Maďarsko kupuje vrtulníky H145M

H145M s komplexem výzbroje HForce; větší foto / Airbus

Maďarsko podobně jako Česká republika řeší obměnu vrtulníků svých ozbrojených sil. Zatímco Česká republika správný stroj ještě hledá, Maďarsko si vybralo 20 lehkých víceúčelových vrtulníků H145M od firmy Airbus, které zvažuje také Česká republika.

Maďarská armáda nakupuje vrtulníky H145M v rámci rozvojového programu Zrinyi 2026 svých ozbrojených sil. V roce 2026 Maďarsko plánuje díky programu navýšit počet vojáků aktivní služby na 30 000 žen a mužů a aktivní zálohu na 20 000 vojáků. Dosažení výdajů 2 % HDP na obranu se očekává v roce 2024.

 

 

Bližší informace o zakázce, jako cena a kupovaná výzbroj, nebyly zveřejněny. Maďarské H145M získají ale elektrooptické (infra/TV kamera, laserový dálkoměr a značkovač) pozorovací a zaměřovací pouzdra, „palubní obranné systémy", balistickou ochranu, palubní jeřáb a zbraňový komplex HForce.

 

Díky zbraňovému komplexu HForce od Airbusu lze H145M vybavit všemi druhy zbraní, které jsou dnes obvyklé u bitevních vrtulníků. Jedná se například o řízené a neřízené (Thales FZ231) střely ráže 70 mm, automatické kanóny ráže 20 mm (Nexter NC621 nebo kulomety 12,7 mm (FN Herstal HMP400). Se zbraňovými systémy je spojen i zaměřovací průhledový přilbový displej HMSD (Helmet-Mounted Sight and Display) pro navádění zbraní.

 

Dokončení certifikace HForce se očekává do konce roku. Testy hlavňové výzbroje a neřízených raket probíhaly v roce 2017 na maďarské letecké základně Pápa a testy laserem řízených raket ráže 70 mm ve Švédsku. Letos navíc proběhnou testy protitankových řízených střel.

Ve Švédsku byly konkrétně testovany laserem řízené rakety ráže 70 mm FZ275 LGR od společnosti Thales, které zasáhly cíl na vzdálenost 4,5 km. Maximální dostřel FZ275 LGR je až 6 km se střední kruhovou odchylkou v cíli (CEP) pouze 1 m.

 

„Je zřejmé, že zbraňový systém [HForce - pozn. red.] a další technické vybavení poskytují všechny důležité taktické a technické schopnosti, které zákazník požaduje. Navíc Airbus poskytuje pro maďarské obranné síly vrtulníky s rozšířeným vybavením, výcvikem a balíčkem podpory,“ píše se na stránkách maďarského ministerstva obrany.

 

Testování zbraňových systémů H145M na letecké základně Pápa.

 

Zajímavé je, že podle oficiálních stránek maďarských ozbrojených sil mají vrtulníky H145M v maďarském letectvu částečně nahradit nebo doplnit pět vrtulníků Mi-8 a sedm Mi-17. Kromě toho maďarské letectvo provozuje pouze dva lehké cvičné vrtulníky AS350 Ecureuil.

 

Naproti tomu Česká republika plánuje nákupem lehkých/středních vrtulníků spíše rozšířit schopnosti svého vrtulníkového letectva a především získat (obnovit) schopnost provádět přesné údery vzduch-země z vrtulníků. K obměně vrtulníků Mi-8/Mi-17 Armády ČR dojde později.

 

V případě maďarské armády jde však také o první fázi obměny (posílení schopností) vrtulníkového letectva ‒ v budoucnu v rámci programu Zrinyi 2026 Budapešť počítá s nákupem celkově 40 vrtulníků. Maďarsko musí také mimo jiné do roku 2025 vyřešit náhradu 12 vrtulníků Mi-24.

 

H145M je vojenská verze civilní H145 (dříve Eurocopter EC145) a přišla na trh v létě roku 2014. Například americké ozbrojené síly objednaly celkem 427 kusů odvozeného modelu UH-72A Lakota. Původní H145M slouží v německé (15 kusů), thajské (pět) a srbské armádě (devět).

 

H145M s blokem neřízených raket ráže 70 mm a kontejnerem HMP400 s kulometem M3P ráže 12,7 mm; větší foto / Airbus

 

Maximální vzletová hmotnost H145M je 3700 kg a prázdná 1600 kg. Pod trupem lze přepravovat náklad o hmotnosti až 1600 kg. 

 

Vrtulník pohání dva turbohřídelové motory Safran Arriel 2E o výkonu 2×575 kW (startovací výkon je 2×667 kW). O řízení vrtulníku se stará digitální avionika Helionix s čtyřosým digitálním autopilotem. Cestovní rychlost je 240 km/h a dolet 638 km (v obou případech zřejmě bez podvěšených zbraní).

 

V přepravním prostoru H145M je místo pro devět osob a je přístupný přes boční a zadní dveře. H145M má pokročilý systém ochrany: samosvorné palivové nádrže, balistickou ochranu, snížené infračerveného vyzařování, zvýšenou odolnost trupu proti nárazu a nárazuodolné sedadla posádky.

 

Vrtulník lze podle výrobce například využít pro ozbrojený průzkum, lehký útok, aeromobilní operace, vyhledávaní a záchranu (SAR) nebo transport zraněných (MEDEVAC/CASEVAC), kdy kromě pilotů dokáže přepravit dva ležící pacienty a tři záchranáře.

Zdroj: BMPD

Nahlásit chybu v článku


Související články

Airbus dodal první dva vrtulníky H145M německé armádě

Airbus Helicopters včera dodal první dva lehké vojenské víceúčelové vrtulníky H145M (LUH SOF) ...

UH-1Y Venom: Bell Helicopter podepsala memorandum o porozumění s MPI Group

Bell Helicopter, dceřiná společnost Textron Inc. (NYSE: TXT), s radostí oznamuje, že podepsala ...

V-280 Valor a SB-1 Defiant : Armáda tlačí na vývoj nových typů vrtulníků

Americké firmy Bell Helicopter a Boeing-Sikorsky pokračují ve vývoji technologických demonstrátorů ...

Konvertoplán V-280 Valor poprvé ve vzduchu

Nejnovější konvertoplán V-280 Valor americké firmy Bell Helicopter provedl svůj první krátký vzlet. ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Luky
    14:55 04.07.2018

    A zrovna LUH Amíci z Evropy brali, tak proč se neopičit, když mívají nejnáročnější výběrka. Však by se k těm čtyřem BH do misí vypravovaly i dva ozbrojení EC komáři namísto ...Zobrazit celý příspěvek

    A zrovna LUH Amíci z Evropy brali, tak proč se neopičit, když mívají nejnáročnější výběrka.
    Však by se k těm čtyřem BH do misí vypravovaly i dva ozbrojení EC komáři namísto Lilbérda. A Doorsy by jim k tomu hráli.

    Jedu si přebrat základy.Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
    14:47 04.07.2018

    Jara Nedoufali, tak naivní rozhodně nejsou. Nicméně část z těch 2% se zcela jistě u US firem (ne nutně v USA) utratí. Některé projekty (viz např. F 35) jsou mezinárodní, některé ...Zobrazit celý příspěvek

    Jara
    Nedoufali, tak naivní rozhodně nejsou. Nicméně část z těch 2% se zcela jistě u US firem (ne nutně v USA) utratí. Některé projekty (viz např. F 35) jsou mezinárodní, některé technologie mají prostě USA nejlepší. Navíc i USA občas kupují zbraně mimo USA.Skrýt celý příspěvek

  • Jara
    14:40 04.07.2018

    Tak předně já například nejsem žádný “levičák” ačkoliv teda beru vzdělání a právo na lékařskou pomoc jako samozřejmost ne jako “nadstandart”...:) Ale ty 2 procenta, ( jakkoliv s ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak předně já například nejsem žádný “levičák” ačkoliv teda beru vzdělání a právo na lékařskou pomoc jako samozřejmost ne jako “nadstandart”...:)

    Ale ty 2 procenta, ( jakkoliv s tím souhlasím) podle mého amici doufali(jí), evropské země utratí za zbrojení u nich.... a to není nutno říci nic nepodstatného, kdyby začala Evropa teď masivně zbrojit a utrácet dvojnásobek současných rozpočtů u amerických zbrojovek tak má ekonomika USA zas na 20 let vystaráno.....programy jako F35, které mají za úkol dobrovolně vykastrovat evropský průmysl jsou toho důkazemSkrýt celý příspěvek

  • Nesher
    14:34 04.07.2018

    Luky
    Ale přesně o tom to je, je to o zájmech. Prioritním zájmem ČR je mít USA na své straně a každá sranda holt něco stojí. Navíc tohle by bylo win-win řešení.

    Luky
    Ale přesně o tom to je, je to o zájmech. Prioritním zájmem ČR je mít USA na své straně a každá sranda holt něco stojí. Navíc tohle by bylo win-win řešení.

  • Luky
    14:25 04.07.2018

    Trumpovi to nezazlívám, ani jeho Američanům. Jen si myslím, že je můžeme vyslechnout, ale nemusíme je poslouchat. Rozhodnout bychom se měli svobodně, podle našich potřeb a bez ...Zobrazit celý příspěvek

    Trumpovi to nezazlívám, ani jeho Američanům. Jen si myslím, že je můžeme vyslechnout, ale nemusíme je poslouchat. Rozhodnout bychom se měli svobodně, podle našich potřeb a bez nějakých pocitů viny.

    Zahraniční politika samozřejmě hraje svoji roli, ale my nejsme špatní spojenci.Skrýt celý příspěvek

  • skelet
    14:20 04.07.2018

    Luky: prosté. Američané potřebují, aby Evropa navýšila svůj obranný rozpočet, jelikož potřebují své kapacity soustředit v Pacifiku. Jenže to nemůžou udělat, když na svou obranu ...Zobrazit celý příspěvek

    Luky: prosté. Američané potřebují, aby Evropa navýšila svůj obranný rozpočet, jelikož potřebují své kapacity soustředit v Pacifiku. Jenže to nemůžou udělat, když na svou obranu víceméně kálíme a přitom brečíme jak jsme ohrožení.
    Trump to jen řekl na hlas, Obama si to jen myslelSkrýt celý příspěvek

  • Nesher
    13:55 04.07.2018

    Tak buď se budeme bavit jako dospělí lidé, nebo tu budete papouškovat ruskácko-levičáckou propagandu, v tom případě ovšem povedete monolog.

    Tak buď se budeme bavit jako dospělí lidé, nebo tu budete papouškovat ruskácko-levičáckou propagandu, v tom případě ovšem povedete monolog.

  • Luky
    13:46 04.07.2018

    A USA je bez NATO zase světový zločinec a vyvrhel. Je to hezký závazek, ta 2%. Ale co s tím v USA udělají? Oni NATO potřebují úplně stejně jako NATO je. Že Státům vypršely ...Zobrazit celý příspěvek

    A USA je bez NATO zase světový zločinec a vyvrhel.

    Je to hezký závazek, ta 2%. Ale co s tím v USA udělají? Oni NATO potřebují úplně stejně jako NATO je. Že Státům vypršely všemožné reparace je holt smůla, rádi by nastartovaly jiné....mě ale stačí je podporovat kupováním paliva (mimo jiné). Včera jsem bral nafty za dva tisíce a předevčírem do druhého benzínu za patnáctset. Odpadní produkt rafinace a stojí víc než pívo. :D Kdoví, kolik jde do země těžby, kolik přímo Amíkům a kolik na rozpouštění jejich inflace (ne, tady to nikdo objektivně nevypočítá). Podporujeme je neustále, proč ještě kupovat předraženou techniku s jedním náhradním motorem pro půl stroje.
    Dál už raději nebudu psát, k čemu všemu se USA zavázaly a co nedodržují....
    ------
    Jinak já se nechci moc opakovat, ale ve skutečnosti bych jim dopřál peníze za deset Blackhawků, které by mimojiné létaly do misí po jejich boku....za jejich zájmy. Jsem realpolitik.Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
    13:31 04.07.2018

    Luky To co zajímá Vás je zcela bezpředmětné, Vy zahraniční politiku ČR neurčujete. Prostě jsme se při vstupu k něčemu zavázali a neplníme to (že to neplní další je zcela ...Zobrazit celý příspěvek

    Luky
    To co zajímá Vás je zcela bezpředmětné, Vy zahraniční politiku ČR neurčujete.
    Prostě jsme se při vstupu k něčemu zavázali a neplníme to (že to neplní další je zcela vedlejší). USA nás při vstupu do NATO podpořily (pomohly mj. překonat nechuť našich evropských "spojenců"). Garantují naši bezpečnost (bez nich je NATO směšný debatní klub). A pokud (naprosto správně) poukazují na naše nesplněné sliby, přičemž to nejsme schopni nebo ochotni nahradit, tohle může být celkem přijatelná náplast.
    Tj. AČR dostane kvalitní stroj a Američané udělají obchod, spokojenost na obou stranách.Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    13:19 04.07.2018

    Odpovědí je, "že protože začíná Trump vyšilovat?" On vyšiluje hezkou řádku let i Boeing, že mu Evropa uřízla velkou část koláče...no a? Boeing vyšiluje a nákupčí airlinerů se ...Zobrazit celý příspěvek

    Odpovědí je, "že protože začíná Trump vyšilovat?"
    On vyšiluje hezkou řádku let i Boeing, že mu Evropa uřízla velkou část koláče...no a? Boeing vyšiluje a nákupčí airlinerů se stejně rozhodují podle sebe.

    Heslo America first mě nezajímá, není to naše heslo, ale jejich. Moje heslo je Posázaví first. Někdy taky Podkrkonoší first. Teď se z toho všichni posaďte.Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
    13:14 04.07.2018

    Luky
    Odpověď je jak v Koltově, tak i mém příspěvku níže.

    Luky
    Odpověď je jak v Koltově, tak i mém příspěvku níže.

  • Luky
    12:44 04.07.2018

    A proč by měla být naše politika křečovitou podporou vojenského průmyslu USA?

    A proč by měla být naše politika křečovitou podporou vojenského průmyslu USA?

  • Nesher
    12:04 04.07.2018

    Kolt Přesně tak, už jsem to tu psal níže, nákup zbraňových systémů, zvláště u zemí velikosti a významu ČR, není jen o technických a finančních parametrech, ale (a hlavně) i o ...Zobrazit celý příspěvek

    Kolt
    Přesně tak, už jsem to tu psal níže, nákup zbraňových systémů, zvláště u zemí velikosti a významu ČR, není jen o technických a finančních parametrech, ale (a hlavně) i o politice. A není na tom nic zlého.
    Navíc, pokud AČR chce skutečně vojenský vrtulník (vypadá to, že chce), tak UH-1Y (případně UH 60M) jsou jasnou volbou. Oba systémy jsou prověřené v reálném nasazení.
    Což se např. o AW-139M říci nedá, všichni uživatelé je primárně používají v "nebojové" roli, tj. pro mise SAR, a to včetně domovské Itálie.
    Ohledně H-145, až se bude hledat náhrada za Sokoly, tak je to jasná volba. Na LZS a přepravu menšího počtu osob je to ideální stroj.

    Flanker
    Místo C 130J (jakkoliv je to skvělý stroj), bych ve výzbroji VS AČR raději viděl KC-390, zrovna v tomhle případě by mi podpora domácího průmyslu přišla jako smysluplná. Portugalsko už ostatně vyjednává o jejich nákupu.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    11:43 04.07.2018

    KOLT: od amíků bych tu mnohem raději viděl superhercy než vrtulníky. Dokud nebude možnost si opravdu osahat a vyzkoušet Venom i AW 139, tak je to jen čistě podle preferencí, je ...Zobrazit celý příspěvek

    KOLT: od amíků bych tu mnohem raději viděl superhercy než vrtulníky.
    Dokud nebude možnost si opravdu osahat a vyzkoušet Venom i AW 139, tak je to jen čistě podle preferencí, je tam markantní rozdíl v provozních nákladech, což by mohlo vést ke stavu v jakém mají naši jižní sousedé EFT - plánují je uzemnit a koukají jak si základní airpolicing zajistit něčím jiným.Skrýt celý příspěvek

  • TF_HU
    11:40 04.07.2018

    ...řízená neřízená, laserem naváděná...podle mě to asi napsal úřeník a ne voják, možná voják od zelených...a ne od vzdušek. tak jak psal KAZD, podle mě tím chtěli rozlišit hydra 70 ...Zobrazit celý příspěvek

    ...řízená neřízená, laserem naváděná...podle mě to asi napsal úřeník a ne voják, možná voják od zelených...a ne od vzdušek. tak jak psal KAZD, podle mě tím chtěli rozlišit hydra 70 a APKWS...a právě takhle pak vznikají nedorozumnění.Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    08:50 04.07.2018

    S ohledem na to, jak Trump začíná opět (a nikoliv bezdůvodně) vyšilovat ohledně vojenských rozpočtů ostatních států NATO, bych to viděl, že nákup zbraní z USA bude tlačen po ...Zobrazit celý příspěvek

    S ohledem na to, jak Trump začíná opět (a nikoliv bezdůvodně) vyšilovat ohledně vojenských rozpočtů ostatních států NATO, bych to viděl, že nákup zbraní z USA bude tlačen po politické stránce – když už nedáváme 2 % na obranu, ať aspoň něco nakoupíme v USA. Může se nám to nelíbit, ale to je asi tak všechno. S ohledem na to, že v nejbližší době nechystáme nákup ničeho jiného, kde by byla americká technika horkým kandidátem, bylo by logické nakoupit UH-1Y. Nebo klidně i UH-60 a k nim H145M, přičemž časem bychom koupili něco velikého jako náhradu za Mi-171. Ale na druhou variantu asi nikdo nebude mít koule (a peníze).Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    23:44 03.07.2018

    kazd, to rozlišíte pomocí "neřízené a laserem naváděné". "Protizemní řízené" je tam navíc. Respektive mohou to být právě PTŘS. skelet, no však, to by ale znamenalo, že stále ...Zobrazit celý příspěvek

    kazd, to rozlišíte pomocí "neřízené a laserem naváděné". "Protizemní řízené" je tam navíc. Respektive mohou to být právě PTŘS.

    skelet, no však, to by ale znamenalo, že stále chtějí PTŘS.Skrýt celý příspěvek

  • kazd
    23:01 03.07.2018

    "Protizemní řízené střely, neřízené rakety a laserem naváděné rakety". Protizemní řízené střely a laserem naváděné rakety jsou tak nějak to samé, proč je to tam tedy dvakrát? ...Zobrazit celý příspěvek

    "Protizemní řízené střely, neřízené rakety a laserem naváděné rakety". Protizemní řízené střely a laserem naváděné rakety jsou tak nějak to samé, proč je to tam tedy dvakrát?

    básník chtěl podle mého odlišit původní hydra 70 a APKWSSkrýt celý příspěvek

  • skelet
    22:25 03.07.2018

    Spike, Hot, Tow a Pars ma jine, nez laserove navadeni

    Spike, Hot, Tow a Pars ma jine, nez laserove navadeni

  • KOLT
    22:06 03.07.2018

    Ve specifikaci (nebo tom torzu, které bylo zveřejněné) je jasně daná minimální nosnost kabiny (960 kg), počet vojáků (2+2+8, čili tam asi H145M neprojde), dolet, dostup, životnost ...Zobrazit celý příspěvek

    Ve specifikaci (nebo tom torzu, které bylo zveřejněné) je jasně daná minimální nosnost kabiny (960 kg), počet vojáků (2+2+8, čili tam asi H145M neprojde), dolet, dostup, životnost a schopnosti (působení proti pomalu a nízko letícím vzdušným tam je, ale to umí jakýkoliv stroj s kulometem, jak onehdá psal TF_HU). Trochu nejasné je to u raketové výzbroje, protože tam se píše: "Protizemní řízené střely, neřízené rakety a laserem naváděné rakety". Protizemní řízené střely a laserem naváděné rakety jsou tak nějak to samé, proč je to tam tedy dvakrát? Protože prvním jsou myšleny PTŘS? Uvidíme, co bude v přesné specifikaci, měla by být v létě...

    Ani PTŘS koneckonců nemusí být tak zásadní problém. UH-1Y by je měl získat v následujícím upgradu, spolu se čtyřmi závěsy místo dvou. Leonardo je také slibuje.

    Problém Airbusu je, že má docela mezeru mezi H145 a H215, kam přesně spadá velikost, kterou poptáváme (jestli je to tak správně nebo ne, je jiná otázka). Bell tam má minimálně UH-1Y, Leonardo AW139M a AW149 (možná by se vešel i AW169M). Airbus tam má jen AS565 MBe, což je ale námořní speciál (má jiné primární úkoly než vozit vojáky), který je také pěkně drahý. H160M je hudba daleké budoucnosti (tou dobou budeme řešit spíš náhradu za Mi-171...), navíc bych se drobet bál jednak zcela nového stroje, jedna nákladů.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 7 z 12