Maďarsko kupuje tanky Leopard 2A7+ a houfnice PzH 2000

Maďarsko kupuje tanky Leopard 2A7+ a houfnice PzH 2000
Leopard 2A7 + / KMW (Zvětšit)

Maďarsko pokračuje ve spanilé jízdě v nakupování moderní vojenské techniky. V posledních dnech jsme se dozvěděli o zavádění českých zbraní do maďarské armády a o nákupu francouzských vrtulníků Airbus. Nyní Budapešť podepsala s německou firmou KMW (Krauss-Maffei Wegmann) smlouvu na dodávku 44 nových tanků Leopard 2A7+ a 24 nových samohybných houfnic PzH 2000.

„Maďarsko modernizuje své pozemní síly a tímto způsobem vytváří evropskou jednotu, pokud jde o její vybavení. V rámci tohoto procesu modernizace Maďarsko dne 19. prosince 2018 obdrželo německou obrannou technologii,“ stojí v tiskovém prohlášení KMW.

Konkrétně jde o dodávky 44 nových hlavních bojových tanků Leopard 2 A7+, 12 starších výcvikových tanků Leopard 2A4 a 24 pásových samohybných houfnic PzH 2000. „Maďarsko za účelem výcviku získalo z inventáře KMW 12 použitých bojových tanků Leopard 2 A4. Projekt je dalším krokem k větší interoperabilitě mezi evropskými armádami. Maďarský ministr obrany Tibor Benko zdůraznil, že smlouva posílí dobrou a rozsáhlou spolupráci německé a maďarské armády,“ je napásno na závěr velmi krátké tiskové zprávy KMW.

K nákupu nejsou žádné další informace, ani cena, ani termíny dodání. Pokud ale přijmeme cenu sedm milionů euro za nový Leopard 2A7 + a pět milionů euro za novou PzH 2000, tak včetně provozního zázemí (tvořícího cca 50 % ceny) vstupní nákupní částku můžeme odhadnout na1 miliardu euro, tedy 25 miliard Kč.

V dalších týdnech a měsících bude zajímavé zjistit například typ a počet nakupované munice a rozsah offsetů v maďarském průmyslu. V každém případě nákup přišel jako „blesk z čistého nebe“ protože o zájmu Maďarska o tento typ vojenské techniky se dříve nikdy v médiích nemluvilo.

Zajímavý je i způsob ohlášení podpisu smlouvy, protože podpis byl oznámen krátce jen na hlavní webové stránce maďarského ministerstva obrany honvedelem.hu. Tedy žádná tiskovka, žádný slavnostní podpis za přítomnosti kamer.

Dodejme, že v současné době maďarská armáda provozuje pouze 34 původních sovětských tanků T-72M/T-72M1. Dalších 130 tanků T-72 se nalézá ve skladech.

Pokud jde o moderní dělostřelectvo, to v maďarské armádě neexistuje. Dělostřelectvo tvoří papírově jen 300 tažených sovětských houfnic D-20 ráže 152 mm, ale je otázkou, kolik houfnic je skutečně funkčních, případně kolik houfnic je aktivně používáno a jaké jsou zásoby munice. V rezervě se nachází i několik desítek raketometů BM-21 Grad (opět v nejasném stavu). Ještě v roce 2014 měly být ve výzbroji sovětské samohybné houfnice 2S1 Gvozidka a 2S3 Akacija, ty ale jsou s největší pravděpodobností již vyřazeny z výzbroje.


Podpis smlouvy o dodávce německých tanků a houfnic. / honvedelem.hu

Nákup německých tanků Leopard A7+ a samohybných houfnic PzH2000 je pochopitelně velkým skokem vpřed. Prodejní smlouvu včera podepsal za maďarskou stranu brigádní generál Fodor Péter, šéf ekonomické sekce maďarského ministerstva obrany a za německou stranu Ralf Ketzel, viceprezident KMW a Holger Lenz, obchodní ředitel KMW.

Maďarský ministr obrany Tibor Benko po podpisu zdůraznil, že vláda a ministerstvo obrany jsou odhodlány vybudovat silnou maďarskou armádu. Proto je kromě vytváření vojáků „21. století“ nutno kupovat moderní vojenské technologie.

Leopard 2 A7+ je nejnovější německý hlavní bojový tank poprvé představeny na výstavě Eurosatory 2010. V současnosti je tento typ ve výzbroji Kanady a Kataru.

Oficiálně je Leopard 2 A7+ díky „modulární konstrukci“ určen pro operace nízké i vysoké intenzity, včetně operací v zastavěném prostoru. Tank má hmotnost 67 500 kg a pohání ho motor MTU MB 873 o výkonu 1120 kW. Maximální rychlost na silnici je 72 km/h.

Balistická ochrana každého tanku je střežené tajemství, ale má být na světové úrovni ‒ o čemž není důvod pochybovat. Tank je připraven také pro instalaci 360° balistické „městské“ ochrany proti RPG. Tank má výkonnou pomocnou jednotku (APU) a také klimatizaci, což umožní používat tank během „24 hodin dlouhého bojového dne“.


PzH 2000 v Afghánistánu; větší foto / Ministerie van Defensie

Hlavní výzbroj tvoří kanón ráže 120 mm schopný střílet programovatelnou munici. Vedlejší výzbroj tvoří spřažený kulomet ráže 7,62 mm a dálkově ovládaný bojový modul FLW 200 KMW, na který lze umístit kulomet až do ráže 12,7 mm nebo 40mm automatický granátomet. Velitel využívá pozorovací senzor PERI RTWL a střelec EMES 15. Oba senzory jsou vybaveny termovizní kamerou 3. generace ATTICA.

Samohybná houfnice PzH2000 (Panzerhaubitze 2000) ráže 155 mm byla zavedena do výzbroje v roce 1998 a dosud patří mezi absolutní špičku. Houfnice má hmotnost 56 tun a pancíř chrání posádku před kulometnou municí do ráže 14,5 mm. Houfnici pohání motor MTU 881 o výkonu 736 kW. Maximální rychlost je 67 km/h.

Ve vozidle se nachází 60 střel a 288 prachových náplní. Plně automatický nabíjecí systém umožňuje pálit ustálenou rychlostí osm až 10 ran za minutu, první tři výstřely (při palebném přepadu) lze provést do devítí sekund. Posádku tvoří pět osob, řidič, střelec, velitel a dvojčlenná obsluha hlavní zbraně.

Starší houfnice PzH 2000 najdeme také ve výzbroj Chorvatska a Litvy. Nizozemská a německá armáda houfnice PzH2000 nasadila i v Afghánistánu.

Nákup německých tanků i francouzských vrtulníků má samozřejmě svou hlubokou zahraničně-politickou rovinu, protože Francie a Německo jsou dvě rozhodující země Evropské unie. Maďarsko díky nákupu zbraní zcela jasně potvrdilo svůj zájem o dobré vztahy s Německem a Francií, což jistě budou obě země a Evropská unie kvitovat.

Zdroj: HTKA

Nahlásit chybu v článku


Související články

Leopard 2A7 pro Bundeswher

Německá armáda získala první tank Leopard 2A7, nejnovější verzi rodiny tanků Leopard 2. Celkově ...

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o licenční výrobě zbraní České zbrojovky, včetně ...

Maďarsko kupuje vrtulníky H145M

Maďarsko podobně jako Česká republika řeší obměnu vrtulníků svých ozbrojených sil. Zatímco Česká ...

Maďarsko kupuje víceúčelové vrtulníky Airbus H225M Caracal

V pátek 14. prosince se Maďarsko smluvně zavázalo nakoupit 16 víceúčelových vrtulníků Airbus H225M ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • RiMr71
  13:55 20.12.2018

  Tank bezva a howitzer samozřejmě taky. Jen mě napadá - 67,5 tun?!! Kolik že váží ta "pro nadváhu pro střední Evropu naprosto nevhodná Merkava" jak se tu pravidelně pokaždé s ...Zobrazit celý příspěvek

  Tank bezva a howitzer samozřejmě taky.
  Jen mě napadá - 67,5 tun?!! Kolik že váží ta "pro nadváhu pro střední Evropu naprosto nevhodná Merkava" jak se tu pravidelně pokaždé s vážným vševědoucím výrazem vynořuje že všech stran?

  Ona je ta německá tuna nějaká lehčí než ta izraelská? Tož co to? Jaktože tu nikdo nesténá, že ten tank pro nás není vhodný, protože je moc těžký?Skrýt celý příspěvek

  • Rase
   14:09 20.12.2018

   akorát se zdá, že Merkavu Izraelci neprodají. Ne že by nechtěli, jednoduše jim je Američané dotují a prodej by tak byl problém. Stejný případ jako izraelské F-16 pro Chorvatsko. ...Zobrazit celý příspěvek

   akorát se zdá, že Merkavu Izraelci neprodají. Ne že by nechtěli, jednoduše jim je Američané dotují a prodej by tak byl problém. Stejný případ jako izraelské F-16 pro Chorvatsko. Jako asi by se to dalo nějak domluvit, ale má to pár "ale" .))
   Uvidíme co nám nabídnou, až bude tendr vyhlášený, ale zatím se zdá, že akorát tak Sabru, což je dost mimoSkrýt celý příspěvek

   • RiMr71
    14:16 20.12.2018

    Já neříkám, ať koupíme Merkavy i když by se mi to subjektivně líbilo (a myslím, že jestli by je tady někomu prodali tak nám, jen zatlačit a taky nemít pověst jedné velké expozitury ...Zobrazit celý příspěvek

    Já neříkám, ať koupíme Merkavy i když by se mi to subjektivně líbilo (a myslím, že jestli by je tady někomu prodali tak nám, jen zatlačit a taky nemít pověst jedné velké expozitury FSB). Jen jsem poukázal na ten dvojí metr.Skrýt celý příspěvek

    • Superme
     14:48 20.12.2018

     Je pravdou, že jestli by Merkavu někomu prodali, tak bychom to byli my. Na to můžeme být bezesporu hrdí, protože ať byl premiérem nebo prezidentem kdokoli, tak sme s Izraelci měli ...Zobrazit celý příspěvek

     Je pravdou, že jestli by Merkavu někomu prodali, tak bychom to byli my. Na to můžeme být bezesporu hrdí, protože ať byl premiérem nebo prezidentem kdokoli, tak sme s Izraelci měli vždy v Evropě (a vlastně i ve světovém měřítku) nadstandardní vztahy.

     Každopádně je trošku škoda, že se alespoň neuvažuje o japonském Type 10. Váhově je to +- stejný jako v případě T-72 a o tom, že to je špička nepochybuju. Samozřejmě je otázka, zda by byli Japonci vůbec ochotni nám to prodat.Skrýt celý příspěvek

   • CerVus
    15:00 20.12.2018

    Tak před pár leti je nabízeli Columbii, takže problém v prodeji do ČR by asi nebyl.

    Tak před pár leti je nabízeli Columbii, takže problém v prodeji do ČR by asi nebyl.

  • Jirosi
   14:46 20.12.2018

   Kdo chce hledá problém, ideálně když to zvýhodní "potřebné" dodavatele. Ano, máme tu další východní stát co bude provozovat tu neskutečně těžkou techniku. Teď už chyby jen, aby si ...Zobrazit celý příspěvek

   Kdo chce hledá problém, ideálně když to zvýhodní "potřebné" dodavatele.
   Ano, máme tu další východní stát co bude provozovat tu neskutečně těžkou techniku. Teď už chyby jen, aby si je pořídily na Slovensku.

   Merkava je pořád Merkava, i když odmyslíme hmotnost. Tak ji budeme mít mi a Izrael. Případně si doplňte K2, Typ10, Ch2, Leclerc.Skrýt celý příspěvek

  • J. R.
   15:42 20.12.2018

   68 tun unese kdejaká obecní lávka. Hmotnosti uvedené na dopravním značení omezující vjezd automobilů jsou ve smyslu dlouhodobého zabezpečení životnosti mostu. "Most z roku 1923 ...Zobrazit celý příspěvek

   68 tun unese kdejaká obecní lávka. Hmotnosti uvedené na dopravním značení omezující vjezd automobilů jsou ve smyslu dlouhodobého zabezpečení životnosti mostu.

   "Most z roku 1923 snesl při testu extrémní zátěž. I přes špatný stav unesl 142 tun"

   Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/m... Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  13:42 20.12.2018

  Tak schvalne, za jak dlouho se Orban zmeni z totalniho zloducha na vzorneho Evropana ? ;-))

  Tak schvalne, za jak dlouho se Orban zmeni z totalniho zloducha na vzorneho Evropana ? ;-))

  • vaclavslovacek
   14:09 20.12.2018

   Nevím jestli bude tento nákup na vykoupení stačit. Přece jen "Orbanomics" připravila evropské firmy a mezinárodní instituce (IMF) o daleko větší finance, které mohly vitěžit z ...Zobrazit celý příspěvek

   Nevím jestli bude tento nákup na vykoupení stačit. Přece jen "Orbanomics" připravila evropské firmy a mezinárodní instituce (IMF) o daleko větší finance, které mohly vitěžit z Maďarska.

   Myslím, že ještě dost dlouho pojede téma "diktatury" v Maďarsku. Tak jako všude, kde si lidé zvolí "špatně" v demokratických volbách.Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    14:27 20.12.2018

    Orbán je najúslužnejším presadzovateľom nemeckých hospodárskych záujmov v EU, preto nad ním Nemecko doteraz držalo ochrannú ruku. Bavorské a Wurtenberské spoločnosti majú v ...Zobrazit celý příspěvek

    Orbán je najúslužnejším presadzovateľom nemeckých hospodárskych záujmov v EU, preto nad ním Nemecko doteraz držalo ochrannú ruku. Bavorské a Wurtenberské spoločnosti majú v Maďarsku rozprávkové zisky vďaka 9% dani a kadejakým štátnym dotáciám. K tomu aktuálne zvýšenie nadčasom na 400 hodín ročne ... ale za istou hranicou už aj hospodárske pätolizačstvo prestáva fungovať.Skrýt celý příspěvek

   • dusan
    15:37 20.12.2018

    Ak má vláda pod kontrolou väčšinu médií a upravuje volebné zákony na svoj obraz tak obyvateľstvo volí "dobre" : ) .. čo je prípad Ruska i Maďarska.

    Ak má vláda pod kontrolou väčšinu médií a upravuje volebné zákony na svoj obraz tak obyvateľstvo volí "dobre" : ) .. čo je prípad Ruska i Maďarska.

 • Matesaax
  13:18 20.12.2018

  Ted jsem četl na internetu,že Madarsko vybírá nové transportní letadlo místo An-26.Kandidáti klasika C-27,C-295,C-130.

  Ted jsem četl na internetu,že Madarsko vybírá nové transportní letadlo místo An-26.Kandidáti klasika C-27,C-295,C-130.

  • PavolR
   13:40 20.12.2018

   Však sa dušovali, že ako náhradu za An-26 nakúpili A-319 a Falcon 7X :-D Každopádne keby fakt kúpili skutočné transportné lietadlá, tak iste nebudú americké a hádam aj talianske ...Zobrazit celý příspěvek

   Však sa dušovali, že ako náhradu za An-26 nakúpili A-319 a Falcon 7X :-D

   Každopádne keby fakt kúpili skutočné transportné lietadlá, tak iste nebudú americké a hádam aj talianske by som vylúčil. Takže, čo ostáva?Skrýt celý příspěvek

   • Superme
    14:56 20.12.2018

    Proč by nemohli být americké nebo italské?

    Proč by nemohli být americké nebo italské?

    • PavolR
     17:42 20.12.2018

     Americké preto nie, lebo je jednak Orbán osobne urazený, že ho ešte stále Trump nepozval do WH (na čo ani v budúcnosti nemá šancu) a jednak pre to, že sa sám seba snaží prezentovať ...Zobrazit celý příspěvek

     Americké preto nie, lebo je jednak Orbán osobne urazený, že ho ešte stále Trump nepozval do WH (na čo ani v budúcnosti nemá šancu) a jednak pre to, že sa sám seba snaží prezentovať ako politika európskeho formátu a chce si budovať pozície v EU.
     Talianske by som zasa vylúčil pre to, že podporu zo strany Talianska nepotrebuje posilňovať.
     Celkovo som toho názoru, že sa pôjde ďalej cestou nákupov od AirbusuSkrýt celý příspěvek

  • PavolR
   16:18 28.12.2018

   Už som na tú informáciu narazil aj ja. Konkrétne chcú kúpiť ešte tretí A-319 a ešte ďalšie tri transportné lietadlá: ...Zobrazit celý příspěvek

   Už som na tú informáciu narazil aj ja. Konkrétne chcú kúpiť ešte tretí A-319 a ešte ďalšie tri transportné lietadlá: https://index.hu/belfold/2018/... Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  13:09 20.12.2018

  Mluví se o ceně 400 mld forintů, ale to kompletně za vrtulníky H145M (ty vyšly na 100 mld), H225, 44 nových Leopardů 2A7+ k nim 12 ojetých a 24 nových PzH 2000. Celkem tedy 400 mld ...Zobrazit celý příspěvek

  Mluví se o ceně 400 mld forintů, ale to kompletně za vrtulníky H145M (ty vyšly na 100 mld), H225, 44 nových Leopardů 2A7+ k nim 12 ojetých a 24 nových PzH 2000. Celkem tedy 400 mld forintů, což je 32 mld Kč, což je skvělé.
  Jen si vzpomeňme, že u nás se mluvilo o částce 12 mld jen za dvanáct víceúčelových vrtulníků...

  Pro Katar se stejné tanky (2A7+) vyrábějí v Řecku, tohle problém není. Jsem zvědavý, kde se udělají houfnice, ale nejspíš to není zásadní problém, KMW tuto schopnost nejspíš má. Dodání dalších dvanácti ojetých tanků na "zázemí" je taky bezva. Když opomenu, že i to je víc tanků než má AČR bojeschopných, jdou využít i jako nosič různých nástaveb nebo k přestavbám. Ať již mostní vozidla, vyprošťovací, nebo třeba SHORAD.Skrýt celý příspěvek

  • strikehawk
   13:20 20.12.2018

   Jedná se o systém kontroly kvality a tu mají firmy jako KMW dokonale zvládnutou. Navíc klíčové komponenty jsou vyráběny v Německu, Na příkladu španělské "licence" výroby Leo2 je ...Zobrazit celý příspěvek

   Jedná se o systém kontroly kvality a tu mají firmy jako KMW dokonale zvládnutou. Navíc klíčové komponenty jsou vyráběny v Německu, Na příkladu španělské "licence" výroby Leo2 je dobře vidět, že přes 40% komponent je stále dodáváno z Německa.

   Zdá se skutečně že cenové jednání Maďarům skutečně jde velmi dobře na rozdíl od našeho MNO které je mistrem v nákupu předražených krámůSkrýt celý příspěvek

  • PavolR
   13:26 20.12.2018

   Ale pozor! Ten cenový odhad vyšiel tak, že L2A7+ rátali za 5M Eur/kus, PzH 2000 za 1M Eur/kus a H225M za 33M Eur/kus. Reálne ceny nie sú zverejnené (a povedal by som, že ich ...Zobrazit celý příspěvek

   Ale pozor! Ten cenový odhad vyšiel tak, že L2A7+ rátali za 5M Eur/kus, PzH 2000 za 1M Eur/kus a H225M za 33M Eur/kus. Reálne ceny nie sú zverejnené (a povedal by som, že ich nakoniec utaja), takže je pravdepodobné, že to celé vyjde o dosť drahšie ...Skrýt celý příspěvek

   • Gibon
    13:34 20.12.2018

    Nova PzH za milion Eur. To snad nie. :-D

    Nova PzH za milion Eur. To snad nie. :-D

    • PavolR
     14:04 20.12.2018

     No nej, reálnejšie by som videl celkový odhad 500mld. HUF.

     No nej, reálnejšie by som videl celkový odhad 500mld. HUF.

   • Rase
    14:12 20.12.2018

    jop cena je fakt divně nízká, ale dokud nebudeme vědět víc, tak si musíme počkat. Fascinující je ale ta chuť nakupovat. Ještě aby koupili 200 Pum nebo Lynxů, tak mi padne čelist ...Zobrazit celý příspěvek

    jop cena je fakt divně nízká, ale dokud nebudeme vědět víc, tak si musíme počkat. Fascinující je ale ta chuť nakupovat. Ještě aby koupili 200 Pum nebo Lynxů, tak mi padne čelist hodně nízko :O))Skrýt celý příspěvek

    • dusan
     15:41 20.12.2018

     Buďme presní .... chcú nakúpiť : ) Čo naozaj kúpia bude otázne a celé mi to pripadá ako politický "cirkus" na zakrytie "normalizácie" v Maďarsku, kde Orbán už ani neskrýva ...Zobrazit celý příspěvek

     Buďme presní .... chcú nakúpiť : )

     Čo naozaj kúpia bude otázne a celé mi to pripadá ako politický "cirkus" na zakrytie "normalizácie" v Maďarsku, kde Orbán už ani neskrýva mocenské ovládnutie všetkých zložiek štátu a tieto (možno)nákupy majú oslabiť kritiku zo strany EÚ ....Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   15:55 20.12.2018

   Tady se pořád akorát brečí jak nejsou nikde žádné volné podvozky L2. A tady se hned bavíme o 80 kusech.... V tomhle světle, a nepřipojení se k tomuto obchodu, zase by byla lepší ...Zobrazit celý příspěvek

   Tady se pořád akorát brečí jak nejsou nikde žádné volné podvozky L2.
   A tady se hned bavíme o 80 kusech....

   V tomhle světle, a nepřipojení se k tomuto obchodu, zase by byla lepší cena. Vypadá ta recyklace T-72.... Ano, přesně tak vypadají společné nákupy V4.
   Tohle byla, je přesně ta zakázka, kde se mohla bez větších potíží CR přidat. Dodávky budou rozloženy stejně do více let, místo stálého vracení peněz.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   23:14 20.12.2018

   Dusan 15:41 - Cirkus možno, ale trocha v inom zmysle. Orbán sa navzdory všetkému drží pri moci jednoduchou "mafiánskou" taktikou: Sľubuje svojim voličom ochranu pred všakovakými ...Zobrazit celý příspěvek

   Dusan 15:41 -
   Cirkus možno, ale trocha v inom zmysle. Orbán sa navzdory všetkému drží pri moci jednoduchou "mafiánskou" taktikou: Sľubuje svojim voličom ochranu pred všakovakými "hrozbami" a katastrofami, ktoré by ich zaručene mohli postihnúť, keby nebol pri moci. Vo voľbách v 2010 to bola "ochrana pred socialistami", v 2014 "ochrana pred vysokými cenami plynu", v 2018 "ochrana plotom pred migráciou" a EU voľby v máji 2019 budú preňho nesmierne dôležité, tak hľadá ďaľšiu ochrannú tému, lebo migranti už lezú každému krkom a na dôvažok akosi nechodia ... :-)Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  13:02 20.12.2018
 • Luky
  12:57 20.12.2018

  Srandovní na tom je, že když se u nás zmínil Leo, hned se ozvaly hlasy, že nás budou mít Němci v hrsti. Tady se ozývá hlas, že se tím buduje zdravá vazba s Německem. Jako je to ...Zobrazit celý příspěvek

  Srandovní na tom je, že když se u nás zmínil Leo, hned se ozvaly hlasy, že nás budou mít Němci v hrsti. Tady se ozývá hlas, že se tím buduje zdravá vazba s Německem.

  Jako je to hezký, že Maďaři jdou nahoru a určitě by bylo dobré pod pozitivním vlivem jejich rychlosti přidat i u nás, ale zase bych nerezignoval na vlastní cestu. Výroba BVP, k tomu servis a vývojová práva na perspektivní typ není k zahození. Maďaři toho v minulosti nebyli schopni provozovat mnoho. Že teˇd nakupují je jen jedna strana mince.Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  12:55 20.12.2018

  Warto przeczytać w co grają Niemcy w naszym regionie ..jak ktoś nie ma czasu to chociaż ostatni akapit : ...Zobrazit celý příspěvek

  Warto przeczytać w co grają Niemcy w naszym regionie ..jak ktoś nie ma czasu to chociaż ostatni akapit : https://www.ecfr.eu/publicatio... Skrýt celý příspěvek

 • Pepin Nešpor
  12:25 20.12.2018

  Co na to říct?! Jen že blahopřeji a závidím!
  U nás se toho asi ani nedočkáme!
  Není nad MBT! A leopard 2A7+ výborná volba nemluvě o houfnicich PzH 2000!

  Co na to říct?! Jen že blahopřeji a závidím!
  U nás se toho asi ani nedočkáme!
  Není nad MBT! A leopard 2A7+ výborná volba nemluvě o houfnicich PzH 2000!

 • glasspix
  12:14 20.12.2018

  Je fantasticke videt jak po 30 letech lesteni sovetske technologie z 60 let se Madarsko znovu postavilo vojensky na sve vlastni. A politicky je to docela inteligentni od soucasne ...Zobrazit celý příspěvek

  Je fantasticke videt jak po 30 letech lesteni sovetske technologie z 60 let se Madarsko znovu postavilo vojensky na sve vlastni. A politicky je to docela inteligentni od soucasne vlady neantagonizovat evropske spojence nakupem neevropske vojenske techniky, ale spis vyuzit vliv zbrojniho prumyslu aby vynutili priznivejsi politicky pristup k nezavisle konajici madarske vlade. Stara liska Orban...Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  12:08 20.12.2018

  Jednoznačně palec nahoru a pro ostatní státy vč. nás jednoznačné poučení - zapomenout na modernizace starých kraksen (T-72M4CZ, BVP-M, Kub atd.), zapomenout na reinkarnaci starých ...Zobrazit celý příspěvek

  Jednoznačně palec nahoru a pro ostatní státy vč. nás jednoznačné poučení - zapomenout na modernizace starých kraksen (T-72M4CZ, BVP-M, Kub atd.), zapomenout na reinkarnaci starých zaprášených prototypů (Zuzana) a zapomenout na vlastní specifické parametry vozidel a k tomu příslušný "výzkum a vývoj" (Vydra).
  Správnou cestou je nákup jinde provozované a ověřené techniky, bez nějakých úprav "na přání". Proč by každá z 27 armád EU měla mít svou verzi Leopradu. Proč by se měla lišit doktrína nasazení v Německu a v Česku ? Maďaři klobouk dolu, že berou hotové stroje, nemachrují s domácím vývojem a výzkumem, že jim nakonec nevznikne kočkopes, ale dostanou ověřený, kompatibilní stroj a nejspíš v reálném čase.
  Byl bych jednoznačně pro poslat Němcům zprávu, ať tu objednávku zdvojí, půlku Pzh2000 a půlku L2A7 pro AČR :-).Skrýt celý příspěvek

  • Pepin Nešpor
   12:29 20.12.2018

   Souhlasím!!!!! Počet bych nechal neli zvýšil 2A7+ 50ks

   Souhlasím!!!!! Počet bych nechal neli zvýšil 2A7+ 50ks

  • Matesaax
   13:05 20.12.2018

   Tak v Madarsku jde vše jednodušeji,protože on tam žádný domácí vývoj či výroba není.Nejsou tam žádné tlaky na zavedení vlastních výrobků.

   Tak v Madarsku jde vše jednodušeji,protože on tam žádný domácí vývoj či výroba není.Nejsou tam žádné tlaky na zavedení vlastních výrobků.

   • Jura99
    14:10 20.12.2018

    Však tady a v SR také ne (pokud jde o tanky a i houfnice). Nenechat se plést, že před 30lety tu dobíhala licenční výroba tanků a před 40lety se vyvinula kolová houfnice. Ty podniky ...Zobrazit celý příspěvek

    Však tady a v SR také ne (pokud jde o tanky a i houfnice). Nenechat se plést, že před 30lety tu dobíhala licenční výroba tanků a před 40lety se vyvinula kolová houfnice. Ty podniky už neexistují, nepokračoval žádný vývoj, nebyli žádní zákazníci, lidé z vývoje jsou buď v Pánu nebo hluboko v důchodu a není bez zajímavosti, že pokud se něco modernizovalo, dělal to úplně jiný podnik než někdejší výrobce (VOP CZ). Maďaři jakousi vojenskou výrobu za totáče také měli, ale asi realisticky pochopili, že tanky a houfnice musí koupit od zavedeného výrobce, než experimentovat. Leopard 2 je také letitý stroj, ale za tu dobu měl 7 verzí a pár subverzí, takže je stále aktualizován a u mnoha zákazníků v provozu. Je to správná volba a rozhodnutí koupit zcela nové stroje má koule.Skrýt celý příspěvek

  • strikehawk
   13:43 20.12.2018

   V zásadě se dá souhlasit ale ne úplně... s podobnou filozofií bychom skončili jako ekonomická kolonie , kterou už ted do jisté míry jsme. Ale v případě Leo2 a PzH2000 ...Zobrazit celý příspěvek

   V zásadě se dá souhlasit ale ne úplně... s podobnou filozofií bychom skončili jako ekonomická kolonie , kterou už ted do jisté míry jsme. Ale v případě Leo2 a PzH2000 souhlasím.
   Vlastní tanky nevyvineme a houfnice taky ne ani ve spolupráci se Slovenskem takže v tomto případě bych uplatnil stejný přístup jako MaďařiSkrýt celý příspěvek

 • Superme
  12:02 20.12.2018

  Nejnovější Leopard a k tomu PzH2000, která je spolu s K9 to nejlepší, co lze dnes v dělostřelectvu pořídit. Řeklo bych, že můžeme tak trochu tiše závidět :)

  Nejnovější Leopard a k tomu PzH2000, která je spolu s K9 to nejlepší, co lze dnes v dělostřelectvu pořídit. Řeklo bych, že můžeme tak trochu tiše závidět :)

 • PavolR
  11:57 20.12.2018

  Až taký nečakaný krok Maďarov nie je, veď práve AN informovali v článku o projekte eurotankov na lízing, že medzi potenciálnymi záujemcami je aj Maďarsko. Čo sa aktuálneho počtu ...Zobrazit celý příspěvek

  Až taký nečakaný krok Maďarov nie je, veď práve AN informovali v článku o projekte eurotankov na lízing, že medzi potenciálnymi záujemcami je aj Maďarsko.

  Čo sa aktuálneho počtu aktívnych maďarských tankov a techniky týka, momentálne je aktívny iba jeden delostrelecký oddiel papierovo vyzbrojený 12 húfnicami D-20 a ani papierovo aktívnych tankov nie je omnoho viac.

  Vrtuľníky, tanky a húfnice, nakúpené v posledných dňoch, by mali Maďarsko vyjsť údajne na 300 miliard forintov (+100mld za 20 predošlých vrtuľníkov):
  https://zoom.hu/hir/2018/12/20...

  Každopádne toto je stále iba zlomok sumy (1/5 z 2000 mld.), ktorú si nechala maďarská vlastibrana schváliť na nákupy bez verejnej súťaže. Zatiaľ nevedno, na čo majú slúžiť ostatné peniazeSkrýt celý příspěvek

  • Rase
   13:28 20.12.2018

   Tak z hlavy mě napadá třeba vícevrstvé PVO, nové BVP a kolová vozidla: jak malá 4x4 tak i 8x8. Minomety, raketomety, ruční výzbroj a výstroj pro pěchotu. Tohle všechno by sluplo ...Zobrazit celý příspěvek

   Tak z hlavy mě napadá třeba vícevrstvé PVO, nové BVP a kolová vozidla: jak malá 4x4 tak i 8x8. Minomety, raketomety, ruční výzbroj a výstroj pro pěchotu. Tohle všechno by sluplo taky hodně prostředků.
   minimálně nové BVP v plánu pořídit majíSkrýt celý příspěvek

  • PavolR
   10:18 21.12.2018

   Rase: Podľa mňa by sa do toho zmesti aj nejaké Eurofightery - ma´darské letectvo začína po akvizíciách okolitých štátov regiónu zaostávať. ;-) (neobjavilo sa tlačítko Reagovať, ...Zobrazit celý příspěvek

   Rase: Podľa mňa by sa do toho zmesti aj nejaké Eurofightery - ma´darské letectvo začína po akvizíciách okolitých štátov regiónu zaostávať. ;-)
   (neobjavilo sa tlačítko Reagovať, preto odpovedám takto)Skrýt celý příspěvek

 • JaHoDa
  11:39 20.12.2018

  Naši politici by už měli definitivně zapomenout na nějakou V4. Tohle je další jasný důkaz toho, že ten projekt byl, je a vždy bude mrtvý. Měli by tu politickou hru začít hrát ...Zobrazit celý příspěvek

  Naši politici by už měli definitivně zapomenout na nějakou V4. Tohle je další jasný důkaz toho, že ten projekt byl, je a vždy bude mrtvý. Měli by tu politickou hru začít hrát trošku víc dospěle a ne pořád sebe kolem kopat jak malé děcko, které se pak běží schovat pod sukni nějakého většího "kamaráda". Pokud s něčím nesouhlasím fajn, ale je také dobré mít ty páky obráceně a mít nástroje na to si pak umět dupnout. Přesně jak to nyní udělali Maďaři. Skrze obchod je to nejjednodušší. Ale tohle je na ty naše vychytralé hlavičky z malé kotlinky asi moc složité...:(Skrýt celý příspěvek

  • Zajda
   12:01 20.12.2018

   Vážený pane ,V4 a kupování nových zbraní je o úplně jiném.V 4 je důležitá v obraně,ale né vojenské ,ale politické proti vedoucím zemím EU.Naše jednota V4 nám dává šanci bojovat ...Zobrazit celý příspěvek

   Vážený pane ,V4 a kupování nových zbraní je o úplně jiném.V 4 je důležitá v obraně,ale né vojenské ,ale politické proti vedoucím zemím EU.Naše jednota V4 nám dává šanci bojovat proti ekonomickým tlakům Německa a Francie.Už se nevládne tanky ale hospodářskou mocí.Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    14:29 20.12.2018

    Zajda: Jo? A viděl si to někdy v praxi...

    Zajda: Jo? A viděl si to někdy v praxi...

 • Mossback
  11:18 20.12.2018

  Nikdy bych nevěřil, že to napíšu, ale co do akvizic začínáme zaostávat za Slovenskem i Maďarskem. Tak snad bude rok 2019 pro AČR štědřejší...

  Nikdy bych nevěřil, že to napíšu, ale co do akvizic začínáme zaostávat za Slovenskem i Maďarskem. Tak snad bude rok 2019 pro AČR štědřejší...

  • juhelak
   11:38 20.12.2018

   To se nedá takhle lehce říct..u nás se toho ke konci roku podepsalo také překvapivě hodně. Kdyby byl souhrnný srovnávací článek za 2018, tak by to vypadalo jinak..Je pravda že ...Zobrazit celý příspěvek

   To se nedá takhle lehce říct..u nás se toho ke konci roku podepsalo také překvapivě hodně. Kdyby byl souhrnný srovnávací článek za 2018, tak by to vypadalo jinak..Je pravda že maďaři za to teď vzali ale kdo ví jestli se tím nevyčerpali. U ASR zas jedna velká drahá zakázka, která finančně překonává součet těch našich..uvidimě příští rok..ten rozpočet AČR roste opravdu rychle.Skrýt celý příspěvek

 • Matesaax
  10:41 20.12.2018

  Teď už jen čekám, že v lednu objednají nová BVP, v únoru nové raketové systémy PVO a v březnu transportní letadla a druhou letku Gripenu

  Teď už jen čekám, že v lednu objednají nová BVP, v únoru nové raketové systémy PVO a v březnu transportní letadla a druhou letku Gripenu

  • PavolR
   12:10 20.12.2018

   A keď im to už bude všetko dodané, zistia, že nemajú vojakov. ;-)

   A keď im to už bude všetko dodané, zistia, že nemajú vojakov. ;-)

   • Rase
    13:24 20.12.2018

    myslím že nemálo nových vojáků ona nová technika naláká. AČR by to taky měla zkusit, jelikož každý nechce obsluhovat techniku, jako jeho děda...

    myslím že nemálo nových vojáků ona nová technika naláká. AČR by to taky měla zkusit, jelikož každý nechce obsluhovat techniku, jako jeho děda...

  • beepee
   20:56 20.12.2018

   ... a v srpnu se vydají na pochod chránit zájmy maďarských menšin v okolních státech... :-)

   ... a v srpnu se vydají na pochod chránit zájmy maďarských menšin v okolních státech... :-)

 • fenri
  10:26 20.12.2018

  Maďaři na to šlapou fest, jen co je pravda. V zakázce vidím takovou docela šikovnou úlitbu Němcům (a tím pádem EU), aby se n..sra..li do Maďarska. Vy nám nebudete kecat do odporu ...Zobrazit celý příspěvek

  Maďaři na to šlapou fest, jen co je pravda. V zakázce vidím takovou docela šikovnou úlitbu Němcům (a tím pádem EU), aby se n..sra..li do Maďarska. Vy nám nebudete kecat do odporu vůči Mogadešizaci (eh, co to plácám, chci říct perspektivní a prospěšné multikulturizaci) a my vám za to dáme vydělat. A zároveň se nám ty věci mohou někdy hodit, že ano. Takovouto formu výpalného bych akceptoval.
  Pokud to proběhne, tak tím podle mě padají plány na nějaký V4 tank na bázi Korei nebo Japonska (fňuk, ten tank jakoby postavili pro nás a je parádní) a nezbývá než se ptát: kdy nakoupíme A7+ a zesílíme silnice a mosty?
  Kdyby si Anofert založil stavební a zbrojní divizi, mohlo by to jít rychle a s nejvyšší prioritou. protože dotace jsou kde soudruzi? Jsou ku....Skrýt celý příspěvek

  • mudry.udrzbar
   12:54 20.12.2018

   Aj tak to podla mna nema zmysel, naco je dobrych 44 tankov? Do nejeakeho expedicneho zboru? Lebo na ochranu vlastneho uzemia to je uplne nic. Celkovo su moderne europske armady ...Zobrazit celý příspěvek

   Aj tak to podla mna nema zmysel, naco je dobrych 44 tankov? Do nejeakeho expedicneho zboru? Lebo na ochranu vlastneho uzemia to je uplne nic. Celkovo su moderne europske armady koncepcne dost mimo. Pritom sme na Ukrajine a v Syrii videli ako vypada moderny konflikt aspon trochu vyrovnanych superov, a neohrabany Leopard v pocte par kusov je fakt k nicomu.Skrýt celý příspěvek

   • Rase
    13:15 20.12.2018

    Německé má cca 200 tanků a zvedá na 300, Francie taky takový počet, Britové přibližně taky, Poláci mají víc, ale ti počítají i T-72. Těch 44 tanků co Maďaři pořizují je myslím tak ...Zobrazit celý příspěvek

    Německé má cca 200 tanků a zvedá na 300, Francie taky takový počet, Britové přibližně taky, Poláci mají víc, ale ti počítají i T-72. Těch 44 tanků co Maďaři pořizují je myslím tak akorát pro stát naší velikosti. Ideálně + pár desítek, ale tohle je úplně v pohodě počet. Nebo myslíš že někdo bude kupovat tisíce tanků jako za Studené války ?Skrýt celý příspěvek

   • strikehawk
    13:33 20.12.2018

    Ano, je to tzv udržovací počet. Něco jako jediná ruská letadlovka, která má za úkol uchovat a v rámci výcviku rozšiřovat a osvojovat si nové schopnosti ale nic víc. Na velkou ...Zobrazit celý příspěvek

    Ano, je to tzv udržovací počet. Něco jako jediná ruská letadlovka, která má za úkol uchovat a v rámci výcviku rozšiřovat a osvojovat si nové schopnosti ale nic víc. Na velkou válku to není ale s tou v Evropě ani nikdo nepočítá....táhnout na Moskvu se nikdo nechystá ale Ukr fašounům je dobré mít akceschopný prapor nejmodernějších tanků a ani dvě baterie PzH 2000 se neztratí. Madarsko je stále hraniční stát EU a dlouho bude takže za mně 1.Skrýt celý příspěvek

    • strikehawk
     13:34 20.12.2018

     vypadlo mně tam slovíčko proti Ukr fašounům

     vypadlo mně tam slovíčko proti Ukr fašounům

   • Jura99
    14:14 20.12.2018

    Nekupuje se tankový prapor do každé vesnice, jako bývalo kdysi v západních Čechách. Vyzbrojí se mechanizovaná brigáda, ta certifikuje a poskytne do systému NATO.

    Nekupuje se tankový prapor do každé vesnice, jako bývalo kdysi v západních Čechách. Vyzbrojí se mechanizovaná brigáda, ta certifikuje a poskytne do systému NATO.

  • Jirosi
   13:54 20.12.2018

   "kdy nakoupíme A7+ a zesílíme silnice a mosty?"

   Opět ta, evidentně neexistující magické specifika CR...

   "kdy nakoupíme A7+ a zesílíme silnice a mosty?"

   Opět ta, evidentně neexistující magické specifika CR...

  • fenri
   22:53 20.12.2018

   Jirosi: tak napište, že soudruzi od NATO jsou prolhaní zaprodanci Kremlu. Protože požadavek na navýšení únosnosti komunikací kupodivu nepochází od Fenriho, ale od představitelů ...Zobrazit celý příspěvek

   Jirosi: tak napište, že soudruzi od NATO jsou prolhaní zaprodanci Kremlu. Protože požadavek na navýšení únosnosti komunikací kupodivu nepochází od Fenriho, ale od představitelů NATO.Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  10:12 20.12.2018

  No neni to smutne? Hrajeme se na ruzne koncepce, lamentujeme co se oplati poridit hned a u ceho se oplati pockat, kombinujeme az prekombinovavame... a pak je tu vedlejsi statecek, ...Zobrazit celý příspěvek

  No neni to smutne? Hrajeme se na ruzne koncepce, lamentujeme co se oplati poridit hned a u ceho se oplati pockat, kombinujeme az prekombinovavame... a pak je tu vedlejsi statecek, dnes pomalu polodiktatura, ktery jako blesk bez nejakych dalekosahlych (alespon ne na verejnosti probiranych) uvah poridi tu neco od Nemce, tam neco od Francouze, vse z toho jen aby si splhnul, ale ve vysledku bude mit modernejsi technikou vybavenou armadu hned ted a ne jednou, mozna, snad...

  Pokusme se ale na tom najit neco pozitivni i pro nas:
  1) nase slovenska malost nam nedovoli aby Madar budoval mocnou armadu a Slovac se krcil nekde v koute, tak treba tohle uspisi / zasichruje nekrete dalsi nakupy OSSR. No a nezapominejme ani na
  2) ceskou malost, ktera funguje presne jako ta slovenska, jen se meni hlavni ucinkujici. :)Skrýt celý příspěvek

  • Sokrates
   11:00 20.12.2018

   Clanek, v poslednej dobe mám oveľa intenzívnejšie kontakty s Čechmi ako v minulosti a musím smutne konštatovať, že našej mentalite a národným náladám prestávate úplne rozumieť. ...Zobrazit celý příspěvek

   Clanek, v poslednej dobe mám oveľa intenzívnejšie kontakty s Čechmi ako v minulosti a musím smutne konštatovať, že našej mentalite a národným náladám prestávate úplne rozumieť.
   Chápem, že u Vás funguje silný pocit štátnej suverenity, z ktorej vyplýva istá potreba "súťažiť" (obzvlášť s porovnateľne silnými krajinami) aj na úrovni bezpečnosti. Preto sa vo svojich myšlienkových konštruktoch snažíte niečo obdobné aplikovať aj na slovenský národ. Toto, bohužiaľ, pre nás neplatí.
   Slováci v posledných rokoch úplne zaspali na vavrínoch členstva v NATO a zakotvení v EU, pričom sa bezvýhradne spoliehajú na nesmrteľnosť a nezničiteľnosť týchto dvoch entít. Avšak ani dočasná stabilita, ktorú sme tým získali, nebráni väčšine obyvateľov kritizovať oba spolky a žiadať o vystúpenie z nich. A to aj napriek tomu, že na to nemáme patričnú ekonomickú ani vojenskú silu. Navyše väčšina ľudí rezolútne odmieta akékoľvek výdavky na obranyschopnosť krajiny.
   Ja osobne som celkom prekvapený, že v tejto atmosfére sa podarilo vôbec presadiť modernizáciu už dnes kolabujúceho stíhacieho letectva. Avšak aj za týmto nákupom vidí mnoho ľudí nejakú formu korupcie a olej do ohňa prilieva aj skutočne pofidérny tender na nákup nových obrnených vozidiel.
   Čiže, ak niekto predpokladá, že sa zajtra vytiahne maďarská karta a SR pristúpi v najbližších rokoch k nákupu nových tankov, tak sa veľmi mýli. Takýto tender by mohol celkom slušne zlomiť súčasnej vláde krk, pretože opozícia bude čakať na takýto krok, len aby mohla v súlade s národnými náladami kritizovať tak "nepotrebné zbrojenie".Skrýt celý příspěvek

   • Clanek
    11:27 20.12.2018

    Tak nepotrebne prezbrojeni opozice kritizuje uz drahne let, a ani nakup novych tanku by se v souctu nevyrovnal tomu co si aktualni vlada jiz dovolila, obnovu nadzvuku za 1,6mld E. ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak nepotrebne prezbrojeni opozice kritizuje uz drahne let, a ani nakup novych tanku by se v souctu nevyrovnal tomu co si aktualni vlada jiz dovolila, obnovu nadzvuku za 1,6mld E. Pokud proslo toto, projdou i dalsi veci. Treba se to proda jako domaci vyvoj, jako nove pracovni mista (co naplat ze je dnes Slovensko vlastne na nulove nezamestnanosti a novy zamestnanec se sezene leda tak ze se priveze odjinud) nebo nevim co. Jista skupina nejvernejsich volicu je zjevne velice odolna jak v CR (co kauza Babise nebo jeho strany, to posileni preferenci) tak SR, jen holt jednoho vodcu vystridal jiny a za nim, no, za nim prijdou zase dalsi...

    Jinak ale souhlas ze s ochotou obyvatelstva utracet na armadu je to obecne v CR i SR docela tristni. Coz vhledem k tomu ze jde o zakladni stavebni kamen statni suverenity a taky vzhledem k nasi pohnute historii je k nepochopeni. V tomhle si ale muze aktualni vlada s opozici podat ruku. Na obranu kaslali vsichni, na to obyvatelstvu vysvetlit jeji potrebu taky.Skrýt celý příspěvek

  • Gibon
   11:41 20.12.2018

   Tak snad len poznamka. Pre diktatury je typicke, ze sa rozhodnutia robia bez vacsieho zapojenia verejnosti (laickej ci odbornej). Skratka "vodca" rozhodol a tak sa kupi. Bez ...Zobrazit celý příspěvek

   Tak snad len poznamka.
   Pre diktatury je typicke, ze sa rozhodnutia robia bez vacsieho zapojenia verejnosti (laickej ci odbornej). Skratka "vodca" rozhodol a tak sa kupi. Bez rozmyslu, bez koncepcie, bez diskusie.
   Ono ani jeden ani druhy pripad nie je idealny. Ale dlhe zvazovanie co a ako, az sa nekupi nic a ani taketo kupovanie priazne.
   Orban sa zrejme inspiroval SAE. Ak im presla vrazda novinara a zalepi im oci nakup zbrani, pre nejaku kontrolu nad mediami a sudnictvom ani brvou nepohnu.Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    12:32 20.12.2018

    A to píšete o nákupu Vyder nebo čeho ? Tak ještě dodat, který "vodca" to u vás rozhodl. :-)

    A to píšete o nákupu Vyder nebo čeho ? Tak ještě dodat, který "vodca" to u vás rozhodl. :-)

    • mudry.udrzbar
     12:48 20.12.2018

     tie "Vydry" sa u nas riesia roky a stale nic nie je definitvne. Je to presny opak toho co urobili Madari (neriesim otazku kvality jednotlivych zbrani), ze z nicoho nic nakupili bez ...Zobrazit celý příspěvek

     tie "Vydry" sa u nas riesia roky a stale nic nie je definitvne. Je to presny opak toho co urobili Madari (neriesim otazku kvality jednotlivych zbrani), ze z nicoho nic nakupili bez nejakej diskusie. Ale to by si nebol ty, aby si kazdu temu nedokazal otocit na kritiku SR :)Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      14:21 20.12.2018

      To že se u vás Vydry řeší roky vůbec neznamená, že by o nich probíhala diskuse. Ano probíhá, ale jednostranná, sem tam se něco napíše v tisku a MO neříká nic. To jede podle ...Zobrazit celý příspěvek

      To že se u vás Vydry řeší roky vůbec neznamená, že by o nich probíhala diskuse. Ano probíhá, ale jednostranná, sem tam se něco napíše v tisku a MO neříká nic. To jede podle původního rozhodnutí, které kdosi bez diskuse udělal, tedy koupit Patrii a na ni posadit Turru. Nekritizuju SR ale Gibona, který prý nevidí u Maďarů koncepci, diskusi a rozmysl. Jako kdyby to u vlastního MO viděl ? :-). Mě tedy nákup malých a středních vrtulníků, ručních zbraní, tanků a houfnic přijde jako koncepční a bezchybný. Nekupují nějaké exoty, ale ověřené a kvalitní stroje, které nijak nedobastlují.Skrýt celý příspěvek

  • Sprite
   16:11 20.12.2018

   Slováci zas budou mít F16ky

   Slováci zas budou mít F16ky

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 3