M109A7 PIM – Samohybná houfnice americké armády

Foto: M109A7 PIM (Paladin Integrated Management) / US Army
Foto: M109A7 PIM (Paladin Integrated Management) / US Army

Americká armáda začala s hloubkovou modernizací svých samohybných houfnic M109A6 a muničních vozidel M992A2. Celkově 580 vozidel bude kompletně rozebráno a upraveno na nový standard M109A7 PIM (Paladin Integrated Management) a M992A3.

Před časem běžely ve Spojených státech ambiciózní programy nových samohybných dělostřeleckých systémů. Na přelomu tisicíletí to byl projekt samohybné houfnice Crusader a o několik let později, v rámci komplexního projektu FCS (Future Combat Systems), samohybná houfnice XM1203 NLOS-C (Non-Line-of-Sight Cannon).

Jak to už u podobných projektů bývá, díky technické náročnosti a narůstajícím nákladům skončily ambiciózní programy nových samohybných houfnic u ledu. Neznamená to však, že dílčí technologie vyvinuté v obou programech upadly do zapomnění.Americká armáda se rozhodla jít jednoduší a levnější cestou. V rámci modernizačního programu M109A7 PIM (někdy M109A6 PIM)  americká armáda využila stávající houfnice M109A6 Paladin a osadil a je novou technikou, včetně systém ů vyvinutých pro programy Crusader a NLOS-C.V letě začne přestavba prvních houfnic a muničních vozidel z výzbroje US Army v Anniston Army Depot v Alabamě. Ze starších strojů zůstane korba, věž i hlaveň – všechny ostatní velké celky budou nové.

Video: M109A6 Paladin zavedená ve výzbroji americké armády. / YouTubeHoufnice získají nový podvozek převzatý z bojových vozidel pěchoty M2/M3 Bradely. M109A7 PIM bude s vozidlem Bradley sdílet také motor, převodovku, odpružení, pojezdová kola a pásy a další komponenty pohonného ústrojí.O pohon houfnice se postará výkonnější dieselový motor Cummins VTA-903T o výkonu 450 kW (600 koní). Ten kromě pohonu houfnice hraje ještě jednu důležitou roli – pohání nový generátor elektrické energie o výkonu 70 kW.

Velký elektrický výkon umož instalaci náročnějších elektronických přístrojů a také plně elektrické ho ovládání věže a hlavně. P lně elektrické ovládání je převzato ze zrušeného programu NLOS-C.

V eškerý elektrický systém je  navíc  modulární  -  kterýkoliv  elektromotor houfnice  lze v polních podmínkách vyměnit za 15 minut.  Samozřejmě M109A7 PIM dostane nejmodernější elektronické a komunikační vybavení.

Video: Nejnovější M109A7 PIM v plné kráse. / YouTube

Ve výzbroji M109A7  PIM  uvidíme  také přesně naváděnou munici  M982 Excalibur. Maximální dostřel munice je 40  km  a kruhová dopadová odchylka v cíli je 10 m.Naproti tomu maximální rychlost střelby zůstala stejná – maximálně 8 ran/min nebo trvale tři výstřely za minutu. Limitujícím faktorem je materiál původní hlavně, který teplotně neunese rychlejší střelbu.

Pentagon ani výhledově neuvažuje o vývoji zcela nové houfnice, právě naopak. Současné plán počítají s ponecháním houfnic M109A7 PIM (samozřejmě neustále modernizovaných) ve výzbroji až do roku 2050.Ač modernizace posune americké samohybné houfnice na novou úroveň, přesto za nejmodernějšími konkurentv některých klíčových parametrech zaostávají. Například německá PzH 2000 se chlubí mnohem větší rychlostí střelb- při palebném přepadu lze vystřelit tři rány za 10 s. Ustálená rychlost střelby PzH 2000 se pohybuje kolem 7 ran/min.

Zdroj: Army.mil

Nahlásit chybu v článku


Související články

Modernizace dělostřelectva Armády České republiky

Dělostřelectvo v Armádě České republiky stojí na důležité křižovatce. V nejbližších letech musí ...

Oslavy devátého výročí založení 13. dělostřelecké brigády

Oslavy v Jincích započal výstřel z děla, následovalo ohlédnutí za úspěchy dělostřelectva ve válečném ...

Upgrade dělostřelecké munice

Dělostřelectvo je králem bojiště. Moderní dělostřelecké systémy umějí zasahovat drtivou silou cíle ...

Účinná palebná podpora – hlavní úkol dělostřelectva

Ve dnech 15. – 19. dubna se ve Výcvikovém táboře Jince konal nácvik střelby a řízení palby s bojovou ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • David
  14:00 26.05.2014

  Tak faktem je, že i dnes jde vlastně o půl století starou konstrukci, která má ale s tím výchozím typem společného snad jen to jméno. Ale díky dlouhé hlavni, kvalitní munici, ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak faktem je, že i dnes jde vlastně o půl století starou konstrukci, která má ale s tím výchozím typem společného snad jen to jméno. Ale díky dlouhé hlavni, kvalitní munici, systému řízení palby atd. jde o konstrukci téměř srovnatelnou s moderními vzory. A pochybuji, zda při současném snižování vojenských výdajů by si USA mohly dovolit vývoj nového SHD (zvlášt po zkušenostech s programem Crusader či FCS)Skrýt celý příspěvek

 • Fluidum
  17:44 25.05.2014

  Nejsem žádný specialista, ale není ponechání do 2050 příliš dlouho? Aby to pak nevypadalo podobně, jako když sovětští vojáci používali za války děla z dob carského ruska.

  Nejsem žádný specialista, ale není ponechání do 2050 příliš dlouho? Aby to pak nevypadalo podobně, jako když sovětští vojáci používali za války děla z dob carského ruska.

Načítám diskuzi...