Maďarská armáda směřuje k nákupu bojových vozidel pěchoty Puma

Maďarská armáda směřuje k nákupu bojových vozidel pěchoty Puma
BP Puma / KMW (Zvětšit)

Podle maďarského deníku Nepszava maďarská armáda nakoupí 200 nových bojových vozidel pěchoty (BVP). Deník se odkazuje na nejmenovaný zdroj, podle kterého půjde o BVP německé výroby. Deník výslovně zmiňuje jak starší BVP Marder, tak především nejnovější Pumu od německého výrobce KMW (Krauss-Maffei Wegmann).

Maďarské ministerstvo obrany v posledních měsících uzavřelo několik zásadních zbrojních dohod. V případě pozemního vojska šlo především o nákup 44 nejnovějších tanků Leopard 2A7, 12 starších Leopard 2A4 a 24 samohybných houfnic PzH 2000. Vše od německé KMW sídlící v bavorském Mnichově.

Maďarská armáda, podobně jako česká nebo polská, plánuje koupit nová pásová BVP.  Maďarská armáda nemá klasická sovětská BVP-1 nebo BVP-2, ale spoléhá se na kolová bojová vozidla rodiny BTR-80. Maďarská armáda provozuje papírově 437 obrněných transportérů BTR-80 s kulometem ráže 14,5 mm a 178 BTR-80A s automatickým kanonem ráže 30 mm. Větší část vozidel prošla v posledních letech modernizací (včetně instalace moderních komunikačních systémů), ale není jasné, kolik maďarských BTR-80 je skutečně bojeschopných.

Nová pásová BVP v maďarské armádě nahradí velkou část vozidel BTR-80 a BTR-80A. Podle deníku Nepszava je horkým kandidátem německé BVP Puma nebo starší, německou armádou vyřazované, BVP Marder.

První informace o zájmu maďarské armády o BVP Puma se objevily v prosinci 2018, když náčelník maďarského Generálního štábu, generálporučík Ferenc Korom, navštívil posádku Bundeswehru v Münsteru. Korom si prohlédl nejen jizdní a střelecké ukázky BVP Puma, ale také vybavení a výzbroj německého vojáka budoucnosti IdZ-ES Gladius (Infanterist der Zukunft – Erweitertes System Gladius).


Ferenc Korom si prohlíží BVP Puma / Bundeswher


Ferenc Korom s útočnou puškou G36 kompletu Gladius / Bundeswher


Na závěr Korom dostal jako suvenýr kovový plát, který si sám prostřelil při střelecké ukázce vozidla Puma / Bundeswher

„Tato návštěva posílila stávající vojenskou spolupráci a je pokračováním pravidelné výměny informací mezi pozemními silami obou zemí. Německá armáda má velký zájem podporovat přeměnu maďarských ozbrojených sil na moderní armádu, kdykoli to dovolují zdroje. S maďarskou armádou existuje velmi dlouhá a hluboká spolupráce, a to jak v Afghánistánu, tak v rebalancování národní a alianční obrany,“ komentoval prosincovou návštěvu oficiální web německého Bundeswehru.

„Obstarávání německých zbrojních systémů je velkým znamením intenzivní spolupráce mezi oběma zeměmi,“ uvedl německý generálporučík Stephan Thomas, který na Hlavním štábu Bundeswehru velí německým jednotkám v mnohonárodnostních sborech (Eurocorps, 1. německo-nizozemský sbor, Vícenárodní sbor Sever-východ). Thomas představil v Münsteru maďarské delegaci BVP Puma i vojáka budoucnosti Gladius, který je kompatibilní s BVP Puma a transportéry Boxer.

Puma je považováno za nejpokročilejší BVP současnosti. Avšak pokud pomineme geopolitické hledisko, tak kromě známých nevýhod (z pohledu Armády ČR) Pumy, tedy schopnost převážet pouze šest členů výsadku (nouzově sedm) a neexistující odvozené verze, jsou výzvou finanční, technické a výcvikové problémy s provozem Pumy.

Nákup BVP Puma představuje na jednu stranu šanci zásadním způsobem zvýšit bojeschopnost armády. Na druhou stranu existuje také velké riziko, že se provozní potíže mohou vymknout kontrole a bojeschopnost armády (vzhledem k vydaným finacím) se naopak sníží. V každém případě případný nákup BVP Puma vyžaduje úzkou spolupráci s Bundeswehrem a Německem.


BVP Puma v Bundeswehru

Zda maďarská armáda BVP Puma skutečně dostane, není prozatím jasné. Každopádně v posledních měsících a letech maďarská armáda intenzivně zbrojí (dle koncepce Zrínyi 2026), aby splnila úkol zadaný Viktorem Orbanem ‒ nespoléhat se na NATO a zajistit ochranu Maďarska proti hrozbě ze všech směrů.

Zajímavé je, že Viktor Orban se snaží najít spojence v Bavorsku a u konzervativní Křesťanskosociální unie (CSU), která dominantně vládne v Bavorsku. V Mnichově, hlavním městě Bavorska, přitom sídlí německá KMW. Orban naposledy navštívil Bavorsko na začátku minulého roku.

Pokud se ale Maďarsko rozhodlo geopoliticky přiklonit k Německu, což dokazuje masivní nákup německé vojenské techniky, je nákup BVP Puma přirozenou (nutnou) volbou.

Maďarsko nákupem německých zbraní si již zřejmě vybralo svého hlavního geopolitického spojence. Polsko se soustředí na vývoj vlastní vojenské techniky nebo nakupuje od Američanů. Jak si vybere Česká republika?

Zdroj: Bundeswher, Nepszava

Nahlásit chybu v článku


Související články

BVP Puma pro Armádu ČR - průmysl, výcvik, cena a spolehlivost

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje za nakup 210 nových bojových vozidel pěchoty (BVP) a dalších ...

ROZHOVOR: Nákup BVP PUMA a modernizace českého průmyslu

Armáda České republiky připravuje nákup minimálně 210 pásových bojových vozidel, většinu ve verzi ...

Maďarsko kupuje tanky Leopard 2A7+ a houfnice PzH 2000

Maďarsko pokračuje ve spanilé jízdě v nakupování moderní vojenské techniky. V posledních dnech jsme ...

Závody ve zbrojení ve střední Evropě? Maďarsko nakupuje zbraně za miliardy

Maďarsko je evropskými zeměmi a médií často označováno jako skoro-diktatura. Takové označení však ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • mikojan29
   09:59 18.08.2020

   Veľmi zaujímavá info vzhľadom k prebiehajúcemu tendru v ČR, kde niektorí považujú Lynx za favorita a už videli výrobu u nich ako u prvého zákazníka. A teraz im to Maďari vyfúkli. ...Zobrazit celý příspěvek

   Veľmi zaujímavá info vzhľadom k prebiehajúcemu tendru v ČR, kde niektorí považujú Lynx za favorita a už videli výrobu u nich ako u prvého zákazníka. A teraz im to Maďari vyfúkli.
   Bude to ešte zaujímavé s výberom typu v ČR.Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    10:07 18.08.2020

    Neřekl bych že se nabídka Rheinmetallu pro náš tendr nějak změní.

    Neřekl bych že se nabídka Rheinmetallu pro náš tendr nějak změní.

    • mikojan29
     10:15 18.08.2020

     Myslíš? Ponuka už nebude taká exkluzívna, ako to bolo doteraz.

     Myslíš? Ponuka už nebude taká exkluzívna, ako to bolo doteraz.

     • Scotty
      11:10 18.08.2020

      Tak firmy už své pžedběžné nabídky podaly a v nejbližší době budou dávat konečnou a prodloženou dobou dodání. Cenu nebo zapojení domácího průmyslu už musí mít stanovené.

      Tak firmy už své pžedběžné nabídky podaly a v nejbližší době budou dávat konečnou a prodloženou dobou dodání. Cenu nebo zapojení domácího průmyslu už musí mít stanovené.

     • PavolR
      11:13 18.08.2020

      Ona tá exkluzivita má pri zavádzaní fungl nového vozidla svoje riziká a u prvého objednávateľa s zvyknú rozpúšťať náklady na vývoj a výstavbu výrobných kapacít - Maďari teraz ...Zobrazit celý příspěvek

      Ona tá exkluzivita má pri zavádzaní fungl nového vozidla svoje riziká a u prvého objednávateľa s zvyknú rozpúšťať náklady na vývoj a výstavbu výrobných kapacít - Maďari teraz vrazia peniaze nielen do samotného obstarávania, ale i spoločného podniku.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  14:47 17.08.2020

  Maďarská firma Currus zrt., realizujúca údržbu maďarských BTR a výrobu modifikácií, je pripravená na montáž juhoafrických Mbombe 8×8 : ...Zobrazit celý příspěvek

  Maďarská firma Currus zrt., realizujúca údržbu maďarských BTR a výrobu modifikácií, je pripravená na montáž juhoafrických Mbombe 8×8 : https://jogalappal.hu/a-hm-cur... Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   14:51 17.08.2020

   Trocha nešťastne som formuloval "výrobu modifikácií" - ide hlavne o prerábku pôvodných verzií na špeciály.

   Trocha nešťastne som formuloval "výrobu modifikácií" - ide hlavne o prerábku pôvodných verzií na špeciály.

 • PavolR
  14:14 05.12.2019

  Došlo k zníženiu tabuľkových počtov vojakov maďarskej vlastibrany. Zatiaľ čo koncom minulého roka boli tabuľkové počty s veľkým mediálnym ohlasom navýšené na 37.650, aktuálne došlo ...Zobrazit celý příspěvek

  Došlo k zníženiu tabuľkových počtov vojakov maďarskej vlastibrany. Zatiaľ čo koncom minulého roka boli tabuľkové počty s veľkým mediálnym ohlasom navýšené na 37.650, aktuálne došlo potichúčky k pozasataveniu účinnosti daného zákona, takže znova platia tabuľkové počty stanovujúce veľkosť maďarskej vlastibrany v mierových časoch na 29.850 príslušníkov (z čoho 5900 tvoria nevojenskí zamestnanci). Treba dodať, že reálne ani tieto počty nie je dodnes naplnený: https://jogalappal.hu/a-kovetk... Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   22:45 14.12.2019

   "Bolo by potrebných ešte aspoň 7-8 tisíc vojakov," hovorí o ťažkostiach náboru ma´darský minister vlastibrany ( ...Zobrazit celý příspěvek

   "Bolo by potrebných ešte aspoň 7-8 tisíc vojakov," hovorí o ťažkostiach náboru ma´darský minister vlastibrany ( https://infostart.hu/belfold/2... ).Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   21:07 02.01.2020

   Hoci sú reálne stavy Maďarskej vlastibrany utajené, na základe pridelených financií na koncoročné odmeny (má dostať každý po 500 000 Ft) možno zhruba odhadnúť naplnenosť ...Zobrazit celý příspěvek

   Hoci sú reálne stavy Maďarskej vlastibrany utajené, na základe pridelených financií na koncoročné odmeny (má dostať každý po 500 000 Ft) možno zhruba odhadnúť naplnenosť tabuľkových počtov k 1. 12. 2019 ( https://nepszava.hu/3061732_ot... ) :
   Generálny štáb a podriadené orgány - cca 6 800 príslušníkov
   Veliteľstvo ozbrojených síl a podriadené orgány - cca 14 400 príslušníkovSkrýt celý příspěvek

 • PavolR
  22:28 29.11.2019

  Po troche šťúrania sa na internete a následnej úvahe som dospel k záveru, že Maďarsko s najväčšou pravdepodobnosťou kúpi KAPLAN 30 NG-AFV od tureckej firmy FNSS ( ...Zobrazit celý příspěvek

  Po troche šťúrania sa na internete a následnej úvahe som dospel k záveru, že Maďarsko s najväčšou pravdepodobnosťou kúpi KAPLAN 30 NG-AFV od tureckej firmy FNSS ( https://www.fnss.com.tr/en/pro... ).
  FNSS je totiž súčasťou Nurol Holdingu, podobne ako firma Nurol Makina, od ktorej budú obstarávané vozidlá Ejder Yalcin 4x4. Zaujímavosťou nákupu vozidiel 4x4 je medializovaná informácia, podľa ktorej ich Maďarsku nenakupuje priamo od výrobcu, ale cez sprostredkovateľa v podobe turecko-maďarskej firmy HT Division ( https://444.hu/2019/10/22/mesz... ). Turecký spoluvlastník tejto firmy, Suat Gökhan Karakus, je hospodársky prepojený s tureckým biznismanom Adnan Polatom, ktorý má úzke väzby na Nurol Holding a zároveň si je mimoriadne blízky s maďarským premiérom Viktorom Orbánom ( https://www.valaszonline.hu/20... ), ku ktorého okoliu vedú aj nitky maďarskej polovice sprostredkovateľskej spoločnosti.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
   08:22 30.11.2019

   Hodně zajímavé - díky. Pořád vlastní 49 % FNSS společnost BAE Systems, nebo už Nurol odkoupil víc procent?

   Hodně zajímavé - díky. Pořád vlastní 49 % FNSS společnost BAE Systems, nebo už Nurol odkoupil víc procent?

   • PavolR
    09:02 30.11.2019

    Podľa informácií na ich domovskej stránke by to malo byť ešte stále tak: https://www.fnss.com.tr/en/cor...

    Podľa informácií na ich domovskej stránke by to malo byť ešte stále tak: https://www.fnss.com.tr/en/cor...

   • PavolR
    11:20 01.12.2019

    Ešte pre zhrnutie a doplnenie toho, čo som riešil s Abletonom a na potenciálne vysvetlenie, prečo sa z favorizovanej Pumy stalo vozidlo prakticky bez šance: Navzdory tomu, že ...Zobrazit celý příspěvek

    Ešte pre zhrnutie a doplnenie toho, čo som riešil s Abletonom a na potenciálne vysvetlenie, prečo sa z favorizovanej Pumy stalo vozidlo prakticky bez šance:
    Navzdory tomu, že Maďarsko sa stalo v roku 2018 najväčším nákupcom nemeckých zbraní, Nemci prestali Orbána politicky kryť, čo vyústilo v pozastavenie členstva FIDESZu v Strane európskych ľudovcov v marci 2019 (a začiatkom budúceho roka dôjde zrejme k úplnému vylúčeniu, vzhľadom na stav demokracie a právneho štátu v Maďarsku). Ďalšie nákupy nemeckých zbraní tým pádom stratili zmysel, aj keď vojaci sa už tešili na Pumy. Práve túto okolnosť považujem za dôvod, prečo boli vypustené informácie o možnom nákupe Púm do opozičného periodika Népszava. Bola to snaha o vytvorenie spoločenského očakávania a tlaku na vládu, čo však nevyšlo. V máji 2019 sa už objavili turecké 4x4 v ma´darských farbách na Dňoch vlastibrany. Podľa mňjho názoru to boli práve pretvávajúce nezhody ohľadne smerovania armádnych akvizícií, ktoré viedli v auguste 2019 k čistkám na ministerstve obrany, v rámci ktorých boli v niektorých vedúcich fukciách nahradení odborníci z radov armády úradníkmi z Úradu kancelárie predsedu vlády a dokonca hrozilo/hrozí odvolanie aj samotnému ministrovi vlastibrany. Okamžite po čistkách, na prelome augusta a septembra, začali turecké periodiká písať, že nákup vozidiel 4x4 je už oficiálny a pre Portfolio.hu bola vypustená správa, že Puma ani zďaleka nepatrí medzi favoritov.Skrýt celý příspěvek

    • Rase
     18:50 01.12.2019

     Hodně zajímavé. Nechtěl by jsi to napsat i sem: http://palba.cz/viewtopic.php?... ať tě nemusím jen citovat a je tam víc ...Zobrazit celý příspěvek

     Hodně zajímavé. Nechtěl by jsi to napsat i sem:
     http://palba.cz/viewtopic.php?...
     ať tě nemusím jen citovat a je tam víc prostor pro diskuzi. Tenhle článek na AN je totiž už hodně schovaný a moc lidí si to tak nepřečte.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      19:27 01.12.2019

      Sorry, ale nechcem zakladať ďalší účet ani sledovať ďalšie diskusie (pozor, na ilustračnom obrázku je Kaplan20). Nemáš chuť napísať na AN o Kaplane30 podobný článok, ako o Korhane? ...Zobrazit celý příspěvek

      Sorry, ale nechcem zakladať ďalší účet ani sledovať ďalšie diskusie (pozor, na ilustračnom obrázku je Kaplan20). Nemáš chuť napísať na AN o Kaplane30 podobný článok, ako o Korhane? ;-) Však ani na palbe nie je v tej téme až tak živo.

      To dnešné zhrnutie je už tak trocha "kremlinológia", kedy sa na základe zdanlivo nesúvisiacich informácii snažím vyvodiť závery ohľadom vplyvu záujmových skupín v rámci inak dosť uzatvoreného systému na rozhodovanie o akvizíciách. Hospodárske vzťahy, ktoré som načrtol predvčerom, sú v nakoniec dôležitejšie, než hypotetická rekonštrukcia procesu rozhodovania.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      19:37 01.12.2019

      PS: Dúfam, že sa Maďari rozhodnú odhaliť ďalšiu vlnu obstarávania znova pred Vianocami, podobne ako minulý rok, lebo neznášam čakanie na potvrdenie svojich záverov. :-D Optimálne ...Zobrazit celý příspěvek

      PS: Dúfam, že sa Maďari rozhodnú odhaliť ďalšiu vlnu obstarávania znova pred Vianocami, podobne ako minulý rok, lebo neznášam čakanie na potvrdenie svojich záverov. :-D Optimálne tak mesiac po začatí výroby Piranhí v Rumunsku.Skrýt celý příspěvek

     • Rase
      20:02 01.12.2019

      PavolR: nu zatím mám všechna turecká BVP hozená v jednom pytli: http://palba.cz/viewtopic.php?... ale klidně můžu něco pohledat o ...Zobrazit celý příspěvek

      PavolR:
      nu zatím mám všechna turecká BVP hozená v jednom pytli: http://palba.cz/viewtopic.php?... ale klidně můžu něco pohledat o větším Kaplanu. Mě se tvoje dedukce hodně líbí a jsem fakt zvědavý, zda se vyplní. Ony ty vánoce budou asi zajímavé i s nákupy pro AČR - snad :-)))

      ps. nj. turecká vojenská technika moc lidí v ČR nezajímá, tak snad až ji pořídí Maďaři :-DSkrýt celý příspěvek

     • PavolR
      20:18 01.12.2019

      Povedal by som, že ich nebudú o moc viac zaujímať ani po tom, akurát by si pri zmienke o nich klepkali na čelo, že to v EU niekto kúpil. ;-p Veľkou slabinou mojej dedukcie zatiaľ ...Zobrazit celý příspěvek

      Povedal by som, že ich nebudú o moc viac zaujímať ani po tom, akurát by si pri zmienke o nich klepkali na čelo, že to v EU niekto kúpil. ;-p

      Veľkou slabinou mojej dedukcie zatiaľ je, že netuším, čo ešte kto zo zahraničia podniká pre to, aby Maďari od Turkov nenakupovali a aký to bude mať dopad. Aký na to napr. bude mať vplyv Izrael, alebo výmenou za čo pridelila von der Leyenová Maďarsku v EK práve ten post, po ktorom Orbán už dlhšie túžil, atď....Skrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      08:53 02.12.2019

      Asi slabo hľadám, ale nemôžem nájsť celkovú hmotnosť Kaplanu 30 NG-AFV pre porovnanie so strojmi ponúkanými v českom tendri. Nemáte nejaké info?

      Asi slabo hľadám, ale nemôžem nájsť celkovú hmotnosť Kaplanu 30 NG-AFV pre porovnanie so strojmi ponúkanými v českom tendri. Nemáte nejaké info?

     • PavolR
      10:04 02.12.2019

      Váhu som nikde nenašiel ani ja, no predpokladám, že ak je uvádzaná váha Kaplan MT so 105/120mm kanónom 32-35 ton, tak váha Kaplan-30 bude zhruba 30 ton. Od niečoho, čo má v základe ...Zobrazit celý příspěvek

      Váhu som nikde nenašiel ani ja, no predpokladám, že ak je uvádzaná váha Kaplan MT so 105/120mm kanónom 32-35 ton, tak váha Kaplan-30 bude zhruba 30 ton. Od niečoho, čo má v základe STANAG 4 ani väčšiu váhu ani čakať nemôžeme. :-)Skrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      10:37 02.12.2019

      Ďakujem za info. Možno aj číslo 30 v názve naznačuje max. váhu, lebo Kaplan 20 v prospektoch výrobcu sa mi zdá subtílnejší. Zaujímavé je, že Kaplan 30 NG-AFV má vzadu vrtule, čiže ...Zobrazit celý příspěvek

      Ďakujem za info. Možno aj číslo 30 v názve naznačuje max. váhu, lebo Kaplan 20 v prospektoch výrobcu sa mi zdá subtílnejší. Zaujímavé je, že Kaplan 30 NG-AFV má vzadu vrtule, čiže by mal byť plavbyschopný.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      11:03 02.12.2019

      Vidím to na taký turecký ekvivalent Borsuka - je na výber, či sa súperovi postaví s prídavným pancierom, alebo mu bez neho upláva. :-)

      Vidím to na taký turecký ekvivalent Borsuka - je na výber, či sa súperovi postaví s prídavným pancierom, alebo mu bez neho upláva. :-)

     • mikojan29
      11:22 02.12.2019

      Presne ako píšeš, ešte aj vizuálne sa dosť podobajú. Uvidíme, ako to v Maďarsku dopadne.

      Presne ako píšeš, ešte aj vizuálne sa dosť podobajú. Uvidíme, ako to v Maďarsku dopadne.

     • PavolR
      12:49 02.12.2019

      No tak pôvodne plánovali Poliaci postaviť Borsuka na podvozku CV90 od BAE Systems ( https://www.defence24.com/cv90... ), lenže ...Zobrazit celý příspěvek

      No tak pôvodne plánovali Poliaci postaviť Borsuka na podvozku CV90 od BAE Systems ( https://www.defence24.com/cv90... ), lenže koncept CV90 nebol asi nikdy plavbyschopný, tak došlo k zásadnej zmene riešenia tvaru korby, podobnému, aký má Kaplan-30 od FNSS, ktorého spoluvlastníkom zasa len BAE Systems. Aká to náhoda, však? :-DSkrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      14:54 02.12.2019

      To je tak, keď všade participujú veľké nadnárodné spoločnosti, nedostanú 100%, ale napr. 49% a keď sa to napočíta za x firiem, tak v reále je to pekná čiastka. Zaujímavé info o ...Zobrazit celý příspěvek

      To je tak, keď všade participujú veľké nadnárodné spoločnosti, nedostanú 100%, ale napr. 49% a keď sa to napočíta za x firiem, tak v reále je to pekná čiastka. Zaujímavé info o poľskom tendri...tam s to tiež mení ako ponožky.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      18:16 17.12.2019

      ... od zajtra má maďarský parlament 2-mesačnú prestávku, takže bude možnosť podpisovať zmluvy bez toho, aby sa k tomu v priamom prenose mala šancu vyjadriť opozícia ...

      ... od zajtra má maďarský parlament 2-mesačnú prestávku, takže bude možnosť podpisovať zmluvy bez toho, aby sa k tomu v priamom prenose mala šancu vyjadriť opozícia ...

  • Ableton
   09:48 30.11.2019

   Hi. When you already own some Apple products(lets say a smartphone and a notebook) the next logical choice is to buy something from the same ecosystem - Samsung earplugs just ...Zobrazit celý příspěvek

   Hi.

   When you already own some Apple products(lets say a smartphone and a notebook) the next logical choice is to buy something from the same ecosystem - Samsung earplugs just won't work.
   Same thing here: if you are building a "Bundesweehr" heavy brigade and you already have Pzh and Leopard then the next logical choice is the Puma(you won't achieve the same level of integration with the Kaplan - they still could use walkie talkies though :) - but do not think there would be any software integration possible).

   https://en.wikipedia.org/wiki/...

   Based on this you need 2x44 Pumas in the heavy brigade and that's it. Don't think they want to buy 200 because that would mean 2 heavy brigades plus some.

   Kaplan

   Based on Wiki one prototype built- now there is no denying that they are capable of making stupid decisions but they are not that stupid.
   STANAG 4 - kind of paper too

   Tulpar

   Price - based on it it is some kind of cheap export version for third countries

   200x1.2M is nothing, it won't give you any political gain, Turkish Stream is the way to goo in that regard. They are selling the story that they buy the best and most modern equipment and the Kaplan/Tulpar are just simply not good enough.Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    11:45 30.11.2019

    - logic vs. "politic" and army reguirements vs. "economic interests" - About Pumas first write nepszava.hu ( https://nepszava.hu/3027600_ho... ), ...Zobrazit celý příspěvek

    - logic vs. "politic" and army reguirements vs. "economic interests" -
    About Pumas first write nepszava.hu ( https://nepszava.hu/3027600_ho... ), but in september portfolio.hu write ( https://www.portfolio.hu/gazda... ) that Puma is not in the first line and favorits are LINX or turkish TULPAR. If Magyar honvédség realy not buy any german IFV, then the "politic" and "economic interests" dictate KAPLAN from FNSS.Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    12:05 30.11.2019

    About Kaplan and his hull: https://en.wikipedia.org/wiki/... ... this is no longer only on the paper ...

    About Kaplan and his hull: https://en.wikipedia.org/wiki/... ... this is no longer only on the paper ...

    • Ableton
     13:55 30.11.2019

     Sorry I wasn't clear. By "paper" I meant "paper armor", like weak armor. STANAG 4 is not good enough even these days and considering they are buying these toys for 30-40 years ...Zobrazit celý příspěvek

     Sorry I wasn't clear.

     By "paper" I meant "paper armor", like weak armor. STANAG 4 is not good enough even these days and considering they are buying these toys for 30-40 years when 35/40/57mm will be more common , they should prefer quality over price - especially if they want to buy only a few IFVs. Puma can protect at least against 30mm.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      14:21 30.11.2019

      Of course, Puma has STANAG 6 and yes, Puma is a better choice than Kaplan and the soldiers would of course want Puma, but the soldiers are getting out of the game and the decision ...Zobrazit celý příspěvek

      Of course, Puma has STANAG 6 and yes, Puma is a better choice than Kaplan and the soldiers would of course want Puma, but the soldiers are getting out of the game and the decision will be made by Rogan's officials from Prime Minister's Cabinet Office: https://magyarnarancs.hu/belpo...
      TIMELINE:
      - March 2019 - nepszava.hu write about Puma
      - August 2019 - exchange in some positions in the ministry
      - September 2019 - Puma is not in the first lineSkrýt celý příspěvek

     • PavolR
      14:31 30.11.2019

      - May 2019 - Budaörs - turkish 4x4 by Nurol Makina in hungarian colours
      - September 2019 - the acquisition of 4x4 is official, according to Turkish newspapers

      - May 2019 - Budaörs - turkish 4x4 by Nurol Makina in hungarian colours
      - September 2019 - the acquisition of 4x4 is official, according to Turkish newspapers

     • Ableton
      14:44 30.11.2019

      And I hope this will be true :) https://nepszava.hu/3054533_me... A 10.5M EUR deal would be a great result - ...Zobrazit celý příspěvek

      And I hope this will be true :)

      https://nepszava.hu/3054533_me...

      A 10.5M EUR deal would be a great result - the fewer Turkish stuff in the army the better :)Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      16:25 30.11.2019

      I agree, but I am afraid that journalists have caught the entry on the Wikipedia, which is long written 7 pieces (without source) : https://en.wikipedia.org/wiki/... :-/

      I agree, but I am afraid that journalists have caught the entry on the Wikipedia, which is long written 7 pieces (without source) : https://en.wikipedia.org/wiki/... :-/

     • PavolR
      17:12 21.12.2019

      Ableton (14:44 30.11.2019) : The cost of purchasing military equipment has been kept secret for 30 years, so journalists are actually just boiling out of the water: ...Zobrazit celý příspěvek

      Ableton (14:44 30.11.2019) : The cost of purchasing military equipment has been kept secret for 30 years, so journalists are actually just boiling out of the water: https://alfahir.hu/2019/09/20/... Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  20:11 14.11.2019

  Podľa informácií portolio.hu sa síce skutočne pripravuje akvizícia bojových vozidiel pechoty, no nepôjde o Pumy: ...Zobrazit celý příspěvek

  Podľa informácií portolio.hu sa síce skutočne pripravuje akvizícia bojových vozidiel pechoty, no nepôjde o Pumy: https://www.portfolio.hu/gazda... Skrýt celý příspěvek

  • Flader
   20:32 14.11.2019

   To je zaujímavé. Ved všade sa to berie už ako hotová vec, že Maďarsko nakupuje Pumu.

   To je zaujímavé. Ved všade sa to berie už ako hotová vec, že Maďarsko nakupuje Pumu.

 • PavolR
  20:12 04.04.2019

  Maďarsko dnes po jedenapolročných naťahovačkách podpísalo dohodu o obrannej spolupráci s USA: ...Zobrazit celý příspěvek

  Maďarsko dnes po jedenapolročných naťahovačkách podpísalo dohodu o obrannej spolupráci s USA: https://svet.sme.sk/c/22092214... Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  12:53 12.03.2019

  Zájem Maďarska o nákup obrněných transportérů, bez specifikace pásky, kola dnes ústně vyjádřil prezident Maďarska na konferenci k 20. let v NATO.

  Zájem Maďarska o nákup obrněných transportérů, bez specifikace pásky, kola dnes ústně vyjádřil prezident Maďarska na konferenci k 20. let v NATO.

 • Jura99
  07:58 12.03.2019

  Nemilá novinka, že SR odmítla investici USA do rekonstrukce vojenských letišť Sliač a Malacky. V překladu to znamená, že není jisté, na jaké straně barikády aktuální politická ...Zobrazit celý příspěvek

  Nemilá novinka, že SR odmítla investici USA do rekonstrukce vojenských letišť Sliač a Malacky. V překladu to znamená, že není jisté, na jaké straně barikády aktuální politická reprezentace Slovenska stojí. Kuriózní je také vysvětlení, že peněz má SR dost a zaplatí si to sama. Přitom státní rozpočet nebyl dosud nikdy v plusu, dotace z EU drží veřejné investice nad vodou a peníze chybí v mnoha resortech, mj. zdravotnictví má dluh jen ve fakturách po splatnosti asi miliardu €. Zmíněná investice do letišť je přitom program pro všechny státy na východní hranici NATO a ostatní státy s tím nemají problém.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   12:44 12.03.2019

   Presnejšie, peniaze omietli vlastizradcovia z SNS, ktorí majú pod palcom rezort obrany a vydierajú zvyšok koalície, ktorý je (polu s väčšinou opozície) za ich prijatie, odchodom z ...Zobrazit celý příspěvek

   Presnejšie, peniaze omietli vlastizradcovia z SNS, ktorí majú pod palcom rezort obrany a vydierajú zvyšok koalície, ktorý je (polu s väčšinou opozície) za ich prijatie, odchodom z vlády, ak nebude po ich ... Kremeľ aktivoval svojho kapitána Plagiátora.
   Celkom by ma zaujímalo, ako by mohol v tejto veci zasiahnuť prezident, ako vrchný veliteľ ozbrojených síl a zároveň ústavný činiteľ s kompetenciami vo veciach zahraničnej politiky. Proste, či by on nemohol tú zmluvu podpísať a nariadiť MO aby danú sumu použilo v súlade so zmluvou.Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    12:51 12.03.2019

    PavolR: Prezident je sice vrchní velitel ozbrojených sil, ale bohužel většina kompetencí se týká válečného stavu.

    Tohle je opravdu škoda pro vás.

    PavolR: Prezident je sice vrchní velitel ozbrojených sil, ale bohužel většina kompetencí se týká válečného stavu.

    Tohle je opravdu škoda pro vás.

    • PavolR
     13:11 12.03.2019

     To hej, ale medzinárodné zmluvy podpisovať môže a tie sú potom nadradené akýmkoľvek iným zákonom, vrátane ústavy - jemu sa nikto odchodom z koalície vyhrážať nemôže. Len tak ...Zobrazit celý příspěvek

     To hej, ale medzinárodné zmluvy podpisovať môže a tie sú potom nadradené akýmkoľvek iným zákonom, vrátane ústavy - jemu sa nikto odchodom z koalície vyhrážať nemôže.

     Len tak mimochodom: Preferencie SNS klesli na 7,5% a keď po prezidentských voľbách mečiarovský koprolit Harabin založí stranu, bude im reálne hroziť, že sa v nasledujúcich voľbách nedostanú do parlamentu. Zjavne preto začali byť agresívnejší a berú to taktikou "pod touto svätou ruskou vlajkou zvíťazíme, alebo padneme".Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    14:59 12.03.2019

    Je fakt, že zbytek politických stran, i vládních, je zaskočený. V tomto kontextu mi nedává smysl, proč ministr SNS prosadil např. americké stíhačky.

    Je fakt, že zbytek politických stran, i vládních, je zaskočený. V tomto kontextu mi nedává smysl, proč ministr SNS prosadil např. americké stíhačky.

    • PavolR
     18:36 12.03.2019

     Ale áno, dáva to zmysel - vďaka dlhšej dodacej dobe oproti Gripenu, umožňuje F-16 dlhšie platiť Rusom za prevádzku Mig-29, čo si aj SNS v plnej miere presadilo, zmetúc zo stola ...Zobrazit celý příspěvek

     Ale áno, dáva to zmysel - vďaka dlhšej dodacej dobe oproti Gripenu, umožňuje F-16 dlhšie platiť Rusom za prevádzku Mig-29, čo si aj SNS v plnej miere presadilo, zmetúc zo stola ostatné možnosti. Lebo ruský technický personál na Sliači suverenite Slovenska podivuhodným spôsobom nevadí ...Skrýt celý příspěvek

     • Double
      17:21 13.03.2019

      Tych 30 mil. Eur Rusov z biedy nedostanu. Pre MIG to je kvapka v mori. Za to kupovat v dnesnej doby Gripeny C, to by este len bola tragedia.

      Tych 30 mil. Eur Rusov z biedy nedostanu. Pre MIG to je kvapka v mori. Za to kupovat v dnesnej doby Gripeny C, to by este len bola tragedia.

     • Jura99
      17:41 13.03.2019

      Double: mít 30 agentů, kteří sledují z první ruky pohyb na letišti NATO není špatné. Co se týká jiných alternativ k F-16V, už to tu bylo popsáno dost obsáhle. Jinak Gripen C s ...Zobrazit celý příspěvek

      Double: mít 30 agentů, kteří sledují z první ruky pohyb na letišti NATO není špatné. Co se týká jiných alternativ k F-16V, už to tu bylo popsáno dost obsáhle. Jinak Gripen C s plánovanou modernizací +, se vyrovná F-16V, mimo menší nosnost.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      17:49 13.03.2019

      Double: nejde tu iba o samotný výber, v ktorom určite vyhral výkonnejší stroj, ale napríklad aj o neustále odklady a naťahovanie rozhodnutia, ktoré mohlo pokojne padnúť aj o tri ...Zobrazit celý příspěvek

      Double: nejde tu iba o samotný výber, v ktorom určite vyhral výkonnejší stroj, ale napríklad aj o neustále odklady a naťahovanie rozhodnutia, ktoré mohlo pokojne padnúť aj o tri roky skôr, no to by akékoľvek lietadlo prišlo ešte pred skončením zmluvy s Mig-om, čo zjavne nebol zámer.Skrýt celý příspěvek

     • Clanek
      20:32 13.03.2019

      @Jura99 Napsat u stihaciho letadla pro vybojovani vzdusne nadvlady (to bude ukol ktere ta letadla musi v letectvech CR a SR zastat), ze se neco necemu jinemu vyrovna "mimo mensi ...Zobrazit celý příspěvek

      @Jura99
      Napsat u stihaciho letadla pro vybojovani vzdusne nadvlady (to bude ukol ktere ta letadla musi v letectvech CR a SR zastat), ze se neco necemu jinemu vyrovna "mimo mensi nosnost" (a rad zapominate dodat vykony celkove) je jako porovnavat BMW 320d a 540i a rict "jen neni tak rychle". Ano, i do trojky si dnes muzete naskladat temer veskerou vybavu z 5er, ale 1) petku z ni tim stejne nikdy neudelate a 2) ta porad vykonejsi petka vam stejne vzdycky ujede. Pravda, cenou za to jsou celkove vyssi provozni a mozna i porizovaci naklady. Pro nekoho to asi neni to nejdulezitejsi, myslim ty vykony, ale postavit ta dve auta vedle sebe na start zavodu, mno, jak asi ta "petce se vlastne rovnajici trojka" dopadne. :)Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      21:15 13.03.2019

      Clanek: pro vybojovani vzdusne nadvlady se nehodi ani jeden z techto jednomotoraku a uz vubec ne v poctu jedne letky. Ve vybojovani vzdusne nadvlady budou CR i SR odkazany na ...Zobrazit celý příspěvek

      Clanek: pro vybojovani vzdusne nadvlady se nehodi ani jeden z techto jednomotoraku a uz vubec ne v poctu jedne letky. Ve vybojovani vzdusne nadvlady budou CR i SR odkazany na spojence.Skrýt celý příspěvek

     • Clanek
      21:48 13.03.2019

      To je takova krasna pohadka kterou se clovek muze utesovat ve vsem. K cemu kupovat 30-60 kusu novych MBT, kdyz s obranou uzemi se budeme spolehat na spojence a jejich pocty. K cemu ...Zobrazit celý příspěvek

      To je takova krasna pohadka kterou se clovek muze utesovat ve vsem.
      K cemu kupovat 30-60 kusu novych MBT, kdyz s obranou uzemi se budeme spolehat na spojence a jejich pocty.
      K cemu nove BVP kdyz krom braneni jednoho kraje se budeme spolehat na spojence a jejich pocty.
      K cemu PVO...
      K cemu dela...
      K cemu, k cemu, k cemu...

      A pak se nad tim clovek zamysli, uvedomi si svou realitu, pochopi ze kazdy dela alespon tu svou trosku, a ve svetle tohoto prozreni platilo, plati a platit bude i v budoucnu, ze F-16 stoji nad Gripenem C jakekoliv modernizace. Tecka. Cokoliv dalsiho je jen lhani si do kapsy (coz tady dost lidi preferuje, proto vam to dal nebudu kazit).Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      22:19 13.03.2019

      Clanek: jsou to viceucelove stroje, pro vzdusnou nadvladu slouzi F-15, F-22 popr. F-18. Neuskodilo by trochu smyslu pro realitu, staty nasi ekonomicke sily na to nemaji. Ovsem ...Zobrazit celý příspěvek

      Clanek: jsou to viceucelove stroje, pro vzdusnou nadvladu slouzi F-15, F-22 popr. F-18. Neuskodilo by trochu smyslu pro realitu, staty nasi ekonomicke sily na to nemaji. Ovsem mohou byt velmi uzitecne v koalici, napr. stavbou tezke brigady.Skrýt celý příspěvek

     • Double
      22:19 13.03.2019

      jura99: Osobne by som radsej uprednostnil o rok dlhsi pobyt 30 "agentov" na nasom letisku s tym, ze dostaneme najmodernejsie f-16V, nez ich o ten rok skorej vyhodit a lietat na ...Zobrazit celý příspěvek

      jura99: Osobne by som radsej uprednostnil o rok dlhsi pobyt 30 "agentov" na nasom letisku s tym, ze dostaneme najmodernejsie f-16V, nez ich o ten rok skorej vyhodit a lietat na starych brakoch ako Jas-39C Gripen.
      Ale tesi ma, ze sa pomaly mentalne pripravujes, ze ACR odkupi stare Gripeny C+ :)

      PavolIR: Boli na to vtedy financie? 3 roky dozadu mali OSSR v plane prenajat 8 gripenov za cca polovicnu cenu. Cize podla mna je vidiet, ze sa situacia od vtedy dost zmenila.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      05:53 14.03.2019

      Double: gripeny zatim modernizovane nejsou, ale pokud by byly (mj. AESA radar a dalsi hracky), bude zalezet na cene, ale budou na stejne urovni uzitne hodnoty s F16V a jen o neco ...Zobrazit celý příspěvek

      Double: gripeny zatim modernizovane nejsou, ale pokud by byly (mj. AESA radar a dalsi hracky), bude zalezet na cene, ale budou na stejne urovni uzitne hodnoty s F16V a jen o neco mensi nez gripen E. Rad bych u nas videl F-35A, ale pokud to finance neumozni, bude modernizace gripen C a prikoupeni dalsi letky smysluplny krok. Nema zadnou cenu se financne vysypat do par letadel, krere mohou spatnym rozhodnutim padnout behem par minut mozne valky.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      07:18 14.03.2019

      Double: Ale o ten rok skôr už bolo k dispozícii všetko potrebné, aby sa objednali hoci aj F-16, keby bola vôľa.

      Double: Ale o ten rok skôr už bolo k dispozícii všetko potrebné, aby sa objednali hoci aj F-16, keby bola vôľa.

     • Czertik
      12:00 14.03.2019

      jura Gripeny c by byly pro cr nevyhodne. Soucasne vykony male a ty modernizace co by z nich udelali skoro e...je takova palka ze bylo rozumejsi rovnout nakoupit ty e ...Zobrazit celý příspěvek

      jura
      Gripeny c by byly pro cr nevyhodne. Soucasne vykony male a ty modernizace co by z nich udelali skoro e...je takova palka ze bylo rozumejsi rovnout nakoupit ty e :).

      Budoucnost by mela byt bud gripen e nebo f-16v (coz by i diky slovakum krasne snizilo celkove provozni naklady).
      Pripadne jiny letoun ale jaky ? Rafaele ? Eurokridla ? Jen ne tranche 1 to by bylo za trest.
      F-35 by byly idealni - ale soucasne provozni naklady by znemoznily provozovat smysluplny pocet, nebo by hodne pustily rozpoctu.Skrýt celý příspěvek

     • Clanek
      13:55 14.03.2019

      Ja si treba myslim, ze ACR + Gripen C je jedna z 3 nejlepsich moznosti (ty dalsi jsou F-35 a Gripen E), pro ACR. Naopak F-16V pro ACR prinese za cenu obrovskych nakladu sice ...Zobrazit celý příspěvek

      Ja si treba myslim, ze ACR + Gripen C je jedna z 3 nejlepsich moznosti (ty dalsi jsou F-35 a Gripen E), pro ACR. Naopak F-16V pro ACR prinese za cenu obrovskych nakladu sice zlepseni, ale dle me ony naklady neospravedlnujici.
      SR kupuje v jinou dobu a z jineho startovniho bodu, proto nejlepsi moznost pro SR (F-16V) muze byt v primem rozporu s tim co je nejlepsi pro ACR.Skrýt celý příspěvek

     • Gibon
      18:12 14.03.2019

      PavolR: dodavka F16 block 70 je limitovana existenciou vyrobnej linky, kedze sa stahuje. Cize argument o natahovani casu nie je pravdivy. Aj keby ich objednali pred rokom, dvoma, ...Zobrazit celý příspěvek

      PavolR: dodavka F16 block 70 je limitovana existenciou vyrobnej linky, kedze sa stahuje.
      Cize argument o natahovani casu nie je pravdivy. Aj keby ich objednali pred rokom, dvoma, tak neboli by dodane skor ako na prelome 2022-23.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      19:06 14.03.2019

      Gibon: Argument o naťahovaní času je pravdivý, pretože by nám tie stroje boli dodané aj skôr, keby nemal prednosť Bahrain. A Bahrain podpísal zmluvu v júni 2018! Stačilo ich o ...Zobrazit celý příspěvek

      Gibon: Argument o naťahovaní času je pravdivý, pretože by nám tie stroje boli dodané aj skôr, keby nemal prednosť Bahrain. A Bahrain podpísal zmluvu v júni 2018! Stačilo ich o nejaký ten mesiac predbehnúť a mali by sme F-16 o nejaký ten rok skôr.Skrýt celý příspěvek

     • Gibon
      20:24 14.03.2019

      Deal bol dohodnuty na konci 2017. Ale ok. Bahrain ma dostat prve lietadla na konci 2021 posledne 2022. Cize by sme usetrili rok z 5tich = 25mil. €. Kebyze chcu zdrziavat, tak ...Zobrazit celý příspěvek

      Deal bol dohodnuty na konci 2017. Ale ok.
      Bahrain ma dostat prve lietadla na konci 2021 posledne 2022.
      Cize by sme usetrili rok z 5tich = 25mil. €.
      Kebyze chcu zdrziavat, tak podpisu zmluvy v auguste- septembriSkrýt celý příspěvek

  • PavolR
   19:30 13.03.2019

   Argumentačná akrobacia SNS pod heslom "my nič, všetko je vlastne inak": https://www.ta3.com/clanok/115...

   Argumentačná akrobacia SNS pod heslom "my nič, všetko je vlastne inak": https://www.ta3.com/clanok/115...

 • liberal shark
  22:56 07.03.2019

  To jura 99: Ruska a slovanska trikolora je puvodne nizozemska. Petr Veliky ji ukradl, kdyz se v tamnich lodenicich ucil tesařem ;-).

  To jura 99: Ruska a slovanska trikolora je puvodne nizozemska. Petr Veliky ji ukradl, kdyz se v tamnich lodenicich ucil tesařem ;-).

  • Luky
   16:46 08.03.2019

   Ale naše bikolora tradiční je, tu jsme nikomu neukradli. Akorát jsme pak nechtěli, aby si nás pletli s Polákama....mě přijde česká vlajka pecková. Když někteří zápaďáci vidí fotku ...Zobrazit celý příspěvek

   Ale naše bikolora tradiční je, tu jsme nikomu neukradli. Akorát jsme pak nechtěli, aby si nás pletli s Polákama....mě přijde česká vlajka pecková.

   Když někteří zápaďáci vidí fotku českého letadla s tradičními, barevnými výsostnými znaky v kruhové konfiguraci, obvykle reagují, že je to nizozemské. Teď se mi to nechce hledat, ale docela by mě zajímalo, kdo měl dřív tohle (i když oni to mají jinak natočené).
   Avie to ještě ve dvacátých mívaly v obdelníku jestli se dobře pamatuju.Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    17:31 08.03.2019

    Holanďani používají to označení letadel od roku 1921, předtím měli kruh s oranžovou výplní. ČSR měla kokardu, později vlajku v obdélníku a dnešní symbol vlajky v kruhu od 1926.

    Holanďani používají to označení letadel od roku 1921, předtím měli kruh s oranžovou výplní. ČSR měla kokardu, později vlajku v obdélníku a dnešní symbol vlajky v kruhu od 1926.

   • Trener
    07:06 09.03.2019

    Jj, tak proto ten klín.

    Jj, tak proto ten klín.

 • Kichot
  12:08 06.03.2019

  Pozor Zetor je ve výběru zpět ve hře!!! Podle mých ověřených zdrojů z MO je nejen díky klesajícímu státnímu rozpočtu Zetor zpět, druhým hlavním důvodem je nová unikátní koncepce ...Zobrazit celý příspěvek

  Pozor Zetor je ve výběru zpět ve hře!!! Podle mých ověřených zdrojů z MO je nejen díky klesajícímu státnímu rozpočtu Zetor zpět, druhým hlavním důvodem je nová unikátní koncepce nového IVF Perun. Tato technologie překvapivě vychází ještě z poznatků sssr, ale byla po vyhodnocení rusko čínského konfliktu na nátlak usa zakázána. Naštěstí se díky kontaktům na duchem mladém GŠ AČR podařilo tuto technologii získat! Jedná se o koncepci trojživelníku, s unikátní stealth technologii. Kdy je toto bvp maskováno za civilní stroj... Premier Bureš navíc kvituje , že na výrobu křídel je možno použít štěpku z kůrovcové kalamity! Celulózka v Paskově jede na plný výkon. A kdo jiný než Zetor má dlouhodobé zkušenosti s podobnými stroji.. České zbrojovky opět budou udávat tón světu!!!Skrýt celý příspěvek

  • Rase
   12:13 06.03.2019

   :-D :-D :-D prapor s klínem zavlaje nad celou Evropou :-D

   :-D :-D :-D prapor s klínem zavlaje nad celou Evropou :-D

   • Kichot
    13:33 06.03.2019

    Přesně jen v rámci Česko-Slovenského vyrovnání už nepujde o vlajku s klínem. (Přeci jen jsme se zavázali nepoužívat federativní symboly). Ale o vlajku s takzvaným plným klínem, ...Zobrazit celý příspěvek

    Přesně jen v rámci Česko-Slovenského vyrovnání už nepujde o vlajku s klínem. (Přeci jen jsme se zavázali nepoužívat federativní symboly). Ale o vlajku s takzvaným plným klínem, nebo-li kosoklínem...Tento návrh už prošel naším parlamentem a čeká na podpis presidenta republiky..Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     13:36 06.03.2019

     Nezavázali, ale to nevadí :-)

     Nezavázali, ale to nevadí :-)

     • Slavoslav
      13:57 06.03.2019

      tak a nam to ani nevadi ze nemate vlastnu vlajku a mate tam nadalej doplneny aj klin za Slovensko. Este by si vas mylili s Polskom ;)

      tak a nam to ani nevadi ze nemate vlastnu vlajku a mate tam nadalej doplneny aj klin za Slovensko. Este by si vas mylili s Polskom ;)

     • Jura99
      14:06 06.03.2019

      Slavoslav: máme vlastní vlajku a klín údajně "za Slovensko" je taková urban legend, pravdu zná jedině autor vlajky, jelikož variant byla celé řada, dost pochybuju o tom, že někdo ...Zobrazit celý příspěvek

      Slavoslav: máme vlastní vlajku a klín údajně "za Slovensko" je taková urban legend, pravdu zná jedině autor vlajky, jelikož variant byla celé řada, dost pochybuju o tom, že někdo opravdu ví, jak to autor myslel. Koneckonců žádné Slovensko tehdy nebylo, pouze unijní stát a jeden národ :). Ale pokud by byl klín, tedy jakýsi rozdělující prvek, za Slovensko, tak se skutečně svým významem trefil úplně přesně :-).Skrýt celý příspěvek

     • Slavoslav
      14:19 06.03.2019

      Jura ak sa nemylim modra farba nikdy nebola v Ceskej heraldike pouzita a bola doplnena prave zo Slovenskej trikolory. Za mna je ta "urban" legend teda celkom ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura ak sa nemylim modra farba nikdy nebola v Ceskej heraldike pouzita a bola doplnena prave zo Slovenskej trikolory. Za mna je ta "urban" legend teda celkom uveritelna.

      Kazdopadne viac ako tvrdenie niekoho kto ani netusi o ustavnom zakone 542/1992 a co hovori jeho 3 clanokSkrýt celý příspěvek

     • Slavoslav
      14:22 06.03.2019

      https://encyklopedia.sme.sk/c/...

      a trochu na doplnenie vedomosti

      https://encyklopedia.sme.sk/c/...

      a trochu na doplnenie vedomosti

     • Gibon
      14:24 06.03.2019

      Jura99: tvoja schopnost ohybat pravdu ma nikdy neprestane bavit.

      Jura99: tvoja schopnost ohybat pravdu ma nikdy neprestane bavit.

     • Jura99
      15:47 06.03.2019

      Slavoslav: měl jsem tě za chytřejšího :-). Pokud je tady řeč o závazku, tak ústavní zákon ČSFR samozřejmě nezakládá žádný závazek, natož pro ČR. Závazek by vzniknul např. smlouvou ...Zobrazit celý příspěvek

      Slavoslav: měl jsem tě za chytřejšího :-). Pokud je tady řeč o závazku, tak ústavní zákon ČSFR samozřejmě nezakládá žádný závazek, natož pro ČR. Závazek by vzniknul např. smlouvou mezi ČR a SR. Zákon platí zpravidla pro stát, který jej vydal (tedy zaniklou ČSFR) a i kdyby ne, tak zákon se snadno změní novelou nebo novým zákonem, žádný závazek to není pro toho, kdo jej vydal. Tu formulaci o zákazu používat federální symboly tam vpašoval na poslední chvíli jakýsi slovenský poslanec SNS tuším, nechce se mi to hledat, česká strana si myslela své a nechtěla už míchat bramboračku, nechala prostě děti ať si hrají.
      Modrá barva, resp. tzv. slovenská trikolora se objevila až v revolučním roce 1848 a šlo o ruskou trikoloru, žádná tradiční slovenská modrá není, v roce 1919, kdy vlajka ČSR vznikala, měla tato "tradice" modré asi pouhých 60let, klidně tam mohl autor dát třeba zelenou a založit novou tradici.Skrýt celý příspěvek

     • Slavoslav
      15:57 06.03.2019

      :-D niekedy ma pochyti taka nostalgia za CSR, ale vzdy potom stretnem niekoho ako Jura a poviem si dobre, ze sme sa rozdelili. Pomohlo to nasim vztahom kedze vacsina ludi je ...Zobrazit celý příspěvek

      :-D

      niekedy ma pochyti taka nostalgia za CSR, ale vzdy potom stretnem niekoho ako Jura a poviem si dobre, ze sme sa rozdelili. Pomohlo to nasim vztahom kedze vacsina ludi je normalna.

      Lebo pocuvat takých chujov ako by tu z oboch stran hranice vykrikovali ako kto na koho doplaca, ci kto za co moze za spolocny stat nestoji.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      11:29 08.03.2019

      Slavoslav: heraldika jsou znaky erby, pokud je řeč o vlajkách, těmi se zabývá vexilologie :-).

      Slavoslav: heraldika jsou znaky erby, pokud je řeč o vlajkách, těmi se zabývá vexilologie :-).

 • PavolR
  09:12 06.03.2019

  Ja osobne som trocha skeptický ohľadne nákupu Púm, či akejkoľvek inej nemeckej techniky a nazdávam sa, že vypustenie tejto informácie je iba pokus o nátlakovú akciu. Nakoniec, ani ...Zobrazit celý příspěvek

  Ja osobne som trocha skeptický ohľadne nákupu Púm, či akejkoľvek inej nemeckej techniky a nazdávam sa, že vypustenie tejto informácie je iba pokus o nátlakovú akciu. Nakoniec, ani nie tak dávno podobne dobre informované zdroje tvrdili, že sa majú nakúpiť Black Hawky a nakoniec bral všetko Airbus. Vôbec nepochybujem, že maďarská generalita by brala Pumy všetkými desiatymi a o ministrovi sa aj vie, že je priaznivcom pásov, čiže pôvodne mohla byť táto možnosť na stole, lenže:
  a) Medzitým prišiel Pompeo, urobil nonono a náhle je nutné kupovať od Američanov PVO stredného dosahu (prinajmenšom).
  b) Je na stole minimálne pozastavenie členstva FIDESZu vo frakcii európskych ľudovcov a splnenie Webberom sformulovaných podmienok pre zotrvanie by rozvrátilo samotné jadro ich doterajšej predvolebnej kampane. Vzhľadom na načasovanie mohla byť informácia o možnom nákupe návnada pre Nemcov, ktorí ju zatiaľ ignorujú.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   10:40 06.03.2019

   c) Ani po dvoch dňoch neprebralo tento článok žiadne vládne médium - na rozdiel od špekulácií o nákupe F-35, ktoré boli prebrané takmer okamžite.

   c) Ani po dvoch dňoch neprebralo tento článok žiadne vládne médium - na rozdiel od špekulácií o nákupe F-35, ktoré boli prebrané takmer okamžite.

 • Jakub2
  22:03 05.03.2019

  Nemyslím si, že by maďarská armáda zcela urgentně potřebovala teď hned kompletní výzbroj pro celé pozemní vojsko a část letectva... a za pár měsíců podepsala ke všemu kupní smlouvy ...Zobrazit celý příspěvek

  Nemyslím si, že by maďarská armáda zcela urgentně potřebovala teď hned kompletní výzbroj pro celé pozemní vojsko a část letectva... a za pár měsíců podepsala ke všemu kupní smlouvy s dodáním v urgentně krátké době.

  Viktoru Orbánovi teče voda do bot doma, což řeší plakáty se Sorosem a Junckerem. Tím na´ßral i německou vládu a to tak moc, že pravděpodobný vyhazov Fideszu z EPP v Evropském parlamentu je jen slabý odvar reality. V reálu je mezi Berlínem a Budapeští dost chladná "válka", politici se nenavštěvují ani spolu nemluví.

  Je legrační pozorovat, jak 90 % všech nákupů tanků, houfnic, BVP a vrtulníků směřuje do německých firem, ač jde o pravděpodobně nejdražší řešení (a maďarský stát na tom není finančně zdaleka lépe než ten český, ale spíše o dost hůře). Je to taková forma vykoupení se, ne jen ocenění kvality Leopardů, PzH 2000 nebo Pum.Skrýt celý příspěvek

  • dusan
   22:07 05.03.2019

   Presne o to ide.... Orbán predpokladá, že si Nemci povedia ... je ti síce de.il ... ale je to náš de.il ... a predsa si nenecháme ujsť veľké kšefty pre nejakú politiku .... Len ...Zobrazit celý příspěvek

   Presne o to ide....

   Orbán predpokladá, že si Nemci povedia ... je ti síce de.il ... ale je to náš de.il ... a predsa si nenecháme ujsť veľké kšefty pre nejakú politiku ....

   Len ej otázne či nakoniec Orbán nebude bojovať o voliča cez sociálne balíčky a tie vojenské jednoducho vyškrtne a mnohé kontrakty ostanú nenaplnené.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
   07:17 06.03.2019

   Kdyz si vezmeme pocty pozemni techniky, tak jde o jednu tezkou brigadu a myslim ze se stejne jako my zavazali k jejimu vytvoreni a pokud chteji ziskat certifikaci, musi mit nejakou ...Zobrazit celý příspěvek

   Kdyz si vezmeme pocty pozemni techniky, tak jde o jednu tezkou brigadu a myslim ze se stejne jako my zavazali k jejimu vytvoreni a pokud chteji ziskat certifikaci, musi mit nejakou uroven. Tedy se zda, ze plni svuj zavazek vuci spojencum. F35 uverim az podepisou smlouvu a vrtulniky se hodi vzdycky.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   07:52 06.03.2019

   Nejdražší řešení ? Např. nabídka H145M pro AČR byla asi poloviční ve srovnání s UH-1Y, tanky není nic moc z ničeho jiného vybírat než L2A7, pokud nechtějí nějaký rekonstruovaný ...Zobrazit celý příspěvek

   Nejdražší řešení ? Např. nabídka H145M pro AČR byla asi poloviční ve srovnání s UH-1Y, tanky není nic moc z ničeho jiného vybírat než L2A7, pokud nechtějí nějaký rekonstruovaný nepodarek. A PzH2000 ?, abychom se nedivili, že nebudou o moc dražší než Zuzana pro SR (7mil.€/ks). Politika je v každém nákupu zbraní, ale ten maďarský je technicky zcela v pořádku, horší , když se kvůli politice koupí nějaké křápy.Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    08:29 06.03.2019

    H145M a UH1-Y jsou taky váhově úplně jiné kategorie. Rozdíl v ceně je pochopitelný. Doufám že se Babiš vrátí z Washingtonu s tím že se budou nakupovat americké vrtulníky. Ať už ...Zobrazit celý příspěvek

    H145M a UH1-Y jsou taky váhově úplně jiné kategorie. Rozdíl v ceně je pochopitelný. Doufám že se Babiš vrátí z Washingtonu s tím že se budou nakupovat americké vrtulníky. Ať už UH-1Y nebo UH-60M.Skrýt celý příspěvek

    • otecko
     07:50 07.03.2019

     Vojáci by raději UH 60...mimochodem, Náměšť poptává piloty vrtulníků, kdo z místních "odborníků" se hlásí?? Já už jsme moc starý, bohužel..

     Vojáci by raději UH 60...mimochodem, Náměšť poptává piloty vrtulníků, kdo z místních "odborníků" se hlásí?? Já už jsme moc starý, bohužel..

 • technik
  20:43 05.03.2019

  Tady je zase nablinkáno. To že si zdejší pléno ukákne z pumy to jsem čekal, vždyť v ATM psali že je nejlepší a tam píšou vždy jen odborníci,to že v tom nikdy neseděli nevadí ale ...Zobrazit celý příspěvek

  Tady je zase nablinkáno. To že si zdejší pléno ukákne z pumy to jsem čekal, vždyť v ATM psali že je nejlepší a tam píšou vždy jen odborníci,to že v tom nikdy neseděli nevadí ale mají načteno,stejně jako zdejší odborníci. Ale pořád plivat na AČR ohledně zakázek je opravdu ubohý, já jsem jeden z těch co každým krokem kritizuje zákon o veřejných zakázkách ale 90% z vás nemá ani ponětí jak složitý je koupit blbý maskace, protože nejen že máme debilni zákon ale i proto že jsme Češi vychcanci a když to vyhraje jedna firma schválně napadnu výběrové řízení jen proto že sem nevyhrál já tak tu zakázku nebude mít nikdo a takhle je to pořád dokola.
  Půlka z vás nemá ani ponětí kolik stojí roční provoz pandurů a chcete nejmodernější techniku světa pumy nebo F35, fajn ale až nebude na duchody tak vás to určitě na srdíčku zahřeje :))) nedokázali jsme udržet při životě 30 tanků ale 200 pum a xx F35 ano? A to že nebude vždy rozpočet jako máme teď tak o tom se bavit nemusíme.
  Už jednou jsem zde prezentoval zkušenosti wermachtu s pumama a nebyly to zrovna slova chvály ale každý si tu pilulku hořkosti musí ochutnat sám. Jo a ještě jedna hodně blbá poznámka ale možná za 15 let pravdivá až lidé z říše už převážně muslimského vyznání celé Visegrádské čtyřce budou dodávat díly pod podmínkou přijetí doktorů a inženýrů že syrie to bude teprve sranda.Skrýt celý příspěvek

  • strikehawk
   20:59 05.03.2019

   Vy..r se na zdejší vyblitky a napiš a vyargumentuj svůj názor proč Puma jo nebo ne a jestli jo tak za jakých podmínek případně co jiného pokud vůbec něco jiného.......já si tvůj ...Zobrazit celý příspěvek

   Vy..r se na zdejší vyblitky a napiš a vyargumentuj svůj názor proč Puma jo nebo ne a jestli jo tak za jakých podmínek případně co jiného pokud vůbec něco jiného.......já si tvůj názor rad přečtu
   Ale bulet tady ze 80% příspěvku jsou hovadiny a ani nejsou k tématu nemá smysl tím to nezachránisSkrýt celý příspěvek

   • technik
    21:26 05.03.2019

    Protože na tu pumu prostě nemáme. Je to technologická spička ale spolehlivost je na štíru. Provoz a údržba je neobyčejně nákladná. Já rozhodně nebulim a už vůbec nepíšu že 80% ...Zobrazit celý příspěvek

    Protože na tu pumu prostě nemáme. Je to technologická spička ale spolehlivost je na štíru. Provoz a údržba je neobyčejně nákladná. Já rozhodně nebulim a už vůbec nepíšu že 80% jsou hovadiny jen lidí neví jak je vše ve skutečnosti komplikovaný a že kolikrát není problém a AČR ale v civilních firmách. A co se týká mé volby bvp preferují domácí výrobu tudíž jednoho ze 4 uchazečů ale s podmínkou plné licencni výroby nebo vlastní vývoj ale víme jak to dopadá. Pro mě je priorita spolehlivost a provozní náklady.Skrýt celý příspěvek

    • Gibon
     22:08 05.03.2019

     Spolahlivost je zla u Bundeswehru. Co by mal byt prototypom funkcnosti, no pozrime sa aj a inu ich techniku. Taky EF a 4 funkcne lietadla zo 120. Ale inak s tebou ...Zobrazit celý příspěvek

     Spolahlivost je zla u Bundeswehru. Co by mal byt prototypom funkcnosti, no pozrime sa aj a inu ich techniku. Taky EF a 4 funkcne lietadla zo 120.

     Ale inak s tebou suhlasim.
     Panther bol lepsi tank ako T34/85 (ak prave fungoval).
     Ale vieme kto nakoniec vyhral a tiez preco.Skrýt celý příspěvek

  • Jara
   21:12 05.03.2019

   Samozřejmě že musíme myslet na finance, ale argumentovat situací v BW není fér, jestli máte trochu přehled tak samozřejmě víte že BW stejně jako další německé ozbrojené složky ...Zobrazit celý příspěvek

   Samozřejmě že musíme myslet na finance, ale argumentovat situací v BW není fér, jestli máte trochu přehled tak samozřejmě víte že BW stejně jako další německé ozbrojené složky letectvo, námořnictvo jsou dlouhodobě hrubě podfinancované, takže za tyto problémy nemůže technika, ale politici žíjící odtržení od reality unášejícími se falešnými, naivními ideály, jako např. kráva soudružka Merklova ......Skrýt celý příspěvek

   • technik
    22:00 05.03.2019

    Podfinancovana je každá evropská armáda, problém je spíš v tom že náklady na provoz techniky jsou nehorázné. Powerpack Cummins s zf ecomatem za 7 milionů ti přijde jako normální i ...Zobrazit celý příspěvek

    Podfinancovana je každá evropská armáda, problém je spíš v tom že náklady na provoz techniky jsou nehorázné. Powerpack Cummins s zf ecomatem za 7 milionů ti přijde jako normální i cena? Merkel je jasná tam není co dodat :)Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   21:18 05.03.2019

   "Už jednou jsem zde prezentoval zkušenosti wermachtu s pumama" Mám takový dojem, že tady se nejedná o nákup "Sd.Kfz. 234" A opřít vaše tvrzení o V4. Kdy tyhle Hun nákupy jsou ...Zobrazit celý příspěvek

   "Už jednou jsem zde prezentoval zkušenosti wermachtu s pumama"

   Mám takový dojem, že tady se nejedná o nákup "Sd.Kfz. 234"

   A opřít vaše tvrzení o V4. Kdy tyhle Hun nákupy jsou přímo ukázkou nespolupráce z ostatními co poptávají to samé, třeba zrovna ACR. Je celý příspěvek spíše pro srandu.
   Vyprávění o rozpočtu ani nebudu rozvádět.Skrýt celý příspěvek

   • technik
    22:05 05.03.2019

    Jirosi Nevím co máš na mysly ty ale já se bavil s nemcema o pumach. Co se týká ostatního zkus číst pořádně, to co jsem psal o V4 byla za prvé nadsázka a za druhé zbožné přání ...Zobrazit celý příspěvek

    Jirosi
    Nevím co máš na mysly ty ale já se bavil s nemcema o pumach.
    Co se týká ostatního zkus číst pořádně, to co jsem psal o V4 byla za prvé nadsázka a za druhé zbožné přání zdejších pisalku kteří by chtěli stejně jako Maďaři pumy doplnene o leo a f35.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     22:17 05.03.2019

     Jenže fakta mluví jinak. Zbožné přání je právě existence V4, a F-35, L2, Puma jsou reálně produkty z možností být nasazeny v ACR.

     Jenže fakta mluví jinak. Zbožné přání je právě existence V4, a F-35, L2, Puma jsou reálně produkty z možností být nasazeny v ACR.

     • technik
      22:26 05.03.2019

      Počkej tak teď mi asi něco uniklo, vysvětlí mi tu existenci V4 fakt nevím jak to myslíš. F35,puma a ostatní hight Tec hračky nemůžou být reálně v AČR protože jsme socky a prostě na ...Zobrazit celý příspěvek

      Počkej tak teď mi asi něco uniklo, vysvětlí mi tu existenci V4 fakt nevím jak to myslíš.
      F35,puma a ostatní hight Tec hračky nemůžou být reálně v AČR protože jsme socky a prostě na to nemáme.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      22:38 05.03.2019

      V4 je formát setkávání se špiček 4. zemí. Za 30.let společně dokázali jedinou věc, a to dostat se do EU. V žádném jiném tématu nepostupovali společně.

      V4 je formát setkávání se špiček 4. zemí. Za 30.let společně dokázali jedinou věc, a to dostat se do EU. V žádném jiném tématu nepostupovali společně.

  • Jura99
   07:59 06.03.2019

   AČR naopak celkem bravurně dokázala udržet při životě T-72M4CZ, ačkoliv k nim nikdo nekoupil náhradní díly. Podobná modernizace se obvykle dělá na nějakých 10-15let, takže ty tanky ...Zobrazit celý příspěvek

   AČR naopak celkem bravurně dokázala udržet při životě T-72M4CZ, ačkoliv k nim nikdo nekoupil náhradní díly. Podobná modernizace se obvykle dělá na nějakých 10-15let, takže ty tanky by podle jinde platných měřítek právě touto dobou dosloužily a měly jít do šrotu či muzea. Nejspíš jste odkojen stroji jako BVP a kanonem 2A42 s co nejmenším podílem elektroniky a velkým podílem předimenzované strojařiny a minimální balistické ochrany. Doba se změnila, jeden programovatelný granát nadělá stejnou paseku jak desítky netrefených konvenčních granátů, život jednoho dnešního vojáka má cenu za tisíc rudoarmějců.Skrýt celý příspěvek

   • technik
    10:49 06.03.2019

    Já už to jednou psal že těch třicet tanků má mít svůj pomník protože dokázali po dobu 15 let zabezpečit sice omezene chod tankového vojska ale je to o mechanické spolehlivosti ...Zobrazit celý příspěvek

    Já už to jednou psal že těch třicet tanků má mít svůj pomník protože dokázali po dobu 15 let zabezpečit sice omezene chod tankového vojska ale je to o mechanické spolehlivosti tanku a jejich provoz pro osádky nebyl z důvodu chybějících financí a servisu vůbec lehký.
    Ano jsem odkojeny bvp a pandurech a můžu srovnávat, nemám nic proti modernizaci a elektronice ba naopak ale VŽDY zachovat manuální ovládání systému a především přenesení licenci do našich podniku na všechny komponenty použité na vozidle zejména strategického významu jako zaměřovače, SŘP plus klíče k jednotlivymu softwarovému vybavení. Já totiž dost pochybuju že v případě války ti sem budou jezdit specialisté ze zahraničních firem a konfigurovat ti vyměněné systémy a podobně.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     11:18 06.03.2019

     "Ano jsem odkojeny bvp a pandurech a můžu srovnávat,"

     Ale srovnávat, srovnatelné a zrovna naše srovnání "panduru a kot" jsme tu měli nedávno..

     "Ano jsem odkojeny bvp a pandurech a můžu srovnávat,"

     Ale srovnávat, srovnatelné a zrovna naše srovnání "panduru a kot" jsme tu měli nedávno..

     • technik
      11:44 06.03.2019

      Aby jsme se pochopily já srovnávám především podíl civilního sektoru při opravách a provozu, závislost na externích dodavatelich, provozuschopnost po určitých letech od zavedení a ...Zobrazit celý příspěvek

      Aby jsme se pochopily já srovnávám především podíl civilního sektoru při opravách a provozu, závislost na externích dodavatelich, provozuschopnost po určitých letech od zavedení a podobně. Je jasné že tyhle dvě mašiny nelze po technické stránce srovnávat.Skrýt celý příspěvek

 • HEKTOR
  20:08 05.03.2019

  má niekto info,prečo nemalo maďarsko vo výzbroji bvp-1/2 .??

  má niekto info,prečo nemalo maďarsko vo výzbroji bvp-1/2 .??

  • Flader
   20:15 05.03.2019

   Pokiaľ viem, mali BVP-1. Pred rokmi boli uložené/vyradené.

   Pokiaľ viem, mali BVP-1. Pred rokmi boli uložené/vyradené.

 • juhelak
  19:28 05.03.2019

  Nevím jestli tohle bylo v dlouhodobých plánech a mají to rozpočtově očetřené a nebo je to jen nejake jednorazové nalévání financí...z nuly aspoň na něco je ten nárust vždy ...Zobrazit celý příspěvek

  Nevím jestli tohle bylo v dlouhodobých plánech a mají to rozpočtově očetřené a nebo je to jen nejake jednorazové nalévání financí...z nuly aspoň na něco je ten nárust vždy větší.

  Každopádně tyhle směle plany mohou vzít rychle za své při nejakem ochlazení středoevropského autolandu..My už ty finance už alokované máme a doufám že se to dotáhne.Skrýt celý příspěvek

  • Gibon
   21:00 05.03.2019

   To ste mali aj na Pandury aj na Gripeny.
   A mame ich aj my.
   No vzdy sa moze nieco po....

   To ste mali aj na Pandury aj na Gripeny.
   A mame ich aj my.
   No vzdy sa moze nieco po....

 • Pepin Nešpor
  18:06 05.03.2019

  Ach jo já jim závidím

  Ach jo já jim závidím

 • stirling
  17:34 05.03.2019

  No tohle vše najednou mě nepřijde pro Maďarsko reálné, takže puma možná, ale třeba až tak za 6-10 let. Tak jako tak u nás nemáme ještě ani ty radary... při pohledu na tohle je to ...Zobrazit celý příspěvek

  No tohle vše najednou mě nepřijde pro Maďarsko reálné, takže puma možná, ale třeba až tak za 6-10 let. Tak jako tak u nás nemáme ještě ani ty radary... při pohledu na tohle je to opravdu tristní.Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  17:02 05.03.2019

  Pokud Maďaři Pumu fakt vezmou, mělo by to ovlivnit výběr AČR a vzít Pumu také, byť je ovlivňování tohoto druhu obecně nepřijatelné :). A hned druhé ovlivnění, objednat Pzh2000 a ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokud Maďaři Pumu fakt vezmou, mělo by to ovlivnit výběr AČR a vzít Pumu také, byť je ovlivňování tohoto druhu obecně nepřijatelné :). A hned druhé ovlivnění, objednat Pzh2000 a L2A7+ a byl bych spokojený a armády ČR a HU pozoruhodně kompatibilní (k tomu Bren-2, L-39NG). Jako kompenzaci za Bren vzít od Maďarů polní kuchyně, stejně umí vařit široko daleko nejlépe :).Skrýt celý příspěvek

  • DanCZer
   21:46 05.03.2019

   ...a pro sousedské dobro bychom mohli k těm kuchyním přibrat i nástěnky, že? :D

   ...a pro sousedské dobro bychom mohli k těm kuchyním přibrat i nástěnky, že? :D

 • liberal shark
  15:12 05.03.2019

  Vida, jak lze realizovat nákupy pro armádu v zemi, kde existuje alepoň nějaká právní jistota. U nás byrokracie a soudcokracie podkopala jakoukoliv činnost. Jinak začínám mít ...Zobrazit celý příspěvek

  Vida, jak lze realizovat nákupy pro armádu v zemi, kde existuje alepoň nějaká právní jistota. U nás byrokracie a soudcokracie podkopala jakoukoliv činnost.
  Jinak začínám mít obavu, aby Maďarsko zvládlo financovat provoz, údržbu a výcvik jednotek s takovým kvantem moderních zbraní. Aby to nedopadlo jako v Řecku.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   15:51 05.03.2019

   Těžko říct, jestli je v HU právní jistota, ale nejspíš nechybí lidi, co se nebojí podepsat a hlavně nechybí lidi, kteří podepisují nákupy techniky, ke které těžko mohou být po ...Zobrazit celý příspěvek

   Těžko říct, jestli je v HU právní jistota, ale nejspíš nechybí lidi, co se nebojí podepsat a hlavně nechybí lidi, kteří podepisují nákupy techniky, ke které těžko mohou být po technické stránce výhrady (cenové výhrady možná, ale o nich nic nevíme). Jinak zvláštní, že si vybrali Bren-2, když už berou většinu věcí od Němců, asi to bude fakt dobrá puška :).Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    16:40 05.03.2019

    No když jste součást strany ktará ovládá policii i justici logicky nemáte strach že vás bude někdo stíhat ať podepíšete cokoli.

    No když jste součást strany ktará ovládá policii i justici logicky nemáte strach že vás bude někdo stíhat ať podepíšete cokoli.

    • Jura99
     16:43 05.03.2019

     Přesně. Tak nějak jsem to chtěl napsat :-)

     Přesně. Tak nějak jsem to chtěl napsat :-)

 • Jura99
  15:05 05.03.2019

  Zčásti si za nákupovou nemohoucnost můžeme sami, protože v tomto státě se zkritizuje a převrátí naruby úplně všechno, není se pak čemu divit, že se úředníci bojí o svoji svobodu. ...Zobrazit celý příspěvek

  Zčásti si za nákupovou nemohoucnost můžeme sami, protože v tomto státě se zkritizuje a převrátí naruby úplně všechno, není se pak čemu divit, že se úředníci bojí o svoji svobodu. Příklad je Parkanová, která žije asi 8let (!) v nejistotě, jak dopadne soud, ačkoliv ať už dopadne jakkoliv, zjevně je ona obětním beránkem. Je dobré si uvědomit co je větší škoda, jestli 5-10let raději nic nekoupit, nebo něco koupit údajně dráž než je nutné. Variantu koupit rychle a za správnou cenu v našich podmínkách rovnou vylučuju :).Skrýt celý příspěvek

  • Kichot
   15:36 05.03.2019

   Tak u nás obecně politici řeší kraviny nebo schválně odvádějí pozornost od důležitých věcí typu stav infrastruktury, úroveň školství a především moc soudní. Jak dlouhou je spadlý ...Zobrazit celý příspěvek

   Tak u nás obecně politici řeší kraviny nebo schválně odvádějí pozornost od důležitých věcí typu stav infrastruktury, úroveň školství a především moc soudní. Jak dlouhou je spadlý most ve Studénce ? Linkavost našich soudů je neuvěřitelná. Zásadní je zjednodušení celého procesu odvolání, zavést pro začátek závazné lhůty. Vždyť by jen stačilo nevracet při odvolání zpět k nižší instanci a rovnou rozhodnout atd atp. A moc vykoná? Darmo mluvit viz dnešní případ těch lvů, kdy stát nemá páky na vymáhání vlastních rozhodnutí.... :-(Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2