Maďarská armáda kupuje německá bojová vozidla pěchoty Lynx

Maďarská armáda kupuje německá bojová vozidla pěchoty Lynx
Lynx na Eurosatory 2018 / DPO (Zvětšit)

Maďarské ministerstvo obrany pokračuje v působivé akviziční jízdě ‒ od německé společnosti Rheinmetall nakoupí nová bojová vozidla pěchoty (BVP) Lynx. Vozidla pro maďarskou armádu vzniknou ve společném maďarsko-německém podniku přímo v Maďarsku.

Klíčová dohoda o vytvoření společného výrobního podniku mezi německou společností Rheinmetall a maďarskou vládou byla podepsána v německém městě Unterlüssing v pondělí. Průmyslová dohoda dosahuje výše dvou miliard euro. Jedná se o historicky nejvýznamnější investici do maďarského obranného průmyslu. Součástí dohody je výstavba výrobního závodu přímo v Maďarsku.

Obecně Budapešť o svých vyzbrojovacích programech a o parametrech smluv pouští ven jen minimum informací. V tomto případě se zdá, že částka dvě miliardy euro se váže výhradně pro oblast průmyslové spolupráce a jde o společné náklady německé a maďarské strany do maďarského obranného průmyslu.

Co se týče výroby, dá se v Maďarsku očekávat zejména konečná montáž, oživení a testování Lynxů. Maďarský průmysl může také zajistit výrobu pancéřových skeletů vozidel (materiál s největší pravděpodobností ale dodají německé firmy) a jiných „železných“ dílů. Jistě se ale najdou ale i další maďarské společnosti, které se začlení do dodavatelského řetězce Rheinmetallu. A nakonec společný maďarsko-německý podnik nepochybně zajistí provozní podporu a servis maďarských Lynxů, případně vývoj a výrobu užitkových modulů (viz dále).

Za maďarskou stranu se na výrobě Lynxů bude pravděpodobně podílet maďarský strojírenský podnik Rába. Tento podnik mimo jiné vyráběl na základě licence německá nákladní vozidla právě od společnosti Rheinmetal.

Nákup BVP Lynx je další příklad multimiliardové maďarsko-německé spolupráce v oblasti obrany. Maďarsko se v rámci NATO zavázalo postavit a vyzbrojit, podobně jako Česká republika, jednu těžkou mechanizovanou brigádu. Budapešť svou brigádu postaví téměř výhradně na německé vojenské technice a na německém systému výcviku. V roce 2019 se Maďarsko navíc stalo největším odběratelem německých zbraní vůbec.

Parametry těžké obrněné brigády NATO popisuje veřejný dokument „Capability Codes and Capability Statements“ ‒ těžká brigáda musí mít mimo jiné tři prapory s BVP a jeden prapor s tanky. V maďarské těžké brigádě tak kromě Lynxů najdeme také 44 německých tanků Leopard 2A7+ (+ 12 výcvikových Leopardů 2A4) a zřejmě (pokud nepůjde o samostatnou dělostřeleckou jednotku, jako v případě Armády ČR) 24 samohybných houfnic PzH 2000.

„Toto partnerství znamená více než modernizaci armády,“ uvádí tiskové prohlášení maďarské vlády. Spolupráce s významnou německou společností podle Budapešti především pomůže obnovit maďarský zbrojní průmysl. 

„Krátce po tancích a houfnicích pořizujeme bojová vozidla pěchoty, které dohromady vytváří výkonný balíček schopností [maďarské armády],“ komentovali podpis ve společném prohlášení maďarský ministr pro vědu a inovace László Palkovics a vládní zástupce pro rozvoj obrany Gáspár Maróth.

„Jsme hrdí, že můžeme významně přispět k rozšíření schopností maďarských obranných technologií ve spolupráci s místním průmyslem. Těšíme se na spolupráci s našími maďarskými přáteli a partnery a uděláme maximum pro zajištění dlouhodobého úspěchu podnikání,“ uvedl Armin Papperger, předseda představenstva společnosti Rheinmetall.

O nákupu maďarských Lynxů nejsou žádné další oficiální informace. Mluví se ale o nákupu 200+ vozidel Lynx pro maďarskou armádu s termínem dodání nejdříve od roku 2024. Současně se v maďarském tisku neustále mluví o nákupu nových kolových bojových vozidel / transportérů Boxer od firmy Rheinmetall. Nákup kolových obrněnců je nutným předpokladem k dokončení výstavby maďarské těžké mechanizované brigády.


Ukázka modularity BVP Lynx

Maďarsko, jako jiné země NATO, se zavázalo zvýšit své obranné výdaje na 2 % svého HDP. Této mety dosáhne Budapešť v roce 2024. V příštím roce Budapešť na obranu vydá 778 miliard forintů (58 miliard Kč), což je o 30 % více než v letošním roce.

Maďarské ministerstvo obrany, jak díky větším penězům, tak díky sebevědomému a efektivnímu akvizičnímu procesu, uzavírá doslova jednu vyzbrojovací smlouvu za druhou. Minulý týden například Maďarsko podepsalo dohodu o záměru ve věci nákupu amerických střel AMRAAM / AMRAAM-ER pro systém protivzdušné obrany NASAMS.

Do konce roku 2021 dorazí do Maďarska všech 20 víceúčelových vrtulníků H145M zakoupených od společnosti Airbus, do roku 2023 pak 16 středních víceúčelových vrtulníků H225M. Maďarsko také zahájilo licenční výrobu českých vojenských pušek a nakoupilo velké množství švédských pancéřovek Carl Gustaf M4. Maďarský kapitál také vstoupil do rakouských a českých obranných společností (Aero Vodochody).

Hodně se také mluví o nákupu tureckých vozidel kategorie MRAP Ejder Yalcinja a Yörük. Ale o této zakázce je naprosté minimum informací. Dále se spekuluje o nákupu brazilských dopravních letadel KC-390, amerických letadel F-35A Lightning II, ale i o nákupu nových kulometů a odstřelovacích pušek.

Lynx je obecně považován za levnější německou alternativu k BVP Puma, která je specializována pro potřeby německého Bundeswehru. Lynx má tedy klasickou svařovanou samonosnou panceřovou korbu. Podvozek využívá desítky let osvědčené řešení ‒ torzní tyče a výkyvná ramena s tlumiči rázů.

„Stealth“ vzhled Lynxu je vytvořen zejména s ohledem na estetiku, balistickou odolnost (čelní šikmý pancíř) a také s ohledem na snadnou a efektivní instalaci přídavných pancéřových modulů. Nedá se v žádném případě očekávat, že ostře řezané rysy Lynxu jakýmkoliv způsobem ztěžují zaměření vozidla pomocí pozemních nebo leteckých radiolokátorů, včetně radiolokačních hlavic některých přesných zbraní.

Velkou výhodou Lynxe je použití komerčně dostupného pohonného systému a velká modularita (jako u vozidel Boxer). Na základní platformu lze velmi rychle umísťovat různé užitkové moduly, které dokáže případně vyvíjet i domácí průmysl.

Zdroj: Reuters

Nahlásit chybu v článku


Související články

Lynx: Nové bojové vozilo pěchoty z Německa

Německá Rheinmetall na výstavě EUROSATORY představila nové bojové vozidlo pěchoty Lynx. Nový ...

BVP pro Austrálii: KF41 Lynx vs AS21 Redback

Australské ministerstvo obrany v rámci programu LAND 400 Phase 3 vybralo dva finalisty na nové ...

Bojové vozidlo pěchoty Lynx 41 vypadlo z amerického programu OMFV

Americká armáda (US Army), resp. Velitelství pro smluvní dodávky americké armádě ACC (Army ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Pepin Nešpor
  17:02 18.08.2020

  Blahopřeji Maďarsku opět koupili co mě se líbí jak dělostřelecký systémy2000, leo 7, tam můj favorit po pumě Lynx! V té naší kamufláži vypadá úchvatně!! Ach jo my než se ...Zobrazit celý příspěvek

  Blahopřeji Maďarsku opět koupili co mě se líbí jak dělostřelecký systémy2000, leo 7, tam můj favorit po pumě Lynx! V té naší kamufláži vypadá úchvatně!!
  Ach jo my než se rozhoupeme toje hnus!Skrýt celý příspěvek

 • Karlos73
  16:59 18.08.2020

  Veľmi dobrý výber. Maďari prekvapujú (pozitívne) s týmito modernizáciami... Leopard2 A7+, PzH2000, vrtuľníky H145M, Airbus H225M Caracal, NASAMS, nové ručné zbrane,... síce to bude ...Zobrazit celý příspěvek

  Veľmi dobrý výber. Maďari prekvapujú (pozitívne) s týmito modernizáciami... Leopard2 A7+, PzH2000, vrtuľníky H145M, Airbus H225M Caracal, NASAMS, nové ručné zbrane,... síce to bude malá, ale veľmi moderná armáda na štát NATO, transformujúci sa z bývalého štátu Varšavskej zmluvy...Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   17:15 18.08.2020

   když se opravdu chce, tak to jde

   když se opravdu chce, tak to jde

  • Karlos73
   18:37 18.08.2020

   Mne sa u Lynx najviac páči ťažká modulárna veža LANCE alebo LANCE 2.0 (s 30mm alebo s 35mm kanónom) a ATGM napr. Spike LR2 . Ja som fakt zvedaví na ten náš slovenský tender na nové ...Zobrazit celý příspěvek

   Mne sa u Lynx najviac páči ťažká modulárna veža LANCE alebo LANCE 2.0 (s 30mm alebo s 35mm kanónom) a ATGM napr. Spike LR2 . Ja som fakt zvedaví na ten náš slovenský tender na nové IFV, čo odborníci a politici vyberú...Skrýt celý příspěvek

   • Nesher
    19:06 18.08.2020

    BVP pro OSSR bez Turra? Nevěřím!

    BVP pro OSSR bez Turra? Nevěřím!

   • Jura99
    19:27 18.08.2020

    az budete vybirat, kdovi co bude zrovna na trhu za 20let ?

    az budete vybirat, kdovi co bude zrovna na trhu za 20let ?

    • Karlos73
     20:01 18.08.2020

     Nesher, Jura99 tieto vaše podpichovačky sú občas milé :) No vzhľadom na to, že v súčastnosti sa prioritne tendrujú 3D radary, tender na kolesové 8x8 IFV bol zrušený. Prioritné je ...Zobrazit celý příspěvek

     Nesher, Jura99 tieto vaše podpichovačky sú občas milé :) No vzhľadom na to, že v súčastnosti sa prioritne tendrujú 3D radary, tender na kolesové 8x8 IFV bol zrušený. Prioritné je budovanie ťažkej brigády (STANAG 5), na ktorú sme sa v rámci NATO zaviazali, tak možno očakávať že do 2-3 rokov prebehne v OSSR tender na pásové IFV. A s veľkou pravdepodobnosťou sa bude vyberať z toho čo je v NATO v ponuke (CV90, Ajax, Lynx, Puma) . Nepredpokladám, že by OSSR siahli po exotoch mimo EU a NATO, je celkom možné že nakoniec viaceré štáty V4 siahnú po Lynx+veža LANCE.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      21:56 18.08.2020

      Min. z mé strany to není popichování, já jsem vážně přesvědčen, že to s tou Turrou (možná ve variantě Turra NG a snad už bez ruského děla a Konkursu) alespoň zkusíte. :-) Jinak ...Zobrazit celý příspěvek

      Min. z mé strany to není popichování, já jsem vážně přesvědčen, že to s tou Turrou
      (možná ve variantě Turra NG a snad už bez ruského děla a Konkursu) alespoň zkusíte. :-)
      Jinak souhlas, pokud by to Lynxu vyšlo i u nás, tak by to byla nejlepší volba i u vás.Skrýt celý příspěvek

     • Arthur
      22:37 18.08.2020

      BOV 8x8 nebol zrušený, ale pozastavený (zrušený bol BOV/VTV 4x4). Tento týždeň je delegácia MO pod vedením štátneho tajomníka na zahraničnej pracovnej ceste vo Fínsku. Stále ...Zobrazit celý příspěvek

      BOV 8x8 nebol zrušený, ale pozastavený (zrušený bol BOV/VTV 4x4). Tento týždeň je delegácia MO pod vedením štátneho tajomníka na zahraničnej pracovnej ceste vo Fínsku.
      Stále jestvuje varianta BOV 8x8 s úrovňou balistickej ochrany lv. 5 podľa STANAG 4569 pre potreby ťažkej mechanizovanej brigády tj. musí v rámci OSSR (MO) prebehnúť seriózna diskusia a hĺbková analýza všetkých možností.
      Ostatne i predchádzajúce vedenie malo pre Vydru zadné vrátka v rámci tzv. modulárnej modifikácie Vydry na lv. 5 podľa STANAG 4569.
      Inými slovami ak sa nájde politická vôla po nazvime to patričných modifikáciach, ktoré PR MO patrične odkomunikuje tak s výrobou takéhoto BOV 8x8 na SK sa môže začať relatívne skoro...
      Cena takéhoto BOV 8x8 lv. 5 podľa STANAG 4569 bude cca polovičná oproti novému pásovému BVP.Skrýt celý příspěvek

     • Arthur
      22:43 18.08.2020

      Nesher: Pre sériovú výrobu BOV 8x8 sa plánuje veža TURRA – 30 v5, ktorá bola v rámci vývoja doplnená, oproti veži používanej na vozidlách BPsV-I a BVP-M, o nasledovné ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher:
      Pre sériovú výrobu BOV 8x8 sa plánuje veža TURRA – 30 v5, ktorá bola v rámci vývoja doplnená, oproti veži používanej na vozidlách BPsV-I a BVP-M, o nasledovné komponenty:
      · odpaľovacie zariadenie SPIKE LR (s možnosťou použitia aj pre SPIKE LR II),
      · guľomet FN Herstall, prepojenie pre BOV 8x8,
      · zodolnený počítač pre pracovisko veliteľa,
      · vyššia rada inerciálneho navigačného systému,
      · meteostanica pre zber dát pre systém riadenia paľby,
      · distribučný systém detekcie a identifikácie ožiarenia (SDIO),
      · výkonnejšie softvérové vybavenie.Skrýt celý příspěvek

     • Karlos73
      22:50 18.08.2020

      Rozumiem Nesher. S tou Turrou Heavy to nevidím ružovo , neviem o objednávke na vývoj zo strany OSSR pre ťažkú vežu so NATO kanónom... Oveľa jednoduchšie je objednať alebo si ...Zobrazit celý příspěvek

      Rozumiem Nesher. S tou Turrou Heavy to nevidím ružovo , neviem o objednávke na vývoj zo strany OSSR pre ťažkú vežu so NATO kanónom... Oveľa jednoduchšie je objednať alebo si zakúpiť licenciu na niektorú zo zabehnutých veží (LANCE ?) Uvidíme ako budú na Slovensku prebiehať tendre pod taktovkou tejto vlády.Skrýt celý příspěvek

     • Karlos73
      23:01 18.08.2020

      Arthur, áno vyvinutá Turra - 30 v5, je ale stále v balistickej odolnosti v STANAG 1 s možnosťou na STANAG 3. Nemám info, že by sa dala zvýšiť až na STANAG 5...

      Arthur, áno vyvinutá Turra - 30 v5, je ale stále v balistickej odolnosti v STANAG 1 s možnosťou na STANAG 3. Nemám info, že by sa dala zvýšiť až na STANAG 5...

     • Arthur
      23:12 18.08.2020

      Karlos73: Ale veď TURRA-30 v5 je to bezposádková veža takže lv. 3 podľa STANAG 4569 nie je problém ak BOV 8x8 ako také bude disponovať: · balistickou ochranou lv. 5 podľa STANAG ...Zobrazit celý příspěvek

      Karlos73:
      Ale veď TURRA-30 v5 je to bezposádková veža takže lv. 3 podľa STANAG 4569 nie je problém ak BOV 8x8 ako také bude disponovať:
      · balistickou ochranou lv. 5 podľa STANAG 4569
      · protimínovou ochranou lv. 4 podľa STANAG 4569Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      06:37 19.08.2020

      Arthur: problem to je, protoze turra penetruje korbu. V miste veze pak odolnost korby odpovida odolnosti veze.

      Arthur: problem to je, protoze turra penetruje korbu. V miste veze pak odolnost korby odpovida odolnosti veze.

     • Clanek
      08:45 19.08.2020

      @Nesher U predesle vlady bych vam dal bez vahani 100% za pravdu, ale pokud neco definuje aktualni vladu na Slovensku pak je to snaha (obcas i pomerne nasilna) vymezit se proti ...Zobrazit celý příspěvek

      @Nesher
      U predesle vlady bych vam dal bez vahani 100% za pravdu, ale pokud neco definuje aktualni vladu na Slovensku pak je to snaha (obcas i pomerne nasilna) vymezit se proti vsemu co delala predesla vlada. Nedivil bych se kdyby se Turra obesla uz jen z toho titulu, ze je to pohrobek po vlade minule, a koupit neco jine, ukazat jak je turra spatna a mit dalsi prilezitost si kopnout... To muze byt pro novou vladu lakave. Politika, nic nez politika.Skrýt celý příspěvek

     • pjaro77
      11:08 19.08.2020

      Arthur : "Stále jestvuje varianta BOV 8x8 s úrovňou balistickej ochrany lv. 5 podľa STANAG 4569 pre potreby ťažkej mechanizovanej brigády.." Toto je typický príklad, ako tento ...Zobrazit celý příspěvek

      Arthur : "Stále jestvuje varianta BOV 8x8 s úrovňou balistickej ochrany lv. 5 podľa STANAG 4569 pre potreby ťažkej mechanizovanej brigády.." Toto je typický príklad, ako tento štát vydrbáva s partnermi v NATO a nakoniec aj sám so sebou. Ťažká brigáda má byť na pásoch.Skrýt celý příspěvek

     • pjaro77
      11:10 19.08.2020

      Arthur: A nahradili už windows XP embedded v Turre niečim iným ? Tomu kompletne skončila podpora.

      Arthur: A nahradili už windows XP embedded v Turre niečim iným ? Tomu kompletne skončila podpora.

     • Arthur
      13:55 19.08.2020

      pjaro77: tak ako Vám na palbe odpovedali cit. "ak zase to nie je v Európe také neobvyklé. Francúzi pásové IFV nepoužívajú, Nemci taktiež je brigáde popri Pumách používajú aj Boxer. ...Zobrazit celý příspěvek

      pjaro77: tak ako Vám na palbe odpovedali cit. "ak zase to nie je v Európe také neobvyklé. Francúzi pásové IFV nepoužívajú, Nemci taktiež je brigáde popri Pumách používajú aj Boxer. "

      A zároveň dodávam:
      Pri zavedení vozidla do štruktúry ťažkej mechanizovanej brigády s potrebou úrovne
      balistickej ochrany stupňa 4 až 5 podľa STANAG 4569 bude vozidlo modulárne
      modifikované. Táto zmena bude znamenať nárast ceny o:
      · 97 000,- €/vozidlo pre úroveň 4,
      · 487 500,- €/vozidlo pre úroveň 5.
      zdroj: https://www.google.com/url?sa=...

      A to by to BOV 8x8 malo porovnateľnú ochranu s pásovými BVP pri podstatne nižšej váhe.
      - STANAG 4569 Annex A Level 5
      - STANAG 4569 Annex B Level 4a/4bSkrýt celý příspěvek

     • Scotty
      14:51 19.08.2020

      Arthur Jenže ten Boxer není používán jako BVP. V naší těžké brigádě bude také sloužit Titus, ale jako podpůrné vozidlo. Jsem zvědavý jakou bude mít průchodnost terénem takové KBVP ...Zobrazit celý příspěvek

      Arthur
      Jenže ten Boxer není používán jako BVP. V naší těžké brigádě bude také sloužit Titus, ale jako podpůrné vozidlo.
      Jsem zvědavý jakou bude mít průchodnost terénem takové KBVP s pancéřováním na Level 5.Skrýt celý příspěvek

     • Arthur
      20:00 19.08.2020

      Scotty A Francuňzi nič? Spomínal som niekde AČR alebo Titus alebo slovenský TATRAPAN? A 44t tažký a veľký ako stodola Lynx KF41 akú bude mať ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      A Francuňzi nič?
      Spomínal som niekde AČR alebo Titus alebo slovenský TATRAPAN?

      A 44t tažký a veľký ako stodola Lynx KF41 akú bude mať priechodnosť?
      https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      20:19 19.08.2020

      Reagoval jsem na to že Němci u svých brigád používají Boxery, což je irelevantní protože je nepoužívají jako bojová vozidla. Francouzi staví svojí armádu jako vysoce mobilní na což ...Zobrazit celý příspěvek

      Reagoval jsem na to že Němci u svých brigád používají Boxery, což je irelevantní protože je nepoužívají jako bojová vozidla. Francouzi staví svojí armádu jako vysoce mobilní na což se kolová technika hodí. Ovšem pro pohyb ve středoevropském terénu je to už horší.
      Lynx jako pásové vozidlo bude mít průchodnost terénem samozřejmě lepší než jakékoli KBVP. Zvlášť pokud to KBVP bude zatížené na maximum nosnosti podvozku.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      10:04 20.08.2020

      Karlos Ok, díky za vysvětlení. Možná je to škoda, mám li být upřímný, tak z celého SK zbrojního portfolia mi turra ještě s Boženou, přijde jako nejvíce smysluplná. Asi by to chtělo ...Zobrazit celý příspěvek

      Karlos
      Ok, díky za vysvětlení. Možná je to škoda, mám li být upřímný, tak z celého SK zbrojního portfolia mi turra ještě s Boženou, přijde jako nejvíce smysluplná. Asi by to chtělo trochu dopracovat, udělat ji ve více variantách (od verze pro lehká vozidla až po BVP) a pokud by byla za rozumnou cenu, mohl by to být slušný exportní artikl. Dokonce si ji dovedu představit na našich Pandurech až se budou jednou modernizovat.Skrýt celý příspěvek

   • mikojan29
    22:08 18.08.2020

    Maďari šlapú a šlapú dobre, zrejme tu z toho majú niektorí západní susedia nejaké mindráky, podľa ich reakcií a komentov. Zatiaľ majú veľmi dobrý výber, uvidíme, čo bude ďalej ...Zobrazit celý příspěvek

    Maďari šlapú a šlapú dobre, zrejme tu z toho majú niektorí západní susedia nejaké mindráky, podľa ich reakcií a komentov. Zatiaľ majú veľmi dobrý výber, uvidíme, čo bude ďalej pokračovať - žeby KC-390?Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   09:02 19.08.2020

   JJ, tak moderní těžkou mechanizovanou brigádu nebudou mít snad ani Němci :-).

   JJ, tak moderní těžkou mechanizovanou brigádu nebudou mít snad ani Němci :-).

 • Lukas123
  15:33 18.08.2020

  V pripade maďarských akvizícií je podľa môjho názoru nadherne vidieť výhodu poloautoritarskych rezimov (výhodu samozrejme pre armadu a obranyschopnosť) kde síce iste existuje ...Zobrazit celý příspěvek

  V pripade maďarských akvizícií je podľa môjho názoru nadherne vidieť výhodu poloautoritarskych rezimov (výhodu samozrejme pre armadu a obranyschopnosť) kde síce iste existuje percento korupcie, ale tie nákupy sú cielené na potreby armády a sú kupované špičkové technológie. Nehovoriac o tom ze sa k tomu viaze priemyselna a technologicka výroba a budovanie medzivladnych vztahov. Nie ako na SR kde sa "vyvíja" 2 týždne nejaká Vydra, ktorej bojové schopnosti su diskutabilné, kurupcna kauza ako hrom a neexistujuca, ale slubovana 75% produkcia v SR.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   16:31 18.08.2020

   popravdě nechápu co AČR na výběru tak trvá. Naši se s kandidátskými vozidly svezli už před třemi lety, od té doby je jen dlouhý byrokratický proces. Skupina průměrných expertů by ...Zobrazit celý příspěvek

   popravdě nechápu co AČR na výběru tak trvá. Naši se s kandidátskými vozidly svezli už před třemi lety, od té doby je jen dlouhý byrokratický proces. Skupina průměrných expertů by za měsíc neměla co na práci, kdyby jim někdo přistavil vozidla, seznam parametrů a podmínky výrobců.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    17:16 18.08.2020

    Zkuste se podívat jak dlouho testovala Austrálie kolová BVP.

    Zkuste se podívat jak dlouho testovala Austrálie kolová BVP.

   • Nesher
    17:18 18.08.2020

    Nesvezli, tenkrát tady výrobci ukazovali to co zrovna měli v garáži. To co nabízejí v tendru vojáci uvidí až v listopadu. Ne, že by se to nedalo stihnout dřív, v tom se shodneme. ...Zobrazit celý příspěvek

    Nesvezli, tenkrát tady výrobci ukazovali to co zrovna měli v garáži. To co nabízejí v tendru vojáci uvidí až v listopadu.
    Ne, že by se to nedalo stihnout dřív, v tom se shodneme. Vítěz už měl být známý.
    Ale srovnávat se s Maďarskem, kde má akvizici zbraní na starosti úřad premiéra a MO do toho nemá co mluvit, to je trochu chucpe.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     19:31 18.08.2020

     vsak nesrovnavam s diktatorskym nakupem, pouze pisu ze parta expertu by za mesic mela viteze vybraneho. Vybirat seriove vyrabenou byť sebeslozitejsi vec dlouhe roky neni uplne ...Zobrazit celý příspěvek

     vsak nesrovnavam s diktatorskym nakupem, pouze pisu ze parta expertu by za mesic mela viteze vybraneho. Vybirat seriove vyrabenou byť sebeslozitejsi vec dlouhe roky neni uplne normalni. V soukromem sektoru by za tu dobu ukazala konkurence zada.Skrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      22:12 18.08.2020

      A ktoré z vyberaných IFV pre AČR je sériovo vyrábané? Niekto to tu spomenul, že sú to všetko prototypy...

      A ktoré z vyberaných IFV pre AČR je sériovo vyrábané? Niekto to tu spomenul, že sú to všetko prototypy...

     • Jura99
      11:13 19.08.2020

      mikojan29: Puma byla sériový stroj, paradoxně vypadla, CV90 a Ascod jsou alespoň vývojové verze sériových strojů a jedině Lynx je zcela nový stroj, když pomineme to, že to je ...Zobrazit celý příspěvek

      mikojan29: Puma byla sériový stroj, paradoxně vypadla, CV90 a Ascod jsou alespoň vývojové verze sériových strojů a jedině Lynx je zcela nový stroj, když pomineme to, že to je Marder v lepším kabátku.Skrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      18:01 19.08.2020

      CV-90 verzia IV je prototyp, Ascod 42 je prototyp, Lynx je prototyp. Má niektorá armáda konkrétne zavedený aspoň jeden z týchto Vami vyberaných typov? Pumu sem neťahaj, tá v tendri ...Zobrazit celý příspěvek

      CV-90 verzia IV je prototyp, Ascod 42 je prototyp, Lynx je prototyp. Má niektorá armáda konkrétne zavedený aspoň jeden z týchto Vami vyberaných typov?
      Pumu sem neťahaj, tá v tendri už nie je (kvôli bezposádkovej veži a ktovie čomu ešte).
      Ja osobne by som to v ČR videl na Ascod...CSG lobuje ako sa dá.Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    18:29 18.08.2020

    Je to největší tendr MO v historii. Dám rozhodně přednost tomu aby bylo všechno uděláno správně a výběr nemohl některý z neúspěšných výrobců napadnout. Navíc se teď prodlužovala ...Zobrazit celý příspěvek

    Je to největší tendr MO v historii. Dám rozhodně přednost tomu aby bylo všechno uděláno správně a výběr nemohl některý z neúspěšných výrobců napadnout. Navíc se teď prodlužovala doba dodávek do roku 2027 a poslední platby až na rok 2028.
    Zkrátka u nás to nefunguje tak že premiér bouchne do stolu a druhý den se nakupuje.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     18:44 18.08.2020

     Scotty U nás se čeká až bouchne do stolu Trump :-) ...sorry za to, ale berte to jako nadsázku. U BVP tomu tak být nemusí, pokud se už nestalo díky návštěvě Pompea a jeho zájmech ...Zobrazit celý příspěvek

     Scotty
     U nás se čeká až bouchne do stolu Trump :-) ...sorry za to, ale berte to jako nadsázku. U BVP tomu tak být nemusí, pokud se už nestalo díky návštěvě Pompea a jeho zájmech vůči GDELS. Historie ukazuje, že politici si dělali co chtějí ve více případech zbrojních zakázek. A´t už to jsou Gripeny, Pandury, Casy, nebo pochybnosti okolo nových radarů. (zvláštní, že v případě letectva prakticky v žádném případě nebylo dovoleno testovat ve větší míře a porovnávat jednotlivé nabídky mezi sebou, tak jako v případě pozemní techniky)
     Snad si dají záležet na tom, aby ČR pořídila stroje nejvýhodnější pro vojáky a zbytek v řetězci mezi výrobcem a uživatelem.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      20:02 18.08.2020

      Tak nový stíhač se také vybíral z více nabídek. A jestli v tom tehdy byla korupce? Nejspíš ano, ale nikdy to nebylo stylem že co premiér zvolí to se automaticky kupuje. Bez otázek. ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak nový stíhač se také vybíral z více nabídek. A jestli v tom tehdy byla korupce? Nejspíš ano, ale nikdy to nebylo stylem že co premiér zvolí to se automaticky kupuje. Bez otázek.
      To si může dolovit jen Orbán, který ví že to nebude nikdo zpochybňovat.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      20:59 18.08.2020

      Scotty Nevybíral, případ korupce sice nedospěl až k soudu, ale bylo vymalováno dříve než se něco stačilo vybrat, v británii byly politické tlaky na to, aby se to k soudu nedostalo, ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Nevybíral, případ korupce sice nedospěl až k soudu, ale bylo vymalováno dříve než se něco stačilo vybrat, v británii byly politické tlaky na to, aby se to k soudu nedostalo, podobně jako zakázka EFT arabům. O zrušení zakázky až na 36 Gripenů rozhodla nutnost sanovat škody po povodních. Tehdy bylo ještě v plánu mít na jedné základně Gripeny a na druhé Alcy.
      Zajímalo by mně, zda je informace o tom, že o všem má poslední slovo premier Orbán pravdou? To se rozhoduje bez porady s vojáky nebo někým jiným? Protože, pokud vybírá tak jak vybírá, tak vybírá na politika až moc dobře.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      21:51 18.08.2020

      Tenkrát se sešli různé nabídky a Gripen nebyl jediná zvažovaná možnost. Ovšem pokud je pointa taková že je Orbánovo okolí je stejně zkorumpované jako to Zemanovo, tak kdo jsem já ...Zobrazit celý příspěvek

      Tenkrát se sešli různé nabídky a Gripen nebyl jediná zvažovaná možnost. Ovšem pokud je pointa taková že je Orbánovo okolí je stejně zkorumpované jako to Zemanovo, tak kdo jsem já abych odporoval.
      Orbán má jistě své poradce, ale konečné rozhodnutí je na něm případně na jeho nejbližším okolí.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      22:30 18.08.2020

      Scotty Politici mají výsostné právo se rozhodnou podle svého vlastního svědomí, někdy bohužel, jindy bohudík. To není jen o ČSSD, lidovci, ODS, ODA a TOP09 se na armádě také hodně ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Politici mají výsostné právo se rozhodnou podle svého vlastního svědomí, někdy bohužel, jindy bohudík.
      To není jen o ČSSD, lidovci, ODS, ODA a TOP09 se na armádě také hodně podepsali. Ostatně, pravá ruka premiéra Topolánka za to dokonce seděla.
      Sice jde možná o rozhodnutí vládnoucí strany Fidesz, ale v této oblasti mají podporu i u opozice.
      U nás má prakticky vše soudní dohry, Gripeny se podařilo uhrát bokem, Pandury, tam to neprošlo, Casy vzbuzují také pochybnosti a bývalá ministryně v podobě bílého koně pana Kalouska dodnes nemá ani odvahu jít sama k soudu. Radary to byl nejspíše také velký levingstone - pokud by nebyl, tak nemusel Metnar rušit původní výběr a začínat jednat znovu se stejným partnerem o stejných radarech, jen právně postavený jinak. A o vrtulnících se také psalo, že se italská strana pokouší dát to k soudu.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     18:48 18.08.2020

     Pokud je to v případě Orbána tak, že "bouchnul" do stolu a mají na cestě Leopardy, PZH 2000, NASAMS, Lynx a k tomu 20 vrtulníků H 145 M a 16 H 225, se systémem H Force. Tak mu ...Zobrazit celý příspěvek

     Pokud je to v případě Orbána tak, že "bouchnul" do stolu a mají na cestě Leopardy, PZH 2000, NASAMS, Lynx a k tomu 20 vrtulníků H 145 M a 16 H 225, se systémem H Force.
     Tak mu nelze moc vyčítat. To jsou dobrá rozhodnutí.Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      07:33 19.08.2020

      Otázka zní, jak je na tom zbytek Maďarské armády? Ono když se to veme kolem a kolem, tak poslední dobou se mluví hlavně o nákupu pro těžkou mechanizovanou brigádu, ale tak nějak ...Zobrazit celý příspěvek

      Otázka zní, jak je na tom zbytek Maďarské armády?
      Ono když se to veme kolem a kolem, tak poslední dobou se mluví hlavně o nákupu pro těžkou mechanizovanou brigádu, ale tak nějak počítám, že to není jediná jednotka v Maďarské armádě.
      Aby se nakonec Maďaři nedostali do situace, kdy sice budou mít dobře vybavenou těžkou brigádu, ale zbytek pozemních jednotek půjde o žebrácké holi. Tím nechci tvrdit, že to tak u Maďarů je, jen by mně zajímaly detaily.
      Ono totiž pořád se Maďarská armáda a Maďarské nákupy porovnávají s těmi v AČR. Jenže když se podívám na nákupy v AČR tak jsou prováděny tak, že se postupně modernizují všechny složky armády (4. 7. 13. 102. 43. 21. 22. 23. 24 + některé podpůrné jednotky atd. atd.) kdežto u Maďarů se hlavně mluví a nejvíc informací je o modernizaci těžké mechanizované brigády + PVO.
      Mně by osobně zajímalo, jak je na tom s modernizací i zbytek Maďarské armády. Pokud by někdo znal bližší informace tak bych za ně byl moc rád.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      08:52 19.08.2020

      Klimesov: Stredná brigáda sa bude riešiť asi až po roku 2026, zatiaľ sa presunie všetko použiteľné (BTR a tak..) z Taty do Debrecína. flanker.jirka: K tej opozícii - pri nákupe ...Zobrazit celý příspěvek

      Klimesov:
      Stredná brigáda sa bude riešiť asi až po roku 2026, zatiaľ sa presunie všetko použiteľné (BTR a tak..) z Taty do Debrecína.

      flanker.jirka:
      K tej opozícii - pri nákupe vrtuľníkov a tankov boli ešte relatívne ticho, no teraz sa už pustili do nákupu rakiet a zrejme už budú stále ostrejšie kritizovať aj zvyšok.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      09:38 19.08.2020

      PavolR
      Je jasné že se opozici nebude líbit, když se s nimi o nic nerozdělí :-)

      PavolR
      Je jasné že se opozici nebude líbit, když se s nimi o nic nerozdělí :-)

     • Klimesov
      10:07 19.08.2020

      PavolR: No mně by spíše zajímalo jak jsou na tom i jiné jednotky Maďarské armády s modernizací. Mají Maďaři nějaký ekvivalent 4. brigády z AČR? Mají nějaký ekvivalent 43. z ...Zobrazit celý příspěvek

      PavolR:
      No mně by spíše zajímalo jak jsou na tom i jiné jednotky Maďarské armády s modernizací. Mají Maďaři nějaký ekvivalent 4. brigády z AČR? Mají nějaký ekvivalent 43. z Chrudimi a mají v plánu ho taky rozšířit. Mají něco jak 13. dělostřelecký pluk a mají v plánu ho modernizovat? Nebo jejich struktura se spíše opírá o pěší divize, které jsou formovány jako "vševojskové" to znamená, že dělostřelci jsou organickou součástí praporů, brigád, divizí atd.
      A jak jsou na tom třeba tyto jednotky v Maďarské armádě. Došlo u nich k nějaké modernizaci, přezbrojení nebo se plánuje se aspoň něco? Zajímaly by mně trochu větší detaily o Maďarské armádě. A ne jen informace o tom, že teď budují těžkou mechanizovanou brigádu.
      Ono totiž na základě neuplných informací mně osobně připadá trochu nefér porovnávat Maďarskou armádu s tou AČR.
      Pokud by se totiž ukázalo, že Maďaři lijou peníze jen právě do té mechanizované brigády a na zbytek serou, tak Maďarské přezbrojení můžeme nazvat pragmatických, ale né dokonalým a správným.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      10:16 19.08.2020

      Klimesov: https://upload.wikimedia.org/w... Postupne dochádza k obmene osobnej výstroje a výzbroje vojakov a ešte špeciálovia dostali ...Zobrazit celý příspěvek

      Klimesov:
      https://upload.wikimedia.org/w...
      Postupne dochádza k obmene osobnej výstroje a výzbroje vojakov a ešte špeciálovia dostali Polarisy. Ostatné pozemné obstarávanie je hlavne o ťažkej brigáde, + ešte nie je jasné kam pôjde koľko "kebabových vozidiel" (Ejder Yalcin a Yoruk) a v akej konfigurácii.Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      10:32 19.08.2020

      PavolR: Paráda dík za odkaz. Docela zajímavou organizační strukturu mají. Ale podle toho co vidím na odkaze, a z vaší informace výš, tak usuzuji, že z 5. pěší brigáda se bude ...Zobrazit celý příspěvek

      PavolR:
      Paráda dík za odkaz. Docela zajímavou organizační strukturu mají.
      Ale podle toho co vidím na odkaze, a z vaší informace výš, tak usuzuji, že z 5. pěší brigáda se bude transformovat na těžkou, a 25. pěší brigáda po roce 2026 na lehkou (něco jako ekvivalent 4. brigády AČR)? Takže momentálně Maďaři nedisponují něčím jako 4. brigáda a do roku 2026 ani nebudou?
      Dělostřelce koukám taky mají jen jako organickou součást 25. brigády, a nejspíš se v budoucnu stane součástí mechanizované brigády, ale ekvivalent k 13. brigádě to vypadá že nemají? Takže buď budou stavět a nebo v budoucnu teprve pořídí pro 25. brigádu něco organického.
      Jo jo pěkné pěkné, díky za dodané informace, popřípadě další informace co dodáte a poupravíte mé úvahy.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      10:50 19.08.2020

      Klimesov: Naopak, 25. brigáda v Tate sa transformuje na ťažkú aj s brigádnym delostrelectvom tvoreným PzH2000 a 5. brigáda v Debrecíne bude strednou zrejme tiež s nejakým ...Zobrazit celý příspěvek

      Klimesov:
      Naopak, 25. brigáda v Tate sa transformuje na ťažkú aj s brigádnym delostrelectvom tvoreným PzH2000 a 5. brigáda v Debrecíne bude strednou zrejme tiež s nejakým pridruženým brigádnym delostrelectvom. Ľahkú brigádu vytvorili administratívnym povýšením pluku špeciálneho určenia.Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      10:59 19.08.2020

      PavolR: Jop dík za úpravu. To ale mají ještě před sebou kluci ušatí Maďarští docela dlouhou štreku s tou modernizací. Vypadá to, že budou dělat docela velkou rošádu co se týče ...Zobrazit celý příspěvek

      PavolR:
      Jop dík za úpravu.
      To ale mají ještě před sebou kluci ušatí Maďarští docela dlouhou štreku s tou modernizací. Vypadá to, že budou dělat docela velkou rošádu co se týče pozemních sil a její organizace.
      Takže AČR na tom oproti té Maďarské armádě není zas o moc špatně. Řekl bych že jsou na tom cca stejně. AČR už si organizační rošádou prošla a teď bude procházet technologickou rošádou :-) Maďaři si procházejí technologickou i organizační rošádou.
      Každopádně jde vidět u Maďarů, že když se kopne do vrtule a uvolní se potřebné množství financí tak to jde. No snad se nezadrhnou u té jejich 25. brigády a 2.speciální.
      Ještě jednou dík za infa.Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      10:59 19.08.2020

      pardon s tou jejich 5. brigádou. Zase se mi to popletlo :-)

      pardon s tou jejich 5. brigádou. Zase se mi to popletlo :-)

    • Jura99
     06:41 19.08.2020

     bohuzel delka procesu obvykle neni primo umerna kvalite procesu a zmenseni chybovosti.

     bohuzel delka procesu obvykle neni primo umerna kvalite procesu a zmenseni chybovosti.

   • flanker.jirka
    18:50 18.08.2020

    Jura99
    Jsem zvědav na konkrétní konfiguraci zbraní a výbavy, zda-li dojde například i na systém aktivní ochrany proti RPG a PTŘS

    Jura99
    Jsem zvědav na konkrétní konfiguraci zbraní a výbavy, zda-li dojde například i na systém aktivní ochrany proti RPG a PTŘS

    • PavolR
     19:08 18.08.2020

     Počas podpisu zmluvy bola vyložená táto maketa s Wotan 35 : https://m.blog.hu/le/legiero/i...

     Počas podpisu zmluvy bola vyložená táto maketa s Wotan 35 : https://m.blog.hu/le/legiero/i...

     • flanker.jirka
      19:43 18.08.2020

      zajímavé řešení s nezávisle použitelnou stanicí s kulometem.

      zajímavé řešení s nezávisle použitelnou stanicí s kulometem.

     • Scotty
      20:37 18.08.2020

      To už bylo prezentované i v českých barvách. https://www.czdefence.cz/image... Bude zajímavé jak budou reálně vypadat ...Zobrazit celý příspěvek

      To už bylo prezentované i v českých barvách.
      https://www.czdefence.cz/image...
      Bude zajímavé jak budou reálně vypadat vozidla přistavená ke zkouškám.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      21:01 18.08.2020

      Scotty
      To mně právě zaráží, že na to co všechno mají mít a umět, budou testy tak krátké, to bude jako zajíc v pytli.

      Scotty
      To mně právě zaráží, že na to co všechno mají mít a umět, budou testy tak krátké, to bude jako zajíc v pytli.

     • Scotty
      21:10 18.08.2020

      Tak na prověření splnění deklarovaných parametrů to bude určitě stačit. Patrně pod nimi nenechají vybuchnou bombu jako v Austrálii, ale to by jsme chtěli asi moc. Na prověření ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak na prověření splnění deklarovaných parametrů to bude určitě stačit. Patrně pod nimi nenechají vybuchnou bombu jako v Austrálii, ale to by jsme chtěli asi moc. Na prověření vlastností v terénu, střelby nebo prostoru pro výsadek to určitě stačit bude.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      21:38 18.08.2020

      Ta věžička s kulometem má jeden problém. Zvětšuje už tak obrovskou siluetu vozidla, takový průjezd lesem bez jejího poškození bude výzva.

      Ta věžička s kulometem má jeden problém. Zvětšuje už tak obrovskou siluetu vozidla, takový průjezd lesem bez jejího poškození bude výzva.

     • PavolR
      22:02 18.08.2020

      Scotty
      Včera sa pred vozidlom v českých farbách fotila maďarská delegácia: https://pestisracok.hu/wp-cont...

      Scotty
      Včera sa pred vozidlom v českých farbách fotila maďarská delegácia: https://pestisracok.hu/wp-cont...

     • Scotty
      22:26 18.08.2020

      To je bezosádková věž, ne?

      To je bezosádková věž, ne?

    • flanker.jirka
     22:45 18.08.2020

     Scotty Za takovou dobu si v tom maximálně párkrát svezou zadky a nic neprověří. Pokud to opravdu pojede listopad- prosinec, maximálně leden. Tak nestihnou ani najet pořádný objem ...Zobrazit celý příspěvek

     Scotty
     Za takovou dobu si v tom maximálně párkrát svezou zadky a nic neprověří. Pokud to opravdu pojede listopad- prosinec, maximálně leden. Tak nestihnou ani najet pořádný objem kilometrů, nezjistí jak se to chová při delším používání v horkém počasí. Nejspíše to dopadne, tak že převezmou u spousty komponent za své pouze tovární testy někde v laboratorních podmínkách.
     Jak za tu dobu zjistí, že funguje vše například v elektromagnetické kompatibilitě, jak to bude se správnou funkčností všech senzorů při jejich rozmístění na vozidle, například čidla ozáření laserem? A tak by se dalo pokračovat, protože těch podsystémů tam bude mnoho.
     Bylo by dobré aby si více týmů posádek mělo dostatek času a prostoru vyzkoušet všechna vozidla a posoudit vše do detailů.
     Když se to má kupovat na dalších 20 let, tak 7 měsíců testů už snad neuškodí. Obvzláště, kdyt půjde z hlediska podvozků o prototypy.
     Takhle to bude odfláknuté, bude tlak na vojáky ať si se vším pohnou, zkrátka to nedopadne dobře. S takovými prototypy je potřeba najet v terénu alespoň 5000 km. Kolik toho stihnete za necelé dva měsíce, kde budou i vánoční svátky a o víkendech nic? To bude nějakých 35 pracovních dní. I kdyby každý den ujelo 50 km, tak je to nějakých 1700 km. To je nic. A to rozhodně nenajedou, budou muset testovat i jiné věci a systémy než jen podvozek.Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      07:45 19.08.2020

      Ono je možné, že tyto testy se budou provádět až u vybraného produktu a budou se řešit za pochodu. Přece jen první kusy nových BVP by měli do AČR zavítat až někdo kolem roku 2022 ...Zobrazit celý příspěvek

      Ono je možné, že tyto testy se budou provádět až u vybraného produktu a budou se řešit za pochodu. Přece jen první kusy nových BVP by měli do AČR zavítat až někdo kolem roku 2022 nejspíše ale až v roce 2023. Takže pak bude cca 1 - 2 roky na to dotáhnout to do zdárného konce a otestovat vše tak jak se má.
      Navíc ČR se má do výroby zapojit minimálně ze 40% a je otázkou co vše to má být a jak je vše už otestováno atd. atd.
      Takže jak se říká vše ukáže až čas. Zatím ani neznáme plnou konfiguraci všech strojů pro AČR, takže reálně nemáme co hodnotit.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      07:52 19.08.2020

      Za měsíc intenzivních zkušek se dá otestovat ledascos, ale hlavně kupujeme od renomovaných zbrojovek. Opravdu se neobávám že nejsou schopní postavit vozidlo které funguje jako ...Zobrazit celý příspěvek

      Za měsíc intenzivních zkušek se dá otestovat ledascos, ale hlavně kupujeme od renomovaných zbrojovek. Opravdu se neobávám že nejsou schopní postavit vozidlo které funguje jako celek. Jde o to zistit které vozidlo armádě vyhovuje nejlépe.
      Mimochodem testy v roce 2017 trvali tři dny a někteří z nich vyvozují dalekosáhlé závěry dodnes.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      09:44 19.08.2020

      Scotty Vážně se chcete spoléhat na renomovanost výrobce? Jsou to jen a pouze obchodníci a pokud jim jednou něco podepíšete, tak už se těžko budou napravovat problémy, které se dají ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Vážně se chcete spoléhat na renomovanost výrobce? Jsou to jen a pouze obchodníci a pokud jim jednou něco podepíšete, tak už se těžko budou napravovat problémy, které se dají zjistit pořádným testováním. Nebo se v Austrálii a i jinde ve světě nudí a nemají na práci nic jiného než zbytečně dlouhé testy?
      Zkuste si zjistit jak je to ve skutečnosti s Casou, která je také od renomovaného výrobce.Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   09:04 19.08.2020

   Proč ten autoritářský režim ? Prostě mají efektivně nastavené akviziční procesy. Na rozdíl od nás :-((-:

   Proč ten autoritářský režim ? Prostě mají efektivně nastavené akviziční procesy. Na rozdíl od nás :-((-:

   • Scotty
    09:44 19.08.2020

    To má být vtip?

    To má být vtip?

  • pjaro77
   10:50 19.08.2020

   Obrovská korupcia je aj v našej akože demokracii, takto v skutočnosti oligarchii. Orbánovi aspoň záleží na kvalite armády, slovenským oligarchom a riaditeľom MO šlo len o ...Zobrazit celý příspěvek

   Obrovská korupcia je aj v našej akože demokracii, takto v skutočnosti oligarchii. Orbánovi aspoň záleží na kvalite armády, slovenským oligarchom a riaditeľom MO šlo len o peniaze. Či za peniaze OSSR dostane kvalitu alebo hrdzavý šrot ich nezaujíma. To nemá spoločné s druhom režimu nič. Vládcovia môžu byť a väčšinou sú chamtiví, ale keď nemajú žiadnu víziu ale zato filozofiu 'po mne potopa' alebo 'kto nič nerobí, nič nepokazí', tak je to v háji.Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    16:35 19.08.2020

    Škarohlíd by řekl že maďarskému oligarchovy spíš záleží na nadstandardních vztazích s Německem.

    Škarohlíd by řekl že maďarskému oligarchovy spíš záleží na nadstandardních vztazích s Německem.

 • Lukash
  15:22 18.08.2020

  Ked tak sledujem zbrojenie nasich susedov tak uvidim ci zostanem v buducnosti na juhu SVK a budem sa ucit madarsky alebo pojdem na sever a budem sa ucit polsky cesi nas tentokrat ...Zobrazit celý příspěvek

  Ked tak sledujem zbrojenie nasich susedov tak uvidim ci zostanem v buducnosti na juhu SVK a budem sa ucit madarsky alebo pojdem na sever a budem sa ucit polsky cesi nas tentokrat zo sra.iek asi nevytiahnu :)))Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
   16:04 18.08.2020

   Vždycky se dá utéct na západ, u nás po Vás ani nikdo nebude chtít naučit se česky :-)

   Vždycky se dá utéct na západ, u nás po Vás ani nikdo nebude chtít naučit se česky :-)

  • Jura99
   16:24 18.08.2020

   maďarština se podle mě nedá naučit :).

   maďarština se podle mě nedá naučit :).

  • Clanek
   16:34 18.08.2020

   A to je prave ten spatny pohled. Ja vidim madarske zbrojeni a predevsim budovani vyrobnich kapacit jako prilezitost na prohloubeni spoluprace se spojencem. Cim vic budeme uvazovat ...Zobrazit celý příspěvek

   A to je prave ten spatny pohled. Ja vidim madarske zbrojeni a predevsim budovani vyrobnich kapacit jako prilezitost na prohloubeni spoluprace se spojencem. Cim vic budeme uvazovat takhle, rekneme neduverive, ostrazite, tim spis tak bude uvazovat i druha strana.
   Dobre ekonomicke vztahy delaji pratele.Skrýt celý příspěvek

   • Nesher
    16:57 18.08.2020

    No vzhledem k tomu kdo a jak v Maďarsku vládne, kdo vede řeči o revizi Trianonu (uchování Trianonu je podmínka pro existenci Slovenska a obecně stability na východ od Moravy), je ...Zobrazit celý příspěvek

    No vzhledem k tomu kdo a jak v Maďarsku vládne, kdo vede řeči o revizi Trianonu (uchování Trianonu je podmínka pro existenci Slovenska a obecně stability na východ od Moravy), je jistá opatrnost v Bratislavě na místě.Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
     17:18 18.08.2020

     To je hlavne pre domáce publikum. Lenže Orbán sníva o stredoeurópskej alternatíve k EU s centrom v Budapešti a tam by spochybňovanie hraníc nerobilo dobrotu. V čom bude treba byť ...Zobrazit celý příspěvek

     To je hlavne pre domáce publikum. Lenže Orbán sníva o stredoeurópskej alternatíve k EU s centrom v Budapešti a tam by spochybňovanie hraníc nerobilo dobrotu. V čom bude treba byť prezieravý, je miera a charakter previazanosti, akú bude chcieť medzi Slovenskom a Maďarskom vytvoriť.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      17:33 18.08.2020

      Už vidím tu obnovu Uherska jako mini EU.

      Už vidím tu obnovu Uherska jako mini EU.

     • PavolR
      17:46 18.08.2020

      Nesher: To je absolútne mimo realitu a možnosti spoločensky zúfalo rozdeleného Maďarska, ale kým o tom snívajú aspoň horšie nerobia ... ;-)

      Nesher: To je absolútne mimo realitu a možnosti spoločensky zúfalo rozdeleného Maďarska, ale kým o tom snívajú aspoň horšie nerobia ... ;-)

     • Nesher
      19:39 18.08.2020

      Pavol Však tak jsem to i myslel, nějaké "dobrovolná" obnova Uherska je vyloučená. Tedy pokud by to Orbán, případně někdo jiný, myslel s tím Uherskem vážně, musel by (v politicky ...Zobrazit celý příspěvek

      Pavol
      Však tak jsem to i myslel, nějaké "dobrovolná" obnova Uherska je vyloučená.
      Tedy pokud by to Orbán, případně někdo jiný, myslel s tím Uherskem vážně, musel by (v politicky vhodném okamžiku) sáhnout k násilí. A jelikož ze všech dotčených států, které by tím byly dotčeny, je Slovensko (s ohledem na velikost) v součtu ekonomiky a vojenské síly nejslabší a bez spojenců v (s Rumunskem, Srbskem či Ukrajinou, by bylo horší pořízení) je jistá opatrnost na vaší straně na místě.
      Čímž nechci říct, že už za Dunajem startují tanky :-)Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      19:53 18.08.2020

      Nesher: On nerozmýšľa v rámcoch Uhorska, ale skôr to má bližšie neskorokossuthovskej vízii "Dunajskej konfederácie" podunajských a balkánskych krajín: ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher: On nerozmýšľa v rámcoch Uhorska, ale skôr to má bližšie neskorokossuthovskej vízii "Dunajskej konfederácie" podunajských a balkánskych krajín: https://www.ohio.edu/chastain/... Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      21:38 18.08.2020

      Pavol Klidně i federaci, to je vedlejší. Smyslem toho co se snažím říct je to, že pokud to s tím myslí vážně (čímž si nejsem zdaleka jistý), tak to dokáží realizovat jen za pomoci ...Zobrazit celý příspěvek

      Pavol
      Klidně i federaci, to je vedlejší. Smyslem toho co se snažím říct je to, že pokud to s tím myslí vážně (čímž si nejsem zdaleka jistý), tak to dokáží realizovat jen za pomoci armády. A v tom případě byste byli první na řadě. Tedy je na místě jistá opatrnost. To je vše.Skrýt celý příspěvek

     • pjaro77
      10:38 19.08.2020

      Teraz ešte nespravia maďari nič, zatiaľ len má ich verchuška vízie. Ak by som bol pesimista, videl by som to o 30 rokov tak, že Maďarsko sa môže pokúsiť zabrať územia v ...Zobrazit celý příspěvek

      Teraz ešte nespravia maďari nič, zatiaľ len má ich verchuška vízie. Ak by som bol pesimista, videl by som to o 30 rokov tak, že Maďarsko sa môže pokúsiť zabrať územia v pohraničí. Nepôjde samozrejme do toho samo, môže sa spojiť s Tureckom. Nezaútočia však, kým sú okolité štáty NATO silné, počkajú si na nejakú udalosť, prírodnú katastrofu alebo vnútorné nepokoje v Nemecku, Francúzku. A tie pravdepodobne nastanú. Ja dúfam, že sa táto špekulácia nesplní.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      11:08 19.08.2020

      Čo by z pohraničných území mali? Konflikt o ne by Maďarsko (bez ohľadu na výsledok) iba oslabil a vyrobil mu zarytých nepriateľov do budúcna. Orbánovi ide o regionálnu hegemóniu, o ...Zobrazit celý příspěvek

      Čo by z pohraničných území mali? Konflikt o ne by Maďarsko (bez ohľadu na výsledok) iba oslabil a vyrobil mu zarytých nepriateľov do budúcna. Orbánovi ide o regionálnu hegemóniu, o vytvorenie organizácie, v ktorej by malo Maďarsko podobné postavenie ako povedzme Rusko v Euroázijskej únii. Chce okolité krajiny na seba naviazať politicky (export "orbánizmu"), vojensky (stredoeurópska NATO divízia) a hospodársky.Skrýt celý příspěvek

     • CerVus
      11:10 19.08.2020

      Východoevropská země sní o středoevropské alternativě a počítá v ní s dalšími východoevropskými zeměmi, které se až na výjimky vůbec na ničem neshodnou :D

      Východoevropská země sní o středoevropské alternativě a počítá v ní s dalšími východoevropskými zeměmi, které se až na výjimky vůbec na ničem neshodnou :D

 • Pavka
  14:41 18.08.2020

  Netuší někdo z informovaných v jakém stavu je aktuálně náš tendr? Mám na mysli jestli už byl "vypsán" a běží soutěžní lhůta, či už se hodnotí nabídky, nebo jestli stále probíhá ...Zobrazit celý příspěvek

  Netuší někdo z informovaných v jakém stavu je aktuálně náš tendr? Mám na mysli jestli už byl "vypsán" a běží soutěžní lhůta, či už se hodnotí nabídky, nebo jestli stále probíhá příprava a tendr teprve vypsán bude?Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   14:58 18.08.2020

   Vypsán byl už dávno. V nejbližší době mají výrobci podat finální nabídku a v listopadu přivezou své BVP na zkoušky.

   Vypsán byl už dávno. V nejbližší době mají výrobci podat finální nabídku a v listopadu přivezou své BVP na zkoušky.

  • Nesher
   14:59 18.08.2020

   Tendr běží, v této době, pokud už se tak nestalo, by měla odejít žádost o finální nabídky. Na listopad jsou naplánované fyzické testy vozidel. Vítěz nejdříve v lednu.

   Tendr běží, v této době, pokud už se tak nestalo, by měla odejít žádost o finální nabídky. Na listopad jsou naplánované fyzické testy vozidel. Vítěz nejdříve v lednu.

   • Pavka
    15:10 18.08.2020

    Díky moc oběma za info.

    Díky moc oběma za info.

   • flanker.jirka
    17:14 18.08.2020

    To jako vážně, že testy budou trvat pouze měsíc?

    To jako vážně, že testy budou trvat pouze měsíc?

    • Imax-CZ
     17:22 18.08.2020

     Tak ono v tom testování by mělo jít jen o ověření cca 20-30 základních parametrů, aby se zkrátili vojskové zkoušky a armáda snížila šanci na situaci, kdy vítězný zájemce neprojde ...Zobrazit celý příspěvek

     Tak ono v tom testování by mělo jít jen o ověření cca 20-30 základních parametrů, aby se zkrátili vojskové zkoušky a armáda snížila šanci na situaci, kdy vítězný zájemce neprojde zkouškou kvůli základnímu parametru a finální výběr by tak musel probíhat znova. Myslím, že se jedná o poučení z vojskových zkoušek u Perunu od SVOS.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      22:49 18.08.2020

      Imax-CZ Tak že z toho bude zajíc v pytli? To se nikdo nepoučí z Pandurů nebo jiných vozidel, kde se prakticky v prvním roce převzetí do užívání přišlo na spousty nedostatků? Nebo ...Zobrazit celý příspěvek

      Imax-CZ
      Tak že z toho bude zajíc v pytli? To se nikdo nepoučí z Pandurů nebo jiných vozidel, kde se prakticky v prvním roce převzetí do užívání přišlo na spousty nedostatků?
      Nebo ti co si to pamatovali, tak byli odejiti, právě z důvodu dobré paměti?Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  13:43 18.08.2020

  Maďarská těžká brigáda bude skoro kompletní, od jednoho výrobce a složená z generačně soudobých vozidel. To zní jako ideál. Pro českou stranu, pokud vezme Lynx, bude složitější ...Zobrazit celý příspěvek

  Maďarská těžká brigáda bude skoro kompletní, od jednoho výrobce a složená z generačně soudobých vozidel. To zní jako ideál. Pro českou stranu, pokud vezme Lynx, bude složitější získat stejně rozsáhlou výrobní fabriku, když už jedna bude o párset km dál.Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   14:00 18.08.2020

   Jo jo Maďaři na to jdou docela pragmaticky, ale je fakt že si tím Němce defakto kupují, ale když se spojí příjemné s užitečným tak proč ne že :-) Co se týče té fabriky to ukáže až ...Zobrazit celý příspěvek

   Jo jo Maďaři na to jdou docela pragmaticky, ale je fakt že si tím Němce defakto kupují, ale když se spojí příjemné s užitečným tak proč ne že :-)
   Co se týče té fabriky to ukáže až budoucnost. Maďaři teď získají hlavně výrobní kapacity pro své potřeby, a pokud víme tak z požadavcích AČR na výrobu cca 40% u nás taky zatím nesešlo. To kdo bude na svém území vyrábět Lynx pro potřeby jiných armád je stále ve hvězdách :-)
   Takže zatím bych nedělal nějaká zbrklá rozhodnutí a závěry. Jasně oni taky Němci můžou zítra oznámit, že z tendru odcházejí, ale zatím tomu nic nenaznačuje.
   Takže uvidíme :-) osobně bych nepředbíhal událostem :-)
   Ale bylo by pěkné kdyby Lynx vyšel i u nás. Za mně, byť nejde o odzkoušený stroj, tak jde o stroj s velkým potenciálem do budoucna a na jeho platformě by mohlo vzniknout docela dost zajímavých strojů pro potřeby AČR.Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  13:30 18.08.2020

  Asi idealni cas zacit resit na jake pasy presedla OSSR. Madarska zakazka se bude plnit nekolik let, to da dost casu k transparetnimu jednani. Madari budou mit zajem aby podnik ...Zobrazit celý příspěvek

  Asi idealni cas zacit resit na jake pasy presedla OSSR. Madarska zakazka se bude plnit nekolik let, to da dost casu k transparetnimu jednani. Madari budou mit zajem aby podnik existoval i po naplneni domaci zakazky, slovaci budou mit zajem o pasy, slovaci maji zajem udat nekde dela, madari by mohli nejake hledat, slovaci maji zajem koupit cvicne podzvuky, madari budou mit zajem nejake prodat, slovaci budou casem hledat rucni zbrane, madari by mohli chtit nejake prodat... tech potencialnich kseftu je tam mnohem vic.
  V CR to se zuzanou krute nevyslo, tak ted je zde moznost cislo dva neco udat smerem na jih, jen to chce k tomu pristoupit trosicku jinak a byt hlavne pragmaticky.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   13:39 18.08.2020

   Mimo to sa zdá, že Slovensko zapojí do projektu spoločnej stredoeurópskej NATO divízie, len je tu ešte otázka, ako rýchlo budeme chcieť postaviť svoju ťažkú brigádu, keď už s tým ...Zobrazit celý příspěvek

   Mimo to sa zdá, že Slovensko zapojí do projektu spoločnej stredoeurópskej NATO divízie, len je tu ešte otázka, ako rýchlo budeme chcieť postaviť svoju ťažkú brigádu, keď už s tým toľko meškáme, pretože výrobné kapacity budú k dispozícii až za pár rokov.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   13:41 18.08.2020

   Dost pochybuji že vám můžou Maďaři prodat nějaké ruční zbraně.

   Dost pochybuji že vám můžou Maďaři prodat nějaké ruční zbraně.

   • Clanek
    14:27 18.08.2020

    Tak vyrobu licecnich BRENu a dalsich maji zajistenou. Ted jen otazka jak je licence postavena, jestli je vyvoz a prodej treti strane nejak osetren nebo ne. Byl by to docela gol, ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak vyrobu licecnich BRENu a dalsich maji zajistenou. Ted jen otazka jak je licence postavena, jestli je vyvoz a prodej treti strane nejak osetren nebo ne. Byl by to docela gol, kdyby si dalsi exportni uspech BRENu nakonec pripsala madarska strana :)Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     14:57 18.08.2020

     gól by byl, kdyby OSSR konečně koupily nové pušky, ať už odkohokoliv. Ty staré, se kterými sloužili i pradědové dnešních branců, už neodpovídají době.

     gól by byl, kdyby OSSR konečně koupily nové pušky, ať už odkohokoliv. Ty staré, se kterými sloužili i pradědové dnešních branců, už neodpovídají době.

     • Clanek
      16:16 18.08.2020

      Samozrejme souhlas.

      Samozrejme souhlas.

     • mikojan29
      22:22 18.08.2020

      Gól bude, keď tie ručné zbrane nebudú z ČR.

      Gól bude, keď tie ručné zbrane nebudú z ČR.

     • Nesher
      23:21 18.08.2020

      mikojan
      To nebude gól, to všichni bereme jako fakt. A nemyslím, že by to CZUB nějak trápilo :-)

      mikojan
      To nebude gól, to všichni bereme jako fakt. A nemyslím, že by to CZUB nějak trápilo :-)

     • mikojan29
      18:21 19.08.2020

      Nesher
      Keď ide o peniaze, každého to v konečnom dôsledku štve.

      Nesher
      Keď ide o peniaze, každého to v konečnom dôsledku štve.

     • Nesher
      23:32 19.08.2020

      Mikojan Tak jistě, ale CZUB opravdu nijak zvlášť objednávku na pár tisíc pušek od OSSR nepotřebuje a myslím, že s ní ani nepočítá. A když s něčím nepočítáš, tak tě ani moc nemrzí, ...Zobrazit celý příspěvek

      Mikojan
      Tak jistě, ale CZUB opravdu nijak zvlášť objednávku na pár tisíc pušek od OSSR nepotřebuje a myslím, že s ní ani nepočítá. A když s něčím nepočítáš, tak tě ani moc nemrzí, že to nemáš. Ono jen než se OSSR rozhoupou k tendru na nové flinty uplyne ve Váhu ještě moc a moc vody.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     15:01 18.08.2020

     Dost pochybuji že je můžou prodávat dál, leda jako subdodávku pro CZUB.

     Dost pochybuji že je můžou prodávat dál, leda jako subdodávku pro CZUB.

     • Nesher
      16:21 18.08.2020

      Nemůžou, licence je jen pro HU trh a pouze státní uživatele. Vše ostatní je vázáno na souhlas CZ. V UB nejsou úplně hloupí, aby nevěděli jak by to mohlo dopadnout kdyby jim dali ...Zobrazit celý příspěvek

      Nemůžou, licence je jen pro HU trh a pouze státní uživatele. Vše ostatní je vázáno na souhlas CZ.
      V UB nejsou úplně hloupí, aby nevěděli jak by to mohlo dopadnout kdyby jim dali plnou licenci. Až by se to Maďaři naučili (zatím to jen montují z CZ dílů a i to jim moc nejde) dělat, nezatížení jakýmkoliv nákladem na vývoj a se státní s podporou (klidně i finanční), by byli schopni zcela vyrábět za mnohem méně než CZUB.Skrýt celý příspěvek

   • mikojan29
    22:21 18.08.2020

    Ručné zbrane sa dajú kúpiť aj inde ako v ČR. Maďari určite nemajú licenciu pre tretiu stranu a pochybujem, že by sme kupovali zbrane od nich, keď materská fy je v ČR.

    Ručné zbrane sa dajú kúpiť aj inde ako v ČR. Maďari určite nemajú licenciu pre tretiu stranu a pochybujem, že by sme kupovali zbrane od nich, keď materská fy je v ČR.

  • Jura99
   13:48 18.08.2020

   Maďaři už houfnice mají zajištěné a nákup "expedičních" kolových asi nebude prioritou (Z2 zrovna není svými rozměry expediční). Popravdě SR jako dodavatele ani jako zákazníka ...Zobrazit celý příspěvek

   Maďaři už houfnice mají zajištěné a nákup "expedičních" kolových asi nebude prioritou (Z2 zrovna není svými rozměry expediční). Popravdě SR jako dodavatele ani jako zákazníka nepotřebují. Tipuju, že nyní budou hledat peníze na další etapu ve stíhacím letectvu a nechme se překvapit, jestli to nebude F-35A, odvahu utratit peníze mají velkou.Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    14:04 18.08.2020

    F-35 je nepravdepodobné z dvoch dôvodov: 1.- S Lockeheedom majú mať rozrokovaný kontrakt za cca 1 mld USD, za čo sa ani len minimálne zmysluplný počet F-35 kúpiť nedá. 2.- ...Zobrazit celý příspěvek

    F-35 je nepravdepodobné z dvoch dôvodov:
    1.- S Lockeheedom majú mať rozrokovaný kontrakt za cca 1 mld USD, za čo sa ani len minimálne zmysluplný počet F-35 kúpiť nedá.
    2.- Američania by Orbána ani na okamih neváhali vydierať podobne ako Erdogana. Chcú dostať z Maďarska Huawei a ruskú Medzinárodnú investičnú banku, ktorú otvorene nazývajú špiónskou.Skrýt celý příspěvek

   • Clanek
    14:23 18.08.2020

    Zakazniky potrebuje kazdy, kdyz se ohrne nos nad rekneme stovkou BVP pro OSSR, tak komu jinemu by to mohli chtit prodat? Kazdy jiny nakupujici vic kusu si bude chtit vyjednat ...Zobrazit celý příspěvek

    Zakazniky potrebuje kazdy, kdyz se ohrne nos nad rekneme stovkou BVP pro OSSR, tak komu jinemu by to mohli chtit prodat? Kazdy jiny nakupujici vic kusu si bude chtit vyjednat podobne podminky jako ma HU, tedy vyrobu doma.
    Takze naopak, pokud bude chtit HU prodavat a nejde mu jen o investici do sebe, pak bude chtit prodavat prave statum jako je SR, pobalti, balkan atd. kupujici mensi pocty.

    Ad zuzana, nebavime se prece jen o ni. Furt je tu moznost do formy expedicni houfnice dotahnout EVA. Priorita to byt nemusi, ale kdyby to melo zajistit prodej v HU vyrobenych BVP tak najednou byt muze.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     15:04 18.08.2020

     nikde ale nezaznělo, že by se z HU stal producent BVP pro třetí strany (že by šlo o nákup licence), nejspíš ani nebudou mít 5-10let volnou kapacitu. Pokud si z něčeho mají vzít ...Zobrazit celý příspěvek

     nikde ale nezaznělo, že by se z HU stal producent BVP pro třetí strany (že by šlo o nákup licence), nejspíš ani nebudou mít 5-10let volnou kapacitu. Pokud si z něčeho mají vzít OSSR příklad, tak nespekulovat, nevyvíjet, nezkoumat a prostě jít a koupit vozidla pro těžkou brigádu u výrobce.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      17:06 18.08.2020

      Maďari nekupujú licenciu, urobili s Rheinmetalom joint venture, do ktorej nemecká strana vloží know-how a maďarská zabezpečí výrobné kapacity. Neexistujú tretie strany, iba oni a ...Zobrazit celý příspěvek

      Maďari nekupujú licenciu, urobili s Rheinmetalom joint venture, do ktorej nemecká strana vloží know-how a maďarská zabezpečí výrobné kapacity. Neexistujú tretie strany, iba oni a nákupcovia.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      17:32 18.08.2020

      Pavol
      To není jisté, my totiž nevíme co přesně je obsahem dohody. Klidně to může být joint venture za účelem výroby vozidel pouze pro Maďarsko.
      Musíme ještě chvíli počkat.

      Pavol
      To není jisté, my totiž nevíme co přesně je obsahem dohody. Klidně to může být joint venture za účelem výroby vozidel pouze pro Maďarsko.
      Musíme ještě chvíli počkat.

     • PavolR
      18:01 18.08.2020

      Nesher: V článku, ktorý som vyššie nazdielal, figuruje výroba aj na export medzi tými málo informáciami, ktoré sú už známe a isté.

      Nesher: V článku, ktorý som vyššie nazdielal, figuruje výroba aj na export medzi tými málo informáciami, ktoré sú už známe a isté.

     • Nesher
      18:18 18.08.2020

      Pavol To tvrdili i o výrobě zbraní na základě licence od CZUB, pak se ukázalo, že to tak není. Jinak, to že se budeme podílet na exportu pro další možné zájemce nabízejí všichni ...Zobrazit celý příspěvek

      Pavol
      To tvrdili i o výrobě zbraní na základě licence od CZUB, pak se ukázalo, že to tak není.
      Jinak, to že se budeme podílet na exportu pro další možné zájemce nabízejí všichni tři uchazeči i nám. Jak říkám, je to moc čerstvé, informací málo, počkejme a uvidíme.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      18:40 18.08.2020

      PavolR Jenže pokud se nic nezměnilo tak MO nechce vozidla importovat, ale montovat ve VOP. Takže z Maďarska můžou přijít maximálně nějaké díly, ale určitě od nich nebudeme brát ...Zobrazit celý příspěvek

      PavolR
      Jenže pokud se nic nezměnilo tak MO nechce vozidla importovat, ale montovat ve VOP. Takže z Maďarska můžou přijít maximálně nějaké díly, ale určitě od nich nebudeme brát kompletní vozidla. Navíc stále je tu požadavek na minimálně 40% podíl domácího průmyslu. Plus Rheinmetal už u nás svojí továrnu dávno má. V případě vítězství v tendru by ji patrně jen rozšířil.Skrýt celý příspěvek

   • CerVus
    20:07 18.08.2020

    Nevěřím tomu, že by koupili F-35. To spíše sáhnou po větším počtu F-16, které je na následných nákladech nesežerou za živa.

    Nevěřím tomu, že by koupili F-35. To spíše sáhnou po větším počtu F-16, které je na následných nákladech nesežerou za živa.

 • Kichot
  13:14 18.08.2020

  Neví někdo jestli se na Lynx dá instalovat 30mm kanón kompatibilní s Pandury? Myslím tím , že standardně mají na Lynxu munici s nábojovým pásem systém Mauser, který nejde použít na ...Zobrazit celý příspěvek

  Neví někdo jestli se na Lynx dá instalovat 30mm kanón kompatibilní s Pandury? Myslím tím , že standardně mají na Lynxu munici s nábojovým pásem systém Mauser, který nejde použít na bushmaster 2 od Pandurů. Jinak gratulace Maďarům.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  12:54 18.08.2020

  Teda, klobouk dolů, nečekal jsem, že akvizice BVP pro Maďarsko se podepíše v tomto roce. Zároveň se už po několikáté potvrzuje, že odhady různých novinářů jsou pouze odhady na ...Zobrazit celý příspěvek

  Teda, klobouk dolů, nečekal jsem, že akvizice BVP pro Maďarsko se podepíše v tomto roce.

  Zároveň se už po několikáté potvrzuje, že odhady různých novinářů jsou pouze odhady na základě návštěv či na základě menších minulých akvizic.

  Po oznámení kontraktu na NASAMS a nyní na BVP Lynx musí mít oči pro pláč PavolR, protože se mu rozplynuly hypotézy o tureckém BVP pro Maďarsko a neústupném levicovém Norsku. Navíc Maďarsko a Orbán hned po sobě nakoupí NASAMS a LYNX, tak to se mu nezdálo ani v tom nejhorším zlém snu.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   13:05 18.08.2020

   Portfolio.hu už v septembri minulého roka písalo, že Puma nemá veľké šance preferovali skôr Lynx - čiže odhady novinárov môžu byť správne, pokiaľ sú správne zdroje. Bolo zrejmé, že ...Zobrazit celý příspěvek

   Portfolio.hu už v septembri minulého roka písalo, že Puma nemá veľké šance preferovali skôr Lynx - čiže odhady novinárov môžu byť správne, pokiaľ sú správne zdroje. Bolo zrejmé, že armáda by chcela Lynx, len bola otázka, čo na to politika.

   Nezdá sa, že by Nóri ustúpili, inak by sa už objavila správa, že Maďarsko podpísalo zmluvu na čerpanie Nórskych fondov (čo už od 2014 odmieta urobiť). Skôr Američania donútili Orbána k plneniu záväzkov.

   Čo je také hrozivé na tempe, akým Maďari míňajú svoje peniaze? :-DSkrýt celý příspěvek

   • semtam
    13:09 18.08.2020

    PavolR

    To je fakt, my budeme chytří a žádné peníze do armády nedáme a ti nejchytřejší armádu úplně zruší.

    PavolR

    To je fakt, my budeme chytří a žádné peníze do armády nedáme a ti nejchytřejší armádu úplně zruší.

    • PavolR
     17:09 18.08.2020

     Nie je o jednej pololudní na chľast ešte trocha priskoro? :-)

     Nie je o jednej pololudní na chľast ešte trocha priskoro? :-)

     • semtam
      17:11 18.08.2020

      Máš recht, měl by si to omezit.

      Máš recht, měl by si to omezit.

 • PavolR
  12:53 18.08.2020

  Výroba nákladných vozidiel bola v podniku Rába ukončená začiatkom tohto roka, keďže už aj maďarská armáda od nich prestala objednávať a bolo to stratové. Prvé turecké vozidlá by ...Zobrazit celý příspěvek

  Výroba nákladných vozidiel bola v podniku Rába ukončená začiatkom tohto roka, keďže už aj maďarská armáda od nich prestala objednávať a bolo to stratové.
  Prvé turecké vozidlá by údajne mali byť dodané tento mesiac.Skrýt celý příspěvek

  • semtam
   13:04 18.08.2020

   Dnes je v Budapešti 23 °C oblačno.

   Dnes je v Budapešti 23 °C oblačno.

 • CerVus
  12:46 18.08.2020

  Modernizace naší armady vypadá vedle Maďarska měsíc od měsíce směšněji.

  Modernizace naší armady vypadá vedle Maďarska měsíc od měsíce směšněji.

  • Matesaax
   13:10 18.08.2020

   Přesně tak.Vrtulníky nakupují ve smysluplném počtu a i když nemají čtyři bitevní vrtulníky,tak myslím,že jejich varianta je smysluplnější,než ta naše.U nás raději budeme roky ...Zobrazit celý příspěvek

   Přesně tak.Vrtulníky nakupují ve smysluplném počtu a i když nemají čtyři bitevní vrtulníky,tak myslím,že jejich varianta je smysluplnější,než ta naše.U nás raději budeme roky řešit,zda modernizovat či nemodernizovat T-72 a oni mezitím už zavádí Leopardy.To samé BVP u nás se řeší nesmysly jaká má být vež či nemá a Madaři nám mezitím seberou možnost u nás vyrábět moderní BVP.Zanedlouho vyrukují s nákupem KC-390 a ted už bych i opravdu věřil,že koupí i F-35.Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    13:46 18.08.2020

    /Madaři nám mezitím seberou možnost u nás vyrábět moderní BVP/
    Tak na požadavku přenést výrobu do VOP CZ se v našem tendru nic nemění.

    /Madaři nám mezitím seberou možnost u nás vyrábět moderní BVP/
    Tak na požadavku přenést výrobu do VOP CZ se v našem tendru nic nemění.

   • Nesher
    16:09 18.08.2020

    Ty vrtulníky jsou už celkem dost ohraná vesta. Oni to nechali dojít tak daleko, že jim nic jiného než kompletně přezbrojit nezbývalo. Jinak co koupili? Ekvivalent našich Mi 171šm a ...Zobrazit celý příspěvek

    Ty vrtulníky jsou už celkem dost ohraná vesta. Oni to nechali dojít tak daleko, že jim nic jiného než kompletně přezbrojit nezbývalo.
    Jinak co koupili? Ekvivalent našich Mi 171šm a lehký vrtulník vhodný tak pro nebojové mise, SOF a hlídání hranic. Ostatně až se bude u nás nahrazovat W3A, tak na něco takové také dojde.Skrýt celý příspěvek

    • pjaro77
     10:12 19.08.2020

     Oni možno vôbec nekúpia bojové vrtuľníky, je možnosť, že ich nahradia bojovými dronmi.

     Oni možno vôbec nekúpia bojové vrtuľníky, je možnosť, že ich nahradia bojovými dronmi.

     • CerVus
      10:38 19.08.2020

      Dobrá připomínka. Turci krásně v Sýrii a Lybii ukazují jak efektivní jsou proti těžké technice. A to mají i nějakých 60 bitevních vrtulníků.

      Dobrá připomínka. Turci krásně v Sýrii a Lybii ukazují jak efektivní jsou proti těžké technice. A to mají i nějakých 60 bitevních vrtulníků.

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2