Maďarská armáda směřuje k nákupu bojových vozidel pěchoty Puma

Maďarská armáda směřuje k nákupu bojových vozidel pěchoty Puma
BP Puma / KMW (Zvětšit)

Podle maďarského deníku Nepszava maďarská armáda nakoupí 200 nových bojových vozidel pěchoty (BVP). Deník se odkazuje na nejmenovaný zdroj, podle kterého půjde o BVP německé výroby. Deník výslovně zmiňuje jak starší BVP Marder, tak především nejnovější Pumu od německého výrobce KMW (Krauss-Maffei Wegmann).

Maďarské ministerstvo obrany v posledních měsících uzavřelo několik zásadních zbrojních dohod. V případě pozemního vojska šlo především o nákup 44 nejnovějších tanků Leopard 2A7, 12 starších Leopard 2A4 a 24 samohybných houfnic PzH 2000. Vše od německé KMW sídlící v bavorském Mnichově.

Maďarská armáda, podobně jako česká nebo polská, plánuje koupit nová pásová BVP.  Maďarská armáda nemá klasická sovětská BVP-1 nebo BVP-2, ale spoléhá se na kolová bojová vozidla rodiny BTR-80. Maďarská armáda provozuje papírově 437 obrněných transportérů BTR-80 s kulometem ráže 14,5 mm a 178 BTR-80A s automatickým kanonem ráže 30 mm. Větší část vozidel prošla v posledních letech modernizací (včetně instalace moderních komunikačních systémů), ale není jasné, kolik maďarských BTR-80 je skutečně bojeschopných.

Nová pásová BVP v maďarské armádě nahradí velkou část vozidel BTR-80 a BTR-80A. Podle deníku Nepszava je horkým kandidátem německé BVP Puma nebo starší, německou armádou vyřazované, BVP Marder.

První informace o zájmu maďarské armády o BVP Puma se objevily v prosinci 2018, když náčelník maďarského Generálního štábu, generálporučík Ferenc Korom, navštívil posádku Bundeswehru v Münsteru. Korom si prohlédl nejen jizdní a střelecké ukázky BVP Puma, ale také vybavení a výzbroj německého vojáka budoucnosti IdZ-ES Gladius (Infanterist der Zukunft – Erweitertes System Gladius).


Ferenc Korom si prohlíží BVP Puma / Bundeswher


Ferenc Korom s útočnou puškou G36 kompletu Gladius / Bundeswher


Na závěr Korom dostal jako suvenýr kovový plát, který si sám prostřelil při střelecké ukázce vozidla Puma / Bundeswher

„Tato návštěva posílila stávající vojenskou spolupráci a je pokračováním pravidelné výměny informací mezi pozemními silami obou zemí. Německá armáda má velký zájem podporovat přeměnu maďarských ozbrojených sil na moderní armádu, kdykoli to dovolují zdroje. S maďarskou armádou existuje velmi dlouhá a hluboká spolupráce, a to jak v Afghánistánu, tak v rebalancování národní a alianční obrany,“ komentoval prosincovou návštěvu oficiální web německého Bundeswehru.

„Obstarávání německých zbrojních systémů je velkým znamením intenzivní spolupráce mezi oběma zeměmi,“ uvedl německý generálporučík Stephan Thomas, který na Hlavním štábu Bundeswehru velí německým jednotkám v mnohonárodnostních sborech (Eurocorps, 1. německo-nizozemský sbor, Vícenárodní sbor Sever-východ). Thomas představil v Münsteru maďarské delegaci BVP Puma i vojáka budoucnosti Gladius, který je kompatibilní s BVP Puma a transportéry Boxer.

Puma je považováno za nejpokročilejší BVP současnosti. Avšak pokud pomineme geopolitické hledisko, tak kromě známých nevýhod (z pohledu Armády ČR) Pumy, tedy schopnost převážet pouze šest členů výsadku (nouzově sedm) a neexistující odvozené verze, jsou výzvou finanční, technické a výcvikové problémy s provozem Pumy.

Nákup BVP Puma představuje na jednu stranu šanci zásadním způsobem zvýšit bojeschopnost armády. Na druhou stranu existuje také velké riziko, že se provozní potíže mohou vymknout kontrole a bojeschopnost armády (vzhledem k vydaným finacím) se naopak sníží. V každém případě případný nákup BVP Puma vyžaduje úzkou spolupráci s Bundeswehrem a Německem.


BVP Puma v Bundeswehru

Zda maďarská armáda BVP Puma skutečně dostane, není prozatím jasné. Každopádně v posledních měsících a letech maďarská armáda intenzivně zbrojí (dle koncepce Zrínyi 2026), aby splnila úkol zadaný Viktorem Orbanem ‒ nespoléhat se na NATO a zajistit ochranu Maďarska proti hrozbě ze všech směrů.

Zajímavé je, že Viktor Orban se snaží najít spojence v Bavorsku a u konzervativní Křesťanskosociální unie (CSU), která dominantně vládne v Bavorsku. V Mnichově, hlavním městě Bavorska, přitom sídlí německá KMW. Orban naposledy navštívil Bavorsko na začátku minulého roku.

Pokud se ale Maďarsko rozhodlo geopoliticky přiklonit k Německu, což dokazuje masivní nákup německé vojenské techniky, je nákup BVP Puma přirozenou (nutnou) volbou.

Maďarsko nákupem německých zbraní si již zřejmě vybralo svého hlavního geopolitického spojence. Polsko se soustředí na vývoj vlastní vojenské techniky nebo nakupuje od Američanů. Jak si vybere Česká republika?

Zdroj: Bundeswher, Nepszava

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

BVP Puma pro Armádu ČR - průmysl, výcvik, cena a spolehlivost

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje za nakup 210 nových bojových vozidel pěchoty (BVP) a dalších ...

ROZHOVOR: Nákup BVP PUMA a modernizace českého průmyslu

Armáda České republiky připravuje nákup minimálně 210 pásových bojových vozidel, většinu ve verzi ...

Maďarsko kupuje tanky Leopard 2A7+ a houfnice PzH 2000

Maďarsko pokračuje ve spanilé jízdě v nakupování moderní vojenské techniky. V posledních dnech jsme ...

Závody ve zbrojení ve střední Evropě? Maďarsko nakupuje zbraně za miliardy

Maďarsko je evropskými zeměmi a médií často označováno jako skoro-diktatura. Takové označení však ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • PavolR
  20:12 04.04.2019

  Maďarsko dnes po jedenapolročných naťahovačkách podpísalo dohodu o obrannej spolupráci s USA: https://svet.sme.sk/c/22092214...

 • Jirosi
  12:53 12.03.2019

  Zájem Maďarska o nákup obrněných transportérů, bez specifikace pásky, kola dnes ústně vyjádřil prezident Maďarska na konferenci k 20. let v NATO.

 • Jura99
  07:58 12.03.2019

  Nemilá novinka, že SR odmítla investici USA do rekonstrukce vojenských letišť Sliač a Malacky. V překladu to znamená, že není jisté, na jaké straně barikády aktuální politická reprezentace Slovenska stojí. Kuriózní je také vysvětlení, že peněz má SR dost a zaplatí si to sama. Přitom státní rozpočet nebyl dosud nikdy v plusu, dotace z EU drží veřejné investice nad vodou a peníze chybí v mnoha resortech, mj. zdravotnictví má dluh jen ve fakturách po splatnosti asi miliardu €. Zmíněná investice do letišť je přitom program pro všechny státy na východní hranici NATO a ostatní státy s tím nemají problém.

  • PavolR
   12:44 12.03.2019

   Presnejšie, peniaze omietli vlastizradcovia z SNS, ktorí majú pod palcom rezort obrany a vydierajú zvyšok koalície, ktorý je (polu s väčšinou opozície) za ich prijatie, odchodom z vlády, ak nebude po ich ... Kremeľ aktivoval svojho kapitána Plagiátora.
   Celkom by ma zaujímalo, ako by mohol v tejto veci zasiahnuť prezident, ako vrchný veliteľ ozbrojených síl a zároveň ústavný činiteľ s kompetenciami vo veciach zahraničnej politiky. Proste, či by on nemohol tú zmluvu podpísať a nariadiť MO aby danú sumu použilo v súlade so zmluvou.

   • Jirosi
    12:51 12.03.2019

    PavolR: Prezident je sice vrchní velitel ozbrojených sil, ale bohužel většina kompetencí se týká válečného stavu.

    Tohle je opravdu škoda pro vás.

    • PavolR
     13:11 12.03.2019

     To hej, ale medzinárodné zmluvy podpisovať môže a tie sú potom nadradené akýmkoľvek iným zákonom, vrátane ústavy - jemu sa nikto odchodom z koalície vyhrážať nemôže.

     Len tak mimochodom: Preferencie SNS klesli na 7,5% a keď po prezidentských voľbách mečiarovský koprolit Harabin založí stranu, bude im reálne hroziť, že sa v nasledujúcich voľbách nedostanú do parlamentu. Zjavne preto začali byť agresívnejší a berú to taktikou "pod touto svätou ruskou vlajkou zvíťazíme, alebo padneme".

   • Jura99
    14:59 12.03.2019

    Je fakt, že zbytek politických stran, i vládních, je zaskočený. V tomto kontextu mi nedává smysl, proč ministr SNS prosadil např. americké stíhačky.

    • PavolR
     18:36 12.03.2019

     Ale áno, dáva to zmysel - vďaka dlhšej dodacej dobe oproti Gripenu, umožňuje F-16 dlhšie platiť Rusom za prevádzku Mig-29, čo si aj SNS v plnej miere presadilo, zmetúc zo stola ostatné možnosti. Lebo ruský technický personál na Sliači suverenite Slovenska podivuhodným spôsobom nevadí ...

     • Double
      17:21 13.03.2019

      Tych 30 mil. Eur Rusov z biedy nedostanu. Pre MIG to je kvapka v mori. Za to kupovat v dnesnej doby Gripeny C, to by este len bola tragedia.

     • Jura99
      17:41 13.03.2019

      Double: mít 30 agentů, kteří sledují z první ruky pohyb na letišti NATO není špatné. Co se týká jiných alternativ k F-16V, už to tu bylo popsáno dost obsáhle. Jinak Gripen C s plánovanou modernizací +, se vyrovná F-16V, mimo menší nosnost.

     • PavolR
      17:49 13.03.2019

      Double: nejde tu iba o samotný výber, v ktorom určite vyhral výkonnejší stroj, ale napríklad aj o neustále odklady a naťahovanie rozhodnutia, ktoré mohlo pokojne padnúť aj o tri roky skôr, no to by akékoľvek lietadlo prišlo ešte pred skončením zmluvy s Mig-om, čo zjavne nebol zámer.

     • Clanek
      20:32 13.03.2019

      @Jura99
      Napsat u stihaciho letadla pro vybojovani vzdusne nadvlady (to bude ukol ktere ta letadla musi v letectvech CR a SR zastat), ze se neco necemu jinemu vyrovna "mimo mensi nosnost" (a rad zapominate dodat vykony celkove) je jako porovnavat BMW 320d a 540i a rict "jen neni tak rychle". Ano, i do trojky si dnes muzete naskladat temer veskerou vybavu z 5er, ale 1) petku z ni tim stejne nikdy neudelate a 2) ta porad vykonejsi petka vam stejne vzdycky ujede. Pravda, cenou za to jsou celkove vyssi provozni a mozna i porizovaci naklady. Pro nekoho to asi neni to nejdulezitejsi, myslim ty vykony, ale postavit ta dve auta vedle sebe na start zavodu, mno, jak asi ta "petce se vlastne rovnajici trojka" dopadne. :)

     • Jura99
      21:15 13.03.2019

      Clanek: pro vybojovani vzdusne nadvlady se nehodi ani jeden z techto jednomotoraku a uz vubec ne v poctu jedne letky. Ve vybojovani vzdusne nadvlady budou CR i SR odkazany na spojence.

     • Clanek
      21:48 13.03.2019

      To je takova krasna pohadka kterou se clovek muze utesovat ve vsem.
      K cemu kupovat 30-60 kusu novych MBT, kdyz s obranou uzemi se budeme spolehat na spojence a jejich pocty.
      K cemu nove BVP kdyz krom braneni jednoho kraje se budeme spolehat na spojence a jejich pocty.
      K cemu PVO...
      K cemu dela...
      K cemu, k cemu, k cemu...

      A pak se nad tim clovek zamysli, uvedomi si svou realitu, pochopi ze kazdy dela alespon tu svou trosku, a ve svetle tohoto prozreni platilo, plati a platit bude i v budoucnu, ze F-16 stoji nad Gripenem C jakekoliv modernizace. Tecka. Cokoliv dalsiho je jen lhani si do kapsy (coz tady dost lidi preferuje, proto vam to dal nebudu kazit).

     • Jura99
      22:19 13.03.2019

      Clanek: jsou to viceucelove stroje, pro vzdusnou nadvladu slouzi F-15, F-22 popr. F-18. Neuskodilo by trochu smyslu pro realitu, staty nasi ekonomicke sily na to nemaji. Ovsem mohou byt velmi uzitecne v koalici, napr. stavbou tezke brigady.

     • Double
      22:19 13.03.2019

      jura99: Osobne by som radsej uprednostnil o rok dlhsi pobyt 30 "agentov" na nasom letisku s tym, ze dostaneme najmodernejsie f-16V, nez ich o ten rok skorej vyhodit a lietat na starych brakoch ako Jas-39C Gripen.
      Ale tesi ma, ze sa pomaly mentalne pripravujes, ze ACR odkupi stare Gripeny C+ :)

      PavolIR: Boli na to vtedy financie? 3 roky dozadu mali OSSR v plane prenajat 8 gripenov za cca polovicnu cenu. Cize podla mna je vidiet, ze sa situacia od vtedy dost zmenila.

     • Jura99
      05:53 14.03.2019

      Double: gripeny zatim modernizovane nejsou, ale pokud by byly (mj. AESA radar a dalsi hracky), bude zalezet na cene, ale budou na stejne urovni uzitne hodnoty s F16V a jen o neco mensi nez gripen E. Rad bych u nas videl F-35A, ale pokud to finance neumozni, bude modernizace gripen C a prikoupeni dalsi letky smysluplny krok. Nema zadnou cenu se financne vysypat do par letadel, krere mohou spatnym rozhodnutim padnout behem par minut mozne valky.

     • PavolR
      07:18 14.03.2019

      Double: Ale o ten rok skôr už bolo k dispozícii všetko potrebné, aby sa objednali hoci aj F-16, keby bola vôľa.

     • Czertik
      12:00 14.03.2019

      jura
      Gripeny c by byly pro cr nevyhodne. Soucasne vykony male a ty modernizace co by z nich udelali skoro e...je takova palka ze bylo rozumejsi rovnout nakoupit ty e :).

      Budoucnost by mela byt bud gripen e nebo f-16v (coz by i diky slovakum krasne snizilo celkove provozni naklady).
      Pripadne jiny letoun ale jaky ? Rafaele ? Eurokridla ? Jen ne tranche 1 to by bylo za trest.
      F-35 by byly idealni - ale soucasne provozni naklady by znemoznily provozovat smysluplny pocet, nebo by hodne pustily rozpoctu.

     • Clanek
      13:55 14.03.2019

      Ja si treba myslim, ze ACR + Gripen C je jedna z 3 nejlepsich moznosti (ty dalsi jsou F-35 a Gripen E), pro ACR. Naopak F-16V pro ACR prinese za cenu obrovskych nakladu sice zlepseni, ale dle me ony naklady neospravedlnujici.
      SR kupuje v jinou dobu a z jineho startovniho bodu, proto nejlepsi moznost pro SR (F-16V) muze byt v primem rozporu s tim co je nejlepsi pro ACR.

     • Gibon
      18:12 14.03.2019

      PavolR: dodavka F16 block 70 je limitovana existenciou vyrobnej linky, kedze sa stahuje.
      Cize argument o natahovani casu nie je pravdivy. Aj keby ich objednali pred rokom, dvoma, tak neboli by dodane skor ako na prelome 2022-23.

     • PavolR
      19:06 14.03.2019

      Gibon: Argument o naťahovaní času je pravdivý, pretože by nám tie stroje boli dodané aj skôr, keby nemal prednosť Bahrain. A Bahrain podpísal zmluvu v júni 2018! Stačilo ich o nejaký ten mesiac predbehnúť a mali by sme F-16 o nejaký ten rok skôr.

     • Gibon
      20:24 14.03.2019

      Deal bol dohodnuty na konci 2017. Ale ok.
      Bahrain ma dostat prve lietadla na konci 2021 posledne 2022.
      Cize by sme usetrili rok z 5tich = 25mil. €.
      Kebyze chcu zdrziavat, tak podpisu zmluvy v auguste- septembri

  • PavolR
   19:30 13.03.2019

   Argumentačná akrobacia SNS pod heslom "my nič, všetko je vlastne inak": https://www.ta3.com/clanok/115...

 • liberal shark
  22:56 07.03.2019

  To jura 99: Ruska a slovanska trikolora je puvodne nizozemska. Petr Veliky ji ukradl, kdyz se v tamnich lodenicich ucil tesařem ;-).

  • Luky
   16:46 08.03.2019

   Ale naše bikolora tradiční je, tu jsme nikomu neukradli. Akorát jsme pak nechtěli, aby si nás pletli s Polákama....mě přijde česká vlajka pecková.

   Když někteří zápaďáci vidí fotku českého letadla s tradičními, barevnými výsostnými znaky v kruhové konfiguraci, obvykle reagují, že je to nizozemské. Teď se mi to nechce hledat, ale docela by mě zajímalo, kdo měl dřív tohle (i když oni to mají jinak natočené).
   Avie to ještě ve dvacátých mívaly v obdelníku jestli se dobře pamatuju.

   • Jura99
    17:31 08.03.2019

    Holanďani používají to označení letadel od roku 1921, předtím měli kruh s oranžovou výplní. ČSR měla kokardu, později vlajku v obdélníku a dnešní symbol vlajky v kruhu od 1926.

   • Trener
    07:06 09.03.2019

    Jj, tak proto ten klín.

 • Kichot
  12:08 06.03.2019
  • (0)
  Oblíbený příspěvek

  Pozor Zetor je ve výběru zpět ve hře!!! Podle mých ověřených zdrojů z MO je nejen díky klesajícímu státnímu rozpočtu Zetor zpět, druhým hlavním důvodem je nová unikátní koncepce nového IVF Perun. Tato technologie překvapivě vychází ještě z poznatků sssr, ale byla po vyhodnocení rusko čínského konfliktu na nátlak usa zakázána. Naštěstí se díky kontaktům na duchem mladém GŠ AČR podařilo tuto technologii získat! Jedná se o koncepci trojživelníku, s unikátní stealth technologii. Kdy je toto bvp maskováno za civilní stroj... Premier Bureš navíc kvituje , že na výrobu křídel je možno použít štěpku z kůrovcové kalamity! Celulózka v Paskově jede na plný výkon. A kdo jiný než Zetor má dlouhodobé zkušenosti s podobnými stroji.. České zbrojovky opět budou udávat tón světu!!!

  • Rase
   12:13 06.03.2019

   :-D :-D :-D prapor s klínem zavlaje nad celou Evropou :-D

   • Kichot
    13:33 06.03.2019

    Přesně jen v rámci Česko-Slovenského vyrovnání už nepujde o vlajku s klínem. (Přeci jen jsme se zavázali nepoužívat federativní symboly). Ale o vlajku s takzvaným plným klínem, nebo-li kosoklínem...Tento návrh už prošel naším parlamentem a čeká na podpis presidenta republiky..

    • Jura99
     13:36 06.03.2019

     Nezavázali, ale to nevadí :-)

     • Slavoslav
      13:57 06.03.2019

      tak a nam to ani nevadi ze nemate vlastnu vlajku a mate tam nadalej doplneny aj klin za Slovensko. Este by si vas mylili s Polskom ;)

     • Jura99
      14:06 06.03.2019

      Slavoslav: máme vlastní vlajku a klín údajně "za Slovensko" je taková urban legend, pravdu zná jedině autor vlajky, jelikož variant byla celé řada, dost pochybuju o tom, že někdo opravdu ví, jak to autor myslel. Koneckonců žádné Slovensko tehdy nebylo, pouze unijní stát a jeden národ :). Ale pokud by byl klín, tedy jakýsi rozdělující prvek, za Slovensko, tak se skutečně svým významem trefil úplně přesně :-).

     • Slavoslav
      14:19 06.03.2019

      Jura ak sa nemylim modra farba nikdy nebola v Ceskej heraldike pouzita a bola doplnena prave zo Slovenskej trikolory. Za mna je ta "urban" legend teda celkom uveritelna.

      Kazdopadne viac ako tvrdenie niekoho kto ani netusi o ustavnom zakone 542/1992 a co hovori jeho 3 clanok

     • Slavoslav
      14:22 06.03.2019

      https://encyklopedia.sme.sk/c/...

      a trochu na doplnenie vedomosti

     • Gibon
      14:24 06.03.2019
      Oblíbený příspěvek

      Jura99: tvoja schopnost ohybat pravdu ma nikdy neprestane bavit.

     • Jura99
      15:47 06.03.2019

      Slavoslav: měl jsem tě za chytřejšího :-). Pokud je tady řeč o závazku, tak ústavní zákon ČSFR samozřejmě nezakládá žádný závazek, natož pro ČR. Závazek by vzniknul např. smlouvou mezi ČR a SR. Zákon platí zpravidla pro stát, který jej vydal (tedy zaniklou ČSFR) a i kdyby ne, tak zákon se snadno změní novelou nebo novým zákonem, žádný závazek to není pro toho, kdo jej vydal. Tu formulaci o zákazu používat federální symboly tam vpašoval na poslední chvíli jakýsi slovenský poslanec SNS tuším, nechce se mi to hledat, česká strana si myslela své a nechtěla už míchat bramboračku, nechala prostě děti ať si hrají.
      Modrá barva, resp. tzv. slovenská trikolora se objevila až v revolučním roce 1848 a šlo o ruskou trikoloru, žádná tradiční slovenská modrá není, v roce 1919, kdy vlajka ČSR vznikala, měla tato "tradice" modré asi pouhých 60let, klidně tam mohl autor dát třeba zelenou a založit novou tradici.

     • Slavoslav
      15:57 06.03.2019
      • (3)
      Oblíbený příspěvek

      :-D

      niekedy ma pochyti taka nostalgia za CSR, ale vzdy potom stretnem niekoho ako Jura a poviem si dobre, ze sme sa rozdelili. Pomohlo to nasim vztahom kedze vacsina ludi je normalna.

      Lebo pocuvat takých chujov ako by tu z oboch stran hranice vykrikovali ako kto na koho doplaca, ci kto za co moze za spolocny stat nestoji.

     • Jura99
      11:29 08.03.2019

      Slavoslav: heraldika jsou znaky erby, pokud je řeč o vlajkách, těmi se zabývá vexilologie :-).

 • PavolR
  09:12 06.03.2019

  Ja osobne som trocha skeptický ohľadne nákupu Púm, či akejkoľvek inej nemeckej techniky a nazdávam sa, že vypustenie tejto informácie je iba pokus o nátlakovú akciu. Nakoniec, ani nie tak dávno podobne dobre informované zdroje tvrdili, že sa majú nakúpiť Black Hawky a nakoniec bral všetko Airbus. Vôbec nepochybujem, že maďarská generalita by brala Pumy všetkými desiatymi a o ministrovi sa aj vie, že je priaznivcom pásov, čiže pôvodne mohla byť táto možnosť na stole, lenže:
  a) Medzitým prišiel Pompeo, urobil nonono a náhle je nutné kupovať od Američanov PVO stredného dosahu (prinajmenšom).
  b) Je na stole minimálne pozastavenie členstva FIDESZu vo frakcii európskych ľudovcov a splnenie Webberom sformulovaných podmienok pre zotrvanie by rozvrátilo samotné jadro ich doterajšej predvolebnej kampane. Vzhľadom na načasovanie mohla byť informácia o možnom nákupe návnada pre Nemcov, ktorí ju zatiaľ ignorujú.

  • PavolR
   10:40 06.03.2019

   c) Ani po dvoch dňoch neprebralo tento článok žiadne vládne médium - na rozdiel od špekulácií o nákupe F-35, ktoré boli prebrané takmer okamžite.

 • Jakub2
  22:03 05.03.2019
  Oblíbený příspěvek

  Nemyslím si, že by maďarská armáda zcela urgentně potřebovala teď hned kompletní výzbroj pro celé pozemní vojsko a část letectva... a za pár měsíců podepsala ke všemu kupní smlouvy s dodáním v urgentně krátké době.

  Viktoru Orbánovi teče voda do bot doma, což řeší plakáty se Sorosem a Junckerem. Tím na´ßral i německou vládu a to tak moc, že pravděpodobný vyhazov Fideszu z EPP v Evropském parlamentu je jen slabý odvar reality. V reálu je mezi Berlínem a Budapeští dost chladná "válka", politici se nenavštěvují ani spolu nemluví.

  Je legrační pozorovat, jak 90 % všech nákupů tanků, houfnic, BVP a vrtulníků směřuje do německých firem, ač jde o pravděpodobně nejdražší řešení (a maďarský stát na tom není finančně zdaleka lépe než ten český, ale spíše o dost hůře). Je to taková forma vykoupení se, ne jen ocenění kvality Leopardů, PzH 2000 nebo Pum.

  • dusan
   22:07 05.03.2019

   Presne o to ide....

   Orbán predpokladá, že si Nemci povedia ... je ti síce de.il ... ale je to náš de.il ... a predsa si nenecháme ujsť veľké kšefty pre nejakú politiku ....

   Len ej otázne či nakoniec Orbán nebude bojovať o voliča cez sociálne balíčky a tie vojenské jednoducho vyškrtne a mnohé kontrakty ostanú nenaplnené.

  • Rase
   07:17 06.03.2019

   Kdyz si vezmeme pocty pozemni techniky, tak jde o jednu tezkou brigadu a myslim ze se stejne jako my zavazali k jejimu vytvoreni a pokud chteji ziskat certifikaci, musi mit nejakou uroven. Tedy se zda, ze plni svuj zavazek vuci spojencum. F35 uverim az podepisou smlouvu a vrtulniky se hodi vzdycky.

  • Jura99
   07:52 06.03.2019

   Nejdražší řešení ? Např. nabídka H145M pro AČR byla asi poloviční ve srovnání s UH-1Y, tanky není nic moc z ničeho jiného vybírat než L2A7, pokud nechtějí nějaký rekonstruovaný nepodarek. A PzH2000 ?, abychom se nedivili, že nebudou o moc dražší než Zuzana pro SR (7mil.€/ks). Politika je v každém nákupu zbraní, ale ten maďarský je technicky zcela v pořádku, horší , když se kvůli politice koupí nějaké křápy.

   • Scotty
    08:29 06.03.2019

    H145M a UH1-Y jsou taky váhově úplně jiné kategorie. Rozdíl v ceně je pochopitelný. Doufám že se Babiš vrátí z Washingtonu s tím že se budou nakupovat americké vrtulníky. Ať už UH-1Y nebo UH-60M.

    • otecko
     07:50 07.03.2019

     Vojáci by raději UH 60...mimochodem, Náměšť poptává piloty vrtulníků, kdo z místních "odborníků" se hlásí?? Já už jsme moc starý, bohužel..

 • technik
  20:43 05.03.2019

  Tady je zase nablinkáno. To že si zdejší pléno ukákne z pumy to jsem čekal, vždyť v ATM psali že je nejlepší a tam píšou vždy jen odborníci,to že v tom nikdy neseděli nevadí ale mají načteno,stejně jako zdejší odborníci. Ale pořád plivat na AČR ohledně zakázek je opravdu ubohý, já jsem jeden z těch co každým krokem kritizuje zákon o veřejných zakázkách ale 90% z vás nemá ani ponětí jak složitý je koupit blbý maskace, protože nejen že máme debilni zákon ale i proto že jsme Češi vychcanci a když to vyhraje jedna firma schválně napadnu výběrové řízení jen proto že sem nevyhrál já tak tu zakázku nebude mít nikdo a takhle je to pořád dokola.
  Půlka z vás nemá ani ponětí kolik stojí roční provoz pandurů a chcete nejmodernější techniku světa pumy nebo F35, fajn ale až nebude na duchody tak vás to určitě na srdíčku zahřeje :))) nedokázali jsme udržet při životě 30 tanků ale 200 pum a xx F35 ano? A to že nebude vždy rozpočet jako máme teď tak o tom se bavit nemusíme.
  Už jednou jsem zde prezentoval zkušenosti wermachtu s pumama a nebyly to zrovna slova chvály ale každý si tu pilulku hořkosti musí ochutnat sám. Jo a ještě jedna hodně blbá poznámka ale možná za 15 let pravdivá až lidé z říše už převážně muslimského vyznání celé Visegrádské čtyřce budou dodávat díly pod podmínkou přijetí doktorů a inženýrů že syrie to bude teprve sranda.

  • strikehawk
   20:59 05.03.2019
   • (3)
   Oblíbený příspěvek

   Vy..r se na zdejší vyblitky a napiš a vyargumentuj svůj názor proč Puma jo nebo ne a jestli jo tak za jakých podmínek případně co jiného pokud vůbec něco jiného.......já si tvůj názor rad přečtu
   Ale bulet tady ze 80% příspěvku jsou hovadiny a ani nejsou k tématu nemá smysl tím to nezachránis

   • technik
    21:26 05.03.2019
    Oblíbený příspěvek

    Protože na tu pumu prostě nemáme. Je to technologická spička ale spolehlivost je na štíru. Provoz a údržba je neobyčejně nákladná. Já rozhodně nebulim a už vůbec nepíšu že 80% jsou hovadiny jen lidí neví jak je vše ve skutečnosti komplikovaný a že kolikrát není problém a AČR ale v civilních firmách. A co se týká mé volby bvp preferují domácí výrobu tudíž jednoho ze 4 uchazečů ale s podmínkou plné licencni výroby nebo vlastní vývoj ale víme jak to dopadá. Pro mě je priorita spolehlivost a provozní náklady.

    • Gibon
     22:08 05.03.2019

     Spolahlivost je zla u Bundeswehru. Co by mal byt prototypom funkcnosti, no pozrime sa aj a inu ich techniku. Taky EF a 4 funkcne lietadla zo 120.

     Ale inak s tebou suhlasim.
     Panther bol lepsi tank ako T34/85 (ak prave fungoval).
     Ale vieme kto nakoniec vyhral a tiez preco.

  • Jara
   21:12 05.03.2019

   Samozřejmě že musíme myslet na finance, ale argumentovat situací v BW není fér, jestli máte trochu přehled tak samozřejmě víte že BW stejně jako další německé ozbrojené složky letectvo, námořnictvo jsou dlouhodobě hrubě podfinancované, takže za tyto problémy nemůže technika, ale politici žíjící odtržení od reality unášejícími se falešnými, naivními ideály, jako např. kráva soudružka Merklova ......

   • technik
    22:00 05.03.2019

    Podfinancovana je každá evropská armáda, problém je spíš v tom že náklady na provoz techniky jsou nehorázné. Powerpack Cummins s zf ecomatem za 7 milionů ti přijde jako normální i cena? Merkel je jasná tam není co dodat :)

  • Jirosi
   21:18 05.03.2019

   "Už jednou jsem zde prezentoval zkušenosti wermachtu s pumama"

   Mám takový dojem, že tady se nejedná o nákup "Sd.Kfz. 234"

   A opřít vaše tvrzení o V4. Kdy tyhle Hun nákupy jsou přímo ukázkou nespolupráce z ostatními co poptávají to samé, třeba zrovna ACR. Je celý příspěvek spíše pro srandu.
   Vyprávění o rozpočtu ani nebudu rozvádět.

   • technik
    22:05 05.03.2019
    Oblíbený příspěvek

    Jirosi
    Nevím co máš na mysly ty ale já se bavil s nemcema o pumach.
    Co se týká ostatního zkus číst pořádně, to co jsem psal o V4 byla za prvé nadsázka a za druhé zbožné přání zdejších pisalku kteří by chtěli stejně jako Maďaři pumy doplnene o leo a f35.

    • Jirosi
     22:17 05.03.2019

     Jenže fakta mluví jinak. Zbožné přání je právě existence V4, a F-35, L2, Puma jsou reálně produkty z možností být nasazeny v ACR.

     • technik
      22:26 05.03.2019

      Počkej tak teď mi asi něco uniklo, vysvětlí mi tu existenci V4 fakt nevím jak to myslíš.
      F35,puma a ostatní hight Tec hračky nemůžou být reálně v AČR protože jsme socky a prostě na to nemáme.

     • Jirosi
      22:38 05.03.2019

      V4 je formát setkávání se špiček 4. zemí. Za 30.let společně dokázali jedinou věc, a to dostat se do EU. V žádném jiném tématu nepostupovali společně.

  • Jura99
   07:59 06.03.2019

   AČR naopak celkem bravurně dokázala udržet při životě T-72M4CZ, ačkoliv k nim nikdo nekoupil náhradní díly. Podobná modernizace se obvykle dělá na nějakých 10-15let, takže ty tanky by podle jinde platných měřítek právě touto dobou dosloužily a měly jít do šrotu či muzea. Nejspíš jste odkojen stroji jako BVP a kanonem 2A42 s co nejmenším podílem elektroniky a velkým podílem předimenzované strojařiny a minimální balistické ochrany. Doba se změnila, jeden programovatelný granát nadělá stejnou paseku jak desítky netrefených konvenčních granátů, život jednoho dnešního vojáka má cenu za tisíc rudoarmějců.

   • technik
    10:49 06.03.2019
    Oblíbený příspěvek

    Já už to jednou psal že těch třicet tanků má mít svůj pomník protože dokázali po dobu 15 let zabezpečit sice omezene chod tankového vojska ale je to o mechanické spolehlivosti tanku a jejich provoz pro osádky nebyl z důvodu chybějících financí a servisu vůbec lehký.
    Ano jsem odkojeny bvp a pandurech a můžu srovnávat, nemám nic proti modernizaci a elektronice ba naopak ale VŽDY zachovat manuální ovládání systému a především přenesení licenci do našich podniku na všechny komponenty použité na vozidle zejména strategického významu jako zaměřovače, SŘP plus klíče k jednotlivymu softwarovému vybavení. Já totiž dost pochybuju že v případě války ti sem budou jezdit specialisté ze zahraničních firem a konfigurovat ti vyměněné systémy a podobně.

    • Jirosi
     11:18 06.03.2019

     "Ano jsem odkojeny bvp a pandurech a můžu srovnávat,"

     Ale srovnávat, srovnatelné a zrovna naše srovnání "panduru a kot" jsme tu měli nedávno..

     • technik
      11:44 06.03.2019

      Aby jsme se pochopily já srovnávám především podíl civilního sektoru při opravách a provozu, závislost na externích dodavatelich, provozuschopnost po určitých letech od zavedení a podobně. Je jasné že tyhle dvě mašiny nelze po technické stránce srovnávat.

 • HEKTOR
  20:08 05.03.2019

  má niekto info,prečo nemalo maďarsko vo výzbroji bvp-1/2 .??

  • Flader
   20:15 05.03.2019
   Oblíbený příspěvek

   Pokiaľ viem, mali BVP-1. Pred rokmi boli uložené/vyradené.

 • juhelak
  19:28 05.03.2019

  Nevím jestli tohle bylo v dlouhodobých plánech a mají to rozpočtově očetřené a nebo je to jen nejake jednorazové nalévání financí...z nuly aspoň na něco je ten nárust vždy větší.

  Každopádně tyhle směle plany mohou vzít rychle za své při nejakem ochlazení středoevropského autolandu..My už ty finance už alokované máme a doufám že se to dotáhne.

  • Gibon
   21:00 05.03.2019

   To ste mali aj na Pandury aj na Gripeny.
   A mame ich aj my.
   No vzdy sa moze nieco po....

 • Pepin Nešpor
  18:06 05.03.2019

  Ach jo já jim závidím

 • stirling
  17:34 05.03.2019

  No tohle vše najednou mě nepřijde pro Maďarsko reálné, takže puma možná, ale třeba až tak za 6-10 let. Tak jako tak u nás nemáme ještě ani ty radary... při pohledu na tohle je to opravdu tristní.

 • Jura99
  17:02 05.03.2019

  Pokud Maďaři Pumu fakt vezmou, mělo by to ovlivnit výběr AČR a vzít Pumu také, byť je ovlivňování tohoto druhu obecně nepřijatelné :). A hned druhé ovlivnění, objednat Pzh2000 a L2A7+ a byl bych spokojený a armády ČR a HU pozoruhodně kompatibilní (k tomu Bren-2, L-39NG). Jako kompenzaci za Bren vzít od Maďarů polní kuchyně, stejně umí vařit široko daleko nejlépe :).

  • DanCZer
   21:46 05.03.2019

   ...a pro sousedské dobro bychom mohli k těm kuchyním přibrat i nástěnky, že? :D

 • liberal shark
  15:12 05.03.2019
  Oblíbený příspěvek

  Vida, jak lze realizovat nákupy pro armádu v zemi, kde existuje alepoň nějaká právní jistota. U nás byrokracie a soudcokracie podkopala jakoukoliv činnost.
  Jinak začínám mít obavu, aby Maďarsko zvládlo financovat provoz, údržbu a výcvik jednotek s takovým kvantem moderních zbraní. Aby to nedopadlo jako v Řecku.

  • Jura99
   15:51 05.03.2019

   Těžko říct, jestli je v HU právní jistota, ale nejspíš nechybí lidi, co se nebojí podepsat a hlavně nechybí lidi, kteří podepisují nákupy techniky, ke které těžko mohou být po technické stránce výhrady (cenové výhrady možná, ale o nich nic nevíme). Jinak zvláštní, že si vybrali Bren-2, když už berou většinu věcí od Němců, asi to bude fakt dobrá puška :).

   • Scotty
    16:40 05.03.2019
    Oblíbený příspěvek

    No když jste součást strany ktará ovládá policii i justici logicky nemáte strach že vás bude někdo stíhat ať podepíšete cokoli.

    • Jura99
     16:43 05.03.2019

     Přesně. Tak nějak jsem to chtěl napsat :-)

 • Jura99
  15:05 05.03.2019
  • (2)
  Oblíbený příspěvek

  Zčásti si za nákupovou nemohoucnost můžeme sami, protože v tomto státě se zkritizuje a převrátí naruby úplně všechno, není se pak čemu divit, že se úředníci bojí o svoji svobodu. Příklad je Parkanová, která žije asi 8let (!) v nejistotě, jak dopadne soud, ačkoliv ať už dopadne jakkoliv, zjevně je ona obětním beránkem. Je dobré si uvědomit co je větší škoda, jestli 5-10let raději nic nekoupit, nebo něco koupit údajně dráž než je nutné. Variantu koupit rychle a za správnou cenu v našich podmínkách rovnou vylučuju :).

  • Kichot
   15:36 05.03.2019
   Oblíbený příspěvek

   Tak u nás obecně politici řeší kraviny nebo schválně odvádějí pozornost od důležitých věcí typu stav infrastruktury, úroveň školství a především moc soudní. Jak dlouhou je spadlý most ve Studénce ? Linkavost našich soudů je neuvěřitelná. Zásadní je zjednodušení celého procesu odvolání, zavést pro začátek závazné lhůty. Vždyť by jen stačilo nevracet při odvolání zpět k nižší instanci a rovnou rozhodnout atd atp. A moc vykoná? Darmo mluvit viz dnešní případ těch lvů, kdy stát nemá páky na vymáhání vlastních rozhodnutí.... :-(

 • Kichot
  14:44 05.03.2019
  Oblíbený příspěvek

  Líbí se mi , že na rozdíl od Polska nebo Česka nefantazírují o domácím vývoji a nakupují. A nakupují ověřené, funkční věci a ne prototypy k dodělání jako my. Max chtějí přenést výrobu.

  • Scotty
   16:47 05.03.2019
   Oblíbený příspěvek

   ČR co se BVP týče také nepožaduje domácí vývoj. Ve hře jsou čtyři kandidáti od renomovaných zahraničních firem. Požadavek české strany je jen na přenesení výroby.

   • Jirosi
    18:12 05.03.2019

    A verze!

 • Rase
  14:21 05.03.2019

  Osobně si myslím, že i použité Mardery by mohly být pro Maďarsko zajímavé, ale nová technika je vždycky smysluplnější možnost. Pokud by měli zájem o oněch 200 Pum, tak jsem hodně zvědavý, zda by vozidla pouze koupili od Německa, nebo měli zájem i o montáž doma. Na tohle by ale asi bylo potřeba víc času, než jen podepsat smlouva na dodání vozidel "na klíček". Najednou se zdá, že i pro AČR by mohlo být oprvdu zajímavé, nějak se podílet na výrobě Pum, alespoň ty speciální verze. Ono by to vlastně mohlo být i lepší pro samotné Němce, jelikož je u nás levnější práce.

  Rovnou se zeptám, jak je na tom maďarský zbrojní průmysl, dokázali by Němcům nabídnou lepší cena/výkon, oproti našim podnikům? Tedy pokud by se rozhodli vyrábět něco na Pumách doma.

  Když půjdu ve fantasii dál, tak by asi mělo smysl se zamyslet na přikoupením nových Leopardů k Pumám. Tedy tak nějak kopírovat maďarský styl, jelikož jde očividně o kvalitní pár (navíc hlavně propojený a prozkoušený). K dokonalosti chybí už jen systém GLADIUS pro pěšáky (výsadek), aby se plně využily schopnosti propojení vozidel s pěchotou.

  • Laci
   14:32 05.03.2019
   Oblíbený příspěvek

   Kéž by, béž by, kéž by....

   Obávám se ale, že než se konečně MO rozhodne pro nějaký ze čtyř kandidátů pro AČR, tak už dva z nich budou za zenitem, takže pod cenou, tudíž proto se asi jeden z nich stane vítězem.

   • Rase
    14:39 05.03.2019
    Oblíbený příspěvek

    tj. naše MO má zvláštní schopnost nic nekupovat (pořád jen samé odklady) a když už něco koupí, tak jde o "nejhorší" možnou možnost.

    Jsem hodně zvědavý, zda všechna ta moderní technika atd. pomůže přilákat nové lidi ke službě v maďarské armádě. Osobně si myslím, že právě tohle je i jeden z důvodů k oněm nákupům. Zkrátka budují armádu prakticky "na zelené louce", tak nejde ani mluvit o nějakém zbrojení (počty nejsou přemrštěné, spíš jen tempo).

    • Kichot
     15:02 05.03.2019

     Přesně a dost se děsím těch nákupu u nás.. I když něco jako Patria s Turou doufám nehrozí ani u nás. A to maďarské tempo je fakt udivující

     • Jura99
      15:47 05.03.2019

      Patria s Turrou a k tomu BVP-M :-). To musí Maďaři puknout smíchy. Puma by ránu z 2A42 30*165 ustála, zatímco obráceně by stačil velkorážný kulomet.

     • Kichot
      16:37 05.03.2019

      To by mě zajímalo na čí stranu by se přidala ČR v případném hypotetickém konfliktu mezi Maďarskem a Slovenskem. Jestli vrátit Slovákům dvojité bodnutí do zad nebo převáží bratrská láska... Jsem pro bratry slovany :-) Ale to maďarské zbrojení je fakt záhada ;-)

     • Jura99
      16:51 05.03.2019

      Kichot: jsem také pro bratry, tedy Kelty a Germány :). Podle výzkumů DNA máme slovanských jen asi 30%, což je po masivním příchodu Slovanů po r. 45 k nám celkem pozoruhodně nízké procento. Ale samozřejmě kvůli jazyku se cítím(e) být Slovany a svět nás také tak bere, spíš tedy bohužel, protože anglický výraz pro sluhu, slave, je odvozený od Slav, tedy Slovan a anglický výraz sloven, jak občas slovenští národovci označují staré Slováky, je v překladu dokonce něco hodně nelichotivého :-). Konflikt by asi nevybočoval ze zavedených zvyklostí, na jižním SR byl se Maďarům nebránil nikdo a zbytek by se zčásti vzdal a zčásti odešel do hor :-).

     • Kichot
      17:06 05.03.2019

      Omyl naše 4 funkční tanky by vzali Maďary ztečí od Bytče a do kleští by je vzaly Pandury, které by díky své jedinečné funkci připlavaly po Dunaji přes Prešpurk až do Pešti... Tím by nepřítele dokonale překvapily a donutily ho ke kapitulaci...

     • Kichot
      17:09 05.03.2019
      • (1)
      Oblíbený příspěvek

      Jediné co by to mohlo zhatit je počet Fabií v Maďarsku :-(

     • Arthur
      18:44 05.03.2019
      Oblíbený příspěvek

      Rozmýšľam kedy resp. v ktorej vojne bojovali BVP-čka ako také voči BVP-čkam, ale budiš, tak analogicky čo by s cca 10mil EUR Pumou a jej senzormi spravili klasický 2A42 s 30 x 165 mm nehovoriac čo by s cca 10mil EUR Pumou spravil GTS-30 s podkaliberným 30 x 165 mm APFSDS-T M929 od Nexter/MECAR na 1,5 mil € BVP-M :-) Čo by s cca 10mil EUR Pumou spravil PTRS Konkurs sa ani nemá cenu baviť... a už vonkoncom nie PTRS Spike na Vydre.

     • Jirosi
      18:51 05.03.2019

      Artur a o tom co by ty věci udělali z "BVP/BVP-M" nemá cenu ani spekulovat.

     • HEKTOR
      20:13 05.03.2019
      Oblíbený příspěvek

      Jura99 - hm,takže Vaše 70% germánske DNA zrejme oslavuje březen 1939 ako štátny sviatok,keďže ste sa vlastne navrátili "domov" do pravlasti...

     • Gibon
      21:18 05.03.2019

      Hektor: ono je to hrozne zjednodusene ale:
      haploskupina R1A rozsirena medzi slovanskými narodmi je v CR rozsirena u 33% ceskych muzov. (SR 42%)
      R1B bezna v zapadnej Europe je pritomna u 28% ceskych muzov (SR 15%).
      R1B je v takom Francuzsku pritomna u 90% muzov.
      Cize, sice o sebe uz 30 rokov tvrdia, ze su Kelti, no realne su to stale vacsinovo Slovania, aj ked zo slovanskych narodov s najmensim zastupenim.

      Pre zaujimavost, maju aj viac arabskych genov -J2. Asi 4% muzov.

     • Jura99
      21:18 05.03.2019

      Hektor: to ani ne, podobne jako vsichni Slovani si jdou vzajemne po krku, tak i Germani. Vzdyt z nemecke okupace rozhodne nebyli nadseni napr. Nizozemci, Danove, ale ani Rakusani nijak zvlast.

     • Rase
      21:38 05.03.2019

      Gibon:
      já mám jasno, I2a, tedy jak před keltama, tak i germánama a slovanama
      docela sranda :-)

     • Gibon
      21:49 05.03.2019

      Rase: vsetky tie geny vznikli pred germanmi, slovenmi,...

      Najzabavnejsie je to prekrucanie faktov.
      R1A 10-15tis.rokov juzna Ukrajina.
      R1B vznikol pred 18-10tis. rokmi na Pyrenejskom poloostrove. Najrozsirenejsi je v Spanielsku, Francuzsku.
      Ako vsetci vieme, odtial Germani neprisli.
      Cize ak naskocime na toto priblbe prekrucanie faktov, tak ste kombinacia Ukrajincov a Spanielov :-D

     • Jura99
      08:25 06.03.2019

      Gibon: ne že by na tom záleželo, ale Češi mají nejvíc "západoevropskou" R1b (35%), následuje "východní" R1a (33%), pak je tu "nordická" asi 12% a pak zbytek. Z toho je patrné, že nejméně 50% ČR je geneticky příbuzná západním zemím, resp. se geneticky nijak neliší např. s Rakouskem, které má obdobný podíl východní R1a, ale za slovanský stát považováno není. Arabské a turkické geny tu musí být samozřejmě také, vždyť Osmanská říše svého času končila někde u Nových Zámků. Z rozborů DNA obyvatel je také zřejmě, že nacionalismus je velký nesmysl, je to věc výchovy a škodlivé rozdmýchávání nepřátelství mezi tzv. národy, které jsou národy obvykle pouze politicky. Myslím, že by neškodilo, aby lidé věděli, že staleté dogma o většinových Slovanech v Česku neplatí a kdoví, jestli někdy vůbec platilo.

     • Gibon
      13:51 06.03.2019

      Jura99: no tak sme sa teda niekam pohli

      Od Keltov a germanov k R1b cize zhoda s Francuzmi a Talianmi.

      Tu je vysledok výskumu prazskej spolocnosti Genomak.
      40 procent obyvatel Česka má shodné genetické znaky s jinými obyvateli slovanských zemí střední a východní Evropy. Dalších 25 procent pochází z románských zemí, jako je Francie či Itálie, a 11 procent se geneticky nejlépe shoduje s obyvateli Balkánu.
      Teprve poté s deseti procenty následuje obyvatelstvo germánského původu, s dědičnými znaky shodnými s Němci a Skandinávci.

      https://zpravy.aktualne.cz/pot...

     • Jura99
      15:59 06.03.2019

      Gibon: to je článek z roku 2007. Tzv. germánských genů samozřejmě není 10% (to už je od pohledu nesmyslně nízké procento), ale asi 35%, protože germánská haploskupina se nerozlišuje a je v R1b kterou označuješ jako románské Francie a Itálie. Podle aktuálního výzkumu není těch 40% východní R1a, ale asi 33%.

     • Gibon
      16:59 06.03.2019

      Jura99: Samozrejme, za 12 rokov sa genofond v CR takto zasadne zmenil a klesol pocet ludi so slovanskou haploskupinou :-D :-D :-D
      Germanska (z oblasti Skandinavie) haploskupina je I1.

      Okrem toho zabudas na geny balkánskych Slovanov. To su tiez Slovania a mate ich v CR 11%. Cize spolu so zapadnymi cez 50%.

      Ale ved bojuj zo svojimi korenmi, bojuj.

     • Jura99
      17:57 06.03.2019

      Gibon: genofond se nezmenil, ale analyza dna se stala celkem beznou a urcite levnejsi. Je to mlady obor a co je bezne dnes, nemuselo byt tehdy. Ptej se autoru obou vyzkumu na jakem vzorku delali. Ja jsem si cisla co tvrdim nevymyslel, stejne jako ty, akorat kazde jsou z jinych vyzkumu.

     • otecko
      08:11 07.03.2019

      GIBON- no já zase četl rozdělení dle kraqvních skupin, a v ČR je nejví rozšířená krevní skupina B a u té se uvádí největší rozšíření v jižní Asii-Indii, tak a teď si vyberte :) dle této definice jsme indoevropané, záhadou jsou Maďaři, ti v tomto prostoru tvoří výjimku všemu.

  • PavolR
   15:10 05.03.2019

   Oproti Čechám majú Maďari bezkonkurenčnú DPH pre firmy - iba 9%. Sú na tom však zúfalo s ľudskými zdrojmi, no ale tak od čoho sú Ukrajinci. ;-) Inak pod značkou Rába vyrábajú svoje obdoby vojenských nákladiakov (vrátane čiastočne obrnených). V kategórii obrnených vozidiel prišli za posledných 50 rokov iba s MRAP Komondor, ale netuším aký má odbyt čo i len u nich doma. Inak sa podievajú hlavne rôznymi renováciami, napr. firma Currus zrt prerobila niekoľko desiatok BTR-80 na rôzne špeciály.

   • Rase
    16:00 05.03.2019
    Oblíbený příspěvek

    Díky, jistý potenciál by tedy byl i na montáž vozidel doma. Zvlášť když si mohli Slovinci montovat vozidla v továrně na ledničky... :D
    Myslím že Komondor je už stejně mrtvý projekt jako VEGA od SVOS. Zajímavé na něm je jen to, že měl mít české protiminové sedačky. Osobně si myslím, že doba nákupu vozidel typu MRAP je už pryč, ve prospěch univerzálnějších vozidel, byť pořád se silnou protiminovou ochranou.

  • Jirosi
   18:18 05.03.2019

   Pokud by to tak opravdu bylo. Pak nezduplikování téhle objednávky na L2, Pz2000, Pumy bude jedna velice slušně promarněných šancí ACR na vyzbrojení za slušné peníze.
   A byla by smysluplná technika v rozumných počtech za solidní cenu za kus.

 • Hyena
  13:49 05.03.2019

  ČR aj SR by si mali požičať tých ľudí, ktorí robia na maďarskom MO, zodpovedných za obstarávanie techniky, aby sa aj u nás rozbehli tie nákupy. Ide nám to ako v lete na saniach a navyše sa často obstarávajú kraviny.

 • lalalik
  13:48 05.03.2019

  a k tomu všemu ještě připočteme cvičné zlíny a L-39NG...

  • Matesaax
   20:24 05.03.2019

   Ohledně L-39NG mě zaujalo v nedávném rozhovoru s ředitelem AERA ,že jsou v závěrečné fázi vyjednánávání o prodeji s dvěma evropskými státy.Když se nad tím zamyslím,tak reálně může jít o Slovensko či Madarsko eventuelně o oba státy.

   • lalalik
    12:51 06.03.2019

    :-) že by? Koukám, že někdo uvažuje, místo aby dával palce dolů....

   • Gibon
    13:39 06.03.2019

    Slovensko zrejme nie. Lebo:
    1) vyzera to ze niektore nase L-39CM/ZAM su uz v LOTN na GO
    2) OSSR (teda minimalne cast ludi) povazuje vykony L39NG za slabe a chcu bud nieco vykonnejsie alebo cvicne letectvo zrusit a vyuzivat vycvik USAF popripade sukromnika
    3) na rollout-e L39NG nebol ziaden slovensky zastupca, co vyjadruje nezaujem slovenskej strany

    • Jura99
     13:56 08.03.2019

     ad 3) možná jen zapomněli, protože pochybuju, že by v L-39NG nebyl ani šroubek původem z SR, takže by se aspoň symbolická účast na roll-outu patřila.

   • PavolR
    13:53 06.03.2019

    ...a ani Maďari už prinajmenšom do roku 2028 žiadne cvičné lietadlá kupovať neplánujú ...

    • Gibon
     15:19 06.03.2019

     Takze z Madarska a Slovenska nic nebude :-D

     Mozno Rakusaci a Bulhari. Ti teraz hladaju dodavatela pre modernizaciu svojich L39ZA verzii.