Závody ve zbrojení ve střední Evropě? Maďarsko nakupuje zbraně za miliardy

Závody ve zbrojení ve střední Evropě? Maďarsko nakupuje zbraně za miliardy
Maďarsko se údajně vážně zajímá o americké stíhačky F-35A Lightning II. / USAF (Zvětšit)

Maďarsko je evropskými zeměmi a médií často označováno jako skoro-diktatura. Takové označení však nebrání tomu, aby dvě nejvýznamnější země Evropské unie, tedy Německo a Francie, dodaly této „diktatuře“ zbraně za miliardy euro. Jak se říká… „nákup zbraní dělá přátele“. Ostatně Maďarsko v posledním roce nakoupovalo zbraně tempem, o kterém se může České republice nebo Slovensku jenom zdát.

Seznam nakupovaných zbraní za rok 2018 je v případě Maďarska obdivuhodný z několika hledisek. Vždyť nákup vojenské techniky je manažerský a odborně velmi složitý, politicky citlivý a finančně náročný. Ve skutečnosti nákup zbraní zvyšuje jak schopnost armády, tak (a to především) posiluje zahraničně-politické postavení země a pomáhá navazovat ekonomické, politické a bezpečnostní vztahy s vybranými zeměmi.

Pro našince je v tomto smyslu nepochybně zajímavé, že maďarská armáda v roce 2018 objednal české ruční zbraně i vrtulová letadla Zlin.

Seznam maďarských nákupů za rok 2018:

 • Tisíce pistolí CZ P-07;
 • Tisíce pistolí CZ P-09;
 • Tisíce útočných pušek CZ BREN 2;
 • Tisíce samopalů CZ Scorpion Evo 3;
 • Tisíce pancéřovek Carl Gustaf M4;
 • 20 vrtulníků Airbus H145M;
 • 16 vrtulníků Airbus H225M;
 • Dvě dopravní letadla Airbus 319 (použité);
 • Dva bizjety Dassault Falcon 7Xs (použité);
 • Dvě výcvikové letadla Zlin 143 Lsi;
 • 44 tanků Leopard 2A7+;
 • 24 samohybných houfnic PzH 2000;
 • 12 čtyřkolek Polaris MRZR Sandblowers;
 • 27 nákladních vozidel Rába H14;
 • 100 autobusů Currus Aries;
 • 550 SUV Suzuki Vitara;
 • 10 hasičských vozidel Volkswagen T6;
 • 80 minibusů Volkswagen T6 (pro devět osob);
 • 12 minibusů Mercedes Sprinter (pro 21 osob);
 • 70 lehkých nákladních automobilů Crafter Volkswagen.

Ač nebyla výše kontraktů zveřejněná, můžeme bezpečně říct, že se pohybujeme minimálně ve vyšších desítkách miliard korun. Detaily smluv neznáme, myslíme tím například rozsah nově budovaného provozního zázemí (především pro tanky, houfnice a vrtulníky), nakupované provozní příslušenství (nástroje, přípravky, manipulační a obslužná technika, atd. atd.), náhradní díly, technická podpora, školení, munice atd. Cena za všechny výše uvedené zbraňové systémy však může bez problémů dosáhnout 100 miliard Kč. Samozřejmě je otázkou, zda všechny peníze jdou z rozpočtu maďarského ministerstva obrany (MMO) nebo i ze státního rozpočtu.

Nejdražší položkou je nákup vrtulníků Airbus ‒ na této dodávce se budou podílet firmy z Německa a Francie. Dalším obřím kontraktem je dodávka nejnovějších tanků Leopard 2A7+ a houfnic PzH2000 od německé KMW (Krauss-Maffei Wegmann). Dále je zde nákup švédských pancéřovek Carl Gustaf a českých ručních zbraní, které se budou licenčně vyrábět v maďarském městě Kiskunfélegyháza.

Za posilováním maďarské armády stojí čím dál větší maďarská asertivita na světové politické a bezpečnostní scéně. Viktor Orbán při uvádění generála Ference Koroma, nového náčelníka generálního štábu maďarské armády, na jaře 2018 do funkce uvedl, že „silné Maďarsko nemůže existovat bez silné armády“ a že „stát, který nemůže chránit svou zemi, si to [ochranu] nezaslouží.“

Nový náčelník štábu Ferenc Korom při svém jmenování požádal Orbána, aby obnovil „moderní, schopnou a výkonnou domácí armádu, která bude schopna konkurovat ozbrojeným silám jakéhokoliv jiného národa.“

Jak uvedla agentura ČTK, včera 14.2. Orban prohlásil, že chce urychlit rozvoj maďarské armády, aby se mohla ubránit útoku z „jakéhokoli směru“. Premiér podle agentury AFP zdůraznil, že bezpečnostní záruky NATO nestačí. „NATO je velmi důležité, ale nevěřím, že by vojenská bezpečnost Maďarska měla být založena na NATO,“ řekl v rozhovoru s týdeníkem Figyelö.

Maďarský premiér v rozhovoru mimo jiné upozornil na nedostatek solidarity spojenců v případě vypálení maďarského kulturního centra v sousední Ukrajině, zemi usilující o vstup do NATO. „Bomba exploduje v centru ukrajinských Maďarů pár kilometrů od hranic NATO a nikdo neřekne ani slovo, včetně Spojených států,“ řekl Orban.

Orbánovy výroky byly zveřejněny tři dny po návštěvě šéfa americké diplomacie Mika Pompea v Budapešti, během které obě země diskutovaly o spolupráci v ekonomické a vojenské oblasti. Pompeo současně vyzýval Budapešť, aby se odklonila od Moskvy, ale Orban uvedl, že sice silně podporuje evropskou vojenskou spolupráci, nicméně hájil také „plodnou ekonomickou spolupráci s Ruskem“.

„Zájmy Maďarska a Spojených států se v některých oblastech překrývají a v jiných se liší. Mají své vlastní zájmy, stejně jako my máme svoje,“ uvedl Orban a dodal, že „pokud hledáme příležitosti pro spolupráci mimo NATO, musíme mít vždy na paměti, že v zahraniční politice Spojených států pro střední Evropu neexistuje trvalý politický prvek.“ Podle Orbana tedy Spojené státy ve střední Evropě nemají skutečné politické zájmy.

Jednou z možností (ne-li jedinou), jak upoutat pozornost a politickou sílu Spojených států ke střední Evropě je nákup amerických zbraní. Orbanová vláda proto uvažuje o nákupu norského systému protivzdušné obrany (PVO) NASAMS (Norwegian Advanced Surface to Air Missile System), který využívá americké rakety AMRAAM. Počet kompletů ani cena nebyla zveřejněná, ale podle maďarského deníku 24.hu půjde o nejdražší projekt maďarské armády. Podle Tibora Benka, ministra MMO, Budapešť objedná nové raketové systémy PVO v první polovině letošního roku. Ministr se ale o NASAMS přímo nezmiňoval. 

Podle maďarského deníku Népszava se americké firmy mohou dokonce podílet v projektu náhrady kolových obrněných transportérů BTR-80. Podle stejného zdroje se USA zapojí i do náhrady dopravních letounů An-26 maďarského letectva.

Opravdovou „lahůdkou“ jsou spekulace maďarských médií o možném nákupu stíhaček F-35 Lightning II pro maďarské letectvo. Podle serveru 24.hu v roce 2026 vyprší pronájem Gripenů a maďarská vláda vážně uvažuje o nákupu letadel páté generace, tedy F-35A Lightning II. S tím určitě souvisí i kritika švédské vlády vůči Maďarsku. Například švédská ministryně zahraničí Margot Wallströmová uvedla, že „Maďarsko je problematické, protože při mnoha příležitostech brání EU, aby mluvila jedním hlasem.“

V každém případě nákup F-35 je velice prestižní záležitost a uděluje dané zemi symbolický punc (což je ale na mezinárodní scéně důležité) vyspělosti a politické stability (s tím třeba i souvisí lepší rating Maďarska a levnější úvěry). Nákup F-35 samozřejmě také kýženým způsobem upoutá zájmy Washingtonu v Maďarsku a střední Evropě.

Jak uvádí maďarské deníky, nákup evropských a amerických zbraní dává silnou munici maďarské diplomacii, která musí čelit kritice z evropských zemí a evropských levicových mainstreamových médií. Nejjednodušším způsobem, jak umlčet kritické země, je od daných zemí koupit zbraně. Ostatně s Norskem po nákupu kompletů NASAMS snad dojde k udobření po diplomatické roztržce z roku 2014. V tomto roce vláda Orbána obvinila neziskovou organizaci Ökotárs, že za peníze z Norských fondů vyvíjí v Maďarsku politickou protivládní činnost. Norská vláda pak obvinila maďarskou vládu pro údajné podkopávání demokratických institucí. Podobně pozitivně může maďarsko-švédské vztahy ovlivnit nákup pancéřovek Carl Gustav.

S rostoucí silou maďarské armády souvisí i rostoucí rozpočet MMO ‒ letos MMO dostane 513 miliard forintů (1,57 miliardy euro), což je o 86 miliard forintů více, než v roce 2018. Ostatně v roce 2016 maďarská vláda přijala závazek, podle kterého bude ročně zvedat výdaje MMO o 0,1 % HDP.

Nárůst vojenských výdajů je však patrný po celé Evropě, zejména po ruské anexi Krymu v roce 2014, která rozbila narativ evropských zemí o nekonečném míru v Evropě. Další ránu tomuto narativu způsobil nástup Donalda Trumpa do úřadu a odklon USA od Evropy (a Ruska) směrem k Číně. Evropské země již nemohou dále počítat s automatickým luxusem ochranné ruky Spojených států (a s automatickým luxusem politické podpory Washingtonu) a musí se připravit na politický střet s Ruskem, bez podpory „velkých“ Spojených států za zády. Ostatně Spojené státy budou plně upoutány v mocenském soupeření s Čínou o prostor Tichého oceánu.

V každém případě maďarská armáda po rocích naprostého přehlížení a zanedbávání dostane moderní vybavení, které skokově zlepší (resp. může zlepšit) její schopnosti. Nákupem moderních zbraní se však armáda nestává automaticky výkonnou a schopnou. Maďarská armáda se musí naučit tyto zbraně ovládat, provozovat, udržovat, zabezpečit školení, vyvinout nové způsoby, taktiky a doktríny nasazení těchto zbraní a udržet zbraně bojeschopné po dobu 30 až 40 let.

Zároveň Maďarsko plně pochopilo, že pokud chce mít politickou, bezpečnostní a hospodářskou podporu od klíčových zemí Evropy a USA, nejjednodušší, nejrychlejší a nejefektivnější cestou je od těchto zemí nakupovat zbraně. Čím dříve si tato pravidla „realpolitiky“ uvědomí Česká republika, tím lépe pro nás pro všechny. Státy jako Rumunsko, Polsko i Slovensko si to už uvědomily.

Podle Magyari Pétera, autora článku „Od sovětské okupace Maďarsko nekupovalo tolik zbraní“ Ukrajina, Bulharsko, Rumunsko a Polsko rozvíjí svou armádu ze strachu z ruské invaze. Takový strach z ruské invaze v Maďarsku nepanuje, ale podle Pétera vojenské „nákupy sousedů již motivují domácí investice”.

„Zatím zde není velký závod ve zbrojení, ale změna v posledních desetiletích je velkolepá,” píše Péter.

Zdroj: ČTK, !!!444!!!, 24.hu, Népszava

 
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o licenční výrobě zbraní České zbrojovky, včetně ...

Maďarsko kupuje vrtulníky H145M

Maďarsko podobně jako Česká republika řeší obměnu vrtulníků svých ozbrojených sil. Zatímco Česká ...

Maďarsko kupuje víceúčelové vrtulníky Airbus H225M Caracal

V pátek 14. prosince se Maďarsko smluvně zavázalo nakoupit 16 víceúčelových vrtulníků Airbus H225M ...

Maďarsko kupuje tanky Leopard 2A7+ a houfnice PzH 2000

Maďarsko pokračuje ve spanilé jízdě v nakupování moderní vojenské techniky. V posledních dnech jsme ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • PavolR
  13:52 05.11.2021

  Maďarsko asi smeruje k nákupu tureckých KARAYEL:
  https://jogalappal.hu/karayel/...
  Včera bolo testovanie v Maďarsku a je v tom firma HT Division, cez ktorú ide aj obstaranie 4x4.

  Maďarsko asi smeruje k nákupu tureckých KARAYEL:
  https://jogalappal.hu/karayel/...
  Včera bolo testovanie v Maďarsku a je v tom firma HT Division, cez ktorú ide aj obstaranie 4x4.

  • Jura99
   15:32 05.11.2021

   ti Turci jsou fakt dobří, opět si nezbývá než postesknout, že takovýto trochu poupravený UL letounek nikdo zde nedělá.

   ti Turci jsou fakt dobří, opět si nezbývá než postesknout, že takovýto trochu poupravený UL letounek nikdo zde nedělá.

 • Ableton
  11:42 05.09.2021

  The Gripen will stay for a while.

  https://www.portfolio.hu/globa...

  The Gripen will stay for a while.

  https://www.portfolio.hu/globa...

  • mikojan29
   20:42 05.09.2021

   Tak nejak som to očakával, F-35 je trochu iný level (hlavne finančne) ako pušky, BVP a húfnice. Nedá sa kúpiť všetko naraz.

   Tak nejak som to očakával, F-35 je trochu iný level (hlavne finančne) ako pušky, BVP a húfnice. Nedá sa kúpiť všetko naraz.

   • Jura99
    09:18 06.09.2021

    ona ale otázka není jestli Gripen nebo F-35, protože Gripenu zbývá zhruba čtyřikrát kratší životnost než nové F-35. Spíš jde o to, že po skončení nájmu mají Maďaři přechod Gripenů ...
    Zobrazit celý příspěvek

    ona ale otázka není jestli Gripen nebo F-35, protože Gripenu zbývá zhruba čtyřikrát kratší životnost než nové F-35. Spíš jde o to, že po skončení nájmu mají Maďaři přechod Gripenů do vlastnictví připravený ve smlouvě a zřejmě za neodolatelných podmínek (neznám detaily). Pak samozřejmě dává smysl to, co se píše v článku, odložit rozhodnutí o pár let, protože si nemohou dovolit udělat chybu za velké peníze.
    Skrýt celý příspěvek

    • mikojan29
     20:25 06.09.2021

     Ja o voze, ty o koze.
     Stačilo povedať "nemôžu si to dovoliť", nie žu si nemôžu dovoliť urobiť chybu. Evidentne na to nemajú, tak okolo toho to zaobalia do politických rečí.

     Ja o voze, ty o koze.
     Stačilo povedať "nemôžu si to dovoliť", nie žu si nemôžu dovoliť urobiť chybu. Evidentne na to nemajú, tak okolo toho to zaobalia do politických rečí.

 • PavolR
  19:09 13.12.2019

  Vyšlo na svetlo sveta, kam všade lietali maďarské armádne A-319 a Falcony, ktoré oficiálne údajne vôbec, ale vôbec nie sú vládne lietadlá, ale majú sa používať výlučne pre potreby ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vyšlo na svetlo sveta, kam všade lietali maďarské armádne A-319 a Falcony, ktoré oficiálne údajne vôbec, ale vôbec nie sú vládne lietadlá, ale majú sa používať výlučne pre potreby armády: https://atlatszo.hu/2019/12/12... :-D
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  12:59 16.09.2019

  Podľa dnes publikovaných informácií denníka Népszava čakajú maďarskú armádu v dohľadnom čase reorganizácia a masívne čistky, ktoré sa dotknú aj stoličky ministra vlastibrany. Je mu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Podľa dnes publikovaných informácií denníka Népszava čakajú maďarskú armádu v dohľadnom čase reorganizácia a masívne čistky, ktoré sa dotknú aj stoličky ministra vlastibrany. Je mu vytýkaná neschopnosť realizovať modernizáciu armády a prilákať do jej radov mladých ľudí - dlhodobo totiž nie je schopná dopĺňať stavy po odchádzajúcich vojakoch: https://nepszava.hu/3050172_ha...
  Skrýt celý příspěvek

  • Flader
   14:59 16.09.2019

   Presiakli už aj konkrétne informácie, ako by mohla reorganizácia vyzerať?

   Presiakli už aj konkrétne informácie, ako by mohla reorganizácia vyzerať?

   • PavolR
    18:24 16.09.2019

    V samotnom článku je písané odňatie firiem, patriacich pod "vlastibranu" a ich pridelenie Maďarskému národnému správcovi majetku, pričom je otázne, či nebude odobraté aj ...
    Zobrazit celý příspěvek

    V samotnom článku je písané odňatie firiem, patriacich pod "vlastibranu" a ich pridelenie Maďarskému národnému správcovi majetku, pričom je otázne, či nebude odobraté aj vydavateľstvo. Kartografická a komunikačná služba bude čiastočne transformovaná do Geoinformačnej služby a zvyšok zanikne. No a najviac ma pobavilo, že ich oddelenie pre styk s verejnosťou zanikne a jeho úlohy prejdú pod Kanceláriu predsedu vlády. :-D
    Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    20:04 16.09.2019

    Ono z kremlinologického pohľadu to vyzerá tak, že ide o ďalšie dejstvo v snahy Kancelárie predsedu vlády, vedenej Antalom Rogánom, o ovládnutie a podriadenie si ministerstva ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ono z kremlinologického pohľadu to vyzerá tak, že ide o ďalšie dejstvo v snahy Kancelárie predsedu vlády, vedenej Antalom Rogánom, o ovládnutie a podriadenie si ministerstva vlastibrany, do ktorého teraz tečú obrovské peniaze. Už v predošlom dejstve boli odvolaní viacerí vojaci z rôznych funkcií a nahradení práve Rogánovými úradníkmi.
    Vojaci by napríklad veľmi chceli, aby sa nakúpili Pumy a robia nátlak vysielaním rôznych informácií, zatiaľ čo na predsedníctve vlády majú evidentne iné predstavy o nakladaní s pričlenenými financiami...
    Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   09:45 18.09.2019

   Reakcia maďarského ministra vlastibrany: https://nepszava.hu/3050505_be...

   Reakcia maďarského ministra vlastibrany: https://nepszava.hu/3050505_be...

 • PavolR
  13:51 21.05.2019

  A ešte taká taká prkotinka - výrobky České zbrojovky na maďarských príležitostných známkach: https://jogalappal.hu/wp-conte...

  A ešte taká taká prkotinka - výrobky České zbrojovky na maďarských príležitostných známkach: https://jogalappal.hu/wp-conte...

 • PavolR
  13:21 21.05.2019

  Objavili sa správy, že Maďarsko nakúpi turecké vozidlá Ejder Yalçın 4x4 a Yörük 4x4:
  1.- ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Objavili sa správy, že Maďarsko nakúpi turecké vozidlá Ejder Yalçın 4x4 a Yörük 4x4:
  1.- https://www.dailysabah.com/def... , 2.- https://www.janes.com/article/...
  Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   08:31 22.05.2019

   Ani päť dní po prezentácii vozidiel s výsostnými znakmi maďarskej vlastibrany ešte nie je známe, koľko tureckých vozidiel Maďarsko vlastne obstaralo/obstaráva: ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Ani päť dní po prezentácii vozidiel s výsostnými znakmi maďarskej vlastibrany ešte nie je známe, koľko tureckých vozidiel Maďarsko vlastne obstaralo/obstaráva: https://hvg.hu/cegauto/2019052...
   Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  19:24 11.05.2019

  Podľa amerického veľvyslanca v Budapešti, Davida Cornsteina, bude popri zmluve o nákupe plynu od ExxxonMobilu, ohlásená aj miliardová zbrojná zákazka s firmou Lockheed Martin a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Podľa amerického veľvyslanca v Budapešti, Davida Cornsteina, bude popri zmluve o nákupe plynu od ExxxonMobilu, ohlásená aj miliardová zbrojná zákazka s firmou Lockheed Martin a ďalšia s inou nemenovanou firmou (pravdepodobne Raytheonom): https://444.hu/2019/05/11/orba...

  Vzhľadom na veľkosť sumy Maďarsko pravdepodobne nehodlá kúpiť NASAMS, o ktorom sa pôvodne špekulovalo, lebo toho podmienkou by bolo, aby Nórske fondy v Maďarsku neboli prerozdeľované od režimu nezávislou inštitúciou.
  Čo sa maďarských rokovaní s Lockheedom týka, tak síce môže ísť kľudne aj o dopravné lietadlá (alebo obyčajnú sľubotechnu), každopádne to majú asi maďarské Gripeny tak či tak dosť nahnuté pre aktuálny švédsko-maďarský diplomatický konflikt ohľadom kritiky stavu demokracie a ľudských práv.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  18:51 11.04.2019

  Iba tak na okraj - maďarské Mig-29 a komponenty k nim sa znova nepodarilo vydražiť. Vyvolávacia cena bola 2,8 Mld forintov: https://index.hu/belfold/2019/...
  Zobrazit celý příspěvek

  Iba tak na okraj - maďarské Mig-29 a komponenty k nim sa znova nepodarilo vydražiť. Vyvolávacia cena bola 2,8 Mld forintov: https://index.hu/belfold/2019/...
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  10:28 07.03.2019

  Maďarské vládne médium Magyar Nemzet, dnes ráno uverejnilo článok, odvolávajúci sa na armádne zdroje, podľa ktorého budú v roku 2026 Gripeny nahradené lietadlami piatej generácie. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Maďarské vládne médium Magyar Nemzet, dnes ráno uverejnilo článok, odvolávajúci sa na armádne zdroje, podľa ktorého budú v roku 2026 Gripeny nahradené lietadlami piatej generácie. V článku sa odvolávajú na to, že v roku 2026 budú už zastarané, a že boli v posledných rokoch problémy s dodávkami náhradných dielov a munície: https://magyarnemzet.hu/belfol...
  Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  06:09 21.02.2019

  Nie wiem czy już było... Trump podpisał embargo na dostawy f35 dla Turcji .

  Nie wiem czy już było... Trump podpisał embargo na dostawy f35 dla Turcji .

 • lalalik
  09:39 20.02.2019

  A to v článku ještě chybí plánované pořízení L-39NG pro maďarské letectvo :-)

  A to v článku ještě chybí plánované pořízení L-39NG pro maďarské letectvo :-)

  • PavolR
   20:44 22.07.2019

   Nie, nechýba. Kúpili namiesto nich Zliny! ;-)

   Nie, nechýba. Kúpili namiesto nich Zliny! ;-)

 • Lukas
  18:48 18.02.2019

  Panowie - mniej polityki.

  Ciężko jest oceniać "sytuacje wewnętrzną" państwa wo ktorym sie czyta w gazetach.

  Ja sam jak czasem przeczytam o PL w "Der Spiegel" czy inny "The ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Panowie - mniej polityki.

  Ciężko jest oceniać "sytuacje wewnętrzną" państwa wo ktorym sie czyta w gazetach.

  Ja sam jak czasem przeczytam o PL w "Der Spiegel" czy inny "The Independentt" to się zastanawiam - w jakim kraju żyję?

  Nie wiem czy Orban jest "dyktatorem" czy nim nie jest...
  Wiem natomiast że militarnie nie jest on zagrożeniem ani dla Słowaków, ani Rumunów...

  A to że kupuje uzbrojenie - a ile lat można eksploatować stare kałasznikowy?
  T-72M? - a kiedy je modernizowano?

  Właśnie... Zakupy uzbrojenia to konieczność...
  Konieczność i polityka. myślę ze to nie jest przypadek że śmigłowce są francuskie, a czołgi i haubice niemieckie...

  W końcu nic tak nie "zbliża" jak pieniądze...
  Skrýt celý příspěvek

 • Karlos73
  14:19 18.02.2019

  Pridám sem aj ja troška vody do mlynu .:)
  Čo možno kvitovať je, že Maďarsko začalo s modernizáciou svojej armády, a ohlásené nákupy , prípadne už realizované budia rešpekt.
  A tým ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pridám sem aj ja troška vody do mlynu .:)
  Čo možno kvitovať je, že Maďarsko začalo s modernizáciou svojej armády, a ohlásené nákupy , prípadne už realizované budia rešpekt.
  A tým pádom aj istú (historickú) ostražitosť...
  Musím dať za pravdu PavolR s jeho charakteristikou vlády Orbána v Maďarsku, a čiastočne aj Palovi Satkovi. Orbánovi sa cez zmeny zákonov a ústavy podarilo upraviť stav tak, že dnes je najsilnejšou a najúspešnejšou stranou v MR po roku 1989. Ovládli média, štátnu správu, Národnú banku MR (kde bol v minulosti konflikt medzi Orbánom a guvernérom NB), snažia sa ovládnúť akademickú pôdu, univerzity... Orbán nabral trajektóriu Erdogana (kde s Tureckom koreluje...) .
  K opatrnosti susedov MR smerujú aj vyjadrenia z posledných rokov, čelných predstaviteľov FIDESZu a Orbána, ich nacionalistické prejavy pre vnútorné publikum. Je pravda, že čo sa týka spolupráce V4 tak tu Orbán drží slovo a "bojuje" za V4 v rámci EU.
  Čo sa týka nákupov vojenskej techniky Maďarskom, tam by som bol troška skeptický. Snívať o F-35, keď ešte nedávno inestovali nemalé finančné prostriedky do svojich JAS 39EBS MR, mi príde ako investícia vyhodená komínom. Je možné, že Magyar Honvédség MH plánujú navýšiť počet svojich stíhačiek nad 14... Maďarsko ale neplní už niekoľko rokov rozpočtové pravidlá EU, schodok verejných financií majú nad 3% , ich verejný dlh na HDP klesol z 83% k 74% ! (tým že FIDESZ ovláda NBM, je možné že dochádza aj k skreslovaniu údajov) . Maďari podľa mňa moc vyskakovať nemôžu, pre vysoký verejný a štátny dlh , popri tom financujú (kupujú si) zahraničných Maďarov hlavne v chudobnejších štátoch ako je MR, cez dvojité občianstvo, podorujú a prispievajú na kultúru, šport, rekonštrukcie pamiatok, prispievajú na infraštruktúru v okolitých štátoch (s výnimkou Rakúska). Preto by som s veľkou opatrnosťou sledoval kroky a vývoj v MR v najbližších rokoch. Provokácie na Ukrajine v Zakarpatsku, s prepojením na MR , otvárajú oči...
  Skrýt celý příspěvek

 • Tango23
  11:09 18.02.2019

  Jelikoz zeme stredni Evropy nejsou v soucasnosti v primem ohrozeni vnejsim vojenskym nepritelem, bylo by vhodne udrzovat specializovana vojska s vysokymi naklady, jako napriklad - ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jelikoz zeme stredni Evropy nejsou v soucasnosti v primem ohrozeni vnejsim vojenskym nepritelem, bylo by vhodne udrzovat specializovana vojska s vysokymi naklady, jako napriklad - raketova (krome povinnych poctu vyplyvajicich z ochrany vzdusneho prostoru Ceske republiky) a delostrelecka na linii obrany NATO. Umoznilo by to zemim, ktere jsou geograficky nejvice v ohrozeni, zredit naklady, ktere logicky musi nest s duvodu moznych rizik a z druhe strany, by to zajistilo kontinuitu vycviku a udrzeni lidskeho a technickeho "know-how" pri obsluze a vyvoji takovych systemu. Vse v ramci bilateralnich dohod. Zde uz nastava obrovsky prostor z hlediska vykladu takovych politicko-vojenskych smluv a jejich uplatnovani vne, ci v ramci NATO, z duvodu ramcovych dohod s RF pri rozsirovani NATO na prelomu milenia.
  Mala poznamka na konec. Malokdo uz dnes pochybuje o "male katastrofe" pri vyvoji a provozovani multinarodniho evropskeho projektu "Eurofighter". Jak tedy nepredpokladat novou cernou diru pri projektu letedel 6. generace v takovem slozeni, celkove se zadluzenou Italii a Francii ? Nebylo by vhodnejsi slozeni Nemecko, Svedsko, kdyz Francouzi stjene deklaruji pokracovani v projektu Rafaele ? A to, co zejmena odlisuje nove generace letounu je komunikacni technika, elektronicke prehledove systemy a takticke systemy vedeni boje. V oblasti motoru nelze zapominat ani na Ukrainu a Antonov a jejich ambice/nutnost! Vyvojare, zkusennosti a konstruktery maji urcite k zaplaceni (narozdil od tech evropsky k nezaplaceni :) ) Aero by se urcite ve vyrobe komponentu pote neztratilo :)
  (Sorry za chyby, opravovat to po sobe nebudu)
  Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   11:22 18.02.2019

   " Umoznilo by to zemim, ktere jsou geograficky nejvice v ohrozeni, zredit naklady, ktere logicky musi nest s duvodu moznych rizik a z druhe strany, by to zajistilo kontinuitu ...
   Zobrazit celý příspěvek

   " Umoznilo by to zemim, ktere jsou geograficky nejvice v ohrozeni, zredit naklady, ktere logicky musi nest s duvodu moznych rizik a z druhe strany, by to zajistilo kontinuitu vycviku a udrzeni lidskeho a technickeho "know-how" pri obsluze a vyvoji takovych systemu. Vse v ramci bilateralnich dohod."

   To si představuješ jak? Státy i když jsou v NATO, se mají být schopny ubránit sami. Jen v Evropě se to vykládá jako "kašlání na Armádu".
   Pokud u nás bude mít jen armádu "pro udržování", tak takový Fra, Spa, by ji podle téhle teorie mohli rovnou zrušit, když jsou až někde ve 4 řadě ohrožení...
   Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  08:02 18.02.2019

  Označit Viktora Orbana aj ked v uvodzovkach za diktatora je zlomyselnost založena na nepoznani madarskej reality poslednych desatroči. Orban je legimnym priemierom na zaklade plne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Označit Viktora Orbana aj ked v uvodzovkach za diktatora je zlomyselnost založena na nepoznani madarskej reality poslednych desatroči. Orban je legimnym priemierom na zaklade plne demokratickych volieb, ktory robi vnutornu a zahraničnu polituku s ktorou suhlasi väčšina jeho spoluobčanov. Plus v ramci V4 vždy obhajuje regionalne zaujmi tychto krajin. To, že sa časti madarskej spoločnosti (označmeju ako peštianska kavarna) jeho politika nepači, nie je špecificky problem len Orbana a Madarska, ale je to problem aj ostatnych krajin V4, ked pomyleni a velakrat plateni aktiisti sa snažia presadit hospodarske zaujmi svojich zadavatelov. Ano, Orban "znarodnil" čast lacno predanych a zapadnymi majitelmi vypalnicky použivanych siety, stanovil zasadu, že kurz uzatvoreny pri zmluve o hypoteke a uvere voči zahraničnej banke je od podpisu zmluvy nemenny a ani nahodou netuži aby sa Madarska stal schyzofrenicky štat obavajuci sa nezakonne primigrovanej muslimskej menšiny.
  Obnova armady je založena na stabilizacii madarskeho hospodarstva a vhodnych uverovych podmienkach, ktore teraz panuju. Pri zozname je nazorne vidiet o čo rozumnejšie je vykonat vyber na zaklade zodpovednosti a nie alibistickym "vyberovym" konaniím "slniečkarsko-uplatkarskeho" typu.
  Skrýt celý příspěvek

  • Snownomad
   08:08 18.02.2019

   lip bych to neřekl, aspoň někomu tady funguje mozek, díky

   lip bych to neřekl, aspoň někomu tady funguje mozek, díky

  • Slavoslav
   09:00 18.02.2019

   ech ty sa v madarskej politickej situacii vyznas tak ako v INS a pochvala to nieje ani nahodou

   ech ty sa v madarskej politickej situacii vyznas tak ako v INS a pochvala to nieje ani nahodou

  • PavolR
   09:21 18.02.2019

   Zavádzate. Diktátor nie je definovaný svojou svojou vnútornou a zahraničnou politikou, ale absolútnou mocou v krajine a spôsobom, ako si ju udržiava. A Orbán má v Maďarsku ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Zavádzate. Diktátor nie je definovaný svojou svojou vnútornou a zahraničnou politikou, ale absolútnou mocou v krajine a spôsobom, ako si ju udržiava. A Orbán má v Maďarsku absolútnu moc a kontrolu bez toho, že by mal podporu väčšiny obyvateľstva (stačí pozrieť volebné výsledky), pretože účelovo zmenil volebný systém tak, aby nemohol prehrať dokiaľ sa proti nemu celá opozícia bezo zvyšku nespojí - čo je nemožné. Teraz, keď sa začínajú reálne spájať proti Orbánovi, začína sa stupňovať ich prenasledovanie.

   Ale ani celkovo nie sú voľby v Maďarsku ani zďaleka plne demokratické, lebo tam značná nerovnosť medzi mediálnym priestorom poskytnutým Orbánovej štátostrane, financovaním kampane, ako i volebných právach občanov, kedy rodení občania Maďarska, žijúci a pracujúci v zahraničí, majú sťaženú možnosť hlasovať, zatiaľ tí, ktorým Orbán udelil dvojité občianstvo, môžu hlasovať listom, a ich zoznamy sú tajné. Hlasy chudobných občanov sa masovo kupujú za pár kíl zemiakov a zvážajú sa potom autobusmi k voľbám.

   Inak samozrejme je legitímnym predsedom vlády - ale to predsa boli aj komunisti.
   Skrýt celý příspěvek

   • palo satko
    10:09 18.02.2019

    Orban v poslednych volbach v koalicii s KDNP ziskal 133 kresiel v 199 člennom parlamente. Ak to nie väčšina, tak si zopakujte počty zo zakladnej školy. To že existuju aj ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Orban v poslednych volbach v koalicii s KDNP ziskal 133 kresiel v 199 člennom parlamente. Ak to nie väčšina, tak si zopakujte počty zo zakladnej školy. To že existuju aj jednomandatove obvody nie Orbanova obštrukcia. V britanii su len jednomandatove obvody a nik nepiše somariny, že tam nie je demokracia.
    To, že media v Madarsku nie su rovnake ako SME a Deeeenko, je skôr požehnaním. Nedemokraticke je to, že krajine a aj u nas by chceli vladnut ludia, ktori nikym nezvoleni a za to pevne prisati k štatnemu cecku cez rozne nadacie, think tanky doplney o neschopnych lahko zmanipulovatelnych opozičnikov. Je to presne to čomu sa vravi "liberalna demokracia" system v ktorom sa kašle na nazor občana vo volbach, ale vladne z kabinetov darmožračov, dohodami oligarchov a za peniaze a prospech cudzich zaujmov.

    Spajat Orbana s komunistami je kravina. Orban bol excelentnym disidentom, zakladal Fidesz a mal svoj slavny prejav kde vyznal komunistov zavedenie demokracie a sovietsku armadu poslela domov, ked ešte u nas dnešni kovani antokomunsti svedomito plnili hospodarsky program KSČ. :).
    Skrýt celý příspěvek

    • Slavoslav
     10:27 18.02.2019

     a ked si to rozmenime na drobne tak zistime, ze ho volilo pod 50% volicov. Po odratani cca 220000 zahranicnych madarov ktorym za tymto ucelom rozdal obcianstvo a jedine co ich s ...
     Zobrazit celý příspěvek

     a ked si to rozmenime na drobne tak zistime, ze ho volilo pod 50% volicov. Po odratani cca 220000 zahranicnych madarov ktorym za tymto ucelom rozdal obcianstvo a jedine co ich s madarskom spaja je ze ich predkovia byvali niekedy v hornych uhrach by bol ten výsledok este horsi.

     a tento výsledok dosiahol za cenu cielenej likvidacie opozicnych medii a pri tragickej madarskej opozicii to na nejaku vacsinovu volu obyvatelov madarska nevyzera

     ako vrvaim tvoje znalosti su na urovni tych technickych
     Skrýt celý příspěvek

     • palo satko
      15:02 18.02.2019

      Slavoslav, 86% vyhratych jednomandtovych obvodoch a 45% celomadrskyh odovzanych hlasom je nedemokraticke? Kurna, tak prečo sa už davno Budapest humanitarne nebombarduje? kde su ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Slavoslav, 86% vyhratych jednomandtovych obvodoch a 45% celomadrskyh odovzanych hlasom je nedemokraticke? Kurna, tak prečo sa už davno Budapest humanitarne nebombarduje? kde su sankcie, prečo sa sním Merkelka stiska? pišes capiny. Prečo čitaš Morvaya a Todovu, ked z teba robia pomylenca. Čo je to cielena likvidacia? ked sukromne medium zbankrotuje? U nas mame demokraciu, ked Sme vlastni Penta a Deenk ESET? To si naozaj myslíš, že Majster krabicoveho vína Peter Schutz je nezavisly?

      a čo sa tyka INS, zostal akysi nedokončeny. ešte mi dlhuješ tu riadenu strelu letiacu v atmosfere navadzanu len INS, ked už sme pritom.
      Skrýt celý příspěvek

     • Slavoslav
      15:17 18.02.2019

      sposob akym upravil volebny zakon je nedemokraticky. Pavol ti to uz rozviedol.

      A iste tie media zbankrotovali nahodou. Tak ako nahodou niekto len tak daruje svoje vlastnictvo do ...
      Zobrazit celý příspěvek

      sposob akym upravil volebny zakon je nedemokraticky. Pavol ti to uz rozviedol.

      A iste tie media zbankrotovali nahodou. Tak ako nahodou niekto len tak daruje svoje vlastnictvo do Orbanovych ruk. A nie nemyslim, si, ze media budu uplne nezavysle. Ale ked zostanu len tie zavysle na vlade tak to s demokraciou nema nic spolocne.

      https://www.denik.cz/ze_sveta/...

      a nedlhujem ti nic. 2x som ti tam uviedol dva konkretne priklady takých striel z 59-teho a 61-veho. Len ty si preukazal neuveritelnu schopnost nepochopit pisany text.
      Skrýt celý příspěvek

     • palo satko
      14:04 19.02.2019

      iste nadacia ktora vznikla v novembri 2018 pomohla Orbanovi vyhrat volby v aprily 2018, v roku 2014, v roku 2010, aj v roku 1998. Iste preto lebo Orban ma stroj času navigovany ...
      Zobrazit celý příspěvek

      iste nadacia ktora vznikla v novembri 2018 pomohla Orbanovi vyhrat volby v aprily 2018, v roku 2014, v roku 2010, aj v roku 1998. Iste preto lebo Orban ma stroj času navigovany podla INS z polovice minuleho storočia.
      Skrýt celý příspěvek

     • Slavoslav
      14:59 19.02.2019

      Palko, takto sa ta opytam. Rokov mas dost, to ta bavi takto verejne zo seba blbca robit, alebo ti za to platia? Lebo fakt neverim, ze tu diskutuje niekto tak blby aby nedokazal ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Palko, takto sa ta opytam. Rokov mas dost, to ta bavi takto verejne zo seba blbca robit, alebo ti za to platia? Lebo fakt neverim, ze tu diskutuje niekto tak blby aby nedokazal pochopit par viet predtým ako na ne zareaguje co ty robis opakovane.
      Skrýt celý příspěvek

     • palo satko
      10:24 20.02.2019

      Slavoslav, uražat vždy začne ten, kto bol diskusii pekne prefackany. Je to ubohe, lebo uražka naozaj nie je argument.

      Slavoslav, uražat vždy začne ten, kto bol diskusii pekne prefackany. Je to ubohe, lebo uražka naozaj nie je argument.

     • Slavoslav
      10:56 20.02.2019

      Paľko, diskutovať sa dá s niekým kto je určitej rozumovej úrovni a diskutovať chce. Ak niekto reaguje úplne odveci tak je buď debil a nepochopil ani text na ktorý reaguje, alebo je ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Paľko, diskutovať sa dá s niekým kto je určitej rozumovej úrovni a diskutovať chce. Ak niekto reaguje úplne odveci tak je buď debil a nepochopil ani text na ktorý reaguje, alebo je to troll ktorý zo seba vedome toho debila robí. Vyber si sám čo si. Ale ja ti vysvetľovať význam viet ktoré čítaš nebudem, to sa vráť do ZS. Keď som ti v predchádzajúcej diskusii napísal dva konkrétne príklady spĺňajúce tvoje špecifikácie reagoval si, ako keby si ich tam nevidel. To spĺňa tú prvú časť môjho príspevku a tu v tom pokračuješ. Ak to berieš ako svoje víťazstvo? Tak sa z neho teš.
      Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
     12:37 18.02.2019

     Ďalšie zavádzanie. Orbánova manipulácia nespočívala v jednomandátových obvodoch, ale zrušení druhého kola a prekreslením hraníc obvodov. Vytvoril taký systém s ktorým by vyhral aj ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Ďalšie zavádzanie. Orbánova manipulácia nespočívala v jednomandátových obvodoch, ale zrušení druhého kola a prekreslením hraníc obvodov. Vytvoril taký systém s ktorým by vyhral aj voľby v rokoch 2006 a 2002, ktoré podľa pôvodného systému prehral.
     Len ako ilustrácia - Babiš po poslednom neúspechu vo voľbách do senátu nadhodil možnosť zrušenia druhého kola. Maďarsko je príkladom toho, prečo to chcel - aby sa väčšina nemohla spojiť a zvoliť protikandidáta.

     Orbán bol takým excelentným disidentom, že Maďarsko je dnes asi jedinou postkomunistickou krajinou, kde nie sú verejné zoznamy spolupracovníkov s tajnou službou. Je na nich priveľa fidesákov a aj samotný Orbán minimálne počas základnej vojenskej služby donášal na svojho kamaráta. Sovietsku armádu posielal domov v čase, keď už bolo badať, že aj tak pôjde a len tak mimochodom, iba nedávno nechal odstrániť pamätník Imreho Nagya, na ktorého pohrebe si vybudoval základy svojej kariéry.
     Dnes Orbán postupne oživuje praktiky režimu, do ktorého sa socializoval. Už v 2011 prehlásil, že Maďarov ako ázíjský národ treba držať nakrátko a ak bude demokracia v rozpore s "národnými záujmami", tak bude treba zaviesť iný systém. A aj ho postupne zavádza. Taký je demokrat. :-)
     Skrýt celý příspěvek

  • Czertik
   20:09 19.02.2019

   Ano jiste, orban neni diktator, uplne stejne jako erogan neni sultan.

   Ano jiste, orban neni diktator, uplne stejne jako erogan neni sultan.

 • Beld
  17:31 17.02.2019

  Za poslední rok se tady na AN diskuze pod články zvrhly v majoritu dementních komentujicích různými blbostmi nekriticky obhajujích svoje "koně" . Většina normálních lidí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Za poslední rok se tady na AN diskuze pod články zvrhly v majoritu dementních komentujicích různými blbostmi nekriticky obhajujích svoje "koně" . Většina normálních lidí diskutujících technicky k tématu to zabalila nebo diskutují jen příležitostně v určitých tématech . RIP AN :(

  ps : Alespoň že ty články stále +- ujdou .....
  Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
   10:11 18.02.2019

   Musím teda uznat, že víc arogantní příspěvek jsem dlouho nečetl. Pane, všiml jste si, že obsah AN je zdarma a nahoře v záložce máte křížek, na který můžete kliknout, pokud se Vám ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Musím teda uznat, že víc arogantní příspěvek jsem dlouho nečetl. Pane, všiml jste si, že obsah AN je zdarma a nahoře v záložce máte křížek, na který můžete kliknout, pokud se Vám obsah nelíbí?
   Mimochodem, někdy na AN příjde 50 000 lidí denně, aˇž budete vědět, jak v diskuzi udržet jen odborníky a diskuzi na vysoké úrovni, dejte vědět.
   Skrýt celý příspěvek

   • Beld
    15:26 18.02.2019

    Pane Grohmanne to si doufám děláte legraci . To že , je v posledních letech problém udržet diskuze skoro všude v normálním rámci je samozřejmě pravda . Jako člověk co dělal před 20 ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Pane Grohmanne to si doufám děláte legraci . To že , je v posledních letech problém udržet diskuze skoro všude v normálním rámci je samozřejmě pravda . Jako člověk co dělal před 20 lety skoro dekádu moderátora na impériu o tom vím své . Ale to nemění nic na realitě . Buď tomu podlehnete zcela , budete se snažit o moderaci nebo zavřete diskuzi . Vím jak to funguje . To nic nemění na tom , že ještě před rokem tady šlo +- normálně diskutovat . Nejvíce mě znepokojilo to , že považujete můj příspěvek za extrémně arogantní . Asi by jste se měl seznámit s definicí tohoto slova :( . Rezignovali jste . Vaše chyba .
    Skrýt celý příspěvek

    • Czertik
     20:17 19.02.2019

     A kdo by tu delal zadarmo moderatora ? Na 1 by to bylo moc prace.

     A kdo by tu delal zadarmo moderatora ? Na 1 by to bylo moc prace.

    • Jura99
     09:59 20.02.2019

     Marne hledam v teto diskusi nejaky vas odusevnely a profesionalni prispevek k veci, kdyz kritizujete ostatni coby dementni. Mozna bude take problem v tom, ze jste podle svych slov ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Marne hledam v teto diskusi nejaky vas odusevnely a profesionalni prispevek k veci, kdyz kritizujete ostatni coby dementni. Mozna bude take problem v tom, ze jste podle svych slov profesional, ale z doby pred 20 lety. Primerena mira svobody v diskusich je naopak to, ceho by si mel clovek, tim spis profesional, velice vazit.
     Skrýt celý příspěvek

 • analytic
  11:34 17.02.2019

  Nejvíc mě pobavila Orbanova věta, že maďarská armáda musí být připravena bránit zemi “ze všech směrů”.

  Že by nám bratia Slováci zapomněli něco říct? :-)

  Nejvíc mě pobavila Orbanova věta, že maďarská armáda musí být připravena bránit zemi “ze všech směrů”.

  Že by nám bratia Slováci zapomněli něco říct? :-)

  • Jirosi
   12:40 17.02.2019

   Tohle je spíše takové "Putinovské" prohlášení typu: Rusko se musí bránit před Ukrajinou, po invazi Ruských jednotek.

   Tohle je spíše takové "Putinovské" prohlášení typu: Rusko se musí bránit před Ukrajinou, po invazi Ruských jednotek.

   • flanker.jirka
    14:36 17.02.2019

    zajímalo by mne, kde se takto putin vyjádřil? :-D pro pobavení dobrý, ale realita je docela krutá, prakticky všichni okolo, kteří zbrojí, se ohánějí svou vlastní bezpečností ...
    Zobrazit celý příspěvek

    zajímalo by mne, kde se takto putin vyjádřil? :-D pro pobavení dobrý, ale realita je docela krutá, prakticky všichni okolo, kteří zbrojí, se ohánějí svou vlastní bezpečností principem válčení všude mimo vlastní území, to se máme na co těšit, stačí se podívat co udělala s blízkým východem invaze do Iráku, a nemyslím si, že by to domino bylo ještě u konce
    Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     08:54 18.02.2019

     flanker.jirka: "stačí se podívat co udělala s blízkým východem invaze do Iráku, a nemyslím si, že by to domino bylo ještě u konce"

     Myslíš invazi do Kuvajtu že? Nebo tu ...
     Zobrazit celý příspěvek

     flanker.jirka: "stačí se podívat co udělala s blízkým východem invaze do Iráku, a nemyslím si, že by to domino bylo ještě u konce"

     Myslíš invazi do Kuvajtu že? Nebo tu Iracko-Iránskou válku co kní vedla?
     Skrýt celý příspěvek

  • HEKTOR
   19:35 17.02.2019

   je to drahé,ale stále to platí a platiť aj bude - si vis pacem para bellum...

   je to drahé,ale stále to platí a platiť aj bude - si vis pacem para bellum...

  • Snownomad
   08:12 18.02.2019

   nevím co je na tom divného, k tomu přece armáda je, ne?
   navíc, státy jsou lidé, a jak jistě víš, nikdy nevíš kdo tě z tvého okolí podrazí, podvede nebo ojebe
   čili Orbanovo ...
   Zobrazit celý příspěvek

   nevím co je na tom divného, k tomu přece armáda je, ne?
   navíc, státy jsou lidé, a jak jistě víš, nikdy nevíš kdo tě z tvého okolí podrazí, podvede nebo ojebe
   čili Orbanovo vyjádření jsou jen realistická slova odovědného premiera
   Skrýt celý příspěvek

 • viktor.sieger
  23:33 16.02.2019

  F-35 je něco jako Audi. Prestižní je, někdo na ni má, jiný ne a pak je hromada lidí, kteří si ji dovolit můžou, ale za cenu toho, že je to finančně zplundruje. Ale zase můžou před ...
  Zobrazit celý příspěvek

  F-35 je něco jako Audi. Prestižní je, někdo na ni má, jiný ne a pak je hromada lidí, kteří si ji dovolit můžou, ale za cenu toho, že je to finančně zplundruje. Ale zase můžou před ostatními ukázat, že mají Audinu. A tak je to i s Maďarskem a F-35.
  Skrýt celý příspěvek

  • Trener
   08:58 17.02.2019

   Jak se to vezme...S Audinou můžete machrovat, je pohodlná, kvalitní, je to dobrý auto se spoustu vychytávek, ale obejdete se bez ní. Bez F-35 se také obejdete v míru, ale ve válce, ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Jak se to vezme...S Audinou můžete machrovat, je pohodlná, kvalitní, je to dobrý auto se spoustu vychytávek, ale obejdete se bez ní. Bez F-35 se také obejdete v míru, ale ve válce, pokud je tedy tak revoluční se vám muže dobře hodit. Nevěřím, že v blízké budoucnosti budou Maďaři na F-35 mít.
   Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   09:27 17.02.2019

   viktor.sieger: Ve skutečnosti je ta F-35 efektivnější, než třeba 4 a více "gripenů". A když tohle začnete řešit dojdete k tomu, že cena za provoz je silně na straně F-35.

   viktor.sieger: Ve skutečnosti je ta F-35 efektivnější, než třeba 4 a více "gripenů". A když tohle začnete řešit dojdete k tomu, že cena za provoz je silně na straně F-35.

   • Lukas
    15:14 17.02.2019

    A to Gripen będzie walczyć przeciwko F-35?

    A to Gripen będzie walczyć przeciwko F-35?

   • JardaBrum
    19:00 17.02.2019

    A včem je F 35 efektivnější než 4 a více ,,gripenů“? To jako že hotovost bude držet půl letadla [pilota] a vzlétne čtvrtina? Dopraví na cíl 4x víc munice? 4x dál? 4x rychleji? ...
    Zobrazit celý příspěvek

    A včem je F 35 efektivnější než 4 a více ,,gripenů“? To jako že hotovost bude držet půl letadla [pilota] a vzlétne čtvrtina? Dopraví na cíl 4x víc munice? 4x dál? 4x rychleji? Ne,ne a ne. Má jen 4x tolik laufů ale pro ně jen 1.5x munice.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     22:44 17.02.2019

     Dobrá otázka. Třeba v tom, že když pošleš někam držet vzdušnou hotovost 2x F-35 přiletí odradí, nebo sestřelí nepřítel a vrátí se domů. Když pošleš 2x Gripen, nemusí nepřítele ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Dobrá otázka. Třeba v tom, že když pošleš někam držet vzdušnou hotovost 2x F-35 přiletí odradí, nebo sestřelí nepřítel a vrátí se domů. Když pošleš 2x Gripen, nemusí nepřítele odradit, sestřelit. A je dost pravděpodobné, že se ani nevrátí.
     Ale mi naštěstí nemáme jen minimální letectvo, ale mraky "stíhaček" takže nás až tak bojová efektivita nezajímá. Prostě pošleme další, nebo zasáhne naše PVO.(sarkasmus)
     Skrýt celý příspěvek

     • Luky
      08:54 18.02.2019

      Už jsi tím neustálým navážením se do jedné z nejpokročilejších stíhaček nepáté generace trapný.
      Když na Gripen pověsíš Meteory, je vysoce pravděpodobné, že cokoli nepáté generace ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Už jsi tím neustálým navážením se do jedné z nejpokročilejších stíhaček nepáté generace trapný.
      Když na Gripen pověsíš Meteory, je vysoce pravděpodobné, že cokoli nepáté generace střet s ním nepřežije. To letadlo je schopné za přiměřený peníz odvádět výbornou práci trapáku.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      13:15 18.02.2019

      Luky: Omlouvám se, ale navrhni jiné letadlo které by se k příměru hodilo lépe. Příště ho rád použiji. Nemám problém, tam napsat F-16, či jiný stroj.

      Meteor je střela, tu můžeš ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Luky: Omlouvám se, ale navrhni jiné letadlo které by se k příměru hodilo lépe. Příště ho rád použiji. Nemám problém, tam napsat F-16, či jiný stroj.

      Meteor je střela, tu můžeš integrovat. Ale pokud neintegruješ jisté věci do draku letounu už při vývoji, nebo jim tam nedáš prostor. Tak budeš na vždy nosit pod letadlem pod, co bude srážet jeho výkony.
      A přiměření peníz je to jen v případě, že právě zamlčuješ ty nákupy toho vybavení a pokles schopností jeho navěšením, ale to se asi nehodí někomu do krámu.
      Skrýt celý příspěvek

 • lemkin
  22:23 16.02.2019

  Závody ve zbrojení :D Autor článku patrně přebírá móresy z Blesku nebo TV NOVA za účelem vyšší sledovanosti - nic proti ;-)

  Pokud nebudeme počítat nákup ručních palných zbraní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Závody ve zbrojení :D Autor článku patrně přebírá móresy z Blesku nebo TV NOVA za účelem vyšší sledovanosti - nic proti ;-)

  Pokud nebudeme počítat nákup ručních palných zbraní protože co by byl vojáček bez pušky - to je základ (za což CZUB tleskám a neskonale smekám - je to opravdu kauf na který mohou být hrdí) a pokud si odmyslíme nové transportní vrtulníky, tak je z reálné bojové techniky pouze:

  44 tanků Leopard 2A7+;
  24 samohybných houfnic PzH 2000;

  Což v uvedených počtech z hlediska obrany státu neznamená nic. Je třeba si uvědomit, že ostatní armády alespoň staví byť na staré, ale alespoň nějaké technice, kdežto Madar už nic neměl a buduje armádu de-facto znova a to jak vidno armádu dosti malou, čkoli moderní.

  A uvádět v článku autobusy, osobáky a hasičské vozy........, no tak. :)
  Skrýt celý příspěvek

  • Czertik
   00:56 17.02.2019

   Ty pocty tanku a del ti muzou pripadat jako nic, ale porad je to daleko vic nez ma cesko ve vyzbroji. Takze asi tak.

   Ty pocty tanku a del ti muzou pripadat jako nic, ale porad je to daleko vic nez ma cesko ve vyzbroji. Takze asi tak.

   • OndrejK
    12:44 17.02.2019

    České vojsko toho má ve výzbroji zatím stále mnohem víc. Papírově maďarský nákup vypadá hezky, ale zatím nic z toho ve výzbroji nemají. Pásová BVP nemají vůbec, tanky snad jen ...
    Zobrazit celý příspěvek

    České vojsko toho má ve výzbroji zatím stále mnohem víc. Papírově maďarský nákup vypadá hezky, ale zatím nic z toho ve výzbroji nemají. Pásová BVP nemají vůbec, tanky snad jen zbytek nemodernizovaných T-72, samohybné houfnice žádné, BTR 80 s Pandurem taky asi moc srovnávat nelze. Kategorii lehkých obrněných vozidel jako u nás ve velkém zavedené Iveco to taky nemají . Letectvo se může srovnat snad jen v Gripenech a i tam je ve světě to české mnohem viditelnější.
    Skrýt celý příspěvek

    • Czertik
     13:52 17.02.2019

     Papirove ma cesko ve vyzbroji mnohem vic ????
     Neplet si prosim to co je aktivne ve vyzbroji a ve skladech. Protoze v te aktivni vyzbroji cesi maji kolem 20 M4cz s tim, ze uz jim ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Papirove ma cesko ve vyzbroji mnohem vic ????
     Neplet si prosim to co je aktivne ve vyzbroji a ve skladech. Protoze v te aktivni vyzbroji cesi maji kolem 20 M4cz s tim, ze uz jim brzo skonci zivotnost..a nebudu se kvuli stavu ojezdenosti pomalu hodit ani do toho skladu.
     A ty skopcacke pz prekonavaji ty nase dany rozdilem tridy.

     No ke zbytku - jenze je dost rozdil jezdi porovnavas soucasny stav obou armad, nebo budouci.
     Ano, dnes muzou mit madari horsi a slabsi armadu - az dokonci tyhle nakupy, budou ji mit silejsi pro zmenu oni. Tak to proste je.
     A co se tyka panduru - tak ty ceske nemaji zadnou vyzbroj tezsi nez mas na onech btr-80 (byt jo, tem chyby odpalovace raket).
     A ze pandury co se tyka pancerovani na tom nejsou nijak skvele, dokazalo to, ze ty kousky co sly do afghanu, tak u tech byla zvysena pancerova ochrana (a odmontovany vodni trysky).
     Skrýt celý příspěvek

     • OndrejK
      20:49 17.02.2019

      Tak má reakce byla na vaši reakci, že je to víc než má česká armáda. Co bude komentovat asi moc nechci neboť se za žádného odborníka nepovažuji. Jen si myslím, že ani česká armáda ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tak má reakce byla na vaši reakci, že je to víc než má česká armáda. Co bude komentovat asi moc nechci neboť se za žádného odborníka nepovažuji. Jen si myslím, že ani česká armáda přeci nezůstane jen u současné výzbroje. Jen má teď jiné priority.
      Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   09:19 17.02.2019

   Armáda je celek. tedy k jejímu fungování potřebujete vše.
   Je krásné mít novy L2/M1, atd. Ale pokud k nim nemáte vozidla co jim dopraví munici, palivo, jídlo jsou to zbytečné ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Armáda je celek. tedy k jejímu fungování potřebujete vše.
   Je krásné mít novy L2/M1, atd. Ale pokud k nim nemáte vozidla co jim dopraví munici, palivo, jídlo jsou to zbytečné hračky. Dnes logistika a zázemí tvoří přes 2/3 armádního vybavení.
   Skrýt celý příspěvek

 • SofF
  15:13 16.02.2019

  je asi zvláštní že prakticky všichni významní západní sousedé Ukrajiny mohutně zbrojí? Ať jde o zmíněné Maďarsko, Polsko nebo i to chudé Rumunsko na to dost šláplo. Je jasně když ...
  Zobrazit celý příspěvek

  je asi zvláštní že prakticky všichni významní západní sousedé Ukrajiny mohutně zbrojí? Ať jde o zmíněné Maďarsko, Polsko nebo i to chudé Rumunsko na to dost šláplo. Je jasně když se čeká dělení kořisti tak bez pořádného vojska se to neobejde. I Slovensko má pak důvod bát se až Maďaři poprvé ochutnají vítězství na východě, pak se vážně rozpomenou na záležitosti "Horních Uher" a Trianonu.
  Skrýt celý příspěvek

  • faraonamumu
   15:23 16.02.2019

   Rozdělení Ukrajiny by byla asi nejlepší možnost, každý si vezme kousek a bude pokoj :D

   Rozdělení Ukrajiny by byla asi nejlepší možnost, každý si vezme kousek a bude pokoj :D

   • Lukas
    21:55 16.02.2019

    Ja wiem że są "głupi ludzie" którzy chętnie widzieliby Lwów - ale tak po prawdzie - po co nam kolejny "rejon biedy" i to zamieszkały przez obcych kulturowo ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ja wiem że są "głupi ludzie" którzy chętnie widzieliby Lwów - ale tak po prawdzie - po co nam kolejny "rejon biedy" i to zamieszkały przez obcych kulturowo "homo-sovieticus"

    Modernizacja armii to odpowiedź na problem. - wspólna granica z Rosja może się znacznie wydłużyć...
    Niestety...
    Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   15:39 16.02.2019

   Ale, ale, niekto tu zabúda na Śląsk Cieszyński. :-D

   Ale, ale, niekto tu zabúda na Śląsk Cieszyński. :-D

   • SofF
    21:11 16.02.2019

    myslíš Těšínsko? To se neodváží, protože jsme už dnes prakticky přidružený spolkový stát, tady má být klidné zázemí, zato Slováci už padají do kolonky "Východ".

    myslíš Těšínsko? To se neodváží, protože jsme už dnes prakticky přidružený spolkový stát, tady má být klidné zázemí, zato Slováci už padají do kolonky "Východ".

    • PavolR
     22:32 16.02.2019

     Príde mi prinajmenšom pokrytecké iných strašiť atramentovou armádou druhého najchudobnejšieho štátu EU (vojna je nákladná záležitosť), zatiaľ čo jednu z najsilnejších armád v ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Príde mi prinajmenšom pokrytecké iných strašiť atramentovou armádou druhého najchudobnejšieho štátu EU (vojna je nákladná záležitosť), zatiaľ čo jednu z najsilnejších armád v regióne odbaviť slovami "neodvážia sa, sme skoro spolkový štát".
     Skrýt celý příspěvek

     • SofF
      00:38 17.02.2019

      jde o to že historie se má tendenci vracet. Maďarsko si tehdy vzalo jen co Berlín dovolil, po vzájemné domluvě. Polsko je možná chudobné ale peníze na zbraně jim neschází a mají ...
      Zobrazit celý příspěvek

      jde o to že historie se má tendenci vracet. Maďarsko si tehdy vzalo jen co Berlín dovolil, po vzájemné domluvě. Polsko je možná chudobné ale peníze na zbraně jim neschází a mají nejsilnější armádu z nových států EU. A při dnešním vedení je vojna příležitostí získat kořist, dělaly to tak státy od pradávna, vždyť i vítězství ve Studené válce znamenalo pro tehdejší Západ obrovskou kořist, nové trhy. Ekonomika se nejlépe nastartuje vítěznou válkou.
      Skrýt celý příspěvek

    • HEKTOR
     19:38 17.02.2019

     Slováci už padají do kolonky "Východ" - milé :)
     takže -pre slovákov ukrajinci =východ...pre čechov slováci =východ...pre nemcov česi =východ... takže asi tak ...

     Slováci už padají do kolonky "Východ" - milé :)
     takže -pre slovákov ukrajinci =východ...pre čechov slováci =východ...pre nemcov česi =východ... takže asi tak ...

  • Czertik
   17:41 16.02.2019

   A ses si jiste ze zbroji aby si urvaly kus ukrajiny a ne se branili pred ruskem ?
   navic, skutecne nevim v cem by si madari polepsily kdyby si slouhli zakarpastskou rus. Ci jine ...
   Zobrazit celý příspěvek

   A ses si jiste ze zbroji aby si urvaly kus ukrajiny a ne se branili pred ruskem ?
   navic, skutecne nevim v cem by si madari polepsily kdyby si slouhli zakarpastskou rus. Ci jine uzemi.
   Skrýt celý příspěvek

   • faraonamumu
    18:11 16.02.2019

    Jasně, Maďarsko zbrojí proti Rusku, modernizují u nich Mi-24, nemají s ním žádné problémy, ale zbrojí aby se branili před Ruskem. Ruská armáda se už blíží k jeho hranicím a má ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Jasně, Maďarsko zbrojí proti Rusku, modernizují u nich Mi-24, nemají s ním žádné problémy, ale zbrojí aby se branili před Ruskem. Ruská armáda se už blíží k jeho hranicím a má obrovský zájem dobýt Maďarsko :_)
    Někteří natoboti jsou velice zábavní. Czertik má asi nějak bujnou fantazii a za vším vidí Rusko. Dřív jsme plivali na západ, dneska na Rusko, hold držet se mainstreamu je vááážně obtížné :D
    Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     19:51 16.02.2019

     Podobně vtipní byli i lidé třeba v UK před WW2, nás se přece střední Evropa netýká... o pár let později...

     Podobně vtipní byli i lidé třeba v UK před WW2, nás se přece střední Evropa netýká... o pár let později...

     • SofF
      21:16 16.02.2019

      jenže historicky má naše poloha své výhody. Jsou posměšky že se vzdáváme bez boje, ale prakticky co se u nás válčilo, vesměs jsme sloužili jen jako křižovatka pro průjezd buď na ...
      Zobrazit celý příspěvek

      jenže historicky má naše poloha své výhody. Jsou posměšky že se vzdáváme bez boje, ale prakticky co se u nás válčilo, vesměs jsme sloužili jen jako křižovatka pro průjezd buď na Východ a pak opačným směrem. Sice poněkud potupné ale pořád lepší než totálně zplundrovaná země jako v Polsku, BR a Ukrajině. Jen jde o to aby poražení až tudy zase budou utíkat napáchali co nejméně škod. Teď bez Slovenska to platí tuplem....
      Skrýt celý příspěvek

     • faraonamumu
      21:17 16.02.2019

      Můžete mi říct jediný důvod, proč by RF útočila na Maďarsko?

      Můžete mi říct jediný důvod, proč by RF útočila na Maďarsko?

     • Czertik
      01:07 17.02.2019

      faraon
      Loool, tak najednou chces logiku proc by meli rusove utocit na madary....ale predtim si (sam po sobe) nijak nepozadoval logiku po tom, proc by madarsko, polaci a ostatni ...
      Zobrazit celý příspěvek

      faraon
      Loool, tak najednou chces logiku proc by meli rusove utocit na madary....ale predtim si (sam po sobe) nijak nepozadoval logiku po tom, proc by madarsko, polaci a ostatni meli utocit na ukrajinu.
      A proc je treba se mit pred ruskem na pozoru ? Protoze buduje silnou armadu (ve srovnani s minulosti, byt se to s casy sssr neda srovnat). Ano, sice hlavne v ramci divadla pro domaci publikum, ale to hitler delal taky. A jak to dopadlo vime.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      09:11 17.02.2019

      faraonamumu: Většina válek postrádá "logiku". Třeba čistě protože stojí v cestě na Rakouskou hranici, nebo protože na něj má "právo" z dohod po WW2. Kdo chce najít důvod vždy ho ...
      Zobrazit celý příspěvek

      faraonamumu: Většina válek postrádá "logiku". Třeba čistě protože stojí v cestě na Rakouskou hranici, nebo protože na něj má "právo" z dohod po WW2. Kdo chce najít důvod vždy ho najde, viz Krym, Ukrajina, atd.
      Skrýt celý příspěvek

 • faraonamumu
  15:01 16.02.2019

  Neví někdo podrobnosti nákupu dvou výcvikové letadla Zlin 143 Lsi?

  Neví někdo podrobnosti nákupu dvou výcvikové letadla Zlin 143 Lsi?

 • faraonamumu
  15:00 16.02.2019

  Do toho výčtu chybí: 12 Leo2 A4 (použité) - na výcvik a 3 vyprošťovací tanky Wisent 2 a 3 mostní tanky Leguan a nová PVO

  Do toho výčtu chybí: 12 Leo2 A4 (použité) - na výcvik a 3 vyprošťovací tanky Wisent 2 a 3 mostní tanky Leguan a nová PVO

  • PavolR
   15:32 16.02.2019

   PVO je už tohtoročná akvizícia a tých 12 ks L2A4 nekupujú, budú ich mať iba prenajaté.

   PVO je už tohtoročná akvizícia a tých 12 ks L2A4 nekupujú, budú ich mať iba prenajaté.

 • tryskac
  10:51 16.02.2019

  Treba konštatovať že vzťahy medzi Slovákmi a Maďarmi nie sú zlé. Na Slovensku sa žije celkom dobre (navzdory obrazu co sa snazia vytvoriť média) a keď sa žije dobre, tak ani ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Treba konštatovať že vzťahy medzi Slovákmi a Maďarmi nie sú zlé. Na Slovensku sa žije celkom dobre (navzdory obrazu co sa snazia vytvoriť média) a keď sa žije dobre, tak ani menšiny nemajú dôvod na reptanie. Samozrejme obzvlášť Maďari si vedia "postestknout", že "toto bolo naše".... To ale neznamená, že problémy môžu byť importované zvonka. Stačí pár rizikových futbalových zápasov, trocha mediálnej masážne a problém je na svete, na Majda e to tiež malo podobný priebeh. V našom prípade sú ale sily vyrovnané, nie sme v pozícii obor vs trpaslík, ako to bolo v prípade RU-UA.
  Problém a zámienka môže byť obrana Maďarska, kedy sám Orban a jeho klika považujú za Madarsko nie jeho súčasnú podobu ale tkz. veľké Maďarsko spred roku 1918. A tam už je podobný scenár ako Rusi ochraňujú svojich na Kryme. Ako vidieť, precedensy boli vytvorené. Našťastie pre Slovensko, hranice Slovenska boli v roku 1918 (umelo) vytvorené "od Tatier k Dunaju" a táto psychologicka hranica sa myslím celkom zakorenila, čo je dôležité, lebo inak by len volne plávala niekde na území Zitneho ostrova. Dnes si hranicu Slovenská na Dunaji asi nikto nedovolí spochybňovať a koniec koncov Dunaj je mimoriadna (nielen) protitankova prekážka. Práve pod Bratislavou sa Dunaj rozlieva do šírky a prekonať >350m širokú vodnú plochu to nie je maličkosť. Zároveň Dunaj tečie stredom Maďarska takže vyradiť mosty v krajine by znamenalo veľmi veľké problémy vid Srbsko, diaľničný most v Novom Sade, 1998.
  Dalsi problém Maďarska, vymieranie. Keby šiel úbytok obyvateľstva rovnakou rýchlosťou ako v súčasnosti, v roku 2050 by už nemali cca 10mil obyv, ale len 8,3. To je výrazný pokles, a rok 2050 je to coby-dub. Vtedy aj prisťahovalci z nemadarskych krajín budú vítaný. V tomto svetle je nákup techniky ako je spomenuté v článku len za lepenie oči nacionalistom za cieľom budovania národnej hrdosti a kupovanie si odpustkov v očiach zahraničných mocnosti.
  Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   12:09 16.02.2019

   "Našťastie pre Slovensko, hranice Slovenska boli v roku 1918 (umelo) vytvorené "od Tatier k Dunaju""

   Nechci ti to kazit, ale hranice CSR. Slovensko vzniklo až o něco ...
   Zobrazit celý příspěvek

   "Našťastie pre Slovensko, hranice Slovenska boli v roku 1918 (umelo) vytvorené "od Tatier k Dunaju""

   Nechci ti to kazit, ale hranice CSR. Slovensko vzniklo až o něco později...

   Němci v CSR, také žily bez problému a a najednou tu problém byl.
   Skrýt celý příspěvek

   • tryskac
    12:17 16.02.2019

    Iste, kľudne ma chytá za slovíčka. Tak ešte raz, hranice územia, ktoré je dnes Slovensko, áno bola to 1.csr

    Iste, kľudne ma chytá za slovíčka. Tak ešte raz, hranice územia, ktoré je dnes Slovensko, áno bola to 1.csr

    • Jirosi
     19:37 16.02.2019

     Tvůj problém je, že CSR vznikla jako stát "ČechoSlováků" o samostatné státy CR a SR zájem u mocností nebyl. Takže bych se o ty uznání těch hranic zase až tak moc neopíral.

     Tvůj problém je, že CSR vznikla jako stát "ČechoSlováků" o samostatné státy CR a SR zájem u mocností nebyl. Takže bych se o ty uznání těch hranic zase až tak moc neopíral.

     • OndrejK
      12:54 17.02.2019

      Tak ona Česká republika by cca v hranicích jak jsou dnes v roce 1918 zřejmě vznikla i bez Slovenska. O Slovensku to říci asi nelze. Jedinou možností Slováků byla ČSR jinak by je ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tak ona Česká republika by cca v hranicích jak jsou dnes v roce 1918 zřejmě vznikla i bez Slovenska. O Slovensku to říci asi nelze. Jedinou možností Slováků byla ČSR jinak by je čekal osud menšiny v Maďarsku.
      Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      19:43 17.02.2019

      OndrejK - a ako dlho by slovákov čakal osud menšiny.??..skôr či neskôr by bolo slovensko samostatné a len veľkosť krajiny by bola otázna...v 1918 sme si obe krajiny tak nejak ...
      Zobrazit celý příspěvek

      OndrejK - a ako dlho by slovákov čakal osud menšiny.??..skôr či neskôr by bolo slovensko samostatné a len veľkosť krajiny by bola otázna...v 1918 sme si obe krajiny tak nejak pomohli vzájomne...a tým nezmenšujem prínos česka v tejto veci,práve naopak...
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      22:46 17.02.2019

      CR by sama nevznikla. Nikdo ze spojenců nestál o další stát, kde by Němci měli většinu. A odsun Němců nebyl na pořadu dne.

      CR by sama nevznikla. Nikdo ze spojenců nestál o další stát, kde by Němci měli většinu. A odsun Němců nebyl na pořadu dne.

  • PavolR
   12:11 16.02.2019

   Skôr než o Veľké Maďarsko ide teraz Orbánovi o rehabilitáciu a reštauráciu medzivojnového režimu (Maďarského kráľovstva), teda likvidáciu republiky. Už krátko po získaní samovlády ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Skôr než o Veľké Maďarsko ide teraz Orbánovi o rehabilitáciu a reštauráciu medzivojnového režimu (Maďarského kráľovstva), teda likvidáciu republiky. Už krátko po získaní samovlády vydali odporučenie na premenovávanie ulíc a námestí, pričom sa na proskripčné zoznam dostali aj slová "republika" a "oslobodenie". V roku 2011 nahradili "Ústavu Maďarskej republiky" "Základným zákonom Maďarska", medzitým si upevnili moc, prebudovali symbolické miesta do podoby, akú mali v 40. rokoch a Orbán sa presťahoval na hrad. Vydržiavajú si aj vlastného Habsburga - vnuka arcikniežaťa Jozefa, ktorý bol podporovateľom horthyovského režimu. Pravdepodobne bude mať podobnú symbolickú rolu, ako jeho dedo. Koncom roka bolo z ničoho nič ohlásené, že bude prijatá zasa nová ústava. Ale zrejme až po EU voľbách. :-)
   Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   14:49 16.02.2019

   Vzťahy medzi slovákmi a maďarmi nie sú zlé ale ani dobré. Nazval by som to, že sa rešpektujeme vzhľadom na aktuálne stabilnú politickú, mocenskú a ekonomickú situáciu v Európe a ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Vzťahy medzi slovákmi a maďarmi nie sú zlé ale ani dobré. Nazval by som to, že sa rešpektujeme vzhľadom na aktuálne stabilnú politickú, mocenskú a ekonomickú situáciu v Európe a celkovo vo svete. V prípade nejakých výkyvov ktoré by túto rovnováhu narušili nemožno vylúčiť, že Maďarsko bude mať voči Slovensku, nazvyme to ,,neprimerané" nároky. Je to dané historicky. Historickú pamäť nemožno vymazať len kvôli členstvu v európskej únii. Nikto to nahlas nepovie ale všetci vieme, že Maďarsko je náš jediný prirodzený nepriateľ.

   Z tohto hľadiska naše politické špičky a OS SR určite vnímajú vyzbrojovanie Maďarska ako hrozbu pre bezpečnosť SR. Minimálne naše vojenské spravodajstvo tie nákupy iste monitoruje.
   Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    18:10 16.02.2019

    Len aby potom neostali prekvapení, že oni nemajú monopol na "neprimerané" nároky. Tak ako sa Rumuni nerozpakujú v prípade nejakej provokácie "upozorniť", že hranice Rumunska ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Len aby potom neostali prekvapení, že oni nemajú monopol na "neprimerané" nároky. Tak ako sa Rumuni nerozpakujú v prípade nejakej provokácie "upozorniť", že hranice Rumunska siahajú k rieke Tisza, aj my môžeme recipročne oprášiť slogan, že skutočne spravodlivou hranicou by bola línia Vácov-Miškovec. :-D Lebo ako sa do hory volá, tak sa z hory ozýva. ;-)
    Skrýt celý příspěvek

   • Gibon
    20:27 16.02.2019

    Skutocne nevnimam, ze by vztahy neboli dobre.
    Idiota najdes vzdy a vsade, ale otvorene problemy medzi republikami neexistuju a ani vo vnutri tej nasej.
    Volanie po anulacii ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Skutocne nevnimam, ze by vztahy neboli dobre.
    Idiota najdes vzdy a vsade, ale otvorene problemy medzi republikami neexistuju a ani vo vnutri tej nasej.
    Volanie po anulacii trianonu v MR su vzdy len volebnymi kortesackami, ci zakrývanie skandalov. Cast volicov na to pocuje, rovnako ako u nas cast reaguje na "my pojdeme do tankoch"
    Ale realne ohrozenie stability hranic? Neverim.
    A ak by aj skrz nove nadobudnute kvality madarskej armady silnela iredenta, vzdy bude mat SR moznost reakcie:
    - nakup prostriedkov pre 3. takticku letku (F35)
    - vybudovanie plnohodnotneho tankoveho praporu (Leo,K2)
    - objednanie dalsich 100 Zuzan2 a 100 Modularov
    - po skutocne vytvorenie niecoho ako mala dohoda =>
    Totizto ak ohrozujes podstatnu cast svojich susedov, ktori dohromady maju ludsky potencial 70mil. obyvatelov a pritom tvoj je 15mil obyvatelov, je ti jasne ze ani s Ruskom za zadkom tu vojnu nevyhras. A to oni dobre vedia.

    Od roku 905 Madari nevyhrali ziadnu podstatnu vojnu. Este aj tych Turkov museli zastavit pri Viedni Poliaci s Rakusakmi. Jedine co im ostava aby prezili do buducnosti je zmenit sa a spravat sa priatelsky. Bolo by nacase, madarska kultúra je uzasna, bola by skoda keby zanikla. (Skoda ze nase jazyky su si tak vzdialene)
    Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     21:10 16.02.2019

     Neber to jako urážku, ale kolik válek vyhráli "Slováci"?

     Neber to jako urážku, ale kolik válek vyhráli "Slováci"?

     • Gibon
      21:40 16.02.2019

      To nie je ziadna urazka.
      Ziadnu vojnu sme nevyhrali.
      Vyhrali sme vsak zapasy o vlastnu existenciu. To je najdolezitejsie.

      Kolko sme tych vojen zacali?

      To nie je ziadna urazka.
      Ziadnu vojnu sme nevyhrali.
      Vyhrali sme vsak zapasy o vlastnu existenciu. To je najdolezitejsie.

      Kolko sme tych vojen zacali?

     • Miroslav
      22:16 16.02.2019

      Gibon: Iba 2x ale obe stáli za to :D 1. septembra 1939 sme spolu s Nemeckom prepadli Poľsko čím sme začali II. svetovú vojnu (to Česi ani Maďari nemajú) a tiež ZSSR v operácií ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Gibon: Iba 2x ale obe stáli za to :D 1. septembra 1939 sme spolu s Nemeckom prepadli Poľsko čím sme začali II. svetovú vojnu (to Česi ani Maďari nemajú) a tiež ZSSR v operácií Barbarossa.

      Ale vrátim sa k tvojej predchádzajúcej reakcii... Už len to, že niekto hovorí ako nasadneme do tankov a zrovnáme Budapešť či má vo volebnom programe zrušenie Trianonu je dôkazom toho, že naše vzťahy nie sú štandardné. Keby boli štandardné tak sa tu vlastne ani nemáme o čom baviť. Maďarsko bolo a bude náš prirodzený nepriateľ aj keď už len zo zvyku. Tým netvrdím, že takto je to správne, len konštatujem. Áno, teraz je to nepredstaviteľné aby sa posúvali hranice. Teraz... Ale Čo bude zajtra? Čo keď sa rozpadne EÚ? Čo keď USA a Čína spolu zvedú vojnu o západný pacifik? Čo keď Baskicko, Katalánsko, Lombardia a ďalšie regióny v Európe budú chcieť osamostatňovať a to vyvolá celý rad konfliktov (v prípade Katalánska sme už toho boli aj svedkami). To sú také silné udalosti, že v tej chvíli by nikoho nezaujímala nejaká vojna medzi SR a MR. Vtedy by sa už mohlo stať hocičo.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      08:31 17.02.2019

      Gibon: Svoji existenci jste si zachovali jen protože jsme vás z toho vždy vytáhli.
      V 93. jste se rozhodly jít vlastní cestou se všemi pozitivy i negativy....

      Gibon: Svoji existenci jste si zachovali jen protože jsme vás z toho vždy vytáhli.
      V 93. jste se rozhodly jít vlastní cestou se všemi pozitivy i negativy....

     • Miroslav
      09:09 17.02.2019

      Jirosi: Ale no, to zase nepreháňajme. Spomeniem len napríklad obdobie 1939-1945 keď ČR bolo súčasťou ríše a my sme boli relatívne samostatnou krajinou.

      Jirosi: Ale no, to zase nepreháňajme. Spomeniem len napríklad obdobie 1939-1945 keď ČR bolo súčasťou ríše a my sme boli relatívne samostatnou krajinou.

     • Jirosi
      10:14 17.02.2019

      V CR byl protektorát, součástí Říše byli maximálně sudety.

      Jen tě upozorňuji znovu, že zrovna ve 45 jsme vás opět vzali a obnovily původní CSR. Pokud ne, byli by jste obsazeni ...
      Zobrazit celý příspěvek

      V CR byl protektorát, součástí Říše byli maximálně sudety.

      Jen tě upozorňuji znovu, že zrovna ve 45 jsme vás opět vzali a obnovily původní CSR. Pokud ne, byli by jste obsazeni podobně jako Kalingrad, SSSR.
      Jenže, teď tu o CSR nikdo nestojí. A vy jste si v tom 93. zvolily odchod dobrovolně!
      Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      10:38 17.02.2019

      Jirosi: Myslím, že máš medzery v dejepise. Po vojne sa obnovila ČSR v predmníchovských hraniciach s tým, že ZSSR dostali Podkarpatskú rus keďže po porážke Nemecka tieto stratili ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi: Myslím, že máš medzery v dejepise. Po vojne sa obnovila ČSR v predmníchovských hraniciach s tým, že ZSSR dostali Podkarpatskú rus keďže po porážke Nemecka tieto stratili platnosť. Taká bola dohoda spojencov. To vôbec nezáležalo od vás alebo on nás.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      11:37 17.02.2019

      "Taká bola dohoda spojencov. To vôbec nezáležalo od vás alebo on nás."

      Opět tě zklamu, ale to že se to stalo byl výsledek jednání Beneše v exilu, případně organizovaných operací v ...
      Zobrazit celý příspěvek

      "Taká bola dohoda spojencov. To vôbec nezáležalo od vás alebo on nás."

      Opět tě zklamu, ale to že se to stalo byl výsledek jednání Beneše v exilu, případně organizovaných operací v protektorátu(Heydricha), nebo na frontě.
      Nepopírám, že v součástí toho byli i Slovenští zástupci. Stejně jako jejich účast v bojových jednotkách.
      Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      12:19 17.02.2019

      Beneš nás akože zachránil? Beneš utiekol do VB, potom do USA a tam v tichosti čakal ako to všetko dopadne. Beneš bol stúpencom Čechoslovakizmu. Iste, rokoval so spojencami. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Beneš nás akože zachránil? Beneš utiekol do VB, potom do USA a tam v tichosti čakal ako to všetko dopadne. Beneš bol stúpencom Čechoslovakizmu. Iste, rokoval so spojencami. Spojenci potrebovali mať niekoho, kto bude v správny čas na správnom mieste. Ale stále mi uniká podstata ako nás Slovákov Beneš zachránil. Je úplne jedno kto by bol na mieste Beneša. Výsledok by bol rovnaký. To, že sa obnoví ČSR, s tým sa počítalo od začiatku.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      12:35 17.02.2019

      "Beneš bol stúpencom Čechoslovakizmu."

      Zbytek nebudu ani komentovat, ale jen k tomuhle. Takže pokud by tam byl někdo kdo by podporoval jen CR, SR by se to nedotklo.... dobrý ...
      Zobrazit celý příspěvek

      "Beneš bol stúpencom Čechoslovakizmu."

      Zbytek nebudu ani komentovat, ale jen k tomuhle. Takže pokud by tam byl někdo kdo by podporoval jen CR, SR by se to nedotklo.... dobrý vtípek.

      "To, že sa obnoví ČSR, s tým sa počítalo od začiatku."

      :)
      Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      12:52 17.02.2019

      Aj ožrala Klement vyhlásil, že Mníchovskú dohodu neuznáva, že CS bude po vojne obnovené a rovnako ako Beneš, aj on utiekol. Jediný rozdiel je ten, že Beneš utiekol do Londýna ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Aj ožrala Klement vyhlásil, že Mníchovskú dohodu neuznáva, že CS bude po vojne obnovené a rovnako ako Beneš, aj on utiekol. Jediný rozdiel je ten, že Beneš utiekol do Londýna zatiaľčo KG do Moskvy. Aj KG mám teda brať ako záchrancu Slovákov? Samozrejme, je to blbosť. Rovnako tak by som si nedovolil povedať, že CS zachránilo SNP a Duklianska operácia.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      13:34 17.02.2019

      "Jediný rozdiel je ten, že Beneš utiekol do Londýna zatiaľčo KG do Moskvy."

      Opět se pleteš, Beneš začal bojovat za obnovení CSR v březnu 39.
      KG nevyhlásil. Moskva skrze ústa KG ...
      Zobrazit celý příspěvek

      "Jediný rozdiel je ten, že Beneš utiekol do Londýna zatiaľčo KG do Moskvy."

      Opět se pleteš, Beneš začal bojovat za obnovení CSR v březnu 39.
      KG nevyhlásil. Moskva skrze ústa KG vyhlásila, ale až když byla sama zatažena do války a potřebovala konkurenční orgán proti exilové vládě v UK, pro získání vlivu v poválečném CSR.
      Skrýt celý příspěvek

     • Czertik
      14:17 17.02.2019

      miroslav/jarosi
      Pekne ste se nam tu klici rozjeli, zajdete si do hospody, popijte pivo, a pak se pobijte :)))))
      Tak a ted jen par faktickych poznamek.
      1. je rozdil byt ...
      Zobrazit celý příspěvek

      miroslav/jarosi
      Pekne ste se nam tu klici rozjeli, zajdete si do hospody, popijte pivo, a pak se pobijte :)))))
      Tak a ted jen par faktickych poznamek.
      1. je rozdil byt protektoratem rise (cr) a byt samostatny stat a jeji spojenc (ss - slovak stat)
      2. obnova hranic sice bylo tema se spojenci, ale zalezi na tom jake hranice a s jakymi spojenci :).
      3. to, ze csr bude mit po valce sudety se podarilo benesovi zajistit az po tom, co byl proveden atentat na haydricha, ale hlavne az po tom co probehla haydrichiada.
      4. zapad jen rekl, ze po valce propadnesm stalinovi, a skutecne ho nijak nezajimaly jak se pak usporadaji hranice na vychode (cili jestli si stalin slohne karpatskou rus ci ne, a kolik si urve z polska)
      5. otazky vychodnich hranic, jejich spravu za valky pod resis benes se stalinem ve 43
      6. tim ze stalin si karpatskou rus ukradl porusil tim svoji dohodu ze 43.
      7. ano jiste, s tim, ze se obnovi po valce csr bylo jiste, otazka znela jen v jakych hranicich (1937, 38, 39, ci uplne novych).
      Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      14:35 17.02.2019

      Czertik: Ja pivo nepijem, len vodku a sem tam radler, ale len od Bažanta :-)

      V každom prípade toto je taká debata ako ,, Čo by bolo keby Nemecko vyhralo vojnu" Nevieme, môžeme ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Czertik: Ja pivo nepijem, len vodku a sem tam radler, ale len od Bažanta :-)

      V každom prípade toto je taká debata ako ,, Čo by bolo keby Nemecko vyhralo vojnu" Nevieme, môžeme len hádať.

      V každom prípade dnes už nevieme bezpečne posúdiť ako by sa niektoré udalosti vyvíjali. Nepopieram, že Beneš zohral svoju úlohu ale nemôžem súhlasiť, že to bol on čo zachránil slovenský národ. To už je cez čiaru reálneho vnímania udalostí. O povojnovom vývoji sa rozhodovalo na Jalskej, Postupimskej a Teheranskej konferencií. V tomto sme my nezohrali žiadnu úlohu. Je len našim šťastím, že to všetko dopadlo tak, ako to nakoniec dopadlo.
      Skrýt celý příspěvek

     • Czertik
      20:26 19.02.2019

      Miro, jenze ja sem nikde nespekuloval o tom, co bylo kdyby nemecko vyhralo. Vsude kde sem psal, bylo jasne ze nemecko prohralo/prohraje.
      jen sem vyvsetloval to, ze skutecne za ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Miro, jenze ja sem nikde nespekuloval o tom, co bylo kdyby nemecko vyhralo. Vsude kde sem psal, bylo jasne ze nemecko prohralo/prohraje.
      jen sem vyvsetloval to, ze skutecne za valky nebylo jasne jake ze to hranice po valce csr mit bude a ze ne vysledne hranice meli cesi vetsi vliv nez si tu nekteri lid myslu.
      Mas pravdu o tom ze o POLITICKEM VLIVU se rozhodovalo v najte apod - cili to, kam kdo spadne, byt by nemohli zvratit prani lidu (tj kdyby cesi prijali marshaluv plan a vykrocili pevne na zapad, mimo stalina, tak by s tim stalin nemohl nic udelat, jalta, nejalta).
      A politicky vliv a hranice sou dve velmi ruzne veci. Jediny stat kde se mezi vychodem a zapadem jednalo o hranich bylo polsko - jeho zapadni hranice.
      Polske vychodni hranice urcil stalin jak sam chtel. Stejne jako ty csr. A nikdo s tim nemohl nic delat.
      Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  10:24 16.02.2019

  Osobně si myslím, že je jedině dobře že aktuálně provozují Gripeny, které jim ještě dlouho vydrží. Přeci jen i pokud by F-35 koupili, nebudou hned a dosažení operačního nasazení ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Osobně si myslím, že je jedině dobře že aktuálně provozují Gripeny, které jim ještě dlouho vydrží. Přeci jen i pokud by F-35 koupili, nebudou hned a dosažení operačního nasazení bude taky trvat docela dlouho. Co si budem povídat, i OSSR bude trvat než ty F-16 Block 70/72 pořádně zavede, tak i jejich Migy budou muset ještě dlouho fungovat.
  Skrýt celý příspěvek

  • Wrangel
   10:39 16.02.2019

   Slovenské MIGy to už majú pravdepodobne spočítané. Podľa posledných informácii predložovaniu servisnej zmluvy s Ruskom nie je naklonený ani premiér Pelegríni ani jeho koaličný ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Slovenské MIGy to už majú pravdepodobne spočítané. Podľa posledných informácii predložovaniu servisnej zmluvy s Ruskom nie je naklonený ani premiér Pelegríni ani jeho koaličný partner MOST. Skôr to vyzerá na uzavretie zmluvy o ochrane vzdušného priestoru s niektorou členskou krajinou NATO.
   Skrýt celý příspěvek

   • Rase
    11:08 16.02.2019

    zvládne je ale OSSR nějak provozovat do doby, než budou použitelné F-16, nebo je v plánu domluvit si air policing s nějakým sousedem?

    zvládne je ale OSSR nějak provozovat do doby, než budou použitelné F-16, nebo je v plánu domluvit si air policing s nějakým sousedem?

    • Wrangel
     11:53 16.02.2019

     S prevádzkou MIG-29 je problém už aj dnes. Relánejšia možnosť je air policing so susednou krajinou ako ste napísali. Česká republika je prirodzene horúci kandidát. Počas tejto doby ...
     Zobrazit celý příspěvek

     S prevádzkou MIG-29 je problém už aj dnes. Relánejšia možnosť je air policing so susednou krajinou ako ste napísali. Česká republika je prirodzene horúci kandidát. Počas tejto doby absolvuje 22 slovenských pilotov 18 mesačné školenie a tréning v USA. Prvá skupina ak sa nemýlim by mala byť už v USA.
     Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   13:15 16.02.2019

   Lehce se může stát, že hlavní výhoda F 35 ve vlastnostech stealth pro určité spektrum rádiových vln bude v době konce smlouvy na leasing Gripenů technologicky překonána novými ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Lehce se může stát, že hlavní výhoda F 35 ve vlastnostech stealth pro určité spektrum rádiových vln bude v době konce smlouvy na leasing Gripenů technologicky překonána novými radiolokátory a systémy průzkumu v jiných frekvenčních pásmech. Pak by investice do provozně drahé technologie nedávala větší smysl, vyplatí se jim počkat.
   Skrýt celý příspěvek

   • Clanek
    21:24 16.02.2019

    No, lehce, ono se o to snazi snad vsichni uz nekolik dekad a zatim zadny univerzalni recept vyhodu stealth eliminujici znam neni. Ale pristupme na to ze se to treba i behem pristi ...
    Zobrazit celý příspěvek

    No, lehce, ono se o to snazi snad vsichni uz nekolik dekad a zatim zadny univerzalni recept vyhodu stealth eliminujici znam neni. Ale pristupme na to ze se to treba i behem pristi dekady povede. Pak co, nez se ona nova technologie zavede na prehledove radary, radary PVO mobilni, radary v letadlech a konecne radary v AA raketach, tak ubehnou kdyz dobre minimalne 2 dalsi dekady. Jinak receno i kdyby k tomu vysnenemu prekonani stealth doslo zitra, kazdy kdo lita F-35 dnes si jeste dobre 2 dekady bude moct piskat, mozna dyl...

    PS: Neprijde mi fer snizovat vyhody F-35 jen na stealth.
    Skrýt celý příspěvek

   • darkstyle
    21:46 16.02.2019

    Pokial viem je plne v X-band pasme a ciastocne v L-band pasme..

    A zameriavanie rakiet je len v X-band..

    To o tom, ze nove radiolokatory prekonaju stealth pocuvame od roku ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Pokial viem je plne v X-band pasme a ciastocne v L-band pasme..

    A zameriavanie rakiet je len v X-band..

    To o tom, ze nove radiolokatory prekonaju stealth pocuvame od roku 1980+..
    Odvtedy mame asi miliardu krat vykonejsie pocitace a stale ten prielom neprisiel.. som skor skepticky v tvojom nazore..

    Ale stealth je milne povazovany za hlavnu vyhodu f-35, dokonca on netvory ani podstatnu cast toho, preco ta stihacka ma.tak drahu letovu hodinu a ani to nie je jeho hlavna vyhoda.

    Dostuduj si to prosim ta a.nevychadzaj z nejakych udajov z roku 2014 a podobne..
    Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    12:43 17.02.2019

    K tomu se asi hodí dodat, že zatím bylo sestřeleno jediné letadlo vybavené touto technologii!

    K tomu se asi hodí dodat, že zatím bylo sestřeleno jediné letadlo vybavené touto technologii!

   • Czertik
    14:24 17.02.2019

    A z ceho vychaazi tvoje presvedceni ej stealth je PROVOZNE draha technologie ?
    Nezapominej na to, ze je to ponekud jina technlogie nez co je na f-22 ci b-2, nerkluli staricke ...
    Zobrazit celý příspěvek

    A z ceho vychaazi tvoje presvedceni ej stealth je PROVOZNE draha technologie ?
    Nezapominej na to, ze je to ponekud jina technlogie nez co je na f-22 ci b-2, nerkluli staricke f-117.
    A to treba u b-2 v prubehu let naklady na jeji udrzbu neustale KLESALY, misto toho aby rostly. Holt, meli cim dal tim vic zkusenosti s udrzbou stealth ale hlavne technologie dozravaly cim dal tim vic.
    Skrýt celý příspěvek

  • HEKTOR
   19:48 17.02.2019

   Rase - nejdem porovnávať f-16 a uh-60,ale fakt je,že piloti čo boli na výcviku v us,došli domov ceľkom dosť vylietaný...ten výcvik bude asi drahý,ale piloti tam aspoň získajú peknú ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Rase - nejdem porovnávať f-16 a uh-60,ale fakt je,že piloti čo boli na výcviku v us,došli domov ceľkom dosť vylietaný...ten výcvik bude asi drahý,ale piloti tam aspoň získajú peknú prax...
   Skrýt celý příspěvek

 • Martin23
  08:42 16.02.2019

  F 35 - letadlo, které v Evropě žádná země nepotřebuje. Je to jen úslušné a lokajské gesto USA.

  Ale na druhou stranu nemám nic proto tomu, aby si je nakoupily.

  Bude to za pár ...
  Zobrazit celý příspěvek

  F 35 - letadlo, které v Evropě žádná země nepotřebuje. Je to jen úslušné a lokajské gesto USA.

  Ale na druhou stranu nemám nic proto tomu, aby si je nakoupily.

  Bude to za pár let slušný poprask.
  Skrýt celý příspěvek

  • logik
   12:36 16.02.2019

   Ano, naší armádě stačí klacek v ruce, že. Důstojník pak dostane jako odznak hodnosti kuchyňskej nůž.

   Naprosto chápu, že by se Rusku za který kopeš takové Evropské "armády" ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Ano, naší armádě stačí klacek v ruce, že. Důstojník pak dostane jako odznak hodnosti kuchyňskej nůž.

   Naprosto chápu, že by se Rusku za který kopeš takové Evropské "armády" líbily...
   Skrýt celý příspěvek

 • Arten
  22:51 15.02.2019

  Tak na to Orbánové sťažovanie, že „Bomba exploduje v centru ukrajinských Maďarů pár kilometrů od hranic NATO a nikdo neřekne ani slovo, včetně Spojených států:

  - prvý útok ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak na to Orbánové sťažovanie, že „Bomba exploduje v centru ukrajinských Maďarů pár kilometrů od hranic NATO a nikdo neřekne ani slovo, včetně Spojených států:

  - prvý útok spáchali traja poľskí radikáli, nie Ukrajinci - "Útok poľských sympatizantov fašizmu na sídlo maďarskej menšiny v Užhorode, ktorý sa mal tváriť ako útok ukrajinských nacionalistov, pričom podľa tvrdení obvinených Poliakov boli naverbovaní nemeckým novinárom z neonacistického plátku so sympatiami a kontaktmi na proputinovské politické kruhy doma a v Poľsku"

  - druhý útok: "mali spáchať traja ukrajinskí občania. Na celú akciu ich naverboval muž, ktorý prišiel z Podnestrovska, kam po útoku hneď ušiel. Je to separatistická enkláva v susednom Moldavsku, ktorá je od rozpadu Sovietskeho zväzu pod kontrolou ruského vojenského kontingentu. Ukrajinci preto majú silné podozrenie, že v skutočnosti išlo o agenta ruských tajných služieb."

  https://dennikn.sk/blog/135037...

  A Orbán to dobre vie.
  Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   06:21 16.02.2019

   A nějak to popírá to, co řekl Orbán ? Je fakt, že k nám do novin se prakticky nedostalo, že by tam explodovala bomba, bez ohledu na to, kdo ji odpálil.

   A nějak to popírá to, co řekl Orbán ? Je fakt, že k nám do novin se prakticky nedostalo, že by tam explodovala bomba, bez ohledu na to, kdo ji odpálil.

  • glasspix
   08:08 16.02.2019

   No kdyz to pise ultra liberalni internetovy placek Dennik N, tak to musi byt fakt. Ten kontrast mezi ceskymi a slovenskymi komenty je tady uzasny.
   Nerad se poustim do politickych ...
   Zobrazit celý příspěvek

   No kdyz to pise ultra liberalni internetovy placek Dennik N, tak to musi byt fakt. Ten kontrast mezi ceskymi a slovenskymi komenty je tady uzasny.
   Nerad se poustim do politickych komentaru, ale ti kteri chteji vedet a nemaji mysl narodne politicky zamlzenou, vedi, ze Orbanova reakce vuci Ukraine se predevsim vztahuje na Ukrajinsky jazykovy zakon z rijna 2018, ktery drasticky limituje pouziti jazyku narodnostnich mensin, a to hlavne ve vzdelavani. V unoru 2018 na Porosenkuv povel Ukrainsky ustavni soud prinesl rozhodnuti, ze zakon z roku 2012 davajici sirsi prava narodnostnim mensinam na pouzivani sveho jazyku, je neustavni. Protimadarske vyroky ultra-nacionalistickych poslancu, niceni madarskych pomniku a fyzicke utoky jako vypalovani jejich kulturnich stredisk je uz jenom aperitiv k tomu vsemu. Dedek George Soros nad Porosenkem drzi svou ruku pres sva NGO-cka a granty, ale jinak mate pravdu, nic se tam nedeje co se nedelo i treba na Slovensku za Meciara, nebo v Rumunsku do dneska.
   Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    09:05 16.02.2019

    To je iba zásterka a falošný argument.
    Na Ukrajine žijú aj iné menšiny, pričom poľská a rumunská je porovnateľne veľká ako maďarská, bulharská dokonca v početnejšia. Všetky ...
    Zobrazit celý příspěvek

    To je iba zásterka a falošný argument.
    Na Ukrajine žijú aj iné menšiny, pričom poľská a rumunská je porovnateľne veľká ako maďarská, bulharská dokonca v početnejšia. Všetky spomenuté štáty boli schopné vyjednať s Ukrajinou také podmienky, ktoré eliminujú negatíva aktuálnych ukrajinských zákonov pre svoje menšiny, iba Maďari nie. A navzdory tomu, že Szijjártó po svojom nástupe úplne rozvrátil maďarský diplomatický zbor a z kariérnych pozícii urobil "trafiky" pre kamarátov, je tomto viditeľný skôr záujem o vyvolanie konfliktu a jeho udržiavanie, než obyčajnú neschopnosť.
    Skrýt celý příspěvek

    • Wrangel
     09:19 16.02.2019

     Možem iba súhlasiť. Ten útok na Maďarské centrum je toho presným dôkazom. Napriek tomu že za útokom stály občania Poľska a objednáveteľ bol Nemec z extremistickej AFD úzkou vezbou ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Možem iba súhlasiť. Ten útok na Maďarské centrum je toho presným dôkazom. Napriek tomu že za útokom stály občania Poľska a objednáveteľ bol Nemec z extremistickej AFD úzkou vezbou na Kremeľ. Orbán sa stále nustále snaží obviňovať Ukrajinu. Nemecká tajná služba BFV v reakcii na túto udoalosť začala okamžite vyšetrovať AFD pre jej väzby na Rusko.
     Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     13:10 16.02.2019

     To že si jiné státy vyjednají jiný přistup k jejich menšinám na UA nijak nezastře fakt, že země, která chce do EU a NATO v takové problematické podobě vůbec tento zákon schválí. ...
     Zobrazit celý příspěvek

     To že si jiné státy vyjednají jiný přistup k jejich menšinám na UA nijak nezastře fakt, že země, která chce do EU a NATO v takové problematické podobě vůbec tento zákon schválí. Takto se spíše UA blíží Asii. (vždycky se pak najde nějaký "orbán" který si na tom chce udělat politické body) Přece by nemělo být problémem pro UA, aby své zákony co nejvíce již nyní sladila s přístupem zbytku EU.
     Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      14:03 16.02.2019

      Na daný zákon sa je nutné dívať cez optiku rusko-ukrajinského konfliktu - nie je zámer postihovať neruské menšiny. Každopádne to je fakt, že až dôjde na ich vstup do EU, budú si s ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Na daný zákon sa je nutné dívať cez optiku rusko-ukrajinského konfliktu - nie je zámer postihovať neruské menšiny. Každopádne to je fakt, že až dôjde na ich vstup do EU, budú si s tým už musieť urobiť poriadok, vrátane uznania Rusínov ako svojbytnej národnostnej menšiny (to by sme mali bezpodmienečne žiadať !!!). Ale toto bude na stole najskôr niekedy v priebehu nasledujúcej dekády.
      Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     20:53 16.02.2019

     Pavol, sám píšete, že při vstupu do EU to bude problém. Ruština na Ukrajině není jen jazykem ruské populace, ale jazykem Ukrajinců. Snahu o izolaci jedné skupiny na základě ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Pavol, sám píšete, že při vstupu do EU to bude problém. Ruština na Ukrajině není jen jazykem ruské populace, ale jazykem Ukrajinců. Snahu o izolaci jedné skupiny na základě jednoho parametrů, v tomto případě jazyka, je problém známý i z minulosti. To že někdo na Ukrajině je rus a mluví rusky neznamená automaticky, že je to problémový element.
     Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  22:41 15.02.2019

  V každém případě nákup F-35 je velice prestižní záležitost a uděluje dané zemi symbolický punc (což je ale na mezinárodní scéně důležité) vyspělosti a politické stability (s tím ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V každém případě nákup F-35 je velice prestižní záležitost a uděluje dané zemi symbolický punc (což je ale na mezinárodní scéně důležité) vyspělosti a politické stability (s tím třeba i souvisí lepší rating Maďarska a levnější úvěry). Nákup F-35 samozřejmě také kýženým způsobem upoutá zájmy Washingtonu v Maďarsku a střední Evropě.


  Takový nesmysl jsem dlouho nečetl.....USA vůči Evropě nemá poslední dobou dobrou politiku, jde cestou vyvíjení tlaku na Evropu skrze zvyšování napětí mezi Ruskem a námi, k tlaku a vynucování poslušnosti u členů NATO jako jsou např. Němci se snaží získat vliv Poláků a delších zemí střední Evropy.
  Pochopte vy zabedněnci že být členem NATO je pro nás výhodné, ale nemusíme ve všem papouškovat USA a jejím zvrhlým hrátkám.

  Prestiž získá ČR i nákupem jakékoliv evropské techniky, nákup F35 znamená pokleknout před USA, ale pro některé subíky je to možná prestiž.....
  Skrýt celý příspěvek

  • Martin23
   08:37 16.02.2019

   To jste povedeně vystihl celé to absurdní divadlo.
   V každém případě nákup F-35 je velice prestižní záležitost a uděluje dané zemi symbolický punc vyspělosti a politické ...
   Zobrazit celý příspěvek

   To jste povedeně vystihl celé to absurdní divadlo.
   V každém případě nákup F-35 je velice prestižní záležitost a uděluje dané zemi symbolický punc vyspělosti a politické stability.

   Takle nějak šmejdi prodávali vysavače za cenu 30 průměrných platů.
   Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    08:59 16.02.2019

    Prirovnat F-35 k nekvalitnimu vysavaci za premrstenou cenu chce mit velkou nenavist k americkemu. F-35 je bez diskuse nejvyspelejsi stroj soucasnosti, zadny smejd a jeho cena neni ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Prirovnat F-35 k nekvalitnimu vysavaci za premrstenou cenu chce mit velkou nenavist k americkemu. F-35 je bez diskuse nejvyspelejsi stroj soucasnosti, zadny smejd a jeho cena neni premrstena.
    Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    09:27 16.02.2019

    Kdo jiný ti dodá stejný výkon za podobnou cenu¨?

    Kdo jiný ti dodá stejný výkon za podobnou cenu¨?

 • glasspix
  22:33 15.02.2019

  NASAMS mi pripada jako velice rozumni volba pro mensi stat, jako Madarsko. Cena za baterii je kolem $50 mil, ty prijmou jak AIM 120, tak ESSM a Sidewinder. AIM se koneconcu da ...
  Zobrazit celý příspěvek

  NASAMS mi pripada jako velice rozumni volba pro mensi stat, jako Madarsko. Cena za baterii je kolem $50 mil, ty prijmou jak AIM 120, tak ESSM a Sidewinder. AIM se koneconcu da povesit i pod Gripeny, takze tohle vypada jako dalsi skvely nakup.
  Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   14:15 16.02.2019

   Na pohľad to vyzerá skutočne ako dobrá voľba, no ešte lepšou voľbou by to bolo, keby popri tom existoval ešte aj primárne protiraketový systém. Špekuluje sa, že voľba na NASAMS ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Na pohľad to vyzerá skutočne ako dobrá voľba, no ešte lepšou voľbou by to bolo, keby popri tom existoval ešte aj primárne protiraketový systém. Špekuluje sa, že voľba na NASAMS padla aj pre to, že nie je schopný pôsobiť proti taktickým raketám a teda nijako neobmedzuje ruskú schopnosť raketového úderu. Tým ale ostáva v maďarskom systéme obrany medzera, ktorú môže využiť ktokoľvek, kto disponuje taktickými raketami dostatočného dosahu a teda nijako neprispieva k propagovanej sebestačnosti obrany Maďarska.
   Skrýt celý příspěvek

   • Gibon
    14:38 16.02.2019

    Na to je velmi jednoducha odpoved. Lokacia takehoto systemu na juhovychodnom Slovensku, povedzme Kralovsky Chlmec a severnom Rumunsku, povedzme Satu Mare. Diera sa tak zaceli.

    Na to je velmi jednoducha odpoved. Lokacia takehoto systemu na juhovychodnom Slovensku, povedzme Kralovsky Chlmec a severnom Rumunsku, povedzme Satu Mare. Diera sa tak zaceli.

 • Jara
  22:23 15.02.2019

  Nechci komentovat maďarskou politiku, pro mne významné je že si ČR utrhla díl maďarského balíku s Breny 2 Scorpiony i pistolemi, CZUB kompletně vyzbrojené ručními zbraněmi dvě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nechci komentovat maďarskou politiku, pro mne významné je že si ČR utrhla díl maďarského balíku s Breny 2 Scorpiony i pistolemi, CZUB kompletně vyzbrojené ručními zbraněmi dvě armády NATO, kdo by si to před pár lety pomyslel a je to i velká reklama pro ČR
  Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   12:06 16.02.2019

   Sice to není ukázka ideální spolupráce Armády a soukromého sektoru. Ale určitě je to ukázka jak se dá i ze zpackané zakázky vytěžit maximum.

   Sice to není ukázka ideální spolupráce Armády a soukromého sektoru. Ale určitě je to ukázka jak se dá i ze zpackané zakázky vytěžit maximum.

   • logik
    12:40 16.02.2019

    Blbý jsou na tom ty tanečky okolo. Kdyby stát předem prostě zafinancoval vývoj přímou dotací, a ne nepřímo nákupem nedodělků, mohlo to bejt bez té pachuti.

    Blbý jsou na tom ty tanečky okolo. Kdyby stát předem prostě zafinancoval vývoj přímou dotací, a ne nepřímo nákupem nedodělků, mohlo to bejt bez té pachuti.

    • Jara
     21:48 16.02.2019

     Logiku jo, souhlas jde o to že pro politika který by rozhodl zadat přímou objednávku vývoje nové pušky CZUB by to v našich malých poměrech znamenal konec, a ne kvůli ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Logiku jo, souhlas jde o to že pro politika který by rozhodl zadat přímou objednávku vývoje nové pušky CZUB by to v našich malých poměrech znamenal konec, a ne kvůli netransparentnosti takové zakázky, která ný se nechala hlídat stejně jako vývoj budoucího produktu, byl by to pro něj konec jednoduše proto že by se zcela ztratila pro ostatní možnost manipulovat s údajně transparentní zakázkou a něco s toho pro sebe vytěžit, ano tučné úplatky stojí za veškerou snahou našich zbrojních kontraktů
     Skrýt celý příspěvek

 • Kichot
  22:07 15.02.2019

  Impozantní plány. Být Slováky , ještě bych si rozmyslel tu modernizaci pásových bvp. A o věži na kolových nemluvě.. Ještě , že budou mít F16 tam se dají v případě nutnosti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Impozantní plány. Být Slováky , ještě bych si rozmyslel tu modernizaci pásových bvp. A o věži na kolových nemluvě.. Ještě , že budou mít F16 tam se dají v případě nutnosti namontovat jaderné pumy... :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • nvkl
  20:54 15.02.2019

  Vidím tu více rovin. Idealisticka rovina říká že se inspirovali machiavelim a jeho vizi že stát který nemá vlastní vojsko tak nepřežije. Moje prostoduchuta vidí rovinu úplatku ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vidím tu více rovin. Idealisticka rovina říká že se inspirovali machiavelim a jeho vizi že stát který nemá vlastní vojsko tak nepřežije. Moje prostoduchuta vidí rovinu úplatku nákupčím výrobcům zbraní v NATU. Třetí myšlenky říkají že cílem článku je ze bychom měli nakoupit ve velkém taky. Poraďte...
  Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   20:59 15.02.2019

   Článek na AN určitě nemá sílu pohnout nákupní mašinérií v AČR, takže třetí rovinu nebrat, první dvě jsou ok :-). Maďarské nákupy jsou technicky naprosto prvotřídní, cenu bohužel ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Článek na AN určitě nemá sílu pohnout nákupní mašinérií v AČR, takže třetí rovinu nebrat, první dvě jsou ok :-). Maďarské nákupy jsou technicky naprosto prvotřídní, cenu bohužel neznáme. Ale výběr zbraní je za jedna. Zcela bych se po nich opičil ve vrtulnících, tancích a houfnicích co do počtu i typu.
   Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   22:05 15.02.2019

   Z pohledu historie jsou roky po WW2 v Evropě v podstatě naprostým unikátem. Jak prvních 40. let hromadění obrovské výzbroje, tak těch dalších 30. let odzbrojování.

   Jestli to ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Z pohledu historie jsou roky po WW2 v Evropě v podstatě naprostým unikátem. Jak prvních 40. let hromadění obrovské výzbroje, tak těch dalších 30. let odzbrojování.

   Jestli to vydrží i nadále je zajímavá otázka.
   Skrýt celý příspěvek

 • Double
  20:02 15.02.2019

  Myslim, ze je idealny cas na dalsiu Malu Dohodu :)

  Myslim, ze je idealny cas na dalsiu Malu Dohodu :)

  • Jura99
   09:03 16.02.2019

   Tu si udelejte s Rumuny, Srby a UA. My s Madary potencialni spory nemame, naopak je to narod s mnohasetletou kralovskou historii.

   Tu si udelejte s Rumuny, Srby a UA. My s Madary potencialni spory nemame, naopak je to narod s mnohasetletou kralovskou historii.

   • Gibon
    09:06 16.02.2019

    Ved nikto s Vami ani neplanoval.

    Ved nikto s Vami ani neplanoval.

 • Wrangel
  19:49 15.02.2019

  Podľa môjho názoru hlavná Orbánová motivácia mohutných zbrojných nákup je Podkarpatská Rus na Ukrajine (Do roku 1920 Uhorsko) a etnický Maďari ktorý tam žijú. Budúci rok je 100 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Podľa môjho názoru hlavná Orbánová motivácia mohutných zbrojných nákup je Podkarpatská Rus na Ukrajine (Do roku 1920 Uhorsko) a etnický Maďari ktorý tam žijú. Budúci rok je 100 výročie podpísania Trianonskej zmluvy a Orbán sa viac krát vyjadril že zabezpečí aby sa časť územia aj s Maďarmi vrátili Maďarsku. Predpokladám že Orbán spolu s Putinom usilovne pracujú na destabilizácii Ukrajiny a v prípade že sa im to podarí Podkarpatská Rus môže pripadnúť ako korisť Maďarsku. Potvrdzovalo by to aj správanie Maďarska ktoré ako jediný štát NATO neustále blokuje akúkoľvek bližšiu spoluprácu s Ukrajinou. (napr: zdieľanie spravod. informácii) Tento postup už vyčítal Maďarom aj bývalý min. obrany USA Mattis. Poznámka k článku: Incident ktorý spomína Orbán v texte (Útok na Maďarské centrum na Ukrajine) Tento útok si objednal spolupracovník nemeckej strany AFD napojenej na Rusko. Cieľom malo byť práve vyvoalnie konfliktu medzi Ukrajincami a etnickými Maďarmi na Podkarpatskej Rusi. Výborná zámienka na eskalovanie konfliktu na západe Ukrajiny samozrejme v prospech Orbána a Putina. https://www.rferl.org/a/far-ri...
  Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   20:09 15.02.2019

   Je to možné, ale vzhledem k tomu, že Trianon odpojil od Maďarska území mimo jakoukoliv historickou hranici a navíc osídlené Maďary, jen kvůli tehdy prohrané válce, je asi celkem ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Je to možné, ale vzhledem k tomu, že Trianon odpojil od Maďarska území mimo jakoukoliv historickou hranici a navíc osídlené Maďary, jen kvůli tehdy prohrané válce, je asi celkem legitimní to nepovažovat za stav na věčné časy platný. Pokud v budoucnu prohrají "ti druzí", může jiná konference hranice změnit, stále platí, že Maďaři tam žijí a hranice nemá žádnou historickou oporu, ta teprve vzniká oněch 100let (což sice není málo).
   Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    20:18 15.02.2019

    Maďari však vždy prehrajú, lebo ich nereálne stanovené ciele zákonite vždy doženú k spojenectvu so stranou, ktorej víťazstvo nie je rovnako nereálne. To je tajomstvom ich priam ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Maďari však vždy prehrajú, lebo ich nereálne stanovené ciele zákonite vždy doženú k spojenectvu so stranou, ktorej víťazstvo nie je rovnako nereálne. To je tajomstvom ich priam neuveriteľnej série neúspechov.
    Skrýt celý příspěvek

    • Wrangel
     20:29 15.02.2019

     Plne s vami súhlasím. Ešte malá zaujímavosť Orbán počas minulého roka nakúpil umelecké diela z roku 1939 ktoré oslavujú zničenie Českoslvenska a znovuvytovrenie Maďarsko -Poľskej ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Plne s vami súhlasím. Ešte malá zaujímavosť Orbán počas minulého roka nakúpil umelecké diela z roku 1939 ktoré oslavujú zničenie Českoslvenska a znovuvytovrenie Maďarsko -Poľskej hranice. Tieto diela následne nechal vystaviť v Budapešťi v národnej galérii na popredné miesta a sú tam dodnes. Možno malá predzvesť toho že sa pokúsi práve na Ukrajine túto hranicu opäť obnoviť.https://blisty.cz/art/93988-ma...
     Skrýt celý příspěvek

     • otecko
      10:04 16.02.2019

      Tak to se nás netýká, pokud se spojí polská a maďarská hranice, my s Maďary nesousedíme, takže nám je to fuk. :) a oslava rozbití Československa se slavila i jinde, nejen v ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tak to se nás netýká, pokud se spojí polská a maďarská hranice, my s Maďary nesousedíme, takže nám je to fuk. :) a oslava rozbití Československa se slavila i jinde, nejen v Maďarsku a Polsku, vzpomínejte....
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      11:52 16.02.2019

      Otecko: Zase tak fuk to není. Přece jen celý plán by mohl skončit tím, že s nimi sousedit budeme...

      Otecko: Zase tak fuk to není. Přece jen celý plán by mohl skončit tím, že s nimi sousedit budeme...

     • Gibon
      20:35 16.02.2019

      Otecko: samozrejme ze sa oslavovalo. Po Homolovom puci sa nic ine, ako oslavovat nedalo. Co si myslis ze obyvatelstvo spravi, ked na nich posle vlastna vlada armadu.
      Nikto netusil ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Otecko: samozrejme ze sa oslavovalo. Po Homolovom puci sa nic ine, ako oslavovat nedalo. Co si myslis ze obyvatelstvo spravi, ked na nich posle vlastna vlada armadu.
      Nikto netusil v '39 ake zverstva Hitlerove plany prinesu.

      Na druhu stranu SNP mala dva politicke ciele. Ten druhy bol obnova CSR v povodnych hraniciach.
      Padol v protektorate aspon jeden vystrel s rovnakym cielom do datumu Hitlerovej smrti?
      Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     20:47 15.02.2019

     Tuto schopnost nemají jen Maďaři, nakonec i Němci prohráli co mohli a v neposlední řadě i vy jste byli s oběma státy na stejné straně barikády a též Poláci se pustili do mršiny ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Tuto schopnost nemají jen Maďaři, nakonec i Němci prohráli co mohli a v neposlední řadě i vy jste byli s oběma státy na stejné straně barikády a též Poláci se pustili do mršiny ČSR, netuše že jsou za pár měsíců na řadě, to bylo od nich obzvlášť tragikomické. V tomto ohledu měl zkušený pohled na budoucí vývoj Beneš. V každém případě mají Maďaři v okolních státech 20% počtu svého obyvatelstva, pasy a občanství už rozdali, co bude dál je otázka.
     Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      21:28 15.02.2019

      Nie je podstatné, na koho strane vojnu začnete, ale na koho strane ju ukončíte. ;-) A v tomto sme si viedli celkom dobre (čo sa prejavilo územnými ziskami), hoci na Rumunov ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Nie je podstatné, na koho strane vojnu začnete, ale na koho strane ju ukončíte. ;-) A v tomto sme si viedli celkom dobre (čo sa prejavilo územnými ziskami), hoci na Rumunov nemáme.
      Nemci sú iná liga a Studenú vojnu ukončili vyslovene víťazne, čo ich znova katapultovalo do role EU mocnosti číslo 1.

      Orbán aktuálne buduje v okolitých štátoch infraštruktúru - ide prevažne o futbalové štadióny a podporu futbalu. :-) Zatiaľ sa každopádne zdá, že hlavným motívom tohoto konania je kupovanie si hlasov: https://index.hu/sport/futball...
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      06:28 16.02.2019

      PavolR: Případně je podstatné, aby si budoucí vítězové ani nevšimli, že proti nim někdo válku začal, což byl váš případ, vyhlásili jste válku kdekomu vč. USA, ale ti se ani ...
      Zobrazit celý příspěvek

      PavolR: Případně je podstatné, aby si budoucí vítězové ani nevšimli, že proti nim někdo válku začal, což byl váš případ, vyhlásili jste válku kdekomu vč. USA, ale ti se ani neobtěžovali uznat, že jako samostatný stát existujete, takže de jure se nic nestalo, ani kapitulaci jste nemuseli uzavírat :).
      Skrýt celý příspěvek

   • vlasto
    19:42 16.02.2019

    Opierat sa o historicku oporu hranic nema celkom logiku. Pred 1500 rokmi tu ziadne madarske hranice neboli. Ako sa stanovi, ze ako daleko v historii treba hladat historicku oporu ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Opierat sa o historicku oporu hranic nema celkom logiku. Pred 1500 rokmi tu ziadne madarske hranice neboli. Ako sa stanovi, ze ako daleko v historii treba hladat historicku oporu hranic? V dnesnom svete sa bohatstvo a vplyv statu nerealizuje prostrednictvom expanzie hranic. Ale prostrednictvom expanzie vnutorneho potencialu ludskeho kapitalu statu. Len niektori to nie su schopni pochopit (vid napr. Rusko). Vnutorny potencial statu sa da rozsirovat donekonecna. Na rozdiel od hranic. Revizia hranic je zbytocna a uplne destruktivna cinnost. Neprinasa nikomu ziadny progres (okrem bezskrupuloznych nacionalistickych politikov).
    Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   20:43 15.02.2019

   Wrangel, i tak se dá připojit Ukrajina do EU a NATO, i když jen část.

   Wrangel, i tak se dá připojit Ukrajina do EU a NATO, i když jen část.

 • flanker.jirka
  18:18 15.02.2019

  Akvizice jsou to pěkné, ale nazývat to závody ve zbrojení, snad leda při srovnání s Ukrajinou. Nejde o nic jiného než o generační výměnu zbraní. Úvaha o roli NATO a bezpečnosti v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Akvizice jsou to pěkné, ale nazývat to závody ve zbrojení, snad leda při srovnání s Ukrajinou. Nejde o nic jiného než o generační výměnu zbraní. Úvaha o roli NATO a bezpečnosti v Evropě je v tomto směru také na lepší úrovni než u nás. Jak Orbána nemusím v tom co dělá s justicí, tak na druhou stranu dovolit si stát za svým a jen se tupě nepoklonkovat EU je dobré.
  Politicky to začíná vypadat tak, že budou Orbána používat střídavě rusové a amíci proti EU, vždy podle toho co se které straně na krocích francouzů a němců, pardon EU, nebude líbit. (i když kdo ví, aby se Orbán dočkal v pozici premiéra těchto akvizic)
  Ekonomicky to bude velké vydání, ale když to prošlo ve velkém i Řekům.
  K možnostem nákupu F 35, to přece není pouze projekt USA, participují na tom i v Evropě a montážní linka je i v Itálii. Politicky to nebude zase tak horké zboží, peníze jim zapáchat nebudou.
  Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  17:53 15.02.2019

  Každopádně Maďaři pracují na tom, aby byli maximálně suverenní a nemuseli pořád ohýbat hřbet. Musím říci, že Orbánovi fandím.

  Každopádně je dobré si uvědomit, že všichni již ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Každopádně Maďaři pracují na tom, aby byli maximálně suverenní a nemuseli pořád ohýbat hřbet. Musím říci, že Orbánovi fandím.

  Každopádně je dobré si uvědomit, že všichni již přiznávají, že zájem USA lze udržet jen nákupy. Pořád platí, prvně business a finanční zájmy a až dlouho poté nějaké politické vágní spojenectví.
  Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
   19:33 15.02.2019

   verbalne

   inak pekne hlasuju za vsetko co EU navrhne a drzia krok ked uz nie hubu. Fondy nepustia

   verbalne

   inak pekne hlasuju za vsetko co EU navrhne a drzia krok ked uz nie hubu. Fondy nepustia

   • otecko
    10:09 16.02.2019

    A proč by měli pouštět fondy EU, zápaďáci zase dividendy z Maďarska lifrují k sobě domů..

    A proč by měli pouštět fondy EU, zápaďáci zase dividendy z Maďarska lifrují k sobě domů..

    • Jirosi
     12:05 16.02.2019

     Fondy = vychází z členství v mezinárodní organizaci "EU"...
     Dividendi = Vznikají investicí soukromého kapitálu do vlastnictví a rozvoje podniků, a je jedno zda doma nebo v ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Fondy = vychází z členství v mezinárodní organizaci "EU"...
     Dividendi = Vznikají investicí soukromého kapitálu do vlastnictví a rozvoje podniků, a je jedno zda doma nebo v zahraničí.

     Tedy neexistuje žádná závislost, jednoho na druhém. Nechápu proč to stále ekonomičtí analfabeti opakují!
     Pokud vás to štve, běžte na burzu kupte si akcie a můžete klidně brát dividendy z Německých firem...
     Skrýt celý příspěvek

    • Slavoslav
     07:52 17.02.2019

     No veď práve. Kde sme mohli byť zahraničných investícií!!!
     Škodovka so svojím 15 tým faceliftom Favoritu. ZTS Martin vyrábajúci vo veľkom tanky a Maďari lifrujúci kukuricu do ...
     Zobrazit celý příspěvek

     No veď práve. Kde sme mohli byť zahraničných investícií!!!
     Škodovka so svojím 15 tým faceliftom Favoritu. ZTS Martin vyrábajúci vo veľkom tanky a Maďari lifrujúci kukuricu do celého sveta. Rovno zlatý trojuholník prosperity. Preto Orbán schvaľuje otrocky zákon, aby tie hnusné zahraničné koncerny vyhnal.
     LOL
     Skrýt celý příspěvek

 • HEKTOR
  17:09 15.02.2019

  no,myslím že v článku o nákupe leopardov maďarskom v diskusii tu na AN,som spomenul že nakupujú od rôznych štátov rôznu techniku...a zo "srandy" som písal,že od US kúpia f-35...a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  no,myslím že v článku o nákupe leopardov maďarskom v diskusii tu na AN,som spomenul že nakupujú od rôznych štátov rôznu techniku...a zo "srandy" som písal,že od US kúpia f-35...a ono to možno bude aj pravda... :)
  ale teraz vážne...neverím,že tento nákup aj bude realizovaný...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  15:51 15.02.2019

  Souhlas s článkem, že vlastnit F-35A je známka jakosti a stability :-). Doufejme, že případné plány HU a PL nakoupit F-35A k tomu pohnou i ČR. Maďarsko zbrojí, ty zbraně bude mít ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Souhlas s článkem, že vlastnit F-35A je známka jakosti a stability :-). Doufejme, že případné plány HU a PL nakoupit F-35A k tomu pohnou i ČR. Maďarsko zbrojí, ty zbraně bude mít někdy v půlce dvacátých let. Vzhledem k potížím EU se nedají vyloučit nějaké další -exity a nějaké to přeskupení hranic v Evropě, k tomu se zbraně hodí. Maďaři mají co ze své historie obnovovat. Situaci ČR bych tak bledě nevyděl. I Maďaři ještě v 2018 vypadali, že zapomněli že armádu mají a najednou nárazově objednali balík zbraní. Pokud se zadaří a opravdu se letos objednají BVP, vrtulníky, Titusy, radary a třeba houfnice, k tomu výsadkový pluk, zase se skokově dostane dopředu AČR. Jinak v tom seznamu Maďaři mají SUV Suzuki Vitara, dnes psali tuším na euru, že AČR hodlá ještě letos nakoupit 1200 vozidel kategorie SUV.
  Skrýt celý příspěvek

  • Luky
   16:06 15.02.2019

   Jo, celá Evropa se vyzbrojí F-35, piloti vlítnou do pitu a MFD oznámí "is offline, insert code to unlock engine". A poletí bombit ten, co pošle za oceán větší úplatek. Protože ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Jo, celá Evropa se vyzbrojí F-35, piloti vlítnou do pitu a MFD oznámí "is offline, insert code to unlock engine". A poletí bombit ten, co pošle za oceán větší úplatek. Protože výpalné je třeba platit pravidelně a v konkurenčním prostředí ceny rostou...
   Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    16:11 15.02.2019

    To nevadí, hlavně že bude rating AAA, na tom se vydělá :-)

    To nevadí, hlavně že bude rating AAA, na tom se vydělá :-)

   • Jirosi
    16:27 15.02.2019

    A kdy naposledy se tohle stalo?

    A kdy naposledy se tohle stalo?

    • Luky
     16:37 15.02.2019

     myslím, že při obléhání Palerma

     myslím, že při obléhání Palerma

  • Gibon
   19:39 15.02.2019

   Len technicka. Kazdy kto sedel vo Vitare vie, ze to nie je ziadne plnokrvne SUV.
   Vnutri je to male ako Fabka. To uz radsej ten Duster.

   Len technicka. Kazdy kto sedel vo Vitare vie, ze to nie je ziadne plnokrvne SUV.
   Vnutri je to male ako Fabka. To uz radsej ten Duster.

   • technik
    20:04 15.02.2019

    Plnokrevné SUV??? Co jinýho je lepší než jeden z průkopníků sekce SUV Vitara??? To že tam je málo místa neznamená že to není SUV. V LR 110 je ještě míň místa a zpochybňuje někdo to ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Plnokrevné SUV??? Co jinýho je lepší než jeden z průkopníků sekce SUV Vitara??? To že tam je málo místa neznamená že to není SUV. V LR 110 je ještě míň místa a zpochybňuje někdo to že to není offroad? Jinak Duster je to nejhorší co může naší armádu potkat, tahle plecka je vždy v nejnižších pozicích spolehlivosti, takže max operační leasing na 3 až 5 let a pak se toho zbavit.
    Skrýt celý příspěvek

    • Gibon
     00:01 16.02.2019

     Tak si vlezte do Ford Ranger ci Nissan Navara a potom do Vitary a mozme pokecat. Vitara od 2017 patri do kategorie crossover.
     A este skuste do nej nalozit 1,5tony nakladu ci ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Tak si vlezte do Ford Ranger ci Nissan Navara a potom do Vitary a mozme pokecat. Vitara od 2017 patri do kategorie crossover.
     A este skuste do nej nalozit 1,5tony nakladu ci prebrodit 800mm hladinu... :-)
     Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      06:36 16.02.2019

      účel těchto aut se tu už probíral, 90% své služby stráví na dálnici mezi posádkami nebo s majákem na čele kolony, 800mm pod vodou jim asi nehrozí. Ale je fakt, že nová Vitara není ...
      Zobrazit celý příspěvek

      účel těchto aut se tu už probíral, 90% své služby stráví na dálnici mezi posádkami nebo s majákem na čele kolony, 800mm pod vodou jim asi nehrozí. Ale je fakt, že nová Vitara není v terénu to, co byla stará Vitara.
      Skrýt celý příspěvek

     • Gibon
      10:44 16.02.2019

      Uz sa tesim ked AČR v nastavajucom tendry na 1200ks tohto typu vozidiel za premrstenu cenu 2mld.Kč vybere Toyotu LR, a budes tu pisat komentáre, ako dobre sa nakupilo a co vsetko ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Uz sa tesim ked AČR v nastavajucom tendry na 1200ks tohto typu vozidiel za premrstenu cenu 2mld.Kč vybere Toyotu LR, a budes tu pisat komentáre, ako dobre sa nakupilo a co vsetko tie vozidla dokazu :-D
      Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    20:13 15.02.2019

    Maďaři tuším mají u sebe továrnu Suzuki, takže ten výběr dával smysl. Nové Vitary neznám, pamatuju 20let starou, ta byla celkem slušná, mělo to i redukci.

    Maďaři tuším mají u sebe továrnu Suzuki, takže ten výběr dával smysl. Nové Vitary neznám, pamatuju 20let starou, ta byla celkem slušná, mělo to i redukci.

 • RiMr71
  15:49 15.02.2019

  Poláci budou (mají) mít své vlastní moderní stíhací letouny, Slováci budou mít své vlastní moderní stíhací letouny, Maďaři budou mít své vlastní moderní stíhací letouny, Rumuni ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Poláci budou (mají) mít své vlastní moderní stíhací letouny, Slováci budou mít své vlastní moderní stíhací letouny, Maďaři budou mít své vlastní moderní stíhací letouny, Rumuni budou mít své vlastní moderní stíhací letouny, Bulhaři budou mít své vlastní moderní stíhací letouny, Chorvati budou mít své vlastní moderní stíhací letouny......a Česká republika zná spoustu států, co mají své vlastní moderní stíhací letouny...

  Jo a jízdné pro důchodce zdarma, na to jsem zapomněl...
  Skrýt celý příspěvek

  • Sandai
   15:52 15.02.2019

   Jako že naše letectvo je na tom hůř? Zkus si o tom zistit nějaké informace.

   Jako že naše letectvo je na tom hůř? Zkus si o tom zistit nějaké informace.

   • RiMr71
    16:37 15.02.2019

    ...z hlediska VLASTNICTVÍ rozhodně ano.

    ...z hlediska VLASTNICTVÍ rozhodně ano.

    • Jura99
     16:55 15.02.2019

     pronájem dává naopak svobodu rozhodování. Koupit Gripeny v 2005 by znamenalo na nich sedět do cca 2040, kdy budou mít bojovou hodnotu jako Mig-21 dnes. Pronájem i přes různé fámy ...
     Zobrazit celý příspěvek

     pronájem dává naopak svobodu rozhodování. Koupit Gripeny v 2005 by znamenalo na nich sedět do cca 2040, kdy budou mít bojovou hodnotu jako Mig-21 dnes. Pronájem i přes různé fámy neomezuje bojové nasazení. Ta svoboda rozhodování znamená, že v roce 2027 můžeme koupit, budeme-li mít rozum v hrsti, F-35A.
     Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      17:00 15.02.2019

      Tu svobodu jsme viděli během prodlužovaní...

      Tu svobodu jsme viděli během prodlužovaní...

     • RiMr71
      17:02 15.02.2019

      Půjčené zbraně k zabezpečení obranyschopnosti země je podobná zhůvěřilost jako dovolená nebo Ježíšek na dluh. Prostě to není krok řádného hospodáře a už vůbec ne vojáka/politika. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Půjčené zbraně k zabezpečení obranyschopnosti země je podobná zhůvěřilost jako dovolená nebo Ježíšek na dluh. Prostě to není krok řádného hospodáře a už vůbec ne vojáka/politika. Vydávat pronájem zbraní za "svobodu rozhodování" je podobná logika jako "kdo nic nemá tak o nic nemůže přijít a tak je vlastně svobodnější". Sorryjako.
      Můj názor.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      18:27 15.02.2019

      RiMr71: to srovnání moc nefunguje, dovolená na dluh ohrožuje jen toho, kdo nemá na splácení, to není případ splátek Gripenů.

      RiMr71: to srovnání moc nefunguje, dovolená na dluh ohrožuje jen toho, kdo nemá na splácení, to není případ splátek Gripenů.

     • Jirosi
      19:45 15.02.2019

      Jura99: My Gripeny nesplácíme, ale pronajímáme. Nejsou ani na konci nebudou naše. Prostě přelétnou zpět do Swe a konec.

      Jura99: My Gripeny nesplácíme, ale pronajímáme. Nejsou ani na konci nebudou naše. Prostě přelétnou zpět do Swe a konec.

     • Jura99
      20:18 15.02.2019

      Jirosi: to se tu rozebírá stále dokola a oba tábory si stále melou svoji :-). Jeden příklad, Slováci mají Mig-29 asi 25let, pokud by je měli pronajaté (jako my Gripen na 22let), ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi: to se tu rozebírá stále dokola a oba tábory si stále melou svoji :-). Jeden příklad, Slováci mají Mig-29 asi 25let, pokud by je měli pronajaté (jako my Gripen na 22let), tak by asi nijakou ztrátu neutrpěli, kdyby je vrátili vlastníkovi, protože jejich hodnota je mizivá a nejspíš je rozdají po muzejích.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      20:38 15.02.2019

      Jenže Gripen není na 22, ani na 25. let. Jeho životnost je vyšší. Jenže díky pronájmu jsme zaplatily jako za vlastní, ale máme holou "...".

      Jenže Gripen není na 22, ani na 25. let. Jeho životnost je vyšší. Jenže díky pronájmu jsme zaplatily jako za vlastní, ale máme holou "...".

     • Jura99
      20:52 15.02.2019

      Jirosi: že má delší životnost draku neznamená, že po 25letech nebude chtít investici do modernizace cenově bezmála srovnatelnou s nákupem nového stroje (při přepočtu na zbývající ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi: že má delší životnost draku neznamená, že po 25letech nebude chtít investici do modernizace cenově bezmála srovnatelnou s nákupem nového stroje (při přepočtu na zbývající životnost). Rumuni koupili Portugalské F-16A staré asi 25let za malé peníze, velké peníze stojí jejich modernizace. I ten olétaný slovenský Mig-29 by asi Rusové dokázali omladit.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      11:55 16.02.2019

      Jura99: Jenže mi si ty modernizace platíme. Třeba převedení až na aktuální standart MS20, stejně jako Swe a Hu. Takže se nejedná o stejný příklad.

      Jura99: Jenže mi si ty modernizace platíme. Třeba převedení až na aktuální standart MS20, stejně jako Swe a Hu. Takže se nejedná o stejný příklad.

     • Czertik
      02:28 17.02.2019

      Ne ten pronajem jenom znamena to, ze do gripenu cr vrazi, vcetne sluzeb, daleko vic penez nez kdyby si rovnou koupila.
      Ta posledni modernizace gripenu na ms 20.3 (ci jake ze to ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ne ten pronajem jenom znamena to, ze do gripenu cr vrazi, vcetne sluzeb, daleko vic penez nez kdyby si rovnou koupila.
      Ta posledni modernizace gripenu na ms 20.3 (ci jake ze to bylo cislo) - kteri cesi platili ze 100% a ani za to nedostali zadnou slevu na pronajem o mnohem vypovida.
      A skutecne bych nevidel jako problem to, ze by cr si koupila nove letouny o neco pozdeji. Proc by to bylo tak "hrozne kriticke" kdyby si cr koupila f-35 o 5 ci 10 let pozdeji ?
      Vzhledem k tomu kolik mousek f-35 a jeho logisticky system ma, byt to videl spis jako vyhodu.
      A navic, to ze s c/d v budocnosti nikdo nepocita a vsicvhni chteji e/f taky o necem svedci.
      Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   15:54 15.02.2019

   Z těch jmenovaných států dnes nemá zatím nikdo nic, paradoxně pouze Česká republika má 15let zkušeností s moderními stíhacími letouny, tak docela nechápu ten pláč. Maďaři mají také ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Z těch jmenovaných států dnes nemá zatím nikdo nic, paradoxně pouze Česká republika má 15let zkušeností s moderními stíhacími letouny, tak docela nechápu ten pláč. Maďaři mají také Gripeny, abych jim nekřivdil.
   Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    20:47 15.02.2019

    To je jako mít "15. let" zkušeností s řízením služební Audi, ale na učtu mít na maximálně na Rapida.

    To je jako mít "15. let" zkušeností s řízením služební Audi, ale na učtu mít na maximálně na Rapida.

    • Jura99
     06:38 16.02.2019

     To je trochu nesmysl. Slovensko kupuje své vlastní F-16V, ale přitom nikdy nemělo kladný výsledek státního rozpočtu, takž reálně jsou na dluh.

     To je trochu nesmysl. Slovensko kupuje své vlastní F-16V, ale přitom nikdy nemělo kladný výsledek státního rozpočtu, takž reálně jsou na dluh.

 • Sandai
  14:57 15.02.2019

  Maďarsko zbrojí pěkně, o tom žádná. Ale o žádné závody ve zbrojení nejde. Stačí se podívat, jak vypadala Maďarská armáda předtím. Jenom dohánějí zpoždění. To že my a Slovensko to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Maďarsko zbrojí pěkně, o tom žádná. Ale o žádné závody ve zbrojení nejde. Stačí se podívat, jak vypadala Maďarská armáda předtím. Jenom dohánějí zpoždění. To že my a Slovensko to jenom tak nějak šolícháme na tom nic nezmění. Spíš bychom se měli snažit dávat ty dvě procenta a pozvednout armádu na odpovídající úroveň.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  14:52 15.02.2019

  Držím Maďarům palce, zatím nekupují nic špatného nebo problematického, všechno je tak nějak v pohodě, nebo top. Rozhodně si nehrají na vývoj něčeho vlastního (jako u nás Plamen, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Držím Maďarům palce, zatím nekupují nic špatného nebo problematického, všechno je tak nějak v pohodě, nebo top. Rozhodně si nehrají na vývoj něčeho vlastního (jako u nás Plamen, T-72M4CZ atd.). Všechno je ověřené a zavedené u jiných armád. Slovensko už taky docela nakupuje novou techniku, Poláci, akorát my pořád nic už cca 5 let nebo kolik. Nás se ten "závod" očividně netýká...
  V Rakousku a vlastně i Německu moc nedivočí, ale ti mají poněkud jiný kvalitativní základ než my, se starou sovětskou technikou.
  Skrýt celý příspěvek

  • semtam
   15:21 15.02.2019

   Tak Maďarsko nikdy nemělo nějak významnou zbrojní výrobu a hlavně od konce studené války prakticky svoji armádu neřešili. Jedinou výjimkou je pronájem, nyní již leasing Gripenu. ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Tak Maďarsko nikdy nemělo nějak významnou zbrojní výrobu a hlavně od konce studené války prakticky svoji armádu neřešili. Jedinou výjimkou je pronájem, nyní již leasing Gripenu. Jinak nic, prakticky ve své výzbroji nemají nic made in Hungary, nebudu počítat kopie AK-47.
   Tak pokud se nyní Maďarsko rozhoupalo, že chce obměnit svoji vojenskou techniku, tak nic jiného než nákupy ze zahraničí jim nezbývá. A hlavně pokud by i chtěli něco vyvinout, tak musejí na zelené louce a nebo zase s zahraniční firmou, která má s danou technikou zkušenosti. Ovšem to chce svůj čas a asi Maďaři nemají ambice něco vyvíjet, když nic vlastně dlouhá desetiletí nevyvíjeli, teda něco významného, aby to mohli zařadit do své výzbroje či nabídnout na trh.
   Poznámka ohledně případné náhrady BTR-80. Pokud se má USA na tom podílet, tak jediná cesta je v podobě Mowag Piranha V. General Dynamicks poté nabízí již jen Stryker, což je LAV III, který si cestu k zahraničním zákazníkům nenašel a jeho sourozenec LAV III je o něco málo úspěšnější v rámci vývozu. Oba myslím jsou vyráběný v Kanadě.
   Americká stopa v podobě náhrady BTR-80 je myslím spíš spekulací novinářů, protože Piranha V si pořídilo Rumunsko. Ohledně náhrady BTR-80 se zatím moc nemluví. I když pořízení Leo 2 a PzH 2000 byl jak blesk z čistého nebe, tak na druhou stranu Maďarsko pořizuje techniku, která v jeho armádě již prakticky neexistovala a tak náhrada BTR-80 bude nejspíš až na samotném konci všech objednávek.
   Skrýt celý příspěvek

   • Rase
    18:13 15.02.2019

    Pokud koupi pasova BVP, jak chteji, tak cas BTR-80 nahradi ony. Zbytek jeste dlouho poslouzi a pak je treba nahradi nejaky pancerak jako Titus / Grifon, ktery si jsou schopni ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Pokud koupi pasova BVP, jak chteji, tak cas BTR-80 nahradi ony. Zbytek jeste dlouho poslouzi a pak je treba nahradi nejaky pancerak jako Titus / Grifon, ktery si jsou schopni zkonstruovat a vyrabet sami.
    Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
     19:27 15.02.2019

     Maďarský minister vlastibrany je síce zástancom pásových BVP, ale on nerozhoduje. Na dôvažok v januári vyhlasoval, že do roka 2028 sa už okrem prepravných lietadiel nič iné ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Maďarský minister vlastibrany je síce zástancom pásových BVP, ale on nerozhoduje. Na dôvažok v januári vyhlasoval, že do roka 2028 sa už okrem prepravných lietadiel nič iné nakupovať nebude. Tri dni pred návštevou Pompea sa pesnička zmenila a prišla do reči PVO. :-) Padol tiež termín, že do 2023 má byť vybudovaná stredná brigáda a do 2028 ťažká.
     Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   16:10 15.02.2019

   Nevím, jestli se u nás nic už cca 5let nekupuje. Zdržení zakázek je, ale že by nic ? Spíš by bylo zajímavé vědět, jak sousedé nakupují takovou méně viditelnou techniku, ale o nic ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Nevím, jestli se u nás nic už cca 5let nekupuje. Zdržení zakázek je, ale že by nic ? Spíš by bylo zajímavé vědět, jak sousedé nakupují takovou méně viditelnou techniku, ale o nic míň důležitou, jako dílny, vyprošťováky, mosty, protichemická auta atd.
   U AČR je ještě na pořadu dne přikoupení dvou C-295M, které jsou snad dokonce vyrobeny a měly by být dodány příští rok, pokud se podepíše smlouva.
   Skrýt celý příspěvek

   • Rase
    18:10 15.02.2019

    Mysleno co by stalo za rec, nakladaky se specialnima nastavbama, par polnich kuchyn a obecne nebojova technika, neni zrovna zajimava.

    Mysleno co by stalo za rec, nakladaky se specialnima nastavbama, par polnich kuchyn a obecne nebojova technika, neni zrovna zajimava.

    • Jura99
     18:30 15.02.2019

     Chápu, ale koupit třeba jenom stíhačky a nevyměnit ruční zbraně, granáty, munici a třeba i ty kuchyně není moc dobré. Proto nákupy logistických a podobných věcí, které nejsou moc ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Chápu, ale koupit třeba jenom stíhačky a nevyměnit ruční zbraně, granáty, munici a třeba i ty kuchyně není moc dobré. Proto nákupy logistických a podobných věcí, které nejsou moc novinářsky atraktivní, mi v AČR připadají také důležité.
     Skrýt celý příspěvek

     • Rase
      23:56 15.02.2019

      ty polní kuchyně se koupily tři (3) PK4 "Kaga", pro příslušníky 601. skupiny speciálních sil a Hradní stráže. MO rovněž podepsalo smlouvu se společností Variel na dodávku 14 kusů ...
      Zobrazit celý příspěvek

      ty polní kuchyně se koupily tři (3) PK4 "Kaga", pro příslušníky 601. skupiny speciálních sil a Hradní stráže. MO rovněž podepsalo smlouvu se společností Variel na dodávku 14 kusů polních kuchyní v kontejnerové variantě. Tohle je ale tradičně jen špička ledovce, jelikož s masivní obměnou polních kuchyní MO začne po roce 2021, jelikož průměrné stáří dnes používaných zařízení je čtyřicet let. Sice se tedy něco kupuje, ale i to je hrozně málo - ani nejde říct obměna, jelikož to je spíš dokoupení. Reálně i sami vojáci by se složili na pořízení nové varny... takhle je to ale se vším, snad jen krom chemiků, kterým se má pořídit překvapivě hodně vozidel (snad i víc než je reálně potřeba - i tak ale OK).
      Skrýt celý příspěvek

     • Czertik
      02:33 17.02.2019

      Rase
      proboha na co hradni straz potrebuje polni kuchyn ?

      Rase
      proboha na co hradni straz potrebuje polni kuchyn ?

     • Luky
      13:42 17.02.2019

      Určitě k tomu může mít vysvětlení někdo povolanější od Hradní stráže.
      Já jen obecně - polní kuchyně je přece základ, hladovějící voják není schopen plnohodnotného nasazení. V ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Určitě k tomu může mít vysvětlení někdo povolanější od Hradní stráže.
      Já jen obecně - polní kuchyně je přece základ, hladovějící voják není schopen plnohodnotného nasazení. V případě mimořádného stavu, blackoutu nebo krize potřebuješ nezávislost. Chápu, že začali u speciálů, teď je otázka, zda k nim přidali Hradní kvůli tomu, že to měli hodně zastaralé nebo protože jsou určeni k ochraně Hradu a Lán....a třeba jsou i na očích.
      Skrýt celý příspěvek

     • Luky
      13:53 17.02.2019

      Teď jen hádám a předpokládám, že krizové řízení Prahy je dobře zvládnuté a kapacitně ošetřené. Od velkých záplav se taky zamakalo na protipovodňových stěnách a dalších ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Teď jen hádám a předpokládám, že krizové řízení Prahy je dobře zvládnuté a kapacitně ošetřené. Od velkých záplav se taky zamakalo na protipovodňových stěnách a dalších opatřeních.
      Nicméně si vzpomínám, že jsem se na posádce po povodních bavil s vojenským kaplanem, který mi povídal: "ono je to hezké, když se snaží dobrovolnící pomáhat, ale ve výsledku je stejně armáda musí v místě nakrmit a zajistit, takže profi je profi". Nové kuchyně jsou kapacitně taky jinde než ty z padesátých let. Třeba chtěli mít něco v Praze.
      Skrýt celý příspěvek

     • Czertik
      20:29 19.02.2019

      Luky, jenze problem je v tom, ze hradni straz ma vklastni jdielnu/kuchyn v baraku :).
      Jo kdyby si to koupil pragl jako hmotnou rezervu na krizi/mobilizaci/valku, nereknu nic. Ale u ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Luky, jenze problem je v tom, ze hradni straz ma vklastni jdielnu/kuchyn v baraku :).
      Jo kdyby si to koupil pragl jako hmotnou rezervu na krizi/mobilizaci/valku, nereknu nic. Ale u hradni straze to skutecne nechapu.
      Nebo me snad neco unika a v pripade nutnosti se pocita s tim, ze by se prestala predvadet a sla do pole bojovat proti rucnikarum ci komukoliv jinemu ?
      Skrýt celý příspěvek

 • Gibon
  14:40 15.02.2019

  1,57mld € nie je zas tak vela. Ako priklad MOSR ma tento rok k dispozicii 1,66mld €.

  A F-35. Ak bude mat Orban nadalej take vyjadrenia ake ma, a tak koketovat s Kremlom, ako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  1,57mld € nie je zas tak vela. Ako priklad MOSR ma tento rok k dispozicii 1,66mld €.

  A F-35. Ak bude mat Orban nadalej take vyjadrenia ake ma, a tak koketovat s Kremlom, ako koketuje, pochybujem, ze Madarsku budu F35 ponuknute.
  Skrýt celý příspěvek

  • semtam
   14:46 15.02.2019

   S Kremlom koketují i jiné země a USA to nevadí ve zbrojních obchodech. Navíc Maďarsko má větší problém s EU, než s USA. A hlavně si uvědom, že peníze jsou větší síla, než různá ...
   Zobrazit celý příspěvek

   S Kremlom koketují i jiné země a USA to nevadí ve zbrojních obchodech. Navíc Maďarsko má větší problém s EU, než s USA. A hlavně si uvědom, že peníze jsou větší síla, než různá prohlášení a pozerství. Viz. třeba Itálie a její řešení uprchlické krize, které se nelíbí čelním představitelům EU a to spíše na oko. Na Itálii nejsou aplikovány nějaké páky či obstrukce. Tento příklad není sice přesný, ale ukazuje, že praxe je jiná, než plané kecy.
   Skrýt celý příspěvek

   • major
    15:50 15.02.2019

    Prachy nie sú všetko - F-35 a Turecko.

    Kecy nemajú cenu - súhlas. Ale bola to práve talianska vláda populistov, čo sa nedávno z Bruselu vrátila so stiahnutým chvostom a musela ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Prachy nie sú všetko - F-35 a Turecko.

    Kecy nemajú cenu - súhlas. Ale bola to práve talianska vláda populistov, čo sa nedávno z Bruselu vrátila so stiahnutým chvostom a musela skresať rozšafne navrhnutý rozpočet. Dopadli podobne ako pár rokov pred nimi grécky premiér Tsipras - tiež chlap podobného rangu. Ten vtedy kecal dokonca niečo o nacistoch.

    Áno, Taliani s veľkou slávou odmietli jednu loď so 60 ľudmi na palube. Niekto to možno považuje za "řešení" - dobré pre nich. Keď ale skutočne o niečo ide a nevedia sa spratať do kože, tak dostanú facku a zas "šoupou nohama".
    Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     15:55 15.02.2019

     Turecko o F-35A zatím nepřišlo. Navíc odklon od demokracie a námluvy Turecka s Ruskem jsou zcela nesrovnatelné s chováním Orbána.

     Turecko o F-35A zatím nepřišlo. Navíc odklon od demokracie a námluvy Turecka s Ruskem jsou zcela nesrovnatelné s chováním Orbána.

   • PavolR
    19:49 15.02.2019

    Maďarsko nielen koketuje s Kremľom - Putin chodieva do Maďarska ako na vizitu. Ruský vplyv je taký veľký, že tajné služby nesmú vystupovať proti ruským aktivitám a NATO preto ani ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Maďarsko nielen koketuje s Kremľom - Putin chodieva do Maďarska ako na vizitu. Ruský vplyv je taký veľký, že tajné služby nesmú vystupovať proti ruským aktivitám a NATO preto ani nezdieľa s Maďarskom všetky informácie. Ale ešte aj od toho vážnejšie je, že orbánovci účelovo blokujú proces integrácie Ukrajiny do NATO. Na dôvažok slúži Maďarsko ako vstupná brána Číny do Európy, je tam napríklad logistické centrum Huawei. Rozpory medzi USA a Maďarskom sú v skutočnosti podstatne väčšie, než medzi HU a EU, len nie sú natoľko medializované.
    Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  14:36 15.02.2019

  Spekulace novinářů bych nebral tak vážně. Novináři si asi nevšimli drobného detailu ohledně Gripenu. V roce 2026 nekončí pronájem Gripenu! Protože žádný pronájem Maďarsko nemá. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Spekulace novinářů bych nebral tak vážně. Novináři si asi nevšimli drobného detailu ohledně Gripenu. V roce 2026 nekončí pronájem Gripenu! Protože žádný pronájem Maďarsko nemá. Maďarsko pronájem Gripenu změnilo na leasing. Asi novináři nevědí co to znamená. Jednoduše řečeno, v roce 2026 končí leasing a poté jsou Gripeny ve vlastnictví Maďarska.

  Což ovšem nevylučuje možnost nákupu F-35 a službu Gripenu spolu s F-35. Ovšem vzhledem k tomu, co Maďarsko nyní vše objednává se mi pořízení F-35 v dohledné době zdá nereálné a utopit peníze v USA lze nyní smysluplněji. Prakticky téměř všechny složky, až na nadzvukové letectvo jsou zralé na výměnu.
  Navíc si myslím, že nyní je ta pravá doba pro tyto nákupy. Ekonomice se vždy dařit nebude (periodicky má pokles).
  Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   15:24 15.02.2019

   Děkuji za informaci.
   Zajímavé jsou i podmínky za kterých se domluvily:
   -upgrade MS20
   -1600h =>2000h/rok
   A cena vyšší jen o 10-15%.

   Děkuji za informaci.
   Zajímavé jsou i podmínky za kterých se domluvily:
   -upgrade MS20
   -1600h =>2000h/rok
   A cena vyšší jen o 10-15%.

  • Jura99
   15:41 15.02.2019

   Nikoliv. Lease agreement neznamená leasing v našem pojetí, je to stále ten stejný pronájem a Maďarsku Gripeny skončí 2026.

   Nikoliv. Lease agreement neznamená leasing v našem pojetí, je to stále ten stejný pronájem a Maďarsku Gripeny skončí 2026.

   • Argonaut.CZ
    17:56 15.02.2019

    Jedná se o tzv. operativní leasing. Tj. po nájmu leasnutý předmět stále patří tomu, kdo leasing poskytl.

    Jedná se o tzv. operativní leasing. Tj. po nájmu leasnutý předmět stále patří tomu, kdo leasing poskytl.

    • Jura99
     18:32 15.02.2019

     Já pouze rozporuju tvrzení, že Maďaři Gripeny koupili do vlastnictví. Ať už mají pronájem či operativní leasing, Gripeny po roce 2026 nekoupili, musí je vrátit (pokud se v budoucnu ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Já pouze rozporuju tvrzení, že Maďaři Gripeny koupili do vlastnictví. Ať už mají pronájem či operativní leasing, Gripeny po roce 2026 nekoupili, musí je vrátit (pokud se v budoucnu nedohodnou jinak a nezaplatí je)
     Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      21:40 15.02.2019

      Jura99 a ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jura99 a Argonaut.CZ

      http://www.defense-aerospace.c...

      http://iho.hu/hir/modosult-a-g...

      http://fmv.se/sv/Nyheter-och-p...

      Juro a pro tebe výslovně, kde píšu, že Gripeny jsou nyní v Maďarském vlastnictví. Píšu, že v roce 2026 na konci jejich leasingu a chceš-li nájmu přejdou do vlastnictví Maďarska.
      To je zásadní rozdíl oproti českým Gripenům. Naše smlouva nijak vlastnictví nezohledňuje, jen a pouze na pronájem. Maďaři mají vyřešené vlastnictví po roce 2026, kdy jim končí onen pronájem a Gripeny přejdou do maďarských rukou. Přesné detaily smlouvy mi nejsou známy. Z útržků lze říci, že zbytková cena bude stanovena dle vyčerpání letových hodin vs. úhrada nájmu, potažmo leasingu. Pravděpodobně znají i cenu Gripenu v roce 2026, jinak by doplněk k vlastnictví nevyjednali. Smlouvu mají na vládní úrovni, proto neplést s lízačkou třeba na auto. Jasný?
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      06:59 16.02.2019

      semtam: v prvním příspěvku píšeš, že v 2026 Gripeny přejdou (automaticky) do vlastnictví Maďarska. To určitě nikoliv. Mají klasickou smlouvu o pronájmu letových hodin, tím dodatkem ...
      Zobrazit celý příspěvek

      semtam: v prvním příspěvku píšeš, že v 2026 Gripeny přejdou (automaticky) do vlastnictví Maďarska. To určitě nikoliv. Mají klasickou smlouvu o pronájmu letových hodin, tím dodatkem ke smlouvě z odkazu zvýšili limit nalétaných hodin a v roce 2026 se mohou rozhodnout jestli letadla odkoupí či nikoliv. Lízačka na auto by naopak znamenala, že po splacení by bylo auto jejich :-) (myšleno klasický leasing, který už prakticky neexistuje).
      Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      10:41 16.02.2019

      Jura99
      Když ti píšu, neplést s lízačkou na auto a ty mi píšeš, že pokud lízačka na auto tak to znamená .... Tak já píšu o voze a ty o koze. A ano, můžou se v roce 2026 rozhodnout, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jura99
      Když ti píšu, neplést s lízačkou na auto a ty mi píšeš, že pokud lízačka na auto tak to znamená .... Tak já píšu o voze a ty o koze. A ano, můžou se v roce 2026 rozhodnout, že Gripeny dají zpátky Švédsku (prakticky zaplacené) a nebo si je nechají. Nikdo nikoho nenutí, aby držel ve vlastnictví to či ono. Buď to vyhodí peníze a pořídí něco jiného. A nebo si ponechají to co zaplatili.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      14:11 16.02.2019

      semtam: nechci se s tebou hadat protoze vetsinou souhlasim co pises, ale tvrdim, ze v 2026 nebudou mit HU zaplacene gripeny, k tomu aby je ziskali do vlastnictvi bude chybet dohoda ...
      Zobrazit celý příspěvek

      semtam: nechci se s tebou hadat protoze vetsinou souhlasim co pises, ale tvrdim, ze v 2026 nebudou mit HU zaplacene gripeny, k tomu aby je ziskali do vlastnictvi bude chybet dohoda o kupni cene a uhrada kupni ceny.
      Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   19:18 15.02.2019

   Kdeže, Maďari ešte stále platia za letové hodiny, nie za lietadlá. Každopádne je nesporné, že ich pôvodným plánom určite bolo ponechať si Gripeny, ve´d ešte v decebri si pre ne ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Kdeže, Maďari ešte stále platia za letové hodiny, nie za lietadlá. Každopádne je nesporné, že ich pôvodným plánom určite bolo ponechať si Gripeny, ve´d ešte v decebri si pre ne rozšírili zázemie objednávkou mobilného servisného hangáru od SAABu: https://htka.hu/2018/12/19/mob...

   Každopádne to ešte nemuseli vedieť, koľko ich bude stáť vykúpenie sa zo zrady. Pompeo síce stav právneho štátu počas návštevy nekritizoval, no jasne naznačil neuspokojenosť maďarským polovičatým "výkupným" (nákup PVO, ktoré neohrozuje ruskú schopnosť raketového úderu a záväzok kupovať plyn, ktorého ťažba ešte nezačala) stretnutím sa s občianskoprávnymi aktivistami a nadhodením témy finančnej podpory nezávislej tlače, čo je Orbánova nočná mora. :-) Preto je možné, že Orbán ešte bude musieť nájsť spôsob ako "dorovnať".

   Potom tu máme psychologický faktor vzdušnej dominancie Maďarska v Karpatskej kotline, ktorý po aktuálnej vlne nákupov F-16 v krajinách susediacich s Maďarskom už 14 ks Gripenov nebude schopných zabezpečiť. Ja osobne som však pôvodne očakával skôr nákup EF2000. No uvidíme.
   Skrýt celý příspěvek

   • semtam
    21:51 15.02.2019

    Myslí, že ten psychologický faktor je hlavně znatelný v nějaké slovenské krčmě. Čas je neúprosný a pokud bude Maďarsko průběžně modernizovat Gripeny, tak je dosti možné, že budou ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Myslí, že ten psychologický faktor je hlavně znatelný v nějaké slovenské krčmě. Čas je neúprosný a pokud bude Maďarsko průběžně modernizovat Gripeny, tak je dosti možné, že budou na úrovni F-16V dřív než Slovensko získá relevantní operační schopnosti na F-16 Block70.
    Navíc je tak trochu úsměvná ona slovenská rádoby rivalita vůči Maďarsku. F-16 Block70 si Slovensko nekoupilo proto, aby mělo výkonnější stroje, než má nyní Maďarsko, ale bylo to jen politické rozhodnutí. Snad nemusím připomínat to, že USA se velmi snaží aby jejich zbraně šli v Evropě na odbyt. Prober se.
    Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
     00:12 16.02.2019

     Pozerám, že fantazírovanie o slovensko-maďarská rivalite je akási česká mánia. :-) Ja osobne nič také nebadám a SK-HU vzťahy sú asi najlepšie za posledných 100 rokov. F -16 predsa ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Pozerám, že fantazírovanie o slovensko-maďarská rivalite je akási česká mánia. :-) Ja osobne nič také nebadám a SK-HU vzťahy sú asi najlepšie za posledných 100 rokov. F -16 predsa plánujú v dosť veľkom množstve obstarať napríklad Rumuni a z nich Maďarom hrabe podstatne viac.
     Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      10:49 16.02.2019

      Nevim, kdo tady píše, že Maďarsku hrabe, protože Slovensko koupilo Block70 a nyní zase, že Maďarsku hrabe protože Rumunsko chce koupit staré F-16. To z české strany neslyšíš.

      Nevim, kdo tady píše, že Maďarsku hrabe, protože Slovensko koupilo Block70 a nyní zase, že Maďarsku hrabe protože Rumunsko chce koupit staré F-16. To z české strany neslyšíš.

     • Gibon
      10:50 16.02.2019

      Tiez ma vzdy bavia tieto bajky. Ako sa tu neznasame, na juznom Slovensku sa nedohovorime, a podobne kokotiny od chlapcov z Prahy :-D :-D vzdy ma to rozveseli na diskusiach.

      Tiez ma vzdy bavia tieto bajky. Ako sa tu neznasame, na juznom Slovensku sa nedohovorime, a podobne kokotiny od chlapcov z Prahy :-D :-D vzdy ma to rozveseli na diskusiach.

 • Luky
  14:32 15.02.2019

  @článek k nákupům zbraní: Čím dříve si tato pravidla „realpolitiky“ uvědomí Česká republika, tím lépe pro nás pro všechny.

  Mno ne tak zcela doslovně.
  Zásadní je zapojování ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @článek k nákupům zbraní: Čím dříve si tato pravidla „realpolitiky“ uvědomí Česká republika, tím lépe pro nás pro všechny.

  Mno ne tak zcela doslovně.
  Zásadní je zapojování domácího průmyslu (tam kde je to možné) - pokud se nezavede zákon, který by nákupem pověřil např. natisklé biliony z ČNB, i když i tam peníze jako peníze a musí se vynaložit co nejúčelněji.

  Princip placení výpalného zní logicky, ale je to ubohost.
  Samozřejmě, že politické hledisko nákupu je nemalou složkou rozhodování, je ale empiricky dokázané, že "když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají". Poplácají po ramenou jak hezky kupujete a druhý den si pojedou svoji.

  Každý nákup musí být těžce racionální i co do efektivity pořizovaného systému. Hádám ale, že toto vyjádřený názor v článku bere jako samozřejmost.
  Skrýt celý příspěvek