Maďarsko modernizuje Gripeny a uvažuje o druhé bojové letce

-
8. 2. 2022
-
229 komentářů
-
Jan Grohmann
Budapešť modernizuje svých 14 víceúčelových taktických letadel Gripen C/D na standard MS20 Block 2. Modernizace umožní zejména zavést nové moderní zbraně vzduch-vzduch i vzduch-země. Navíc Budapešť uvažuje o nákupu druhé bojové letky Gripenů. V úvahu připadají nejnovější verze Gripen E/F.
Pode maďarského portálu Portfolio již byla uzavřena smlouva na nákup nových střel IRIS-T (Infra Red Imaging System Tail/Thrust Vector-Controlled) od firmy Diehl. Jde o pokročilou infračervenou střelu s dosahem 20 kilometrů. IRIS-T umí po startu navádět radar letounu a lze ji proto odpálit na cíle ležící mimo zorné pole infračervené hlavice střely.
Gáspár Maróth, vládní zmocněnec odpovědný za akvizice na maďarském ministerstvu obrany, rovněž potvrdil jednání o nákupu přilbových zaměřovačů TARGO II od izraelské Elbit Systems. Přilbové zaměřovače mohou plně využít potenciál střely IRIS-T – pilot pomocí přilby dokáže zaměřovat a odpalovat IRIS-T i během bojových manévrů s vysokým přetížením.
Kromě toho Maďarsko dojednává nákup nových střel vzduch-vzduch dlouhého dosahu Meteor a laserem / satelitem naváděných pum GBU-49 Paveway II Enhanced. Jde v podstatě o laserem naváděnou pumu GBU-12 Paveway (227 kg) doplněnou o satelitní navádění. Satelitní navádění se hodí pro případ, kdy nelze použít laserový značkovač (například kvůli špatnému počasí). Puma ničí statické i pohyblivé cíle.
TAROS II
Nákup střel Meteor a pum GBU-49 pro maďarské Gripeny již byl schválen, ale prozatím nebylo dořešeno financování nákupu.
Klíčovým prvkem MS20 Block II je vylepšení palubního radiolokátoru na nový standard PS-05/A Mark 4. Dále byl modernizován datalink Link 16, komunikace, posílena kryptografická ochrana a zaveden nejnovější identifikační systém přítel-nepřítel (IFF NATO Mode 5).
„Díky modernizaci maďarských Gripenů se výrazně zvýší operační schopnosti maďarského letectva,“ komentoval modernizaci generálmajor Nándor Kilián, šéf maďarského letectva.
„Během 15 let od přistání prvního Gripenu na letecké základně Kecskemét se ukázalo, že maďarské letectvo podniklo kroky k tomu, aby bylo jedním z předních evropských vzdušných sil a aby smysluplně přispělo k operacím NATO a EU. Díky zavedení MS20 Block 2 bude mít Maďarsko ještě efektivnější a výkonnější letadlo, které může ve všech ohledech konkurovat jakémukoli jinému stíhacímu letounu nové generace,“ řekl Jonas Hjelm, šéf letecké divize SAAB.
Maróth označil Gripen MS20 Block II za technologicky nadřazený většině letadel čtvrté generace. Oproti stíhačkám páté generace mají maďarské Gripeny údajně zaostávat pouze ve stealth a některých pokročilých funkcích radiolokátoru.
Kokpit Gripen E; větší foto / SAAB
Současně Maróth oznámil plán maďarského letectva získat další bojovou letku Gripenů C. V současné době Maďarsko provozuje 12 jednomístných Gripen C a dva dvoumístné Gripen D (slouží především k výcviku). Rozhodnutí o nákupu druhé letky ale ještě nepadlo. V úvahu připadá i nákup nejnovější jednomístné verze Gripen E. Bojovou letku tvoří 12 letounů.
Při akvizici Gripen E ale vyvstává otázka, zda nebude nutné dokoupit pro účely výcviku i další dva dvoumístné Gripen F. Možná ale pro výcvik pilotů Gripen E postačí starší stroje Gripen D.
Maróth také představil velmi smělé plány maďarského letectva a budovaného maďarského leteckého průmyslu pro příští dekádu. Budapešť, jak uvádí Maróth, nyní nekupuje letouny páté generace F-35A, protože mezi roky 2030 až 2040 mají být na trhu k dispozici letouny šesté generace. Maďarsko nyní prověřuje možnost vstupu do programu vývoje stíhačky šesté generace. V úvahu připadají dva evropské projekty – „kontinentální“ německo-francouzský FCAS (Future Combat Air System) a „oceánský“ Tempest vedený britskou BAE Systems.
Portfolio připomíná, že v Maďarsku probíhá budování civilního i vojenského leteckého průmyslu. Airbus otevírá továrnu na díly pro vrtulníky v maďarském městě Gyula, brazilský Embraer zakládá výzkumné a vývojové centrum a vyrábí v Maďarsku malá lehká letadla, české Aero Vodochody přechází do maďarských rukou a Budapešť bude brzy spolupracovat na výzkumu a vývoji se švédskou společností SAAB.
Zdroj: Portfolio
Související články
Závody ve zbrojení ve střední Evropě? Maďarsko nakupuje zbraně za miliardy
Maďarsko je evropskými zeměmi a médií často označováno jako skoro-diktatura. Takové označení však ...
-
14.02.2019
-
231 komentářů
-
Jan Grohmann
Potvrzeno. Maďarsko získá 44 tanků Leopard 2A7+ a 24 houfnic PzH 2000
Společnost Rheinmetall získala od koncernu KMW zakázku na výrobu klíčových částí tanků Leopard 2A7+ ...
-
02.10.2019
-
72 komentářů
-
Jan Grohmann
Výkonné střely AMRAAM-ER pro maďarskou protivzdušnou obranu
Americká agentura pro obrannou spolupráci DSCA (Defense Security Cooperation Agency) schválila možný ...
-
12.05.2020
-
140 komentářů
-
Jan Grohmann
Brave Warrior 2020: Maďarsko představuje bojové vozidlo pěchoty Lynx
Během mezinárodního vojenského cvičení Brave Warrior 2020 v regionu Bakony maďarská armáda předvedla ...
-
25.09.2020
-
77 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
Stále jasnejšie sa črtá možný nákup HIMARSu, hoci to ešte nie je 100%
https://www.portfolio.hu/globa...Stále jasnejšie sa črtá možný nákup HIMARSu, hoci to ešte nie je 100%
https://www.portfolio.hu/globa...Maďarsko provádí modernizaci své armády koncepčně a hlavně v logických krocích. Už v letech minulých prosakovali zprávy, že Maďarsko plánuje ponechání letounů Gripen. Je to logické ...Zobrazit celý příspěvek
Maďarsko provádí modernizaci své armády koncepčně a hlavně v logických krocích. Už v letech minulých prosakovali zprávy, že Maďarsko plánuje ponechání letounů Gripen. Je to logické vyústění. Už nynější poměrně rozsálá modernizace zajisté spolykala nemalé finanční prostředky a další modernizační kroky budou nebo měli by následovat.
Gripen se nachází zhruba v polovině své technické životnosti. Zavádět nyní v této fázi nový letoun a případně muset překopat celé zázemí není moc rozumné, navíc, když plný potenciál letounů Gripen není celý využit a hlavně armáda je s nimi na výsost spokojena.
Další věc je ta, že není moc dobré, když prakticky celá armáda přechází na nový typ výzbroje. Takováto armáda je několik let ve školícím režimu...
Jen v krátkosti zareaguju na některé "military legends", které se v diskuzi objevili. Sofistikované systémy mají X subdodavatelů prakticky z celého světa. Z toho vyplívá, že je skoro jedno, kde firma má sídlo, nebo výrobní prostor. Důležité je, aby armáda dokázala servisovat techniku pokud možno v co největší míře a disponovala dostatečným počtem náhradních dílů. Vzdálenost výrobce je jen jedna z mnoha proměnných veličin!
Kritika Maďarska ohledně Ruska není na místě. Pro Maďarsko to má hmatatelné benefity. Navíc nikoho tím přímo nepoškozují. Nepřímo americké mocenské a ekonomické zájmy a potažmo s tím související propagandu. A to je pro některé problém.
Je tu mnoho obětí, obdobně jako Německu v první polovině 20. století. Tyto oběti byli poznamenány tím, že u nich vytvořili iracionální nenávist vůči Židům.Skrýt celý příspěvekHa, už jsem myslel že se těch rádoby moudrých klišé nedočkám. Dovolím se jim zde opět vysmát. 1) "armáda je s letouny spokojena" - Jakoby někde ve světe jiné armády nadávaly na ...Zobrazit celý příspěvek
Ha, už jsem myslel že se těch rádoby moudrých klišé nedočkám. Dovolím se jim zde opět vysmát.
1) "armáda je s letouny spokojena" - Jakoby někde ve světe jiné armády nadávaly na konkurenční stroje viz třeba F-16. Když zůstaneme u nás, tak jsme byli historicky takto "spokojeni" téměř se vším co u nás létalo. Snad jediná totální tragédie byla Avia S-199. Tedy reálně zde není jediný rozumný důvod, proč by měl provoz jiného moderního stroje v AČR vyvolávat nespokojenost.
2) "nevyužívají se všechny schopnosti" - Jakoby někdo ve světě někomu bránil je využít. Ono to jejich nevyužití může mít a dost často také má i logické technické odůvodnění. Pokud zůstaneme u Gripenu C, tak ten skutečně zapadl jako pwdel na hrnec do úlohy airpocicingu v našich i maďarských podmínkách, ale to nutně neznamená, že v roli nosiče atomovek, miniawacsu, CAS, SEAD/DEAD bude stejně efektivní, nebude. Přitom na trhu jsou k dispozici stroje, které toto vše nejen zvládnou velmi efektivně, tyto schopnosti mají integrovány již z výroby a průběžně se vyvíjí další.Skrýt celý příspěvek
Z ineho sudka. Vie niekto ako je to z vrtulnikmi ,ktore sa opravovali na SVK pre Afagnistan? Akosi prisla rychlo zmena a mna zaujima co s vrtulnikmi ,ktore su momentalne v ...Zobrazit celý příspěvek
Z ineho sudka. Vie niekto ako je to z vrtulnikmi ,ktore sa opravovali na SVK pre Afagnistan? Akosi prisla rychlo zmena a mna zaujima co s vrtulnikmi ,ktore su momentalne v Trencine. Kto to zapalti, vratia sa afgancom alebo predaju inam?...vela otazok, ziadne odpovede.Skrýt celý příspěvek
to byla ta vyrobcem necertifikovana oprava ? :-).
to byla ta vyrobcem necertifikovana oprava ? :-).
Jura99 - presne tá...podobne ako asi aj tie poľské opravy leteckej techniky...
a asi ako aj budú v budúcnosti opravy vašich mi-171 ....Jura99 - presne tá...podobne ako asi aj tie poľské opravy leteckej techniky...
a asi ako aj budú v budúcnosti opravy vašich mi-171 ....jedna vec je takovou opravu delat z nutnosti pro sebe a druha vec je delat ji na kšeft a ucastnit se bez certifikace tendru.
jedna vec je takovou opravu delat z nutnosti pro sebe a druha vec je delat ji na kšeft a ucastnit se bez certifikace tendru.
Jura99 - tak nebol som pri tej oprave,ale nemyslím že to bolo tak,že sa dohodla partia chlapov že si privyrobia opravou vrtuľníkov ... :) tá firma to robila aj v minulosti...len ...Zobrazit celý příspěvek
Jura99 - tak nebol som pri tej oprave,ale nemyslím že to bolo tak,že sa dohodla partia chlapov že si privyrobia opravou vrtuľníkov ... :)
tá firma to robila aj v minulosti...len teraz rusi aby odstránili konkurenciu,tak im zobrali certifikát...Skrýt celý příspěvekTak kvalita oprav u certifikovaného LOMu a na Slovensku asi bude někde jinde. Prostě LOM má i mnohem víc zákazníků, než Slováci (takže to rozhodně bude kvalitnější)
Tak kvalita oprav u certifikovaného LOMu a na Slovensku asi bude někde jinde. Prostě LOM má i mnohem víc zákazníků, než Slováci (takže to rozhodně bude kvalitnější)
faraonamumu:
nato support and procurement agency mal zrejme iný názor keď si vybral LOTN pre LOM.
LOTN je samozrejme certifikovaný na opravy MI-8/17/171faraonamumu:
nato support and procurement agency mal zrejme iný názor keď si vybral LOTN pre LOM.
LOTN je samozrejme certifikovaný na opravy MI-8/17/171Scoty: nie. LOTN proste dal kvalitnejšiu ponuku. A vďaka nej ma dnes skúsenosti s opravou vrtuľníkov s bojovým poškodením. Niektoré vrtuľníky prišli z Afganistanu bez časti ...Zobrazit celý příspěvek
Scoty: nie.
LOTN proste dal kvalitnejšiu ponuku.
A vďaka nej ma dnes skúsenosti s opravou vrtuľníkov s bojovým poškodením. Niektoré vrtuľníky prišli z Afganistanu bez časti kabíny, čo LOM nemá.
A zvladli to bez Sovietskych poradcov..
Toľko ku porovnaniu kvality oboch spoločností.Skrýt celý příspěvek
vychází mně to stejně jako Maďarům. Jas-39C a stejně tak verze E/F je výborný přechodový typ k 6. generaci, která bude k dispozici za 15-20let. F-35 se zrovna nepovedl a v USAF ani ...Zobrazit celý příspěvek
vychází mně to stejně jako Maďarům. Jas-39C a stejně tak verze E/F je výborný přechodový typ k 6. generaci, která bude k dispozici za 15-20let. F-35 se zrovna nepovedl a v USAF ani USN nebude nosným typem a lze předjímat, že bude urychleně nahrazován novým typem.Skrýt celý příspěvek
Čísla prodejů jasně ukazují, jaký z těch letounů se nepovedl... a F-35 to fakt není.
Čísla prodejů jasně ukazují, jaký z těch letounů se nepovedl... a F-35 to fakt není.
Dobře, ale to asi i sám uznáte zdaleka není jen o kvalitě letounu jako takového... problém je hlavně cena a ta hodně souvisí se sériovostí. Jsem přesvědčen že Jas-39 E/F je docela ...Zobrazit celý příspěvek
Dobře, ale to asi i sám uznáte zdaleka není jen o kvalitě letounu jako takového... problém je hlavně cena a ta hodně souvisí se sériovostí. Jsem přesvědčen že Jas-39 E/F je docela dobrý stroj, a kdyby se prodával řekněme za 30-40M$ za kus plus levné díly/údržba tak by pro spoustu zemí byl fajn... ale to by chtělo objednávku tak minimálně 100 strojů...Skrýt celý příspěvek
jasne, nepovedl, asi 700ks seriove vyrobeno a asi 4 nehody se znicenim stroje, chybou pilotaze. Rusum spadnul 1ks Su-57, coz cini asi 30% vsech seriovych stroju :-).
jasne, nepovedl, asi 700ks seriove vyrobeno a asi 4 nehody se znicenim stroje, chybou pilotaze. Rusum spadnul 1ks Su-57, coz cini asi 30% vsech seriovych stroju :-).
Jen dotaz , na to , že se F-35 nepovedla si přišel podle přesně jakejch hodnotících kriterií ?
Jen dotaz , na to , že se F-35 nepovedla si přišel podle přesně jakejch hodnotících kriterií ?
V USA se o tom tak často mluví, mělo to nákladný vývoj a nenaplnilo to všechna očekávání, například co se týče ceny provozu. Ale ona ta počáteční očekávání byla hrozně vysoká. ...Zobrazit celý příspěvek
V USA se o tom tak často mluví, mělo to nákladný vývoj a nenaplnilo to všechna očekávání, například co se týče ceny provozu. Ale ona ta počáteční očekávání byla hrozně vysoká. Nynější hodnocení, dle veřejných prohlášení USAF je cca "je to skvělé letadlo, ale nedá se čekat, že tím nahradíme všechny typy, co jsme chtěli. Objednáme mít, protože původní plány ekonomický nedávají smysl. Bylo by to jako všude jezdit sporťákem." Na druhou stranu, tohle částečné naplnění očekávání si někteří lidé vykládají jako absolutní selhání projektu. Ale tak to vůbec není, myslím, že F-35 bude ještě nějakou dobu etalonem výkonu.Skrýt celý příspěvek
Ani v jedné klíčové složce tzn USAF a USN nebude představovat klíčový typ. Tyhle plány již byli zredukovány. V USN je a bude dalších 15-20 let klíčový typ F-18E/F/G. Objednávky ...Zobrazit celý příspěvek
Ani v jedné klíčové složce tzn USAF a USN nebude představovat klíčový typ. Tyhle plány již byli zredukovány. V USN je a bude dalších 15-20 let klíčový typ F-18E/F/G.
Objednávky jsou již omezeny i v USAF které zredukovalo objednávky F-35 ve prospěch F-15EX a F-16V a nového NGAD.
Nakonec se stane F-35 exportním letadlemSkrýt celý příspěvekKolik že těch F-16V US Air Force objednalo? F-35 má primárně nahradit F-16, nejstarší F-18 a Harriery a to se stane.
Kolik že těch F-16V US Air Force objednalo? F-35 má primárně nahradit F-16, nejstarší F-18 a Harriery a to se stane.
Ne nestane podle koncepce 4+1 jsou typy dle nové koncepce USAF F-16, F-35, F-15 a NGAD (+A10 s novým křídlem). Kde máš úplnou náhradu F-16?
Ne nestane podle koncepce 4+1 jsou typy dle nové koncepce USAF F-16, F-35, F-15 a NGAD (+A10 s novým křídlem). Kde máš úplnou náhradu F-16?
Plan je 350 modernizácii. Stovka je v procese. Minulý rok sa začalo hovoriť aj o nákupe úplne nových ...Zobrazit celý příspěvek
Plan je 350 modernizácii. Stovka je v procese.
Minulý rok sa začalo hovoriť aj o nákupe úplne nových F-16.
https://www.ainonline.com/avia... Skrýt celý příspěvekAno to je F-16V. Modernizácia F-16V je v prvom rade o novej avionike a novom radare, k tomu predĺženie životnosti na 12tis hodín. Poznámka o Národnej garde je zbytočná, keďže ...Zobrazit celý příspěvek
Ano to je F-16V.
Modernizácia F-16V je v prvom rade o novej avionike a novom radare, k tomu predĺženie životnosti na 12tis hodín.
Poznámka o Národnej garde je zbytočná, keďže žiaden zdroj nič také nehovorí. Naopak, modernizáciu vykonava zariadenie USAF.Skrýt celý příspěvekNo V to není protože to je projekt Lockheed Martin. Ovšem využívají jeho prvky. Jak myslíte že se dostávají letadla k Národní gardě? Od USAF. 350 letadel opravdu není důkaz toho ...Zobrazit celý příspěvek
No V to není protože to je projekt Lockheed Martin. Ovšem využívají jeho prvky.
Jak myslíte že se dostávají letadla k Národní gardě? Od USAF. 350 letadel opravdu není důkaz toho že F-35 nenahradí u letectva všechny F-16.Skrýt celý příspěvekTo nikto netvrdí. Akurát plánujú F-16 po novom prevádzkovať do 2048. Definitívne rozhodnutie o nákupe nových F-16 samozrejme nepadlo, toto je zatiaľ iba v rovine úvah. Pytal si sa ...Zobrazit celý příspěvek
To nikto netvrdí. Akurát plánujú F-16 po novom prevádzkovať do 2048.
Definitívne rozhodnutie o nákupe nových F-16 samozrejme nepadlo, toto je zatiaľ iba v rovine úvah.
Pytal si sa koľko modernizácii V objednali USAF.
Odpoveď je plan 350, 90 v procese. Žiadna zmienka o prevedení modernizovanych Včok do Národnej gardy, to su tvoje predstavy ku ktorým nie sú žiadne informácie.
Rozsahom je modernizácia rovnaka ako V pre Grécko a Taiwan. Skús si to doštudovať, ked tak. Nech tu nešíriš hoaxy.Skrýt celý příspěvek
To je taková blbost ,že mi ani nestojí za tu ztrátu času tu vypisovat všechny body proč...
To je taková blbost ,že mi ani nestojí za tu ztrátu času tu vypisovat všechny body proč...
Máš recht raději nic nepiš, stejně by to byla kravina. To co píši je fakt. Psal to Grohmann před zhruba 4-5 měsící tady v AN. Teď v lednovým čísle Aviation Week taky (ohledně ...Zobrazit celý příspěvek
Máš recht raději nic nepiš, stejně by to byla kravina. To co píši je fakt. Psal to Grohmann před zhruba 4-5 měsící tady v AN. Teď v lednovým čísle Aviation Week taky (ohledně předčasného vyřazení F-22)Skrýt celý příspěvek
Jenomže omezení objednávek nemá nic společného s tím, že by se F-35 nebo F-22 neosvědčily nebo, jak to píšete, byly nepovedené. K úpravám počtů dochází z důvodu úpravy doktríny, ...Zobrazit celý příspěvek
Jenomže omezení objednávek nemá nic společného s tím, že by se F-35 nebo F-22 neosvědčily nebo, jak to píšete, byly nepovedené.
K úpravám počtů dochází z důvodu úpravy doktríny, organizace, operačních plánů a tak podobně.
Podobně jako v USMC. Ti také vyřadili MBT bez náhrady a počet dělostřelectva omezili na minimum. To ale neznamená, že by se tyto kusy techniky nepovedli ne.Skrýt celý příspěvek
"F-35 se zrovna nepovedl" ...tak jasně, že se v očích bolševika "moc nepovedl". Letadlo které technologicky a počty naprosto deklasuje asijské stepní letectvo si jiné označení ani ...Zobrazit celý příspěvek
"F-35 se zrovna nepovedl"
...tak jasně, že se v očích bolševika "moc nepovedl". Letadlo které technologicky a počty naprosto deklasuje asijské stepní letectvo si jiné označení ani vykoledovat nemohlo...Skrýt celý příspěvek
Při bližším pohledu na Maďarsko je vidět, že se nechtějí "paktovat" se státy jako USA, VB nebo Francie. Všechny jejich poslední nákupy jsou od úplně jiných zemí (Brazílie, Švédsko, ...Zobrazit celý příspěvek
Při bližším pohledu na Maďarsko je vidět, že se nechtějí "paktovat" se státy jako USA, VB nebo Francie. Všechny jejich poslední nákupy jsou od úplně jiných zemí (Brazílie, Švédsko, ČR, Německo). Jejich armádní nákupy se tedy co nejvíce vyhýbají státům, které by na ně mohly v budoucnu tlačit kvůli jejich často pochybné politické situaci. Věrně to kopíruje politiku maďarské vlády, tudíž podle jejich rozhodnutí a nákupů bych se opravdu neřídil.Skrýt celý příspěvek
Jako ano i ne. Maďarské nákupy jsou krásným příkladem čistého pragmatizmu, jak z finančních, technických tak i politických stránek. Ono opravdu na tom evropském zbrojním trhu těch ...Zobrazit celý příspěvek
Jako ano i ne.
Maďarské nákupy jsou krásným příkladem čistého pragmatizmu, jak z finančních, technických tak i politických stránek.
Ono opravdu na tom evropském zbrojním trhu těch zbraní zas tolik není. Rusko a Čína jsou vyřazeny ze hry díky své vlastní politice. A pak tu je technika z Jižní Koreje nebo Japonska. Vynikající technika, ale otázka logistiky a provozu v době války.
Pak je tu USA. Ta dokáže prodat cokoli a ve špičkovém stavu, ale zase je to prakticky za pořádný randál peněz a bez nějakých vidin přesunutí výroby k sobě. No a pak jsou tu Evropské země, kde ve výrobě pozemní techniky dominuje Německo, v letectví Francie a Švédsko je taková divoká karta. Zbytek států dělá věci v nižších finančních nákladech. Ještě Itálie a jejich vrtulníky.
Jo a pak ještě Izrael, ale od nich je to primárně PVO nebo drony.
Takže ono toho opravdu moc na výběr není.
Už to není jak za dob studené války, kdy každý Evropský stát si dělal vlastní pozemní techniku, leteckou techniku a ještě spolupracovali na mezinárodním vývoji.Skrýt celý příspěvekNeopomíjel bych ani Turecko, se kterým je děda Orbán velký kamarád. Vojenskou techniku již od nich nakupují.
Neopomíjel bych ani Turecko, se kterým je děda Orbán velký kamarád. Vojenskou techniku již od nich nakupují.
Pravda. Turci mi vypadli, ale přece jen to zatím není tradiční dodavatel vojenské techniky, ale ano ti by taky mohli být tou pomyslnou divokou kartou.
Pravda. Turci mi vypadli, ale přece jen to zatím není tradiční dodavatel vojenské techniky, ale ano ti by taky mohli být tou pomyslnou divokou kartou.
toustr
A co vrtulníky H225M Caracal a H145M?toustr
A co vrtulníky H225M Caracal a H145M?Protože Airbus splňuje co jsem říkal? Ty vrtulníky jsou více či méně německo-francouzské, tedy opět tu hraje roli Německo, se kterým má Maďarsko vřelé vztahy a v lecčem si rozumí.
Protože Airbus splňuje co jsem říkal? Ty vrtulníky jsou více či méně německo-francouzské, tedy opět tu hraje roli Německo, se kterým má Maďarsko vřelé vztahy a v lecčem si rozumí.
Caracal moc Německý není, jediným uživatelem v Evropě je nyní Francie. Když je chtěli poláci, tak je chtěli po Francii, ne po Německu, pak zvítězil lobbing ze strany USA.
Caracal moc Německý není, jediným uživatelem v Evropě je nyní Francie. Když je chtěli poláci, tak je chtěli po Francii, ne po Německu, pak zvítězil lobbing ze strany USA.
US Is Himars American enough? :) https://www.portfolio.hu/globa... Special Forces use US ...Zobrazit celý příspěvek
US
Is Himars American enough? :)
https://www.portfolio.hu/globa...
Special Forces use US equipment.
This is old news but there should be two 1bln deals each from the US(probably the Himars deal is one of them).
US troops often exercise in Hungary(for example SEALS last summer).
Just because Hungary doesn't buy everything from the US(like Romania and Poland) it doesn't mean we do not like them :)
France
Thales, Airbus, MBDA, mission in Mali etc., etc.
UK
During the last Orban - Boris meeting they agreed on some defence cooperation too. There were rumours about self-driving vehicle R&D - probably in ZalaZone.Skrýt celý příspěvek
Pořád se pozastavuji, proč je zatracována akvizice tanků K2 nebo IFV z Jižní Korei a problémy logistiky? Kdyby to bylo s logistikou náhradních dílů nemožně složité, tak se tu ...Zobrazit celý příspěvek
Pořád se pozastavuji, proč je zatracována akvizice tanků K2 nebo IFV z Jižní Korei a problémy logistiky?
Kdyby to bylo s logistikou náhradních dílů nemožně složité, tak se tu nebudou prodávat Mazdy, Suzuki, Hondy, Kie, Subaru, Yamahy, atd.
Jakoby USA a nákup vrtulníků nebyl geograficky dále a problém logistiky nebyl řešitelný. A jak vidíte, zvládne se to.
Pokud dobře čtu a poslouchám zprávy má Nošovický Hyundai menší problémy s logistikou a nedostatkem čipů než Němci ve Škodě.
Ono sehnání turba pro japonské auto je občas lehčí než pro francouzské (pač v modelu vyráběném 6 let se vystřídali 3 různí dodavatelé a díly nejsou kompatibilní, a kvalita výroby v porovnání s japonském škoda slov).
Jaderné elektrárny -Jižní Korea začala stavět v roce 2012+2013 jaderné reaktory v Spojených arabských emirátech (aniž by zde bylo zázemí, no písku hodně) a už jsou oba připojené a fungují, zatímco Francie začala stavět ve Finsku (2006) a u sebe (2007) a připojený do sítě a fungující není ani jeden (výmluv plno)
Tak mi tu logistiku vysvětlete:-)
Hezký denSkrýt celý příspěvekZaprvé. Za války sem dostat cokoli z Jižní Koreje bude prakticky nemožné. Porovnávat to s díly rp osobní auta v hlubokém míru je směšné. Aby byl možná jakákoli obrana Evropy bude ...Zobrazit celý příspěvek
Zaprvé. Za války sem dostat cokoli z Jižní Koreje bude prakticky nemožné. Porovnávat to s díly rp osobní auta v hlubokém míru je směšné.
Aby byl možná jakákoli obrana Evropy bude muset zůstat otevřené logistické spojení s USA. To bude naprostá priorita pro celou Alianci.
To že Hyundai nakoupil zásoby polovodičů je opět naprosto irelevantní.
To co funguje v hlubokém míru za války fungovat samozřejmě přestane. Stačí zablokovat Suez a celý logistický řetězec se rozpadne. Jak jsme se mohli přesvědčit.Skrýt celý příspěvekDobře, ale už několikrát jsem slyšel/četl, i zde na AN, že budoucí konflikt nebude nějak dlouhý. Že co nebudeme mít na začátku, s tím se nedá počítat vůbec. V tom případě by ...Zobrazit celý příspěvek
Dobře, ale už několikrát jsem slyšel/četl, i zde na AN, že budoucí konflikt nebude nějak dlouhý. Že co nebudeme mít na začátku, s tím se nedá počítat vůbec.
V tom případě by snad nemělo být nějak extrémně drahé/náročné pořídit zásobu náhradních dílů na toto období. Nemluvě o tom, že pokud je u K2 kanón a motor z Německa (přinejhorším berte jako příklad), pak by snad neměl být problém ND objednat nepřímo a nenechat si je přeposílat přes půl světa.
Otevřené logistické spojení do USA je důležité hlavně proto, aby sem jak Američani měli dostávat posily pokud na to dojde. Ne všechno se dá dotáhnout letadlem, resp. by to bylo zbytečně drahé.Skrýt celý příspěvekO tom jak by vypadal budoucí konflikt se můžeme jčn dohadovat. Ovšem to že vozit díly pro těžkou techniku z opačné strany planety bude logistická noční můra je jistota.
O tom jak by vypadal budoucí konflikt se můžeme jčn dohadovat. Ovšem to že vozit díly pro těžkou techniku z opačné strany planety bude logistická noční můra je jistota.
A jaká jistota je vozit je ze sousední země, které legislativa nedovoluje dodávat vojenský materiál do krizových oblastí? Jsme sice všichni v NATO, ale kde je jistota, že se ...Zobrazit celý příspěvek
A jaká jistota je vozit je ze sousední země, které legislativa nedovoluje dodávat vojenský materiál do krizových oblastí? Jsme sice všichni v NATO, ale kde je jistota, že se Německo v případě ND na Leopardy nezachová stejně? Rusko pro ně možná v tu chvíli bude důležitější než ČR či Polsko...Skrýt celý příspěvek
Ono ani tak nejde o to, jestli Scholz lže, nebo ne. Spíš jde o to, že Německo není moc spolehlivý dodavatel. Ukrajina je přítel EU a má smůlu. Turci by mohli taky vyprávět a to ...Zobrazit celý příspěvek
Ono ani tak nejde o to, jestli Scholz lže, nebo ne. Spíš jde o to, že Německo není moc spolehlivý dodavatel. Ukrajina je přítel EU a má smůlu. Turci by mohli taky vyprávět a to jsou v NATO. Možnost, že se v budoucnu zachovají podobně k nám (třeba s odůvodněním, že porušujeme právo migrantů svobodně migrovat) mi vzhledem ke složení jejich vlády a jejich ekonomickým zájmům nepřijde až tak moc přitažená za vlasy...Skrýt celý příspěvek
Márten Zrovna u Turecka byl dobrý důvod ke zbrojnímu embargu. Ostatně jsme se k němu připojili i my. Německo evidentně není přítel Ukrajiny. Alespoň ne takový aby jim dodávali ...Zobrazit celý příspěvek
Márten
Zrovna u Turecka byl dobrý důvod ke zbrojnímu embargu. Ostatně jsme se k němu připojili i my.
Německo evidentně není přítel Ukrajiny. Alespoň ne takový aby jim dodávali zbraně.
My jsme v naprosto jiné situaci. Němcům by stačilo lusknout prsty a naši politici by museli dělat přesně to co by od nich chtěli. Zneužili toho někdy? Nutili nám svojí politiku? Uvalili na nás někdy nějaké sankce? A to třeba v migrační politice jsme zaujímali naprosto opačný postoj.Skrýt celý příspěvekScotty Ale vždyť naši politici tancují tak, jak Francie s Německem píská. Jen se tomu říká "nařízení evropské komise", ale ve výsledku je to stejné. Kolik procent obyvatel ...Zobrazit celý příspěvek
Scotty
Ale vždyť naši politici tancují tak, jak Francie s Německem píská. Jen se tomu říká "nařízení evropské komise", ale ve výsledku je to stejné.
Kolik procent obyvatel východních členů EU by asi demokraticky hlasovalo pro Green Deal, elektroauta a přechod od domácího uhlí k ruskému plynu v zájmu bláhové naděje na záchranu ostrůvků v Pacifiku. A tvrzení, že kdyby proti tomu Babiš bojoval, tak by to zastavil je nesmysl, kterému asi nevěří ani ti, kteří ho šíří.
Ale to jsem se dostal někam, co sem nepatří. Jen jsem chtěl říct, že současné Německo je až fanaticky rudozelené a bůhví jestli v jejich očích v budoucnu nebudeme vypadat stejně jako Erdogan.Skrýt celý příspěvek
Pokud by tu nebylo možné dostat ND z JK a zároveň by jsme byli přímo v konfliktu resp nepřítel by byl na hranici, tak by byl problém asi se vším a ta těch pár mizernech tanků by ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud by tu nebylo možné dostat ND z JK a zároveň by jsme byli přímo v konfliktu resp nepřítel by byl na hranici, tak by byl problém asi se vším a ta těch pár mizernech tanků by nás z bídy nevytrhlo. Kolik jich bude? Třicet? To je leda k tomu, aby jsme plnili závazky NATO. Tak nějak předpokládám, že nějaké díly budeme držet doma. Já z těch debat o problémové logistice mám pocit, jako by jsme museli společně s tankem nakoupit od výrobce i speciální naftu jen do jejich tanku.
Pokud začneme uvažovat tak, že přístup k ND 24/7 je zcela zásadním faktorem, tak není co vybírat a můžeme rovnou objednat Leopardy bez výběrka a doufat, že s Německem budeme vycházet navždy zadobře.Skrýt celý příspěvek
Jak píše Scotty. Plus - nelze srovnávat masovou výrobu se specializovanou výrobou vojenské techniky. Navíc, díly do aut jsou často vyráběny licenčně spoustou firem a mnohdy jsou ...Zobrazit celý příspěvek
Jak píše Scotty. Plus - nelze srovnávat masovou výrobu se specializovanou výrobou vojenské techniky. Navíc, díly do aut jsou často vyráběny licenčně spoustou firem a mnohdy jsou unifikované pro více typů nebo značek, to se u vojenské techniky fakt nestane.Skrýt celý příspěvek
Tady u tohohle článku jsem řešil logistiku: https://www.armadninoviny.cz/j... Kdo to nechce číst, tak přeprava po moři bude trvat při trase ...Zobrazit celý příspěvek
Tady u tohohle článku jsem řešil logistiku:
https://www.armadninoviny.cz/j...
Kdo to nechce číst, tak přeprava po moři bude trvat při trase Jižní Korea - Norsko anebo nějaký jiný zapadoevropský přístav cca 20+ dní spíše déle. Dále přeprava do ČR je x dalších dní. Přeprava letecká v případě teoretické války s Ruskem je defacto vyloučená a přeprava po moři při válce s Ruskem se bude násobně prodlužovat, protože severní cesta nebude bezpečná - je pod kontrolou Ruska. Za mne jediný hráč, který je schopen udělat letecký most kamkoliv a kamkoliv dodávat zbraně/náhradní díly v řádů dnů je USA viz Jom Kippur.Skrýt celý příspěvekS automobily to moc nesrovnávejte, ND jsou od "kdekoho" (v principu od kohokoliv na celém světě, od finálního výrobce jich zase až tak moc (kromě plechu) není), továrna na kdeco ...Zobrazit celý příspěvek
S automobily to moc nesrovnávejte, ND jsou od "kdekoho" (v principu od kohokoliv na celém světě, od finálního výrobce jich zase až tak moc (kromě plechu) není), továrna na kdeco (nebo aspoň finální montáž) stojí v Evropě, a hlavně to celé se odehrává v míru...
Na druhé straně, pro případ války by se mělo spoléhat hlavně na VLASTNÍ sklad náhradních dílů, na díly které teprve vyrobí dodavatel by se načekal, a spoléhat na to že dodavatel má jeho sklad... no něco asi má, ale kolik? Dneska v časech "just in time"?Skrýt celý příspěvekV podstatě máte pravdu, ale už se to tu s těmi ND popřípadě municí řešilo několikrát. Ona už není doba jako před cca 50. léty. Vývoj vojenské techniky postupuje ku předu hodně ...Zobrazit celý příspěvek
V podstatě máte pravdu, ale už se to tu s těmi ND popřípadě municí řešilo několikrát.
Ona už není doba jako před cca 50. léty. Vývoj vojenské techniky postupuje ku předu hodně rychle, zvláště v oblasti přesné munice, skladování a servis této munice a některých citlivých dílů je náročný a poměrně drahý. Už to prostě není ta mechanická hračka jak kdysi. Často tu techniku servisují soukromé společnosti atd. atd.
Někdo tu kdysi popisoval jak náročné je servisovat Pandurům ty jejich věže.
A tohle všechno stojí nějaké peníze, lidskou sílu, čas atd. atd.
A těch finančních, lidských a časových prostředků není prostě dostatek a vy musíte určit co je prioritní. Nakoupit 10 ; 50 ; 100 pozorovacích přístrojů na sklad? utratit za ně nemalou částku s tím, že třeba za 5 - 10 let už je bude moct nahradit pokročilejší? A kdo je bude servisovat? Zaplatit nějaké soukromé společnosti aby to byla schopná servisovat, zaplatit to výrobci aby to byl schopný dělat u nás? Zaplatit VOP další schopnosti? Nebo vytvořit zcela nový oddíl?
On ten servis moderní vojenské techniky nebude nic jednoduchého.
A z toho plyne otázka, není pak lepší mít tu techniku od někoho kdo je blíž nebo u kterého je větší jistota, že v případě konfliktu bude schopen dodávat potřebné ND a zatím si ve skladě držet ND na dejme tomu max. měsíc bojů?Skrýt celý příspěvek
Tak jsem se zase dozvěděl zdejší folklor o tom jak Maďarsko je proruské :-)) TVL jestli většina zdejších přispěvovatelů je z armády, tak opravdu politické školení dělají dobře. ...Zobrazit celý příspěvek
Tak jsem se zase dozvěděl zdejší folklor o tom jak Maďarsko je proruské :-)) TVL jestli většina zdejších přispěvovatelů je z armády, tak opravdu politické školení dělají dobře.
Akvizice Maďarska:
Německé tanky
Německá BVP
Německé vrtulníky
Německá bojová vozidla
Německé houfnice
České pušky
Švédské Gripeny
Ruské reaktory no tfuj, jak si mohli dovolit zadat zakázku Rosatomu, který má 3/5 světového trhu?
A uzavření kontraktu na levný plyn z Ruska?
Je třeba Maďarsko označit za proruské a strčit Orbánovi nějaké Soros školy, fondy, neziskovky a pořádně vzdělávat obyvatelstvo do úrovně pisatelů příspěvků armádních novin. K tomu dopomáhej Aspen institut, Cevro institut a OSF.Skrýt celý příspěvekProsím vás, já třeba teďka dokončuju dizertační práci, takže s mým vzděláním to nebude asi tak špatné. Nechci přímo soudit jak hodně Orbán stojí na které straně barikády, ale řeknu ...Zobrazit celý příspěvek
Prosím vás, já třeba teďka dokončuju dizertační práci, takže s mým vzděláním to nebude asi tak špatné. Nechci přímo soudit jak hodně Orbán stojí na které straně barikády, ale řeknu to asi takhle: Až půjde do tuhého (a to může být velmi brzy), tak maďarskou pomoc neočekávám.
A stejně tak německou.Skrýt celý příspěvekAni americkou ani britskou.
Na druhou stranu německou možná, musí chránit svou ekonomiku a průmysl.Ani americkou ani britskou.
Na druhou stranu německou možná, musí chránit svou ekonomiku a průmysl.nebýt USA a VB, tak už je Putin v Kyjevě. Oba státy jsou jediné, kdo méně žvaní, ale o to víc posílají Ukrajincům zbraně a Putinovi jasně říkají, o co všechno útokem přijde. To ...Zobrazit celý příspěvek
nebýt USA a VB, tak už je Putin v Kyjevě. Oba státy jsou jediné, kdo méně žvaní, ale o to víc posílají Ukrajincům zbraně a Putinovi jasně říkají, o co všechno útokem přijde. To další jsou spíš k smíchu, Macron s sebou nechal předevčírem vytřít podlahu v Kremlu a Němci jsou zkorumpovaní od samého počátku. Pro nás jako ČR je z toho pouze poučení, že naše místo je těsně u USA a VB a od nich máme kupovat zbraně.Skrýt celý příspěvek
Osobne mna v tejto situácii veľmi milo prekvapila UK. Po tom ich brexite som si myslel, že zbytok Európy budú mať maximálne na párku, ale nie spolu s USA jednoznačne podporujú ...Zobrazit celý příspěvek
Osobne mna v tejto situácii veľmi milo prekvapila UK. Po tom ich brexite som si myslel, že zbytok Európy budú mať maximálne na párku, ale nie spolu s USA jednoznačne podporujú Ukrajinu a teda aj bezpečnosť celej východnej hranice NATO. O to viac ma ten ich Brexit mrzí.Skrýt celý příspěvek
Cejkis "Nebýt USA, tak je Krym stále ukrajinský." Mohl bych poprosit o obrázkovou verzi této věty? Protože jak může USA za to, že Rusko vojensky obsadilo Krym? To je Rusko pod ...Zobrazit celý příspěvek
Cejkis
"Nebýt USA, tak je Krym stále ukrajinský."
Mohl bych poprosit o obrázkovou verzi této věty?
Protože jak může USA za to, že Rusko vojensky obsadilo Krym? To je Rusko pod vládou z USA nebo jak to mám chápat?Skrýt celý příspěvekKdyby na Ukrajině neproběhl organizovaný převrat s cílem dosadit proamerickou vládu a vypovědět smlouvu na Krymu, mohla být smlouva stále v platnosti. Až nastane na Ukrajině ...Zobrazit celý příspěvek
Kdyby na Ukrajině neproběhl organizovaný převrat s cílem dosadit proamerickou vládu a vypovědět smlouvu na Krymu, mohla být smlouva stále v platnosti. Až nastane na Ukrajině prozření a většina lidí si uvědomí, že Američané nemají zájem o Ukrajinu, ale o promítání tlaku na Rusko skrze Ukrajinu, tak nastane národní obrození a jejich země se vydá správnou cestou. Správná cesta pro Ukrajinu je obchodování všemi směry.Skrýt celý příspěvek
Jasně, amíci řeší primárně Čínu a tak nemají nic jiného na práci než obsazovat Sevastopol defacto přístav pro ně k ničemu případně dosazovat do Kyjeva "proamerickou vládu" ...Zobrazit celý příspěvek
Jasně, amíci řeší primárně Čínu a tak nemají nic jiného na práci než obsazovat Sevastopol defacto přístav pro ně k ničemu případně dosazovat do Kyjeva "proamerickou vládu" ...která se co 4 roky mění případně co 5...a to píše cejkis co se považuje za vzdělaného přispěvatele. Prostě tohle nevymyslíš.Skrýt celý příspěvek
Klimesov -subjektívne si myslím,že usa tlačili na ukrajinu,aby už nepredlžovala prenájom základne rusom na krime...a rusi to vyriešili typicky ako "mocnosť"...
Klimesov -subjektívne si myslím,že usa tlačili na ukrajinu,aby už nepredlžovala prenájom základne rusom na krime...a rusi to vyriešili typicky ako "mocnosť"...
Proč by měly mít USA tak extrémní zájem na Krymu ,když drží Putina za koule tím ,že mají pod kontrolou Bospor a pobřeží Černého moře od Moldávie po Soči…to jim na ten větší rybník ...Zobrazit celý příspěvek
Proč by měly mít USA tak extrémní zájem na Krymu ,když drží Putina za koule tím ,že mají pod kontrolou Bospor a pobřeží Černého moře od Moldávie po Soči…to jim na ten větší rybník ,kterým Černé moře v podstatě je ,bohatě stačí….. Pro Rusko je na Krymu zajímavá pouze citová vazba ruského národa na krev ruských vojaků prolitou v Krymské a později Velké vlastenecké válce….Skrýt celý příspěvek
HEKTOR: v roce 2014 se Krym primarne neresil, resila se asociace s EU. Janukovic nejdriv rekl ano, nasledne ne a lide zacali protestovat, chteli zapadni zpusob zivota, ne rusky ...Zobrazit celý příspěvek
HEKTOR: v roce 2014 se Krym primarne neresil, resila se asociace s EU. Janukovic nejdriv rekl ano, nasledne ne a lide zacali protestovat, chteli zapadni zpusob zivota, ne rusky hladomor. Kdyz zacal Janukovic strilet do lidi a kdyz pak utekl ze zeme, Rusak narychlo zacal kořistit a ukradl Krym.Skrýt celý příspěvek
padre - aby nasrali rusov a skomplikovali by im situáciu...z taktického hľadiska to bol dobrý ťah... Jura99 - čo sa tam naozaj dialo,tak to už nezistíme...tam sa robili na oboch ...Zobrazit celý příspěvek
padre - aby nasrali rusov a skomplikovali by im situáciu...z taktického hľadiska to bol dobrý ťah...
Jura99 - čo sa tam naozaj dialo,tak to už nezistíme...tam sa robili na oboch stranách (rusko/usa) ťahy...a ukrajina si to odnesie...Skrýt celý příspěvekHEKTOR Proč? Proč by USA, popřípadě západ potřebovali nasrat Rusko? Rusko bylo po rozpadu SSSR přijato do všemožných mezinárodních organizací, dokonce i do NATO nebo spíše do ...Zobrazit celý příspěvek
HEKTOR
Proč?
Proč by USA, popřípadě západ potřebovali nasrat Rusko?
Rusko bylo po rozpadu SSSR přijato do všemožných mezinárodních organizací, dokonce i do NATO nebo spíše do projektu NATO partnerství pro mír. Byli pozváni a přijati do všemožných bezpečnostních akcí, které se od rozpadu SSSR odehrály, boj proti pirátům, mise KFOR, SFOR, Rusko se podílelo na zásobování jednotek ISAF v Afghánistánu, mnohé armády NATO si u ruského komerečního dopravce předpláceli přepravu nákladu. Západní země spolupracovali na vývoji ruské vojenské techniky. Jen Francie stavěla Rusům Mistraly, pomáhala při vývoji KBVP, Ratniku, který vychází z francouzského projektu FELIN, polovina Evropy i s USA se podíleli na likvidaci vyřazených ruských jaderných ponorek, západní země přenechali Putinovi a Rusku řešení krizové situace v Sýrii, Rusku bylo ponecháno právo veta v RB OSN jako jedinému nástupnickému státu SSSR.
Takže proč by je chtěl někdo z ničeho nic nasrat, po 30. letech snahy včlenit Rusko do mezinárodních struktur?Skrýt celý příspěvekKlimesov - no subjektívne si myslím,že len z princípu...rusko v 90. rokoch za vlády jelcina,nemalo mocenské ambície...a to usa vyhovovalo...keď to prebral putin,nastala iná ...Zobrazit celý příspěvek
Klimesov - no subjektívne si myslím,že len z princípu...rusko v 90. rokoch za vlády jelcina,nemalo mocenské ambície...a to usa vyhovovalo...keď to prebral putin,nastala iná situácia...štáty ako usa,rusko,čína sa na svet pozerajú inak...a potrebujú dominovať...rusku to skôr nejde ako ide a preto rachotí armádou...čína sa zatiaľ drží v úzadí...rovnako vtipné sú aj dohody rusko-čína...momentálne ich spojil spoločný nepriateľ...ale z princípu sú tieto krajiny protivníci...
takže preto si myslím že usa ak môžu,tak nejako to rusom vždy "osolia"...platí to samozrejme aj naopak,ale rusi nemajú až také páky ako usa...a určite sa dejú situácie o ktorých verejnosť samozrejme nemá šajn...Skrýt celý příspěvekHEKTOR Jinými slovy píšete, že Rusko má mocenské ambice a z vlastní podstaty se s námi kamarádit nechce. Chce nám vládnout. To ale není nic co by musela USA nebo západ ...Zobrazit celý příspěvek
HEKTOR
Jinými slovy píšete, že Rusko má mocenské ambice a z vlastní podstaty se s námi kamarádit nechce. Chce nám vládnout.
To ale není nic co by musela USA nebo západ vyprovokovat.
Tohle je jejich rozhodnutí, které sice chápu ale je psát o tom, že je vyprovokovalo k tomuto kroku USA nebo západ...Skrýt celý příspěvekKlimesov - no rusi s nami/s vami kamarátiť určite chce...len musíme robiť to,čo rusku vyhovuje... :) ale pre objektivitu je treba povedať,že tak to je aj pri usa a aj pri ...Zobrazit celý příspěvek
Klimesov - no rusi s nami/s vami kamarátiť určite chce...len musíme robiť to,čo rusku vyhovuje... :)
ale pre objektivitu je treba povedať,že tak to je aj pri usa a aj pri číne...
-rusko: nedávne udalosti v kazachstane (či ich zinscenovali usa/rusko/turecko je teraz jedno),rusko tam nabehlo a poskytlo "pomoc" a nepriamo dalo najavo turecku že si tieto oblasti strážia...bielorusko -pokiaľ lukašenko poslúcha,bude vládnuť...
-usa: rôzne vlády na blízkom východe,prípadne južná amerika- ak prezident poslúcha,tak vládne...príklad-saddám husajn/irak...v minulosti bol vládou usa podporovaný...
-čína: ak nespomeniete ujgurov,tibet,námestie tchien-an-men,ľudské práva,tak sme kamaráti...
čiže jednotlivé sféry vplyvu sa budú aj v budúcnosti krížiť a jednotlivé mocnosti budú mať kvôli tomu konflikty-priame/nepriame...
takže budú rôzne demonštrácie (ktoré prakticky nikdy nevznikajú len tak náhodne),rôzni bojovníci za demokraciu...Skrýt celý příspěvek
Srážka s realitou nebude moc pěkná: https://twitter.com/ElbridgeCo...
Srážka s realitou nebude moc pěkná: https://twitter.com/ElbridgeCo...
2018 bol prezidentom Trump..
Dneska je Biden a pozajtra bude kto??
Inak ja som si ten tweet prečítal, neviem čo znepokojivé ste tam videl.. ja nič..2018 bol prezidentom Trump..
Dneska je Biden a pozajtra bude kto??
Inak ja som si ten tweet prečítal, neviem čo znepokojivé ste tam videl.. ja nič..
A jaké jiné tanky by měli pořídit a od koho? Francouzi nevyrábějí, Italové už taky ne, Velká Británie taky ne, Korea je poměrně daleko a co by Maďaři měli se spolupráce s ní a USA ...Zobrazit celý příspěvek
A jaké jiné tanky by měli pořídit a od koho?
Francouzi nevyrábějí, Italové už taky ne, Velká Británie taky ne, Korea je poměrně daleko a co by Maďaři měli se spolupráce s ní a USA nabízí "jen" repasované a modernizované Abramsy.
Takže on ten výběr není zas tak moc velký.
A jelikož Maďaři si potřebují naklonit Němce (nebo spíše uplatit) tak výběr leopardu je spojení příslovečného příjemného s užitečným.
Houfnice jsou ten stejný případ. Krom K-9 jich moc na výběr není, a vybírat houfnice na kolovém podvozku pro Maďarsko nemá smysl.
Takže stejná pohádka.
U vrtulníků je to zase dáno cenově dostupnou alternativou a rozhodnutím ponechat si Mi-24 jako bitevníky a prakticky nikdo krom Evropských výrobců podobné alternativy nenabízí tak je jasné, že pořídili Německé, alternativou byly už jen Italské vrtulníky. Znovu spojili příjemné s užitečným.
BVP je ten stejný případ dokonce podtržený tím, že jinačí než Evropské řešení se ani pořídit nedalo :) ASCOD, Lynx, CV-90, vše pochází z Evropy, a USA tu své Bredley popřípadě AMPV moc nenabízí. Pravda u ASCOD by někdo mohl namítat, že GDELS je americký koncern pro Evropu, ale ASCOD vznikl jako Rakousko - Španělský projekt.
Takže ani zde není moc prostoru vybrat něco jinačího než Evropské řešení.
A co se týče Gripenu, tak ty Maďaři nenakupují, podle jejich vlastních médiích, ale po skončení pronájmu se stanou jejich majetkem, údajně. Takže pokud je toto pravda, tak jde o pragmatické řešení. Byly by hloupí, kdyby to neudělali.
Naopak podepsáním separátní dohody s Ruskem o dodávkách plynu je proti zájmům ostatních Evropských zemích v rámci jak EU tak NATO.
Protože v Evropě funguje něco jako volný trh s energiemi. To znamená cena energií se odvíjí na burze a podle klasického módu nabídka - poptávka.
A právě Maďarské chování Orbána (nutno dodat, že i Německých politiků) jde právě proti tomuto systému a tím stěžují pozici svých Evropských spojenců a partnerů.
Takže jak vidno, valná většina Maďarských kroků, který vy nazýváte proevropskými jsou ve skutečnosti kroky vynucené na základě situace na trhu se zbraněmi, kdy Maďaři nemají prakticky jinačí možnost volby než pořídit Evropský stroj.
A naopak v případě nákupu plynu šli cestou mimo trh, tedy 100% politickým rozhodnutím, které ovšem podkopává snahy na stabilizaci cen energií v Evropě ostatní Evropským partnerům.
Jinými slovy. Politické školení jste z toho zase udělal vy.Skrýt celý příspěvekPřijde mi velice moudre a pragmatické udělat smlouvu přímo se zdrojem plynu než s dodavatelem či jej draze prekupovst na nějakém trhu, kde jsou ceny umele tlaceny nahoru dle zájmu ...Zobrazit celý příspěvek
Přijde mi velice moudre a pragmatické udělat smlouvu přímo se zdrojem plynu než s dodavatelem či jej draze prekupovst na nějakém trhu, kde jsou ceny umele tlaceny nahoru dle zájmu korporatu a nezávisle na potřebě a kontrole státu…
Toto byl velmi chytrý krok!
Proč bychom měli si nechat diktovat cenu trhem, který není v nás zisk a pro nase zajmy?
Ten trh jen umožnil aby se na dodávkách surovin obohatili soukrome firmy, a konkrétní lide…
Místo aby tyto dodávky garantovali státy a tak lidem zajistili stabilní dodávky a pevne jasne ceny.
Proč bychom se měli účastnit něčeho, co je pro nás neefektivní a prodělečne…
Samozřejmě, jsme součástí nějakého hospodarsko-ekonomického uskupení státu (společenstvo), ale jestliže toto společenstvi je neefektivní a selhává, a regulace a směrnice jsou pro nás nevýhodné (jak pro stát, tak i pro občany) tak proč neuzavrit strategickou dohodu naprimo…
Nezastavam se ani Ameriky ani Ruska, jsem ciste pro suverénní Česko.
Teď trochu off topic:
Jak si muže dovolit hlava nějakého státu rici ze udela vše proto aby zrušil projekt dvou suverénních státu… se kterým ta země nemá ale vůbec žádnou souvislost, vztah, nic…
Ach vlastně ano, nekupovali by od nich jejich frakovany předražený plyn…
Tomu pánové říkám demokracie, Volné trzni hospodářství…Skrýt celý příspěvekAch jo. A s kým si myslíte, že se dělají smlouvy na volném trhu? S marťany? Ne i na volném trhu se uzavírají smlouvy s dodavateli, ale podle pravidel volného trhu, tedy podle ...Zobrazit celý příspěvek
Ach jo.
A s kým si myslíte, že se dělají smlouvy na volném trhu? S marťany? Ne i na volném trhu se uzavírají smlouvy s dodavateli, ale podle pravidel volného trhu, tedy podle pravidel nabídky poptávky, to znamená na základě vzájemně prospěšných dohod, pro obě strany.
To znamená, že nejvýhodnější je obchod na volném trhu, protože cena energií je pohyblivá a mění se každým dnem.
Takže ne nebylo to moudré a pragmatické řešení, ale naopak krátkozraké. Ano z krátkodobého hlediska možná Maďarsko získá plyn levněji oproti nynějšímu stavu na takových 6 měsíců až rok možná dva roky, ale pokud se upsal na 10, tak ve chvíli jak cena energií zase klesne, a ona klesne, tak budou 8 - 9 let zbytečně přeplácet. :)
A mimochodem.
Víte, že ten korporát, který momentálně uměle šponuje ceny plynu a energií na Evropském trhu je právě Rusko? Tím, že nedodržuje pravidla volného obchodu a hlavně smlouvy které podepsali, jako třeba to že se postarají aby v Evropě byly zásobníky plynu plné, což neudělali a to vedlo k rapidnímu zvýšení cen, protože se zvýšila poptávka, ale nabídka byla malá?
off topic:
Pokud daný projekt má potenciál podkopat bezpečnostní situace v jisté oblasti a vést k destabilizaci té oblasti, tak proč ne?
Pokud místní nemají tolik inteligence aby pochopili, že daný dodavatel nechce fungovat podle pravidel volného obchodu a chce si diktovat ceny a hlavně chce skrze energetiku vydírat dané státy aby dosáhl svých ambicí, tak je hold potřeba aby jim to někdo připomněl. :-)Skrýt celý příspěvekOpět překroucené a defakto lživé. Rusko plní všechny kontrakty na plyn. V souladu s evropskou legislativou uzavřelo přímé kontrakty na akumulaci plynu a dále vysoutěžilo v aukcích ...Zobrazit celý příspěvek
Opět překroucené a defakto lživé. Rusko plní všechny kontrakty na plyn. V souladu s evropskou legislativou uzavřelo přímé kontrakty na akumulaci plynu a dále vysoutěžilo v aukcích skladovací kapacity. Celkem mají a schválně jsem to před týdnem počítal 9,94% evropských skladovacích kapacit. Nenaplnění 10% zásobníků není tou hlavní silou, která táhne ceny nahoru.Skrýt celý příspěvek
S ohledem na snahu odklonit se v Evropě od uhlí lze predikovat zvýšení spotřeby zemního plynu. Dlouhodobý kontrakt na část objemu je v současné situaci rozumné řešení neboť oběma ...Zobrazit celý příspěvek
S ohledem na snahu odklonit se v Evropě od uhlí lze predikovat zvýšení spotřeby zemního plynu. Dlouhodobý kontrakt na část objemu je v současné situaci rozumné řešení neboť oběma stranám dává prostor promítat odpisy do plynové infrastruktury. A nikdo neříká, že má být 100% z Ruska.
Kdybychom měli vládu vnímají geopolitiku, tak se zajímáme o projekt EASTMED a snažíme se dohodnout dlouhodobý plynový kontrakt s Izraelem řekneme na 40%, další dlouhodobý kontrakt s Ruskem 40% a zbytek na spotovém trhu s možností experimentů se syntetickým metanem. Potřebujeme k tomu státní společnost obchodující s plynem, plynovou infrastrukturu a zásobníky. Torzo Transgasu stále existuje, zásobníky jsou na prodej a plynovou infrastrukturu lze řešit smluvně s možností budoucího odkoupení. Jenže to by stávající 5 slepenec nesměl splácet zpravodajskou předvolební podporu americké ambasádě.Skrýt celý příspěvek> Víte, že ten korporát, který momentálně uměle šponuje ceny plynu a energií na Evropském trhu je právě Rusko? Zase kecy. Třeba tady: ...Zobrazit celý příspěvek
> Víte, že ten korporát, který momentálně uměle šponuje ceny plynu a energií na Evropském trhu je právě Rusko?
Zase kecy.
Třeba tady: https://www.idnes.cz/zpravy/za...
A plyn v Jamalu, který tekl obráceným směrem z Německa do Polska, za to taky můžou Rusáci?
Ne, může za to zpropadená EU, která namísto preferování dlouhodobých kontraktů a normálních smluv k dodávkám plynu preferuje krátkodobé kontrakty za burzovní cenu.
Ve finále nemáme ruský plyn za výhodné ceny, ale máme ruský plyn za nevýhodné ceny (pro nás). A realita je taková, že ho není ničím v krátkodobém horizontu nahradit, protože uhlí je špatné, OZE nestabilní a se stavením jádra by se muselo začít před 15 lety.
NaMíStO rUsKéHo PlYnU bUdEmE kUpOvAt TeN bUrZoVnÍ z NěMeCkA.
Inteligence některých pitomců tady na serveru je naprosto zoufalá a chtěl bych vás vidět obhajovat vaše názory před nízkopříjmovými lidmi a důchodci, kterým kvůli špatným rozhodnutím EU a jejich vlád zvýšili zálohy na elektřinu trojnásobně a teď nevědí, čím to budou platit.
A o té rekordní inflaci, za kterou můžou právě drahé energie a která postihla všechny, o tom už vůbec nemluvím. Ekonomika a růst civilizace stojí a padá na levných a stabilních energiích.Skrýt celý příspěvekMěli bychom si vyjasnit, co to znamená dlouhodobý kontrakt na dodávku plynu s Gazpromem, jaký uzavřelo třeba Maďarsko. Protože představa je taková, že dodá x milionů m3 plynu za y ...Zobrazit celý příspěvek
Měli bychom si vyjasnit, co to znamená dlouhodobý kontrakt na dodávku plynu s Gazpromem, jaký uzavřelo třeba Maďarsko. Protože představa je taková, že dodá x milionů m3 plynu za y peněz.
Jenže co se veřejně ví, je pouze celkové množství plynu po dobu platnosti smlouvy - 15 let - a že po deseti letech je možná změna nasmlouvaného objemu. K ceně se mlčí, ví se jen, že je "cena nižší než u doběhlé smlouvy z roku 1995". Pochybuji, že bude cena konstatntní, spíš tam bude vzorec s různými proměnými. Ceny Gazpromu byly v 90. letech šílené, ale objemy se odebrat musely.
Maďarsko se snažilo uzavření tohoto kontraktu od roku 2015 stále posouvat, chtělo si vybudovat větší nezávislost pomocí LNG (Krk, Chorvatsko) a plynovodu z Rumunska. Z toho ale sešlo. Plyn bude dodávaný přes Srbsko a Rakousko, Maďarsko muselo vybudovat novou přípojku a přišlo o poplatky za tranzit na Balkán.
Také žádalo možnost změny dodávaného objemu každých pět let, k tomu se Gazprom neměl. Takže se jedná o smlouvu typu odeber, nebo zaplať.Skrýt celý příspěvekOndraV. A jako jak by nám diktovala ceny? On snad LNG na trhu nabízí jen USA? Trh aktuálně zásobuje Katar, USA a Austrálie v poměrně vyrovnaném poměru. A my by jsme jejich plyn ...Zobrazit celý příspěvek
OndraV.
A jako jak by nám diktovala ceny? On snad LNG na trhu nabízí jen USA? Trh aktuálně zásobuje Katar, USA a Austrálie v poměrně vyrovnaném poměru. A my by jsme jejich plyn nekupovali, kdyby dost plynu proudilo z Ruska. Jenže to Ivan nechce.Skrýt celý příspěvekAch jo. Takže pro některé lidi znovu. Cena energií se odvíjí na trhu a burzách, proto evropští zprostředkovatelé, nikoli EU jako mezinárodní organizace ta v tom krom regulačních ...Zobrazit celý příspěvek
Ach jo.
Takže pro některé lidi znovu.
Cena energií se odvíjí na trhu a burzách, proto evropští zprostředkovatelé, nikoli EU jako mezinárodní organizace ta v tom krom regulačních zákonů moc udělat nemůže není to přímý odběratel, a mnoho solidních dodavatelů obchodují právě na trhu za tržní ceny, které jsou pohyblivé, protože se řídí jednoduchým pravidlem nabídka - poptávka.
Pro ty co tomu stále nerozumím vysvětlím. Když je někde velká nabídka, ale malá poptávka cena je nižší. Když je velká poptávka, ale zároveň malá nabídka cena komodity naopak stoupne. To se stalo nyní kdy po covidovém roku, kdy poptávka po plynu a jeho spotřeba šla dolů, došlo najednou k celosvětovému skoku v poptávce. Ale jelikož díky předchozímu roku byla nabídka malá a zároveň byl nedostatek plynu v zásobnících, tak ceny energií raketově vystřelili vzhůru, a nezabránili by tomu žádné dlouhodobé smlouvy o dodávkách. Podobné smlouvy měli spotřebitelé u Bohemia energy a k čemu jim byly že.
Takže prostě takhle trh funguje. A nic na tom nemění ani článek z 8. října 2021, tedy skoro půl roku starý. Za tu dobu se díky zvýšeným dodávkám plynu z Norska, Urychleným dodávkám plynu z USA a teplému lednu situace opět změnila a došlo k poklesu ceny plynu z prosincových 180 euro na nynějších 80 euro za danou jednotku. Cena se může lišit podle zdroje.
Proto taky většina světa a i obyčejných lidí funguje na spotovém trhu, který daleko rychleji reaguje na případné změny jako je teď. Je to výhodné jak pro dodavatele tak pro odběratele.
Problém ovšem nastává, když jeden z největších dodavatelů odmítá podle těchto pravidel jednat a chce si svým chováním vydupat lepší ceny pro sebe. Ano to jsou ty neustále omývané dlouhodobé smlouvy, ale místní ví prd jaké ceny jsou v nich vlastně zahrnuty že :) ale Putin tvrdí, že je to lepší takže to tak je.
I když vlastně ani není. Norští dodavatelé zvládly navýšit množství plynu, když zákazník potřeboval, USA také a reakce na trhu byla snížení ceny plynu. Jen to Rusko se poněkud šprajcuje? Proč? Buď nejsou schopni navýšit svůj objem a nebo v tom vězí něco jiného.
Takže asi tak pánové. Žádné dlouhodobé výhodné smlouvy s Ruskem o dodávkách plynu neexistují, vy sami jste je neviděli a ani neznáte ceny, které v nich Rusko nabízí :-)
stepan.
Ano souhlasím s vámi, že inteligence některých pitomců, jako je stepan je opravdu tristní.
Argumenty žádné.
Urážky a bagatelizace autora, nikoli toho co psal, plno.
Myslí si, že když sdílí jeden 5 měsíců starý článek kde se píše, že Putin říkal že za to může EU tak jsou největší borci co objevili Ameriku a sežrali Šalamounovo hovno. Problém je v tom, že Putin říkal, ano Putin říkal. On třeba říkal, že na Krymu nejsou ruští vojáci a že neválčí na Východě Ukrajiny :-)
Už jenom tady tohle dokazuje, že Gasprom dělá to co chce Kreml nikoli to co chce Gasprom jako dodavatel. :-)
A no takový pitomci jako vy, kteří neustále věří tomu, že Rusko nevyužívá energetiku k vydírání a prosazování svých ambicí, i když to ve své historii udělali už mnohokrát.
Základy tržního hospodářství vám nic neříkají, o dlouhodobých smlouvách víte kulový jen věříte v to, že jsou dobré, ona víra i hory přenáší že, sám máte jako odběratel podepsané pouze krátkodobé smlouvy atd. atd. Ale hlavně že jste si zanadával na EU to je to podstatné.
Jo a mimochodem. Já dlouhodobě platím své matce co je v důchodu energie a další věci, které potřebuje k běžnému životu jako internet, televizi, rozhlas atd. atd. Nechal jsem jí bydlet v mém vlastním bytě a sám žiji s přítelkyní v pronájmu :-) a to vše platím z průměrného platu.
Co jste pro důchodce a nízkorozpočtové lidi udělal kdy vy, že se tu jimi oháníte?Skrýt celý příspěvekTak opět pro blbečky typu Klimesov, co nepochopili psaný text. EU přešla z dlouhodobých kontraktů ke krátkodobým. Za burzovní cenu. Ceny elektřiny se vyšplhaly na začátku podzimu ...Zobrazit celý příspěvek
Tak opět pro blbečky typu Klimesov, co nepochopili psaný text.
EU přešla z dlouhodobých kontraktů ke krátkodobým. Za burzovní cenu.
Ceny elektřiny se vyšplhaly na začátku podzimu na rekordní úroveň.
Rusové své krátkodobé kontrakty splnily.
Němci o nové neměly zájem, plyn tekl dokonce opačným směrem.
Tohle všechno NĚKOLIKRÁT potvrdili NĚMCI, RUSOVÉ A DOKONCE I POLÁCI, PŘES KTERÉ ČÁST PLYNU TEČE.
Zbytek tvého textu je nablýskané zbytečné lejno, kecy o burzovních cenách jsou bezvýznamné při dlouhodobém kontraktu a fixní ceně plynu za m3.
Mimochodem, bylo to v listopadu, kdy Rusové navýšili množství plynu. Vedlo to pouze ke krátkodobému spadnutí ceny, protože Němci zanedlouho poté posílali plyn po Jamalu zpátky a burza zareagovala logicky.
Jestli má někdo máslo na hlavě, tak je to EU za jejich stupidní politiku nakupování plynu a Německo. Vidím, že jsi typ člověka, co by eurobolševikům lízal řiť, i kdyby se řítili do záhuby.
Já v současné chvíli svým rodičům příspívám na energie. Stačí to takhle?Skrýt celý příspěvekStepan Aha a proč teda Putin pořád neumožnil Rosneftu navýšit export? Minimálně od začátku roku má volné kapacity i pro export, ale vláda ne a ne ten export povolit.... Bláboly o ...Zobrazit celý příspěvek
Stepan
Aha a proč teda Putin pořád neumožnil Rosneftu navýšit export? Minimálně od začátku roku má volné kapacity i pro export, ale vláda ne a ne ten export povolit.... Bláboly o přípravě legislativy mu možná sežereš ty, ale ostatní tak nějak těžko. To ale zcela určitě a jasně nesouvisí s krizí na Ukrajině :D Jo a taky nečekaně není rezervovaná kapacity tranzitu přes Ukrajinu a Slovensko. To je taky úplně normální, že? To zajisté nebude souviset s tlakem na certifikaci NS2. To je prostě další náhodička...Skrýt celý příspěvekRosněftu??? A byli vůbec nějaké objednávky? Když vylezly ceny plynu na maximum, tak objednávat za nejdražší cenu nemá smysl, zvlášť když zima není DÍKY BOHU drsná. Mimo to, skrze ...Zobrazit celý příspěvek
Rosněftu???
A byli vůbec nějaké objednávky? Když vylezly ceny plynu na maximum, tak objednávat za nejdražší cenu nemá smysl, zvlášť když zima není DÍKY BOHU drsná.
Mimo to, skrze Jamal slušnou část ledna stále tekl plyn opačným proudem. Takže hádám, že objednávky nebyly žádné.
Přes Ukrajinu něco nějakou dobu teklo a začátkem února rusové zvýšili množství plynu přepravovaného přes UA, opět na základě zvýšené poptávky. Je to snadno dohledatelné, četl jsem to v západních denících. Takže pěkně kecáš a nebo sis to vycucal z prstu.
To, že je NS2 natlakovaný plynem a čeká na spuštění je logické. Leží v tom miliardy ruských i evropských energetických firem. Ruský plyn v krátkodobém ani střednědobém horizontu nenahradíš, tudíž je pro koncového zákazníka lepší, když se nebudou zbytečné platit poplatky za transport přes třetí země. Plus samozřejmě dlouhodobý kontrakt za fixní levnou cenu, ale vidím, že někdi si sedí na vedení (Klimesov) a prostě mu to nevysvělím.Skrýt celý příspěvekStepan
obrácený tok Jamalu znamená, že plyn teče přes Německo do Polska, nikoliv zpět do Ruska.
Fixní cena ruského plynu je nesmysl, viz můj příspěvek výše.Stepan
obrácený tok Jamalu znamená, že plyn teče přes Německo do Polska, nikoliv zpět do Ruska.
Fixní cena ruského plynu je nesmysl, viz můj příspěvek výše.Ano, teče. A pokud teče, tak očividně nedostatečná zaplněnost německých plynových zásobníků není problém. Pokud by byla, tak se vyřídí další jednorázový kontrakt a plyn teče z ...Zobrazit celý příspěvek
Ano, teče. A pokud teče, tak očividně nedostatečná zaplněnost německých plynových zásobníků není problém. Pokud by byla, tak se vyřídí další jednorázový kontrakt a plyn teče z Ruska přes Polsko do Německa.Skrýt celý příspěvek
stepan "A byli vůbec nějaké objednávky?" A ten zbytek co jste napsal. Žádosti o zvyšování dodávek plynu nad rámec smluv byly podány už na přelomu září/říjen minulého roku. Vždyť se ...Zobrazit celý příspěvek
stepan
"A byli vůbec nějaké objednávky?" A ten zbytek co jste napsal.
Žádosti o zvyšování dodávek plynu nad rámec smluv byly podány už na přelomu září/říjen minulého roku. Vždyť se o tom píše i v odkaze, který jste sám sdílel.
Žádost byla podána všem velkým dodavatelům energií do Evropy. Všichni až na Rusko vyhověli. To se také píše ve vámi sdíleném odkaze.
Ve vašem odkaze se píše, že Putin a ruští politici, nikoli představitelé Gaspromu, jasně říkají že pokud se spustí NS2 tak dodávky hnedle navýší.
To znamená co. I váš odkaz mluví o tom, že je to právě Rusko, které uměle šponuje a udržuje ceny energií v Evropě vysoko aby tím vydíralo evropské země. Ruští politici to dokonce ani netají, stačí si proklikat odkazy ve vašem sdíleném článku.
A dokonce i vy sám píšete, že když došlo k navýšení dodávek plynu do Evropy ze strany Ruska tak cena klesla, takže potvrzujete to co jsem napsal.
Že cena energií se odvíjí na trhu a je dána pravidlem nabídka - poptávka, a že krátkodobé smlouvy nebo dlouhodobé smlouvy mají na cenu minimální vliv protože vy neznáte parametry těchto smluv viz jak to popsal TN12.
Takže jediný kdo tady nechápe psaný text jste vy sám.
Sdílíte něco co jste si ani sám nepřečetl. Polovinu informací z vlastního zdroje ignorujete. Píšete a dohadujete se o věcech, které ale nikdo nepopírá a sám popíráte pravidla trhu, kterým se řídí jak krátkodobé tak dlouhodobé smlouvy.
Ale za to jste si postěžoval na EU a eurobolševizmus, ale jako důkaz že za to může EU jste dal jen to, že nepodepsala dlouhodobé smlouvy, což EU jako mezinárodní organizace z vlastní podstaty ani nedělá, ale na evropském trhu to dělají distributoři, tento fakt asi také nevíte nebo ho účelově ignorujete, a navíc jak už tu bylo několikrát popsáno, dlouhodobé fixní ceny plynu z Ruska jsou nesmysl.
Samozřejmě s tím, že veškerou svou víru obhajujete vulgaritou.
Ach jo. :)Skrýt celý příspěvekPokud si nesedíš na vedení, tak víš, že minimálně v listopadu 2021 byly na základě zvýšené poptávky objemy plynu navýšeny. Pár dnů nato jsem četl články, jak Jamal funguje v ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud si nesedíš na vedení, tak víš, že minimálně v listopadu 2021 byly na základě zvýšené poptávky objemy plynu navýšeny.
Pár dnů nato jsem četl články, jak Jamal funguje v reversním režimu do Polska a poptávka zase není.
Tok přes Ukrajinu je od února zatím navýšen, protože je poptávka směrem na Slovensko. Jinak by nebyl.
NS1 je "docela" stabilní.
NS2 je připraven, aby nahradil tok plynu pro Rusi a Němce rizikové země.
Očekává se, že únor bude velmi mírný a větrný, tudíž německé větrníky pojedou na solidní výkon a tak plynu možná nebude tolik potřeba.
NIKDE NEVIDÍM, ŽE BY SI NĚMECKÉ, POLSKÉ ENERGETICKÉ SPOLEČNOSTI STĚŽOVALI, ŽE RUSOVÉ NEPLNÍ NASMLOUVANÉ KONTRAKTY. PLNÍ. Tečka. Konec diskuse.
Plnou hubu a máslo na hlavě vidím akorát u politiků a pitomců, co jim dělají medvědí službu a nechápou to.
Tu narážku na vularitu ignoruji, protože ty jsi olej do ohně od prvopočátku přiléval stejně jako já.
Howg.Skrýt celý příspěvekstepan Polsko odmítá dlouhodobé kontrakty s Ruskem, Rusko odmítá krátkodobé kontrakty s Polskem. Proto Polsko bere ruský plyn z Německa a Jamal se otáčí. Mimochodem dnes jsem četl ...Zobrazit celý příspěvek
stepan
Polsko odmítá dlouhodobé kontrakty s Ruskem, Rusko odmítá krátkodobé kontrakty s Polskem. Proto Polsko bere ruský plyn z Německa a Jamal se otáčí.
Mimochodem dnes jsem četl analýzu, kde se píše toto: "LNG imports to Europe increased considerably in January 2022 supplying higher volumes (34% of total supply) than Russian pipeline supply, which fell to 17% of supply." Jak je to asi možné?Skrýt celý příspěvekKlimesov :-)))) TVL vy jste jako kafemlejnek 1) "Ale jelikož díky předchozímu roku byla nabídka malá a zároveň byl nedostatek plynu v zásobnících, tak ceny energií raketově ...Zobrazit celý příspěvek
Klimesov :-)))) TVL vy jste jako kafemlejnek
1)
"Ale jelikož díky předchozímu roku byla nabídka malá a zároveň byl nedostatek plynu v zásobnících, tak ceny energií raketově vystřelili vzhůru, a nezabránili by tomu žádné dlouhodobé smlouvy o dodávkách."
Nedostatek plynu v zásobnících způsobili evropští obchodníci (ovládajících 90% kapacity) neboť spekulovali na pokles ceny. A pokles nepřišel. Rusové toho využili a oznámili stažení ze spotového trhu neboť si spočítali, že Evropě dojde plyn, volná kapacita LNG tankerů nestačí a Evropu dotlačí k využití NS2. Počasí zatím přeje více Evropě než Putinovi. Dlohodobé kontrakty se neřídí burzou, ale metodikou ve smlouvách. V minulosti bylo období, kdy byly dlouhodobé kontrakty nevýhodné, nyní se zase vše překlopilo. Chvilku tak, chvilku onak. Pokud chcete stabilní ekonomiku, potřebujete stabilní energetikou. Dlouhodobé smlouvy na část potřeby jsou vhodným nástrojem.
2)
"Ano z krátkodobého hlediska možná Maďarsko získá plyn levněji oproti nynějšímu stavu na takových 6 měsíců až rok možná dva roky, ale pokud se upsal na 10, tak ve chvíli jak cena energií zase klesne, a ona klesne, tak budou 8 - 9 let zbytečně přeplácet. :)"
Náhrada uhlí v teplárenství v ČR zvýší spotřebu zemního plynu v ČR o 20%. Kolik uhlí z energetiky ? A to jsme jen ČR. Myslím, že nezohledňujete zásadní navýšení spotřeby plynu v Evropě. Opět body pro dlouhodobé kontrakty.
3) "Podobné smlouvy měli spotřebitelé u Bohemia energy a k čemu jim byly že."
To jste uplně mimo :-) Bohemia Energy spekulovalo na pokles. Když získali zázazníka, nakoupili mu plyn o něco později. Rodzíl v čase byl jejich marže neboť ceny stále klesaly. V okamžiku, kdy se trend otočil prodělali první měsíc, druhý měsíc a stále spekulovali a když dospěli do bodu, kdy rozdíl přesáhl hodnotu firmy, tak to položili.
4) Žádost o navýšení dodávek plynu do Evropy podala Mezinárodní Energetická Agentura. To není kontrakt, to je jako když odbory apelují na vládu. Navýšení dodávek = navýšení nabízených objemů na spotu. Rusové na spotu nyní nejsou, viz výše.Skrýt celý příspěvekTN12 Často tady od rusofobů zaznívá, že Američané zachránili Evropu od drahého plynu. A bude to i odpověď na Vaši otázku. Celý svět v dodávkách LNG preferoval Asii neboť zde byla ...Zobrazit celý příspěvek
TN12
Často tady od rusofobů zaznívá, že Američané zachránili Evropu od drahého plynu. A bude to i odpověď na Vaši otázku. Celý svět v dodávkách LNG preferoval Asii neboť zde byla prémie vyšší. Nyní nastala situace, kdy čínské firmy přeprodávají již nakoupené objemy na tankerech. Asie má dostatek zásob a cena v Evropě dohnala Asii. Tak teď se zase vše bude vozit do EU. Není to žádné bohulibé snažení Američanů o pomoc Evropě. Je to jen o tom, kdo dá více.
Na straně druhé, Rusové stále drží svou strategii nedodávat na spotový trh a tlačit na NS2. Aktuálně Putin obchoduje balíček obsahující nejen NS2, ale i Luhansk a Donětsk. Tak to chvilku trvá než se s Němci dohodnou a vymyslí, jak poslat Bidena s břidličným plynem do hajzlu.Skrýt celý příspěvekPoly - Ivan bude čokoľvek používať ako zbraň. To si mali germáni dopredu uvedomiť, keď začali meniť energetiku. Namiesto solídnych prepočtov fyzikov a energetikov, koľko OZE môžu ...Zobrazit celý příspěvek
Poly - Ivan bude čokoľvek používať ako zbraň. To si mali germáni dopredu uvedomiť, keď začali meniť energetiku. Namiesto solídnych prepočtov fyzikov a energetikov, koľko OZE môžu zabepečiť energie (hlavne v zime), humanisticky vzdelaní zelení a politici robili propagandu - prskanie síry na jadro a spievanie ód na spasiteľskú rolu fotovoltaiky a vrtulí. Ani raz som nevidel výpočet, koľko úložisk energie budú potrebovať na zimné obdobie a už vôbec nie cenový odhad. Miesto reálneho plánu náhrady energetiky sa naplánovalo jedine, kedy sa ktorá elektráreň. Bez ohľadu na to či náhradné zdroje budú alebo nie. Nemeckí energetici s priemyselníkmi sa chytajú za hlavu a Nemecko zháňa energiu , kde sa dá. Plyn je logicky prvé čo ich napadlo. Nie je tak ekopoliticky zlý ako uhlle a jadro, nejaký čas vydrží. Germáni sa do tohto stavu vmanévrovali sami. Wir schaffen dass.Skrýt celý příspěvek
Cejkis Ano, spotové ceny LNG jsou teď v Evropě vyšší než pro Asii, takže sem směřují lodě s americkým plynem. Ony jiné ani moc nemůžou, protože pouze američtí producenti považují ...Zobrazit celý příspěvek
Cejkis
Ano, spotové ceny LNG jsou teď v Evropě vyšší než pro Asii, takže sem směřují lodě s americkým plynem. Ony jiné ani moc nemůžou, protože pouze američtí producenti považují plyn za dodaný jeho naloděním.
Takhle to dělá i Polsko. Má dlouhodobé kontrakty s americkým Cheniere a operativně lodě posílá tam, kde je lepší cena - buď domů, nebo do Asie. S kontrakty z Kataru tohle nejde, ti to přivezou do Svinoústí a musí to z lodě pryč.
Americká iniciativa směřuje k něčemu jinému než záchraně před drahým plynem, jak píšete. Zajistili pro Evropu celosvětově dodávky LNG, kdyby vypukla na Ukrajině válka. Přidalo se před pár dny třeba i Japonsko. Ano, má vysoké zásoby, i díky LNG z Ruska, Austrálie, Kataru a USA.Skrýt celý příspěvek
Prosím o vysvětlení pojmu "frakovaný plyn". Použitý jazyk s přehršlí hrubých pravopisných chyb mnohé naznačuje a obsah příspěvku naznačené potvrzuje. Mít smlouvu s producentem ...Zobrazit celý příspěvek
Prosím o vysvětlení pojmu "frakovaný plyn".
Použitý jazyk s přehršlí hrubých pravopisných chyb mnohé naznačuje a obsah příspěvku naznačené potvrzuje.
Mít smlouvu s producentem vůbec není vždycky výhodné. Záleží na důležitosti zákazníka. Takže výhodnější to bývá pro velkého odběratele, my jsme odběratel malý a tedy my bychom stejné podmínky nedosáhli. Myšlenka společného nákupu plynu pro celou EU je ekonomicky správná.
Jelikož GAZPROM je kontrolován ruským státem nejsou jeho kroky vždy ekonomicky logické, nýbrž politicky ovlivněné. Proto dodává plyn levněji do Běloruska a dnes do Maďarska - aby tyto země uplatil ve prospěch ruské vlády. Když nebudou sekat latinu, naopak je cenově vyšťaví, jako to udělal Ukrajině.Skrýt celý příspěvekPoužity jazyk a přemrštěné gramatické chyby akorát naznačuje psani na mobilním zařízení bez diakritiky… Ale jestli pro vás tak důležité, ze jsou místy preklepy, kterou jsou zde u ...Zobrazit celý příspěvek
Použity jazyk a přemrštěné gramatické chyby akorát naznačuje psani na mobilním zařízení bez diakritiky…
Ale jestli pro vás tak důležité, ze jsou místy preklepy, kterou jsou zde u všech komentujicich běžné, nebo ze není psána s/š, r/ř atd, tak mne velmi mrzí omezenost takovéhoto soudu…
Čím Rusko zvedá ceny plynu? Myslíte ty zásobníky, které si společnosti, které nakupuji plyn nenaplnily dostatečnými objednávkami?
Nebo chcete rici, ze Rusko dodává méně plynu než je nasmlouvany zavazek?
Pokud ano, budu rad když dolozite své tvrzení nějakým zdrojem či jakkoliv jinak empiricky, a rad pak změním svůj soukromý nazor.
Neříkám, ze motivace Gazpromu apoliticka…
Říkám, ze nám jako státu, pro naší poloze, nezbývá ekonomicky nic jineho než se spoléhat na rusky plyn…
Neumím si predstavit ceny plynu při dodávkách lodi z us…
A pardon za mnou nepřesný hovorový vyraz pro frakovany plyn…
Jistě jste správne při vaši inteligenci, intelektu a erudovanosti v dane problematice dovodil, ze se jedna o plyn získaný těžbou pomoci frakování neboli hydraulického štěpení.Skrýt celý příspěvek
Obchoduj a zároveň bojuj. To ještě potrvá, než se to naučíme.
Zatím řvát můžeme, protože si nás nikdo nevšímá a na nic nemáme vliv. :) Taky dobře.Obchoduj a zároveň bojuj. To ještě potrvá, než se to naučíme.
Zatím řvát můžeme, protože si nás nikdo nevšímá a na nic nemáme vliv. :) Taky dobře.Otázkou je, jestli se to při úrovni vzdělávání a názorů redaktorů procházejících ideovým školením na správných ambasádách chceme vůbec naučit. Již jsme řadu trhů ztratili a ...Zobrazit celý příspěvek
Otázkou je, jestli se to při úrovni vzdělávání a názorů redaktorů procházejících ideovým školením na správných ambasádách chceme vůbec naučit. Již jsme řadu trhů ztratili a uvolnili místo konkurenci.Skrýt celý příspěvek
Prosím upřesnit které trhy jsme ztratili a uvolnili místo konkurenci? Myslíte snad Biafru či Kaddafího…?
Prosím upřesnit které trhy jsme ztratili a uvolnili místo konkurenci? Myslíte snad Biafru či Kaddafího…?
V této zemi působil nějaký pan Havel, který se rozhodl dodrbat zbrojní průmysl na hadry. Tím to začalo. A pokračování pod pláštěm boje za lidská práva ? Rusko, Čína, Bělorusko, ...Zobrazit celý příspěvek
V této zemi působil nějaký pan Havel, který se rozhodl dodrbat zbrojní průmysl na hadry. Tím to začalo. A pokračování pod pláštěm boje za lidská práva ? Rusko, Čína, Bělorusko, Kuba, Sýrie, celá Afrika. Dostat se zpět na tamní trhy je hodně těžké a běh na dlouhou trať.Skrýt celý příspěvek
cejkis: v ČSSR bylo zbrojního průmyslu minimum, většinou se jednalo o montážní dílny licenčních sovětských vzorů. To co bylo původního, se více či méně vyrábí stále (L-39, CZUB, ...Zobrazit celý příspěvek
cejkis: v ČSSR bylo zbrojního průmyslu minimum, většinou se jednalo o montážní dílny licenčních sovětských vzorů. To co bylo původního, se více či méně vyrábí stále (L-39, CZUB, Zuzany, S&B, Explosia, ...). Zde je tedy vidět, že pokud někdo dodrbal zbrojní průmysl, byl to bolševik, který zničil domácí vývoj, např. nadějná česká tanková škola zcela zanikla.Skrýt celý příspěvek
Žádného pana Havla ,který by dodrbal československý zbrojní průmysl neznám.Ale znám pana prezidenta Havla který byl zvolen v roce 1989 do čela trosek komunisty zcela ...Zobrazit celý příspěvek
Žádného pana Havla ,který by dodrbal československý zbrojní průmysl neznám.Ale znám pana prezidenta Havla který byl zvolen v roce 1989 do čela trosek komunisty zcela zdevastovaného a vykradeného státu ,který nesl od roku 1918 hrdý název Československo. Slavný zbrojní průmysl Československé republiky a českých zemí Rakouska Uherska byl po roce 1948 z velké většiny nahrazen výrobou výběhových sovětských typů bez vlastního vývoje.Veškere knowhow bylo předáno do SSSR.Podle toho také vypadalo spektrum zákazníků našich PZO ,z větší části neplatičů či teroristů.O ,,kvalitě ,, vývozních československych zbraní se můžeme přesvědčit na hranicích Libye a Čadu ,kde byly útvary vyzbrojené našimi tanky z ZŤS Martin naprosto rozmláceny kluky z Čadu na terénních Toyotách…Skrýt celý příspěvek
padre - "zcela zdevastovaného a vykradeného státu" - som ten posledný,čo by obhajoval komunistický režim,ale osobne si nemyslím že by bolo čssr nejak extra zdevastované a ...Zobrazit celý příspěvek
padre - "zcela zdevastovaného a vykradeného státu" - som ten posledný,čo by obhajoval komunistický režim,ale osobne si nemyslím že by bolo čssr nejak extra zdevastované a vykradnuté...myslím že v 90r prebehlo iné vykrádanie a myslím že v oboch krajinách trvá dodnes...
"kde byly útvary vyzbrojené našimi tanky z ZŤS Martin naprosto rozmláceny kluky z Čadu na terénních Toyotách…" - nepoznám podrobnosti tejto akcie,ale neviem ako by toyota rozmlátila tank...už len ísť osobákom vyzbrojeným (asi) veľkorážnym guľometom chce veľkú odvahu,alebo kvalitnú drogu...
Jura99 - "nadějná česká tanková škola zcela zanikla." - viem že snívate o tom,ako do teraz čr chrli špičkové tanky vlastnej výroby a hlavne vlastného vývoja,ale myslím že by to tak určite nebolo...zase až také terno tie tanky neboli...a v lepšom prípade by to dopadlo ako teraz aero,firma prežila do teraz ale tak nejak sa motá...Skrýt celý příspěvek@ Cejkis Preto vláda ČSSR už pred rokom 1989 rátala s konverziou zbrojárskeho priemyslu na civilný (a v septembri 1989 to aj schválila), lebo aj jej sa už začalo priečiť dotovanie ...Zobrazit celý příspěvek
@ Cejkis
Preto vláda ČSSR už pred rokom 1989 rátala s konverziou zbrojárskeho priemyslu na civilný (a v septembri 1989 to aj schválila), lebo aj jej sa už začalo priečiť dotovanie výroby tankov a iného špeciálu z daní občanov ČSSR, len aby sa za to dostali aspoň nejaké imperialistické doláriky....
Mimochodom, prezident Havel na to nemal ani právomoci....
A 2) - Bol to prezident Václav Havel, kto obhajoval v rokoch 1990-1991 predaj tankov do Sýrie, len aby bola zabezpečená zamestnanosť Slovákov.... Ale veď to Cejkis isto vie, nie raz sa to tu preberalo....
Smutné je, že tieto fakty Cejkis veselo ignoruje....Skrýt celý příspěvekHEKTOR Nepovažuji za hospodářsky úspěch ,když země (Československo) která ve čtyřicátých letech minulého století vyráběla vysílací stanice pro ponorky (fy .Křizik,Praha) a kde se ...Zobrazit celý příspěvek
HEKTOR Nepovažuji za hospodářsky úspěch ,když země (Československo) která ve čtyřicátých letech minulého století vyráběla vysílací stanice pro ponorky (fy .Křizik,Praha) a kde se ve 30 letech minulého století experimentovalo s přenosem TV signálu(Děčín,Podmokly) později na konci let osmdesátých nebyla schopná vyrobit kazetový magnetofon,natož video.Země která se chlubila že umí vyrábět jaderné reaktory nebyla schopna vyrobit obyčejnou plechovku na pivo a computery musela krást na Západě.Na konci let osmdesátých byla ČSSR opravdu už jen vykradený vrak,který jen čekal na zásadní změnu.Skrýt celý příspěvek
Takže když Němci poství plynovod z Ruska (a ještě lavírují s jeho spuštěním) je to zrada spojenců. Když to stejné udělá Maďarsko (bez toho lavírování) a ještě podepíšou s Ruskem ...Zobrazit celý příspěvek
Takže když Němci poství plynovod z Ruska (a ještě lavírují s jeho spuštěním) je to zrada spojenců.
Když to stejné udělá Maďarsko (bez toho lavírování) a ještě podepíšou s Ruskem dlouhodobý kontrakt je to akce hodná následování.
Taky názor.Skrýt celý příspěvekOno je nelegální s ruskem jednat a obchodovat?
Obejdeme se reálně bez ruského plynu?
A proč všechen objem spotřeby plynu obchodovat na burze?Ono je nelegální s ruskem jednat a obchodovat?
Obejdeme se reálně bez ruského plynu?
A proč všechen objem spotřeby plynu obchodovat na burze?/Ono je nelegální s ruskem jednat a obchodovat?/ Srát na ulici je taky legální. Akorát to slušný člověk nedělá. Jednat s Ruskem je jen o málo lepší. /Obejdeme se reálně bez ruského ...Zobrazit celý příspěvek
/Ono je nelegální s ruskem jednat a obchodovat?/
Srát na ulici je taky legální. Akorát to slušný člověk nedělá. Jednat s Ruskem je jen o málo lepší.
/Obejdeme se reálně bez ruského plynu?/
Krátkodobě asi ano. Reálně by jsem se o to měli snažit.
/A proč všechen objem spotřeby plynu obchodovat na burze?/
Protože uzavření smlouvy přímo s Ruskem nás přiznaně dostane do jejich sféry vlivu. Na burze můžeme kupovat od kohokoli kdo je zrovna schopný dodat.Skrýt celý příspěvekScotty: S tim kalenim na ulici bych byl obezretnejsi - §358 odst 1. Tr. Z. Plyn by se mel obchodovat jako cokoliv jineho - at se doberatele (RWE, e-On, Prazska Plynarenska) ...Zobrazit celý příspěvek
Scotty: S tim kalenim na ulici bych byl obezretnejsi - §358 odst 1. Tr. Z.
Plyn by se mel obchodovat jako cokoliv jineho - at se doberatele (RWE, e-On, Prazska Plynarenska) dohodnou s dodavatelem, nakupuji na burze... Proste co a jak chteji. Regulace ma byt akorat na strane B2C, v B2B si poradej i bez toho.Skrýt celý příspěvekJura99 To by bylo také řešení, ale nejsme v situaci kdy si to můžeme dovolit. A nejde jen o energie. Co obchodní vztahy českých firem, které tam fungují, svůj zavid tam má I ...Zobrazit celý příspěvek
Jura99
To by bylo také řešení, ale nejsme v situaci kdy si to můžeme dovolit. A nejde jen o energie. Co obchodní vztahy českých firem, které tam fungují, svůj zavid tam má I Škodovka.Skrýt celý příspěvekScotty Nejsme v Africe. To co popisujete u nás legální není. Možná v Praze. Jste úplně stejnou obětí informační války tak jako cejkis, jen z druhé strany. To že si někdo na ...Zobrazit celý příspěvek
Scotty
Nejsme v Africe. To co popisujete u nás legální není. Možná v Praze.
Jste úplně stejnou obětí informační války tak jako cejkis, jen z druhé strany. To že si někdo na bankovku dá informací o tom že věří v Boha ještě neznamená, že se chová slušně a podle bible. V ČR máme v oblibě dávat zase nápis pravda vítězí, ale to jen proto, aby nikdo nepochyboval o tom, že to tak není :-) necháme zde všechny lhát jak když tiskne. Používáme plyn od diktátora, píšeme komenty o demokracii na krabičkách složených z dílů vyrobených komunisty v Číně, stavíme greendeal zdroje zase na solárních panelech z Číny, sedíme do aut z dílů z Číny, textil, obuv, spotřební zboží, .... prakticky vše z tohoto životního stylu máte od komunistů.Skrýt celý příspěvekTo flanker …pokud půjdeme hlouběji do historie tak část našeho životního stylu máme i od našich prapředků lidoopů a možná se tam najde i troška životního stylu nějakè naší ...Zobrazit celý příspěvek
To flanker …pokud půjdeme hlouběji do historie tak část našeho životního stylu máme i od našich prapředků lidoopů a možná se tam najde i troška životního stylu nějakè naší praprababičky na ntou ,což byla třeba nějaká škeble…tolik prosím k vašemu příspěvku o vlivu komunistu na náš životní styl…Skrýt celý příspěvek
maďarská modernizace armády by měla být pro MO i AČR inspirací. Po letech levostředových vlád nejen že modernizují ale s rozmyslem, viz BVP. U nás se bude roky váhat a pak se vezme ...Zobrazit celý příspěvek
maďarská modernizace armády by měla být pro MO i AČR inspirací. Po letech levostředových vlád nejen že modernizují ale s rozmyslem, viz BVP. U nás se bude roky váhat a pak se vezme nejdražší řešení podobně jako u helikoptér a ještě v řádně osekaných počtech, tudíž ještě víc drahé.
Zrovna Gripeny mají piloti i personál hodně zmáklé tak ponechání si těch co máme plus dokoupení další letky by byl logický krok, konečně by letectvo za něco stálo. Pak samozřejmě participace na novém euroletounu, do té doby by dílčí upgrady Gripenů postačily.Skrýt celý příspěvekSnad po letech vlády jednoho muže, ale chápu některé případy to přímo rozněžňuje.
Myslíte že Lynx není nejdražší řešení?Snad po letech vlády jednoho muže, ale chápu některé případy to přímo rozněžňuje.
Myslíte že Lynx není nejdražší řešení?Který dokázal při jednáních zastínit všechny akademiky a Pokorného loutky.
Který dokázal při jednáních zastínit všechny akademiky a Pokorného loutky.
Scotty
Bude uzavřený kontrakt na Lynx v Maďarsku levnější než odložený kontrakt BVP v ČR?Scotty
Bude uzavřený kontrakt na Lynx v Maďarsku levnější než odložený kontrakt BVP v ČR?Podľa interných materiálov Rheinmetallu mala firma z maďarského predaja zisk 3 miliard eur, lenže Maďari si kúpili vstup do programu, nie iba samotné LYNXy. Aj teraz o svojej ...Zobrazit celý příspěvek
Podľa interných materiálov Rheinmetallu mala firma z maďarského predaja zisk 3 miliard eur, lenže Maďari si kúpili vstup do programu, nie iba samotné LYNXy. Aj teraz o svojej ponuke pre Slovensko hovoria, že bude pravdepodobne najdrahšia, preto do toho vstupuje štát s ponukou akéhosi refinancovania, alebo čoho ... To ponuka pre Česko obsahovať nebude, lebo ho núka samotná Rheinmetall.Skrýt celý příspěvek
Hoci v 2020 sa ešte uvádzali iba 2 miliardy (str. 50):
https://ir.rheinmetall.com/dow...Hoci v 2020 sa ešte uvádzali iba 2 miliardy (str. 50):
https://ir.rheinmetall.com/dow...O pol roka neskôr je tá suma 3,1 miliardy (str 19):
https://ir.rheinmetall.com/dow...O pol roka neskôr je tá suma 3,1 miliardy (str 19):
https://ir.rheinmetall.com/dow...
Letka Gripenu C a letka Gripenu E dohromady nedává smysl. Jediné co dává smysl jsou dvě letky stejných verzí.
Letka Gripenu C a letka Gripenu E dohromady nedává smysl. Jediné co dává smysl jsou dvě letky stejných verzí.
E-čko bude pekne mastný, nehľadiac na to, že k tomu bude treba asi kúpiť nejaké zázemie. C-cko dava zmysel nakoľko už pre neho zázemie majú a hlavne ak budú kupovať skladové ...Zobrazit celý příspěvek
E-čko bude pekne mastný, nehľadiac na to, že k tomu bude treba asi kúpiť nejaké zázemie. C-cko dava zmysel nakoľko už pre neho zázemie majú a hlavne ak budú kupovať skladové stroje, tak to nemusí byť ani drahéSkrýt celý příspěvek
Případnou nabídku pro nás nebo Maďarsko neznáme. Pokud bude chtít švédsko nějaké Gripeny E udat, tak budou muset přijít s nějakou exlusivitou pro zákazníky, kteří už Gripeny ...Zobrazit celý příspěvek
Případnou nabídku pro nás nebo Maďarsko neznáme. Pokud bude chtít švédsko nějaké Gripeny E udat, tak budou muset přijít s nějakou exlusivitou pro zákazníky, kteří už Gripeny používají, jinak nemají žádnou šanci uspět. ...a i tak je ta šance malá.Skrýt celý příspěvek
Rozumné to může být, pokud by céčka měli na air policing a éčko by byl jejich hlavní stíhač.
Rozumné to může být, pokud by céčka měli na air policing a éčko by byl jejich hlavní stíhač.
S Maďary máme podobné počty Gripenů a máme je zhruba i stejně dlouho. My letos budeme hlídat nebe nad Pobaltím počtvrté (předtím 2009,2012,2019), třikrát jsme s Gripeny hlídkovali ...Zobrazit celý příspěvek
S Maďary máme podobné počty Gripenů a máme je zhruba i stejně dlouho. My letos budeme hlídat nebe nad Pobaltím počtvrté (předtím 2009,2012,2019), třikrát jsme s Gripeny hlídkovali nad Islandem (2014,2015,2016). Co jsem dohledal, když tak mě opravte, tak Maďaři hlídali v Pobaltí jen dvakrát (2015,2019), na Islandu ještě ne.
Vypovídá častější nasazení našeho letectva oproti maďarskému na misích jen o vůli do těch misí jít a nebo je to i o úrovni letectev?
Podle mě naši piloti a personál mají Gripeny více "zmáknuté" než Maďaři.Skrýt celý příspěvekÁno Madarské Gripeny boli v Pobaltí 2x 2015,2019.Dalšia misia je plánovaná na rok 2022 september, a asi to úplne od nich nezáleží ale od NATO plánovačov . A to kto to má viac ...Zobrazit celý příspěvek
Áno Madarské Gripeny boli v Pobaltí 2x 2015,2019.Dalšia misia je plánovaná na rok 2022 september, a asi to úplne od nich nezáleží ale od NATO plánovačov . A to kto to má viac zmáknuté je otázka zložitá asi ten kto má viac nalietané ale to je podla mňa +- rovnaké si myslím. Ale tie misie ta dopredu posunú to určite,lieta sa v cudzom prostredí pod tlakom ...Skrýt celý příspěvek
Maďarsko chráni aj vzdušný priestor Slovincov. Rozlohou je Maďarsko o 20% väčšie ako ČR. Su proste inak vyťažený a su na hranici NATO. Nie v zakryte spojencov.
Maďarsko chráni aj vzdušný priestor Slovincov. Rozlohou je Maďarsko o 20% väčšie ako ČR. Su proste inak vyťažený a su na hranici NATO. Nie v zakryte spojencov.
Trošku mimo mísu... Je hezké, že se tady pořád objevují zajímavé články o tom, co se děje jinde... Ale mě třeba by zajímalo něco co se vysloveně týká ČR... A tím myslím vysloveně ...Zobrazit celý příspěvek
Trošku mimo mísu...
Je hezké, že se tady pořád objevují zajímavé články o tom, co se děje jinde... Ale mě třeba by zajímalo něco co se vysloveně týká ČR... A tím myslím vysloveně investikativní článek o firmě Enstorm Helicopter Company, která, měla 7. ledna přestat přijímat veškeré objednávky, co je mnohem více znepokojující měla k 19. lednu ukončit technickou podporu a k 21. lednu po vyhlášení úpadku ukončit svou činnost... A především jaký to bude mít další dopad na výcvik našich vojenských pilotů vrtulníku, v souvislosti s výše popsaným... Když někoho, já nevím, překvapivě napadlo nakonec pro výcvik našich vrtulníkářů koupit tohle sranda turbínové lítátko, od , a teď omluvte můj pocit, "" malé firmičky "" po tom, co se nejdříve ze začátku mělo mluvilo o nákupu jiných zcela moderních vrtulnících jednoho z největších výrobců vrtulníků...Skrýt celý příspěvekTak momentálně se čeká kdo Enstorm koupí.
Tak momentálně se čeká kdo Enstorm koupí.
Pokud ho někdo koupí... Enstorm existuje od roku 1959 tzn je tu 62 let... Za tu dobu vyrobil pokud jsem se správně dočetl cca 1300 vrtulníků... Jednoduchýma počtama dojdem k tomu, ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud ho někdo koupí...
Enstorm existuje od roku 1959 tzn je tu 62 let... Za tu dobu vyrobil pokud jsem se správně dočetl cca 1300 vrtulníků... Jednoduchýma počtama dojdem k tomu, že ročně vyrobí v průměru cca 21 vrtulníků... Což ve srovnání s např. Robinsonem R-66 ( taky turbína ) kterého se v roce 2016 mělo prý vyrobit více než 60 kusů celkem rozdíl... Navíc Robinzon ještě vyrábí pístového R-44 Ravena... Takže o konkurenceschopnosti nechť si každý udělá obrázek sám...Skrýt celý příspěvek
Úpadek firmy v USA má poněkud jiný scénář než v Evropě... V podstatě jedna skupina investorů a manažerů odchází, druhá přichází... Z našich končin známe např. Colt, který za ...Zobrazit celý příspěvek
Úpadek firmy v USA má poněkud jiný scénář než v Evropě... V podstatě jedna skupina investorů a manažerů odchází, druhá přichází... Z našich končin známe např. Colt, který za posledních sto let zkrachoval snad pětkrát...Skrýt celý příspěvek
Nooo... To by mohla být i pravda... Jenže jak jsem se dočetl já, tak z firmy jak to tak vypadá pokud se nepletu nebylo odejito jen vedení, ale i veškerý ostatní personál...
Nooo... To by mohla být i pravda... Jenže jak jsem se dočetl já, tak z firmy jak to tak vypadá pokud se nepletu nebylo odejito jen vedení, ale i veškerý ostatní personál...
Starý pan Chevrolet zkrachoval třikrát a třikrát se do své firmy vrátil…
Starý pan Chevrolet zkrachoval třikrát a třikrát se do své firmy vrátil…
Nemyslite spis Williama Duranta? Chevrolet se do GM nevratil.
Nemyslite spis Williama Duranta? Chevrolet se do GM nevratil.
Starej Louis Chevrolet byl srdcař,závodník a výborný konstruktér ,ale bohužel se s nikým nesnesl. Jeho působení v GM a spolupráce s Durantem byla jen jedna epizoda jeho bohatého ...Zobrazit celý příspěvek
Starej Louis Chevrolet byl srdcař,závodník a výborný konstruktér ,ale bohužel se s nikým nesnesl. Jeho působení v GM a spolupráce s Durantem byla jen jedna epizoda jeho bohatého životního příběhu.Skrýt celý příspěvek
Kedysi sa na výcvik vrtákov používalo "lítatko" Mi-2 a fungovalo to. Nevidím dôvod prečo by to teraz nefungovalo napríklad s EC-120 ktorý stojí plus-mínus 1 milión €
Kedysi sa na výcvik vrtákov používalo "lítatko" Mi-2 a fungovalo to. Nevidím dôvod prečo by to teraz nefungovalo napríklad s EC-120 ktorý stojí plus-mínus 1 milión €
Nevím sice kde jsi vzal cenu EC-120 Miroslave, ale na EC-120 Colibry se budou cvičit asi těžko, když program H120 ( Nástupce EC-120 ) byl v evropě oficiálně ukončen k 30.listopadu ...Zobrazit celý příspěvek
Nevím sice kde jsi vzal cenu EC-120 Miroslave, ale na EC-120 Colibry se budou cvičit asi těžko, když program H120 ( Nástupce EC-120 ) byl v evropě oficiálně ukončen k 30.listopadu 2017 pro malý zájem zákazníků... A pochybuju, že by ho někdo koupil z Číny, za předpokladu pokud ho vůbec Harbin ještě vyrábí ;)
Nicméně to neřeší situaci kolem již nakoupených vrtulníků od Enstormu...Skrýt celý příspěvek
takze nekoupi 5.gen, ale 4.gen gripen E, protoze za deset let budou v prodeji 6.gen. To nezni moc logicky.
takze nekoupi 5.gen, ale 4.gen gripen E, protoze za deset let budou v prodeji 6.gen. To nezni moc logicky.
Jura , v preklade je chyba Maróth hovorí o tom že v 2030-2040 letecký odborníci očakávajú technologický skok. Nie je reč o predaji 6.gen za 10rokov. Ostatné sedí v článku.
Jura , v preklade je chyba Maróth hovorí o tom že v 2030-2040 letecký odborníci očakávajú technologický skok. Nie je reč o predaji 6.gen za 10rokov. Ostatné sedí v článku.
Mně osobně to přijde jako docela rozumný evoluční způsob rozvoje letectva.
Mně osobně to přijde jako docela rozumný evoluční způsob rozvoje letectva.
Provozovat dva typy letadel kreré mají společné jen jméno moc rozumné není.
Provozovat dva typy letadel kreré mají společné jen jméno moc rozumné není.
Koupit další letku verze c a počkat si na období, kdy na západě bude v bojových letadlech nové generace konkurence je rozumný krok.
Nechat se sedřít od Američanů z kůže ? Proč ?Koupit další letku verze c a počkat si na období, kdy na západě bude v bojových letadlech nové generace konkurence je rozumný krok.
Nechat se sedřít od Američanů z kůže ? Proč ?proc kupovat 4.gen za cenu F-35A ? Uz nekolik statu vyhodnotilo, ze nabidka F35 byla nejekonomictejsi.
proc kupovat 4.gen za cenu F-35A ? Uz nekolik statu vyhodnotilo, ze nabidka F35 byla nejekonomictejsi.
Nemluvě o tom, že 6.generace letadel z EU nebude třeba úplně špatná, ale vím co budou ty letadla určitě. Neuvěřitelně dráha. Vzhledem k vývoji a prodaným kusům. Čekat na letadlo co ...Zobrazit celý příspěvek
Nemluvě o tom, že 6.generace letadel z EU nebude třeba úplně špatná, ale vím co budou ty letadla určitě. Neuvěřitelně dráha. Vzhledem k vývoji a prodaným kusům.
Čekat na letadlo co může být za 10 let klidně za 150 milionů a víc, by nás mohlo nepříjemně zaskočit.Skrýt celý příspěvekVždyť to není pravda. Verze Gripenu C nestojí stejné peníze jako F35A a o provozních nákladech ani nemluvě. Obšem chápu, že se vám to všem líbí. Vůbec nevnímáte ekonomické ...Zobrazit celý příspěvek
Vždyť to není pravda. Verze Gripenu C nestojí stejné peníze jako F35A a o provozních nákladech ani nemluvě.
Obšem chápu, že se vám to všem líbí. Vůbec nevnímáte ekonomické souvislosti.Skrýt celý příspěvekNo bingo a dostáváme se k meritu věci a sice nákupu starších strojů C s podobným náletem hodin. Řešení, které pro ČR i Maďarsko vyhovuje a současně umožňuje zachovat provozní ...Zobrazit celý příspěvek
No bingo a dostáváme se k meritu věci a sice nákupu starších strojů C s podobným náletem hodin.
Řešení, které pro ČR i Maďarsko vyhovuje a současně umožňuje zachovat provozní náklady a nenechat se sedřít od Američanů v době, kdy jiný stroj 5. generace není.Skrýt celý příspěvekcejkis Ekonomické uvažování v armádě je, že za prachy které vyhodím za nějakou techniku získám navýšení schopností odpovídající finanční náročnosti a potřebám armády. To znamená to ...Zobrazit celý příspěvek
cejkis
Ekonomické uvažování v armádě je, že za prachy které vyhodím za nějakou techniku získám navýšení schopností odpovídající finanční náročnosti a potřebám armády.
To znamená to nejlevnější řešení není to nejlepší.
Vždy se hledá ideální poměr mezi kvalitou (výkony) - cenou - potřebami armády (operační plány atd.)
To znamená, pokud má v plánu letectvo AČR pouze udržet si dosavadní schopnosti, popřípadě je mírně navyšovat, tak Gripeny C by byly vhodná volba.
Ale pokud chce letectvo AČR rapidně navýšit operační a taktické schopnosti svého letectva, tak už se bude muset podívat buď po F-35 nebo F-16V (což by asi nebylo moudré) a nebo Gripenu E, u kterého se zatím konkrétní výkony stroje a cena provozu neznají.
Nikdo nás z kůže nesedře, protože každý výrobce si nechá bohatě zaplatit své služby. Je to totiž živí.Skrýt celý příspěvekSkvělé Cejkisi. A můžeš mi říct, kde ty skvělé lehce olétané Gripeny C chceš vzít? Možná se to k tobě nedoneslo, ale Švédové škrtají počty Gripenů E a budou si "céčka" nechávat. ...Zobrazit celý příspěvek
Skvělé Cejkisi. A můžeš mi říct, kde ty skvělé lehce olétané Gripeny C chceš vzít? Možná se to k tobě nedoneslo, ale Švédové škrtají počty Gripenů E a budou si "céčka" nechávat. Takže zůstanou jen nejstarší kusy s hodnotou šrotu.Skrýt celý příspěvek
F-35 má prodejní výsledky jedna báseň. Ve Švýcarsku smetli ze stolu Gripen kvůli úsporám, F-35 koupí... Asi to s tím draním kůže nebude tak horké...
F-35 má prodejní výsledky jedna báseň. Ve Švýcarsku smetli ze stolu Gripen kvůli úsporám, F-35 koupí... Asi to s tím draním kůže nebude tak horké...
Načítám diskuzi...