Závody ve zbrojení ve střední Evropě? Maďarsko nakupuje zbraně za miliardy

Závody ve zbrojení ve střední Evropě? Maďarsko nakupuje zbraně za miliardy
Maďarsko se údajně vážně zajímá o americké stíhačky F-35A Lightning II. / USAF (Zvětšit)

Maďarsko je evropskými zeměmi a médií často označováno jako skoro-diktatura. Takové označení však nebrání tomu, aby dvě nejvýznamnější země Evropské unie, tedy Německo a Francie, dodaly této „diktatuře“ zbraně za miliardy euro. Jak se říká… „nákup zbraní dělá přátele“. Ostatně Maďarsko v posledním roce nakoupovalo zbraně tempem, o kterém se může České republice nebo Slovensku jenom zdát.

Seznam nakupovaných zbraní za rok 2018 je v případě Maďarska obdivuhodný z několika hledisek. Vždyť nákup vojenské techniky je manažerský a odborně velmi složitý, politicky citlivý a finančně náročný. Ve skutečnosti nákup zbraní zvyšuje jak schopnost armády, tak (a to především) posiluje zahraničně-politické postavení země a pomáhá navazovat ekonomické, politické a bezpečnostní vztahy s vybranými zeměmi.

Pro našince je v tomto smyslu nepochybně zajímavé, že maďarská armáda v roce 2018 objednal české ruční zbraně i vrtulová letadla Zlin.

Seznam maďarských nákupů za rok 2018:

 • Tisíce pistolí CZ P-07;
 • Tisíce pistolí CZ P-09;
 • Tisíce útočných pušek CZ BREN 2;
 • Tisíce samopalů CZ Scorpion Evo 3;
 • Tisíce pancéřovek Carl Gustaf M4;
 • 20 vrtulníků Airbus H145M;
 • 16 vrtulníků Airbus H225M;
 • Dvě dopravní letadla Airbus 319 (použité);
 • Dva bizjety Dassault Falcon 7Xs (použité);
 • Dvě výcvikové letadla Zlin 143 Lsi;
 • 44 tanků Leopard 2A7+;
 • 24 samohybných houfnic PzH 2000;
 • 12 čtyřkolek Polaris MRZR Sandblowers;
 • 27 nákladních vozidel Rába H14;
 • 100 autobusů Currus Aries;
 • 550 SUV Suzuki Vitara;
 • 10 hasičských vozidel Volkswagen T6;
 • 80 minibusů Volkswagen T6 (pro devět osob);
 • 12 minibusů Mercedes Sprinter (pro 21 osob);
 • 70 lehkých nákladních automobilů Crafter Volkswagen.

Ač nebyla výše kontraktů zveřejněná, můžeme bezpečně říct, že se pohybujeme minimálně ve vyšších desítkách miliard korun. Detaily smluv neznáme, myslíme tím například rozsah nově budovaného provozního zázemí (především pro tanky, houfnice a vrtulníky), nakupované provozní příslušenství (nástroje, přípravky, manipulační a obslužná technika, atd. atd.), náhradní díly, technická podpora, školení, munice atd. Cena za všechny výše uvedené zbraňové systémy však může bez problémů dosáhnout 100 miliard Kč. Samozřejmě je otázkou, zda všechny peníze jdou z rozpočtu maďarského ministerstva obrany (MMO) nebo i ze státního rozpočtu.

Nejdražší položkou je nákup vrtulníků Airbus ‒ na této dodávce se budou podílet firmy z Německa a Francie. Dalším obřím kontraktem je dodávka nejnovějších tanků Leopard 2A7+ a houfnic PzH2000 od německé KMW (Krauss-Maffei Wegmann). Dále je zde nákup švédských pancéřovek Carl Gustaf a českých ručních zbraní, které se budou licenčně vyrábět v maďarském městě Kiskunfélegyháza.

Za posilováním maďarské armády stojí čím dál větší maďarská asertivita na světové politické a bezpečnostní scéně. Viktor Orbán při uvádění generála Ference Koroma, nového náčelníka generálního štábu maďarské armády, na jaře 2018 do funkce uvedl, že „silné Maďarsko nemůže existovat bez silné armády“ a že „stát, který nemůže chránit svou zemi, si to [ochranu] nezaslouží.“

Nový náčelník štábu Ferenc Korom při svém jmenování požádal Orbána, aby obnovil „moderní, schopnou a výkonnou domácí armádu, která bude schopna konkurovat ozbrojeným silám jakéhokoliv jiného národa.“

Jak uvedla agentura ČTK, včera 14.2. Orban prohlásil, že chce urychlit rozvoj maďarské armády, aby se mohla ubránit útoku z „jakéhokoli směru“. Premiér podle agentury AFP zdůraznil, že bezpečnostní záruky NATO nestačí. „NATO je velmi důležité, ale nevěřím, že by vojenská bezpečnost Maďarska měla být založena na NATO,“ řekl v rozhovoru s týdeníkem Figyelö.

Maďarský premiér v rozhovoru mimo jiné upozornil na nedostatek solidarity spojenců v případě vypálení maďarského kulturního centra v sousední Ukrajině, zemi usilující o vstup do NATO. „Bomba exploduje v centru ukrajinských Maďarů pár kilometrů od hranic NATO a nikdo neřekne ani slovo, včetně Spojených států,“ řekl Orban.

Orbánovy výroky byly zveřejněny tři dny po návštěvě šéfa americké diplomacie Mika Pompea v Budapešti, během které obě země diskutovaly o spolupráci v ekonomické a vojenské oblasti. Pompeo současně vyzýval Budapešť, aby se odklonila od Moskvy, ale Orban uvedl, že sice silně podporuje evropskou vojenskou spolupráci, nicméně hájil také „plodnou ekonomickou spolupráci s Ruskem“.

„Zájmy Maďarska a Spojených států se v některých oblastech překrývají a v jiných se liší. Mají své vlastní zájmy, stejně jako my máme svoje,“ uvedl Orban a dodal, že „pokud hledáme příležitosti pro spolupráci mimo NATO, musíme mít vždy na paměti, že v zahraniční politice Spojených států pro střední Evropu neexistuje trvalý politický prvek.“ Podle Orbana tedy Spojené státy ve střední Evropě nemají skutečné politické zájmy.

Jednou z možností (ne-li jedinou), jak upoutat pozornost a politickou sílu Spojených států ke střední Evropě je nákup amerických zbraní. Orbanová vláda proto uvažuje o nákupu norského systému protivzdušné obrany (PVO) NASAMS (Norwegian Advanced Surface to Air Missile System), který využívá americké rakety AMRAAM. Počet kompletů ani cena nebyla zveřejněná, ale podle maďarského deníku 24.hu půjde o nejdražší projekt maďarské armády. Podle Tibora Benka, ministra MMO, Budapešť objedná nové raketové systémy PVO v první polovině letošního roku. Ministr se ale o NASAMS přímo nezmiňoval. 

Podle maďarského deníku Népszava se americké firmy mohou dokonce podílet v projektu náhrady kolových obrněných transportérů BTR-80. Podle stejného zdroje se USA zapojí i do náhrady dopravních letounů An-26 maďarského letectva.

Opravdovou „lahůdkou“ jsou spekulace maďarských médií o možném nákupu stíhaček F-35 Lightning II pro maďarské letectvo. Podle serveru 24.hu v roce 2026 vyprší pronájem Gripenů a maďarská vláda vážně uvažuje o nákupu letadel páté generace, tedy F-35A Lightning II. S tím určitě souvisí i kritika švédské vlády vůči Maďarsku. Například švédská ministryně zahraničí Margot Wallströmová uvedla, že „Maďarsko je problematické, protože při mnoha příležitostech brání EU, aby mluvila jedním hlasem.“

V každém případě nákup F-35 je velice prestižní záležitost a uděluje dané zemi symbolický punc (což je ale na mezinárodní scéně důležité) vyspělosti a politické stability (s tím třeba i souvisí lepší rating Maďarska a levnější úvěry). Nákup F-35 samozřejmě také kýženým způsobem upoutá zájmy Washingtonu v Maďarsku a střední Evropě.

Jak uvádí maďarské deníky, nákup evropských a amerických zbraní dává silnou munici maďarské diplomacii, která musí čelit kritice z evropských zemí a evropských levicových mainstreamových médií. Nejjednodušším způsobem, jak umlčet kritické země, je od daných zemí koupit zbraně. Ostatně s Norskem po nákupu kompletů NASAMS snad dojde k udobření po diplomatické roztržce z roku 2014. V tomto roce vláda Orbána obvinila neziskovou organizaci Ökotárs, že za peníze z Norských fondů vyvíjí v Maďarsku politickou protivládní činnost. Norská vláda pak obvinila maďarskou vládu pro údajné podkopávání demokratických institucí. Podobně pozitivně může maďarsko-švédské vztahy ovlivnit nákup pancéřovek Carl Gustav.

S rostoucí silou maďarské armády souvisí i rostoucí rozpočet MMO ‒ letos MMO dostane 513 miliard forintů (1,57 miliardy euro), což je o 86 miliard forintů více, než v roce 2018. Ostatně v roce 2016 maďarská vláda přijala závazek, podle kterého bude ročně zvedat výdaje MMO o 0,1 % HDP.

Nárůst vojenských výdajů je však patrný po celé Evropě, zejména po ruské anexi Krymu v roce 2014, která rozbila narativ evropských zemí o nekonečném míru v Evropě. Další ránu tomuto narativu způsobil nástup Donalda Trumpa do úřadu a odklon USA od Evropy (a Ruska) směrem k Číně. Evropské země již nemohou dále počítat s automatickým luxusem ochranné ruky Spojených států (a s automatickým luxusem politické podpory Washingtonu) a musí se připravit na politický střet s Ruskem, bez podpory „velkých“ Spojených států za zády. Ostatně Spojené státy budou plně upoutány v mocenském soupeření s Čínou o prostor Tichého oceánu.

V každém případě maďarská armáda po rocích naprostého přehlížení a zanedbávání dostane moderní vybavení, které skokově zlepší (resp. může zlepšit) její schopnosti. Nákupem moderních zbraní se však armáda nestává automaticky výkonnou a schopnou. Maďarská armáda se musí naučit tyto zbraně ovládat, provozovat, udržovat, zabezpečit školení, vyvinout nové způsoby, taktiky a doktríny nasazení těchto zbraní a udržet zbraně bojeschopné po dobu 30 až 40 let.

Zároveň Maďarsko plně pochopilo, že pokud chce mít politickou, bezpečnostní a hospodářskou podporu od klíčových zemí Evropy a USA, nejjednodušší, nejrychlejší a nejefektivnější cestou je od těchto zemí nakupovat zbraně. Čím dříve si tato pravidla „realpolitiky“ uvědomí Česká republika, tím lépe pro nás pro všechny. Státy jako Rumunsko, Polsko i Slovensko si to už uvědomily.

Podle Magyari Pétera, autora článku „Od sovětské okupace Maďarsko nekupovalo tolik zbraní“ Ukrajina, Bulharsko, Rumunsko a Polsko rozvíjí svou armádu ze strachu z ruské invaze. Takový strach z ruské invaze v Maďarsku nepanuje, ale podle Pétera vojenské „nákupy sousedů již motivují domácí investice”.

„Zatím zde není velký závod ve zbrojení, ale změna v posledních desetiletích je velkolepá,” píše Péter.

Zdroj: ČTK, !!!444!!!, 24.hu, Népszava

 
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o licenční výrobě zbraní České zbrojovky, včetně ...

Maďarsko kupuje vrtulníky H145M

Maďarsko podobně jako Česká republika řeší obměnu vrtulníků svých ozbrojených sil. Zatímco Česká ...

Maďarsko kupuje víceúčelové vrtulníky Airbus H225M Caracal

V pátek 14. prosince se Maďarsko smluvně zavázalo nakoupit 16 víceúčelových vrtulníků Airbus H225M ...

Maďarsko kupuje tanky Leopard 2A7+ a houfnice PzH 2000

Maďarsko pokračuje ve spanilé jízdě v nakupování moderní vojenské techniky. V posledních dnech jsme ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • PavolR
  10:22 15.11.2022

  Štátny tajomník zodpovedný za zbrojenie bol odvolaný: https://mandiner.hu/cikk/20221... Zatiaľ nie je jasné, či kvôli inej funkcii, ...Zobrazit celý příspěvek

  Štátny tajomník zodpovedný za zbrojenie bol odvolaný:
  https://mandiner.hu/cikk/20221...
  Zatiaľ nie je jasné, či kvôli inej funkcii, alebo čomu ...Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  13:52 05.11.2021

  Maďarsko asi smeruje k nákupu tureckých KARAYEL:
  https://jogalappal.hu/karayel/...
  Včera bolo testovanie v Maďarsku a je v tom firma HT Division, cez ktorú ide aj obstaranie 4x4.

  Maďarsko asi smeruje k nákupu tureckých KARAYEL:
  https://jogalappal.hu/karayel/...
  Včera bolo testovanie v Maďarsku a je v tom firma HT Division, cez ktorú ide aj obstaranie 4x4.

  • Jura99
   15:32 05.11.2021

   ti Turci jsou fakt dobří, opět si nezbývá než postesknout, že takovýto trochu poupravený UL letounek nikdo zde nedělá.

   ti Turci jsou fakt dobří, opět si nezbývá než postesknout, že takovýto trochu poupravený UL letounek nikdo zde nedělá.

 • Ableton
  11:42 05.09.2021

  The Gripen will stay for a while.

  https://www.portfolio.hu/globa...

  The Gripen will stay for a while.

  https://www.portfolio.hu/globa...

  • mikojan29
   20:42 05.09.2021

   Tak nejak som to očakával, F-35 je trochu iný level (hlavne finančne) ako pušky, BVP a húfnice. Nedá sa kúpiť všetko naraz.

   Tak nejak som to očakával, F-35 je trochu iný level (hlavne finančne) ako pušky, BVP a húfnice. Nedá sa kúpiť všetko naraz.

   • Jura99
    09:18 06.09.2021

    ona ale otázka není jestli Gripen nebo F-35, protože Gripenu zbývá zhruba čtyřikrát kratší životnost než nové F-35. Spíš jde o to, že po skončení nájmu mají Maďaři přechod Gripenů ...Zobrazit celý příspěvek

    ona ale otázka není jestli Gripen nebo F-35, protože Gripenu zbývá zhruba čtyřikrát kratší životnost než nové F-35. Spíš jde o to, že po skončení nájmu mají Maďaři přechod Gripenů do vlastnictví připravený ve smlouvě a zřejmě za neodolatelných podmínek (neznám detaily). Pak samozřejmě dává smysl to, co se píše v článku, odložit rozhodnutí o pár let, protože si nemohou dovolit udělat chybu za velké peníze.Skrýt celý příspěvek

    • mikojan29
     20:25 06.09.2021

     Ja o voze, ty o koze.
     Stačilo povedať "nemôžu si to dovoliť", nie žu si nemôžu dovoliť urobiť chybu. Evidentne na to nemajú, tak okolo toho to zaobalia do politických rečí.

     Ja o voze, ty o koze.
     Stačilo povedať "nemôžu si to dovoliť", nie žu si nemôžu dovoliť urobiť chybu. Evidentne na to nemajú, tak okolo toho to zaobalia do politických rečí.

 • PavolR
  19:09 13.12.2019

  Vyšlo na svetlo sveta, kam všade lietali maďarské armádne A-319 a Falcony, ktoré oficiálne údajne vôbec, ale vôbec nie sú vládne lietadlá, ale majú sa používať výlučne pre potreby ...Zobrazit celý příspěvek

  Vyšlo na svetlo sveta, kam všade lietali maďarské armádne A-319 a Falcony, ktoré oficiálne údajne vôbec, ale vôbec nie sú vládne lietadlá, ale majú sa používať výlučne pre potreby armády: https://atlatszo.hu/2019/12/12... :-DSkrýt celý příspěvek

 • PavolR
  12:59 16.09.2019

  Podľa dnes publikovaných informácií denníka Népszava čakajú maďarskú armádu v dohľadnom čase reorganizácia a masívne čistky, ktoré sa dotknú aj stoličky ministra vlastibrany. Je mu ...Zobrazit celý příspěvek

  Podľa dnes publikovaných informácií denníka Népszava čakajú maďarskú armádu v dohľadnom čase reorganizácia a masívne čistky, ktoré sa dotknú aj stoličky ministra vlastibrany. Je mu vytýkaná neschopnosť realizovať modernizáciu armády a prilákať do jej radov mladých ľudí - dlhodobo totiž nie je schopná dopĺňať stavy po odchádzajúcich vojakoch: https://nepszava.hu/3050172_ha... Skrýt celý příspěvek

  • Flader
   14:59 16.09.2019

   Presiakli už aj konkrétne informácie, ako by mohla reorganizácia vyzerať?

   Presiakli už aj konkrétne informácie, ako by mohla reorganizácia vyzerať?

   • PavolR
    18:24 16.09.2019

    V samotnom článku je písané odňatie firiem, patriacich pod "vlastibranu" a ich pridelenie Maďarskému národnému správcovi majetku, pričom je otázne, či nebude odobraté aj ...Zobrazit celý příspěvek

    V samotnom článku je písané odňatie firiem, patriacich pod "vlastibranu" a ich pridelenie Maďarskému národnému správcovi majetku, pričom je otázne, či nebude odobraté aj vydavateľstvo. Kartografická a komunikačná služba bude čiastočne transformovaná do Geoinformačnej služby a zvyšok zanikne. No a najviac ma pobavilo, že ich oddelenie pre styk s verejnosťou zanikne a jeho úlohy prejdú pod Kanceláriu predsedu vlády. :-DSkrýt celý příspěvek

   • PavolR
    20:04 16.09.2019

    Ono z kremlinologického pohľadu to vyzerá tak, že ide o ďalšie dejstvo v snahy Kancelárie predsedu vlády, vedenej Antalom Rogánom, o ovládnutie a podriadenie si ministerstva ...Zobrazit celý příspěvek

    Ono z kremlinologického pohľadu to vyzerá tak, že ide o ďalšie dejstvo v snahy Kancelárie predsedu vlády, vedenej Antalom Rogánom, o ovládnutie a podriadenie si ministerstva vlastibrany, do ktorého teraz tečú obrovské peniaze. Už v predošlom dejstve boli odvolaní viacerí vojaci z rôznych funkcií a nahradení práve Rogánovými úradníkmi.
    Vojaci by napríklad veľmi chceli, aby sa nakúpili Pumy a robia nátlak vysielaním rôznych informácií, zatiaľ čo na predsedníctve vlády majú evidentne iné predstavy o nakladaní s pričlenenými financiami...Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   09:45 18.09.2019

   Reakcia maďarského ministra vlastibrany: https://nepszava.hu/3050505_be...

   Reakcia maďarského ministra vlastibrany: https://nepszava.hu/3050505_be...

 • PavolR
  13:51 21.05.2019

  A ešte taká taká prkotinka - výrobky České zbrojovky na maďarských príležitostných známkach: https://jogalappal.hu/wp-conte...

  A ešte taká taká prkotinka - výrobky České zbrojovky na maďarských príležitostných známkach: https://jogalappal.hu/wp-conte...

 • PavolR
  13:21 21.05.2019

  Objavili sa správy, že Maďarsko nakúpi turecké vozidlá Ejder Yalçın 4x4 a Yörük 4x4: 1.- ...Zobrazit celý příspěvek

  Objavili sa správy, že Maďarsko nakúpi turecké vozidlá Ejder Yalçın 4x4 a Yörük 4x4:
  1.- https://www.dailysabah.com/def... , 2.- https://www.janes.com/article/... Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   08:31 22.05.2019

   Ani päť dní po prezentácii vozidiel s výsostnými znakmi maďarskej vlastibrany ešte nie je známe, koľko tureckých vozidiel Maďarsko vlastne obstaralo/obstaráva: ...Zobrazit celý příspěvek

   Ani päť dní po prezentácii vozidiel s výsostnými znakmi maďarskej vlastibrany ešte nie je známe, koľko tureckých vozidiel Maďarsko vlastne obstaralo/obstaráva: https://hvg.hu/cegauto/2019052... Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  19:24 11.05.2019

  Podľa amerického veľvyslanca v Budapešti, Davida Cornsteina, bude popri zmluve o nákupe plynu od ExxxonMobilu, ohlásená aj miliardová zbrojná zákazka s firmou Lockheed Martin a ...Zobrazit celý příspěvek

  Podľa amerického veľvyslanca v Budapešti, Davida Cornsteina, bude popri zmluve o nákupe plynu od ExxxonMobilu, ohlásená aj miliardová zbrojná zákazka s firmou Lockheed Martin a ďalšia s inou nemenovanou firmou (pravdepodobne Raytheonom): https://444.hu/2019/05/11/orba...

  Vzhľadom na veľkosť sumy Maďarsko pravdepodobne nehodlá kúpiť NASAMS, o ktorom sa pôvodne špekulovalo, lebo toho podmienkou by bolo, aby Nórske fondy v Maďarsku neboli prerozdeľované od režimu nezávislou inštitúciou.
  Čo sa maďarských rokovaní s Lockheedom týka, tak síce môže ísť kľudne aj o dopravné lietadlá (alebo obyčajnú sľubotechnu), každopádne to majú asi maďarské Gripeny tak či tak dosť nahnuté pre aktuálny švédsko-maďarský diplomatický konflikt ohľadom kritiky stavu demokracie a ľudských práv.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  18:51 11.04.2019

  Iba tak na okraj - maďarské Mig-29 a komponenty k nim sa znova nepodarilo vydražiť. Vyvolávacia cena bola 2,8 Mld forintov: https://index.hu/belfold/2019/... Zobrazit celý příspěvek

  Iba tak na okraj - maďarské Mig-29 a komponenty k nim sa znova nepodarilo vydražiť. Vyvolávacia cena bola 2,8 Mld forintov: https://index.hu/belfold/2019/... Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  10:28 07.03.2019

  Maďarské vládne médium Magyar Nemzet, dnes ráno uverejnilo článok, odvolávajúci sa na armádne zdroje, podľa ktorého budú v roku 2026 Gripeny nahradené lietadlami piatej generácie. ...Zobrazit celý příspěvek

  Maďarské vládne médium Magyar Nemzet, dnes ráno uverejnilo článok, odvolávajúci sa na armádne zdroje, podľa ktorého budú v roku 2026 Gripeny nahradené lietadlami piatej generácie. V článku sa odvolávajú na to, že v roku 2026 budú už zastarané, a že boli v posledných rokoch problémy s dodávkami náhradných dielov a munície: https://magyarnemzet.hu/belfol... Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  06:09 21.02.2019

  Nie wiem czy już było... Trump podpisał embargo na dostawy f35 dla Turcji .

  Nie wiem czy już było... Trump podpisał embargo na dostawy f35 dla Turcji .

 • lalalik
  09:39 20.02.2019

  A to v článku ještě chybí plánované pořízení L-39NG pro maďarské letectvo :-)

  A to v článku ještě chybí plánované pořízení L-39NG pro maďarské letectvo :-)

  • PavolR
   20:44 22.07.2019

   Nie, nechýba. Kúpili namiesto nich Zliny! ;-)

   Nie, nechýba. Kúpili namiesto nich Zliny! ;-)

 • Lukas
  18:48 18.02.2019

  Panowie - mniej polityki. Ciężko jest oceniać "sytuacje wewnętrzną" państwa wo ktorym sie czyta w gazetach. Ja sam jak czasem przeczytam o PL w "Der Spiegel" czy inny "The ...Zobrazit celý příspěvek

  Panowie - mniej polityki.

  Ciężko jest oceniać "sytuacje wewnętrzną" państwa wo ktorym sie czyta w gazetach.

  Ja sam jak czasem przeczytam o PL w "Der Spiegel" czy inny "The Independentt" to się zastanawiam - w jakim kraju żyję?

  Nie wiem czy Orban jest "dyktatorem" czy nim nie jest...
  Wiem natomiast że militarnie nie jest on zagrożeniem ani dla Słowaków, ani Rumunów...

  A to że kupuje uzbrojenie - a ile lat można eksploatować stare kałasznikowy?
  T-72M? - a kiedy je modernizowano?

  Właśnie... Zakupy uzbrojenia to konieczność...
  Konieczność i polityka. myślę ze to nie jest przypadek że śmigłowce są francuskie, a czołgi i haubice niemieckie...

  W końcu nic tak nie "zbliża" jak pieniądze...Skrýt celý příspěvek

 • Karlos73
  14:19 18.02.2019

  Pridám sem aj ja troška vody do mlynu .:) Čo možno kvitovať je, že Maďarsko začalo s modernizáciou svojej armády, a ohlásené nákupy , prípadne už realizované budia rešpekt. A tým ...Zobrazit celý příspěvek

  Pridám sem aj ja troška vody do mlynu .:)
  Čo možno kvitovať je, že Maďarsko začalo s modernizáciou svojej armády, a ohlásené nákupy , prípadne už realizované budia rešpekt.
  A tým pádom aj istú (historickú) ostražitosť...
  Musím dať za pravdu PavolR s jeho charakteristikou vlády Orbána v Maďarsku, a čiastočne aj Palovi Satkovi. Orbánovi sa cez zmeny zákonov a ústavy podarilo upraviť stav tak, že dnes je najsilnejšou a najúspešnejšou stranou v MR po roku 1989. Ovládli média, štátnu správu, Národnú banku MR (kde bol v minulosti konflikt medzi Orbánom a guvernérom NB), snažia sa ovládnúť akademickú pôdu, univerzity... Orbán nabral trajektóriu Erdogana (kde s Tureckom koreluje...) .
  K opatrnosti susedov MR smerujú aj vyjadrenia z posledných rokov, čelných predstaviteľov FIDESZu a Orbána, ich nacionalistické prejavy pre vnútorné publikum. Je pravda, že čo sa týka spolupráce V4 tak tu Orbán drží slovo a "bojuje" za V4 v rámci EU.
  Čo sa týka nákupov vojenskej techniky Maďarskom, tam by som bol troška skeptický. Snívať o F-35, keď ešte nedávno inestovali nemalé finančné prostriedky do svojich JAS 39EBS MR, mi príde ako investícia vyhodená komínom. Je možné, že Magyar Honvédség MH plánujú navýšiť počet svojich stíhačiek nad 14... Maďarsko ale neplní už niekoľko rokov rozpočtové pravidlá EU, schodok verejných financií majú nad 3% , ich verejný dlh na HDP klesol z 83% k 74% ! (tým že FIDESZ ovláda NBM, je možné že dochádza aj k skreslovaniu údajov) . Maďari podľa mňa moc vyskakovať nemôžu, pre vysoký verejný a štátny dlh , popri tom financujú (kupujú si) zahraničných Maďarov hlavne v chudobnejších štátoch ako je MR, cez dvojité občianstvo, podorujú a prispievajú na kultúru, šport, rekonštrukcie pamiatok, prispievajú na infraštruktúru v okolitých štátoch (s výnimkou Rakúska). Preto by som s veľkou opatrnosťou sledoval kroky a vývoj v MR v najbližších rokoch. Provokácie na Ukrajine v Zakarpatsku, s prepojením na MR , otvárajú oči...Skrýt celý příspěvek

 • Tango23
  11:09 18.02.2019

  Jelikoz zeme stredni Evropy nejsou v soucasnosti v primem ohrozeni vnejsim vojenskym nepritelem, bylo by vhodne udrzovat specializovana vojska s vysokymi naklady, jako napriklad - ...Zobrazit celý příspěvek

  Jelikoz zeme stredni Evropy nejsou v soucasnosti v primem ohrozeni vnejsim vojenskym nepritelem, bylo by vhodne udrzovat specializovana vojska s vysokymi naklady, jako napriklad - raketova (krome povinnych poctu vyplyvajicich z ochrany vzdusneho prostoru Ceske republiky) a delostrelecka na linii obrany NATO. Umoznilo by to zemim, ktere jsou geograficky nejvice v ohrozeni, zredit naklady, ktere logicky musi nest s duvodu moznych rizik a z druhe strany, by to zajistilo kontinuitu vycviku a udrzeni lidskeho a technickeho "know-how" pri obsluze a vyvoji takovych systemu. Vse v ramci bilateralnich dohod. Zde uz nastava obrovsky prostor z hlediska vykladu takovych politicko-vojenskych smluv a jejich uplatnovani vne, ci v ramci NATO, z duvodu ramcovych dohod s RF pri rozsirovani NATO na prelomu milenia.
  Mala poznamka na konec. Malokdo uz dnes pochybuje o "male katastrofe" pri vyvoji a provozovani multinarodniho evropskeho projektu "Eurofighter". Jak tedy nepredpokladat novou cernou diru pri projektu letedel 6. generace v takovem slozeni, celkove se zadluzenou Italii a Francii ? Nebylo by vhodnejsi slozeni Nemecko, Svedsko, kdyz Francouzi stjene deklaruji pokracovani v projektu Rafaele ? A to, co zejmena odlisuje nove generace letounu je komunikacni technika, elektronicke prehledove systemy a takticke systemy vedeni boje. V oblasti motoru nelze zapominat ani na Ukrainu a Antonov a jejich ambice/nutnost! Vyvojare, zkusennosti a konstruktery maji urcite k zaplaceni (narozdil od tech evropsky k nezaplaceni :) ) Aero by se urcite ve vyrobe komponentu pote neztratilo :)
  (Sorry za chyby, opravovat to po sobe nebudu)Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   11:22 18.02.2019

   " Umoznilo by to zemim, ktere jsou geograficky nejvice v ohrozeni, zredit naklady, ktere logicky musi nest s duvodu moznych rizik a z druhe strany, by to zajistilo kontinuitu ...Zobrazit celý příspěvek

   " Umoznilo by to zemim, ktere jsou geograficky nejvice v ohrozeni, zredit naklady, ktere logicky musi nest s duvodu moznych rizik a z druhe strany, by to zajistilo kontinuitu vycviku a udrzeni lidskeho a technickeho "know-how" pri obsluze a vyvoji takovych systemu. Vse v ramci bilateralnich dohod."

   To si představuješ jak? Státy i když jsou v NATO, se mají být schopny ubránit sami. Jen v Evropě se to vykládá jako "kašlání na Armádu".
   Pokud u nás bude mít jen armádu "pro udržování", tak takový Fra, Spa, by ji podle téhle teorie mohli rovnou zrušit, když jsou až někde ve 4 řadě ohrožení...Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  08:02 18.02.2019

  Označit Viktora Orbana aj ked v uvodzovkach za diktatora je zlomyselnost založena na nepoznani madarskej reality poslednych desatroči. Orban je legimnym priemierom na zaklade plne ...Zobrazit celý příspěvek

  Označit Viktora Orbana aj ked v uvodzovkach za diktatora je zlomyselnost založena na nepoznani madarskej reality poslednych desatroči. Orban je legimnym priemierom na zaklade plne demokratickych volieb, ktory robi vnutornu a zahraničnu polituku s ktorou suhlasi väčšina jeho spoluobčanov. Plus v ramci V4 vždy obhajuje regionalne zaujmi tychto krajin. To, že sa časti madarskej spoločnosti (označmeju ako peštianska kavarna) jeho politika nepači, nie je špecificky problem len Orbana a Madarska, ale je to problem aj ostatnych krajin V4, ked pomyleni a velakrat plateni aktiisti sa snažia presadit hospodarske zaujmi svojich zadavatelov. Ano, Orban "znarodnil" čast lacno predanych a zapadnymi majitelmi vypalnicky použivanych siety, stanovil zasadu, že kurz uzatvoreny pri zmluve o hypoteke a uvere voči zahraničnej banke je od podpisu zmluvy nemenny a ani nahodou netuži aby sa Madarska stal schyzofrenicky štat obavajuci sa nezakonne primigrovanej muslimskej menšiny.
  Obnova armady je založena na stabilizacii madarskeho hospodarstva a vhodnych uverovych podmienkach, ktore teraz panuju. Pri zozname je nazorne vidiet o čo rozumnejšie je vykonat vyber na zaklade zodpovednosti a nie alibistickym "vyberovym" konaniím "slniečkarsko-uplatkarskeho" typu.Skrýt celý příspěvek

  • Snownomad
   08:08 18.02.2019

   lip bych to neřekl, aspoň někomu tady funguje mozek, díky

   lip bych to neřekl, aspoň někomu tady funguje mozek, díky

  • Slavoslav
   09:00 18.02.2019

   ech ty sa v madarskej politickej situacii vyznas tak ako v INS a pochvala to nieje ani nahodou

   ech ty sa v madarskej politickej situacii vyznas tak ako v INS a pochvala to nieje ani nahodou

  • PavolR
   09:21 18.02.2019

   Zavádzate. Diktátor nie je definovaný svojou svojou vnútornou a zahraničnou politikou, ale absolútnou mocou v krajine a spôsobom, ako si ju udržiava. A Orbán má v Maďarsku ...Zobrazit celý příspěvek

   Zavádzate. Diktátor nie je definovaný svojou svojou vnútornou a zahraničnou politikou, ale absolútnou mocou v krajine a spôsobom, ako si ju udržiava. A Orbán má v Maďarsku absolútnu moc a kontrolu bez toho, že by mal podporu väčšiny obyvateľstva (stačí pozrieť volebné výsledky), pretože účelovo zmenil volebný systém tak, aby nemohol prehrať dokiaľ sa proti nemu celá opozícia bezo zvyšku nespojí - čo je nemožné. Teraz, keď sa začínajú reálne spájať proti Orbánovi, začína sa stupňovať ich prenasledovanie.

   Ale ani celkovo nie sú voľby v Maďarsku ani zďaleka plne demokratické, lebo tam značná nerovnosť medzi mediálnym priestorom poskytnutým Orbánovej štátostrane, financovaním kampane, ako i volebných právach občanov, kedy rodení občania Maďarska, žijúci a pracujúci v zahraničí, majú sťaženú možnosť hlasovať, zatiaľ tí, ktorým Orbán udelil dvojité občianstvo, môžu hlasovať listom, a ich zoznamy sú tajné. Hlasy chudobných občanov sa masovo kupujú za pár kíl zemiakov a zvážajú sa potom autobusmi k voľbám.

   Inak samozrejme je legitímnym predsedom vlády - ale to predsa boli aj komunisti.Skrýt celý příspěvek

   • palo satko
    10:09 18.02.2019

    Orban v poslednych volbach v koalicii s KDNP ziskal 133 kresiel v 199 člennom parlamente. Ak to nie väčšina, tak si zopakujte počty zo zakladnej školy. To že existuju aj ...Zobrazit celý příspěvek

    Orban v poslednych volbach v koalicii s KDNP ziskal 133 kresiel v 199 člennom parlamente. Ak to nie väčšina, tak si zopakujte počty zo zakladnej školy. To že existuju aj jednomandatove obvody nie Orbanova obštrukcia. V britanii su len jednomandatove obvody a nik nepiše somariny, že tam nie je demokracia.
    To, že media v Madarsku nie su rovnake ako SME a Deeeenko, je skôr požehnaním. Nedemokraticke je to, že krajine a aj u nas by chceli vladnut ludia, ktori nikym nezvoleni a za to pevne prisati k štatnemu cecku cez rozne nadacie, think tanky doplney o neschopnych lahko zmanipulovatelnych opozičnikov. Je to presne to čomu sa vravi "liberalna demokracia" system v ktorom sa kašle na nazor občana vo volbach, ale vladne z kabinetov darmožračov, dohodami oligarchov a za peniaze a prospech cudzich zaujmov.

    Spajat Orbana s komunistami je kravina. Orban bol excelentnym disidentom, zakladal Fidesz a mal svoj slavny prejav kde vyznal komunistov zavedenie demokracie a sovietsku armadu poslela domov, ked ešte u nas dnešni kovani antokomunsti svedomito plnili hospodarsky program KSČ. :).Skrýt celý příspěvek

    • Slavoslav
     10:27 18.02.2019

     a ked si to rozmenime na drobne tak zistime, ze ho volilo pod 50% volicov. Po odratani cca 220000 zahranicnych madarov ktorym za tymto ucelom rozdal obcianstvo a jedine co ich s ...Zobrazit celý příspěvek

     a ked si to rozmenime na drobne tak zistime, ze ho volilo pod 50% volicov. Po odratani cca 220000 zahranicnych madarov ktorym za tymto ucelom rozdal obcianstvo a jedine co ich s madarskom spaja je ze ich predkovia byvali niekedy v hornych uhrach by bol ten výsledok este horsi.

     a tento výsledok dosiahol za cenu cielenej likvidacie opozicnych medii a pri tragickej madarskej opozicii to na nejaku vacsinovu volu obyvatelov madarska nevyzera

     ako vrvaim tvoje znalosti su na urovni tych technickychSkrýt celý příspěvek

     • palo satko
      15:02 18.02.2019

      Slavoslav, 86% vyhratych jednomandtovych obvodoch a 45% celomadrskyh odovzanych hlasom je nedemokraticke? Kurna, tak prečo sa už davno Budapest humanitarne nebombarduje? kde su ...Zobrazit celý příspěvek

      Slavoslav, 86% vyhratych jednomandtovych obvodoch a 45% celomadrskyh odovzanych hlasom je nedemokraticke? Kurna, tak prečo sa už davno Budapest humanitarne nebombarduje? kde su sankcie, prečo sa sním Merkelka stiska? pišes capiny. Prečo čitaš Morvaya a Todovu, ked z teba robia pomylenca. Čo je to cielena likvidacia? ked sukromne medium zbankrotuje? U nas mame demokraciu, ked Sme vlastni Penta a Deenk ESET? To si naozaj myslíš, že Majster krabicoveho vína Peter Schutz je nezavisly?

      a čo sa tyka INS, zostal akysi nedokončeny. ešte mi dlhuješ tu riadenu strelu letiacu v atmosfere navadzanu len INS, ked už sme pritom.Skrýt celý příspěvek

     • Slavoslav
      15:17 18.02.2019

      sposob akym upravil volebny zakon je nedemokraticky. Pavol ti to uz rozviedol. A iste tie media zbankrotovali nahodou. Tak ako nahodou niekto len tak daruje svoje vlastnictvo do ...Zobrazit celý příspěvek

      sposob akym upravil volebny zakon je nedemokraticky. Pavol ti to uz rozviedol.

      A iste tie media zbankrotovali nahodou. Tak ako nahodou niekto len tak daruje svoje vlastnictvo do Orbanovych ruk. A nie nemyslim, si, ze media budu uplne nezavysle. Ale ked zostanu len tie zavysle na vlade tak to s demokraciou nema nic spolocne.

      https://www.denik.cz/ze_sveta/...

      a nedlhujem ti nic. 2x som ti tam uviedol dva konkretne priklady takých striel z 59-teho a 61-veho. Len ty si preukazal neuveritelnu schopnost nepochopit pisany text.Skrýt celý příspěvek

     • palo satko
      14:04 19.02.2019

      iste nadacia ktora vznikla v novembri 2018 pomohla Orbanovi vyhrat volby v aprily 2018, v roku 2014, v roku 2010, aj v roku 1998. Iste preto lebo Orban ma stroj času navigovany ...Zobrazit celý příspěvek

      iste nadacia ktora vznikla v novembri 2018 pomohla Orbanovi vyhrat volby v aprily 2018, v roku 2014, v roku 2010, aj v roku 1998. Iste preto lebo Orban ma stroj času navigovany podla INS z polovice minuleho storočia.Skrýt celý příspěvek

     • Slavoslav
      14:59 19.02.2019

      Palko, takto sa ta opytam. Rokov mas dost, to ta bavi takto verejne zo seba blbca robit, alebo ti za to platia? Lebo fakt neverim, ze tu diskutuje niekto tak blby aby nedokazal ...Zobrazit celý příspěvek

      Palko, takto sa ta opytam. Rokov mas dost, to ta bavi takto verejne zo seba blbca robit, alebo ti za to platia? Lebo fakt neverim, ze tu diskutuje niekto tak blby aby nedokazal pochopit par viet predtým ako na ne zareaguje co ty robis opakovane.Skrýt celý příspěvek

     • palo satko
      10:24 20.02.2019

      Slavoslav, uražat vždy začne ten, kto bol diskusii pekne prefackany. Je to ubohe, lebo uražka naozaj nie je argument.

      Slavoslav, uražat vždy začne ten, kto bol diskusii pekne prefackany. Je to ubohe, lebo uražka naozaj nie je argument.

     • Slavoslav
      10:56 20.02.2019

      Paľko, diskutovať sa dá s niekým kto je určitej rozumovej úrovni a diskutovať chce. Ak niekto reaguje úplne odveci tak je buď debil a nepochopil ani text na ktorý reaguje, alebo je ...Zobrazit celý příspěvek

      Paľko, diskutovať sa dá s niekým kto je určitej rozumovej úrovni a diskutovať chce. Ak niekto reaguje úplne odveci tak je buď debil a nepochopil ani text na ktorý reaguje, alebo je to troll ktorý zo seba vedome toho debila robí. Vyber si sám čo si. Ale ja ti vysvetľovať význam viet ktoré čítaš nebudem, to sa vráť do ZS. Keď som ti v predchádzajúcej diskusii napísal dva konkrétne príklady spĺňajúce tvoje špecifikácie reagoval si, ako keby si ich tam nevidel. To spĺňa tú prvú časť môjho príspevku a tu v tom pokračuješ. Ak to berieš ako svoje víťazstvo? Tak sa z neho teš.Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
     12:37 18.02.2019

     Ďalšie zavádzanie. Orbánova manipulácia nespočívala v jednomandátových obvodoch, ale zrušení druhého kola a prekreslením hraníc obvodov. Vytvoril taký systém s ktorým by vyhral aj ...Zobrazit celý příspěvek

     Ďalšie zavádzanie. Orbánova manipulácia nespočívala v jednomandátových obvodoch, ale zrušení druhého kola a prekreslením hraníc obvodov. Vytvoril taký systém s ktorým by vyhral aj voľby v rokoch 2006 a 2002, ktoré podľa pôvodného systému prehral.
     Len ako ilustrácia - Babiš po poslednom neúspechu vo voľbách do senátu nadhodil možnosť zrušenia druhého kola. Maďarsko je príkladom toho, prečo to chcel - aby sa väčšina nemohla spojiť a zvoliť protikandidáta.

     Orbán bol takým excelentným disidentom, že Maďarsko je dnes asi jedinou postkomunistickou krajinou, kde nie sú verejné zoznamy spolupracovníkov s tajnou službou. Je na nich priveľa fidesákov a aj samotný Orbán minimálne počas základnej vojenskej služby donášal na svojho kamaráta. Sovietsku armádu posielal domov v čase, keď už bolo badať, že aj tak pôjde a len tak mimochodom, iba nedávno nechal odstrániť pamätník Imreho Nagya, na ktorého pohrebe si vybudoval základy svojej kariéry.
     Dnes Orbán postupne oživuje praktiky režimu, do ktorého sa socializoval. Už v 2011 prehlásil, že Maďarov ako ázíjský národ treba držať nakrátko a ak bude demokracia v rozpore s "národnými záujmami", tak bude treba zaviesť iný systém. A aj ho postupne zavádza. Taký je demokrat. :-)Skrýt celý příspěvek

  • Czertik
   20:09 19.02.2019

   Ano jiste, orban neni diktator, uplne stejne jako erogan neni sultan.

   Ano jiste, orban neni diktator, uplne stejne jako erogan neni sultan.

 • Beld
  17:31 17.02.2019

  Za poslední rok se tady na AN diskuze pod články zvrhly v majoritu dementních komentujicích různými blbostmi nekriticky obhajujích svoje "koně" . Většina normálních lidí ...Zobrazit celý příspěvek

  Za poslední rok se tady na AN diskuze pod články zvrhly v majoritu dementních komentujicích různými blbostmi nekriticky obhajujích svoje "koně" . Většina normálních lidí diskutujících technicky k tématu to zabalila nebo diskutují jen příležitostně v určitých tématech . RIP AN :(

  ps : Alespoň že ty články stále +- ujdou .....Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
   10:11 18.02.2019

   Musím teda uznat, že víc arogantní příspěvek jsem dlouho nečetl. Pane, všiml jste si, že obsah AN je zdarma a nahoře v záložce máte křížek, na který můžete kliknout, pokud se Vám ...Zobrazit celý příspěvek

   Musím teda uznat, že víc arogantní příspěvek jsem dlouho nečetl. Pane, všiml jste si, že obsah AN je zdarma a nahoře v záložce máte křížek, na který můžete kliknout, pokud se Vám obsah nelíbí?
   Mimochodem, někdy na AN příjde 50 000 lidí denně, aˇž budete vědět, jak v diskuzi udržet jen odborníky a diskuzi na vysoké úrovni, dejte vědět.Skrýt celý příspěvek

   • Beld
    15:26 18.02.2019

    Pane Grohmanne to si doufám děláte legraci . To že , je v posledních letech problém udržet diskuze skoro všude v normálním rámci je samozřejmě pravda . Jako člověk co dělal před 20 ...Zobrazit celý příspěvek

    Pane Grohmanne to si doufám děláte legraci . To že , je v posledních letech problém udržet diskuze skoro všude v normálním rámci je samozřejmě pravda . Jako člověk co dělal před 20 lety skoro dekádu moderátora na impériu o tom vím své . Ale to nemění nic na realitě . Buď tomu podlehnete zcela , budete se snažit o moderaci nebo zavřete diskuzi . Vím jak to funguje . To nic nemění na tom , že ještě před rokem tady šlo +- normálně diskutovat . Nejvíce mě znepokojilo to , že považujete můj příspěvek za extrémně arogantní . Asi by jste se měl seznámit s definicí tohoto slova :( . Rezignovali jste . Vaše chyba .Skrýt celý příspěvek

    • Czertik
     20:17 19.02.2019

     A kdo by tu delal zadarmo moderatora ? Na 1 by to bylo moc prace.

     A kdo by tu delal zadarmo moderatora ? Na 1 by to bylo moc prace.

    • Jura99
     09:59 20.02.2019

     Marne hledam v teto diskusi nejaky vas odusevnely a profesionalni prispevek k veci, kdyz kritizujete ostatni coby dementni. Mozna bude take problem v tom, ze jste podle svych slov ...Zobrazit celý příspěvek

     Marne hledam v teto diskusi nejaky vas odusevnely a profesionalni prispevek k veci, kdyz kritizujete ostatni coby dementni. Mozna bude take problem v tom, ze jste podle svych slov profesional, ale z doby pred 20 lety. Primerena mira svobody v diskusich je naopak to, ceho by si mel clovek, tim spis profesional, velice vazit.Skrýt celý příspěvek

 • analytic
  11:34 17.02.2019

  Nejvíc mě pobavila Orbanova věta, že maďarská armáda musí být připravena bránit zemi “ze všech směrů”.

  Že by nám bratia Slováci zapomněli něco říct? :-)

  Nejvíc mě pobavila Orbanova věta, že maďarská armáda musí být připravena bránit zemi “ze všech směrů”.

  Že by nám bratia Slováci zapomněli něco říct? :-)

  • Jirosi
   12:40 17.02.2019

   Tohle je spíše takové "Putinovské" prohlášení typu: Rusko se musí bránit před Ukrajinou, po invazi Ruských jednotek.

   Tohle je spíše takové "Putinovské" prohlášení typu: Rusko se musí bránit před Ukrajinou, po invazi Ruských jednotek.

   • flanker.jirka
    14:36 17.02.2019

    zajímalo by mne, kde se takto putin vyjádřil? :-D pro pobavení dobrý, ale realita je docela krutá, prakticky všichni okolo, kteří zbrojí, se ohánějí svou vlastní bezpečností ...Zobrazit celý příspěvek

    zajímalo by mne, kde se takto putin vyjádřil? :-D pro pobavení dobrý, ale realita je docela krutá, prakticky všichni okolo, kteří zbrojí, se ohánějí svou vlastní bezpečností principem válčení všude mimo vlastní území, to se máme na co těšit, stačí se podívat co udělala s blízkým východem invaze do Iráku, a nemyslím si, že by to domino bylo ještě u konceSkrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     08:54 18.02.2019

     flanker.jirka: "stačí se podívat co udělala s blízkým východem invaze do Iráku, a nemyslím si, že by to domino bylo ještě u konce" Myslíš invazi do Kuvajtu že? Nebo tu ...Zobrazit celý příspěvek

     flanker.jirka: "stačí se podívat co udělala s blízkým východem invaze do Iráku, a nemyslím si, že by to domino bylo ještě u konce"

     Myslíš invazi do Kuvajtu že? Nebo tu Iracko-Iránskou válku co kní vedla?Skrýt celý příspěvek

  • HEKTOR
   19:35 17.02.2019

   je to drahé,ale stále to platí a platiť aj bude - si vis pacem para bellum...

   je to drahé,ale stále to platí a platiť aj bude - si vis pacem para bellum...

  • Snownomad
   08:12 18.02.2019

   nevím co je na tom divného, k tomu přece armáda je, ne? navíc, státy jsou lidé, a jak jistě víš, nikdy nevíš kdo tě z tvého okolí podrazí, podvede nebo ojebe čili Orbanovo ...Zobrazit celý příspěvek

   nevím co je na tom divného, k tomu přece armáda je, ne?
   navíc, státy jsou lidé, a jak jistě víš, nikdy nevíš kdo tě z tvého okolí podrazí, podvede nebo ojebe
   čili Orbanovo vyjádření jsou jen realistická slova odovědného premieraSkrýt celý příspěvek

 • viktor.sieger
  23:33 16.02.2019

  F-35 je něco jako Audi. Prestižní je, někdo na ni má, jiný ne a pak je hromada lidí, kteří si ji dovolit můžou, ale za cenu toho, že je to finančně zplundruje. Ale zase můžou před ...Zobrazit celý příspěvek

  F-35 je něco jako Audi. Prestižní je, někdo na ni má, jiný ne a pak je hromada lidí, kteří si ji dovolit můžou, ale za cenu toho, že je to finančně zplundruje. Ale zase můžou před ostatními ukázat, že mají Audinu. A tak je to i s Maďarskem a F-35.Skrýt celý příspěvek

  • Trener
   08:58 17.02.2019

   Jak se to vezme...S Audinou můžete machrovat, je pohodlná, kvalitní, je to dobrý auto se spoustu vychytávek, ale obejdete se bez ní. Bez F-35 se také obejdete v míru, ale ve válce, ...Zobrazit celý příspěvek

   Jak se to vezme...S Audinou můžete machrovat, je pohodlná, kvalitní, je to dobrý auto se spoustu vychytávek, ale obejdete se bez ní. Bez F-35 se také obejdete v míru, ale ve válce, pokud je tedy tak revoluční se vám muže dobře hodit. Nevěřím, že v blízké budoucnosti budou Maďaři na F-35 mít.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   09:27 17.02.2019

   viktor.sieger: Ve skutečnosti je ta F-35 efektivnější, než třeba 4 a více "gripenů". A když tohle začnete řešit dojdete k tomu, že cena za provoz je silně na straně F-35.

   viktor.sieger: Ve skutečnosti je ta F-35 efektivnější, než třeba 4 a více "gripenů". A když tohle začnete řešit dojdete k tomu, že cena za provoz je silně na straně F-35.

   • Lukas
    15:14 17.02.2019

    A to Gripen będzie walczyć przeciwko F-35?

    A to Gripen będzie walczyć przeciwko F-35?

   • JardaBrum
    19:00 17.02.2019

    A včem je F 35 efektivnější než 4 a více ,,gripenů“? To jako že hotovost bude držet půl letadla [pilota] a vzlétne čtvrtina? Dopraví na cíl 4x víc munice? 4x dál? 4x rychleji? ...Zobrazit celý příspěvek

    A včem je F 35 efektivnější než 4 a více ,,gripenů“? To jako že hotovost bude držet půl letadla [pilota] a vzlétne čtvrtina? Dopraví na cíl 4x víc munice? 4x dál? 4x rychleji? Ne,ne a ne. Má jen 4x tolik laufů ale pro ně jen 1.5x munice.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     22:44 17.02.2019

     Dobrá otázka. Třeba v tom, že když pošleš někam držet vzdušnou hotovost 2x F-35 přiletí odradí, nebo sestřelí nepřítel a vrátí se domů. Když pošleš 2x Gripen, nemusí nepřítele ...Zobrazit celý příspěvek

     Dobrá otázka. Třeba v tom, že když pošleš někam držet vzdušnou hotovost 2x F-35 přiletí odradí, nebo sestřelí nepřítel a vrátí se domů. Když pošleš 2x Gripen, nemusí nepřítele odradit, sestřelit. A je dost pravděpodobné, že se ani nevrátí.
     Ale mi naštěstí nemáme jen minimální letectvo, ale mraky "stíhaček" takže nás až tak bojová efektivita nezajímá. Prostě pošleme další, nebo zasáhne naše PVO.(sarkasmus)Skrýt celý příspěvek

     • Luky
      08:54 18.02.2019

      Už jsi tím neustálým navážením se do jedné z nejpokročilejších stíhaček nepáté generace trapný. Když na Gripen pověsíš Meteory, je vysoce pravděpodobné, že cokoli nepáté generace ...Zobrazit celý příspěvek

      Už jsi tím neustálým navážením se do jedné z nejpokročilejších stíhaček nepáté generace trapný.
      Když na Gripen pověsíš Meteory, je vysoce pravděpodobné, že cokoli nepáté generace střet s ním nepřežije. To letadlo je schopné za přiměřený peníz odvádět výbornou práci trapáku.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      13:15 18.02.2019

      Luky: Omlouvám se, ale navrhni jiné letadlo které by se k příměru hodilo lépe. Příště ho rád použiji. Nemám problém, tam napsat F-16, či jiný stroj. Meteor je střela, tu můžeš ...Zobrazit celý příspěvek

      Luky: Omlouvám se, ale navrhni jiné letadlo které by se k příměru hodilo lépe. Příště ho rád použiji. Nemám problém, tam napsat F-16, či jiný stroj.

      Meteor je střela, tu můžeš integrovat. Ale pokud neintegruješ jisté věci do draku letounu už při vývoji, nebo jim tam nedáš prostor. Tak budeš na vždy nosit pod letadlem pod, co bude srážet jeho výkony.
      A přiměření peníz je to jen v případě, že právě zamlčuješ ty nákupy toho vybavení a pokles schopností jeho navěšením, ale to se asi nehodí někomu do krámu.Skrýt celý příspěvek

 • lemkin
  22:23 16.02.2019

  Závody ve zbrojení :D Autor článku patrně přebírá móresy z Blesku nebo TV NOVA za účelem vyšší sledovanosti - nic proti ;-) Pokud nebudeme počítat nákup ručních palných zbraní ...Zobrazit celý příspěvek

  Závody ve zbrojení :D Autor článku patrně přebírá móresy z Blesku nebo TV NOVA za účelem vyšší sledovanosti - nic proti ;-)

  Pokud nebudeme počítat nákup ručních palných zbraní protože co by byl vojáček bez pušky - to je základ (za což CZUB tleskám a neskonale smekám - je to opravdu kauf na který mohou být hrdí) a pokud si odmyslíme nové transportní vrtulníky, tak je z reálné bojové techniky pouze:

  44 tanků Leopard 2A7+;
  24 samohybných houfnic PzH 2000;

  Což v uvedených počtech z hlediska obrany státu neznamená nic. Je třeba si uvědomit, že ostatní armády alespoň staví byť na staré, ale alespoň nějaké technice, kdežto Madar už nic neměl a buduje armádu de-facto znova a to jak vidno armádu dosti malou, čkoli moderní.

  A uvádět v článku autobusy, osobáky a hasičské vozy........, no tak. :)Skrýt celý příspěvek

  • Czertik
   00:56 17.02.2019

   Ty pocty tanku a del ti muzou pripadat jako nic, ale porad je to daleko vic nez ma cesko ve vyzbroji. Takze asi tak.

   Ty pocty tanku a del ti muzou pripadat jako nic, ale porad je to daleko vic nez ma cesko ve vyzbroji. Takze asi tak.

   • OndrejK
    12:44 17.02.2019

    České vojsko toho má ve výzbroji zatím stále mnohem víc. Papírově maďarský nákup vypadá hezky, ale zatím nic z toho ve výzbroji nemají. Pásová BVP nemají vůbec, tanky snad jen ...Zobrazit celý příspěvek

    České vojsko toho má ve výzbroji zatím stále mnohem víc. Papírově maďarský nákup vypadá hezky, ale zatím nic z toho ve výzbroji nemají. Pásová BVP nemají vůbec, tanky snad jen zbytek nemodernizovaných T-72, samohybné houfnice žádné, BTR 80 s Pandurem taky asi moc srovnávat nelze. Kategorii lehkých obrněných vozidel jako u nás ve velkém zavedené Iveco to taky nemají . Letectvo se může srovnat snad jen v Gripenech a i tam je ve světě to české mnohem viditelnější.Skrýt celý příspěvek

    • Czertik
     13:52 17.02.2019

     Papirove ma cesko ve vyzbroji mnohem vic ???? Neplet si prosim to co je aktivne ve vyzbroji a ve skladech. Protoze v te aktivni vyzbroji cesi maji kolem 20 M4cz s tim, ze uz jim ...Zobrazit celý příspěvek

     Papirove ma cesko ve vyzbroji mnohem vic ????
     Neplet si prosim to co je aktivne ve vyzbroji a ve skladech. Protoze v te aktivni vyzbroji cesi maji kolem 20 M4cz s tim, ze uz jim brzo skonci zivotnost..a nebudu se kvuli stavu ojezdenosti pomalu hodit ani do toho skladu.
     A ty skopcacke pz prekonavaji ty nase dany rozdilem tridy.

     No ke zbytku - jenze je dost rozdil jezdi porovnavas soucasny stav obou armad, nebo budouci.
     Ano, dnes muzou mit madari horsi a slabsi armadu - az dokonci tyhle nakupy, budou ji mit silejsi pro zmenu oni. Tak to proste je.
     A co se tyka panduru - tak ty ceske nemaji zadnou vyzbroj tezsi nez mas na onech btr-80 (byt jo, tem chyby odpalovace raket).
     A ze pandury co se tyka pancerovani na tom nejsou nijak skvele, dokazalo to, ze ty kousky co sly do afghanu, tak u tech byla zvysena pancerova ochrana (a odmontovany vodni trysky).Skrýt celý příspěvek

     • OndrejK
      20:49 17.02.2019

      Tak má reakce byla na vaši reakci, že je to víc než má česká armáda. Co bude komentovat asi moc nechci neboť se za žádného odborníka nepovažuji. Jen si myslím, že ani česká armáda ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak má reakce byla na vaši reakci, že je to víc než má česká armáda. Co bude komentovat asi moc nechci neboť se za žádného odborníka nepovažuji. Jen si myslím, že ani česká armáda přeci nezůstane jen u současné výzbroje. Jen má teď jiné priority.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   09:19 17.02.2019

   Armáda je celek. tedy k jejímu fungování potřebujete vše. Je krásné mít novy L2/M1, atd. Ale pokud k nim nemáte vozidla co jim dopraví munici, palivo, jídlo jsou to zbytečné ...Zobrazit celý příspěvek

   Armáda je celek. tedy k jejímu fungování potřebujete vše.
   Je krásné mít novy L2/M1, atd. Ale pokud k nim nemáte vozidla co jim dopraví munici, palivo, jídlo jsou to zbytečné hračky. Dnes logistika a zázemí tvoří přes 2/3 armádního vybavení.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 3