Maďarsko nakoupilo izraelské radiolokátory ELM-2084

Maďarsko nakoupilo izraelské radiolokátory ELM-2084
ELM-2084 na podvozku Tatra / / IAI (Zvětšit)

Maďarské ozbrojené síly pro potřeby protivzdušné obrany (PVO) a dělostřelectva získají izraelské radiolokátory ELM-2084 od kanadské společnosti Rheinmetall Canada. Součástí akvizice je dohoda o průmyslové spolupráci. Objem zakázky údajně přesahuje prodej stejných radiolokátorů pro Armádu ČR.

Maďarsko podobně jako Česká republika, či jiné země střední a východní Evropy, buduje novou pozemní PVO. Nedávno maďarské ministerstvo obrany objednalo norsko-americké raketové komplety PVO NASAMS (zřejmě v nejnovější verzi NASAMS 3), nakoupilo (nebo nakoupí) americké střely země-vzduch AMRAAM (Advanced Medium-Range Air-to-Air Missile) a AMRAAM-ER (AMRAAM – Extended Range) a nyní vše doplňují nové víceúčelové 3D izraelské radiolokátory ELM-2084.

Smlouvu minulý týden podepsali Ferenc Korom, šéf maďarských ozbrojených sil, a Stéphane Oehrli, prezident a generální ředitel společnosti Rheinmetall Canada. Víceúčelové radiolokátory ELM-2084 u maďarského letectva nahradí zastaralé sovětské radary P-37, PRV-17 a SZT-68U.

Rheinmetall Canada v licenci vyrábí radary ELM-2084 od izraelské ELTA Systems, dceřiné společnosti koncernu IAI (Israel Aerospace Industries). Zatím není jasné, proč Budapešť kupuje izraelské radary ELM-2084 z Kanady, a nikoliv přímo od izraelské IAI, jako Česká republika.  

V každém případě jde o první nákup moderních radiolokátorů pro maďarské ozbrojené síly za posledních 30 let. Dodávka prvních ELM-2084 se očekává v roce 2022. ELM-2084 poslouží nejen k průzkumu vzdušného prostoru, ale také k navádění raketových systémů země-vzduch. Současně ale dokáže fungovat jako dělostřelecký radiolokátor a vysledovat místo odpalu raketové, dělostřelecké nebo minometné munice (tzv. RAM munice; Rocket, Artillery, Mortar).


Platformu ELM-2084 lze doplnit o další senzory, jako jsou elektro-optické senzory, prostředky elektronického průzkumu nebo dotazovače vlastní-cizí.

„Je nutné mít multifunkční trojrozměrný radarový systém, který zajistí, že náš vzdušný prostor bude bezpečně krytý a chráněný, a že můžeme úspěšně provádět koordinovanou činnost v rámci našeho vzdušného prostoru a maximálně využívat schopnosti nového dělostřeleckého vybavení, které jsme získali,“ uvedl Korom.

Maďarsko tedy ELM-2084 skutečně využije pro úkoly PVO i pro potřeby maďarského dělostřelectva se samohybnými houfnicemi PzH 2000.  

Maróth Gáspár, maďarský vládní komisař odpovědný za vývoj obrany, podepsal s Oehrliem také memorandum o průmyslové spolupráci. Obě strany počítají s částečnou výrobou a kompletní montáží radiolokátorů v Maďarsku. Součástí spolupráce jsou také programy výzkumu a vývoje, jejichž výsledkem budou další produkty pro globální trh.

„Tato smlouva by nebyla možná bez silného vztahu, který spojuje naše země a jehož primárním účelem je ochrana našich národů a teritoria našich států. Jsme rádi, že můžeme v našich řadách přivítat dalšího člena NATO,“ uvedl Oehrli a zároveň ocenil vynikající a rychlá jednání s maďarskou vládou.


Izrael již prodal 100 radarů ELM-2084. Na trhu je údajně místo pro dalších 150 těchto radarů.

Počet nakupovaných radiolokátorů a výše zakázky nejsou známé. Izraelský portál Ynet ale uvedl, že jde o větší zakázku než prodej osmi radiolokátorů ELM-2084 za 125 milionů dolarů do České republiky. Česko první ELM-2084 dostane během prázdnin 2021 a všechny radiolokátory do konce roku 2023.

Na začátku roku 2018 společnost IAI oznámila prodej již 100 radarů v celkové hodnotě přibližně 2 miliardy dolarů. Radary ELM-2084 si pořídil Izrael, Kanada, Indie, Finsko, Singapur, Česká republika a nyní Maďarsko.

ELM-2084 pracuje ve vlnovém pásmu „S“ a zajišťuje 360​​° pokrytí při maximální dálkové detekční vzdálenosti 470 km a výškové 33 km. Řídící systém radaru najednou zpracuje až 1100 cílů. Radar umí přímo komunikovat se systémy řízení palby (SŘP) PVO a pomáhat tak s naváděním střel země-vzduch na cíl.

V případě RAM munice je detekční vzdálenost až 100 km při rozsahu skenování 120°. V tomto módu umí izraelský radar sledovat až 200 cílů za minutu a rovněž přímo komunikovat se SŘP dělostřelectva nebo raketových jednotek.

Zdroj: Portfolio 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o licenční výrobě zbraní České zbrojovky, včetně ...

Protivzdušný systém NASAMS 2 pro Maďarsko

V únoru letošního roku maďarská média přinesla první informace o zájmu armády nakoupit raketový ...

Potvrzeno. Maďarsko získá 44 tanků Leopard 2A7+ a 24 houfnic PzH 2000

Společnost Rheinmetall získala od koncernu KMW zakázku na výrobu klíčových částí tanků Leopard 2A7+ ...

Výkonné střely AMRAAM-ER pro maďarskou protivzdušnou obranu

Americká agentura pro obrannou spolupráci DSCA (Defense Security Cooperation Agency) schválila možný ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • PavolR
  09:19 09.02.2021

  Výroba radarov bude prebiehať v Nyírteleku:
  https://www.portfolio.hu/globa...

  Výroba radarov bude prebiehať v Nyírteleku:
  https://www.portfolio.hu/globa...

 • Ableton
  08:52 20.01.2021

  Spike and Hermes plans

  https://magyarnemzet.hu/belfol...

  Spike and Hermes plans

  https://magyarnemzet.hu/belfol...

 • Ableton
  22:02 18.12.2020

  Kebab cars with Rheinmetall cooperation

  https://www.portfolio.hu/globa...

  Kebab cars with Rheinmetall cooperation

  https://www.portfolio.hu/globa...

 • cejkis
  23:07 17.12.2020

  Další článek o Maďarsku bude nejspíše o L39NG.

  Další článek o Maďarsku bude nejspíše o L39NG.

  • L.O.B
   23:46 17.12.2020

   A lot has happened since the radar deal. Today the construction of the Lynx factory has started and the Hungarian Government has or is signing a long-term agreement with ...Zobrazit celý příspěvek

   A lot has happened since the radar deal.
   Today the construction of the Lynx factory has started and the Hungarian Government has or is signing a long-term agreement with Rheinmetall to create two more factories in Várpalota. One is an explosive material factory to satisfy domestic and European demand, and the other one is a high caliber ammunition factory that will produce ammunitions for the Lynx(30mm), Leopard(120mm), PZH 2000(155mm), and from Hirtenberger the mortar ammunition production too will be housed here. https://www.portfolio.hu/globa...
   https://honvedelem.hu/hirek/ly...

   Yesterday it was announced also that in Kaposvár Rheinmetall-Hungary will develop, test, and produce a new wheeled armored fighting vehicle family that will be a platform for cutting edge new technology and will utilize various propulsion systems. https://honvedelem.hu/hirek/mo... Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  18:53 16.12.2020

  "Rheinmetall Canada v licenci vyrábí radary ELM-2084 od izraelské ELTA Systems, dceřiné společnosti koncernu IAI (Israel Aerospace Industries). Zatím není jasné, proč Budapešť ...Zobrazit celý příspěvek

  "Rheinmetall Canada v licenci vyrábí radary ELM-2084 od izraelské ELTA Systems, dceřiné společnosti koncernu IAI (Israel Aerospace Industries). Zatím není jasné, proč Budapešť kupuje izraelské radary ELM-2084 z Kanady, a nikoliv přímo od izraelské IAI, jako Česká republika. "
  *****************************************
  To je jednoduché. Za vším hledej peníze. Cenová nabídka Rheinmetallu asi byla zajímavější, při stejných výkonech jako verze od IAI. Že by v Maďarsku nebyl nikdo, kdo by porovnal nabídky a dokázal to odborně i ekonomicky vyhodnotit, tak tomu jistě není.Skrýt celý příspěvek

  • L.O.B
   22:55 16.12.2020

   This system has been integrated into Nato only in Canada, and also it was done with german help. This means we won't have to do the integration ourselves. If you buy straight from ...Zobrazit celý příspěvek

   This system has been integrated into Nato only in Canada, and also it was done with german help.
   This means we won't have to do the integration ourselves. If you buy straight from Israel, you gonna have to do the necessary development for integration yourself. That's why Hungary bought this system through Rheinmetall Canada.Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    11:33 17.12.2020

    V Kanadě nejsou integrovány do systému protivzdušné obrany NATO. Kanadská armáda je používá jako dělostřelecký radar.

    V Kanadě nejsou integrovány do systému protivzdušné obrany NATO. Kanadská armáda je používá jako dělostřelecký radar.

    • PavolR
     13:49 17.12.2020

     To je možné, ale týmto to doslovne vysvetľoval vládny komisár Maróth vo včerajšom rozhlasovom rozhovore.

     To je možné, ale týmto to doslovne vysvetľoval vládny komisár Maróth vo včerajšom rozhlasovom rozhovore.

     • flanker.jirka
      17:40 17.12.2020

      je ten rozhovor někde na internetu?

      je ten rozhovor někde na internetu?

     • PavolR
      21:57 17.12.2020

      Prvých pár minút hovorí, že v Maďarsku bude pobočka Rheinmetallu vyvíť nejakú kolesovú platformu, potom prejde na radary a cca od desiatej minúty rozvádza, prečo z Kanady - lebo ...Zobrazit celý příspěvek

      Prvých pár minút hovorí, že v Maďarsku bude pobočka Rheinmetallu vyvíť nejakú kolesovú platformu, potom prejde na radary a cca od desiatej minúty rozvádza, prečo z Kanady - lebo tam majú skúsenosti s integráciou týchto radarov do systému NATO.
      Popri tom chcú kopírovať kanadský model spoločného konzorcia a postupne začať vyvíjať a vyrábať radary aj v Maďarsku, kam budú v prvej fáze dovezené mechanické komponenty z kanady a Izraela a spolu s elektronikou z Maďarska sa to dá dohromady a v druhej fáze bude domáca výroba viacerých komponentov. Prvé súčasti systému misia byť v rámci záväzkov voči NATO uvedené do prevádzky v 2023/24 a posledné prídu do roku 2026/27 (boli kúpené aj delostrelecké verzie). Otázku celkového počtu radarov zahovoril.
      Úplne na konci padla reč o tureckých 4x4, ktorých malo byť kúpených kvôli misii v prvej fáze 10 kusov a práve dokončujú dohodu o väčšom programe, v rámci ktorého ich bude nakúpených omnoho viac.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     17:56 17.12.2020

     NORAD to asi nebude, ale integace ve prospěch VSHORAD a SHORAD se vysloveně nabízí, když jsou radary přímo u pozemních jednotek. Na fotografiích je vidět, že mají anténu systému ...Zobrazit celý příspěvek

     NORAD to asi nebude, ale integace ve prospěch VSHORAD a SHORAD se vysloveně nabízí, když jsou radary přímo u pozemních jednotek. Na fotografiích je vidět, že mají anténu systému identifikace. (málá obdelníková nad hlavní anténou)
     Zařazení radaru v Kanadě je zmíněno na tomto odkazu
     https://www.valka.cz/ISR-EL-M-... Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      20:40 17.12.2020

      Když se u nás řešila integrace těchto radarů tak kanadské ministerstvo prohlásilo že se o jejich intagraci do NATINAMDS armáda, vzhledem k jejích použití, nikdy nepokoušela. Jestli ...Zobrazit celý příspěvek

      Když se u nás řešila integrace těchto radarů tak kanadské ministerstvo prohlásilo že se o jejich intagraci do NATINAMDS armáda, vzhledem k jejích použití, nikdy nepokoušela. Jestli fungují v nějakém národním systému PVO těžko říct.
      /Department of National Defence spokeswoman Jessica Lamirande said Canada did not examine whether the medium range radar system could be integrated into NATO air defence systems as that is not currently a requirement for the Canadian Army./
      https://nationalpost.com/news/... Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      10:24 18.12.2020

      To je pochopitelné, podmínky použití se rozchází s požadavky pozemních sil a vzdušných sil. Delosttelecky radar bude muset hodně manévrovat a často vypínat tak že pro nepřetržitý ...Zobrazit celý příspěvek

      To je pochopitelné, podmínky použití se rozchází s požadavky pozemních sil a vzdušných sil. Delosttelecky radar bude muset hodně manévrovat a často vypínat tak že pro nepřetržitý dohled pro NATINAMDS to není vhodné, pokud nebude zajištěna redundance. Ale pro PVO PV jsou podmínky prakticky shodné s požadavky na C-RAM, což pro VSHORAD a SSHORAD kryjici pozemní jednotky vyhovuje. Upřímně, lepší než integrace do NATINAMDS je lepší mít svůj vlastní systém pro svou obranu.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      16:39 18.12.2020

      Problém je že při použití jako dělostřelecký radar zabírá jen určitou výseč ?120 stupňů? takže jako přehledový radar pro PVO to moc použitelné není. Hlavně se to ovšem nedá brát ...Zobrazit celý příspěvek

      Problém je že při použití jako dělostřelecký radar zabírá jen určitou výseč ?120 stupňů? takže jako přehledový radar pro PVO to moc použitelné není.
      Hlavně se to ovšem nedá brát jako referenční nákup. Protože předpokládám Maďarsko bude chtít svoje radary integrovat do systémů NATO.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      16:59 18.12.2020

      Scotty Sektorová výseč bez rotující antény je jednou z možností, ale není problém, aby radar dával jak data o vzdušných cílech a dělostřelecké činnosti současně. Díky AESA ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Sektorová výseč bez rotující antény je jednou z možností, ale není problém, aby radar dával jak data o vzdušných cílech a dělostřelecké činnosti současně. Díky AESA technologii a výpočetní kapacitě to jde realizovat. Lze i kombinovat činnost rotující antény se současně agilním anténním svazek v obou rovinách.
      Je to generační pokrok například oproti starší technologii u Arthuru, kde platí co jste psal.
      Už starší radary, jako například Giraffe AMB nebo Ground master pracovali v rozsahu 360° v tomto režimu spolu s detekcí ostatních vzdušných cílů. Austrálie a Británie měly v Afghanistánu takto informaci o přilétající munici na základnu.
      https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      20:14 18.12.2020

      U ELM-2084 se uvádí že buď funguje jako přehledový s pokrytím 360° nebo v režimu "dělostřeleckého radaru" ovšem pouze ve stacionární pozici s pokrytím 120°. /Azimuth coverage of ...Zobrazit celý příspěvek

      U ELM-2084 se uvádí že buď funguje jako přehledový s pokrytím 360° nebo v režimu "dělostřeleckého radaru" ovšem pouze ve stacionární pozici s pokrytím 120°.
      /Azimuth coverage of 120° or rotating 360° for Air Surveillance purposes or 120° for Weapon Location purposes/
      https://www.iai.co.il/p/elm-20... Skrýt celý příspěvek

  • mikojan29
   12:19 17.12.2020

   Larry
   Úplne s tebou súhlasím.

   Larry
   Úplne s tebou súhlasím.

  • flanker.jirka
   17:51 17.12.2020

   žádný Rheinmetall českému státu radary nenabízel, tak možná proto

   žádný Rheinmetall českému státu radary nenabízel, tak možná proto

 • L.O.B
  13:56 16.12.2020

  Incoming Boxer(?) Research and development with mass production(by 2026)of a modern wheeled combat vehicle family, containing revolutionary new developments, capabilities, and new ...Zobrazit celý příspěvek

  Incoming Boxer(?) Research and development with mass production(by 2026)of a modern wheeled combat vehicle family, containing revolutionary new developments, capabilities, and new propulsion systems.
  https://honvedelem.hu/hirek/mo... Skrýt celý příspěvek

 • mikojan29
  21:35 15.12.2020

  flanker.jirka Ak chceš vedieť viac, tu je to podrobne: https://www.slov-lex.sk/legisl... Prečítaj si: Vlastný materiál I. časť ...Zobrazit celý příspěvek

  flanker.jirka
  Ak chceš vedieť viac, tu je to podrobne:
  https://www.slov-lex.sk/legisl...

  Prečítaj si: Vlastný materiál I. časť neutajovaná, je tam všetko, čo sa môže zverejniť.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   10:00 16.12.2020

   Dobré info. Díky

   Dobré info. Díky

 • flanker.jirka
  17:10 15.12.2020

  Sergej7490 sem dal velice zajímavý odkaz na informace ze Slovenska. Typický příklad toho, jak vysoce sofistikovanou technologii ...Zobrazit celý příspěvek

  Sergej7490 sem dal velice zajímavý odkaz na informace ze Slovenska. Typický příklad toho, jak vysoce sofistikovanou technologii nepořizovat!
  https://e.dennikn.sk/minuta/21...

  Technické parametry mají pouze 35%, to je zoufale málo. Hrozí, že ten kdo nabídne lepší cenu a cenu logistického zabezpečení spolu s průmyslovou spoluprácí, vyhraje s horšími technickými parametry u techniky, která se pořizuje na několik desetiletí. Je třeba vzít v úvahu i to, že to co se dnes nabízí na trhu je defacto včerejší produkt.

  V součtu posuzovaných aspektů v článku chybí do 100% ještě celá desetina. Možná v tom bude výše všimného pro politiky :-)Skrýt celý příspěvek

  • Matesaax
   20:58 15.12.2020

   Já myslím,že ty technické parametry jsou vesměs podobné.Od zavedených výrobců v podstatě nelze koupit špatný radar,takže ty technické údaje nejsou úplně nejvíc důležité.

   Já myslím,že ty technické parametry jsou vesměs podobné.Od zavedených výrobců v podstatě nelze koupit špatný radar,takže ty technické údaje nejsou úplně nejvíc důležité.

   • flanker.jirka
    10:05 16.12.2020

    Pokud chcete koupit něco co má mít efektivitu dalších možná 25 let, tak v případě radarů jsou špičkové parametry žádoucí. U všeho se dnes snaží výrobci snižovat odraznou plochu a ...Zobrazit celý příspěvek

    Pokud chcete koupit něco co má mít efektivitu dalších možná 25 let, tak v případě radarů jsou špičkové parametry žádoucí. U všeho se dnes snaží výrobci snižovat odraznou plochu a vyvstává problém i s malými a pomalymi objekty. Alespoň 50% by si to zasloužilo. Půjde o váhu jednotlivých technických parametrů důležitých pro budoucí použití. Clanek píše 80% to už je přehnané.Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
   21:45 15.12.2020

   A jak byste si to predstavoval, dat technickym parametrum treba 80%? Tak jiste, je to mozne, jen by vam pak mohlo vyjit jako vitezne reseni treba radar, ktery vyrobce jen doveze ...Zobrazit celý příspěvek

   A jak byste si to predstavoval, dat technickym parametrum treba 80%? Tak jiste, je to mozne, jen by vam pak mohlo vyjit jako vitezne reseni treba radar, ktery vyrobce jen doveze (zadne ofsety, nic), nezabezpeci radnou logistiku (starej se sam), a jeste si za to rekne treba o 50% vetsi castku a to vse jen proto, ze bude mi treba o 20% lepsi technicke parametry.
   To mi dvakrat rozumne taky neprijde.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    17:23 16.12.2020

    55% ...aby se snížila možnost toho, že někdo úmyslně podraží cenu a bude peníze loudit tak jako stavební firmy na více pracech a z jiných všemožných důvodů. Jsou to obchodníci a v ...Zobrazit celý příspěvek

    55% ...aby se snížila možnost toho, že někdo úmyslně podraží cenu a bude peníze loudit tak jako stavební firmy na více pracech a z jiných všemožných důvodů.
    Jsou to obchodníci a v případě Izraele to umocněte na entou. Je zajímá to, že si koupíte jejich produkt, zbytek jsou sliby, marketing, kličkování jen pro ten jeden cíl.Skrýt celý příspěvek

 • hb74
  06:42 15.12.2020

  dobrý den. Co je tak zásadně jiného mezi ČR a Maďarskem? Maďaři nakupují jako divý - tanky, děla, pušky, radiolokátory a u nás to jaksi dost drhne. HB

  dobrý den. Co je tak zásadně jiného mezi ČR a Maďarskem? Maďaři nakupují jako divý - tanky, děla, pušky, radiolokátory a u nás to jaksi dost drhne. HB

  • mikojan29
   06:55 15.12.2020

   Spôsob politickej moci, v Maďarsku je autoritársky režim, kde je všetko podriadené jednej osobe (Orbánovi), v ČR je pluralitná demokracia, kde sa rozhoduje vo viacerých fázach a ...Zobrazit celý příspěvek

   Spôsob politickej moci, v Maďarsku je autoritársky režim, kde je všetko podriadené jednej osobe (Orbánovi), v ČR je pluralitná demokracia, kde sa rozhoduje vo viacerých fázach a viacerými inštitúciami. Takto zjednodušene popísané.Skrýt celý příspěvek

   • glasspix
    07:22 15.12.2020

    mikojan29 Tak jste tomu dali... Maďarsko je naopak pluralitní demokracie, kde si vládnoucí strana získala důvěru lidu a již v třetím volebním období byla odměněna ústavní ...Zobrazit celý příspěvek

    mikojan29 Tak jste tomu dali...
    Maďarsko je naopak pluralitní demokracie, kde si vládnoucí strana získala důvěru lidu a již v třetím volebním období byla odměněna ústavní většinou. Proto mohou přinášet účinná rozhodnutí.
    Česká republika má menšinovou levicovou vládu vedenou pravicovým premierem, a proto se nepřijímá rozhodnutí.
    O Slovenské bych už vůbec pomlčel.Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     07:34 15.12.2020

     To vždy mala ČR menšinovú vládu a pravicového premiéra? Podľa mňa nie, takže chyba asi niekde inde. A čo je si Slovenskou vládou? Naša vláda má ústavnú väčšinu a môžu si prijať čo ...Zobrazit celý příspěvek

     To vždy mala ČR menšinovú vládu a pravicového premiéra? Podľa mňa nie, takže chyba asi niekde inde.

     A čo je si Slovenskou vládou? Naša vláda má ústavnú väčšinu a môžu si prijať čo len chcú.Skrýt celý příspěvek

    • Robo
     07:52 15.12.2020

     glasspix. No mluvit o poloautoritářském režimu který staví svou moc na absolutním a tvrdým ovládnutím mainstreamových médií a s jejich vlivem straší lidi že pouze oni je zachrání ...Zobrazit celý příspěvek

     glasspix. No mluvit o poloautoritářském režimu který staví svou moc na absolutním a tvrdým ovládnutím mainstreamových médií a s jejich vlivem straší lidi že pouze oni je zachrání před migrační katastrofou , bych raději nenazýval standardní pluralitní společností . Takto se snadno přijímají jakákoliv , i složitá rozhodnutí .
     To spíš připomíná Rusko - pouze náš velký vůdce zachrání národ před zlým NATem , který už číhá na hranicích .Skrýt celý příspěvek

     • glasspix
      09:53 15.12.2020

      Robo Pro mě je lhostejné, co si o Orbánovi někdo myslí, já ho nevolím. Nicméně než začnete hovořit o mediálních svobodách v Maďarsku, kde je 70% médií protivládních a je vůči ...Zobrazit celý příspěvek

      Robo
      Pro mě je lhostejné, co si o Orbánovi někdo myslí, já ho nevolím. Nicméně než začnete hovořit o mediálních svobodách v Maďarsku, kde je 70% médií protivládních a je vůči Orbánovi silně kritických, měli byste si ověřit svá fakta.
      Jinak si nemyslím, že staří lidé jsou hloupí jen proto, že pro něj hlasují, ale podle průzkumu před asi 6 měsíci je Fidesz nejpopulárnější stranou i mezi generací 20–30.
      A je opravdu záhadou, proč si myslíte, že v Maďarsku existuje rétorika proti NATO.
      Váš nedostatek faktů spíše svědčí o akutní jednostrannosti médií v České republice, než o tyranii v Maďarsku.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      11:58 15.12.2020

      glasspix: A to 70% máš podloženo čím? IMHO si vymýšlíš. Viz ...Zobrazit celý příspěvek

      glasspix:
      A to 70% máš podloženo čím? IMHO si vymýšlíš. Viz např.
      https://ct24.ceskatelevize.cz/...

      To, že tam média nefungují jako v demokratické společnosti jde dokázat snadno. Viz např.
      https://hlidacipes.org/exodus-...
      https://www.voxpot.cz/evropsti...
      atd....Skrýt celý příspěvek

    • Poly
     08:02 15.12.2020

     mikojan29 nazval věci pravými jmény. Orbán si to zařídil tak, že prakticky vládne sám a dělá si co chce. Pandemie mu k tomu pomohla a může být za ni vděčný. Vymlouvá se na ni a ...Zobrazit celý příspěvek

     mikojan29 nazval věci pravými jmény. Orbán si to zařídil tak, že prakticky vládne sám a dělá si co chce. Pandemie mu k tomu pomohla a může být za ni vděčný. Vymlouvá se na ni a díky tomu pošahanýmu zákonu posílá parlament na časově NEOMEZENOU pauzu a vládne "pomocí dekretů" a parlament tak nepotřebuje. Takže ano, maďarský režim vykazuje znaky autoritativního režimu, kdy je všechno podřízené jedné osobě.
     Naštěstí tomu u nás ještě tak není a nenakupujeme jak šílení. On totiž Orbán ty prachy někde musel a bude muset vzít, ale to je na delší debatu.Skrýt celý příspěvek

     • glasspix
      10:02 15.12.2020

      Poly
      Jakou "časově NEOMEZENOU pauzu"?
      Maďarský parlament zasedal včera a příští schůzi bude mít dnes.
      Sancta simplicitas...

      Poly
      Jakou "časově NEOMEZENOU pauzu"?
      Maďarský parlament zasedal včera a příští schůzi bude mít dnes.
      Sancta simplicitas...

    • ativok
     17:44 15.12.2020

     glasspix I would not argue in your place, they have been watching propaganda for many, many years. they will not admit that they were wrong. but slovakia can thank orban for ...Zobrazit celý příspěvek

     glasspix I would not argue in your place, they have been watching propaganda for many, many years. they will not admit that they were wrong.
     but slovakia can thank orban for receiving money from the union.
     PAVOIR - I looked back several years ago at what pavoir wrote, it's no secret that the Hungarian government is critical, which I think is good, because it showed a mirror.
     But the truth is that many of his predictions did not come true . spreading false news is the problem.
     -- in which he was right that Hungarians were taking the puma from the Czechs.
     which was later found to be a lynx .. then you said it was because of the 9 percent tax. which is partly true, but essentially the truth is the time lags in decisions that have changed events. I ask that when you visit Hungarian pages, be more careful what you read. or try using multiple sources. .
     i can do statistics too. from which I bring out what I want.
     with all due respect, because you also need a curved mirror.
     ---veled szívesebben beszélgetnék mint aki lehor ha nem hiszek el minent amit az ellenzéki média mond .--Skrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      11:57 17.12.2020

      Neviem, prečo by malo Slovensko vďačiť Orbánovi za peniaze z EÚ, najviac závislé na nich sú predsa Maďarsko a Poľsko.
      Nerob z neho spasiteľa EÚ.

      Neviem, prečo by malo Slovensko vďačiť Orbánovi za peniaze z EÚ, najviac závislé na nich sú predsa Maďarsko a Poľsko.
      Nerob z neho spasiteľa EÚ.

   • liberal shark
    08:51 15.12.2020

    Byl bych velice opatrný v podobných soudech. Zejména pokud uvážíme mechanismus zavádění obecně závazných právních předpisů v EU, nastavený Lisabonskou smlouvou.

    Byl bych velice opatrný v podobných soudech. Zejména pokud uvážíme mechanismus zavádění obecně závazných právních předpisů v EU, nastavený Lisabonskou smlouvou.

    • Scotty
     09:59 15.12.2020

     Pokud má být v EU jednotné právní prostředí (alespoň v některých oblastech) tak to moc jinak řešit nejde.

     Pokud má být v EU jednotné právní prostředí (alespoň v některých oblastech) tak to moc jinak řešit nejde.

    • logik
     11:59 15.12.2020

     Prosím, nešiř lži. Na zavádění Evropských předpisů nic nedemokratického není.

     Prosím, nešiř lži. Na zavádění Evropských předpisů nic nedemokratického není.

     • flanker.jirka
      17:17 15.12.2020

      Lisabonská smlouva je prozatímní úkrok bokem v tom jak ořezat suverenitu států a voliče. Však vznikla jen protože, pár států dostalo rozum a byli striktně proti vzniku Euroústavy. ...Zobrazit celý příspěvek

      Lisabonská smlouva je prozatímní úkrok bokem v tom jak ořezat suverenitu států a voliče. Však vznikla jen protože, pár států dostalo rozum a byli striktně proti vzniku Euroústavy. Tak že se udělaly kosmtetické změny, vypustila se eurohymna, vlajka, slovo ústava a hlavně změnil se způsob ratifikace. Tam kde to nevyšlo napoprvé bylo umožněno referendum i podruhé, aby to vyšlo přesně tak, jak si eurofašité představují. Otázkou je, proč se referenda neopakovala i v zemích, kde se hlasovalo pro Lisabonskou smlouvu.
      https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   07:56 15.12.2020

   U nás nákupy v reálu nedrhnout tolik, jako se o tom drhnutí mluví. Ve skutečnosti naše nákupy ve srovnání s Maďarskem nejsou zásadně pozadu. Co je ovšem u Maďarů fajn, že kupují ...Zobrazit celý příspěvek

   U nás nákupy v reálu nedrhnout tolik, jako se o tom drhnutí mluví. Ve skutečnosti naše nákupy ve srovnání s Maďarskem nejsou zásadně pozadu. Co je ovšem u Maďarů fajn, že kupují sladěnou špičkovou techniku od renomovaného výrobce a např. těžkou brigádu staví dost semknutou kompatibilní (vše na pásech, vše nové, vše najednou). ČR je oproti Maďarům pozadu v tancích, u nás budou nejméně 10let T-72M4, ale zase jsme popředu v podpůrných vozidlech, nevím nic o tom, že by Maďaři nakupovali to co u nás na Titusech nebo LOV. Co jim ale může dobře zafungovat, jsou ty radary a Pzh2000 od jednoho výrobce.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    16:48 15.12.2020

    To jako vážně: "U nás nákupy v reálu nedrhnout tolik, jako se o tom drhnutí mluví." Maďarsko oznámilo nákup ELM 2084 nyní a dodávky očekává v roce 2022. MO ČR oznámilo pořízení ...Zobrazit celý příspěvek

    To jako vážně: "U nás nákupy v reálu nedrhnout tolik, jako se o tom drhnutí mluví."

    Maďarsko oznámilo nákup ELM 2084 nyní a dodávky očekává v roce 2022.
    MO ČR oznámilo pořízení ELM 2084 v roce 2016 a jak se můžeme dočíst, budou rádi, že uvidí první radar v roce 2021.
    Jak dlouho se u nás mluví o BVP a jak to vyřešilo Maďarsko? A podobně je to s PVO.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     17:17 15.12.2020

     Rozdíl je hlavně v tom, že Maďarsko o přípravě projektů nemluví skoro vůbec, ale to neznamená, že se po neděli někdo probudí a řekne si, co bych dnes koupil za techniku ? Oni ...Zobrazit celý příspěvek

     Rozdíl je hlavně v tom, že Maďarsko o přípravě projektů nemluví skoro vůbec, ale to neznamená, že se po neděli někdo probudí a řekne si, co bych dnes koupil za techniku ? Oni nepochybně jednají také měsíce a roky, ale bez komentáře. A zřejmě si to zjednodušili tím, že za partnera mají univerzálně Rheinmetall.Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   08:02 15.12.2020

   Tak Maďaři jdou cestou nejmenšího odporu. Nakupují primárně z Německa a finální výrobky co jim Němci nabídnou. Prostě berou to co na trhu je jen s mírnými úpravami. u AČR se nad ...Zobrazit celý příspěvek

   Tak Maďaři jdou cestou nejmenšího odporu. Nakupují primárně z Německa a finální výrobky co jim Němci nabídnou. Prostě berou to co na trhu je jen s mírnými úpravami.
   u AČR se nad tím víc špekuluje, pravda někdy až zbytečně moc, ale spíše AČR vyžaduje techniku, která jí bude více vyhovovat. Jednoduše AČR má daleko více specifikací.

   Tohle je dané tím, že AČR na rozdíl od Maďarů už prošla organizační reorganizací. Maďaři kupříkladu od roku 2007 nemají pásová BVP, takže už víc jak 13 let nenacvičují taktiku a strategii jejich nasazení. To vše začnou dělat až s příchodem nových pásových BVP. Zatím co AČR si pásová BVP ponechala, ano byť v katastrofálním stavu, ale má už jisté taktické a operační schopnosti s touto technikou a tudíž potřebuje takovou techniku, která by tyto schopnosti pomohla udržet a zároveň rozvíjet. Maďaři ne. Ti jedou od nuly, tak je pro ně ten nákup techniky jednodušší. AČR už má KBVP, máme na nich postavenou taktiku a výcvik a máme vypracované operační postupy. Teď na podvozku PANDUR AČR řeší nákup velitelských center a podpůrných vozidel jako jsou minomety atd. Tohle Maďary ještě čeká. AČR aspoň částečně modernizovala MBT, což umožnilo opět změnu výcviku strategie, taktiky a operačních plánů v kooperaci s KBVP a pásovými BVP. Maďaři něco takového neudělali co vím. Takže oni jsou prakticky teprve na začátku své cesty. Teď nakoupily techniku a jakmile jim technika dorazí budou řešit operační nasazení, taktiku atd. atd. AČR oproti Maďarům už je ale minimálně v jedné třetině nebo v polovině cesty a bylo by z její strany teď pošetilé vše škrtnout a začít znovu. Taktika a operační nasazení a vše kolem toho se řeší roky až desítky let.
   A tak by se dalo pokračovat. Maďaři teď sice jedou a do roku 2025 - 2026 budou mít technologicky lepší těžkou brigádu než AČR, ale tohle je pouze špička ledovce a je před nimi ještě spoustu práce a já jim držím palce ať to zvládnou.

   Další věcí pak je. Maďarské MO má asi přislíbené pravidelné financování na rozdíl od MO ČR.
   Vypadá to, že v Maďarsku nikdo neřeší zdalipak přiklepnout AČR 10 miliard navíc nebo ne.
   A tohle je hodně důležitá věc, to pravidelné financování.
   Ono prostě pokud těsně před podpisem nebo v polovině řešení nákupu přijdou politici s tím, že vám nedají slíbené finanční prostředky no tak prostě nic nekoupíte nebo nákup ojebete.
   A tohle se bohužel v ČR děje už 20 let. Vždy když AČR chystala nějaký modernizační program za těch cca 20 let (nadzvuky, KBVP, bitevníky, radary, dělostřelecké radary, PVO, MBT atd.) vždy jí politici naslibovaly hory doly a vždy buď v polovině nebo těsně před podpisem smlouvy nakonec řekli "my vám ty slíbené prachy nedáme" pak samozřejmě do toho ještě korupční aféry. A nyní to nevypadá jinak. AČR má nějaké plány, už má vybranou techniku, a zase jí někdo chce před dokončením ty prachy vzít.
   A takhle se prostě modernizace dělat kvalitně nedá.
   A jak vidno tohle prostě Maďarské MO momentálně řešit nemusí.Skrýt celý příspěvek

   • L.O.B
    17:44 15.12.2020

    There is one incorrect conclusion of yours (which is logical, based on a lack of information anyway) that we need to re-learn tank warfare and IFV warfare (i.e., the ground part of ...Zobrazit celý příspěvek

    There is one incorrect conclusion of yours (which is logical, based on a lack of information anyway) that we need to re-learn tank warfare and IFV warfare (i.e., the ground part of the combined-arms battle) .This is not true because BTRs were not used as APC-s but as IFV's (no matter how unsuitable it is), and to maintain a culture of tank warfare, our 72s were also suitable.(The same has to be done with the A7 as with the M1 but with the Leopard its a thousand times more effective). But if that's not enough, not a one or two tank and mechanised infantry officers visited America where they had plenty of opportunities to learn modern things. Overall, we don't have to start from scratch as you think (of course, it's undeniable that we're not as versed in modern equipment tactics as we should be).Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
     18:18 15.12.2020

     Jasně. Souhlasím. Ono taky neberte to moje "musí začít od nuly" doslova. Je jasné, že Maďarské ozbrojené síly celých 20. let nelelkovali a také nacvičovali. Použil jsem to jen jako ...Zobrazit celý příspěvek

     Jasně. Souhlasím. Ono taky neberte to moje "musí začít od nuly" doslova.
     Je jasné, že Maďarské ozbrojené síly celých 20. let nelelkovali a také nacvičovali. Použil jsem to jen jako přirovnání pro popsání rozdílu mezi dvěma armádami.Skrýt celý příspěvek

  • L.O.B
   10:12 15.12.2020

   The process of arms procurement. There is no lobby,no existing indigenous arms companies that need life support(t-72 modernization), barely any information before the purchase, and ...Zobrazit celý příspěvek

   The process of arms procurement. There is no lobby,no existing indigenous arms companies that need life support(t-72 modernization), barely any information before the purchase, and no public tenders where different companies compete to fulfill a need. The army conducted a thorough study of what they need, what would be the best way to fulfill those needs, and formulated a program aligned with certain economical and strategic guide-lines. And now we see the shopping spreeSkrýt celý příspěvek

 • Warnost
  20:47 14.12.2020

  Jaké podvozky ty radary ponesou? Ani nevím, co používá Maďarsko za standartní nákladní automobily.

  Jaké podvozky ty radary ponesou? Ani nevím, co používá Maďarsko za standartní nákladní automobily.

  • skelet
   20:54 14.12.2020

   Rába a Rheinmetall Man HX

   Rába a Rheinmetall Man HX

   • mikojan29
    06:18 15.12.2020

    Rába je vlastne pomaďarčený MAN. :-)

    Rába je vlastne pomaďarčený MAN. :-)

 • Jura99
  18:17 14.12.2020

  Maďarsko vzalo klíčové zbraně od jedné firmy Rheinmetall, což může mít pozitivní vliv na kompatibilitu, servis, interoperabilitu atp. To je zřejmě i odpověď, proč nevzali přímo z ...Zobrazit celý příspěvek

  Maďarsko vzalo klíčové zbraně od jedné firmy Rheinmetall, což může mít pozitivní vliv na kompatibilitu, servis, interoperabilitu atp. To je zřejmě i odpověď, proč nevzali přímo z Izraele, ale vzali kanadskou licenci od Rheinmetallu, druhý důvod bude, že berou od státu NATO. Je to další z řady klobouků dolu, maďarský způsob zbrojení mi přijde promyšlenější než polský, berou ověřenou, špičkovou techniku, žádné domácí pokus omyly.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   18:32 14.12.2020

   Zrovna v oblasti radarů jsou na tom poláci mnohem lépe než zbytek států V4 dohromady. Ale je to větší trh, už jen při pohledu na článek, kde se píše o 500 houfnicích Krab. Tam se ...Zobrazit celý příspěvek

   Zrovna v oblasti radarů jsou na tom poláci mnohem lépe než zbytek států V4 dohromady. Ale je to větší trh, už jen při pohledu na článek, kde se píše o 500 houfnicích Krab. Tam se po větším zapojení domácích firem musí uvažovat.Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    18:36 14.12.2020

    Nic proti Krabovi, ale podvozek z jedné a věž z druhé zahraniční houfnice po 15letech vývoje mi přijde jako tragikomický výsledek.

    Nic proti Krabovi, ale podvozek z jedné a věž z druhé zahraniční houfnice po 15letech vývoje mi přijde jako tragikomický výsledek.

    • flanker.jirka
     22:23 14.12.2020

     U nás nejsme o nic lepší. Slepých uliček si AČR užívá také hodně. Ale průmyslová lobby je hodně silná.
     A každý zbrojař vám naslibuje co budete chtít, jen aby dostal zakázku.

     U nás nejsme o nic lepší. Slepých uliček si AČR užívá také hodně. Ale průmyslová lobby je hodně silná.
     A každý zbrojař vám naslibuje co budete chtít, jen aby dostal zakázku.

     • Coldvel
      00:42 15.12.2020

      Nejenom zbrojař...Hlavně když se to netáhne tak dlouho a nestojí tak šílený peníze jako F-35...

      Nejenom zbrojař...Hlavně když se to netáhne tak dlouho a nestojí tak šílený peníze jako F-35...

     • liberal shark
      08:52 15.12.2020

      JJ, i v jaderné energetice je to stejné, akorát se o tom nesmí mluvit :-(.

      JJ, i v jaderné energetice je to stejné, akorát se o tom nesmí mluvit :-(.

 • Karlos73
  16:04 14.12.2020

  Izraelský radiolokátor ELM-2084 je horúcím kandidátom aj na nový 3D radiolokátor pre OSSR. Osobne by som bol veľmi rád z tohto produktu v našej armáde....

  Izraelský radiolokátor ELM-2084 je horúcím kandidátom aj na nový 3D radiolokátor pre OSSR. Osobne by som bol veľmi rád z tohto produktu v našej armáde....

  • Miroslav
   16:19 14.12.2020

   Ja si myslím, že je to už viacmenej isté. Bol by som prekvapený keby tomu tak nebolo.

   Ja si myslím, že je to už viacmenej isté. Bol by som prekvapený keby tomu tak nebolo.

   • flanker.jirka
    22:26 14.12.2020

    Už jednou si je vaši politici vybrali a pak odřekli, zřejmě kopírujete křišťálově čisté řešení zakázek jako MO ČR.

    Už jednou si je vaši politici vybrali a pak odřekli, zřejmě kopírujete křišťálově čisté řešení zakázek jako MO ČR.

    • Miroslav
     23:23 14.12.2020

     Izraelské radary vybrala predchádzajúca vláda na základe priameho zadania. Nový minister Naď to nezrušil, akurát dal možnosť konkurenčným výrobcom aby aj oni mohli podať ponuky. Či ...Zobrazit celý příspěvek

     Izraelské radary vybrala predchádzajúca vláda na základe priameho zadania. Nový minister Naď to nezrušil, akurát dal možnosť konkurenčným výrobcom aby aj oni mohli podať ponuky. Či niekto z nich dá lepšiu ponuku, to skôr pochybujem. Ale ak sa tak stane, bude to len naše plus.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      07:59 15.12.2020

      Co to je zase za špecifikum ? "Minister to nezrušil, ale dal možnosť konkurenčným výrobcom"... To v praxi funguje jako jak, že vítězi řeknu jsi vítěz, ale ještě počkej, budu chvíli ...Zobrazit celý příspěvek

      Co to je zase za špecifikum ? "Minister to nezrušil, ale dal možnosť konkurenčným výrobcom"... To v praxi funguje jako jak, že vítězi řeknu jsi vítěz, ale ještě počkej, budu chvíli hledat dál ?Skrýt celý příspěvek

     • Clanek
      09:52 15.12.2020

      @Jura99 Z Miroslavova textu docela jasne vyzniva, ze nebyla zadna soutez, ergo nemuze byt zadny vitez. Bylo jen prime zadani, ktere se soucasnemu ministrovi nezamlouva a dava jak ...Zobrazit celý příspěvek

      @Jura99
      Z Miroslavova textu docela jasne vyzniva, ze nebyla zadna soutez, ergo nemuze byt zadny vitez. Bylo jen prime zadani, ktere se soucasnemu ministrovi nezamlouva a dava jak konkurenci, tak puvodne zvolenemu sanci se o zakazku poprat, maji-li zajem.
      Divat se na to da ze dvou uhlu. Prvni je ten ktery vlastne pisete i vy, a sice ze Slovensko vystupuje navenek nekonzistentne. Na druhou stranu to u politickych rozhodnuti (kde armadni zakazky patri) je pomerne bezne vsude na svete, a navic je prave tohle s cim sla Nadovo partaj do voleb. Kritika primeho zadavani zakazek "kamosum", netransparentnost atd. Tedy tady jen slovaci maji co ve volbach zvolili, ze chteji mit.Skrýt celý příspěvek

     • Sergej7490
      11:50 15.12.2020

      https://e.dennikn.sk/minuta/21...
      Radary budu Izraelske.

      https://e.dennikn.sk/minuta/21...
      Radary budu Izraelske.

     • mikojan29
      17:02 15.12.2020

      Sergej7490

      Dobrá informácia.

      Sergej7490

      Dobrá informácia.

  • PavolR
   17:05 14.12.2020

   A k tomu by následne bol fajn aj SPIDER s potenciálnou lokálnou výrobou rakiet (a ich následnou integráciu aj do našich F-16) - hoci aj starších verzií rakiet.

   A k tomu by následne bol fajn aj SPIDER s potenciálnou lokálnou výrobou rakiet (a ich následnou integráciu aj do našich F-16) - hoci aj starších verzií rakiet.

   • Coldvel
    17:14 14.12.2020

    No, nejsem si jistý jestli by se vyplatilo na slovensku nebo i v ČR zřizovat linku (spíše montovnu) na Pythony a Derby, tolik by jich naše a vaše ozbrojené síly nekoupily... a kam ...Zobrazit celý příspěvek

    No, nejsem si jistý jestli by se vyplatilo na slovensku nebo i v ČR zřizovat linku (spíše montovnu) na Pythony a Derby, tolik by jich naše a vaše ozbrojené síly nekoupily... a kam jinam by se to vyváželo??Skrýt celý příspěvek

   • Karlos73
    17:50 14.12.2020

    V najbližšej dekáde budeme musieť hľadať aj náhradu za svoje KUB a S-300PMU, a tu je možné si vyberať asi z týchto systémov - SPYDER, NASAMS alebo MEADS, čo sú cenovo a výkonnostne ...Zobrazit celý příspěvek

    V najbližšej dekáde budeme musieť hľadať aj náhradu za svoje KUB a S-300PMU, a tu je možné si vyberať asi z týchto systémov - SPYDER, NASAMS alebo MEADS, čo sú cenovo a výkonnostne asi najprijateľnejšie PVO pre nás.Skrýt celý příspěvek

   • Lukas123
    18:37 14.12.2020

    To by už asi dával väčší význam NASAMS s raketami Amraam, ktoré by nebolo treba integrovať do F-16 lebo už sú.

    To by už asi dával väčší význam NASAMS s raketami Amraam, ktoré by nebolo treba integrovať do F-16 lebo už sú.

    • flanker.jirka
     22:29 14.12.2020

     Amraam pro NASAMS jen tak hned nepoužijete na F 16. Ty střely nejsou přímo zaměnitelné, nemluvě o ceně systému, která je hodně nahoře, oproti Spyderu.

     Amraam pro NASAMS jen tak hned nepoužijete na F 16. Ty střely nejsou přímo zaměnitelné, nemluvě o ceně systému, která je hodně nahoře, oproti Spyderu.

     • Lukas123
      22:37 14.12.2020

      To samozrejme nespochybňujem, ja som len chcel povedať že by to bolo jednoduchšie ako integrovať rakety zo systému Spyder.

      To samozrejme nespochybňujem, ja som len chcel povedať že by to bolo jednoduchšie ako integrovať rakety zo systému Spyder.

     • flanker.jirka
      18:45 15.12.2020

      Lukas123
      Střely Python a Derby jsou na F 16 integrovány a používány. To problém nebude.

      Lukas123
      Střely Python a Derby jsou na F 16 integrovány a používány. To problém nebude.

     • Coldvel
      23:11 15.12.2020

      Stejně jako se střelama AMRAAM pro NASAMS, pochybuju, že můžu vzít střely Python a Derby upravené pro SPYDER a použít je na F-16 a naopak.

      Stejně jako se střelama AMRAAM pro NASAMS, pochybuju, že můžu vzít střely Python a Derby upravené pro SPYDER a použít je na F-16 a naopak.

  • flanker.jirka
   17:48 14.12.2020

   Maďarsku můžem jen gratulovat. Možná dojde ke komické situaci, kdy 3 státy V4 nakoupí ten samý produkt individuálně, ačkoliv by za větší sérii radarů pro všechny státy ušetřili a ...Zobrazit celý příspěvek

   Maďarsku můžem jen gratulovat.
   Možná dojde ke komické situaci, kdy 3 státy V4 nakoupí ten samý produkt individuálně, ačkoliv by za větší sérii radarů pro všechny státy ušetřili a mohli uvažovat i společném logistickém zabezpečení. Jestliže ve světě je doposud celkem něco málo přes 100 kusů tohoto typu radaru, tak už jen ČR a SR by dohromady dala zakázka na 8+17 radarů (i když ELM 2084 chce SR pouze 11) a pokud by k tomu šlo i Maďarsko, tak by to bylo hodně exclusivní.
   Rovněž integrace do aliančních systémů by pro více států mohlo spolufinancovat NATO.

   ...samozřejmě, všimné pro politiky by bylo menšíSkrýt celý příspěvek

   • Scotty
    20:45 14.12.2020

    Maďaři to ovšem, na rozdíl od nás, berou trochu oklikou přes Rheinmetall. No a na Slovensku zatím není nic jisté, klidně můžou zvolit jiného výrobce.

    Maďaři to ovšem, na rozdíl od nás, berou trochu oklikou přes Rheinmetall. No a na Slovensku zatím není nic jisté, klidně můžou zvolit jiného výrobce.

    • flanker.jirka
     22:42 14.12.2020

     Slováci si už jednou izraelské radary vybrali, něco se nepovedlo, tak to opakují. Zřejmě stejný křišťálově čistý výběr jako v ČR. Uspořádají soutěž s otatními zájemci co by ...Zobrazit celý příspěvek

     Slováci si už jednou izraelské radary vybrali, něco se nepovedlo, tak to opakují. Zřejmě stejný křišťálově čistý výběr jako v ČR. Uspořádají soutěž s otatními zájemci co by stafáží, ... jiná cesta s předem vytyčeným cílem.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      23:53 14.12.2020

      Od té doby se na Slovensku tak nějak změnila vláda a ministr obrany. Takže jsou opravdu ve hře všechny možnosti. Respektive tři.

      Od té doby se na Slovensku tak nějak změnila vláda a ministr obrany. Takže jsou opravdu ve hře všechny možnosti. Respektive tři.

Načítám diskuzi...