Maďarská armáda kupuje německá bojová vozidla pěchoty Lynx

-
18. 8. 2020
-
187 komentářů
-
Jan Grohmann
Maďarské ministerstvo obrany pokračuje v působivé akviziční jízdě ‒ od německé společnosti Rheinmetall nakoupí nová bojová vozidla pěchoty (BVP) Lynx. Vozidla pro maďarskou armádu vzniknou ve společném maďarsko-německém podniku přímo v Maďarsku.
Klíčová dohoda o vytvoření společného výrobního podniku mezi německou společností Rheinmetall a maďarskou vládou byla podepsána v německém městě Unterlüssing v pondělí. Průmyslová dohoda dosahuje výše dvou miliard euro. Jedná se o historicky nejvýznamnější investici do maďarského obranného průmyslu. Součástí dohody je výstavba výrobního závodu přímo v Maďarsku.
Obecně Budapešť o svých vyzbrojovacích programech a o parametrech smluv pouští ven jen minimum informací. V tomto případě se zdá, že částka dvě miliardy euro se váže výhradně pro oblast průmyslové spolupráce a jde o společné náklady německé a maďarské strany do maďarského obranného průmyslu.
Co se týče výroby, dá se v Maďarsku očekávat zejména konečná montáž, oživení a testování Lynxů. Maďarský průmysl může také zajistit výrobu pancéřových skeletů vozidel (materiál s největší pravděpodobností ale dodají německé firmy) a jiných „železných“ dílů. Jistě se ale najdou ale i další maďarské společnosti, které se začlení do dodavatelského řetězce Rheinmetallu. A nakonec společný maďarsko-německý podnik nepochybně zajistí provozní podporu a servis maďarských Lynxů, případně vývoj a výrobu užitkových modulů (viz dále).
Za maďarskou stranu se na výrobě Lynxů bude pravděpodobně podílet maďarský strojírenský podnik Rába. Tento podnik mimo jiné vyráběl na základě licence německá nákladní vozidla právě od společnosti Rheinmetal.
Nákup BVP Lynx je další příklad multimiliardové maďarsko-německé spolupráce v oblasti obrany. Maďarsko se v rámci NATO zavázalo postavit a vyzbrojit, podobně jako Česká republika, jednu těžkou mechanizovanou brigádu. Budapešť svou brigádu postaví téměř výhradně na německé vojenské technice a na německém systému výcviku. V roce 2019 se Maďarsko navíc stalo největším odběratelem německých zbraní vůbec.
Parametry těžké obrněné brigády NATO popisuje veřejný dokument „Capability Codes and Capability Statements“ ‒ těžká brigáda musí mít mimo jiné tři prapory s BVP a jeden prapor s tanky. V maďarské těžké brigádě tak kromě Lynxů najdeme také 44 německých tanků Leopard 2A7+ (+ 12 výcvikových Leopardů 2A4) a zřejmě (pokud nepůjde o samostatnou dělostřeleckou jednotku, jako v případě Armády ČR) 24 samohybných houfnic PzH 2000.
„Toto partnerství znamená více než modernizaci armády,“ uvádí tiskové prohlášení maďarské vlády. Spolupráce s významnou německou společností podle Budapešti především pomůže obnovit maďarský zbrojní průmysl.
„Krátce po tancích a houfnicích pořizujeme bojová vozidla pěchoty, které dohromady vytváří výkonný balíček schopností [maďarské armády],“ komentovali podpis ve společném prohlášení maďarský ministr pro vědu a inovace László Palkovics a vládní zástupce pro rozvoj obrany Gáspár Maróth.
„Jsme hrdí, že můžeme významně přispět k rozšíření schopností maďarských obranných technologií ve spolupráci s místním průmyslem. Těšíme se na spolupráci s našími maďarskými přáteli a partnery a uděláme maximum pro zajištění dlouhodobého úspěchu podnikání,“ uvedl Armin Papperger, předseda představenstva společnosti Rheinmetall.
O nákupu maďarských Lynxů nejsou žádné další oficiální informace. Mluví se ale o nákupu 200+ vozidel Lynx pro maďarskou armádu s termínem dodání nejdříve od roku 2024. Současně se v maďarském tisku neustále mluví o nákupu nových kolových bojových vozidel / transportérů Boxer od firmy Rheinmetall. Nákup kolových obrněnců je nutným předpokladem k dokončení výstavby maďarské těžké mechanizované brigády.
Ukázka modularity BVP Lynx
Maďarsko, jako jiné země NATO, se zavázalo zvýšit své obranné výdaje na 2 % svého HDP. Této mety dosáhne Budapešť v roce 2024. V příštím roce Budapešť na obranu vydá 778 miliard forintů (58 miliard Kč), což je o 30 % více než v letošním roce.
Maďarské ministerstvo obrany, jak díky větším penězům, tak díky sebevědomému a efektivnímu akvizičnímu procesu, uzavírá doslova jednu vyzbrojovací smlouvu za druhou. Minulý týden například Maďarsko podepsalo dohodu o záměru ve věci nákupu amerických střel AMRAAM / AMRAAM-ER pro systém protivzdušné obrany NASAMS.
Do konce roku 2021 dorazí do Maďarska všech 20 víceúčelových vrtulníků H145M zakoupených od společnosti Airbus, do roku 2023 pak 16 středních víceúčelových vrtulníků H225M. Maďarsko také zahájilo licenční výrobu českých vojenských pušek a nakoupilo velké množství švédských pancéřovek Carl Gustaf M4. Maďarský kapitál také vstoupil do rakouských a českých obranných společností (Aero Vodochody).
Hodně se také mluví o nákupu tureckých vozidel kategorie MRAP Ejder Yalcinja a Yörük. Ale o této zakázce je naprosté minimum informací. Dále se spekuluje o nákupu brazilských dopravních letadel KC-390, amerických letadel F-35A Lightning II, ale i o nákupu nových kulometů a odstřelovacích pušek.
Lynx je obecně považován za levnější německou alternativu k BVP Puma, která je specializována pro potřeby německého Bundeswehru. Lynx má tedy klasickou svařovanou samonosnou panceřovou korbu. Podvozek využívá desítky let osvědčené řešení ‒ torzní tyče a výkyvná ramena s tlumiči rázů.
„Stealth“ vzhled Lynxu je vytvořen zejména s ohledem na estetiku, balistickou odolnost (čelní šikmý pancíř) a také s ohledem na snadnou a efektivní instalaci přídavných pancéřových modulů. Nedá se v žádném případě očekávat, že ostře řezané rysy Lynxu jakýmkoliv způsobem ztěžují zaměření vozidla pomocí pozemních nebo leteckých radiolokátorů, včetně radiolokačních hlavic některých přesných zbraní.
Velkou výhodou Lynxe je použití komerčně dostupného pohonného systému a velká modularita (jako u vozidel Boxer). Na základní platformu lze velmi rychle umísťovat různé užitkové moduly, které dokáže případně vyvíjet i domácí průmysl.
Zdroj: Reuters
Související články
Lynx: Nové bojové vozilo pěchoty z Německa
Německá Rheinmetall na výstavě EUROSATORY představila nové bojové vozidlo pěchoty Lynx. Nový ...
-
15.06.2016
-
43 komentářů
-
Jan Grohmann
BVP pro Austrálii: KF41 Lynx vs AS21 Redback
Australské ministerstvo obrany v rámci programu LAND 400 Phase 3 vybralo dva finalisty na nové ...
-
19.09.2019
-
29 komentářů
-
Jan Grohmann
Bojové vozidlo pěchoty Lynx 41 vypadlo z amerického programu OMFV
Americká armáda (US Army), resp. Velitelství pro smluvní dodávky americké armádě ACC (Army ...
-
09.10.2019
-
34 komentářů
-
Jan Grohmann
Tak už majú aspoň niečo.
https://www.armyweb.cz/clanek/...Tak už majú aspoň niečo.
https://www.armyweb.cz/clanek/...No tak maďarský Lynx nemá 35mm kanón ani náhodou!
Fotografie:
https://forum.htka.hu/threads/...
https://forum.htka.hu/threads/...No tak maďarský Lynx nemá 35mm kanón ani náhodou!
Fotografie:
https://forum.htka.hu/threads/...
https://forum.htka.hu/threads/...
Budúci týždeň pôjdu Maďari testovať turecké drony a Rheinmetall vraj plánuje presunúť do Maďarska časť výroby ...Zobrazit celý příspěvek
Budúci týždeň pôjdu Maďari testovať turecké drony a Rheinmetall vraj plánuje presunúť do Maďarska časť výroby "Oerlikonu":
https://hirtv.hu/magyarorszage... Skrýt celý příspěvekEšte niekoľko zaujímavostí z videa pre tých, čo prípadne nerozumejú po maďarsky ;-) : - výber dronu bude nakoniec záležať od toho, kto ponúkne výrobu v Maďarsku. - budúci týždeň ...Zobrazit celý příspěvek
Ešte niekoľko zaujímavostí z videa pre tých, čo prípadne nerozumejú po maďarsky ;-) :
- výber dronu bude nakoniec záležať od toho, kto ponúkne výrobu v Maďarsku.
- budúci týždeň bude nejaké vyhlásenie v súvislosti s Rheinmetallom - pôjde podľa všetkého o to PVO, o ktorom už prv unikli informácie.
- v Maďarsku sa plánuje vývoj úplne nového vozidla 8x8 vychádzajúceho z Boxera.
- popri StrikeShielde, ktorý pôjde vyslovene na Lynxy, sa ešte rokuj o dvoch ďalších izraelských resp. nemecko-izraelských sytémoch, ktoré by chceli vyrábať doma.
- raketovému delostrelectvu sa zatiaľ neplánujú venovať, lebo počítajú, že sa za pár rokov môže stať prežitkom.
- Maďarsko zatiaľ nebude kupovať bojové vrtuľníky, no zapojí sa do programu vývoja nástupcu Eurocopter Tigera (prototyp očakávajú medzi 2035-2040).Skrýt celý příspěvek
Maďarské Lynxy budú vybavené systémom aktívnej ochrany StrikeShield: https://magyarnemzet.hu/belfol...
Maďarské Lynxy budú vybavené systémom aktívnej ochrany StrikeShield: https://magyarnemzet.hu/belfol...
A ešte aj po nemecky :-) : https://soldat-und-technik.de/...
A ešte aj po nemecky :-) : https://soldat-und-technik.de/...
A ešte aj niečo o systéme EVPU Defense: https://www.idnes.cz/zlin/zpra...
A ešte aj niečo o systéme EVPU Defense: https://www.idnes.cz/zlin/zpra...
Operations during exercise Brave Warrior 2020, Lynx in Hungary:
https://kepkuldes.com/images/d...Operations during exercise Brave Warrior 2020, Lynx in Hungary:
https://kepkuldes.com/images/d...Lynx in Hungary
Brave Warrior 2020 - Hungary
https://kepkuldes.com/images/e...Lynx in Hungary
Brave Warrior 2020 - Hungary
https://kepkuldes.com/images/e..."It is done: Hungary has ordered the Lynx infantry fighting vehicle!" https://esut.de/2020/09/meldun... "The government ...Zobrazit celý příspěvek
"It is done: Hungary has ordered the Lynx infantry fighting vehicle!"
https://esut.de/2020/09/meldun...
"The government in Budapest has now ordered 218 Lynx armored personnel carriers, 9 armored recovery vehicles 3 Buffalo, simulators, spare parts and training services for over two billion euros."Skrýt celý příspěvek... a závod bude v Zalaegerszegu: https://www.portfolio.hu/gazda...
... a závod bude v Zalaegerszegu: https://www.portfolio.hu/gazda...
A vie sa aká bude základná výzbroj? Či 30 mm, 35 mm Wotan alebo niečo väčšie + aké PTRS?
A vie sa aká bude základná výzbroj? Či 30 mm, 35 mm Wotan alebo niečo väčšie + aké PTRS?
Posádková veža Lance s 30mm kanónom. Asi to bolo schválne nakonfigurované tak, aby na novembrových testoch mohol Rheinmetall vyhlásiť, že čo ponúkajú Čechom, už kúpili aj Maďari.
Posádková veža Lance s 30mm kanónom. Asi to bolo schválne nakonfigurované tak, aby na novembrových testoch mohol Rheinmetall vyhlásiť, že čo ponúkajú Čechom, už kúpili aj Maďari.
Už som si to prečítal v článku od Abletona, nemal som čas si to podrobnejšie prejsť. Škoda, ten 35 mm Wotan sa mi páči viac, ale ako píšeš, nahráva sa na výber v ČR. Ak im to ...Zobrazit celý příspěvek
Už som si to prečítal v článku od Abletona, nemal som čas si to podrobnejšie prejsť. Škoda, ten 35 mm Wotan sa mi páči viac, ale ako píšeš, nahráva sa na výber v ČR. Ak im to vyjde, tak 438 ks je už pekný obchod. Ak by ešte uspeli v Austrálii, sú za vodou.
Ktovie čo sa vymyslí u nás? Dúfam, že sa nebude len deklarovať, ale aj obstarávať a zmysluplnne aj BVP aj tanky, to je základ ˇťažkej brigády!
Maďari do toho naliali za rok-dva poriadne peniaze a nevymýšľajú rôzne výskumy a vývoje. Síce nemajú takú minulosť v zbrojárskom priemysle, ale aj tomu nášmu už ušiel vlak a bude problém naň naskočiť.
Môžeme len dúfať, že sa to u nás snáď pohne k lepšiemu.Skrýt celý příspěvek
Už bol zverejnený počet obstaraných vozidiel - 218ks: https://pestisracok.hu/lynx-gy...
Už bol zverejnený počet obstaraných vozidiel - 218ks: https://pestisracok.hu/lynx-gy...
Tak nějak se to dalo čekat, přeci jen o maďarském nákupu Lynxů se mluví už docela dost dlouho a patrně jej uspíšilo australské rozhodnutí vybrat jej do užšího výběru spolu s AS21. ...Zobrazit celý příspěvek
Tak nějak se to dalo čekat, přeci jen o maďarském nákupu Lynxů se mluví už docela dost dlouho a patrně jej uspíšilo australské rozhodnutí vybrat jej do užšího výběru spolu s AS21. Z našeho pohledu jde o docela slušnou facku všem kritikům nákupu nových vozidel a že těch cca 52 mld je nesehnatelnou částkou. Vozidla očividně jde vybrat velmi rychle a rovněž sehnat potřebné prostředky. To vše u státu v dost obdobné pozici jako ČR.Skrýt celý příspěvek
Článok o súčasnom maďarskom štátnom zbrojnom priemysle: https://jogalappal.hu/az-allam...
Článok o súčasnom maďarskom štátnom zbrojnom priemysle: https://jogalappal.hu/az-allam...
Už i ti Maďaři vědí co koupit, jen Češi budou asi modernizovat. Jako bývalému vojákovi je mě smutno z těch našich expertů. Jo mrzký peníz dělá své !!
Už i ti Maďaři vědí co koupit, jen Češi budou asi modernizovat. Jako bývalému vojákovi je mě smutno z těch našich expertů. Jo mrzký peníz dělá své !!
Lynx frčí: https://eurasiantimes.com/germ...
Lynx frčí: https://eurasiantimes.com/germ...
Doporučuju se zamyslet nad ekonomikou věci. HDP Maďarska je k roku 2018 celkem 158 mld. USD. HDP naše 245 mld. USD. V roce 2021 Budapešť na obranu vydá 778 mld. forintů (2,64 mld. ...Zobrazit celý příspěvek
Doporučuju se zamyslet nad ekonomikou věci. HDP Maďarska je k roku 2018 celkem 158 mld. USD. HDP naše 245 mld. USD. V roce 2021 Budapešť na obranu vydá 778 mld. forintů (2,64 mld. USD), což je o 30 % více než v roce 2020.
Co z toho plyne? Maďaři si tuhle zbrojní jízdu užívají za 1,7 % HDP z roku 2018. Nemám čerstvější data a nevím, jak zapůsobil covid, ale tipuju, že v roce 2021 to procento bude ještě nižší. Proč to píšu? Vyvolává se dojem, že Maďaři se pomalu chystají k obnově uspořádání před Trianonem silou, a přitom ANI ONI NEPLNÍ požadovaná 2 % HDP ze strany NATO. A teď si představte, jaká jízda by to byla, kdyby ČR dokázala podobně efektivně využít svá 2 %, tedy 4,9 mld. USD v cenách roku 2018, mimochodem skoro dvojnásobek Maďarského rozpočtu.Skrýt celý příspěvekPokud zachovají částku kterou dávajído armády, tak bude podíl na HDP naopak větší. Nemá smysl uvažovat coby kdyby. Reálně naše armáda 2% už dávno neviděla a patrně ještě dlouho ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud zachovají částku kterou dávajído armády, tak bude podíl na HDP naopak větší.
Nemá smysl uvažovat coby kdyby. Reálně naše armáda 2% už dávno neviděla a patrně ještě dlouho neuvidí.Skrýt celý příspěvekChjo, tak zpět na ZŠ. HDP v čase roste, s výjimkou krizí. HDP v roce 2021 bude vyšší než v roce 2018. Proto bude procento z cen v roce 2018 o tři roky později vstažené k aktuálnímu ...Zobrazit celý příspěvek
Chjo, tak zpět na ZŠ. HDP v čase roste, s výjimkou krizí. HDP v roce 2021 bude vyšší než v roce 2018. Proto bude procento z cen v roce 2018 o tři roky později vstažené k aktuálnímu HDP nižší. Příklad:
HDP (2018) = 100; 2 % = 2, utratíme 2, tedy 2 %
HDP (2030) = 200; 2 % = 4, utratíme 3, tedy o 50 % více než v 2018; přesto došlo k poklesu podílu útraty na HDP na 1,5 %
Jinými slovy, při rostoucím základu se procentuální podíl fixní částky snižuje. OMG.Skrýt celý příspěvekJestli jste si neráčil všimnout tak tu máme celoevropský průměrný pokles HDP o 8-10%. Je tady celkem jasné že rok 2021 dost stěží překoná rok 2018. Tedy pokud udrží stejný rozpočet ...Zobrazit celý příspěvek
Jestli jste si neráčil všimnout tak tu máme celoevropský průměrný pokles HDP o 8-10%. Je tady celkem jasné že rok 2021 dost stěží překoná rok 2018. Tedy pokud udrží stejný rozpočet obrany tak podíl k HDP bude pochopitelně růst. OMFG.Skrýt celý příspěvek
V 2. štvrťroku mali pokles 13,6% : https://www.ksh.hu/nemzeti-sza...
V 2. štvrťroku mali pokles 13,6% : https://www.ksh.hu/nemzeti-sza...
Já miluju, když se někdo ztrapňuje pseudoznalostmi a selským rozumem. Je to legrace, ale svým způsobem smutná, ukazuje, jak jsme na tom jako národ blbě v elementární matematice, ...Zobrazit celý příspěvek
Já miluju, když se někdo ztrapňuje pseudoznalostmi a selským rozumem. Je to legrace, ale svým způsobem smutná, ukazuje, jak jsme na tom jako národ blbě v elementární matematice, logice a ano, i té základní ekonomii. Zkráceně řečeno, nemáte pravdu. Nemám konkrétní maďarská čísla a nechce se mi je hledat. Ale dle aktuální prognózy pro ČR bude nominální HDP za rok 2020 i po covidu o cca 200 mld. Kč vyšší, než v roce 2018. "Je tady celkem jasné že..." no není to celkem jasné. Za domácí úkol nastudujte rozdíl mezi nominálním a reálným HDP, z kterého typu se berou ta procenta a proč je mezi nima takový rozdíl. Dále co jsou meziroční a mezičtvrtletní změny (hint 1Q je nom. meziroční růst 5 %, 2Q pokles 5 %, jaká je mezičtvrletní změna? Proč na tuto otázku v podstattě nejde odpovědět? Zahrňte i rozdíl mezi procentem a procentním bodem.). A mimochodem, děsně mě dráždí, když někdo neumí rozlišovat mezi "2 %" slovy dvě procenta a "2%" slovy dvouprocentní.
Shrnuto, pokud krize covid nebude dále eskalovat, je vysoce pravděpodobné, že nominální HDP bude i přes ni v roce 2020 vyšší, než v roce 2018.Skrýt celý příspěvekTakže v roce 2018 byl HDP ČR 5 310.3 mld. Kč. V roce 2019 rostlo HDP o 2.4% na 5 647 181.0 mld. Kč a tenhle rok se čeká pokles o 8,2 %. Takže na to až bude v roce 2021 vyšší hdp ...Zobrazit celý příspěvek
Takže v roce 2018 byl HDP ČR 5 310.3 mld. Kč. V roce 2019 rostlo HDP o 2.4% na 5 647 181.0 mld. Kč a tenhle rok se čeká pokles o 8,2 %. Takže na to až bude v roce 2021 vyšší hdp než v roce 2018 si počkám. Stát se to může, ale to by příští rok musel přijít opravdu velký růst.
Jinak to že se příští rok zvýší proventuální podíl výdajů na obranu nad plánovaná 1.4% a přitom částka zůstane stejná netvrdím jenom já.Skrýt celý příspěvekOpět špatně: 2018: 5,32 bil. Kč 2019: 5,65 bil. Kč 2020: predikce, s očekávaným poklesem (střední odhad) 5,53 bil. Kč 2021: -"- 5,78 bil. Kč Znovu opakuju, nejsou to kupecké ...Zobrazit celý příspěvek
Opět špatně:
2018: 5,32 bil. Kč
2019: 5,65 bil. Kč
2020: predikce, s očekávaným poklesem (střední odhad) 5,53 bil. Kč
2021: -"- 5,78 bil. Kč
Znovu opakuju, nejsou to kupecké počty, které tu prezentujete. Končím s makroeko kurzem, nemá smysl mluvit do zdi. Čísla prezentovaná v médiích v těch procentech poklesu jsou správně, nicméně když je evidentně neumíte promítnout do nominálních hodnot, a ještě jste přesvědčený, že máte pravdu, další diskuze nemá smysl.Skrýt celý příspěvek
Karlos.cz: "s výjimkou krizí".... a krizi tu zrovna jednu máme, HDP bude mít letos pokles a optimisté věří v návrat předkrizových čísel nejdříve v roce 2022. Nicméně chápu pointu, ...Zobrazit celý příspěvek
Karlos.cz: "s výjimkou krizí".... a krizi tu zrovna jednu máme, HDP bude mít letos pokles a optimisté věří v návrat předkrizových čísel nejdříve v roce 2022. Nicméně chápu pointu, se kterou souhlasím. Krize-nekrize Maďaři nezbrojí nějak nebezpečně mnoho a strašit se Trianonem není na místě. Maďaři naopak zasluhují pochvalu za kvalitní skladbu techniky pro splnění závazku NATO, tj. modernizaci těžké brigády.Skrýt celý příspěvek
ad HDP bude mít letos pokles a optimisté věří v návrat předkrizových čísel nejdříve v roce 2022. A přesto se v roce 2020 můžeme mít nominálně lépe, než v roce 2018, neb je tu ještě ...Zobrazit celý příspěvek
ad HDP bude mít letos pokles a optimisté věří v návrat předkrizových čísel nejdříve v roce 2022. A přesto se v roce 2020 můžeme mít nominálně lépe, než v roce 2018, neb je tu ještě rok 2019 s poměrně masivním růstem. + to, co jsem napsal výše.
Nicméně kvituju, že jste si všimnul základní myšlenky příspěvku. Tím směrem bych se chtěl dál bavit, kurz makroekonomie se mi tu fakt zakládat nechce....Skrýt celý příspěvek
Ono to má i své klady, když je budou mít o pár let dříve než AČR (případně). Alespoň dají do kupy ty další varianty, vychytají nějaké mouchy a odškrtneme si položku, že už ně někdo ...Zobrazit celý příspěvek
Ono to má i své klady, když je budou mít o pár let dříve než AČR (případně). Alespoň dají do kupy ty další varianty, vychytají nějaké mouchy a odškrtneme si položku, že už ně někdo "zavedl do výzbroje".Skrýt celý příspěvek
Ani by som nepovedal. Pokiaľ ešte ako tak platia vaše termíny, tak by sa dodávky pre AČR mali začať hádam aj skôr, než bude v Maďarsku spustená výroba.
Ani by som nepovedal. Pokiaľ ešte ako tak platia vaše termíny, tak by sa dodávky pre AČR mali začať hádam aj skôr, než bude v Maďarsku spustená výroba.
Tak spíš to vypadá že budou dodávané prakticky souběžně. Navíc není vůbec jisté ze vyhraje Lynx.
Tak spíš to vypadá že budou dodávané prakticky souběžně. Navíc není vůbec jisté ze vyhraje Lynx.
Kdyby ano. Tak by mě zajímalo jestli by byli schopni vůbec dodržet termíny a do roku 2026 vyrobit 400 a více kusů.
Kdyby ano. Tak by mě zajímalo jestli by byli schopni vůbec dodržet termíny a do roku 2026 vyrobit 400 a více kusů.
Jak my tak Maďaři chtějí provádět minimálně montáž vozidel na svém území. Tedy by museli vzniknout alespoň dvě montážní linky. Jedna v tom německo-maďarském závodě a druhá ve VOP ...Zobrazit celý příspěvek
Jak my tak Maďaři chtějí provádět minimálně montáž vozidel na svém území. Tedy by museli vzniknout alespoň dvě montážní linky. Jedna v tom německo-maďarském závodě a druhá ve VOP CZ. U nás by měly dodávky probíhat až do roku 2027.Skrýt celý příspěvek
No právě. Dvě nové linky a k tomu i nabrat a zaučit lidí kterých je málo. A linky, které už fungují na tanky nebo něco jiného taky nechrlí jeden výrobek za týden, spíš tak jeden ...Zobrazit celý příspěvek
No právě. Dvě nové linky a k tomu i nabrat a zaučit lidí kterých je málo. A linky, které už fungují na tanky nebo něco jiného taky nechrlí jeden výrobek za týden, spíš tak jeden za měsíc. Je to nedostatečnou kapacitou zbrojovek nebo jen to natahují co to dá než seženou nové zakázky? Kdo ví...Skrýt celý příspěvek
Zatiaľ najaktuálnejší článok o maďarskom LYNXe: ...Zobrazit celý příspěvek
Zatiaľ najaktuálnejší článok o maďarskom LYNXe: https://www.portfolio.hu/gazda... Skrýt celý příspěvek
Ad nákupy Maďarska: lietajú tu sumy stoviek miliónov, až miliárd Eur, to naozaj Maďari majú toľko peňazí? Inak co sa týka BVP, je zaujimave vidieť, že zatiaľ čo pri hufniciach ACR ...Zobrazit celý příspěvek
Ad nákupy Maďarska: lietajú tu sumy stoviek miliónov, až miliárd Eur, to naozaj Maďari majú toľko peňazí?
Inak co sa týka BVP, je zaujimave vidieť, že zatiaľ čo pri hufniciach ACR striktne trvala na odskusanom a zavedenom výrobku v iných armádach, pri Lynxovi by to už neplatilo, náhoda?Skrýt celý příspěvekA je to tu zase, slovenská houfnicová frustrace. Kdybyste nenabízeli Z2 za cenu PhZ 2000, tak to mohlo dopadnout jinak. Náhoda, nebo nemožnost přiznat (při nabídce realistické ...Zobrazit celý příspěvek
A je to tu zase, slovenská houfnicová frustrace. Kdybyste nenabízeli Z2 za cenu PhZ 2000, tak to mohlo dopadnout jinak. Náhoda, nebo nemožnost přiznat (při nabídce realistické ceny) jak moc Konštrukta slovenský erár natáhla?Skrýt celý příspěvek
Nepovedal by som ze frustrácia, ale ako Slovák kopem za svoju stranu a chvíľu som aj kopal za NGcko, nie z Kunovic. To sa snáď dá pochopiť. Ono, povedzme si na rovinu, SR bude žiť ...Zobrazit celý příspěvek
Nepovedal by som ze frustrácia, ale ako Slovák kopem za svoju stranu a chvíľu som aj kopal za NGcko, nie z Kunovic. To sa snáď dá pochopiť. Ono, povedzme si na rovinu, SR bude žiť aj bez Konštrukty a ČR bude žiť aj bez Aera, ale aj tam aj tam pracuje kopec šikovných (a niekedy aj príjemných) ľudí. A tých by bola škoda.Skrýt celý příspěvek
Já říkám frustrace. A navíc zcela nesmyslná, nikdy nikdo neřekl, neslíbil, nenapsal, dokonce ani nenaznačil, že by AČR mířila k nákupu slovenských děl. Dokonce i CSG, které mělo ...Zobrazit celý příspěvek
Já říkám frustrace. A navíc zcela nesmyslná, nikdy nikdo neřekl, neslíbil, nenapsal, dokonce ani nenaznačil, že by AČR mířila k nákupu slovenských děl. Dokonce i CSG, které mělo původně protlačit EVU pochopilo kde je větší potenciál pro futuro a nechalo toho.
A znovu opakuji, za cenu, kterou za ty děla Konštrukta chtěla by to koupil leda šílenec.
A také jsem si nevšiml, že by tu vypukla stejná česká hysterie když jste místo Corsaka "vyvinuli" s Patria Vydru. Prostě někdo jiný byl lepší, to se stává.Skrýt celý příspěvekKeď myslíte, určite budete mat pravdu, naozaj. Pre český tender bola konštruovana Eva 8x8 a ako bolo neraz spomenuté, nebola uvažovana preto, lebo nebola zavedená. Na cenu sa nikto ...Zobrazit celý příspěvek
Keď myslíte, určite budete mat pravdu, naozaj.
Pre český tender bola konštruovana Eva 8x8 a ako bolo neraz spomenuté, nebola uvažovana preto, lebo nebola zavedená. Na cenu sa nikto ani len nepýtal.Skrýt celý příspěvekTak jo, bylo to odporné čehúnské protislovenské spiknutí. Když se Vám bude lépe spát. V realitě to byla kombinace politiky, ekonomiky a techniky. Jako každý nákup zbraní. A v těch ...Zobrazit celý příspěvek
Tak jo, bylo to odporné čehúnské protislovenské spiknutí. Když se Vám bude lépe spát.
V realitě to byla kombinace politiky, ekonomiky a techniky. Jako každý nákup zbraní. A v těch prvních dvou parametrech neměla Bratislava co nabídnout.
A ani v té technice to zase taková hitparáda nebyla, viz. střelivo.Skrýt celý příspěvek
poznamka je to dobra, jednou prototyp nevadi, jindy by vadil, to ferove neni. Z2 ale neuspela kvuli cene a integrovane munici.
poznamka je to dobra, jednou prototyp nevadi, jindy by vadil, to ferove neni. Z2 ale neuspela kvuli cene a integrovane munici.
V případě BVP budou prototypy de facto dva, i Ascod 42 snad neprovozuje nikdo jiný. Pokud by se Lynx, Ascod vyloučili, tak zbývá CV 90 a to je trochu málo pro výběr. Ta cena za ...Zobrazit celý příspěvek
V případě BVP budou prototypy de facto dva, i Ascod 42 snad neprovozuje nikdo jiný. Pokud by se Lynx, Ascod vyloučili, tak zbývá CV 90 a to je trochu málo pro výběr.
Ta cena za Zuzany byla nepřijatelná. Berte to tak, že zvítězily vztahy s Nexter, se kterým se realizuje i Titus.Skrýt celý příspěvekCV 90 Mk. IV je na tom zcela stejně, existuje jen v prototypu, nikdo ho nemá a pokud neuspěje u nás, tak asi ani mít nebude. Jinak, uznávám, že jsem v reakci na ty neustálé ...Zobrazit celý příspěvek
CV 90 Mk. IV je na tom zcela stejně, existuje jen v prototypu, nikdo ho nemá a pokud neuspěje u nás, tak asi ani mít nebude.
Jinak, uznávám, že jsem v reakci na ty neustálé slovenské narážky na děla trochu senzitivní, ale ono je to opravdu únavné.
Vážně nerozumím proč nedokáží pochopit, že v součtu technických, ekonomicko-finančních (nejde jen o samotnou cenu, ale třeba o potenciál spolupráce do budoucna) a hlavně politických kritérií, tahali, zcela logicky, za kratší konec provazu. Už to, že se Z2 dostala do úplného finále je v kontextu výše uvedeného úspěch. Osobně jsem tipoval finále mezi Ceasarem a Atmosem ve verzi pro IDF.Skrýt celý příspěvekDokonce i CV 90, tak to bychom si bez prototypů nevybrali nic. Ta cena Zuzan v nabídce pro AČR byla opravu mimo realitu. Takhle to v současné konkurenci nikomu neprodají. Dopadnou ...Zobrazit celý příspěvek
Dokonce i CV 90, tak to bychom si bez prototypů nevybrali nic.
Ta cena Zuzan v nabídce pro AČR byla opravu mimo realitu. Takhle to v současné konkurenci nikomu neprodají. Dopadnou jako my s Alcami.
(a to fandím houfnicím s věží než tomu co pořídila AČR)
Z hlediska nabízených BVP se mohlo ještě zvažovat i o AGM Donar na podvozku Ascod2. Tam bych si dokázal představit i verzi houfnice Diana, která se ucházela o zakázku v Polsku.Skrýt celý příspěvek
Pane rozhodovala hlavně cena jiné v tom ceasar vyšel daleko líp. A hlavně podílu našich firem se máme podílet přímo přes 50%. U Zuzany skoro vůbec. Naši armádě to stačí až až proč ...Zobrazit celý příspěvek
Pane rozhodovala hlavně cena jiné v tom ceasar vyšel daleko líp. A hlavně podílu našich firem se máme podílet přímo přes 50%. U Zuzany skoro vůbec. Naši armádě to stačí až až proč platit dvakrát tolik?!Skrýt celý příspěvek
To není náhoda. Tomu se říká pragmatizmus. Co je to vlastně houfnice? Masivní trubka na kolcách či pásech. Co potřebujete na takovém zbraňovém systém reálně vyvíjet a zlepšovat? ...Zobrazit celý příspěvek
To není náhoda. Tomu se říká pragmatizmus.
Co je to vlastně houfnice? Masivní trubka na kolcách či pásech. Co potřebujete na takovém zbraňovém systém reálně vyvíjet a zlepšovat? Dostřel, přesnost možná ještě kadenci čí průchodnost terénem? Reálně každá houfnice plní svůj úkol ať jí vyrábí kdo chce. Takže tady není potřeba nějak riskovat a hledat něco neodzkoušeného, inovativního, něco na čem si budete v budoucnu moct udělat něco po svém. Jednoduše na houfnici toho sami už moc nevymyslíte a nezměníte. Jen můžete zlepšovat její parametry.
Naproti tomu BVP je trochu jiný typ zbraně, a na podvozku nových BVP může vzniknout celá řada jiných podpůrných vozidel (ženýjní, vyprošťovací, průzkumné, minometné, vozidla přímé PVO, odminovací, zásobovací, zdravotní, zkrátka vše co by mohla armáda v budoucnu potřebovat).
Takže u BVP je potřeba si trochu zariskovat, zvláště když je stroj s obrovským potenciálem a je zde teoretická možnost, že výrobce vám dovolí jisté zásahy a na platformně si vyvinout něco co bude vaší armádě vyhovovat. Samozřejmě záleží na celkové smlouvě a dalších věcech, ale ten potenciál je prostě u BVP větší. Proto se zde může vyplatit jít do rizika.
U houfnic získáte tak maximálně možnost vyrábět si vlastní hlaveň, brzdo vratné zařízení, nabíjecí automat či poloautomat.Skrýt celý příspěvekTen pragmatizmus o kterem pisete prece postrada elementarni logiku. Tak houfnice je podle vas "masivni trubka na kolach", navic porizovana za 1/10 ceny BVP, a tam to tedy ACR hraje ...Zobrazit celý příspěvek
Ten pragmatizmus o kterem pisete prece postrada elementarni logiku.
Tak houfnice je podle vas "masivni trubka na kolach", navic porizovana za 1/10 ceny BVP, a tam to tedy ACR hraje najistotu a zadala overeny / zavedeny stroj. A u podle vas dalece slozitejsiho stroje, navic 10x tak draheho, je logicke riskovat a kupovat neco neodzkousene, neco kde si dost mozna ACR bude muset projit fazi "BREN1"?
Kdyz uz tak logika veli to delat prave naopak. Neco co me stoji nasobne vic, je nejvetsi zakazka historie ACR a je i technologicky komplexnejsim strojem (vase slova), tedy se tam toho muze vic pokazit, muze trpet vice detskymi nemocemi, tak tam bych sel najistotu a zadal stroj s jiz vychytanyma muchama, neb kdyz nevyberu dobre dopad (i financni) bude dalekosahly. No a u del za desetinu, u tech del co jsou jen trubka na kolech, tam by se teoreticky dalo zariskovat.
Nebo jinak, pokud ma byt novy standard u ACR a pouceni se z minulych chyb to ze se budou kupovat jen zavedene a tim i odzkousene systemy, pak bych tohle kvalitativni kriterium ocekaval vsude, u del, u BVP, u vseho.
Tak jak to je reseno v tomto konkretnim pripade (levna zakazka hrana na jisotu, draha naopak s ochotou riskovat) je tominimalne na zvednute oboci.Skrýt celý příspěvekOmyl. Myslíte si, že Britové za 1.sv. neriskovali, když přišli s vývojem tanku na překonání patové situace? Oni mohli tehdá jít na jistotu, vsadit na osvědčené zbraně (děla, ...Zobrazit celý příspěvek
Omyl.
Myslíte si, že Britové za 1.sv. neriskovali, když přišli s vývojem tanku na překonání patové situace? Oni mohli tehdá jít na jistotu, vsadit na osvědčené zbraně (děla, kulomety, pěchotu, jízdu) a snažit se je nějakým způsoben navyšovat či co. Ale nešli a šli do rizika, že uvalí hodně zdrojů nad něčím co nemusí vyjít a může být propadák.
Myslíte si, že vývoj třeba takového Abramse, či T-64 nebyl ve své době risk? Oba stroje ve své době přicházeli s evolučními (revolučními) kroky oproti předchozím generacím tanků.
Myslíte si, že Guderian neriskoval, společně s Německem, když formovali nové německé tankové divize jinak než jak bylo tehdy ve velké části světa běžné?
A´č se to zdá divné, tak v mnoha případech je armáda jeden velký a obrovský risk nic jiného. Protože v rámci vyzbrojování armád vy si nemůžete moc dovolit přemýšlet konzervativně, to ukázala i historie, že ti co přemýšleli konzervativně dost často dopadli špatně, a musíte v některých věcech prostě riskovat, protože při vyzbrojování musíte přemýšlet na cca 20 let dopředu. Možná více.
Když to vezmeme podle sci-fi scénáře. Vy budete postupovat při výběru nového BVP konzervativně a vyberete odzkoušený stroj. Třeba CV-90 v konfiguraci jakou mají dejme tomu Norové. Fajn získáte kvalitní stroj to ani. Jenže čas plyne dál a situace se v průběhu času prostě mění a potenciální nepřítel nespí a bude se snažit všemožně s vámi vymrdat. No a najednou po 5 až 10 letech potenciální nepřítel příjde s nějakou novinkou, která vás překonává a vy na ní musíte reagovat. Reagovat tím, že budete muset do armády zavést nový druh obrněného stroje, který by dokázal schopnosti protivníkova stroje eliminovat.Rozum velí něco takového vyvíjet třeba na podvozku BVP či tanku, my zvolíme třeba právě podvozek BVP. No jo jenže najednou zjistíte, že podvozek BVP, který jste před 5 - 10 lety vybrali je tak nějak k těmto účelům nevhodný. A jste , jak se lidově říká, v prdeli. Tím utratíte více peněz za vývoj, ale i za provoz protože bude tříštit vybavení armády. A to jenom díky tomu, že jste před 5 - 10 lety přemýšlel konzervativně a nechtěl riskovat. Nebo taky může nastat situace, kdy zjistíte, že za 5 - 10 let se situace na potenciálním bojišti změnila natolik, že vámi vybrané BVP prakticky už nevyhovuje a je k ničemu.
A těch potenciálních scénářů co všechno může v budoucnu nastat je nekonečně mnoho a vy si nemůžete dovolit jednu jedinou z nich vynechat a mávnout nad ní rukou, že se nestane. Takovéto přemýšlení je cesta do pekel a většina lidí co takhle přemýšlí dopadá nakonec velice špatně. Viz. Historie nás učí.
Takže u některých druhů zbraní je lepší jít do rizika, protože v budoucnu vám to může ušetřit mnoho práce a námahy a i financí, zvláště když stroj má obrovský potenciál, na úkor jednoduchému konzervativnímu výběru. A mezi tyto zbraně právě patři (tanky, BVP, letadla, vrtulníky a jiné.) Myslíte si třeba že F-35 a její vývoj není riskantní a že USA prostě nešli do rizika?
Naproti tomu dělostřelectvo se od dob svého zavedení moc nezměnilo. Jen se vylepšovaly jeho základní parametry. Takže když nyní koupíte nějaký typ houfnice a za cca 5 - 10 let zjistíte, že potenciální nepřítel zavedl houfnici s dostřelem o 10 - 20 km delším. No tak vám stačí jen ten dostřel zvýšit a to je vše. A dostřel zvýšíte převážně prodloužením hlavně, zvětšením nábojové komory popřípadě vývojem nové munice.
Takže abych to shrnul. Prostou logiku obyčejného člověka v žádné armádě nehledejte. Armády fungují na jinačích logických principech než obyčejný člověk, protože představitelé armády musí přemýšlet ad absurdum, aby se v budoucnu nestalo, že je protivní překvapil, zaskočil nebo s nima jednoduše vymrdal.
V armádě nemůžete přemýšlet jen sám za sebe, ale i za potencionálního nepřítele a musíte předvídat jeho kroky. A jelikož tohle je docela složitý proces něco takového dělat, tak hold v některých případech musíte riskovat a využít spíše neodzkoušenou technologii s potenciálem, než odzkoušenou technologii, ale s minimálním přínosem do budoucna. Odzkoušená technologie je totiž odzkoušena na minulém bojišti nikoli budoucím :-) A vy musíte přemýšlet nad bojištěm budoucím.
Odzkoušenou technologii můžete volit pouze tehdy, zdalipak má její konstrukce i potenciální přínos do budoucna. A i taková technika se najde.Skrýt celý příspěvekClanek Stručně řeceno žádné zavedené BVP o ktetém má cenu uvažovat nesplňuje požadavky armády. U houfnic je situace jiná. Těch existuje celá řada a armáda vybrala tu krerá nejlépe ...Zobrazit celý příspěvek
Clanek
Stručně řeceno žádné zavedené BVP o ktetém má cenu uvažovat nesplňuje požadavky armády. U houfnic je situace jiná. Těch existuje celá řada a armáda vybrala tu krerá nejlépe splňovala požadavky.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...