Maďarsko kupuje vrtulníky H145M

H145M s komplexem výzbroje HForce; větší foto / Airbus

Maďarsko podobně jako Česká republika řeší obměnu vrtulníků svých ozbrojených sil. Zatímco Česká republika správný stroj ještě hledá, Maďarsko si vybralo 20 lehkých víceúčelových vrtulníků H145M od firmy Airbus, které zvažuje také Česká republika.

Maďarská armáda nakupuje vrtulníky H145M v rámci rozvojového programu Zrinyi 2026 svých ozbrojených sil. V roce 2026 Maďarsko plánuje díky programu navýšit počet vojáků aktivní služby na 30 000 žen a mužů a aktivní zálohu na 20 000 vojáků. Dosažení výdajů 2 % HDP na obranu se očekává v roce 2024.

 

 

Bližší informace o zakázce, jako cena a kupovaná výzbroj, nebyly zveřejněny. Maďarské H145M získají ale elektrooptické (infra/TV kamera, laserový dálkoměr a značkovač) pozorovací a zaměřovací pouzdra, „palubní obranné systémy", balistickou ochranu, palubní jeřáb a zbraňový komplex HForce.

 

Díky zbraňovému komplexu HForce od Airbusu lze H145M vybavit všemi druhy zbraní, které jsou dnes obvyklé u bitevních vrtulníků. Jedná se například o řízené a neřízené (Thales FZ231) střely ráže 70 mm, automatické kanóny ráže 20 mm (Nexter NC621 nebo kulomety 12,7 mm (FN Herstal HMP400). Se zbraňovými systémy je spojen i zaměřovací průhledový přilbový displej HMSD (Helmet-Mounted Sight and Display) pro navádění zbraní.

 

Dokončení certifikace HForce se očekává do konce roku. Testy hlavňové výzbroje a neřízených raket probíhaly v roce 2017 na maďarské letecké základně Pápa a testy laserem řízených raket ráže 70 mm ve Švédsku. Letos navíc proběhnou testy protitankových řízených střel.

Ve Švédsku byly konkrétně testovany laserem řízené rakety ráže 70 mm FZ275 LGR od společnosti Thales, které zasáhly cíl na vzdálenost 4,5 km. Maximální dostřel FZ275 LGR je až 6 km se střední kruhovou odchylkou v cíli (CEP) pouze 1 m.

 

„Je zřejmé, že zbraňový systém [HForce - pozn. red.] a další technické vybavení poskytují všechny důležité taktické a technické schopnosti, které zákazník požaduje. Navíc Airbus poskytuje pro maďarské obranné síly vrtulníky s rozšířeným vybavením, výcvikem a balíčkem podpory,“ píše se na stránkách maďarského ministerstva obrany.

 

Testování zbraňových systémů H145M na letecké základně Pápa.

 

Zajímavé je, že podle oficiálních stránek maďarských ozbrojených sil mají vrtulníky H145M v maďarském letectvu částečně nahradit nebo doplnit pět vrtulníků Mi-8 a sedm Mi-17. Kromě toho maďarské letectvo provozuje pouze dva lehké cvičné vrtulníky AS350 Ecureuil.

 

Naproti tomu Česká republika plánuje nákupem lehkých/středních vrtulníků spíše rozšířit schopnosti svého vrtulníkového letectva a především získat (obnovit) schopnost provádět přesné údery vzduch-země z vrtulníků. K obměně vrtulníků Mi-8/Mi-17 Armády ČR dojde později.

 

V případě maďarské armády jde však také o první fázi obměny (posílení schopností) vrtulníkového letectva ‒ v budoucnu v rámci programu Zrinyi 2026 Budapešť počítá s nákupem celkově 40 vrtulníků. Maďarsko musí také mimo jiné do roku 2025 vyřešit náhradu 12 vrtulníků Mi-24.

 

H145M je vojenská verze civilní H145 (dříve Eurocopter EC145) a přišla na trh v létě roku 2014. Například americké ozbrojené síly objednaly celkem 427 kusů odvozeného modelu UH-72A Lakota. Původní H145M slouží v německé (15 kusů), thajské (pět) a srbské armádě (devět).

 

H145M s blokem neřízených raket ráže 70 mm a kontejnerem HMP400 s kulometem M3P ráže 12,7 mm; větší foto / Airbus

 

Maximální vzletová hmotnost H145M je 3700 kg a prázdná 1600 kg. Pod trupem lze přepravovat náklad o hmotnosti až 1600 kg. 

 

Vrtulník pohání dva turbohřídelové motory Safran Arriel 2E o výkonu 2×575 kW (startovací výkon je 2×667 kW). O řízení vrtulníku se stará digitální avionika Helionix s čtyřosým digitálním autopilotem. Cestovní rychlost je 240 km/h a dolet 638 km (v obou případech zřejmě bez podvěšených zbraní).

 

V přepravním prostoru H145M je místo pro devět osob a je přístupný přes boční a zadní dveře. H145M má pokročilý systém ochrany: samosvorné palivové nádrže, balistickou ochranu, snížené infračerveného vyzařování, zvýšenou odolnost trupu proti nárazu a nárazuodolné sedadla posádky.

 

Vrtulník lze podle výrobce například využít pro ozbrojený průzkum, lehký útok, aeromobilní operace, vyhledávaní a záchranu (SAR) nebo transport zraněných (MEDEVAC/CASEVAC), kdy kromě pilotů dokáže přepravit dva ležící pacienty a tři záchranáře.

Zdroj: BMPD

Nahlásit chybu v článku


Související články

Airbus dodal první dva vrtulníky H145M německé armádě

Airbus Helicopters včera dodal první dva lehké vojenské víceúčelové vrtulníky H145M (LUH SOF) ...

UH-1Y Venom: Bell Helicopter podepsala memorandum o porozumění s MPI Group

Bell Helicopter, dceřiná společnost Textron Inc. (NYSE: TXT), s radostí oznamuje, že podepsala ...

V-280 Valor a SB-1 Defiant : Armáda tlačí na vývoj nových typů vrtulníků

Americké firmy Bell Helicopter a Boeing-Sikorsky pokračují ve vývoji technologických demonstrátorů ...

Konvertoplán V-280 Valor poprvé ve vzduchu

Nejnovější konvertoplán V-280 Valor americké firmy Bell Helicopter provedl svůj první krátký vzlet. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • PavolR
  20:41 05.07.2018

  Jara: Neviem, či ostatné štáty vôbec sú informované o maďarských plánoch ohľadom tej divízie, obzvlášť Slovínsko a Chorvátsko si viem iba ťažko predstaviť spolu, vzhľadom na ich ...Zobrazit celý příspěvek

  Jara:
  Neviem, či ostatné štáty vôbec sú informované o maďarských plánoch ohľadom tej divízie, obzvlášť Slovínsko a Chorvátsko si viem iba ťažko predstaviť spolu, vzhľadom na ich územné spory.

  Od roku 2008, kedy vyradili BMP-1, sú maďarské mechanizované brigády postavené na BRT-80/80A, ako dočasnej nahrade do nákupu novej techniky, len sa tá dočasnosť akosi naťahuje.Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  20:28 05.07.2018

  Jediná zbrojní výroba v Maďarsku je to co tam buduje CZUB ne? Jo a pak ty jejich military trucky Rába.
  Ani nevím co mají vlastňe ve výzbroji jejich mech brigády, bvp 1,2??

  Jediná zbrojní výroba v Maďarsku je to co tam buduje CZUB ne? Jo a pak ty jejich military trucky Rába.
  Ani nevím co mají vlastňe ve výzbroji jejich mech brigády, bvp 1,2??

 • Jara
  20:23 05.07.2018

  Slováci v divizi pod velením Maďarů :)) nechcete obnovit Československo ? :D

  .....
  Moc by mě zajímalo o jakou pozemní techniku půjde

  Slováci v divizi pod velením Maďarů :)) nechcete obnovit Československo ? :D

  .....
  Moc by mě zajímalo o jakou pozemní techniku půjde

 • PavolR
  20:17 05.07.2018

  Na základe dnešného stretnutia Orbán-Merkelová predpokladám, že najbližšie nakúpia Maďari nejakú vojenskú techniku z Nemecka. vyvodzujem to z toho, že bola reč o spoločnej ...Zobrazit celý příspěvek

  Na základe dnešného stretnutia Orbán-Merkelová predpokladám, že najbližšie nakúpia Maďari nejakú vojenskú techniku z Nemecka. vyvodzujem to z toho, že bola reč o spoločnej európskej armáde a potrebe zjednocovania armádnych systémov ako aj z prehlásenia, že do roka 2024 zosilnie spolupráca medzi nemeckým a maďarským vojenským priemyslom (pričom ale Maďarsko vojenský priemysel takmer ani nemá). Videl by som za tým nákup nejakej pozemnej techniky s presunom výrobných kapacít.
  http://hvg.hu/itthon/20180705_...

  Reč bola tiež o tom, že Orbán by chcel v Maďarsku veliteľstvo divízie NATO, pričom by išlo o spoločnú Slovensko-Maďarsko-Chorvátsko-Slovínsku divíziu a vo veci jej zriadenia sa uchádza o podporu Nemecka.
  http://www.boon.hu/orban-berli... Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  16:18 05.07.2018

  Nesher: problém není ani tak v tom, že by se nedostávalo lidí s elektrotechnickým vzděláním, ale to, že takového člověka do Strakonic nedostanete, když ten jedinec pochází ...Zobrazit celý příspěvek

  Nesher: problém není ani tak v tom, že by se nedostávalo lidí s elektrotechnickým vzděláním, ale to, že takového člověka do Strakonic nedostanete, když ten jedinec pochází například z východu republiky, tak raději půjde blbnout do lesa s Brenem, než dojíždět do Strakonic.
  Rekrutace prostě nezačne správně fungovat s tím, že ochotnický herec někomu dá generálskou hodnost :-DSkrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  16:15 05.07.2018

  Jara: to snad nemyslíte vážně, když píšete o odkladišti nepotřebných lidí?!!! Měli bychom děkovat za každou duši, která je ochotna do tohoto koutu republiky (skoro mimo civilizaci) ...Zobrazit celý příspěvek

  Jara: to snad nemyslíte vážně, když píšete o odkladišti nepotřebných lidí?!!! Měli bychom děkovat za každou duši, která je ochotna do tohoto koutu republiky (skoro mimo civilizaci) dojíždět a sloužit tam. Obdobně jsou na tom dělostřelci z Jinců. Stačí se podívat na mapu, kde jsou Strakonice.
  Vojsková PVO vznikat nemusí, ty systémy, které tam máme u ní už sloužily.
  Obávám se, že ani vybavení novou technikou problém s lidmi nevyřeší, prostě tu není ochota se stěhovat s rodinou za prací tolik než jinde ve světě.
  Ale toto vše je zase jen problém těch k*k*tů, kteří takové dislokace pro tyto jednotky vybraly. Jak dělostřelci, tak jednotky PVO PV měly i lepší dislokace více mezi civilizací.
  PVO utrpěla nejvíce zrušením útvarů PVOS, ze kterých odešlo velké množství vycvičených a vzdělaných lidí díky zrušení kapacit objektové PVO. Prostě přednost dostalo angažování se v zahraničních misích.Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  15:19 05.07.2018

  Jara To by znamenalo armádu někde o kolo 40 tis. lidí, tolik jich prostě neseženete. A znovu opakuji, elektro specialistů, leteckých mechaniků a podobných profesí je už teď na ...Zobrazit celý příspěvek

  Jara
  To by znamenalo armádu někde o kolo 40 tis. lidí, tolik jich prostě neseženete. A znovu opakuji, elektro specialistů, leteckých mechaniků a podobných profesí je už teď na trhu nedostatek. I když lidem nabídnete moderní techniku, tak většina vždy dá přednost pohodlnějšímu a lépe placenému civilnímu zaměstnání, prostě většina lidí se chová racionálně a hlasuje peněženkou. To není problém jen AČR, ale všech armád západních zemí. Jediný způsob jak sehnat personál je zavést zpět povinnou vojnu. Nicméně se obávám, že ten personál by kvalitou zrovna neoplýval.Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  14:36 05.07.2018

  Nesher Posádka ve Strakonicích je ted vlastně takové odkladiště nepotřebných. Za prve by měla vzniknout vojsková PVO, která by se nechala snadno transformovat ze strakonickeho ...Zobrazit celý příspěvek

  Nesher
  Posádka ve Strakonicích je ted vlastně takové odkladiště nepotřebných. Za prve by měla vzniknout vojsková PVO, která by se nechala snadno transformovat ze strakonickeho útvaru tím že jeho prapory přiřadí pod mech. Brigady tím by to pro strakonické mohlo být daleko zajímavější povolání. Za druhé tady mluvím o vzniku opravdové PVO na obranu státu vybavené prostředky jako Patrion, sampt, nebo david’s sling o špičkových radarech nemluvě, tím by se zvedla obranyschopnost opravdu razantně nehledě na to že by tyto útvary získali punc “elitní” a práce s takovými technologiemi by mohla nějaké ty vzdělané lidi přitáhnoutSkrýt celý příspěvek

 • Nesher
  14:20 05.07.2018

  Jára Vy v tom svém svatém nadšení nevidíte nebo nechce vidět jeden velmi důležitý faktor, a to že by to vaše posílené letectvo a PVO by pravděpodobně neměl kdo obsluhovat. Tyto ...Zobrazit celý příspěvek

  Jára
  Vy v tom svém svatém nadšení nevidíte nebo nechce vidět jeden velmi důležitý faktor, a to že by to vaše posílené letectvo a PVO by pravděpodobně neměl kdo obsluhovat. Tyto velmi sofistikované systémy vyžadují obsluhu se specifickým vzděláním, kterého se na pracovním trhu obecně nedostává (a nemyslím tím zrovna piloty, to by byl ještě ten nejmenší problém). A vzhledem k tomu, že většina lidí se prostě vojáky stát nechce a i ti co by zájem měli budou vždy nutně zvažovat zda jim v soukromém sektoru nebude lépe, tak se obávám, že bychom jen vyhazovali peníze. To, že jedním z nejméně personálně naplněných útvarů je právě PL pluk ve Strakonicích jen potvrzuje, že mám pravdu.Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  13:48 05.07.2018

  Kolt Doufejme;) jen mi v té nové koncepci stále chybí něco co naši obranyschopnost zvýší, samozřejmě nákupy jako nová bvp jsou také nutné a na 100 procent je schvaluji, ale to už ...Zobrazit celý příspěvek

  Kolt
  Doufejme;) jen mi v té nové koncepci stále chybí něco co naši obranyschopnost zvýší, samozřejmě nákupy jako nová bvp jsou také nutné a na 100 procent je schvaluji, ale to už se opakuji. Kdyby se plánovalo posílení letectva a PVO neřekl bych ani slovo;)Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  13:36 05.07.2018

  flanker.jirka, já mám právě dojem, že Herka je prostě "málo ambiciózní" ;-) Chtěl bych, aby AČR měla možnost dovézt si někam i ta BVP. A k tomu potřebujeme odpovídající letadlo, ...Zobrazit celý příspěvek

  flanker.jirka, já mám právě dojem, že Herka je prostě "málo ambiciózní" ;-) Chtěl bych, aby AČR měla možnost dovézt si někam i ta BVP. A k tomu potřebujeme odpovídající letadlo, tedy A400M nebo C-2. Ale na mém přání samozřejmě nezáleží :-) Každopádně má pravdu Jara, že máme důležitější věci, které potřebují urgentní řešení...Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  13:34 05.07.2018

  Jara, ale tohle všechno je fakt otázka politické representace, nikoliv armády. Asi kdyby byl náčelníkem GŠ Petr Pavel místo Bečváře, tlačil by na Stropnického víc, ať se nákupy ...Zobrazit celý příspěvek

  Jara, ale tohle všechno je fakt otázka politické representace, nikoliv armády. Asi kdyby byl náčelníkem GŠ Petr Pavel místo Bečváře, tlačil by na Stropnického víc, ať se nákupy pohnou. Zázraky by ale ani on nedokázal udělat. A zrovinka Opatu bych nepodezíral z toho, že vymetá mejdany ;-) Naopak jasně deklaroval, že na spoustu akcí bude posílat jiné lidi z GŠ, protože odmítá být věčně na nějaké společenské akci místo práce...

  Hlavně, jak psal skelet, ještě před pěti lety bylo jakékoliv navyšování rozpočtu AČR naprosto nepředstavitelné. Teprve s Krymem, Trumpem a konjunkturou přišla ochota začít do armády investovat. Stropnický dost prošustroval čas i peníze, situace po volbách tomu taky nepomohla a Šlechtová to úplně dorazila (byť do značné míry asi z dobrých důvodů). Každopádně jí patří dík aspoň za to, že na místo NGŠ dosadila právě Opatu, protože vcelku věřím, že je schopný aspoň trochu ten zatuchlý rybník rozhýbat...Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  13:30 05.07.2018

  @Jara Ty pocty co pisete jsou naprosta utopie. To jsou cisla, ktere zvlada zivit Polsko, tezko cekat od ekonomicky 2,5-3x slabsi CR, ze se dostane na podobna cisla. A to PL uvadim ...Zobrazit celý příspěvek

  @Jara
  Ty pocty co pisete jsou naprosta utopie. To jsou cisla, ktere zvlada zivit Polsko, tezko cekat od ekonomicky 2,5-3x slabsi CR, ze se dostane na podobna cisla. A to PL uvadim i proto, ze je to jedna svetla vyjimka co na svou bezpecnost vazne mysli a prostredky i jinak nez jen pusou na obranu skutecne vyhrazuje.
  Pokud se CR povede navysit pocet nadzvuku na 2 letky, a jeste si pomuze kvalitativne (z gripenu C/D min. na F-16V nebo lepe Gripen E/F) tak to bude na velikost a ekonomickou silu tak akorat. Vic nez samotny pocet stroju bych se zamyslel nad velikosti vycvicenosti a vybavenim zaloh, nad vyzbroji pesaka, nad obrnenci atd. Oblasti, kde se za stejne nebo mensi penize da poridit mnohem vic a toho pro oblast zeme mnohem dulezitejsiho.Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  13:26 05.07.2018

  btw. a i kdyby se armáda vzepřela Bílé knize, tak by se stalo co? Rozpočet by se jim stejně snížil. Ještě donedávna byli vojáci rádi za to, že vyfasovali ponožky.

  btw. a i kdyby se armáda vzepřela Bílé knize, tak by se stalo co? Rozpočet by se jim stejně snížil. Ještě donedávna byli vojáci rádi za to, že vyfasovali ponožky.

 • skelet
  13:25 05.07.2018

  Vzepřít se armáda může jen tam, kde má politickou podporu. V ČR armáda politickou podporu (čti podporu občanů) nemá

  Vzepřít se armáda může jen tam, kde má politickou podporu. V ČR armáda politickou podporu (čti podporu občanů) nemá

 • Jara
  13:14 05.07.2018

  Skelet Ano a to už by se nechalo označit jako vlastizrada a zaznamenal jste před těmi cca pěti lety nějaké negativní vyjádření zástupců armády ? ( myslím vysloveně veřejný odpor ...Zobrazit celý příspěvek

  Skelet
  Ano a to už by se nechalo označit jako vlastizrada a zaznamenal jste před těmi cca pěti lety nějaké negativní vyjádření zástupců armády ? ( myslím vysloveně veřejný odpor proti de facto zrušení armády ) To je ten důvod mé nedůvěry v GŠ.....Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  12:11 05.07.2018

  Jara: uvědomuješ si, že ještě před pěti lety bylo (politiky) plánováno ještě větší seškrtání vojenských schopností AČR?

  Jara: uvědomuješ si, že ještě před pěti lety bylo (politiky) plánováno ještě větší seškrtání vojenských schopností AČR?

 • Jara
  11:49 05.07.2018

  Ano politici samozřejmě nesou svoji vinu na stavu AČR, a když se vrátím k “aktuálním” plánům ...přezbrojit 7.mb,nákup děl 155, radary, to už mělo být dávno, ale stále tam chybí to ...Zobrazit celý příspěvek

  Ano politici samozřejmě nesou svoji vinu na stavu AČR, a když se vrátím k “aktuálním” plánům ...přezbrojit 7.mb,nákup děl 155, radary, to už mělo být dávno, ale stále tam chybí to zvýšení obranyschopnosti... tu nejvíce ovlivňuje letectvo a PVO bez těchto věci je naše země vystavena na milost a budoucí drahé vybavení pozemního vojska by mohlo posloužit jako drahé cvičné cíleSkrýt celý příspěvek

 • skelet
  11:24 05.07.2018

  Na obranu GŠ AČR a AČR celkově.. těžko se něco tvoří (udržuje), když Vám politici neustále mění rozpočet a priority.

  Na obranu GŠ AČR a AČR celkově.. těžko se něco tvoří (udržuje), když Vám politici neustále mění rozpočet a priority.

 • Jara
  11:18 05.07.2018

  Jura99 Plány našeho GŠ mne už dlouho nechávají chladným, jsou k ničemu, koncepce se předělávají každý rok a naše armáda není schopná bránit území ČR .... hlavně že pořád slýcháme ...Zobrazit celý příspěvek

  Jura99
  Plány našeho GŠ mne už dlouho nechávají chladným, jsou k ničemu, koncepce se předělávají každý rok a naše armáda není schopná bránit území ČR .... hlavně že pořád slýcháme jak pracují od nevidím do nevidím.....myslým, že do té pracovní doby zahrnují i různé společenské akce a večírky zbrojních společností a po každém takovém večírku přijde nápad něco koupit viz. Vrtulníky .
  Pravdou,ale bohužel je že AČR postrádá jakoukoli koncepci umožňující obranu ČR a důstojné plnění závazků už dvacet let.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 5 z 12