Maďarsko nakoupí turecká obrněná vozidla Ejder Yalcın a Yörük

Maďarsko nakoupí turecká obrněná vozidla Ejder Yalcın a Yörük
Ejder Yalcın během maďarského Dne národní obrany / honvedelem.hu (Zvětšit)

Na počest maďarského Dne národní obrany (21. května) maďarská armáda představila svou nejnovější vojenskou techniku. Hvězdou víkendové přehlídky byl nepochybně nový maďarský tank Leopard 2A7+. Maďarská armáda ale nečekaně předvedla také turecká taktická obrněná vozidla Ejder Yalcın 4×4 a NMS 4×4 (Yörük).

Budapešť pokračuje v masivním nákupu moderní obrněné techniky podle rozvojového plánu maďarských ozbrojených sil Zrínyi 2026. V případě pozemních sil nejvíce pozornosti jednoznačně poutá nákup 44 německých tanků Leopard 2A7+ (plus ženijních a mostních vozidel na pásovém podvozku), 12 starších Leopardů 2A4 (pro výcvik) a 24 samohybných houfnic PzH 2000.

Maďarsko do roku 2023 plánuje zvýšit rozpočet ministerstva obrany na 2 % HDP (v roce 2020 na 1,6 %) a jen letos na nákup nových zbraňových systémů vyčlení 150 miliardy forintů, tedy 11,6 miliardy Kč. Celkový rozpočet maďarského ministerstva obrany letos činí 513 miliardy forintů (41,8 miliardy Kč).

Mezi další významné investice (myšleno vojensky i geopoliticky) je nákup tureckých taktických obrněných vozidel Ejder Yalcın 4×4 a NMS 4×4 (Yörük). Obě vozidla byla viděna o víkendu na letišti Budaörs v maďarských barvách, s maďarskými emblémy. Bohužel není známo, kolik tureckých vozidel Maďarsko nakoupí, kdy je dostane nebo kolik za ně zaplatí.


Přehlídka současné i zaváděné vojenské techniky maďarské armády

Nyní maďarské pozemní síly provozují jen omezený počet taktických obrněných vozidel 4×4, především 80 vozidel Humvee (pro speciální sily), 20 MRAPů M-ATV a 13 vozidel Cougar (oba typy jsou nasazeny v Afghánistánu). Kromě toho maďarská armáda papírově stále vlastní 250 obstarožních sovětských transportérů BRDM-2, ale ty jsou nepochybně již mimo aktivní službu.

Mimochodem maďarské speciální síly používají také 12 terénních bugin Polaris MRZR-4. Pro nebojové úkoly armády je určeno také 550 nových vozidel SUV 550 Suzuki Vitaras.

Turecká firma Nurol Makina začala obrněnce Ejder Yalcın vyvíjet v roce 2012 a o dva roky později začala sériová výroba. Pohotovostní hmotnost vozidla se pohybuje mezi 12 000 až 14 000 kg (podle verze) a užitečné zatížení je až 4000 kg. Vozidlo má vynikající ochranu proti minám a IED, což je dáno podvozkem tvarovaným do „V“, plovoucími pancéřovými pláty na podlaze a použitím protiminových sedaček.


Fotogalerie z maďarského Dne národní obrany

Ejder Yalcın přepraví až 11 vojáků a lze ho vyzbrojit ručně nebo dálkově ovládanými zbraňovými moduly. Korba snese lafetaci i automatického kanónu ráže 25 mm. Samozřejmostí jsou různé účelové verze, jako je obrněný transportér, pyrotechnické vozidlo, nosič nejrůznějších zbraňových systémů, evakuační vozidlo atd. Ejder Yalcın si již objednalo deset zemí, jen turecká armáda používá 400 těchto vozidel, stejně jako Katar.

Novější NMS 4×4 (Yörük) byl představen v minulém roce a v současnosti se rozbíhá sériová výroba. NMS 4×4 váží 10 tun a podvozek snese zatížení další čtyři tuny. Ve verzi obrněný transportér NMS 4×4 přepraví pětičlennou posádku a čtyřčlenný výsadek. NMS 4x4 je oproti Ejder Yalcın nejen lehčí, ale také menší (zejména na výšku a délku). Nižší světlá výška (oproti Ejder Yalcın) sice snižuje úroveň protiminové ochrany, ale zlepšuje taktickou mobilitu, průchodnost terénem a ovladatelnost.

Nurol Makina ale prezentuje NMS 4×4 (Yörük) především jako bojové vozidlo, které lze osadit nejrůznějšími zbraňovými systémy, od kulometů, přes granátomety až po protitankové řízené střely. Základní pancíř vozidla chrání posádku před palbou ručních palných zbraní a lze ho posílit dalšími pancéřovými pláty (až na úroveň 4 dle STANAG 4569).


NMS 4×4; větší foto / Nurol Makina


Ejder Yalcın 4×4; větší foto / Nurol Makina

Za pozornost stojí, že maďarská firma Gamma Technical Corporation od roku 2010 vyvíjí domácí MRAP Komondor. Mělo jít o první obrněné vozidlo vyvinuté v Maďarsku za posledních 40 let. Osud programu je neznámý, ale vzhledem k nákupu tureckých obrněných vozidel zřejmě skončil neúspěchem.

V případě Armády ČR taktická obrněná vozidla 4×4 zastupuje 115 italských obrněnců Iveco LMV, ke kterým přibude 80 dalších chemických vozidel Iveco LMV (S-LOV-CBRN I a S-LOV-CBRN II) pro 31. pluk radiační, chemické a biologické ochrany s termínem dodání 2020 až 2022. Kromě toho Armáda ČR plánuje pořídit vozidla kategorie MRAP pro jednotky RCP (Route Clearance Patrol), což je jednotka pyrotechniků určena k průzkumu a odminování cest. Typ ani časový rámec dodání MRAPů pro české jednotky RCP není znám.

Příští rok začne rovněž dodávka obrněných vozidel Titus 6×6 na podvozku Tatra, konkrétně jde o 42 kolových obrněných vozidel velitelsko-štábních a spojovacích a 20 kolových obrněných vozidel MKPP (místo koordinace palebné podpory).

Zdroj: Portfolio, Daily Sabah

 
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o licenční výrobě zbraní České zbrojovky, včetně ...

Maďarsko kupuje tanky Leopard 2A7+ a houfnice PzH 2000

Maďarsko pokračuje ve spanilé jízdě v nakupování moderní vojenské techniky. V posledních dnech jsme ...

Maďarská armáda dále posiluje: Modernizace vrtulníků Mi-24 a obří nákup pancéřovek Carl Gustav

Maďarské ozbrojené síly pokračují v masivní modernizaci své bojové techniky a výzbroje. Maďarské ...

Závody ve zbrojení ve střední Evropě? Maďarsko nakupuje zbraně za miliardy

Maďarsko je evropskými zeměmi a médií často označováno jako skoro-diktatura. Takové označení však ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Jura99
  21:44 22.05.2019

  Dizajn, hlavně u NMS, vypadá velmi dobře. Proti tomu zdejší výrobky jako Patriot, Gerlach jsou dizajnem o 10let pozadu, Titus už také nic moc.

  Dizajn, hlavně u NMS, vypadá velmi dobře. Proti tomu zdejší výrobky jako Patriot, Gerlach jsou dizajnem o 10let pozadu, Titus už také nic moc.

  • PavolR
   07:29 23.05.2019

   S Patriotom súhlasím, možno čiastočne aj s Titusom, ale Gerlach je roztomilý a obsahuje dizajnové prvky najmodernejších tureckých 4x4 (napr. zalomenie plechov nie je vodorovné, ale ...Zobrazit celý příspěvek

   S Patriotom súhlasím, možno čiastočne aj s Titusom, ale Gerlach je roztomilý a obsahuje dizajnové prvky najmodernejších tureckých 4x4 (napr. zalomenie plechov nie je vodorovné, ale šikmé).Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    08:13 23.05.2019

    Gerlach a roztomilý ? :) No sto lidí, sto názorů, ale např. čelo Gerlachu je dizajn tak přelomu tisíciletí. Proti tomu ten NMS je jiná liga, vypadá i tak trochu agresivně, což u ...Zobrazit celý příspěvek

    Gerlach a roztomilý ? :) No sto lidí, sto názorů, ale např. čelo Gerlachu je dizajn tak přelomu tisíciletí. Proti tomu ten NMS je jiná liga, vypadá i tak trochu agresivně, což u vojenského vozidla je ku prospěchu. Titus je povedený, ovšem stála by za facelift oblast světel a nárazníku.Skrýt celý příspěvek

    • mikojan29
     10:07 23.05.2019

     Mám rád odborníkov typu "Truhlík", ktorí sa rozumejú všetkému, dokonca aj dizajnu armádnych strojov. V prvom rade ide o účelovosť a ochranu, ktorú musia vozidlá tohto typu spĺňať. ...Zobrazit celý příspěvek

     Mám rád odborníkov typu "Truhlík", ktorí sa rozumejú všetkému, dokonca aj dizajnu armádnych strojov. V prvom rade ide o účelovosť a ochranu, ktorú musia vozidlá tohto typu spĺňať. Dizajn je až niekde na konci, aj keď aj ten tak trochu predáva.Skrýt celý příspěvek

    • mikojan29
     10:14 23.05.2019

     V čom je NMS iná liga? Mne pripadá rovnaký, ako ostatné vozidlá tohto typu +- má pridané niektoré veci, aby sa odlíšil od konkurencie.

     V čom je NMS iná liga? Mne pripadá rovnaký, ako ostatné vozidlá tohto typu +- má pridané niektoré veci, aby sa odlíšil od konkurencie.

  • satai
   07:32 23.05.2019

   V čem konkrétně?

   V čem konkrétně?

  • Dejwman
   11:05 23.05.2019

   Největší chyba u zdejších výrobků je, že se nedodavají v metalíze a se spinnery... :) Hodnotit design u vojenské techniky je celkem slušný odskok, pokud teda není design ...Zobrazit celý příspěvek

   Největší chyba u zdejších výrobků je, že se nedodavají v metalíze a se spinnery... :)

   Hodnotit design u vojenské techniky je celkem slušný odskok, pokud teda není design účelný...

   Jak by asi dopadlo hodnocení designu vojenských verzí Mercedesu G nebo Toyoty Land Cruiser, taky design 20. století....Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    12:43 23.05.2019

    Dizajn je důležitý v každém oboru. Mercedes G asi není tak špatný, když v civilní verzi patří mezi kultovní a nejdražší :-).

    Dizajn je důležitý v každém oboru. Mercedes G asi není tak špatný, když v civilní verzi patří mezi kultovní a nejdražší :-).

    • mikojan29
     19:12 23.05.2019

     Mercedes G sa stal obľúbeným autom nie pre svoj dizajn, ale kvôli svojim jazdným vlastnostiam v teréne. Kultové auto z neho urobili obchodníci a tiež majitelia s pochybným ...Zobrazit celý příspěvek

     Mercedes G sa stal obľúbeným autom nie pre svoj dizajn, ale kvôli svojim jazdným vlastnostiam v teréne. Kultové auto z neho urobili obchodníci a tiež majitelia s pochybným životopisom. Zlý príklad.
     Mimochodom aj mne sa páči, je to jeden z posledných klasikov s rámovou konštrukciou podvozku.Skrýt celý příspěvek

 • xstandis
  21:02 22.05.2019

  Je videt, ze ze statu byvaleho vychodniho bloku to mysli s obranou vazne jen Polsko a Madarsko. Nebudu komentovat transparentnost vyberovych rizeni v pripade Madarska, ale z ...Zobrazit celý příspěvek

  Je videt, ze ze statu byvaleho vychodniho bloku to mysli s obranou vazne jen Polsko a Madarsko. Nebudu komentovat transparentnost vyberovych rizeni v pripade Madarska, ale z technickeho hlediska ma temer vse hlavu a patu. Nejsou to samozrejme nijak zavratne pocty techniky, ale po jejim zvladnuti bude mit Madarska armada skutecne vsevojskove schopnosti. Kdyz to srovnam s ACR, tak nevim zda bude mit nekdy v budoucbnu kapacity napr. k zastaveni utoku tankove brigady...Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   21:32 22.05.2019

   ... za predpokladu, že Maďarsko bude k tej nakúpenej technike aj vojakov, čo aktuálne nemá. Naplnenosť bojových jednotiek sa pohybuje okolo 50%, pričom má byť vytvorená ešte tretia ...Zobrazit celý příspěvek

   ... za predpokladu, že Maďarsko bude k tej nakúpenej technike aj vojakov, čo aktuálne nemá. Naplnenosť bojových jednotiek sa pohybuje okolo 50%, pričom má byť vytvorená ešte tretia brigáda. Naproti tomu obsadenosť pozícií, na ktorých sa prakticky iba "varí káva" je takmer úplná, ba dokonca sú do kancelárii na štábe pridelení aj vojaci, ktorí sú oficiálne vedení v bojových jednotkách ...Skrýt celý příspěvek

   • Flader
    22:22 22.05.2019

    Pre nás, ktorý sa o pomeri v Maďarsku toľko nezaujímame, mohol by si dať nejaké bližšie info o tej plánovanej tretej brigáde maďarskej armády?

    Pre nás, ktorý sa o pomeri v Maďarsku toľko nezaujímame, mohol by si dať nejaké bližšie info o tej plánovanej tretej brigáde maďarskej armády?

    • PavolR
     07:44 23.05.2019

     Ide v zásade o to, že kým doteraz mali papierovo dve strelecké brigády vyzbrojené BTR-82/82A s niekoľkými tankmi a húfnicami v jednej z nich, do roku 2026 by to mali transformovať ...Zobrazit celý příspěvek

     Ide v zásade o to, že kým doteraz mali papierovo dve strelecké brigády vyzbrojené BTR-82/82A s niekoľkými tankmi a húfnicami v jednej z nich, do roku 2026 by to mali transformovať na tri brigády: ľahkú, strednú a ťažkú.
     Ľahkú brigádu - 2. brigádu špeciálneho určenia vitéza Árpáda Bertalana - už administratívne vytvorili zlúčením 34. práporu špeciálneho určenia a 88. ľahkého zmiešaného práporu, strednú a ťažkú brigádu vytvoria zjavne prezbrojením aktuálnych streleckých.Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      10:06 23.05.2019

      PavolR Tak vlastně struktura jejich armády bude velmi podobná AČR. Ohledně náboru lidí do armády neznám tamní situaci, ale jen z pouhých počtů sloužících vojáků vs. celkový počet ...Zobrazit celý příspěvek

      PavolR

      Tak vlastně struktura jejich armády bude velmi podobná AČR. Ohledně náboru lidí do armády neznám tamní situaci, ale jen z pouhých počtů sloužících vojáků vs. celkový počet obyvatel jsou na tom lépe, než třeba ČR.
      Což ale není nic zarážejícího, protože ČR má jednu z nejmenších armád v NATO v přepočtu na obyvatele.Skrýt celý příspěvek

     • Flader
      14:24 23.05.2019

      Tak tabuľkovo môžu mať slušnú armádu, ale Pavol tu spomínal, že naplnenie bojových útvarov je na úrovni 50 percent.

      Tak tabuľkovo môžu mať slušnú armádu, ale Pavol tu spomínal, že naplnenie bojových útvarov je na úrovni 50 percent.

     • semtam
      14:43 23.05.2019

      Flader Maďarsko má obdobně velkou armádu jako AČR. Má jí dokonce i podobně strukturovanou. Možná by to chtělo spíš relevantní odkaz pro slova PavolaR. Protože z hrubého pohledu to ...Zobrazit celý příspěvek

      Flader

      Maďarsko má obdobně velkou armádu jako AČR. Má jí dokonce i podobně strukturovanou. Možná by to chtělo spíš relevantní odkaz pro slova PavolaR. Protože z hrubého pohledu to neodpovídá.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      17:17 23.05.2019

      Semtam: V polovici roka 2012 mali v službe 17 757 vojakov z tabuľkových 22 406: http://www.parlament.hu/irom39... V roku polovici 2014 už chýbalo až 5921 vojakov, nasledujúceho ...Zobrazit celý příspěvek

      Semtam:
      V polovici roka 2012 mali v službe 17 757 vojakov z tabuľkových 22 406: http://www.parlament.hu/irom39...
      V roku polovici 2014 už chýbalo až 5921 vojakov, nasledujúceho roka vraj zhruba 5000 (vtedy sa už začalo so zahmlievaním presných údajov). Odvtedy odišlo asi 2000 vojakov a bolo prijatých okolo 3500, avšak bol zároveň tabuľkový stav zvýšený na 29700. Koncom roka 2018 znova zvýšili tabuľkový stav, tentoraz na 37 650 čiže do tohoto stavu, ktorý má byť dosiahnutý do roka 2026 chýba aktuálne zhruba 18000-19000 vojakov.
      Z tých asi 19-19,5k, čo by malo byť v službe, pripadá asi 8k na generálny štáb (údajne aj mnohí, čo sú papierovo na útvaroch, slúžia reálne na štábe) a asi 3,5k na letectvo a PVO. Zvyšok je rozdelený do dvoch bojových brigád, pluku špeciálneho určenia a podporných a logistických jednotiek.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      17:20 23.05.2019

      Korekcia - posledná veta je už neaktuálna, malo byť 3 bojových brigád a podporných a logistických jednotiek, čiže naplnenosť bojových jednotiek po administratívnom nafúknutí ...Zobrazit celý příspěvek

      Korekcia - posledná veta je už neaktuálna, malo byť 3 bojových brigád a podporných a logistických jednotiek, čiže naplnenosť bojových jednotiek po administratívnom nafúknutí tabuľkových stavov už zrejme nedosahuje ani 40%.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      18:05 23.05.2019

      Suma sumárum - momentálne rozhodne NIE JE PRAVDA, že by bola na tom maďarská vlastibrana v akomkoľvek kritériu lepšie, než AČR, ani čo do celkového počtu a pravdepodobne ani čo do ...Zobrazit celý příspěvek

      Suma sumárum - momentálne rozhodne NIE JE PRAVDA, že by bola na tom maďarská vlastibrana v akomkoľvek kritériu lepšie, než AČR, ani čo do celkového počtu a pravdepodobne ani čo do pomeru k počtu obyvateľstva!Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      19:00 23.05.2019

      PavolR Když jsem žádal relevantní odkaz, tak jsem myslel odkaz, který se touto problematikou zabývá či nějaká ofiko čísla. Prozatím vidím jen odkaz nefungující a spoustu zatím ...Zobrazit celý příspěvek

      PavolR

      Když jsem žádal relevantní odkaz, tak jsem myslel odkaz, který se touto problematikou zabývá či nějaká ofiko čísla. Prozatím vidím jen odkaz nefungující a spoustu zatím nepodložených slov.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      19:33 23.05.2019

      semtam: Ou, niekto si tu nie je schopný zadať do vyhľadávača "honvédség 5921" - hneď ako prvý by totiž naskočil tento článok z 8.2.2016: ...Zobrazit celý příspěvek

      semtam:
      Ou, niekto si tu nie je schopný zadať do vyhľadávača "honvédség 5921" - hneď ako prvý by totiž naskočil tento článok z 8.2.2016: https://www.napi.hu/magyar_gaz... :-) Je tam zároveň aj údaj o odchode ďalších 2k vojakov do výslužby.

      Tu je zasa správa o poslednom navýšení tabuľkových stavov (hoci ešte zjavne nie sú naplnené ani stavy platné v 2012): https://168ora.hu/itthon/jelen... Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      19:46 23.05.2019

      ... a tu je už aj opravený odkaz z 2012 (znefunkčnelo to počas kopírovania): https://www.parlament.hu/irom3...

      ... a tu je už aj opravený odkaz z 2012 (znefunkčnelo to počas kopírovania): https://www.parlament.hu/irom3...

     • Double
      21:39 23.05.2019

      Preco sa zrazu rozhodli v takejto miere expandovat armadu? Je to reakcia na Rumunov?

      Preco sa zrazu rozhodli v takejto miere expandovat armadu? Je to reakcia na Rumunov?

     • semtam
      23:56 23.05.2019

      PavolR Ano, to je minulost, jenže je známo, že nyní se zvýšili v maďarské armádě mzdy a také se začala více řešit. Spíš by mě zajímala současná doba. To, že maďarská armáda byla ...Zobrazit celý příspěvek

      PavolR

      Ano, to je minulost, jenže je známo, že nyní se zvýšili v maďarské armádě mzdy a také se začala více řešit.
      Spíš by mě zajímala současná doba. To, že maďarská armáda byla podfinancovaná a přicházela o schopnosti je známo. Nyní je ale situace již jiná.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      07:43 24.05.2019

      semtam: V súčasnej dobe platí, že aktuálne stavy armády sú na 10 rokov utajené, čiže povedzme dnešný stav sa stane verejným až v roku 2029, ak sa medzitým nezmení legislatíva. ...Zobrazit celý příspěvek

      semtam:
      V súčasnej dobe platí, že aktuálne stavy armády sú na 10 rokov utajené, čiže povedzme dnešný stav sa stane verejným až v roku 2029, ak sa medzitým nezmení legislatíva. Zatiaľ sa možno vychádzať iba z odhadov na základe posledných známych stavov a ojedinelých vyhlásení. Tak napríklad začiatkom roku 2018 padlo na vypočúvaní pred bezpečnostnou radou vyhlásenie, že bolo dovtedy zazmluvnených 3500 nových vojakov, čo by už bol pozitívny posun vzhľadom na pôvodné tabuľkové počty, lenže medzitým boli legislatívne navýšené tabuľkové počty o ďalších 15k, čo je na maďarské pomery vskutku astronomické číslo a počet nezaplnených pozícií sa priam exponenciálne zvýšil.
      Čo sa zvýšenia miezd týka, tam je problém v tom, že sa zvyšovali plošne a rovnakým percentom, čiže absolútnu väčšinu peňazí zhltnú platy dôstojníckeho zboru a naopak platy mužstva, ktoré je z hľadiska bojaschopnosti najdôležitejšie, rástli najmenej. Na dôvažok počúvam, že v rozpočte nedošlo k navýšeniu mzdovej položky armády, o čom pravdu povediac neviem, čo si mám myslieť.

      Double:
      Vzhľadom na to, že naplniteľnosť daných tabuľkových stavov je za hranicami demografický možností Maďarska, tak pokiaľ len neplánujú znova obnoviť povinné odvody (aktuálne iba zákonom pozastavené a transformovať armádu z plne profesionálnej na profesionálno-braneckú, tak to vnímam iba ako dobre znejúci politický marketing. Tu by som ešte upozornil na jeden symbolicko-propagandistický faktor, ktorý pre bežných voličov Fidesu môže niečo znamenať - posledným navýšením sa tabuľkový stav armády dostal až tesne k hranici povolenej Trianonskou mierovou zmluvou (dnes už samozrejme neplatnou), čo môže byť náhoda ale aj nemusí.Skrýt celý příspěvek

   • Rase
    17:02 23.05.2019

    Na druhou stranu, nová technika může přilákat nemálo lidí do armády. U nás je stav opačný, kdy lidi chodí do armády kvůli všemu možnému, jen né kvůli technice. Ta je totiž starší ...Zobrazit celý příspěvek

    Na druhou stranu, nová technika může přilákat nemálo lidí do armády. U nás je stav opačný, kdy lidi chodí do armády kvůli všemu možnému, jen né kvůli technice. Ta je totiž starší než oni sami (nebo i než jejich otcové) a starý retro kšunt nikoho nepřiláká. Staré T-72M, poruchové Dany s logaritmickým pravítkem, PVO úplně v pekle... .(Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
     17:24 23.05.2019

     Lenže oni nepotrebujú "nemálo ľudí", ale prakticky 2x toľko, než čo majú teraz (viď môj aktualizovaný prepočet vyššie), z populačne výrazne slabších ročníkov, z ktorých sa veľká ...Zobrazit celý příspěvek

     Lenže oni nepotrebujú "nemálo ľudí", ale prakticky 2x toľko, než čo majú teraz (viď môj aktualizovaný prepočet vyššie), z populačne výrazne slabších ročníkov, z ktorých sa veľká časť chystá do zahraničia. je to proste sakramentsky tvrdý oriešok.Skrýt celý příspěvek

     • Rase
      17:49 23.05.2019

      Je mi to jasné, ale počty nakupovaných zbraní mi přijdou tak nějak adekvátní a to i kdyby měla třeba polovina techniky zůstat bez obsluh v záloze. Chci tím jen říct, že je lepší ...Zobrazit celý příspěvek

      Je mi to jasné, ale počty nakupovaných zbraní mi přijdou tak nějak adekvátní a to i kdyby měla třeba polovina techniky zůstat bez obsluh v záloze. Chci tím jen říct, že je lepší mít techniku a nemít lidi (Maďarsko) než nemít techniku a nemít lidi (AČR)...Skrýt celý příspěvek

 • Ableton
  18:38 22.05.2019

  Hi. Just wanted to comment on Zrinyi 2026 in general so you will know what is going on. :) The budget is 3500 billion HUF = 12 billion USD What are they buying? Pretty ...Zobrazit celý příspěvek

  Hi.

  Just wanted to comment on Zrinyi 2026 in general so you will know what is going on. :)

  The budget is 3500 billion HUF = 12 billion USD

  What are they buying? Pretty much everything.

  The following are the main items which are publicly known that will be acquired

  Air force

  4 jet trainers
  3 transport aicraft (KC-390, A400M, Hercules or something similar), wasn't announced yet
  1 A319 "like" plane for C4ISR, wasn't announced yet
  The Gripens won't be replaced by F-35 at least not in the near future

  Ground forces

  IFV - should be tracked, wasn't announced yet

  APC - wasn't announced yet, but obviously they want to replace the BTRs

  ATGM - short range is CG M4, the medium and long range weren't announced yet


  Air defense

  Most likely NASAMS

  3D radars


  Btw I do not think I saw this simulator here :)

  https://honvedelem.hu/galeria/... Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   18:59 22.05.2019

   - No tak APC by technicky mohli zastávať aktuálne obstarávané Turecké vozidlá - Rokovania o NASAMS sú už niekoľko mesiacov uviaznuté na mŕtvom bode, lebo Nori odmietajú urobiť ...Zobrazit celý příspěvek

   - No tak APC by technicky mohli zastávať aktuálne obstarávané Turecké vozidlá
   - Rokovania o NASAMS sú už niekoľko mesiacov uviaznuté na mŕtvom bode, lebo Nori odmietajú urobiť ústupok v podobe vládnej kontroly nad rozdeľovaním Nórskych fondov.
   - Neviem si ani dosť dobre predstaviť, že by kongres schválil orbánovskému Maďarsku F-35. :-D Na druhej strane sa v súvislosti s Lockheedom spomína suma cca 1mld USD, čo by na F-35 ani nestačilo, možno tak na olietané F-16.Skrýt celý příspěvek

   • Gibon
    10:13 23.05.2019

    Alebo na nejaky slusny pocet Boeing T-X v cvicno-bojovej verzii.

    Alebo na nejaky slusny pocet Boeing T-X v cvicno-bojovej verzii.

    • PavolR
     17:06 23.05.2019

     Odkedy predáva Lockheed lietadlá Boingu? :-D

     Odkedy predáva Lockheed lietadlá Boingu? :-D

 • Avtomat
  15:25 22.05.2019

  S výnimkou F-16, OSSR môžu len smutne pozerať smerom na juh ako sa dá nakupovať moderná technika. Aj tie F-16ky sa kupujú len kvôli koncu životnosti Migov. Z núdze cnosť, ale aspoň ...Zobrazit celý příspěvek

  S výnimkou F-16, OSSR môžu len smutne pozerať smerom na juh ako sa dá nakupovať moderná technika. Aj tie F-16ky sa kupujú len kvôli koncu životnosti Migov. Z núdze cnosť, ale aspoň niečo.Skrýt celý příspěvek

  • Arthur
   15:57 22.05.2019

   Tak neviem či práve tento južný smer (tj. bez hodnotenia transparentnosti, hospodárnosti a efektívnosti) by nám mal byť príkladom pričom pripúšťam, že z hľadiska modernizácie sme ...Zobrazit celý příspěvek

   Tak neviem či práve tento južný smer (tj. bez hodnotenia transparentnosti, hospodárnosti a efektívnosti) by nám mal byť príkladom pričom pripúšťam, že z hľadiska modernizácie sme mohli oproti minulosti dopadnúť omnoho - omnoho horšie:

   9 ks UH-60M Black Hawk,
   2x C-27J Spartan,
   14 ks F-16V Block 70/72,
   17 ks BPsVI,
   18 ks BVP-M,
   25 ks 155mm 52kal. ShKH ZUZANA 2,
   81 ks BOV 8x8 Vydra (pred schválením na vláde),

   • 404 ks BOV/VTV 4x4 (v príprave tendra),
   • 17 ks nových rádiolokátorov (3D radary stredného dosahu; aj radary malého a krátkeho dosahu),
   • Modernizácia T-72M1 pre potrebu ťažkej mechanizovanej brigády (v príprave),

   A čo sa týka F-16 tak ešte vydržme pár mesiacov kedy sa dozvieme ako to bolo s tou slovenskou analýzou, ktorá ako jediná na svete potvrdila, že stíhačky F-16 block 70/72 generácie 4++ sú lacnejšie a hospodárnejšie ako Švédmi ponúkané Gripeny C/D.Skrýt celý příspěvek

   • Gibon
    16:34 22.05.2019

    Hospodarnost Gripenu je mytus ziveny Svedmi. Skusenosti skutocnych majitelov tychto lietadiel hovoria inak.

    Hospodarnost Gripenu je mytus ziveny Svedmi. Skusenosti skutocnych majitelov tychto lietadiel hovoria inak.

    • dusan
     17:38 22.05.2019

     To sú ako zákazníci Gripenov padnutí na hlavu ?

     A ktorých majiteľov ?

     To sú ako zákazníci Gripenov padnutí na hlavu ?

     A ktorých majiteľov ?

     • Jirosi
      19:26 22.05.2019

      Myslíš ty 4, a pátý je výrobcem vs všechny ostatní státy světa?
      Brazilcům šlo o přenos výroby, nikoliv o ekonomiku provozu.

      Myslíš ty 4, a pátý je výrobcem vs všechny ostatní státy světa?
      Brazilcům šlo o přenos výroby, nikoliv o ekonomiku provozu.

     • Double
      20:22 22.05.2019

      Ano su padnuty na hlavu. Bohuzial prakticky kazdy nakup Gripenov sprevadzala korupcna kauza.

      Ano su padnuty na hlavu. Bohuzial prakticky kazdy nakup Gripenov sprevadzala korupcna kauza.

     • Gibon
      20:58 22.05.2019

      Jirosi: z toho dvaja realne uvazuju, ze za par rokov tych svojich par kuskov pekne vratia do Svedska.

      Jirosi: z toho dvaja realne uvazuju, ze za par rokov tych svojich par kuskov pekne vratia do Svedska.

     • Jura99
      08:16 23.05.2019

      Gibon: žádná "reálná" úvaha o vrácení Gripenů do Švédska určitě nezazněla z ČR. Spíš právě naopak, když někdo něco vysloví, tak spokojenost a úvahu nad zvýšením jejich počtu. ...Zobrazit celý příspěvek

      Gibon: žádná "reálná" úvaha o vrácení Gripenů do Švédska určitě nezazněla z ČR. Spíš právě naopak, když někdo něco vysloví, tak spokojenost a úvahu nad zvýšením jejich počtu. Tipuju, že pravděpodobnost, že zůstanou i po roce 2027, je vyšší, než nákup F-35A.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     21:46 22.05.2019

     Hoď link na ty zkušenosti s nehospodárným Gripenem :-)

     Hoď link na ty zkušenosti s nehospodárným Gripenem :-)

   • Karlos73
    18:22 22.05.2019

    Baviť sa tu a porovnávať tu Gripen C/D MS20 je bezpredmetné... Výroba je ukončená, prípadný ďalší vývoj, modernizácia , kompatibilita s modernejšími zbraňovými systémami ostane na ...Zobrazit celý příspěvek

    Baviť sa tu a porovnávať tu Gripen C/D MS20 je bezpredmetné... Výroba je ukončená, prípadný ďalší vývoj, modernizácia , kompatibilita s modernejšími zbraňovými systémami ostane na prípadnom zákzníkovi, čo značne predražuje toto lietadlo s malosériovou výrobou. Čo sa týka Gripen E/F, tak tu reálnu cenu zatiaľ nepoznáme, len orientačnú podľa ceny ktorú dostala Brazília, tá financuje aj výskum a vývoj, vlastnú výrobu komponentov, (a spolu so Švédskom stále ide o malosériovú výrobu) - 36 ks Gripen NG (E/F) za cenu 4,68 miliardy US dollarov , čo je cca 130 mil. US dollarov za 1 Gripen E/F, treba zarátať ešte výcvik, servis, zbraňe,... (cca 40% ďaľšie náklady k cene, čo je 182 mil. US dollarov za kus) a je z toho ešte drahšie lietadlo ako F-16 Block 70/72, cenou porovnateľnou s F-35A... Arthur a ďaľší, nemajte tu romantické predstavy o Gripen , ako o lacnom lietadle. Ak by to tak bolo, Chorváti, alebo Bulhari by ho už boli kúpili, kedže majú teraz problém s ufinancovaním 8x F-16 Block 70.Skrýt celý příspěvek

    • Gibon
     20:46 22.05.2019

     Za ziadnych okolnosti nemoze byt a nikdy nebude lietadlo vyrabane v desiatkach kusov lacnejsie ako vykonmi porovnatelne lietadlo produkovane v stovkach az tisickach kusov, ak su ...Zobrazit celý příspěvek

     Za ziadnych okolnosti nemoze byt a nikdy nebude lietadlo vyrabane v desiatkach kusov lacnejsie ako vykonmi porovnatelne lietadlo produkovane v stovkach az tisickach kusov, ak su vyrabane v podobnom hospodarskom priestore. Ak k tomu este prirátame svedske dane...

     Kazdy kto tomu veri je ekonomicky analfabet.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      21:41 22.05.2019

      Prodejní cena není totéž co výrobní cena. Kde jsou ty tisícky vyráběných F-16V ?? Ta linka na F-16 už dávno nemá stejnou produktivitu jako před 20lety, protože se momentálně žádné ...Zobrazit celý příspěvek

      Prodejní cena není totéž co výrobní cena. Kde jsou ty tisícky vyráběných F-16V ?? Ta linka na F-16 už dávno nemá stejnou produktivitu jako před 20lety, protože se momentálně žádné nové stroje nevyrábějí, jen pár kousků pro SK a Bahrajn. To je podobné jako tvrdit, že na Slovensku vyrobíte Zuzanu za cenu Dany, protože Dan se vyrobilo přes 800ks.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      08:47 23.05.2019

      Jura99 - linka na F-16 sice nevyrábí naplno, ale její vývoj a pořízení se rozpustily ve větším počtu vyrobených kusů, to se na ceně musí projevit.

      Jura99 - linka na F-16 sice nevyrábí naplno, ale její vývoj a pořízení se rozpustily ve větším počtu vyrobených kusů, to se na ceně musí projevit.

     • Jura99
      09:43 23.05.2019

      GlobeElement: to je možná ano, možná ne. Vývoj Block 70 se zatím do mnoha kusů nerozpustil a cena draku je otázka, do jaké míry čerpá rozpuštění do 40leté výroby. To by UH-1Y musel ...Zobrazit celý příspěvek

      GlobeElement: to je možná ano, možná ne. Vývoj Block 70 se zatím do mnoha kusů nerozpustil a cena draku je otázka, do jaké míry čerpá rozpuštění do 40leté výroby. To by UH-1Y musel být za hubičku a není, dokonce vůbec není, je asi dvakrát dražší než evropské stroje (aniž bych chtěl polemizovat o výhodách vojenského stroje a nevýhodách militarizovaného civilního stroje)Skrýt celý příspěvek

     • Gibon
      16:21 23.05.2019

      Jura99:
      Ak by v UH-60M boli tie technologie ako v UH-1Y pre USCMC, bol by drahší aj ked jeho produkcia ide v tisicoch a UH-1Y v stovkach.

      Jura99:
      Ak by v UH-60M boli tie technologie ako v UH-1Y pre USCMC, bol by drahší aj ked jeho produkcia ide v tisicoch a UH-1Y v stovkach.

 • givicz
  14:09 22.05.2019

  Když tak v poslední době sleduji jakou armádní techniku Turecko představuje tak se ani nedivím... čistě teoreticky by se do konstrukce těchto nových obrněných vozidel mohly ...Zobrazit celý příspěvek

  Když tak v poslední době sleduji jakou armádní techniku Turecko představuje tak se ani nedivím... čistě teoreticky by se do konstrukce těchto nových obrněných vozidel mohly promítnou zkušenosti s útoky kurdské PKK (od roku 2015 mělo přijít o život cca 1000 Tureckých vojáků a policistů .... )Skrýt celý příspěvek

 • Jakub2
  13:39 22.05.2019

  Pravděpodobně byly oba typy nabídnuty velmi levně ve srovnání se západoevropskou/americkou konkurencí (Maďarům po nákupu Leopardů, houfnic a dalších výzbrojích položek už nezbylo ...Zobrazit celý příspěvek

  Pravděpodobně byly oba typy nabídnuty velmi levně ve srovnání se západoevropskou/americkou konkurencí (Maďarům po nákupu Leopardů, houfnic a dalších výzbrojích položek už nezbylo na JLTV). Dost se bojím, že kupní cena bude odpovídat kvalitě provedení a nerad bych za pár let viděl, jak si Honvédi budou drbat hlavy. Rád se budu mýlit, ale "výhodných" armádních nákupů bylo v historii hodně málo.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   14:04 22.05.2019

   Na čo veľmi chcú, na to peniaze majú (aj keby mali odinakiaľ ubrať). ;-p JLTV iste nikdy nebolo v pláne kúpiť, lebo čo by potom nakupovali od Turkov - a niečo od nich kúpiť bolo ...Zobrazit celý příspěvek

   Na čo veľmi chcú, na to peniaze majú (aj keby mali odinakiaľ ubrať). ;-p
   JLTV iste nikdy nebolo v pláne kúpiť, lebo čo by potom nakupovali od Turkov - a niečo od nich kúpiť bolo treba. Američanom zaplatia aj 2-3x viac než bude zrejme cena tejto zákazky, cez nákupy od Raytheonu (PVO za cca miliardu USD) a Lockheedu (niečo za tiež cca miliardu USD).Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  13:31 22.05.2019

  Hodně se mi líbí ten NMS 4×4, něco takového bych si uměl představit i u AČR/OSSR a to mnohem lépe než ty obří krabice co jsou většinou prezentovány. Vypadá totiž dost pohyblivě a ...Zobrazit celý příspěvek

  Hodně se mi líbí ten NMS 4×4, něco takového bych si uměl představit i u AČR/OSSR a to mnohem lépe než ty obří krabice co jsou většinou prezentovány. Vypadá totiž dost pohyblivě a výhled bude jistě nesrovnatelně lepší. Ejder Yalcın bude u Maďarů patrně suplovat nosiče rozměrnějších nástaveb (něco jako u nás Titus). Celkově jsou všechny ty nákupy zatím velice logické a nejde jim nic vytknout. Pokud jde o nákup z Turecka, tak se to dalo čekat. Turci jsou v Evropských tendrech dost aktivní a geopoliticky si mají obě země hodně blízko. jsem opravdu zvědavý na počty oněch 4x4.Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  13:16 22.05.2019

  Boris je dobry. Ale je to obrovska krava. Taky eagleV alebo jltv je urcite lepsi.

  Boris je dobry. Ale je to obrovska krava. Taky eagleV alebo jltv je urcite lepsi.

  • PavolR
   13:26 22.05.2019

   Tak asi pre to si k nemu dokupujú do páru Yörük. ;-) Borisko bude slúžiť k podobným účelom, ako povedzme Titus a Yörük zastane miesto taktického vozidla. Väčšinu subsystémov vraj ...Zobrazit celý příspěvek

   Tak asi pre to si k nemu dokupujú do páru Yörük. ;-) Borisko bude slúžiť k podobným účelom, ako povedzme Titus a Yörük zastane miesto taktického vozidla. Väčšinu subsystémov vraj majú obe vozidlá totožnú.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2