Maďarsko kupuje víceúčelové vrtulníky Airbus H225M Caracal

Maďarsko kupuje víceúčelové vrtulníky Airbus H225M Caracal
H225M Carcal / Airbus Helicopters (Zvětšit)

V pátek 14. prosince se Maďarsko smluvně zavázalo nakoupit 16 víceúčelových vrtulníků Airbus H225M pro svou armádu. Vrtulníky H225M od firmy Airbus Helicopters získají bojový systém HForce, který dovoluje osadit původně civilní vrtulníky kanonovou a raketovou municí, včetně přesné munice vzduch-vzduch a vzduch-země.

Kupní smlouvu za maďarskou stranu podepsal brigádní generál Fodor Péter, šéf ekonomické sekce maďarského ministerstva obrany. Za firmu Airbus Helicopters to byl Thomas Hein, šéf prodeje pro západní Evropu a Dennis Bernitz, obchodní ředitel společnosti Airbus Helicopters.

Maďarské letectvo tak přechází zcela kompletně na vrtulníky Airbus ‒ již v červnu Maďarsko objednalo 20 lehkých víceúčelových vrtulníků Airbus H145M. Oba stroje, tedy H145M (maximální vzletová hmotnost 3,7 tuny) i H225M (11 tun), získají zmíněný bojový komplex HForce. Vrtulníky H145M i H225M (případně i H125M) díky HForce mohou používat celou paletu palných a raketových zbraní. HForce je v podstatě systém, který dokáže velmi rychle přeměnit civilní vrtulník na bojový / bitevní.

HForce je vybudován kolem počítače řízení mise FMC-4212 General Purpose Computer od firmy Rockwell Collins Deutschland. Dalšími klíčovými prvky HForce je helma s průhledovým displejem Thales Scorpion a elektro-optické kulové pouzdro L-3 Wescam pro průzkum, zaměřování a navádění palubních zbraní.

Mezi použitelné zbraně patří například řízené a neřízené (Thales FZ231) střely ráže 70 mm, automatické kanóny ráže 20 mm (Nexter NC621) nebo kulomety 12,7 mm (FN Herstal HMP400). Vrtulníky pojmou i nejnovější francouzské protitankové střely MMP (Missile Moyenne Portée), resp. verze s prodlouženým doletem MLP (Missile Longue Portée). MLP s doletem 8 km maji mimo jiné od roku 2021 na bitevních vrtulnících Airbus Tiger nahrazovat střely Hellfire.

„Jsem vděčný za důvěru, kterou maďarská vláda vložila do naší společnosti, aby podpořila svůj ambiciózní program modernizace ozbrojených sil Zrinyi 2026. Naše týmy jsou svědky profesionality a nadšení maďarských odborníků a pilotů, jejichž příspěvek byl klíčový k zajištění úspěchu tohoto projektu,“ komentoval podpis Bruno Even, generální ředitel společnosti Airbus Helicopters.


Testování H225M se systémem HForce (2016)

Tato nová smlouva potvrzuje, že H225M je bojově osvědčenou multifunkční platformou provozovanou nejnáročnějšími vojenskými zákazníky po celém světě. Maďarské ozbrojené síly se budou moci spoléhat na nákladově efektivní tandem H145M / H225M, který jim umožní pokrýt všechny hlavní vojenské mise, od lehké užitkové, přes taktickou dopravu až po lehký útok,“ dodal Even.

V současné době maďarské letectvo provozuje 13 vrtulníků Mi-8/17 a osm bitevních Mi-24 V/P. Nové vrtulníky H145M a H225M nahradí stroje Mi-8/17, ale bitevní Mi-24 V/P zůstanou ještě několik let ve výzbroji ‒ ostatně v letošním roce Maďarsko převzalo první repasované Mi-24 V/P z Ruska. Všechny Mi-24 V/P zůstanou aktivní minimálně do roku 2025 a poté se rozhodne o jejich náhradě.

Maďarsko díky nákupu H145M, H225M a repase Mi-24 V/P se rázem stává zemí s největší a nejmodernější flotilou bojových vrtulníků ve střední a východní Evropě.


Infografika H225M Carcal; větší foto / Airbus

V případě H145M se stále neví datum dodání vrtulníků ani cena. U H225M není rovněž zveřejněná cena, ale bylo oznámeno, že první vrtulníky H225M Caracal získá Maďarsko v roce 2023. Je zajímavé, že vrtulníky Caracal v roce 2015 objednalo také Polsko, ale po několika vyjednávacích „kotrmelcích“, které vyústily v politickou roztržku s Francií, Polsko nakonec od nákupu Caracalů upustilo.

Maďarské letectvo využije vrtulníky H225M pro transport lidí a materiálu, pro pátrací a záchranné operace a pro operace speciálních sil. H225M kromě dvou pilotů a jednoho palubního technika přepraví až 28 vojáků. Podle tiskových materiálů firmy Airbus Helicopters je „taktický rádius“ H225M 370 km, ale není uvedeno zda s plným nákladem (zřejmě ano) a s nebo bez přídavných palivových nádrží. Další údaj říká, že maximální přeletová vzdálenost bez pasažérů a s přídavnými nádržemi (v ideálních podmínkách) je 1302 km.

První H225M byl dodán francouzskemu letectvu v roce 2006. H225M kromě Francie a Maďarska najdeme také v Brazílii, Mexiku, Indonésii, Thajsku, Kuvajtu a Singapuru. Celkově 88 vrtulníků H225M ve vzduchu strávilo již více než 100 000 hodin.

Zdroj: Airbus

Nahlásit chybu v článku


Související články

Polsko couvá od nákupu vrtulníků H225M Caracal

Podle polského ministerstva obrany Polsko pravděpodobně odstoupí od nákupu francouzských ...

Vrtulníky H225M Caracal polská armáda nedostane

Před několika dny polská média informovala o ukončení jednání o nákupu 50 vrtulníků Airbus H225M ...

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o licenční výrobě zbraní České zbrojovky, včetně ...

Bren, Scorpion: Maďarská armáda přechází na české zbraně

Podle maďarských médií v úterý první jednotka maďarské armády převzala české pistole P-07 a P-09, ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • PavolR
    08:24 14.05.2024

    Maďarsko má po včerajšej dodávke už osem vrtuľníkov H225M, čiže rovnú polovicu ...Zobrazit celý příspěvek

    Maďarsko má po včerajšej dodávke už osem vrtuľníkov H225M, čiže rovnú polovicu objednaných.
    https://magyarnemzet.hu/belfol... Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    21:33 26.02.2020

    Zaujímavosť - na stránke maďarskej vlastibrany "honvedelem.hu" bol včera publikovaný článok o odmietnutí prevzatia prvých dvoch vrtuľníkov H225M Kuvajtom, kvôli poruchám motorov ...Zobrazit celý příspěvek

    Zaujímavosť - na stránke maďarskej vlastibrany "honvedelem.hu" bol včera publikovaný článok o odmietnutí prevzatia prvých dvoch vrtuľníkov H225M Kuvajtom, kvôli poruchám motorov počas skúšobných letov ... a dnes už je vymazaný: https://honvedelem.hu/hatter/k... :-DSkrýt celý příspěvek

  • PavolR
    18:09 08.09.2019

    Minulý rok tak troška unikla pozornosti správa, že nasledujúcich 15 rokov sa budú v Rumunsku vyrábať vrtuľníky H215M (AS532 Cougar) : ...Zobrazit celý příspěvek

    Minulý rok tak troška unikla pozornosti správa, že nasledujúcich 15 rokov sa budú v Rumunsku vyrábať vrtuľníky H215M (AS532 Cougar) : https://seenews.com/news/roman... Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    17:38 27.12.2018

    Niekde v diskusii niekto napísal, že Maďari získajú výmenou za nákup helikoptér od Airbusu závod na výrobu súčiastok (bude niekde na východe Maďarska - čiže pracovať tam budú ...Zobrazit celý příspěvek

    Niekde v diskusii niekto napísal, že Maďari získajú výmenou za nákup helikoptér od Airbusu závod na výrobu súčiastok (bude niekde na východe Maďarska - čiže pracovať tam budú chodiť prevažne Ukrajinci). Figu borovú za vrtuľníky, ale za nenávratnú štátnu pôžičku:
    https://profitline.hu/Magyaror...

    Čiže Airbus získa v Maďarsku zatiaľ tri zákazky v celkovej hodnote viac než 1 mld Eur, štátnu podporu na výstavbu závodu nešpecifikovanej sumy a z profitu svojej fabriky bude platiť iba 9%-nú daň (najnižšiu v EU).
    Neprekvapilo by ma, keby na Maďarov natlačili aj nejaké Eurofightery, nakoniec, tých 14 Gripenov už v regióne nebude tak úplne top. ;-)Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
      09:46 30.12.2018

      Našiel som ešte článok, ktorý príchod závodu Airbus Helicopters na Maďarsko dáva do súvislosti popri armádnych nákupoch aj s leteckou spoločnosťou Wizzair, ktorá má základňu v ...Zobrazit celý příspěvek

      Našiel som ešte článok, ktorý príchod závodu Airbus Helicopters na Maďarsko dáva do súvislosti popri armádnych nákupoch aj s leteckou spoločnosťou Wizzair, ktorá má základňu v Maďarsku, prevádzkuje už 100 lietadiel Airbus a ďalších 260 má objednaných do roka 2026: https://autopro.hu/gyartok/5-e... Skrýt celý příspěvek

  • TF_HU
    11:22 24.12.2018

    darkstyle

    ehm, zajímalo by mě, kterou reálnou bojovou operací jste prošel? Já jen abych věděl, kde pramení vaše poznání o taktice nasazení vrtulníků v operacích. Děkuji.

    darkstyle

    ehm, zajímalo by mě, kterou reálnou bojovou operací jste prošel? Já jen abych věděl, kde pramení vaše poznání o taktice nasazení vrtulníků v operacích. Děkuji.

  • PavolR
    20:53 22.12.2018

    Ďalšia maďarská zákazka pre ...Zobrazit celý příspěvek

    Ďalšia maďarská zákazka pre Airbus:
    https://www.airbus.com/newsroo...
    (neviem komu koľko Airbus zaplatil, ale bohato sa im to vráti ;-) )Skrýt celý příspěvek

  • glasspix
    07:28 21.12.2018

    Zminil se uz nekdo o tom, ze si madari poridili od Airbusu taky SAMOC - Surface-to-Air Missile Operations Center?

    Zminil se uz nekdo o tom, ze si madari poridili od Airbusu taky SAMOC - Surface-to-Air Missile Operations Center?

  • Luky
    15:50 20.12.2018

    Stačí aby tady jeden napsal nesmysl, že ten stroj nemá žádné pancéřování a k tomu ho začne nesmyslně srovnávat s Apache, ke kterému přidá nesmysl o nastavování břicha a zvyšování ...Zobrazit celý příspěvek

    Stačí aby tady jeden napsal nesmysl, že ten stroj nemá žádné pancéřování a k tomu ho začne nesmyslně srovnávat s Apache, ke kterému přidá nesmysl o nastavování břicha a zvyšování rychlosti ....a další se nesmyslně chytnou s nesmyslným Amen. :-D

    Když si někdo představuje užití zbraní na vrtulníku takto, je to jeho problém a nemá smysl mu to vymlouvat:
    https://www.youtube.com/watch?...

    A mimochodem, je v tom Puma :)Skrýt celý příspěvek

  • mikojan29
    07:33 20.12.2018

    Ďalšie Maďarské vianočné nákupy:

    https://hungarytoday.hu/hungar...

    Ďalšie Maďarské vianočné nákupy:

    https://hungarytoday.hu/hungar...

    • glasspix
      07:58 20.12.2018

      Nejak moc se mlci o tom ktera verze Leopardu se kupuje, ani na novinarske otazky se k tomu madarske MO nevyjadrilo.

      Nejak moc se mlci o tom ktera verze Leopardu se kupuje, ani na novinarske otazky se k tomu madarske MO nevyjadrilo.

  • glasspix
    08:56 19.12.2018

    Zdravim vsechny! Abychom meli kompletni obraz teto akvizice treba pridat, ze Airbus postavi fabriku na nahradni dile v Madarsku do 2021, zamestnavajic nekolik set mistnich lidi. ...Zobrazit celý příspěvek

    Zdravim vsechny!
    Abychom meli kompletni obraz teto akvizice treba pridat, ze Airbus postavi fabriku na nahradni dile v Madarsku do 2021, zamestnavajic nekolik set mistnich lidi. Takze krome technickych a politickych, ekonomicky aspekt tady nepochybne hral svou roli.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
    07:57 19.12.2018

    Tento vrtulník, nebo S-92 má dostat v počtu dvou kusů URNA.

    Tento vrtulník, nebo S-92 má dostat v počtu dvou kusů URNA.

  • Matesaax
    20:35 17.12.2018

    Madarsko opravdu překvapuje,nevymýšlí nesmyslné specifikace na vrtulníky a rovnou jednají.Když mě překvapil počet dvaceti H-145M,tak i nyní mě překvapuje,že hned solidní počet 16 ...Zobrazit celý příspěvek

    Madarsko opravdu překvapuje,nevymýšlí nesmyslné specifikace na vrtulníky a rovnou jednají.Když mě překvapil počet dvaceti H-145M,tak i nyní mě překvapuje,že hned solidní počet 16 vrtulníků.Osobně bych očekával tak max. 10-12 vrtulníků.
    Na druhou stranu Madarské letectvo novou techniku opravdu potřebuje,protože tam je letka Gripenů a pak nikde nic..i když ted během pár měsíců vystavěli letku pro VIP tvořenou dvěmi A-319 a jedním Falconem 7X.Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
      21:06 17.12.2018

      Dvoma Falconmi 7x! Asi pred dvoma týždňami novinári objavili aj druhé lietadlo, ktoré je vo vlastníctve spoločnosti spadajúcej pod armádu a ja na rozdiel od predošlých lietadiel ...Zobrazit celý příspěvek

      Dvoma Falconmi 7x! Asi pred dvoma týždňami novinári objavili aj druhé lietadlo, ktoré je vo vlastníctve spoločnosti spadajúcej pod armádu a ja na rozdiel od predošlých lietadiel registrované pod civilným číslom. ;-)
      https://zoom.hu/hir/2018/12/06...

      V súvislosti s tým počtom ma napadlo, že na nich Airbus proste natlačil tých 16 multifunkčných, čo malo toho času objednané Poliaci. Daňoví poplatníci môžu teraz ďakovať, že nemajú more, lebo by dnes možno kupovali 50ks H225M. ;-p

      Inak, trefný názov článku na ZOOM.hu: "Vlastibrana tak kupuje vrtuľníky Airbusu, ako by nebolo zajtrajška": https://zoom.hu/hir/2018/12/14... Skrýt celý příspěvek

  • astor
    18:18 17.12.2018

    Domnívám se, že je na čase slézt zpátky na zem a otevřít oči. Caracal je dobré řešení pro ty ozbrojené síly, které kladou důraz na obranu vlastního území a nepokládají budování ...Zobrazit celý příspěvek

    Domnívám se, že je na čase slézt zpátky na zem a otevřít oči. Caracal je dobré řešení pro ty ozbrojené síly, které kladou důraz na obranu vlastního území a nepokládají budování intervenčních jednotek za prioritu. To znamená víceúčelový vrtulník s poměrně nízkými provozními náklady. To ovšem z Caracalu dělá stroj nevhodný pro nás, Rambové z Dejvic!Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
      20:36 17.12.2018

      Astore upřímně vzhledem k budování výsadkového pluku jsou ideální vrtulníky konstruované pro operace v bojové zóně, které jsou patřičně odolné. Za mě tady jen UH1-Y nebo UH-60.

      Astore upřímně vzhledem k budování výsadkového pluku jsou ideální vrtulníky konstruované pro operace v bojové zóně, které jsou patřičně odolné. Za mě tady jen UH1-Y nebo UH-60.

      • skelet
        20:55 17.12.2018

        problém je jak by tyto vrtulníky dokázaly přežít v evropské bojové zóně. Tady budou spíše platnější "busy" co dotáhnou vojáky na dohled k nepřátelské zóně. Ne přímo do ní.

        problém je jak by tyto vrtulníky dokázaly přežít v evropské bojové zóně. Tady budou spíše platnější "busy" co dotáhnou vojáky na dohled k nepřátelské zóně. Ne přímo do ní.

        • Scotty
          21:08 17.12.2018

          I na dohled bojové zóny může být vrtulník ohrožen palbou. Pokud hledáme vrtulník pro aeromobilní operace a já se domnívám že ano. Tak je americká konstrukční škola jednoznačně ...Zobrazit celý příspěvek

          I na dohled bojové zóny může být vrtulník ohrožen palbou. Pokud hledáme vrtulník pro aeromobilní operace a já se domnívám že ano. Tak je americká konstrukční škola jednoznačně nejlepší.Skrýt celý příspěvek

        • skelet
          21:20 17.12.2018

          scotty: H225m jsou odzkoušené bojové mašiny, které lítají v konfliktech už hezkých pár desetiletí. Americká konstrukční škola je jednoznačně nejlepší pro akce typu "Vietnam", kdy ...Zobrazit celý příspěvek

          scotty: H225m jsou odzkoušené bojové mašiny, které lítají v konfliktech už hezkých pár desetiletí.
          Americká konstrukční škola je jednoznačně nejlepší pro akce typu "Vietnam", kdy jsou v přímém kontaktu s nepřítelem. Ale chraň pán Bůh, aby ti měli PLŘS a cokoliv nad ráži 12,7mm. Navíc americká konstrukční škola počítá s nasazením autobusů CH-47, a pochybuju, že my bychom si mohli dovolit provozovat trio H145, UH-60 a CH-47.
          Pro naše "expediční" účely si více hodí ty menší UH-1Y, které jsou pro expedice dostatečně odolné a přitom žádného idiota z ministerstva obrany nenapadne, aby zrušil autobusy na způsob Mi-171.
          Já jsem prostě s úžasu nad Uh-60 tak nějak vyrostlSkrýt celý příspěvek

        • Scotty
          21:41 17.12.2018

          No ve Vietnamu měli výrazně víc než ráži 12,7mm a přece tam americké vrtulníky fungovali. Pokud bych měl volit ideální trojici pro AČR podle mého byly by to AH1-Z, UH1-Y a CH-47. ...Zobrazit celý příspěvek

          No ve Vietnamu měli výrazně víc než ráži 12,7mm a přece tam americké vrtulníky fungovali.
          Pokud bych měl volit ideální trojici pro AČR podle mého byly by to AH1-Z, UH1-Y a CH-47. Obsáhl by se tak bitevní vrtulník, výsadkový vrtulník a autobus.Skrýt celý příspěvek

        • skelet
          11:29 18.12.2018

          ty diskuze tak skvěle fungují.. Scotty: ztráty vrtulníků ve Vietnamu byly velké, ale tam taky neměli jak jinak je nasadit. Chápu, že přílet UH-60, vyhození sla'novacích lanel a ...Zobrazit celý příspěvek

          ty diskuze tak skvěle fungují..

          Scotty: ztráty vrtulníků ve Vietnamu byly velké, ale tam taky neměli jak jinak je nasadit. Chápu, že přílet UH-60, vyhození sla'novacích lanel a rychlé slanění blátošlapů do cílové oblasti vypadá hodně kůůl, ale v prostoru nasyceném Iglami a Panciry to asi moc fungovat nebude.
          V takovém prostoru to bude o přiblížení "co nejblíže" to jde a zbytek holt po svých. No a na takové operace byly vyvinuty H225 (alias AS332/532/EC725), NH90, AW101 a CH-47.Skrýt celý příspěvek

        • Scotty
          18:42 18.12.2018

          skelet: I při přiblížení co nejblíž musí vrtulník vydržet co nejvíc. Nikdo přece nemůže zaručit že se i tak nedostane pod palbu. Můj názor je, že americké vrtulníky jsou od začátku ...Zobrazit celý příspěvek

          skelet: I při přiblížení co nejblíž musí vrtulník vydržet co nejvíc. Nikdo přece nemůže zaručit že se i tak nedostane pod palbu. Můj názor je, že americké vrtulníky jsou od začátku do konce stavěné pro bojové nasazení. Tomu odpovídá odolnost i obranné systémy. Samozřejmě vlétnou s vrtulníkem do Panciru je sebevražda, ale takové nasazení snad nikdo nepředpokládá. Obecně stačí pokud vrtulník přečká palbu ručních zbraní ze země. Mimochodem ty obranné systémy by měly právě při setkání s Iglou celkem zvýšit šance vrtulníku na přežití.Skrýt celý příspěvek

        • skelet
          20:40 18.12.2018

          scotty: ale ty obranné systémy má i H225, což je vojenská mašina¨. Stejně tak i NH90, stejně tak i AW101. Jen jsou postavené dle odlišné doktríny.

          scotty: ale ty obranné systémy má i H225, což je vojenská mašina¨. Stejně tak i NH90, stejně tak i AW101. Jen jsou postavené dle odlišné doktríny.

        • Scotty
          16:19 19.12.2018

          Jenže jen americká konstrukce je zdokonalována podle reálných válečných zkušeností. Viz evoluce AH-1 a UH-1. To o sobě žádný evropský vrtulník říct nemůže.

          Jenže jen americká konstrukce je zdokonalována podle reálných válečných zkušeností. Viz evoluce AH-1 a UH-1. To o sobě žádný evropský vrtulník říct nemůže.

          • skelet
            19:42 19.12.2018

            Nesmysl. Francouzi bojují v koloniích taky dost často. Britové jsou v každé americké válce. A ani Frantíci a ani Britové neplánují ústup od stávající koncepce. Britové dokonce i ...Zobrazit celý příspěvek

            Nesmysl. Francouzi bojují v koloniích taky dost často. Britové jsou v každé americké válce. A ani Frantíci a ani Britové neplánují ústup od stávající koncepce. Britové dokonce i modernizovali své SA330, tedy předchůdce AS532. A světe div se nenakupují UH-60, ale AW101, což je další autobus.Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
    16:21 17.12.2018

    "H225M je bojově osvědčenou multifunkční platformou provozovanou nejnáročnějšími vojenskými zákazníky po celém světě" ...ale no tak... chleba se láme a trendy v této oblasti se ...Zobrazit celý příspěvek

    "H225M je bojově osvědčenou multifunkční platformou provozovanou nejnáročnějšími vojenskými zákazníky po celém světě"

    ...ale no tak... chleba se láme a trendy v této oblasti se určují úplně jinde a v úplně jiných počtech vyrobených kusů a naprosto jiných bojových náletech. TOhle je takové to "pro EU které nikdy bojovat nebude dobrý"

    Na mě osobně to působí jak vyzbrojený Blaník...Skrýt celý příspěvek

    • Jara
      20:15 17.12.2018

      Ano jedině BH, F35 a k tomu slipy s pruhama na řiti..... všechny evropské zbraně stojí za prd, takovéhle bláboly tady šíří určitá partička lidí, ale ono tomu tak zdaleka není, ...Zobrazit celý příspěvek

      Ano jedině BH, F35 a k tomu slipy s pruhama na řiti.....
      všechny evropské zbraně stojí za prd, takovéhle bláboly tady šíří určitá partička lidí, ale ono tomu tak zdaleka není, takže klídek a když jsme u těch vrtulníků tak například to NHčko je technicky hodně pokročilý vrtulník a ano má problémy při zavádění jako všechny zbraňové systémy, které technologicky predeženou konkurenci, měl je osprey, F35 a vlastně všechny zaváděné US zbraně, jenomže kritizovat produkci strýčka Sama není cool že? Tak si budem kopat do té evropské a libovat si v tom....Skrýt celý příspěvek

      • balm
        21:34 17.12.2018

        Technická pokročilost nevynahradí omezenou bojovou hodnotu zbraňového sytému. Osobně patřím mezi skeptiky, kteří nenachází hlubší význam u strojů, protože ani sebelepší technická ...Zobrazit celý příspěvek

        Technická pokročilost nevynahradí omezenou bojovou hodnotu zbraňového sytému. Osobně patřím mezi skeptiky, kteří nenachází hlubší význam u strojů, protože ani sebelepší technická vyspělost nenahradí nedostatky. Jedním z hlavních faktorů zůstává velikost a tedy i schopnost přežití v prostoru. Musíte si uvědomit, že zcela chybí pasivní ochrana vrtulníku a zničení hrozí po zásazích z ručních zbraní sovětské produkce, kterých se po světě toulají miliony. Za posledních 50 let nebylo asymetrického konfliktu, ve kterém by nepůsobil velkorážný kulomet DShK 12.7 x 108 mm. V takovém Afghanistánu se používá na každé třetí Toyotě, v každém prvním zákopu a u každého vchodu do jeskyně.

        Ve vzduchu se vyskytuje pomalý, těžkopádný a vyšší manévrovatelnosti neschopný cíl, bez jakéhokoliv pancéřování. Můžeme se bavit jak chceme, ale náhrada za bitevní/útočný vrtulník H225M rozhodně nebude. Útočné vrtulníky zůstávají dobře chráněné, obratné a schopné velmi rychle reagovat. Pravděpodobnost, že byste zničil AH-64D Apache Longbow, Eurocopter Tiger, ... GShK dříve, než-li on zničí obsluhu, není závratně vysoká. Opancéřované, výkonné a především rychle reagující stroje, které zajistí ozbrojený doprovod, palebnou podporu, krytí i útočné operace. Dostane-li se AH-64 do přímé palby, tak obyvkle nastavuje břicho, zvyšuje rychlost a agresivně manévruje. Vše se děje současně s opětováním palby.

        Bojová hodnota takovýchto strojů? Prakticky nulová, protože jsou to vlastně vorvani s kulometem. Na ukázky při dnech NATO asi dobré, ale představa, že se bude proplétat horskými průsmyky pod palbou ... to ani omylem. Osobně si stojím za tím, že vývoj "švýcarských nožíku s otvírákem a baterkou" je spíše cestou zoufalství. Osobně bych dal přednost alespoň lehkým bitevním vrtulníkům s alespoň základní ochranou (min proti standardní munici ráže 12.7mm) v konstrukčním chápáním ve smyslu boje (např.: jedna střela prostě nemůže vyřadit oba motory), vysokou manévrovatelností a schopností rychlé i účinné reakce min. hlavňovou zbraní, které mohou doprovázet a chránit transportní vrtulníky speciálních sil.Skrýt celý příspěvek

        • Clanek
          08:35 18.12.2018

          Balm, vidite dnes na trhu takovy vrtulnik? Splnuje ten vas popis treba A129 Mangusta? Precijen vedle AH-64 je to mene nez polovicni drobek. Nebo to myslite tak, ze je na trhu ...Zobrazit celý příspěvek

          Balm, vidite dnes na trhu takovy vrtulnik? Splnuje ten vas popis treba A129 Mangusta? Precijen vedle AH-64 je to mene nez polovicni drobek. Nebo to myslite tak, ze je na trhu prostor pro jeste mensiho stroj?Skrýt celý příspěvek

        • kazd
          10:52 18.12.2018

          Navýšení ceny vrtulníku z důvodu H force - část IT je ve vrtulníku vždy- část IT+HW se namontuje ze skladu (jiného v tuto chvíli nepoužívaného vrtulníku) je tak malá, že je prostě ...Zobrazit celý příspěvek

          Navýšení ceny vrtulníku z důvodu H force - část IT je ve vrtulníku vždy- část IT+HW se namontuje ze skladu (jiného v tuto chvíli nepoužívaného vrtulníku) je tak malá, že je prostě efektivní to tam dát.
          To, že vrtulník má H force neznamená, že má plnit stejné úkoly jako bitevní vrtulník se stejnou/podobnou paletou zbraní.
          Pokud si tento rozdíl neuvědomíme, je to zbytečná diskuze.
          Prostě H225 s H force má možnost použít zbraně efektivněji než např. Mi171 nebo UH 60 s kulometem ve dveřích. V kontaktu s nepřítelem ho spolehlivě pošle k zemi jeden šťastný zásah z kulometu stejně jako Mi171 nebo UH 60.
          Když má armáda požadavek na autobus, tak vzít autobus kde je integrován H force je rozhodně lepší, než vzít autobus bez integrace. Jestli armáda potřebuje bitevní vrtulník je jiná diskuze. Lidi a materiál bitevním vrtulníkem prostě nepřevezete a autobus s balistickou ochranou na úrovni bitevního vrtulníku neexistuje.Skrýt celý příspěvek

          • Czertik
            21:22 19.12.2018

            Prave ze schopnost preziti h225m s h-force je DALEKO mensi, ze bh i bez h-force. Jakoliv drobne sarvatky. proc ? Prestroze airbus absolutne postrada jakekoliv pancerovani, a o ...Zobrazit celý příspěvek

            Prave ze schopnost preziti h225m s h-force je DALEKO mensi, ze bh i bez h-force. Jakoliv drobne sarvatky. proc ?
            Prestroze airbus absolutne postrada jakekoliv pancerovani, a o pasivni ochrane (stineni dulezitych systemu temi mene dulezitymy) lze taky velmi uspesne pochybovat.
            Ano, muze mit lepsi palebnou silu, ale je to papirovy drak ktery shori pri spatnem pohledu.
            Bh byl kostuovan ze znacne krvavych zkusenostech z vietnamu, kde amici efektivne priusly o polovinu vrtulniku. POLOVINU. A to palbou z beznych palubnich zbrani, kdy vybaveni velkoraznymy kulomety u nich bylo daleko mensi nez je u dnesnich rucnikaru.
            Na cem a jakych zkusenostech stavel airbus koncepci tohohle stroje ? Vyjma vytriskat z nej co nejvic pro domaci volice.
            Takze jde rict, ze jakykoliv zasah posle airbus spolehlive k zemi, mil je o neco odolnejsi a u bh ta sance na stastny zasah je nejmensi z tehle 3 stroju.Skrýt celý příspěvek

        • skelet
          11:31 18.12.2018

          H-force na na H225m určitě nemá suplovat možnosti bitevního vrtulníku. A taky ani po něm nikdo nechce úkoly bitevního vrtulníku. H-force pouze rozšiřuje možnosti transportního ...Zobrazit celý příspěvek

          H-force na na H225m určitě nemá suplovat možnosti bitevního vrtulníku. A taky ani po něm nikdo nechce úkoly bitevního vrtulníku. H-force pouze rozšiřuje možnosti transportního vrtulníku, a to na dočištění přistávací zóny nebo na zničení cílů, kde hrozí prodlení.
          Nasadit je jako bitevní je zoufalé.Skrýt celý příspěvek

        • darkstyle
          12:05 18.12.2018

          skelet+kazd oba si predstavujete tu situaciu moc jedoducho.. dnes ma kazdy prostriedky na urovni zakladnej bojovej jednotky zostrelit dopravny vrtulnik. Takze hadzat na neho H ...Zobrazit celý příspěvek

          skelet+kazd

          oba si predstavujete tu situaciu moc jedoducho..

          dnes ma kazdy prostriedky na urovni zakladnej bojovej jednotky zostrelit dopravny vrtulnik. Takze hadzat na neho H force je blbina - lebo staci obycajny gulomet nic viac.. ziadne rakety a spol.

          lebo vrtulnik je pocut na dialku a v nasich koncinach je kam sa schovat, vystrelit po nom z rakety alebo gulometu a vrtulnik pojde krasne dolu a ziaden H force s tym nic neuroby..
          je to zbytocna vec co predrazuje vrtulnik ako celok. a znizuje nutne jeho nosnot proste vela penazi za malo muziky...

          vrtulnik s H force nedokaze plnit ziadne ine veci ako to ze je dopravnim vrtulnikom.. proti tanku ho proste neposles ani proti BVP.. lebo ty po tebe zacnu strielat a pri prvom zasahu ides dolu- pri tanku ti ta 70mm raketa ak sa zle trafi, tank napriklad neznici.. docistovat ti staci s gulometom.. lebo ak potrebujes rakety - to uz to docistovanie vobec nie je..

          vy si proste predstavujete, ze lepsie mat ako nemat - a ja sa pozeram na realnu bojovu situaciu, ze o vrtulniku proste vies vo vatsine pripadoch skor ako dopravny vrtulnik zisti o tebe ze si tam.. a mas vyhodu prekvapenia a castokrat aj moznost palby z viacerych miest na ciel..Skrýt celý příspěvek

        • kazd
          13:01 18.12.2018

          Darkstyle: zuste si o tom něco přečíst a pak mudrujte. H force se nikam nehadze:-) Maďaři jdou podle mého cestou, kdy si na H145M nakoupili H force v plné palbě (option 3) a na ...Zobrazit celý příspěvek

          Darkstyle: zuste si o tom něco přečíst a pak mudrujte. H force se nikam nehadze:-)
          Maďaři jdou podle mého cestou, kdy si na H145M nakoupili H force v plné palbě (option 3) a na H225 si HW z nich budou "půjčovat". Option 1 bude v ceně H225 naprosto zanedbatelná položka, a option 2 už zase za ty prachy stoji

          Option-1 contains a single-eyed simple helmet-visor for the pilot. In practice, the pilot can utilise one or two weapon pods, which can be armed with an FN-Herstal 12,7mm Machine Gun (MG), a similar 20mm cannon-pod solution by Nexter or 70mm unguided rockets by FZ, fired from 9-tube or 12-tube pods by Thales.

          2.Option-2 expands upon option-1, and also includes an electro-optical IR/laser gimbal, such as the Wescam MX-15 which was used during the live demonstration. The sensor enhances strategic capabilities, as the weapons can be used by a co-pilot. In addition, tactical information is displayed onto the screens of other Helionix cockpits, providing shared data capability and increased connectivity.

          3.Option-3 includes everything from option-1 and option-2, but buyers now receive laser-guided FZ275LGR rockets, which are best utilised against single targets. In practice, targets can be marked by the helicopter-crew before launch or by a third “pointer" and even ground troops. We tested and demonstrated manned-unmanned teams to great success ‘with Schiebel in Austria in early 2018 – via a UAV. With regards to cost, a simple LGR will range in the thousands; meanwhile, a Hellfire can cost half a million.

          Defence IQ: How have buyers responded to these different packages?
          Henning: Hungary – whose military leadership wants to improve rotary capabilities – has selected option-3 for their 20 H145Ms. Meanwhile, Serbia has chosen option-2 for their nine H145Ms. With respect to customer confidentiality, I will refrain from commenting on other buyers.Skrýt celý příspěvek

        • RiMr71
          15:48 18.12.2018

          Amen :)

          Amen :)

        • darkstyle
          15:58 18.12.2018

          kazd takze mas len domienku, lebo podla teba a nevies co si presne kupili.. uz v option 1 mas rakety.. naco budu rakety H225-kam? ked ich prva palba po nich znici od hocijakeho ...Zobrazit celý příspěvek

          kazd

          takze mas len domienku, lebo podla teba a nevies co si presne kupili..

          uz v option 1 mas rakety..
          naco budu rakety H225-kam?

          ked ich prva palba po nich znici od hocijakeho druzstva alebo zhluku rucnikarov?

          preco si nedokupili od thalesu "self-protection system", ktory na tom maju frantici? potom by ti ta H-force davala zmysel..
          alebo aspon to co si tam dali Brazilci?

          proste metat z toho rakety, nech si vyberu hocijaky option kludne aj 4, ktory neexistuje je blbina, ked sa to nevie branit a nema riadnu ochranu proti 12.7mm..Skrýt celý příspěvek

        • skelet
          20:42 18.12.2018

          darkstyle: nepředstavuju si to jednodušše, naopak si to představuju složitě. Já atdy na rozdíl od ostatních neposílám H225 do útoku proti tankové koloně. :-D

          darkstyle: nepředstavuju si to jednodušše, naopak si to představuju složitě. Já atdy na rozdíl od ostatních neposílám H225 do útoku proti tankové koloně. :-D

        • balm
          23:31 18.12.2018

          @skelet A kdo tedy (konkrétně)?

          @skelet A kdo tedy (konkrétně)?

          • skelet
            19:42 19.12.2018

            balm nevím na co se ptáš.

            balm nevím na co se ptáš.

  • strikehawk
    14:00 17.12.2018

    H145 byla skvělá volba... u H225 jsi tedy vůbec nejsem jist. Typ je málo rozšířen a má podstatné problémy s reduktorem a deklarovanými výkony. Uživatelé převážně z rozvojových ...Zobrazit celý příspěvek

    H145 byla skvělá volba... u H225 jsi tedy vůbec nejsem jist. Typ je málo rozšířen a má podstatné problémy s reduktorem a deklarovanými výkony.

    Uživatelé převážně z rozvojových zemí s relativně malým počtem provozovaných kusů nevzbuzují důvěru. Připadá mi to jako kočkopes - vrtulník nemá příliš dobrou přepravní kapacitu ( ve srovnání s Mi-17 kterého nahrazuje ) a nějaká HForce to moc nezachraňuje. Pro jaké mise má tento vrtulník převážně sloužit?
    Jako náhrada dopravního vrtulníku Mi-17 je to vyloženě špatná volba. Jako náhrada Mi-24 ještě horší ale vzhledem k tomu, že Maďaři budou provozovat Mi-24 do r. 2025 tak to není zřejmě myšleno jako plnohodnotná náhrada a počítají s nákupem bitevníku.

    NH90 by byla ovšem ještě horší volba - stačí se podívat na naprosto tragické zkušenosti uživatelů a EC625 také vůbec neoslnil - viz operační nasazení v AFG a chystané vyřazení v Austrálii.

    Myslím, že mix H145 s UH-60 a Mi171 ( Mi-38 ) by byl pro nás ideální. Hlavně žádný fantasmagorie s UH-1YSkrýt celý příspěvek

    • dusan
      14:03 17.12.2018

      Bola to politická voľba, nie odborná .... z pohľadu Orbána ideálna - viď nižšie.

      Bola to politická voľba, nie odborná .... z pohľadu Orbána ideálna - viď nižšie.

      • Miroslav
        17:07 17.12.2018

        Ruské sa nakupovať bojí aby v USA nevyzeral ako ruský agent a americké nechce aby tak nevyzeral doma :-)

        Ruské sa nakupovať bojí aby v USA nevyzeral ako ruský agent a americké nechce aby tak nevyzeral doma :-)

    • PavolR
      14:05 17.12.2018

      Pochybujem, že sa vyberalo podľa technických parametrov. Airbusáci podľa mňa najskôr proste vyhľadali správneho človeka a povedali mu, čo by potrebovali predať ... :-)

      Pochybujem, že sa vyberalo podľa technických parametrov. Airbusáci podľa mňa najskôr proste vyhľadali správneho človeka a povedali mu, čo by potrebovali predať ... :-)

      • PavolR
        14:06 17.12.2018

        ... alebo ešte pravdepodobnejšie správny človek vyhľadal ich a opýtal sa na to ...

        ... alebo ešte pravdepodobnejšie správny človek vyhľadal ich a opýtal sa na to ...

        • Starlight
          00:45 18.12.2018

          @ PavolR Toto je zřejmě nejreálnější možností :-) Nazveme tu osobu maďarským Dalíkem. Celé to je hodně divné, spěchá se s kontraktem v roce 2018, aby se první běžně vyráběné ...Zobrazit celý příspěvek

          @ PavolR

          Toto je zřejmě nejreálnější možností :-) Nazveme tu osobu maďarským Dalíkem. Celé to je hodně divné, spěchá se s kontraktem v roce 2018, aby se první běžně vyráběné vrtulníky H225M dodaly až v roce 2023, tedy za cc 4 roky.

          A přitom v tomto desetiletí při vyjednávání o nákupu už šli ode zdi ke zdi:

          http://www.dsca.mil/major-arms...

          https://defence-blog.com/news/...

          „Drtivé“ to bude ale zejména pro Maďarské letectvo. Dosud mělo obrovské problémy udržet provoz vrtulníků Mi-8/17 a Mi-24. Jestli jsem dobře pochopil situaci, tak Maďarské letectvo ve skutečnosti provozuje jen cca 8 vrtulníků Mi-8/17. 3 second-handové Mi-8 koupené v roce 2014 v Rusku a 5 Mi-17 zgenerálkovaných tamtéž. Mi-24 byly od roku 2013 na téměř 5 let uzemněny, v roce 2017 je reaktivovali a poslali do Ruska na generální opravy, kterými prošlo z 12 strojů jen těch 8 v lepším stavu.

          Nyní během půl roku nakoupili 20 H145M a 16 H225M. To je celkem nových 36 vrtulníků, které mají nahradit všechny výše zmíněné. Odhadem bude potřeba cca až 50 letových posádek a příslušný počet pozemního personálu. To jsme zvědavý, jak to chtějí kapacitně vyřešit. To je v střední Evropě nevídaná expanze, která spíše připomíná bohaté ropné emiráty v Perském zálivu, které ovšem problém řeší najímáním vycvičených cizinců.

          Že by brzo následoval kontrakt na výcvik vrtulníkového personálů (další stroje od Airbus Helicopters nebo dokonce civilní výcvikový kontrakt nějaké šikovné firmě)?Skrýt celý příspěvek

        • kazd
          14:05 18.12.2018

          No spíš už mají offset v podobě nové fabriky a otázka je co za to dostane wizzair (kde má 15 někdo přes kajmany ...Zobrazit celý příspěvek

          No spíš už mají offset v podobě nové fabriky a otázka je co za to dostane wizzair (kde má 15 někdo přes kajmany :-)))
          https://www.airbus.com/newsroo... Skrýt celý příspěvek

    • Dejwman
      14:31 17.12.2018

      Jestli jsem četl správně, tak ec665 Tiger bude v Austrálii vyřazován kvůli problémům s rychlými a operativními dodávkami dílů od Airbusu... Pokud nejsou problémy važnější, tak bych ...Zobrazit celý příspěvek

      Jestli jsem četl správně, tak ec665 Tiger bude v Austrálii vyřazován kvůli problémům s rychlými a operativními dodávkami dílů od Airbusu...
      Pokud nejsou problémy važnější, tak bych naopak uvažoval o jejich odkupu a následném upgradu na standard, na který budou upgradovány další Tigery v evropě. Samozřejmě si to chce spočítat, zda se to vyplatí.Skrýt celý příspěvek

    • skelet
      17:06 17.12.2018

      H225 je přímá evoluse AS532, respektive AS332, takže o malých zkušenostech z provozu nebo malé rozšířenosti asi moc řeči být nemůže. Co se týče transportních možností, tak se ze ...Zobrazit celý příspěvek

      H225 je přímá evoluse AS532, respektive AS332, takže o malých zkušenostech z provozu nebo malé rozšířenosti asi moc řeči být nemůže. Co se týče transportních možností, tak se ze západních vrtulníků k rodině Mi-8 blíží nejvíce. 4tyř a půl tunový náklad nebo přes dvacet členů výsadku.
      UH-60 je na tom o dost hůře, čtyři tuny nákladu nebo maximálně 14 členů výsadku.
      Co je lepší těžko říci, ale nedokážu si představit UH-60 na evropském bojišti. Ten autobus, který bude dělat rychlo spojku po frontě bude asi lepší, můj názor.
      Ze západních typů je H225m jako náhrada za Mi-8 asi nejlepší. Lepší už je jen CH-47F nebo třímotorový AW101, ale tam jsou náklady taky někde jinde.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    13:50 17.12.2018

    Maďarsko má nakoniec iba 8ks zgenerálkovaných Mi-24, lebo posledné 4ks boli vraj v takom zlom stave, že sa s tým už nedalo nič ...Zobrazit celý příspěvek

    Maďarsko má nakoniec iba 8ks zgenerálkovaných Mi-24, lebo posledné 4ks boli vraj v takom zlom stave, že sa s tým už nedalo nič robiť:
    https://zoom.hu/hir/2018/09/12...

    marfolodej:
    Kradne sa tam exponencionálne viac, než inde vo V4 - preto skĺzli na pozíciu 2. najchudobnejšej krajiny EU hne´ď za Bulharskom - ale keĎ sú raz niečím posadnutí, na to peniaze vydupú. Už nemajú kde postaviť ďalší futbalový štadión, tak kupujú vrtuľníky. Vzhľadom na to, že netransparentne, ťažko ktokoľvek zistí, kto a koľko na tom nahrabe.Skrýt celý příspěvek

  • vlasto
    13:23 17.12.2018

    Pohľad paranoidného politológa. Orbán si kupuje svedomie predstaviteľov európskych krajín, aby sa pozerali bokom, keď bude finálne likvidovať demokratické zriadenie v Maďarsku. ...Zobrazit celý příspěvek

    Pohľad paranoidného politológa. Orbán si kupuje svedomie predstaviteľov európskych krajín, aby sa pozerali bokom, keď bude finálne likvidovať demokratické zriadenie v Maďarsku. Akurát minulý týždeň bolo rozhodnuté o vytvorení nového typu súdov v Maďarsku, kam bude sudcov vyberať a menovať vláda..Skrýt celý příspěvek

    • dusan
      13:46 17.12.2018

      Niekto ma predbehol : ) Určite nie je náhoda, že Maďari podpisujú de facto s celou západnou časťou EÚ veľké kontrakty a zároveň im hrozí kritika za "orbanizáciu" .... v niektorých ...Zobrazit celý příspěvek

      Niekto ma predbehol : )

      Určite nie je náhoda, že Maďari podpisujú de facto s celou západnou časťou EÚ veľké kontrakty a zároveň im hrozí kritika za "orbanizáciu" .... v niektorých oblastiach už Orbán predbehol i Putina.... napr. v ovládnutí médií. Trochu podobný prípad ako Katar, ktorý kupuje "náhodou" techniku u všetkých dôležitých svetových hráčov blízkovýchodnej politiky a už masovo investuje do ropného priemyslu USA, ktorý je blízky americkému prezidentovi.Skrýt celý příspěvek

  • Dejwman
    13:13 17.12.2018

    Líbí se mi myšlenka koupě vrtulníků od jednoho výrobce, jako to udělali maďaři. Pokud bychom se dali stejnou cestou a kupovali od airbusu, tak H145m a H225m doplněno o ec665 Tiger ...Zobrazit celý příspěvek

    Líbí se mi myšlenka koupě vrtulníků od jednoho výrobce, jako to udělali maďaři.
    Pokud bychom se dali stejnou cestou a kupovali od airbusu, tak H145m a H225m doplněno o ec665 Tiger by nemuselo být tak zlé. Zajímavá by byla i ta NH90...

    Ale podobné vrtulníky by se daly koupit i od Bell nebo Leonardo (Augusta Westland).Skrýt celý příspěvek

  • Gibon
    13:11 17.12.2018

    Vas to video s H225M so systémom HForce presvedčilo ako dobre riešenie?

    Vas to video s H225M so systémom HForce presvedčilo ako dobre riešenie?

    • kazd
      13:41 17.12.2018

      Řešení čeho? Hforce je filozoficky univerzální systém, který má jít namontovat na různé vrtulníky airbusu. To bylo ukázáno. Že s H225 nelze použít stejnou taktiku jako Mi24 v ...Zobrazit celý příspěvek

      Řešení čeho?
      Hforce je filozoficky univerzální systém, který má jít namontovat na různé vrtulníky airbusu. To bylo ukázáno. Že s H225 nelze použít stejnou taktiku jako Mi24 v syrii je jasné. Každopádně je to lepší řešení než Venom, který má marketingem neustále tlačených 85 % shodných dílů s Viperem, ale PTŘS z Viperu nelze, AA po modernizaci z Viperu nelze..Skrýt celý příspěvek

      • Scotty
        17:22 17.12.2018

        Venom "neumí" PTŘS a AA střely protože to USMC nepožaduje. Na bojovou podporu s nimi létají Vipery které oběma střelami disponují. Pokud by integraci zákazník požadoval jistě by to ...Zobrazit celý příspěvek

        Venom "neumí" PTŘS a AA střely protože to USMC nepožaduje. Na bojovou podporu s nimi létají Vipery které oběma střelami disponují. Pokud by integraci zákazník požadoval jistě by to řešitelné bylo.Skrýt celý příspěvek

    • Luky
      13:57 17.12.2018

      Jestli myslíš, že by neřízený po odpalu v párech měly padat do jednoho bodu, tak to u salvového raketometu asi nebude účel. Jsou i jiný videa H-Force, kde to laserovka pere skoro ...Zobrazit celý příspěvek

      Jestli myslíš, že by neřízený po odpalu v párech měly padat do jednoho bodu, tak to u salvového raketometu asi nebude účel.
      Jsou i jiný videa H-Force, kde to laserovka pere skoro do jedný dirky jak Vilém Tell.Skrýt celý příspěvek

      • Gibon
        14:37 17.12.2018

        Nie. Skor neviem prist na chut tomuto robenie civilnych vrtulnikov bojove. Mne to proste prislo ako robit z Dustera BOV 4x4. Pocet zavesnych bodov tiez nic moc. Neviem, pride mi ...Zobrazit celý příspěvek

        Nie. Skor neviem prist na chut tomuto robenie civilnych vrtulnikov bojove. Mne to proste prislo ako robit z Dustera BOV 4x4.

        Pocet zavesnych bodov tiez nic moc. Neviem, pride mi to cele zvlastne riesenie.
        Ale tak hadam vedia co robia a osvedci sa im to.Skrýt celý příspěvek

        • Luky
          15:35 17.12.2018

          Ale vždyť je to evoluce vojenských koček Airbusu ( Super Puma, Cougar), které tak mají možnost nosit plnou paletu zbraní - kulomety, kanony, neřízené, APKWS, ŘS ATGM, PL ŘS...mají ...Zobrazit celý příspěvek

          Ale vždyť je to evoluce vojenských koček Airbusu ( Super Puma, Cougar), které tak mají možnost nosit plnou paletu zbraní - kulomety, kanony, neřízené, APKWS, ŘS ATGM, PL ŘS...mají vlastně víc možností, než leckteré čistě bitevní typy.
          Že nemají tolik závěsníků je logické, protože ty velké mají zejména transportní funkci (proto se podobají civilům)...a u transportních vrtulníků se stejně většinou nelétá s plnými podvěsy - viz Mi-8,17,171 , kterým Rusové často navěšují po jedné raketnici pod křídlem (přitom můžou 3x).

          U čistě bitevních strojů se taky často nenavěšuje do plna. Samozřejmě je to výhoda, ale když je H-force celá flotila nebo velká část, je to opravdu hodně muziky. Při často omezené letuschopnosti velkých strojů mi H-Force na všem příjde praktická.Skrýt celý příspěvek

  • juhelak
    12:06 17.12.2018

    Tak u nás nejvíc hoří radary a poslední dva roky říkají že se to dokončí v řádu týdnu.. Jen neřekli jestli desítek nebo stovek. O vrtulnicich už radši ani nemluví. Jsou schopni max ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak u nás nejvíc hoří radary a poslední dva roky říkají že se to dokončí v řádu týdnu.. Jen neřekli jestli desítek nebo stovek. O vrtulnicich už radši ani nemluví. Jsou schopni max využívat kdejaké opce které už nemusí soutěžit. Takze v procinci to vždy narvou tatre koutnymu nebo do ubrodu. Dal sem metnarovi čas hájení a je to stejná fraška jako ten předchozí.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
      17:27 17.12.2018

      Dnes vláda rozhodla že MADR bude nakoupen přímo od izraelské vlády. Smlouva se má podepsat v půlce příštího roku.

      Dnes vláda rozhodla že MADR bude nakoupen přímo od izraelské vlády. Smlouva se má podepsat v půlce příštího roku.

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2