Maďarsko kupuje vrtulníky H145M

H145M s komplexem výzbroje HForce; větší foto / Airbus

Maďarsko podobně jako Česká republika řeší obměnu vrtulníků svých ozbrojených sil. Zatímco Česká republika správný stroj ještě hledá, Maďarsko si vybralo 20 lehkých víceúčelových vrtulníků H145M od firmy Airbus, které zvažuje také Česká republika.

Maďarská armáda nakupuje vrtulníky H145M v rámci rozvojového programu Zrinyi 2026 svých ozbrojených sil. V roce 2026 Maďarsko plánuje díky programu navýšit počet vojáků aktivní služby na 30 000 žen a mužů a aktivní zálohu na 20 000 vojáků. Dosažení výdajů 2 % HDP na obranu se očekává v roce 2024.

 

 

Bližší informace o zakázce, jako cena a kupovaná výzbroj, nebyly zveřejněny. Maďarské H145M získají ale elektrooptické (infra/TV kamera, laserový dálkoměr a značkovač) pozorovací a zaměřovací pouzdra, „palubní obranné systémy", balistickou ochranu, palubní jeřáb a zbraňový komplex HForce.

 

Díky zbraňovému komplexu HForce od Airbusu lze H145M vybavit všemi druhy zbraní, které jsou dnes obvyklé u bitevních vrtulníků. Jedná se například o řízené a neřízené (Thales FZ231) střely ráže 70 mm, automatické kanóny ráže 20 mm (Nexter NC621 nebo kulomety 12,7 mm (FN Herstal HMP400). Se zbraňovými systémy je spojen i zaměřovací průhledový přilbový displej HMSD (Helmet-Mounted Sight and Display) pro navádění zbraní.

 

Dokončení certifikace HForce se očekává do konce roku. Testy hlavňové výzbroje a neřízených raket probíhaly v roce 2017 na maďarské letecké základně Pápa a testy laserem řízených raket ráže 70 mm ve Švédsku. Letos navíc proběhnou testy protitankových řízených střel.

Ve Švédsku byly konkrétně testovany laserem řízené rakety ráže 70 mm FZ275 LGR od společnosti Thales, které zasáhly cíl na vzdálenost 4,5 km. Maximální dostřel FZ275 LGR je až 6 km se střední kruhovou odchylkou v cíli (CEP) pouze 1 m.

 

„Je zřejmé, že zbraňový systém [HForce - pozn. red.] a další technické vybavení poskytují všechny důležité taktické a technické schopnosti, které zákazník požaduje. Navíc Airbus poskytuje pro maďarské obranné síly vrtulníky s rozšířeným vybavením, výcvikem a balíčkem podpory,“ píše se na stránkách maďarského ministerstva obrany.

 

Testování zbraňových systémů H145M na letecké základně Pápa.

 

Zajímavé je, že podle oficiálních stránek maďarských ozbrojených sil mají vrtulníky H145M v maďarském letectvu částečně nahradit nebo doplnit pět vrtulníků Mi-8 a sedm Mi-17. Kromě toho maďarské letectvo provozuje pouze dva lehké cvičné vrtulníky AS350 Ecureuil.

 

Naproti tomu Česká republika plánuje nákupem lehkých/středních vrtulníků spíše rozšířit schopnosti svého vrtulníkového letectva a především získat (obnovit) schopnost provádět přesné údery vzduch-země z vrtulníků. K obměně vrtulníků Mi-8/Mi-17 Armády ČR dojde později.

 

V případě maďarské armády jde však také o první fázi obměny (posílení schopností) vrtulníkového letectva ‒ v budoucnu v rámci programu Zrinyi 2026 Budapešť počítá s nákupem celkově 40 vrtulníků. Maďarsko musí také mimo jiné do roku 2025 vyřešit náhradu 12 vrtulníků Mi-24.

 

H145M je vojenská verze civilní H145 (dříve Eurocopter EC145) a přišla na trh v létě roku 2014. Například americké ozbrojené síly objednaly celkem 427 kusů odvozeného modelu UH-72A Lakota. Původní H145M slouží v německé (15 kusů), thajské (pět) a srbské armádě (devět).

 

H145M s blokem neřízených raket ráže 70 mm a kontejnerem HMP400 s kulometem M3P ráže 12,7 mm; větší foto / Airbus

 

Maximální vzletová hmotnost H145M je 3700 kg a prázdná 1600 kg. Pod trupem lze přepravovat náklad o hmotnosti až 1600 kg. 

 

Vrtulník pohání dva turbohřídelové motory Safran Arriel 2E o výkonu 2×575 kW (startovací výkon je 2×667 kW). O řízení vrtulníku se stará digitální avionika Helionix s čtyřosým digitálním autopilotem. Cestovní rychlost je 240 km/h a dolet 638 km (v obou případech zřejmě bez podvěšených zbraní).

 

V přepravním prostoru H145M je místo pro devět osob a je přístupný přes boční a zadní dveře. H145M má pokročilý systém ochrany: samosvorné palivové nádrže, balistickou ochranu, snížené infračerveného vyzařování, zvýšenou odolnost trupu proti nárazu a nárazuodolné sedadla posádky.

 

Vrtulník lze podle výrobce například využít pro ozbrojený průzkum, lehký útok, aeromobilní operace, vyhledávaní a záchranu (SAR) nebo transport zraněných (MEDEVAC/CASEVAC), kdy kromě pilotů dokáže přepravit dva ležící pacienty a tři záchranáře.

Zdroj: BMPD

Nahlásit chybu v článku


Související články

Airbus dodal první dva vrtulníky H145M německé armádě

Airbus Helicopters včera dodal první dva lehké vojenské víceúčelové vrtulníky H145M (LUH SOF) ...

UH-1Y Venom: Bell Helicopter podepsala memorandum o porozumění s MPI Group

Bell Helicopter, dceřiná společnost Textron Inc. (NYSE: TXT), s radostí oznamuje, že podepsala ...

V-280 Valor a SB-1 Defiant : Armáda tlačí na vývoj nových typů vrtulníků

Americké firmy Bell Helicopter a Boeing-Sikorsky pokračují ve vývoji technologických demonstrátorů ...

Konvertoplán V-280 Valor poprvé ve vzduchu

Nejnovější konvertoplán V-280 Valor americké firmy Bell Helicopter provedl svůj první krátký vzlet. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • PavolR
  19:43 17.07.2020

  Maďarsko dnes posunulo svoju spoluprácu s Airbusom na novú úroveň. Dnes bola podpísaná zmluva o vzniku Airbus Helicopters Hungary kft., v ktorom bude mať Maďarsko podiel 30%. ...Zobrazit celý příspěvek

  Maďarsko dnes posunulo svoju spoluprácu s Airbusom na novú úroveň. Dnes bola podpísaná zmluva o vzniku Airbus Helicopters Hungary kft., v ktorom bude mať Maďarsko podiel 30%. Podnik bude pri meste Gyula vyrábať súčiastky do vrtuľníkov: https://www.origo.hu/gazdasag/...

  A pre nadšencov balistických viest tu sú fotografie prototypov pre maďarskú vlastibranu : https://combatgear.blog.hu/202... Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  19:01 28.06.2019

  Prvé štyri stroje sú už na výrobnej linke a dodané budú tento rok. Apropo, výrobná linka - hádajte, kde sa nachádza ... v Bavorsku :-) ...Zobrazit celý příspěvek

  Prvé štyri stroje sú už na výrobnej linke a dodané budú tento rok. Apropo, výrobná linka - hádajte, kde sa nachádza ... v Bavorsku :-) https://magyarnemzet.hu/belfol... Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   16:10 04.09.2019

   Prvé dve už majú absolvované skúšobné lety a dodané budú v októbri : https://24.hu/belfold/2019/09/...

   Prvé dve už majú absolvované skúšobné lety a dodané budú v októbri : https://24.hu/belfold/2019/09/...

  • Rase
   17:25 04.09.2019

   Osobně bych v tom vrkání si s Bavory neviděl nic špatného. Ony jezdí i delegace maďarské armády okoukat, jakým způsobem je armáda organizovaná, zajímají se o systém Gladius (voják ...Zobrazit celý příspěvek

   Osobně bych v tom vrkání si s Bavory neviděl nic špatného. Ony jezdí i delegace maďarské armády okoukat, jakým způsobem je armáda organizovaná, zajímají se o systém Gladius (voják budoucnosti) atd. tak i kdyby přesně okopírovali Bundeswehr (výzbroj, výstroj a vše kolem) tak to bude mnohem efektivnější, než "vlastní cesta" co předvádí AČR a OSSR. On vlastně i pro nás je ten Mnichov (KMW) blíž než Düsseldorf (Rheinmetall), takže tak :-DSkrýt celý příspěvek

 • PavolR
  19:51 27.11.2018

  Zaujímavosť: Pred dvoma rokmi Američania s pomocou maďarskej protiteroristickej jednotky spustili úspešnú akciu proti dvom ruským obchodníkom so zbraňami, ktorí sa pokúšali ...Zobrazit celý příspěvek

  Zaujímavosť:
  Pred dvoma rokmi Američania s pomocou maďarskej protiteroristickej jednotky spustili úspešnú akciu proti dvom ruským obchodníkom so zbraňami, ktorí sa pokúšali predať zbrane maďarskej armády mexickému kartelu na boj proti konkurencii a americkým bezpečnostným silám... vrátane rakiet PVO ... akcia bola úspešná, predajci zatknutí a po jeden a pol roku vydaní - do Ruska:
  https://444.hu/2018/11/23/ket-... Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  10:06 19.11.2018

  Maďarské ministerstvo vlastibrany zakladá samostatný Modernizačný ústav, ktorý vznikne vyčlenením určitých zložiek z Vojenského spravodajstva a Logistického centra a následným ...Zobrazit celý příspěvek

  Maďarské ministerstvo vlastibrany zakladá samostatný Modernizačný ústav, ktorý vznikne vyčlenením určitých zložiek z Vojenského spravodajstva a Logistického centra a následným zlúčením týchto zložiek do novovytvoreného ústavu:
  https://index.hu/belfold/2018/... Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  20:29 11.11.2018

  Zaujímavosť: Už minule som informoval o pláne zvýšiť vekovú hranicu brannej povinnosti, no v balíku návrhov sa nachádza aj zavedenie úplne nového pojmu VLASTIBRANECKÁ KRÍZOVÁ ...Zobrazit celý příspěvek

  Zaujímavosť:
  Už minule som informoval o pláne zvýšiť vekovú hranicu brannej povinnosti, no v balíku návrhov sa nachádza aj zavedenie úplne nového pojmu VLASTIBRANECKÁ KRÍZOVÁ SITUÁCIA, ktorej nejasné "gumené" formulácie by momentálne umožnili režimu kedykoľvek vyhlásiť takúto situáciu - vzhľadom na konflikt na Ukrajine a momentálne v rozpore s maďarskými zákonmi udržiavanú "migračnú krízu".
  V čase vyhlásenia takejto situácie by sa zliali právidlá mierového a mimoriadného práva a príslušníci armády by získali možnosť zasahovať proti civilnému obyvateľstvo na území krajiny, k čomu by dostali príslušné vybavenie (napr. obušky). Viac v článku:
  https://fuhu.hu/honvedelmi-ves...

  Mimo to som práve videl reportáž, v ktorej bývalý elitný dôstojník povedal, že Maďarsko má dnes menej než 20ks tankov a menej než 20ks ťažkých diel, takže aj keby boli povolaní vycvičení tankisti a delostrelci zo starších ročníkov, mohli by dostať iba prilbu a kalacha. A ešte že momentálne neexistujú fyzické kritériá pre prijatie do maďarskej vlastibrany, príjmu "každého, kto má dve uši, dve ruky a dve nohy".Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  13:20 07.11.2018

  Iba taká blbotinka - zamyslenie sa, ako by mohol skončiť hypotetický ozbrojený konflikt medzi Maďarskom a Rakúskom, prípadne Slovínskom po skončení Pax ...Zobrazit celý příspěvek

  Iba taká blbotinka - zamyslenie sa, ako by mohol skončiť hypotetický ozbrojený konflikt medzi Maďarskom a Rakúskom, prípadne Slovínskom po skončení Pax America:

  http://azonnali.hu/cikk/201809...

  Autori samozrejme nezobrali do úvahy, že Maďarsku chýba z tabuľkového stavu asi 5-8 tisíc vojakov a ani technika nie je v najlepšej kondícii ... preto také pozitívne výsledky. :-D Taktiež pracovali s predpokladom, že by rakúski Maďari vykonávali diverznú činnosť, no z komentárov pod paradoxne článkom vyplýva, že by obyvatelia samotného Maďarska nedbali, keby sa Rakúšania pokúsili obnoviť štát spred 1918.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  21:10 01.11.2018

  Zaujímavosť: Maďarský minister vlastibrany navrhol zvýšiť vekovú hranicu brannej povinnosti z dnešných 40 na 50 rokov, pretože v dôsledku neustáleho znižovania sa pôrodnosti ...Zobrazit celý příspěvek

  Zaujímavosť:
  Maďarský minister vlastibrany navrhol zvýšiť vekovú hranicu brannej povinnosti z dnešných 40 na 50 rokov, pretože v dôsledku neustáleho znižovania sa pôrodnosti sústavne klesá počet mužov v brannom veku: https://zoom.hu/hir/2018/11/01... Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  15:36 31.10.2018

  Tak včera už aj oficiálne odhlasovali ďalšie zvýšenie početného stavu armády: https://zoom.hu/hir/2018/10/30... z 29 700 (ani zďaleka ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak včera už aj oficiálne odhlasovali ďalšie zvýšenie početného stavu armády:
  https://zoom.hu/hir/2018/10/30...
  z 29 700 (ani zďaleka nenaplnených) na 37 650Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  11:06 30.10.2018

  kazd: Ten S-92 se mi hodně líbí, u Super Pumy (H215) je zas výhoda v tom, že by se dal použít i pro armádu, ale zase si říkám, že společný nákup vrtulníků pro policii a armádu ...Zobrazit celý příspěvek

  kazd:
  Ten S-92 se mi hodně líbí, u Super Pumy (H215) je zas výhoda v tom, že by se dal použít i pro armádu, ale zase si říkám, že společný nákup vrtulníků pro policii a armádu bohužel nehrozí... přitom AČR rovněž potřebuje stroj, který by nahradil Mi-17 a přepravil větší jednotku, podobně jako chce policie. S-92 sice není tak úplně vojenský stroj, ale kanaďané používají vojenskou verzi známou jako CH-148 Cyclone. U Super Pumy by pak nebyl žádný problém.Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  09:37 30.10.2018

  Zajímavé info Vnitro jako vždy po své liniii bez ohledu na cokoli, ale koupené EC a Belly byly OK , tak uvidíme. "Nutnost nákupu vrtulníků podle Hamáčka vyplynula z ...Zobrazit celý příspěvek

  Zajímavé info
  Vnitro jako vždy po své liniii bez ohledu na cokoli, ale koupené EC a Belly byly OK , tak uvidíme.

  "Nutnost nákupu vrtulníků podle Hamáčka vyplynula z protiteroristického cvičení Démon 2018,
  Nyní se podle něj uvažuje o dvou typech strojů, buď půjde o Super Pumy od firmy Airbus, nebo americký vrtulník Sikorsky 92. Kromě policejního sboru mají vrtulníky sloužit i hasičům. Jejich cena se podle ministra pohybuje mezi 70 a 80 miliony eur (1,8 miliardy korun) za stroj."
  https://www.denik.cz/z_domova/... Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  20:26 15.10.2018

  Zaujímavosť: Na základe nariadenia maďarského ministra pre ľudské zdroje (ide o ministerstvo združujúce školstvo, kultúru, zdravotníctvo, sociálne veci, prácu a šport) bude na 54 ...Zobrazit celý příspěvek

  Zaujímavosť:
  Na základe nariadenia maďarského ministra pre ľudské zdroje (ide o ministerstvo združujúce školstvo, kultúru, zdravotníctvo, sociálne veci, prácu a šport) bude na 54 stredných školách voliteľný maturitný predmet "základné poznatky vlastibrany".
  https://zoom.hu/hir/2018/08/31... Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  12:36 15.10.2018

  Ešte relatívne aktuálna správa: V priebehu dvoch mesiacov museli núdzovo pristáť už dve z nedávno v Rusku zgenerálkovaných Mi-17: ...Zobrazit celý příspěvek

  Ešte relatívne aktuálna správa:
  V priebehu dvoch mesiacov museli núdzovo pristáť už dve z nedávno v Rusku zgenerálkovaných Mi-17: https://zoom.hu/hir/2018/10/13... Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  09:39 15.10.2018

  Tak, Maďarsko bude mať nakoniec iba 8ks zgenerálkovaných Mi-24 a nie 12, lebo posledné 4ks boli vraj v takom zlom stave, že sa s tým už nedalo nič robiť. Článok, ktorý vkladám ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak, Maďarsko bude mať nakoniec iba 8ks zgenerálkovaných Mi-24 a nie 12, lebo posledné 4ks boli vraj v takom zlom stave, že sa s tým už nedalo nič robiť.

  Článok, ktorý vkladám tiež pojednáva aj o rozdieloch v cenách, za ktoré si opravovali Maďari vrtuľníky Mi-17 v Rusku (pričom kvôli sankciám museli na modernizáciu systémov vypísať iný tender) a cenách, za ktoré si to isté robí Ukrajina Turkom:

  https://zoom.hu/hir/2018/09/12... Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  08:05 14.10.2018

  ... a ešte som opomenul - aj tabuľkové stavy armády majú byť zvýšené o 8000 na cca 38000 ... (asi sa im máli, že aj z terajšieho stavu im chýba cez 8-10k vojakov)

  ... a ešte som opomenul - aj tabuľkové stavy armády majú byť zvýšené o 8000 na cca 38000 ... (asi sa im máli, že aj z terajšieho stavu im chýba cez 8-10k vojakov)

 • PavolR
  09:46 13.10.2018

  Aktuálna správa: Včera preletela maďarskými médiami a vyvolala pohoršenie informácia, že zamestnanci verejnej správy, ktorých hodlajú prepustiť do konca roka (týka sa to asi 8-10 ...Zobrazit celý příspěvek

  Aktuálna správa:
  Včera preletela maďarskými médiami a vyvolala pohoršenie informácia, že zamestnanci verejnej správy, ktorých hodlajú prepustiť do konca roka (týka sa to asi 8-10 tisíc ľudí, prevažne žien), budú môcť získať akékoľvek iné zamestnanie v štátnom sektore iba pod podmienkou, že sa dajú k armádnym zálohám. K večeru dementovalo MO túto správu ako fake news, každopádne práve včera bol podaný návrh na navýšenie tabuľkového počtu záloh z 8000 (stále ani zďaleka nezaplnených) na 20000.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  12:38 12.10.2018

  Iba tak pre zaujímavosť: Rába VZF - chránená uzatvorená nástavba na pancierované nákladné vozidlá Rába 6x6 - http://www.raba.hu/jarmu/vzf.h...

  Iba tak pre zaujímavosť: Rába VZF - chránená uzatvorená nástavba na pancierované nákladné vozidlá Rába 6x6 - http://www.raba.hu/jarmu/vzf.h...

 • Rase
  14:29 09.10.2018

  PavolR: haaaa tak pořád je to drží. Obávám se že němce neobejdou, i když si ten jejich powerpack budou skládat od subdodavatelů :-D Myslel jsem, že Turci vybrali pro Altay ...Zobrazit celý příspěvek

  PavolR:
  haaaa tak pořád je to drží. Obávám se že němce neobejdou, i když si ten jejich powerpack budou skládat od subdodavatelů :-D Myslel jsem, že Turci vybrali pro Altay ukrajinský motor (a později lokální výrobu).Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  22:26 08.10.2018

  Rase: Iste, Turci majú slušné portfólio výrobkov, no mňa napadla ešte jedna potenciálna vec, a to spolupráca v oblasti motorov. V Maďarsku sídli pár firiem dodávajúcich komponenty ...Zobrazit celý příspěvek

  Rase:
  Iste, Turci majú slušné portfólio výrobkov, no mňa napadla ešte jedna potenciálna vec, a to spolupráca v oblasti motorov. V Maďarsku sídli pár firiem dodávajúcich komponenty pre povedzme ... MTU ... :-)Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  20:32 08.10.2018

  PavolR: díky za informaci. bylo by hodně zajímavé, pokud by Maďaři začali nakupovat do Turků vojenskou techniku. Přeci jen IFV nabízejí dost, rovněž kolová vozidla všech různých ...Zobrazit celý příspěvek

  PavolR:
  díky za informaci. bylo by hodně zajímavé, pokud by Maďaři začali nakupovat do Turků vojenskou techniku. Přeci jen IFV nabízejí dost, rovněž kolová vozidla všech různých typů 4x4 i 8x8. Tohle všechno by maďarům přišlo hodně vhod. Ještě si zafantazíruju, když už si vzpomínají na další turkické národy, tak by mohli koupit o Kazachů Barys 8x8, pomáhali jim s tím i Turci. Všechno je to ale o penězích...Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  17:57 08.10.2018

  Breaking news - Orbán sa vyslovil za silnú spoluprácu maďarského a tureckého obranného ...Zobrazit celý příspěvek

  Breaking news - Orbán sa vyslovil za silnú spoluprácu maďarského a tureckého obranného priemyslu:
  https://24.hu/belfold/2018/10/... Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 12