Maďarská armáda dále posiluje: Modernizace vrtulníků Mi-24 a obří nákup pancéřovek Carl Gustav

Maďarská armáda dále posiluje: Modernizace vrtulníků Mi-24 a obří nákup pancéřovek Carl Gustav
Renovovaný maďarský Mi-24P / honvedelem.hu/ (Zvětšit)

Maďarské ozbrojené síly pokračují v masivní modernizaci své bojové techniky a výzbroje. Maďarské letectvo opět zařadilo do výzbroje repasované bojové vrtulníky Mi-24V/Mi-24P a pozemní vojsko nakoupí nejnovější švédské pancéřovky Carl Gustav M4 za 429 milionů švédských korun (1,1 miliardy Kč).

Po nákupu vrtulníků H145M a H225M od francouzské firmy Airbus, samohybných houfnic PzH 2000 a špičkových tanků Leopard 2A7+ od německé firmy KMW (Krauss-Maffei Wegman) a nákupu českých zbraní (CZ Bren 2, CZ Scorpion Evo 3 a CZ P-07 / P-09) maďarská armáda pokračuje ve velkých akvizičních projektech.

Maďarské pozemní síly nejnověji získaly výraznou posilu v podobě znovuzavedených bojových vrtulníků Mi-24, konkrétně jde o dva kusy Mi-24V a šest kusů Mi-24P (verze s dvouhlavňovým kanonem GŠ-30K ráže 30 mm). Všechny vrtulníky prošly generální opravou a částečnou modernizací v Rusku ‒ poslední čtyři stroje před několika dny přepravil (kyvadlově během čtyř dnů) z Petrohradu nákladní letoun Il-76TD od ruské společnosti Aviacon Zitotrans. První čtyři Mi-24 přepravil obří An-124-100 do Maďarska již v listopadu letošního roku.

Výše uvedený Il-76TD (RA-76842) má velmi zajímavou historii ‒ v srpnu 1995 byl tento Il-76TD ve výšce osmi kilometrů přinucen stíhačkou MiG-21 (řízenou talibanským pilotem) přistát na letišti v Kandaháru. Všech sedm členů posádky bylo zajato a obviněno ze zasahování do vnitřní politiky Afghánistánu. Letoun tehdy přepravoval munici pro tzv. Severní alianci na leteckou základnu Bagram.

Vykládka všech opravených vrtulníků Mi-24 proběhla na maďarské letecké základně Kecskemét. Odtud jsou vrtulníky Mi-24 v rozloženém stavu přepravovány po cestě na vrtulníkovou základnu Szolnok.

Vrtulníky Mi-24 prošly generální opravou a částečnou modernizací v leteckých opravárenských závodech 419 ARZ v Petrohradě. Závod 419 ARZ (součást koncernu Ruské vrtulníky) řeší generální opravy vrtulníků Mi-24 a Mi-8 všech modifikací a také jejich pohonných jednotek.

Nejvýraznější vizuální změnou maďarských Mi-24 je nová tmavě šedá kamufláž. Opravené vrtulníky získaly také nový palubní počítač (se zobrazovacím modulem), který spravuje navigační a komunikační systémy Mi-24.


Video z listopadové předávky

Zbraňové systémy však zůstaly beze změn ‒ Mi-24V je vyzbrojen rotačním čtyřhlavňovým kulometem JakB ráže 12,7 mm a Mi-24P fixním dvouhlavňovým automatickým kanónem GŠ-30-2 ráže 30 mm. Maďarské Mi-24 mohou odpalovat neřízené rakety S-8 ráže 80 mm nebo rádiem řízené protitankové řízené střely 9K114 Šturm.

Opravené vrtulníky si maďarská armáda ponechá po dobu minimálně sedmi let. Smlouva s koncernem Ruské vrtulníky počítala s opravou osmi Mi-24 a s opcí na další čtyři kusy. Není ale jasné, zda maďarské letectvo opci využije.

Další klíčovou akvizicí je nákup pancéřovek Carl Gustav M4 od firmy SAAB, které v maďarské armádě nahradí sovětské pancéřovky RPG-7. „Maďarská armáda provádí modernizaci vojenské techniky, což z ní činí rozhodující vojenskou sílu v středoevropském regionu,“ komentuje nákup generálporučík Gábor Böröndi, zástupce šéfa maďarských pozemních sil. Podle generála je smyslem nákupu zbraní zajistit, aby Maďarsko zůstalo jednou z nejbezpečnějších zemí v Evropě.

Počet nakupovaných pancéřovek Carl Gustav M4 ani typ a počet nábojů (zřejmě protipancéřové, tříštivo-trhavé, programovatelné, osvětlovací, cvičné, atd.) není znám. Každopádně půjde minimálně o stovky pancéřovek (pro každé pěchotní družstvo jednu pancéřovku) a tisíce kusů munice.


Představení pancéřovky Carl Gustaf M4 v 60 sekundách.

Není také jasné, jaké zaměřovače maďarská armáda pro pancéřovky nakoupí, zda obyčejné optické nebo pokročilejší elektro-optické s balistickým počítačem. Dodávky pancéřovek každopádně začnou v letošním roce a skončí v roce 2024.

Pancéřovka M4 má (bez zaměřovače a munice) hmotnost menší než 7 kg, při celkové délce 1000 mm. Největší podíl na nízké hmotnosti má nová titanová hlaveň. Jen použití titanové hlavně ušetřilo 1,1 kg oproti předchozí verzi Carl Gustav M3.

Pancéřovka Carl Gustav je nejrozšířenější pěchotní protitankovou bezzákluzovou zbraní na Západě. Pancéřovky Carl Gustav najdeme v české i slovenské armádě. Do roku 2023 celkem 2460 pancéřovek Carl Gustav dostanou také pěchotní družstva americké armády.

Carl Gustav je bez pochyby univerzální zbraň ‒ výrobce nabízí širokou škálu munice (minimálně 12 typů). Carl Gustav dokáže ničit pancéřovanou techniku, živou sílu na otevřeném prostranství i v zákopech, bunkry, opevnění, cíle za překážkou (v budovách), atd. SAAB pro svou pancéřovku nabízí dokonce laserem naváděnou víceúčelovou munici s dosahem 2000 m.

Zdroj: Magyaridok, Honvedelem

Nahlásit chybu v článku


Související články

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o licenční výrobě zbraní České zbrojovky, včetně ...

Bren, Scorpion: Maďarská armáda přechází na české zbraně

Podle maďarských médií v úterý první jednotka maďarské armády převzala české pistole P-07 a P-09, ...

Maďarsko kupuje víceúčelové vrtulníky Airbus H225M Caracal

V pátek 14. prosince se Maďarsko smluvně zavázalo nakoupit 16 víceúčelových vrtulníků Airbus H225M ...

Maďarsko kupuje tanky Leopard 2A7+ a houfnice PzH 2000

Maďarsko pokračuje ve spanilé jízdě v nakupování moderní vojenské techniky. V posledních dnech jsme ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Ableton
  19:12 14.07.2021

  5th gen Spike LR2, Elbit drones

  https://www.portfolio.hu/globa...

  5th gen Spike LR2, Elbit drones

  https://www.portfolio.hu/globa...

 • PavolR
  14:07 22.12.2019

  Iba tak úplne na okraj - maďarská firma Magnus Aircraft Zrt. predstavila ľahké lietadlo sFusion 212 so spôsobilosťou pre prieskum a rádioelektronický boj: ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Iba tak úplne na okraj - maďarská firma Magnus Aircraft Zrt. predstavila ľahké lietadlo sFusion 212 so spôsobilosťou pre prieskum a rádioelektronický boj: https://jogalappal.hu/felderit...
  Skrýt celý příspěvek

 • Ableton
  13:25 14.11.2019

  "Testing" the future toys in Záhorie, Slovakia

  https://www.portfolio.hu/uzlet...

  "Testing" the future toys in Záhorie, Slovakia

  https://www.portfolio.hu/uzlet...

  • PavolR
   17:49 14.11.2019

   Zaujímavé, že sa to testovalo práve na Slovensku, hoci aj Maďarsko má adekvátne strelnice - pravda, naplánované to bolo ešte asi pred maďarským nákupom firmy.

   Zaujímavé, že sa to testovalo práve na Slovensku, hoci aj Maďarsko má adekvátne strelnice - pravda, naplánované to bolo ešte asi pred maďarským nákupom firmy.

   • Flader
    20:03 14.11.2019

    Rakušania tu testovali pomerne často.

    Rakušania tu testovali pomerne často.

 • PavolR
  19:04 04.11.2019

  V nasledujúcom rozhovore - https://magyarnemzet.hu/belfol... - odzneli, okrem informácie o nákupe britsko-rakúskej ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V nasledujúcom rozhovore - https://magyarnemzet.hu/belfol... - odzneli, okrem informácie o nákupe britsko-rakúskej zbrojárskej firmy Hirtenberger, ešte tieto zaujímavosti:
  - Maďarský závod na licenčnú výrobu produktov CZ v Kiskunfélegyháza je ešte stále iba na 80% pripravený ne začatie samostatnej sériovej výroby, no doteraz zmontovaných už bolo viac ako 25-tisíc zbraní.
  - budúci rok bude dodaných 12ks H145M a v roku 2021 posledné 4 kusy. H225M budú dodané v 2023-2025.
  - v súvislosti s náhradou/zotrvaním Gripenov bolo naznačené, že firmy z krajín, ktoré kritizujú stav demokracie v Maďarsku, nebudú mať šancu - teda za aktuálneho stavu ani švédsky Saab.
  Skrýt celý příspěvek

 • Ableton
  10:04 04.11.2019

  The government bougth the Austrian mortar manufacturer

  https://hds.hirtenberger.com/...

  The government bougth the Austrian mortar manufacturer

  https://hds.hirtenberger.com/...

  • PavolR
   18:23 04.11.2019

   Počítal som, že z peňazí vyčlenených na nákup delostreleckých prostriedkov (iné než mínomety sa za tú sumu obstarať nedá) možno nakúpia práve od tejto firmy, no že kúpia rovno celú ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Počítal som, že z peňazí vyčlenených na nákup delostreleckých prostriedkov (iné než mínomety sa za tú sumu obstarať nedá) možno nakúpia práve od tejto firmy, no že kúpia rovno celú firmu ma ani vo sne nenapadlo. :-D
   Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  19:42 21.08.2019

  https://upload.wikimedia.org/w...

  Ak je toto ešte stále aktuálna štruktúra maďarskej armády, tak ten pomer bojových jednotiek ku ...
  Zobrazit celý příspěvek

  https://upload.wikimedia.org/w...

  Ak je toto ešte stále aktuálna štruktúra maďarskej armády, tak ten pomer bojových jednotiek ku podporným a logistickým je trochu moc, nie?
  Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   21:16 21.08.2019

   Vzhľadom na to, že špeciálovia boli prekvalifikovaní z pluku na brigádu 1. septembra 2017 a rozhodnutie o presune veliteľstva do Szekesfehérváru padlo vo februári 2019, sa zdá byť ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Vzhľadom na to, že špeciálovia boli prekvalifikovaní z pluku na brigádu 1. septembra 2017 a rozhodnutie o presune veliteľstva do Szekesfehérváru padlo vo februári 2019, sa zdá byť tá štruktúra vcelku aktuálna.
   Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  08:37 26.01.2019

  Keď chce niekto do záhradky maďarský Mig-29 namiesto trpaslíka, stačí rozbiť prasiatko. Ale pozor, predávajú sa iba v 19-kusovom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Keď chce niekto do záhradky maďarský Mig-29 namiesto trpaslíka, stačí rozbiť prasiatko. Ale pozor, predávajú sa iba v 19-kusovom balení:
  https://svet.sme.sk/c/22038126...
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  15:04 16.01.2019

  Narazil som na informáciu zo 16.11.2018 o nákupe systému na elektronické vedenie vojny za 2 798 milión ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Narazil som na informáciu zo 16.11.2018 o nákupe systému na elektronické vedenie vojny za 2 798 milión forintov:
  https://infostart.hu/belfold/2...
  Podrobnosti boli v čase písanie článku neznáme (asi sú doteraz), známy je iba dodávateľ - Rohde & Schwarz Hungária Szolgáltató Kft.
  Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   19:20 16.01.2019

   ... tak pozerám, že ide o bavorskú spoločnosť (akú inú :-D ) so sídlom v Mníchove, ktorá má pobočku aj v Čechách - ...
   Zobrazit celý příspěvek

   ... tak pozerám, že ide o bavorskú spoločnosť (akú inú :-D ) so sídlom v Mníchove, ktorá má pobočku aj v Čechách - https://www.rohde-schwarz.com/...
   Viete niekto niečo o jej produktoch v oblasti kyberbezpečnosti a či ich potenciálne ponúka aj AČR?
   Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  09:44 14.01.2019

  Mimochodem co se týče taktiky v Astánu, někdo tu zmiňoval že piloti nesměli provádět úhybné manévry atp. to je samozřejmě nesmysl. Jako v každé válečné zóně panovala i v Omezeném ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mimochodem co se týče taktiky v Astánu, někdo tu zmiňoval že piloti nesměli provádět úhybné manévry atp. to je samozřejmě nesmysl. Jako v každé válečné zóně panovala i v Omezeném kontingentu trochu větší volnost (jako vždy nejhůř dopadla ústrojní kázeň) a i v samotném článku z valka.cz, který tu někdo linkoval se píše:

  "Piloti vrtulníků brzy přestali létat jako na střelnici a měli zcela volnou ruku, co se týče používání úhybných manévrů proti střelám země-vzduch."

  a dále pokračuje

  "Tato iniciativa však byla nemyslitelná v týlových podmínkách v Rusku, kde tyto manévry dlouhou dobu patřily na zakázanou listinu. Například podplukovník Mališev který si odkroutil své dva roky v Afghánistánu a poté velel vrtulníkovému pluku v oděské oblasti tvrdě kritizoval přípravu pilotů, která byla podle něj jen byrokratickým dokumentem, nepředpokládajícím iniciativu pilotů, nebyla přizpůsobena horským podmínkám a sloužila pouze pro sváteční létání"

  Takže jde spíš o záměnu lokace než cokoliv jiného.
  Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
   09:53 14.01.2019

   nieco podobne ma napadlo ked som tu narazil na tu zmienku o otrockom dodrziavani predpisov v suvislosti s jednou knizkou o sniperoch. Autor american, tam popisaoval beznu strukturu ...
   Zobrazit celý příspěvek

   nieco podobne ma napadlo ked som tu narazil na tu zmienku o otrockom dodrziavani predpisov v suvislosti s jednou knizkou o sniperoch. Autor american, tam popisaoval beznu strukturu a ansadanie v ramci CA, ale vyslovene upozornoval a zdoraznoval, ze tato rigidita v predpisoch plati len pre vycvik a v Afgane CA pruzne reagovala a prisposobovala taktiku, pocet i nasadenie podla situacie. Hlupaci to rozhodne neboli.
   Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  08:45 14.01.2019

  Aktuálně vyšel druhej díl knihy "Rudé hvězdy nad afghánistánem a tam je někde i statistika ztrát vrtulníkové techniky. Největší podíl nemají ani tak Stingery jako léčky hlavňové ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Aktuálně vyšel druhej díl knihy "Rudé hvězdy nad afghánistánem a tam je někde i statistika ztrát vrtulníkové techniky. Největší podíl nemají ani tak Stingery jako léčky hlavňové PVO. Typicky se dá říct, že s tehdejší úrovní techniky pro Mi-24 neexistovala možnost provádět přesné údery z výšky mimo dosah PVO nepřítele, protože Afghán je hrozně vysoko a v některých údolích se (zejména naložené) vrtulníky prostě ani nedostaly "přes kopec". Extrémní to bylo zejména v létě.

  Z toho důvodu se postupně sundavala výzbroj z Mi-8, které potřebovaly primárně vozit vojáky a starší verze neměly žádnou rezervu výkonu.

  Zadní střeliště - ano, možnost krytí zadní polosféry kulometem byla dobrá, jenže tuhle nevýhodu Mi-24 vyrovnávaly taktikou (přední stroj kral další za ním) a lepší ochranou.

  Velice zajímavým rysem použití vrtulníků v Afghánu je velice časté používání neřízených leteckých pum (stroje hodně často nosily 100 i 250kg kousky) a velkorážových neřízených raket, to se dneska nevidí (Mi-24 odpalující S-25 je úžasnej pohled).

  Ka-50/52 - pokud je mi známo, "fixní" kanon u tohohle stroje nepředstavuje zvláštní nevýhodu díky jeho vynikající menévrovatelnosti (která je víceméně o řád jinde než konvenčních jednorotorových typů). Navíc - 2A72 používá výkonnější munici než Apache (30x165 vs 30x113) a zpětný ráz je tudíž mnohem větší, lafetace velice blízko osy vrtulníku se dost projevuje na vlivu střelby na stroj a její přesnosti.

  Nízkej průlet Mi-24 https://youtu.be/GDQT_4WlByQ...

  Pancéřování Mi-28 taky nejni uplně marný https://youtu.be/6xzalcgngO8...
  Skrýt celý příspěvek

  • darkarrow
   10:55 14.01.2019

   Len drobná poznámka. Kanón u KA-50/52 nie je fixný, je čiastočne pohyblivý v azimute i elevácii. Čiže stačí vrtulník nasmerovať do oblasti, ktorá je vyznačená na HUDe a kanón ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Len drobná poznámka. Kanón u KA-50/52 nie je fixný, je čiastočne pohyblivý v azimute i elevácii. Čiže stačí vrtulník nasmerovať do oblasti, ktorá je vyznačená na HUDe a kanón automaticky mieri na uzamknuté statické i pohyblivé ciele s potrebnými balistickými opravami. Údajne je to lepšie/presnejšie riešenie ako vežové zavesenie a podstatne lepšie ako mieriť celým vrtuľníkom (dosť náročné aj pre KA-50/52).
   Skrýt celý příspěvek

   • Slavoslav
    20:06 14.01.2019

    Rusi toto riesnie casto pouzivaju. Nie som si uplne isty ci aj u bitevnikov a stiahaciek pri ich organickej vyzbroji, ale minimalne kanonove POD-y ktore sa pod ne daju podvesit ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Rusi toto riesnie casto pouzivaju. Nie som si uplne isty ci aj u bitevnikov a stiahaciek pri ich organickej vyzbroji, ale minimalne kanonove POD-y ktore sa pod ne daju podvesit maju tiez tento system par stupnovej opravy v namere a odmere.
    Skrýt celý příspěvek

 • KóĎA
  16:04 12.01.2019

  Mně se ty "péčka" subjektivně hrozně líbí. Nemáte někdo nějaké relevantní info stran bojového nasazení se srovnáním s předchozím 12,7 mm potažmo současnou kanonovou 23 mm ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mně se ty "péčka" subjektivně hrozně líbí. Nemáte někdo nějaké relevantní info stran bojového nasazení se srovnáním s předchozím 12,7 mm potažmo současnou kanonovou 23 mm variantou?
  Skrýt celý příspěvek

 • SKmartinTO
  18:02 11.01.2019

  Vazení diskutujúci, nechcel som sa vás žiadnym spôsobom dotknúť alebo spochybňovať kvality
  MI-24/35Hind v rukách 221sqn Night Tiger, v ktorej mám množstvo priateľov je to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vazení diskutujúci, nechcel som sa vás žiadnym spôsobom dotknúť alebo spochybňovať kvality
  MI-24/35Hind v rukách 221sqn Night Tiger, v ktorej mám množstvo priateľov je to skutočne hlučná a hrozivá zbraň. Na prehliadkach či cvičeniach je to nádherný pohľad no a práve ten pohľad civila, či nadšenca je skreslený aj 221sqn by viac pristal AH-64 Apach a každý jeden pilot, ktorý v tom sedel vie o com je reč, je to morálne zastarala mašina, ktorá vie svoju robotu urobiť, ale je skratka stará.)

  UH60 je dopravák, a to video
  https://youtu.be/LkxEaFmpa9U...

  je len ilustrácia toho, čo dokáže v žiadnom prípade sa nemôže porovnávať s monštrom, ako je Hind, ktorý je frontovým strojom s potrebnou ochranou.

  Je to len názor.)
  Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   10:29 12.01.2019

   Tak ze "shody náhod", že je porovnáván Mi-24 s UH-60M bych si dovolil vyvodit, že zde budou dvě zaujaté skupiny, protože Mi-24 je ve výzbroji AČR a UH-60M ve výzbroji OSSR. V OSSR ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Tak ze "shody náhod", že je porovnáván Mi-24 s UH-60M bych si dovolil vyvodit, že zde budou dvě zaujaté skupiny, protože Mi-24 je ve výzbroji AČR a UH-60M ve výzbroji OSSR. V OSSR plní minimálně prozatím pouze transportní úkoly a nemá žádnou výzbroj, takže není co porovnávat.
   Skrýt celý příspěvek

   • HEKTOR
    12:15 12.01.2019

    Jura99 - ale veď porovnávať ani nieje čo...ak si zase odmyslíme porovnávanie typu -čo máte/čo máme...ako tu už bolo x-krát spomenuté,nedá sa predsa porovnávať mi-24 a uh-60...ešte ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Jura99 - ale veď porovnávať ani nieje čo...ak si zase odmyslíme porovnávanie typu -čo máte/čo máme...ako tu už bolo x-krát spomenuté,nedá sa predsa porovnávať mi-24 a uh-60...ešte tak mi-17 a uh-60...

    mi-24 bol/je špecifický vrtulník o tom niet pochýb...a to že mal obmedzenú transportnú kapacitu je síce pravda,ale veď nemal transportovať čatu bigošov,ale družstvá špecialných sil a prípadne im poskytnúť podporu...aj keď fastrope z mi-24 je trochu komplikovaný... :)
    Skrýt celý příspěvek

   • Hajo
    07:51 13.01.2019

    Porovnávať UH60 s Mi24 nemá vôbec zmysel. Každý je určený na iný účel. Mi24 je pekný stroj s pôsobivou palebnou silou avšak pôsobí ako príliš veľký a dostupný cieľ pre modernú PVO ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Porovnávať UH60 s Mi24 nemá vôbec zmysel. Každý je určený na iný účel. Mi24 je pekný stroj s pôsobivou palebnou silou avšak pôsobí ako príliš veľký a dostupný cieľ pre modernú PVO a manpad.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     08:30 13.01.2019

     Já to vím, ale srovnává se zde a náhrada bitevního vrtulníku univerzálním byl či stále je takový zvláštní nápad i na ministerstvu obrany. Velký cíl ve srovnání s čím ? S Robinsonem ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Já to vím, ale srovnává se zde a náhrada bitevního vrtulníku univerzálním byl či stále je takový zvláštní nápad i na ministerstvu obrany. Velký cíl ve srovnání s čím ? S Robinsonem R44 určitě ano, ve srovnání s UH-60M určitě nikoliv. Mi-24 - délka trupu 17,51m, průměr rotoru 17,30m, šířka trupu 1,7m, výška 5,47m. UH-60M - délka trupu 15,27m, průměr rotoru 16,36m, šířka trupu 2,36, výška 5,13m.
     Mi-24/35 v AČR jsou celkem mladé, ty z deblokace dluhu SSSR nemají ani 15 let. Proti tomu v OSSR sloužily Mi-24 z ČSLA a měly by více než 30let.
     Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      09:07 13.01.2019

      Je velký ve srovnání s ostatními bitevními vrtulníky. Vemte si například AH-64, AH1Z nebo Ka-50.
      Opravdu nevím kde se bere ta touha srovnávat Mi-24 s UH-60 to jsou naprosto ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Je velký ve srovnání s ostatními bitevními vrtulníky. Vemte si například AH-64, AH1Z nebo Ka-50.
      Opravdu nevím kde se bere ta touha srovnávat Mi-24 s UH-60 to jsou naprosto neporovnatelné vrtulníky. První je bitevní druhý přepravní. To je jako porovnávat L-159 s C-295M i ta existuje jako gunship, ale to z ní bitevník nadělá.
      Skrýt celý příspěvek

     • Hajo
      09:16 13.01.2019

      Mi24 bol navrhnutý v 70. rokoch a svoje dni slávy zažil v Afganistane. Z pohľadu PVO je jeho radarová stopa veľká a nič to nemení na tom, že ide o relatívne pomalý a veľký cieľ, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Mi24 bol navrhnutý v 70. rokoch a svoje dni slávy zažil v Afganistane. Z pohľadu PVO je jeho radarová stopa veľká a nič to nemení na tom, že ide o relatívne pomalý a veľký cieľ, ktorý sa pohybuje v hlavnej oblasti bojových operácií s cieľom podporovať pozemné sily (ničiť živú silu a bojovú techniku nepriateľa). Snáď je ti jasné že UH60 takéto úlohy nemá, ide o transportný viacúčelový stroj. Naše UH60 budú dovyzbrojené minigunmi a výhľadovo aj PTRS. Ich úlohou bude podporovať paľbou oblasť výsadku.
      https://spravy.pravda.sk/domac...

      Vaše Mi24 sú pomerne "mladé", tak nerozumiem prečo ich chcete vyradzovať? Ide o náklady na prevádzku, problémy so zabezpečením technickej podpory a servisu, morálnu zastaranosť v nadväznosti na zmenu koncepcie vzdušných síl?
      Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      10:04 13.01.2019

      Jura99 - ak si dobre spomínam,tak u nás sa riešilo niečo s "bielou knihou" a vrtulníkmy a konkrétne že už tuším nechceme bojové stroje,ale chceme viac účelové...myslím že nešlo ani ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jura99 - ak si dobre spomínam,tak u nás sa riešilo niečo s "bielou knihou" a vrtulníkmy a konkrétne že už tuším nechceme bojové stroje,ale chceme viac účelové...myslím že nešlo ani tak o to,že nechceme/nepotrebujeme čisto bojové stroje,ale skôr zase o to hrať pred verejnosťou ako je armáda pripravená a ochotná suplovať úlohy civilnej obrany...
      Skrýt celý příspěvek

 • infi
  14:42 11.01.2019

  Zajímavé názory, ale zda se mi, že půlka lidi neviděla Mi-24 ani na letecké show :-) Pokud mě paměť neklame, tak česká tygří letka, která se pravidelně účastní soutěží NATO se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zajímavé názory, ale zda se mi, že půlka lidi neviděla Mi-24 ani na letecké show :-) Pokud mě paměť neklame, tak česká tygří letka, která se pravidelně účastní soutěží NATO se stroji Mi-24/35 rozhodně dokazuje, že Hind do starého železa nepatří a pokud se nepletu, tak soutěž i vyhráli. Což dokazuje jak kvality stroje, tak i pilotů.

  Mi-24 na moderní bojiště nepatří? A který jiný vrtulník ano? UH60? Nebudťe k smíchu. Už na přelomu milénia při vývoji RAH-66 (což byl takový Raptor mezi vrtulníky - nadčasový stroj) došli amíci po závěrech z válek v zálivu k názoru, že na moderním bojišti se jakýkoli vrtulník vystavuje velkému nebezpečí palby ze země, kor v nepřehledném terénu, kde nepřítelem může být každý civil. Je mnohem levnější a bezpečnější nasadit na podobné operace drony. Vývoj je stal přes 6 miliard dolaru a i přesto to poslali k ledu.

  V konfliktech s "warlordy, IS, ručnikaři aspol." popř. i v civilních válkách si naopak myslím, že bych radši seděl v létajícím BVP, kde vím, že si nemusím dělat starost s palbou z ručních zbraní, než v nějaké Kiowě..

  KA-50/52 pak považují jako za jeden z nejlepších vrtulníků současnosti. Ať už díky "katapultu" nebo ochrany kokpitu (do 0.50" BMG včetně). To že Rusové mají horší avioniku se obecně ví.

  Obecně modernizací Mi-24 bych přirovnal k situaci s tankama, kde T72B3 představuje mi-24 a T14 představuje KA-50/52 - Tedy není to špička, ale je to relativně levné, je toho dost a je to tzv. "good to have".

  Navíc, co je moderní bojiště? Konvenční situace kdy proti sobě budou stát podobně vyspělé armády dlouho neexistovala a snad ani nebude. Proto si taky rusové lítali v Sýrií v Mi35/28 a nemuseli se schovávat za stromy, kopce a sněhuláky, jak tady popisují znalci taktiku vrtulníkového boje.

  A v neposlední řadě je tady psychologický efekt během CAS, přecejenom uvidět tohle lítat 50m nad hlavou:
  https://www.youtube.com/watch?...
  Je asi něco jiného, než myslet, že mě někdo možná trefí ze 7mi kilometrů ve spánku.
  Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   18:24 11.01.2019

   /V konfliktech s "warlordy, IS, ručnikaři aspol." popř. i v civilních válkách si naopak myslím, že bych radši seděl v létajícím BVP, kde vím, že si nemusím dělat starost s palbou z ...
   Zobrazit celý příspěvek

   /V konfliktech s "warlordy, IS, ručnikaři aspol." popř. i v civilních válkách si naopak myslím, že bych radši seděl v létajícím BVP, kde vím, že si nemusím dělat starost s palbou z ručních zbraní, než v nějaké Kiowě../

   Nasazení Mi-24 v Afghánistánu ukázalo že i v protipovstaleckém boji je ten vrtulník zranitelný. Mi-24 je hodně velký cíl, to je jeho značná nevýhoda.
   Správněji položená otázka by měla znít, chtěl by jste raději sedět v Mi-24 nebo v AH-64. Nechápu proč do toho taháte UH-60 nebo Kiowu to jsou přece naprosto jiné kategorie vrtulníku.
   Skrýt celý příspěvek

   • balm
    21:24 11.01.2019

    Se zranitelností se v prostředí Afghánistánu potýkala každá bojová technika i lidské zdroje. Většina ztrát techniky jde na vrub přepadům a léčkám připraveného nepřítele ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Se zranitelností se v prostředí Afghánistánu potýkala každá bojová technika i lidské zdroje. Většina ztrát techniky jde na vrub přepadům a léčkám připraveného nepřítele využívajícího dokonalé znalosti terénu a taktiky partyzánské války.

    Ono to bylo trochu jinak, protože největší hrozbou se stal právě rychlý, obratný a dobře vyzbrojený Mil Mi-24 Hind. Mudžahedini neustále naléhali na své mecenáše z CIA a žádali dodávky dalších střel FIM-92A Stinger, protože Hind jim likvidoval ozbrojené konvoje s kontrabandem (zlatý drogový trojúhelník) a zásoby zbraní od svých podporovatelů. Hind plni úlohu kladiva, které likvidovalo ozbrojené doprovody, opevněné body, formující se útoky a střežil konvoje proplétající se horskými údolími, které sloužili pro bleskové přepady.
    Jedním z nejznámějších úspěchů Hindu bylo rozmetání ochrany velkého konvoje a vysazení jednotek Specnaz, které zabavili kontraband a zajistili 56ks FIM-92A Stinger. Se střelami Stinger bylo nezbytné zařadit aktivní i pasivní techniky rušení IR střel (světlice, chlazení výtokových plynů, apod.) a posádkám vrtulníků se dostalo dalšího výcviku. Nerozebíral bych, proč byli nejlepší piloti z Afghánistánu odveleni do Černobylu, ale taková je pravda a největší ztráty na vrtulnících měli právě ve třetí fázi války, kde byli nejzkušenější piloti nahrazeni nováčky. Minimálně 3 - 4 stroje Hind sestřelil švýcarský 20mm Oerlikon, který se do Afghánistánů také dostal prostřednictvím CIA. Největším problémem byla byrokracie a pravidla létání, která pilotům svazovala ruce a nesměli ve frontových podmínkách přebírat iniciativu (směr gulag za to, že pilot projevil iniciativu a provedl úhybné manévry proti střele Stinger), však to také velmi dobře ve svých memoárech popsal podplukovník Mališev. Fungoval i bonzprogram, kde piloti Mil-8 napráskali zkušené piloty Mil-24, kteří si dovolili vyhnout se přilétajícím střelám a dělali protiopatření.

    Prokázalo, že problém nebyl vlastní stroj, ale byrokratická mašinérie, zoufalá příprava pilotů, tresty pilotů a moderní zbraně importované CIA.
    Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     22:05 11.01.2019

     Co jsem slyšel tak nejenom Stingery, ale i palba z pozic nad vrtulníkem byla pro Mi-24 dost nebezpečná. To že Mi-24 byla pro Mudžahedíny obávaná zbraň je dobře známé, ale dělat s ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Co jsem slyšel tak nejenom Stingery, ale i palba z pozic nad vrtulníkem byla pro Mi-24 dost nebezpečná. To že Mi-24 byla pro Mudžahedíny obávaná zbraň je dobře známé, ale dělat s ní proto ultimativní bojový vrtulník je nesmysl. Jak psali mnozí přede mnou je to slepá vývojová větev vrtulníků.
     Dost dobře nemůže fungovat argument o počtu vyrobených kusů. Protože armády východního bloku v podstatě neměli jinou alternativu.

     Proč měli piloti Mi-24 zakázáno dělat protiopatření nebo úhybné manévry? To přece ve válečné zóně nedává žádný smysl.
     Skrýt celý příspěvek

     • balm
      22:41 11.01.2019

      Jmenujte alespoň jeden existující vrtulník, který odolává palbě z vyšších pozic a citujte, kde argumentuji počtem vyrobených kusů a tvrdím, že Mil Mi-24 pokládám za ultimativní ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jmenujte alespoň jeden existující vrtulník, který odolává palbě z vyšších pozic a citujte, kde argumentuji počtem vyrobených kusů a tvrdím, že Mil Mi-24 pokládám za ultimativní bojový prostředek.

      V opačném případě zanechte zanechte dalších trapných pokusů!


      Já nevím proč, ale z mnoha zdrojů (např.: Letectví a kosmonautika 4/99, Džihád proti Kremul 978-80-87027-63-9, Bojiště Aghánistán 80-86808-07-6 ... a dalších knih, včetně memoárů podplk. Mališeva) se opakovaně dočtěte o trestech pro iniciativní posádky, které uhýbali střelám a reagovali jinak, než stranická doktrína víkendového létání v Afghánistánu požadovala. V okamžiku, kdy je strana více, logika zákonitě ustupuje.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      23:03 11.01.2019

      Počet kusů nebyla reakce primárně na vás , ale na argumenty které v této v této diskuzi padly. Kolega infi zjevně Mi-24 za ultimativní prostředek protipovataleckého boje považuje. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Počet kusů nebyla reakce primárně na vás , ale na argumenty které v této v této diskuzi padly. Kolega infi zjevně Mi-24 za ultimativní prostředek protipovataleckého boje považuje. Jen jsem uvedl že pro tuto úlohu není nijak zvlášť výjimečný. Spíš naopak.
      No ztráty amerických AH-64 jsou v Afganistanu celkově 12 strojů. To je o dost méně než ztráty Sovětů za jediný rok.

      Zdráhám se věřit že mohlo být nařízeno posádkám neudělat vše pro záchranu svého stroje. I když sovětský režim byl poněkud absurdní tohle mi přijde přece jen trochu moc, ale nas mnogo.
      Skrýt celý příspěvek

     • balm
      23:31 11.01.2019

      Ztráty vojenské techniky Sovětské armády uvádějí 333 vrtulníků, ale nerozlišují konkrétní typy strojů. Možná ano, ale upřímně jsem se nikdy nepokoušel blíže dohledávat přesný počet ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ztráty vojenské techniky Sovětské armády uvádějí 333 vrtulníků, ale nerozlišují konkrétní typy strojů. Možná ano, ale upřímně jsem se nikdy nepokoušel blíže dohledávat přesný počet strojů Mi8, Mi24 atd.

      Osobně Mi24 nepovažuji za nic víc, než bitevní vrtulník (zdůrazňuji slovo bitevní) východního bloku a nejsem příznivcem tohoto stroje, ačkoliv pořád lepší, než bakelitový vorvaň s kulometem. Jedinečný je v tom, že jiný bitevní vrtulník schopný přepravit výsadek není.

      Srovnávat ztráty Sovětské armády se současnou Koalicí dost dobře nelze. Velký podíl viny nese nevhodná taktika, kostrbatě neefektivní velení, organizační struktury a samozřejmě stranické otázky. Sovětské armádě uštědřil Afghánistán tvrdou lekci, po které se začala reorganizovat armáda, velení i jednotky, aby vyhovovali potřebám konfliktů. SSSR spoléhal na mohutné mechanizované síly, které v Afg. nemohli účinným způsobem používat. Vraceli se z T-72 ke starším T-55 poskytující alespoň střeleckou podporu s ohledem terénní podmínky. Prostě se T-55 hodil více, než modernější T-72 určený k rozdrcení tankových sil NATO. V dnešní době jsou střely Stinger zastaralé a bitevní vrtulníky Apache jsou dobře vybavené (i vycvičené a především iniciativní). Sověti teprve zaváděli IR rušení, výcvik posádek a další opatření. Střely Blowpipe i S-2 Strela větších úspěchů nedosahovaly. Sečteno a podtrženo, se poměru ztrát vůbec nedivím.

      Patrně bylo, stojí za to si přečíst výše uvedené články a knihy, které popisují "praxi" v Sovětské armádě. Vzhledem k tomu, že v SSSR odmítal existenci masových vrahů, kanibalů, pedofilů ... s odůvodnění, že jde o západní a čistě dekadentní směr, tak se nedivím už ničemu. Přitom svých "rostovských řezníků" měli dost. Než připustit existenci něčeho, co může ohrozit pověst strany, to raději tvrdili, že něco takového v SSSR neexistuje. Když jsou schopní si v předvečer války vymlátit vlastní armádní špičky a dosadit neschopné straníky, proč by nenařizovali pilotům "víkendové létání na školní střelnici".


      P.S.: https://www.valka.cz/10679-Val...
      Zde se o tom zmiňují také. Je to zajímavé, nelogické, ale pravděpodobně to tak bylo.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      07:17 12.01.2019

      Na téhle stránce uvádějí celkové ztráty Mi-24 v Afganistanu na 102 kusů. Průměrně tady necelních jedenáct kusů za rok.
      http://www.vrtulnik.cz/cizina/...

      Samozřejmě ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Na téhle stránce uvádějí celkové ztráty Mi-24 v Afganistanu na 102 kusů. Průměrně tady necelních jedenáct kusů za rok.
      http://www.vrtulnik.cz/cizina/...

      Samozřejmě vhodná taktika nasazení udělá mnoho, ale vrtulník primárně určen k likvidaci cílů na krátkou vzdálenost nízkými přelety bude vždy hodně ohrožen. Výhoda Mi-24 je jeho rychlost ovšem je vyvážena jeho velikostí.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      09:16 12.01.2019

      Slepá vývojová větev ? Možná ano, možná ne. Stroje se stejnou filozofií zametače fronty hrubou a relativně nepřesnou palbou má i letounové letectvo v podobě Su-25 nebo A-10. Také ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Slepá vývojová větev ? Možná ano, možná ne. Stroje se stejnou filozofií zametače fronty hrubou a relativně nepřesnou palbou má i letounové letectvo v podobě Su-25 nebo A-10. Také by někdo mohl říct, že proti přesným úderům přesnou municí F-35A je to zastaralá, slepá vývojová větev. Zastaralá ano, ovšem stále odolává četným pokusům o vyřazení.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      10:12 12.01.2019

      Jura99
      Slepá vývojová větev je ve skloubení plnohodnotné bitevní helikoptéry s omezenou přepravní kapacitou. Tenhle koncept se dál nerozvíjel.

      Jura99
      Slepá vývojová větev je ve skloubení plnohodnotné bitevní helikoptéry s omezenou přepravní kapacitou. Tenhle koncept se dál nerozvíjel.

     • Slavoslav
      10:57 12.01.2019

      treba si uvedomit pre aky styl boja a podmienky bol Mi-24 navrhnuty. A to vtedajsi Sovietsky styl hlbkoveho boja a obchvatnych manevrov tankovych kolon nie nepodobny blitzkriegu ...
      Zobrazit celý příspěvek

      treba si uvedomit pre aky styl boja a podmienky bol Mi-24 navrhnuty. A to vtedajsi Sovietsky styl hlbkoveho boja a obchvatnych manevrov tankovych kolon nie nepodobny blitzkriegu ktory sovieti zavadzali uz pred druhou svetovou.

      Uloha Hindu nebola tak ako u bojvoych vrtulnikov na zapade podporovat jednotky v blizkosti vlastnych linii, ale doviezt vysadok na klucove miesta v smere utoku. Ochromit nepriatelsku obranu a pomoct vysadku sa tam udrzat do prichodu tankov a motorizovanej pechoty v priebehu par hodin a na to sa hodil skvele.
      Skrýt celý příspěvek

  • balm
   14:25 12.01.2019

   Kamov Ka50/52 nepovažuji za špičkový bitevní vrtulník, schopný likvidace silně bráněných cílů, obrněné techniky, ozbrojeného doprovodu a nasazení systému jako prostředku přímé ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Kamov Ka50/52 nepovažuji za špičkový bitevní vrtulník, schopný likvidace silně bráněných cílů, obrněné techniky, ozbrojeného doprovodu a nasazení systému jako prostředku přímé ochrany pozemních jednotek v omezeném prostoru. Horkém prostoru, plného žhavého olova. Naopak v něm vidím další evoluci vrtulníku sovětské a post-sovětské vojenské doktríny, která velí provádět rychlé zteče a přepady na velkém prostoru, následované ještě rychlejším opuštěním horkého prostoru. Zcela nevhodný pro nasazení do oblastí s omezeným prostorem, bráněného pěchotou, bojové techniky a opevněných pozic, setrvávající pro ochanu jednotek až do příchodů posil s obrněnou technikou. Přímo směšně působí představa, jak po něm létá všechno, z čeho se dá vystřelit a Ka50/52 se otáčí okolo osy, aby svým impotentním kanónem pokus zaměřit parkující velbloudy a jejich majitele s RPG.

   Kdyby ano, nevznikl by těžce pancéřovaný Mil Mi-28 Havoc.
   Skrýt celý příspěvek

   • Slavoslav
    17:47 13.01.2019

    nie je nahodou Havoc vyzbrojov na tom podobne,a lebo dokonca horsie ako Kamov? Kanon ten isty, pilonov viac v prospech 52ky a z verejne dostupnych zdrojov ma Kamov vacsiu odolnost ...
    Zobrazit celý příspěvek

    nie je nahodou Havoc vyzbrojov na tom podobne,a lebo dokonca horsie ako Kamov? Kanon ten isty, pilonov viac v prospech 52ky a z verejne dostupnych zdrojov ma Kamov vacsiu odolnost ako Havoc

    ostatne ten skor vznikol pre zachovanie konkurencie u vyrobcov a zavedeny bol z toho isteho dovodu.
    Skrýt celý příspěvek

    • balm
     23:49 13.01.2019

     Lafetace na pravém boku trupu umožňuje maximální odměr 15° (náměr +20/-35°) směrové zaměření se zákonitě musí provádět celým vrtulníkem.
     Stále trváte na "ten isty"?

     P.S.: ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Lafetace na pravém boku trupu umožňuje maximální odměr 15° (náměr +20/-35°) směrové zaměření se zákonitě musí provádět celým vrtulníkem.
     Stále trváte na "ten isty"?

     P.S.: Věnujte více času na čtení a přemýšlení, než se začněte odpovídat.
     Skrýt celý příspěvek

     • Slavoslav
      07:18 14.01.2019

      aha takze sa bavime o lafetacii a nie o kanone ci kalibry samotnom

      PS: ak sa do niekoho chcete navazat venujte sa viaz pouzivaniu spravnej terminologie. Pomaha to

      aha takze sa bavime o lafetacii a nie o kanone ci kalibry samotnom

      PS: ak sa do niekoho chcete navazat venujte sa viaz pouzivaniu spravnej terminologie. Pomaha to

   • strikehawk
    15:37 14.01.2019

    A jaký (špičkový) bitevní vrtulník považujete za vhodný k likvidaci silně bráněných cílů v "horkém prostoru plném žhavého olova" jak literárně popisujete? Podotýkám, že taktika ...
    Zobrazit celý příspěvek

    A jaký (špičkový) bitevní vrtulník považujete za vhodný k likvidaci silně bráněných cílů v "horkém prostoru plném žhavého olova" jak literárně popisujete? Podotýkám, že taktika nasazení moderních bitevních vrtulníků je předmětem diskuzí i v zemích jako jsou USA nebo Rusko. Například v průbehu konfliktu v Kosovu USA záměrně nenasadily AH-64 právě z obav velkých ztrát v nepřehledném reliefu a velkém množství PL zbraní krátkého dosahu vč kulometu DSK apod. ačkoliv zde panovala naprostá dominance NATO ve vzdušném prostoru
    Skrýt celý příspěvek

 • SKmartinTO
  02:05 11.01.2019

  UH 60?
  .)

  Black Hawk provides fire support for the USMC in Iraq

  https://youtu.be/LkxEaFmpa9U...

  Mi24 je krasny stroj .) nadherny , ale v MUZEU a nie na bojisku 21st. .)

  UH 60?
  .)

  Black Hawk provides fire support for the USMC in Iraq

  https://youtu.be/LkxEaFmpa9U...

  Mi24 je krasny stroj .) nadherny , ale v MUZEU a nie na bojisku 21st. .)

  • Charlie
   07:23 11.01.2019

   Aź na to, že ozbrojenej UH-60 je horší varianta než Mi-24, páč je to pořád jen ozbrojenej dopravák. Jediná výhoda je aktuálně lepší FLIR proti většině provozovaných Mi-24 (ty ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Aź na to, že ozbrojenej UH-60 je horší varianta než Mi-24, páč je to pořád jen ozbrojenej dopravák. Jediná výhoda je aktuálně lepší FLIR proti většině provozovaných Mi-24 (ty poslední to tak tak dotáhly), jinak ve všem tahá za kratší konec provazu.
   Skrýt celý příspěvek

   • Rase
    11:24 11.01.2019

    taky dokáže stát na jednom místě, což Mi-24 moc neumí... u vrtulníku docela užitečná schopnost :-)

    taky dokáže stát na jednom místě, což Mi-24 moc neumí... u vrtulníku docela užitečná schopnost :-)

    • skelet
     11:32 11.01.2019

     Mi-24 neumí stát na místě? Co se tu člověk nedozví :D

     Mi-24 neumí stát na místě? Co se tu člověk nedozví :D

     • Rase
      14:31 11.01.2019

      jo ten problém se stáním na místě je blbost, nevím proč se mi to vybavilo v hlavě. Koukal jsem na něco o letových vlastnostech Mi-24 a našel jsem pěkný článek - sice docela starý, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      jo ten problém se stáním na místě je blbost, nevím proč se mi to vybavilo v hlavě. Koukal jsem na něco o letových vlastnostech Mi-24 a našel jsem pěkný článek - sice docela starý, ale pěkně podrobný
      http://www.vrtulnik.cz/teorie/...
      Skrýt celý příspěvek

    • raziel87
     13:40 11.01.2019

     Koukám, že nám Rasík spadl do stejné kategorie jako Jirosek, Logik, Czertik atd. Sice má Rase pořád pusu plnou řečí, jak dělá pro fandy army spoustu "článků", zapomíná však jedním ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Koukám, že nám Rasík spadl do stejné kategorie jako Jirosek, Logik, Czertik atd. Sice má Rase pořád pusu plnou řečí, jak dělá pro fandy army spoustu "článků", zapomíná však jedním dechem dodat, že jeho "články" a "aktuality" jsou na úrovni žáka 7. třídy......ono papouškovat military box, an, atm, ak (popřípadě napsat na téma 8 vět holých, když na konkurenčním blogu je o tom 20 podsekcí od roku 2005) a tvářit se při tom, že sem sežral Šalamounovo ho*no, je takové ozajstné :/ zrovna tak je víc než trapné na těch 8 vět holých dávat odkaz na palba.cz. Rasíku, vždyť si stejnej žvanil jako 60% ostatních, jen máš tu blbou vlastnost hrát si na základě přepapouškovanej miniaktualit na něco, co nejsi.....vole, vždyť tu 90% uživatelů používá stejné informační kanály a na rozdíl od tebe nejsou líní si Rusko, francouzko jazyčné zdroje přeložit.
     Skrýt celý příspěvek

     • Rase
      14:06 11.01.2019

      raziel87 :
      Cpeš mi zase do úst co jsem neřekl, o moderní technice píšu jen okrajově... hlavně píšu o historii, ale to trola jako tebe nezajmá
      si k smíchu

      raziel87 :
      Cpeš mi zase do úst co jsem neřekl, o moderní technice píšu jen okrajově... hlavně píšu o historii, ale to trola jako tebe nezajmá
      si k smíchu

     • raziel87
      14:19 11.01.2019

      k smíchu je tvůj nevyvážený pohled na vojenskou techniku a taktiku, smíšku...

      k smíchu je tvůj nevyvážený pohled na vojenskou techniku a taktiku, smíšku...

     • raziel87
      14:22 11.01.2019

      aneb, když sám připouštíš, že o tom Hindu vlastně ho*no víš (bo si spíše tradiční historik než ten novodobý), tak proč máš potřebu o něm diskutovat a vypouštět z pusy zavádějící ...
      Zobrazit celý příspěvek

      aneb, když sám připouštíš, že o tom Hindu vlastně ho*no víš (bo si spíše tradiční historik než ten novodobý), tak proč máš potřebu o něm diskutovat a vypouštět z pusy zavádějící nesmysly? hele.....já si o samurajích taky pamatuju jen to, co jsem se o nich učil na střední, na dějinách kultury, po 20 .letech si z toho prd pamatuju - tak by mě nenapadlo se do diskuze o šogunovi pouštět ;)
      Skrýt celý příspěvek

     • Rase
      14:36 11.01.2019

      jo ten problém se stáním na místě je blbost, nevím proč se mi to vybavilo v hlavě. Asi s tím že je dělaný i na dosahování vysokých rychlostí

      jo ten problém se stáním na místě je blbost, nevím proč se mi to vybavilo v hlavě. Asi s tím že je dělaný i na dosahování vysokých rychlostí

     • raziel87
      14:42 11.01.2019

      2 Rase

      koukám, že si bez hnutí brvou uznal svůj omyl, nezbývá mi tedy nic jiného než smeknout poklonu, respekt Rase. Není moc časté, aby druhý chybu uznal. Takže pardon, že jsem ...
      Zobrazit celý příspěvek

      2 Rase

      koukám, že si bez hnutí brvou uznal svůj omyl, nezbývá mi tedy nic jiného než smeknout poklonu, respekt Rase. Není moc časté, aby druhý chybu uznal. Takže pardon, že jsem tě v návalu emocí hodil do škatulky s Logikem, který by svoje pomýlení dál obhajoval na 5 stránkách
      Skrýt celý příspěvek

     • fenri
      16:53 11.01.2019

      Razieli, plácnout blbost se občas podaří skoro každému. Obratem to uznat neumí každý. Takže za mně Rase jednoznačně thumb up.
      Dobře von, Rase :-)

      Razieli, plácnout blbost se občas podaří skoro každému. Obratem to uznat neumí každý. Takže za mně Rase jednoznačně thumb up.
      Dobře von, Rase :-)

   • HEKTOR
    12:34 11.01.2019

    Charlie - áno, je to len "dopravák", ale aj soviecka prax v afgáne ukázala, že napr. dopravák mi-17 bol účinejší pri podpore vojsk ako mi-24...mi-24 nemá pokrytú zadnú polosféru, ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Charlie - áno, je to len "dopravák", ale aj soviecka prax v afgáne ukázala, že napr. dopravák mi-17 bol účinejší pri podpore vojsk ako mi-24...mi-24 nemá pokrytú zadnú polosféru, čo povstalci dosť využívali...mi-17 tam mal guľomet pre ďalšieho palubáka... ale áno, išlo o špecifické bojisko a situáciu...
    Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  14:36 10.01.2019

  K těm Mi-24 - jejich největší slabinou je pouze nedostatek modernizací (SSSR i rusové na nějakou hloubkovou modernizaci rezignovali, protože zákazníci to nechtěj kvůli ceně a Rusko ...
  Zobrazit celý příspěvek

  K těm Mi-24 - jejich největší slabinou je pouze nedostatek modernizací (SSSR i rusové na nějakou hloubkovou modernizaci rezignovali, protože zákazníci to nechtěj kvůli ceně a Rusko má jiný bitevníky), osobně se domnívám že Mi-24 má ještě obrovský modernizační potenciál, který jen částečně využívá poslední ruská verze (35M).

  1) Dynamická soustava - nové rotory i motory konečně umožnily využívat plnou nosnost typu i v horkém prostředí (největší slabina starších typů) a stále ještě existuje výkonnostní rezerva (zejména rychlostní, existuje ozkoušený rotor který se nedostal do výroby a se kterým z toho byla skoro formule). A to nejspíš budou rezervy v reduktorech a i z motorů velikosti TV117 by asi šlo vymáčknout víc.

  2) Pancéřová ochrana - největší slabinou typu je nedostatečná odolnost pilotních překrytů a nízká pádová odolnost kabin osádky (oproti třeba Mi-28), ovšem bez rekontrukce celé přední části stroje se s tím nic dělat nedá. Pasivní ochrana jako taková je průměrná, s použitím moderních materiálů by šla zvednout.

  3) Aktivní ochrana - integrace aktivních rušičů je dobrý směr, na druhou stranu co se týče flér a chladičů plynů by chtělo ochranu posílit.

  4) Avionika - moderní typy sice už nejsou tak zastaralé, ale do špičky jim stále chybí, na druhou stranu si myslím že schopnosti posledního Apache nejsou pro tenhle stroj potřebné.

  Co se týče celkových výkonů typu, není Mi-24 nijak pozadu. Je rychlý, obratný (na stroj svojí velikosti), s dobrou nosností i pancéřovou ochranou. Čistokrevné bitevníky mají svoje výhody, čistokrevné dopraváky taky, na druhou stranu argumentovat tím, že ozbrojený UH-60 zastane stejnou práci jako Mi-24 je liché - ozbrojená UH-60 neposkytuje zdaleka takové výkony pokud jde o útočné schopnosti a rozhodně nedosahuje odolnostních parametrů Mi-24.

  V současné době nejsou relevantní zkušenosti co představuje hlavní ohrožení bitevních vrtulníků na bojišti nasyceném PVO. Afghánistán byla jiná situace (vrtulníky nedisponovaly v první fázi účinnými protiopatřeními) a i tak ztráty strojů působením MANPADS nebyly takové jak se traduje (majoritní část sestřelů stále padala na vrub hlavňových zbraní). Po zavedení protiopatření (Fléry, chladiče, rušiče) se při dodržení taktických postupů riziko dařilo držet na rozumné míře. Moderní vrtulníky se sofistikovanými pasivními i aktivními protiopatřeními zatím na křest ohněm čekají (jak turecké Cobry, tak ruské Mi-24 v Sýrii nebyly nejmodernější typy opatřené aktivními rušičkami) a proti bojůvkám typu ISIS je dostatečná ochrana vyšší hladina letu.

  Osobně by se mi líbila verze vycházející z poslední ruské (tj nové motory+rotory, dvojice FLIR hlavic, nová raketová výzbroj), kde by zůstala zachována dlouhá křídla s tím, že koncový nosník by byl použitelný i na PLŘS, zatažitelný podvozek.
  Skrýt celý příspěvek

  • Matesaax
   20:49 10.01.2019

   Zrovna u Mi-24 bych Rusko nekritizoval ohledně modernizace, jejich Mi-35M je zdařilý upgrade tohoto vrtulníku a navíc i komerčně úspěšný, jakákoliv hlubší modernizace tohoto typu ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Zrovna u Mi-24 bych Rusko nekritizoval ohledně modernizace, jejich Mi-35M je zdařilý upgrade tohoto vrtulníku a navíc i komerčně úspěšný, jakákoliv hlubší modernizace tohoto typu už dnes postrádá smysl.
   Skrýt celý příspěvek

   • Charlie
    07:30 11.01.2019

    Já rusko nekritizuju za poslední modernizaci (oproti těm kočkopsum z pera JAR/Izraele je to skvělý), ale za to, že na modernizace dlouhou dobu kašlali (a teď se to snažej ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Já rusko nekritizuju za poslední modernizaci (oproti těm kočkopsum z pera JAR/Izraele je to skvělý), ale za to, že na modernizace dlouhou dobu kašlali (a teď se to snažej dohnat).

    Jenže jak Rusové, tak (hlavně) jejich zákazníci mají Mi-24 jako "bitevník pro chudý". V Rusku nemá plnit primárně bitevní roli, ale přeřadili ho na jakejsi "kousavější dopravák" pro speciály (což dává smysl, natlačíte do něj družstvo Specnaz a tomu ta mašina ještě dokáže poskytnout podporu), zatímco zákazníci se v tuhle chvíli rekrutujou hlavně z chudších krajin, pro který je "analogovej" Mi-24 pořád dost dobrej, dokážou to udržova a opravovat a nějaký fancy fíčury typu datalink nebo radar nepotřebujou, protože stejně nemaj s kým datalinkovat a na nějakýho drbana v toyotě je drahejch raket škoda. A přitom ta mašina poskytuje všechno co jiný bitevníky - pancéřování, vysoký letový výkony a k tomu tři (_._) zbraní na palubě.
    Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  12:00 10.01.2019

  Je docela zajímavé, kde všude jsou zástupci maďarské armády k vidění. Jezdí na všechny možné veletrhy a prezentace. K vidění jsou pravidělně jak v ČR, tak i SR a podobně. Náčelník ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je docela zajímavé, kde všude jsou zástupci maďarské armády k vidění. Jezdí na všechny možné veletrhy a prezentace. K vidění jsou pravidělně jak v ČR, tak i SR a podobně. Náčelník štábu maďarských ozbrojených sil, generálporučík Ferenc Korom, navštívil 14. prosince 2018 posádku Bundeswehru v Munsteru. Zde bylo maďarským zástupcům představeno obrněné vozidlo Puma a komplet vojáka budoucnosti Gladius. Podle německého tisku se německé společnosti velice zajímají o tamní modernizační zakázky. Německá strana nabízí Maďarsku zkušenosti se zaváděním nových systémů a intenzivní spolupráci obou armád - tedy prohloubení spolupráce. Generálporučík Ferenc Korom byl svědkem jízdní a střelecké ukázky vozidla Puma z 92. výcvikového praporu, což označil za velmi zajímavé a působivé. Velitel družstva jej rovněž seznámil s kompletem Gladius, který BW zavádí.
  Pokud si říkáte, proč prezentují i komplet Gladius, tak právě s ním je možné na plno využít schopností Pumy a vojáci se tak stanou součástí celého bojového systému. Někdo tady na AN psal, že tuto schopnost má právě i Leopard 2A7+, který už Maďaři kupují. Tak si říkám, že by bylo docela tragikomické, pokud by Maďaři koupili Pumu a to ještě dřív než se u nás rozhodne co pořídíme...

  ps. beztak pořídíme velkou krabici s osekanými schopnostmi a pak se bude pracně dodělávat propojení do celého systému...
  Skrýt celý příspěvek

  • glasspix
   12:21 10.01.2019

   Pravda, potkal jsem madarske dustojniky ve Fairfordu i ve Farnborough, a nevypadali, ze by tam byly jenom kvuli bufetu, posedavali si s reprezentanty dobrych nekolika firem.

   Pravda, potkal jsem madarske dustojniky ve Fairfordu i ve Farnborough, a nevypadali, ze by tam byly jenom kvuli bufetu, posedavali si s reprezentanty dobrych nekolika firem.

  • Jirosi
   12:49 10.01.2019

   Rase: Proč tolik skepse, hlavní jsou přece jiné parametry. Třeba zda bude plavat. (sarkasmus)

   Rase: Proč tolik skepse, hlavní jsou přece jiné parametry. Třeba zda bude plavat. (sarkasmus)

   • Rase
    12:59 10.01.2019

    :-D :-D :-D

    ps. kolikrát si říkám, že na MO a GŠ čekají, že čechy zaplaví zase moře, proto se jim tolik líbí námoří UH-1Y Venom. Možná bysme měli místo BVP koupit obojživelné ...
    Zobrazit celý příspěvek

    :-D :-D :-D

    ps. kolikrát si říkám, že na MO a GŠ čekají, že čechy zaplaví zase moře, proto se jim tolik líbí námoří UH-1Y Venom. Možná bysme měli místo BVP koupit obojživelné vozidlo námořní pěchoty AAV SU - osádka je 3+18, tak se tam vleze dostatek "specialistů" :-))
    Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
     14:11 10.01.2019

     Já bych tu inspiraci USMC zas tolik nezlehčoval. Jejich systémy jsou vybírány s důrazem na praktičnost, unifikaci, odolnost a udržitelnost v poli. USMC dobře ví, že se o sebe musí ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Já bych tu inspiraci USMC zas tolik nezlehčoval. Jejich systémy jsou vybírány s důrazem na praktičnost, unifikaci, odolnost a udržitelnost v poli. USMC dobře ví, že se o sebe musí umět postarat s omezeným logistickým zabezpečením.
     Skrýt celý příspěvek

 • lemkin
  08:59 10.01.2019

  Musím říct že klobouk dolů, ale na druhou stranu........, co jiného vám taky zbývá ve stavu, kdy žádnou armádu v podstatě už nemáte a sám zbraně nevyrábíte - přitom jste členem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Musím říct že klobouk dolů, ale na druhou stranu........, co jiného vám taky zbývá ve stavu, kdy žádnou armádu v podstatě už nemáte a sám zbraně nevyrábíte - přitom jste členem NATO a deklarujete že armádu máte :D

  Stačí se juknout na Wiki - co všechno je on Order a jak vypadal původní tristní stav.

  Zajímalo by mě, jestli teď proběhne ještě nějaký tendr/nákup KOT, přeci jen ty BTR-80 mají také svoje za sebou, ale tady asi bota tlačí nejmíň......... Počítám také, že odstaví AN-26 bez náhrady.


  Na druhou stranu investovali alespoň do techniky reálné bojové hodnoty. AČR pouze do podpůrných systémů jako chemici apd. nicméně je to dáno závazkem spojencům ohledně specializace.

  Nevím, jak moc už jsou out of money a jestli mají v prasátku ještě nějaké Forinty na nové systémy, ale jejich PVO KUB by jisto jistě RETIA osvěžit dokázala :-)
  Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   09:16 10.01.2019

   KUBy majú modernizované už dávnejšie (tuším v spolupráci s Poliakmi), teraz si od Airbusu kúpili systém SAMOS, do ktorého pravdepodobne zapoja existujúce prvky PVO.

   Z posledných ...
   Zobrazit celý příspěvek

   KUBy majú modernizované už dávnejšie (tuším v spolupráci s Poliakmi), teraz si od Airbusu kúpili systém SAMOS, do ktorého pravdepodobne zapoja existujúce prvky PVO.

   Z posledných vyjadrení ministra obrany sa zdá, že do roku 2028 nakúpia už iba tri veľké transportné lietadlá a jednu A-319.
   Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  08:06 10.01.2019

  Tak Maďarsko je skokanem roku. Nutno dodat, že každý z nákupů je co do druhu a typu techniky špička. Finanční stránku těžko soudit, pokud není známá (což snese kritiku).
  Žádné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak Maďarsko je skokanem roku. Nutno dodat, že každý z nákupů je co do druhu a typu techniky špička. Finanční stránku těžko soudit, pokud není známá (což snese kritiku).
  Žádné drahé bastlování starých křápů a žádné vlastní maďarizace jinde osvědčené techniky. Slovenští kolegové v tom nesjpíš uvidí kritiku jejich cesty, ano správně, ale v nemalé míře se to týká i Polska nebo ČR. Proč by měla armáda o pár málo desítkách tisíc vojáků požadovat domestikovaný stroj pro jakési vlastní specifické podmínky, ač je stát mj. členem NATO s jednotnými certifikacemi ?
  Takže Carl Gustav - špička, PzH2000 - absolutní špička, L2A7+ - jeden z nejlepších, vrtulníky - jedny z nejlepších, ruční zbraně CZUB - špička, malá modernizace avioniky Mi-24 - rozumný či neutrální krok, pokud stroje ještě nejsou dolétané.
  Pokud někdo argumentuje, že maďarská veřejnost o ničem nevěděla, je to možné, ale Maďaři mají výzbrojní plán Zrínyi 2026, jehož obsah neznám, ale předpokládám, že tam se veřejnost ve větší či menší míře o plánech dozví.
  Skrýt celý příspěvek

  • HEKTOR
   09:04 10.01.2019

   Jura99 - áno,kritika slovenska to je,ale musím povdať že úplne oprávnená...jeden z vaších mála príspevkov kde sa okrajovo vyjadrujete k slovensku a nenechávate sa "uniesť" vaším ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Jura99 - áno,kritika slovenska to je,ale musím povdať že úplne oprávnená...jeden z vaších mála príspevkov kde sa okrajovo vyjadrujete k slovensku a nenechávate sa "uniesť" vaším vzťahom k samotnému slovensku...a celý váš príspevok je pravda...
   Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    09:40 10.01.2019

    Děkuji, můj vztah ke Slovensku jsem nikde neprezentoval, na rozdíl zdejšího dojmu záporný není. Ovšem když někdo podle mě kulhá, nebudu jej chválit jako mistra ve sprintu. A kvůli ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Děkuji, můj vztah ke Slovensku jsem nikde neprezentoval, na rozdíl zdejšího dojmu záporný není. Ovšem když někdo podle mě kulhá, nebudu jej chválit jako mistra ve sprintu. A kvůli tomu, že jej nechválím, někdo si řekne, že ho nemám celkově rád.
    Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   09:10 10.01.2019

   Zverejnená časť plánu Zrínyi 2026 je tak trocha ako bulvárny denník - viac obrázkov než textu a človek sa po jeho prečítaní nič konkrétneho nedozvie, iba že treba rozvíjať také a ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Zverejnená časť plánu Zrínyi 2026 je tak trocha ako bulvárny denník - viac obrázkov než textu a človek sa po jeho prečítaní nič konkrétneho nedozvie, iba že treba rozvíjať také a onaké spôsobilosti a reagovať na také a onaké hrozby, no nie sú uvedené žiadne počty a typy výzbroje ani časové rámce na ich obstaranie. Asi rok dozadu jedna opozičná poslankyňa po vyžiadaní si materiálov prehlásila, že žiadny program Zrínyi 2026 v skutočnosti ani neexistuje a celé je to iba jedna prezentácia - na čo ministerstvo reagovalo, že klame. :-)
   Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
   10:11 10.01.2019

   Je to teorie osviceneho diktatora. V podstate jde o nejlepsi formu vladnuti, realne ale neexistuje ani existovat nikdy nebude, kvuli prostym lidskym vlastnostem. A to same se da ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Je to teorie osviceneho diktatora. V podstate jde o nejlepsi formu vladnuti, realne ale neexistuje ani existovat nikdy nebude, kvuli prostym lidskym vlastnostem. A to same se da ocekavat i v (nebo prave v) Madarsku. Nehledejme za tim nejake pozitivni snahy, pujde o snahu se obohatit nebo si uvolnit ruce od vnejsiho tlaku pri obohacovani se jinde. I tak ale souhlasim s tim, ze tady to Madarsku vyslo. Historie nakupu v CR / SR se taky nema cim chvalit, i pri snaze o transparentnost to, jak to rict kulantne, no zkratka nevyslo, a casto se pritom nakoupilo minimalne diskutabilni vybaveni. Kdyz uz nic jineho tak madari kupuji kvalitu, bez dlouhych kecu. Jestli k tomu budou mit lidi atd. je na jindou debatu, ale zkratka technika se porizuje spravna. Tohle a jen tohle madarum zavidet skutecne muzeme. Nemelo by to byt pro nas inspiraci, protoze forma jakou ty nakupy probehly proste odpovida (polo)diktature, ale co se nakoupilo nas inspirovat klidne muze.
   Skrýt celý příspěvek

  • Arthur
   10:17 10.01.2019

   Ak by sme mali merať podobnou rétorikou (tj. bez hodnotenia transparentnosti, hospodárnosti a efektívnosti) tak SR s 5,4 mil obyvateľmi resp. OSSR avšak len oproti minulosti mohla ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Ak by sme mali merať podobnou rétorikou (tj. bez hodnotenia transparentnosti, hospodárnosti a efektívnosti) tak SR s 5,4 mil obyvateľmi resp. OSSR avšak len oproti minulosti mohla dopadnúť omnoho - omnoho horšie:

   9 ks UH-60M Black Hawk,
   2x C-27J Spartan,
   14 ks F-16V Block 70/72,
   17 ks BPsVI,
   18 ks BVP-M,
   25 ks 155mm 52kal. ShKH ZUZANA 2,
   81 ks BOV 8x8 Vydra (pred schválením na vláde),

   404 ks BOV/VTV 4x4 (v príprave tendra),
   17 ks nových rádiolokátorov (3D radary stredného dosahu; aj radary malého a krátkeho dosahu),
   Modernizácia T-72M1 pre potrebu ťažkej mechanizovanej brigády (najnovšie v príprave),
   Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    14:58 10.01.2019

    Co do počtu a bohužel většinou i typu není důvod ke spokojenosti ve srovnání s těmi HU záměry. Velikostí ekonomiky jste na 68% HU tak by srovnání mělo dopadnout lépe. Vydra a BVP-M ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Co do počtu a bohužel většinou i typu není důvod ke spokojenosti ve srovnání s těmi HU záměry. Velikostí ekonomiky jste na 68% HU tak by srovnání mělo dopadnout lépe. Vydra a BVP-M je nevyužitá šance.
    Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  07:52 10.01.2019

  Buď pan Orbán pochopil, že bojeschopná armáda zvyšuje mezinárodně-politickou váhu státu a zároveň se snaží ulámat zuby kritice ze západní Evropy, nebo chystá obnovení "Velkého ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Buď pan Orbán pochopil, že bojeschopná armáda zvyšuje mezinárodně-politickou váhu státu a zároveň se snaží ulámat zuby kritice ze západní Evropy, nebo chystá obnovení "Velkého Maďarska" :-).
  Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   08:11 10.01.2019

   V okolních státech mají 20% vlastního počtu svých krajanů, asi se nedá nic namítat, pokud se o ně zajímají. Trianon byl k Uhersku velice tvrdý (ztráta 70% rozlohy), nicméně je ...
   Zobrazit celý příspěvek

   V okolních státech mají 20% vlastního počtu svých krajanů, asi se nedá nic namítat, pokud se o ně zajímají. Trianon byl k Uhersku velice tvrdý (ztráta 70% rozlohy), nicméně je definitivní, nejméně do nějakého dalšího Trianonu :-). I u nás si občas vzpomeneme na Kladsko, Slezsko, ale už jen v historickém kontextu, je to bezmála 300let, proti tomu Trianon je pouze 100let.
   Skrýt celý příspěvek

   • liberal shark
    08:23 10.01.2019

    Je tu ještě jedna možnost - Orbán pochopil, že Trump si s těmi výdaji na obranu u evropských členů NATO opravdu nedělá srandu.
    Co se týče Trianonu, tak se mi zdá, že je v Maďarsku ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Je tu ještě jedna možnost - Orbán pochopil, že Trump si s těmi výdaji na obranu u evropských členů NATO opravdu nedělá srandu.
    Co se týče Trianonu, tak se mi zdá, že je v Maďarsku pořád docela pěkně živý. Nicméně historicky si ho Maďaři způsobili sami svou brutální maďarizační politikou, takže nemají žádné velké právo si na něco stěžovat.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     08:33 10.01.2019

     Trianon si zasloužili zejména účastí ve válce na straně budoucích poražených :-). Nicméně přišli o rozsáhlé oblasti osídlené i výlučně Maďary, aniž by jejich nabyvatel měl na území ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Trianon si zasloužili zejména účastí ve válce na straně budoucích poražených :-). Nicméně přišli o rozsáhlé oblasti osídlené i výlučně Maďary, aniž by jejich nabyvatel měl na území nějaký historický nárok, že by tam vedla nějaká historická hranice. Taková věc asi neměla u ostatních poražených států obdobu, že by se odřízl kus území zcela nově na papíře namalovanou hranicí. Maďaři také nebyli hlavními viníky války, takže přetrvávající bolestivosti Trianonu u nich se není co divit.
     Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   08:32 10.01.2019

   Maďarsko není samo. Zbrojí pobaltí, Rumunsko, Bulharsko, Polsko, Slovensko, možná i my se přidáme.
   Podle mne je to důsledkem ruské intervence na Ukrajině, země bývalého sovětského ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Maďarsko není samo. Zbrojí pobaltí, Rumunsko, Bulharsko, Polsko, Slovensko, možná i my se přidáme.
   Podle mne je to důsledkem ruské intervence na Ukrajině, země bývalého sovětského bloku pochopily, že nebezpečí trvá.
   Skrýt celý příspěvek

   • liberal shark
    08:38 10.01.2019

    Vidím v tom i sekundární cíl - aby si z nás "staré členské státy" EU přestaly dělat fackovacího panáka.

    Vidím v tom i sekundární cíl - aby si z nás "staré členské státy" EU přestaly dělat fackovacího panáka.

   • Snownomad
    10:00 10.01.2019

    Vidíš to úplně blbě. "Ruská intervence" na Ukrajině byla důsledkem EUSA akcí na Ukrajině, kdy reálně hrozilo, že Rusko přijde o veledůležitou námořní základnu na Krymu (legálně ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Vidíš to úplně blbě. "Ruská intervence" na Ukrajině byla důsledkem EUSA akcí na Ukrajině, kdy reálně hrozilo, že Rusko přijde o veledůležitou námořní základnu na Krymu (legálně pronajatou s platnou smlouvou).
    Ještě nikdo z vás co strašíte ruskou invazí do Evropy nikdy neřekl co by z toho Rusko mělo.
    Nehledě k tomu, že komunismus a ruská přítomnost ve východní Evropě byla důsledkem 2. sv. války. Sověti ty země nezískaly na svou stranu invazí, ale tím, že táhli na Berlín. Proto se tu komunismus ujal.
    Pokud by někdo chtěl argumentovat rokem 68 tak vězte, že to byl jen boj mezi frakcemi KSČ po dvaceti letech jejich vlády.
    Skrýt celý příspěvek

    • pks_
     11:36 10.01.2019

     Rusko by si mohlo prostě vyhodnotit mezinárodní situaci a dospět k závěru, že je OHROŽENO!

     Potom by se podívalo na okolní země a jejich armády a úroveň vycvičenosti populace a ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Rusko by si mohlo prostě vyhodnotit mezinárodní situaci a dospět k závěru, že je OHROŽENO!

     Potom by se podívalo na okolní země a jejich armády a úroveň vycvičenosti populace a úroveň sympatií k slovanskému bratrovi a odporu k Bruseli a zjistilo, že dnes při ekonomické síle Itálie nemá do budoucna šanci, zato kdyby obsadilo původní východní blok, že by to byla už jiná písnička!

     Takže nakonec by to bylo o rozhodování, zda Rusko přežije, nebo ne. Válku s Finskem také začali z důvodu pocitu ohrožení Petrohradu.

     Dnes je v Kremlu rozumný Putin, ale kdo přijde po něm nikdo neví. Stačí nějaký "Maduro" a máme tady jejich tanky.
     Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     11:51 10.01.2019

     Tak pokud obava o ztrátu vojenské základny na cizím území je podle tebe legálním důvodem k napadení tohoto státu a anexi jeho území, je to jen potvrzením mých slov, že nebezpečí ze ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Tak pokud obava o ztrátu vojenské základny na cizím území je podle tebe legálním důvodem k napadení tohoto státu a anexi jeho území, je to jen potvrzením mých slov, že nebezpečí ze strany Ruska je reálné, protože je ochotno použít vojenskou sílu kdykoliv si zamane.
     Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
     14:17 10.01.2019

     Co přesně má Ruská federace z okupace Královce, Kuril, Moldávie, Gruzie a Ukrajiny ? Jakým způsobem bylo těmito státy ohroženo ?

     Co přesně má Ruská federace z okupace Královce, Kuril, Moldávie, Gruzie a Ukrajiny ? Jakým způsobem bylo těmito státy ohroženo ?

     • fenri
      19:23 10.01.2019

      Liberale, to jsou perly hodné VUMLU v opačném gardu.
      Můžete nám soudruhu popsat Stát Královec? A stát Kurily?
      Okupace Královce? A komu podle Vás má patřit? Baltům (Prusům, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Liberale, to jsou perly hodné VUMLU v opačném gardu.
      Můžete nám soudruhu popsat Stát Královec? A stát Kurily?
      Okupace Královce? A komu podle Vás má patřit? Baltům (Prusům, Sambům), kteří byli okupováni a vyvražděni Němci? Nebo Němcům, jako odměna za jejich okupaci a genocidu Baltů v regionu? Nebo ČR jako odměna za založení města Otakarem II, v rámci genocidy Baltů? Nebo Poslku, které s ním nemělo nikdy nic společného?
      Prostě Německo vyvraždilo jeden národ, co tam žil, pak napadlo jinou zemi, od ní dostalo přes držku a ta jim to město vzala.
      Měli by Pražáci platit východoćechům za vyvraždění Slavníkovců a následnou okupaci? Mají se trhnout jižní Čechy a chtít kompenzaci za vyvraždění Doudlebů a okupaci Pražáky (Přemyslovci?).
      Japonsko napadlo SSSR. Dostalo přes hubu, následně dostalo přes hubu ještě v roce 45, tak holt přišlo o území. Za chyby a agresi se platí, a platí se dvojnásob, když si vystartujete na na někoho silnějšího.
      Napadení jednoho státu a následně ztráta území v prohrané válce je legitimní způsob změny hranice.
      Mimochodem, už ukončily USA okupaci Havaje, Guamu, Nového Mexika, Portorika...? :-))
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      06:40 11.01.2019

      Fenri: Ano, stále bijí černochy.
      "Japonsko napadlo SSSR. Dostalo přes hubu, následně dostalo přes hubu ještě v roce 45,"
      To nedostalo přes hubu, to bylo napadeno xD.

      Fenri: Ano, stále bijí černochy.
      "Japonsko napadlo SSSR. Dostalo přes hubu, následně dostalo přes hubu ještě v roce 45,"
      To nedostalo přes hubu, to bylo napadeno xD.

     • fenri
      07:09 11.01.2019

      Jirosi: vím jste tradičně extrémně slabý v dějepisu i zeměpisu a o to psavější, ale podle vás:
      1.) Královec má patřit komu? Tomu, kdo vyvraždil původní obyvatele a okupoval ho?
      2.) ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi: vím jste tradičně extrémně slabý v dějepisu i zeměpisu a o to psavější, ale podle vás:
      1.) Královec má patřit komu? Tomu, kdo vyvraždil původní obyvatele a okupoval ho?
      2.) Tomu, kdo s ním neměl nikdy nic společného?
      3.) Tomu, kdo ho sebral položce 1, poté co byl sám s genocidními úmysly napaden a byly mu způsobeny škody na populaci, průmyslu, infrastruktuře v cenědesítek Královců?

      Add Japonsko: Japonsko napadlo SSSR už v roce 1938 u jezera Chasan. Následoval Chalchyn Gol, který byl sice na území Mongolska, ale byla tam napadena vojska SSSR (která bojovala na straně Mongolska). Stejně tak v roce 1945 SSSR zaútočil na územích, která nebyla Japonská, ale byla Japonskem okupována. Pokud chcete jít dál, tak Japonsko napadlo Rusko třeba v roce 1905. A kupodivu, když zvítězlo, vzalo si ruská území a nějak neslyším nářek nad tím, že by byli zlí. Takže podle vás Japonsko napadne Rusko, sebere mu území a je to OK. Pak Japonsko napadne Rusko (SSSR), dostane na tlamu, Rusko mu sebere kus území a přestože je to Rusko, kdo byl napaden, je špatné. Vám občas nestačí ohýbat dějiny a logiku, aby vám Rusko vyšlo vždy nejhůř. Vy na nich musíte dělat i uzly.
      Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      10:32 11.01.2019

      fenri, ty jsi vážně demagog.

      Ano, japonská armáda napadla v roce 1938 tu sovětskou. Ale v roce 1941 byla podepsána sovětsko-japonská smlouva o neútočení a to samotným Stalinem.

      A ...
      Zobrazit celý příspěvek

      fenri, ty jsi vážně demagog.

      Ano, japonská armáda napadla v roce 1938 tu sovětskou. Ale v roce 1941 byla podepsána sovětsko-japonská smlouva o neútočení a to samotným Stalinem.

      A ano, Japonsko vypovědělo Rusku v roce 1905 válku. Ale o deset let později, během I. světové války, bylo naopak Ruským spojencem.

      A k těm Kurilám - Japonsko kapitulovalo 15. srpna 1945. SSSR se na Sachalinu vylodil 26. srpna 1945. Fakt hrdinský čin.

      A že někdo obsadil území a vyhubil původní obyvatelstvo? To myslíš genocidu krymských Tatarů provedenou Ruskem?

      Jinými slovy - budeš obhajovat každou ruskou prasárnu (i když o ní tahle debata původně vůbec nebyla).
      Skrýt celý příspěvek

     • fenri
      17:21 11.01.2019

      Globe Element:
      Demagog: zkuste si o Kurilách něco přečíst. Asi simtyslíte, že byly vždy Japonské. No, nebyly. jednak patřili původně Ainům (což nejsou ani náhodou Japonci) a za ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Globe Element:
      Demagog: zkuste si o Kurilách něco přečíst. Asi simtyslíte, že byly vždy Japonské. No, nebyly. jednak patřili původně Ainům (což nejsou ani náhodou Japonci) a za druhé o ně po staletí bojovali Japonci a Rusové. K Rusku patřila většina Kuril ještě před Japonskem. Zkuste si něco přečíst, voni chytrej. Tj. nárok mají zhruba stejný. Jenže holt vyhráli Rusové. V čem vudíte konkrétně problém?
      Takže masakr Baltů je OK, vyhnání Němců potom, co rozpoutali genocidní válku proti Rusům a následně jí prohráli je prasárna? To je fakt?
      A genocida Tatarů? To jakože původní obyvatelstvo Krymu, včetně řeckých a židovských komunit se přeměnilo v Avatary? Proboha. Nejdříve je Tataři vyvraždili. Následně Tataři (kteří mají původ někde 2500 km na východ) vraždili Rusy, ale to vše je podle Global Elementa OK a správné. Vržadit Židy, Rusy, Řeky to je prost pohoda a cool. Ale běda, jak Rus vyhraj. Tatři se holt spojili s nacisty a nacisti prohráli. Tohle s kombinací cca 3 000 000 zavražděných a do otroctví odvlečených Rusů rostě popularitě nepřidá. V čem máte problém? Jste dost křivej, řekl bych.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      22:15 11.01.2019

      Fenri: "to jsou perly hodné VUMLU ve správném gardu gardu."

      Pokud jsou, ty ostrovy Ainů. Pak logicky stále platí teze o jejich okupaci Ruskem. Trošku se v tom zamotáváte.¨ Jen ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Fenri: "to jsou perly hodné VUMLU ve správném gardu gardu."

      Pokud jsou, ty ostrovy Ainů. Pak logicky stále platí teze o jejich okupaci Ruskem. Trošku se v tom zamotáváte.¨ Jen neokupují za WW2 zodpovědný stát.

      A pokud nejsou Ainu Japonci, tak podle stejné logiky nejsou menšiny v Rusku rusové. Takže kdy, že začne to velké odškodňování, a vracení území menšinám? Asi by stačilo těm co se dneška dožily...
      Skrýt celý příspěvek

     • fenri
      11:45 12.01.2019

      Jirosi: proboha, proč máte obsedantní potřebu psát o věcech, o kterých víte kulový? Ainu nejsou Japonci a nejsou ani Rusové. S Japonci nemají nic společného a Japonci je většinu ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi: proboha, proč máte obsedantní potřebu psát o věcech, o kterých víte kulový? Ainu nejsou Japonci a nejsou ani Rusové. S Japonci nemají nic společného a Japonci je většinu dějin celkem úspěšně likvidovali jak škodnou. Dějiny Ainů a Japonců jsou plné krve a Japonci Ainu přivedli na pokraj vyhubení. Chápeme?
      Popojedeme:
      Ainu nemají žádné státotvorné tendence a nemají ambice zakládat nějaký Kurilský stát.
      Japonský nárok na Kurily nepramení celkem z ničeho. První, kdo Kurili popsal, zmapoval a osídlil (kromě Ainu, kteří tu žili) byli Rusové, nikoliv Japonci. Ti se o Kurili nestarali. Až poté, co na Kurilách byli Rusové, založili Japonci na nejjižnějším Kurilském ostrově JEDNU obschodní osadu. Následně se s Rusy o jižní Kurily pár set let přetahovali, s rozličným úspěchem, až aktuálně dostali na tlamu a o Kurili přišli.
      Vsadím se, že v době, kdy Kurily získali po Rusko-japonské válce (která byla zajájena Japonskou agresí s cílem okupovat cizí území) byste ani náhodou neprotestoval a nekřičel, žen Japonci okupují Kurily. Když o ně přišli (na základě další agresivní války, kterou zahájili, ale tentokrát projeli) tak najednou kecáte o tom, jak Rusové okupují Kurily. Prostě nevzdělanec, co kterým zmítají emoce a ideologie.
      Když vracet Ainům Kurily (asi by nevěděli co si s nimi počít), tak vrátit severoamerickým indiánům jejich zemi, to je lodické, ne?
      Mimochodem legrační je, že Japonci tvrdí, že chtějí Kurili hlavně kvůli rybolovu, ale paradoxně Rusové jim v rybolovu prakticky nebrání, i když by mohli.
      Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   09:34 10.01.2019

   Na bojaschopnú armádu by potreboval aj vojakov, ktorých sa mu zúfalo nedostáva a to ešte v poslednej dobe 2x výrazne navýšili tabuľkové. Je to do značnej miery aj vnútropolitická ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Na bojaschopnú armádu by potreboval aj vojakov, ktorých sa mu zúfalo nedostáva a to ešte v poslednej dobe 2x výrazne navýšili tabuľkové. Je to do značnej miery aj vnútropolitická záležitosť:
   - môžu sa prezentovať, že ich vláda je zárukou bezpečnosti
   - môžu vzbudzovať predstavu, že obnovili maďarskú supermanciu v Karpatskej kotline
   - môžu vzbudzovať v časti voličov nádej, že teraz sú už dosť silní na intervenciu v okolitých krajinách, keby niečo
   - nadmerným nafúknutím dostali tabuľková stavy armády na takmer 38 000, čo možno brať symbolicky - Trianonská zmluva povoľovala Maďarsku iba max. 35 tisíc vojakov. :-)
   Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  19:31 09.01.2019

  Mimochodem o tom incidetu s Il-76 v Aghanistánu pojednává film Kandahár. Docela dobrý. Překvapuje mne, že ta mašina ještě létá . Svět je malý.

  Mimochodem o tom incidetu s Il-76 v Aghanistánu pojednává film Kandahár. Docela dobrý. Překvapuje mne, že ta mašina ještě létá . Svět je malý.

 • Poly
  19:05 09.01.2019

  Návod kterak se uzbrojit? Přece jen to Maďarsko má HDP cca 140 mld USD...

  Návod kterak se uzbrojit? Přece jen to Maďarsko má HDP cca 140 mld USD...

 • PavolR
  18:47 09.01.2019

  Ďalšie posilnenie stavov Maďarskej vlastibrany :-) - 7.1. dostalo niekoľko tisíc civilných zamestnancov Honvédskej nemocnice v Budapešti vyrozumenie, že od 1.1. boli preradení do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ďalšie posilnenie stavov Maďarskej vlastibrany :-) - 7.1. dostalo niekoľko tisíc civilných zamestnancov Honvédskej nemocnice v Budapešti vyrozumenie, že od 1.1. boli preradení do stavu vlastibrany - teraz zvažujú masové výpovede:
  http://www.egeszsegkalauz.hu/o...
  Skrýt celý příspěvek

  • Flader
   18:54 09.01.2019

   To akože keď niekde nemajú naplnené stavy tak tam jednoducho pridajú zamestnancov z najbližšieho úradu alebo štátnej inštitúcie?

   To akože keď niekde nemajú naplnené stavy tak tam jednoducho pridajú zamestnancov z najbližšieho úradu alebo štátnej inštitúcie?

   • PavolR
    19:31 09.01.2019

    Ide o pôvodne vojenskú nemocnicu, v ktorej pracujú aj vojenskí lekársky špecialisti, no inak funguje ako klasická civilná.
    Po predošlom absurdnom nafukovaní tabuľkových stavov ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ide o pôvodne vojenskú nemocnicu, v ktorej pracujú aj vojenskí lekársky špecialisti, no inak funguje ako klasická civilná.
    Po predošlom absurdnom nafukovaní tabuľkových stavov vlastibrany síce tí ľudia v štatistikách naplnenosti dobre ukážu, no zrejme ide o silový ad hoc pokus "riešiť" dlhodobé problémy preťaženosti a odchodu zdravotníckeho personálu tým, že im obmedzia slobodu prejavu, osobnú slobodu a hlavne zoberú možnosť vyplatenia odstupného pri výpovedi. Preto im zmenu statusu neoznámili v predstihu, ale až dodatočne ...
    Skrýt celý příspěvek

    • Clanek
     10:14 10.01.2019

     Madarsko hvezdi. Hvezdi v tom jak vyhnat sve mlade/schopne spoluobcany smerem na zapad snad jeste vic nez Slovensko s Polskem. Ale to podobnym rezimum obycejne vyhovuje, o schopne, ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Madarsko hvezdi. Hvezdi v tom jak vyhnat sve mlade/schopne spoluobcany smerem na zapad snad jeste vic nez Slovensko s Polskem. Ale to podobnym rezimum obycejne vyhovuje, o schopne, premyslive lidi nestoji.
     Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
   18:59 09.01.2019

   To už je vážně jak u nás za bolševika, tehdy také (v 50. letech) dělali z civilních odborníků (speciálně lékařů) vojáky befelem.

   To už je vážně jak u nás za bolševika, tehdy také (v 50. letech) dělali z civilních odborníků (speciálně lékařů) vojáky befelem.

 • Falko
  18:11 09.01.2019

  Som rád ,že naše Mi-24 ,,odleteli" cez Polsko do Kamerunu a Senegalu. Načo by nam boli v 21 storočí vrtuľníky v ktorých si to pilot musí doslova odmakať a popri tom viesť boj ? ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Som rád ,že naše Mi-24 ,,odleteli" cez Polsko do Kamerunu a Senegalu. Načo by nam boli v 21 storočí vrtuľníky v ktorých si to pilot musí doslova odmakať a popri tom viesť boj ? ......

  Otázka do pléna,pre niekoho,kto vie lepšie maďarsky ako ja:

  Prečo si nedali modernizovať(repasovat)vrtulniky do LOTN mali by to bližšie a dovolím si tvrdiť kvalitnejšie a lacnejšie.Alebo prečo nevyužili Poľské služby tý majú tiež mnoho skúsenosti so vrtulnikovou sovietskou technikou.


  Inak dovolím si tvrdiť ,že naše BlackHawky sú neporovnateľne životaschopnejšie na EU bojisku ,ako Mi-24.A dovolim si tvrdiť ,že po dozbrojeni aj viac ,ako novo nakupovane maďarské H145M a H225M s H force.
  Skrýt celý příspěvek

  • Luky
   18:50 09.01.2019

   BH s upgradem na nějaký ten lvl 3 (nebo jak se jmenoval), je samozřejmě dobře použitelný v bitevní roli, ale stejně by se neměl přibližovat. PLŘS myslím nemá, takže si ho Maďaři v ...
   Zobrazit celý příspěvek

   BH s upgradem na nějaký ten lvl 3 (nebo jak se jmenoval), je samozřejmě dobře použitelný v bitevní roli, ale stejně by se neměl přibližovat. PLŘS myslím nemá, takže si ho Maďaři v případě plnýho H-Force dají ke svačině - a to ať už s hbitějším 145M nebo rychlejším Caracalem :)
   Skrýt celý příspěvek

   • Falko
    19:30 10.01.2019

    Píšem zivotaschopnejší čítať s porozumením.Nepíšem o tom ,že postavím dva vrtuľníky na dogfight .Píšem o tom ,ako ma branene dôležité súčasti tymi menej dôležitými,o koľko hrubšie ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Píšem zivotaschopnejší čítať s porozumením.Nepíšem o tom ,že postavím dva vrtuľníky na dogfight .Píšem o tom ,ako ma branene dôležité súčasti tymi menej dôležitými,o koľko hrubšie zaobchadzanie znesie.O tom o koľko lepší prehlad o bojisku ma pilot BH oproti H145.

    Ja mám rád Mi-24 vzbudzuju vo mne nostalgiu,ale to je asi tak všetko.A nebojte viem,že na ovládanie zbraní je tam operátor.Ale taktiku a prehlad o priestore musí mať hlavne pilot a keď sa namaká ako kôň,je oveľa ťažšie sa sústrediť na riadenie helikoptéry a napriklad na Mi-24P sa gulomet ovláda celým vrtuľníkom.

    Mal som napísať silu v riadeni,ďakujem za opravu.

    Ak ste zažili BH aj Hind pri cvičení.Minimalne je blackhawk oveľa tichší Hinda bolo počuť z ďaleka.O nejakom tichom vyčkávaní nemôže byť ani reč,je to ideálny cieľ pre každého,kto chce mať doma peknú trofej.

    A neporovnavame špeciály s ktorých ruský inžinieri spravili jeden kus ,aby sa mohli vytiahnuť pred manželkami.
    Skrýt celý příspěvek

  • marfolodej
   19:04 09.01.2019

   tento model mi -24 je rozhodně bojeschopnější jako cokoliv jiného co není primárně bitevní vrtulník
   https://thaimilitaryandasianre...

   tento model mi -24 je rozhodně bojeschopnější jako cokoliv jiného co není primárně bitevní vrtulník
   https://thaimilitaryandasianre...

   • HEKTOR
    20:10 09.01.2019

    marfolodej - tak mi-24 je jeden z mojích oblúbených strojov a po tomto upgrade vyzerá naozaj dobre - nehodnotím prístrojové vylepšenie,len vzhľad...

    marfolodej - tak mi-24 je jeden z mojích oblúbených strojov a po tomto upgrade vyzerá naozaj dobre - nehodnotím prístrojové vylepšenie,len vzhľad...

  • fenri
   19:19 09.01.2019

   Pokud jste si nevšiml, boj vede operátor. Jako u jiných vrtulníků. A mil-24 je na ovládání nějak principielně jiný, než jiné vrtulníky, které vedou/vedly boj?
   Tak prima, že vaše ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Pokud jste si nevšiml, boj vede operátor. Jako u jiných vrtulníků. A mil-24 je na ovládání nějak principielně jiný, než jiné vrtulníky, které vedou/vedly boj?
   Tak prima, že vaše Mil-24 jsou v Kamerunu. A co máte místo nich...?
   Skrýt celý příspěvek

   • Nesher
    19:34 09.01.2019

    Ovládání nikoliv, ale síly v řízení, speciálně ve visu a v malé výšce standardní nejsou, jsou strašně velké. Létat s Hindem je práce pro havíře. A představa jak se tahle stodola ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ovládání nikoliv, ale síly v řízení, speciálně ve visu a v malé výšce standardní nejsou, jsou strašně velké. Létat s Hindem je práce pro havíře. A představa jak se tahle stodola schovává za stromy (běžná taktika moderních bitevních helikoptér) je spíše sci-fi.
    Skrýt celý příspěvek

    • fenri
     19:51 09.01.2019

     Holt je to stroj pro molodce :-)
     Jinak samozřejmě ano, je to velká kráva, ale zrovna na hlídání hranic proti různým bojůvkám mi to přijde jako celkem funkční. Přecijenom za ty ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Holt je to stroj pro molodce :-)
     Jinak samozřejmě ano, je to velká kráva, ale zrovna na hlídání hranic proti různým bojůvkám mi to přijde jako celkem funkční. Přecijenom za ty peníze budou těžko shánět transportní vrtulník s odolností a palebnou silou Hindu.
     Skrýt celý příspěvek

     • marfolodej
      22:29 09.01.2019

      za mě teda Mi-24 nějak velkej není. Když sem ho viděl na živo, tak sem čekal velkou krávu, ale byl překvapivě kompaktní v porovnání s Mi-17 nebo AB-139, který stáli vedle.

      za mě teda Mi-24 nějak velkej není. Když sem ho viděl na živo, tak sem čekal velkou krávu, ale byl překvapivě kompaktní v porovnání s Mi-17 nebo AB-139, který stáli vedle.

     • Falko
      19:36 10.01.2019

      Buď v tom budevidím vysadok ,alebo to bude mať nahodenú vyzbroj.V praxi je oboje nekombinovateľné.Pre hliadkovanie na hraniciach stačí aj Kiowa ,ako majú chorváti.A paradoxne za ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Buď v tom budevidím vysadok ,alebo to bude mať nahodenú vyzbroj.V praxi je oboje nekombinovateľné.Pre hliadkovanie na hraniciach stačí aj Kiowa ,ako majú chorváti.A paradoxne za menšie prevádzkové náklady.Ak keď Mi-24 budí rešpekt , je odolný a jednoduchý.Spotreba a údržba je väčšia trebars ,ako pri Kiowe.
      Skrýt celý příspěvek

    • raziel87
     21:35 09.01.2019

     2 Nesher

     jak jako velká kráva? to rozveď....kráva je Halo nebo třeba Super Stallion, ale i můj 10 letej synovec ti na základě návštěv leteckých dnů potvrdí, že rozdíl ve velikosti ...
     Zobrazit celý příspěvek

     2 Nesher

     jak jako velká kráva? to rozveď....kráva je Halo nebo třeba Super Stallion, ale i můj 10 letej synovec ti na základě návštěv leteckých dnů potvrdí, že rozdíl ve velikosti mezi Hindem a Apachem je max 1/5.....

     Taky by bylo fajn, kdyby si přestal papouškovat článek z ATM/Valka z půlky 90. let, kde pilot z Náměště vzpomíná na patroly podel hranice a na třech odstavcích rozvádí problémy s visem kolem Horské Kvildy, Poledníku atd. Proč srovnáváš vzpomínky pilota Mi-24 D (a jeho popisování těžkostí při letu rychlostí do 50km/h a naříkání nad neustálým větrem zprava od Bavorska - hele a kterej vrtulník s pravotočivym rotorem není náchylnej?) s modernizovanými verzemi Hindu z roku 2019?

     Víš, on ti ani Apache nevymanévruje PLŘS. Hind bude létat ještě velmi, velmi dlouho. Argonaut argumentuje správně
     Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      22:20 09.01.2019

      Tak to tě zklamu, ten článek jsem nikdy nečetl. Nicméně tohle ti potvrdí každý pilot, který v tom létal. Je to sice rychlá, ale na druhou stranu vysoká, relativně neobratná kráva s ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tak to tě zklamu, ten článek jsem nikdy nečetl. Nicméně tohle ti potvrdí každý pilot, který v tom létal. Je to sice rychlá, ale na druhou stranu vysoká, relativně neobratná kráva s velkým trupem (kvůli výsadku a třetímu členů posádky). Prostě slepá ulička ve vývoji. A jasně Apache PLŘS střelu nevymanévruje, to je fakt. Ale na druhou stranu díky vyšší obratnosti, o dva řády lepším senzorům má větší šanci zabránit, aby ho ně co zaměřilo. Proč myslíš, že tento koncept Rusáci sami odpískali? Prostě to byl omyl.
      Skrýt celý příspěvek

     • raziel87
      22:43 09.01.2019

      2 Nesher

      jo, omyl..... a proto se jich vyrobilo skoro 3 000 kusů a proto do teď slouží minimálně 150 kusů Mi-35 a počítá se s modernizacemi dalších desítek, možná stovek kusů ...
      Zobrazit celý příspěvek

      2 Nesher

      jo, omyl..... a proto se jich vyrobilo skoro 3 000 kusů a proto do teď slouží minimálně 150 kusů Mi-35 a počítá se s modernizacemi dalších desítek, možná stovek kusů Mi-24 na verzi Mi-35. Poku

      Víš jak, já jsem s tebou v jádru za jedno, je to mula koncepčně z konce 60. let 20. stol, ale...

      Další věc je, že koncepce nasazení vrtulníků se při transportně-bojových operacích nezměnila prakticky od Vietnamu. Vždyť jsou to kachny jedna jako druhá. Při příletu do horké zóny se musí modlit jak Steve, tak Voloďa. To ti nestačily v poslední pětiletce těch cca 6 RAW videí sestřelenejch tureckejch Cober?
      Skrýt celý příspěvek

   • Falko
    19:44 10.01.2019

    Blackhawky na výsadky a AG vyzbroj pre CAS budú niesť F-16.Načo by boli bojové vrtuľníky tak malému štátu ,ako mi ?Myslím ,že by to bol zbytočne drahý špás.Radšej o tri kusy ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Blackhawky na výsadky a AG vyzbroj pre CAS budú niesť F-16.Načo by boli bojové vrtuľníky tak malému štátu ,ako mi ?Myslím ,že by to bol zbytočne drahý špás.Radšej o tri kusy poriadnych BVP so streleckou vežou naviac.
    Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   21:23 09.01.2019

   Predpokladám, že to pôjde touto cestou lebo okrem 9 kusov ktoré sa kúpili sa podpísala aj opcia na ďalších 9. Takže zrejme niektoré budú plniť úlohy transportné a niektoré bojové. ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Predpokladám, že to pôjde touto cestou lebo okrem 9 kusov ktoré sa kúpili sa podpísala aj opcia na ďalších 9. Takže zrejme niektoré budú plniť úlohy transportné a niektoré bojové. Ak teda príde k tomu druhému nákupu
   Skrýt celý příspěvek

   • Flader
    21:45 09.01.2019

    Nezabúdaj, že pre niektorých našich "obranných expertov" (teraz už oficiálne angažovaných v politike) sú UH-60M fuj, fuj, fuj.

    Nezabúdaj, že pre niektorých našich "obranných expertov" (teraz už oficiálne angažovaných v politike) sú UH-60M fuj, fuj, fuj.

  • Jura99
   08:18 10.01.2019

   UH-60M je především transportní vrtulník, řekněme víceúčelový. Ve vaší konfiguraci je to prázdná skořápka co do obranných schopností, nemá (alespoň zatím) žádnou zbraňovou výbavu. ...
   Zobrazit celý příspěvek

   UH-60M je především transportní vrtulník, řekněme víceúčelový. Ve vaší konfiguraci je to prázdná skořápka co do obranných schopností, nemá (alespoň zatím) žádnou zbraňovou výbavu. Mi-24 by měl mít na některých místech (motory, čelo) balistickou odolnost do 7,62*51, UH-60M nemá žádnou. Takže "životaschopný" proti PLŘS není ani jeden, proti pěchotní munici má větší šance Mi-24 a obecně jedinou obranou jakéhokoliv vrtulníku na bojišti je taktika nasazení, prostě nenechat se čímkoliv trefit.
   Skrýt celý příspěvek

 • Hyena
  17:57 09.01.2019

  No, mile Cesko a Slovensko, asi takto sa to robi. Nekupovat kraviny, nevyrabat predrazene predimenzovane vymysly zelenych hlav, neplanovat nakupy od 2050, ale nakupit to hned.

  No, mile Cesko a Slovensko, asi takto sa to robi. Nekupovat kraviny, nevyrabat predrazene predimenzovane vymysly zelenych hlav, neplanovat nakupy od 2050, ale nakupit to hned.

  • Nesher
   18:29 09.01.2019

   Jasně, nač dělat tendry, odborné diskuze, nebo dokonce zveřejňovat podrobnosti. Prostě vůdce rozhodne a hotovo. Tak to děkuji, ale nemám zájem.

   Jasně, nač dělat tendry, odborné diskuze, nebo dokonce zveřejňovat podrobnosti. Prostě vůdce rozhodne a hotovo. Tak to děkuji, ale nemám zájem.

   • Jura99
    08:22 10.01.2019

    Hyena to takto nenapsal, myslím že se v jeho příspěvku dá najít podstata. Tj. koupit osvědčenou techniku špičkové úrovně a to plošně (nevysypat všechny peníze do jednoho zbraňového ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Hyena to takto nenapsal, myslím že se v jeho příspěvku dá najít podstata. Tj. koupit osvědčenou techniku špičkové úrovně a to plošně (nevysypat všechny peníze do jednoho zbraňového segmentu). Otázka tendru je legitimní, ale víme z vlastní zkušenosti, že tendr nebo nákup vláda-vláda může být (i nemusí) jen kamufláž na zalepení úst.
    Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  17:31 09.01.2019

  Opciu na generálku ďalších štyroch Mi-24 celkom isto nevyužijú, lebo sa medzitým zistilo, že stroje na to určené sú v príliš zlom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Opciu na generálku ďalších štyroch Mi-24 celkom isto nevyužijú, lebo sa medzitým zistilo, že stroje na to určené sú v príliš zlom stave:
  https://zoom.hu/hir/2018/09/12...
  Skrýt celý příspěvek

  • CerVus
   18:26 09.01.2019

   Takže je ideální čas jim pomalu ale jistě začít podsouvat ty naše. Dokud ještě létají.

   Takže je ideální čas jim pomalu ale jistě začít podsouvat ty naše. Dokud ještě létají.

   • Nesher
    18:39 09.01.2019

    Souhlas, to je asi to nejlepší co se s tím dá dělat.

    Souhlas, to je asi to nejlepší co se s tím dá dělat.

 • TheMarty
  16:36 09.01.2019

  Za tu modernizaci v rusku, bych na Maďary uvalil sankce a vykopl z nata.

  Za tu modernizaci v rusku, bych na Maďary uvalil sankce a vykopl z nata.

 • HEKTOR
  16:28 09.01.2019

  maďari to momentálne robia správne... netvrdím že je dobré sa ekonomický zbrojne úštvať, ale skôr by som sa držal zlatého motta - si vis pacem, para bellum...

  a už ma ...
  Zobrazit celý příspěvek

  maďari to momentálne robia správne... netvrdím že je dobré sa ekonomický zbrojne úštvať, ale skôr by som sa držal zlatého motta - si vis pacem, para bellum...

  a už ma neprekvapí, keď tieto nákupy, maďari zavŕšia kúpením dvoch letiek f-35 :)
  Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
   16:43 09.01.2019

   A pak se, jak správně píšete, ekonomicky uštvou.
   Jinak, je vidět, že Maďarsko už je skutečně spíše polo-diktatura ruského typu. Tak velké (v maďarském kontextu) nákupy moderní ...
   Zobrazit celý příspěvek

   A pak se, jak správně píšete, ekonomicky uštvou.
   Jinak, je vidět, že Maďarsko už je skutečně spíše polo-diktatura ruského typu. Tak velké (v maďarském kontextu) nákupy moderní výzbroje v takřka stejném čase (cca 12 měsíců), bez jakéhokoliv výběrka, odborné diskuze, či alespoň zveřejnění ceny jsou v normálních zemích v míru stěží představitelné.
   Skrýt celý příspěvek

   • glasspix
    17:42 09.01.2019

    Poucujete premiera s nejvetsim demokratickym mandatem v Evrope ze zeme vedene Babisovsko Okamurovskym tandemem? Ja bych na vasem miste o demokracii a diktatury do dalsich voleb ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Poucujete premiera s nejvetsim demokratickym mandatem v Evrope ze zeme vedene Babisovsko Okamurovskym tandemem? Ja bych na vasem miste o demokracii a diktatury do dalsich voleb opravdu pomlcel.
    Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     18:27 09.01.2019

     Jo jo, větší "demokratický mandát" má už jen Putin. :-) Jinak Babiš a Orbán atp., to je skoro to samé, jen Bureš nemá ten "demokratický" mandát tak velký (volně přeloženo, ještě ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Jo jo, větší "demokratický mandát" má už jen Putin. :-) Jinak Babiš a Orbán atp., to je skoro to samé, jen Bureš nemá ten "demokratický" mandát tak velký (volně přeloženo, ještě nestihl ovládnout celou zemi, holt Kalúsek není Soros).
     Skrýt celý příspěvek

     • Argonaut.CZ
      19:41 09.01.2019

      když jsme u těch mandátů, tak bych doporučil začít u mandátu Evropské komise a vůbec fungování struktur EU.

      když jsme u těch mandátů, tak bych doporučil začít u mandátu Evropské komise a vůbec fungování struktur EU.

     • PavolR
      21:12 09.01.2019

      Argonaut.CZ:
      Za EK predsa stojí parlamentná väčšina tak ako za akoukoľvek vládou.
      Kto chce také zloženie EP, ktorého výsledkom by mala byť iná EK, nech ráči ísť v máji voliť.

      Argonaut.CZ:
      Za EK predsa stojí parlamentná väčšina tak ako za akoukoľvek vládou.
      Kto chce také zloženie EP, ktorého výsledkom by mala byť iná EK, nech ráči ísť v máji voliť.

     • Jara
      22:03 09.01.2019

      Ano každý den nás všichni informují o strašném nebezpečí jménem Babiš..... zatímco lidi jako Kalousek vydojily, zohavily naší Republiku za 30 let de-facto bez povšimnutí, tak kdo ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ano každý den nás všichni informují o strašném nebezpečí jménem Babiš..... zatímco lidi jako Kalousek vydojily, zohavily naší Republiku za 30 let de-facto bez povšimnutí, tak kdo má tady ty dlouhé prsty Kalousek nebo Babiš člověk, který je pouze produkt dlouhého vládnutí lidí jako Kalousek, Bém, Langr?
      Nebuďte směšní pánové
      Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      22:39 09.01.2019

      Jara
      A vidíš, já to vidím přesně naopak. Lidé jako Babiš, komunisticko-estébáčtí šíbři, ti stvořili ty "Kalúsky" a spol. Stačí si jen zjistit jako k tomu "impériu" přišel. Oni měli ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jara
      A vidíš, já to vidím přesně naopak. Lidé jako Babiš, komunisticko-estébáčtí šíbři, ti stvořili ty "Kalúsky" a spol. Stačí si jen zjistit jako k tomu "impériu" přišel. Oni měli zkušenosti, peníze a kontakty. Věděli koho podplatit, co stojí za to ukrást a na koho stačí kleknout.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jara
      09:50 10.01.2019

      Nepopírám znepokojeni nad sílením moci jednoho muže, jen odmítám trend všechno “svinstvo” svádět na všemocnou STB, koukňete jaký máme rok, ne je to jen laciné ukazovaní na druhé ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Nepopírám znepokojeni nad sílením moci jednoho muže, jen odmítám trend všechno “svinstvo” svádět na všemocnou STB, koukňete jaký máme rok, ne je to jen laciné ukazovaní na druhé pod snahou zakrýt svoje šmeliny ..... on krade vic než já ..fuj STBák, v tý evidenci bylo spousta lidí někteří museli vstoupit pod nátlakem, ne já nikoho nebudu soudit nežil jsem v té době, nechci se pasovat do role morálního rozumbrady..... pro mne když bych se měl rozhodnout jestli Kalousek nebo Babiš jednoznačně Babiš ano unáší své děti na Krymu proč nespojit dvě velká zla Babiše a Rusko že? Směšné asi jako když v south parku Sadám šuká Satana.....
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      09:55 10.01.2019

      Argonaut.CZ: Pokud je nelegitimní EK, tak se zkus napřed podívat jak funguje v CR vláda(ekvivalent EK).

      Argonaut.CZ: Pokud je nelegitimní EK, tak se zkus napřed podívat jak funguje v CR vláda(ekvivalent EK).

     • Argonaut.CZ
      13:48 10.01.2019

      Evropská komise je politicky nezávislý, výkonný orgán EU. Je jediným orgánem Unie, který odpovídá za předkládání návrhů nové evropské legislativy, a je odpovědná za provádění ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Evropská komise je politicky nezávislý, výkonný orgán EU. Je jediným orgánem Unie, který odpovídá za předkládání návrhů nové evropské legislativy, a je odpovědná za provádění rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady EU. (https://europa.eu/european-uni...

      Jde o to, že Evropská komise není fakticky odpovědná občanům. Vládu můžete odvolat, nebo ji hodnotit v dalších volbách. Ale způsob vytváření Evropských struktur občanskou kontrolu reálně neumožnuje.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      06:37 11.01.2019

      Tady někdo zapoměl, kdo tu komisi jmenuje a že má omezený mandát. Ale to bejvá.
      Stejně jako nevolíš vládu u nás, volíš parlament a z toho vzejde vláda.
      Tak v Eu volíš EU ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tady někdo zapoměl, kdo tu komisi jmenuje a že má omezený mandát. Ale to bejvá.
      Stejně jako nevolíš vládu u nás, volíš parlament a z toho vzejde vláda.
      Tak v Eu volíš EU parmalent, a z toho vzejde EU komise(vláda)...
      Skrýt celý příspěvek

   • HEKTOR
    17:45 09.01.2019

    Nesher - áno,je to možné...ale majú u mňa jedno veľké + za nákup overenej kvality - tanky a húfnice ,pancierovky a aj tie ručné zbrane obmenili...

    Nesher - áno,je to možné...ale majú u mňa jedno veľké + za nákup overenej kvality - tanky a húfnice ,pancierovky a aj tie ručné zbrane obmenili...

    • Nesher
     18:37 09.01.2019

     To je v pořádku, ale v civilizovaných zemích se takové věci dělají civilizovaným způsobem. Mj. se občané informují předem, že se něco takového chystá a kolik je na to alokováno, ...
     Zobrazit celý příspěvek

     To je v pořádku, ale v civilizovaných zemích se takové věci dělají civilizovaným způsobem. Mj. se občané informují předem, že se něco takového chystá a kolik je na to alokováno, probíhají tendry a pak se zase občané informují, za kolik a kolik toho bylo pořízeno. Z tohoto min. kouká korupce jak sláma ze Zemanových bot
     Skrýt celý příspěvek

     • fenri
      19:27 09.01.2019

      Hmm, u nás se informovalo a co? Pandury, Gripeny... nakoupeny bez korupce? V Rakousku se informovalo a dělalo civilizovaně a co? Eurofightery s takovým množstvím finančních ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Hmm, u nás se informovalo a co? Pandury, Gripeny... nakoupeny bez korupce? V Rakousku se informovalo a dělalo civilizovaně a co? Eurofightery s takovým množstvím finančních "úliteb", že je to možná jak celý rozpočet armády. Informováním veřejnosti toho moc nevyděláte. To Máňa od pultu s lahůdkama ani Tonda od volantu neposoudí.
      Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      19:50 09.01.2019

      U nás se zveřejnilo, že se budou kupovat kolové OT a proběhl alespoň tender a bylo zveřejněno kolik se bude platit, což samozřejmě nemůže zabránit korupci, ale toto je o řád ...
      Zobrazit celý příspěvek

      U nás se zveřejnilo, že se budou kupovat kolové OT a proběhl alespoň tender a bylo zveřejněno kolik se bude platit, což samozřejmě nemůže zabránit korupci, ale toto je o řád horší.
      Já vím, že ti takovýto způsob vlády imponuje, mně nikoli. Prostě systém "Osvětimany", byl jsem zvolen a do toho co budu dělat nikomu nic není.
      Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      20:02 09.01.2019

      fenri - to ste napísali bohužiaľ úplne presne a samozrejme svk je na tom do bodky presne tak isto ...

      Nesher - ja s vami principiálne súhlasím,ale v praxi to vždy dopadne tak,ako ...
      Zobrazit celý příspěvek

      fenri - to ste napísali bohužiaľ úplne presne a samozrejme svk je na tom do bodky presne tak isto ...

      Nesher - ja s vami principiálne súhlasím,ale v praxi to vždy dopadne tak,ako písal fenri...a keď to už hapruje v krajine ako je rakúsko,tak kde inde to bude fungovať.?..sk,cz,hu-hm,tomu už nejak neverím...
      Skrýt celý příspěvek

     • fenri
      20:02 09.01.2019

      Vždyť i u těch ma'darských zakázek je zveřejněno, kolik to stálo. Houfnice, Lea, panceřovky...a podle všeho za dobrou cenu. Určitě menší průser než u nás. Takže se znovu ptám, s ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Vždyť i u těch ma'darských zakázek je zveřejněno, kolik to stálo. Houfnice, Lea, panceřovky...a podle všeho za dobrou cenu. Určitě menší průser než u nás. Takže se znovu ptám, s čím konkrétně máte problém?
      A jak víte, že žádná diskuze mezi vojáky a armádními experty o tom neproběhla? Prosím odkaz.
      Spíš mi přijde, že plivete špínu za každou cenu, aniˇž byste měl nějaká racionální fakta.
      Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      21:18 09.01.2019

      fenri:
      Nie, to sú zatiaľ iba novinárske odhady. Slovne bola zverejnená suma za 20ks H145M v rozhovore ministra obrany pre nejaké rádio a vie sa o hodnote licenčnej zmluvy s CZUB. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      fenri:
      Nie, to sú zatiaľ iba novinárske odhady. Slovne bola zverejnená suma za 20ks H145M v rozhovore ministra obrany pre nejaké rádio a vie sa o hodnote licenčnej zmluvy s CZUB. Inak prakticky nič.
      Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      21:20 09.01.2019

      ... pardon, a ešte je známa cena za generálkovanie Mi-24 a Mi-17 ...

      ... pardon, a ešte je známa cena za generálkovanie Mi-24 a Mi-17 ...

     • fenri
      21:29 09.01.2019

      Pavol
      +je k tomu známá cena Leo, PzH2000, Karl Gustaf... takže vlastně všeho.
      Tj. opět se ptám:
      1.) KDE je to tajení ceny
      2.) Jsou jejich nákupy výrazně či vůbec, nevýhodnější, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Pavol
      +je k tomu známá cena Leo, PzH2000, Karl Gustaf... takže vlastně všeho.
      Tj. opět se ptám:
      1.) KDE je to tajení ceny
      2.) Jsou jejich nákupy výrazně či vůbec, nevýhodnější, než podobné akvizice u nás, v Rakousku a našlo by se i jinde
      3.) Opravdu ty akvizice jsou zbytečné či nesmyslné?
      4.) Opravdu přišly befehlem od Orbána, nebo to prošlo diskuzí na HU MO,v GŠ apod.? Čili jaký je důkaz, že to přišlo autoritatvně?
      Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      22:34 09.01.2019

      fenri:
      Ak je tá cena podľa Vás známa, tak kde ju máte? V Maďarsku celkom iste zverejnená nebola. A cena CG zatiaľ tiež nebola oficiálne zverejnená, inak by sme poznali aj počet ...
      Zobrazit celý příspěvek

      fenri:
      Ak je tá cena podľa Vás známa, tak kde ju máte? V Maďarsku celkom iste zverejnená nebola. A cena CG zatiaľ tiež nebola oficiálne zverejnená, inak by sme poznali aj počet kusov. Novinári akurát našli info o predaji anonymnému zákazníkovy v hodnote v prepočte 15,5 mld. forintov, čo sa im vmestilo do vyčleneného rámca 20 mld., tak si z toho vyvodili, že ide o maďarský nákup. Potencionálne ceny Leopardov a Airbusov si novinári zasa odvodili od trhových cien. A viete za koľko kúpili od Airbusu systém SAMOC? Samozrejme, že neviete. :-)
      Skrýt celý příspěvek

     • fenri
      07:42 10.01.2019

      PavolR: a vy máte PŘESNÉ ceny toho, za kolik jsme koupili Pandury, CASA, vy Vipery... a co všechno PŘESNĚ ty ceny obnáší? Tyhle věci se nikdy nezveřejňují komplet.

      Takže se ...
      Zobrazit celý příspěvek

      PavolR: a vy máte PŘESNÉ ceny toho, za kolik jsme koupili Pandury, CASA, vy Vipery... a co všechno PŘESNĚ ty ceny obnáší? Tyhle věci se nikdy nezveřejňují komplet.

      Takže se ptám:
      1.) Můžete jasně doložit, že maďarské nákupy byly nějak nevýhodnější, než naše/vaše/rakouské atd.?
      2.) Můžete jasně doložit, o akvizici zmíněné techniky neproběhly diskuze na maďarském generálním štábu a MO, že to neprošlo vládou? Čili že jde o projev zlého autoritativního Orbána?

      Mě se rámcově zdá, že kupují potřebné věci a podle všeho je kupují za slušné peníze. Ze zbytku cítím projev komplexu či závisti/nenávisti vůči Maďarům.
      Co konkrétně se vám na maďarských nákupech nezdá a kde můžete jasně ukázat, OSR to nakoupily lépe?
      Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      09:53 10.01.2019

      fenri:
      Poukazujem na to, že v predmetných nákupoch nebolo zatiaľ ohľadne ceny zverejnené VôBEC NIČ. To predsa nemôžete porovnávať s Pandúrmi.

      Mohli to nakúpiť za +- poctivú cenu - ...
      Zobrazit celý příspěvek

      fenri:
      Poukazujem na to, že v predmetných nákupoch nebolo zatiaľ ohľadne ceny zverejnené VôBEC NIČ. To predsa nemôžete porovnávať s Pandúrmi.

      Mohli to nakúpiť za +- poctivú cenu - potom to ale nemajú dôvod tajiť -, ale rovnako môže ísť aj o "pamanu", kedy sa štátom zaplatená suma predraží o toľko, koľko peňazí má predajca vrátiť vybratým ľuďom. Lebo počítajme: Na nákupy bez súťaže bolo v 2016 vyčlenených 2000 mld. forintov, čo je zhruba ekvivalent 6,25 mld. Eur. Doteraz známe akvizície a tie, o ktorých sa vie, že ešte do roku 2028 prebehnú by mohli mať odhadovanú trhovú cenu maximálne 4 mld. Eur. Je tam zatiaľ dosť veľká medzera medzi tým, koľko peňazí si vyčlenili a za koľko možno to všetko zhruba kúpiť. Pričom hovoríme o režime, pre ktorý je premena štátnych prostriedkov na súkromné v rukách správnych ľudí (hádam som to povedal dostatočne korektne) národnou stratégiou.
      Skrýt celý příspěvek

     • Clanek
      10:01 10.01.2019

      "Mě se rámcově zdá, že kupují potřebné věci a podle všeho je kupují za slušné peníze. "
      A o tom to je, ze se vam to "zda". Chcete po ostatnich aby neco dolozili, sam pritom dolozit ...
      Zobrazit celý příspěvek

      "Mě se rámcově zdá, že kupují potřebné věci a podle všeho je kupují za slušné peníze. "
      A o tom to je, ze se vam to "zda". Chcete po ostatnich aby neco dolozili, sam pritom dolozit za jake penize kupuji obrnence taky nemuzete, protoze to jednoduse nikdo z nas netusi. Takze vam se to zda,, ale ja proste nevim.
      Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      10:03 10.01.2019

      Čo sa vašich podozrení zo závisti týka (wtf. však vy ešte ani v porovnaní s nami nič novšie nemáte), tak si treba uvedomiť, že podobne ako Kataru, im nákup akejkoľvek techniky v ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Čo sa vašich podozrení zo závisti týka (wtf. však vy ešte ani v porovnaní s nami nič novšie nemáte), tak si treba uvedomiť, že podobne ako Kataru, im nákup akejkoľvek techniky v akýchkoľvek počtoch nebude na nič, ak len neobnovia povinnú vojenčinu, čo by ich však demograficky zničilo.
      Skrýt celý příspěvek

     • fenri
      12:33 10.01.2019

      Článek, PavolR - tak obvykle platí, že se prokazuje vina, ne nevina. Vy tvrdíte, že to koupili:
      1.) bez diskuze
      2.) že vám není známá cena
      3.) že to rpoběhlo necivilizovaně a ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Článek, PavolR - tak obvykle platí, že se prokazuje vina, ne nevina. Vy tvrdíte, že to koupili:
      1.) bez diskuze
      2.) že vám není známá cena
      3.) že to rpoběhlo necivilizovaně a autoritativně

      Takže prostě chci, abyste ta tvrzení doložili. To je celkem normální. Vám, se zdá, že Maďaři nakupují jinak, než se líbí vám )což je samo o sobě směšné přecenění vlastního ega a významu). mě se zdá, že kupují potřebné a ceny co byly oznámeny za "velkou" techniku nijak přehnané podle všeho nejsou.
      Bývá slušnost, že když někoho osočíte různými pejorativními slovíčky (autoritativně, korupce...) svá tvrzení dokázat. to je vše, co po vás chci.
      A zároveň chci, abyste doložili, že Maďaři kupují pro ně nepotřebné či nevhodné věci (=bez diskuze, autoritativně) a že jejich míra korupce (vyčíslitelná % předražení) je vyšší, než u podle vás správných a demokratických nákupů (CASA, BREN, Pandru, EF2000 atd.). protože jde jaksi o výsledek.
      Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      19:46 10.01.2019

      fenri:
      Prezumpcia neviny platí iba pred súdom a tak ďaleko ešte žiaľ nie sme.
      Na vznesenie obvinenia stačí dôvodné podozrenie - utajovanie ceny vedno s takmer každodennými ...
      Zobrazit celý příspěvek

      fenri:
      Prezumpcia neviny platí iba pred súdom a tak ďaleko ešte žiaľ nie sme.
      Na vznesenie obvinenia stačí dôvodné podozrenie - utajovanie ceny vedno s takmer každodennými škandálmi Orbánovho režimu sú dostatočným dôvodom na podozrievanie.
      To máte ako na Slovensku s SNS - vzhľadom na ich predošlé škandály je čokoľvek, kde niečo nesedí dôvodom k podozrievaniu.

      A iba tak mimochodom - keby podľa vašej logiky všetko nakúpené autoritatívna a bez diskusie znamenalo nevhodné a nepotrebné, tak by krajiny ako Saudská Arábia topili v nevhodných a nepotrebných zbraniach (čo zjavne nezodpovedá realite).
      Skrýt celý příspěvek

    • Clanek
     14:27 10.01.2019

     Fenri, o cenu te tezke techniky vas Pavol pozadal primo a ja neprimo.

     Doslova jste napsal
     "Vždyť i u těch ma'darských zakázek je zveřejněno, kolik to stálo. Houfnice, Lea, ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Fenri, o cenu te tezke techniky vas Pavol pozadal primo a ja neprimo.

     Doslova jste napsal
     "Vždyť i u těch ma'darských zakázek je zveřejněno, kolik to stálo. Houfnice, Lea, panceřovky...a podle všeho za dobrou cenu."
     "+je k tomu známá cena Leo, PzH2000, Karl Gustaf... takže vlastně všeho."
     a pak
     "mě se zdá, že kupují potřebné a ceny co byly oznámeny za "velkou" techniku nijak přehnané podle všeho nejsou"

     Ja ale nevim z ceho vychazite, clanky ktere vysli treba zde JEN ODHADOVALI kolik to tak asi mohlo stat. Je pro me docela zasadni rozdil kdyz treba MO CR nakoupi neco za znamou castku a my se muzeme bavit co je nebo neni v te castce zapocteno, a kdyz neco nakoupi Madarsko a nikdo ve skutecnosti nevi za kolik (a protoze nikdo nic nevi se to par novinaru pokus odhadnout z beznych cen). Takze znovu, muzete prosim olinkovat kde z madarske strany zaznelo kolik dali treba za tanky, kolik za houfnice? Muzete prosim olinkovat kde z madarske strany zaznelo kolik dali treba za tanky, kolik za houfnice?
     Vim, zda se ze se opakuji, ale opakovani podtrhuje pointu a tady zacinam mit pocit ze je to docela potreba. :)
     Skrýt celý příspěvek

     • Clanek
      14:28 10.01.2019

      tento koment patril pod
      fenri 12:33 10.01.2019

      tento koment patril pod
      fenri 12:33 10.01.2019

     • fenri
      19:29 10.01.2019

      Clanek: promiňte a ještě jednou:
      VY tvrdíte, že zakázky byly přiděleny autoritativně a korupčním způsobem. Je tedy, logicky, na vás, abyste tato docela hrubá osočení něčím ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Clanek: promiňte a ještě jednou:
      VY tvrdíte, že zakázky byly přiděleny autoritativně a korupčním způsobem. Je tedy, logicky, na vás, abyste tato docela hrubá osočení něčím doložili. Chci tak mnoho? Dále tvrdím, že spojujete jisté formy nákupu vojenské techniky (veřejná diskuze od Jihočeských matek, po osazenstvo Kliniky) s transparentností, úsporností, výhodností... což jak je zcela zřejmé na nákupech v ČR, SR, Rakousku... prostě není pravda.
      Tedy je na vás doložit své tvrzení, že za své peníze dostane Maďarský poplatník méně, než český, rakouský a další a že tato nakoupená technika, vzhledem k tomu že neprošla veřejnou diskuzí (=nekafral do toho každý, kdo má v zadku díru) neodpovídá potřebám maďarských ozbrojených sil, či že byla nakoupena technika podřadná, nebojeschopná, pro armádu Maďarska nepotřebná a neožadovaná, se státy NATO nekompatibilní apod.
      Transparentnost je IMHO mediální kec. Naše nákupy techniky jsou transparentní, stejně jako rakouské a je to po několik dekád velmi často TRAGEDIE. Kalouskovy padáky, BRENy, CASA, Pandur, EF2000, Vydra. Vše bylo transparentní, u všeho se věděla cena a k čemu to bylo?

      Přišli jste s nějakými obviněními, bývá slušnost je doložit.
      Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      17:27 11.01.2019

      fenri:
      Orbánov režim funguje ako organizovaná zločinecká skupina. Za posledných 8-9 rokov bol každý ich väčší či menší projekt spojený s kolosálnym rozkrádaním (vedia, že kým sú ...
      Zobrazit celý příspěvek

      fenri:
      Orbánov režim funguje ako organizovaná zločinecká skupina. Za posledných 8-9 rokov bol každý ich väčší či menší projekt spojený s kolosálnym rozkrádaním (vedia, že kým sú pri moci, nikto ich stíhať nebude) a keby to teraz bolo inak, bola by to skutočne šokujúca výnimka. Každopádne aby ďalej nenaťahovali diskusiu ...
      ... môžeme sa dohodnúť tak, že ak ešte mimo transportných lietadiel nakúpia techniku v hodnote aspoň 3 miliard Eur (celkovo bolo na akvizície bez obstarávania vyčlenených asi 6,25 mld.) - napr. nakúpia Rasem prorokované Pumy alebo PVO - nebudem mať problém uznať, že za danú sumu dostala ich armáda primerané množstvo techniky. Ak však už žiadne ďalšie veľké nákupy nebudú (ako sa to zdá z posledných vyjadrení ministra obrany - dovtedy som ešte aj ja očakával Pumy), tak naopak Vy bude nútený uznať, že ich armáda za tie peniaze nedostala toľko, čo mohla a teda na nákupy nadplatili. ;-)
      Skrýt celý příspěvek

     • fenri
      18:30 11.01.2019

      PavolR: aha, a Orbán je jediný? Kiska kšeftující s lidskou bídou - lichva nesmrdí. Albrigt a její "shodou okolností privatizované energentické podniky Kosova" - to je OK. Babiš... ...
      Zobrazit celý příspěvek

      PavolR: aha, a Orbán je jediný? Kiska kšeftující s lidskou bídou - lichva nesmrdí. Albrigt a její "shodou okolností privatizované energentické podniky Kosova" - to je OK. Babiš... škoda slov. Prostě všude je to OK, jen u toho Orbána to vadí. Hele, říct o někom, že funguje jako organizovaný zločin - to je strašně snadné. Čísla, doložená čísla, dokázaná čísla. A komparace s ostatními.
      Hele, Orbán převzal Maďarsko po socialistické vládě v totálních sra*kách. Nezaměstnanost, krize s hypotékami v zahraniční měně, dluhy, stagnace, armáda v řiti. Dneska je ˇMaďarsko dál, umí říct NE Bruseli, takže za mně jednozančně dobrý. Zvedl ekonomiku, zvedl armádu, zachránil opravdu hodně Ma'darům střechu nad hlavou a mají kontrolu nad svými hranicemi a vykopl Sorose, což je fakt postavička docela ke zvracení (jeho útok na Bank of England prostě není slušná záležitost, stejně jako permanentní snaha jít proti výsledkům voleb v řadě zemích). Samozřejmě Maďarsko má zatraceně hodně nemalých problémů, ale stav za socialistů a stav za Orbána je prostě neoddiskutovatelný.
      Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      21:10 11.01.2019

      fenri:
      Porovnávať Kisku, ktorý zbohatol pred vstupom do politiky a Orbána, ktorý nikdy v živote iné než politiku nerobil, mi príde ako číre zúfalstvo. Všetok majetok Orbána a jeho ...
      Zobrazit celý příspěvek

      fenri:
      Porovnávať Kisku, ktorý zbohatol pred vstupom do politiky a Orbána, ktorý nikdy v živote iné než politiku nerobil, mi príde ako číre zúfalstvo. Všetok majetok Orbána a jeho rodiny pochádza z korupcie a rozkrádania. Jeho kamarát z rodnej dediny Lőrinc Mészáros sa v priebehu niekoľkých rokov stal z obyčajného inštalatéra najbohatším mužom Maďarska, ktorý vôbec netuší kedy získal akú ďalšiu firmu - predpokladá sa, že všetok jeho majetok patrí v skutočnosti Orbánovi. Orbánov zať bol posledne "postavený na vlastné nohy" tak, že preňho založená firma získala všetky výmeny vereného osvetlenia na LED lampy v Maďarsku za eurofondy. Vyšetrovatelia z EU zistili, že išlo o podvod realizovaný organizovanou formou. Prokuratúra samozrejme nekoná, lebo v jej čele stojí fidesák, ktorého manželka a dcéra dostávajú rozprávkové platy ako zamestnanci Národnej banky vedene tiež Orbánovym človekom.

      Nemôžtete porovnávať individuálne prípady korupčného správania sa v rôznych krajinách so systematickým rozkrádaním, aké sa deje v Maďarsku. Je úplne inou úrovňou, keď má povedzme na Slovensku mafia napojenie na úrad vlády (a možno aj Ficovu posteľ) a keď je vláda sama mafiou a nemusí sa báť postihu.
      Už v roku 2013 vyšla kniha "Maďarská chobotnica", v ktorej viacerí autori popisujú ako vzniklo hospodárske zázemie Orbánovho režimu, ako funguje, atď - maďarské resumé nájdete tu: https://hu.wikipedia.org/wiki/...

      Migrácia, zápas s EU a Soros - to je všetko iba divadlo pre oklamanie ľudí, ako ste Vy. Začiatky Orbánovej politickej kariéry, ako aj najvýznamnejších ľudí z jeho okolia finančne podporoval práve Soros. S EU ťahal Orbán v skutočnosti v pre EU dôležitých otázkach za jeden povraz aj v čase, keď najviac vykrikoval o "boji za slobodu". Výmenou za záštitu na pôde EU urobil Orbán Maďarsko hospodárskou kolóniou Nemecka. Prečo myslíte, že mu dlhé roky všetko prechádzalo, zatiaľ čo po Poliakoch v EU okamžite vyštartovali, no prečo? Lebo Kaczyński a spol. nejdú nikomu na ruku okrem Američanov. Orbán sám hovorí, že sa nemá hľadieť na to, čo hovorí, ale na to, čo robí (a tým myslím čo skutočne robí).

      Čo sa hospodárstva Maďarska týka, tak za posledných 10 rokov rástlo najpomalšie spomedzi krajín V4 a to, že Maďarov v hospodárskych ukazovateľoch predbehlo nielen Slovensko, ale aj Rumunsko, nie je dané genialitou našich ekonómov, ale tým, že sa v Maďarsku exponenciálne viac kradne. Za Orbána sa Maďarsko stalo druhou najchudobnejšou krajinou EU hneď za Bulharskom. Socialistom možno samozrejme vytnúť kadečo, no vtedy bolo ešte Maďarsko ešte právnym štátom a nekradlo sa toľko ako teraz.
      Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      17:43 12.01.2019

      fenri - (18:30 11.01.2019) nedá mi nezareagovať na vás príklad - kiska a lichva/úžera...no,ako to napísať...ak si ja od vás požičiam peniaze a potom si poviem že vám to nebudem ...
      Zobrazit celý příspěvek

      fenri - (18:30 11.01.2019) nedá mi nezareagovať na vás príklad - kiska a lichva/úžera...no,ako to napísať...ak si ja od vás požičiam peniaze a potom si poviem že vám to nebudem vracať a nazvem vás lichvárom len preto,že chcete svoje peniaze vrátiť,je to ok.??

      a., lichvárom ho nazývaju lavicový voliči a ľudia s nižším iq,ktorí nepochopili význam slovu pôžička/úver...
      b., veľa ľudom umožnil jeho systém nakúpiť si spotrebné veci formou splátok,keďže nemali hotovosť...a pochopili že splátky treba,platiť...do podpisu zmluvy ich ale nikto nenútil...
      c., ak by mal platiť jednotný meter,lichva je aj úver v banke...a myslím že keď niekto neplatil splátky za mixér,tak dom mu kiska nevzal...
      d., netvrdím že kiska je ideálny politik,ale bohužial žijeme v dobe keď politikov hodnotíme na menej a viac horších a myslím že napr. kiska toho zlého zase až tak nespravil a osobne mi jeho osoba nevadí-ale to je len subjektívny názor...

      ospravedlňujem sa za OT,ale musel som tak nejak reagovať...
      Skrýt celý příspěvek

     • fenri
      17:56 12.01.2019

      PavolR:
      teď jsem byl 14 dní ve francii a migrace fakt mýtu pro oklamané není, hochu.
      Znovu se ptám - za socialistů bylo Maďarsko v pohodě? hele, můžete to vykládat, překrucovat ...
      Zobrazit celý příspěvek

      PavolR:
      teď jsem byl 14 dní ve francii a migrace fakt mýtu pro oklamané není, hochu.
      Znovu se ptám - za socialistů bylo Maďarsko v pohodě? hele, můžete to vykládat, překrucovat jak chcete, můžete se dovolávat různých novnářských keců, ale na tom, že ˇMaďarsko je na tom za Orbána zásadně lépe, než za socialistů nic nezměníte. Uklidit ten svinčík po socialistech trvalo nějaký čas.
      2017 mělo Ma'darsko hospodářský růst 4%
      Nebo tady:
      https://www.finance.cz/509528-...
      či tady?
      https://www.finance.cz/509528-...
      V roce 2012 mělo Maďarsko dluh ve výši 115% HDP. Tedy nad průměrem EU. Nyní je na 75%, tedy méně, než třeba Rakousko či Británie.
      Nezastávám se Orbána, ale tvrdím, že z vás mluví odvěký slovenský mindrák před Ma'dary.

      Důležitý je výsledek.
      Skrýt celý příspěvek

     • Slavoslav
      11:27 13.01.2019

      fenri

      https://ekonomika.sme.sk/c/618...

      ten dlh bol v 2010 tom 81% a jeho terajsie znizenie v pomere k HDP je skor ...
      Zobrazit celý příspěvek

      fenri

      https://ekonomika.sme.sk/c/618...

      ten dlh bol v 2010 tom 81% a jeho terajsie znizenie v pomere k HDP je skor vplyvom hospodarskeho rastu ako jeho znizovania va absolutnych cislach (2010 bola kriza)

      medzitym stihol Orban este dochodkove fondy obcanov (odhadom 11 milliard EUR) a zrusit jednu z mala dobrych reforiem ktora by mala dlhodoby pozitivny vplyv na Madarske rozpocty. Lenze co z toho ked Orban vladne teraz a teraz si potrebuje kupovat obcanov.
      Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      12:15 13.01.2019

      fenri:
      Ja nehovorím o Francúzku, ale o Orbánovom migračnom podvode v Maďarsku. V rovnakom čase, kedy sa išiel naoko súdiť s EU kvôli kvótam, udelil azil takmer toľkým migrantom, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      fenri:
      Ja nehovorím o Francúzku, ale o Orbánovom migračnom podvode v Maďarsku. V rovnakom čase, kedy sa išiel naoko súdiť s EU kvôli kvótam, udelil azil takmer toľkým migrantom, než koľkých mal posudzovať podľa kvót. A keď to prasklo, vyhováral sa, že to nebolo v rámci kvót, takže je to OK a vlastne už aj všetci opustili krajinu. :-D V rovnakom čase udelili za peniaze povolenie k pobytu 20 tisíc cudzincom bez bezpečnostných previerok - jeden zo stánkov ponúkajúcich daný "produkt" bol aj v jednom obchodnom dome v Bagdade. Pre Orbána je to celé iba o žmýchaní peňazí.

      Dôležitý je výsledok - a ten je taký, že Maďari žijúci pri východných hraniciach prechádzajú začínajú prechádzať pracovať do Rumunska, lebo sú tam už väčšie platy než v Maďarsku. To Rumunsko, kde vládnu trestne stíhaní a právoplatne poodsudzovaní socialisti, produkuje lepšie hospodárske výsledky než orbánovské Maďarsko. To dáva o úžasných Orbánovych hospodárskych výsledkoch a o stave Maďarska lepší obraz, než čokoľvek iné. Celý rast Maďarska je iba výsledkom horúčkovytého čerpania eurofondov a všeobecnej konjungtúry - obzvlášť rastu nemeckého hospodárstva.
      Skrýt celý příspěvek

   • Argonaut.CZ
    06:57 10.01.2019

    historicky nejeefektivnějšíformou vládnutí je osvícenská monarchie. Pokud se Orbán i Putin dostal k moci volbami, a volbami zase odejdou, je naprosto nesmyslné argumentovat tím, že ...
    Zobrazit celý příspěvek

    historicky nejeefektivnějšíformou vládnutí je osvícenská monarchie. Pokud se Orbán i Putin dostal k moci volbami, a volbami zase odejdou, je naprosto nesmyslné argumentovat tím, že jsou "ala" diktátoři. Pokud argumentujeme tím, že mají vliv na média, ptám se, jaký je rozdíl do zemí EU. Když se vstupovalo do EU, podporoval se jenom názor vstupit a do něj stát investoval stovky milionů. Náš slovenský premiér média přímo vlastní... Stejně tak není v médiích plularita názorů v celém západním světě. Podporuje se jenom vybraný názor. Diktatura menšiny.

    takže i kdyby to nakrásně rozhodl Orbán, za mě lepší než se léta plácat v rozhodnutí, mezi tím vytunelovat co jde a pak koupit něco brutálně předražené, aby se nakrmili všichni, co šli okolo.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     10:05 10.01.2019

     Nikoliv. Totalita (vládnutí pořád dokola) vytváří mocenské vákuum. A to pochopiš, až tihle matodoři odejdou....

     Stalin také dokázal celý svaz uřidít, dokonce zavést určitou míru ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Nikoliv. Totalita (vládnutí pořád dokola) vytváří mocenské vákuum. A to pochopiš, až tihle matodoři odejdou....

     Stalin také dokázal celý svaz uřidít, dokonce zavést určitou míru rozkvětu země. Problém byl když umřel. 53-91(38+8 restrukturizace eko), to co vybudoval jen upadalo. Až se to nedokázalo ani samo uřídit. Přitom Stalin sám vládnul 1922-53(31).
     Skrýt celý příspěvek

     • fenri
      21:42 10.01.2019

      No, že by za Stalina SSSR nějak extra rozkvétal a pak upadal... Jasně, za Stalina přišla strašlivá válka, devastace území apokalyptických rozměrů..., ale stejně zabil víc ...
      Zobrazit celý příspěvek

      No, že by za Stalina SSSR nějak extra rozkvétal a pak upadal... Jasně, za Stalina přišla strašlivá válka, devastace území apokalyptických rozměrů..., ale stejně zabil víc "vlastních lidí", než kdo jiný a než ta válka.
      Po Stalinovi přišlo období relativního rozkvětu, sovětské triumfy v kosmu, dobývání Arktidy... Začalo to fest chcípat až dvacet let po Stalinovi smrti a to nikoliv z důvodu smrti geniálního Báťušky Stalina, ale prostě proto, že socialismus je dlouhodobě neudržitelný systém (však se to Evropa pomalu chystá ověřit znovu).
      Každopádně Stalin byl všehcno možné, jen ne osvícený diktátor. Řekněme talentovaný kriminálník, vor v zakoně, capo di tutti capi...ale osvícený...?
      A nevzešel z voleb.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      06:46 11.01.2019

      Fenri: Nehodnotil sem úspěchy jednotlivých vědců. Ale fungování celé společnosti, státu.

      Je jedno jestli diktátor vzejde z voleb, nebo jestli se k moci prostřílí... Tady se ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Fenri: Nehodnotil sem úspěchy jednotlivých vědců. Ale fungování celé společnosti, státu.

      Je jedno jestli diktátor vzejde z voleb, nebo jestli se k moci prostřílí... Tady se hodnotilo jaký vliv má jeho vláda na danou zemi.
      A proto prostě přiznávám, že Stalin proti fungování Carského Ruska tu zemi pozvedl a položil základy tomu z čeho pak ještě 20. let čerpali ve vědě, 38. v boji o moc, atd.
      Skrýt celý příspěvek

     • fenri
      17:03 11.01.2019

      Jirosi:
      no, já si to nemyslím. Prostě to nebylo vyvážené. Předně Stalin zemi zbavil podstatné části intelektuálních a morálních elit. Druhak cena za posun vůči carskému Rusku byla ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi:
      no, já si to nemyslím. Prostě to nebylo vyvážené. Předně Stalin zemi zbavil podstatné části intelektuálních a morálních elit. Druhak cena za posun vůči carskému Rusku byla drakonická. Za třetí určitý posun vpřed se začal dít už za carského Ruska. Myslím, že třeba v té vědě by na jednu tranu šli vpřed o něco pomaleji, ale bez strašné ceny milionu životů a za druhé by ta cesta byla stabilnější a delší, protože zejména během čistek se prostě šlo po lidehc s nadprůměrným IQ a ten dopad na ruskou populaci byl strašilivý. Ano, porazil Hitlera, pár věcí udělal chytře a pár věcí udělal brutální silou v situaci, kdy to byla asi jediná možná cesta, či byla nejefektivnější. Ale přesto nebyl OSVÍCENÝ diktátor. Protože brutální silou postupoval i v případech, kdy to nutné nebylo a vybíjel elity zcela bez racionálního důvodu. Stalin byl anticipací osvíceného diktátora.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      17:44 11.01.2019

      Fenri: "Protože brutální silou postupoval i v případech, kdy to nutné nebylo a vybíjel elity zcela bez racionálního důvodu. Stalin byl anticipací osvíceného diktátora."

      Však na ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Fenri: "Protože brutální silou postupoval i v případech, kdy to nutné nebylo a vybíjel elity zcela bez racionálního důvodu. Stalin byl anticipací osvíceného diktátora."

      Však na podobný problém sem se snažil upozornit už v prvním příspěvku. Stalin byl právě proto ideální, i přesto že se snažil SSSR posunout. Jeho židle pro něj byla podstatně cennější.
      Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
     14:20 10.01.2019

     Tam ovšem vzniká problém chronického nedostatku osvícených monarchů :-).

     Tam ovšem vzniká problém chronického nedostatku osvícených monarchů :-).

  • PavolR
   17:36 09.01.2019

   To už skôr Eurofightery :D Airbus only ;-)

   To už skôr Eurofightery :D Airbus only ;-)

   • HEKTOR
    20:32 09.01.2019

    PavolR - keď sa na to pozriem tak nejak politický ...tak koho si už "podchytili" :)

    nemecko - leopard , pzh2000
    francúzsko - h225m Caracal
    česko - bren,scorpion evo...
    švédsko - ...
    Zobrazit celý příspěvek

    PavolR - keď sa na to pozriem tak nejak politický ...tak koho si už "podchytili" :)

    nemecko - leopard , pzh2000
    francúzsko - h225m Caracal
    česko - bren,scorpion evo...
    švédsko - gripen,carl gustav
    rusko - mi-24
    usa - f-35 - fikcia :)
    Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
     21:08 09.01.2019

     Generálkovanie Mi-24 je cenovou kategóriou porovnateľnou skôr s nákupom amerických bugín Polaris, než s vyššie zmienenými nákupmi.
     Orbán sa snaží pôsobiť ako politik európskeho ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Generálkovanie Mi-24 je cenovou kategóriou porovnateľnou skôr s nákupom amerických bugín Polaris, než s vyššie zmienenými nákupmi.
     Orbán sa snaží pôsobiť ako politik európskeho formátu, podporujúci napr. Európsku armádu a pod.. Mimo to sa usudzuje, že je urazený pre to, že ho Trump ešte stále nepozval do WH, hoci on Trumpa oficiálne podporil ako prvý zo západných lídrov.
     Skrýt celý příspěvek

 • Karlos73
  16:17 09.01.2019

  Maďari niekoľko stoviek Carl Gustaf M4...na Slovensku 4ks ... LOL
  A čo sa týka Mi-24, že si Maďari nezobrali príklad od truhlíka Galka, nenasledovali príklad Slovenska... to sú ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Maďari niekoľko stoviek Carl Gustaf M4...na Slovensku 4ks ... LOL
  A čo sa týka Mi-24, že si Maďari nezobrali príklad od truhlíka Galka, nenasledovali príklad Slovenska... to sú mi veci.
  Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
   16:26 09.01.2019

   A k čemu by vám Mi 24 byly? Tedy kromě "opojného" pocitu, že máte/máme také bitevní vrtulníky. V našem regionu jsou Mi 24 (včetně této maďarské repase) vhodné jen pro udržení ...
   Zobrazit celý příspěvek

   A k čemu by vám Mi 24 byly? Tedy kromě "opojného" pocitu, že máte/máme také bitevní vrtulníky. V našem regionu jsou Mi 24 (včetně této maďarské repase) vhodné jen pro udržení schopnosti (tj. k tomu, abych neztratil osádky a kontinuitu), a to pouze za předpokladu, že budou v relativně krátké době nahrazeny moderními stroji (což se asi u OSSR nedá čekat). Tedy pokud nečekáte povstání Rusínů někde na východě, pak by samozřejmě smysl dávaly. :-)
   Skrýt celý příspěvek

 • Gibon
  16:05 09.01.2019

  Este by aj nasi byvaly bratia, mohli zacat masivne nakupovat. A vsetci ti "hejslovaci" sa zaktivizuju a kritika nakupov MOSR ustane. :-D

  Este by aj nasi byvaly bratia, mohli zacat masivne nakupovat. A vsetci ti "hejslovaci" sa zaktivizuju a kritika nakupov MOSR ustane. :-D

  • Flader
   16:10 09.01.2019

   Práve to ma zaráža. Domáca opozícia proti tímto nákupom absolútne mlčí pritom. Pritom žiadne výberové konania ani nič, jednoducho nakupujú. Tu by sa z toho naši "branný experti" ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Práve to ma zaráža. Domáca opozícia proti tímto nákupom absolútne mlčí pritom. Pritom žiadne výberové konania ani nič, jednoducho nakupujú. Tu by sa z toho naši "branný experti" asi zbláznili.
   Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    17:45 09.01.2019

    Ide o to, že maďarská opozícia sa tentoraz proste nenechá vlákať do podobnej pasce ako s rovnako netransparentne a samoúčelne postaveným plotom, lebo by ich štátna propaganda ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ide o to, že maďarská opozícia sa tentoraz proste nenechá vlákať do podobnej pasce ako s rovnako netransparentne a samoúčelne postaveným plotom, lebo by ich štátna propaganda rozflákala na kusy. Taktiež by od nich bolo hlúpe odvádzať pozornosť od pre nich úspešných tém, ku ktorým prišli ako slepé kura k zrnu - napr. otrocký zákon a pod.
    Skrýt celý příspěvek

    • Flader
     18:22 09.01.2019

     Pavol, keď môžem jednu otázku (čo sa týka Maďarska máš tu asi najviac info): Aké sú vlastne skutočné názory opozície? Niečo predsa musí byť známe.

     Pavol, keď môžem jednu otázku (čo sa týka Maďarska máš tu asi najviac info): Aké sú vlastne skutočné názory opozície? Niečo predsa musí byť známe.

     • PavolR
      20:05 09.01.2019

      V zásade tam opozícia, tak ako u nás, nespochybňuje, že obmena je potrebná. Za posledných pól roka som nezaregistroval kritiku akvizícií, čo môže byť dané aj tým, že ani členovia ...
      Zobrazit celý příspěvek

      V zásade tam opozícia, tak ako u nás, nespochybňuje, že obmena je potrebná. Za posledných pól roka som nezaregistroval kritiku akvizícií, čo môže byť dané aj tým, že ani členovia branno-bezpečnostného výboru nemajú o nič viac informácií, než my tu na AN a nechcú sa chytiť do pasce, ako posledne jedna opozičná poslankyňa, ktorá podala na ministerstvo obrany otvorenú otázku, prečo letela vojenským lietadlom z Cypru Orbánova dcéra. na čo MO reagovalo, že išlo o dcéru totožného mena dôstojníka totožného mena, ktorý slúži na Cypre a svojou otázkou zverejnila utajované skutočnosti, za čo už bola aj sankcionovaná, hoci MO svoje tvrdenie ničím nepodložilo. Takže si opozícia musí dávať sakramentský pozor, lebo nevedia na akom ich vyhlásení by ich ako mohla štátna propaganda znemožniť + nechcú odvádzať pozornosť od svojich tém.

      Predtým boli opozíciou kritizované hlavne nákupy A-319 a Falconov s tým, že ide iba o maskovaný nákup vládnych lietadiel a na vojenské účely sú tie stroje takmer nepoužiteľné. A skutočne na nich lietali hlavne štátni predstavitelia, zatiaľ čo na obmenu vojakov na misii sa aj posledne prenajímalo lietadlo z Ukrajiny (všetky lietadlá boli obsadené politikmi).
      Skrýt celý příspěvek

    • fenri
     19:24 09.01.2019

     Můžete uvést detaily samoúčelnosti plotu? Přecijenom se mi nezdá, že by Maďarsko bylo plné inženýrů a doktorů.
     Jinak holt boj s muslimy mají Maďaři tak nějak v povaze. Pár set let ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Můžete uvést detaily samoúčelnosti plotu? Přecijenom se mi nezdá, že by Maďarsko bylo plné inženýrů a doktorů.
     Jinak holt boj s muslimy mají Maďaři tak nějak v povaze. Pár set let to byla pro ně otázka existence a neexistence. Někdo seděl za bukem, někdo holt musel bojovat.
     Ještě by mě zajímal rozdíl mezi krásným a humánním plotem v Ceutě a Melille a zlým Maďarským plotem. A ještě je netransparentní, fuj tajbl.
     Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      20:44 09.01.2019

      Nie je plné, pretože všetkých, ktorých do krajiny vpustili (a že ich bolo pár stoviek tisíc), z krajiny aj odišli ďalej. Kto by chcel žiť v Maďarsku.
      Netransparentný je pre to, že ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Nie je plné, pretože všetkých, ktorých do krajiny vpustili (a že ich bolo pár stoviek tisíc), z krajiny aj odišli ďalej. Kto by chcel žiť v Maďarsku.
      Netransparentný je pre to, že protizákonne udržujú stav krízy (boli medzitým mesiace, kedy nebol takmer žiaden narušiteľ), pretože tak môžu obchádzať verejné obstarávanie. Samoúčelnoť tkvie napr. v predvolebnom šírení lživej štátnej propagandy, že všetci ostatní ho chcú zbúrať (dokonca i Jobbik, ktorý ho navrhoval ako prvý). plot sa tak stáva nástrojom vydierania a terorizovania obyvateľstva, aby to volilo Fidesz.
      Daňou za to celé je, že predimenzovaná ostraha plota, cez ktorý sa takmer nikto nepokúša prejsť, neúnosne vyťažuje poddimenzovaný policajný zbor a počet nadčasov sa pohybuje rádovo v miliónoch hodín -> čo má paradoxne za následok zníženie verejnej bezpečnosti v krajine a koncom roka dokonca hrozil kolaps systému, lebo sa podľa zákona mali nadčasy prestať preplácať, čo by vyvolalo efekt snehovej gule. Hrozba však ešte nie je celkom zažehnaná, lebo na niektorých veliteľstvách tlačia na to, by si nezvolili policajti preplatenia nadčasov.

      Bez toho, aby som vynášal súdy, či ploty áno alebo nie - Maďarsko je príkladom ako to celkom iste nerobiť.
      Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      20:47 09.01.2019

      Mimochodom, viete, že Maďarsko prijalo za posledné 3 roky mnohonásobne viac migrantov ako všetky ostatné štáty V4 dohromady? Skoro toľko, koľko by malo prijať podľa kvót. ;-)

      Mimochodom, viete, že Maďarsko prijalo za posledné 3 roky mnohonásobne viac migrantov ako všetky ostatné štáty V4 dohromady? Skoro toľko, koľko by malo prijať podľa kvót. ;-)

     • fenri
      20:52 10.01.2019

      PavoleR - myslín, že Slováci bez Maďarů by na tom byli jak Ukrajinci bez Rusů.
      Co se týče plotů a přístupu k invazi, jsem si celkem jistý, že Maďarsko je přesně příkladem toho, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      PavoleR - myslín, že Slováci bez Maďarů by na tom byli jak Ukrajinci bez Rusů.
      Co se týče plotů a přístupu k invazi, jsem si celkem jistý, že Maďarsko je přesně příkladem toho, jak to dělat.
      Mimochode - ještě prosím vysvětlení, proč je plot ve Španělsku, Brenneru, v USA, v Saudské Arabii... OK a v Maďarsku špatně.

      Chjo, mému dědovi v roce 1919 prostřelili Ma'daři obě kolena v bojích pod Košicemi a co z toho... Husák, Bilak, Indra, Babiš ...a PavolR...:-)
      Skrýt celý příspěvek

     • Slavoslav
      15:07 11.01.2019

      fenri

      to by som nepovedal ani nahodou. Vasne svojho casu rozduchaval vecne opity Janko zo Ziliny, ale ako skoncila jeho era tak s protimadarskou kartou u nas nehra nik. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      fenri

      to by som nepovedal ani nahodou. Vasne svojho casu rozduchaval vecne opity Janko zo Ziliny, ale ako skoncila jeho era tak s protimadarskou kartou u nas nehra nik. Zastupcovia madarov byvaju pravidelne vo vlade a sedia tam i teraz a este aj nackovia od Kotlieb sa s tymi madarskymi druzia v "boji" proti migrantom. Aka je situacia v madarsku a ci su tam nejake protislovenske nalady to na druhu stranu netusim, ale momentalne narodnostne trenice u nas nie su ani nahodou.

      btw k tomu plotu ti Pavol jasne napisal, ze nehodnoti teraz pritomnost plotu, ale cestu akou bol vytvoreny a ako je zneuzivany v politickom boji i ked ziaden realny osoh pre madarsko neprinasa (ako ti bolo napisane migranti tam zostat nechceli a isli dalej) + ty co cakali na hraniciach prelis plot neplot. prehodili matrace cez ostnaty drot a preliezali to pred ocami pohranicnikov kedze realne zastavit davy ludi vratane zien a deti bez pouiztia hrubeho nasilia nejde a mlatiti ich hlava nehlava si nedovolia ani v Madarsku.
      Skrýt celý příspěvek

     • fenri
      16:59 11.01.2019

      Slavo,
      jednak to byla komická nadsázka (proto ten smajlík na konci), druhak si myslím, že to Maďaři plusmínus dělají dobře. Proč?
      1.) Nenechají si kecat do základních atributů ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Slavo,
      jednak to byla komická nadsázka (proto ten smajlík na konci), druhak si myslím, že to Maďaři plusmínus dělají dobře. Proč?
      1.) Nenechají si kecat do základních atributů státu od opilých neokomunistů ze zahraničí
      2.) Bez plotu a razantního přístupu by tam čmoudů měli nepochybně řádově více
      3.) Mají jich tam přesně tolik, kolik chtějí, či jsou ochotní akceptovat.

      A že to používají ve vnitropolitickém boji? Ale no jistě, proč ne? Ten plot je na druhou stranu zneužíván zvenku propagandou, tak se to holt kompenzuje k domácímu publiku. Já v tom rámcově zásadní problém nevidím.
      Skrýt celý příspěvek

     • Slavoslav
      18:24 11.01.2019

      fenri

      Nemyslim, ze by na tom bez plota bolo Madarsko nejak zasadne inak. Ked ho postavil tak prud utecencov uz prakticky prestaval po tom co Merkelka podplatila Turkov. Tych co ho ...
      Zobrazit celý příspěvek

      fenri

      Nemyslim, ze by na tom bez plota bolo Madarsko nejak zasadne inak. Ked ho postavil tak prud utecencov uz prakticky prestaval po tom co Merkelka podplatila Turkov. Tych co ho chceli prejst aj tak nezastavil a tak by to vypadalo pri pokracujucom prude aj nadalej.

      A mne tento typ politikov hladajucich vnutornych ci najlepsie vonkajsich nepriatelov ktory mozu za vsetko, zle tak nejak nesedi. Myslim, ze Europa s nimi uz mala velmi zle skusenosti.

      A Orbanovi ide o tych utecencov najmenej. Skor nimi prekryva pred domacim publikom to co mu skutocne EU vycita a s cim ma skutocne problem. Madarsko totiz moze dakovat len svojmu clenstvu v EU, ze tam demokracia este ako tak funguje i ked ju Orban usilovne podkopava. Uz stihol prepisat volebny zakon a volebne obvody tak aby favorizovali jeho stranu. Zmenit ustavu, prakticky zlikvidovat opozicne media atd. i ked iste za vela tychto veci tam moze aj Madarska tragicka opozicia kde prakticky ten co chce zmenu nema koho volit.

      A najlepsie na tom jeho nadavani na EU je to s akou vervou Fidesz rozkrada eurofondy ktore mu tak nejak nesmrdia a je pre ne ochotny spravit vsetko.
      Skrýt celý příspěvek

     • fenri
      12:56 12.01.2019

      Slavo, vždyť i celá EU stojí na boji s vnějším nepřítelem.
      A že se připrchlíci nešprajcli u plotu? Ale ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Slavo, vždyť i celá EU stojí na boji s vnějším nepřítelem.
      A že se připrchlíci nešprajcli u plotu? Ale kdeže:
      https://www.google.com/search?...

      Za další až se sultánu Erdoganovi bude sdát výpalné, co mu EU platí nízké a stavidla otevře, bude se plot ještě hodit.

      A konečně a ZEJMÉNA:
      přijde mi nemravné platit výpalné despotickému a nepřítelskému režimu jen proto, že jsme rezignovali na ochranu vlastních hranic.
      Z tohoto pohledu je ten plot mnohem levnější, sebevědomnější, mravnější, suverénější a nejsme odkázáni na milost a nemilost orientálního despoty. Radši utratit miliardu za SVŮJ plot, než platit milirdy za SLIBY diktátora. Tož tak.
      Skrýt celý příspěvek

     • Slavoslav
      13:49 12.01.2019

      fenri

      ked si clovek otvori ten odkaz tak tretina obrazkov co mu hodi je ako ten plot preliezaju ci podliezaju ergo nezastavil nic.

      A nie platenie vykupneho sultanovi nie je ...
      Zobrazit celý příspěvek

      fenri

      ked si clovek otvori ten odkaz tak tretina obrazkov co mu hodi je ako ten plot preliezaju ci podliezaju ergo nezastavil nic.

      A nie platenie vykupneho sultanovi nie je rezignacia na ochranu vlastnych hranic. Ty dokazes chranit hranice v pripade paserakov a pod. teda ludi ktory maju strach z perzekucie a nechcu u teba zostat natrvalo. Ale nijak ich nedokazes ochranit pred davom civilistov utekajucich pred vojnou, chudobou, alebo len tak.

      Ostatne som to tu uz pisal. S velkou slavou postavili plot, nasledne k tomu plotu prislo niekolko desiatok utecencov, prehodili cezen matrace a veselo ho preliezli pred ocami madarskych pohranicnikov. Ak totiz nechvalis pouzitie brutalnej sily a strielanie ci aspon mlatenie a nasilne prehananie utecencov nazad tak taketo nieco zastavit nedokazes a umiestnit tisice ludi do vezenia ti nepomoze.

      Ludia si to neuvedomuju, ale totiz Merkelovej krok platit sultanovi bolo jedine schodne riesenie.

      Ak nesuhlasis tak mi napis nejake ine a poprosim realisticke. Plot nim nie je a ani pohrnaicnik na kazdom metri hrancie, dav tade jednoducho pretecie.

      Teda ak tu nemas odvahu verejne priznat, ze by si dal tie davy bezhlavo mlatit ci rovno strielat ako by to mnoho ludi ktory o zastavovani utecencov na hraniciach aj latentne chcela, len to otvorene nepovedia.

      Tiez by sa mi viac pacilo keby jednotna EU vyslala svoje ozbroejene sily, tie by narobili napr poriadok v Syrii podla nasho zelania nech by to bola udrzanie Asada ci jeho zhodenie bez ohladu na zaujem Ruska ci USA a odlifrovat tych ludi nazad, lenze to su tak vlhke sny.
      Skrýt celý příspěvek

     • Slavoslav
      17:38 12.01.2019

      btw tu je clanok ohladom toho plota

      https://hnonline.sk/svet/51924...

      "Plot je miestami poškodený, jasne na ňom ...
      Zobrazit celý příspěvek

      btw tu je clanok ohladom toho plota

      https://hnonline.sk/svet/51924...

      "Plot je miestami poškodený, jasne na ňom vidieť známky manipulácie. Utečenci ho podliezajú i preliezajú."

      a to vsetko za asistencie rendersikov ktory ich nasledne zhromazdia a presunu do tabora. Ale aby som plotu nebral vsetky zasluhy tak zrejme cast utecencov ktory boli na ceste odklonil na Slovinsko, ale to je tak vsetko
      Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  16:01 09.01.2019

  Dobre je tým našim Mi-24 v Afrike ...

  Zrušme vyradme a hlavne darujme za cenu šrotu súkromným firmám, to bolo heslo niektorých našich ministrov obrany ...

  Dobre je tým našim Mi-24 v Afrike ...

  Zrušme vyradme a hlavne darujme za cenu šrotu súkromným firmám, to bolo heslo niektorých našich ministrov obrany ...

  • Nesher
   16:06 09.01.2019

   A přesně tam (do Afriky) také Mi 24 patří. V dnešní době je tento stroj (už pro svoji koncepci létajícího BVP) vhodný opravdu jenom někam, kde nehrozí setkání s trochu moderní ...
   Zobrazit celý příspěvek

   A přesně tam (do Afriky) také Mi 24 patří. V dnešní době je tento stroj (už pro svoji koncepci létajícího BVP) vhodný opravdu jenom někam, kde nehrozí setkání s trochu moderní PLŘS. Takže do boje s Bokom Haram, ISIL, Talibanem či drogovými kartely v Amazonii dobré, ale v podmínkách Střední Evropy těžko využitelné.
   Skrýt celý příspěvek

   • Argonaut.CZ
    18:35 09.01.2019

    omluvte mou neznalost, ale jakou moderní ochranu vůči PLŘS mají jiné bitevní vrtulníky k dispozici? Z principu použití vrtulníkům nehrozí jen rakety, ale také munice větších ráží. ...
    Zobrazit celý příspěvek

    omluvte mou neznalost, ale jakou moderní ochranu vůči PLŘS mají jiné bitevní vrtulníky k dispozici? Z principu použití vrtulníkům nehrozí jen rakety, ale také munice větších ráží. Takže obvyklá ochrana je zálohování systémů, flare, a pancéřování. Samozřejmě rychlost a schopnost rychle zaměřit cíl a vypadnout.
    U Mi-24 je kombinace bitevního vrtulníku a přepravní kapacity. Slabiny, nikoli neodstranitelné, jsou hlavně v avionice.
    Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     18:53 09.01.2019

     Moderní bitevní vrtulníky (a to i včetně ruských) mají zcela jinou koncepci nasazení, tj. primárně působit z co největší dálky, skrytě a využívat moderních senzorů (včetně radaru). ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Moderní bitevní vrtulníky (a to i včetně ruských) mají zcela jinou koncepci nasazení, tj. primárně působit z co největší dálky, skrytě a využívat moderních senzorů (včetně radaru). Např. Apache US Army trénují údery z 7-8 kilometrů, vrtulník se kryje stromy, budovami či jinými překážkami (tj. odhaluje se palbě nepřítele na min. dobu) Mi 24 měl působit přímo nad předním okrajem bojiště (přímo na ráně), jeho schopnost skrytého působení je díky zastaralému vybavení, neobyčejně namáhavé pilotáži (udržet Hinda ve visu nízko nad zemí je stachanovský výkon) velmi omezená. Navíc je velký, relativně málo obratný. To jenom (velmi složitou) výměnou avioniky nevyřešíte. Ostatně sami Rusové to potichu uznali a jejich nové vrtulníky (Mi 28 i Ka 52) jsou postaveny ve smyslu západní koncepce. Takže dnes se Mi 24 opravdu hodí jen tam, kde je PVO velmi omezená, viz. velké ztráty UA Hindů v boji s Rusy na Donbase.
     Skrýt celý příspěvek

     • Argonaut.CZ
      19:54 09.01.2019

      to je sice hezké, ale bitevní vrtulník by měl být jak píšete schopen i přímé podpory svých jednotek, tedy "na dohled" a "na dostřel". To, o čem mluvíte, je spíše o rakětě Hellfire ...
      Zobrazit celý příspěvek

      to je sice hezké, ale bitevní vrtulník by měl být jak píšete schopen i přímé podpory svých jednotek, tedy "na dohled" a "na dostřel". To, o čem mluvíte, je spíše o rakětě Hellfire a možnostech jejího odpálení mimo vizuální kontakt.

      S pilotem Hindu jsem mluvil a opravdu si na síly v řízení nestěžoval. Spíše si stěžoval na způsob výcviku v ˇAČR. ano, je to velká kráva, ale s naloženou bych se potkat jako protivník nechtěl. Koncepce Hindu je jiná, než Apache nebo Cobry a pro zlepšení si myslím, že bylo nutné právě významně upgradovat avioniku.

      Ke ztrátám - ono se stačí podívat na ztráty Apachů v Iráku. Většina jich poškozená doletěla, ale ztráty měli, zejména střelbou ze země. Ve chvíli, kdy dojde na přímou podporu, je DŠK, či větší ráže, slušný protivník jak pro Mi-24, tak Cobru, nebo Apache.
      Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      22:27 09.01.2019

      A proč myslíte, že tuto koncepci Rusové dále nerozvíjeli? Prostě proto, že ani oni si nemohou dovolit v době PLŘS ztrácet stroje po desítkách. Ani sebe lépe pancéřovaný vrtulník ...
      Zobrazit celý příspěvek

      A proč myslíte, že tuto koncepci Rusové dále nerozvíjeli? Prostě proto, že ani oni si nemohou dovolit v době PLŘS ztrácet stroje po desítkách. Ani sebe lépe pancéřovaný vrtulník zásahu PLŘS neodolá, ono např. pancéřovat rotor nejde. Prostě podpora pozemních vojsk ala Šturmovik je dnes mimo.
      Skrýt celý příspěvek

     • Argonaut.CZ
      06:39 10.01.2019

      že je koncepce podpory ala šturmovik mimo je americká myšlenka, kterou samotní Američané už opustili, mj. kvůli psychologii podpory vlastních vojsk a povědomí o bojišti. Příklad - ...
      Zobrazit celý příspěvek

      že je koncepce podpory ala šturmovik mimo je americká myšlenka, kterou samotní Američané už opustili, mj. kvůli psychologii podpory vlastních vojsk a povědomí o bojišti. Příklad - diskuze o vyřazení A-10 a pak jejich ponechání a naopak prodlužování životnosti.

      Mě Hindy pořád dávají smysl. to, že je dále nerozvíjeli formou jiných konstrukcí moc neznamená, když je dále stavěli.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      10:15 10.01.2019

      Argonaut.CZ: "Koncepce Hindu je jiná"

      Ano, místo 2 ti umřou 3-9 lidí. Tomu se říká efektivita boje. A přitom stále taháš zbytečný modul pro posádku, ve chvíli kdy si hraješ na ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Argonaut.CZ: "Koncepce Hindu je jiná"

      Ano, místo 2 ti umřou 3-9 lidí. Tomu se říká efektivita boje. A přitom stále taháš zbytečný modul pro posádku, ve chvíli kdy si hraješ na bitevní vrtulník.

      V AFG, už za invaze SSSR dostávali Hindy pěkně do těla.

      USA- Opustili, a ve svém leteckém parku o 7000 strojích si jich nechali kolik? Vyrobily jich přes 700!
      Skrýt celý příspěvek

     • fenri
      21:45 10.01.2019

      Jirosi:
      Hind je prostě BVP. Je koncepce BVP mimo a budoucnost má jen tank? Jistě ne.
      Problém Hinda je, že nebyl dlouho modernizován. Kombinace toho, že dělal úkoly, kde to až tak ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi:
      Hind je prostě BVP. Je koncepce BVP mimo a budoucnost má jen tank? Jistě ne.
      Problém Hinda je, že nebyl dlouho modernizován. Kombinace toho, že dělal úkoly, kde to až tak nevadilo a nebo vadilo, ale zákazník nebyl dost solventní.
      Upgrade na Mil-35 je ve skutečnosti jen minimum nutného. Ten stroj by šlo posunout ještě o hodně dál. A ano, pořád bude selhávat v roli tanku. Protože to není tank.
      Skrýt celý příspěvek

     • Slavoslav
      15:15 11.01.2019

      Argonaut

      A10 je ponechana najma kvoli politickemu lobingu. S psychologickou podporou suhlasim. Pesiak rad vidi, ked mu nieco lieta nizko nad hlavou a sype to na nepriatela, ale ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Argonaut

      A10 je ponechana najma kvoli politickemu lobingu. S psychologickou podporou suhlasim. Pesiak rad vidi, ked mu nieco lieta nizko nad hlavou a sype to na nepriatela, ale ohladom situacneho povedomia je bezpecnejsi pre vlastne jednotky CAS realizovany F16 tkou prostrednictvom chytrych bomb ako davka z 30tky na A10-ine

      Jirosi

      Hind nebol stavany na podmienky Afganu, ale pre koncept hlbkoveho boja na sirokej fronte v podmienkach europy kde mal dopravit jednotky dopredu a pomoct im ta vydrzat kym sa k nim dohrnu tankove kolony. Nie poletovat uzkymi udoliami.
      Skrýt celý příspěvek

  • HEKTOR
   17:39 09.01.2019

   Flader - no minimálne 3-4 ks mi-24 "parkujú" v civilno/vojenskom areáli za zvolenom...tipujem to na odkúpenú techniku nejakého podnikatela,má tam naozaj veľa rôznej techniky...

   Flader - no minimálne 3-4 ks mi-24 "parkujú" v civilno/vojenskom areáli za zvolenom...tipujem to na odkúpenú techniku nejakého podnikatela,má tam naozaj veľa rôznej techniky...