Maďarsko poptává rychlé americké říční čluny SOC-R

Maďarsko poptává rychlé americké říční čluny SOC-R
Special Operations Craft Riverine (SOC-R) na řece Salt River v Kentucky / Publiv Domin (Zvětšit)

Americký úřad pro odprodej přebytečného majetku eviduje žádost o transfer dvou člunů typu SOC-R (Special Operations Craft – Riverine) do Maďarska. Jedná se o plavidla pro speciální jednotky. Vyznačují se nízkým ponorem, vysokou rychlostí a velkou palebnou silou.

Jeden ze čtenářů Armádních novin si nedávno všiml, že na webu profesního sdružení amerického loďařského průmyslu visí krátké oznámení o navrhovaném prodeji dvojice rychlých říčních člunů Maďarsku. Podobné záležitosti má ve Spojených státech na starosti známá agentura DSCA (Defense Security Cooperation Agency). Její hlavní úkol je pomáhat americkým spojencům s budováním ozbrojených sil.

Obhospodařuje také program na odprodej přebytečného majetku EDA (Excess Defense Articles). Americké ozbrojené složky předávají jeho prostřednictvím svým spojencům nepoužívané přebytkové vybavení. Přes program EDA například Chorvati a Řekové získali / získají bojová vozidla pěchoty Bradley

Transfer vždy musí schválit Kongres. Na webu programu visí veřejná databáze, kterou si každý může stáhnout a pročíst. Vskutku obsahuje řádek o transferu dvou říčních člunů typu SOC-R do Maďarska. K vlastnímu prodeji plavidel asi ještě nedošlo. V kolonce stav objednávky se píše: „služba [americké námořnictvo] je oprávněna předat materiál EDA.“ Podle tabulky koupilo námořnictvo čluny za 1,4 milionu dolarů (33 milionů korun). Maďarsku je prodává za něco přes čtyři sta tisíc dolarů, tedy asi devět a půl milionu korun. 

Nezdravá jízda

Univerzální čluny SOC-R slouží hlavně k dopravě speciálních jednotek na místo určení a jejich opětovnému vyzvedávání. Jsou navržené tak, aby se včetně přepravního podvozku vešly do nákladového prostoru letounu C-130 Hercules. Může je v podvěsu přenášet i vrtulník CH-47 Chinook. Na délku mají deset metrů. Jejich ponor činí pouhých 0,6 metru. Pohání je vodní tryska, podobně jako rekreační skútry. Dokáže jim udělit rychlost přes čtyřicet uzlů (74 kilometrů v hodině). 


SOC-R

Ze dna lodě nevyčnívají šrouby ani kormidla, která se mohou zachytit o kořeny nebo jiné překážky. Člun mění kurz změnou směru tahu trysky. Tvar trupu je navržený tak, aby se plavidlo snadno zvedlo do skluzu.

Skluz je režim plavby, kdy se trup lodě vysune nad hladinu vlivem hydrodynamického vztlaku. Má pak menší odpor, takže loď může plout rychleji a spotřebuje méně paliva. Čluny musí být pro jízdu ve skluzu cíleně navržené.

Plavba na SOC-R není zrovna pohodlná. Posádky mají kvůli tvrdým dopadům lodě na hladinu často problémy s páteří. Na člun SOC-R se vejde osm příslušníků speciálních sil. Jeho obsluhu mají na starosti další čtyři muži – kormidelník a tři střelci.

Náročné požadavky

Pokud jde o výzbroj, SOC-R má asi největší palebnou sílu na čtvereční metr ze všech dopravních prostředků, jimiž americké ozbrojené síly disponují. Zbraně lodě pokrývají 360° střelecký prostor. Z přídě míří dvojice rotačních kulometů GAU-17/A ráže 7,62 mm, schopných vystřelit až 6000 ran za minutu. Na bocích ční další dva kulomety M240 (7,62 mm). Na zádi kulomet M2HB ráže 12,7 mm kryje ústup lodě po vyzvednutí komanda ze břehu.

Úctyhodnou výzbroj doplňují ještě dva granátomety Mk 19 ráže 40 mm, schopné pálit tempem 40 granátů za minutu. „Kdokoliv se na nás rozhodne střílet, bude toho brzo litovat,“ řekl webu Popular Mechanics člen posádky SOC-R. Z bezpečnostních důvodů vystupoval jen pod jménem Mike. Čluny provozuje jen jedna jednotka, označovaná jako Special Boat Team 22. Hlavním úkolem je zejména doprava a podpora operátorů Navy SEAL.

Pentagon považuje její příslušníky Special Boat Team 22 za cíle s vysokou hodnotou, které se protivník může pokusit fyzicky zlikvidovat. Proto nesmí sdělovat tisku svá celá jména. Požadavky na členy posádek člunů SOC-R jsou náročné. Musí být schopni například uplavat za deset minut pět set yardů (457,2 metru). Dobrá kondice je nutností. Každý člen posádky totiž nosí do akce 32 kg výstroje.


Maďarská říční flotila má spoustu práce. Stará se například o vyzvedávaní naleznuvších starých amerických a sovětských pum z druhé světové války.

Čluny z Apokalypsy  

Plavidla SOC-R vznikla jako náhrada za laminátové hlídkové čluny PBR (Patrol Boat, Riverine), které Američané používali ve Vietnamu. Proslavil je film Apokalypsa režiséra Francise Forda Coppoly z roku 1979. Američané používali čluny PBR na vietnamských řekách a v mangrovových lesích. Stejně jako jejich modernější náhrada měly nízký ponor a poháněla je vodní tryska.

Jejich nasazení v operacích, které měly bránit Vietkongu ve využívání vnitrozemských vodních cest, patřilo k největším úspěchům amerických sil během jinak prohraného konfliktu. 

Budapešť asi při nákupu SOC-R myslí na podobné využití, tedy na podporu operací speciálních jednotek. Maďarsko ale lodě SOC-R zřejmě využije především ke kontrole podezřelých plavidel na Dunaji. Nízký ponor umožní nasazení SOC-R i při nedostatku vody v Dunaji. 

Maďarsko mívalo svého času na Dunaji úctyhodnou říční flotilu. V současnosti z ní zbývá pět minolovek. Tři z nich patří k původně jugoslávské třídě Neštin z osmdesátých let. Zbylé dvě přísluší k typu AN-2 domácí výroby z let padesátých.

Maďarsko minolovky používá například k pátrání po starých nevybuchlých pumách z druhé světové války. Například v roce 2018 minolovky vyzvedly nevybuchlou sovětskou 100kg pumu vedle Alžbětina mostu přímo v Budapešti. Právě nízká hladina Dunaje často obnažuje starou nevybuchlou munici z druhé světové války.

Zdroje: Virginia Ship Repair, DSCA, PM

Nahlásit chybu v článku


Související články

Bren, Scorpion: Maďarská armáda přechází na české zbraně

Podle maďarských médií v úterý první jednotka maďarské armády převzala české pistole P-07 a P-09, ...

Maďarská armáda dále posiluje: Modernizace vrtulníků Mi-24 a obří nákup pancéřovek Carl Gustav

Maďarské ozbrojené síly pokračují v masivní modernizaci své bojové techniky a výzbroje. Maďarské ...

Závody ve zbrojení ve střední Evropě? Maďarsko nakupuje zbraně za miliardy

Maďarsko je evropskými zeměmi a médií často označováno jako skoro-diktatura. Takové označení však ...

Maďarsko nakoupí turecká obrněná vozidla Ejder Yalcın a Yörük

Na počest maďarského Dne národní obrany (21. května) maďarská armáda představila svou nejnovější ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Danieeel
  01:26 08.07.2020

  No a je to tu - Uz na nas iduuu! :))) (Rychlo vytiahnut Jana Slotu z krcmy a vyhlasit ho diktatorom. A skoro som zabudol: vypustit Gabcikovo, hlavne nezabudnut vypustit ...Zobrazit celý příspěvek

  No a je to tu - Uz na nas iduuu! :)))
  (Rychlo vytiahnut Jana Slotu z krcmy a vyhlasit ho diktatorom. A skoro som zabudol: vypustit Gabcikovo, hlavne nezabudnut vypustit gapcikovo!)Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   08:28 08.07.2020

   Sú naše téčka vybavené šnorchlom? Inak sa nám Ján Slota utopí v čele tankovej kolóny. ;-p

   Sú naše téčka vybavené šnorchlom? Inak sa nám Ján Slota utopí v čele tankovej kolóny. ;-p

   • Danieeel
    16:05 08.07.2020

    Dame ruru od kominu - to ich zmatie.
    Jana nechame pre istotu priviazaneho z vonku. Tak sa isto neutopi - chlast na vode nadnasa :)

    Dame ruru od kominu - to ich zmatie.
    Jana nechame pre istotu priviazaneho z vonku. Tak sa isto neutopi - chlast na vode nadnasa :)

    • PavolR
     17:24 08.07.2020

     Možno však urobí zázrak a premení všetku vodu na slivovicu. Alebo ešte lepšie, frndžalicu. :-)

     Možno však urobí zázrak a premení všetku vodu na slivovicu. Alebo ešte lepšie, frndžalicu. :-)

 • PavolR
  19:58 07.07.2020

  Akurát dostali špeciálovia dvojicu člnov Zodiac Pro 850 : https://honvedelem.hu/cikk/haj...

  Akurát dostali špeciálovia dvojicu člnov Zodiac Pro 850 : https://honvedelem.hu/cikk/haj...

  • Danieeel
   01:47 08.07.2020

   Kazdy Slovak teraz pekne nazbiera na dovolenke za hrst morskych jezkov a maju s tou novou nafukovackou po parade :)

   Kazdy Slovak teraz pekne nazbiera na dovolenke za hrst morskych jezkov a maju s tou novou nafukovackou po parade :)

Načítám diskuzi...