Maďarsko kupuje vrtulníky H145M

H145M s komplexem výzbroje HForce; větší foto / Airbus

Maďarsko podobně jako Česká republika řeší obměnu vrtulníků svých ozbrojených sil. Zatímco Česká republika správný stroj ještě hledá, Maďarsko si vybralo 20 lehkých víceúčelových vrtulníků H145M od firmy Airbus, které zvažuje také Česká republika.

Maďarská armáda nakupuje vrtulníky H145M v rámci rozvojového programu Zrinyi 2026 svých ozbrojených sil. V roce 2026 Maďarsko plánuje díky programu navýšit počet vojáků aktivní služby na 30 000 žen a mužů a aktivní zálohu na 20 000 vojáků. Dosažení výdajů 2 % HDP na obranu se očekává v roce 2024.

 

 

Bližší informace o zakázce, jako cena a kupovaná výzbroj, nebyly zveřejněny. Maďarské H145M získají ale elektrooptické (infra/TV kamera, laserový dálkoměr a značkovač) pozorovací a zaměřovací pouzdra, „palubní obranné systémy", balistickou ochranu, palubní jeřáb a zbraňový komplex HForce.

 

Díky zbraňovému komplexu HForce od Airbusu lze H145M vybavit všemi druhy zbraní, které jsou dnes obvyklé u bitevních vrtulníků. Jedná se například o řízené a neřízené (Thales FZ231) střely ráže 70 mm, automatické kanóny ráže 20 mm (Nexter NC621 nebo kulomety 12,7 mm (FN Herstal HMP400). Se zbraňovými systémy je spojen i zaměřovací průhledový přilbový displej HMSD (Helmet-Mounted Sight and Display) pro navádění zbraní.

 

Dokončení certifikace HForce se očekává do konce roku. Testy hlavňové výzbroje a neřízených raket probíhaly v roce 2017 na maďarské letecké základně Pápa a testy laserem řízených raket ráže 70 mm ve Švédsku. Letos navíc proběhnou testy protitankových řízených střel.

Ve Švédsku byly konkrétně testovany laserem řízené rakety ráže 70 mm FZ275 LGR od společnosti Thales, které zasáhly cíl na vzdálenost 4,5 km. Maximální dostřel FZ275 LGR je až 6 km se střední kruhovou odchylkou v cíli (CEP) pouze 1 m.

 

„Je zřejmé, že zbraňový systém [HForce - pozn. red.] a další technické vybavení poskytují všechny důležité taktické a technické schopnosti, které zákazník požaduje. Navíc Airbus poskytuje pro maďarské obranné síly vrtulníky s rozšířeným vybavením, výcvikem a balíčkem podpory,“ píše se na stránkách maďarského ministerstva obrany.

 

Testování zbraňových systémů H145M na letecké základně Pápa.

 

Zajímavé je, že podle oficiálních stránek maďarských ozbrojených sil mají vrtulníky H145M v maďarském letectvu částečně nahradit nebo doplnit pět vrtulníků Mi-8 a sedm Mi-17. Kromě toho maďarské letectvo provozuje pouze dva lehké cvičné vrtulníky AS350 Ecureuil.

 

Naproti tomu Česká republika plánuje nákupem lehkých/středních vrtulníků spíše rozšířit schopnosti svého vrtulníkového letectva a především získat (obnovit) schopnost provádět přesné údery vzduch-země z vrtulníků. K obměně vrtulníků Mi-8/Mi-17 Armády ČR dojde později.

 

V případě maďarské armády jde však také o první fázi obměny (posílení schopností) vrtulníkového letectva ‒ v budoucnu v rámci programu Zrinyi 2026 Budapešť počítá s nákupem celkově 40 vrtulníků. Maďarsko musí také mimo jiné do roku 2025 vyřešit náhradu 12 vrtulníků Mi-24.

 

H145M je vojenská verze civilní H145 (dříve Eurocopter EC145) a přišla na trh v létě roku 2014. Například americké ozbrojené síly objednaly celkem 427 kusů odvozeného modelu UH-72A Lakota. Původní H145M slouží v německé (15 kusů), thajské (pět) a srbské armádě (devět).

 

H145M s blokem neřízených raket ráže 70 mm a kontejnerem HMP400 s kulometem M3P ráže 12,7 mm; větší foto / Airbus

 

Maximální vzletová hmotnost H145M je 3700 kg a prázdná 1600 kg. Pod trupem lze přepravovat náklad o hmotnosti až 1600 kg. 

 

Vrtulník pohání dva turbohřídelové motory Safran Arriel 2E o výkonu 2×575 kW (startovací výkon je 2×667 kW). O řízení vrtulníku se stará digitální avionika Helionix s čtyřosým digitálním autopilotem. Cestovní rychlost je 240 km/h a dolet 638 km (v obou případech zřejmě bez podvěšených zbraní).

 

V přepravním prostoru H145M je místo pro devět osob a je přístupný přes boční a zadní dveře. H145M má pokročilý systém ochrany: samosvorné palivové nádrže, balistickou ochranu, snížené infračerveného vyzařování, zvýšenou odolnost trupu proti nárazu a nárazuodolné sedadla posádky.

 

Vrtulník lze podle výrobce například využít pro ozbrojený průzkum, lehký útok, aeromobilní operace, vyhledávaní a záchranu (SAR) nebo transport zraněných (MEDEVAC/CASEVAC), kdy kromě pilotů dokáže přepravit dva ležící pacienty a tři záchranáře.

Zdroj: BMPD

Nahlásit chybu v článku


Související články

Airbus dodal první dva vrtulníky H145M německé armádě

Airbus Helicopters včera dodal první dva lehké vojenské víceúčelové vrtulníky H145M (LUH SOF) ...

UH-1Y Venom: Bell Helicopter podepsala memorandum o porozumění s MPI Group

Bell Helicopter, dceřiná společnost Textron Inc. (NYSE: TXT), s radostí oznamuje, že podepsala ...

V-280 Valor a SB-1 Defiant : Armáda tlačí na vývoj nových typů vrtulníků

Americké firmy Bell Helicopter a Boeing-Sikorsky pokračují ve vývoji technologických demonstrátorů ...

Konvertoplán V-280 Valor poprvé ve vzduchu

Nejnovější konvertoplán V-280 Valor americké firmy Bell Helicopter provedl svůj první krátký vzlet. ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • PavolR
  19:43 17.07.2020

  Maďarsko dnes posunulo svoju spoluprácu s Airbusom na novú úroveň. Dnes bola podpísaná zmluva o vzniku Airbus Helicopters Hungary kft., v ktorom bude mať Maďarsko podiel 30%. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Maďarsko dnes posunulo svoju spoluprácu s Airbusom na novú úroveň. Dnes bola podpísaná zmluva o vzniku Airbus Helicopters Hungary kft., v ktorom bude mať Maďarsko podiel 30%. Podnik bude pri meste Gyula vyrábať súčiastky do vrtuľníkov: https://www.origo.hu/gazdasag/...

  A pre nadšencov balistických viest tu sú fotografie prototypov pre maďarskú vlastibranu : https://combatgear.blog.hu/202...
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  19:01 28.06.2019

  Prvé štyri stroje sú už na výrobnej linke a dodané budú tento rok. Apropo, výrobná linka - hádajte, kde sa nachádza ... v Bavorsku :-) ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Prvé štyri stroje sú už na výrobnej linke a dodané budú tento rok. Apropo, výrobná linka - hádajte, kde sa nachádza ... v Bavorsku :-) https://magyarnemzet.hu/belfol...
  Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   16:10 04.09.2019

   Prvé dve už majú absolvované skúšobné lety a dodané budú v októbri : https://24.hu/belfold/2019/09/...

   Prvé dve už majú absolvované skúšobné lety a dodané budú v októbri : https://24.hu/belfold/2019/09/...

  • Rase
   17:25 04.09.2019

   Osobně bych v tom vrkání si s Bavory neviděl nic špatného. Ony jezdí i delegace maďarské armády okoukat, jakým způsobem je armáda organizovaná, zajímají se o systém Gladius (voják ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Osobně bych v tom vrkání si s Bavory neviděl nic špatného. Ony jezdí i delegace maďarské armády okoukat, jakým způsobem je armáda organizovaná, zajímají se o systém Gladius (voják budoucnosti) atd. tak i kdyby přesně okopírovali Bundeswehr (výzbroj, výstroj a vše kolem) tak to bude mnohem efektivnější, než "vlastní cesta" co předvádí AČR a OSSR. On vlastně i pro nás je ten Mnichov (KMW) blíž než Düsseldorf (Rheinmetall), takže tak :-D
   Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  19:51 27.11.2018

  Zaujímavosť:
  Pred dvoma rokmi Američania s pomocou maďarskej protiteroristickej jednotky spustili úspešnú akciu proti dvom ruským obchodníkom so zbraňami, ktorí sa pokúšali ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zaujímavosť:
  Pred dvoma rokmi Američania s pomocou maďarskej protiteroristickej jednotky spustili úspešnú akciu proti dvom ruským obchodníkom so zbraňami, ktorí sa pokúšali predať zbrane maďarskej armády mexickému kartelu na boj proti konkurencii a americkým bezpečnostným silám... vrátane rakiet PVO ... akcia bola úspešná, predajci zatknutí a po jeden a pol roku vydaní - do Ruska:
  https://444.hu/2018/11/23/ket-...
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  10:06 19.11.2018

  Maďarské ministerstvo vlastibrany zakladá samostatný Modernizačný ústav, ktorý vznikne vyčlenením určitých zložiek z Vojenského spravodajstva a Logistického centra a následným ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Maďarské ministerstvo vlastibrany zakladá samostatný Modernizačný ústav, ktorý vznikne vyčlenením určitých zložiek z Vojenského spravodajstva a Logistického centra a následným zlúčením týchto zložiek do novovytvoreného ústavu:
  https://index.hu/belfold/2018/...
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  20:29 11.11.2018

  Zaujímavosť:
  Už minule som informoval o pláne zvýšiť vekovú hranicu brannej povinnosti, no v balíku návrhov sa nachádza aj zavedenie úplne nového pojmu VLASTIBRANECKÁ KRÍZOVÁ ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zaujímavosť:
  Už minule som informoval o pláne zvýšiť vekovú hranicu brannej povinnosti, no v balíku návrhov sa nachádza aj zavedenie úplne nového pojmu VLASTIBRANECKÁ KRÍZOVÁ SITUÁCIA, ktorej nejasné "gumené" formulácie by momentálne umožnili režimu kedykoľvek vyhlásiť takúto situáciu - vzhľadom na konflikt na Ukrajine a momentálne v rozpore s maďarskými zákonmi udržiavanú "migračnú krízu".
  V čase vyhlásenia takejto situácie by sa zliali právidlá mierového a mimoriadného práva a príslušníci armády by získali možnosť zasahovať proti civilnému obyvateľstvo na území krajiny, k čomu by dostali príslušné vybavenie (napr. obušky). Viac v článku:
  https://fuhu.hu/honvedelmi-ves...

  Mimo to som práve videl reportáž, v ktorej bývalý elitný dôstojník povedal, že Maďarsko má dnes menej než 20ks tankov a menej než 20ks ťažkých diel, takže aj keby boli povolaní vycvičení tankisti a delostrelci zo starších ročníkov, mohli by dostať iba prilbu a kalacha. A ešte že momentálne neexistujú fyzické kritériá pre prijatie do maďarskej vlastibrany, príjmu "každého, kto má dve uši, dve ruky a dve nohy".
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  13:20 07.11.2018

  Iba taká blbotinka - zamyslenie sa, ako by mohol skončiť hypotetický ozbrojený konflikt medzi Maďarskom a Rakúskom, prípadne Slovínskom po skončení Pax ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Iba taká blbotinka - zamyslenie sa, ako by mohol skončiť hypotetický ozbrojený konflikt medzi Maďarskom a Rakúskom, prípadne Slovínskom po skončení Pax America:

  http://azonnali.hu/cikk/201809...

  Autori samozrejme nezobrali do úvahy, že Maďarsku chýba z tabuľkového stavu asi 5-8 tisíc vojakov a ani technika nie je v najlepšej kondícii ... preto také pozitívne výsledky. :-D Taktiež pracovali s predpokladom, že by rakúski Maďari vykonávali diverznú činnosť, no z komentárov pod paradoxne článkom vyplýva, že by obyvatelia samotného Maďarska nedbali, keby sa Rakúšania pokúsili obnoviť štát spred 1918.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  21:10 01.11.2018

  Zaujímavosť:
  Maďarský minister vlastibrany navrhol zvýšiť vekovú hranicu brannej povinnosti z dnešných 40 na 50 rokov, pretože v dôsledku neustáleho znižovania sa pôrodnosti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zaujímavosť:
  Maďarský minister vlastibrany navrhol zvýšiť vekovú hranicu brannej povinnosti z dnešných 40 na 50 rokov, pretože v dôsledku neustáleho znižovania sa pôrodnosti sústavne klesá počet mužov v brannom veku: https://zoom.hu/hir/2018/11/01...
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  15:36 31.10.2018

  Tak včera už aj oficiálne odhlasovali ďalšie zvýšenie početného stavu armády:
  https://zoom.hu/hir/2018/10/30...
  z 29 700 (ani zďaleka ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak včera už aj oficiálne odhlasovali ďalšie zvýšenie početného stavu armády:
  https://zoom.hu/hir/2018/10/30...
  z 29 700 (ani zďaleka nenaplnených) na 37 650
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  11:06 30.10.2018

  kazd:
  Ten S-92 se mi hodně líbí, u Super Pumy (H215) je zas výhoda v tom, že by se dal použít i pro armádu, ale zase si říkám, že společný nákup vrtulníků pro policii a armádu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  kazd:
  Ten S-92 se mi hodně líbí, u Super Pumy (H215) je zas výhoda v tom, že by se dal použít i pro armádu, ale zase si říkám, že společný nákup vrtulníků pro policii a armádu bohužel nehrozí... přitom AČR rovněž potřebuje stroj, který by nahradil Mi-17 a přepravil větší jednotku, podobně jako chce policie. S-92 sice není tak úplně vojenský stroj, ale kanaďané používají vojenskou verzi známou jako CH-148 Cyclone. U Super Pumy by pak nebyl žádný problém.
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  09:37 30.10.2018

  Zajímavé info
  Vnitro jako vždy po své liniii bez ohledu na cokoli, ale koupené EC a Belly byly OK , tak uvidíme.

  "Nutnost nákupu vrtulníků podle Hamáčka vyplynula z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zajímavé info
  Vnitro jako vždy po své liniii bez ohledu na cokoli, ale koupené EC a Belly byly OK , tak uvidíme.

  "Nutnost nákupu vrtulníků podle Hamáčka vyplynula z protiteroristického cvičení Démon 2018,
  Nyní se podle něj uvažuje o dvou typech strojů, buď půjde o Super Pumy od firmy Airbus, nebo americký vrtulník Sikorsky 92. Kromě policejního sboru mají vrtulníky sloužit i hasičům. Jejich cena se podle ministra pohybuje mezi 70 a 80 miliony eur (1,8 miliardy korun) za stroj."
  https://www.denik.cz/z_domova/...
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  20:26 15.10.2018

  Zaujímavosť:
  Na základe nariadenia maďarského ministra pre ľudské zdroje (ide o ministerstvo združujúce školstvo, kultúru, zdravotníctvo, sociálne veci, prácu a šport) bude na 54 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zaujímavosť:
  Na základe nariadenia maďarského ministra pre ľudské zdroje (ide o ministerstvo združujúce školstvo, kultúru, zdravotníctvo, sociálne veci, prácu a šport) bude na 54 stredných školách voliteľný maturitný predmet "základné poznatky vlastibrany".
  https://zoom.hu/hir/2018/08/31...
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  12:36 15.10.2018

  Ešte relatívne aktuálna správa:
  V priebehu dvoch mesiacov museli núdzovo pristáť už dve z nedávno v Rusku zgenerálkovaných Mi-17: ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ešte relatívne aktuálna správa:
  V priebehu dvoch mesiacov museli núdzovo pristáť už dve z nedávno v Rusku zgenerálkovaných Mi-17: https://zoom.hu/hir/2018/10/13...
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  09:39 15.10.2018

  Tak, Maďarsko bude mať nakoniec iba 8ks zgenerálkovaných Mi-24 a nie 12, lebo posledné 4ks boli vraj v takom zlom stave, že sa s tým už nedalo nič robiť.

  Článok, ktorý vkladám ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak, Maďarsko bude mať nakoniec iba 8ks zgenerálkovaných Mi-24 a nie 12, lebo posledné 4ks boli vraj v takom zlom stave, že sa s tým už nedalo nič robiť.

  Článok, ktorý vkladám tiež pojednáva aj o rozdieloch v cenách, za ktoré si opravovali Maďari vrtuľníky Mi-17 v Rusku (pričom kvôli sankciám museli na modernizáciu systémov vypísať iný tender) a cenách, za ktoré si to isté robí Ukrajina Turkom:

  https://zoom.hu/hir/2018/09/12...
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  08:05 14.10.2018

  ... a ešte som opomenul - aj tabuľkové stavy armády majú byť zvýšené o 8000 na cca 38000 ... (asi sa im máli, že aj z terajšieho stavu im chýba cez 8-10k vojakov)

  ... a ešte som opomenul - aj tabuľkové stavy armády majú byť zvýšené o 8000 na cca 38000 ... (asi sa im máli, že aj z terajšieho stavu im chýba cez 8-10k vojakov)

 • PavolR
  09:46 13.10.2018

  Aktuálna správa:
  Včera preletela maďarskými médiami a vyvolala pohoršenie informácia, že zamestnanci verejnej správy, ktorých hodlajú prepustiť do konca roka (týka sa to asi 8-10 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Aktuálna správa:
  Včera preletela maďarskými médiami a vyvolala pohoršenie informácia, že zamestnanci verejnej správy, ktorých hodlajú prepustiť do konca roka (týka sa to asi 8-10 tisíc ľudí, prevažne žien), budú môcť získať akékoľvek iné zamestnanie v štátnom sektore iba pod podmienkou, že sa dajú k armádnym zálohám. K večeru dementovalo MO túto správu ako fake news, každopádne práve včera bol podaný návrh na navýšenie tabuľkového počtu záloh z 8000 (stále ani zďaleka nezaplnených) na 20000.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  12:38 12.10.2018

  Iba tak pre zaujímavosť: Rába VZF - chránená uzatvorená nástavba na pancierované nákladné vozidlá Rába 6x6 - http://www.raba.hu/jarmu/vzf.h...

  Iba tak pre zaujímavosť: Rába VZF - chránená uzatvorená nástavba na pancierované nákladné vozidlá Rába 6x6 - http://www.raba.hu/jarmu/vzf.h...

 • Rase
  14:29 09.10.2018

  PavolR:
  haaaa tak pořád je to drží. Obávám se že němce neobejdou, i když si ten jejich powerpack budou skládat od subdodavatelů :-D Myslel jsem, že Turci vybrali pro Altay ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR:
  haaaa tak pořád je to drží. Obávám se že němce neobejdou, i když si ten jejich powerpack budou skládat od subdodavatelů :-D Myslel jsem, že Turci vybrali pro Altay ukrajinský motor (a později lokální výrobu).
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  22:26 08.10.2018

  Rase:
  Iste, Turci majú slušné portfólio výrobkov, no mňa napadla ešte jedna potenciálna vec, a to spolupráca v oblasti motorov. V Maďarsku sídli pár firiem dodávajúcich komponenty ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase:
  Iste, Turci majú slušné portfólio výrobkov, no mňa napadla ešte jedna potenciálna vec, a to spolupráca v oblasti motorov. V Maďarsku sídli pár firiem dodávajúcich komponenty pre povedzme ... MTU ... :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  20:32 08.10.2018

  PavolR:
  díky za informaci. bylo by hodně zajímavé, pokud by Maďaři začali nakupovat do Turků vojenskou techniku. Přeci jen IFV nabízejí dost, rovněž kolová vozidla všech různých ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR:
  díky za informaci. bylo by hodně zajímavé, pokud by Maďaři začali nakupovat do Turků vojenskou techniku. Přeci jen IFV nabízejí dost, rovněž kolová vozidla všech různých typů 4x4 i 8x8. Tohle všechno by maďarům přišlo hodně vhod. Ještě si zafantazíruju, když už si vzpomínají na další turkické národy, tak by mohli koupit o Kazachů Barys 8x8, pomáhali jim s tím i Turci. Všechno je to ale o penězích...
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  17:57 08.10.2018

  Breaking news - Orbán sa vyslovil za silnú spoluprácu maďarského a tureckého obranného ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Breaking news - Orbán sa vyslovil za silnú spoluprácu maďarského a tureckého obranného priemyslu:
  https://24.hu/belfold/2018/10/...
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  22:51 03.09.2018

  Trumpova administratíva to nezablokuje. Na to ich zjavne (popri pozitívnom postoji Trumpa k Orbánovi) príliš zaujímajú napr. maďarské letiská. Nový US veľvyslanec zrazu v rozhovore ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Trumpova administratíva to nezablokuje. Na to ich zjavne (popri pozitívnom postoji Trumpa k Orbánovi) príliš zaujímajú napr. maďarské letiská. Nový US veľvyslanec zrazu v rozhovore pre jedno periodikum nevidel vôbec nič z toho, pre čo Maďarsko kritizoval jeho predchodca, len keby sa už konečne začala rekonštrukcia pristávacích dráh maďarských vojenských letísk. :-D
  (maďarské letiská boli toho času používané USA pre operácie na Balkáne)
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  22:39 03.09.2018

  Pokud USA nezablokuje nějaké komponenty a Maďaři najdou dost peněz, tak vidím nákup T70 docela reálně. Kombinace Black Hawk a H145M mi přijde taky skvělá - uvidíme mno

  Pokud USA nezablokuje nějaké komponenty a Maďaři najdou dost peněz, tak vidím nákup T70 docela reálně. Kombinace Black Hawk a H145M mi přijde taky skvělá - uvidíme mno

 • Flader
  22:06 03.09.2018

  Inak taká kombinácia Black Hawk + H145M (alebo obdoba) by sa mi veľmi páčila aj pre naše VzS. Len by tie ľahké stroje nemohli byť na úkor počtu BH ale ako doplnok k nim.

  Inak taká kombinácia Black Hawk + H145M (alebo obdoba) by sa mi veľmi páčila aj pre naše VzS. Len by tie ľahké stroje nemohli byť na úkor počtu BH ale ako doplnok k nim.

 • PavolR
  21:53 03.09.2018

  Našiel som článok z novembra 2016, ktorý osvetľuje, odvolávajúc sa na rôzne navzájom nezávislé zdroje blízke vláde, na základe akej logiky si Maďarsko zvolilo pre náhradu za Mi-17 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Našiel som článok z novembra 2016, ktorý osvetľuje, odvolávajúc sa na rôzne navzájom nezávislé zdroje blízke vláde, na základe akej logiky si Maďarsko zvolilo pre náhradu za Mi-17 variantu strojov Black Hawk (samozrejme všetko je neoficiálne):
  https://mno.hu/belfold/eldolhe...

  Vtedy sa ešte hovorilo o poľských strojoch, cez ktoré by mohli urobiť politické gesto voči Poliakom a administratíve vtedy novozvoleného Trumpa zároveň. Otvorením možnosti kúpiť tureckú variantu (potenciálne tiež z väčšej časti vyrobenú v Poľsku) sa teda toto neskôr rozšírilo o možnosť urobiť politického gesto aj voči erdoganovskému Turecku, ktoré je Orbánovmu režimu tiež veľmi blízke. Nič viac za tým netreba hľadať.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  22:42 01.09.2018

  Slováci udělali dobře, že si koupili BH a ne nějaký jeho Polsko Turecký paskvil..... ať si ho Maďaři užijí, jestli se to teda odlepí od země:))

  Slováci udělali dobře, že si koupili BH a ne nějaký jeho Polsko Turecký paskvil..... ať si ho Maďaři užijí, jestli se to teda odlepí od země:))

 • PavolR
  22:34 01.09.2018

  Nesher:
  Trocha som sa za tými T70 pozrel a vec sa má tak, že prvé v Turecku vyrobené stroje sa začnú pre tureckú armádu dodávať až v roku 2021. Maďarom zíde životnosť ich Mi-17 v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesher:
  Trocha som sa za tými T70 pozrel a vec sa má tak, že prvé v Turecku vyrobené stroje sa začnú pre tureckú armádu dodávať až v roku 2021. Maďarom zíde životnosť ich Mi-17 v rokoch 2022-2024. je teda vysoko pravdepodobné, že ak by sa rozhodli pre T70, stroje pre nich by boli ešte vyrobené v Poľsku. Mimo elektroniky obsahuje poľský S70 rovnaké turecké komponenty ako T70. Natíska sa teda otázka:
  Je turecká elektronika a avionika o toľko výhodnejšia, aby sa oplatilo kupovať turecký T70 a nie priamo poľský S70?

  Samozrejme za predpokladu, že je zmienka v článku o zámere kúpiť T70 podložená.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  19:50 01.09.2018

  Nesher:
  S tou cenou Poľsko vs. Turecko neviem neviem. Záleží aj od toho, či už a do akej miery bude dokončené vybudovanie výrobných kapacít v Turecku, lebo prvých "neviemkoľko" ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesher:
  S tou cenou Poľsko vs. Turecko neviem neviem. Záleží aj od toho, či už a do akej miery bude dokončené vybudovanie výrobných kapacít v Turecku, lebo prvých "neviemkoľko" T70 sa vyrába v Poľsku, odkiaľ preletia do Turecka, kde im prestavajú kabínu a vo firme Aselsan namontujú tureckú elektroniku. Prvý stroj takto preletel pred 1 a pol rokom:
  http://aeromagazin.hu/index.ph...
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  17:17 31.08.2018

  Pavol
  Já jsem ten Koltův příspěvek pochopil. Jen jsem reagoval v tom smyslu, že to od Maďarů není zase takový risk, prostě je to stále BH a zřejmě bude levnější než originál z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pavol
  Já jsem ten Koltův příspěvek pochopil. Jen jsem reagoval v tom smyslu, že to od Maďarů není zase takový risk, prostě je to stále BH a zřejmě bude levnější než originál z Polska. Ale pokud by Turkům ruplo v kouli a začali dělat problémy, tak se to dá docela dobře řešit. Takže risk, ale relativně malý a pokud jim ta rovnice vyjde, což se dá předpokládat, tak za mě palec na horu.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  16:39 31.08.2018

  A ešte jedna zaujímavosť. V roku 2013 vážne uvažovali na nákupe talianskych bojových vrtuľníkov A129. Ešte toho roku malo padnúť rozhodnutie: ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A ešte jedna zaujímavosť. V roku 2013 vážne uvažovali na nákupe talianskych bojových vrtuľníkov A129. Ešte toho roku malo padnúť rozhodnutie:
  http://biztonsagpiac.hu/agusta...
  Nuž a od roku 2014 začali tieto vrtuľníky licenčne vyrábať Turci pod označením T129.

  Asi zredukujem svoju doterajšiu hypotézu, že aj ďalšie nákupy budú od Airbusu na to, že od Airbusu kúpili iba to, čo Turci neponúkajú. :-D
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  16:09 31.08.2018

  Nesher:
  No neviem, popri tureckej avionike tam bude aj viacero komponentov, ktoré sa budú len tak mimochodom nachádzať aj v poľských S-70... každopádne však myslím, že KOLT ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesher:
  No neviem, popri tureckej avionike tam bude aj viacero komponentov, ktoré sa budú len tak mimochodom nachádzať aj v poľských S-70... každopádne však myslím, že KOLT narážal skôr na politické smerovanie, čo stojí za tým nápadom, než dostupnosť súčiastok.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  14:03 31.08.2018

  Kolt
  Toho bych se zase tolik nebál, až na pár odlišností to je pořád BH, tj. v případě nějakých problémů nebudou odkázáni jen na Turky. A navíc, ani Turkům peníze nesmrdí.

  Kolt
  Toho bych se zase tolik nebál, až na pár odlišností to je pořád BH, tj. v případě nějakých problémů nebudou odkázáni jen na Turky. A navíc, ani Turkům peníze nesmrdí.

 • KOLT
  13:53 31.08.2018

  Kupovat dneska vojenskou techniku od Turků.... inu, kdo chce kam...

  Kupovat dneska vojenskou techniku od Turků.... inu, kdo chce kam...

 • PavolR
  13:50 31.08.2018

  Narazil som na informáciu z decembra 2017, že nasledujúce vrtuľníky, čo Maďarsko kúpi ako náhradu Mi-17, by mali byť turecké T-70 (licenčné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Narazil som na informáciu z decembra 2017, že nasledujúce vrtuľníky, čo Maďarsko kúpi ako náhradu Mi-17, by mali byť turecké T-70 (licenčné BH):
  http://hvg.hu/itthon/201750__h...
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  13:36 07.08.2018

  Páni, nič v zlom, ale letka MV nevznikla za Kaliňáka. Tá je tu už 25 rokov. Takže zrušiť ju mohlo hneď niekoľko ministrov. Mňa skor ako existencia samotnej vládnej letky štve vec ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Páni, nič v zlom, ale letka MV nevznikla za Kaliňáka. Tá je tu už 25 rokov. Takže zrušiť ju mohlo hneď niekoľko ministrov. Mňa skor ako existencia samotnej vládnej letky štve vec druhá. Na výmenu jej leteckého parku sa peniaze v pohode našli ale armáda musela na DVA Spartany čakať pomaly 10 rokov. Je až smiešne, že momentálne má vnútro väčšie dopravné kapacity ako armáda.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  13:23 07.08.2018

  Video s lietadlami maďarskej "tajnej vládnej letky":
  https://hirtv.hu/ahirtvhirei/u...
  Armáda ešte stále trvá na tom, že ten Falcon 7x ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Video s lietadlami maďarskej "tajnej vládnej letky":
  https://hirtv.hu/ahirtvhirei/u...
  Armáda ešte stále trvá na tom, že ten Falcon 7x bude slúžiť ako kuriérne lietadlo. :-)

  Gibon: Dopravní piloti OSSR aj vládnej letky lietajú na úplne iných typoch lietadiel, čiže samotné spojenie (ktorému sa apriori nebránim) by s počtom letových hodín nič nespravilo.
  Skrýt celý příspěvek

 • mikojan29
  10:06 06.08.2018

  Gibon

  "Neblazni, ako by si Kaliho mafia robila dalej svoje biznisy", veď to!
  Presne ako píšeš, snáď to niekedy niekto zmení a dá do bežnejšieho formátu ako v iných štátoch.

  Gibon

  "Neblazni, ako by si Kaliho mafia robila dalej svoje biznisy", veď to!
  Presne ako píšeš, snáď to niekedy niekto zmení a dá do bežnejšieho formátu ako v iných štátoch.

 • Maco
  10:02 06.08.2018

  Az na vrtulniky je cela ta letka zbytocna ci je to pod MINV ci MO a nie este prevadzkovat styri velke stroje. Mozno daky maly Citation by sa dal este ospravedlnit ale inak je to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Az na vrtulniky je cela ta letka zbytocna ci je to pod MINV ci MO a nie este prevadzkovat styri velke stroje. Mozno daky maly Citation by sa dal este ospravedlnit ale inak je to zbytocnost. Urcite by bolo lepsie vzdy zahovorit daky charter ako prevadzkovat styri velke stroje v salonnej uprave.

  Ad F100, oni maju celkom malo nalietane plus maju program predlzenej zivotnosti. Ta livery je klaunovska, o tom sa netreba bavit, keby to zmenili aspon pri Fokkeroch ze ked uz su vzadu a na pozadi je modra farba tak by mohli byt tiez modre. Ked si to povedal letke tak povedali ze dobry napad, to nas nenapadlo ale samozrejme to niekto neriesil :D
  Skrýt celý příspěvek

 • Gibon
  09:34 06.08.2018

  "Už by mohol mať niekto "gule" a zrušiť vládnu letku a stroje presunúť pod VzS OS SR"
  neblazni, ako by si Kaliho mafia robila dalej svoje biznisy.

  Je úplne scestne, aby ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Už by mohol mať niekto "gule" a zrušiť vládnu letku a stroje presunúť pod VzS OS SR"
  neblazni, ako by si Kaliho mafia robila dalej svoje biznisy.

  Je úplne scestne, aby vrchného veliteľa OS SR vozilo MV SR. Potom sa to samozrejme aj riadne zneuživa na politicky marketing.

  Takto maju OS SR dopravnych pilotov s nedostatkom nalietanych hodin aj MV SR.
  Skrýt celý příspěvek

 • mikojan29
  09:22 06.08.2018

  Áno, to je teraz "in" - byť unesený vládnym strojom. :-D

  Naše 2 Airbusy sú ok, až na to "livery", ja by som urprednostnil nejaké decentnejšie, napr. ČR má pekné dizajn ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Áno, to je teraz "in" - byť unesený vládnym strojom. :-D

  Naše 2 Airbusy sú ok, až na to "livery", ja by som urprednostnil nejaké decentnejšie, napr. ČR má pekné dizajn Airbusov, ale je to vec vkusu.
  Už by mohol mať niekto "gule" a zrušiť vládnu letku a stroje presunúť pod VzS OS SR, okrem vrtuľníkov, tie by mali ostať pod MV SR. Všade okolo nás to funguje, len my sme zase unikát.
  Každopádne som narážal na tie Fokkery, pred takými 20-timi rokmi by to bolo možno ok, ale teraz so životnosťou 5 rokov +- nejaký ten rok, tak to je fakt len zaplátanie diery na toto obdobie. Takýto nejaký, alebo podobný, Falcon by nebol zlý "kauf" a kľudne aj olietaný.
  A s tým Maďarskom súhlasím, tam je to asi ešte horšie ako u nás.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  08:23 06.08.2018

  Náhodou, z našej vládnej letky bývajú zahraniční hostia doslova unesení. :-D

  Každopádne, vtip je v tom, že kým my máme otvorene vládnu letku pod MINV, tak v Maďarsku sa snažia ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Náhodou, z našej vládnej letky bývajú zahraniční hostia doslova unesení. :-D

  Každopádne, vtip je v tom, že kým my máme otvorene vládnu letku pod MINV, tak v Maďarsku sa snažia nahovoriť verejnosti, že tie lietadlá budú prestavané pre vojenské využitie. :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • mikojan29
  07:43 06.08.2018

  PavolR

  Rozhodne lepšie, ako 2 x Fokker 100...

  PavolR

  Rozhodne lepšie, ako 2 x Fokker 100...

 • PavolR
  18:48 05.08.2018

  Po dvojici olietaných A319, kúpila maďarská armáda jeden olietaný Falcon 7X:
  https://alfahir.hu/2018/08/05/...

  Po dvojici olietaných A319, kúpila maďarská armáda jeden olietaný Falcon 7X:
  https://alfahir.hu/2018/08/05/...

 • Gibon
  22:22 31.07.2018

  Kisam: to je velmi komlipokava otazka. A neexistuje jediny spravny pohlad.
  Samozrejme koordinacia by tam mala byt. Mohlo by to vygenerovat nizsiu cenu.
  No ak im v tom procese ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kisam: to je velmi komlipokava otazka. A neexistuje jediny spravny pohlad.
  Samozrejme koordinacia by tam mala byt. Mohlo by to vygenerovat nizsiu cenu.
  No ak im v tom procese vyjde, ze policia potrebuje iny stroj ako armada, tak by sa ich cesty mali rozist. Resp. ak by vyber OSSR bol cenovo priaznivejsi, tak by sa policia mala prisposobit.

  Jednym s argumentov pre Bell je, ze existuje servisne zazemie (vdaka ATE) a tak by sa vrtulniky servisovali v domacej ekonomike.

  Co sa tyka riesenia EU vz. US, myslim si, ze treba vybrat lepsie riesenie a na krajinu povodu nepozerat.

  Je to komplexny problem a pri tychto rozhodovaniach planovacom vobec nezavidim. Hlavne ked im vyjde, ze to lepsie riesenie je aj drahsie.
  Skrýt celý příspěvek

 • kisam
  22:06 31.07.2018

  Ešte upresnenie, ja nerozporujem fakt, že polícia a armáda by mali používať rovnaký typ. Jednoznačne mali. Ale tým pádom by mali vyberať spoločne a vybrať najlepší kompromis. Nech ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ešte upresnenie, ja nerozporujem fakt, že polícia a armáda by mali používať rovnaký typ. Jednoznačne mali. Ale tým pádom by mali vyberať spoločne a vybrať najlepší kompromis. Nech už je to Bell, Airbus alebo Agusta. Deje sa to? Neviem, dúfam že áno, ale pochybujem.
  Skrýt celý příspěvek

 • kisam
  21:56 31.07.2018

  Pre armádne použitie je podľa mňa lepší H145M kvôli Hforce a väčšej rozšírenosti v Európe, civilné verzie ktoré bude používať polícia porovnať neviem. Ale predpokladám že v nich ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pre armádne použitie je podľa mňa lepší H145M kvôli Hforce a väčšej rozšírenosti v Európe, civilné verzie ktoré bude používať polícia porovnať neviem. Ale predpokladám že v nich veľký rozdiel nebude čiže by sa mal pre oba rezorty vybrať Airbus. A taktiež sa mne osobne pozdáva že ide o európsky stroj, aj keď to očividne na MO vôbec neriešia. Áno, polícia už jeden B429 má (čo je výhoda pre Bell), ale chceme 17 kusov, máme jeden. Myslím, že kľudne môžeme začať s čistým hárkom papiera. Zato, že je Airbus lepší stroj ako Bell samozrejme ruku do ohňa nedám, ale zaoberá sa tým vôbec niekto? Či jednoducho polícia má Bell tak ho kúpime aj my (MO)? Čo takto presvedčiť MV na Airbus? Ten Bell dostali aj tak skoro zadarmo.

  Gibon - áno, to je relevantný argument ktorý hrá v prospech Bellu. Ale naozaj si má armáda kúpiť stroj preto lebo ho má aj súkromník? Aj keď je (možno) horší ako alternatíva? Možno sa to naozaj oplatí, ja fakt neviem, ale dúfam, že sa tým niekto seriózne zaoberá a spracuje na tú tému podrobnú štúdiu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Gibon
  20:51 31.07.2018

  MV SR ma podpisanu ramcovu zmluvu s dvoma vyrobcami. Bell a Augusta. Az pri naslednej objednavke, budu tieto dve spolocnosti sutazit cenou na jednotlive objednavky.

  Kisam: v tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  MV SR ma podpisanu ramcovu zmluvu s dvoma vyrobcami. Bell a Augusta. Az pri naslednej objednavke, budu tieto dve spolocnosti sutazit cenou na jednotlive objednavky.

  Kisam: v tak malom state ako je SR a pri tak malej armade ako je os sr, je schopnost okamziteho "zmobilizovania" civilnych pilotov celkom zasadnych argumentom. To k tym Bell-om u ATE, ale aj u policie.

  Vzhladom na to, ze armada sa chce 17tok zbavit, mali by riesit ich zamenu ako to urobilo MVSR a nasledne dovybavenie.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  20:24 31.07.2018

  Je síce pravda, že obe ministerstvá majú pod palcom rôzne strany, no Smer už urobil SNS toľko ústupkov ... a zatiaľ nebadať, že by malo SNS iné predstavy ...

  Je síce pravda, že obe ministerstvá majú pod palcom rôzne strany, no Smer už urobil SNS toľko ústupkov ... a zatiaľ nebadať, že by malo SNS iné predstavy ...

 • Maco
  20:06 31.07.2018

  Mna by len zaujimalo preco si myslis ze by nesli do 429? Je to podla teba horsi stroj? Pravdepodobne uz su tam dake podmienky a zmluvy ponastavovane. Moznost ze by sa zrazu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mna by len zaujimalo preco si myslis ze by nesli do 429? Je to podla teba horsi stroj? Pravdepodobne uz su tam dake podmienky a zmluvy ponastavovane. Moznost ze by sa zrazu prezbrojilo na H145 a H145M je minimalna takze ine stroje ako variacie na B429 neocakavaj.
  Skrýt celý příspěvek

 • kisam
  17:14 31.07.2018

  To čo je za otázka? Veď ešte nič nekupujú. A keď chcú dva rezorty nakúpiť vrtuľníky rovnakej kategórie v cca rovnakom čase tak logicky budú hádam spolupracovať, no nie? Či polícia ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To čo je za otázka? Veď ešte nič nekupujú. A keď chcú dva rezorty nakúpiť vrtuľníky rovnakej kategórie v cca rovnakom čase tak logicky budú hádam spolupracovať, no nie? Či polícia si vyberie čo chce a armáda sa podľa toho prispôsobí?
  Skrýt celý příspěvek

 • Maco
  16:58 30.07.2018

  A aku mas istotu ze MINV nepojde do B429? Ak pojde do 429ky tak uz to nebude len jeden kus na ktory sa mozeme kludne vykaslat.

  A aku mas istotu ze MINV nepojde do B429? Ak pojde do 429ky tak uz to nebude len jeden kus na ktory sa mozeme kludne vykaslat.

 • kisam
  16:44 30.07.2018

  Niko: to by bola podľa môjho názoru škoda. H145M mi príde ako lepší stroj. A zdá sa, že bude v Európe aj o dosť rozšírenejší. Hforce je niečo čo Bell nevie ponúknuť, na B429 sa ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Niko: to by bola podľa môjho názoru škoda. H145M mi príde ako lepší stroj. A zdá sa, že bude v Európe aj o dosť rozšírenejší. Hforce je niečo čo Bell nevie ponúknuť, na B429 sa síce dajú nejaké závesy navešať (myslím že nejaká emirátska firma to robí?) ale podstatne obmedzujú vnútorný priestor. Aký je vlastne argument v prospech B429? Že už je na Slovensku zavedený? Čo má súkromná spoločnosť (ATE) nás nemusí zaujímať a polícia má jeden kus a aj to len kvôli korupcii. Kdesi som čítal že polícia má v dlhodobom horizonte záujem až o 8 kusov LUH a armáda o 9. Pri 17 kusoch sa na ten jeden Bell môžeme kľudne vykašlať.
  Skrýt celý příspěvek

 • mafky
  15:31 30.07.2018

  PavolR:
  Rakusania praveze riesia LUH.
  Bundesheer dnes pouziva 10 ks Kiow (tusim z roku 1976) a 22 ks Alouette 3 (tie su este starsie) a pred nedavnom im tusim jedna havarovala. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR:
  Rakusania praveze riesia LUH.
  Bundesheer dnes pouziva 10 ks Kiow (tusim z roku 1976) a 22 ks Alouette 3 (tie su este starsie) a pred nedavnom im tusim jedna havarovala.

  https://derstandard.at/2000076...

  Dokonca podla noveho nacelnika GS Bundesheeru by mali o novych LUH rozhodnut este tento rok

  https://www.nachrichten.at/nac...
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  15:21 30.07.2018

  Chlapi slovensko pojde takmer urcite cestou Bell-429. Maju ho zachranari, kupi ho policia a nasledne aj armada.

  Chlapi slovensko pojde takmer urcite cestou Bell-429. Maju ho zachranari, kupi ho policia a nasledne aj armada.

 • PavolR
  15:10 30.07.2018

  Rase:
  Aktuálne pochybujem, že Orbán kúpi americký stroj a dosť by ma prekvapilo, keby sme my kúpili európsky :-D. Rakúšania zasa majú momentálne k svojim BH nejaké Kiowy, tých ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase:
  Aktuálne pochybujem, že Orbán kúpi americký stroj a dosť by ma prekvapilo, keby sme my kúpili európsky :-D. Rakúšania zasa majú momentálne k svojim BH nejaké Kiowy, tých nákup vrtuľníkov tohoto typu zatiaľ nepáli.
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  14:59 30.07.2018

  Až na to, že Lucembursko teď objednalo 2 ks a dostanou je na koci 2019, nasazení plánují od 2020. Pokud si ještě objedná austrálie ...
  Bohušu tys byl dycky hloupý, když si mohl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Až na to, že Lucembursko teď objednalo 2 ks a dostanou je na koci 2019, nasazení plánují od 2020. Pokud si ještě objedná austrálie ...
  Bohušu tys byl dycky hloupý, když si mohl mět plyn zadarmo tak si nechtěl. Víš kolik by to stálo ..?
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  14:44 30.07.2018

  Mě se tenhle prcek začíná líbit čím dál víc - ideálně v kombinaci s Black Hawkem a ve větším počtu. Úplně nejlepší by bylo, pokud H145 dokoupili i slováci a Rakušané. Maďaři je už ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mě se tenhle prcek začíná líbit čím dál víc - ideálně v kombinaci s Black Hawkem a ve větším počtu. Úplně nejlepší by bylo, pokud H145 dokoupili i slováci a Rakušané. Maďaři je už pořizují a tak by jim stačilo jen přikoupit UH-60. U nás by se musely koupit oba typy. Výsledek by byl ale přínosný pro všechny státy (výhodnější provoz atd.)
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  14:36 30.07.2018

  Mimochodom, výcvikový priestor Bakony využíval Airbus už minulú jeseň pre testovanie kompletu HForce. Vtedy sa ešte zdalo, že sa nakúpia americké vrtulníky: ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mimochodom, výcvikový priestor Bakony využíval Airbus už minulú jeseň pre testovanie kompletu HForce. Vtedy sa ešte zdalo, že sa nakúpia americké vrtulníky:

  https://mno.hu/kulfold/az-airb...

  https://www.thalesgroup.com/en...
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  14:32 30.07.2018

  pokud si to dáme do souvislosti s tímto článkem (viz dole), tak bych se ani nedivil, kdyby i naše vláda (po vzoru Maďarů) z ničeho nic koupila minimálně 12 H145M. Je to nejlevnější ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pokud si to dáme do souvislosti s tímto článkem (viz dole), tak bych se ani nedivil, kdyby i naše vláda (po vzoru Maďarů) z ničeho nic koupila minimálně 12 H145M. Je to nejlevnější z uchazečů, MO si bude moc škrtnou jednu položku ze seznamu, vláda získá kladné body od voličů a i z pohledu zahraniční politiky státu, by to bylo jistě přínosné

  https://www.securitymagazin.cz...
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  14:08 30.07.2018

  Speaking to reporters in Hungary on 27 July, senior programme officials noted that the sale of 20 of the armed battlefield support helicopters to Hungary earlier in the year had ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Speaking to reporters in Hungary on 27 July, senior programme officials noted that the sale of 20 of the armed battlefield support helicopters to Hungary earlier in the year had acted as a catalyst for a series of demonstrations at the country’s Bakony Combat Training Center (BCTC), about 80 km southwest of Budapest.

  “We’re now on the third day of the Hungary demonstrations that will continue into next week,” senior H145M Programme Manager Mark Henning said, adding, “The team is very pleased with how things have gone so far.”

  As Henning noted, delegations from Brazil, the Czech Republic, Germany (already a recipient of 15 H145Ms for its KSK special forces), Hungary (20 H145M HForce helicopters on order for the air force), Iraq, and Kazakhstan have already attended demonstrations, , while Australia, Austria, Serbia (nine H145M HForce helicopters on order with the air force [six] and police [three]), and the United States are scheduled to arrive in the coming days.

  http://www.janes.com/article/8...
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  11:27 09.07.2018

  tak to je fakt dost bída, alespoň že protiminová je level 3. Ona to je taková neprodejná mašina, podobně jako Vega. Patrně jsem si ten maďarský zbrojní průmysl idealizoval a bude ...
  Zobrazit celý příspěvek

  tak to je fakt dost bída, alespoň že protiminová je level 3. Ona to je taková neprodejná mašina, podobně jako Vega. Patrně jsem si ten maďarský zbrojní průmysl idealizoval a bude super, pokud zvládnou vyrobit alespoň ten Enok
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  21:24 08.07.2018

  O Komondorovi viem, ale to je veľmi špecifické vozidlo, s minimálnou použiteľnosťou v bojových podmienkach - má iba stanag 1, takže skôr pre políciu alebo bezpečnostné firmy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  O Komondorovi viem, ale to je veľmi špecifické vozidlo, s minimálnou použiteľnosťou v bojových podmienkach - má iba stanag 1, takže skôr pre políciu alebo bezpečnostné firmy ...

  http://www.gammatech.hu/?mnuGr...
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  19:25 08.07.2018

  PavolR:
  V roce 2012 představila maďarská společnost Gamma Technical Corporation zajímavý MRAP - Komondor (s českými protiminovými sedačkami BOG-AMS-V). Pokud by tedy dostali ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR:
  V roce 2012 představila maďarská společnost Gamma Technical Corporation zajímavý MRAP - Komondor (s českými protiminovými sedačkami BOG-AMS-V). Pokud by tedy dostali impuls v podobě schopného partnera, určitě by zvládli i něco lepšího - víc svého. Dneska jsou moderní 8x8, tak něco jako Agilis, nebo víc opancéřované 4x4 by asi dokázali. Pokud odběhnu od těch němců, tak třeba obdobu k JAIS 6×6 atd.
  Když koukám na ten LAPV Enok, tak se mi začíná hodně líbit. Přeci jen hmotnost 5,4 t, STANAG level 2, cena 760 tis.dolarů za kus a osádka 2-6 je docela v pohodě i z pohledu AČR. Pro Maďary vlastně ideální (když mají fabriku Mercedesu).
  pokud jde o podotek že ani v Maďarsku není dost arbajtů je zajímavá - díky
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  18:53 08.07.2018

  Rase:
  A iba pre zaujímavosť - Maďarsko má stále väčší problém s nedostatkom pracovných síl. Už dokonca povolili pracovať aj dôchodcom, ktorých počet sa v nasledujúcich rokoch ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase:
  A iba pre zaujímavosť - Maďarsko má stále väčší problém s nedostatkom pracovných síl. Už dokonca povolili pracovať aj dôchodcom, ktorých počet sa v nasledujúcich rokoch drasticky zvýši. Orbán sa snaží vytvoriť lacnú montovňu (sľubuje vytvoriť ďalších 250k pracovných miest) z krajiny, v ktorej nemá kto montovať, lebo aj gastarbeiterovia z Rumunska, Srbska či Ukrajiny pôjdu radšej pracovať do krajín s vyššími platmi. :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  17:58 08.07.2018

  Rase:
  Ja pre začiatok tipujem maďarskú výrobu LAPV Enok. Jednak majú v krajine závod Mercedes a majú aj zavedené rôzne Mercedesy vrátane 223ks G 270 CDI (Wolf), z ktorých 11 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase:
  Ja pre začiatok tipujem maďarskú výrobu LAPV Enok. Jednak majú v krajine závod Mercedes a majú aj zavedené rôzne Mercedesy vrátane 223ks G 270 CDI (Wolf), z ktorých 11 dodatočne opancierovali pre potreby misií v Currus Zrt. (pancier mali z rozrezaných BRDM).
  Ako druhý variant predpokladám spoluprácu s KMW, najskôr 4x4 Dingo. Nie som si istý, či Maďarsko zvládne v krátkodobom horizonte niečo väčšie (povedzme Boxer)...
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  17:26 08.07.2018

  Pokud jde o zbrojní výrobu mezi Východní Evropou a Německem, tak s Rumuny nakopl Rheinmetall výrobu kolového bojového vozidla AGILIS 8x8 - prototyp má vzniknout do roku 2020. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud jde o zbrojní výrobu mezi Východní Evropou a Německem, tak s Rumuny nakopl Rheinmetall výrobu kolového bojového vozidla AGILIS 8x8 - prototyp má vzniknout do roku 2020. Rheinmetall plánuje vozidla Agilis zařadit do vlastní nabídky, mezi transportéry Fuchs 6×6 a Boxer 8×8. Pokud jde o Maďarsko, tak ideální by bylo, kdyby zde s Němci prohloubili výrobu rovněž kolových transportérů ale i náklaďáků. Na nové levné pásové BVP asi nemají maďaři prachy, ale kdo ví. Vlastně si tak říkám, že ideální by bylo, pokud by se v ČR vyráběla Puma a v Maďarsku Lynx. Tedy abysme my měli menší počet luxusních BVP a Maďaři by zase dokázali z Lynxe udělat opravdu levné "euro-BVP" pro chudší státy.
  Co si budeme povídat, cena práce v ČR není zrovna levná a hlavně nejsou lidi. V Maďarsku je práce levná, lidí je dost atd.

  Pokud jde o nákup H145M, tak to beru jako hodně pozitivní krok a myslím že jim můžeme závidět. Tyhle stroje ale můžeme koupit prakticky kdykoliv i my. V aktuálním tendru pro AČR by se měl koupit ale větší a nadupanější stroj, když už to trvá tak dlouho. Jelikož nemám rád Venom, tak bych byl pro UH-60 nebo AS565 Panther
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  17:19 08.07.2018

  Jenže tohle v našich podmínkách velice hypotetické kombo (V+V) znamená total US závislost i na US výzbroji.
  Na BH jsou Eurospike nebo Spike NLOS a širší paleta zbraní... dokoupit ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jenže tohle v našich podmínkách velice hypotetické kombo (V+V) znamená total US závislost i na US výzbroji.
  Na BH jsou Eurospike nebo Spike NLOS a širší paleta zbraní... dokoupit kit v nějakým levelu je pravděpodobnější, než dokupovat Vajpra. Hellfire i Sidewinder na Venomu se ukázal býti kachnou.

  Představa hbitého H-force prcka a ozbrojeného BH se schopností pálit mimo přímou viditelnost je úžasná. A to při zachování skvělých a velmi pružných transportních schopností (které budou pravděpodobně nejvíc využívané).
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  17:00 08.07.2018

  To je asi jediná zásadní výhoda UH-1 oproti UH-60. Protože jinak je "Blekhouk" jen o málo dražší (na pořízení i provoz, někdy to vychází dokonce naopak!), přičemž zvládne o poznání ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To je asi jediná zásadní výhoda UH-1 oproti UH-60. Protože jinak je "Blekhouk" jen o málo dražší (na pořízení i provoz, někdy to vychází dokonce naopak!), přičemž zvládne o poznání více a je velice rozšířený (taková F-16 mezi UH).
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  16:53 08.07.2018

  Tak na rovinu nejvyšší šance na bitevníky je v případě nákupu Venomu, kdy má AH stejné servisní a výcvikové zázemí jako UH, to a 85 procent schodných dílů logicky znamená, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak na rovinu nejvyšší šance na bitevníky je v případě nákupu Venomu, kdy má AH stejné servisní a výcvikové zázemí jako UH, to a 85 procent schodných dílů logicky znamená, že zavést AH k Venomu není zvlášť náročné i přes vyšší jednotkovou cenu AH. Vysoká jednotková cena za kus, ale není takový průser když nemusíte budovat a platit komplet zázemí pro jeden typ v počtu cca 12 strojů.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  16:40 08.07.2018

  V ryzí bitevní už ani nedoufám. Nicméně pokud jen dva typy transportních, tak výhodou UH-1 je, že má slušné "bitevní" schopnosti, které mají ještě narůst. Navíc by se teoreticky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V ryzí bitevní už ani nedoufám. Nicméně pokud jen dva typy transportních, tak výhodou UH-1 je, že má slušné "bitevní" schopnosti, které mají ještě narůst. Navíc by se teoreticky dal časem pořídit i ta Cobra. A k němu něco většího (H225M, NH90, CH-47).
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  16:21 08.07.2018

  Laci
  Ono jde asi o tohle nebo takového dojmu jsem od té doby co to sleduji nabyl:
  Mít například H145 a AW139 znamená, že máte dva typy co jsou dost blízko sebe hmotnostně i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Laci
  Ono jde asi o tohle nebo takového dojmu jsem od té doby co to sleduji nabyl:
  Mít například H145 a AW139 znamená, že máte dva typy co jsou dost blízko sebe hmotnostně i určením to samé bude platit o kombinaci UH60 a mi 171 š,
  Takže to vypadá že letectvo chce něco velikosti AW 139, který je schopen plnit i úkoly, které by plnil H145, a pak chce výhledově něco velikosti 171š např NH90 nebo caracal to jsou stroje které mohou plnit i úkoly o něco lehčích uh 60.
  Takže výhledově se asi počítá z dvoumi transportními/víceůčelovými typy a doufejme s ryzím bitevníkem;)
  Skrýt celý příspěvek

 • Laci
  15:53 08.07.2018

  Musim se přiznat, že ze začátku toho "výběhovýho řízení na víceúčelové vrtulníky", které mají nahradit Mi-35, jsem byl celkem pro všechny nabízené varianty, jen ne pro tento H145M ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Musim se přiznat, že ze začátku toho "výběhovýho řízení na víceúčelové vrtulníky", které mají nahradit Mi-35, jsem byl celkem pro všechny nabízené varianty, jen ne pro tento H145M a ten korejskej typ (to snad byl jen žert).
  Po týhle prezentaci H145M s komplexem HForce by se mi celkem líbila kombinace tohoto lehkého bitevního/podpůrného/"víceúčelového" vrtulníku s nějakým středním typem transportního/víceúčelového vrtulníku, jako např. (nejlépe) AW139M.
  Pro UH-1Y bych byl pouze tehdy, bylo by v plánu k nim pořídit AH-1Z, ale o tom si asi můžeme nechat zajít chuť, stejně jako ještě zřejmě větší sci-fi - Tiger HAD + NH90 TTH.
  Skrýt celý příspěvek

 • Starlight
  16:23 07.07.2018

  @KOLT

  V Aeru se vyrábí jen opravdu velmi malá část draku UH-60M a S-70i. Je to jen skořepina pilotního kokpitu a to je ještě hlavní kompozitové díly do této sestavy dodávají ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @KOLT

  V Aeru se vyrábí jen opravdu velmi malá část draku UH-60M a S-70i. Je to jen skořepina pilotního kokpitu a to je ještě hlavní kompozitové díly do této sestavy dodávají zahraniční subdodavatelé.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  13:29 07.07.2018

  Navíc ten UH-60 se vyrábí u nás...

  Navíc ten UH-60 se vyrábí u nás...

 • Nesher
  12:05 07.07.2018

  skelet, Kolt
  Proboha jen to ne, Gluszec, ostatně jako všechny varianty Sokola, je podmotorovaný, morálně zastaralý (založený na původním návrhu od MILa) stroj, který nechce ani ...
  Zobrazit celý příspěvek

  skelet, Kolt
  Proboha jen to ne, Gluszec, ostatně jako všechny varianty Sokola, je podmotorovaný, morálně zastaralý (založený na původním návrhu od MILa) stroj, který nechce ani WP. O tom jaké pálky si Poláci účtují za podporu a GO se po zkušenostech se Sokoly asi nemusíme bavit.
  Ostatně i ten "polský" Blackhawk by by omyl, mezi UH 60m, který koupili Slováci a S 70i, který se vyrábí v PZL je celkem zásadní rozdíl.
  Skrýt celý příspěvek

 • Starlight
  14:10 06.07.2018

  @TF_HU

  Datum: 04.07.2018 Čas: 11:40 „...řízená neřízená, laserem naváděná...podle mě to asi napsal úřeník a ne voják, možná voják od zelených...a ne od vzdušek.“

  Mohu se ze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @TF_HU

  Datum: 04.07.2018 Čas: 11:40 „...řízená neřízená, laserem naváděná...podle mě to asi napsal úřeník a ne voják, možná voják od zelených...a ne od vzdušek.“

  Mohu se ze zvědavosti laskavě zeptat, jak by jsi termíny jako „Raketová výzbroj: Protizemní řízené střely, neřízené rakety a laserem naváděné raket“ správně terminologicky pojmenoval?

  Podle mne jsou naprosto správně. Ano, vycházejí z moderních anglických termínů, a ve světě s tím nikdo nemá problém. Ano, v rámci naších vzdušných sil by toto nikdo z vrtulníkové základny Přerov/Náměšť asi takto nenapsal. A naopak na základně taktického letectva Čáslavi jsou toto běžně používané termíny. Což bude asi dáno původem techniky, které různé základny používají.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  00:30 06.07.2018

  Clanek:
  Ich najsúkromnejším záujmom je, obohacovať sa na eurofondoch, k čomu potrebujú, aby Merkelová držala nad nimi ochrannú ruku tak, ako doteraz a ďalej aby mali tému, ktorou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Clanek:
  Ich najsúkromnejším záujmom je, obohacovať sa na eurofondoch, k čomu potrebujú, aby Merkelová držala nad nimi ochrannú ruku tak, ako doteraz a ďalej aby mali tému, ktorou nahradia migrantov a Sorosa, keď sa to už veľmi omrzí. Na toto boli aj doteraz ochotní obetovať obrovské sumy peňazí a nebolo takého nemeckého hospodárskeho záujmu, ktorému by Orbán nešiel v ústrety - preto Maďarsku dlho nič za likvidáciu právneho štátu nehrozilo, kým na Poľsko si EU okamžite zasadla. Som ochotný uveriť, že Orbán nebude váhať nalievať peniaze do budovania imidžu regionálnej mocnosti, lebo keď niet chleba, treba pre plebs poriadať hry.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  21:32 05.07.2018

  Nemeckym i jinym firmam jde jen a jen o zisk, nic jineho. Nejaka spoluprace je jen prostredek k dosazeni toho zisku, ne cil samotny. A pokud Nemecka firma uvidi ze z HU dostane ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nemeckym i jinym firmam jde jen a jen o zisk, nic jineho. Nejaka spoluprace je jen prostredek k dosazeni toho zisku, ne cil samotny. A pokud Nemecka firma uvidi ze z HU dostane penizku vic (nemyslim si), pak ano, je i ceska domaci vyroba pumy v ohrozeni. Na druhou stranu se ani Nemci nebudou chtit obrat o jeden z dvou trhu, kdyz idealni stav je ziskat oba => CR jako prumyslovejsi smontuje vic, Madarsko jako "zly hoch EU" se jako s odpustkem spokoji s min => spokojeni budou oba, resp. vsichni tri.

  Kazdopadne toto realne nevidim, madari jsou ve svych planech jeste ve vetsim skluzu nez CR a SR a to uz je co rict. Ekonomika neroste zadnym zazracnym tempem, u moci vlada, ktera jako prvni resi svoje soukrome zajmy (to maji spolecne s CR i SR) a nejaka armada pak... co tam koho po tom.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  21:12 05.07.2018

  PavolIR
  Předně diky za doplnění mých vědomostí. Jestli mají mech brigády postaveny na BTRku tak mají sakra co modernizovat. Ohledně těch Pum, tam nebezpečí, že nás při nákupu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolIR
  Předně diky za doplnění mých vědomostí. Jestli mají mech brigády postaveny na BTRku tak mají sakra co modernizovat. Ohledně těch Pum, tam nebezpečí, že nás při nákupu predeženou asi je, ale přeci jen si myslím že Němci vydí vyšší potenciál na průmyslovou spolupráci v ČR,ano levná montáž je přitažlivá, ale z toho co je prezentováno jsem pochopil že německým firmám jde o spolupráci ne jen montovnu.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  21:02 05.07.2018

  Jara:
  Maďarsko je vzhľadom na cenu pracovnej sily a korporátnu daň (iba 9%) montážnym daňovým rajom, preto tam necháva aj CZUB vyrábať Breny pre AČR. Maximalizácia zisku, možnosť ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara:
  Maďarsko je vzhľadom na cenu pracovnej sily a korporátnu daň (iba 9%) montážnym daňovým rajom, preto tam necháva aj CZUB vyrábať Breny pre AČR. Maximalizácia zisku, možnosť ponúkať produkt o dosť lacnejšie. Tak pozor, aby vám nakoniec Maďari nevyfúkli výrobu Pumy. ;-p
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  20:47 05.07.2018

  oprava: 2007 a samozrejme BTR-80/80A :-)

  oprava: 2007 a samozrejme BTR-80/80A :-)

 • PavolR
  20:41 05.07.2018

  Jara:
  Neviem, či ostatné štáty vôbec sú informované o maďarských plánoch ohľadom tej divízie, obzvlášť Slovínsko a Chorvátsko si viem iba ťažko predstaviť spolu, vzhľadom na ich ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara:
  Neviem, či ostatné štáty vôbec sú informované o maďarských plánoch ohľadom tej divízie, obzvlášť Slovínsko a Chorvátsko si viem iba ťažko predstaviť spolu, vzhľadom na ich územné spory.

  Od roku 2008, kedy vyradili BMP-1, sú maďarské mechanizované brigády postavené na BRT-80/80A, ako dočasnej nahrade do nákupu novej techniky, len sa tá dočasnosť akosi naťahuje.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  20:28 05.07.2018

  Jediná zbrojní výroba v Maďarsku je to co tam buduje CZUB ne? Jo a pak ty jejich military trucky Rába.
  Ani nevím co mají vlastňe ve výzbroji jejich mech brigády, bvp 1,2??

  Jediná zbrojní výroba v Maďarsku je to co tam buduje CZUB ne? Jo a pak ty jejich military trucky Rába.
  Ani nevím co mají vlastňe ve výzbroji jejich mech brigády, bvp 1,2??

 • Jara
  20:23 05.07.2018

  Slováci v divizi pod velením Maďarů :)) nechcete obnovit Československo ? :D

  .....
  Moc by mě zajímalo o jakou pozemní techniku půjde

  Slováci v divizi pod velením Maďarů :)) nechcete obnovit Československo ? :D

  .....
  Moc by mě zajímalo o jakou pozemní techniku půjde

 • PavolR
  20:17 05.07.2018

  Na základe dnešného stretnutia Orbán-Merkelová predpokladám, že najbližšie nakúpia Maďari nejakú vojenskú techniku z Nemecka. vyvodzujem to z toho, že bola reč o spoločnej ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Na základe dnešného stretnutia Orbán-Merkelová predpokladám, že najbližšie nakúpia Maďari nejakú vojenskú techniku z Nemecka. vyvodzujem to z toho, že bola reč o spoločnej európskej armáde a potrebe zjednocovania armádnych systémov ako aj z prehlásenia, že do roka 2024 zosilnie spolupráca medzi nemeckým a maďarským vojenským priemyslom (pričom ale Maďarsko vojenský priemysel takmer ani nemá). Videl by som za tým nákup nejakej pozemnej techniky s presunom výrobných kapacít.
  http://hvg.hu/itthon/20180705_...

  Reč bola tiež o tom, že Orbán by chcel v Maďarsku veliteľstvo divízie NATO, pričom by išlo o spoločnú Slovensko-Maďarsko-Chorvátsko-Slovínsku divíziu a vo veci jej zriadenia sa uchádza o podporu Nemecka.
  http://www.boon.hu/orban-berli...
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  16:18 05.07.2018

  Nesher: problém není ani tak v tom, že by se nedostávalo lidí s elektrotechnickým vzděláním, ale to, že takového člověka do Strakonic nedostanete, když ten jedinec pochází ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesher: problém není ani tak v tom, že by se nedostávalo lidí s elektrotechnickým vzděláním, ale to, že takového člověka do Strakonic nedostanete, když ten jedinec pochází například z východu republiky, tak raději půjde blbnout do lesa s Brenem, než dojíždět do Strakonic.
  Rekrutace prostě nezačne správně fungovat s tím, že ochotnický herec někomu dá generálskou hodnost :-D
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  16:15 05.07.2018

  Jara: to snad nemyslíte vážně, když píšete o odkladišti nepotřebných lidí?!!! Měli bychom děkovat za každou duši, která je ochotna do tohoto koutu republiky (skoro mimo civilizaci) ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara: to snad nemyslíte vážně, když píšete o odkladišti nepotřebných lidí?!!! Měli bychom děkovat za každou duši, která je ochotna do tohoto koutu republiky (skoro mimo civilizaci) dojíždět a sloužit tam. Obdobně jsou na tom dělostřelci z Jinců. Stačí se podívat na mapu, kde jsou Strakonice.
  Vojsková PVO vznikat nemusí, ty systémy, které tam máme u ní už sloužily.
  Obávám se, že ani vybavení novou technikou problém s lidmi nevyřeší, prostě tu není ochota se stěhovat s rodinou za prací tolik než jinde ve světě.
  Ale toto vše je zase jen problém těch k*k*tů, kteří takové dislokace pro tyto jednotky vybraly. Jak dělostřelci, tak jednotky PVO PV měly i lepší dislokace více mezi civilizací.
  PVO utrpěla nejvíce zrušením útvarů PVOS, ze kterých odešlo velké množství vycvičených a vzdělaných lidí díky zrušení kapacit objektové PVO. Prostě přednost dostalo angažování se v zahraničních misích.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  15:19 05.07.2018

  Jara
  To by znamenalo armádu někde o kolo 40 tis. lidí, tolik jich prostě neseženete. A znovu opakuji, elektro specialistů, leteckých mechaniků a podobných profesí je už teď na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara
  To by znamenalo armádu někde o kolo 40 tis. lidí, tolik jich prostě neseženete. A znovu opakuji, elektro specialistů, leteckých mechaniků a podobných profesí je už teď na trhu nedostatek. I když lidem nabídnete moderní techniku, tak většina vždy dá přednost pohodlnějšímu a lépe placenému civilnímu zaměstnání, prostě většina lidí se chová racionálně a hlasuje peněženkou. To není problém jen AČR, ale všech armád západních zemí. Jediný způsob jak sehnat personál je zavést zpět povinnou vojnu. Nicméně se obávám, že ten personál by kvalitou zrovna neoplýval.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  14:36 05.07.2018

  Nesher
  Posádka ve Strakonicích je ted vlastně takové odkladiště nepotřebných. Za prve by měla vzniknout vojsková PVO, která by se nechala snadno transformovat ze strakonickeho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesher
  Posádka ve Strakonicích je ted vlastně takové odkladiště nepotřebných. Za prve by měla vzniknout vojsková PVO, která by se nechala snadno transformovat ze strakonickeho útvaru tím že jeho prapory přiřadí pod mech. Brigady tím by to pro strakonické mohlo být daleko zajímavější povolání. Za druhé tady mluvím o vzniku opravdové PVO na obranu státu vybavené prostředky jako Patrion, sampt, nebo david’s sling o špičkových radarech nemluvě, tím by se zvedla obranyschopnost opravdu razantně nehledě na to že by tyto útvary získali punc “elitní” a práce s takovými technologiemi by mohla nějaké ty vzdělané lidi přitáhnout
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  14:20 05.07.2018

  Jára
  Vy v tom svém svatém nadšení nevidíte nebo nechce vidět jeden velmi důležitý faktor, a to že by to vaše posílené letectvo a PVO by pravděpodobně neměl kdo obsluhovat. Tyto ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jára
  Vy v tom svém svatém nadšení nevidíte nebo nechce vidět jeden velmi důležitý faktor, a to že by to vaše posílené letectvo a PVO by pravděpodobně neměl kdo obsluhovat. Tyto velmi sofistikované systémy vyžadují obsluhu se specifickým vzděláním, kterého se na pracovním trhu obecně nedostává (a nemyslím tím zrovna piloty, to by byl ještě ten nejmenší problém). A vzhledem k tomu, že většina lidí se prostě vojáky stát nechce a i ti co by zájem měli budou vždy nutně zvažovat zda jim v soukromém sektoru nebude lépe, tak se obávám, že bychom jen vyhazovali peníze. To, že jedním z nejméně personálně naplněných útvarů je právě PL pluk ve Strakonicích jen potvrzuje, že mám pravdu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  13:48 05.07.2018

  Kolt
  Doufejme;) jen mi v té nové koncepci stále chybí něco co naši obranyschopnost zvýší, samozřejmě nákupy jako nová bvp jsou také nutné a na 100 procent je schvaluji, ale to už ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kolt
  Doufejme;) jen mi v té nové koncepci stále chybí něco co naši obranyschopnost zvýší, samozřejmě nákupy jako nová bvp jsou také nutné a na 100 procent je schvaluji, ale to už se opakuji. Kdyby se plánovalo posílení letectva a PVO neřekl bych ani slovo;)
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  13:36 05.07.2018

  flanker.jirka, já mám právě dojem, že Herka je prostě "málo ambiciózní" ;-) Chtěl bych, aby AČR měla možnost dovézt si někam i ta BVP. A k tomu potřebujeme odpovídající letadlo, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  flanker.jirka, já mám právě dojem, že Herka je prostě "málo ambiciózní" ;-) Chtěl bych, aby AČR měla možnost dovézt si někam i ta BVP. A k tomu potřebujeme odpovídající letadlo, tedy A400M nebo C-2. Ale na mém přání samozřejmě nezáleží :-) Každopádně má pravdu Jara, že máme důležitější věci, které potřebují urgentní řešení...
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  13:34 05.07.2018

  Jara, ale tohle všechno je fakt otázka politické representace, nikoliv armády. Asi kdyby byl náčelníkem GŠ Petr Pavel místo Bečváře, tlačil by na Stropnického víc, ať se nákupy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara, ale tohle všechno je fakt otázka politické representace, nikoliv armády. Asi kdyby byl náčelníkem GŠ Petr Pavel místo Bečváře, tlačil by na Stropnického víc, ať se nákupy pohnou. Zázraky by ale ani on nedokázal udělat. A zrovinka Opatu bych nepodezíral z toho, že vymetá mejdany ;-) Naopak jasně deklaroval, že na spoustu akcí bude posílat jiné lidi z GŠ, protože odmítá být věčně na nějaké společenské akci místo práce...

  Hlavně, jak psal skelet, ještě před pěti lety bylo jakékoliv navyšování rozpočtu AČR naprosto nepředstavitelné. Teprve s Krymem, Trumpem a konjunkturou přišla ochota začít do armády investovat. Stropnický dost prošustroval čas i peníze, situace po volbách tomu taky nepomohla a Šlechtová to úplně dorazila (byť do značné míry asi z dobrých důvodů). Každopádně jí patří dík aspoň za to, že na místo NGŠ dosadila právě Opatu, protože vcelku věřím, že je schopný aspoň trochu ten zatuchlý rybník rozhýbat...
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  13:30 05.07.2018

  @Jara
  Ty pocty co pisete jsou naprosta utopie. To jsou cisla, ktere zvlada zivit Polsko, tezko cekat od ekonomicky 2,5-3x slabsi CR, ze se dostane na podobna cisla. A to PL uvadim ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Jara
  Ty pocty co pisete jsou naprosta utopie. To jsou cisla, ktere zvlada zivit Polsko, tezko cekat od ekonomicky 2,5-3x slabsi CR, ze se dostane na podobna cisla. A to PL uvadim i proto, ze je to jedna svetla vyjimka co na svou bezpecnost vazne mysli a prostredky i jinak nez jen pusou na obranu skutecne vyhrazuje.
  Pokud se CR povede navysit pocet nadzvuku na 2 letky, a jeste si pomuze kvalitativne (z gripenu C/D min. na F-16V nebo lepe Gripen E/F) tak to bude na velikost a ekonomickou silu tak akorat. Vic nez samotny pocet stroju bych se zamyslel nad velikosti vycvicenosti a vybavenim zaloh, nad vyzbroji pesaka, nad obrnenci atd. Oblasti, kde se za stejne nebo mensi penize da poridit mnohem vic a toho pro oblast zeme mnohem dulezitejsiho.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  13:26 05.07.2018

  btw. a i kdyby se armáda vzepřela Bílé knize, tak by se stalo co? Rozpočet by se jim stejně snížil. Ještě donedávna byli vojáci rádi za to, že vyfasovali ponožky.

  btw. a i kdyby se armáda vzepřela Bílé knize, tak by se stalo co? Rozpočet by se jim stejně snížil. Ještě donedávna byli vojáci rádi za to, že vyfasovali ponožky.

 • skelet
  13:25 05.07.2018

  Vzepřít se armáda může jen tam, kde má politickou podporu. V ČR armáda politickou podporu (čti podporu občanů) nemá

  Vzepřít se armáda může jen tam, kde má politickou podporu. V ČR armáda politickou podporu (čti podporu občanů) nemá

 • Jara
  13:14 05.07.2018

  Skelet
  Ano a to už by se nechalo označit jako vlastizrada a zaznamenal jste před těmi cca pěti lety nějaké negativní vyjádření zástupců armády ? ( myslím vysloveně veřejný odpor ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Skelet
  Ano a to už by se nechalo označit jako vlastizrada a zaznamenal jste před těmi cca pěti lety nějaké negativní vyjádření zástupců armády ? ( myslím vysloveně veřejný odpor proti de facto zrušení armády ) To je ten důvod mé nedůvěry v GŠ.....
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  12:11 05.07.2018

  Jara: uvědomuješ si, že ještě před pěti lety bylo (politiky) plánováno ještě větší seškrtání vojenských schopností AČR?

  Jara: uvědomuješ si, že ještě před pěti lety bylo (politiky) plánováno ještě větší seškrtání vojenských schopností AČR?

 • Jara
  11:49 05.07.2018

  Ano politici samozřejmě nesou svoji vinu na stavu AČR, a když se vrátím k “aktuálním” plánům ...přezbrojit 7.mb,nákup děl 155, radary, to už mělo být dávno, ale stále tam chybí to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ano politici samozřejmě nesou svoji vinu na stavu AČR, a když se vrátím k “aktuálním” plánům ...přezbrojit 7.mb,nákup děl 155, radary, to už mělo být dávno, ale stále tam chybí to zvýšení obranyschopnosti... tu nejvíce ovlivňuje letectvo a PVO bez těchto věci je naše země vystavena na milost a budoucí drahé vybavení pozemního vojska by mohlo posloužit jako drahé cvičné cíle
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  11:24 05.07.2018

  Na obranu GŠ AČR a AČR celkově.. těžko se něco tvoří (udržuje), když Vám politici neustále mění rozpočet a priority.

  Na obranu GŠ AČR a AČR celkově.. těžko se něco tvoří (udržuje), když Vám politici neustále mění rozpočet a priority.

 • Jara
  11:18 05.07.2018

  Jura99
  Plány našeho GŠ mne už dlouho nechávají chladným, jsou k ničemu, koncepce se předělávají každý rok a naše armáda není schopná bránit území ČR .... hlavně že pořád slýcháme ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99
  Plány našeho GŠ mne už dlouho nechávají chladným, jsou k ničemu, koncepce se předělávají každý rok a naše armáda není schopná bránit území ČR .... hlavně že pořád slýcháme jak pracují od nevidím do nevidím.....myslým, že do té pracovní doby zahrnují i různé společenské akce a večírky zbrojních společností a po každém takovém večírku přijde nápad něco koupit viz. Vrtulníky .
  Pravdou,ale bohužel je že AČR postrádá jakoukoli koncepci umožňující obranu ČR a důstojné plnění závazků už dvacet let.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  11:07 05.07.2018

  Při 2% HDP si můžem dovolit leccos i v počtu kolem cca 40 kusů nebo kolik letounů dá 4až 5 letek.... měla by to být společně s PVO absolutní priprita.
  Diky za názory možností je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Při 2% HDP si můžem dovolit leccos i v počtu kolem cca 40 kusů nebo kolik letounů dá 4až 5 letek.... měla by to být společně s PVO absolutní priprita.
  Diky za názory možností je spousta jak je vidět od Gripen přes F16...C,D ,E,F Viper...a tak :))
  Vyhnul bych se F35 jednak kvůli vazbám programu F35 na odporné Turecko, které by jsme v zájmu bezpečí Evropy měli vymazat z mapy a za druhé bych se raději soustředil na program evropského stíhače budoucnosti při závazku odběru min 40 kusů by nám Francouzi s Němci nějaký podíl na vývoji a výrobě ponechali, samozřejmě za předpokladu investic do vývoje ze strany ČR což by ale dle mého byly smysluplně utracené státní peníze ....
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  10:35 05.07.2018

  Jura99: tipnu si, že odkoupíme "naše" C/D + dokoupíme nějaké C/D z výzbroje Švédského letectva. A pokud nebude premiér a ministr obrany té vlády naprosto tupý, tak ze Švédů budeme ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99: tipnu si, že odkoupíme "naše" C/D + dokoupíme nějaké C/D z výzbroje Švédského letectva. A pokud nebude premiér a ministr obrany té vlády naprosto tupý, tak ze Švédů budeme moct vytlouct ledasco.
  Výhodou bude, že v té době bude "přetlak" na trhu. Nadbytečné Gripeny C/D, vyřazované F-16C/D USAF, do toho nové F-16V, F-35, Gripen NG etc.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  10:27 05.07.2018

  Kfir? Čína by nám mohla ještě prodat nějaké F-7MF.

  V plánech z roku 1993 byl plánováno toto:
  provoz 108 bojových letounů, z toho 36 nadzvukových
  provoz 3letounů kategorie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kfir? Čína by nám mohla ještě prodat nějaké F-7MF.

  V plánech z roku 1993 byl plánováno toto:
  provoz 108 bojových letounů, z toho 36 nadzvukových
  provoz 3letounů kategorie C-130
  provoz 12 dopravních letounů menší kategorie.

  ČSSR v době svého rozmachu potřebovalo pro svůj provoz DVA letouny Antonov An-12, které byly vyřazeny v devadesátých letech.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  10:27 05.07.2018

  flanker.jirka: ciste teoreticky, 14 gripenu C/D nas stoji 1.7mld. rocne. K tomu mzdy a rezie a letiste. Armada ma ve zvyku vracet do rozpoctu 4mld. rocne, takze dalsich 14ks by se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  flanker.jirka: ciste teoreticky, 14 gripenu C/D nas stoji 1.7mld. rocne. K tomu mzdy a rezie a letiste. Armada ma ve zvyku vracet do rozpoctu 4mld. rocne, takze dalsich 14ks by se uzivilo. Samozrejme me nechytejte za slovo, ze pronajem uz Svedi nechteji (Slovakum) a C/D konci. Aktualni plany NGŠ jsou fajn, ale pomerne malo ambiciozni. Chybi treba zamer co se stihackama, aby se to zase neresilo v posledni rok pronajmu (vsadim boty ze bude).
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  10:12 05.07.2018

  Jara: zajímalo by mne vaše představa o tom, jaký typ stíhaček ve vámi udávaném počtu by AČR měla ekonomicky živit? :-D Osobně bych viděl reálně nějaké FA 50 z Koree nebo KFIR block ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara: zajímalo by mne vaše představa o tom, jaký typ stíhaček ve vámi udávaném počtu by AČR měla ekonomicky živit? :-D Osobně bych viděl reálně nějaké FA 50 z Koree nebo KFIR block 60 (dřívější označení Nesher). Zbytek letadel má buď velmi vysokou pořizovací cenu nebo drahou letovou hodinu a nebo obojí, i nové Gripeny E/F budou hodně drahé.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  10:07 05.07.2018

  Jara: je to o politických prioritách, zda se více zalíbit mocipánům ze zahraničí a nebo přiznat barvu a začít něco dělat pro vlastní národ. Ostatně, uvidíme 28 října, kolik ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara: je to o politických prioritách, zda se více zalíbit mocipánům ze zahraničí a nebo přiznat barvu a začít něco dělat pro vlastní národ. Ostatně, uvidíme 28 října, kolik alegorických vozů ještě armádě zbylo.
  Transportní kapacity potřebujeme tak jako tak a tím nemyslím přepravu koní do Mongolska.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  09:00 05.07.2018

  Flanker. Jirka
  Ano peněz je dost, ale měli by se v prvé řadě využít na nákup stíhaček a PVO, která je schopna i protiraketové obrany. Mít transportní kapacity je dobré pro podporu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Flanker. Jirka
  Ano peněz je dost, ale měli by se v prvé řadě využít na nákup stíhaček a PVO, která je schopna i protiraketové obrany. Mít transportní kapacity je dobré pro podporu misí což je také důležitý úkol, ve srovnání s obranou země dle mého však druhořadý.
  Nechápu jak je možné, vzhledem k bezpečnostní situaci a strategické poloze naši země plánovat nákup transportních letounů a mít 12 stíhaček na jednom letišti a žádnou PVO a plánuje se nákup pouze SHORAD( to je vlastně tak max pro vojskovou PVO,tu vlastně máme akorát nevím proč se ze strakonických neudělají dva prapory a nepřiřadí se k brigádách)to je pro obranu země dost nedostačující .....
  Až budem mít “opravdové” letectvo o 40-50 stíhacích letounech samozřejmě plné vyzbrojených a vicevrstvou PVO schopné protiraketové obrany(nejen vojskovou s RBS), můžem začít řešit transportní kapacity.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  00:20 05.07.2018

  KOLT: je pravda, že poznámku o ceně jste dával do závorky, co se týká kapacit a schopnosti, tak to už tu popisujete vyšší kategorii letadel, v případě A 400M.
  Finančně je peněz ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT: je pravda, že poznámku o ceně jste dával do závorky, co se týká kapacit a schopnosti, tak to už tu popisujete vyšší kategorii letadel, v případě A 400M.
  Finančně je peněz relativně dost, staci chtít.
  Když vidím problémy KC 390, které vyvrcholily nehodou 5.5.2018, tak si netroufal ani odhadnout, kdy první zákazník to ero uvidí.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  21:19 04.07.2018

  Stran uživatelů – oni často mají právě i větší letadla, takže Herku mají na to, na co my máme CASA :-)

  Stran uživatelů – oni často mají právě i větší letadla, takže Herku mají na to, na co my máme CASA :-)

 • KOLT
  21:17 04.07.2018

  flanker.jirka, já netvrdil, že mi vadí cena. Mně vadí, že je Herka ouzká a hlavně nízká, takže do ní nedáte nic většího. KC390, C-2 i A400M jsou v tomto ohledu vhodnější. Jasně, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  flanker.jirka, já netvrdil, že mi vadí cena. Mně vadí, že je Herka ouzká a hlavně nízká, takže do ní nedáte nic většího. KC390, C-2 i A400M jsou v tomto ohledu vhodnější. Jasně, SuperHerka ve versi C-130J-30 zase má výhodu, že má nejdelší ložnou plochu, takže když máte lehká vozidla, máte vcelku slušnou šanci tam dát o jedno víc (nebo ještě třeba paletu). V tomhle jednoznačně prohrává C-2, respektive klasická C-130J. Museli bychom si definovat, co je hlavní účel toho letadla, tedy jestli upřednostníme délku před šířkou či naopak. A samozřejmě jakou požadujeme nosnost. C-2 a A400M mají tu výhodu, že dokáží bez problémů převézt Pandura včetně jakékoliv zbraňové instalace, očesané by teoreticky dokázaly převézt dva. Navíc dokáží převézt i případné nové pásové BVP. KC390 v pohodě zvládne Pandura, BVP už ne. C-130J bude mít problém i s Pandurem...
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  19:58 04.07.2018

  flanker.jirka: Herky můžeme mít hned, ale problém je, že v době kdy na ně budeme mít peníze, tak budemek dispozici KC390 apod. A pak už bude lepší ta KC390.

  flanker.jirka: Herky můžeme mít hned, ale problém je, že v době kdy na ně budeme mít peníze, tak budemek dispozici KC390 apod. A pak už bude lepší ta KC390.

 • flanker.jirka
  19:49 04.07.2018

  KOLT: proč vám vadí cena herkulesů oproti jiným strojům a nevadí vám to u vrtulníků, které chce armáda pořídit?

  KOLT: proč vám vadí cena herkulesů oproti jiným strojům a nevadí vám to u vrtulníků, které chce armáda pořídit?

 • flanker.jirka
  19:47 04.07.2018

  KOLT: to napište všem uživatelům herkulesů, že používají letadlo s malým průřezem :-) ať to vyhodí do šrotu
  Většinou to co nemá průřez na C 130 bývá ve výsledku i těžší než ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT: to napište všem uživatelům herkulesů, že používají letadlo s malým průřezem :-) ať to vyhodí do šrotu
  Většinou to co nemá průřez na C 130 bývá ve výsledku i těžší než nosnost herky.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  19:26 04.07.2018

  flanker.jirka, většinu vám zodpověděl Nesher. Já bych možná jen doplnil, že SuperHerka je skvělý stroj, ale má jednu mouchu (tedy krom ceny...) – má malý průřez nákladového ...
  Zobrazit celý příspěvek

  flanker.jirka, většinu vám zodpověděl Nesher. Já bych možná jen doplnil, že SuperHerka je skvělý stroj, ale má jednu mouchu (tedy krom ceny...) – má malý průřez nákladového prostoru. Unese poměrně hodně (byť o poznání méně než KC390), ale nevejde se do ní žádná větší technika, protože tam prostě nevjede. V tomto ohledu je na tom KC390 podstatně lépe, o A400M raději nemluvě. A kdyby byl problém s KC390 a z nějakého důvodu (třeba ceny) jsme nechtěli A400M, stále je v záloze C-2 Kawasaki, které unese jen o málo méně než Airbus, zato je o poznání levnější (samozřejmě posuzuji jen podle zveřejněných čísel). Podle mě je vůbec nejvíc nejlepčí ;-) Ale chápu, že v Aeru to vidí jinak.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  19:07 04.07.2018

  Luky, já bych taky byl pro pořízení UH-60 (zhruba těch 10, ale klidně i jen 8), k nim pak zhruba stejný počet H145M. Po vyřazení Sokolů by se dokoupil potřebný počet H145M k jejich ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky, já bych taky byl pro pořízení UH-60 (zhruba těch 10, ale klidně i jen 8), k nim pak zhruba stejný počet H145M. Po vyřazení Sokolů by se dokoupil potřebný počet H145M k jejich náhradě. A po vyřazení Mi-171 by se nakoupily Ch-47 nebo NH-90 nebo H225 nebo prostě něco skutečně velkého. Na bitevníky bych klidně rezignoval, část jejich práce by odvedly ozbrojené verse (L)UH, část Alky. Stejně jsou Mi-24 v současné době tak operačně omezené, že nějaká "ztráta schopností" moc nehrozí.

  Problém je, že by to znamenalo buď v tuhle chvíli koupit jen menší množství skutečných LUH (tedy snížit požadavky na kapacitu) nebo UH-60, což by se ale zase blbě vysvětlovalo, protože jsou blízko Mi-171. A zakrátko by se zaváděl další typ, a pak další... Je otázkou, zda AČR nemá spočítané, že na tenhle "třístrojový" koncept prostě nebude mít finance, takže si místo LUH-UH-CH bude chtít pořídit jen jeden typ na rozhraní LUH/UH a druhý na rozhraní UH/CH. Tu dlouhodobou koncepci prostě neznám, čili nemohu soudit. Pokud se ale v budoucnu počítá jen se dvěma modely, tak radši ať jsou to oba skutečně vojenské stroje... Výhoda UH-1Y pak spočívá v tom, že bychom v případě touhy a financí měli vcelku snadný přístup k bitevním vrtulníkům. Jinak radši ty BH.

  Na hlídání hranic můžeme dokoupit Belly policii, vyjde to levněji a dává to větší logiku.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  18:55 04.07.2018

  Flanker
  Ohledně KC 390, porodní bolesti, koukněte na A 400. Embraer už začal s výrobou prvních letadel při brazilské letectví a Portugalsko by mělo podepsat smlouvu ještě letos. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Flanker
  Ohledně KC 390, porodní bolesti, koukněte na A 400. Embraer už začal s výrobou prvních letadel při brazilské letectví a Portugalsko by mělo podepsat smlouvu ještě letos. Takže někdy po roce 2025 ( do té doby není nákup tohoto typu letadel v plánu), bych o dostupnost neměl strach.

  K té Itálii, ty důvody jsou v zásadě dva. AW 139 je ideální pro SAR a podobné úkoly (žádný z uživatelů ho nepoužívá k úkolům, které předpokládá AČR), takže by AČR byla průkopníkem nové a dost možná i slepé uličky.
  A za druhé a hlavně, Itálie rozhodně není stát, který by mohl garantovat současné uspořádání světa, které je pro nás vcelku výhodné. Takže z hlediska českých zahraničně-politických zájmů není zase tak moc zajímavá.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  18:45 04.07.2018

  Už je známa cena kontraktu: 100 miliard forintov. Ale nie je zrejmé, s akým pri tom počítajú kurzom, keďže forint v posledných dňoch dosť prepadol.
  V cene je okrem náhradných ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Už je známa cena kontraktu: 100 miliard forintov. Ale nie je zrejmé, s akým pri tom počítajú kurzom, keďže forint v posledných dňoch dosť prepadol.
  V cene je okrem náhradných súčiastok i výcvik 50 pilotov a výuka pozemného personálu.
  https://24.hu/kozelet/2018/07/...
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  15:56 04.07.2018

  Nesher, KOLT: pokud se budete bavit o politickém aspektu pořizování techniky, tak proč nepořídit z politických důvodů mašiny ze země EU a NATO současně? :-D Itálie na nás obchodní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesher, KOLT: pokud se budete bavit o politickém aspektu pořizování techniky, tak proč nepořídit z politických důvodů mašiny ze země EU a NATO současně? :-D Itálie na nás obchodní cla neuvaluje.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  15:53 04.07.2018

  Nesher: KC 390 vypadá pěkně, ale má více napadáno než nalítáno, možná si o tom letadle budeme povídat za 15 let, ale herky můžeme mít ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesher: KC 390 vypadá pěkně, ale má více napadáno než nalítáno, možná si o tom letadle budeme povídat za 15 let, ale herky můžeme mít hned.
  https://www.youtube.com/watch?...
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  15:00 04.07.2018

  Luky
  Však jo, až bude armáda chtít nahradit Sokoly (k podobným účelům používá US ARMY Lakoty), tak je H 145 jasná volba. Nicméně to není na pořadu dne.

  Luky
  Však jo, až bude armáda chtít nahradit Sokoly (k podobným účelům používá US ARMY Lakoty), tak je H 145 jasná volba. Nicméně to není na pořadu dne.

 • Luky
  14:55 04.07.2018

  A zrovna LUH Amíci z Evropy brali, tak proč se neopičit, když mívají nejnáročnější výběrka.
  Však by se k těm čtyřem BH do misí vypravovaly i dva ozbrojení EC komáři namísto ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A zrovna LUH Amíci z Evropy brali, tak proč se neopičit, když mívají nejnáročnější výběrka.
  Však by se k těm čtyřem BH do misí vypravovaly i dva ozbrojení EC komáři namísto Lilbérda. A Doorsy by jim k tomu hráli.

  Jedu si přebrat základy.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  14:47 04.07.2018

  Jara
  Nedoufali, tak naivní rozhodně nejsou. Nicméně část z těch 2% se zcela jistě u US firem (ne nutně v USA) utratí. Některé projekty (viz např. F 35) jsou mezinárodní, některé ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara
  Nedoufali, tak naivní rozhodně nejsou. Nicméně část z těch 2% se zcela jistě u US firem (ne nutně v USA) utratí. Některé projekty (viz např. F 35) jsou mezinárodní, některé technologie mají prostě USA nejlepší. Navíc i USA občas kupují zbraně mimo USA.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  14:40 04.07.2018

  Tak předně já například nejsem žádný “levičák” ačkoliv teda beru vzdělání a právo na lékařskou pomoc jako samozřejmost ne jako “nadstandart”...:)

  Ale ty 2 procenta, ( jakkoliv s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak předně já například nejsem žádný “levičák” ačkoliv teda beru vzdělání a právo na lékařskou pomoc jako samozřejmost ne jako “nadstandart”...:)

  Ale ty 2 procenta, ( jakkoliv s tím souhlasím) podle mého amici doufali(jí), evropské země utratí za zbrojení u nich.... a to není nutno říci nic nepodstatného, kdyby začala Evropa teď masivně zbrojit a utrácet dvojnásobek současných rozpočtů u amerických zbrojovek tak má ekonomika USA zas na 20 let vystaráno.....programy jako F35, které mají za úkol dobrovolně vykastrovat evropský průmysl jsou toho důkazem
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  14:34 04.07.2018

  Luky
  Ale přesně o tom to je, je to o zájmech. Prioritním zájmem ČR je mít USA na své straně a každá sranda holt něco stojí. Navíc tohle by bylo win-win řešení.

  Luky
  Ale přesně o tom to je, je to o zájmech. Prioritním zájmem ČR je mít USA na své straně a každá sranda holt něco stojí. Navíc tohle by bylo win-win řešení.

 • Luky
  14:25 04.07.2018

  Trumpovi to nezazlívám, ani jeho Američanům. Jen si myslím, že je můžeme vyslechnout, ale nemusíme je poslouchat. Rozhodnout bychom se měli svobodně, podle našich potřeb a bez ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Trumpovi to nezazlívám, ani jeho Američanům. Jen si myslím, že je můžeme vyslechnout, ale nemusíme je poslouchat. Rozhodnout bychom se měli svobodně, podle našich potřeb a bez nějakých pocitů viny.

  Zahraniční politika samozřejmě hraje svoji roli, ale my nejsme špatní spojenci.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  14:20 04.07.2018

  Luky: prosté. Američané potřebují, aby Evropa navýšila svůj obranný rozpočet, jelikož potřebují své kapacity soustředit v Pacifiku. Jenže to nemůžou udělat, když na svou obranu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: prosté. Američané potřebují, aby Evropa navýšila svůj obranný rozpočet, jelikož potřebují své kapacity soustředit v Pacifiku. Jenže to nemůžou udělat, když na svou obranu víceméně kálíme a přitom brečíme jak jsme ohrožení.
  Trump to jen řekl na hlas, Obama si to jen myslel
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  13:55 04.07.2018

  Tak buď se budeme bavit jako dospělí lidé, nebo tu budete papouškovat ruskácko-levičáckou propagandu, v tom případě ovšem povedete monolog.

  Tak buď se budeme bavit jako dospělí lidé, nebo tu budete papouškovat ruskácko-levičáckou propagandu, v tom případě ovšem povedete monolog.

 • Luky
  13:46 04.07.2018

  A USA je bez NATO zase světový zločinec a vyvrhel.

  Je to hezký závazek, ta 2%. Ale co s tím v USA udělají? Oni NATO potřebují úplně stejně jako NATO je. Že Státům vypršely ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A USA je bez NATO zase světový zločinec a vyvrhel.

  Je to hezký závazek, ta 2%. Ale co s tím v USA udělají? Oni NATO potřebují úplně stejně jako NATO je. Že Státům vypršely všemožné reparace je holt smůla, rádi by nastartovaly jiné....mě ale stačí je podporovat kupováním paliva (mimo jiné). Včera jsem bral nafty za dva tisíce a předevčírem do druhého benzínu za patnáctset. Odpadní produkt rafinace a stojí víc než pívo. :D Kdoví, kolik jde do země těžby, kolik přímo Amíkům a kolik na rozpouštění jejich inflace (ne, tady to nikdo objektivně nevypočítá). Podporujeme je neustále, proč ještě kupovat předraženou techniku s jedním náhradním motorem pro půl stroje.
  Dál už raději nebudu psát, k čemu všemu se USA zavázaly a co nedodržují....
  ------
  Jinak já se nechci moc opakovat, ale ve skutečnosti bych jim dopřál peníze za deset Blackhawků, které by mimojiné létaly do misí po jejich boku....za jejich zájmy. Jsem realpolitik.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  13:31 04.07.2018

  Luky
  To co zajímá Vás je zcela bezpředmětné, Vy zahraniční politiku ČR neurčujete.
  Prostě jsme se při vstupu k něčemu zavázali a neplníme to (že to neplní další je zcela ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky
  To co zajímá Vás je zcela bezpředmětné, Vy zahraniční politiku ČR neurčujete.
  Prostě jsme se při vstupu k něčemu zavázali a neplníme to (že to neplní další je zcela vedlejší). USA nás při vstupu do NATO podpořily (pomohly mj. překonat nechuť našich evropských "spojenců"). Garantují naši bezpečnost (bez nich je NATO směšný debatní klub). A pokud (naprosto správně) poukazují na naše nesplněné sliby, přičemž to nejsme schopni nebo ochotni nahradit, tohle může být celkem přijatelná náplast.
  Tj. AČR dostane kvalitní stroj a Američané udělají obchod, spokojenost na obou stranách.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  13:19 04.07.2018

  Odpovědí je, "že protože začíná Trump vyšilovat?"
  On vyšiluje hezkou řádku let i Boeing, že mu Evropa uřízla velkou část koláče...no a? Boeing vyšiluje a nákupčí airlinerů se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Odpovědí je, "že protože začíná Trump vyšilovat?"
  On vyšiluje hezkou řádku let i Boeing, že mu Evropa uřízla velkou část koláče...no a? Boeing vyšiluje a nákupčí airlinerů se stejně rozhodují podle sebe.

  Heslo America first mě nezajímá, není to naše heslo, ale jejich. Moje heslo je Posázaví first. Někdy taky Podkrkonoší first. Teď se z toho všichni posaďte.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  13:14 04.07.2018

  Luky
  Odpověď je jak v Koltově, tak i mém příspěvku níže.

  Luky
  Odpověď je jak v Koltově, tak i mém příspěvku níže.

 • Luky
  12:44 04.07.2018

  A proč by měla být naše politika křečovitou podporou vojenského průmyslu USA?

  A proč by měla být naše politika křečovitou podporou vojenského průmyslu USA?

 • Nesher
  12:04 04.07.2018

  Kolt
  Přesně tak, už jsem to tu psal níže, nákup zbraňových systémů, zvláště u zemí velikosti a významu ČR, není jen o technických a finančních parametrech, ale (a hlavně) i o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kolt
  Přesně tak, už jsem to tu psal níže, nákup zbraňových systémů, zvláště u zemí velikosti a významu ČR, není jen o technických a finančních parametrech, ale (a hlavně) i o politice. A není na tom nic zlého.
  Navíc, pokud AČR chce skutečně vojenský vrtulník (vypadá to, že chce), tak UH-1Y (případně UH 60M) jsou jasnou volbou. Oba systémy jsou prověřené v reálném nasazení.
  Což se např. o AW-139M říci nedá, všichni uživatelé je primárně používají v "nebojové" roli, tj. pro mise SAR, a to včetně domovské Itálie.
  Ohledně H-145, až se bude hledat náhrada za Sokoly, tak je to jasná volba. Na LZS a přepravu menšího počtu osob je to ideální stroj.

  Flanker
  Místo C 130J (jakkoliv je to skvělý stroj), bych ve výzbroji VS AČR raději viděl KC-390, zrovna v tomhle případě by mi podpora domácího průmyslu přišla jako smysluplná. Portugalsko už ostatně vyjednává o jejich nákupu.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  11:43 04.07.2018

  KOLT: od amíků bych tu mnohem raději viděl superhercy než vrtulníky.
  Dokud nebude možnost si opravdu osahat a vyzkoušet Venom i AW 139, tak je to jen čistě podle preferencí, je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT: od amíků bych tu mnohem raději viděl superhercy než vrtulníky.
  Dokud nebude možnost si opravdu osahat a vyzkoušet Venom i AW 139, tak je to jen čistě podle preferencí, je tam markantní rozdíl v provozních nákladech, což by mohlo vést ke stavu v jakém mají naši jižní sousedé EFT - plánují je uzemnit a koukají jak si základní airpolicing zajistit něčím jiným.
  Skrýt celý příspěvek

 • TF_HU
  11:40 04.07.2018

  ...řízená neřízená, laserem naváděná...podle mě to asi napsal úřeník a ne voják, možná voják od zelených...a ne od vzdušek. tak jak psal KAZD, podle mě tím chtěli rozlišit hydra 70 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...řízená neřízená, laserem naváděná...podle mě to asi napsal úřeník a ne voják, možná voják od zelených...a ne od vzdušek. tak jak psal KAZD, podle mě tím chtěli rozlišit hydra 70 a APKWS...a právě takhle pak vznikají nedorozumnění.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  08:50 04.07.2018

  S ohledem na to, jak Trump začíná opět (a nikoliv bezdůvodně) vyšilovat ohledně vojenských rozpočtů ostatních států NATO, bych to viděl, že nákup zbraní z USA bude tlačen po ...
  Zobrazit celý příspěvek

  S ohledem na to, jak Trump začíná opět (a nikoliv bezdůvodně) vyšilovat ohledně vojenských rozpočtů ostatních států NATO, bych to viděl, že nákup zbraní z USA bude tlačen po politické stránce – když už nedáváme 2 % na obranu, ať aspoň něco nakoupíme v USA. Může se nám to nelíbit, ale to je asi tak všechno. S ohledem na to, že v nejbližší době nechystáme nákup ničeho jiného, kde by byla americká technika horkým kandidátem, bylo by logické nakoupit UH-1Y. Nebo klidně i UH-60 a k nim H145M, přičemž časem bychom koupili něco velikého jako náhradu za Mi-171. Ale na druhou variantu asi nikdo nebude mít koule (a peníze).
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  23:44 03.07.2018

  kazd, to rozlišíte pomocí "neřízené a laserem naváděné". "Protizemní řízené" je tam navíc. Respektive mohou to být právě PTŘS.

  skelet, no však, to by ale znamenalo, že stále ...
  Zobrazit celý příspěvek

  kazd, to rozlišíte pomocí "neřízené a laserem naváděné". "Protizemní řízené" je tam navíc. Respektive mohou to být právě PTŘS.

  skelet, no však, to by ale znamenalo, že stále chtějí PTŘS.
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  23:01 03.07.2018

  "Protizemní řízené střely, neřízené rakety a laserem naváděné rakety". Protizemní řízené střely a laserem naváděné rakety jsou tak nějak to samé, proč je to tam tedy dvakrát? ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Protizemní řízené střely, neřízené rakety a laserem naváděné rakety". Protizemní řízené střely a laserem naváděné rakety jsou tak nějak to samé, proč je to tam tedy dvakrát?

  básník chtěl podle mého odlišit původní hydra 70 a APKWS
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  22:25 03.07.2018

  Spike, Hot, Tow a Pars ma jine, nez laserove navadeni

  Spike, Hot, Tow a Pars ma jine, nez laserove navadeni

 • KOLT
  22:06 03.07.2018

  Ve specifikaci (nebo tom torzu, které bylo zveřejněné) je jasně daná minimální nosnost kabiny (960 kg), počet vojáků (2+2+8, čili tam asi H145M neprojde), dolet, dostup, životnost ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ve specifikaci (nebo tom torzu, které bylo zveřejněné) je jasně daná minimální nosnost kabiny (960 kg), počet vojáků (2+2+8, čili tam asi H145M neprojde), dolet, dostup, životnost a schopnosti (působení proti pomalu a nízko letícím vzdušným tam je, ale to umí jakýkoliv stroj s kulometem, jak onehdá psal TF_HU). Trochu nejasné je to u raketové výzbroje, protože tam se píše: "Protizemní řízené střely, neřízené rakety a laserem naváděné rakety". Protizemní řízené střely a laserem naváděné rakety jsou tak nějak to samé, proč je to tam tedy dvakrát? Protože prvním jsou myšleny PTŘS? Uvidíme, co bude v přesné specifikaci, měla by být v létě...

  Ani PTŘS koneckonců nemusí být tak zásadní problém. UH-1Y by je měl získat v následujícím upgradu, spolu se čtyřmi závěsy místo dvou. Leonardo je také slibuje.

  Problém Airbusu je, že má docela mezeru mezi H145 a H215, kam přesně spadá velikost, kterou poptáváme (jestli je to tak správně nebo ne, je jiná otázka). Bell tam má minimálně UH-1Y, Leonardo AW139M a AW149 (možná by se vešel i AW169M). Airbus tam má jen AS565 MBe, což je ale námořní speciál (má jiné primární úkoly než vozit vojáky), který je také pěkně drahý. H160M je hudba daleké budoucnosti (tou dobou budeme řešit spíš náhradu za Mi-171...), navíc bych se drobet bál jednak zcela nového stroje, jedna nákladů.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  21:53 03.07.2018

  Lobbovani je tady velice oblibene slovo, ale chyba neni samotny lobbing, ktery je mimochodem ve vetsine civilizovanych statu jen regulernim, legalnim, ale taky zakonem osetrenym ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Lobbovani je tady velice oblibene slovo, ale chyba neni samotny lobbing, ktery je mimochodem ve vetsine civilizovanych statu jen regulernim, legalnim, ale taky zakonem osetrenym zamestnanim. Lobbing je naprosto normalni vec, ktere nejde proti principum demokracie nebo volneho trhu. Co uz neni normalni je stav v CR (nebo kterekoliv jine vychodoevropske zemi) kde toto nijak osetreno neni, jde o sedou zonu, casto propletenou se zastupci statu / vlady... to ale neni lobbinig v pravem slova smyslu, to jsou zajmove / prospechove skupiny, stret zajmu => korupce atd.
  Nesnazme se kydat hnuj na lobbing nebo lobbisty, je to nakonec prace jako kazda jina. Lobbing je potreba pouze vhodne regulovat, ne zakazovat (to stejne nepujde) nebo davat na uroven korupce. A ze se firmy nebo i jine staty snazi svoje zajmy prolobovat, na tom neni zvlastni uz vubec nic. Stejne za sve zajmy lobuji i ceske firmy, i CR samotna.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  18:15 03.07.2018

  Jara: i kdyby tam byly PLŘS, tak se nic neděje. Minimálně Airbus je umí.

  Jara: i kdyby tam byly PLŘS, tak se nic neděje. Minimálně Airbus je umí.

 • Jara
  17:59 03.07.2018

  Ne oprava píší “kraviny” žádné PLŘS teď jsem pro kontrolu prošel specifikaci

  Ne oprava píší “kraviny” žádné PLŘS teď jsem pro kontrolu prošel specifikaci

 • Jara
  17:52 03.07.2018

  Skelet
  Pamatujete si to dobře, ale teď k těm PTŘS přibyly ve specifikaci ještě PLŘS, asi se náčelníků dotklo že je nařkli z “vysnívání” hovadin :))

  Skelet
  Pamatujete si to dobře, ale teď k těm PTŘS přibyly ve specifikaci ještě PLŘS, asi se náčelníků dotklo že je nařkli z “vysnívání” hovadin :))

 • skelet
  17:52 03.07.2018

  semtam: ano, řešilo se to několikrát. A znovu opakuji co si pamatuji, tak nereálný byl jen požadavek na PTŘS.
  Požadavky na vrtulník byly znovu nastíněny, PTŘS z toho vypadly, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam: ano, řešilo se to několikrát. A znovu opakuji co si pamatuji, tak nereálný byl jen požadavek na PTŘS.
  Požadavky na vrtulník byly znovu nastíněny, PTŘS z toho vypadly, takže tam není nic co by UH-1Y, AW139m a H145m nemohly splnit.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  17:42 03.07.2018

  skelet

  Řešilo se to na AN již několikrát. Opata dle všeho chce nákup 12 vrtulníků co nejdříve. Ohledně hmotnostní kategorie stroje se nic více neujasnilo. Pokud by tomu tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  skelet

  Řešilo se to na AN již několikrát. Opata dle všeho chce nákup 12 vrtulníků co nejdříve. Ohledně hmotnostní kategorie stroje se nic více neujasnilo. Pokud by tomu tak bylo, tak by se mohlo již škrtat. Spíš to dopadne tak, že se představí již jen vítězný typ.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  17:24 03.07.2018

  Semtam: jestli si pamatuju, tak jediný nereálný požadavek byly PTŘS.

  Semtam: jestli si pamatuju, tak jediný nereálný požadavek byly PTŘS.

 • semtam
  17:10 03.07.2018

  Nesher

  Ale já tady nepíšu co je dobře a co je špatně, jen konstatuji situaci v jaké se nalézáme. A co je stále dokola?

  Nesher

  Ale já tady nepíšu co je dobře a co je špatně, jen konstatuji situaci v jaké se nalézáme. A co je stále dokola?

 • Nesher
  16:56 03.07.2018

  TF_HU
  Já nechci být hrubý, ale nejsem si jist, že oba mluvíme stejným jazykem.
  Ohledně té "náhrady" jsem myslím zcela jasně napsal "pokud by AČR hledala náhradu Sokolů". Z toho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  TF_HU
  Já nechci být hrubý, ale nejsem si jist, že oba mluvíme stejným jazykem.
  Ohledně té "náhrady" jsem myslím zcela jasně napsal "pokud by AČR hledala náhradu Sokolů". Z toho slova "pokud" jasně plyne, že se nic takového neděje. Že AČR hledá něco jiného. Prostě mě nebaví ty neustálé výkřiky některých zdejších přispěvatelů ve stylu " H 145M a nic jiného".

  A už vůbec nechápu kde píšu něco o nějakých lobby.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  16:49 03.07.2018

  semtam
  To je pořád dokola, i z toho co naposledy zveřejnil gen. Opata je jasné, že prostě AČR chce větší vojenský vrtulník. Že v tom jsou i jiné zájmy,(ne nutně pouze lobbistické) ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam
  To je pořád dokola, i z toho co naposledy zveřejnil gen. Opata je jasné, že prostě AČR chce větší vojenský vrtulník. Že v tom jsou i jiné zájmy,(ne nutně pouze lobbistické) to samozřejmě nemohu vyloučit. Klidně to může být i o tom, že ČR spěje k výběru amerických strojů i z politických důvodů, 2% HDP na obranu nedáváme a jen tak nebudeme, tak to Američanům alespoň trochu kompenzujme tím, když už nám garantují bezpečnost (bez USA je NATO směšný debatní klub) že nakoupíme jejich zbraně (což jsme mimochodem dosud moc nedělali). ČR by nebyla jediná země, která to takto dělá, dělají to i větší, významnější země než jsme my. Prostě o politiku jde vždy až v první řadě. A nevidím na tom nic špatného.
  Skrýt celý příspěvek

 • TF_HU
  16:44 03.07.2018

  nesher

  no, já na ty nekonenčné řeči o lobby tlaku moc nevěřím. Vzhledem k možnostem a nybízeným typům se moc nedivím, že z toho marketingového průzkumu vyšel UH1Y. Když to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  nesher

  no, já na ty nekonenčné řeči o lobby tlaku moc nevěřím. Vzhledem k možnostem a nybízeným typům se moc nedivím, že z toho marketingového průzkumu vyšel UH1Y. Když to hodnotili vojenští piloti, bylo to jasné, UH1Y je prostě klasickým vojenským vrtulníkem, vyvýjeným a konstruovaným právě na základě potřeb a požadavků vojenských pilotů, není to militarizace civilního stroje.

  "UH1 je super, ale na to nám nedají peníze" jsou slova samotných vojáků vyřčena poté, co měli možnost vidět a slyšet.
  Skrýt celý příspěvek

 • TF_HU
  16:40 03.07.2018

  nesher

  ...původně to neměla být náhrada ničeho. Měl to být LUH se schopností nést nějakou munici. Bohužel pro nás a u nás, neochota a strach řešit věci systémově to dovedla tam, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  nesher

  ...původně to neměla být náhrada ničeho. Měl to být LUH se schopností nést nějakou munici. Bohužel pro nás a u nás, neochota a strach řešit věci systémově to dovedla tam, kde to dnes je. Byvíme se o náhradě Mi 24/35 těmito vrtulníky a to je prostě "misconcept"
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  16:37 03.07.2018

  Nesher

  Problém byl ten, že MO mělo požadavky na stroj takové, že je prakticky nemohl splnit nikdo. Řešila to již bývalá ministrině Šlechtová. Zakopaný pes byl nejspíš ve střetu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesher

  Problém byl ten, že MO mělo požadavky na stroj takové, že je prakticky nemohl splnit nikdo. Řešila to již bývalá ministrině Šlechtová. Zakopaný pes byl nejspíš ve střetu různých lobbistických zájmů a také požadavků armády. Tato problematika byla i jedním z důvodů proč byl změněn NGŠ.

  TF_HU

  Já jsem na vás nereagoval, a že existují na MO lidé, kteří tam mají lobbistické úkoly je profláklé veřejné tajemství :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  16:28 03.07.2018

  Pokud by VS AČR hledaly náhradu za Sokoly, tak je podle mě H 145 jasná volba.
  Pokud však chtějí něco jiného (a dle toho co MO zveřejnilo to tak je), tak nechápu o čem je tu řeč.

  Pokud by VS AČR hledaly náhradu za Sokoly, tak je podle mě H 145 jasná volba.
  Pokud však chtějí něco jiného (a dle toho co MO zveřejnilo to tak je), tak nechápu o čem je tu řeč.

 • TF_HU
  16:27 03.07.2018

  semtam

  To není pravda. Já tedy netvrdím, že neexistuje lobby, ale ta spíše mířila na UH60A/M...než na UH1Y. H145M pravděpodobně vypadla, protože za DEU/FRA konsorcium nedokázali ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam

  To není pravda. Já tedy netvrdím, že neexistuje lobby, ale ta spíše mířila na UH60A/M...než na UH1Y. H145M pravděpodobně vypadla, protože za DEU/FRA konsorcium nedokázali Němci dát státní záruky...(tak to chápu z médií) a AW neměl a snad stále ještě nemá dořešenou výzbroj, btw, neměl ji ani H145M v době kdy se dělaly ukázky a demonstrátory pro piloty a příslušnky VzS
  Skrýt celý příspěvek

 • TF_HU
  16:24 03.07.2018

  skelet

  ...jasně, to se řeší v míru. V ostrém nasazení to není problém. Až bude potřeba opravdu nasadit Armádu v ostrém IZS (dle krizového zákona) budete rád až pro vás vrtulník ...
  Zobrazit celý příspěvek

  skelet

  ...jasně, to se řeší v míru. V ostrém nasazení to není problém. Až bude potřeba opravdu nasadit Armádu v ostrém IZS (dle krizového zákona) budete rád až pro vás vrtulník přiletí a bude vám úplně u zádele, jestli vás jeřábují do 171, nebo nakládají do Sokola, nebo dokonce do Mi 24/35.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  16:23 03.07.2018

  skelet

  Ano, to je jeden z důvodů. Aby novinář mohl o něčem psát, tak musí pochopit alespoň elementárně problematiku, což v tomto případě je Sokol vs přistávací plochy jasné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  skelet

  Ano, to je jeden z důvodů. Aby novinář mohl o něčem psát, tak musí pochopit alespoň elementárně problematiku, což v tomto případě je Sokol vs přistávací plochy jasné téma, než struktura či schopnosti armády. Navíc se to i lépe prodává.

  H145M je jasný kandidát pro AČR. Problém na MO je, že se tam pohybují lidé s lobby úkoly. Někteří mají třeba za úkol nákup amerických vrtulníků.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  16:12 03.07.2018

  TF_HU: co jsem zachytil v diskuzích na hasičských serverech, tak u IZS byla často skloňována únosnost přistávacích ploch, kde byl Sokol na hraně nebo už za hranou. Takže možná je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  TF_HU: co jsem zachytil v diskuzích na hasičských serverech, tak u IZS byla často skloňována únosnost přistávacích ploch, kde byl Sokol na hraně nebo už za hranou. Takže možná je ten humbuk kvůli tomu?
  Skrýt celý příspěvek

 • TF_HU
  15:32 03.07.2018

  ...nevím o tom, že by naši piloti byli někde na výcviku spojeném s novým typem. To bude spíše lež. JInak výcvik v taktice v zahraničí běžně probíhá.

  ...jinak, piloti se s jinými ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...nevím o tom, že by naši piloti byli někde na výcviku spojeném s novým typem. To bude spíše lež. JInak výcvik v taktice v zahraničí běžně probíhá.

  ...jinak, piloti se s jinými tyy běžně setkávají, jak tu již bylo řečeno, není to taková neznámá. U nás v médiích se kolem toho dělá hrozně velká věc, kauza či mediální bublina, ale úkoly jsou stejné napříč armádami, požadavky jsou stejné, hodně podobné a nebojím se toho, že kdybychom vybrali na základě zkušeností "jiné" armády, že bychom nebyli schopni plnit potřebné úkoly.

  ...pro IZS se dá použít jakýkoli vrtulník. K tomu není třeba žádného speciálního požadavku, či vybavení. Snad krom schopnosti komunikace s ostatními spojovacími prostředky IZS. Nechápu, proč je tomuto kritériu v médiích přisuzována taková důležitost...

  ...bohužel, úloha bitevních vrtulníků se sice mění, ale úkoly a schopnosti zůstavají. Zvláště dnes, kdy se po afganizaci opět vracíme k schopnostem konvenčního vedení boje, operace.

  H145M se asi vrátí do prováděného marketingového průzkumu :-) Já bych mu to přál. Tak uvidíme.
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  12:28 03.07.2018

  Neni to sexy, ale jde o tohle

  He acknowledges that using a single type to replace helicopters straddling multiple weight classes is a "challenge" and that it will not be ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Neni to sexy, ale jde o tohle

  He acknowledges that using a single type to replace helicopters straddling multiple weight classes is a "challenge" and that it will not be "optimised everywhere".

  However, Fujarski points out that a "rationalised" maintenance, support and training system will drive savings for the French services.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  12:22 03.07.2018

  Lukz> to bylo tady tohle ne?
  http://www.taskforcetrinity.co...

  Máš někde to video?

  Lukz> to bylo tady tohle ne?
  http://www.taskforcetrinity.co...

  Máš někde to video?

 • Luky
  11:57 03.07.2018

  @Skelet
  Ta Kobra to koupila nad naprostou plackou, když kroužila nad olivovým hájkem kolem jednoho ručníkáře (vrtulník byl v náklonu).

  @kazd
  nahradit mixéry od Fenneca po Pumu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Skelet
  Ta Kobra to koupila nad naprostou plackou, když kroužila nad olivovým hájkem kolem jednoho ručníkáře (vrtulník byl v náklonu).

  @kazd
  nahradit mixéry od Fenneca po Pumu jedním typem a ještě takouvým autobuskem (byť krásným) mi nepřijde ouplně sexy....mondié
  Nejsem příznivcem typové roztříštěnosti, ale tomuhle Airwolfu160 chybí k naprosté všestranosti už jen tryska (překoná s ní i rychlost zvuku).
  Možná ale o tom programu jen nevím dost...
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  11:41 03.07.2018

  Kazd: já ten termín dodávek kolem r. 2025 hodnotím jako pozitivní. Připadá mi to jako reálný termín, kdy by se mohli politici dohádat, sehnat peníze a zároveň armáda konečně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kazd: já ten termín dodávek kolem r. 2025 hodnotím jako pozitivní. Připadá mi to jako reálný termín, kdy by se mohli politici dohádat, sehnat peníze a zároveň armáda konečně vyjasnit, co vlastně chce a potřebuje.
  Množství kusů a modifikací, které frantíci požadují mi zase dává naději, že je to fakt dobrá víceúčelová platforma a že si nakonec některou verzi můžeme vybrat i my bez zbytečné individuální lokalizace.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  11:32 03.07.2018

  flanker.jirka: já někde napsal, že bychom se tomu měli bránit, kde?
  Jen uvádím, že s těmito vrtulníky se naši vojáci setkávají v misích a na cvičeních. Ví tedy co od nich očekávat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  flanker.jirka: já někde napsal, že bychom se tomu měli bránit, kde?
  Jen uvádím, že s těmito vrtulníky se naši vojáci setkávají v misích a na cvičeních. Ví tedy co od nich očekávat a není zde žádná velká neznámá.
  AČR a ČR zas není tak specifická.

  jinak být prvním zákazníkem nové technologie je stejně blbé jako být posledním zákazníkem končícího výrobku. Obé může skončit vítězstvím nebo fiaskem :)
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  11:16 03.07.2018

  Maximus: naprostý souhlas, V 280 nebo SB 1 je to co do budoucna má potenciál, ale asi můžeme zapomenout na to, že se bude někdo maximálně vytěžit resurs ruských vrtulníků a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Maximus: naprostý souhlas, V 280 nebo SB 1 je to co do budoucna má potenciál, ale asi můžeme zapomenout na to, že se bude někdo maximálně vytěžit resurs ruských vrtulníků a případně je modernizovat (například za pomoci Izraele a Ukrajiny) na překlenutí doby.
  (už jsem tu psal u této tématiky, že bych byl raději prvním zákaznímek nové technologie, než posledním zákazníkem Venomu)
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  11:13 03.07.2018

  skelet: dostatečná známost ze společných akcí je pořád dost málo na to, aby se to dalo pořídit, to že uvidím u souseda "nejlepší český kombík" také neznamená, že si jej poběžím ...
  Zobrazit celý příspěvek

  skelet: dostatečná známost ze společných akcí je pořád dost málo na to, aby se to dalo pořídit, to že uvidím u souseda "nejlepší český kombík" také neznamená, že si jej poběžím koupit aniž bych si jej pořádně vyzkoušel. Každý zákazník má své konkrétní požadavky a testováním lze dost zjistit, například i to, že určitá technika nemusí vyhovovat pro přepravu všeho potřebného, nebo že se do vrtulníků vojáci nevejdou ve výstroji, ...
  Proč se bránit přímému otestování všech vrtulníků v našich konkrétních podmínkách?
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  10:27 03.07.2018

  H160M má stejnou DNA jako H145M = platforma pro civil i ozbrojené složky.
  Takže dokud armáda nepochopí, že se po ní nechce podporovot rozvinutí tankového útoku jako za doby ...
  Zobrazit celý příspěvek

  H160M má stejnou DNA jako H145M = platforma pro civil i ozbrojené složky.
  Takže dokud armáda nepochopí, že se po ní nechce podporovot rozvinutí tankového útoku jako za doby varšavské smlouvy... nemá H160M šanci.
  Navíc harmonogram H160 M podle mého nedává šanci na nějakou dodávku před r. 25.
  Nicméně počet avizovaných H160M pro fr. ozbrojené síly je úctyhodný a ukazuje jak frantíci vidí budoucnost - má nahradit AS555 Fennecs, SA342 Gazelles, SA330 Pumas, AS365 Dauphins, AS565 Panthers
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  10:14 03.07.2018

  Flanker.jirka: H145, UH-1Y, AW139 jsou v NATO dostatečně známé vrtulníky, s kterými se naši vojáci setkávají na cvičeních a v misích. Nejsou to žádné nové konstrukce, kde jsou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Flanker.jirka: H145, UH-1Y, AW139 jsou v NATO dostatečně známé vrtulníky, s kterými se naši vojáci setkávají na cvičeních a v misích. Nejsou to žádné nové konstrukce, kde jsou nějaké velké neznámé.
  Řekl bych, že jediný "neznámé" vrtulníky jsou AS565 a AW159 Wildcat.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  10:11 03.07.2018

  fenri: velmi výstižně shrnuto. Navíc u tohoto typu není žádný problém při alternativním mírovém využití. Když jsem nedávno viděl 135 přistávat na náměstíčku mezi baráky a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: velmi výstižně shrnuto. Navíc u tohoto typu není žádný problém při alternativním mírovém využití. Když jsem nedávno viděl 135 přistávat na náměstíčku mezi baráky a tramvajové troleje s nějakým komplikovaným porodem na palubě, získal si mé sympatie. Je to fakt prcek.
  Jinak Francouzi zveřejnili požadavky na H160M, kdyby se někomu 145 zdála moc obyčejná:-)
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  10:01 03.07.2018

  KOLT: Pokud by se něco testovalo nebo prezentovalo pro AČR, tak se tím jistě MO pochlubí na svém webu a minimálně by z toho bylo pár reportáží v TV, tak jako v případě prvních ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT: Pokud by se něco testovalo nebo prezentovalo pro AČR, tak se tím jistě MO pochlubí na svém webu a minimálně by z toho bylo pár reportáží v TV, tak jako v případě prvních ukázek/testů adeptů na BVP ve Vyškově minulý rok po veletrhu IDET.

  Vrtulníky kategorie H 145 se dají použít hodně i pro IZS, bylo by pěkné je tu mít. I u nás by se jich dost uživilo. Do budoucna se pro boj s lesními požáry bude hodit vše co unese nějaký vak s vodou.
  Systém HForce by se mi více líbil nainstalován na menší bezpilotní platformě, šoupnout je organizačně přímo pozemním silám (speciálním silám), s tím, že by si je sebou vozily ukryty například v ISO kontejnerech. Vyřešil by se tím částečně i průzkum bojiště.
  Skrýt celý příspěvek

 • Maximus
  09:17 03.07.2018

  To fenri: Plně souhlasím s tím, že je to dobrá volba do "zajímavých časů"* - pro budoucí dekádu je 20 H145M lepších než 10 AH-64D. Během této doby stejně nastoupí nová generace ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To fenri: Plně souhlasím s tím, že je to dobrá volba do "zajímavých časů"* - pro budoucí dekádu je 20 H145M lepších než 10 AH-64D. Během této doby stejně nastoupí nová generace bitevních vrtulníků vycházející z V-280 či SB-1, která pošle s jistou nadsázkou, současnou generaci bitevních vrtulníků do muzea.

  * "Kéž zažiješ zajímavé časy" - čínské kletba, považovaná za jednu z nejhorších :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  08:22 03.07.2018

  Podle mě pro potřeby země, která jako jedna z mála neplánuje spáchat sebevraždu třeba pomocí https://refugeesmigrants.un.or...
  je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Podle mě pro potřeby země, která jako jedna z mála neplánuje spáchat sebevraždu třeba pomocí https://refugeesmigrants.un.or...
  je to rozumně vybraný stroj, přesně jak řekli ostatní diskutující. Je to univerzální, je bystrooké, umí to kousat a je to levné. Jo, je to kompromis, není to klasický armádní stroj, ale spíš takový "zlejší" LE patrolovací stroj. Není to primárně stroj do velké války, ale stroj do "zajímavých časů", jak říkají Číňané.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  08:08 03.07.2018

  Maďarům pochvala. Lehký a levný stroj pro všestranné použití v rámci své hmotnostní kategorie. Srovnávat s UH-1Y moc nejde, je to stroj o dvojnásobné hmotnosti. Oba typy by našly v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Maďarům pochvala. Lehký a levný stroj pro všestranné použití v rámci své hmotnostní kategorie. Srovnávat s UH-1Y moc nejde, je to stroj o dvojnásobné hmotnosti. Oba typy by našly v AČR své místo.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  06:50 03.07.2018

  Z toho co jsate uvedli to na mě působí, že tím Orbán zalepí deficit u policie a armády.

  Z toho co jsate uvedli to na mě působí, že tím Orbán zalepí deficit u policie a armády.

 • semtam
  23:23 02.07.2018

  KOLT

  Maďarská pohraniční stráž (Határőrség Magyarországon) je od roku 2008 integrovaná do policie.

  KOLT

  Maďarská pohraniční stráž (Határőrség Magyarországon) je od roku 2008 integrovaná do policie.

 • KOLT
  22:58 02.07.2018

  PavolR, a nemají nějaké vrtulníky u celníků? Nebo ti jsou součástí policie?

  PavolR, a nemají nějaké vrtulníky u celníků? Nebo ti jsou součástí policie?

 • KOLT
  22:55 02.07.2018

  Oprava, samozřejmě AH-6.

  Oprava, samozřejmě AH-6.

 • KOLT
  22:54 02.07.2018

  Miroslav, to jste to ale hodně zjednodušil. Armáda potřebuje vrtulníky na mnohem víc věcí, především pak na průzkum, k čemuž se výborně hodí právě malé, hbité a relativně tiché ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Miroslav, to jste to ale hodně zjednodušil. Armáda potřebuje vrtulníky na mnohem víc věcí, především pak na průzkum, k čemuž se výborně hodí právě malé, hbité a relativně tiché vrtulníky, což H145M dokonale splňuje. Ostatně Luky má téměř jistě pravdu, což potvrzuje i informace od Pavola o téměř absenci moderních vrtulníků u maďarské policie*, že je Maďaři chtějí na ostrahu hranic. Na což je to ideální volba, protože bez větší zátěže vydrží ve vzduchu docela dlouho, lze ho dočerpat málem na benzince, má výborné pozorovací vybavení, je schopný transportu až dvou lůžek, umí se v případě potřeby docela solidně bránit, a hlavně je (relativně) levný na provoz i pořízení.

  Co se týče použití malých vrtulníků pro bitevní účely – své by vám o tom řekli Somálci, kteří se v 93. roce pokoušeli zlikvidovat výsadek Rangers v Mogadišu. Povedlo se jim sestřelit 3 a z operace vyřadit ještě jeden další MH-60 (které měly doplňkové pancéřování a jsou to velice odolné vrtulníky), ale ani jeden AH-1, které přitom létaly doslova ulicemi a v podstatě zachránily pozemním jednotkám život. Trefit takovou malou rychlou a hbitou potvoru prostě není nic snadného.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  22:44 02.07.2018

  flanker.jirka, jj, mně je to jasné. Jen jsem prostě chtěl poukázat na to, že oba zároveň mít pravdu nemůžete. Takže buď už je to rozhodnuté a naši piloti se cvičí v USA (nějaký ...
  Zobrazit celý příspěvek

  flanker.jirka, jj, mně je to jasné. Jen jsem prostě chtěl poukázat na to, že oba zároveň mít pravdu nemůžete. Takže buď už je to rozhodnuté a naši piloti se cvičí v USA (nějaký zdroj informací by neuškodil) nebo to vůbec není jasné a ještě jsme vrtulníky ani nevyzkoušeli (ani jeden nebo jen UH-1?). Obojí zároveň pravda být nemůže, leda v paralelních vesmírech :-)

  K čemuž stačí asi jen dodat, že AČR v rámci onoho "tendru", který byl vlastně jen "marketingovým průzkumem", nakonec vyhodnotila, že ani jeden z nabízených letounů (AW135M a UH-1Y) nevyhovuje nárokům, přičemž UH-1Y dostal dokonce méně bodů (otázkou je, zda to nebylo čistě kvůli ceně, protože jinak mě nic moc nenapadá).
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  22:19 02.07.2018

  KOLT: nevím mělo být to první slovo, zauradovaly automatické úpravy

  KOLT: nevím mělo být to první slovo, zauradovaly automatické úpravy

 • flanker.jirka
  22:18 02.07.2018

  KOLT: :-) intim zda se někde už školí piloti nic nevím, otecka neznám a nevím kde bere takové informace, narážel jsem na činnost kariérního důstojníka tankového vojska ČSLA, nyní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT: :-) intim zda se někde už školí piloti nic nevím, otecka neznám a nevím kde bere takové informace, narážel jsem na činnost kariérního důstojníka tankového vojska ČSLA, nyní ve službách Izraele a USA - gen. Šedivý, který sectu staral jak o pandury, tak nyní o Venomy, bez toho aby zařídil, to že vrtulník někde někdo vyzkouší
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  22:16 02.07.2018

  skelet:
  Ešte som našiel informáciu spred viac ako roka, že sa má bez verejného obstarávania dokúpiť ešte ďalších 5ks MD 902 ako náhrada za MD 500. Tým pádom by mala maďarská ...
  Zobrazit celý příspěvek

  skelet:
  Ešte som našiel informáciu spred viac ako roka, že sa má bez verejného obstarávania dokúpiť ešte ďalších 5ks MD 902 ako náhrada za MD 500. Tým pádom by mala maďarská polícia celkovo 10ks MD 902 (všetko sú to 15-20 ročné olietané kusy, ktorých predaj sprostredkovala jedna česká spoločnosť - prvých päť odkúpených od nemeckej polície a ďalších 5 plánujú z Británie).
  Ďalšie 3 olietané MD902 chcú obstarať pre záchranárov - tiež z Británie.

  https://mno.hu/belfold/lestrap...
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  21:49 02.07.2018

  PavolR: dík za infor. Na pohraniční stát to není nic moc. Když vezmu, že PČR provozuje 14vrtulníků, z toho šest o velikoci Bell412.

  PavolR: dík za infor. Na pohraniční stát to není nic moc. Když vezmu, že PČR provozuje 14vrtulníků, z toho šest o velikoci Bell412.

 • PavolR
  21:21 02.07.2018

  Kolt: Však práve preto píšem, že Holandsko je omnoho plochejšie. ;-p
  Miroslav: Apač som zneužil pre plynulý skok z tulipánových plání do rozpálenej púšte.

  skelet:
  Polícia ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kolt: Však práve preto píšem, že Holandsko je omnoho plochejšie. ;-p
  Miroslav: Apač som zneužil pre plynulý skok z tulipánových plání do rozpálenej púšte.

  skelet:
  Polícia nahrádzala začiatkom minulého roka svoje staré Mi-2 za 5ks MD 902 Explorer, ale majú ešte v službe aj 4 zo 6ks MD-500, ktoré nakúpili v roku 1989:
  http://www.blikk.hu/aktualis/b...
  Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  21:14 02.07.2018

  Až Německo zastaví uprchlíky na hranicích, jsem zvědav jak se bude Policie ČR a AČR rychle pohybovat po zelené hranici. A jsem zvědav jak pomohou zbraně získané v rámci protiruské ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Až Německo zastaví uprchlíky na hranicích, jsem zvědav jak se bude Policie ČR a AČR rychle pohybovat po zelené hranici. A jsem zvědav jak pomohou zbraně získané v rámci protiruské propagandy.
  Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  21:10 02.07.2018

  Vidím, že nejen na ministerstvu zahraničí mají Maďaři dobrého člověka. Konečně pohled z normálního světa. Země, kde kašlou na protiruskou propagandu a hledí na největší současné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vidím, že nejen na ministerstvu zahraničí mají Maďaři dobrého člověka. Konečně pohled z normálního světa. Země, kde kašlou na protiruskou propagandu a hledí na největší současné riziko - davy migrantů.
  Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  20:57 02.07.2018

  Pavol: Zrovnávať plnokrvného Apača s militarizovaným vyletnikom H145M je trochu scestné, nemyslíš?

  Pavol: Zrovnávať plnokrvného Apača s militarizovaným vyletnikom H145M je trochu scestné, nemyslíš?

 • skelet
  20:56 02.07.2018

  Luky: k těmi Mi-24 a AH-1.. ne všude jsou afghánské velehory :)

  S tím použitím H145m u Maďarů je asi dobrý odhad. Jak jsou na tom vlastně s policejní flotilou vrtulníků?

  Luky: k těmi Mi-24 a AH-1.. ne všude jsou afghánské velehory :)

  S tím použitím H145m u Maďarů je asi dobrý odhad. Jak jsou na tom vlastně s policejní flotilou vrtulníků?

 • Miroslav
  20:53 02.07.2018

  KOLT: Časy sa síce menia ale určité požiadavky ostávajú. OS potrebujú stroje ktoré: a/ Dokážu previesť výsadok družstva b/ dokážu plniť funkciu evakuácie c/ dokážu plniť funkciu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT: Časy sa síce menia ale určité požiadavky ostávajú. OS potrebujú stroje ktoré: a/ Dokážu previesť výsadok družstva b/ dokážu plniť funkciu evakuácie c/ dokážu plniť funkciu podpory pozemných síl resp. útoky V-Z d/ dokážu plniť úlohy zásobovania.

  Toto sa proste s takým strojom zvládnuť nedá. Na európskom trhu sú stroje ktoré tieto požiadavky dokážu plniť ale určite nie jedným druhom stroja. Z Mil-24/35 nikdy nebude transporter a z Mil-8/17 nikdy nebude bojovník.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  20:52 02.07.2018

  PavolR, tak zrovna hranice s vámi je od Dunaje na východ všechno, jen ne placka ;-)

  PavolR, tak zrovna hranice s vámi je od Dunaje na východ všechno, jen ne placka ;-)

 • KOLT
  20:51 02.07.2018

  Luky, to zní poměrně logicky. Říkal jsem si, k čemu chtějí takové množství LUHů. Hlídání hranic by mohl být ten (a dobrý) důvod.

  Luky, to zní poměrně logicky. Říkal jsem si, k čemu chtějí takové množství LUHů. Hlídání hranic by mohl být ten (a dobrý) důvod.

 • PavolR
  20:49 02.07.2018

  Miroslav:
  Holandsko je omnoho plochejšie a má hromady vrtuľníkov, medzi nimi 28 Apachov, ktoré dosiahli najväčšej bojovej slávy, čuduj sa svete, na plochých irackých ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Miroslav:
  Holandsko je omnoho plochejšie a má hromady vrtuľníkov, medzi nimi 28 Apachov, ktoré dosiahli najväčšej bojovej slávy, čuduj sa svete, na plochých irackých púšťach.
  Pokiaľ hodlajú Maďari fakt nakúpiť celkovo 40 vrtuľníkov, tak to majú ešte dobrú rezervu na obstaranie patričného počtu bojových i ťažkých prepravných vrtuľníkov.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  20:45 02.07.2018

  Ještě, když vidím, jak se srovnávají ty stroje s předchozími typy, nedá mi to – ani my ani Maďaři nehledáme jen modernější versi Mi-35 či Mi-17, přestavujeme vrtulníkové letectvo s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ještě, když vidím, jak se srovnávají ty stroje s předchozími typy, nedá mi to – ani my ani Maďaři nehledáme jen modernější versi Mi-35 či Mi-17, přestavujeme vrtulníkové letectvo s ohledem na a) dnešní doktrínu (Mi-24 z dnešního hlediska prostě není perspektivní stroj); b) omezené finance; c) stroje dostupné na "západním" trhu (ne, v Rusku fakt nakupovat nebudeme). Takže nemá smysl srovnávat H145M s Mi-35 nebo AW135M s Mi-17. Chceme po vrtulníkovém letectvu plnění nějakých úkolů a podle toho jim kupujeme stroj.

  Když jste za svobodna jezdili s A2 po městě, neznamená to, že po přestěhováni na vesnici a pořízení 4 dětí si koupíte stejnou nákupní tašku, jen nové generace, koupíte si Zafiru – jiné požadavky, jiné možnosti, jiné finance....
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  20:34 02.07.2018

  flanker.jirka a otecko, nechcete se, herdek, dohodnout? Tak buď už na nich cvičíme a vše je předem jasné, nebo v nich žádný náš pilot neletěl. Obojí dohromady prostě nejde ...
  Zobrazit celý příspěvek

  flanker.jirka a otecko, nechcete se, herdek, dohodnout? Tak buď už na nich cvičíme a vše je předem jasné, nebo v nich žádný náš pilot neletěl. Obojí dohromady prostě nejde :-)
  Mmchd, z toho prvního "průzkumu trhu" vyšlo, že nám nevyhovuje ani AW135M ani UH-1Y. Bell dokonce dostal méně bodů něž Augusta. Tolik ohledně předvybraného amerického stroje...

  Jinak doporučuji si přečíst požadavky na vrtulník v takovém tom nepříliš podařeném pdfku od AČR – 2 členové posádky + 2 technici/střelci, 8 vojáků s výzbrojí a výstrojí nebo dvě nosítka, 960 kg náklad v kabině (a další). AČR se rozhodla nechtít úplný LUH jako je H145M. Jestli to je nebo není dobře, nedokážu posoudit. Jak psal skelet, jakmile po tom budete chtít víc než jen výsadek družstva speciálů (4-6 lidí), je tohle už moc malé šidítko.

  Každopádně osloveni budou další výrobci, včetně Airbusu, který tak může nabídnout větší stroj než H145M. Což je sice blbé z hlediska času dodání, nicméně a) konečně jsou jasně daná hlediska (doposavad to bylo "chceme něco do 6 miliard.... a ve finále máme nabídku za víc jak 12...); b) to umožňuje výrobcům nabídnout odpovídající stroj a soutěží se cena, což je mnohem logičtější než dosavadní postup.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  20:32 02.07.2018

  LUH tu není aby nahradil všechny ostatní kategorie.... to je blbost, chtít po něm něco takového....podle mě je Maďaři mají hlavně k ostraze hranic s tím, že se s tím dá dělat taky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  LUH tu není aby nahradil všechny ostatní kategorie.... to je blbost, chtít po něm něco takového....podle mě je Maďaři mají hlavně k ostraze hranic s tím, že se s tím dá dělat taky lecos dalšího.
  Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  20:08 02.07.2018

  Pár postrehov k článku... 1/ Tento vrtuľník má byť náhrada za Mil-8/17? To je ako nahradiť Jumper Octaviou combi. Úplne iný typ stroja na úplne iné úlohy. 2/ Určite to je kvalitný ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pár postrehov k článku... 1/ Tento vrtuľník má byť náhrada za Mil-8/17? To je ako nahradiť Jumper Octaviou combi. Úplne iný typ stroja na úplne iné úlohy. 2/ Určite to je kvalitný stroj ale nemyslím, že posádka je dostatočne chránená aby to mohla byť plnohodnotná náhrada za Mil-24. To už by som viac veril AW. Toto by som povedal je dosť kvalitný cvičný stroj, nie bojový. 3/ Načo je Maďarsku 40 vrtuľníkov? Bojové vrtuľníky majú navrch v členitom teréne. V prípade rovinatého Maďarska by som skôr investoval do podzvukových bojovníkov a doplnil to väčšími transportnými vrtuľníkmi
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  19:08 02.07.2018

  Madarum závidím jediné, to že mohli vrtulník reálně testovat předtím než to pořídili. U nás jsme doposud svědky mediální masáže, pohybu lobbistů, nebo korumpujicich rádoby poradců, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Madarum závidím jediné, to že mohli vrtulník reálně testovat předtím než to pořídili. U nás jsme doposud svědky mediální masáže, pohybu lobbistů, nebo korumpujicich rádoby poradců, ale žádný pilot neměl možnost si mašiny určené do výběru vyzkoušet. Kdy jste naposledy kupovali auto bez možnosti si jej vyzkoušet? Prostě, pokud toto nikdo nezmění, máme další blamáž na cestě.
  Chce to reálné testování, aby bylo vidět, zda cena opravdu odpovídá kvalitě.

  Zajímal by mne názor pěšáků, zda by kapacita na 9 lidí stačí? A jde-li o vyzbrojené vojáky nebo vojáky v košilích a kravatach? Co si pamatuji, tak základní velikosti bylo družstvo s 10 členy.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  19:04 02.07.2018

  No tak ono to něco vydrží, když dokáže zaviset na jeden motor. Samozřejmě to neznamená, že je tak velký přebytek výkonu vždy k dispozici, ale vrtulníky se většinou ztrácejí po ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No tak ono to něco vydrží, když dokáže zaviset na jeden motor. Samozřejmě to neznamená, že je tak velký přebytek výkonu vždy k dispozici, ale vrtulníky se většinou ztrácejí po zásahu motoru či transmise.

  Jinak se spíš pancéřuje dno, což je u něho taky možný.

  Mi24 byly sestřelovány ostřelovači při průletech údolími, kdy trénovaní mujáhidové stříleli odstřelovačkami z boku piloty. Stejně tak jsem viděl video Cobry, točené z kokpitu, kdy Afgánec s PKM vykropil kroužící posádku. Z boku jsou běžně polykarbonáty, ono by to jinak moc nelítalo...
  Ten vrtulník je malý a hbitý, na LUH jde dopancéřovat slušně.
  Syřané si v Gazellách mohli dovolit daleko odvážnější věci než v Mi-24...paradoxně.
  Skrýt celý příspěvek

 • Grull
  18:49 02.07.2018

  Ok Ok.
  Prostě když jsem četl, že to nese kulomety, kanóny, řízené i neřízené rakety, tak jsem předpokládal, že se to bude, teoreticky, pohybovat poblíž bojové linie a mělo by to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ok Ok.
  Prostě když jsem četl, že to nese kulomety, kanóny, řízené i neřízené rakety, tak jsem předpokládal, že se to bude, teoreticky, pohybovat poblíž bojové linie a mělo by to něco vydržet.

  Na převoz zraněných a papalášů, dobře.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  16:52 02.07.2018

  Osobně také preferuji evropské řešení. A co nejlepší užitné vlastnosti v mírovém provozu, případně zajištění přepravy v týlu na zahraničních misích + nízké provozní náklady. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Osobně také preferuji evropské řešení. A co nejlepší užitné vlastnosti v mírovém provozu, případně zajištění přepravy v týlu na zahraničních misích + nízké provozní náklady.
  Balíček, který kupují Maďaři, mi připadá slušně vyvážený. Elektrooptické, pozorovací a zaměřovací pouzdra, palubní obranné systémy, balistická ochrana, palubní jeřáb, HForce.. co víc si přát.
  AČR má ambici získat schopnost provádět přesné údery. O CAS jsem nikde nečetl, takže mi nabídky obou evropských výrobců připadají jako fajn. Na operace v dosahu ručních zbraní jsou prostě jiné stroje. H145 se mi zdá příjemně tichá, ale to je jen subjektivní pocit:-)
  Skrýt celý příspěvek

 • HonzaH
  16:51 02.07.2018

  otecko: zopakuji Zemakovu otázku. Něco bližšího by nebylo? Díky.

  Nebo ses tu jen vyblil a to Ti stačí?

  otecko: zopakuji Zemakovu otázku. Něco bližšího by nebylo? Díky.

  Nebo ses tu jen vyblil a to Ti stačí?

 • Sprite
  16:30 02.07.2018

  Doufám, že od USA mít ty vrtulníky nebudeme, obchodní válka je v plném proudu, Trump je nevypočitatelný. To už by bylo bezpečnější koupit nové vrtulníky od Ruska.... Měl by to být ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Doufám, že od USA mít ty vrtulníky nebudeme, obchodní válka je v plném proudu, Trump je nevypočitatelný. To už by bylo bezpečnější koupit nové vrtulníky od Ruska.... Měl by to být určitě Evropský stroj!
  Skrýt celý příspěvek

 • Arthur
  15:35 02.07.2018

  to dusan (2.07.2018 Čas: 15:32):

  Presne tak.

  to dusan (2.07.2018 Čas: 15:32):

  Presne tak.

 • dusan
  15:32 02.07.2018

  strikehawk

  Súhlasím, že tá sedačka je základ, ale nezdá sami úplne presné napísať, že si "vystačí len so sedačkami" ... to je všetko.

  strikehawk

  Súhlasím, že tá sedačka je základ, ale nezdá sami úplne presné napísať, že si "vystačí len so sedačkami" ... to je všetko.

 • danny
  14:14 02.07.2018

  Luky: Američani určitě pitomci nejsou, ten stroj pravděpodobně prokázal své kvality v dost ostrém výběrovém řízení.
  Ale zjevně projevili nedostatek vlastenectví. Naštěstí jsme zde ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: Američani určitě pitomci nejsou, ten stroj pravděpodobně prokázal své kvality v dost ostrém výběrovém řízení.
  Ale zjevně projevili nedostatek vlastenectví. Naštěstí jsme zde my, oddaní spojenci a zastánci těch správných hodnot.
  Jejich deficit nejen dorovnáme, ale ještě předeženeme. Když jde o hodnoty, tak přece na nějakou korunu navíc nebo technický parametr koukat nebudeme:-)
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  14:07 02.07.2018

  otecko:
  Miešate vývoz, dovoz a sankcie (ktorých by ste pri mnou zmienených prípadoch neboli ušetrení ani u európskych strojov). Každopádne, pokiaľ máme obaja na mysli ten istý ...
  Zobrazit celý příspěvek

  otecko:
  Miešate vývoz, dovoz a sankcie (ktorých by ste pri mnou zmienených prípadoch neboli ušetrení ani u európskych strojov). Každopádne, pokiaľ máme obaja na mysli ten istý stroj, tak je reálnejšie mať obavy z ukončenia výroby súčiastok, než nejakých sankcií.
  Skrýt celý příspěvek

 • strikehawk
  13:46 02.07.2018

  Dusan

  tvůj link přeposílám Arturovi, který ví evidentně velký kulový

  Arthur

  nastuduj si to
  https://www.quora.com/Is-the-a...

  Dusan

  tvůj link přeposílám Arturovi, který ví evidentně velký kulový

  Arthur

  nastuduj si to
  https://www.quora.com/Is-the-a...

 • strikehawk
  13:43 02.07.2018

  Dusan

  proc mě tady dáváš link na schema pancéřování sedaček a průhledné příčky mezi kokpity? Schéma znám velmi dobře a o tom píši.....AH-64 má "pouze" pancéřované sedačky. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dusan

  proc mě tady dáváš link na schema pancéřování sedaček a průhledné příčky mezi kokpity? Schéma znám velmi dobře a o tom píši.....AH-64 má "pouze" pancéřované sedačky. Pancéřovaná skla na bocích a čelech kokpitu nemá a nemá je ani Ka-52. O T-129 nebo Tiger ani nemluvě. Pouze Ka-50 a Mi-28 mají plně pancéřovaný kokpit vč překrytu.
  Skrýt celý příspěvek

 • otecko
  13:20 02.07.2018

  Vážení ovčané, co mne tady mínusujete, co si o vás myslet, když vám nevadí, že vám vaše vláda lže, že něco řeší, a ono už je dávno rozhodnuto? Tak jim to žerte, mi to vadí, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vážení ovčané, co mne tady mínusujete, co si o vás myslet, když vám nevadí, že vám vaše vláda lže, že něco řeší, a ono už je dávno rozhodnuto? Tak jim to žerte, mi to vadí, protože Augusta je lepší, modernější volba, je to evropský vrtulník, dá to práci evropanům a nebudeme, milý PavolR závislí na momentálním rozpoložení americké administrativy. která, pokud vám to nedošlo, mění globálně v úplně pohled na své spojence. Pokud tady nad tím hýkáte blahem, je to vaše krátkozrakost. Mi je Evropa bližší a milejší ,než USA. .
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  12:46 02.07.2018

  Grull

  Vo Vietname nemali americké prieskumné stroje OH-13 a OH-6 žiadne pancierovanie ... a slúžili veľmi dobre. Rýchlo však prišli na to, že sú dosť zraniteľné, lebo bojovali v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Grull

  Vo Vietname nemali americké prieskumné stroje OH-13 a OH-6 žiadne pancierovanie ... a slúžili veľmi dobre. Rýchlo však prišli na to, že sú dosť zraniteľné, lebo bojovali v podstate "zoči-voči" Vietkongu či severovietnamskej armáde na vzdialenosť často pár desiatok metrov !!!. Našlo sa riešenie pomocou prídavných improvizovaných pancierovaní a používaní ochrany posádky, ale hlavne zmenou taktiky aby bol vrtuľník vystavený paľbe minimálne, resp. mal okamžité krytie inými strojmi.

  Dnes už vďaka kvalitným senzorom neočakáva od prieskumného vrtuľníka nik, že sa bude "producírovať" pár metrov od možného nepriateľa a snažiť sa ho vyprovokovať k paľbe. Dnešné vrtuľníky majú úplne iné výkony a zálohovanie je štandardom. Tak isto sa dá použiť kvalitná ochrana posádky a výrobca či nejaký domáci podnik môže vždy dodať nejakú minimálnu sadu pancierovania - čo už dnes vďake ľahkým materiálom nie je problém ak by vznikla takáto potreba.


  Skrátka ak prieskum zvládli Amíci so svojimi dnes už "hračkárskymi" strojmi 50 rokov dozadu, tak dnes to nemôže byť problém pre moderný vrtuľník.
  Skrýt celý příspěvek

 • Arthur
  12:39 02.07.2018

  to strikehawk (02.07.2018 Čas: 11:08): cit. "AH-64 si musí vystačit s pancéřovanými sedačkami."

  Tak toto ma naozaj dostalo :-)))

  to strikehawk (02.07.2018 Čas: 11:08): cit. "AH-64 si musí vystačit s pancéřovanými sedačkami."

  Tak toto ma naozaj dostalo :-)))

 • Luky
  12:26 02.07.2018

  Jsem rád, že teď vím, jací jsou Amíci pitomci, když volí Trumpa a kupují si tento LUH v počtech 400+ kusů....

  Jsem rád, že teď vím, jací jsou Amíci pitomci, když volí Trumpa a kupují si tento LUH v počtech 400+ kusů....

 • apache
  12:07 02.07.2018

  otecko: Já doufám, že máte pravdu a budeme mít opravdový vojenský vrtulník. A ne papírový stroj, který při prvních výstřelech bude mít zákaz vzletů. Problémy s ND máme zatím akorát ...
  Zobrazit celý příspěvek

  otecko: Já doufám, že máte pravdu a budeme mít opravdový vojenský vrtulník. A ne papírový stroj, který při prvních výstřelech bude mít zákaz vzletů. Problémy s ND máme zatím akorát z úplně druhé strany, než o které mluvíte. No a ohledně cel - to je nápad pana Trumpa, toho ze dvou kandidátů, kterého preferovala většina těch, kteří obvykle nadávají na USA. Asi aby mohli nadávat zase.
  Skrýt celý příspěvek

 • Zemak
  12:00 02.07.2018

  "otecko
  Datum: 02.07.2018
  Čas: 09:45
  Však my už máme taky vybráno., když se naši piloti od ledna přeškolují v jedné nejmenované zemi.."

  Něco bližšího by nebylo? Díky.

  "otecko
  Datum: 02.07.2018
  Čas: 09:45
  Však my už máme taky vybráno., když se naši piloti od ledna přeškolují v jedné nejmenované zemi.."

  Něco bližšího by nebylo? Díky.

 • skelet
  11:36 02.07.2018

  Tenhel vrtulník nemá žádné pancéřování, a jak správně podotýká Strikehawk, tak pancéřování (spíše jeho náznak) se najde až u vrtulníků se vzletovou hmotností nad 10tun.
  H145m je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tenhel vrtulník nemá žádné pancéřování, a jak správně podotýká Strikehawk, tak pancéřování (spíše jeho náznak) se najde až u vrtulníků se vzletovou hmotností nad 10tun.
  H145m je určitě skvělý vrtulník, o tom není sporu. Ale vše je o tom co po něm chcete. Protože když si vezmete kalkulačku, tak Vám začínají nabíhat omezení.
  Takže pokud chceme vrtulník pro převoz jednoho až dvou zraněných na nosítkách, výsadek pár speciálů nebo lehkou palebnou podporu, tak určitě je to dobrá volba. Ale jinak už to holt chce vyšší kategorii vrtulníků.
  Skrýt celý příspěvek

 • strikehawk
  11:08 02.07.2018

  Arthur, Grull

  proboha o čem tady diskutujete?? Žádný transportní vrtulník nemá pancéřované skla. Plně pancéřové prosklení má pouze Mil-28 a to je bitevní vrtulník se 4x větší ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Arthur, Grull

  proboha o čem tady diskutujete?? Žádný transportní vrtulník nemá pancéřované skla. Plně pancéřové prosklení má pouze Mil-28 a to je bitevní vrtulník se 4x větší vzletovou hmotností.....AH-64 si musí vystačit s pancéřovanými sedačkami.
  Pancéřové skla nemá ani UH-1Y ani AW-... a samozřejmě ani UH-60 a žádný jiný vrtulník na světě natož lehký vrtulník H145M.
  Maďarsko - dobrá volba na rozdíl od naší ….. souhlas s otečkem
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  10:16 02.07.2018

  otecko:
  Plánujete anektovať Sliezko, začať mlátiť menšiny, alebo si zopakovať "Vítězný únor", obsadiac pri tom americkú ambasádu? :-D

  otecko:
  Plánujete anektovať Sliezko, začať mlátiť menšiny, alebo si zopakovať "Vítězný únor", obsadiac pri tom americkú ambasádu? :-D

 • Karlos73
  10:16 02.07.2018

  Ale to je Light Utility Helicopter (LUH) , nečakajte od nej ťažké pancierovanie...

  Ale to je Light Utility Helicopter (LUH) , nečakajte od nej ťažké pancierovanie...

 • Arthur
  10:00 02.07.2018

  to Grull:

  Hmm, ako má to istú palebnú silu, aj počet kusov je zaujímavý avšak s max. vzletovou hmotnosť 3 585 kg s najväčšou pravdepodobnosťou H145M nemá ani nepriestrelné sklá ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Grull:

  Hmm, ako má to istú palebnú silu, aj počet kusov je zaujímavý avšak s max. vzletovou hmotnosť 3 585 kg s najväčšou pravdepodobnosťou H145M nemá ani nepriestrelné sklá voči krátkym ručným strelným zbraniam natožto voči vz. 58 resp.. AK-čkam.
  V princípe nejaká domobrana (separatisti) s poľovníckymi guľovnicami a brokovnicami a ručnými strelnými zbraňami dokáže usmrtiť posádku resp. vyradiť vrtuľník.
  Skrýt celý příspěvek

 • otecko
  09:45 02.07.2018

  Však my už máme taky vybráno., když se naši piloti od ledna přeškolují v jedné nejmenované zemi.. Jen pro občany se hraje divadlo s výběrovým řízením, dávno je rozhodnuto a to tím ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Však my už máme taky vybráno., když se naši piloti od ledna přeškolují v jedné nejmenované zemi.. Jen pro občany se hraje divadlo s výběrovým řízením, dávno je rozhodnuto a to tím nejhorším strojem.
  Těším se ,až na nás ten stát-vyděrač uvalí své sankce omezením dodávek ND, jak rád praktikuje, a netvrďte ,že to neudělá, clo na ocel a hliník taky nikoho před půlrokem nemapadlo.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kusa
  09:20 02.07.2018

  Ahoj
  Malý dotaz nevíte proč se u vrtulníků nerozšířil systém NOTAR ? Jde o nahrazení zadního vyrovnávacího rotoru tryskami. Podle všeho to má samé výhody nevýhodu jsem nikde ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ahoj
  Malý dotaz nevíte proč se u vrtulníků nerozšířil systém NOTAR ? Jde o nahrazení zadního vyrovnávacího rotoru tryskami. Podle všeho to má samé výhody nevýhodu jsem nikde neobjevil.
  Skrýt celý příspěvek

 • Grull
  09:19 02.07.2018

  Vypadá pěkně, jen by mě zajímalo, jak je to odolný proti střelbě? Připadá mi to takový křehký, že by to mělo problém s dávkou z kalacha nebo třeba odstřelovačky.

  Vypadá pěkně, jen by mě zajímalo, jak je to odolný proti střelbě? Připadá mi to takový křehký, že by to mělo problém s dávkou z kalacha nebo třeba odstřelovačky.

 • lorgarius
  08:49 02.07.2018

  to je celkom zaujimave posilnenie.

  to je celkom zaujimave posilnenie.