Závody ve zbrojení ve střední Evropě? Maďarsko nakupuje zbraně za miliardy

Závody ve zbrojení ve střední Evropě? Maďarsko nakupuje zbraně za miliardy
Maďarsko se údajně vážně zajímá o americké stíhačky F-35A Lightning II. / USAF (Zvětšit)

Maďarsko je evropskými zeměmi a médií často označováno jako skoro-diktatura. Takové označení však nebrání tomu, aby dvě nejvýznamnější země Evropské unie, tedy Německo a Francie, dodaly této „diktatuře“ zbraně za miliardy euro. Jak se říká… „nákup zbraní dělá přátele“. Ostatně Maďarsko v posledním roce nakoupovalo zbraně tempem, o kterém se může České republice nebo Slovensku jenom zdát.

Seznam nakupovaných zbraní za rok 2018 je v případě Maďarska obdivuhodný z několika hledisek. Vždyť nákup vojenské techniky je manažerský a odborně velmi složitý, politicky citlivý a finančně náročný. Ve skutečnosti nákup zbraní zvyšuje jak schopnost armády, tak (a to především) posiluje zahraničně-politické postavení země a pomáhá navazovat ekonomické, politické a bezpečnostní vztahy s vybranými zeměmi.

Pro našince je v tomto smyslu nepochybně zajímavé, že maďarská armáda v roce 2018 objednal české ruční zbraně i vrtulová letadla Zlin.

Seznam maďarských nákupů za rok 2018:

 • Tisíce pistolí CZ P-07;
 • Tisíce pistolí CZ P-09;
 • Tisíce útočných pušek CZ BREN 2;
 • Tisíce samopalů CZ Scorpion Evo 3;
 • Tisíce pancéřovek Carl Gustaf M4;
 • 20 vrtulníků Airbus H145M;
 • 16 vrtulníků Airbus H225M;
 • Dvě dopravní letadla Airbus 319 (použité);
 • Dva bizjety Dassault Falcon 7Xs (použité);
 • Dvě výcvikové letadla Zlin 143 Lsi;
 • 44 tanků Leopard 2A7+;
 • 24 samohybných houfnic PzH 2000;
 • 12 čtyřkolek Polaris MRZR Sandblowers;
 • 27 nákladních vozidel Rába H14;
 • 100 autobusů Currus Aries;
 • 550 SUV Suzuki Vitara;
 • 10 hasičských vozidel Volkswagen T6;
 • 80 minibusů Volkswagen T6 (pro devět osob);
 • 12 minibusů Mercedes Sprinter (pro 21 osob);
 • 70 lehkých nákladních automobilů Crafter Volkswagen.

Ač nebyla výše kontraktů zveřejněná, můžeme bezpečně říct, že se pohybujeme minimálně ve vyšších desítkách miliard korun. Detaily smluv neznáme, myslíme tím například rozsah nově budovaného provozního zázemí (především pro tanky, houfnice a vrtulníky), nakupované provozní příslušenství (nástroje, přípravky, manipulační a obslužná technika, atd. atd.), náhradní díly, technická podpora, školení, munice atd. Cena za všechny výše uvedené zbraňové systémy však může bez problémů dosáhnout 100 miliard Kč. Samozřejmě je otázkou, zda všechny peníze jdou z rozpočtu maďarského ministerstva obrany (MMO) nebo i ze státního rozpočtu.

Nejdražší položkou je nákup vrtulníků Airbus ‒ na této dodávce se budou podílet firmy z Německa a Francie. Dalším obřím kontraktem je dodávka nejnovějších tanků Leopard 2A7+ a houfnic PzH2000 od německé KMW (Krauss-Maffei Wegmann). Dále je zde nákup švédských pancéřovek Carl Gustaf a českých ručních zbraní, které se budou licenčně vyrábět v maďarském městě Kiskunfélegyháza.

Za posilováním maďarské armády stojí čím dál větší maďarská asertivita na světové politické a bezpečnostní scéně. Viktor Orbán při uvádění generála Ference Koroma, nového náčelníka generálního štábu maďarské armády, na jaře 2018 do funkce uvedl, že „silné Maďarsko nemůže existovat bez silné armády“ a že „stát, který nemůže chránit svou zemi, si to [ochranu] nezaslouží.“

Nový náčelník štábu Ferenc Korom při svém jmenování požádal Orbána, aby obnovil „moderní, schopnou a výkonnou domácí armádu, která bude schopna konkurovat ozbrojeným silám jakéhokoliv jiného národa.“

Jak uvedla agentura ČTK, včera 14.2. Orban prohlásil, že chce urychlit rozvoj maďarské armády, aby se mohla ubránit útoku z „jakéhokoli směru“. Premiér podle agentury AFP zdůraznil, že bezpečnostní záruky NATO nestačí. „NATO je velmi důležité, ale nevěřím, že by vojenská bezpečnost Maďarska měla být založena na NATO,“ řekl v rozhovoru s týdeníkem Figyelö.

Maďarský premiér v rozhovoru mimo jiné upozornil na nedostatek solidarity spojenců v případě vypálení maďarského kulturního centra v sousední Ukrajině, zemi usilující o vstup do NATO. „Bomba exploduje v centru ukrajinských Maďarů pár kilometrů od hranic NATO a nikdo neřekne ani slovo, včetně Spojených států,“ řekl Orban.

Orbánovy výroky byly zveřejněny tři dny po návštěvě šéfa americké diplomacie Mika Pompea v Budapešti, během které obě země diskutovaly o spolupráci v ekonomické a vojenské oblasti. Pompeo současně vyzýval Budapešť, aby se odklonila od Moskvy, ale Orban uvedl, že sice silně podporuje evropskou vojenskou spolupráci, nicméně hájil také „plodnou ekonomickou spolupráci s Ruskem“.

„Zájmy Maďarska a Spojených států se v některých oblastech překrývají a v jiných se liší. Mají své vlastní zájmy, stejně jako my máme svoje,“ uvedl Orban a dodal, že „pokud hledáme příležitosti pro spolupráci mimo NATO, musíme mít vždy na paměti, že v zahraniční politice Spojených států pro střední Evropu neexistuje trvalý politický prvek.“ Podle Orbana tedy Spojené státy ve střední Evropě nemají skutečné politické zájmy.

Jednou z možností (ne-li jedinou), jak upoutat pozornost a politickou sílu Spojených států ke střední Evropě je nákup amerických zbraní. Orbanová vláda proto uvažuje o nákupu norského systému protivzdušné obrany (PVO) NASAMS (Norwegian Advanced Surface to Air Missile System), který využívá americké rakety AMRAAM. Počet kompletů ani cena nebyla zveřejněná, ale podle maďarského deníku 24.hu půjde o nejdražší projekt maďarské armády. Podle Tibora Benka, ministra MMO, Budapešť objedná nové raketové systémy PVO v první polovině letošního roku. Ministr se ale o NASAMS přímo nezmiňoval. 

Podle maďarského deníku Népszava se americké firmy mohou dokonce podílet v projektu náhrady kolových obrněných transportérů BTR-80. Podle stejného zdroje se USA zapojí i do náhrady dopravních letounů An-26 maďarského letectva.

Opravdovou „lahůdkou“ jsou spekulace maďarských médií o možném nákupu stíhaček F-35 Lightning II pro maďarské letectvo. Podle serveru 24.hu v roce 2026 vyprší pronájem Gripenů a maďarská vláda vážně uvažuje o nákupu letadel páté generace, tedy F-35A Lightning II. S tím určitě souvisí i kritika švédské vlády vůči Maďarsku. Například švédská ministryně zahraničí Margot Wallströmová uvedla, že „Maďarsko je problematické, protože při mnoha příležitostech brání EU, aby mluvila jedním hlasem.“

V každém případě nákup F-35 je velice prestižní záležitost a uděluje dané zemi symbolický punc (což je ale na mezinárodní scéně důležité) vyspělosti a politické stability (s tím třeba i souvisí lepší rating Maďarska a levnější úvěry). Nákup F-35 samozřejmě také kýženým způsobem upoutá zájmy Washingtonu v Maďarsku a střední Evropě.

Jak uvádí maďarské deníky, nákup evropských a amerických zbraní dává silnou munici maďarské diplomacii, která musí čelit kritice z evropských zemí a evropských levicových mainstreamových médií. Nejjednodušším způsobem, jak umlčet kritické země, je od daných zemí koupit zbraně. Ostatně s Norskem po nákupu kompletů NASAMS snad dojde k udobření po diplomatické roztržce z roku 2014. V tomto roce vláda Orbána obvinila neziskovou organizaci Ökotárs, že za peníze z Norských fondů vyvíjí v Maďarsku politickou protivládní činnost. Norská vláda pak obvinila maďarskou vládu pro údajné podkopávání demokratických institucí. Podobně pozitivně může maďarsko-švédské vztahy ovlivnit nákup pancéřovek Carl Gustav.

S rostoucí silou maďarské armády souvisí i rostoucí rozpočet MMO ‒ letos MMO dostane 513 miliard forintů (1,57 miliardy euro), což je o 86 miliard forintů více, než v roce 2018. Ostatně v roce 2016 maďarská vláda přijala závazek, podle kterého bude ročně zvedat výdaje MMO o 0,1 % HDP.

Nárůst vojenských výdajů je však patrný po celé Evropě, zejména po ruské anexi Krymu v roce 2014, která rozbila narativ evropských zemí o nekonečném míru v Evropě. Další ránu tomuto narativu způsobil nástup Donalda Trumpa do úřadu a odklon USA od Evropy (a Ruska) směrem k Číně. Evropské země již nemohou dále počítat s automatickým luxusem ochranné ruky Spojených států (a s automatickým luxusem politické podpory Washingtonu) a musí se připravit na politický střet s Ruskem, bez podpory „velkých“ Spojených států za zády. Ostatně Spojené státy budou plně upoutány v mocenském soupeření s Čínou o prostor Tichého oceánu.

V každém případě maďarská armáda po rocích naprostého přehlížení a zanedbávání dostane moderní vybavení, které skokově zlepší (resp. může zlepšit) její schopnosti. Nákupem moderních zbraní se však armáda nestává automaticky výkonnou a schopnou. Maďarská armáda se musí naučit tyto zbraně ovládat, provozovat, udržovat, zabezpečit školení, vyvinout nové způsoby, taktiky a doktríny nasazení těchto zbraní a udržet zbraně bojeschopné po dobu 30 až 40 let.

Zároveň Maďarsko plně pochopilo, že pokud chce mít politickou, bezpečnostní a hospodářskou podporu od klíčových zemí Evropy a USA, nejjednodušší, nejrychlejší a nejefektivnější cestou je od těchto zemí nakupovat zbraně. Čím dříve si tato pravidla „realpolitiky“ uvědomí Česká republika, tím lépe pro nás pro všechny. Státy jako Rumunsko, Polsko i Slovensko si to už uvědomily.

Podle Magyari Pétera, autora článku „Od sovětské okupace Maďarsko nekupovalo tolik zbraní“ Ukrajina, Bulharsko, Rumunsko a Polsko rozvíjí svou armádu ze strachu z ruské invaze. Takový strach z ruské invaze v Maďarsku nepanuje, ale podle Pétera vojenské „nákupy sousedů již motivují domácí investice”.

„Zatím zde není velký závod ve zbrojení, ale změna v posledních desetiletích je velkolepá,” píše Péter.

Zdroj: ČTK, !!!444!!!, 24.hu, Népszava

 
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o licenční výrobě zbraní České zbrojovky, včetně ...

Maďarsko kupuje vrtulníky H145M

Maďarsko podobně jako Česká republika řeší obměnu vrtulníků svých ozbrojených sil. Zatímco Česká ...

Maďarsko kupuje víceúčelové vrtulníky Airbus H225M Caracal

V pátek 14. prosince se Maďarsko smluvně zavázalo nakoupit 16 víceúčelových vrtulníků Airbus H225M ...

Maďarsko kupuje tanky Leopard 2A7+ a houfnice PzH 2000

Maďarsko pokračuje ve spanilé jízdě v nakupování moderní vojenské techniky. V posledních dnech jsme ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • SofF
  15:13 16.02.2019

  je asi zvláštní že prakticky všichni významní západní sousedé Ukrajiny mohutně zbrojí? Ať jde o zmíněné Maďarsko, Polsko nebo i to chudé Rumunsko na to dost šláplo. Je jasně když ...Zobrazit celý příspěvek

  je asi zvláštní že prakticky všichni významní západní sousedé Ukrajiny mohutně zbrojí? Ať jde o zmíněné Maďarsko, Polsko nebo i to chudé Rumunsko na to dost šláplo. Je jasně když se čeká dělení kořisti tak bez pořádného vojska se to neobejde. I Slovensko má pak důvod bát se až Maďaři poprvé ochutnají vítězství na východě, pak se vážně rozpomenou na záležitosti "Horních Uher" a Trianonu.Skrýt celý příspěvek

  • faraonamumu
   15:23 16.02.2019

   Rozdělení Ukrajiny by byla asi nejlepší možnost, každý si vezme kousek a bude pokoj :D

   Rozdělení Ukrajiny by byla asi nejlepší možnost, každý si vezme kousek a bude pokoj :D

   • Lukas
    21:55 16.02.2019

    Ja wiem że są "głupi ludzie" którzy chętnie widzieliby Lwów - ale tak po prawdzie - po co nam kolejny "rejon biedy" i to zamieszkały przez obcych kulturowo ...Zobrazit celý příspěvek

    Ja wiem że są "głupi ludzie" którzy chętnie widzieliby Lwów - ale tak po prawdzie - po co nam kolejny "rejon biedy" i to zamieszkały przez obcych kulturowo "homo-sovieticus"

    Modernizacja armii to odpowiedź na problem. - wspólna granica z Rosja może się znacznie wydłużyć...
    Niestety...Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   15:39 16.02.2019

   Ale, ale, niekto tu zabúda na Śląsk Cieszyński. :-D

   Ale, ale, niekto tu zabúda na Śląsk Cieszyński. :-D

   • SofF
    21:11 16.02.2019

    myslíš Těšínsko? To se neodváží, protože jsme už dnes prakticky přidružený spolkový stát, tady má být klidné zázemí, zato Slováci už padají do kolonky "Východ".

    myslíš Těšínsko? To se neodváží, protože jsme už dnes prakticky přidružený spolkový stát, tady má být klidné zázemí, zato Slováci už padají do kolonky "Východ".

    • PavolR
     22:32 16.02.2019

     Príde mi prinajmenšom pokrytecké iných strašiť atramentovou armádou druhého najchudobnejšieho štátu EU (vojna je nákladná záležitosť), zatiaľ čo jednu z najsilnejších armád v ...Zobrazit celý příspěvek

     Príde mi prinajmenšom pokrytecké iných strašiť atramentovou armádou druhého najchudobnejšieho štátu EU (vojna je nákladná záležitosť), zatiaľ čo jednu z najsilnejších armád v regióne odbaviť slovami "neodvážia sa, sme skoro spolkový štát".Skrýt celý příspěvek

     • SofF
      00:38 17.02.2019

      jde o to že historie se má tendenci vracet. Maďarsko si tehdy vzalo jen co Berlín dovolil, po vzájemné domluvě. Polsko je možná chudobné ale peníze na zbraně jim neschází a mají ...Zobrazit celý příspěvek

      jde o to že historie se má tendenci vracet. Maďarsko si tehdy vzalo jen co Berlín dovolil, po vzájemné domluvě. Polsko je možná chudobné ale peníze na zbraně jim neschází a mají nejsilnější armádu z nových států EU. A při dnešním vedení je vojna příležitostí získat kořist, dělaly to tak státy od pradávna, vždyť i vítězství ve Studené válce znamenalo pro tehdejší Západ obrovskou kořist, nové trhy. Ekonomika se nejlépe nastartuje vítěznou válkou.Skrýt celý příspěvek

    • HEKTOR
     19:38 17.02.2019

     Slováci už padají do kolonky "Východ" - milé :)
     takže -pre slovákov ukrajinci =východ...pre čechov slováci =východ...pre nemcov česi =východ... takže asi tak ...

     Slováci už padají do kolonky "Východ" - milé :)
     takže -pre slovákov ukrajinci =východ...pre čechov slováci =východ...pre nemcov česi =východ... takže asi tak ...

  • Czertik
   17:41 16.02.2019

   A ses si jiste ze zbroji aby si urvaly kus ukrajiny a ne se branili pred ruskem ? navic, skutecne nevim v cem by si madari polepsily kdyby si slouhli zakarpastskou rus. Ci jine ...Zobrazit celý příspěvek

   A ses si jiste ze zbroji aby si urvaly kus ukrajiny a ne se branili pred ruskem ?
   navic, skutecne nevim v cem by si madari polepsily kdyby si slouhli zakarpastskou rus. Ci jine uzemi.Skrýt celý příspěvek

   • faraonamumu
    18:11 16.02.2019

    Jasně, Maďarsko zbrojí proti Rusku, modernizují u nich Mi-24, nemají s ním žádné problémy, ale zbrojí aby se branili před Ruskem. Ruská armáda se už blíží k jeho hranicím a má ...Zobrazit celý příspěvek

    Jasně, Maďarsko zbrojí proti Rusku, modernizují u nich Mi-24, nemají s ním žádné problémy, ale zbrojí aby se branili před Ruskem. Ruská armáda se už blíží k jeho hranicím a má obrovský zájem dobýt Maďarsko :_)
    Někteří natoboti jsou velice zábavní. Czertik má asi nějak bujnou fantazii a za vším vidí Rusko. Dřív jsme plivali na západ, dneska na Rusko, hold držet se mainstreamu je vááážně obtížné :DSkrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     19:51 16.02.2019

     Podobně vtipní byli i lidé třeba v UK před WW2, nás se přece střední Evropa netýká... o pár let později...

     Podobně vtipní byli i lidé třeba v UK před WW2, nás se přece střední Evropa netýká... o pár let později...

     • SofF
      21:16 16.02.2019

      jenže historicky má naše poloha své výhody. Jsou posměšky že se vzdáváme bez boje, ale prakticky co se u nás válčilo, vesměs jsme sloužili jen jako křižovatka pro průjezd buď na ...Zobrazit celý příspěvek

      jenže historicky má naše poloha své výhody. Jsou posměšky že se vzdáváme bez boje, ale prakticky co se u nás válčilo, vesměs jsme sloužili jen jako křižovatka pro průjezd buď na Východ a pak opačným směrem. Sice poněkud potupné ale pořád lepší než totálně zplundrovaná země jako v Polsku, BR a Ukrajině. Jen jde o to aby poražení až tudy zase budou utíkat napáchali co nejméně škod. Teď bez Slovenska to platí tuplem....Skrýt celý příspěvek

     • faraonamumu
      21:17 16.02.2019

      Můžete mi říct jediný důvod, proč by RF útočila na Maďarsko?

      Můžete mi říct jediný důvod, proč by RF útočila na Maďarsko?

     • Czertik
      01:07 17.02.2019

      faraon Loool, tak najednou chces logiku proc by meli rusove utocit na madary....ale predtim si (sam po sobe) nijak nepozadoval logiku po tom, proc by madarsko, polaci a ostatni ...Zobrazit celý příspěvek

      faraon
      Loool, tak najednou chces logiku proc by meli rusove utocit na madary....ale predtim si (sam po sobe) nijak nepozadoval logiku po tom, proc by madarsko, polaci a ostatni meli utocit na ukrajinu.
      A proc je treba se mit pred ruskem na pozoru ? Protoze buduje silnou armadu (ve srovnani s minulosti, byt se to s casy sssr neda srovnat). Ano, sice hlavne v ramci divadla pro domaci publikum, ale to hitler delal taky. A jak to dopadlo vime.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      09:11 17.02.2019

      faraonamumu: Většina válek postrádá "logiku". Třeba čistě protože stojí v cestě na Rakouskou hranici, nebo protože na něj má "právo" z dohod po WW2. Kdo chce najít důvod vždy ho ...Zobrazit celý příspěvek

      faraonamumu: Většina válek postrádá "logiku". Třeba čistě protože stojí v cestě na Rakouskou hranici, nebo protože na něj má "právo" z dohod po WW2. Kdo chce najít důvod vždy ho najde, viz Krym, Ukrajina, atd.Skrýt celý příspěvek

 • faraonamumu
  15:01 16.02.2019

  Neví někdo podrobnosti nákupu dvou výcvikové letadla Zlin 143 Lsi?

  Neví někdo podrobnosti nákupu dvou výcvikové letadla Zlin 143 Lsi?

 • faraonamumu
  15:00 16.02.2019

  Do toho výčtu chybí: 12 Leo2 A4 (použité) - na výcvik a 3 vyprošťovací tanky Wisent 2 a 3 mostní tanky Leguan a nová PVO

  Do toho výčtu chybí: 12 Leo2 A4 (použité) - na výcvik a 3 vyprošťovací tanky Wisent 2 a 3 mostní tanky Leguan a nová PVO

  • PavolR
   15:32 16.02.2019

   PVO je už tohtoročná akvizícia a tých 12 ks L2A4 nekupujú, budú ich mať iba prenajaté.

   PVO je už tohtoročná akvizícia a tých 12 ks L2A4 nekupujú, budú ich mať iba prenajaté.

 • tryskac
  10:51 16.02.2019

  Treba konštatovať že vzťahy medzi Slovákmi a Maďarmi nie sú zlé. Na Slovensku sa žije celkom dobre (navzdory obrazu co sa snazia vytvoriť média) a keď sa žije dobre, tak ani ...Zobrazit celý příspěvek

  Treba konštatovať že vzťahy medzi Slovákmi a Maďarmi nie sú zlé. Na Slovensku sa žije celkom dobre (navzdory obrazu co sa snazia vytvoriť média) a keď sa žije dobre, tak ani menšiny nemajú dôvod na reptanie. Samozrejme obzvlášť Maďari si vedia "postestknout", že "toto bolo naše".... To ale neznamená, že problémy môžu byť importované zvonka. Stačí pár rizikových futbalových zápasov, trocha mediálnej masážne a problém je na svete, na Majda e to tiež malo podobný priebeh. V našom prípade sú ale sily vyrovnané, nie sme v pozícii obor vs trpaslík, ako to bolo v prípade RU-UA.
  Problém a zámienka môže byť obrana Maďarska, kedy sám Orban a jeho klika považujú za Madarsko nie jeho súčasnú podobu ale tkz. veľké Maďarsko spred roku 1918. A tam už je podobný scenár ako Rusi ochraňujú svojich na Kryme. Ako vidieť, precedensy boli vytvorené. Našťastie pre Slovensko, hranice Slovenska boli v roku 1918 (umelo) vytvorené "od Tatier k Dunaju" a táto psychologicka hranica sa myslím celkom zakorenila, čo je dôležité, lebo inak by len volne plávala niekde na území Zitneho ostrova. Dnes si hranicu Slovenská na Dunaji asi nikto nedovolí spochybňovať a koniec koncov Dunaj je mimoriadna (nielen) protitankova prekážka. Práve pod Bratislavou sa Dunaj rozlieva do šírky a prekonať >350m širokú vodnú plochu to nie je maličkosť. Zároveň Dunaj tečie stredom Maďarska takže vyradiť mosty v krajine by znamenalo veľmi veľké problémy vid Srbsko, diaľničný most v Novom Sade, 1998.
  Dalsi problém Maďarska, vymieranie. Keby šiel úbytok obyvateľstva rovnakou rýchlosťou ako v súčasnosti, v roku 2050 by už nemali cca 10mil obyv, ale len 8,3. To je výrazný pokles, a rok 2050 je to coby-dub. Vtedy aj prisťahovalci z nemadarskych krajín budú vítaný. V tomto svetle je nákup techniky ako je spomenuté v článku len za lepenie oči nacionalistom za cieľom budovania národnej hrdosti a kupovanie si odpustkov v očiach zahraničných mocnosti.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   12:09 16.02.2019

   "Našťastie pre Slovensko, hranice Slovenska boli v roku 1918 (umelo) vytvorené "od Tatier k Dunaju"" Nechci ti to kazit, ale hranice CSR. Slovensko vzniklo až o něco ...Zobrazit celý příspěvek

   "Našťastie pre Slovensko, hranice Slovenska boli v roku 1918 (umelo) vytvorené "od Tatier k Dunaju""

   Nechci ti to kazit, ale hranice CSR. Slovensko vzniklo až o něco později...

   Němci v CSR, také žily bez problému a a najednou tu problém byl.Skrýt celý příspěvek

   • tryskac
    12:17 16.02.2019

    Iste, kľudne ma chytá za slovíčka. Tak ešte raz, hranice územia, ktoré je dnes Slovensko, áno bola to 1.csr

    Iste, kľudne ma chytá za slovíčka. Tak ešte raz, hranice územia, ktoré je dnes Slovensko, áno bola to 1.csr

    • Jirosi
     19:37 16.02.2019

     Tvůj problém je, že CSR vznikla jako stát "ČechoSlováků" o samostatné státy CR a SR zájem u mocností nebyl. Takže bych se o ty uznání těch hranic zase až tak moc neopíral.

     Tvůj problém je, že CSR vznikla jako stát "ČechoSlováků" o samostatné státy CR a SR zájem u mocností nebyl. Takže bych se o ty uznání těch hranic zase až tak moc neopíral.

     • OndrejK
      12:54 17.02.2019

      Tak ona Česká republika by cca v hranicích jak jsou dnes v roce 1918 zřejmě vznikla i bez Slovenska. O Slovensku to říci asi nelze. Jedinou možností Slováků byla ČSR jinak by je ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak ona Česká republika by cca v hranicích jak jsou dnes v roce 1918 zřejmě vznikla i bez Slovenska. O Slovensku to říci asi nelze. Jedinou možností Slováků byla ČSR jinak by je čekal osud menšiny v Maďarsku.Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      19:43 17.02.2019

      OndrejK - a ako dlho by slovákov čakal osud menšiny.??..skôr či neskôr by bolo slovensko samostatné a len veľkosť krajiny by bola otázna...v 1918 sme si obe krajiny tak nejak ...Zobrazit celý příspěvek

      OndrejK - a ako dlho by slovákov čakal osud menšiny.??..skôr či neskôr by bolo slovensko samostatné a len veľkosť krajiny by bola otázna...v 1918 sme si obe krajiny tak nejak pomohli vzájomne...a tým nezmenšujem prínos česka v tejto veci,práve naopak...Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      22:46 17.02.2019

      CR by sama nevznikla. Nikdo ze spojenců nestál o další stát, kde by Němci měli většinu. A odsun Němců nebyl na pořadu dne.

      CR by sama nevznikla. Nikdo ze spojenců nestál o další stát, kde by Němci měli většinu. A odsun Němců nebyl na pořadu dne.

  • PavolR
   12:11 16.02.2019

   Skôr než o Veľké Maďarsko ide teraz Orbánovi o rehabilitáciu a reštauráciu medzivojnového režimu (Maďarského kráľovstva), teda likvidáciu republiky. Už krátko po získaní samovlády ...Zobrazit celý příspěvek

   Skôr než o Veľké Maďarsko ide teraz Orbánovi o rehabilitáciu a reštauráciu medzivojnového režimu (Maďarského kráľovstva), teda likvidáciu republiky. Už krátko po získaní samovlády vydali odporučenie na premenovávanie ulíc a námestí, pričom sa na proskripčné zoznam dostali aj slová "republika" a "oslobodenie". V roku 2011 nahradili "Ústavu Maďarskej republiky" "Základným zákonom Maďarska", medzitým si upevnili moc, prebudovali symbolické miesta do podoby, akú mali v 40. rokoch a Orbán sa presťahoval na hrad. Vydržiavajú si aj vlastného Habsburga - vnuka arcikniežaťa Jozefa, ktorý bol podporovateľom horthyovského režimu. Pravdepodobne bude mať podobnú symbolickú rolu, ako jeho dedo. Koncom roka bolo z ničoho nič ohlásené, že bude prijatá zasa nová ústava. Ale zrejme až po EU voľbách. :-)Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   14:49 16.02.2019

   Vzťahy medzi slovákmi a maďarmi nie sú zlé ale ani dobré. Nazval by som to, že sa rešpektujeme vzhľadom na aktuálne stabilnú politickú, mocenskú a ekonomickú situáciu v Európe a ...Zobrazit celý příspěvek

   Vzťahy medzi slovákmi a maďarmi nie sú zlé ale ani dobré. Nazval by som to, že sa rešpektujeme vzhľadom na aktuálne stabilnú politickú, mocenskú a ekonomickú situáciu v Európe a celkovo vo svete. V prípade nejakých výkyvov ktoré by túto rovnováhu narušili nemožno vylúčiť, že Maďarsko bude mať voči Slovensku, nazvyme to ,,neprimerané" nároky. Je to dané historicky. Historickú pamäť nemožno vymazať len kvôli členstvu v európskej únii. Nikto to nahlas nepovie ale všetci vieme, že Maďarsko je náš jediný prirodzený nepriateľ.

   Z tohto hľadiska naše politické špičky a OS SR určite vnímajú vyzbrojovanie Maďarska ako hrozbu pre bezpečnosť SR. Minimálne naše vojenské spravodajstvo tie nákupy iste monitoruje.Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    18:10 16.02.2019

    Len aby potom neostali prekvapení, že oni nemajú monopol na "neprimerané" nároky. Tak ako sa Rumuni nerozpakujú v prípade nejakej provokácie "upozorniť", že hranice Rumunska ...Zobrazit celý příspěvek

    Len aby potom neostali prekvapení, že oni nemajú monopol na "neprimerané" nároky. Tak ako sa Rumuni nerozpakujú v prípade nejakej provokácie "upozorniť", že hranice Rumunska siahajú k rieke Tisza, aj my môžeme recipročne oprášiť slogan, že skutočne spravodlivou hranicou by bola línia Vácov-Miškovec. :-D Lebo ako sa do hory volá, tak sa z hory ozýva. ;-)Skrýt celý příspěvek

   • Gibon
    20:27 16.02.2019

    Skutocne nevnimam, ze by vztahy neboli dobre. Idiota najdes vzdy a vsade, ale otvorene problemy medzi republikami neexistuju a ani vo vnutri tej nasej. Volanie po anulacii ...Zobrazit celý příspěvek

    Skutocne nevnimam, ze by vztahy neboli dobre.
    Idiota najdes vzdy a vsade, ale otvorene problemy medzi republikami neexistuju a ani vo vnutri tej nasej.
    Volanie po anulacii trianonu v MR su vzdy len volebnymi kortesackami, ci zakrývanie skandalov. Cast volicov na to pocuje, rovnako ako u nas cast reaguje na "my pojdeme do tankoch"
    Ale realne ohrozenie stability hranic? Neverim.
    A ak by aj skrz nove nadobudnute kvality madarskej armady silnela iredenta, vzdy bude mat SR moznost reakcie:
    - nakup prostriedkov pre 3. takticku letku (F35)
    - vybudovanie plnohodnotneho tankoveho praporu (Leo,K2)
    - objednanie dalsich 100 Zuzan2 a 100 Modularov
    - po skutocne vytvorenie niecoho ako mala dohoda =>
    Totizto ak ohrozujes podstatnu cast svojich susedov, ktori dohromady maju ludsky potencial 70mil. obyvatelov a pritom tvoj je 15mil obyvatelov, je ti jasne ze ani s Ruskom za zadkom tu vojnu nevyhras. A to oni dobre vedia.

    Od roku 905 Madari nevyhrali ziadnu podstatnu vojnu. Este aj tych Turkov museli zastavit pri Viedni Poliaci s Rakusakmi. Jedine co im ostava aby prezili do buducnosti je zmenit sa a spravat sa priatelsky. Bolo by nacase, madarska kultúra je uzasna, bola by skoda keby zanikla. (Skoda ze nase jazyky su si tak vzdialene)Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     21:10 16.02.2019

     Neber to jako urážku, ale kolik válek vyhráli "Slováci"?

     Neber to jako urážku, ale kolik válek vyhráli "Slováci"?

     • Gibon
      21:40 16.02.2019

      To nie je ziadna urazka.
      Ziadnu vojnu sme nevyhrali.
      Vyhrali sme vsak zapasy o vlastnu existenciu. To je najdolezitejsie.

      Kolko sme tych vojen zacali?

      To nie je ziadna urazka.
      Ziadnu vojnu sme nevyhrali.
      Vyhrali sme vsak zapasy o vlastnu existenciu. To je najdolezitejsie.

      Kolko sme tych vojen zacali?

     • Miroslav
      22:16 16.02.2019

      Gibon: Iba 2x ale obe stáli za to :D 1. septembra 1939 sme spolu s Nemeckom prepadli Poľsko čím sme začali II. svetovú vojnu (to Česi ani Maďari nemajú) a tiež ZSSR v operácií ...Zobrazit celý příspěvek

      Gibon: Iba 2x ale obe stáli za to :D 1. septembra 1939 sme spolu s Nemeckom prepadli Poľsko čím sme začali II. svetovú vojnu (to Česi ani Maďari nemajú) a tiež ZSSR v operácií Barbarossa.

      Ale vrátim sa k tvojej predchádzajúcej reakcii... Už len to, že niekto hovorí ako nasadneme do tankov a zrovnáme Budapešť či má vo volebnom programe zrušenie Trianonu je dôkazom toho, že naše vzťahy nie sú štandardné. Keby boli štandardné tak sa tu vlastne ani nemáme o čom baviť. Maďarsko bolo a bude náš prirodzený nepriateľ aj keď už len zo zvyku. Tým netvrdím, že takto je to správne, len konštatujem. Áno, teraz je to nepredstaviteľné aby sa posúvali hranice. Teraz... Ale Čo bude zajtra? Čo keď sa rozpadne EÚ? Čo keď USA a Čína spolu zvedú vojnu o západný pacifik? Čo keď Baskicko, Katalánsko, Lombardia a ďalšie regióny v Európe budú chcieť osamostatňovať a to vyvolá celý rad konfliktov (v prípade Katalánska sme už toho boli aj svedkami). To sú také silné udalosti, že v tej chvíli by nikoho nezaujímala nejaká vojna medzi SR a MR. Vtedy by sa už mohlo stať hocičo.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      08:31 17.02.2019

      Gibon: Svoji existenci jste si zachovali jen protože jsme vás z toho vždy vytáhli.
      V 93. jste se rozhodly jít vlastní cestou se všemi pozitivy i negativy....

      Gibon: Svoji existenci jste si zachovali jen protože jsme vás z toho vždy vytáhli.
      V 93. jste se rozhodly jít vlastní cestou se všemi pozitivy i negativy....

     • Miroslav
      09:09 17.02.2019

      Jirosi: Ale no, to zase nepreháňajme. Spomeniem len napríklad obdobie 1939-1945 keď ČR bolo súčasťou ríše a my sme boli relatívne samostatnou krajinou.

      Jirosi: Ale no, to zase nepreháňajme. Spomeniem len napríklad obdobie 1939-1945 keď ČR bolo súčasťou ríše a my sme boli relatívne samostatnou krajinou.

     • Jirosi
      10:14 17.02.2019

      V CR byl protektorát, součástí Říše byli maximálně sudety. Jen tě upozorňuji znovu, že zrovna ve 45 jsme vás opět vzali a obnovily původní CSR. Pokud ne, byli by jste obsazeni ...Zobrazit celý příspěvek

      V CR byl protektorát, součástí Říše byli maximálně sudety.

      Jen tě upozorňuji znovu, že zrovna ve 45 jsme vás opět vzali a obnovily původní CSR. Pokud ne, byli by jste obsazeni podobně jako Kalingrad, SSSR.
      Jenže, teď tu o CSR nikdo nestojí. A vy jste si v tom 93. zvolily odchod dobrovolně!Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      10:38 17.02.2019

      Jirosi: Myslím, že máš medzery v dejepise. Po vojne sa obnovila ČSR v predmníchovských hraniciach s tým, že ZSSR dostali Podkarpatskú rus keďže po porážke Nemecka tieto stratili ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi: Myslím, že máš medzery v dejepise. Po vojne sa obnovila ČSR v predmníchovských hraniciach s tým, že ZSSR dostali Podkarpatskú rus keďže po porážke Nemecka tieto stratili platnosť. Taká bola dohoda spojencov. To vôbec nezáležalo od vás alebo on nás.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      11:37 17.02.2019

      "Taká bola dohoda spojencov. To vôbec nezáležalo od vás alebo on nás." Opět tě zklamu, ale to že se to stalo byl výsledek jednání Beneše v exilu, případně organizovaných operací v ...Zobrazit celý příspěvek

      "Taká bola dohoda spojencov. To vôbec nezáležalo od vás alebo on nás."

      Opět tě zklamu, ale to že se to stalo byl výsledek jednání Beneše v exilu, případně organizovaných operací v protektorátu(Heydricha), nebo na frontě.
      Nepopírám, že v součástí toho byli i Slovenští zástupci. Stejně jako jejich účast v bojových jednotkách.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      12:19 17.02.2019

      Beneš nás akože zachránil? Beneš utiekol do VB, potom do USA a tam v tichosti čakal ako to všetko dopadne. Beneš bol stúpencom Čechoslovakizmu. Iste, rokoval so spojencami. ...Zobrazit celý příspěvek

      Beneš nás akože zachránil? Beneš utiekol do VB, potom do USA a tam v tichosti čakal ako to všetko dopadne. Beneš bol stúpencom Čechoslovakizmu. Iste, rokoval so spojencami. Spojenci potrebovali mať niekoho, kto bude v správny čas na správnom mieste. Ale stále mi uniká podstata ako nás Slovákov Beneš zachránil. Je úplne jedno kto by bol na mieste Beneša. Výsledok by bol rovnaký. To, že sa obnoví ČSR, s tým sa počítalo od začiatku.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      12:35 17.02.2019

      "Beneš bol stúpencom Čechoslovakizmu." Zbytek nebudu ani komentovat, ale jen k tomuhle. Takže pokud by tam byl někdo kdo by podporoval jen CR, SR by se to nedotklo.... dobrý ...Zobrazit celý příspěvek

      "Beneš bol stúpencom Čechoslovakizmu."

      Zbytek nebudu ani komentovat, ale jen k tomuhle. Takže pokud by tam byl někdo kdo by podporoval jen CR, SR by se to nedotklo.... dobrý vtípek.

      "To, že sa obnoví ČSR, s tým sa počítalo od začiatku."

      :)Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      12:52 17.02.2019

      Aj ožrala Klement vyhlásil, že Mníchovskú dohodu neuznáva, že CS bude po vojne obnovené a rovnako ako Beneš, aj on utiekol. Jediný rozdiel je ten, že Beneš utiekol do Londýna ...Zobrazit celý příspěvek

      Aj ožrala Klement vyhlásil, že Mníchovskú dohodu neuznáva, že CS bude po vojne obnovené a rovnako ako Beneš, aj on utiekol. Jediný rozdiel je ten, že Beneš utiekol do Londýna zatiaľčo KG do Moskvy. Aj KG mám teda brať ako záchrancu Slovákov? Samozrejme, je to blbosť. Rovnako tak by som si nedovolil povedať, že CS zachránilo SNP a Duklianska operácia.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      13:34 17.02.2019

      "Jediný rozdiel je ten, že Beneš utiekol do Londýna zatiaľčo KG do Moskvy." Opět se pleteš, Beneš začal bojovat za obnovení CSR v březnu 39. KG nevyhlásil. Moskva skrze ústa KG ...Zobrazit celý příspěvek

      "Jediný rozdiel je ten, že Beneš utiekol do Londýna zatiaľčo KG do Moskvy."

      Opět se pleteš, Beneš začal bojovat za obnovení CSR v březnu 39.
      KG nevyhlásil. Moskva skrze ústa KG vyhlásila, ale až když byla sama zatažena do války a potřebovala konkurenční orgán proti exilové vládě v UK, pro získání vlivu v poválečném CSR.Skrýt celý příspěvek

     • Czertik
      14:17 17.02.2019

      miroslav/jarosi Pekne ste se nam tu klici rozjeli, zajdete si do hospody, popijte pivo, a pak se pobijte :))))) Tak a ted jen par faktickych poznamek. 1. je rozdil byt ...Zobrazit celý příspěvek

      miroslav/jarosi
      Pekne ste se nam tu klici rozjeli, zajdete si do hospody, popijte pivo, a pak se pobijte :)))))
      Tak a ted jen par faktickych poznamek.
      1. je rozdil byt protektoratem rise (cr) a byt samostatny stat a jeji spojenc (ss - slovak stat)
      2. obnova hranic sice bylo tema se spojenci, ale zalezi na tom jake hranice a s jakymi spojenci :).
      3. to, ze csr bude mit po valce sudety se podarilo benesovi zajistit az po tom, co byl proveden atentat na haydricha, ale hlavne az po tom co probehla haydrichiada.
      4. zapad jen rekl, ze po valce propadnesm stalinovi, a skutecne ho nijak nezajimaly jak se pak usporadaji hranice na vychode (cili jestli si stalin slohne karpatskou rus ci ne, a kolik si urve z polska)
      5. otazky vychodnich hranic, jejich spravu za valky pod resis benes se stalinem ve 43
      6. tim ze stalin si karpatskou rus ukradl porusil tim svoji dohodu ze 43.
      7. ano jiste, s tim, ze se obnovi po valce csr bylo jiste, otazka znela jen v jakych hranicich (1937, 38, 39, ci uplne novych).Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      14:35 17.02.2019

      Czertik: Ja pivo nepijem, len vodku a sem tam radler, ale len od Bažanta :-) V každom prípade toto je taká debata ako ,, Čo by bolo keby Nemecko vyhralo vojnu" Nevieme, môžeme ...Zobrazit celý příspěvek

      Czertik: Ja pivo nepijem, len vodku a sem tam radler, ale len od Bažanta :-)

      V každom prípade toto je taká debata ako ,, Čo by bolo keby Nemecko vyhralo vojnu" Nevieme, môžeme len hádať.

      V každom prípade dnes už nevieme bezpečne posúdiť ako by sa niektoré udalosti vyvíjali. Nepopieram, že Beneš zohral svoju úlohu ale nemôžem súhlasiť, že to bol on čo zachránil slovenský národ. To už je cez čiaru reálneho vnímania udalostí. O povojnovom vývoji sa rozhodovalo na Jalskej, Postupimskej a Teheranskej konferencií. V tomto sme my nezohrali žiadnu úlohu. Je len našim šťastím, že to všetko dopadlo tak, ako to nakoniec dopadlo.Skrýt celý příspěvek

     • Czertik
      20:26 19.02.2019

      Miro, jenze ja sem nikde nespekuloval o tom, co bylo kdyby nemecko vyhralo. Vsude kde sem psal, bylo jasne ze nemecko prohralo/prohraje. jen sem vyvsetloval to, ze skutecne za ...Zobrazit celý příspěvek

      Miro, jenze ja sem nikde nespekuloval o tom, co bylo kdyby nemecko vyhralo. Vsude kde sem psal, bylo jasne ze nemecko prohralo/prohraje.
      jen sem vyvsetloval to, ze skutecne za valky nebylo jasne jake ze to hranice po valce csr mit bude a ze ne vysledne hranice meli cesi vetsi vliv nez si tu nekteri lid myslu.
      Mas pravdu o tom ze o POLITICKEM VLIVU se rozhodovalo v najte apod - cili to, kam kdo spadne, byt by nemohli zvratit prani lidu (tj kdyby cesi prijali marshaluv plan a vykrocili pevne na zapad, mimo stalina, tak by s tim stalin nemohl nic udelat, jalta, nejalta).
      A politicky vliv a hranice sou dve velmi ruzne veci. Jediny stat kde se mezi vychodem a zapadem jednalo o hranich bylo polsko - jeho zapadni hranice.
      Polske vychodni hranice urcil stalin jak sam chtel. Stejne jako ty csr. A nikdo s tim nemohl nic delat.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  10:24 16.02.2019

  Osobně si myslím, že je jedině dobře že aktuálně provozují Gripeny, které jim ještě dlouho vydrží. Přeci jen i pokud by F-35 koupili, nebudou hned a dosažení operačního nasazení ...Zobrazit celý příspěvek

  Osobně si myslím, že je jedině dobře že aktuálně provozují Gripeny, které jim ještě dlouho vydrží. Přeci jen i pokud by F-35 koupili, nebudou hned a dosažení operačního nasazení bude taky trvat docela dlouho. Co si budem povídat, i OSSR bude trvat než ty F-16 Block 70/72 pořádně zavede, tak i jejich Migy budou muset ještě dlouho fungovat.Skrýt celý příspěvek

  • Wrangel
   10:39 16.02.2019

   Slovenské MIGy to už majú pravdepodobne spočítané. Podľa posledných informácii predložovaniu servisnej zmluvy s Ruskom nie je naklonený ani premiér Pelegríni ani jeho koaličný ...Zobrazit celý příspěvek

   Slovenské MIGy to už majú pravdepodobne spočítané. Podľa posledných informácii predložovaniu servisnej zmluvy s Ruskom nie je naklonený ani premiér Pelegríni ani jeho koaličný partner MOST. Skôr to vyzerá na uzavretie zmluvy o ochrane vzdušného priestoru s niektorou členskou krajinou NATO.Skrýt celý příspěvek

   • Rase
    11:08 16.02.2019

    zvládne je ale OSSR nějak provozovat do doby, než budou použitelné F-16, nebo je v plánu domluvit si air policing s nějakým sousedem?

    zvládne je ale OSSR nějak provozovat do doby, než budou použitelné F-16, nebo je v plánu domluvit si air policing s nějakým sousedem?

    • Wrangel
     11:53 16.02.2019

     S prevádzkou MIG-29 je problém už aj dnes. Relánejšia možnosť je air policing so susednou krajinou ako ste napísali. Česká republika je prirodzene horúci kandidát. Počas tejto doby ...Zobrazit celý příspěvek

     S prevádzkou MIG-29 je problém už aj dnes. Relánejšia možnosť je air policing so susednou krajinou ako ste napísali. Česká republika je prirodzene horúci kandidát. Počas tejto doby absolvuje 22 slovenských pilotov 18 mesačné školenie a tréning v USA. Prvá skupina ak sa nemýlim by mala byť už v USA.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   13:15 16.02.2019

   Lehce se může stát, že hlavní výhoda F 35 ve vlastnostech stealth pro určité spektrum rádiových vln bude v době konce smlouvy na leasing Gripenů technologicky překonána novými ...Zobrazit celý příspěvek

   Lehce se může stát, že hlavní výhoda F 35 ve vlastnostech stealth pro určité spektrum rádiových vln bude v době konce smlouvy na leasing Gripenů technologicky překonána novými radiolokátory a systémy průzkumu v jiných frekvenčních pásmech. Pak by investice do provozně drahé technologie nedávala větší smysl, vyplatí se jim počkat.Skrýt celý příspěvek

   • Clanek
    21:24 16.02.2019

    No, lehce, ono se o to snazi snad vsichni uz nekolik dekad a zatim zadny univerzalni recept vyhodu stealth eliminujici znam neni. Ale pristupme na to ze se to treba i behem pristi ...Zobrazit celý příspěvek

    No, lehce, ono se o to snazi snad vsichni uz nekolik dekad a zatim zadny univerzalni recept vyhodu stealth eliminujici znam neni. Ale pristupme na to ze se to treba i behem pristi dekady povede. Pak co, nez se ona nova technologie zavede na prehledove radary, radary PVO mobilni, radary v letadlech a konecne radary v AA raketach, tak ubehnou kdyz dobre minimalne 2 dalsi dekady. Jinak receno i kdyby k tomu vysnenemu prekonani stealth doslo zitra, kazdy kdo lita F-35 dnes si jeste dobre 2 dekady bude moct piskat, mozna dyl...

    PS: Neprijde mi fer snizovat vyhody F-35 jen na stealth.Skrýt celý příspěvek

   • darkstyle
    21:46 16.02.2019

    Pokial viem je plne v X-band pasme a ciastocne v L-band pasme.. A zameriavanie rakiet je len v X-band.. To o tom, ze nove radiolokatory prekonaju stealth pocuvame od roku ...Zobrazit celý příspěvek

    Pokial viem je plne v X-band pasme a ciastocne v L-band pasme..

    A zameriavanie rakiet je len v X-band..

    To o tom, ze nove radiolokatory prekonaju stealth pocuvame od roku 1980+..
    Odvtedy mame asi miliardu krat vykonejsie pocitace a stale ten prielom neprisiel.. som skor skepticky v tvojom nazore..

    Ale stealth je milne povazovany za hlavnu vyhodu f-35, dokonca on netvory ani podstatnu cast toho, preco ta stihacka ma.tak drahu letovu hodinu a ani to nie je jeho hlavna vyhoda.

    Dostuduj si to prosim ta a.nevychadzaj z nejakych udajov z roku 2014 a podobne..Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    12:43 17.02.2019

    K tomu se asi hodí dodat, že zatím bylo sestřeleno jediné letadlo vybavené touto technologii!

    K tomu se asi hodí dodat, že zatím bylo sestřeleno jediné letadlo vybavené touto technologii!

   • Czertik
    14:24 17.02.2019

    A z ceho vychaazi tvoje presvedceni ej stealth je PROVOZNE draha technologie ? Nezapominej na to, ze je to ponekud jina technlogie nez co je na f-22 ci b-2, nerkluli staricke ...Zobrazit celý příspěvek

    A z ceho vychaazi tvoje presvedceni ej stealth je PROVOZNE draha technologie ?
    Nezapominej na to, ze je to ponekud jina technlogie nez co je na f-22 ci b-2, nerkluli staricke f-117.
    A to treba u b-2 v prubehu let naklady na jeji udrzbu neustale KLESALY, misto toho aby rostly. Holt, meli cim dal tim vic zkusenosti s udrzbou stealth ale hlavne technologie dozravaly cim dal tim vic.Skrýt celý příspěvek

  • HEKTOR
   19:48 17.02.2019

   Rase - nejdem porovnávať f-16 a uh-60,ale fakt je,že piloti čo boli na výcviku v us,došli domov ceľkom dosť vylietaný...ten výcvik bude asi drahý,ale piloti tam aspoň získajú peknú ...Zobrazit celý příspěvek

   Rase - nejdem porovnávať f-16 a uh-60,ale fakt je,že piloti čo boli na výcviku v us,došli domov ceľkom dosť vylietaný...ten výcvik bude asi drahý,ale piloti tam aspoň získajú peknú prax...Skrýt celý příspěvek

 • Martin23
  08:42 16.02.2019

  F 35 - letadlo, které v Evropě žádná země nepotřebuje. Je to jen úslušné a lokajské gesto USA. Ale na druhou stranu nemám nic proto tomu, aby si je nakoupily. Bude to za pár ...Zobrazit celý příspěvek

  F 35 - letadlo, které v Evropě žádná země nepotřebuje. Je to jen úslušné a lokajské gesto USA.

  Ale na druhou stranu nemám nic proto tomu, aby si je nakoupily.

  Bude to za pár let slušný poprask.Skrýt celý příspěvek

  • logik
   12:36 16.02.2019

   Ano, naší armádě stačí klacek v ruce, že. Důstojník pak dostane jako odznak hodnosti kuchyňskej nůž. Naprosto chápu, že by se Rusku za který kopeš takové Evropské "armády" ...Zobrazit celý příspěvek

   Ano, naší armádě stačí klacek v ruce, že. Důstojník pak dostane jako odznak hodnosti kuchyňskej nůž.

   Naprosto chápu, že by se Rusku za který kopeš takové Evropské "armády" líbily...Skrýt celý příspěvek

 • Arten
  22:51 15.02.2019

  Tak na to Orbánové sťažovanie, že „Bomba exploduje v centru ukrajinských Maďarů pár kilometrů od hranic NATO a nikdo neřekne ani slovo, včetně Spojených států: - prvý útok ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak na to Orbánové sťažovanie, že „Bomba exploduje v centru ukrajinských Maďarů pár kilometrů od hranic NATO a nikdo neřekne ani slovo, včetně Spojených států:

  - prvý útok spáchali traja poľskí radikáli, nie Ukrajinci - "Útok poľských sympatizantov fašizmu na sídlo maďarskej menšiny v Užhorode, ktorý sa mal tváriť ako útok ukrajinských nacionalistov, pričom podľa tvrdení obvinených Poliakov boli naverbovaní nemeckým novinárom z neonacistického plátku so sympatiami a kontaktmi na proputinovské politické kruhy doma a v Poľsku"

  - druhý útok: "mali spáchať traja ukrajinskí občania. Na celú akciu ich naverboval muž, ktorý prišiel z Podnestrovska, kam po útoku hneď ušiel. Je to separatistická enkláva v susednom Moldavsku, ktorá je od rozpadu Sovietskeho zväzu pod kontrolou ruského vojenského kontingentu. Ukrajinci preto majú silné podozrenie, že v skutočnosti išlo o agenta ruských tajných služieb."

  https://dennikn.sk/blog/135037...

  A Orbán to dobre vie.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   06:21 16.02.2019

   A nějak to popírá to, co řekl Orbán ? Je fakt, že k nám do novin se prakticky nedostalo, že by tam explodovala bomba, bez ohledu na to, kdo ji odpálil.

   A nějak to popírá to, co řekl Orbán ? Je fakt, že k nám do novin se prakticky nedostalo, že by tam explodovala bomba, bez ohledu na to, kdo ji odpálil.

  • glasspix
   08:08 16.02.2019

   No kdyz to pise ultra liberalni internetovy placek Dennik N, tak to musi byt fakt. Ten kontrast mezi ceskymi a slovenskymi komenty je tady uzasny. Nerad se poustim do politickych ...Zobrazit celý příspěvek

   No kdyz to pise ultra liberalni internetovy placek Dennik N, tak to musi byt fakt. Ten kontrast mezi ceskymi a slovenskymi komenty je tady uzasny.
   Nerad se poustim do politickych komentaru, ale ti kteri chteji vedet a nemaji mysl narodne politicky zamlzenou, vedi, ze Orbanova reakce vuci Ukraine se predevsim vztahuje na Ukrajinsky jazykovy zakon z rijna 2018, ktery drasticky limituje pouziti jazyku narodnostnich mensin, a to hlavne ve vzdelavani. V unoru 2018 na Porosenkuv povel Ukrainsky ustavni soud prinesl rozhodnuti, ze zakon z roku 2012 davajici sirsi prava narodnostnim mensinam na pouzivani sveho jazyku, je neustavni. Protimadarske vyroky ultra-nacionalistickych poslancu, niceni madarskych pomniku a fyzicke utoky jako vypalovani jejich kulturnich stredisk je uz jenom aperitiv k tomu vsemu. Dedek George Soros nad Porosenkem drzi svou ruku pres sva NGO-cka a granty, ale jinak mate pravdu, nic se tam nedeje co se nedelo i treba na Slovensku za Meciara, nebo v Rumunsku do dneska.Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    09:05 16.02.2019

    To je iba zásterka a falošný argument. Na Ukrajine žijú aj iné menšiny, pričom poľská a rumunská je porovnateľne veľká ako maďarská, bulharská dokonca v početnejšia. Všetky ...Zobrazit celý příspěvek

    To je iba zásterka a falošný argument.
    Na Ukrajine žijú aj iné menšiny, pričom poľská a rumunská je porovnateľne veľká ako maďarská, bulharská dokonca v početnejšia. Všetky spomenuté štáty boli schopné vyjednať s Ukrajinou také podmienky, ktoré eliminujú negatíva aktuálnych ukrajinských zákonov pre svoje menšiny, iba Maďari nie. A navzdory tomu, že Szijjártó po svojom nástupe úplne rozvrátil maďarský diplomatický zbor a z kariérnych pozícii urobil "trafiky" pre kamarátov, je tomto viditeľný skôr záujem o vyvolanie konfliktu a jeho udržiavanie, než obyčajnú neschopnosť.Skrýt celý příspěvek

    • Wrangel
     09:19 16.02.2019

     Možem iba súhlasiť. Ten útok na Maďarské centrum je toho presným dôkazom. Napriek tomu že za útokom stály občania Poľska a objednáveteľ bol Nemec z extremistickej AFD úzkou vezbou ...Zobrazit celý příspěvek

     Možem iba súhlasiť. Ten útok na Maďarské centrum je toho presným dôkazom. Napriek tomu že za útokom stály občania Poľska a objednáveteľ bol Nemec z extremistickej AFD úzkou vezbou na Kremeľ. Orbán sa stále nustále snaží obviňovať Ukrajinu. Nemecká tajná služba BFV v reakcii na túto udoalosť začala okamžite vyšetrovať AFD pre jej väzby na Rusko.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     13:10 16.02.2019

     To že si jiné státy vyjednají jiný přistup k jejich menšinám na UA nijak nezastře fakt, že země, která chce do EU a NATO v takové problematické podobě vůbec tento zákon schválí. ...Zobrazit celý příspěvek

     To že si jiné státy vyjednají jiný přistup k jejich menšinám na UA nijak nezastře fakt, že země, která chce do EU a NATO v takové problematické podobě vůbec tento zákon schválí. Takto se spíše UA blíží Asii. (vždycky se pak najde nějaký "orbán" který si na tom chce udělat politické body) Přece by nemělo být problémem pro UA, aby své zákony co nejvíce již nyní sladila s přístupem zbytku EU.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      14:03 16.02.2019

      Na daný zákon sa je nutné dívať cez optiku rusko-ukrajinského konfliktu - nie je zámer postihovať neruské menšiny. Každopádne to je fakt, že až dôjde na ich vstup do EU, budú si s ...Zobrazit celý příspěvek

      Na daný zákon sa je nutné dívať cez optiku rusko-ukrajinského konfliktu - nie je zámer postihovať neruské menšiny. Každopádne to je fakt, že až dôjde na ich vstup do EU, budú si s tým už musieť urobiť poriadok, vrátane uznania Rusínov ako svojbytnej národnostnej menšiny (to by sme mali bezpodmienečne žiadať !!!). Ale toto bude na stole najskôr niekedy v priebehu nasledujúcej dekády.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     20:53 16.02.2019

     Pavol, sám píšete, že při vstupu do EU to bude problém. Ruština na Ukrajině není jen jazykem ruské populace, ale jazykem Ukrajinců. Snahu o izolaci jedné skupiny na základě ...Zobrazit celý příspěvek

     Pavol, sám píšete, že při vstupu do EU to bude problém. Ruština na Ukrajině není jen jazykem ruské populace, ale jazykem Ukrajinců. Snahu o izolaci jedné skupiny na základě jednoho parametrů, v tomto případě jazyka, je problém známý i z minulosti. To že někdo na Ukrajině je rus a mluví rusky neznamená automaticky, že je to problémový element.Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  22:41 15.02.2019

  V každém případě nákup F-35 je velice prestižní záležitost a uděluje dané zemi symbolický punc (což je ale na mezinárodní scéně důležité) vyspělosti a politické stability (s tím ...Zobrazit celý příspěvek

  V každém případě nákup F-35 je velice prestižní záležitost a uděluje dané zemi symbolický punc (což je ale na mezinárodní scéně důležité) vyspělosti a politické stability (s tím třeba i souvisí lepší rating Maďarska a levnější úvěry). Nákup F-35 samozřejmě také kýženým způsobem upoutá zájmy Washingtonu v Maďarsku a střední Evropě.


  Takový nesmysl jsem dlouho nečetl.....USA vůči Evropě nemá poslední dobou dobrou politiku, jde cestou vyvíjení tlaku na Evropu skrze zvyšování napětí mezi Ruskem a námi, k tlaku a vynucování poslušnosti u členů NATO jako jsou např. Němci se snaží získat vliv Poláků a delších zemí střední Evropy.
  Pochopte vy zabedněnci že být členem NATO je pro nás výhodné, ale nemusíme ve všem papouškovat USA a jejím zvrhlým hrátkám.

  Prestiž získá ČR i nákupem jakékoliv evropské techniky, nákup F35 znamená pokleknout před USA, ale pro některé subíky je to možná prestiž.....Skrýt celý příspěvek

  • Martin23
   08:37 16.02.2019

   To jste povedeně vystihl celé to absurdní divadlo. V každém případě nákup F-35 je velice prestižní záležitost a uděluje dané zemi symbolický punc vyspělosti a politické ...Zobrazit celý příspěvek

   To jste povedeně vystihl celé to absurdní divadlo.
   V každém případě nákup F-35 je velice prestižní záležitost a uděluje dané zemi symbolický punc vyspělosti a politické stability.

   Takle nějak šmejdi prodávali vysavače za cenu 30 průměrných platů.Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    08:59 16.02.2019

    Prirovnat F-35 k nekvalitnimu vysavaci za premrstenou cenu chce mit velkou nenavist k americkemu. F-35 je bez diskuse nejvyspelejsi stroj soucasnosti, zadny smejd a jeho cena neni ...Zobrazit celý příspěvek

    Prirovnat F-35 k nekvalitnimu vysavaci za premrstenou cenu chce mit velkou nenavist k americkemu. F-35 je bez diskuse nejvyspelejsi stroj soucasnosti, zadny smejd a jeho cena neni premrstena.Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    09:27 16.02.2019

    Kdo jiný ti dodá stejný výkon za podobnou cenu¨?

    Kdo jiný ti dodá stejný výkon za podobnou cenu¨?

 • glasspix
  22:33 15.02.2019

  NASAMS mi pripada jako velice rozumni volba pro mensi stat, jako Madarsko. Cena za baterii je kolem $50 mil, ty prijmou jak AIM 120, tak ESSM a Sidewinder. AIM se koneconcu da ...Zobrazit celý příspěvek

  NASAMS mi pripada jako velice rozumni volba pro mensi stat, jako Madarsko. Cena za baterii je kolem $50 mil, ty prijmou jak AIM 120, tak ESSM a Sidewinder. AIM se koneconcu da povesit i pod Gripeny, takze tohle vypada jako dalsi skvely nakup.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   14:15 16.02.2019

   Na pohľad to vyzerá skutočne ako dobrá voľba, no ešte lepšou voľbou by to bolo, keby popri tom existoval ešte aj primárne protiraketový systém. Špekuluje sa, že voľba na NASAMS ...Zobrazit celý příspěvek

   Na pohľad to vyzerá skutočne ako dobrá voľba, no ešte lepšou voľbou by to bolo, keby popri tom existoval ešte aj primárne protiraketový systém. Špekuluje sa, že voľba na NASAMS padla aj pre to, že nie je schopný pôsobiť proti taktickým raketám a teda nijako neobmedzuje ruskú schopnosť raketového úderu. Tým ale ostáva v maďarskom systéme obrany medzera, ktorú môže využiť ktokoľvek, kto disponuje taktickými raketami dostatočného dosahu a teda nijako neprispieva k propagovanej sebestačnosti obrany Maďarska.Skrýt celý příspěvek

   • Gibon
    14:38 16.02.2019

    Na to je velmi jednoducha odpoved. Lokacia takehoto systemu na juhovychodnom Slovensku, povedzme Kralovsky Chlmec a severnom Rumunsku, povedzme Satu Mare. Diera sa tak zaceli.

    Na to je velmi jednoducha odpoved. Lokacia takehoto systemu na juhovychodnom Slovensku, povedzme Kralovsky Chlmec a severnom Rumunsku, povedzme Satu Mare. Diera sa tak zaceli.

 • Jara
  22:23 15.02.2019

  Nechci komentovat maďarskou politiku, pro mne významné je že si ČR utrhla díl maďarského balíku s Breny 2 Scorpiony i pistolemi, CZUB kompletně vyzbrojené ručními zbraněmi dvě ...Zobrazit celý příspěvek

  Nechci komentovat maďarskou politiku, pro mne významné je že si ČR utrhla díl maďarského balíku s Breny 2 Scorpiony i pistolemi, CZUB kompletně vyzbrojené ručními zbraněmi dvě armády NATO, kdo by si to před pár lety pomyslel a je to i velká reklama pro ČRSkrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   12:06 16.02.2019

   Sice to není ukázka ideální spolupráce Armády a soukromého sektoru. Ale určitě je to ukázka jak se dá i ze zpackané zakázky vytěžit maximum.

   Sice to není ukázka ideální spolupráce Armády a soukromého sektoru. Ale určitě je to ukázka jak se dá i ze zpackané zakázky vytěžit maximum.

   • logik
    12:40 16.02.2019

    Blbý jsou na tom ty tanečky okolo. Kdyby stát předem prostě zafinancoval vývoj přímou dotací, a ne nepřímo nákupem nedodělků, mohlo to bejt bez té pachuti.

    Blbý jsou na tom ty tanečky okolo. Kdyby stát předem prostě zafinancoval vývoj přímou dotací, a ne nepřímo nákupem nedodělků, mohlo to bejt bez té pachuti.

    • Jara
     21:48 16.02.2019

     Logiku jo, souhlas jde o to že pro politika který by rozhodl zadat přímou objednávku vývoje nové pušky CZUB by to v našich malých poměrech znamenal konec, a ne kvůli ...Zobrazit celý příspěvek

     Logiku jo, souhlas jde o to že pro politika který by rozhodl zadat přímou objednávku vývoje nové pušky CZUB by to v našich malých poměrech znamenal konec, a ne kvůli netransparentnosti takové zakázky, která ný se nechala hlídat stejně jako vývoj budoucího produktu, byl by to pro něj konec jednoduše proto že by se zcela ztratila pro ostatní možnost manipulovat s údajně transparentní zakázkou a něco s toho pro sebe vytěžit, ano tučné úplatky stojí za veškerou snahou našich zbrojních kontraktůSkrýt celý příspěvek

 • Kichot
  22:07 15.02.2019

  Impozantní plány. Být Slováky , ještě bych si rozmyslel tu modernizaci pásových bvp. A o věži na kolových nemluvě.. Ještě , že budou mít F16 tam se dají v případě nutnosti ...Zobrazit celý příspěvek

  Impozantní plány. Být Slováky , ještě bych si rozmyslel tu modernizaci pásových bvp. A o věži na kolových nemluvě.. Ještě , že budou mít F16 tam se dají v případě nutnosti namontovat jaderné pumy... :-)Skrýt celý příspěvek

 • nvkl
  20:54 15.02.2019

  Vidím tu více rovin. Idealisticka rovina říká že se inspirovali machiavelim a jeho vizi že stát který nemá vlastní vojsko tak nepřežije. Moje prostoduchuta vidí rovinu úplatku ...Zobrazit celý příspěvek

  Vidím tu více rovin. Idealisticka rovina říká že se inspirovali machiavelim a jeho vizi že stát který nemá vlastní vojsko tak nepřežije. Moje prostoduchuta vidí rovinu úplatku nákupčím výrobcům zbraní v NATU. Třetí myšlenky říkají že cílem článku je ze bychom měli nakoupit ve velkém taky. Poraďte...Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   20:59 15.02.2019

   Článek na AN určitě nemá sílu pohnout nákupní mašinérií v AČR, takže třetí rovinu nebrat, první dvě jsou ok :-). Maďarské nákupy jsou technicky naprosto prvotřídní, cenu bohužel ...Zobrazit celý příspěvek

   Článek na AN určitě nemá sílu pohnout nákupní mašinérií v AČR, takže třetí rovinu nebrat, první dvě jsou ok :-). Maďarské nákupy jsou technicky naprosto prvotřídní, cenu bohužel neznáme. Ale výběr zbraní je za jedna. Zcela bych se po nich opičil ve vrtulnících, tancích a houfnicích co do počtu i typu.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   22:05 15.02.2019

   Z pohledu historie jsou roky po WW2 v Evropě v podstatě naprostým unikátem. Jak prvních 40. let hromadění obrovské výzbroje, tak těch dalších 30. let odzbrojování. Jestli to ...Zobrazit celý příspěvek

   Z pohledu historie jsou roky po WW2 v Evropě v podstatě naprostým unikátem. Jak prvních 40. let hromadění obrovské výzbroje, tak těch dalších 30. let odzbrojování.

   Jestli to vydrží i nadále je zajímavá otázka.Skrýt celý příspěvek

 • Double
  20:02 15.02.2019

  Myslim, ze je idealny cas na dalsiu Malu Dohodu :)

  Myslim, ze je idealny cas na dalsiu Malu Dohodu :)

  • Jura99
   09:03 16.02.2019

   Tu si udelejte s Rumuny, Srby a UA. My s Madary potencialni spory nemame, naopak je to narod s mnohasetletou kralovskou historii.

   Tu si udelejte s Rumuny, Srby a UA. My s Madary potencialni spory nemame, naopak je to narod s mnohasetletou kralovskou historii.

   • Gibon
    09:06 16.02.2019

    Ved nikto s Vami ani neplanoval.

    Ved nikto s Vami ani neplanoval.

 • Wrangel
  19:49 15.02.2019

  Podľa môjho názoru hlavná Orbánová motivácia mohutných zbrojných nákup je Podkarpatská Rus na Ukrajine (Do roku 1920 Uhorsko) a etnický Maďari ktorý tam žijú. Budúci rok je 100 ...Zobrazit celý příspěvek

  Podľa môjho názoru hlavná Orbánová motivácia mohutných zbrojných nákup je Podkarpatská Rus na Ukrajine (Do roku 1920 Uhorsko) a etnický Maďari ktorý tam žijú. Budúci rok je 100 výročie podpísania Trianonskej zmluvy a Orbán sa viac krát vyjadril že zabezpečí aby sa časť územia aj s Maďarmi vrátili Maďarsku. Predpokladám že Orbán spolu s Putinom usilovne pracujú na destabilizácii Ukrajiny a v prípade že sa im to podarí Podkarpatská Rus môže pripadnúť ako korisť Maďarsku. Potvrdzovalo by to aj správanie Maďarska ktoré ako jediný štát NATO neustále blokuje akúkoľvek bližšiu spoluprácu s Ukrajinou. (napr: zdieľanie spravod. informácii) Tento postup už vyčítal Maďarom aj bývalý min. obrany USA Mattis. Poznámka k článku: Incident ktorý spomína Orbán v texte (Útok na Maďarské centrum na Ukrajine) Tento útok si objednal spolupracovník nemeckej strany AFD napojenej na Rusko. Cieľom malo byť práve vyvoalnie konfliktu medzi Ukrajincami a etnickými Maďarmi na Podkarpatskej Rusi. Výborná zámienka na eskalovanie konfliktu na západe Ukrajiny samozrejme v prospech Orbána a Putina. https://www.rferl.org/a/far-ri... Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   20:09 15.02.2019

   Je to možné, ale vzhledem k tomu, že Trianon odpojil od Maďarska území mimo jakoukoliv historickou hranici a navíc osídlené Maďary, jen kvůli tehdy prohrané válce, je asi celkem ...Zobrazit celý příspěvek

   Je to možné, ale vzhledem k tomu, že Trianon odpojil od Maďarska území mimo jakoukoliv historickou hranici a navíc osídlené Maďary, jen kvůli tehdy prohrané válce, je asi celkem legitimní to nepovažovat za stav na věčné časy platný. Pokud v budoucnu prohrají "ti druzí", může jiná konference hranice změnit, stále platí, že Maďaři tam žijí a hranice nemá žádnou historickou oporu, ta teprve vzniká oněch 100let (což sice není málo).Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    20:18 15.02.2019

    Maďari však vždy prehrajú, lebo ich nereálne stanovené ciele zákonite vždy doženú k spojenectvu so stranou, ktorej víťazstvo nie je rovnako nereálne. To je tajomstvom ich priam ...Zobrazit celý příspěvek

    Maďari však vždy prehrajú, lebo ich nereálne stanovené ciele zákonite vždy doženú k spojenectvu so stranou, ktorej víťazstvo nie je rovnako nereálne. To je tajomstvom ich priam neuveriteľnej série neúspechov.Skrýt celý příspěvek

    • Wrangel
     20:29 15.02.2019

     Plne s vami súhlasím. Ešte malá zaujímavosť Orbán počas minulého roka nakúpil umelecké diela z roku 1939 ktoré oslavujú zničenie Českoslvenska a znovuvytovrenie Maďarsko -Poľskej ...Zobrazit celý příspěvek

     Plne s vami súhlasím. Ešte malá zaujímavosť Orbán počas minulého roka nakúpil umelecké diela z roku 1939 ktoré oslavujú zničenie Českoslvenska a znovuvytovrenie Maďarsko -Poľskej hranice. Tieto diela následne nechal vystaviť v Budapešťi v národnej galérii na popredné miesta a sú tam dodnes. Možno malá predzvesť toho že sa pokúsi práve na Ukrajine túto hranicu opäť obnoviť.https://blisty.cz/art/93988-ma... Skrýt celý příspěvek

     • otecko
      10:04 16.02.2019

      Tak to se nás netýká, pokud se spojí polská a maďarská hranice, my s Maďary nesousedíme, takže nám je to fuk. :) a oslava rozbití Československa se slavila i jinde, nejen v ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak to se nás netýká, pokud se spojí polská a maďarská hranice, my s Maďary nesousedíme, takže nám je to fuk. :) a oslava rozbití Československa se slavila i jinde, nejen v Maďarsku a Polsku, vzpomínejte....Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      11:52 16.02.2019

      Otecko: Zase tak fuk to není. Přece jen celý plán by mohl skončit tím, že s nimi sousedit budeme...

      Otecko: Zase tak fuk to není. Přece jen celý plán by mohl skončit tím, že s nimi sousedit budeme...

     • Gibon
      20:35 16.02.2019

      Otecko: samozrejme ze sa oslavovalo. Po Homolovom puci sa nic ine, ako oslavovat nedalo. Co si myslis ze obyvatelstvo spravi, ked na nich posle vlastna vlada armadu. Nikto netusil ...Zobrazit celý příspěvek

      Otecko: samozrejme ze sa oslavovalo. Po Homolovom puci sa nic ine, ako oslavovat nedalo. Co si myslis ze obyvatelstvo spravi, ked na nich posle vlastna vlada armadu.
      Nikto netusil v '39 ake zverstva Hitlerove plany prinesu.

      Na druhu stranu SNP mala dva politicke ciele. Ten druhy bol obnova CSR v povodnych hraniciach.
      Padol v protektorate aspon jeden vystrel s rovnakym cielom do datumu Hitlerovej smrti?Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     20:47 15.02.2019

     Tuto schopnost nemají jen Maďaři, nakonec i Němci prohráli co mohli a v neposlední řadě i vy jste byli s oběma státy na stejné straně barikády a též Poláci se pustili do mršiny ...Zobrazit celý příspěvek

     Tuto schopnost nemají jen Maďaři, nakonec i Němci prohráli co mohli a v neposlední řadě i vy jste byli s oběma státy na stejné straně barikády a též Poláci se pustili do mršiny ČSR, netuše že jsou za pár měsíců na řadě, to bylo od nich obzvlášť tragikomické. V tomto ohledu měl zkušený pohled na budoucí vývoj Beneš. V každém případě mají Maďaři v okolních státech 20% počtu svého obyvatelstva, pasy a občanství už rozdali, co bude dál je otázka.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      21:28 15.02.2019

      Nie je podstatné, na koho strane vojnu začnete, ale na koho strane ju ukončíte. ;-) A v tomto sme si viedli celkom dobre (čo sa prejavilo územnými ziskami), hoci na Rumunov ...Zobrazit celý příspěvek

      Nie je podstatné, na koho strane vojnu začnete, ale na koho strane ju ukončíte. ;-) A v tomto sme si viedli celkom dobre (čo sa prejavilo územnými ziskami), hoci na Rumunov nemáme.
      Nemci sú iná liga a Studenú vojnu ukončili vyslovene víťazne, čo ich znova katapultovalo do role EU mocnosti číslo 1.

      Orbán aktuálne buduje v okolitých štátoch infraštruktúru - ide prevažne o futbalové štadióny a podporu futbalu. :-) Zatiaľ sa každopádne zdá, že hlavným motívom tohoto konania je kupovanie si hlasov: https://index.hu/sport/futball... Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      06:28 16.02.2019

      PavolR: Případně je podstatné, aby si budoucí vítězové ani nevšimli, že proti nim někdo válku začal, což byl váš případ, vyhlásili jste válku kdekomu vč. USA, ale ti se ani ...Zobrazit celý příspěvek

      PavolR: Případně je podstatné, aby si budoucí vítězové ani nevšimli, že proti nim někdo válku začal, což byl váš případ, vyhlásili jste válku kdekomu vč. USA, ale ti se ani neobtěžovali uznat, že jako samostatný stát existujete, takže de jure se nic nestalo, ani kapitulaci jste nemuseli uzavírat :).Skrýt celý příspěvek

   • vlasto
    19:42 16.02.2019

    Opierat sa o historicku oporu hranic nema celkom logiku. Pred 1500 rokmi tu ziadne madarske hranice neboli. Ako sa stanovi, ze ako daleko v historii treba hladat historicku oporu ...Zobrazit celý příspěvek

    Opierat sa o historicku oporu hranic nema celkom logiku. Pred 1500 rokmi tu ziadne madarske hranice neboli. Ako sa stanovi, ze ako daleko v historii treba hladat historicku oporu hranic? V dnesnom svete sa bohatstvo a vplyv statu nerealizuje prostrednictvom expanzie hranic. Ale prostrednictvom expanzie vnutorneho potencialu ludskeho kapitalu statu. Len niektori to nie su schopni pochopit (vid napr. Rusko). Vnutorny potencial statu sa da rozsirovat donekonecna. Na rozdiel od hranic. Revizia hranic je zbytocna a uplne destruktivna cinnost. Neprinasa nikomu ziadny progres (okrem bezskrupuloznych nacionalistickych politikov).Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   20:43 15.02.2019

   Wrangel, i tak se dá připojit Ukrajina do EU a NATO, i když jen část.

   Wrangel, i tak se dá připojit Ukrajina do EU a NATO, i když jen část.

 • flanker.jirka
  18:18 15.02.2019

  Akvizice jsou to pěkné, ale nazývat to závody ve zbrojení, snad leda při srovnání s Ukrajinou. Nejde o nic jiného než o generační výměnu zbraní. Úvaha o roli NATO a bezpečnosti v ...Zobrazit celý příspěvek

  Akvizice jsou to pěkné, ale nazývat to závody ve zbrojení, snad leda při srovnání s Ukrajinou. Nejde o nic jiného než o generační výměnu zbraní. Úvaha o roli NATO a bezpečnosti v Evropě je v tomto směru také na lepší úrovni než u nás. Jak Orbána nemusím v tom co dělá s justicí, tak na druhou stranu dovolit si stát za svým a jen se tupě nepoklonkovat EU je dobré.
  Politicky to začíná vypadat tak, že budou Orbána používat střídavě rusové a amíci proti EU, vždy podle toho co se které straně na krocích francouzů a němců, pardon EU, nebude líbit. (i když kdo ví, aby se Orbán dočkal v pozici premiéra těchto akvizic)
  Ekonomicky to bude velké vydání, ale když to prošlo ve velkém i Řekům.
  K možnostem nákupu F 35, to přece není pouze projekt USA, participují na tom i v Evropě a montážní linka je i v Itálii. Politicky to nebude zase tak horké zboží, peníze jim zapáchat nebudou.Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  17:53 15.02.2019

  Každopádně Maďaři pracují na tom, aby byli maximálně suverenní a nemuseli pořád ohýbat hřbet. Musím říci, že Orbánovi fandím. Každopádně je dobré si uvědomit, že všichni již ...Zobrazit celý příspěvek

  Každopádně Maďaři pracují na tom, aby byli maximálně suverenní a nemuseli pořád ohýbat hřbet. Musím říci, že Orbánovi fandím.

  Každopádně je dobré si uvědomit, že všichni již přiznávají, že zájem USA lze udržet jen nákupy. Pořád platí, prvně business a finanční zájmy a až dlouho poté nějaké politické vágní spojenectví.Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
   19:33 15.02.2019

   verbalne

   inak pekne hlasuju za vsetko co EU navrhne a drzia krok ked uz nie hubu. Fondy nepustia

   verbalne

   inak pekne hlasuju za vsetko co EU navrhne a drzia krok ked uz nie hubu. Fondy nepustia

   • otecko
    10:09 16.02.2019

    A proč by měli pouštět fondy EU, zápaďáci zase dividendy z Maďarska lifrují k sobě domů..

    A proč by měli pouštět fondy EU, zápaďáci zase dividendy z Maďarska lifrují k sobě domů..

    • Jirosi
     12:05 16.02.2019

     Fondy = vychází z členství v mezinárodní organizaci "EU"... Dividendi = Vznikají investicí soukromého kapitálu do vlastnictví a rozvoje podniků, a je jedno zda doma nebo v ...Zobrazit celý příspěvek

     Fondy = vychází z členství v mezinárodní organizaci "EU"...
     Dividendi = Vznikají investicí soukromého kapitálu do vlastnictví a rozvoje podniků, a je jedno zda doma nebo v zahraničí.

     Tedy neexistuje žádná závislost, jednoho na druhém. Nechápu proč to stále ekonomičtí analfabeti opakují!
     Pokud vás to štve, běžte na burzu kupte si akcie a můžete klidně brát dividendy z Německých firem...Skrýt celý příspěvek

    • Slavoslav
     07:52 17.02.2019

     No veď práve. Kde sme mohli byť zahraničných investícií!!! Škodovka so svojím 15 tým faceliftom Favoritu. ZTS Martin vyrábajúci vo veľkom tanky a Maďari lifrujúci kukuricu do ...Zobrazit celý příspěvek

     No veď práve. Kde sme mohli byť zahraničných investícií!!!
     Škodovka so svojím 15 tým faceliftom Favoritu. ZTS Martin vyrábajúci vo veľkom tanky a Maďari lifrujúci kukuricu do celého sveta. Rovno zlatý trojuholník prosperity. Preto Orbán schvaľuje otrocky zákon, aby tie hnusné zahraničné koncerny vyhnal.
     LOLSkrýt celý příspěvek

 • HEKTOR
  17:09 15.02.2019

  no,myslím že v článku o nákupe leopardov maďarskom v diskusii tu na AN,som spomenul že nakupujú od rôznych štátov rôznu techniku...a zo "srandy" som písal,že od US kúpia f-35...a ...Zobrazit celý příspěvek

  no,myslím že v článku o nákupe leopardov maďarskom v diskusii tu na AN,som spomenul že nakupujú od rôznych štátov rôznu techniku...a zo "srandy" som písal,že od US kúpia f-35...a ono to možno bude aj pravda... :)
  ale teraz vážne...neverím,že tento nákup aj bude realizovaný...Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  15:51 15.02.2019

  Souhlas s článkem, že vlastnit F-35A je známka jakosti a stability :-). Doufejme, že případné plány HU a PL nakoupit F-35A k tomu pohnou i ČR. Maďarsko zbrojí, ty zbraně bude mít ...Zobrazit celý příspěvek

  Souhlas s článkem, že vlastnit F-35A je známka jakosti a stability :-). Doufejme, že případné plány HU a PL nakoupit F-35A k tomu pohnou i ČR. Maďarsko zbrojí, ty zbraně bude mít někdy v půlce dvacátých let. Vzhledem k potížím EU se nedají vyloučit nějaké další -exity a nějaké to přeskupení hranic v Evropě, k tomu se zbraně hodí. Maďaři mají co ze své historie obnovovat. Situaci ČR bych tak bledě nevyděl. I Maďaři ještě v 2018 vypadali, že zapomněli že armádu mají a najednou nárazově objednali balík zbraní. Pokud se zadaří a opravdu se letos objednají BVP, vrtulníky, Titusy, radary a třeba houfnice, k tomu výsadkový pluk, zase se skokově dostane dopředu AČR. Jinak v tom seznamu Maďaři mají SUV Suzuki Vitara, dnes psali tuším na euru, že AČR hodlá ještě letos nakoupit 1200 vozidel kategorie SUV.Skrýt celý příspěvek

  • Luky
   16:06 15.02.2019

   Jo, celá Evropa se vyzbrojí F-35, piloti vlítnou do pitu a MFD oznámí "is offline, insert code to unlock engine". A poletí bombit ten, co pošle za oceán větší úplatek. Protože ...Zobrazit celý příspěvek

   Jo, celá Evropa se vyzbrojí F-35, piloti vlítnou do pitu a MFD oznámí "is offline, insert code to unlock engine". A poletí bombit ten, co pošle za oceán větší úplatek. Protože výpalné je třeba platit pravidelně a v konkurenčním prostředí ceny rostou...Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    16:11 15.02.2019

    To nevadí, hlavně že bude rating AAA, na tom se vydělá :-)

    To nevadí, hlavně že bude rating AAA, na tom se vydělá :-)

   • Jirosi
    16:27 15.02.2019

    A kdy naposledy se tohle stalo?

    A kdy naposledy se tohle stalo?

    • Luky
     16:37 15.02.2019

     myslím, že při obléhání Palerma

     myslím, že při obléhání Palerma

  • Gibon
   19:39 15.02.2019

   Len technicka. Kazdy kto sedel vo Vitare vie, ze to nie je ziadne plnokrvne SUV.
   Vnutri je to male ako Fabka. To uz radsej ten Duster.

   Len technicka. Kazdy kto sedel vo Vitare vie, ze to nie je ziadne plnokrvne SUV.
   Vnutri je to male ako Fabka. To uz radsej ten Duster.

   • technik
    20:04 15.02.2019

    Plnokrevné SUV??? Co jinýho je lepší než jeden z průkopníků sekce SUV Vitara??? To že tam je málo místa neznamená že to není SUV. V LR 110 je ještě míň místa a zpochybňuje někdo to ...Zobrazit celý příspěvek

    Plnokrevné SUV??? Co jinýho je lepší než jeden z průkopníků sekce SUV Vitara??? To že tam je málo místa neznamená že to není SUV. V LR 110 je ještě míň místa a zpochybňuje někdo to že to není offroad? Jinak Duster je to nejhorší co může naší armádu potkat, tahle plecka je vždy v nejnižších pozicích spolehlivosti, takže max operační leasing na 3 až 5 let a pak se toho zbavit.Skrýt celý příspěvek

    • Gibon
     00:01 16.02.2019

     Tak si vlezte do Ford Ranger ci Nissan Navara a potom do Vitary a mozme pokecat. Vitara od 2017 patri do kategorie crossover. A este skuste do nej nalozit 1,5tony nakladu ci ...Zobrazit celý příspěvek

     Tak si vlezte do Ford Ranger ci Nissan Navara a potom do Vitary a mozme pokecat. Vitara od 2017 patri do kategorie crossover.
     A este skuste do nej nalozit 1,5tony nakladu ci prebrodit 800mm hladinu... :-)Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      06:36 16.02.2019

      účel těchto aut se tu už probíral, 90% své služby stráví na dálnici mezi posádkami nebo s majákem na čele kolony, 800mm pod vodou jim asi nehrozí. Ale je fakt, že nová Vitara není ...Zobrazit celý příspěvek

      účel těchto aut se tu už probíral, 90% své služby stráví na dálnici mezi posádkami nebo s majákem na čele kolony, 800mm pod vodou jim asi nehrozí. Ale je fakt, že nová Vitara není v terénu to, co byla stará Vitara.Skrýt celý příspěvek

     • Gibon
      10:44 16.02.2019

      Uz sa tesim ked AČR v nastavajucom tendry na 1200ks tohto typu vozidiel za premrstenu cenu 2mld.Kč vybere Toyotu LR, a budes tu pisat komentáre, ako dobre sa nakupilo a co vsetko ...Zobrazit celý příspěvek

      Uz sa tesim ked AČR v nastavajucom tendry na 1200ks tohto typu vozidiel za premrstenu cenu 2mld.Kč vybere Toyotu LR, a budes tu pisat komentáre, ako dobre sa nakupilo a co vsetko tie vozidla dokazu :-DSkrýt celý příspěvek

   • Jura99
    20:13 15.02.2019

    Maďaři tuším mají u sebe továrnu Suzuki, takže ten výběr dával smysl. Nové Vitary neznám, pamatuju 20let starou, ta byla celkem slušná, mělo to i redukci.

    Maďaři tuším mají u sebe továrnu Suzuki, takže ten výběr dával smysl. Nové Vitary neznám, pamatuju 20let starou, ta byla celkem slušná, mělo to i redukci.

 • RiMr71
  15:49 15.02.2019

  Poláci budou (mají) mít své vlastní moderní stíhací letouny, Slováci budou mít své vlastní moderní stíhací letouny, Maďaři budou mít své vlastní moderní stíhací letouny, Rumuni ...Zobrazit celý příspěvek

  Poláci budou (mají) mít své vlastní moderní stíhací letouny, Slováci budou mít své vlastní moderní stíhací letouny, Maďaři budou mít své vlastní moderní stíhací letouny, Rumuni budou mít své vlastní moderní stíhací letouny, Bulhaři budou mít své vlastní moderní stíhací letouny, Chorvati budou mít své vlastní moderní stíhací letouny......a Česká republika zná spoustu států, co mají své vlastní moderní stíhací letouny...

  Jo a jízdné pro důchodce zdarma, na to jsem zapomněl...Skrýt celý příspěvek

  • Sandai
   15:52 15.02.2019

   Jako že naše letectvo je na tom hůř? Zkus si o tom zistit nějaké informace.

   Jako že naše letectvo je na tom hůř? Zkus si o tom zistit nějaké informace.

   • RiMr71
    16:37 15.02.2019

    ...z hlediska VLASTNICTVÍ rozhodně ano.

    ...z hlediska VLASTNICTVÍ rozhodně ano.

    • Jura99
     16:55 15.02.2019

     pronájem dává naopak svobodu rozhodování. Koupit Gripeny v 2005 by znamenalo na nich sedět do cca 2040, kdy budou mít bojovou hodnotu jako Mig-21 dnes. Pronájem i přes různé fámy ...Zobrazit celý příspěvek

     pronájem dává naopak svobodu rozhodování. Koupit Gripeny v 2005 by znamenalo na nich sedět do cca 2040, kdy budou mít bojovou hodnotu jako Mig-21 dnes. Pronájem i přes různé fámy neomezuje bojové nasazení. Ta svoboda rozhodování znamená, že v roce 2027 můžeme koupit, budeme-li mít rozum v hrsti, F-35A.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      17:00 15.02.2019

      Tu svobodu jsme viděli během prodlužovaní...

      Tu svobodu jsme viděli během prodlužovaní...

     • RiMr71
      17:02 15.02.2019

      Půjčené zbraně k zabezpečení obranyschopnosti země je podobná zhůvěřilost jako dovolená nebo Ježíšek na dluh. Prostě to není krok řádného hospodáře a už vůbec ne vojáka/politika. ...Zobrazit celý příspěvek

      Půjčené zbraně k zabezpečení obranyschopnosti země je podobná zhůvěřilost jako dovolená nebo Ježíšek na dluh. Prostě to není krok řádného hospodáře a už vůbec ne vojáka/politika. Vydávat pronájem zbraní za "svobodu rozhodování" je podobná logika jako "kdo nic nemá tak o nic nemůže přijít a tak je vlastně svobodnější". Sorryjako.
      Můj názor.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      18:27 15.02.2019

      RiMr71: to srovnání moc nefunguje, dovolená na dluh ohrožuje jen toho, kdo nemá na splácení, to není případ splátek Gripenů.

      RiMr71: to srovnání moc nefunguje, dovolená na dluh ohrožuje jen toho, kdo nemá na splácení, to není případ splátek Gripenů.

     • Jirosi
      19:45 15.02.2019

      Jura99: My Gripeny nesplácíme, ale pronajímáme. Nejsou ani na konci nebudou naše. Prostě přelétnou zpět do Swe a konec.

      Jura99: My Gripeny nesplácíme, ale pronajímáme. Nejsou ani na konci nebudou naše. Prostě přelétnou zpět do Swe a konec.

     • Jura99
      20:18 15.02.2019

      Jirosi: to se tu rozebírá stále dokola a oba tábory si stále melou svoji :-). Jeden příklad, Slováci mají Mig-29 asi 25let, pokud by je měli pronajaté (jako my Gripen na 22let), ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi: to se tu rozebírá stále dokola a oba tábory si stále melou svoji :-). Jeden příklad, Slováci mají Mig-29 asi 25let, pokud by je měli pronajaté (jako my Gripen na 22let), tak by asi nijakou ztrátu neutrpěli, kdyby je vrátili vlastníkovi, protože jejich hodnota je mizivá a nejspíš je rozdají po muzejích.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      20:38 15.02.2019

      Jenže Gripen není na 22, ani na 25. let. Jeho životnost je vyšší. Jenže díky pronájmu jsme zaplatily jako za vlastní, ale máme holou "...".

      Jenže Gripen není na 22, ani na 25. let. Jeho životnost je vyšší. Jenže díky pronájmu jsme zaplatily jako za vlastní, ale máme holou "...".

     • Jura99
      20:52 15.02.2019

      Jirosi: že má delší životnost draku neznamená, že po 25letech nebude chtít investici do modernizace cenově bezmála srovnatelnou s nákupem nového stroje (při přepočtu na zbývající ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi: že má delší životnost draku neznamená, že po 25letech nebude chtít investici do modernizace cenově bezmála srovnatelnou s nákupem nového stroje (při přepočtu na zbývající životnost). Rumuni koupili Portugalské F-16A staré asi 25let za malé peníze, velké peníze stojí jejich modernizace. I ten olétaný slovenský Mig-29 by asi Rusové dokázali omladit.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      11:55 16.02.2019

      Jura99: Jenže mi si ty modernizace platíme. Třeba převedení až na aktuální standart MS20, stejně jako Swe a Hu. Takže se nejedná o stejný příklad.

      Jura99: Jenže mi si ty modernizace platíme. Třeba převedení až na aktuální standart MS20, stejně jako Swe a Hu. Takže se nejedná o stejný příklad.

     • Czertik
      02:28 17.02.2019

      Ne ten pronajem jenom znamena to, ze do gripenu cr vrazi, vcetne sluzeb, daleko vic penez nez kdyby si rovnou koupila. Ta posledni modernizace gripenu na ms 20.3 (ci jake ze to ...Zobrazit celý příspěvek

      Ne ten pronajem jenom znamena to, ze do gripenu cr vrazi, vcetne sluzeb, daleko vic penez nez kdyby si rovnou koupila.
      Ta posledni modernizace gripenu na ms 20.3 (ci jake ze to bylo cislo) - kteri cesi platili ze 100% a ani za to nedostali zadnou slevu na pronajem o mnohem vypovida.
      A skutecne bych nevidel jako problem to, ze by cr si koupila nove letouny o neco pozdeji. Proc by to bylo tak "hrozne kriticke" kdyby si cr koupila f-35 o 5 ci 10 let pozdeji ?
      Vzhledem k tomu kolik mousek f-35 a jeho logisticky system ma, byt to videl spis jako vyhodu.
      A navic, to ze s c/d v budocnosti nikdo nepocita a vsicvhni chteji e/f taky o necem svedci.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   15:54 15.02.2019

   Z těch jmenovaných států dnes nemá zatím nikdo nic, paradoxně pouze Česká republika má 15let zkušeností s moderními stíhacími letouny, tak docela nechápu ten pláč. Maďaři mají také ...Zobrazit celý příspěvek

   Z těch jmenovaných států dnes nemá zatím nikdo nic, paradoxně pouze Česká republika má 15let zkušeností s moderními stíhacími letouny, tak docela nechápu ten pláč. Maďaři mají také Gripeny, abych jim nekřivdil.Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    20:47 15.02.2019

    To je jako mít "15. let" zkušeností s řízením služební Audi, ale na učtu mít na maximálně na Rapida.

    To je jako mít "15. let" zkušeností s řízením služební Audi, ale na učtu mít na maximálně na Rapida.

    • Jura99
     06:38 16.02.2019

     To je trochu nesmysl. Slovensko kupuje své vlastní F-16V, ale přitom nikdy nemělo kladný výsledek státního rozpočtu, takž reálně jsou na dluh.

     To je trochu nesmysl. Slovensko kupuje své vlastní F-16V, ale přitom nikdy nemělo kladný výsledek státního rozpočtu, takž reálně jsou na dluh.

 • Sandai
  14:57 15.02.2019

  Maďarsko zbrojí pěkně, o tom žádná. Ale o žádné závody ve zbrojení nejde. Stačí se podívat, jak vypadala Maďarská armáda předtím. Jenom dohánějí zpoždění. To že my a Slovensko to ...Zobrazit celý příspěvek

  Maďarsko zbrojí pěkně, o tom žádná. Ale o žádné závody ve zbrojení nejde. Stačí se podívat, jak vypadala Maďarská armáda předtím. Jenom dohánějí zpoždění. To že my a Slovensko to jenom tak nějak šolícháme na tom nic nezmění. Spíš bychom se měli snažit dávat ty dvě procenta a pozvednout armádu na odpovídající úroveň.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 3