M109A7 PIM – Samohybná houfnice americké armády

-
19. 5. 2014
-
2 komentářů
-
Jan Grohmann
Americká armáda začala s hloubkovou modernizací svých samohybných houfnic M109A6 a muničních vozidel M992A2. Celkově 580 vozidel bude kompletně rozebráno a upraveno na nový standard M109A7 PIM (Paladin Integrated Management) a M992A3.
Před časem běžely ve Spojených státech ambiciózní programy nových samohybných dělostřeleckých systémů. Na přelomu tisicíletí to byl projekt samohybné houfnice Crusader a o několik let později, v rámci komplexního projektu FCS (Future Combat Systems), samohybná houfnice XM1203 NLOS-C (Non-Line-of-Sight Cannon).
Jak to už u podobných projektů bývá, díky technické náročnosti a narůstajícím nákladům skončily ambiciózní programy nových samohybných houfnic u ledu. Neznamená to však, že dílčí technologie vyvinuté v obou programech upadly do zapomnění.
Americká armáda se rozhodla jít jednoduší a levnější cestou. V rámci modernizačního programu M109A7 PIM (někdy M109A6 PIM) americká armáda využila stávající houfnice M109A6 Paladin a osadil a je novou technikou, včetně systém ů vyvinutých pro programy Crusader a NLOS-C.
V letě začne přestavba prvních houfnic a muničních vozidel z výzbroje US Army v Anniston Army Depot v Alabamě. Ze starších strojů zůstane korba, věž i hlaveň – všechny ostatní velké celky budou nové.
Video: M109A6 Paladin zavedená ve výzbroji americké armády. / YouTube
Houfnice získají nový podvozek převzatý z bojových vozidel pěchoty M2/M3 Bradely. M109A7 PIM bude s vozidlem Bradley sdílet také motor, převodovku, odpružení, pojezdová kola a pásy a další komponenty pohonného ústrojí.
O pohon houfnice se postará výkonnější dieselový motor Cummins VTA-903T o výkonu 450 kW (600 koní). Ten kromě pohonu houfnice hraje ještě jednu důležitou roli – pohání nový generátor elektrické energie o výkonu 70 kW.
Velký elektrický výkon umož ní instalaci náročnějších elektronických přístrojů a také plně elektrické ho ovládání věže a hlavně. P lně elektrické ovládání je převzato ze zrušeného programu NLOS-C.
V eškerý elektrický systém je navíc modulární - kterýkoliv elektromotor houfnice lze v polních podmínkách vyměnit za 15 minut. Samozřejmě M109A7 PIM dostane nejmodernější elektronické a komunikační vybavení.
Video: Nejnovější M109A7 PIM v plné kráse. / YouTube
Ve výzbroji M109A7 PIM uvidíme také přesně naváděnou munici M982 Excalibur. Maximální dostřel munice je 40 km a kruhová dopadová odchylka v cíli je 10 m.
Naproti tomu maximální rychlost střelby zůstala stejná – maximálně 8 ran/min nebo trvale tři výstřely za minutu. Limitujícím faktorem je materiál původní hlavně, který teplotně neunese rychlejší střelbu.
Pentagon ani výhledově neuvažuje o vývoji zcela nové houfnice, právě naopak. Současné plán y počítají s ponecháním houfnic M109A7 PIM (samozřejmě neustále modernizovaných) ve výzbroji až do roku 2050.
Ač modernizace posune americké samohybné houfnice na novou úroveň, přesto za nejmodernějšími konkurenty v některých klíčových parametrech zaostávají. Například německá PzH 2000 se chlubí mnohem větší rychlostí střelby - při palebném přepadu lze vystřelit tři rány za 10 s. Ustálená rychlost střelby PzH 2000 se pohybuje kolem 7 ran/min.
Zdroj: Army.mil
Související články
Modernizace dělostřelectva Armády České republiky
Dělostřelectvo v Armádě České republiky stojí na důležité křižovatce. V nejbližších letech musí ...
-
06.03.2012
-
41 komentářů
-
Jan Grohmann
Oslavy devátého výročí založení 13. dělostřelecké brigády
Oslavy v Jincích započal výstřel z děla, následovalo ohlédnutí za úspěchy dělostřelectva ve válečném ...
-
10.12.2012
-
4 komentářů
-
Michal Voska
Upgrade dělostřelecké munice
Dělostřelectvo je králem bojiště. Moderní dělostřelecké systémy umějí zasahovat drtivou silou cíle ...
-
11.05.2013
-
8 komentářů
-
Jan Grohmann
Účinná palebná podpora – hlavní úkol dělostřelectva
Ve dnech 15. – 19. dubna se ve Výcvikovém táboře Jince konal nácvik střelby a řízení palby s bojovou ...
-
18.07.2013
-
2 komentářů
-
13. db. kpt. Michal Abrhám
Komentáře
Tak faktem je, že i dnes jde vlastně o půl století starou konstrukci, která má ale s tím výchozím typem společného snad jen to jméno. Ale díky dlouhé hlavni, kvalitní munici, ...Zobrazit celý příspěvek
Tak faktem je, že i dnes jde vlastně o půl století starou konstrukci, která má ale s tím výchozím typem společného snad jen to jméno. Ale díky dlouhé hlavni, kvalitní munici, systému řízení palby atd. jde o konstrukci téměř srovnatelnou s moderními vzory. A pochybuji, zda při současném snižování vojenských výdajů by si USA mohly dovolit vývoj nového SHD (zvlášt po zkušenostech s programem Crusader či FCS)Skrýt celý příspěvek
Nejsem žádný specialista, ale není ponechání do 2050 příliš dlouho? Aby to pak nevypadalo podobně, jako když sovětští vojáci používali za války děla z dob carského ruska.
Nejsem žádný specialista, ale není ponechání do 2050 příliš dlouho? Aby to pak nevypadalo podobně, jako když sovětští vojáci používali za války děla z dob carského ruska.
Načítám diskuzi...