Maďarské Gripeny budou chránit Slovinsko, Švédsko a Finsko zase Island

JAS-39 Gripen
Foto: JAS-39 Gripen maďarského letectva / Wikipedia, Adrian Pingstone

Maďarsko by se mělo zapojit v nejbližší době do ochrany vzdušného prostoru Slovinska, které nedisponuje vlastním taktickým letectvem. Výhledově se pak v letech 2015 až 2018 očekává i s nasazením v rámci mise Baltic Air Policing. Maďaři ovšem nejsou jediní, kteří se v nejbližší době chystají zapojit do hlídkování nad územím cizího státu. Také neutrální Švédsko a Finsko chtějí společně chránit vzdušný prostor Islandu.

Maďaři ohlídají slovinské nebe

Záměr zapojit se do ochrany vzdušného prostoru Slovinska oznámil v minulých dnech maďarský ministr obrany Csaba Hende. Podle něj dojde k nasazení maďarských stíhacích letounů JAS-39 Gripen v nejbližší době.

Výhledově pak Maďaři někdy v letech 2015 až 2018 počítají se zapojením do ochrany tří pobaltských republik Estonska, Lotyšska a Litvy. V rámci mise Baltic Air Policing jsou v současné době od 1. října nasazeni čeští piloti 21. Základny taktického letectva Čáslav, taktéž s letouny JAS-39C Gripen.

Maďaři nyní mohou mise plánovat s dlouhodobou perspektivou, jelikož oproti České republice jim nevyprší doba pronájmu. Ten totiž s dostatečným předstihem změnili na leasing, po jehož uplynutí přejdou letouny do vlastnictví maďarského státu.

JAS-39 Gripen

Foto: JAS-39 Gripen švédského letectva na cvičení v USA / USAFŠvédsko a Finsko se chtějí zapojit do ochrany Islandu

Ochranu cizího vzdušného prostoru plánují také neutrální státy Švédsko a Finsko. V roce 2014 hodlají společně chránit vzdušný prostoru Islandu, který do roku 2008 zajišťovaly Spojené státy americké.

Především ve Finsku se proti plánovanému nasazení ozývá silná kritika. Někteří se obávají z narušení neutrality a v misi vidí zbytečně vyhozené peníze. Připomeňme, že Finsko má ve výzbroji americké víceúčelové stíhací letouny F/A-18 Hornet americké výroby.

F/A-18

Foto: F/A-18 Hornet finského letectva / Wikipedia

Oproti tomu ve Švédsku vidí za nasazením nejen zvýšení prestiže, ale také snahu ukázat na kvality supersoniků domácí výroby JAS-39 Gripen.Do ochrany islandského vzdušného prostoru se koncem roku 2014 mají zapojit i čeští piloti s letouny JAS-39 Gripen, které má Česká republika pronajaté do roku 2015 právě od Švédska.

Zemí bez vlastního stíhacího letectva je více

Samozřejmě zemí neschopných zabezpečit svůj vlastní vzdušný prostor je více. Většinou se jedná o malé nebo ekonomicky slabé země, které si drahé stíhací letouny nemohou nebo nechtějí dovolit.

Nejznámějším uskupením států jsou pobaltské země, kterým poskytuje ochranu vzdušného prostoru NATO. Pro státy NATO se jedná o zajímavou zkušenost, jelikož poznají nové prostředí a v průběhu nasazení z pravidla dochází k řadě ostrých vzletů. Například čeští piloti mají po polovině nasazení nad Pobaltím už devět ostrých startů. Řada z nich míří proti ruským vojenským letounům.

F-15

Foto: Americký F-15 Eagle nad Islandem / USAFSvoje stíhací letectvo nemá ani zmíněný Island a Slovinsko. Zatímco ostrovnímu státu donedávna hlídalo nebe letectvo Spojených států amerických, o vzdušný prostor nad Slovinskem se stará zejména italské letectvo. Naopak Lucembursko chrání belgické letectvo a bez vlastních stíhačů je i další stát NATO, Albánie.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Gripen NG: Nová generace úspěšného stíhače

Nadzvukový stíhací letoun JAS-39 Gripen se stal navzdory mnoha kritikům poměrně úspěšným. V současné ...

Vzlétnou české Gripeny nad islandské ledovce?

Poslanci českého parlamentu v nejbližších dnech rozhodnou o tom, jakých zahraničních misí se česká ...

Irák plánuje nakoupit 28 českých bitevníků L-159 ALCA

12. září proběhla médii zpráva o prodeji celkem 28 českých podzvukových cvičných bitevních letounů ...

Švédové nabídli Chorvatům Gripeny

Švédové podle zahraničních serverů nabídli Chorvatům jako náhradu za jejich MiGy-21 své víceúčelové ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • PavolR
  11:19 27.06.2018

  Iba taká zaujímavosť, ktorú nemám kde inde napísať: V novembri 2017 sa Maďari pokúšali v dražbe speňažiť svoje vyradené Mig-29, ktoré už bezmála 10 rokov hrdzavejú pod holým ...Zobrazit celý příspěvek

  Iba taká zaujímavosť, ktorú nemám kde inde napísať:

  V novembri 2017 sa Maďari pokúšali v dražbe speňažiť svoje vyradené Mig-29, ktoré už bezmála 10 rokov hrdzavejú pod holým nebom v zapadnutej časti kecskemétskeho letiska, prezývanej "Jurrasic Park".

  Išlo o 23 stíhačiek, 20 motorov, 293 kusov príslušenstva (vrátane rakiet), 1251 súčiastok, kontrolné zariadenie a generátor. Vyvolávacia cena bola stanovená na 4,8 miliard forintov, čo je v prepočte zhruba 15M Eur. V stanovenom termíne sa do držby nikto neprihlásil.
  Zdroj: https://www.napi.hu/magyar_gaz... Skrýt celý příspěvek

 • Ondřej Lacina
  20:10 23.11.2012

  petr: Taky názor.. Ale Švédsko ani Finsko nejsou v NATO, takže jim to může bejt jedno, hlavně že si zacvičí, zatrénují, prostě protáhnou svá ocelová křídla.

  petr: Taky názor.. Ale Švédsko ani Finsko nejsou v NATO, takže jim to může bejt jedno, hlavně že si zacvičí, zatrénují, prostě protáhnou svá ocelová křídla.

 • petr
  18:00 23.11.2012

  no ja bych se na Island vyprdl, podporuji Hamas, chteji palestince v OBSE atd...furt jen samy palestince,same penize jim davaji tak at si teda zaplati ochranu sveho skveleho ...Zobrazit celý příspěvek

  no ja bych se na Island vyprdl, podporuji Hamas, chteji palestince v OBSE atd...furt jen samy palestince,same penize jim davaji tak at si teda zaplati ochranu sveho skveleho vzduchu za sve...Skrýt celý příspěvek

 • Ondřej Lacina
  17:49 22.11.2012

  Snad se do misí nad Islandem zapojíme také, jestli bude ovšem tedy s čím..

  Snad se do misí nad Islandem zapojíme také, jestli bude ovšem tedy s čím..

Načítám diskuzi...