M14 EBR - klasická konstrukce v moderním kabátě

M14 EBR
Foto: M14 EBR v Afghanistánu / US Army

Puška M14 byla původně vyvinuta jako náhrada za zbraň M1 Garand.  Avšak již záhy po zavedení do výzbroje se ukázalo, že armáda s novou puškou trochu přestřelila. Náboj 7,62x51 mm NATO, jenž M14 používá, se ukázal jako příliš výkonný především při střelbě dávkou. M14 se proto v první linii dlouho neohřála a již po sedmi letech byla postupně nahrazována puškou M16 ráže 5,56 mm. M14 ale neskončila v propadlišti dějin. Jako podpůrná zbraň pro vybrané ostrostřelce, či chceme-li jako odstřelovačka, se používá dodnes. Jednou z posledních verzí je provedení M14 EMR, o kterém si dnes povíme více.

Puška M14 EMR, celým jménem Mark 14 Mod 0 EBR (Enhanced Battle Rifle), je evolucí původní pušky M14, která vstoupila do služby již v roce 1957. Provedení EBR zachovává původní střelecký mechanismus, ale ostatní díly jsou zcela nové.

S vlastní modifikací se začalo v roce 2000 na popud speciální jednotky amerického námořnictva Navy SEALs. Ta požadovala kompaktnější a "přívětivější" verzi pušky M14, která by odpovídala požadavkům kladených na moderní zbraň jednotlivce v 21. století.

První exempláře M14 EMR začaly „Tuleňům“ přicházet v roce 2004 a nedlouho poté také k Pobřežní stráži USA (US Coast Guard). Nová konstrukce zaujala samotnou US Army a US Marine Corps. Zatímco americká armáda si pušku do výzbroje zavedla v prakticky nezměněné podobě, mariňáci se nakonec rozhodli vyvinout vlastní verzi (M39 EBR).

M14 EBR

Foto: M14 EBR / United States Department of Defense

Jaké jsou největší změny verze M14 EBR oproti původní konstrukci? Nejviditelnějším rozdílem je nové tělo z lehkých slitin, které nahradilo původní dřevěné provedení. Nová konstrukce těla je nejen mnohem více uživatelsky přívětivější, ale zároveň dovoluje přichycení standardních montážních lišt.

M14 EBR se od starého provedení liší zkrácenou 457 mm (18“) dlouhou hlavní, místo původně používané 559 mm (22“) dlouhé. Díky kompaktnímu tělu, nastavitelné pažbě a kratší hlavni se celková délka zbraně, oproti původnímu provedení, zkrátila o téměř 300 mm.

 

Další odlišností verze M14 EBR je nová úsťová brzda, odlišné mechanické mířidla a pistolová rukojeť ve stylu karabiny M4. Ke zbrani se také dodává výklopný konzolový držák pro optiku, dvojnožka Harris a nová sada pro čištění zbraně.

Video: Skvělé propagační video k původní M14 / YouTube

Uživatelské reakce jsou nadšené. Vojáci chválí nejen skvělou ergonomii, ale také nízký zpětný ráz a možnost uchycení nejrůznějšího taktického příslušenství.

Co více dodat? M14 EBR je krásným příkladem, jak lze půl století do staré konstrukci vdechnout nový život. Možná se něčeho podobného dočkáme i u našich „samopalů“ vzor 58.

Technicko-taktické informace 

M14 Enhanced Battle Rifle

Původ

USA

Výrobce

Mike Rock and Jim Ribordy

Vznik

2000

Ve službě

2004 - dosud

Váha (s plným 20 raným zásobnikem)

7,53 kg

Celková délka

889 mm

Délka hlavně

457 mm

Ráže

7,62x51 NATO

Kadence

700 - 750 ran/min

Úsťová rycholost

853 m/s

Účinný dostřel

500 m - mechanická mířidla

800+ m - optika

Zásobování municí

Zásobnik na 10 nebo 20 nábojů

 

Zdroj: Military Factory

Nahlásit chybu v článku


Související články

Premiéra odstřelovací pušky M10 SAKO TRG

Na letošní londýnské výstavě DSEi se uskutečnila světová premiéra nové odstřelovací pušky M10 SAKO ...

Deset nejlepších vojenských inovací za rok 2010

Americká armáda 23. srpna zvolila vítěze každoroční soutěže o nejlepší inovace v oboru. Soutěž ...

Kel-Tec KSG : brokovnice pro 21. století

Dnes vám představíme opravdovou lahůdku. Ukážeme vám netradiční bojovou brokovnici od americké firmy ...

První bojové zkušenosti s revolučním granátometem XM25

O pokrokovém granátometu XM25 jste zajisté už slyšeli. Jedná se o zbraňový systém střílející ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

Načítám diskuzi...