéřování. Základní balistickou ochranu dramatický posiluje reaktivní pancíř Nůž. V blízké budoucnosti lze tank osadit těžším dvojvrstvým pancířem Duplet.

T-84 Oplot-M - prodej ovlivňují problémy s výrobou

V roce 2011 Thajsko podepsalo smlouvu na dodávku 49 tanků Oplot-M a dvou odtahových vozidel BREM-84. Cena kontraktu dosáhla 240 milionů dolarů. V roce 2014 Ukrajina poslala do Thajska prvních pět tanků a na začátku tohoto roku dalších pět tanků. Rychlost výroby a dodávek je tak tristní a navíc není jisté, kdy Thajsko dostane další tanky. Přitom Thajsko uvažuje o nákupu až 200 tanků T-84 Oplot-M.

V současné době je pro firmu Malyšev se sídlem v Charkově, výrobce tanků T-84, největším nepřítelem pomalá rychlost výroby. Dodávka pro Thajsko je absolutní prioritou. Přitom ještě nedávno plánovala ukrajinská armáda mezi roky 2015 až 2016 získat 50 tanků T-84 Oplot-M.

Oplot-M při ukázce thajskému zákazníkovi.

Dříve vedení ukrajinského státního konsorcia Ukroboronprom, pod kterou patří firma Malyšev, mluvilo o rychlosti výroby až 40 tanků Oplot-M ročně, s cílem zvednout výrobu na 100 až 120 tanků ročně. Nyní ale vedení připouští očividně realističtější výrobní tempo - 20 tanků Oplot-M ročně.

Problém je, že výrobní plány narušila válka na východě Ukrajiny, kde se nacházejí některé výrobní podniky (Doněck, Lugansk a Mariupol). Nově je nutné, z důvodu přerušení spolupráce, nahradit některé původně ruské komponenty.

Navíc Ukrajina na Krymu ztratila 13 subjektů, které dodávaly pro ukrajinský zbrojní průmysl komponenty. Krymské firmy vyráběly například kompozitní tepelnou izolaci pro tankové kanóny nebo termovizní pozorovací přístroje.

Přitom Oplot-M je žádaný produkt. V Pákistánu Oplot-M údajně při porovnávacích testech porazil čínský exportní tank MBT-3000. Hlavním plusem Oplotu-M byla mobilita díky moderní pohonné jednotce, vysoká úroveň balistické ochrany a také schopnost účinně vést palbu.

V případě úspěchu v Pákistánu je navíc velmi pravděpodobný převod některých klíčových ukrajinských technologií. Otázkou však je, jak se ukrajinský průmysl popere s pomalým tempem výroby.

Zdroj: Defence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

Elektronický boj na východě Ukrajiny

Americká armáda v současné době trénuje ukrajinské vojáky. Jak přiznávají Američané, mnohem ...

Jak Rusko porazí své nepřátele v budoucích válkách

Dmitry Gorenburg, vedoucí vědecký pracovník v oddělení strategických studií Centra pro námořní ...

Rychlost a útok: Polská armáda hledá nástupce BVP-1

Podobně jako Armáda ČR, také polská armáda již několik let vyhlíží nástupce letitých bojových ...

Nejlepší pancíř, robotická válka: Rusko se chlubí tankem Armata

V posledních dnech a týdnech se v médiích objevily informace o pokračujícím vývoji ruského tanku ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • jj284b
  15:01 17.09.2015

  Kazdopadne, Ukrajinci hlavne potrebuju cim skor zaviest termoviziu na tanky Bulat (T64BM2)... to je ich hlavna nevyhoda. T72B3 ich momentalne mozu odstrelovat podobne ako ...Zobrazit celý příspěvek

  Kazdopadne, Ukrajinci hlavne potrebuju cim skor zaviest termoviziu na tanky Bulat (T64BM2)... to je ich hlavna nevyhoda. T72B3 ich momentalne mozu odstrelovat podobne ako Americania odstrelovali Iracke T72 za vojny v zalive.. bez sance odpovedat... tym padom sa ukrajinci musia vo velkom spoliehat na delostrelecku podporu, no ta nie je vzdy dostupna... (hlavne koli Minsku II ktory nariaduje odsun techniky o 50km z linie stretu)

  btw, zaujimave citanie o situacii na Ukrajine sa da najst tu:

  http://www.scribd.com/doc/2740... Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  14:59 17.09.2015

  semtam .... porovnávať T-84 a "nič" ... je snáď jasné .... "nič" nemôže vyhrať : ) ujo Marek .... vyvracať neexistujúce tvrdenia je trošku komické .....T-14 je vývoji .. Oplot M ...Zobrazit celý příspěvek

  semtam .... porovnávať T-84 a "nič" ... je snáď jasné .... "nič" nemôže vyhrať : )

  ujo Marek .... vyvracať neexistujúce tvrdenia je trošku komické .....T-14 je vývoji .. Oplot M už vo výrobe .... takže použiteľný je zatiaľ len ten ukrajinský ... nik "nedokazuje", že po ukončení vývoja nebude T-14 lepší ...

  Gloton .... porovnávanie je naozaj bezpredmetné .. ešte nie je veľmi čo ....T-14 je vo vývoji .... a keďže je pre teba výmena hlavnej výzbroje i s vežou na T-14 hračka .. tak na takého "experta" pochopiteľne nemám .....Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  14:52 17.09.2015

  Rase: T72B3 je modernizacia T72B na uroven T90. Rozdielna je veza, ktora ostala stara odlievana (T90 ma novu zvarovanu) a rovnako nizsia pristrojova vybavenost (T72B3 nema tiez ...Zobrazit celý příspěvek

  Rase: T72B3 je modernizacia T72B na uroven T90. Rozdielna je veza, ktora ostala stara odlievana (T90 ma novu zvarovanu) a rovnako nizsia pristrojova vybavenost (T72B3 nema tiez system Stora). V podstate ide o lacnejsiu verziu tanku T90Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  14:38 17.09.2015

  David Ono to s tím kanonem nebude tolik horký. Současný kanon v T-84 je obdoba 2A46. Po osamostatnění Ukrajiny Rusové na jejich žádost jim poskytli dokumentaci a proškolili ...Zobrazit celý příspěvek

  David

  Ono to s tím kanonem nebude tolik horký. Současný kanon v T-84 je obdoba 2A46. Po osamostatnění Ukrajiny Rusové na jejich žádost jim poskytli dokumentaci a proškolili techniky na výrobu kanonu.
  A nějaké zbrojní závody mezi RF a UA jsou velmi nepravděpodobné.

  Dusan

  T-84 deklasuje i německý tank 3. generace. Přece není zaveden :) T-84 bude mocná zbraň.Skrýt celý příspěvek

 • David
  13:59 17.09.2015

  Srovnávat dva tanky - v tomto případě T-84 Oplot-M a T-14 Armata je vždy velice ošidné. Každopádně zásadní je otázka počtu tanků. Ukrajinci mohou mít výrobní kapacity na navýšení ...Zobrazit celý příspěvek

  Srovnávat dva tanky - v tomto případě T-84 Oplot-M a T-14 Armata je vždy velice ošidné. Každopádně zásadní je otázka počtu tanků. Ukrajinci mohou mít výrobní kapacity na navýšení výroby, ale armáda - i přes zvýšení výdajů na obranu - nebude mít dostatek financí na jejich nákup. Oproti tomu Rusko se nyní také potýká s ekonomickými problémy v důsledku pádu cen ropy, ale každopádně je a patrně i bude ekonomicky silnější než Ukrajina. Oněch T-14 si proto bude moci dovolit mnohem více (plánováno je tuším 2200 ks).
  Ale pokud vím, na Ukrajině byl vyvinut tankový kanon 140 mm. Řekl bych, je jeho použití v nějaké další verzi T-84 by mohlo být určitým trumfem Ukrajiny.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  13:59 17.09.2015

  Oplot-M mi spíš víc sedí jako obdoba T-90MS, tedy absolutní maximum co se dá ze staré koncepce "sovětského" tanku vykřesat (T-72, T-64 a T-80). Některá omezení ale nejdou obejít ...Zobrazit celý příspěvek

  Oplot-M mi spíš víc sedí jako obdoba T-90MS, tedy absolutní maximum co se dá ze staré koncepce "sovětského" tanku vykřesat (T-72, T-64 a T-80). Některá omezení ale nejdou obejít (narážím na vnitřní prostor a celkově malé rozměry tanku). Exportní potenciál je také obdobný. Halvní problém vidím ale v neschopnosti vyrábět stroje v rozumném množství. Možná by to šlo obejít licenční výrobou, ale tím odpadne výhoda v udržení vlastních továren na ukrajině a asi by i stoupla výsledná cena (přeci jen je ukrajinská práce levná).
  T-72B3 bych bral spíš jen jako nenákladné uržení bojeschopnosti T-72Skrýt celý příspěvek

 • Deutschmann
  13:46 17.09.2015

  ujo Marek Jediné co určitě víme o Armatě je to že momentálně není zavedena ve výzbroji, kdežto Oplot-M jo. Takže v této jediné věci ji doopravdy deklasuje. Slovenština je v ČR ...Zobrazit celý příspěvek

  ujo Marek
  Jediné co určitě víme o Armatě je to že momentálně není zavedena ve výzbroji, kdežto Oplot-M jo. Takže v této jediné věci ji doopravdy deklasuje.

  Slovenština je v ČR úřední jazyk. :-)Skrýt celý příspěvek

 • SeaWolf
  13:41 17.09.2015

  Gloton: třeba přehledové displeje se v Rusku nevyrábí, ale sestavují ze západních komponentů. Většina čipů se vyrábí v Číně ale licence vlastní západní firmy....atd. Jinak Oplot ...Zobrazit celý příspěvek

  Gloton: třeba přehledové displeje se v Rusku nevyrábí, ale sestavují ze západních komponentů. Většina čipů se vyrábí v Číně ale licence vlastní západní firmy....atd.

  Jinak Oplot je klasický tank, klasické koncepce. Izraelci ( které považuji za největší experty přes tankovou techniku a boj ) slavnou Armatu ohledně koncepce moc nechválili. Pokud se protivníkovi podaří vyřadit optické přistroje což lze dost lehce i přes aktivní ochranu, tak je Armata nahraná protože velitel nemá mážnost řídit palbu na cíle díky pracovišti mimo tankovou věž. Jen pro vysvětlenou v tankové bitvě se Izraelci spoléhají na oči velitele který sedí ve věži tanku většinou v otevřeném poklopu pokud to situace dovoluje.

  Mám za to že západní tanky jsou s Armatou díky klasické koncepci stále vyrovnaný soupeř pokud se nějak zásadně nezmění taktika tankového boje a Oplot nevyjímaje.Skrýt celý příspěvek

 • ujo Marek
  13:38 17.09.2015

  Oplot-M jednoznačne momentálne deklasuje Armatu ...Dušan, predpokladám, že ste v obidvoch sedeli a do skrutky poznáte konštrukcie, logistiku, taktiky nasadenia, precízne porovnali ...Zobrazit celý příspěvek

  Oplot-M jednoznačne momentálne deklasuje Armatu ...Dušan, predpokladám, že ste v obidvoch sedeli a do skrutky poznáte konštrukcie, logistiku, taktiky nasadenia, precízne porovnali všetky parametre a urobili pred skutočným bojovým porovnamím aspoň pár stoviek simulácií...


  ale nie, aspoň prosím vás nepíšte po slovensky, hanbím sa ako pesSkrýt celý příspěvek

 • Gloton
  12:43 17.09.2015

  dusan: rozhodl sji se stát místním kašparem broukpytlíkem? :)) T-84.....konečně jakž takž DOHNAL T-72B3..........porovnávání s T-14 je bezpředmětné. Jakápak zahraniční ...Zobrazit celý příspěvek

  dusan: rozhodl sji se stát místním kašparem broukpytlíkem? :))
  T-84.....konečně jakž takž DOHNAL T-72B3..........porovnávání s T-14 je bezpředmětné.
  Jakápak zahraniční elektronika nedovolí sériovou výrobu Armaty?Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  12:25 17.09.2015

  Ukrajinskej armade uz nepomoze ani svatena voda. Darmo dostane par novych tankov, stratena moralka sa uz nahradit neda.

  Ukrajinskej armade uz nepomoze ani svatena voda. Darmo dostane par novych tankov, stratena moralka sa uz nahradit neda.

 • Pepos
  12:17 17.09.2015

  No pekné story . Realita stačí ísť na Ukrajinu a hneď je jasne ,že s toho nič nebude.Odhadujem 2 roky a bude pokoj - všetky firmy kupia nemci ,američania a iné západne firmy a bude ...Zobrazit celý příspěvek

  No pekné story . Realita stačí ísť na Ukrajinu a hneď je jasne ,že s toho nič nebude.Odhadujem 2 roky a bude pokoj - všetky firmy kupia nemci ,američania a iné západne firmy a bude po paráde.Výrobcov tankov v europe je veľa.
  Ukrajinci sú ako naši podnikatelia predať a zdrhnuť na Bahamy....
  Koniec koncom amici nebudu vrážať peniaze do výroby toho čo vyrábajú sami.Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  11:41 17.09.2015

  Jazdiť T-14 jazdí ... ale kedy bude plne bojaschopný je vo hviezdach ..... Oplot ide na export ... takže v Thajsku asi nie sú blázni čo by kúpili tank čo nefunguje .... V ...Zobrazit celý příspěvek

  Jazdiť T-14 jazdí ... ale kedy bude plne bojaschopný je vo hviezdach .....

  Oplot ide na export ... takže v Thajsku asi nie sú blázni čo by kúpili tank čo nefunguje ....

  V zhľadom na závislosť na zahraničných komponentoch - hlavne v oblasti elektroniky, by som tú sériovú výrobu T-14 tak ružovo nevidel .....

  Ono v Rusku je takou veľkou módou vyhlasovať veľké čísla toho či onoho .. a potom sa upravujú i čísla ... a hlavne termíny ....T-50, T-14 ....Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  11:14 17.09.2015

  To dušan: řekl bych, že tempo výroby testovacích předprodukčních Armat je o dost vyšší, než rychlost výroby seriových T-84 OplotM a že Armat jezdí více, než Oplotů. Nicméně rivalem ...Zobrazit celý příspěvek

  To dušan: řekl bych, že tempo výroby testovacích předprodukčních Armat je o dost vyšší, než rychlost výroby seriových T-84 OplotM a že Armat jezdí více, než Oplotů. Nicméně rivalem Oplotu by měly být evoluční verze T-90 (např. MS) a ne Armata. To je trochu jiný svět...Skrýt celý příspěvek

 • radek3057
  11:05 17.09.2015

  T-90,leclerk,armata,Puma atd atd atd ... všichni mají problém s tím pozorovacím přístrojem velitele... v dnešní době je to skutečně nešťastné řešení ...

  T-90,leclerk,armata,Puma atd atd atd ... všichni mají problém s tím pozorovacím přístrojem velitele... v dnešní době je to skutečně nešťastné řešení ...

 • dusan
  10:26 17.09.2015

  Len pár opráv ..   Ukrajinci zatiaľ zrepasovali len 8 ks tankov T-80, ale len vo verzii T-80BV. T-72B3 ruskej armády mohli zničiť maximálne "desiatky" a nie "stovky" ukrajinských ...Zobrazit celý příspěvek

  Len pár opráv ..
   
  Ukrajinci zatiaľ zrepasovali len 8 ks tankov T-80, ale len vo verzii T-80BV. T-72B3 ruskej armády mohli zničiť maximálne "desiatky" a nie "stovky" ukrajinských tankov T-64BV ... (ešte ostalo delostrelectvo, ruské T-64, či T-72B, T-72B1 a T-72BA a nakoniec tanky vyradené nehodami a opustené)
   
  Oplot-M jednoznačne momentálne deklasuje Armatu ..... lebo reálne funguje a beží jeho sériová výroba ... nech je už akokoľvek pomalá ....
   
  V podstate nemáme čo porovnávať .....
   
  Děkuji. "Stovky" - upřesněno. Admin.
   Skrýt celý příspěvek

 • Arccos
  10:21 17.09.2015

  Ten pozorovací přístroj je tak velý, že v něm klidně mohl být zalezlý čtvrtý člen posádky. :) Ale ten trik s opožděným laserovým navedením je chytrý! Používá ještě někdo něco ...Zobrazit celý příspěvek

  Ten pozorovací přístroj je tak velý, že v něm klidně mohl být zalezlý čtvrtý člen posádky. :)

  Ale ten trik s opožděným laserovým navedením je chytrý! Používá ještě někdo něco podobného?Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 7 z 7