Maďarsko kupuje tanky Leopard 2A7+ a houfnice PzH 2000

Maďarsko kupuje tanky Leopard 2A7+ a houfnice PzH 2000
Leopard 2A7 + / KMW (Zvětšit)

Maďarsko pokračuje ve spanilé jízdě v nakupování moderní vojenské techniky. V posledních dnech jsme se dozvěděli o zavádění českých zbraní do maďarské armády a o nákupu francouzských vrtulníků Airbus. Nyní Budapešť podepsala s německou firmou KMW (Krauss-Maffei Wegmann) smlouvu na dodávku 44 nových tanků Leopard 2A7+ a 24 nových samohybných houfnic PzH 2000.

„Maďarsko modernizuje své pozemní síly a tímto způsobem vytváří evropskou jednotu, pokud jde o její vybavení. V rámci tohoto procesu modernizace Maďarsko dne 19. prosince 2018 obdrželo německou obrannou technologii,“ stojí v tiskovém prohlášení KMW.

Konkrétně jde o dodávky 44 nových hlavních bojových tanků Leopard 2 A7+, 12 starších výcvikových tanků Leopard 2A4 a 24 pásových samohybných houfnic PzH 2000. „Maďarsko za účelem výcviku získalo z inventáře KMW 12 použitých bojových tanků Leopard 2 A4. Projekt je dalším krokem k větší interoperabilitě mezi evropskými armádami. Maďarský ministr obrany Tibor Benko zdůraznil, že smlouva posílí dobrou a rozsáhlou spolupráci německé a maďarské armády,“ je napásno na závěr velmi krátké tiskové zprávy KMW.

K nákupu nejsou žádné další informace, ani cena, ani termíny dodání. Pokud ale přijmeme cenu sedm milionů euro za nový Leopard 2A7 + a pět milionů euro za novou PzH 2000, tak včetně provozního zázemí (tvořícího cca 50 % ceny) vstupní nákupní částku můžeme odhadnout na1 miliardu euro, tedy 25 miliard Kč.

V dalších týdnech a měsících bude zajímavé zjistit například typ a počet nakupované munice a rozsah offsetů v maďarském průmyslu. V každém případě nákup přišel jako „blesk z čistého nebe“ protože o zájmu Maďarska o tento typ vojenské techniky se dříve nikdy v médiích nemluvilo.

Zajímavý je i způsob ohlášení podpisu smlouvy, protože podpis byl oznámen krátce jen na hlavní webové stránce maďarského ministerstva obrany honvedelem.hu. Tedy žádná tiskovka, žádný slavnostní podpis za přítomnosti kamer.

Dodejme, že v současné době maďarská armáda provozuje pouze 34 původních sovětských tanků T-72M/T-72M1. Dalších 130 tanků T-72 se nalézá ve skladech.

Pokud jde o moderní dělostřelectvo, to v maďarské armádě neexistuje. Dělostřelectvo tvoří papírově jen 300 tažených sovětských houfnic D-20 ráže 152 mm, ale je otázkou, kolik houfnic je skutečně funkčních, případně kolik houfnic je aktivně používáno a jaké jsou zásoby munice. V rezervě se nachází i několik desítek raketometů BM-21 Grad (opět v nejasném stavu). Ještě v roce 2014 měly být ve výzbroji sovětské samohybné houfnice 2S1 Gvozidka a 2S3 Akacija, ty ale jsou s největší pravděpodobností již vyřazeny z výzbroje.


Podpis smlouvy o dodávce německých tanků a houfnic. / honvedelem.hu

Nákup německých tanků Leopard A7+ a samohybných houfnic PzH2000 je pochopitelně velkým skokem vpřed. Prodejní smlouvu včera podepsal za maďarskou stranu brigádní generál Fodor Péter, šéf ekonomické sekce maďarského ministerstva obrany a za německou stranu Ralf Ketzel, viceprezident KMW a Holger Lenz, obchodní ředitel KMW.

Maďarský ministr obrany Tibor Benko po podpisu zdůraznil, že vláda a ministerstvo obrany jsou odhodlány vybudovat silnou maďarskou armádu. Proto je kromě vytváření vojáků „21. století“ nutno kupovat moderní vojenské technologie.

Leopard 2 A7+ je nejnovější německý hlavní bojový tank poprvé představeny na výstavě Eurosatory 2010. V současnosti je tento typ ve výzbroji Kanady a Kataru.

Oficiálně je Leopard 2 A7+ díky „modulární konstrukci“ určen pro operace nízké i vysoké intenzity, včetně operací v zastavěném prostoru. Tank má hmotnost 67 500 kg a pohání ho motor MTU MB 873 o výkonu 1120 kW. Maximální rychlost na silnici je 72 km/h.

Balistická ochrana každého tanku je střežené tajemství, ale má být na světové úrovni ‒ o čemž není důvod pochybovat. Tank je připraven také pro instalaci 360° balistické „městské“ ochrany proti RPG. Tank má výkonnou pomocnou jednotku (APU) a také klimatizaci, což umožní používat tank během „24 hodin dlouhého bojového dne“.


PzH 2000 v Afghánistánu; větší foto / Ministerie van Defensie

Hlavní výzbroj tvoří kanón ráže 120 mm schopný střílet programovatelnou munici. Vedlejší výzbroj tvoří spřažený kulomet ráže 7,62 mm a dálkově ovládaný bojový modul FLW 200 KMW, na který lze umístit kulomet až do ráže 12,7 mm nebo 40mm automatický granátomet. Velitel využívá pozorovací senzor PERI RTWL a střelec EMES 15. Oba senzory jsou vybaveny termovizní kamerou 3. generace ATTICA.

Samohybná houfnice PzH2000 (Panzerhaubitze 2000) ráže 155 mm byla zavedena do výzbroje v roce 1998 a dosud patří mezi absolutní špičku. Houfnice má hmotnost 56 tun a pancíř chrání posádku před kulometnou municí do ráže 14,5 mm. Houfnici pohání motor MTU 881 o výkonu 736 kW. Maximální rychlost je 67 km/h.

Ve vozidle se nachází 60 střel a 288 prachových náplní. Plně automatický nabíjecí systém umožňuje pálit ustálenou rychlostí osm až 10 ran za minutu, první tři výstřely (při palebném přepadu) lze provést do devítí sekund. Posádku tvoří pět osob, řidič, střelec, velitel a dvojčlenná obsluha hlavní zbraně.

Starší houfnice PzH 2000 najdeme také ve výzbroj Chorvatska a Litvy. Nizozemská a německá armáda houfnice PzH2000 nasadila i v Afghánistánu.

Nákup německých tanků i francouzských vrtulníků má samozřejmě svou hlubokou zahraničně-politickou rovinu, protože Francie a Německo jsou dvě rozhodující země Evropské unie. Maďarsko díky nákupu zbraní zcela jasně potvrdilo svůj zájem o dobré vztahy s Německem a Francií, což jistě budou obě země a Evropská unie kvitovat.

Zdroj: HTKA

Nahlásit chybu v článku


Související články

Leopard 2A7 pro Bundeswher

Německá armáda získala první tank Leopard 2A7, nejnovější verzi rodiny tanků Leopard 2. Celkově ...

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o licenční výrobě zbraní České zbrojovky, včetně ...

Maďarsko kupuje vrtulníky H145M

Maďarsko podobně jako Česká republika řeší obměnu vrtulníků svých ozbrojených sil. Zatímco Česká ...

Maďarsko kupuje víceúčelové vrtulníky Airbus H225M Caracal

V pátek 14. prosince se Maďarsko smluvně zavázalo nakoupit 16 víceúčelových vrtulníků Airbus H225M ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • PavolR
  16:25 28.12.2018

  Takže Maďari plánujú ešte kupovať tretiu A319 a ďalšie tri transportné lietadlá - neprekvapilo by ma, keby išlo o C265 alebo dokonca A400M (ako majú ...Zobrazit celý příspěvek

  Takže Maďari plánujú ešte kupovať tretiu A319 a ďalšie tri transportné lietadlá - neprekvapilo by ma, keby išlo o C265 alebo dokonca A400M (ako majú Nemci):
  https://index.hu/belfold/2018/... Skrýt celý příspěvek

 • danny
  23:48 21.12.2018

  Maďaři umí překvapit. Vypadá to na velmi prozíravý politický krok. Předpokládám, že po nakrmení Němců a Francouzů značně utichne kritika maďarské politiky min.ze strany ...Zobrazit celý příspěvek

  Maďaři umí překvapit. Vypadá to na velmi prozíravý politický krok. Předpokládám, že po nakrmení Němců a Francouzů značně utichne kritika maďarské politiky min.ze strany europarlamentu. A vzhledem k napjaté situaci na Ukrajině, kde se může stát úplně cokoliv, se rychlá akvizice jeví jako rozumná příprava.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   08:37 22.12.2018

   Nie, neutíchne. Pre Nemcov je tento obchod iba zlomkom toho profitu, ktorý ich firmy už roky ryžujú v Maďarsku (a už ani to zjavne nepomáha) a na dôvažok sme videli, že z ...Zobrazit celý příspěvek

   Nie, neutíchne. Pre Nemcov je tento obchod iba zlomkom toho profitu, ktorý ich firmy už roky ryžujú v Maďarsku (a už ani to zjavne nepomáha) a na dôvažok sme videli, že z principiálnych dôvodov už zrušili aj lukratívnejšie zbrojné zákazky. Pre Macrona je zasa kľúčové používať Orbánistan ako odstrašujúci príklad.Skrýt celý příspěvek

   • 14:59 25.12.2018

    PavolR: No to se mýlíte. Pro němce to zlomek rozhodně není. Kdyby byl. Nemyslím si že by se obchod vůbec uskutečnil. Dále, zapomínáte na další věc. Náhradní díly, munice do děla, i ...Zobrazit celý příspěvek

    PavolR: No to se mýlíte. Pro němce to zlomek rozhodně není. Kdyby byl. Nemyslím si že by se obchod vůbec uskutečnil. Dále, zapomínáte na další věc. Náhradní díly, munice do děla, i kulometů, přídavná balistická ochrana, provozní kapaliny, zadýmovací granáty, systém řízení palby, pozáruční opravy a generálky které budou muset přijít Budou muset madaři absolvovat u výrobce. A to není levná sranda. Dále olejové filtry, a další a další věci.Skrýt celý příspěvek

    • Rase
     22:24 25.12.2018

     taky si myslím, že jde o nezanedbatelné zisky. Ono v našem případě je to podobné, byznys mezi Německem a ČR je masivní ale i těch cca 50 mld by nebyl zanedbatelný detail. To samé ...Zobrazit celý příspěvek

     taky si myslím, že jde o nezanedbatelné zisky. Ono v našem případě je to podobné, byznys mezi Německem a ČR je masivní ale i těch cca 50 mld by nebyl zanedbatelný detail. To samé pokud bysme koupili třeba francouzské tanky, tak si u Macrona taky řádně šplhneme. Zkrátka Katarský styl, případně Trumpovský, kdy nákup stíhaček = kladné bodySkrýt celý příspěvek

     • 17:56 26.12.2018

      Ten Katar myslím hodně sedí

      Ten Katar myslím hodně sedí

     • Jara
      20:45 28.12.2018

      Peníze jako nástroj prosazování svých zájmu nebo budování partnerství .... to jsme objevily Ameriku;)))

      Peníze jako nástroj prosazování svých zájmu nebo budování partnerství .... to jsme objevily Ameriku;)))

     • PavolR
      21:23 11.02.2019

      Len na financovanie katarského štýlu tak akosi nevidím patričné zásoby ropy a zemného plynu. ;-)

      Len na financovanie katarského štýlu tak akosi nevidím patričné zásoby ropy a zemného plynu. ;-)

  • PavolR
   17:33 25.12.2018

   anonym 25/12/2018 Nechápte ma zle, pre zainteresovanú bavorskú firmu je to nepochybne bombový kšeft, ale viete aké obrovské zisky majú v Maďarsku iné bavorské a wurtwnberské firmy? ...Zobrazit celý příspěvek

   anonym 25/12/2018
   Nechápte ma zle, pre zainteresovanú bavorskú firmu je to nepochybne bombový kšeft, ale viete aké obrovské zisky majú v Maďarsku iné bavorské a wurtwnberské firmy? A aj tak Nemci začínajú Maďarom v EU parlamente púšťať ruky.
   Ďalšia vec - Nemci iba v posledných rokoch prišli uvaľovaním embárg na rôzne autokratické krajiny o násobne väčšie objednávky, než je táto maďarská. preto pochybujem, že by sa na nej dali získať nejaké politické body naviac. Bavorská CSU je predsa len iba príveskom na CDU, čo ako dôležitým.Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  22:16 21.12.2018

  Přes impozantní nákupy Maďarsko rozhodně není země kterou bychom se měli chtít inspirovat!

  Přes impozantní nákupy Maďarsko rozhodně není země kterou bychom se měli chtít inspirovat!

  • palo satko
   13:41 23.12.2018

   Saper Vodička by to lepšie nenapísal. Ale važne, Madari, maju po vlade všelijakych klamarov a eurohujerov, premiera čo sa stara o Madara.

   Saper Vodička by to lepšie nenapísal. Ale važne, Madari, maju po vlade všelijakych klamarov a eurohujerov, premiera čo sa stara o Madara.

 • 2A42
  17:01 21.12.2018

  Jirosi... ked to zvládli vtedy tak teraz by určite s váhou nemal byť problém... https://forum.valka.cz/topic/v... Len koľko by to stálo? ...a po nákupe ...Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi... ked to zvládli vtedy tak teraz by určite s váhou nemal byť problém...
  https://forum.valka.cz/topic/v...
  Len koľko by to stálo? ...a po nákupe by šli do uloženia alebo na predaj....určite lepšie ako držať v sklade ten hnoj čo je tam teraz.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   18:13 21.12.2018

   Doufám, že nový tank nebude mít tolik zásadních konstrukčních vad jako T-72.
   Jinak nezvládly, váží to 46t.

   Doufám, že nový tank nebude mít tolik zásadních konstrukčních vad jako T-72.
   Jinak nezvládly, váží to 46t.

   • 2A42
    19:37 21.12.2018

    T72 M4CZ má 48t..tak neviem, boli robené konštrukčné zmeny na podvozku? Aby to bolo na CZ verzii OK?

    T72 M4CZ má 48t..tak neviem, boli robené konštrukčné zmeny na podvozku? Aby to bolo na CZ verzii OK?

    • Jirosi
     20:00 21.12.2018

     To máš jedno, MO zaplatilo za opravu zbývajících T-72M4CZ a ty by teď měli vydržet do 2026, při společné službě z T-72M1. Co bude potom je otázkou, ale T-72M4CZ varianty už budou ...Zobrazit celý příspěvek

     To máš jedno, MO zaplatilo za opravu zbývajících T-72M4CZ a ty by teď měli vydržet do 2026, při společné službě z T-72M1.
     Co bude potom je otázkou, ale T-72M4CZ varianty už budou zralé spíše do šrotu.Skrýt celý příspěvek

     • 2A42
      20:37 21.12.2018

      Je jedno aká kvalitná modernizácia je vykonaná, alebo aká nová moderná technika sa nakupuje keď následne sa zanedbávajú opravy a stanovené údržby... Tých prípadov ako sa to nemá je ...Zobrazit celý příspěvek

      Je jedno aká kvalitná modernizácia je vykonaná, alebo aká nová moderná technika sa nakupuje keď následne sa zanedbávajú opravy a stanovené údržby...
      Tých prípadov ako sa to nemá je naokolo myslím že dosť..
      Dúfam že s príchodom novej techniky sa konečne zmení prístup k jej prevádzkovaniu....Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      21:03 21.12.2018

      2A42: I když i tohle je důležité. Tak mnohem podstatnější je, aby kupovaná technika počítala z jistou budoucí "variabilitou". Tedy, aby zákazník neřešil jestli tank bude vážit 52, ...Zobrazit celý příspěvek

      2A42: I když i tohle je důležité. Tak mnohem podstatnější je, aby kupovaná technika počítala z jistou budoucí "variabilitou". Tedy, aby zákazník neřešil jestli tank bude vážit 52, nebo 55t. Ale spíše ho zajímalo zda má dost vnitřních prostor pro případnou záměnu instalovaných přístrojů. Případně přidání přístrojů o kterých dnes uvažujeme jen ve scifi.
      Potom hraje taky značnou důležitost rozšířenost konstrukce. Protože, máš pak větší šanci využít modifikace co už někdo vyvinul.
      To pak šetří náklady na obnovu i zanedbané techniky a umožňuje ihned vidět jakých schopností, za jaké peníze vozidlo dosáhne.Skrýt celý příspěvek

     • 2A42
      09:03 22.12.2018

      Ešte že T72 majú byť oživené len na preklenovacie obdobie..kým sa neobstarajú nové

      Ešte že T72 majú byť oživené len na preklenovacie obdobie..kým sa neobstarajú nové

    • Jara
     19:23 22.12.2018

     Ano byl přepracovaný nové torzky atd. Nehledě na to že se celá korba prodlužovala kvůli zástavbě powerpacku

     Ano byl přepracovaný nové torzky atd. Nehledě na to že se celá korba prodlužovala kvůli zástavbě powerpacku

 • tryskac
  15:59 21.12.2018

  Až sa spomínaný obchod stane skutočnosťou, bude zaujímavé sledovať ďalšie kroky ?Orbana?. Ci sa zvýšená vojenská sila pretavi aj na vyššie politické ambície. Maďarská politika už ...Zobrazit celý příspěvek

  Až sa spomínaný obchod stane skutočnosťou, bude zaujímavé sledovať ďalšie kroky ?Orbana?. Ci sa zvýšená vojenská sila pretavi aj na vyššie politické ambície. Maďarská politika už teraz vzbudzuje isto pozdvihnutie obočia najmä voči Ukrajine, ktorá má v tomto čase dosť problémov sama so sebou. Keď k tomu pripočítame dobre vzťahy Hu-Rusko, aby sme v horizonte 10 rokov ešte neboli prekvapení.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   16:45 21.12.2018

   44 tanků nestačí na obranu, natož na nějaké politické ambice či dokonce útok. Maďaři své krajany neignorují, což není nic proti ničemu, jen v okolních státech žije etnických Maďarů ...Zobrazit celý příspěvek

   44 tanků nestačí na obranu, natož na nějaké politické ambice či dokonce útok. Maďaři své krajany neignorují, což není nic proti ničemu, jen v okolních státech žije etnických Maďarů 20% z počtu obyvatel Maďarska.Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    17:32 21.12.2018

    Tanky sú v prvom rade prostriedkami manévrového boja a ako súčasť ťažkej mechanizovanej brigády sú schopné dosť nepríjemného prieniku do tyla postupujúceho protivníka (čoho si ten ...Zobrazit celý příspěvek

    Tanky sú v prvom rade prostriedkami manévrového boja a ako súčasť ťažkej mechanizovanej brigády sú schopné dosť nepríjemného prieniku do tyla postupujúceho protivníka (čoho si ten musí byť vedomý), alebo do hĺbky územia protivníka. Na dôvažok stačí pozrieť, koľko majú tankov krajiny okolo Maďarska a akých.Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  15:01 21.12.2018

  Tak už to máme skoro kompletně kolem sebe na Leopardu..tím myslím končí spekulace na to jednou přejdem. Uz nedává smysl cokoli jiného..jen jeden detail..až to budem řešit my tak už ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak už to máme skoro kompletně kolem sebe na Leopardu..tím myslím končí spekulace na to jednou přejdem. Uz nedává smysl cokoli jiného..jen jeden detail..až to budem řešit my tak už bude skoro pozdě Leo 2 kupovat. Vidím to na ten avizovaný pronájem protože nakup uz nebude dávat smysl.
  Kdo ví třeba ten leo 3 bude směřovat k vývoji lehkého tanku do 40 t. Když to zvladnou Japonci tak na to technologie jistě jsou. Vyuzití kompozitů a grafenu atd. akorát ta cena bude asi zpočátku tak o 50% výš než stoji nový tank ted.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   16:09 21.12.2018

   Bohužel, čím dražší technika je, tím více je chceš chránit. Takže se opět dostaneme mezi 50-60t. Protože stejně jak pokročily zbraně, tak potřebuješ navýšit i ochranu. Ony i ty ...Zobrazit celý příspěvek

   Bohužel, čím dražší technika je, tím více je chceš chránit. Takže se opět dostaneme mezi 50-60t. Protože stejně jak pokročily zbraně, tak potřebuješ navýšit i ochranu. Ony i ty aktivní prvky ochrany něco váží a zaberou prostor. I ten musíš chránit.Skrýt celý příspěvek

 • 2A42
  13:57 21.12.2018

  Arthur 12:54 Čistý súhlas..nedarí sa my to dohľadať, ale bolo to tlačové vyhlásenie NGŠ Zmeka v ktorom sa vyjadroval k Vydrám a ich umiestnení u 21mpr a 22mpr ktoré nie sú ...Zobrazit celý příspěvek

  Arthur 12:54

  Čistý súhlas..nedarí sa my to dohľadať, ale bolo to tlačové vyhlásenie NGŠ Zmeka v ktorom sa vyjadroval k Vydrám a ich umiestnení u 21mpr a 22mpr ktoré nie sú určené do zostavy ťažkej mb. Vrámci toho spresnil ktoré jednotky budú tvoriť ťažkú mb. a tam sa spomína oživenie tpr. T72 ( spomínaná generalka a jemná modernizácia ) a nasledné obstarávanie nových 4G..v zmysle plánu..

  Ale keďže sa u nás začína nakupovať len do výšky do akej pustí rozpočet a nie na sekeru tak až čas ukáže.

  Ale modernizácia do podoby M2 by sa my páčila aj s diaľkovo ovládanou vežičkou Gladius pre veliteľa. Predsa len ten trydsiatkový kamión mal byť ako protilietadlový..
  Časy veľkých tankových bitiek už skončili..takže ako palebná podpora by to mohlo stačiť....záleží ale koľko by to stálo...Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  09:38 21.12.2018

  Moc lidí si to asi neuvědomuje a rozdíl nepozná, ale verze 2A7+ co kupují Maďaři, není plně kompatibilní s modernizací Bundeswehru a na jakou má modernizovat tanky EDA. Doslova jde ...Zobrazit celý příspěvek

  Moc lidí si to asi neuvědomuje a rozdíl nepozná, ale verze 2A7+ co kupují Maďaři, není plně kompatibilní s modernizací Bundeswehru a na jakou má modernizovat tanky EDA. Doslova jde o konkurenční návrhy. KMW vyrábí verzi Leopard 2A7+, kdežto Rheinmetall vyrábí verzi Leopard 2A7V / 2A7EU. Modernizačnímu provedení tanku Leopard 2A7V od společnosti Rheinmetall dal Bundeswehr přednost před nabídkou společnosti KMW, která přišla s verzí Leopard 2A7+.

  dvacet tanků co Bundeswehr provozoval, bude spolu s dalšími tanky přestavěno na 2A7V. Rozhodně tedy nejsou plně kompatibilní a liší se. Hlavní rozdíl je v tom, že Rheinmetall nabízí vysokotlaký kanón L55A1 (dá se na něj předělat i klasická L55) a lišit se bude nejspíš i elektronika a vnitřní vybavení.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   10:04 21.12.2018

   Nie je také prekvapivé, že keď si mali vybrať medzi naliatím peňazí westfálskemu alebo bavorskému zbrojnému koncernu, tak uprednostnili bavorský. Politické rozhodnutie.

   Nie je také prekvapivé, že keď si mali vybrať medzi naliatím peňazí westfálskemu alebo bavorskému zbrojnému koncernu, tak uprednostnili bavorský. Politické rozhodnutie.

   • Rase
    10:25 21.12.2018

    díky, takhle jsem nad tím nepřemýšlel, ale je to logické :))

    díky, takhle jsem nad tím nepřemýšlel, ale je to logické :))

  • balm
   19:29 21.12.2018

   Maďaři jistě vědí a přesto, nebo právě proto, si vybrali KMW 2A7+. Na Eurosatory se předvedla plně modulární veze 2A7+ se všemi výhodami pro bojové operace v městkém prostředí. ...Zobrazit celý příspěvek

   Maďaři jistě vědí a přesto, nebo právě proto, si vybrali KMW 2A7+. Na Eurosatory se předvedla plně modulární veze 2A7+ se všemi výhodami pro bojové operace v městkém prostředí. Samo o sobě nuda, ale když se to spojí s dohodou o spolupráci KMW s italskou špičkou Oto Melara (Itálie vyvíjí nástupce L/44 120 mm), pro které jsou k dispozici integrované střelecké systémy Selex ES FCS, může to být mnohem zajímavější nákup právě KMW 2A7+.

   Totiž Selex EX FCS může být propojený mezi všemi zbraňovými systémy a řídít nejen vlastní palbu, ale také detekovat přílétající munici (např.: minomety a rpg) a především autonomně spolupracovat s průzkůmými a miniaturními střeleckými drony.

   Aby to nedopadlo tak, že Euroverze bude jen dalším zmetkem, který bude táhnout ke dnu všechny ostatní pokročilejší verze.Skrýt celý příspěvek

   • 20:45 21.12.2018

    tak uvidíme, snad Rheinmetall nekoupí KMW, to by byla škoda

    tak uvidíme, snad Rheinmetall nekoupí KMW, to by byla škoda

  • PavolR
   15:29 24.12.2018

   balm 21/12/2018
   Eurotanky do "európskej zbrojnice" plánuje predsa tiež robiť KMW, tak vo co go?

   balm 21/12/2018
   Eurotanky do "európskej zbrojnice" plánuje predsa tiež robiť KMW, tak vo co go?

   • 10:18 27.12.2018

    Kde jsem už pobodné uvažovaní slyšel? Spolupráce, Evropa, spojení .... a nějak to s tím Typhoon nedopadlo, protože skopčák (33% podíl zajištující výrobu středové sestavy - trup) ...Zobrazit celý příspěvek

    Kde jsem už pobodné uvažovaní slyšel?

    Spolupráce, Evropa, spojení .... a nějak to s tím Typhoon nedopadlo, protože skopčák (33% podíl zajištující výrobu středové sestavy - trup) si umanužel, že oni pro svou Luftwaffe nakoupí jen nejvykastrovanější kastráty a další vývoj tím zazdili. Pravdou je, že nejneschopnější verze vybral skopčák a když jeho Luftwaffe provozuje vykastrovanou letku, tak jí budou provozovat všichni.

    V roce 2017 se konečně skopčák rozhodl, že po témeř 20 letech zavede elektrooptický systém Pirate, protože všichni ostatní ho už mají a chtějí. Shodou okolností, Pirate nebyl nápad skopčáka a proto sabotoval na politické scéně naprosto všechny pokusy prosadit Pirates jako standardní výzbroj Typhoon. Pravda je taková, že první prototypy 360°Pirate s fůzí dat byli připravené už pro Tranche2 ... ale to by se musela změnit též sestava číslo 3 - tedy trup, který vyrábí kdo? Skopčák.

    Německé zbrojní koncerny dokáží vyrobit úžasné zbraně s neuvěřitelným potenciálem dalšího rozvoje, který ovšem končí v okamžiku, kdy je škopčák zavede do své výzbroje. Jestli skopčák zavede Euroverzi, tak chtěme L2A7+, protože ta bude dál vzkvétat. Euroverze maximálně dostane nerušivý nátěr pro těhotné.Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  08:58 21.12.2018

  Arthur 19:03 20.12.2018 "Pokiaľ som zachytil vyjadrenia MOSR tak T-72M1 sa idú zgenerálkovať a zrejme aj modernizovať." Jen to ne! To bude další kšeftík CSG?? kupte si ...Zobrazit celý příspěvek

  Arthur
  19:03 20.12.2018

  "Pokiaľ som zachytil vyjadrenia MOSR tak T-72M1 sa idú zgenerálkovať a zrejme aj modernizovať."

  Jen to ne! To bude další kšeftík CSG??
  kupte si pořádnou novou věc. Sice to zaplatíte, ale tohle není nákup na 5let.Skrýt celý příspěvek

 • 2A42
  08:44 21.12.2018

  Ako rátam tak tak rátam tak sa neviem dorátať....44ks Leo to bude mať akú štruktúru ten prápor? Ale môžno to vykoumali tak že na prápor budú dve tankové roty a k nim jedna ...Zobrazit celý příspěvek

  Ako rátam tak tak rátam tak sa neviem dorátať....44ks Leo to bude mať akú štruktúru ten prápor?
  Ale môžno to vykoumali tak že na prápor budú dve tankové roty a k nim jedna mechanizovaná napríklad na Pumách....a zrazu tu máme dva riadne výkonne prápory ako doplnok k mechanizovaným ...

  Za tým oživením T72 u nás netreba vedieť nič iné, ako len opätovné oživenie tankového práporu ktorý potrebujeme pre ťažkú mechanizovanú brigádu....k tomu treba zohnať personál a vytvoriť zázemie....predsa len to výjde rýchlejšie (a lacnejšie) ako čakať až keď sa obstarajú nové tanky ...ked pride čas na nové aspoň sa bude mať kto one postarať........s generálkované T potom môžu ísť do uloženia..Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   09:14 21.12.2018

   Nie je možné, že hodlajú okopírovať štruktúru rakúskej 4. brigády pancierových granátnikov? Rakušania majú tiež dovedna 56 aktívnych L2A4, teda rovnaký počet, ako teraz nakupujú ...Zobrazit celý příspěvek

   Nie je možné, že hodlajú okopírovať štruktúru rakúskej 4. brigády pancierových granátnikov? Rakušania majú tiež dovedna 56 aktívnych L2A4, teda rovnaký počet, ako teraz nakupujú Maďari z L2A7 a L2A4 (v takom prípade by sa dalo odhadnúť aj koľko kúpia pásových BVP).Skrýt celý příspěvek

  • Rase
   09:22 21.12.2018

   Přesně 44 tanků má v praporu Bundeswehr. Pokud jde o docela velký počet tanků na výcvik, tak Němci to mají taky tak. V aktivní službě mají 176 tanků (ve čtyřech praporech) a ...Zobrazit celý příspěvek

   Přesně 44 tanků má v praporu Bundeswehr. Pokud jde o docela velký počet tanků na výcvik, tak Němci to mají taky tak. V aktivní službě mají 176 tanků (ve čtyřech praporech) a dalších 49 vozidel je využíváno k výcviku.Skrýt celý příspěvek

   • 2A42
    09:39 21.12.2018

    Vďaka...nenapadlo ma že by išli až do takého kopírovania......otázka je pod koho velením potom budú tie jednotky?( No netreba až toľko špekulovať) Len jedna vec je mať na nákup a ...Zobrazit celý příspěvek

    Vďaka...nenapadlo ma že by išli až do takého kopírovania......otázka je pod koho velením potom budú tie jednotky?( No netreba až toľko špekulovať)
    Len jedna vec je mať na nákup a druhá vec je udržať takú techniku v prevackyschopnom stave ( viď nemci a Pumy)...a k tomu tá munícia tiež nieje bagateľ..

    Stále ale platí, že kto chce mať kvalitnú armádu nemôže pozerať na peniaze..."aj keby na chleba nebolo"Skrýt celý příspěvek

  • kisam
   09:46 21.12.2018

   Úplne štandartný prápor NATO. 4 tanky v jednej čate, 3 čaty na jednu rotu + 2 veliteľské vozidlá na úrovni roty, to máme 14 vozidiel, 3 roty na jeden prápor to máme 42 vozidiel + 2 ...Zobrazit celý příspěvek

   Úplne štandartný prápor NATO. 4 tanky v jednej čate, 3 čaty na jednu rotu + 2 veliteľské vozidlá na úrovni roty, to máme 14 vozidiel, 3 roty na jeden prápor to máme 42 vozidiel + 2 veliteľské vozidlá na úrovni práporu, to máme 44 tankov v tankovom prápore. K tomu treba ešte pripočítať nejaké mostné tanky, ženijné, vyprosťovacie, výcvikové, a sme na nejakých 54/56 tankoch. Teda to, čo budujú Maďari. Takýto prápor je silnejší a má väčšie možnosti ako sovietsky/ruský systém trojkových čiat o 33 tankoch ktorý používame teraz (aj keď my ten počet nemáme ani úplný).

   K tomu chcem len dodať, že snáď sa v OSSR pri zavádzaní novej techniky bude prechádzať na štvorkové čaty ako je to typické v NATO. Plánované zavedenie Vydier však svedčí o opaku. To by asi vyžadovalo extra rozmýšľanie a plánovanie a načo keď môžme pokračovať tak ako doteraz však?Skrýt celý příspěvek

  • Arthur
   12:54 21.12.2018

   2A42 Asi to tak bude s tým opätovným oživením. Ja len upozorňujem, že za slovným spojením opätovným oživením sa môže skrývať generálna oprava prípadne generálna oprava s ľahšou ...Zobrazit celý příspěvek

   2A42

   Asi to tak bude s tým opätovným oživením. Ja len upozorňujem, že za slovným spojením opätovným oživením sa môže skrývať generálna oprava prípadne generálna oprava s ľahšou modernizáciou ako uviedol Gibon v diskusnom príspevku 19:50 20.12.2018 cit.

   "T72M1 sa idu zuschopnit s lahkou modernizaciou v zmysle vymeny techniky, ktoru z roku '86 uz nezozenies."

   A v neposlednom rade uvidíme ako ovplyvní toto ich pôvodné rozhodnutie terajšia Maďarská akvizícia 44ks Leopadr 2A7+... či to nebude nejaká tzv. "národiarska" barlička aj na hlbšiu modernizáciu T-72M1.

   Samozrejme AČR modernizácia v podobe T-72M4CZ nech je mementom ako sa to z ekonomického hľadiska nemodernizuje to radšej tie Leopardy a pod.

   Ak by som si mal tipnúť tak tým opätovným oživením môže byť niečo v podobe ekvivalentu modernizácie BVP-M za cca max. ~1.5 mil EUR / kus tj. cca 38,64 mil CZK / ks viď. Polská modernizácia tankob T-72M1 v podobe verzie PT-91M2.

   zdroj: https://www.armadninoviny.cz/p... Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  23:55 20.12.2018

  Jak jednoduché a prosté řešení. Na kolik budou Leo 2A4 pouze na výcvik a na kolik bojeschopné?

  Jak jednoduché a prosté řešení. Na kolik budou Leo 2A4 pouze na výcvik a na kolik bojeschopné?

 • VlaLang
  21:58 20.12.2018

  Ok, už mě ty články přestaly bavit. Maďarsko je politicky na cestě do p... ekla, ale vojenskou techniku kupují skvělou! Velká gratulace Maďarské armádě k rozumně utraceným penězům. ...Zobrazit celý příspěvek

  Ok, už mě ty články přestaly bavit. Maďarsko je politicky na cestě do p... ekla, ale vojenskou techniku kupují skvělou! Velká gratulace Maďarské armádě k rozumně utraceným penězům. (Mírná závist...)Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   23:57 20.12.2018

   Kam asi směřují jiné státy EU, když Maďarsko do pekla?

   Kam asi směřují jiné státy EU, když Maďarsko do pekla?

   • balm
    19:37 21.12.2018

    Většina k chalífátům.

    Většina k chalífátům.

    • flanker.jirka
     23:44 23.12.2018

     Doufám, že v tomto případě se zcela výjimečně mýlíte. Kupovat náhradní díly na tanky z nějakého chalifatu může být problém.

     Doufám, že v tomto případě se zcela výjimečně mýlíte. Kupovat náhradní díly na tanky z nějakého chalifatu může být problém.

     • PavolR
      09:02 24.12.2018

      Bez obáv, je to iba politická hláška. ;-) Kalifáty reálne neexistujú ani v samotnom moslimskom svete a aj režimy im podobné sú vlastne iba 2-3 (vrátane Iránu a SA).

      Bez obáv, je to iba politická hláška. ;-) Kalifáty reálne neexistujú ani v samotnom moslimskom svete a aj režimy im podobné sú vlastne iba 2-3 (vrátane Iránu a SA).

 • krllo
  21:28 20.12.2018

  Kalousek před desítkami let modernizoval 30 ks našich tanků T-72 za tehdejších 19 miliard korun ( dnes cca 40 miliard ) a výsledek ?

  Kalousek před desítkami let modernizoval 30 ks našich tanků T-72 za tehdejších 19 miliard korun ( dnes cca 40 miliard ) a výsledek ?

  • peter111
   09:27 21.12.2018

   Ta cena byla myslím 4.5mld Kč. Nevím, kde si přišel na 19 miliard.

   Ta cena byla myslím 4.5mld Kč. Nevím, kde si přišel na 19 miliard.

 • Argonaut.CZ
  20:15 20.12.2018

  zkrátka jsou všechny státy okolo tak nějak akčnější. U nás nejde opravit dálnice, nakoupit techniku, nic... takhle to nepůjde věčně.

  zkrátka jsou všechny státy okolo tak nějak akčnější. U nás nejde opravit dálnice, nakoupit techniku, nic... takhle to nepůjde věčně.

 • Rase
  19:29 20.12.2018

  Tak Maďaři se fakt zajímají i o Pumu a výstroj vojáka budoucnosti. Náčelník štábu maďarských ozbrojených sil, generálporučík Ferenc Korom, navštívil dne 14. prosince 2018 posádku ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak Maďaři se fakt zajímají i o Pumu a výstroj vojáka budoucnosti. Náčelník štábu maďarských ozbrojených sil, generálporučík Ferenc Korom, navštívil dne 14. prosince 2018 posádku Bundeswehru v Munsteru. Tamní velitel, generálporučík Stephan Thomas, maďarským zástupcům představil obrněné vozidlo Puma a komplet vojáka budoucnosti - IdZ-ES "Gladius". Generálporučík Ferenc Korom byl svědkem jízdní a střelecké ukázky vozidla Puma z 92. výcvikového praporu, což označil za velmi zajímavé a působivé. Velitel družstva jej rovněž seznámil s vybavením pěšáka budoucnosti, které je Bundeswehrem zaváděno a kompatibilní s vozidly Boxer a Puma. Na závěr dostal jako suvenýr kovový plát, který si sám prostřelil při střelecké ukázce vozidla Puma.

  Pásové BVP Maďaři už docela dlouho chtějí a velký potenciál by mohl mít i Gladius. Přeci jen Maďaři už zavádějí nové uniformy, nové ruční zbraně (od CZ) a nějakou tu elektroniku pro pěšáky stejně budou potřebovat. Německé firmy má v zemi docela velkou váhu tak je dost dobře možné že koupí i něco ze zmíněných věcí.Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  18:57 20.12.2018

  no , tak minimalne Slotu z toho asi klepne... uz nebude moct "nasadat do tankoch a ist na Budapest" ako povodne planoval... tych nasich par T72M1 by si tie Leopardy2A7 dali rychlo ...Zobrazit celý příspěvek

  no , tak minimalne Slotu z toho asi klepne... uz nebude moct "nasadat do tankoch a ist na Budapest" ako povodne planoval... tych nasich par T72M1 by si tie Leopardy2A7 dali rychlo na ranajky...Skrýt celý příspěvek

  • Arthur
   19:03 20.12.2018

   Pokiaľ som zachytil vyjadrenia MOSR tak T-72M1 sa idú zgenerálkovať a zrejme aj modernizovať.

   Pokiaľ som zachytil vyjadrenia MOSR tak T-72M1 sa idú zgenerálkovať a zrejme aj modernizovať.

   • dusan
    19:32 20.12.2018

    Dúfam, že je to len vtip ? : (

    T-72 je síce stále masovo rozšírený, ale staré verzie T-72A/M1 už nemajú modernej armáde veľmi čo ponúknuť.

    Dúfam, že je to len vtip ? : (

    T-72 je síce stále masovo rozšírený, ale staré verzie T-72A/M1 už nemajú modernej armáde veľmi čo ponúknuť.

   • 19:32 20.12.2018

    Ani zgenerálkované a modernizované T-72M1 se na Leopardy2 A7 absolutně nechytají. Takové střetnutí by bylo vyřešené velmi rychle.

    Ani zgenerálkované a modernizované T-72M1 se na Leopardy2 A7 absolutně nechytají. Takové střetnutí by bylo vyřešené velmi rychle.

    • Arthur
     20:01 20.12.2018

     Problém je v tom, že zgenerálkované / modernizované T-72M1 sa na Leopardy 2A7+ ani chytať nemusia pretože ich súper resp. nepriateľ sedí v tankoch T-..

     Problém je v tom, že zgenerálkované / modernizované T-72M1 sa na Leopardy 2A7+ ani chytať nemusia pretože ich súper resp. nepriateľ sedí v tankoch T-..

     • 20:06 20.12.2018

      Pokud potencionální protivník sedí v T72B3 musíte svoje T72 modernizovat alespoň na úroveň T72M4CZ. Vždy bych ale seděl raději v Leo2A7.

      Pokud potencionální protivník sedí v T72B3 musíte svoje T72 modernizovat alespoň na úroveň T72M4CZ. Vždy bych ale seděl raději v Leo2A7.

  • Gibon
   19:50 20.12.2018

   T72M1 sa idu zuschopnit s lahkou modernizaciou v zmysle vymeny techniky, ktoru z roku '86 uz nezozenies.
   Nasledne sa ma obstarat prapor MBT IV.generacie. Cize 2A7+, K2, M1A3.

   T72M1 sa idu zuschopnit s lahkou modernizaciou v zmysle vymeny techniky, ktoru z roku '86 uz nezozenies.
   Nasledne sa ma obstarat prapor MBT IV.generacie. Cize 2A7+, K2, M1A3.

  • Arthur
   19:56 20.12.2018

   dusan

   Polsko modernizuje tanky T-72M1 (hĺbková PT-17 a “povrchová” PT-91M2.)
   zdroj: https://www.armadninoviny.cz/p...

   dusan

   Polsko modernizuje tanky T-72M1 (hĺbková PT-17 a “povrchová” PT-91M2.)
   zdroj: https://www.armadninoviny.cz/p...

 • HEKTOR
  17:09 20.12.2018

  hm,takže po rumunsku už aj maďarsko...a myslím si že je jedno (ak teda nemajú záujem o severné územia) prečo tú techniku kupujú...v tých počtoch je to rozumná obmena starej ...Zobrazit celý příspěvek

  hm,takže po rumunsku už aj maďarsko...a myslím si že je jedno (ak teda nemajú záujem o severné územia) prečo tú techniku kupujú...v tých počtoch je to rozumná obmena starej techniky...

  a ako sa zdá,nebude až taký veľký problém kúpiť nové tanky-ak teda sú financie...z článkov napr. aj na AN som mal dojem že okrem cca ukrajiny,us a ruska už tanky praktický nikde nekúpime ...Skrýt celý příspěvek

  • 2A42
   17:28 20.12.2018

   Áno..Ak sú financie tak problém nie je... Ale je rozdiel to zafinancovať peniazmy ktoré ti vyprodukuje ekonomika a peniazmy ktoré ti požičia napríklad nemecká banka(to už je len ...Zobrazit celý příspěvek

   Áno..Ak sú financie tak problém nie je...
   Ale je rozdiel to zafinancovať peniazmy ktoré ti vyprodukuje ekonomika a peniazmy ktoré ti požičia napríklad nemecká banka(to už je len moja špekulácia)Skrýt celý příspěvek

 • 2A42
  16:41 20.12.2018

  Klobúk dole nad takým rozhodnutím. Treba ich pochváliť, veď sú naši spojenci v NATO a BG4. Ale pri dlhu 73%hdp (za rok 2017) a prijatí "otrockého zákona" stojí otázka že za akú ...Zobrazit celý příspěvek

  Klobúk dole nad takým rozhodnutím. Treba ich pochváliť, veď sú naši spojenci v NATO a BG4.

  Ale pri dlhu 73%hdp (za rok 2017) a prijatí "otrockého zákona" stojí otázka že za akú cenu...
  Mne sa zdá že je diametrálne rozdiel v prístupe v OSSR a u Maďarov..nakupovaný počet techniky my pripadá že tým chcú len splniť závezok k vytvoreniu ťažkej mechanizovanej brigády a zvyšok armády sa môže ísť pásť na lúku...Ako ináč sa dá vysvetliť že zvažujú vybrať z uloženia BVP-1.

  Na Slovensku je riešený (medializovaní) toĺko kritizovaný projekt 8x8(lebo nespĺňa podmienky pre ťažkú mech. brigádu), že už mnohý zabudli alebo aktívne prehliadajú skutočnosť, že Vydra je určená pre prápory 2.mech.br. ktoré sú vyzbrojené bvp-1 (po životnosti) a tým zabezpečiť funkčnosť oboch brigád.

  Takže my to vychádza tak, že Maďari dávajú prednosť článku 5. WZ a my článku 3.WZ....plus aj ekonomické záujmy..Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   18:01 20.12.2018

   Vydra není kritizována kvůli nesplnění podmínek pro těžkou brigádu, je kritizována pro způsob výběru dodavatele, vyloučení Boxeru, sovětskou ráži kanonu, starší dizajn, vysokou ...Zobrazit celý příspěvek

   Vydra není kritizována kvůli nesplnění podmínek pro těžkou brigádu, je kritizována pro způsob výběru dodavatele, vyloučení Boxeru, sovětskou ráži kanonu, starší dizajn, vysokou cenu a nijak oslňující parametry věže. Vybudovat těžkou brigádu byl závazek SR, ten splněn není a splnění ani není na pořadu dne, proto někdo možná poukazuje na to, že se kupují jiné věci a na splnění závazku se kašle. Na louku se zbytek maďarské armády asi pást nechystá, kupují ruční zbraně, stíhačky už delší dobu mají, teď ty vrtulníky, tanky, houfnice a transportéry nejsou úplně akutní, mají BTR-80A. Pokud ještě koupí transportní letadla, jsou skokem na čele V4.Skrýt celý příspěvek

   • HEKTOR
    18:32 20.12.2018

    Jura99 - s projektom -vydra- máte samozrejme pravdu,je to fiasko-teda,bude to fiasko až sa to zavedie... ale myslím že ten záväzok od nato zbytočne zase dramatizujete,lebo sa jedná ...Zobrazit celý příspěvek

    Jura99 - s projektom -vydra- máte samozrejme pravdu,je to fiasko-teda,bude to fiasko až sa to zavedie...
    ale myslím že ten záväzok od nato zbytočne zase dramatizujete,lebo sa jedná o slovensko...pokial sa neplní u väčšiny členov hlavný záväzok-dávať na obranu 2%,tak sú všetký ostatné záväzky na smiech...

    osobne som rád že sa kúpily lietadla,ako by sa peniaze prejedli,alebo by sa kúpili nejaké "samo vyvinuté" tanky...Skrýt celý příspěvek

   • 19:28 20.12.2018

    S časti súhlasím.....ale fakt je ten že toľko kriku okolo Vydry je ten, že aspoň dáka snaha o komunikáciu a transparentnosť zo strany MOSR bola...to že najväčším mudrcom a lobistom ...Zobrazit celý příspěvek

    S časti súhlasím.....ale fakt je ten že toľko kriku okolo Vydry je ten, že aspoň dáka snaha o komunikáciu a transparentnosť zo strany MOSR bola...to že najväčším mudrcom a lobistom vadí že sa nevedia dostať k utajovaným podkladom a preto všetko spochybňujú je druhá vec (najviac by im vyhovovalo keby sa len nakupoval zo zahraničia)...nespochybňujem kvalitu Lea a húfnice ktorú vybrali Maďari ale oni už len oznámili (žiadne detaily o logistikye, výcviku a munícii)....Ako by to strávili daňový poplatníci a opoziční poslanci v ČR ak by to takto prebehlo aj u Vás na Maďarský spôsob.Skrýt celý příspěvek

  • glasspix
   18:17 20.12.2018

   No zadlzeni v mire 73% HDP by si pralo hodne EU krajin, hlavne u 4.8% rocnim rostu ekonomiky ktere vyprodukovalo Madarsko. O otrockem zakonu jste se docetl asi v Denniku N. V ...Zobrazit celý příspěvek

   No zadlzeni v mire 73% HDP by si pralo hodne EU krajin, hlavne u 4.8% rocnim rostu ekonomiky ktere vyprodukovalo Madarsko. O otrockem zakonu jste se docetl asi v Denniku N. V madarsku se porad pracuje min nez v CR nebo SR:
   https://www.weforum.org/agenda... Skrýt celý příspěvek

   • 18:46 20.12.2018

    Ten rast nie je daný zvýšením výkonu hospodárstva, ale fakticky nafúknutý "divokým" čerpaním eurofondov, ktoré však musí do príchodu peňazí (ktorých prevod môže byť pre podozrenia ...Zobrazit celý příspěvek

    Ten rast nie je daný zvýšením výkonu hospodárstva, ale fakticky nafúknutý "divokým" čerpaním eurofondov, ktoré však musí do príchodu peňazí (ktorých prevod môže byť pre podozrenia z podvodov kedykoľvek zablokovaný) kompletne hradiť štát, čo znamená, že sa zvyšuje zadĺženosť a na dôvažok budú mať tento rok rekordný deficit.

    Pri "otrockom zákone" nie je problémom iba navýšenie počtu nadčasov, ale napríklad aj možnosť odkladu ich preplatenia o 36 mesiacov. Ďalším problémom je, že umožňuje obchádzať odbory, čiže zamestnanec ostáva voči zamestnávateľovi osamotený, čo je preňho nevýhodné.Skrýt celý příspěvek

   • dusan
    18:55 20.12.2018

    Dlh Maďarská je hrozivý .... že sú na tom mnohí horšie to mizériu Maďarska nezlepšeje reálne ... len ...Zobrazit celý příspěvek

    Dlh Maďarská je hrozivý .... že sú na tom mnohí horšie to mizériu Maďarska nezlepšeje reálne ... len "opticky".
    https://ec.europa.eu/eurostat/...
    Okrem toho je Maďarsko malý štát a malé štáty sú vždy horšími dlžníkmi ako veľké a hlavne ekonomicky silné štáty. Napr. Japonsko má dlh cez 200 %, ale silnú ekonomiku a obrovské úspory vlastného obyvateľstva, ktoré by teoreticky ľahko celý dlh splatili ... takže také Japonsko, ale i Nemecko, USA, Španielsko či Francúzko si môžu dovoliť mať dlh, kde by už malý štát ako Maďarsko išlo do krachu ...Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   00:02 21.12.2018

   Ekonomicky jede celý tzv. západ na principu dluhů, kterým se říká investice. Pokud budete mít silnou armádu, tak je jedno kolik dluzite.

   Ekonomicky jede celý tzv. západ na principu dluhů, kterým se říká investice. Pokud budete mít silnou armádu, tak je jedno kolik dluzite.

 • Karlos73
  16:38 20.12.2018

  Maďarsko prekvapilo asi všetkých. Po tomto nákupe sa mení pomer síl vo V4 a v strednej Európe. Gratulujem maďarsku k tak masívnemu nákupu a modernizačnému skoku v pozemnom a ...Zobrazit celý příspěvek

  Maďarsko prekvapilo asi všetkých. Po tomto nákupe sa mení pomer síl vo V4 a v strednej Európe. Gratulujem maďarsku k tak masívnemu nákupu a modernizačnému skoku v pozemnom a vrtulníkovom vojsku. Kto sleduje troška politiku, tak vie kde sa politicky Maďarsko angažuje, na ktoré štáty vyvíja "diplomatický" tlak (Ukrajina, Rumunsko, Srbsko,... v minulosti aj na Slovensko) . Táto modernizácia dáva Maďarsku do rúk "lepšie karty" , jednak pred spojencami v NATO, klúčovými hráčmi v EU, ale aj pred štátmi kde je maďarská menšina a snažia sa dostať do Euroatlantických štruktúr.... Dúfam, že toto už analyzujú vo VSMO SR. (!)
  Tento modernizačný krok Maďarska hodnotím ako vydarený, predstava o 45 ks moderných MBT pre OSSR by bola fajn, rovnako ťažké pásové delostrelecké systémy na modernom podvozku - Himalaya, plus kolesové Zuzana 2, (NG+)..... Mám obavu, že vo Východnej eur´pe (V4) začínajú preteky v zbrojení... uvidíme. :)Skrýt celý příspěvek

 • JiriR
  15:32 20.12.2018

  Maďarsko požaduje vybudování továren, výměnou za nákupy. CZUB jim dodá kompletní pěchotní výzbroj a postaví továrnu, Airbus jim kompletně dodá vrtulníky a postaví továrnu, KMW jim ...Zobrazit celý příspěvek

  Maďarsko požaduje vybudování továren, výměnou za nákupy. CZUB jim dodá kompletní pěchotní výzbroj a postaví továrnu, Airbus jim kompletně dodá vrtulníky a postaví továrnu, KMW jim dodá kompletní těžkou výzbroj a…? Pro ně je vlastně strašnou výhodou, že mají šíleně zastaralé vybavení a žádný zbrojní průmysl. (např. místní otázka zda dále modernizovat m4cz tam prostě nehrozí). U nás to už teď bude taky šlapat- MoD začal nakupovat v režimu urgentní potřeby. PS: jinak co tež na tohle info místní draci/zastánci vozidel palebné podpory ?Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   23:03 20.12.2018

   Nejde ani tak o to, že by Maďari tú továreň vyslovene žiadali a firma firma im ju výmenou za nákup postavila. Tie firmy tam stavajú továrne aby maximalizovali svoje zisky vďaka ...Zobrazit celý příspěvek

   Nejde ani tak o to, že by Maďari tú továreň vyslovene žiadali a firma firma im ju výmenou za nákup postavila. Tie firmy tam stavajú továrne aby maximalizovali svoje zisky vďaka nízkym maďarským daniam. Tak napr. CZUB plánovala pôvodne postaviť svoju továreň na Slovensku, ale nejako z toho zišlo a v Maďarsku našli lepšie podmienky. Tie firmy tam proste idú ryžovať peniaze.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 3