Lovec vrtulníků – indický AH-64D Longbow Apache

-
17. 10. 2012
-
1 komentářů
-
Jan Grohmann
Před nedávnem objednané indické vrtulníky AH-64D Longbow Apache dostanou protileteckou výzbroj. Ač je „Apač“ znám jako bitevní vrtulník, v indické armádě bude vybaven i střelami vzduch-vzduch krátkého dosahu FIM-92 Stinger. Stroj se tak rázem z lovce tanků a obrněné techniky stane také postrachem nepřátelských vrtulníků a bezpilotních strojů.
Soutěž na nový bitevní vrtulník pro indickou armádu začala v roce 2008. Soutěže se účastnila celá řada strojů, včetně evropského „Tigra“ nebo italsko-britského AugustaWestland A129. Do finále se nakonec však probojovaly dva – ruský Mi-28N „Noční lovec“ a americký AH-64D Longbow Apache. Vítězem se nakonec letos v létě stal právě americký stroj AH-64.
Indové pro své letectvo objednali nakonec 22 vrtulníků AH-64 v nejmodernějším provedení AH-64D Longbow Apache. Cena kontraktu dosahuje 1,4 mld. dolarů a kromě vrtulníků je v ceně obsažena také dodávka proti-zemních střel AGM-114L3 Longbow Hellfire (812 ks), AGM-114R3 Hellfire II (542 ks) a právě protileteckých střel krátkého dosahu FIM-92H Stinger ATAS (245 ks), včetně 56 kusů zdvojených odpalovacích systémů pro rakety Stinger.
Stojí určitě za zmínku, že i americká armáda při konstrukci stroje AH-64 Apache počítala s instalací obranné protiletadlové výzbroje. Proběhly úspěšné testy s raketami Sidewinder nebo menšími Stinger umístěnými na konci křídel. K zavedení do výzbroje však nakonec nedošlo a z AH-64 se v americké armádě stal čistokrevný bitevní stroj.
Video: Zkouška střel FIM-92H Stinger ATAS na lehkém vrtulníku OH-58D Kiowa Warrior / YouTube
Indové však došli k závěru, že jejich Apač se opravdu může střetnout v leteckém souboji s jiným vrtulníkem nebo se stále rozrůstající se rodinou bojových bezpilotních strojů. Indické AH-64D Longbow Apache budou pro svou obranu vybaveny raketami FIM-92H Stinger Bloc I v letecké verzi ATAS (air-to-air Stinger). Jde o speciálně upravenou leteckou verzi z ramene odpalovaných raket FIM-92 Stinger.
Střely Stinger použité u indických vrtulníků jsou na cíl naváděný na cíl pomocí infračerveného záření nepřátelského stroje – například díky teplu z výfukových plynů. Dostřel indické verze raket (Bloc I) je 4,5 kilometrů. Raketa má maximální rychlost 2,2 Machy (750 m/s) a na cíl útočí pomocí kontaktní bojové hlavice o hmotnosti 3 kg.
Zdroj: Indian Express
Související články
Indie vyzkoušela raketu dlouhého doletu Agni 5
Indická armáda patří mezi vůbec největší na světě a vedle jiného se snaží také modernizovat a ...
-
05.06.2012
-
1 komentářů
-
Michal Polák
Indie modernizuje své Jaguary
Indické letectvo zůstává jedním ze dvou posledních, které si ve své výzbroji ponechávají stíhací ...
-
09.06.2012
-
1 komentářů
-
Michal Polák
Indie odmítla americké F-35 a nadále hodlá spolupracovat s Ruskem
Víceúčelový stíhací letoun F-35 se na indickém nebi opravdu neobjeví. Údajná nabídka z Washingtonu ...
-
19.09.2012
-
0 komentářů
-
Michal Polák
Indové zařadili do výzbroje poslední Su-30MKI
Indové zařadili do výzbroje poslední víceúčelový stíhací letoun ruské konstrukce Su-30MKI současné ...
-
28.09.2012
-
0 komentářů
-
Michal Polák
Komentáře
Mám jenom takovou drobnou opravu. Už jsem to zde viděl vícekrát, tak se ozývám. V článku zmíněná firma je Agusta - ne Augusta (byť to k tomu svádí). ;-)
Mám jenom takovou drobnou opravu. Už jsem to zde viděl vícekrát, tak se ozývám. V článku zmíněná firma je Agusta - ne Augusta (byť to k tomu svádí). ;-)
Načítám diskuzi...