Maďarská obranná politika: státní účast ve zbrojovkách a migrační hrozba z Afriky

Maďarská obranná politika: státní účast ve zbrojovkách a migrační hrozba z Afriky
Maďarské tanky Leopard / defence.hu/ (Zvětšit)

Budapešť masivně podporuje rozvoj domácího obranného průmyslu, typicky ve spolupráci se zahraničními koncerny. Silné zastoupení mají v Maďarsku tradičně německé firmy, do nových projektů vstupují ale i zbrojovky z Turecka nebo Izraele. Vyspělost maďarského obranného průmyslu chválí někteří afričtí státníci, se kterými Budapešť v poslední době navazuje spolupráci ve vojenské oblasti. Právě Afriku a s ní spojované migrační toky se chystá premiér Orbán vytáhnout do popředí maďarského předsednictví EU ve druhé polovině letošního roku.

Maďarský obranný průmysl prochází „znovuzrozením“, jak uvedl místní (provládní) deník Magyar Nemzet. Ten zmapoval nejnovější vývoj ve státní podpoře budování vojenských výrobních kapacit. Deník jako první vyzdihl obrněná vozidla Gidran turecké společnosti Nurol Makina. Gidrany se budou vyrábět v západomaďarském městě Győr ve spolupráci s místním automobilovým podnikem Rába. Budapešť si prozatím objednala padesát Gidranů, v jednání je ovšem dodávka několika set dalších. V Győru díky tomu dojde k vytvoření dvou stovek nových pracovních míst a zapojení místních firem do výrobního řetězce.

Zadruhé byl loni v srpnu otevřen závod Rheinmetall Hungary, taktéž na západě Maďarska v Zalaegerszegu (oproti Győru jižněji a západněji). K jeho zaměření patří vývoj a výroba pásových vozidel pro maďarskou armádu, především bojového vozidla pěchoty Lynx. Do budoucna se v Zalaegerszegu počítá i s vývojem a výrobou nové generace hlavních bojových tanků Panther KF51. Na nedaleké automobilové zkušební dráze ZalaZone bude navíc vybudována regionální základna obranného inovačního a výzkumného institutu VIKI (Védelmi Innovációs Kutatóintézet). Součástí plánované výstavby je také zřízení výzkumného ústavu a centra pro drony na místním letišti.

Minulý rok v září Maďarsko zatřetí dokončilo hrubou stavbu obranného průmyslového parku ve Varpalotě nedaleko jezera Balaton. Čtyřistahektarový areál bude sloužit k výrobě munice střední a velké ráže a k produkci výbušnin. Maďarská vláda společně s německou společností Rheinmetall vytvoří v rámci varpalotského projektu 1000 - 1200 nových pracovních míst. Projekt v hodnotě 782 milionů eur si klade za cíl zprovoznit jednu z největších továren na výrobu munice v Evropě. Vedlejším plánem je ve stejném areálu vyrábět minomety Hirtenberger, akvizici maďarského státu z roku 2019. Stěhování výrobní linky z Rakouska se má uskutečnit v letošním roce. 

Zaběhnutá spolupráce s mnohonárodnostním Airbusem se rovněž rozšiřuje. Společný závod se státní účastí ve východomaďarské Gyule vyrábí od předloňského roku vrtulníkové díly, které lze nalézt ve všech vojenských i civilních vrtulnících Airbus. Maďarská továrna postupně přebírá pokročilé výrobní procesy ze západoevropských fabrik Airbusu. Plné výrobní kapacity dosáhne v roce 2028.

Středomaďarská Kiskunfelegyháza je zase známá součinností s českou Colt CZ Group (do roku 2022 Česká zbrojovka Group – CZG). Pro maďarské vojáky se tam v licenci vyrábějí ruční zbraně – pistole CZ P-07 a P-09, samopaly CZ Scorpion EVO 3 a útočné pušky CZ BREN 2. V dalších letech má v Kiskunfelegyháze přibýt výroba protitankových zbraní RGW 110 německo-izraelské společnosti Dynamit Nobel Defence (DND) a maďarské státní společnosti N7 Holding.

Jistý potenciál pro lokalizaci výroby rovněž skýtá několik let starý maďarský nákup jedenácti radarů ELM-2084. Tato izraelská zařízení budou montována a později udržována ve východomaďarském Nyirteleku. Maďarský premiér Viktor Orbán loni v srpnu také naznačil založení společného podniku na výrobu bojových bezpilotních letounů v Maďarsku. Podle informací Magyar Nemzet půjde o izraelské kamikadze drony HERO. Budapešť k tomu zkoumá možnost vývoje a výroby rádiových a satelitních komunikačních systémů v Godollu nedaleko hlavního města, kde má v tomto oboru zkušenosti několik maďarských firem. Uveďme též převzetí českého výrobce letadle Aero Vodochody maďarskou společnosti HSC Aerojet v roce 2021, která se předloni stala státní firmou. Budapešť od Aera Vodochody zakoupí pro své letectvo dvanáct cvičných proudových letounů L-39NG.

„Vysokou úroveň“ maďarského obranného průmyslu minulý rok pozitivně zhodnotil Alkassoum Indatou, nigerský ministr obrany. Budapešť a Niamey loni v červnu podepsali záměr spolupracovat v oblasti obrany. Kristóf Szalay-Bobrovniczky, maďarský ministr obrany, označil Niger za jednu z nejdůležitějších zemí Sahelu. Právě v tomto regionu je podle Maďarska nutné začít řešit problémy s migrací a terorismem, čemuž bude Budapešť věnovat „zvláštní význam“ v době svého předsednictví Evropské unie ve druhé polovině letošního roku.

Alkassoum Indattou zdůraznil, že jednání s maďarskou vládou položila základy pro pevnou a trvalou formu spolupráce. Podepsaná dohoda se stane výchozím bodem v rozvoji bilaterálních vztahů, na kterou naváží další kroky. Obě země mají vůli zachovat bezpečnost a stabilitu se zvláštním zřetelem na šíření terorismu. „Tato dohoda pokládá základ nejen vojenské spolupráce v oblasti výcviku, vybavení a infrastruktury, ale také posílení vojenských kapacit,“ uvedl nigerský ministr obrany. Ač přímo nezmíněno, spolupráce na poli „vojenského vybavení“ může představovat nové obchodní příležitosti pro maďarské zbrojovky.

Na červnovou dohodu s Nigerem v prosinci navázalo několik dalších dohod s Čadem. Ministr zahraničních věcí a obchodu Péter Szijjártó tehdy oznámil zahájení „komplexního programu bezpečnostní, hospodářské, humanitární a vzdělávací spolupráce“. V čadském hlavním městě uvedl, že „je na vaší vládě a parlamentu, aby rozhodly, jakou konkrétní podobu bude tato vojenská spolupráce mít“. Budapešť se zdá být otevřená široké formě vzájemné spolupráce, včetně vyslání několika set vojáků na čadské území.

Plánovaná vojenská mise si klade za cíl přispět k omezení migrace, podpořit boj proti terorismu a poskytnout bezpečné zázemí pro balíček maďarské hospodářské a humanitární pomoci. Ten Maďarsko Čadu poskytne prostřednictvím programu Hungary Helps. Nasazení maďarských vojáků na čadském území vychází z poznání, že situace ve střední Africe má významné důsledky pro stabilitu a budoucnost Evropy. Orbánova vláda chce pomocí vojenských a hospodářských nástrojů zabránit humanitární katastrofě v Čadu, jež v současné době čelí nejisté situaci v důsledku ozbrojených konfliktů v sousedních zemích (občanská válka v Súdánu a nedávný vojenský převrat v Nigeru).

Na základě pozvání čadského prezidenta bude od letošního jara na čadském území sloužit 200 maďarských vojáků (400 osob v období rotace). V zemi zůstanou „s nezbytnými vojenskými prostředky, výzbrojí a výstrojí, a to v zájmu plnění poradních, podpůrných a mentorských úkolů na bojišti, ochrany maďarských občanů, kteří se tam zdržují, a místních maďarských zájmů, jakož i podpory boje proti terorismu“. S jejich nasazením se počítá do 31. prosince 2025.

Maďarské internetové stránky Telex.hu upozornily na zahrnutí „zboží dvojího užití pro obranné účely“ do budoucí maďarsko-čadské „komplexní spolupráce“. Staré sovětské vybavení, které Budapešť odmítla předat Ukrajině, bude podle Telex.hu možné prodávat v Čadu. Taková formulace velmi pravděpodobně umožní do středoafrické země vyvážet i některé současné výrobky maďarských zbrojovek.

Orbánovské Maďarsko soustavně buduje domácí obranný průmysl. Se silnou finanční podporou státu vzniklo na maďarském území mnoho zbrojovek, jež vytvářejí tisíce kvalifikovaných pracovních pozic a jež přinášejí místním firmám zakázky. V Sahelu si Budapešť navíc začíná budovat odbytiště pro výrobky svého obranného průmyslu, ať už jde o nedávno uzavřenou smlouvu o vojenské spolupráci s Nigerem nebo s Čadem.

Zdroje: Maďarské ministerstvo obrany, 2, Hungarian Conservative, Telex.hu, Magyar NemzetHungary Today

Nahlásit chybu v článku


Související články

Orbán uvažoval o vytvoření společného státu s Československem

Hvězda současného maďarského premiéra Viktora Orbána začala postupně na politickém nebi zářit již ...

PREMIUM Orbán: Maďarsko zbrojí a dobře chápe proč

Podle Viktora Orbána musí mít Maďarsko moderní a silnou armádu, aby nikoho ani nenapadlo na Maďarsko ...

PREMIUM Orbán: Za rusko-ukrajinskou válku maďarské rodiny platit nebudou

Válka na Ukrajině radikálně změnila politickou realitu Maďarska. Příští týden, v neděli 3. ...

Viktor Orbán se těší v Maďarsku značné podpoře

Nynější prokremelská politika současného maďarského premiéra Viktora Orbána vzbuzuje již delší dobu ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • M123
  10:58 21.02.2024

  Ohledně spolupráce s Nigerem, která měla být dohodnuta v 6/2023, by bylo dobré doplnit informaci, jestli je stále aktuální po nigerském puči v ...Zobrazit celý příspěvek

  Ohledně spolupráce s Nigerem, která měla být dohodnuta v 6/2023, by bylo dobré doplnit informaci, jestli je stále aktuální po nigerském puči v 7/2023.
  https://en.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvek

 • montecasino1
  10:45 20.02.2024

  Tak Orbán je Orbán, ale nejde mu aspoň uprieť určitú víziu štátu na rozdiel napr. od Fica a jeho predchodcov, kde nič tu nič. Slováci sa motáme od buka do buka.

  Tak Orbán je Orbán, ale nejde mu aspoň uprieť určitú víziu štátu na rozdiel napr. od Fica a jeho predchodcov, kde nič tu nič. Slováci sa motáme od buka do buka.

 • juko
  21:45 19.02.2024

  Pamatam si okolo rokov 2018-20 bolo tato velmi poskromna madarska modernizacia oznacovana ako "zbrojenie". Inac na to, ze madari ten priemysel buduju defacto od nuly tak to je ...Zobrazit celý příspěvek

  Pamatam si okolo rokov 2018-20 bolo tato velmi poskromna madarska modernizacia oznacovana ako "zbrojenie". Inac na to, ze madari ten priemysel buduju defacto od nuly tak to je celkom slusne. Neviete niekto do akej miery je lynx v HU len montovany alebo tam prichadza aj k transferu klucovych technologii typu zvarovanie korby a pod?Skrýt celý příspěvek

 • JerzyŔ
  20:51 19.02.2024

  Za mě pěkný článek, plný informací na dané téma, věcný. O spousta věcí už víme - nový závod Rheinmetalu, licenční výroba pistolí a pušek CZ, koupě Aera, L39, turecké obrněné ...Zobrazit celý příspěvek

  Za mě pěkný článek, plný informací na dané téma, věcný.
  O spousta věcí už víme - nový závod Rheinmetalu, licenční výroba pistolí a pušek CZ, koupě Aera, L39, turecké obrněné auta. Výroba dílů pro Eurocopter tedy dnes Airbus je už letitá.
  Jiné jsou pro mě novinkou - výstavba vojenského výzkumáku, spolupráce s Němci a Izraelci na pancéřovkách, dronech, radarech (nebo návrhy nebo myšlenky na takovou spolupráci ) atd. A rovněž angažování v Africe.
  Dík za takový článek, který trošinku zase pozvedl moje znalosti nebo spíše jakýsi obecný přehled o oblast, o kterou se zajímám (jako koníček, ne profesně)Skrýt celý příspěvek

 • Vrata
  20:28 19.02.2024

  Tak to uz aby Slovaci take zacali poradne zbrojit.

  Tak to uz aby Slovaci take zacali poradne zbrojit.

  • juko
   22:36 19.02.2024

   Zbrojit asi nie, ale za to, ze vyhodime 6323698422 miliard kč za 5 kusov niecoho sa da v duchu tradicie mosr takmer zarucit. Nieze by ste na tom boli v tomto smere o moc lepsie, ...Zobrazit celý příspěvek

   Zbrojit asi nie, ale za to, ze vyhodime 6323698422 miliard kč za 5 kusov niecoho sa da v duchu tradicie mosr takmer zarucit. Nieze by ste na tom boli v tomto smere o moc lepsie, ale aspon mate par peknych a zmysluplnych projektov typu starkom alebo titus.Skrýt celý příspěvek

   • pjaro77
    06:45 21.02.2024

    miliard kč ?

    miliard kč ?

    • juko
     11:07 21.02.2024

     Eur samozrejme, ale tu sa na vypocet vsetkeho pouzivaju vacsinou kč, tak som to chcel respektovat.

     Eur samozrejme, ale tu sa na vypocet vsetkeho pouzivaju vacsinou kč, tak som to chcel respektovat.

 • Neubauer
  16:27 19.02.2024

  To je fakt dobry, Madari v Africe a nas vykopli z Mali.

  To je fakt dobry, Madari v Africe a nas vykopli z Mali.

  • Laci
   19:19 19.02.2024

   Maďaři jsou vojensky v Africe, že to srovnáváte, že naší ukončenou vojenskou přítomností?

   Maďaři jsou vojensky v Africe, že to srovnáváte, že naší ukončenou vojenskou přítomností?

   • Tesil
    21:24 19.02.2024

    No tak v článku se píše od letošního jara.

    No tak v článku se píše od letošního jara.

    • Laci
     08:04 20.02.2024

     Můžu poprosit o citaci toho, že Maďarsko má, či pošle, do Afriky nějaké své vojáky?
     Nemůžu to tam nikde najít.

     Můžu poprosit o citaci toho, že Maďarsko má, či pošle, do Afriky nějaké své vojáky?
     Nemůžu to tam nikde najít.

     • torong1
      08:31 20.02.2024

      "Na základě pozvání čadského prezidenta bude od letošního jara na čadském území sloužit 200 maďarských vojáků (400 osob v období rotace). V zemi zůstanou „s nezbytnými vojenskými ...Zobrazit celý příspěvek

      "Na základě pozvání čadského prezidenta bude od letošního jara na čadském území sloužit 200 maďarských vojáků (400 osob v období rotace). V zemi zůstanou „s nezbytnými vojenskými prostředky, výzbrojí a výstrojí, a to v zájmu plnění poradních, podpůrných a mentorských úkolů na bojišti, ochrany maďarských občanů, kteří se tam zdržují, a místních maďarských zájmů, jakož i podpory boje proti terorismu“.Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      11:41 20.02.2024

      Děkuji,spokojený.

      Děkuji,spokojený.

     • Laci
      11:51 20.02.2024

      Ha, tak už vim kde je problém. Čtečka prohlížeče mi né vždy ukáže všechny odstavce textu na stránce. Takže kolik jsem toho kdy přečetl a nedočetl... :/

      Ha, tak už vim kde je problém. Čtečka prohlížeče mi né vždy ukáže všechny odstavce textu na stránce. Takže kolik jsem toho kdy přečetl a nedočetl... :/

  • flanker.jirka
   21:14 20.02.2024

   Afrika se stává novou oblastí pro studenou válku 21. století. Už se tam začínají angažovat rusové, čína a usa. Evropa nesmí zaspat, ve hře je hodně pracovních sil a přírodních ...Zobrazit celý příspěvek

   Afrika se stává novou oblastí pro studenou válku 21. století. Už se tam začínají angažovat rusové, čína a usa. Evropa nesmí zaspat, ve hře je hodně pracovních sil a přírodních zdrojů.Skrýt celý příspěvek

 • Marlow
  12:26 19.02.2024

  Doufam ze nepomahame zbrojit Ruskeho spojence..

  Doufam ze nepomahame zbrojit Ruskeho spojence..

  • juko
   21:39 19.02.2024

   Myslis Izrael ci Madarsko teraz?

   Myslis Izrael ci Madarsko teraz?

Načítám diskuzi...