Maďarsko si ponechá stíhačky Gripen

Maďarsko si ponechá stíhačky Gripen
Maďarské Gripeny / Foto: SAAB (Zvětšit)

Podle spekulací maďarského tisku Budapešť zvažuje nákup víceúčelových taktických nadzvukových stealth letadel páté generace F-35A Lightning II. Maďarská vláda ale nedávno uzavřela s firmou SAAB několik významných dohod. Podle všeho si tak Budapešť ponechá Gripeny v příští i přespříští dekádě.Budapešť objednala víceúčelové stíhačky JAS-39A/B Gripen již v roce 2001. V roce 2003 došlo ke změně smlouvy na letouny JAS-39C/D Gripen. Ve skutečnosti Maďarsko nakonec získalo letouny JAS-39A/B Batch II konvertované na verzi JAS-39C/D EBS-HU. Naopak Česká republika získala nově vyrobené JAS-39C/D Batch III.

Maďarsko šlo podobnou cestou jako Česká republika – pronajalo si 12 jednosedadlových stíhaček JAS-39C a dvě dvousedadlové JAS-39D. Poslední úprava maďarské smlouvy proběhla v roce 2012. Současná maďarská nájemní smlouva vyprší v roce 2026 a následně se všechny Gripeny stanou majetkem maďarského státu – tvrdí to alespoň maďarská média. Je ale možné, že Maďarsko bude muset přeci jen uhradit určitý doplatek.

V každém případě ale údržba maďarských Gripenů vyšší úrovně probíhá dosud ve Švédsku, stejně jako přeškolovací výcviky. Takže maďarská strana bude muset platit tyto služby i nadále samostatně.

Místní média spekulovala o možnosti nahradit Gripeny nejnovějšími letouny F-35A. Je zde však problém – nákup a zprovoznění jedné letky F-35 přijde na zhruba dvě a půl miliardy dolarů. Cenu zásadně ovlivní, jaké provozní a servisní kompetence Maďarsko s F-35A získá. Podobnou sumu pak Maďarsko zaplatí za 30 let provozu F-35A – suma zahrnuje nejen provozní náklady, ale i servis, opravy, náhradní díly a modernizace.

Například Polsko za 32 letounů F-35A zaplatí 4,6 miliardy dolarů a Švýcarsko za 36 strojů pět miliard dolarů. Některé provozní a podpůrné systémy je ale třeba vždy koupit, ať provozujete 14, 28 nebo 32 letounů.

Suma sumárum, pro nákup jedné letky F-35A, vybudování provozního zázemí a 30 let provozu je třeba si připravit pět miliard dolarů, tedy přes 100 miliard Kč. Provoz jedné letky F-35A tedy státní pokladnu přijde ročně zhruba na 3,5 miliardy Kč po dobu 30 let.

Maďarsko má tedy dvě reálné cesty – připlatit si a skočit na novou technologickou úroveň v podobě zavedení letounů F-35A, nebo se vydat finančně schůdnější cestou a ponechat si letouny Gripen.


Gripeny ve službě Maďarska

Podle všeho si Maďarsko již vybralo – ponechá si stíhačky Gripen:

Gáspár Maróth, vládní zmocněnec odpovědný za akvizice na maďarském ministerstvu obrany, nedávno podepsal smlouvu se společností SAAB na dodávku nejnovějšího softwarového balíčku pro maďarské Gripeny. O jaký upgrade jde, není známo. Spekuluje se o softwarovém balíčku MS20 Block 2.

V každém případě softwarový balíček vylepší funkce radaru, komunikace, senzorů, navigace, avioniky, a především umožní do Gripenu integrovat nové zbraňové systémy vzduch-vzduch i vzduch-země. Podle všeho maďarské Gripeny získají možnost používat satelitem naváděné pumy – po jejich odhození lze okamžitě provést s letounem úhybný manévr a odpoutat se od cíle. Při použití laserem naváděných pum, jako je Paveway, je třeba cíl neustále ozařovat laserem.

Podle Marótha maďarská vláda dává přednost Gripenům, protože „nová generace bojových letadel, která je nyní k dispozici, má navzdory veškerému humbuku spousty nedostatků.“ Maróth také předpovídá na roky 2040 až 2050 „velký technologický skok“ (aniž by byl konkrétní) a zavedení zcela nových typů bojových letadel.

Současně o víkendu Maróth podepsal se společností SAAB dohodu o společném výzkumu a vývoji v oblasti letectví, resp. celého průmyslu. Obě strany nyní hledají nejlepší oblasti spolupráce. Pro Maďarsko mluví jeden klíčový fakt – objednalo si Gripeny jako vůbec první zahraniční zákazník. Díky referenci a zpětné vazbě od maďarských pilotů mohli Švédové dále vylepšovat jak letouny, tak nabídky pro zahraniční zákazníky. To mimo jiné vedlo k lukrativnímu prodeji stíhaček Gripen do Brazílie.

Budoucnost stíhacího letectva řeší také Česká republika. Pronájem Gripenů končí v roce 2027, ale je možnost natáhnout pronájem o dva roky, k čemuž s největší pravděpodobností dojde (je to nejjednodušší a nejlevnější možnost, a není kde spěchat). Česká republika má klasickou nájemní smlouvu, takže po roce 2027 nebo 2029 se české Gripeny oficiálně vrací Švédsku. Dříve se ale spekulovalo o možnosti Gripeny odkoupit za „symbolickou cenu“.


Maďarské Gripeny; větší foto / Foto: SAAB

Ať už se Česká republika rozhodne jakkoliv, je třeba si ve veřejné diskusi uvědomit jednu klíčovou věc – než se začneme bavit o taktických schopnostech letounů, je nejdříve nutné vést strategickou diskuzi. Tedy nač vlastně máme nadzvukové taktické letouny a jak tyto letouny dokážou naplňovat české národní zájmy.

Pokud bereme tlak na východní hranici jako největší existenční hrozbu pro český národ, kupme dvě letky F-35A a cvičme společně s polským letectvem. Bude to ale stát ohromné zdroje českého státu (především lidské).

Pokud cítíme, že z východu nic nehrozí, nejlepším řešením je zůstat u Gripenů, soustředit se na ochranu českého vzdušného prostoru, dokoupit druhou letku Gripenů (třeba Gripen E) a uvažovat o nasazení našeho letectva v Africe a Středozemí (pokud to naplní české národní zájmy). A za ušetřené peníze nakoupit třeba takticko-operační rakety s doletem 500 kilometrů nebo pořádné množství munice pro letouny Gripen.

Především ale nepředbíhejme – rozhlédněme se, zamysleme se o českém národním zájmu, a teprve poté se bavme, jaké letouny potřebujeme.

Zdroj: Portfolio

Nahlásit chybu v článku


Související články

Maďarsko nakupuje vojenské technologie. Britsko-rakouský výrobce minometů HDS v maďarských rukou

Maďarská státní společnost HDT Védelmi Ipari (HDT Defence Industry) se stala stoprocentním ...

Výkonné střely AMRAAM-ER pro maďarskou protivzdušnou obranu

Americká agentura pro obrannou spolupráci DSCA (Defense Security Cooperation Agency) schválila možný ...

Maďarsko poptává rychlé americké říční čluny SOC-R

Americký úřad pro odprodej přebytečného majetku eviduje žádost o transfer dvou člunů typu ...

Brave Warrior 2020: Maďarsko představuje bojové vozidlo pěchoty Lynx

Během mezinárodního vojenského cvičení Brave Warrior 2020 v regionu Bakony maďarská armáda předvedla ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Ableton
  08:16 23.01.2022

  Possible 2nd squadron, Tempest project
  https://www.portfolio.hu/globa...

  Possible 2nd squadron, Tempest project
  https://www.portfolio.hu/globa...

  • Garry
   12:50 23.01.2022

   To vyzerá že vymačkajú z Gripena čo sa dá.
   -Modernizácia lietadla +zbraní IRIS-T s prilbovým zamer.,GBU-49,METEOR
   -Možné prikúpenie ďalších Gripenov
   -Možné zapojenie, spolupráca ...
   Zobrazit celý příspěvek

   To vyzerá že vymačkajú z Gripena čo sa dá.
   -Modernizácia lietadla +zbraní IRIS-T s prilbovým zamer.,GBU-49,METEOR
   -Možné prikúpenie ďalších Gripenov
   -Možné zapojenie, spolupráca pri vývoji prilbového zameriavača Elbit TARGOII
   -A zvažujú nastúpiť do Britského projektu Tempest 6 Gen.

   Ceská správa hovorila aj o maď. nákupe L-39NG 8-10 Ks.Rozpracovaný projekt. Skúsim nájsť článok.
   Hovorilo sa v nom aj o CZ nákupe pre CLV.
   Skrýt celý příspěvek

 • Ableton
  21:49 28.10.2021
  • Jura99
   13:48 11.09.2021

   v článku spekulují, že soutěž bude jen mezi Saabem a Lockheedem, přičemž Saab nabídne rovnou dvě letky a Lockheed 18strojů. To by mohlo naznačovat F-35A, kterých stačí méně. Obávám ...
   Zobrazit celý příspěvek

   v článku spekulují, že soutěž bude jen mezi Saabem a Lockheedem, přičemž Saab nabídne rovnou dvě letky a Lockheed 18strojů. To by mohlo naznačovat F-35A, kterých stačí méně. Obávám se, že si Amíci neodpustí i nabídku F-16, což jim dost zazlívám, že tyto stroje vůbec spojencům v NATO nabízejí a alianci tím v podstatě oslabují. Zajímavé také je, jak žije legenda o "velmi drahé" F-35A na kterou "nemáme" (viz. diskuse idnes), přitom cenový rozdíl nemusí být skoro žádný při 24ks vs. 18ks, resp. je ve výdajích státu zanedbatelný (miliarda je cena rekonstrukce kdejaké křižovatky a nikoho to netrápí). Zkrátka a dobře, pokud chce ČR mířit mezi nejvyspělejší státy, musí mít kromě jiného i kvalitní obranu a jednoznačně mířit k nákupu F-35A
   Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    20:33 11.09.2021

    Ty dvě letky by byli super, kdyby ty stroje měli dlouhodobou perspektivu. Takhle vyhodíme na pár let peníze, a pak bude opět redukce.

    Ty dvě letky by byli super, kdyby ty stroje měli dlouhodobou perspektivu. Takhle vyhodíme na pár let peníze, a pak bude opět redukce.

  • flanker.jirka
   18:48 11.09.2021

   Zdá se mi předčasné vyřadit dvoumotorová letadla z případného výběru. Nebo už s jistotou vojáci vědí, že nabídka nebude v žádném případě lepší než od USA a SWE?

   Zdá se mi předčasné vyřadit dvoumotorová letadla z případného výběru. Nebo už s jistotou vojáci vědí, že nabídka nebude v žádném případě lepší než od USA a SWE?

   • Scotty
    22:23 11.09.2021

    Tak jestli už evropské výrobce oslovili a ti neprojevili zájem dá se očekávat že ani oni samotní to reálně nevidí.

    Tak jestli už evropské výrobce oslovili a ti neprojevili zájem dá se očekávat že ani oni samotní to reálně nevidí.

   • balm
    22:26 11.09.2021

    Nikdo zatím nikoho ze hry nevyřadil, avšak výrobci i vlády správně tuší nulovou šanci.

    Rafale přestavuje prvosledové kladivo s obrovským pokrytím prostoru a působností, včetně ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Nikdo zatím nikoho ze hry nevyřadil, avšak výrobci i vlády správně tuší nulovou šanci.

    Rafale přestavuje prvosledové kladivo s obrovským pokrytím prostoru a působností, včetně dalšího rozvoje minimálně 32 let (tak dlouho ještě potrvá závazek Francie) a ano, jde o bezkonkurenčně nejpokročilejší plně zavedený multifunkční stroj, který dokáže působit v nepřátelském vzdušném prostoru. Doletem i nosností nemá konkurenci, avšak zcela mimo koncepci dalšího rozvoje vzdušných sil AČR, protože zatím jsem nezaregistroval ani náznak toho, že by se ČR chtěla nějakým způsobem aktivně zapojit do bojových misí, nejen v rámci NATO. Pokud by AČR viděla budoucnost v aktivním zapojení např.: situace v Mali, kde z Francie startují stroje Rafale a provádí bojové operace (16 i více hodinové mise), potom by mělo smysl uvažovat i Rafale. Naopak nedává smysl pořizovat letoun, jehož schopnosti nedokážeme využívat. S Typhoon je to ještě horší, z hlediska uplatnění a jeho budoucnost je více než nejistá, protože nemá garance jako Rafale.

    Kdyby Jižní Korea nabídla KF-21, stál by minimálně za zvážení i když jde o dvoumotorový stroj. Varianta KAI KFX-E by byla ještě lepší, ale to už je dnes minulost.
    Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     22:48 11.09.2021

     balm
     Problém je že první verze KF-21 má být značně omezená. Plná verze má přijít až o dost později a tendr na nové letadlo AČR by určitě nestihl. Bylo by dost hloupé dopadnou jako ...
     Zobrazit celý příspěvek

     balm
     Problém je že první verze KF-21 má být značně omezená. Plná verze má přijít až o dost později a tendr na nové letadlo AČR by určitě nestihl. Bylo by dost hloupé dopadnou jako Rakušáci s Typhoonem Tranche 1.
     Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     09:48 12.09.2021

     Pokud dnes garantuje Francie podporu po dalších 32.let je to super. Ale v robě příletu prvních strojů do ¨CR by to bylo už jen 24 (2029).
     Pak je tu otázka ceny. Není lepší v pozici ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Pokud dnes garantuje Francie podporu po dalších 32.let je to super. Ale v robě příletu prvních strojů do ¨CR by to bylo už jen 24 (2029).
     Pak je tu otázka ceny. Není lepší v pozici kde je CR spíše koupit více levnějších, kde bude šance nakupovat vyšší počty v budoucnu?
     Při malém počtu, je prostě na účast do aktivní mise (třeba to Mali, podpora v Sýrii) prostě nemáme jak poslat.

     Kf-21, tady bych viděl problém spíše cenu. Na málo ks, ji prostě nejde srazit.
     Skrýt celý příspěvek

     • balm
      12:57 12.09.2021

      Svůj závazek Francie podepsala v roce 1983 na 70 let, tedy platí minimálně do roku 2053. Dassault tak zajistil vývoj a výrobu stroje budoucnost s nejpokročilejšími materiály (ve ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Svůj závazek Francie podepsala v roce 1983 na 70 let, tedy platí minimálně do roku 2053. Dassault tak zajistil vývoj a výrobu stroje budoucnost s nejpokročilejšími materiály (ve své době) a dalším rozvojem draku, technologií výroby i avioniky. Plánem bylo od počátku nahradit všechny ostatní stroje ve službách Francie jediným letounem. Všechno vsadili na budoucnost, na digitální technologie (v té době bylo projektování a řízení celého řetězce v CATIA něco nepředstavitelného) a očividně se jim to povedlo, protože staré nahrazují novým a pokročilejším. Několik let už pracují na vývoji systémů pro operátora zbraňových systému, který bude velet celým rojům. Právem jsou na Rafale hrdí, protože jde o unikát a příklad pro ostatní. Svým způsobem jde o obdivuhodný počin.

      Do téhle debaty se nechci nechat zatáhnout. Reagoval jsem na komentář k předčasnosti vyřazení dvoumotorových stojů. Nic jiného, než jako podnět k zamyšlení v tom nehledejte.

      @ Scotty
      Nebudou, ano vím, protože vývoje se neustále prodlužuje, avšak příklad EFT je hodně nešťastný, protože T1 a T2 se konstrukčně liší a modernizace není možná bez přestavby. Několikrát jsem to vysvětloval a nechci se k tomu znovu a znovu vracet.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      18:02 12.09.2021

      To že první série KF-21 nebudou mít vnitřní zbraňové šachty je také dost podstatný konstrukční rozdíl. Také má být omezen pouze na vzdušný boj.
      Možná to bude v druhé polovině ...
      Zobrazit celý příspěvek

      To že první série KF-21 nebudou mít vnitřní zbraňové šachty je také dost podstatný konstrukční rozdíl. Také má být omezen pouze na vzdušný boj.
      Možná to bude v druhé polovině třicátých let dobré letadlo, ale rozhodně ne v době kdy se u nás bude rozhodovat o budoucnosti letectva.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      09:15 13.09.2021

      potřebujeme stroj, který má většina spojenců. To je F-35A nebo druhé housle bychom mohli hrát s F-16. Vše ostatní je exotika (KF-21, Rafale, Gripen, EF), která komplikuje společné ...
      Zobrazit celý příspěvek

      potřebujeme stroj, který má většina spojenců. To je F-35A nebo druhé housle bychom mohli hrát s F-16. Vše ostatní je exotika (KF-21, Rafale, Gripen, EF), která komplikuje společné nasazení a logistiku. Pokud bychom si nedělali ambice na vojenské nasazení stíhacího letectva, ale pouze policejní (airpolicing), postačí nám jakýkoliv ekonomicky výhodný nadzvukový stroj, s dostatkem zbytkové životnosti. Pokud si ambice na vojenské nasazení chceme dělat, pak pro změnu nepostačí jedna letka. Rafale může být sebeúžasnější stroj, ale už je za polovinou morální životnosti, není levnější než F-35 a má jej malá část spojenců.
      Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  21:46 09.09.2021

  Problém s koupí financováním nových letadel nebude v tom, že by si je stát nemohl dovolit, ale v tom, že děláme hrozí kolize financování několika projektu.
  A to konec financování ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Problém s koupí financováním nových letadel nebude v tom, že by si je stát nemohl dovolit, ale v tom, že děláme hrozí kolize financování několika projektu.
  A to konec financování BVP, nákup MBT, náhrada za W-3 a začátek financování náhrady za Mi-171.
  Odkup Gripenů (za dobrou cenu pochopitelně), nám nákup letounu 5G posune na rok 2040. Tedy se budou financovat v okamžiku, kdy doplatíme náhradu za Mi-171.
  No a pokud nám Švédové nedají dobrou cenu, tak ať si je prostě vezmou.
  Priorita nákupu by měly být F-35.
  Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   05:37 10.09.2021

   Zatím nám dobrou cenu nedali, tak snad to na 4.pokus vyjde.
   Při současné ceně to smyls nedává, přitom náklady na udržení jen porostou, inflace také už není 0%.
   O tom, že to budou ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Zatím nám dobrou cenu nedali, tak snad to na 4.pokus vyjde.
   Při současné ceně to smyls nedává, přitom náklady na udržení jen porostou, inflace také už není 0%.
   O tom, že to budou doplácet ze své kapsy Švédové pochybuji.
   Skrýt celý příspěvek

   • skelet
    08:20 10.09.2021

    prodávající si může dát cenu jakoukoliv, podstatné je jestli to za to někdo koupí.

    prodávající si může dát cenu jakoukoliv, podstatné je jestli to za to někdo koupí.

    • Jirosi
     09:57 10.09.2021

     Kdyz plánujete vyjednávání stylem pokračování Gripenu je jediná varianta.
     Pak můžete buď přijmout, nebo ukončit provoz nadzvuku.
     Tedy to opravdu není zda je někdo koupí.

     Kdyz plánujete vyjednávání stylem pokračování Gripenu je jediná varianta.
     Pak můžete buď přijmout, nebo ukončit provoz nadzvuku.
     Tedy to opravdu není zda je někdo koupí.

     • skelet
      10:01 10.09.2021

      vzhledem k tomu, že AČR už spustila sondáž i u Boeingu a Lockheedu, tak tvůj scénář nehrozí ;)

      vzhledem k tomu, že AČR už spustila sondáž i u Boeingu a Lockheedu, tak tvůj scénář nehrozí ;)

     • Klimesov
      11:03 10.09.2021

      Aby nakonec nešlo MO ČR formou vláda - vláda, kdy si udělá vzebrubný průzkum trhu a pak napřímo kontaktuje výrobce.

      Aby nakonec nešlo MO ČR formou vláda - vláda, kdy si udělá vzebrubný průzkum trhu a pak napřímo kontaktuje výrobce.

     • Jirosi
      12:20 10.09.2021

      Skelet: to je váš scénář. Nikoliv můj :), můj scénář je vůbec se o prodloužení ¨Gripenu nebavit.

      Skelet: to je váš scénář. Nikoliv můj :), můj scénář je vůbec se o prodloužení ¨Gripenu nebavit.

     • skelet
      13:04 10.09.2021

      Jirosi buď té lásky a nepodsouvej mi své nesmysly ;)
      Já tady od začátku píši, že pro nás je nejlepší cesta F-35. A je jen otázkou jestli se k ní dostaneme v roce 2029 nebo o deset ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi buď té lásky a nepodsouvej mi své nesmysly ;)
      Já tady od začátku píši, že pro nás je nejlepší cesta F-35. A je jen otázkou jestli se k ní dostaneme v roce 2029 nebo o deset let později.
      A to záleží na tom kolik bude chtít Lockheed a Saab za svá letadla, jaký bude stav financí ministerstva obrany atd.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      09:19 11.09.2021

      Skelet: Když tu asi 10x napíšete, že další pokračování Gripenu bude výhodné. Tak to je řešení co chcete. I když k tomu nemáte žádný smysluplný podklad.

      Skelet: Když tu asi 10x napíšete, že další pokračování Gripenu bude výhodné. Tak to je řešení co chcete. I když k tomu nemáte žádný smysluplný podklad.

     • skelet
      09:00 12.09.2021

      bože bože :)

      bože bože :)

 • D.i.p
  18:04 09.09.2021

  Myslím, že hlavní problém našeho letectva není v nedostatečný kvalitě používané techniky, ale v její kvantitě. Takže myslím, že je na místě dávat peníze do rozšiřování, více strojů ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že hlavní problém našeho letectva není v nedostatečný kvalitě používané techniky, ale v její kvantitě. Takže myslím, že je na místě dávat peníze do rozšiřování, více strojů a výzbroje.
  Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   21:07 09.09.2021

   To je hezká myšlenka, problém je stáří provozovaných letadel. Nemá rozumný smysl kupovat další Gripeny C/D. Provozovat dva typy je ekonomicky náročné. Pořízení zvýšeného počtu ...
   Zobrazit celý příspěvek

   To je hezká myšlenka, problém je stáří provozovaných letadel. Nemá rozumný smysl kupovat další Gripeny C/D. Provozovat dva typy je ekonomicky náročné. Pořízení zvýšeného počtu nových je mimo ekonomické úvahy.

   Bohužel, jsme promrhali roky ekonomického růstu, a prodlužovali omezený pronájem.
   Skrýt celý příspěvek

   • skelet
    21:55 09.09.2021

    My už provozujeme dva typy :)

    My už provozujeme dva typy :)

    • Jirosi
     05:30 10.09.2021

     Který je ten druhý typ nadzvuku (Gripen D?) :))))

     Který je ten druhý typ nadzvuku (Gripen D?) :))))

     • skelet
      08:20 10.09.2021

      víš o tom, že AČR provozuje dva bojové letouny? :))

      víš o tom, že AČR provozuje dva bojové letouny? :))

     • Jirosi
      10:01 10.09.2021

      Skelet: A není to to trošku málo za 1,7mld/rok?
      Do teď jsem myslel, že jich provozujeme 12+2.
      Dvě verze Gripen C, Gripen D.
      Pak ještě spoustu cvičných, doravnich, a pár vrtukniku.
      Zobrazit celý příspěvek

      Skelet: A není to to trošku málo za 1,7mld/rok?
      Do teď jsem myslel, že jich provozujeme 12+2.
      Dvě verze Gripen C, Gripen D.
      Pak ještě spoustu cvičných, doravnich, a pár vrtukniku.
      Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      10:39 10.09.2021

      juu Jirosi je vtipný :)
      provozujeme 14 nadzvukových bojových letounů + 16 podzvukových bojových letounů + 8 cvičných letounů.
      A jelikož se v dohledné době bude řešit i co s ...
      Zobrazit celý příspěvek

      juu Jirosi je vtipný :)
      provozujeme 14 nadzvukových bojových letounů + 16 podzvukových bojových letounů + 8 cvičných letounů.
      A jelikož se v dohledné době bude řešit i co s L-159A, tak to co napsal D.i.p. má hlavu a patu.
      Protože ve hře jsou následující scénáře
      1) ponechání stávajícího stavu (1x nadzvuk + 1x podzvuk)
      2) nahrazení podzvuku nadzvukem (letka za letku nebo letka za roj)
      3) zrušení druhé bojové letky (tzv.Slovenská cesta)
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      12:31 10.09.2021

      Skelet: Provozujeme pouze 12 bojových Gripenů C a 2 D.
      Zbytek je nesmyslně velký počet výcvikových letadel.

      Potom co se Aero prodalo, nedává žádný smyls pokračovat jinak než v ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Skelet: Provozujeme pouze 12 bojových Gripenů C a 2 D.
      Zbytek je nesmyslně velký počet výcvikových letadel.

      Potom co se Aero prodalo, nedává žádný smyls pokračovat jinak než v cvičném počtu (ne to co tu je v současnosti). Zbytek jen odsává peníze z rozpočtu.

      Provozovat pro 14 bojových strojů 24 cvičných (faktický ještě +4 externí stroje), to je opravdu světový unikát. Na tom je vidět, že peníze jsou. Přitom použitelné stroje fungují v existenčně provozním minimu (nemáme ani vlastní stroje).

      Ono i když by se navyšoval počet nadzvuku v budoucnu, tak nemá smysl do té doby držet tu druhou "letku". Což, se teď děje. Ale i po skoro 30.letech a navyšování je spíše snem.
      Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      13:06 10.09.2021

      Ne Jirosi. Nemáme dvě výcvikové letky, a jednu letku bojovou. Ale dvě bojové letky a jednu výcvikovou. A protože nejsi schopen pochopit ani strukturu letectva AČR, tak je logické, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ne Jirosi. Nemáme dvě výcvikové letky, a jednu letku bojovou. Ale dvě bojové letky a jednu výcvikovou. A protože nejsi schopen pochopit ani strukturu letectva AČR, tak je logické, že nejsi schopný pochopit ani zbytek.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      09:18 11.09.2021

      Skelet: Struktura letectva může klidně obsahovat létající talíře. Ale fakticky L-159 nikdo do boje nepošle. To je prostě fakt.
      Bojová letka co nepošlete do boje, je prostě jen ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Skelet: Struktura letectva může klidně obsahovat létající talíře. Ale fakticky L-159 nikdo do boje nepošle. To je prostě fakt.
      Bojová letka co nepošlete do boje, je prostě jen marketingové přeznačení, aby to občan skousnul. A asi úspěšná když tomu věříte. Dokonce máte tendenci ho obhajovat.
      Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      09:05 13.09.2021

      jsem úplně zapomněl, že L-159 nikdo nikdy bojově nenasadil. Bože, bože :)

      jsem úplně zapomněl, že L-159 nikdo nikdy bojově nenasadil. Bože, bože :)

 • Jura99
  17:39 09.09.2021

  Ještě k tomu financování, dnes platíme za Gripeny kolem 1,7mld. ročně. Pokud je tento článek v cenové kalkulaci za letku F-35A správný, tak se má jednat o 3,5mld. Kč ročně. Z toho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ještě k tomu financování, dnes platíme za Gripeny kolem 1,7mld. ročně. Pokud je tento článek v cenové kalkulaci za letku F-35A správný, tak se má jednat o 3,5mld. Kč ročně. Z toho je patrné, že obměna Gripenů za F-35A nemůže být finanční otázkou, tento stát nepochybně má o 1,8mld. ročně víc, než platí dnes (mmch v první smlouvě se platilo 2mld. ročně, což byly v roce 2005 jiné peníze). Takže přestat skuhrat, že nejsou peníze a jít objednat F-35A.
  Skrýt celý příspěvek

  • Pavka
   19:04 09.09.2021

   Bohužel ono je to ještě horší. Tyto částky jsou jen na udržení letadel letuschopných, ale vedle nich běží další fixní částka na mzdy, munici, údržbu letišť, kde pokud střelím další ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Bohužel ono je to ještě horší. Tyto částky jsou jen na udržení letadel letuschopných, ale vedle nich běží další fixní částka na mzdy, munici, údržbu letišť, kde pokud střelím další 2 mld ročně, tak se myslím držím hodně při zemi. Přitom tuto částku zaplatíme bez ohledu jestli budou naši létat v F-35 nebo na koštěti. Samozřejmě že o 1-2 mld. ročně nejde a ani nikdy nešlo, vždy to bylo o tom, že žádný z politiků napříč spektrem nemá koule na to vysypat v krátkém sledu +50 mld. Kč na jednorázovou investici, když je na stole možnost platit roční leasing v jednotkách mld. bez ohledu na to, jak moc to bude z dlouhodobého hlediska nevýhodné. Mimochodem se jim nedivím, v našem národě to podle mě ani není možné politicky ustát. Tím nechci tvrdit, že jinde světě je to významně jiné. Tedy bych se hodně divil pokud by to dopadlo jinak, než že budeme v konečných cifrách platit cca 4,5mld ročně za nějak modernizované a generálkované Gripeny C/D, když jsme mohli za cca 5,5mld ročně provozovat F-35 v onom přepočtu na 30 let.
   Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    19:21 09.09.2021

    jasne, v zasade souhlas, me slo spis o to, ze rozdil v cene je opravdu tech 1.8mld rocne, platy zustanou stejne pokud se vymeni kus za kus. Pritom F-35 nahrazuje starsi gen v ...
    Zobrazit celý příspěvek

    jasne, v zasade souhlas, me slo spis o to, ze rozdil v cene je opravdu tech 1.8mld rocne, platy zustanou stejne pokud se vymeni kus za kus. Pritom F-35 nahrazuje starsi gen v mensim poctu, takze teoreticky v tech mzdach a dalsi rezii by se usetrilo. (tedy dnesni letka je malo a 4gen by chtela 2-3 letky, 5gen 1-2).
    Skrýt celý příspěvek

   • Badysak
    19:50 09.09.2021

    To co píšeš jako vícenaklady platíme už teď nebo snad piloti Gripenu neberou plat a startují s dálnice, munici máme z Číny za hrst rýže? Vymění se jen letadla a nejbližší zázemí. ...
    Zobrazit celý příspěvek

    To co píšeš jako vícenaklady platíme už teď nebo snad piloti Gripenu neberou plat a startují s dálnice, munici máme z Číny za hrst rýže? Vymění se jen letadla a nejbližší zázemí. Představa, že v českých podmínkách bude pilot F35 brát desetkrát tolik než pilot Gripenu je úsměvné.
    Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  16:03 09.09.2021

  Gripen má smysl za výhodných podmínek dolétat, konec konců Maďaři nejspíš vědí, co dělají, při nákupu zbraní si počínají v rámci V4 na jedničku. Pro ČR, pokud by šla stejnou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Gripen má smysl za výhodných podmínek dolétat, konec konců Maďaři nejspíš vědí, co dělají, při nákupu zbraní si počínají v rámci V4 na jedničku. Pro ČR, pokud by šla stejnou cestou, by pro případ potřeby zvýšit počet strojů mělo smysl tak jako tak jít do F-35A a provozovat tedy zdánlivě divnou kombinaci dvou typů strojů. Na Gripen ale už piloti i zázemí jsou a přikoupit F-35A není nic proti ničemu. Konec konců i Polsko kupuje k F-16 jiný stroj, tedy F-35A, který je sice od stejného výrobce ale servisní a pilotní kompatibilita bude minimální či žádná.
  Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   21:23 09.09.2021

   Zázemí by bylo pokud by to nebyl pronájem. Logistické zásoby jsou vlastnictvím Švédské vlády.
   Výcvik dalších pilotů se přikupuje i u pronájmu, těžko to bude jinak u koupě.

   Zrovna ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Zázemí by bylo pokud by to nebyl pronájem. Logistické zásoby jsou vlastnictvím Švédské vlády.
   Výcvik dalších pilotů se přikupuje i u pronájmu, těžko to bude jinak u koupě.

   Zrovna Polsko z jejich počty není dobrý příklad, protože do budoucna po konci životnosti F-16 je možné očekávat další navýšení F-35. Tedy časem budou mít jednu platformu.
   Kupovat dnes další F-16, ke kterým by v budoucnu dokupovali F-35 smysl nedává. Což, je spíše to co by dělal CR. Smysl by mělo koupit v CR F-35, a jejich počet za 10-15.let navýšit.
   Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  08:04 09.09.2021

  Níže jsem psal ekonomické důvody pro udržení stávající úrovně. Na F35 zapomeňte a nahrazovat Gripen výkonnější a provozně dražší F16 této zemi nic nového nepřináší.

  Pokud bude ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Níže jsem psal ekonomické důvody pro udržení stávající úrovně. Na F35 zapomeňte a nahrazovat Gripen výkonnější a provozně dražší F16 této zemi nic nového nepřináší.

  Pokud bude ekomická situace pro navýšení výdajů v této oblasti, mnohem větší přínos bude navýšit počet Gripenů verze C o 4ks + lithening pod. Tento počet umožní zvýšit roční nálet hodin pro n*1,5 pilotů tak, že lze stihnout i výcvik v režimu pozemních cílů. V konfiguraci 12+2 tento výcvik nelze poˇřádně realizovat.
  Skrýt celý příspěvek

  • Matesaax
   11:35 09.09.2021

   Lépe bych to nenapsal.F-16 nám krom vyšších provozních nákladů nic nového nepřinese a s F-35 opět zůstaneme u letky 12-14 letadel,nehledě na vysoké provozní náklady.U Gripena je ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Lépe bych to nenapsal.F-16 nám krom vyšších provozních nákladů nic nového nepřinese a s F-35 opět zůstaneme u letky 12-14 letadel,nehledě na vysoké provozní náklady.U Gripena je možnost navýšit jejich počet ,alespon na 18 kusů či třeba 20-24,pokud by došlo k vyřazení L-159A.Je prostě nesmysl v polovině životnosti měnit letadlo za jiné.
   Skrýt celý příspěvek

   • malond
    15:18 09.09.2021

    Naprosto souhlasím s oběma názory.

    Naprosto souhlasím s oběma názory.

   • Jan Padesátýpátý
    15:45 09.09.2021

    otázku letounů je třeba posuzovat mimo jiné z pohledu ekonomiky
    bez znalosti ceny za Gripen nezní tvrzení "Gripen a nic jiného" zrovna rozumně

    A pokud je jakákoli věc v pronájmu, ...
    Zobrazit celý příspěvek

    otázku letounů je třeba posuzovat mimo jiné z pohledu ekonomiky
    bez znalosti ceny za Gripen nezní tvrzení "Gripen a nic jiného" zrovna rozumně

    A pokud je jakákoli věc v pronájmu, pak samozřejmě je zcela normální pronájem ukončit před dobou životnosti té věci. To je ostatně smyslem pronájmu.
    Skrýt celý příspěvek

    • cejkis
     16:14 09.09.2021

     I bez znalosti ceny letitého Gripenu tvrdím, že jeho cena bude určitě výrazně nižší než nová F16 block 70/72.

     I bez znalosti ceny letitého Gripenu tvrdím, že jeho cena bude určitě výrazně nižší než nová F16 block 70/72.

     • Jirosi
      21:34 09.09.2021

      Teď si ještě tu cenu vynásobte zbývající životností + fixní náklady na spojené se změnou provozu.

      Teď si ještě tu cenu vynásobte zbývající životností + fixní náklady na spojené se změnou provozu.

     • Torong
      21:35 09.09.2021

      A to na základě čeho?

      A to na základě čeho?

     • cejkis
      21:01 12.09.2021

      @jirosi

      Investici bych měl naopak dělit životností, abych se dopracoval k odpisům a celé bych to měl exponenciálně ošetřit o cenu peněz.
      A takto by jste měl posuzovat obě ...
      Zobrazit celý příspěvek

      @jirosi

      Investici bych měl naopak dělit životností, abych se dopracoval k odpisům a celé bych to měl exponenciálně ošetřit o cenu peněz.
      A takto by jste měl posuzovat obě varianty a dospět k ceně za 1 rok. Gripen bude levnější na 100%.

      Pak si můžeme do výpočtu promítnout poměr mezi počtem Gripenu a litheningů a na tomto virtuálním argumentu to každý posune tam, kde chce vidět výsledek.
      Skrýt celý příspěvek

   • darkstyle
    17:34 09.09.2021

    Gripen nie je v polovici životnosti a pri ukončení podnájmu v roku 2029 bude cca v 2/3 životnosti..

    Štandardná životnosť stíhačky je 30 rokov, predlžená max 40 rokov..
    V roku ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Gripen nie je v polovici životnosti a pri ukončení podnájmu v roku 2029 bude cca v 2/3 životnosti..

    Štandardná životnosť stíhačky je 30 rokov, predlžená max 40 rokov..
    V roku 2029 budú mať cca 25 rokov..

    Je ťažko reagovať na také polopravdy- polo nezmysli čo si napísal..
    Lebo dosť porovnávaš jablká s hruškami a nepoznáme čísla pokračovania Gripenu, voči známim hodnotám pri F-16 a F-35..
    Predsa len F-16 či F-35 ti prinesú AESA radar, lacnejšiu muníciu a hlavne dostupnejšiu, pri F-35 menšiu potrebu cvičenia - toto a omnoho viac Gripen C/D v českej republike nemá..
    Skrýt celý příspěvek

    • skelet
     20:12 09.09.2021

     Však každý kdo uvažuje o koupi "našich" Gripenů o tom smýšlí jako o dočasném řešení.

     Však každý kdo uvažuje o koupi "našich" Gripenů o tom smýšlí jako o dočasném řešení.

     • Jirosi
      21:27 09.09.2021

      Za plnou cenu po přepočítání na životnost, k tomu extra náklady co se musí zaplatit bez ohledu na délku provozu.
      Prostě ekonomické řešení jako prase, takové typicky české.

      Za plnou cenu po přepočítání na životnost, k tomu extra náklady co se musí zaplatit bez ohledu na délku provozu.
      Prostě ekonomické řešení jako prase, takové typicky české.

     • skelet
      21:37 09.09.2021

      Hehe.. vzhledem k tomu, že nevíš za kolik by nám je Švédové chtěli prodat, a za kolik jsme je ochotni koupit, tak tvé tvrzení je takové nijaké :))

      Hehe.. vzhledem k tomu, že nevíš za kolik by nám je Švédové chtěli prodat, a za kolik jsme je ochotni koupit, tak tvé tvrzení je takové nijaké :))

     • Jirosi
      10:05 10.09.2021

      I dar by měl fixní náklady+náklady na údržbu. Vše ostatní je jen horší.
      Nebo žijete v představě, že cena za provoz se stářím letadel klesá?

      I dar by měl fixní náklady+náklady na údržbu. Vše ostatní je jen horší.
      Nebo žijete v představě, že cena za provoz se stářím letadel klesá?

     • skelet
      10:39 10.09.2021

      zatímco nové letadla toto nemají, jak jinak .. bože bože :))

      zatímco nové letadla toto nemají, jak jinak .. bože bože :))

     • Jirosi
      12:37 10.09.2021

      Skelet: Pokud se na to přestane dívat optikou 2029-39, ale začnete se dívat optikou 2029-2059. Tak nové stroje se kupovat budou, bude se kupovat i nové vybavení. Jakákoliv ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Skelet: Pokud se na to přestane dívat optikou 2029-39, ale začnete se dívat optikou 2029-2059. Tak nové stroje se kupovat budou, bude se kupovat i nové vybavení. Jakákoliv investice do Gripenu jen tuhle částku navyšuje.

      Přitom představa, že třeba F-35 budou za 5.let dražší než v roce 2040 (nepoběží velkosériová produkce) je chyba. Skutečnost je taková, že v té době jen vypadnou levnější konkurenti, ale cena nových jen poroste.
      Ano, přijde nová krev. Ale opravdu je třeba Rafale levnější než F-15?
      Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      13:06 10.09.2021

      bože bože :)

      bože bože :)

   • Badysak
    19:53 09.09.2021

    12 -14 F35 si natře 24 kusu Gripenů na chleba a proti 45pé verzi Flankera ani nemluvím.

    12 -14 F35 si natře 24 kusu Gripenů na chleba a proti 45pé verzi Flankera ani nemluvím.

  • Jirosi
   15:28 09.09.2021

   Super, investice do F-35 na desítky let je kravina.
   Ale investice do Gripenu C/D, dokonce navýšení počtu na 10.let je super!
   Je hezké vycvičit n*1,5 pilotů z vidinou, že sice ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Super, investice do F-35 na desítky let je kravina.
   Ale investice do Gripenu C/D, dokonce navýšení počtu na 10.let je super!
   Je hezké vycvičit n*1,5 pilotů z vidinou, že sice budeme mít více pilotů, ale ty letouny budou po smrti. Tomu říkám logiky investic do armády.
   Skrýt celý příspěvek

   • cejkis
    16:08 09.09.2021

    Netvrdím, že investice do F35 je kravina. Tvrdím, že je to z pohledu vývoje ekonomiky nereálný požadavek.

    Netvrdím, že investice do F35 je kravina. Tvrdím, že je to z pohledu vývoje ekonomiky nereálný požadavek.

    • Jura99
     16:58 09.09.2021

     Z pohledu vývoje ekonomiky není jasné vůbec nic. Sekera á500mld. ročně nikoho moc netrápí a rozpočet obrany je bezmála dvakrát tak větší než před 6 lety s tím, že trend růstu má ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Z pohledu vývoje ekonomiky není jasné vůbec nic. Sekera á500mld. ročně nikoho moc netrápí a rozpočet obrany je bezmála dvakrát tak větší než před 6 lety s tím, že trend růstu má pokračovat. V tomto kontextu jsou 3,5mld. ročně po dobu 30let (viz. tento článek) zcela zanedbatelné drobáky.
     Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     21:35 09.09.2021

     cejkis: Vy víte jaký bude vývoj ekonomiky mezi roky 2024-26?

     cejkis: Vy víte jaký bude vývoj ekonomiky mezi roky 2024-26?

  • Horny
   15:30 09.09.2021

   Teoreticky je to pravda, ale skutečná ekonomičnost takového řešení je velkou (a nezodpovězenou) otázkou, kterou těžko vyřeší lidé zvenku, respektive tady na fóru. Dokud někdo ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Teoreticky je to pravda, ale skutečná ekonomičnost takového řešení je velkou (a nezodpovězenou) otázkou, kterou těžko vyřeší lidé zvenku, respektive tady na fóru. Dokud někdo povolaný (MO, armáda) nespočítá alespoň přibližně, kolik peněz by takováto legrace stála, nikdo nemůže pravdivě tvrdit, že zachování Gripenů C/D bude výhodnější.

   Je totiž třeba vyřešit několik věcí, zejména:
   1) prodloužení pronájmu/odkup letadel
   2) navýšení počtu strojů o cca 4-6 ks.
   3) modernizace
   4) servis (zázemí, provozní náklady)
   5) nová výzbroj (nákup, integrace)

   Budou Švédové vůbec ochotni dál pronajmout/prodat stroje (určitě, otázkou je ale za kolik)? Kde seženeme další stroje, které už se nevyrábí (a hlavně za kolik)?
   Jak obtížná (a drahá) bude modernizace a vyplatí se vůbec v poměru ke zbývající životnosti?
   Budeme budovat servisní zázemí (vyplatí se to v poměru ke zbývající živostnosti?), nebo se budou větší věci stále dělat u Švédů (za kolik?), jako dosud?
   Máme představu (alespoň hrubou) o kolik vzrostou provozní náklady stárnoucích strojů?
   Jakou (kolik a za kolik) chceme nakoupit novou výzbroj; je vůbec integrovaná (a na kolik taková integrace vůbec vyjde)?

   Na každém z těchto bodů může prodloužení služby ztroskotat. Zachování Gripenu by bylo jednoznačně levnější variantou, jen pokud bychom už vlastnili dostatečný počet letounů (např. 28 jak se kdysi dávno plánovalo) a měli pro ně kompletní servisní zázemí (což nemáme).
   Problém budoucnosti českého letectva je akutní a pokud nechceme hanebně selhat, musí jej prakticky vyřešit už příští vláda.
   Každopádně si nelze dělat iluze o tom, že by jakékoli řešení bylo výrazně levnější než ta ostatní.
   Skrýt celý příspěvek

   • cejkis
    16:11 09.09.2021

    6) jak v budoucnu naložit s L159A

    Máte pravdu, více zde nevyřešíme.

    6) jak v budoucnu naložit s L159A

    Máte pravdu, více zde nevyřešíme.

   • Jirosi
    21:30 09.09.2021

    Pokud bychom je vlastnily i těch 14ks, tak není o čem diskutovat "Peníze byli utraceny".
    Ale tohle prostě neplatí, a vaše body jsou zcela zásadní jen pro úvahu o setrvání Gripenu ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Pokud bychom je vlastnily i těch 14ks, tak není o čem diskutovat "Peníze byli utraceny".
    Ale tohle prostě neplatí, a vaše body jsou zcela zásadní jen pro úvahu o setrvání Gripenu v CR.
    Skrýt celý příspěvek

 • krllo
  21:16 08.09.2021

  "Tlak" z Východu někomu vydělá pěkné peníze. Kdo to asi je ?

  "Tlak" z Východu někomu vydělá pěkné peníze. Kdo to asi je ?

 • Jirosi
  05:26 08.09.2021

  "A za ušetřené peníze nakoupit třeba takticko-operační rakety s doletem 500 kilometrů"

  K čemu?
  Němci za WW2 podobných raket vystřelili tisíce, výsledek nic.
  Raketa tohoto ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "A za ušetřené peníze nakoupit třeba takticko-operační rakety s doletem 500 kilometrů"

  K čemu?
  Němci za WW2 podobných raket vystřelili tisíce, výsledek nic.
  Raketa tohoto typu bez JZ je fakticky k ničemu.
  Skrýt celý příspěvek

  • Laci
   08:06 08.09.2021

   Němci taky za druhý války vyráběly ruční zbraně a stejně prohráli. Máme teda rezignovat na výrobu ručních zbraní?

   Němci taky za druhý války vyráběly ruční zbraně a stejně prohráli. Máme teda rezignovat na výrobu ručních zbraní?

  • skelet
   08:08 08.09.2021

   srovnávat V-2 s dnešním Iskanderem nebo ATACMS? Fakt? :)

   srovnávat V-2 s dnešním Iskanderem nebo ATACMS? Fakt? :)

   • Jirosi
    14:01 08.09.2021

    Však klidně doložte, kde tyhle zbraně zaznamenali úspěch.
    Poslední nasazení byla Syrie, ani tam to zrovna nedopadlo dle očekávání.

    Pokud má být naším nepřítelem Rusko, tak co ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Však klidně doložte, kde tyhle zbraně zaznamenali úspěch.
    Poslední nasazení byla Syrie, ani tam to zrovna nedopadlo dle očekávání.

    Pokud má být naším nepřítelem Rusko, tak co bude ten cíl?
    Skrýt celý příspěvek

    • skelet
     15:46 08.09.2021

     přenost těch raket je diametrálně někde jinde, než u V-2 a obrana proti nim je stále v plenkách. Takže tam kde bys jinak musel poslat jedno letadlo, ti stačí případně i jedna ...
     Zobrazit celý příspěvek

     přenost těch raket je diametrálně někde jinde, než u V-2 a obrana proti nim je stále v plenkách. Takže tam kde bys jinak musel poslat jedno letadlo, ti stačí případně i jedna raketa.
     Samozřejmě Jirosi může říci vojákům, že se mají vybodnout na vývoj GMLRS, ATACMS, Iskanderů apod. Stačí se ho zeptat..
     Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      20:45 08.09.2021

      Říct, že máte přesnou zbraň z úžasným doletem je super. Jenže, pak musíte taky přiznat co tím chcete trefit (JE?).

      Říct, že máte přesnou zbraň z úžasným doletem je super. Jenže, pak musíte taky přiznat co tím chcete trefit (JE?).

     • mudry.udrzbar
      10:41 09.09.2021

      Armeni Iskandery mali a dost na ich odstrasujuci ucinok spoliehali, vo vysledku akurat zistili, ze ani poriadne nefunguju a efekt 0.

      Armeni Iskandery mali a dost na ich odstrasujuci ucinok spoliehali, vo vysledku akurat zistili, ze ani poriadne nefunguju a efekt 0.

     • skelet
      11:20 09.09.2021

      Jirosi: co tím chci trefit? Jakýkoliv významný cíl v dosahu rakety :)))
      Mudry.udrzbar: jediné zbraně, které mají odstrašující účinek jsou ZHN. Pokud si někdo myslí, že jakákoliv ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi: co tím chci trefit? Jakýkoliv významný cíl v dosahu rakety :)))
      Mudry.udrzbar: jediné zbraně, které mají odstrašující účinek jsou ZHN. Pokud si někdo myslí, že jakákoliv jiná zbraň dokáže protivníka zastrašit, tak je mentálně retardovaný.
      Skrýt celý příspěvek

     • mudry.udrzbar
      13:19 09.09.2021

      skelet

      to som si nevymyslel ja, tym oficialne odovodnovali nakup Iskanderov Armeni s tym, ze mozu zasiahnut ropnu infrastrukturu Azerbajdzanu a sposobit obrovske materialne skody, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      skelet

      to som si nevymyslel ja, tym oficialne odovodnovali nakup Iskanderov Armeni s tym, ze mozu zasiahnut ropnu infrastrukturu Azerbajdzanu a sposobit obrovske materialne skody, takže zase tak retardovana uvaha to nebola.
      Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      15:04 09.09.2021

      pokud si mysleli, že tím někoho zastraší, tak to byla retardovaná úvaha.

      pokud si mysleli, že tím někoho zastraší, tak to byla retardovaná úvaha.

     • Jirosi
      15:32 09.09.2021

      Skelet: Pokud tvrdíte, že jediný důvod proč je pořídit do ACR je retardovaná myšlenka, tak se ptám znovu k čemu nám budou?

      Zničení jednoho cíle ( V Syrii bylo potřeba asi 80+raket ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Skelet: Pokud tvrdíte, že jediný důvod proč je pořídit do ACR je retardovaná myšlenka, tak se ptám znovu k čemu nám budou?

      Zničení jednoho cíle ( V Syrii bylo potřeba asi 80+raket na zničení jediného cíle) nás nespasí, ani nám nezajistí výhodnější pozici. Prostě zmáčknete tlačítko, a válka pojede dál jako by se nic nestalo.
      Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      19:39 09.09.2021

      Wow.. silná myšlenka. Já z těchto zbraní nedělám ultimátní zbraň jako mi oponenti. Já z ní dělám účinnou zbraň.
      Dělat z jakékoliv zbraň něco co není, je fakt retardované :)

      Wow.. silná myšlenka. Já z těchto zbraní nedělám ultimátní zbraň jako mi oponenti. Já z ní dělám účinnou zbraň.
      Dělat z jakékoliv zbraň něco co není, je fakt retardované :)

  • Krabat
   20:24 08.09.2021

   Jirosi, nebojte, taktické rakety do 500 km nám nikdo neprodá. Podle mezinárodních dohod je možné exportovat jen rakety s doletem 300 km.

   Jirosi, nebojte, taktické rakety do 500 km nám nikdo neprodá. Podle mezinárodních dohod je možné exportovat jen rakety s doletem 300 km.

   • Jirosi
    20:30 08.09.2021

    To je citace z článku.

    To je citace z článku.

    • Krabat
     20:40 08.09.2021

     Já vim, už jsem to psal jednou do diskuze, že je to blbost. Ale jak vidím je to bez výsledku...

     Já vim, už jsem to psal jednou do diskuze, že je to blbost. Ale jak vidím je to bez výsledku...

 • flanker.jirka
  19:43 07.09.2021

  S každou další diskusí o pokračování nadzvuku nabývám dojmu, že je třeba celou věc pojmout ze široka a rovnou počítat s možnou náhradou L 159, vytvořením komplexního systému ...
  Zobrazit celý příspěvek

  S každou další diskusí o pokračování nadzvuku nabývám dojmu, že je třeba celou věc pojmout ze široka a rovnou počítat s možnou náhradou L 159, vytvořením komplexního systému svázaného i s pozemními prvky PVO a elektronického průzkumu.
  Nejen se soutředit na samotný typ letounu.
  Vycházím z příkladu Polska, kde bude systém PVO tvořit Patriot s IBCS, který slouží i pro stíhače.
  U nás se zatím hovoří stále o oddělených věcech, ale pokud chceme vybudovat komplexní systém, tak už nyní je třeba se ptát, jak do toho všeho budou zapadat nové radary MADR, jak do toho zapadne Spyder, jak do toho zapadne speciální elektronický průzkum, jako Vera NG? Jak do toho budou zapojeny prostředky vzdušného průzkumu a úderu s uvažovanými UAV a jak do toho budou zapojeny prostředky REB?
  Skrýt celý příspěvek

  • Torong
   21:33 07.09.2021

   S tímhle souhlasím. Musíme si vybrat, jestli budeme mít armádu sloužící k odstrašení protivníka a k vyslání signálu spojencům, že s námi stojí za to počítat, nebo mít armádu jako ...
   Zobrazit celý příspěvek

   S tímhle souhlasím. Musíme si vybrat, jestli budeme mít armádu sloužící k odstrašení protivníka a k vyslání signálu spojencům, že s námi stojí za to počítat, nebo mít armádu jako zájmový kroužek pro zelené mozky. AČR nikdy nebude velká co do počtu vojáků a techniky. O to víc musí mít vojáky vycvičené a vybavené a techniku na špičkové úrovni. Proto pokud si nechceme na armádu jen hrát, ale ji skutečně budovat jsou v letectvu dvě možnosti. Buď pokračovat se Švédy a Gripenem E, nebo přejít na F 35. Ostatní je nesmysl.
   Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   23:36 07.09.2021

   Prostředky vojenského (ale nejen) monitorování vzdušného prostoru se slévají ve středisku řízení a uvědomování. Takže nevím co by se na tom s jakoukoli technikou mělo měnit.

   Prostředky vojenského (ale nejen) monitorování vzdušného prostoru se slévají ve středisku řízení a uvědomování. Takže nevím co by se na tom s jakoukoli technikou mělo měnit.

   • flanker.jirka
    07:27 08.09.2021

    Střediska řízení mají i ostatní armády a přesto budují nové systémy jako IBCS a další pro multidomain operace.

    Střediska řízení mají i ostatní armády a přesto budují nové systémy jako IBCS a další pro multidomain operace.

   • pjaro77
    17:11 17.09.2021

    NATINAMDS je myslím len pre strategické PVO, nie vojskové. Opravte ma ak sa mýlim. A rozhodne nie je integrovaný s pozemným prieskumom alebo delostrelectvom.

    NATINAMDS je myslím len pre strategické PVO, nie vojskové. Opravte ma ak sa mýlim. A rozhodne nie je integrovaný s pozemným prieskumom alebo delostrelectvom.

    • Scotty
     20:18 17.09.2021

     Je to integrovaná protivzdušná obrana států NATO. Samozřejmě že to s dělostřelectvem nemá nic společného. Proč by také mělo mít?

     Je to integrovaná protivzdušná obrana států NATO. Samozřejmě že to s dělostřelectvem nemá nic společného. Proč by také mělo mít?

  • pjaro77
   17:09 17.09.2021

   Súhlasím a k tomu aj zlinkovanie leteckého prieskumu s delostrelectvom. V budúcnosti integrovať aj prieskum pozemnej armády, čím sa vytvorí základ digitálneho bojiska čo splňa ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Súhlasím a k tomu aj zlinkovanie leteckého prieskumu s delostrelectvom. V budúcnosti integrovať aj prieskum pozemnej armády, čím sa vytvorí základ digitálneho bojiska čo splňa C4ISTAR . Američania pracujú na takom prepojení a že im to ešte potrvá než to dokončia. Lenže oplatí sa to integrovať/vyvíjať každému malému štátu ako ČR, SR, Maďarsko zvlášť ? Zatiaľ som nepočul o nejakom celoeuropskom riešení. Viem len o NATINAMDS a ten slúži len pre strategicke PVO ak sa nemýlim.
   Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  16:10 07.09.2021

  Jakykoliv clanek o delu = resi se Caesar vs. Zuzana. Jakykoliv nadzvuk, resi se gripen vs f16. Na jednu stranu to chapu, na druhou stranu to zrovna nepomaha.

  Ad madari, vazne by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jakykoliv clanek o delu = resi se Caesar vs. Zuzana. Jakykoliv nadzvuk, resi se gripen vs f16. Na jednu stranu to chapu, na druhou stranu to zrovna nepomaha.

  Ad madari, vazne by me zajimalo za jakych podminek si dojednali pokracovani gripenu. Jestli jde o "straceno v prekladu" a mlzeni a pujde o dalsi prodlouzeni pronajmu, nebo skutecny odkup, ktery jiz probehl a byl zaplacen v aktualne bezicim leasingu, anebo jestli maj jen dojednane podminky za kterych TEPRVE TED gripeny mohou odkoupit. Jedno ktera z moznosti to bude, zjevne byli na madarskem ministerstvu obrany proziravejsi nez na tom ceskem.
  Skoda ze se detajly asi nikdy nedozvime, stejne jako je nezname poradne u zadneho z poslednich madarskych nakupu, a ze jich bylo.
  Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
   14:23 08.09.2021

   Když už jsme u těch houfnic, Metnar dnes na zasedání obraného výboru PS PČR potvrdil, že do voleb uzavře smlouvu na 52 samohybných děl ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Když už jsme u těch houfnic, Metnar dnes na zasedání obraného výboru PS PČR potvrdil, že do voleb uzavře smlouvu na 52 samohybných děl Caesar.
   https://www.ceskenoviny.cz/zpr...
   Skrýt celý příspěvek

   • GlobeElement
    14:53 09.09.2021

    Pokud se to stane, bude to chyba. Ne kvůli nákupu samotnému, ale kvůli načasování těsně před volbami. Víme, jak dopadla podobně uzavřená smlouva na Pandury.

    Pokud se to stane, bude to chyba. Ne kvůli nákupu samotnému, ale kvůli načasování těsně před volbami. Víme, jak dopadla podobně uzavřená smlouva na Pandury.

    • Jura99
     15:23 09.09.2021

     děla mají podporu i opozice. Obecně vzato pracovat se má celé volební období, v práci také neodhodíš v pátek tužku, že to raději necháš na pondělí (tedy jak kdo). A ty Pandury jsou ...
     Zobrazit celý příspěvek

     děla mají podporu i opozice. Obecně vzato pracovat se má celé volební období, v práci také neodhodíš v pátek tužku, že to raději necháš na pondělí (tedy jak kdo). A ty Pandury jsou tragikomický příklad, zajímavý v tom, že ODS podpis ministra Kühnela velice kritizovala, v podstatě poukazovala na pravděpodobnost korupčního motivu podepsat smlouvu před volbami a po volbách od smlouvy odstoupila. Co pak následovalo víme a také víme, že ve vězení nakonec skončil poradce nového premiéra za ODS, když vyjednávali smlouvu novou. Takže prakticky vidíme, že není žádné pravidlo, že nový kabinet podepíše smlouvu čistěji, než předchozí končící kabinet.
     Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      08:05 10.09.2021

      To je ideální stav, realita je bohužel taková, že při výměně vlády (ale to platí kolikrát i v případě výměny vedoucího školní jídelny) je kritizováno vše, co udělal předchůdce.
      A ...
      Zobrazit celý příspěvek

      To je ideální stav, realita je bohužel taková, že při výměně vlády (ale to platí kolikrát i v případě výměny vedoucího školní jídelny) je kritizováno vše, co udělal předchůdce.
      A armáda je vhodný obětní beránek, její nefunkčnost není laikovi zřejmá, na rozdíl od nefungující dálnice, například.
      Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     15:41 09.09.2021

     GlobeElement
     Doufám že smluvní pokuta bude taková že si to každý třikrát rozmyslí.
     Navíc buď tu bude vládnout Andrej (který to vyjednal) nebo ODS která nákup v zásadě ...
     Zobrazit celý příspěvek

     GlobeElement
     Doufám že smluvní pokuta bude taková že si to každý třikrát rozmyslí.
     Navíc buď tu bude vládnout Andrej (který to vyjednal) nebo ODS která nákup v zásadě podporuje.
     Navíc všechno vypadá na to že sestavení příští vlády nebude jednoduché ani rychlé a celou tu dobu tu bude vládnout současná vláda. Kdo ví, možná Metnar stihne ještě podpis i smlouvy na BVP.
     Skrýt celý příspěvek

 • danny
  14:26 07.09.2021

  Zajímavá informace a hlavně výborný závěr. Jakémukoli nákupu musí předcházet velmi seriozní diskuse, k čemu danou věc vlastně potřebujeme.

  Zajímavá informace a hlavně výborný závěr. Jakémukoli nákupu musí předcházet velmi seriozní diskuse, k čemu danou věc vlastně potřebujeme.

 • Jirosi
  12:26 07.09.2021

  " Některé provozní a podpůrné systémy je ale třeba vždy koupit, ať provozujete 14, 28 nebo 32 letounů."

  Tyto věci pro F-35 (nebo jiné nové letadlo) by měli využitelnost 30+.let. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  " Některé provozní a podpůrné systémy je ale třeba vždy koupit, ať provozujete 14, 28 nebo 32 letounů."

  Tyto věci pro F-35 (nebo jiné nové letadlo) by měli využitelnost 30+.let.
  Pokud je koupí pro Gripen za polovinou životnosti, tak jsou to prostě vyhozené peníze.

  Krom toho, pokud vědí o zásadní modernizaci v letech 30-40. Tak to bude přesně doba, kdy oni budou kupovat letadla bez ní z vidinou provozu na 30+.let :)
  Skrýt celý příspěvek

  • skelet
   12:46 07.09.2021

   jenže tyto věci bychom s Gripeny již odkoupili (fyzicky je již "máme"), rovněž v "bazaru" stejně jako letadla. Takže to furt vyjde (může vyjít) levněji, než nákup F-16 block 70/72.
   Zobrazit celý příspěvek

   jenže tyto věci bychom s Gripeny již odkoupili (fyzicky je již "máme"), rovněž v "bazaru" stejně jako letadla. Takže to furt vyjde (může vyjít) levněji, než nákup F-16 block 70/72.
   Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    13:44 07.09.2021

    nákup F16C/D nedává smysl žádný, je to pořízení letadla obdobných kvalit jako Gripen C, popř. C+ a přitom to znamená novou investici do zázemí, výcviku, údajně dražší provozní ...
    Zobrazit celý příspěvek

    nákup F16C/D nedává smysl žádný, je to pořízení letadla obdobných kvalit jako Gripen C, popř. C+ a přitom to znamená novou investici do zázemí, výcviku, údajně dražší provozní náklady a zejména závazek provozovat morálně výběhový stroj dalších 40let. Proti tomu Gripen by sloužil cca 10-15let za tomu poměrem odpovídající náklady.
    Za mě jsou jen dvě varianty, rovnou koupit 5gen. nebo si na to v Gripenu počkat 10let.
    Skrýt celý příspěvek

    • christmass
     14:14 07.09.2021

     Hmm, výběhový, morálně zastaralý stroj!?! Za to standardní canard, koncepčně stejný od padesátých let do kterého se musel po úmorných letech marného vývoje koupit americký FBW, ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Hmm, výběhový, morálně zastaralý stroj!?! Za to standardní canard, koncepčně stejný od padesátých let do kterého se musel po úmorných letech marného vývoje koupit americký FBW, modifikovaný z F16, to je trefa. Ty obdobné kvality tvrdí jen výrobce a AČR(AČR hlavně proto, že se děsí otevření toho korupčního skandálu ohledně nákupu Gripenů, když už se to jednou podařilo ututlat). Slováci jsou větší frajeři a jdou na to od podlahy.
     Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      14:30 07.09.2021

      ale to víš, že joo..

      ale to víš, že joo..

     • Jura99
      15:22 07.09.2021

      zkusil bych se i zamyslet na tím, co píšeš, ale poslední větou jsi charakterizoval kvalitu. Těžko mohou být "větší" frajeři, když ve srovnání třeba s námi zavádějí západní 4gen ...
      Zobrazit celý příspěvek

      zkusil bych se i zamyslet na tím, co píšeš, ale poslední větou jsi charakterizoval kvalitu. Těžko mohou být "větší" frajeři, když ve srovnání třeba s námi zavádějí západní 4gen teprve dvacet let po nás. Tam je spíš pro nás otázka, jestli se po dvacetipěti letech už posunout o generaci dál nebo ještě 10let počkat, ale určitě nikoliv čekat 40let. Posunout dál totiž neznamená vyměnit jednu 4gen za vcelku podobnou jinou 4gen a posedět na ní 40let, aby se vyplatily náklady. Gripen C+ s Meteorem není horší než F-16C/D.
      Skrýt celý příspěvek

     • SYN_
      20:25 07.09.2021

      To se nedá moc srovnávat, Slováci začínají (z hlediska moderních stíhaček) v bodě nula, kdežto u nás už něco docela dlouho létalo. Takže kdyby vůbec nic jiného, tak máme minimálně ...
      Zobrazit celý příspěvek

      To se nedá moc srovnávat, Slováci začínají (z hlediska moderních stíhaček) v bodě nula, kdežto u nás už něco docela dlouho létalo. Takže kdyby vůbec nic jiného, tak máme minimálně vycvičené piloty (ale bude toho víc). To je opravdu argument pro to abychom nekupovali něco jiného na plusmínus stejné úrovni (nehádejme se tu o drobnosti) ale buď zůstali, nebo přecházeli citelně výš...
      Takže F16 leda kdyby nám je někdo nábízel levněji než Gripeny.
      Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      21:17 07.09.2021

      SYN_ - bože,to je taká blbosť,ako by som napísal že česi začínajú (z hľadiska moderných kanónových húfnic) na bode nula...

      a to nepíšem preto že by utrpela moja slovenská ...
      Zobrazit celý příspěvek

      SYN_ - bože,to je taká blbosť,ako by som napísal že česi začínajú (z hľadiska moderných kanónových húfnic) na bode nula...

      a to nepíšem preto že by utrpela moja slovenská česť...na ossr som osobne dosť kritický...

      a keď je reč o vycvičených pilotoch ,myslím že by ste boli prekvapený vycvičenosťou pilotov čo sú na výcviku v usa...to že ďalšie generácie až tak top nebudú je druhá vec...rovnako ako BH vrtulnikári ...
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      23:46 07.09.2021

      HEKTOR
      Ona je to v podstatě pravda. Naše dělostřelectvo je na úrovni osmdesátých let. Podobně jako vaše nadzvukové letectvo. Oboje by se tedy za bod nula označit dalo.

      HEKTOR
      Ona je to v podstatě pravda. Naše dělostřelectvo je na úrovni osmdesátých let. Podobně jako vaše nadzvukové letectvo. Oboje by se tedy za bod nula označit dalo.

     • Jura99
      07:16 08.09.2021

      Hektor: verze AS ma identifikator NATO a pak GPSku. Jinak je to stara A. Tank T72M4CZ je podstatna modernizace, to srovnat s instalaci dvou krabicek nejde.

      Hektor: verze AS ma identifikator NATO a pak GPSku. Jinak je to stara A. Tank T72M4CZ je podstatna modernizace, to srovnat s instalaci dvou krabicek nejde.

     • HEKTOR
      19:39 08.09.2021

      Scotty - páni vy to máte riadne pomýlené...a myslím že len preto že sa jedná o slovensko...takže aj poliaci si nechávali 29tky,aj keď vlastne boli na bode 0 ...?!...
      nie je reč o ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Scotty - páni vy to máte riadne pomýlené...a myslím že len preto že sa jedná o slovensko...takže aj poliaci si nechávali 29tky,aj keď vlastne boli na bode 0 ...?!...
      nie je reč o mig-21...
      najprv padli tvrdenia o tom že svk až teraz bude prechádzať na lietadlá 4g...čo bola v podstate blbosť,keďže 29tky sú 4g a teraz sa zase tvrdí že 29tky sú 30r v podstate na bode 0 / na úrovni 80 rokov...

      chlapi ak neviete písať objektívne a nezaujate,radšej fakt ani nepíšte,lebo sa len zhadzujete...

      ak by som mal použiť tento "skvelý" a vysoko inteligentný model aj inde,tak môžem povedať že slovenské a české tanky,bvp,radary a české raketomety (a neviem ešte aké zbraňové systémy v oboch armádach) sú na bode 0 a úrovni 80 rokov...

      tak potom mi nie je jasné to snívanie a bohovské obhajovanie nákupu f-35,keď vlastne v praxi sú hlavné zbraňové systémy v oboch armádach na úrovni 80 rokov...
      tak palec hore za spoločnú spoluprácu v bojovom konflikte kde spolu budú kooperovať f-35 + t-72 + bvp + dana ....
      Skrýt celý příspěvek

     • Upgrade
      19:59 08.09.2021

      O tych nasich Migoch by som si fakt iluzie nerobil. Jeden z pilotov tych Migov raz pri pive na otazku, ze kolko to vlastne mame bojaschopnych stihaciek odpovedal, ze bojaschopnu ...
      Zobrazit celý příspěvek

      O tych nasich Migoch by som si fakt iluzie nerobil. Jeden z pilotov tych Migov raz pri pive na otazku, ze kolko to vlastne mame bojaschopnych stihaciek odpovedal, ze bojaschopnu ani jednu :) ...a to bolo tak 10 rokov dozadu.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      20:07 08.09.2021

      HEKTOR: Mig-29A má výkonné motory a pěkně manévruje. Ten podstatný zbytek, jako jsou parametry radaru, schopnost působení proti více cílům najednou, avionika, integrované zbraně, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      HEKTOR: Mig-29A má výkonné motory a pěkně manévruje. Ten podstatný zbytek, jako jsou parametry radaru, schopnost působení proti více cílům najednou, avionika, integrované zbraně, jejich vlastnosti atp. jsou na úrovni zaostávajícího SSSR sedmdesátých let, v letadle jistě budou ještě elektronky. Verze AS není ničím odlišná, je tam navíc GPS a odpovídač, instalace v řádu hodin. Stroj se hodí např. pro airpolicing nebo jako cvičný cíl, sestřelený ještě dříve než vidí nepřítele na radaru, nebo jako žrout peněz, případně zabiják vlastních pilotů. Poláci jsou známí tím, že provozují zastaralou techniku, nad kterou jiní už ohrnuli nos a její přínos je sporný (mají např. stále Su-22, pokud se nepletu). Pro airpolicing se hodí prakticky každý nadzvuk, třeba Mig-21.
      Jinak pochopitelně přechod z českých analogových Dan na jakékoliv digitální dělo bude rapidní změna v obsluze asi jako přechod z psacího stroje na Windows.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      20:19 08.09.2021

      HEKTOR: ten stihomam videt za vsim protislovenskou zášť, to se u vas nejak dedi nebo uci ve skole ?

      HEKTOR: ten stihomam videt za vsim protislovenskou zášť, to se u vas nejak dedi nebo uci ve skole ?

     • HEKTOR
      21:14 08.09.2021

      Jura99 - "za vsim protislovenskou zášť" - za všetkým nie,ale čítať niektoré príspevky od "určitých" špecifických prispievateľov áno...a fakt to je už otravné...

      "jsou na úrovni ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jura99 - "za vsim protislovenskou zášť" - za všetkým nie,ale čítať niektoré príspevky od "určitých" špecifických prispievateľov áno...a fakt to je už otravné...

      "jsou na úrovni zaostávajícího SSSR sedmdesátých let" - takže mig-29 bol vlastne zastaralý v dobe keď bol vyvinutý ...?...takže keď i čssr nakúpilo už boli 10-20r morálne zastaralé...to ako fakt....?!....
      mali sme si teda nechať radšej tie 21tky....

      ako stále vravím,osobne ste aj pochopili hlavnú myšlienku môjho príspevku...len sa tvárite že nie a elegantne to obkecáte...

      Upgrade - ja si ilúzie nerobím a som rád že sa budú vyradzovať...ale to sú typické krčmové reči "pilota" z ktorého je zrazu technik a nakoniec foo-čkar čo stráži na bráne základne sliač,ale má bratranca čo má suseda pilota...
      to ako 10-15r nie je žiadny mig-29 čo ešte máme schopný odpáliť r-60,r-27 či len tak "zahodiť" nejaký ofab...ak by to bola pravda,tak po voľbách by to terajší minister určite vytiahol a zverejnil...
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      21:24 08.09.2021

      HEKTOR: vykladate si to spatne. Verze A je prvni verzi Mig-29, ktera vznikala v 70-80.letech v SSSR, kde to tou dobou uz slo od desiti k peti. Stroje v OS SR jsou stale ve stejne ...
      Zobrazit celý příspěvek

      HEKTOR: vykladate si to spatne. Verze A je prvni verzi Mig-29, ktera vznikala v 70-80.letech v SSSR, kde to tou dobou uz slo od desiti k peti. Stroje v OS SR jsou stale ve stejne verzi, zadny upgrade neprobehl. At si kazdy udela o bojove hodnote obrazek sam, me je vas svaty boj za tyto muzealni stroje vcelku ukradeny.
      Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      22:00 08.09.2021

      Jura99 - ja si to zle nevykladám,ale už sa mi nechce tu rozoberať a vyvracať každý jeden váš argument...zase ste to obkecali po svojom...klasika...
      skúste si prečítať s porozumením ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jura99 - ja si to zle nevykladám,ale už sa mi nechce tu rozoberať a vyvracať každý jeden váš argument...zase ste to obkecali po svojom...klasika...
      skúste si prečítať s porozumením aj druhú časť môjho príspevku z 19:39...lebo v podstate o mig-29 ako taký ani neišlo...
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      00:41 09.09.2021

      HEKTOR
      Polsko si Mig-29 nechá jen do dodání F-35. I oni to letadlo berou jako výběhovou záležitost.
      Vaše 29 jsou tak možná na úrovni devadesátých let a jediní vaši piloti keří mají ...
      Zobrazit celý příspěvek

      HEKTOR
      Polsko si Mig-29 nechá jen do dodání F-35. I oni to letadlo berou jako výběhovou záležitost.
      Vaše 29 jsou tak možná na úrovni devadesátých let a jediní vaši piloti keří mají opravdovou zkušenost s moderním letadlem se právě cvičí v USA. Ovšem letectvo nejsou jen piloti.
      U tanků, BVP nebo radarů je to dost podobné. Tank je u nás alespoň modernizovaný.
      Lakovat si situaci na růžovo představou že je dvacetdevítka letadlo čtvrté generace a vlastně je tedy vše v pořádku je dost k ničemu.
      Skrýt celý příspěvek

     • mudry.udrzbar
      10:54 09.09.2021

      Piloti, ktorích v USA cvičia na F-16 sú nov´í piloti, ziaden z nich nebol predtym na Mig-29, take bolo rozhodnutie a podla mna spravne.

      Mig-29 je zastaraly a absolutne nevhodny ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Piloti, ktorích v USA cvičia na F-16 sú nov´í piloti, ziaden z nich nebol predtym na Mig-29, take bolo rozhodnutie a podla mna spravne.

      Mig-29 je zastaraly a absolutne nevhodny pre pouzitie v ramci NATO, avsak logicky slovenske stihacie letectvo nezacina na bode 0.

      F-16 block 70/72 je pre Slovenske letectvo najlepsou volbou, je o pol generacie pred Gripenom C/D (AESA radar a pod.) Aj napriek tomu suhlasim s Jurom, že pre ČR by prechod nemal zmysel, to je lepsie pockat na E/F alebo modernizaciu C/D s AESA a Meteor.
      Skrýt celý příspěvek

     • Garry
      11:27 09.09.2021

      Hektor, netreba sa hned urážať a brať to ako útok ked niekto napíše pravdu.Slov. stíhacie letectvo defacto nie je .Argumentuješ vycvičenosťou slov. pilotov však to trvá roky kým ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Hektor, netreba sa hned urážať a brať to ako útok ked niekto napíše pravdu.Slov. stíhacie letectvo defacto nie je .Argumentuješ vycvičenosťou slov. pilotov však to trvá roky kým naberú skúsenosti a bude to všetko operačne spôsobilé.Toto Madari a Češi majú dávno za sebou, majú 15-20 r skúsenosti. Tankovanie za letu,pravidelné ostré strelby AA,AG. tréning JTAC,hliadkovanie v Pobaltí,a Madari držia hotovosť nad Slovinskom.A čo z tohoto uskutočnujú slov.piloti na MiG och 4gen no zamysli sa.A porovnať 29AS s T 72M4CZ je úsmevné zhadzuješ seba, ale Jura99 ti to už vysvetlil. Si ako Miroslav ten zas vysvetluje aký bol dobrý ten pilot že zahodil lietadlo namiesto toho aby kritizoval ten bordel vo velení.Ale prvý pilot vedúci dvojice to vyriešil po svojom požiadal o odchod do civilu nechcel dalej zotrvať v tomto systéme.Ty zabudni na to že kúpime lietadlá máme funkčné letectvo,kúpime BVP máme pozemné sily to sú roky roky tvrdého drilu. toto sú opodstatnené argumenty a kritika že niekdo ti nakladá.
      Skrýt celý příspěvek

     • darkstyle
      20:24 09.09.2021

      Garry

      Neviem ako Maďari, ale Česi pravidelné ostré streľby AA určite nemajú - veď po druhom cvičení by im došla munícia..

      AG získali relatívne pred nedávnom - tam je možno o ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Garry

      Neviem ako Maďari, ale Česi pravidelné ostré streľby AA určite nemajú - veď po druhom cvičení by im došla munícia..

      AG získali relatívne pred nedávnom - tam je možno o kúsok lepšia situácia..

      Trénovanie tankovania za letu budú mať asi v USA natrénové viac Slováci, lebo na takúto srandu sa lieta na výcvik ku Švédsku - nie je to súčasťou základného výcviku ako pri F-16..
      Česko si myslím prvý takýto výcvik objednalo po cca 7 rokoch od vlasnenia lietadiel - pozri presne na googli..

      Ja len ťa upravujeme, že zase s tými schopnosťami u Gripenov v ČR to nebolo až také ružové - veď aj Link 16 majú len cca 10 rokov (Maďari day one)..
      F-16 by takto osekanú členovi NATO v USA asi nikto ani nedovolil predať..
      Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      20:33 09.09.2021

      Tankování za letu cvičí pravidelně. Střelby taky :)

      Tankování za letu cvičí pravidelně. Střelby taky :)

     • Scotty
      00:52 10.09.2021

      darkstyle
      Máte to nějaké pomotané. Výcvik tankování se provádí pravidelně v ČR. Ostatně to byl jeden z důvodů proč jsme v programu sdílení A-330 MRTT.
      Na ostré AA střelby se létá ...
      Zobrazit celý příspěvek

      darkstyle
      Máte to nějaké pomotané. Výcvik tankování se provádí pravidelně v ČR. Ostatně to byl jeden z důvodů proč jsme v programu sdílení A-330 MRTT.
      Na ostré AA střelby se létá do Švédska. Také celkem pravidelně.
      Upřímě vaši piloti se sotva naučili na F-16 létat a tady už z nich děléte málem instruktory TOPGUNu.
      Rozdíl mezi naším a maďarským Gripenem je v tom že ty naše přišli přímo z výrobní linky a původně byli určené pro švédské letectvo. Kdežto maďarské jsou přestavěné staré Gripeny A, keré jim při té přestavbě upravili na míru.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      01:02 10.09.2021

      HEKTOR
      /"jsou na úrovni zaostávajícího SSSR sedmdesátých let" - takže mig-29 bol vlastne zastaralý v dobe keď bol vyvinutý ...?...takže keď i čssr nakúpilo už boli 10-20r morálne ...
      Zobrazit celý příspěvek

      HEKTOR
      /"jsou na úrovni zaostávajícího SSSR sedmdesátých let" - takže mig-29 bol vlastne zastaralý v dobe keď bol vyvinutý ...?...takže keď i čssr nakúpilo už boli 10-20r morálne zastaralé...to ako fakt....?!..../
      To jako fakt. Byl zastaralý minimálně v době kdy nám ho východní bratři dodávali. Pro sebe měli už modernější verze.
      Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      21:20 10.09.2021

      Garry - hm,ďalší s problémom pochopiť písaný text...takže ešte 1x...
      - "Argumentuješ vycvičenosťou slov. pilotov však to trvá roky kým naberú skúsenosti a bude to všetko operačne ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Garry - hm,ďalší s problémom pochopiť písaný text...takže ešte 1x...
      - "Argumentuješ vycvičenosťou slov. pilotov však to trvá roky kým naberú skúsenosti a bude to všetko operačne spôsobilé." -skúste sa opýtať vašeho pilota pri pive napr. na pilotov BH...môžete mať lietadlá aj 50r ak pilot nalieta 2h ročne...v usa má ten výcvik iné kvality...takže píšete o niečom, o čo vlastne veľa neviete...
      - "A porovnať 29AS s T 72M4CZ je úsmevné zhadzuješ seba, ale Jura99 ti to už vysvetlil." - kde konkrétne porovnávam mig-29 s t-72 .????myslím že skôr som dal ako príklad mig-29 a/mig-29 as + t-72 m1 / t-72m4cz ...
      - "Si ako Miroslav ten zas vysvetluje aký bol dobrý ten pilot že zahodil lietadlo namiesto toho aby kritizoval ten bordel vo velení." -zaujímavý príklad,nooo...takže pilot v mimoriadnej situácii to mal asi podľa vás vyriešiť tak,že mal ten stroj napáliť napr. do bratislavského hradu aby upozornil na bordel vo velení... tak uznávam,že aj to je riešenie...hmmmm....
      -"Ale prvý pilot vedúci dvojice to vyriešil po svojom požiadal o odchod do civilu nechcel dalej zotrvať v tomto systéme." - opäť píšete o niečom o čom nemáte šajn...dôvody toho pilota boli myslím trošku prozaickejšie a odišiel ASI preto,aby neprišiel o dôchodok...
      - "netreba sa hned urážať" - keďže sa osobne nepoznáme,tak toto bola len vaša fabulácia...nebol som urazený...skôr ma niektoré formulácie rozčuľujú...

      Scotty - "Lakovat si situaci na růžovo představou že je dvacetdevítka letadlo čtvrté generace a vlastně je tedy vše v pořádku je dost k ničemu." -tu si nikto nič nelakuje...celá táto debata vznikla,keď niekto tvrdil že česko má už 20r lietadlo 4g...ale to má aj slovensko...ja naše migy neobhajujem-nech ich čím skôr vymenia,ale je to 4g...
      "Byl zastaralý minimálně v době kdy nám ho východní bratři dodávali. Pro sebe měli už modernější verze." - sovieti predsa mali pre seba vždy výkonnejšie verzie všetkého...tam sa nejedná o morálnu zastaralosť keď nám ich dodali 7r po zavedení...
      a už vzdávam túto debatu...lebo je to plytvanie času...
      Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      12:51 11.09.2021

      Hektor:
      Bohužel ano. V době kdy ČSSR dostala první Mig 29, tedy v roce 1989 už byl skutečně zastaralý. Zastaralá byla i verze 9-13, kterou měli Rusové. Tis si to velmi dobře ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Hektor:
      Bohužel ano. V době kdy ČSSR dostala první Mig 29, tedy v roce 1989 už byl skutečně zastaralý. Zastaralá byla i verze 9-13, kterou měli Rusové. Tis si to velmi dobře uvědomovali a v tom roce 1989 finišoval vývoj Mig 29M. To letadlo mělo naprosto tragický dolet, slabý radar a prakticky nebylo schopné operovat bez pozemního navedení. Výhodou byly v té době moderní a výkonné PLŘS a přilbový zaměřovač.
      Skrýt celý příspěvek

     • pjaro77
      17:21 17.09.2021

      HEKTOR, môžeš obhajovať migy 29iatky, koľko chceš. Faktom je, že avionikou (nie výkonmi) bolo to lietadlo zastaralé už v 80tych rokoch.

      HEKTOR, môžeš obhajovať migy 29iatky, koľko chceš. Faktom je, že avionikou (nie výkonmi) bolo to lietadlo zastaralé už v 80tych rokoch.

     • HEKTOR
      18:14 17.09.2021

      pjaro77 - napíš kde obhajujem mig-29 .!!! asi si retard ak nechápeš písanému textu... píšeme o lietadlách 4 generácie,to je všetko !!!

      pjaro77 - napíš kde obhajujem mig-29 .!!! asi si retard ak nechápeš písanému textu... píšeme o lietadlách 4 generácie,to je všetko !!!

    • HEKTOR
     16:10 07.09.2021

     Jura99 - ďakujem vám za ďalší poznatok,lebo osobne som žil v omyle že aj mig-29 je 4.gen...a teda ak vás dobre chápem,20r využívame lietadlo 3.gen mig-29 a až nákupom f-16tok ideme ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Jura99 - ďakujem vám za ďalší poznatok,lebo osobne som žil v omyle že aj mig-29 je 4.gen...a teda ak vás dobre chápem,20r využívame lietadlo 3.gen mig-29 a až nákupom f-16tok ideme do 4tej...

     ale inak subjektívne súhlasím že f-16 by nebola pre ačr nejaké extra vhodné riešenie,ak by ste ich nechceli prevádzkovať aspoň 30r. ...
     Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      18:03 07.09.2021

      však také píšu, že "ve srovnání třeba s námi zavádějí západní 4gen teprve dvacet let po nás", kde je poměrně podstatné to slovo "západní". Mig-29A je beznadějně zastaralý.

      však také píšu, že "ve srovnání třeba s námi zavádějí západní 4gen teprve dvacet let po nás", kde je poměrně podstatné to slovo "západní". Mig-29A je beznadějně zastaralý.

     • HEKTOR
      18:54 07.09.2021

      Jura99 - takže pane ,ja to vidím tak,že slovensko používalo 30r lietadlo 4.gen. a teraz ho nahrádza za niečo podstatne lepšie (aj keď je to opäť 4.gen.)...
      nahrajme sa zase so ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jura99 - takže pane ,ja to vidím tak,že slovensko používalo 30r lietadlo 4.gen. a teraz ho nahrádza za niečo podstatne lepšie (aj keď je to opäť 4.gen.)...
      nahrajme sa zase so slovíčkami - západný ,východný ...
      a keďže ste detailista,tak len pripomeniem že to je mig-29 as ...nevravím že to je nejaké terno,ale je to rozdiel možno ako t-72 m1 a t-72m4cz ...
      Skrýt celý příspěvek

     • pjaro77
      17:34 17.09.2021

      HEKTOR, ty si nechápavý či to len hráš ? Je fuk, že obe lietadlá sú 4gen. 4.gen existujú od 70tych rokov a stále sa vyrábajú ale dnešné majú kapánek iné možnosťami ako 4gen ...
      Zobrazit celý příspěvek

      HEKTOR, ty si nechápavý či to len hráš ? Je fuk, že obe lietadlá sú 4gen. 4.gen existujú od 70tych rokov a stále sa vyrábajú ale dnešné majú kapánek iné možnosťami ako 4gen spred 50 rokov. Jednoducho grippen C s upgradami je minimálne o triedu ďalej ako slovenský Mig-29AS . F-16V takisto. Keď už, tak by sme mohli porovnávať Mig-35 s grippenom a F-16.
      Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     07:46 11.09.2021

     HEKTOR: cela tato debata vznikla, ze jsem tvrdil, ze SK neprovozuje ZAPADNI 4.gen a bohuzel pak nekdo nechtel pochopit, ze sovetsky stroj prvni verze z 80tych let ma znacne odlisne ...
     Zobrazit celý příspěvek

     HEKTOR: cela tato debata vznikla, ze jsem tvrdil, ze SK neprovozuje ZAPADNI 4.gen a bohuzel pak nekdo nechtel pochopit, ze sovetsky stroj prvni verze z 80tych let ma znacne odlisne vlastnosti nez zapadni 4gen 21.stoleti. To byste uz take mohl tvrdit, ze mezi vasimi Mig29 a F16 nebude zadny vykonovy, technicky a takticky rozdil, oba jsou formalne 4gen.
     Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    05:19 08.09.2021

    Sám uvidíte kolik se do toho bude muset ještě investovat, aby to vůbec mohli zůstat. Přitom hodnota každé investované Kč bude už jen díky času 1/3. O hodnotě technické se nemá cenu ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Sám uvidíte kolik se do toho bude muset ještě investovat, aby to vůbec mohli zůstat. Přitom hodnota každé investované Kč bude už jen díky času 1/3. O hodnotě technické se nemá cenu ani bavit.
    Skrýt celý příspěvek

    • skelet
     08:07 08.09.2021

     vše je o nasmlouvané ceně. Je logické, že za olítané letadlo a opotřebované zázemí nebude nikdo chtít platit jako za nové. A od určité cifry se o nákupu použitých stíhaček nemá ani ...
     Zobrazit celý příspěvek

     vše je o nasmlouvané ceně. Je logické, že za olítané letadlo a opotřebované zázemí nebude nikdo chtít platit jako za nové. A od určité cifry se o nákupu použitých stíhaček nemá ani cenu bavit.
     Ale to pokládám za samozřejmé věci. Očividně samozřejmé nejsou.
     Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      14:05 08.09.2021

      Vzhledem k tomu, že buď zaplatíme co chtějí, nebo si budeme kupovat nové F-16. Tak si můžou z cenou opět dělat co chtějí.

      Vzhledem k tomu, že buď zaplatíme co chtějí, nebo si budeme kupovat nové F-16. Tak si můžou z cenou opět dělat co chtějí.

     • skelet
      15:47 08.09.2021

      heh..
      pochopitelně, že si s cenou mohou udělat co chtějí, ale my jim na to také nemusíme přistoupit.
      úsměvné

      heh..
      pochopitelně, že si s cenou mohou udělat co chtějí, ale my jim na to také nemusíme přistoupit.
      úsměvné

     • Jirosi
      20:46 08.09.2021

      Skelet: Jako, že zůstaneme bez letadel?

      Skelet: Jako, že zůstaneme bez letadel?

     • skelet
      19:40 09.09.2021

      Jiří si: Švédové mají světový monopol na bojová letadla? :))

      Jiří si: Švédové mají světový monopol na bojová letadla? :))

 • lemkin
  23:45 06.09.2021

  Nechme stranou to co by bylo nejlepší aby se z nás stala velmoc......

  Můj názor co bude:
  Opce do 2029, potom nová smlouva o pronájmu někam k 2035-40.

  Nechme stranou to co by bylo nejlepší aby se z nás stala velmoc......

  Můj názor co bude:
  Opce do 2029, potom nová smlouva o pronájmu někam k 2035-40.

  • Scotty
   09:17 07.09.2021

   Švédové údajně nemají příliš zájem na dalším prodlužování pronájmu.

   Švédové údajně nemají příliš zájem na dalším prodlužování pronájmu.

   • Clanek
    16:17 07.09.2021

    Svedove maji zajem vydelat, jako kazdy. Ti se jen tresou na to aby to ACR casove prokaucovala a tim prenechala trumfy svedum, aby to byli oni kdo si bude diktovat podminky. Madari ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Svedove maji zajem vydelat, jako kazdy. Ti se jen tresou na to aby to ACR casove prokaucovala a tim prenechala trumfy svedum, aby to byli oni kdo si bude diktovat podminky. Madari si to zjevne podchytili, ACR ma jeste par let na to udelat to same.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     15:32 08.09.2021

     ACR svoji šanci si to přidat do smlouvy promarnila při druhém pronájmu, jak to udělali Maďaři. Teď už budeme jen závislí na tom co si Švédové řeknou, žádná nová mezi smlouva co by ...
     Zobrazit celý příspěvek

     ACR svoji šanci si to přidat do smlouvy promarnila při druhém pronájmu, jak to udělali Maďaři. Teď už budeme jen závislí na tom co si Švédové řeknou, žádná nová mezi smlouva co by vznikla do roku 2027/9 není v jejich zájmu.
     Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    19:36 07.09.2021

    Scotty
    A o co mají zájem, když další pronájem to "údajně" není? Budou muset nabídnout upgrade a pořádné podmínky, aby se mohli rovnat s konkurencí.

    Scotty
    A o co mají zájem, když další pronájem to "údajně" není? Budou muset nabídnout upgrade a pořádné podmínky, aby se mohli rovnat s konkurencí.

    • Torong
     21:36 07.09.2021

     Budou muset? Ale no tak....

     Budou muset? Ale no tak....

     • Jura99
      07:18 08.09.2021

      jasne ze nemusi, zadny dodavatel nemusi davat konkurenceschopne nabidky. Pak ale uz jen si pockat, az zmizi z trhu.

      jasne ze nemusi, zadny dodavatel nemusi davat konkurenceschopne nabidky. Pak ale uz jen si pockat, az zmizi z trhu.

    • Scotty
     23:49 07.09.2021

     Obávám se že nebudou muset vůbec nic. Naopak MO bude muset vyvinout značné úsilí aby dojednalo něco akceptovatelného.

     Obávám se že nebudou muset vůbec nic. Naopak MO bude muset vyvinout značné úsilí aby dojednalo něco akceptovatelného.

     • skelet
      08:37 08.09.2021

      to platí u všech dodavatelů.

      to platí u všech dodavatelů.

    • skelet
     08:37 08.09.2021

     Švédové nemusí vůbec nic nabídnout. Stejně jako my po nich nic nemusíme chtít.

     Švédové nemusí vůbec nic nabídnout. Stejně jako my po nich nic nemusíme chtít.

 • Upgrade
  22:53 06.09.2021

  Preco sa vlastne v Cesku ani neuvazuje o zapojeni sa do nejakeho programu ako Tempest alebo FCAS? Vyroba liteadiel ma v CR tradiciu, aj nejake vhodne firmy by sa urcite nasli a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Preco sa vlastne v Cesku ani neuvazuje o zapojeni sa do nejakeho programu ako Tempest alebo FCAS? Vyroba liteadiel ma v CR tradiciu, aj nejake vhodne firmy by sa urcite nasli a toto by bola idealna prilezitost ako sa dostat k spolupraci s esami ako Dessault/Airbus/Safran, popritom sa niecomu priucit a zaroven dostat do CR aj nejaku tu hitech vyrobu.

  Z dlhodobeho hladiska by to bola (podla mna) pre CR ta najlepsia moznost - ci uz ekonomicky, technologicky alebo aj z hladiska bezpecnosti - ak by sa podarilo ziskat nejaku cast vyroby do CZ, tak by napriklad odpadla otazka, preco by mal ist nejaky Jean-Pierre alebo Helmut branit Cesko. Ale myslim, ze tych dovodov preco ano, by sa naslo ovela viac.
  Skrýt celý příspěvek

  • CerVus
   23:16 06.09.2021

   Nemám jim co nabídnout. Nemáme technologie, peníze ani výrobní kapacity. 159 byla podprůměrná a nedotažená už v době vzniku, 39NG je ořezaná 159, která ještě pěkných pár let nebude ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Nemám jim co nabídnout. Nemáme technologie, peníze ani výrobní kapacity. 159 byla podprůměrná a nedotažená už v době vzniku, 39NG je ořezaná 159, která ještě pěkných pár let nebude schopná toho co slibovali. A to si ji dost možná ani nikdo nekoupí. A nic jiného tu už nemáme. Maximálně, že by jsme jim dělali nějakou tu plechařinu. K tomu není ani v jejich zájmu pustit si do podniku někoho jako je ČR.
   Skrýt celý příspěvek

   • Upgrade
    23:34 06.09.2021

    Za pokus by to ale stalo. Minimalne preto, ze podobna prilezitost sa najblizsich 50 rokov asi opakovat nebude.

    Za pokus by to ale stalo. Minimalne preto, ze podobna prilezitost sa najblizsich 50 rokov asi opakovat nebude.

   • cejkis
    08:35 07.09.2021

    L39NG není ořezaná L159, proboha jak jste na to přišel.

    L39 je cvičné letadlo nahrazující L39 s tím, že se již výrobce poučil a nabízí stroj do všech částí světa se zákazníkem ...
    Zobrazit celý příspěvek

    L39NG není ořezaná L159, proboha jak jste na to přišel.

    L39 je cvičné letadlo nahrazující L39 s tím, že se již výrobce poučil a nabízí stroj do všech částí světa se zákazníkem preferovanými komponenty. Zkrátka už se nemůže stát, že např Británie bude blokovat Aeru prodej skrze povolení k exportu britských komponentů s cílem protlačit britský stroj.

    Aero již má na L39NG kontrakt z Afriky a Vietnamu.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     10:56 07.09.2021

     L39NG není L159, ale ten problém s blokováním prodejů se týkal právě L159, takže jste to taky popletl. Zkrátka L159 je minulost, L39NG vychází z L39 a např. použití komerčního ...
     Zobrazit celý příspěvek

     L39NG není L159, ale ten problém s blokováním prodejů se týkal právě L159, takže jste to taky popletl. Zkrátka L159 je minulost, L39NG vychází z L39 a např. použití komerčního motoru má asi víc důvodů, mj. domácí (resp. slovenský) motor už není.
     Skrýt celý příspěvek

     • cejkis
      21:24 07.09.2021

      Nepopletl, jen musíte vnímat psaný text.
      Blokování prodeje se týkalo L159 a pokud by se Aero vydalo stejnou cestou, blokovali by nyní spojenci i prodej L39NG.

      Nepopletl, jen musíte vnímat psaný text.
      Blokování prodeje se týkalo L159 a pokud by se Aero vydalo stejnou cestou, blokovali by nyní spojenci i prodej L39NG.

    • skelet
     11:17 07.09.2021

     dovolím si připomenout, že v době vývoje L-159 se velké části komponent rozhodovalo na vládní úrovni (respektive ministerské), jelikož si to vymínili co by objednatel. Na rizika ...
     Zobrazit celý příspěvek

     dovolím si připomenout, že v době vývoje L-159 se velké části komponent rozhodovalo na vládní úrovni (respektive ministerské), jelikož si to vymínili co by objednatel. Na rizika spojené s vývozním povolením bylo upozorňováno.
     Skrýt celý příspěvek

    • CerVus
     11:23 07.09.2021

     Já to myslel spíše jen obrazně s tím, že velkým výrobcům letadel nemáme opravdu v otázce vývoje stíhače 5gen co nabídnout. Je lepší odkazovat na něco trochu pokročilého, co je ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Já to myslel spíše jen obrazně s tím, že velkým výrobcům letadel nemáme opravdu v otázce vývoje stíhače 5gen co nabídnout. Je lepší odkazovat na něco trochu pokročilého, co je staré "jen" 25 let než na nejpokročilejší verzi 39 ZA z roku 1980. Navíc doufám, že si vzali ze 159 i nějaké ta vylepšení, protože jinak... není důvod aby 39NG na dnešním trhu existovala. Jako, že nejspíš není.
     Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      11:45 07.09.2021

      L-39NG a L-159 jsou jiné kategorie letadel.

      L-39NG a L-159 jsou jiné kategorie letadel.

     • christmass
      14:35 07.09.2021

      Bohužel je to horší než píšete, do původní L39C postavené na protektorátní technologii je instalován komerční motorek Williams, který se pouze ve standardních podmínkách blíží ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Bohužel je to horší než píšete, do původní L39C postavené na protektorátní technologii je instalován komerční motorek Williams, který se pouze ve standardních podmínkách blíží výkonem původní AI25Tl, úpravy draku bohužel vedly pouze ke zhoršení letových vlastností. Jedinou výhodou je delší letová výdrž (menší spotřeba) což ovšem u základního cvičného stroje je až poslední kritérium. Po hodině letu je student stejně na mlíko ...
      To, že je tam nová avionika z toho nedělá novou generaci, ta se ostatně obměňovala podle zákazníka již dávno. Z L159 tam není vůbec nic, bohužel. Těm co tady pomlouvají L159 bych doporučil navštívit firmu Draken a pobavit se s tou partou leteckých es od Vietnamu po Irák co tam ty sto padesát devítky denně létají. Velkou chybou bylo, že se nepokračovalo ve vývoji a výrobě cvičné L159, nemuselo se teď AVA ztrapňovat jakousi verzí NG.
      Skrýt celý příspěvek

     • cejkis
      21:27 07.09.2021

      Prodat Drakenu všechny ! A postavit pro ČR nové F/A259

      Prodat Drakenu všechny ! A postavit pro ČR nové F/A259

     • Scotty
      23:52 07.09.2021

      F/A259 je chyméra. Nic takového nikdy nevznikne.

      F/A259 je chyméra. Nic takového nikdy nevznikne.

     • CerVus
      13:27 08.09.2021

      cejkis: F/A259 nebylo ničím jiným, než snahou o levnou reklamu pro 39NG na v té době už uzavřenému tendru.

      cejkis: F/A259 nebylo ničím jiným, než snahou o levnou reklamu pro 39NG na v té době už uzavřenému tendru.

     • cejkis
      07:56 09.09.2021

      To sice ano, ale nemění to nic na faktu, že stávající L159A nebyly nikdy plně dovybaveny. Stroj pracuje na stejné sběrnici a se stejnou úrovní vybavení jako F16C/D z 90.let tedy ...
      Zobrazit celý příspěvek

      To sice ano, ale nemění to nic na faktu, že stávající L159A nebyly nikdy plně dovybaveny. Stroj pracuje na stejné sběrnici a se stejnou úrovní vybavení jako F16C/D z 90.let tedy block 40/42. Je to zkrátka již staré. A jelikož v lehkém bitevníku s levným provozem vidím při rozsáhlých konfliktech budoucnost, podporuji český průmysl, jsem proto, aby ČR pokračovala v provozu nových verzí v počtu do 2 letek. Stávající stav byl sice méně, ale díky upgrade dvoumístných verzí to již dvě letky jsou.
      Skrýt celý příspěvek

     • CerVus
      23:56 09.09.2021

      cejkis: Jenže pokud tehdy stál vývoj a výroba jednoho kusu více než tehdy špičkové stíhací stroje, tak co nasvědčuje tomu, že by se situace neopakovala?
      Situace na trhu je ještě ...
      Zobrazit celý příspěvek

      cejkis: Jenže pokud tehdy stál vývoj a výroba jednoho kusu více než tehdy špičkové stíhací stroje, tak co nasvědčuje tomu, že by se situace neopakovala?
      Situace na trhu je ještě našlapanější, Aero opět na hranici krachu, technologie stále žádné. To už by byla lepší varianta licenční výroba něčeho existujícího. Už jen, aby se získal odrazový můstek. Jenže stejně do budoucna podobnou práci jako 159 zastanou buď drony nebo militarizovaná civilní a cvičná letadla.
      Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    10:29 07.09.2021

    No ta Maďarsko sa práve púšťa do "výskumu a vývoja" so Saabom práve s vaším know-how a kapacitami, ktoré zakúpili spolu s Aerom. :-) Doteraz vyrábali iba ľahké vrtuláky v Magnuse.

    No ta Maďarsko sa práve púšťa do "výskumu a vývoja" so Saabom práve s vaším know-how a kapacitami, ktoré zakúpili spolu s Aerom. :-) Doteraz vyrábali iba ľahké vrtuláky v Magnuse.

    • CerVus
     11:36 07.09.2021

     Tam je ale ve hře aspekt peněz a politické vůle. Peněz už tenhle stát nasypal do Aera až až (nějakých 70 miliard) a výsledek byl tristní - nepočítám jen nedotaženou 159 jako ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Tam je ale ve hře aspekt peněz a politické vůle. Peněz už tenhle stát nasypal do Aera až až (nějakých 70 miliard) a výsledek byl tristní - nepočítám jen nedotaženou 159 jako takovou, ale i nějaký hmatatelný výsledek investic do vývoje a výroby, takže je logické, že se nebude opakovat a je logické, že k tomu není politická vůle. Za peníze, který stálo těch pár desítek 159 se tu mohlo prohánět nějakých 70 zbrusu nových F-16.
     A Maďarsko může vesele skončit pouze jako montovna. Přeci jen hlavním partnerem projektu bude Brazílie.
     Skrýt celý příspěvek

  • Horny
   08:57 07.09.2021

   Tempest i FCAS jsou těžké dvoumotoráky mající nahradit Eurofighter Typhoon, spadající do stejné třídy letadel jako F-22, SU-57 nebo J-20.
   Pokud se tady musíme klopotně dohadovat, ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Tempest i FCAS jsou těžké dvoumotoráky mající nahradit Eurofighter Typhoon, spadající do stejné třídy letadel jako F-22, SU-57 nebo J-20.
   Pokud se tady musíme klopotně dohadovat, jestli zachováme Gripeny, nebo se přece jenom zmůžeme na F-35 a jestli na to vůbec budeme mít prachy, je takovýto směr uvažování naprosto mimo mísu. Velmi pravděpodobně totiž budou tato letadla ještě dražší než F-35.
   Kromě toho, těžko budou reálně k dispozici před rokem 2040. Létat do té doby jen na Albatrosech by asi nebylo to pravé ořechové.
   Skrýt celý příspěvek

  • Rase
   10:54 07.09.2021

   Španělská odnož Airbusu má v plánu jednomotorový cvičně-bojový letoun, tak spíš se podílet na něm. To je realističtější než FCAS.

   Španělská odnož Airbusu má v plánu jednomotorový cvičně-bojový letoun, tak spíš se podílet na něm. To je realističtější než FCAS.

 • Lukas
  21:13 06.09.2021

  Przy 14 maszynach to nie ma wielkiego znaczenia czy JAS-39C, czy F-16 bl 70 czy F-35A.

  Należy się zastanowić jak zwiększyć liczebność...
  Nec Hercules contra plures
  Nie wiemy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Przy 14 maszynach to nie ma wielkiego znaczenia czy JAS-39C, czy F-16 bl 70 czy F-35A.

  Należy się zastanowić jak zwiększyć liczebność...
  Nec Hercules contra plures
  Nie wiemy co wyjdzie z programów "wiernych skrzydłowych" jak QX-58A.
  Ale jest to szansa dla małych Sił powietrznych.

  Problem jest tylko taki że prędzej Amerykanie wdrożą "skrzydłowych" niż Europa.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  19:36 06.09.2021

  Dopadne to úplně jednoduše. Do roku 2029 se na nové stíhačky bude kašlat a pak narychlo požádáme Slováky / NATO o Air Policing...
  Možná bude i zájem o odkup Gripenů, ale v ten ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dopadne to úplně jednoduše. Do roku 2029 se na nové stíhačky bude kašlat a pak narychlo požádáme Slováky / NATO o Air Policing...
  Možná bude i zájem o odkup Gripenů, ale v ten moment rozhodně nebudou zadarmo, jelikož Švédové budou mít v ruce všechny trumfy. Zkrátka klasický Kocourkov - jako ostatně vždycky. třeba nám svoje Gripeny prodají Maďaři, až budou zavádět F-35 :-D
  Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   20:08 06.09.2021

   to by dopadlo, naposledy jim to spadlo pro nedostatek paliva, to se dá těžko pochopit.

   to by dopadlo, naposledy jim to spadlo pro nedostatek paliva, to se dá těžko pochopit.

   • Miroslav
    20:20 06.09.2021

    Ty taký znalec slovenskej duše a nevieš, že nešlo o nedostatok paliva?

    Po vykonaní bojového letu mal pilot pristáť na Sliači ale pre náhle zhoršenie počasia ho poslali na ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ty taký znalec slovenskej duše a nevieš, že nešlo o nedostatok paliva?

    Po vykonaní bojového letu mal pilot pristáť na Sliači ale pre náhle zhoršenie počasia ho poslali na pristátie do Bratislavy. Pilot usúdil, že by to bolo riziko letieť nad Bratislavou vzhľadom na množstvo paliva a tak to zapichol do lesa pri Nitre. Možno usúdil zle a možno zabránil tragédií. To už je teraz jedno. V každom prípade si si mohol zase kopnúť. Gratulujem, snáď sa ti bude dobre spať keď si splnil misiu
    Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     20:31 06.09.2021

     ve skutecnosti jsem na ne zcela duchaplny Raseho prispevek reagoval v podobnem stylu. Nicmene je to stejne pozoruhne, co vsechno se tenkrat nepodarilo, a)predpoved pocasi, b) ...
     Zobrazit celý příspěvek

     ve skutecnosti jsem na ne zcela duchaplny Raseho prispevek reagoval v podobnem stylu. Nicmene je to stejne pozoruhne, co vsechno se tenkrat nepodarilo, a)predpoved pocasi, b) rezerva paliva c) pozemni rizeni posle letadlo nekam, kam nema sanci doletet d) sance mozna byla, ale pilot to neriskoval?
     Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      20:38 06.09.2021

      Osobne si myslím, že by doletel ale pilot ti vyhodnotil ako riziko. Či to vyhodnotil správne, to si netrúfam povedať. Možno je teraz za vola a pritom zachránil množstvo životov, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Osobne si myslím, že by doletel ale pilot ti vyhodnotil ako riziko. Či to vyhodnotil správne, to si netrúfam povedať. Možno je teraz za vola a pritom zachránil množstvo životov, neviem... V každom prípade bol plne vyzbrojený vrátane rakiet. Asi to bol ten dôvod
      Skrýt celý příspěvek

     • Upgrade
      21:14 06.09.2021

      Ja by som skor tipol, ze tam maju rovnaky bordel, aky je v celom tomto state.

      Ja by som skor tipol, ze tam maju rovnaky bordel, aky je v celom tomto state.

     • Upgrade
      21:19 07.09.2021

      http://czechairforce.com/news/...

      Asi v polovici toho clanku je presne popisane, co sa dialo pred tou havariou.

      http://czechairforce.com/news/...

      Asi v polovici toho clanku je presne popisane, co sa dialo pred tou havariou.

   • HEKTOR
    21:51 06.09.2021

    Jura99 - rok by som bol ochotný sa skladať na letecké palivo,len pre ten pocit ako by vás išlo roztrhnúť z toho že vám nad hlavou lietajú slovenské lietadlá... :)

    Jura99 - rok by som bol ochotný sa skladať na letecké palivo,len pre ten pocit ako by vás išlo roztrhnúť z toho že vám nad hlavou lietajú slovenské lietadlá... :)

    • Jura99
     07:51 07.09.2021

     HEKTOR: Vám bych tu radost přál, už za tu oběť kvůli ne zrovna důležitému pocitu :-).

     HEKTOR: Vám bych tu radost přál, už za tu oběť kvůli ne zrovna důležitému pocitu :-).

     • Miroslav
      08:30 07.09.2021

      Keď ten pocit nie je tak dôležitý, tak prečo sa tu realizuješ ako zakomplexovaný klaun?

      Keď ten pocit nie je tak dôležitý, tak prečo sa tu realizuješ ako zakomplexovaný klaun?

     • Jura99
      09:08 07.09.2021

      Miroslav: HEKTOROVI bych to skutečně přál, je v pohodě a nerýpe jako někdo :-).

      Miroslav: HEKTOROVI bych to skutečně přál, je v pohodě a nerýpe jako někdo :-).

     • Miroslav
      09:18 07.09.2021

      To ako ja, alebo u teba nastala sebareflexia?

      To ako ja, alebo u teba nastala sebareflexia?

     • Jura99
      13:46 07.09.2021

      Miroslav: sebereflexe určitě v tom, že si nepřipadám tak důležitý, aby se Hektor kvůli mému roztrhnutí rok skládal na PHM.

      Miroslav: sebereflexe určitě v tom, že si nepřipadám tak důležitý, aby se Hektor kvůli mému roztrhnutí rok skládal na PHM.

     • Miroslav
      14:54 07.09.2021

      Povedzme si pravdu, že si voči Slovákom a Slovensku zaujatý, a tí nerobí dobrotu. Byť kritický a zakomplexovaný, nie je to isté

      Povedzme si pravdu, že si voči Slovákom a Slovensku zaujatý, a tí nerobí dobrotu. Byť kritický a zakomplexovaný, nie je to isté

     • Jura99
      15:26 07.09.2021

      Miroslav: povězme si pravdu, že jakoukoliv kritiku berete národnostně. Je to sice zajímavá obranná reakce, ale bohužel nepomůže podstatě, tedy poučit se z kritiky. V historii už ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav: povězme si pravdu, že jakoukoliv kritiku berete národnostně. Je to sice zajímavá obranná reakce, ale bohužel nepomůže podstatě, tedy poučit se z kritiky. V historii už vám zkřížila cestu řada údajných škůdců, všechny jste tak nějak pořešili, ale problémy stále zůstávají. Divné ne ?
      Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      16:17 07.09.2021

      Mne príde divné keď vyhlásiš, že Zuzana je slepá ulička, zlý koncept lebo veža patrí na pásy, slovenský kanón je starý sovietsky typ atď... Ale keď predstavili Ditu, tak si si to ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Mne príde divné keď vyhlásiš, že Zuzana je slepá ulička, zlý koncept lebo veža patrí na pásy, slovenský kanón je starý sovietsky typ atď... Ale keď predstavili Ditu, tak si si to prestal myslieť. Nikdy si Ditu nekritizoval, práve naopak. Dokonca ešte snívaš o tom ako sa výroba kanónov presunie do ČR. Už ani nevadí, že ide o sovietsky vzor. Čo iné si teda mám myslieť?
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      18:10 07.09.2021

      Miroslav: toto ti nevím proč vysvětluju stále dokola, Ditu nezbožňuju, preferuju Caesar, na Ditě se mi líbí "cesta správným směrem". Má (údajně) vlastnosti, které se objevují u ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav: toto ti nevím proč vysvětluju stále dokola, Ditu nezbožňuju, preferuju Caesar, na Ditě se mi líbí "cesta správným směrem". Má (údajně) vlastnosti, které se objevují u nové generace houfnic, např. automatické doplňování zásobníku, minimalizovaná osádka (resp. přesun části obsluhy na bezpečnější muniční vozidlo) s možností obsluhy remote a pár dalších moderních prvků. Pokud Ditu udají na trhu, nemohu říct ani ň, totéž by platilo pro Z2, která je tu ovšem 20let a nikdo ji nekoupil.
      Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      20:06 07.09.2021

      Zuzana 2 je tu 20 rokov? Neblázni. Prototyp vznikol pred cca 10 rokmi a prvé sériové kusy ešte len teraz zliezajú z linky pre OS SR. Ak máš na mysli Zuzanu ako celkový projekt, tak ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Zuzana 2 je tu 20 rokov? Neblázni. Prototyp vznikol pred cca 10 rokmi a prvé sériové kusy ešte len teraz zliezajú z linky pre OS SR. Ak máš na mysli Zuzanu ako celkový projekt, tak ten je o niečo starší, ale tam sa zase mýliš lebo Zuzanu napríklad má vo výzbroji Grécko na Cypre. Mimochodom, kedysi si mal výhrady voči Eve lebo je to len prototyp o ktorom nič nevieme... Dita nie je ešte ani vo fáze prototypu ale ty už vieš... Eva aspoň vychádza zo zavedenej konštrukcie ale koľko konštrukcii samohybnej húfnice ste zaviedli vy keď si tak veríš?
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      17:39 08.09.2021

      Miroslav: nechci se pořád opakovat dokola, houfnice z Dubnice jsou nijak zásadní modifikací DANY a ONDAVY, to jsou hodně fousaté stroje. V mechanických parametrech stojíte 40-50let ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav: nechci se pořád opakovat dokola, houfnice z Dubnice jsou nijak zásadní modifikací DANY a ONDAVY, to jsou hodně fousaté stroje. V mechanických parametrech stojíte 40-50let na místě, digitalizace je jen modernizace, kterou zjevně umí i EA. Moderní houfnice mají i o dost vyšší kadenci, automat doplnění munice, střelbu v pohybu, kompaktní rozměry atp. EVA je divný stroj, pouze 12granátů v zásobníku a pak horolezecký výkon doplnit munici ? Jsou granáty na karuselu nebo za sebou ? Lze ke střelbě vybrat konkrétní (speciální) granát v zásobníku, který není na řadě ?
      Skrýt celý příspěvek

    • HEKTOR
     20:25 07.09.2021

     Jura99 - opäť hra slovíčok - z2 tu určite nie je 20r...to asi myslite zuzanu...a nakúpilo ich grécko ...a jasné, je to málo...niečo podobné ako alca...
     ale to presne je to čo tu ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Jura99 - opäť hra slovíčok - z2 tu určite nie je 20r...to asi myslite zuzanu...a nakúpilo ich grécko ...a jasné, je to málo...niečo podobné ako alca...
     ale to presne je to čo tu x-krát o ľudoch čo tu snívajú o "domácom" zbrojnom priemysle...sú to vyhodené (vývoj a výskum) financie...pokiaľ nie sme (a to nie sme sr/čr) schopný s výrobkom dodať aj offsety a politickú podporu...vždy nás zbrojné korporácie vytlačia,alebo kúpia...
     Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     12:05 08.09.2021

     Miroslav
     Nechci se nějak vměšovat do tvých půtek s Jurou, podle mě si nemáte co vyčítat v plácání pitomostí. Ale ten komerční neúspěch slovenských konstrukcí děl je prostě fakt. I ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Miroslav
     Nechci se nějak vměšovat do tvých půtek s Jurou, podle mě si nemáte co vyčítat v plácání pitomostí. Ale ten komerční neúspěch slovenských konstrukcí děl je prostě fakt. I ta kyperská národní garda když chtěla rozšířit dělostřelectvo, tak nekoupila další Z 2000 nebo nové Z 2, ale srbské Nory.
     Skrýt celý příspěvek

  • skelet
   20:08 06.09.2021

   Nechlastej tu borovičku, nedělá ti to dobře ;)

   Nechlastej tu borovičku, nedělá ti to dobře ;)

  • flanker.jirka
   20:45 06.09.2021

   Rase
   Nevěřím tomu, že se výběr zanedba a nebude připraven. Spíše bude zajímavé co opravdu dokážou nabídnout, zda to budou například dvě letky CD vybavené už AESA antenami a ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Rase
   Nevěřím tomu, že se výběr zanedba a nebude připraven. Spíše bude zajímavé co opravdu dokážou nabídnout, zda to budou například dvě letky CD vybavené už AESA antenami a novějším systémem EW. Šlo by sice o jeté stroje, ale ve smysl plném počtu.
   Možná bude ČR brzdit lobbing skrze L 159, které by nemělo smysl držet.
   Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    20:59 06.09.2021

    Je potřeba také myslet na to že tuhle zakázku bude připravovat nějaký další ministr. Přitom pokud to dá Babiš a Okamůra dohromady a přijde tam nějaký génius typu Vícha nebo Kotena, ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Je potřeba také myslet na to že tuhle zakázku bude připravovat nějaký další ministr. Přitom pokud to dá Babiš a Okamůra dohromady a přijde tam nějaký génius typu Vícha nebo Kotena, tak se budeme ještě divit co je možné.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     21:25 06.09.2021

     nepamatuju za 30let nejakeho skveleho ministra obrany. Metnar nadprumer.

     nepamatuju za 30let nejakeho skveleho ministra obrany. Metnar nadprumer.

     • Scotty
      00:13 07.09.2021

      Byli tu horší i lepší ministři. Metnar působí jako super schopný člověk zajména kvůli konrtastu s těma ANO neschopama co tam seděli před ním.

      Byli tu horší i lepší ministři. Metnar působí jako super schopný člověk zajména kvůli konrtastu s těma ANO neschopama co tam seděli před ním.

     • Jura99
      07:56 07.09.2021

      Scotty: obávám se, že experti na obranu dnešní opozice už zase perlí na securitymagazínu. Už i paní Černochová (ODS) se odkopala, pokud to není fake. - "....Rostoucí ceny v ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Scotty: obávám se, že experti na obranu dnešní opozice už zase perlí na securitymagazínu. Už i paní Černochová (ODS) se odkopala, pokud to není fake. - "....Rostoucí ceny v důsledku pandemie a průtahy tendru na BVP hrozí podle Jany Černochové vyššími pořizovacími náklady, které mohou donutit armádu, aby se skutečně zamyslela nad tím, zda opravdu potřebuje 210 pásových vozidel. Anebo, jak uvedl již na jaře v České televizi Pavel Růžička, jestli by nebylo možné hledat úsporu v převedení části zakázky z pásové na kolovou platformu. V každém případě Jana Černochová očekává, že nový ministr po volbách nechá provést analýzu stavu zakázky...."
      Lidé s takovým smyslem pro logické uvažování, ať jdou raději k lopatě, tam snad nenadělají větší škody.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      09:26 07.09.2021

      Tak to že nový ministr bude důkladně prověřovat probíhající zakázky je snad jasné. BVP je v běhu a pokud by nechtěli tendr rušit budou muset pokračovat tak jak je nastaven. Pokud ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tak to že nový ministr bude důkladně prověřovat probíhající zakázky je snad jasné. BVP je v běhu a pokud by nechtěli tendr rušit budou muset pokračovat tak jak je nastaven. Pokud by tendr z jakéhokoli důvodu nevyšel budou muset vojáci před novým ministrem muset znovu obhájit své požadavky. Přičemž Černochová se jistě na racionální argumentaci slyšet bude. Za ní CSG nebo jiná lobbistická skupina nestojí.
      Další věc je stanovený strop 52 miliard. Pokud se do toho výrobci nevejdou bude to znamenat přenastavení parametrů celé zakázky. Patrně na tohle Černochová narážela.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      10:07 07.09.2021

      Scotty: chápu, že nový ministr bude chtít vědět, co podepisuje. Ale představa těžké brigády na kolech je neprofesionální a škodlivá myšlenka. Oni ještě nevědí, jestli se cena ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Scotty: chápu, že nový ministr bude chtít vědět, co podepisuje. Ale představa těžké brigády na kolech je neprofesionální a škodlivá myšlenka. Oni ještě nevědí, jestli se cena změnila, ale už předem stahují kalhoty, že budou šetřit, navíc takto nesmyslně. Vůči NATO máme závazek těžké brigády, to mi přijde pro stát, který měl před 30lety v každé druhé vesnici na západní hranici tankovou divizi docela snadný úkol. Jestli to bude stát 52mld., nebo 60mld nebo třeba 70mld. mi nepřijde jako podstatné, vzhledem k tomu, že to je prakticky jediný takto definovaný NATO-závazek, který se ale zjevně někteří chystají už předem ošvindlovat.
      Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      11:18 07.09.2021

      Je třeba si uvědomit, že je před volbami, takže je třeba něco říct, aby vypadali jako "rozumní" hospodáři. Nicméně Černochová patří mezi tzv.jestřáby.

      Je třeba si uvědomit, že je před volbami, takže je třeba něco říct, aby vypadali jako "rozumní" hospodáři. Nicméně Černochová patří mezi tzv.jestřáby.

   • Torong
    07:07 07.09.2021

    Jo, Švédi se určitě přetrhnou, nabídnout nám letadla za cenu šrotu a je ště nám je vytuní. To už určitě...

    Jo, Švédi se určitě přetrhnou, nabídnout nám letadla za cenu šrotu a je ště nám je vytuní. To už určitě...

    • Jura99
     07:59 07.09.2021

     letadla ve dvou třetinách životnosti mohou skutečně nabídnout levně. Nejspíš i jim půjde o zachování spektra zákazníků Gripenu a konec konců, co podniknout s olétanými C/D ? Na ...
     Zobrazit celý příspěvek

     letadla ve dvou třetinách životnosti mohou skutečně nabídnout levně. Nejspíš i jim půjde o zachování spektra zákazníků Gripenu a konec konců, co podniknout s olétanými C/D ? Na jejich místě bych je dal skoro zdarma a raději inkasoval platby ze servis a modernizace, než stroje nechat někde uložené. Konec konců známe z L-159.
     Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      09:27 07.09.2021

      Vezmou si je zpátky a budou na nich létat jejich piloti. Co by tak s nimi asi dělali jiného. Představa že nás snad budou ještě přemlouvat aby jsme si je nechali je dost směšná.

      Vezmou si je zpátky a budou na nich létat jejich piloti. Co by tak s nimi asi dělali jiného. Představa že nás snad budou ještě přemlouvat aby jsme si je nechali je dost směšná.

     • Jura99
      10:30 07.09.2021

      Scotty: nemyslím, že mají nedostatek verzí C/D, kterou navíc budou redukovat přechodem na E/F. Naše C/D jsou také dost olétané, údajně víc než je zvykem ve švédském letectvu, a ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Scotty: nemyslím, že mají nedostatek verzí C/D, kterou navíc budou redukovat přechodem na E/F. Naše C/D jsou také dost olétané, údajně víc než je zvykem ve švédském letectvu, a obdržet stroje se zbytkovou životností není žádné terno na které by se měli klepat. Gripen moc prodejně úspěšný není, uteklo mu SVK, CH, CRO, BL a další. Další zúžení počtu zákazníků propagaci neprospěje.
      Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      11:03 07.09.2021

      Scotty
      Přesně

      Scotty
      Přesně

     • Torong
      11:05 07.09.2021

      Jura99
      To co píšeš, jsou vyloženě argumenty, proč si Gripeny nechávat...

      Jura99
      To co píšeš, jsou vyloženě argumenty, proč si Gripeny nechávat...

     • skelet
      11:21 07.09.2021

      Torong: argumentem pro Gripen je to, že pro ně máme vycvičené piloty, pozemní techniky. V případě odkupu se pro letectvo nic nezmění, maximálně forma placení.
      V případě nákupu ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Torong: argumentem pro Gripen je to, že pro ně máme vycvičené piloty, pozemní techniky. V případě odkupu se pro letectvo nic nezmění, maximálně forma placení.
      V případě nákupu F-16, tak musíme pracně a draze platit výcvik pilotů, pozemního personálu, přičemž přidaná hodnota není zas o tolik vyšší.
      Vše tedy závisí na tom, za jakou cenu bude chtít Švédsko prodat Gripeny, a za kolik budou Amíci ochotni prodat F-35.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      15:20 07.09.2021

      Jura99
      Naše Gripeny mají možná průměrně větší nálet než obdobné švédské stroje, ale pořád jsou to datem výroby poměrně nová letadla. Rozhodně mladší než mnohé švédské C/D. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jura99
      Naše Gripeny mají možná průměrně větší nálet než obdobné švédské stroje, ale pořád jsou to datem výroby poměrně nová letadla. Rozhodně mladší než mnohé švédské C/D. Nepochybuji o tom že si je bez problémů vezmou zpátky pokud na to dojde. Rozhodně nemají příliš důvodu nám nějak podlézat s jejich cenou.
      Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      15:56 07.09.2021

      stále je tu ten faktor, že Švédové budou mít nadbytek skladových "C/D". Což bude umožňovat se našemu ministerstvu chovat asertivně. Takže pokud Švédové nebudou idioti, tak nám ...
      Zobrazit celý příspěvek

      stále je tu ten faktor, že Švédové budou mít nadbytek skladových "C/D". Což bude umožňovat se našemu ministerstvu chovat asertivně. Takže pokud Švédové nebudou idioti, tak nám vyjdou naproti.
      Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     18:58 07.09.2021

     Pro Gripen C/D se už testuje AESA radar a počítá se i s integrací kontejneru Arexis pro vedení EW, mimo to lze na Gripen C/D už nyní instalovat MAWS a LWS. ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Pro Gripen C/D se už testuje AESA radar a počítá se i s integrací kontejneru Arexis pro vedení EW, mimo to lze na Gripen C/D už nyní instalovat MAWS a LWS.
     http://czechairforce.com/news/...
     Skrýt celý příspěvek

    • Torong
     21:42 07.09.2021

     Pánové...
     Švédové si "naše" Gripeny klidně ponechají, pokud jim je nezaplatíme ještě potřetí. Obnovují kvůli Rusku základny na Gotlandu, zvyšují výdaje na obranu atd. Nemají ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Pánové...
     Švédové si "naše" Gripeny klidně ponechají, pokud jim je nezaplatíme ještě potřetí. Obnovují kvůli Rusku základny na Gotlandu, zvyšují výdaje na obranu atd. Nemají nejmenší důvod prodávat "naše" Gripeny za nějakou zbytkovou hodnotu.
     Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      08:41 08.09.2021

      Švédové hlavně potřebují učinit Gripen E rentabilní.

      Švédové hlavně potřebují učinit Gripen E rentabilní.

     • Jura99
      17:41 08.09.2021

      pane jo, tady je obchodníků. Ale je možné, že budoucí trendy v obchodu jsou zboží neprodávat a nechávat si je, i když je nepotřebuju.

      pane jo, tady je obchodníků. Ale je možné, že budoucí trendy v obchodu jsou zboží neprodávat a nechávat si je, i když je nepotřebuju.

  • Ján Paliga
   23:04 06.09.2021

   V rámci opcie dokúpime ďalšiu letku a tú potom šupneme do Čáslavi... :-D Alebo nechcete si zriadiť múzeum z našich MiGov? Jeden už robí predvoj v Kbeloch... :-D.

   V rámci opcie dokúpime ďalšiu letku a tú potom šupneme do Čáslavi... :-D Alebo nechcete si zriadiť múzeum z našich MiGov? Jeden už robí predvoj v Kbeloch... :-D.

 • xstandis
  19:11 06.09.2021

  ČR - prodloužit pronájem Gripenů, dokoupit další + globaleye a soustředit se na zavádění dronů a rozvoje vševojskových schopností armády. Namísto 1 či 2 letek f-35. Neumíme dosud ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ČR - prodloužit pronájem Gripenů, dokoupit další + globaleye a soustředit se na zavádění dronů a rozvoje vševojskových schopností armády. Namísto 1 či 2 letek f-35. Neumíme dosud plně využít schopností Gripenů, to bych chtěl vidět, jak to bude u mnohem vyspělejších F-35. V případě konfliktu se mi zdá dost krkolomné spoléhat pouze na technologickou převahu na úkor kvantity, taktiky a strategie. S prominutím ještě neproběhlo žádné střetnutí mezi technologicky vyspělými protivníky, kdy by alespoň jedna strana měla letouny stealth.
  Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   20:25 06.09.2021

   Taliban letectvo neměl vůbec, vše není pouze o technologiích

   Taliban letectvo neměl vůbec, vše není pouze o technologiích

   • Marw
    21:20 06.09.2021

    To je pravda že Taliban nemal letectvo, len si niesom celkom istý, či chce Česká armáda stavať na samovražedných atentátnikoch a kvantách sfanatizovaných ľahko obetovateľných ...
    Zobrazit celý příspěvek

    To je pravda že Taliban nemal letectvo, len si niesom celkom istý, či chce Česká armáda stavať na samovražedných atentátnikoch a kvantách sfanatizovaných ľahko obetovateľných maníkov, ktorý budú slúžiť ako kanonenfutter, kým to prípadného agresora po 20 rokoch prestane baviť. Ono totiž v Afganistane sa populácia za posledných 20 rokov zdvojnásobila a dopĺňať stavy mohli aj z Pakistanu...v ČR by to bol asi trošku problém, za chvíľu by došli potenciálny branci.
    Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     19:02 07.09.2021

     Taliban není Al kajda a o sebevražedných atentátnících jejich způsob boje není.

     Taliban není Al kajda a o sebevražedných atentátnících jejich způsob boje není.

     • Scotty
      23:57 07.09.2021

      Aha. Největší ztráty působil Taliban právě při sebevražedných útocích. Ostatně jejich nedávná "přehlídka" kdy prezentovali vesty s výbušninou seřazené podle velikosti mluvilo samo ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Aha. Největší ztráty působil Taliban právě při sebevražedných útocích. Ostatně jejich nedávná "přehlídka" kdy prezentovali vesty s výbušninou seřazené podle velikosti mluvilo samo za sebe.
      Skrýt celý příspěvek

  • darkstyle
   10:20 07.09.2021

   Pokiaľ viem, tak dnes viete plnohodnotne využiť všetky schopnosti Gripenov, ktoré ste si nakúpili - vlastne vždy ste využili plne schopnosti Gripenov vzhľadom na výbavu..

   Takže ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Pokiaľ viem, tak dnes viete plnohodnotne využiť všetky schopnosti Gripenov, ktoré ste si nakúpili - vlastne vždy ste využili plne schopnosti Gripenov vzhľadom na výbavu..

   Takže nevidím dôvod využiť schopnosti F-35 od prvého dňa.. jediné čo by dlhšie trvalo, je využitie F-35 ako dátového majáku.. I túto schopnosť je možné čiastočne vyriešiť svojpomocne - globálne ju nemá vyriešenú ešte ani USA..

   Mám pocit, že globaleye využiť nebudete vedieť rovnako dobre ako aj F-35 - Globaleye stoji 300milionov, jeho systémová cena je však 500 miliónov dolárov
   https://www.saab.com/newsroom/...
   Treba ich mať kúpené 3, aby ste mali istotu, že 1 bude vždy k dispozícií..
   To je cca 1.5 miliardy dolárov - za to viete mať 8-9 stíhačiek F-35 s plným zázemím..
   Keď k tomu prirátam odkúpenie Gripenov a ich modernizáciu - Mám pocit, že sa dostanete na cenu vyššiu ako je nákup F-35..
   Koľko stojí letová hodina takého globaleye ? E-3 Sentry má cca 1.5-2x násobnú od F-35..

   Obrovskou otázkou je, či je vlastne radar na globaleye lepší ako na F-35 - oni síce udávajú dosah 450-550km - len som nedohľadal na aký veľký cieľ?? Ako si stoja proti stealth cieľom?
   Lebo Globaleye stealth vobec nie je..
   Povedzme, že na stíhačku o čom silno pochybujem - ako to Česko využije, keď nemá ani neplánuje nákup tak výkonných prostriedkov PVO, taktiež Česko nemá morskú ekonomickú zónu ktorú by potrebovalo chrániť..

   Reálne je Váš návrh čistý nezmysel..
   Skrýt celý příspěvek

   • skelet
    11:23 07.09.2021

    dělat z F-35 Awacs je hloupost. Cena letové hodiny, výdrž ve vzduchu apod., to vše hraje proti tomuto

    dělat z F-35 Awacs je hloupost. Cena letové hodiny, výdrž ve vzduchu apod., to vše hraje proti tomuto

    • darkstyle
     11:47 07.09.2021

     Cena letovej hodiny je pri F-35 nižšia ako je pri AWACS-e..
     Výdrž vo vzduchu by problém samozrejme bol..

     Taká F-35 s doletom 1200nm by mala vedieť vydržať koľko 3-4 hodiny max? ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Cena letovej hodiny je pri F-35 nižšia ako je pri AWACS-e..
     Výdrž vo vzduchu by problém samozrejme bol..

     Taká F-35 s doletom 1200nm by mala vedieť vydržať koľko 3-4 hodiny max? oproti 8 v Globaleye?? Zároveň, je však za tú istú cenu možné kúpiť 2,5 F35..

     Má Globaleye 2,5 násobnú výdrž a VIAC vo vzduchu oproti F-35? Nemá..

     Samozrejme AWACS má zmysel pre tie štáty, ktoré vedia využiť včasnú výstrahu a majú obrovské územie ktoré potrebujú pokryť - Česko to však nie je..
     Zo stredu republiky 1 F-35A block 4 pokryje celé územie svojím mini awacsovaním..

     Celkovo keď si pozrieš štáty, ktoré vlastnia AWACS tak medzi nimi štáty veľkosťou Česka nie sú..
     Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      12:56 07.09.2021

      Global Eye má výdrž ve vzduchu >11, tedy skoro 3x více jak F-35.
      Tedy tři F-35 bys musel vyčlenit pro potřeby Awacs. Dva další kusy letounů by byly co by hotovostní, dva další by ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Global Eye má výdrž ve vzduchu >11, tedy skoro 3x více jak F-35.
      Tedy tři F-35 bys musel vyčlenit pro potřeby Awacs. Dva další kusy letounů by byly co by hotovostní, dva další by byly záložní. a tak tři kusy letadel by byly na údržbě. Takže na výcvik by ti ze 14letadel zůstaly jen dva stroje. (A to počítám letuschopnost 75%, jako mají naše Gripeny). Takže bys objednávku musel navýšit o další tři stroje nahoru..
      takže ne, používat F-35 jako Awacs je kravina. Stejně jako, aby ČR měla Awacs.
      Skrýt celý příspěvek

     • darkstyle
      20:43 07.09.2021

      Skelet
      I tak budú na tom F-35 cca podobne.. 3-4 hodiny krát 2.5 je koľko? 7.5-12 hodín letu..

      To zmýšľanie 3 ks na to a 2 ks na je to je zmýšľanie 4gen stíhačiek - kde ste proste ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Skelet
      I tak budú na tom F-35 cca podobne.. 3-4 hodiny krát 2.5 je koľko? 7.5-12 hodín letu..

      To zmýšľanie 3 ks na to a 2 ks na je to je zmýšľanie 4gen stíhačiek - kde ste proste museli stíhačku špecializovať pridávaním podov pod ňu a reálne keď sa pod 4 gen dá lightening, reb pod a prídavné nádrže tak ste nič už na ňu podstatnejšie nemohli podvesiť..

      Ono ide o to, že pri F-35 treba úplne zmeniť taktiku nasadenia..

      Takže každá jedna stíhačka sama vykonáva awacs pri F-35 bez toho, aby pilot niečo riešil, takže aj cvičiaci pilot robí zároveň awacs bez toho, aby musel reálne o tom vedieť..
      Pri F-35 sa výrazne menej cvičí ako pri iných stíhačkách - tam už pilot s nulovými skúsenosťami na red flagu rozstrieľal pilota s náletom cez 2000 hodín..

      Ako je to možné? Spike management mu povie kam má letieť, on stíhačku reálne neovláda - to robí počítač - ak by sa pokazil lietadlo spadne - nikto tú nestabilnú konštrukciu i tak neupilotuje..
      No a celé pilotovanie, útočenie a obrana funguje ako počítačová hra so zapnutými cheat Ami..

      Vieš aj keď nováčik cvičí na F-35 tak predáva automaticky skúsenejšiemu pilotovi dáta i do "veže" ak si to nastavíš už na zemi, keby si bol úplný debil a to piloti asi nie sú..

      F-35 má cez 80% nasaditeľnosť pri nových lotoch - takže nevidím ani v tomto problém - keď to budete platiť..

      Ja si myslím, že ČR by stačilo 10 strojov.. pri 80% by si mal 8 strojov

      2+2 pohotovosť a 2ks na výcvik (keďže ho treba menej) a 2 ks na misie - áno na nechty ste museli chodiť vždy s niekým, už nie sami - no myslím, že ČR nekupuje lietadlá, aby mohla robiť misie..
      A keď sa tak zamyslím, veď vlastne misia je.taký výcvik - tak si vtedy zoberiete tie čo slúžia na výcvik a budete ho robiť tam..
      Pripomínam red flag..
      Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      08:47 08.09.2021

      "To zmýšľanie 3 ks na to a 2 ks na je to je zmýšľanie 4gen stíhačiek "
      to není zmýšlení ve 4gen stíhaček, ale realita. A to jsem počítal 75% letuschopnost. Ze 14 letadel fakt ...
      Zobrazit celý příspěvek

      "To zmýšľanie 3 ks na to a 2 ks na je to je zmýšľanie 4gen stíhačiek "
      to není zmýšlení ve 4gen stíhaček, ale realita. A to jsem počítal 75% letuschopnost. Ze 14 letadel fakt kouzla neuděláš. To není několika desítková flotila, kde s tím můžeš dělat kouzla.
      "Ono ide o to, že pri F-35 treba úplne zmeniť taktiku nasadenia.."
      U 14 letadel? Jak prosím tě? 4ks letadel budeš mít blokované pro leteckou pohotovost 3-4 letadla budeš mít na údržbě. Takže změna nasazení se bude v reálu týkat těch 4-5 "volných letadel"
      "cvičiaci pilot robí zároveň awacs.."
      Fakt? I když bude nacvičovat lety v nízké výšce? Jako to myslíš vážně?

      Takže ne. F-35 AWACS není a nebude. Bude mít schopnosti AWACS, ale v roli AWACS by ho nasazoval leda debil. Sorry.
      Skrýt celý příspěvek

     • Upgrade
      12:26 08.09.2021

      skelet: "Global Eye má výdrž ve vzduchu >11, tedy skoro 3x více jak F-35.
      Tedy tři F-35 bys musel vyčlenit pro potřeby Awacs."

      Podla mna na akukolvek vydrz vo vzduch stacia 2 - ...
      Zobrazit celý příspěvek

      skelet: "Global Eye má výdrž ve vzduchu >11, tedy skoro 3x více jak F-35.
      Tedy tři F-35 bys musel vyčlenit pro potřeby Awacs."

      Podla mna na akukolvek vydrz vo vzduch stacia 2 - jeden hliadkuje, druhy tankuje.
      Skrýt celý příspěvek

     • darkstyle
      15:01 08.09.2021

      Skelet

      Torong Vám už odpovedal..

      Neviem ako Vám to mám inak napísať F-35 je multirole stíhač..
      Dokým predtým si pri 4gen podvesením vyberala armáda akú roľu chce, aby 4 gen ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Skelet

      Torong Vám už odpovedal..

      Neviem ako Vám to mám inak napísať F-35 je multirole stíhač..
      Dokým predtým si pri 4gen podvesením vyberala armáda akú roľu chce, aby 4 gen stíhačka zastávala, tak 5gen F-35 ich zastáva naraz..

      Super ako často sa nacvičuje let v malej výške, kde ho reálne môžeš v ČR nacvičovať, kde je na to priestor? Reálne ideš k zemi na chvíľu a potom kvôli obmedzeniam musíš pekne vystúpať nahor..
      A ako stúpaš joint starsuješ a awacsuješ - aká je šanca, že práve na tu malú chvíľku vkluzne nepriateľ? Proste ČR náme na globaleye ani náhodou o čo tu vlastne šlo a ak sa velenie armády rozhodlo ho aspoň čiastočne získať - je len cesta F-35..

      Takže z 4-5 voľných letadiel o ktorých hovoríš ty na miniAwacs ti stačí mať 1ks na to aby si obsiahol celé územie ČR..
      Aký problém v tom vidíš - 2 ks budú trénovať ten tvoj prelet kukučím hniezdom a ostanú ti 3-4ks na CAS, mini AWACS alebo hocičo čo by si si prial..

      Proste sa tu chytáš za slovíčka a úplne zbytočne..
      Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      15:51 08.09.2021

      Upgrade: jeden tankuje, druhý hlídkuje.. super. Takže dvě letadla budou sloužít v kuse 12hodin. Takový optimismus :)

      darkstyle: spíše ty se toho držíš jako žvýkačka vlasů.. ano, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Upgrade: jeden tankuje, druhý hlídkuje.. super. Takže dvě letadla budou sloužít v kuse 12hodin. Takový optimismus :)

      darkstyle: spíše ty se toho držíš jako žvýkačka vlasů.. ano, F-35 je velmi schopný letoun, ale prostě není to AWACS. Stejně jako mobilní telefon není digitální zrcadlovka. Můžeš si tady vymýšlet obskurdní příklady, ale prostě to není AWACS :)
      Jeidné s čím souhlasím je to, že na Global Eye AČR nemá, což jsem psal už před bambilionem postů.
      Skrýt celý příspěvek

    • Torong
     21:46 07.09.2021

     Skelet:
     F 35 JE AWACS ve chvíli, kdy se dostane do vzduchu. Opravdu není potřeba jej používat jako klasický AWACS. Pro AČR je F 35 jediná možnost jak mít schopnosti AWACS a JOINT ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Skelet:
     F 35 JE AWACS ve chvíli, kdy se dostane do vzduchu. Opravdu není potřeba jej používat jako klasický AWACS. Pro AČR je F 35 jediná možnost jak mít schopnosti AWACS a JOINT stars...
     Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      08:41 08.09.2021

      však s tím souhlasím. Ale tím pádem to prostě není awacs ;)

      však s tím souhlasím. Ale tím pádem to prostě není awacs ;)

   • xstandis
    10:22 09.09.2021

    Ve stručnosti jde o to mít ve vzduchu výkonný radar, který z bezpečné dálky bude předávat data Gripenům, které mohou pálit Amraamy či Meteory při přiblížení s vypnutými radary. S ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ve stručnosti jde o to mít ve vzduchu výkonný radar, který z bezpečné dálky bude předávat data Gripenům, které mohou pálit Amraamy či Meteory při přiblížení s vypnutými radary. S prominutím F-35 se zapnutým radarem ve funkci AWACS není již stealth.
    Skrýt celý příspěvek

 • Upgrade
  19:11 06.09.2021

  My sme sa rozhodli pre nie F-35, Madari sa rozhodli pre nie F-35, a aj vy (Cesi) sa rozhodnete pre nie F-35, lebo ziadne F-35 nikomu okrem Polska a Rumunska v tychto koncinach ...
  Zobrazit celý příspěvek

  My sme sa rozhodli pre nie F-35, Madari sa rozhodli pre nie F-35, a aj vy (Cesi) sa rozhodnete pre nie F-35, lebo ziadne F-35 nikomu okrem Polska a Rumunska v tychto koncinach proste nepredaju. Viem, ze to je dohad, ale kludne by som na to stavil peniaze, kebyze bol dobry kurz.
  Skrýt celý příspěvek

  • toustr
   19:15 06.09.2021

   Možná je to tím, že VÁM A MAĎARSKU NIKDO ANI F-35 NENABÍDNUL. Jak si ale můžete povšimnout v mém odkazu, NÁM JE ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Možná je to tím, že VÁM A MAĎARSKU NIKDO ANI F-35 NENABÍDNUL. Jak si ale můžete povšimnout v mém odkazu, NÁM JE NABÍDNOU...
   https://www.securitymagazin.cz...
   Skrýt celý příspěvek

   • Upgrade
    19:19 06.09.2021

    O tom nerozhoduje Lockheed.

    O tom nerozhoduje Lockheed.

    • Scotty
     19:44 06.09.2021

     Zase ta úchylná teorie? Vám je nenabídli protože jste je sami nechtěli. Tečka.
     Jednoznačným zájmem Američanů je dostat do Evropy co nejvíc F-35.

     Zase ta úchylná teorie? Vám je nenabídli protože jste je sami nechtěli. Tečka.
     Jednoznačným zájmem Američanů je dostat do Evropy co nejvíc F-35.

     • Upgrade
      20:45 06.09.2021

      Na tom neni nic uchylne. V Polsku a Rumunsku maju USA raketove zakladne a je v ich zaujme, aby mali tieto staty prevahu nad susedmi v regione, zvlast ked su to susedia, ktorych ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Na tom neni nic uchylne. V Polsku a Rumunsku maju USA raketove zakladne a je v ich zaujme, aby mali tieto staty prevahu nad susedmi v regione, zvlast ked su to susedia, ktorych najvyssi predstavitelia si sem tam neodpustia pusinkovanie s Kremlom.

      Ako som pisal dole: Uverim, az ked sa to stane.
      Skrýt celý příspěvek

     • Rase
      11:00 07.09.2021

      Upgrade:
      Přesto sme spolu s USA na ruském seznamu nepřátelských států .))

      Upgrade:
      Přesto sme spolu s USA na ruském seznamu nepřátelských států .))

     • flanker.jirka
      19:05 07.09.2021

      Scotty
      Zájmem USA je mít obchod pro vlastní zbrojovky a je jim úplně jedno co si od nich koupíme, hlavně když zaplatíme. Pokud by USA měly zájem na co největším počtu F 35 v ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Zájmem USA je mít obchod pro vlastní zbrojovky a je jim úplně jedno co si od nich koupíme, hlavně když zaplatíme. Pokud by USA měly zájem na co největším počtu F 35 v Evropě, tak by nepodporovali nabídky na F 16, ale lobbovaly za F 35.
      Skrýt celý příspěvek

     • toustr
      20:16 07.09.2021

      flanker.jirka
      Jenomže F-35 si všechny státy nemohou dovolit, potažmo jsou pro ně zbytečné. Částečným lobbováním i za F-16 si udrží výrobní linku, zaplatí si kus vývoje Block 70/72 ...
      Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      Jenomže F-35 si všechny státy nemohou dovolit, potažmo jsou pro ně zbytečné. Částečným lobbováním i za F-16 si udrží výrobní linku, zaplatí si kus vývoje Block 70/72 a nebudou muset obnovovat výrobu F-16, až si je USA vyberou (což se s největší pravděpodobností stane, protože tempo dodávek F-35 pokulhává za stárnutím stávajících F-16).
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      00:05 08.09.2021

      flanker.jirka
      Nabízejí všechny možnosti. Ostatně proč by ne, ale jednoznačně chtějí rozšířit F-35 u maxima svých spojenců.

      flanker.jirka
      Nabízejí všechny možnosti. Ostatně proč by ne, ale jednoznačně chtějí rozšířit F-35 u maxima svých spojenců.

    • toustr
     19:46 06.09.2021

     Myslíte si, že by Lockheed nabízel něco, co stejně nebude schopen prodat? To by bylo pro firmu kontraproduktivní, zbytečně vynaložené finance na propagaci produktu.

     Myslíte si, že by Lockheed nabízel něco, co stejně nebude schopen prodat? To by bylo pro firmu kontraproduktivní, zbytečně vynaložené finance na propagaci produktu.

     • Upgrade
      21:05 06.09.2021

      Ja len sledujem kam predavaju alebo rozmiestnuju USA svoju klucovu techniku v strednej Europe a ked pozriem na mapu, tak to vyzera asi takto:

      Standar Missile 3: ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ja len sledujem kam predavaju alebo rozmiestnuju USA svoju klucovu techniku v strednej Europe a ked pozriem na mapu, tak to vyzera asi takto:

      Standar Missile 3: Rumunsko/Polsko
      AGM 158: Polsko/Finsko
      Patriot: Finsko/Polsko/Rumunsko

      A ak je F-35 naozaj gen. 4+ killer, tak CeskoMadarsko/Slovensko mi tam ziadny zmysel nedava.

      Ale je to len moj nazor, hadat sa nebudem.
      Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   19:28 06.09.2021

   informaci od Maďarů čtete špatně. Oni se nerozhodli nie F-35, oni se rozhodli (tedy zatím to není jisté je to spekulace tisku) nenakupovat letadla žádná, ponechají si ta co mají a ...
   Zobrazit celý příspěvek

   informaci od Maďarů čtete špatně. Oni se nerozhodli nie F-35, oni se rozhodli (tedy zatím to není jisté je to spekulace tisku) nenakupovat letadla žádná, ponechají si ta co mají a vzhledem k jejich zbytkové životnosti pouze odsunuli řešení stíhaček o cca 15let.
   Česko je v mírně jiné situaci, nemá dojednaný přechod Gripenů do vlastnictví po skončení nájmu. Nicméně i varianta prodloužení Gripenů v AČR je možná, pořeší to letectvo na 15let, pak bude nutné koupit např. F-35.
   Skrýt celý příspěvek

   • Upgrade
    19:43 06.09.2021

    Ja tomu uverim, az ked sa to stane.

    Ja tomu uverim, az ked sa to stane.

 • HEKTOR
  18:02 06.09.2021

  no nákup f-35 by bol asi taký posledný majstrštyk maďarskej modernizácie armády...

  no nákup f-35 by bol asi taký posledný majstrštyk maďarskej modernizácie armády...

 • Scotty
  16:43 06.09.2021

  Zajímalo by mě jaký velký technologický skok předpokládá na roky 2040 - 2050. Maximálně tak příchod stíhače řízeného opravdu autonomní umělou inteligencí. Ovšem rozhodovat se dnes ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zajímalo by mě jaký velký technologický skok předpokládá na roky 2040 - 2050. Maximálně tak příchod stíhače řízeného opravdu autonomní umělou inteligencí. Ovšem rozhodovat se dnes podle toho co možná přijde za dvacet třicet let je dost o ničem.

  Jaké ohromné lidské zdroje by stálo provozování F-35?
  Skrýt celý příspěvek

  • toustr
   17:09 06.09.2021

   Hned řeknu jaký technologický skok... v podstatě žádný. A pokud by již byl k dispozici autonomní stíhač, tak k němu země jako Maďarsko ještě dlouho nebude mít přístup, přednost ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Hned řeknu jaký technologický skok... v podstatě žádný. A pokud by již byl k dispozici autonomní stíhač, tak k němu země jako Maďarsko ještě dlouho nebude mít přístup, přednost budou mít státy podílející se na vývoji.
   Skrýt celý příspěvek

   • Miroslav
    17:44 06.09.2021

    Nemám rád tieto futuristické predpovede. Videl som plagát z 50-tych rokov na ktorom boli sklenené mrakodrapy a lietajúce autá. A pod tým napísané: ,,Moskva v roku 2000"

    Kdesi mám ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Nemám rád tieto futuristické predpovede. Videl som plagát z 50-tych rokov na ktorom boli sklenené mrakodrapy a lietajúce autá. A pod tým napísané: ,,Moskva v roku 2000"

    Kdesi mám odložený článok z podobného obdobia kde predstavujú nefunkčnú maketu domáceho počítača po roku 2000. Bola to mašina vo veľkosti kuchynskej linky a miesto myši to malo lodné kormidlo. Tiež si pamätám na taký dokument. Chodilo to niekedy začiatkom 90-tych rokov a volalo sa to ,,Po roku 2000". Ukazovali tam napríklad bezbolestnú injekciu. Prešlo viac ako 25 rokov, ale ja som doposiaľ takú injekciu nevidel.

    Načo sú nám teda tieto úvahy? História hovorí, že na nič
    Skrýt celý příspěvek

    • toustr
     18:11 06.09.2021

     Chápu to, jenže se bavíme o výhledu 20-25 let. Vezměte si, jak dlouho trvá vývoj nového letounu od úplného začátku po plně bojeschopný stroj. Už teď by se tedy měly vést vážné ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Chápu to, jenže se bavíme o výhledu 20-25 let. Vezměte si, jak dlouho trvá vývoj nového letounu od úplného začátku po plně bojeschopný stroj. Už teď by se tedy měly vést vážné diskuze o letounu, kterým argumentuje Maďarsko....jenže o ničem nevím.
     Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     19:21 06.09.2021

     řadu futuristických předpovědí realita překonala. Není to tak dávno, kdy se například váš Štefánik zabil v křehkém aparátu ze dřeva, plátna a drátů, asi by se divil co se bude za ...
     Zobrazit celý příspěvek

     řadu futuristických předpovědí realita překonala. Není to tak dávno, kdy se například váš Štefánik zabil v křehkém aparátu ze dřeva, plátna a drátů, asi by se divil co se bude za pár desítek let prohánět po obloze a přistávat na autopilota za mlhy a za tmy. Další vynálezy jako mobily, barevné displeje, smartphony, navigace atd., to je scifi i ve srovnání s dobou našeho mládí. A že Rusové měli místo myši lodní kormidlo ? Tak by nejspíš dopadli, kdyby měli počítačům dávat směr oni.
     Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   18:04 06.09.2021

   Technologickým skokom sa oháňajú aj v prípade nezakúpenia raketometov, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou mali byť z USA, keby ostal pri moci Trump. Zrejme univerzálna výhovorka.

   Technologickým skokom sa oháňajú aj v prípade nezakúpenia raketometov, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou mali byť z USA, keby ostal pri moci Trump. Zrejme univerzálna výhovorka.

   • Harvest
    18:44 06.09.2021

    Vnímam to úplne rovnako. Myslím, že keby ostal v úrade Trump kúpili by aj F35.

    Vnímam to úplne rovnako. Myslím, že keby ostal v úrade Trump kúpili by aj F35.

  • Jura99
   19:01 06.09.2021

   nepochybně je myšlen rozvoj nepilotovaných strojů a nutno připustit, že za 20-30let zcela jistě ve velké míře budou. Už nyní jsou.

   nepochybně je myšlen rozvoj nepilotovaných strojů a nutno připustit, že za 20-30let zcela jistě ve velké míře budou. Už nyní jsou.

  • flanker.jirka
   19:12 06.09.2021
   • Scotty
    19:46 06.09.2021

    Což se ovšem stalo na hřišti té AI. Tedy ve virtuálním prostoru. Než to bude reálně nasaditelné je ještě moc dlouhá cesta.

    Což se ovšem stalo na hřišti té AI. Tedy ve virtuálním prostoru. Než to bude reálně nasaditelné je ještě moc dlouhá cesta.

    • flanker.jirka
     20:28 06.09.2021

     Podívejte se jak se za posledních 10 let rozvinula použití UAV a dronu všech kategorií. V dalších 10 letech to budou lasery a AI.

     Podívejte se jak se za posledních 10 let rozvinula použití UAV a dronu všech kategorií. V dalších 10 letech to budou lasery a AI.

     • Scotty
      20:46 06.09.2021

      Lasery možná, AI ne.

      Lasery možná, AI ne.

     • flanker.jirka
      19:07 07.09.2021

      Scotty
      Z jakých důvodů vidíte pesimisticky rozvoj AI? Já v tom vidím už jen etický problém. Turci se toho nebojí a už drony s AI nasazují.

      Scotty
      Z jakých důvodů vidíte pesimisticky rozvoj AI? Já v tom vidím už jen etický problém. Turci se toho nebojí a už drony s AI nasazují.

     • Torong
      21:51 07.09.2021

      Flanker:
      Stačí sledovat "úspěchy" autonomního řízení Tesly. Přesně proto je AI hudba velmi vzdálené budoucnosti.

      Flanker:
      Stačí sledovat "úspěchy" autonomního řízení Tesly. Přesně proto je AI hudba velmi vzdálené budoucnosti.

     • Scotty
      00:09 08.09.2021

      Protože v následujících deseti letech není reálné že někdo příde s AI schopnou zcela autonomě ovládat bojové letadlo. Možná něco takového přijde po roce 2040, ale zatím můžeme být ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Protože v následujících deseti letech není reálné že někdo příde s AI schopnou zcela autonomě ovládat bojové letadlo. Možná něco takového přijde po roce 2040, ale zatím můžeme být v klidu.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      08:40 11.09.2021

      Torong: Tesla prave dokazuje ze AI funguje. Ze 1x za mnoho tisic km sejme chodce, to clovekem rizene auto take a casteji.
      Scotty: letadla uz bezne letaji s pilotem v kabine ve ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Torong: Tesla prave dokazuje ze AI funguje. Ze 1x za mnoho tisic km sejme chodce, to clovekem rizene auto take a casteji.
      Scotty: letadla uz bezne letaji s pilotem v kabine ve funci divaka. Autopilot odstartuje i pristane, letectvi je pro autonomni rizeni jednodussi nez pozemni vozidla.
      Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      12:55 11.09.2021

      Jura 99
      Ne nefunguje. Těch mnoho tisíc km, totiž vypadá poněkud jinak, pokud si uvědomíš, že drtivá většina tesel jezdí v běžném režimu, tzn. řídí je uživatel.

      Jura 99
      Ne nefunguje. Těch mnoho tisíc km, totiž vypadá poněkud jinak, pokud si uvědomíš, že drtivá většina tesel jezdí v běžném režimu, tzn. řídí je uživatel.

 • Krabat
  15:25 06.09.2021

  Před lety jsem zaznamenal článek, že Maďarsko si zvýšilo cenu nájmu Gripenů a celková přebytečná částka měla sloužit jako jakýsi doplatek na jejich koupi po skončení nájmu. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Před lety jsem zaznamenal článek, že Maďarsko si zvýšilo cenu nájmu Gripenů a celková přebytečná částka měla sloužit jako jakýsi doplatek na jejich koupi po skončení nájmu.
  Bohužel zdroj nemohu nyní najít.

  Stejný krok jako udělalo Maďarsko je vhodný pro ČR (ponechání Gripenů). Obdobně jako Maďarsko ČR významně modernizuje (plánuje) své ozbrojené síly. Toto období bude vyžadovat mnoho investic, času a také hrozí nenaplnění všech akvizičních programů.

  Dále tu máme technický aspekt, F-35 sice nabízí nové schopnosti, ale dokáže je ČR plně využít? I s Gripenem nevyužíváme 100% jeho schopností.
  Pokud se bude ČR ekonomicky dařit, tak smysluplnější nákup vidím v akvizici středorážového a velkorážového MLRS plus další posile PVO.
  Skrýt celý příspěvek

  • darkstyle
   19:21 06.09.2021

   Áno dokáže, a to od prvého dňa - stačí nakúpiť muníciu.. vlastne ani tu netreba, stačia makety..

   Áno dokáže, a to od prvého dňa - stačí nakúpiť muníciu.. vlastne ani tu netreba, stačia makety..

 • HonzaK
  14:38 06.09.2021

  Dobrý den pánové,
  to jsem rád, že je tu další článek, který jitří emoce. Těšil jsem se celý víkend. Teď si vemte jednoduše a vzato: stejně jako řada z Vás má jiný názor na českou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dobrý den pánové,
  to jsem rád, že je tu další článek, který jitří emoce. Těšil jsem se celý víkend. Teď si vemte jednoduše a vzato: stejně jako řada z Vás má jiný názor na českou geopolitiku, tak zároveň se budou lišit i názory na případnou akvizici nadzvukových letounů. Jsme lidi a každý sleduje své cíle. Na jedno však nezapomeňte, jde o výzbroj která bude chránit naše nejbližší a milované, a proto ji vybírejme s rozumem a citem.
  Skrýt celý příspěvek

 • toustr
  14:13 06.09.2021

  "Současná maďarská nájemní smlouva vyprší v roce 2026 a následně se všechny Gripeny stanou majetkem maďarského státu – tvrdí to alespoň maďarská média."
  V tom případě to u ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Současná maďarská nájemní smlouva vyprší v roce 2026 a následně se všechny Gripeny stanou majetkem maďarského státu – tvrdí to alespoň maďarská média."
  V tom případě to u Maďarska dává smysl, pokud to mají takto pojištěné ve smlouvě... jenže my to nemáme.

  "Podle Marótha maďarská vláda dává přednost Gripenům, protože „nová generace bojových letadel, která je nyní k dispozici, má navzdory veškerému humbuku spousty nedostatků.“ Maróth také předpovídá na roky 2040 až 2050 „velký technologický skok“ (aniž by byl konkrétní) a zavedení zcela nových typů bojových letadel."
  Z tohoto mám pocit, že si je nechávají jen proto, že už nemají peníze na vyspělejší stroje. Upřímně ani nevím, jaký stroj má přijít ve 40. letech, že se to tak vyplatí.... prostě jen politická vykrucovačka.

  "Pokud cítíme, že z východu nic nehrozí, nejlepším řešením je zůstat u Gripenů, soustředit se na ochranu českého vzdušného prostoru, dokoupit druhou letku Gripenů (třeba Gripen E) a uvažovat o nasazení našeho letectva v Africe a Středozemí (pokud to naplní české národní zájmy)."
  Ale notaaak. Provozovat 3 druhy úderných letounů (L159, Gripen C a E) v tak malé zemi a ještě každý v počtu jedné letky? Vždyť Gripen E má s Céčkem společný akorát tak design, je to kompletně jiný stroj. Pokud chcete nasadit letectvo v Africe, musíme začít v tom případě i s nákupy velkých transportních letadel (další miliardy navíc), CASA moc asi schopná v tomto ohledu nebude. A podle mého skromného názoru nebude stačit na tyto úkoly ani C-130/C-390, bude to chtít A-400M.
  Skrýt celý příspěvek

  • Harvest
   14:35 06.09.2021

   Trochu mimo témy, ale v posledných rokoch vznikli situácie, kedy by sa ci ČR tak SR hodilo aspoň jedno veľké transportné letadlo typu A-400 alebo C-17. Ci už na dovoz hygienických ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Trochu mimo témy, ale v posledných rokoch vznikli situácie, kedy by sa ci ČR tak SR hodilo aspoň jedno veľké transportné letadlo typu A-400 alebo C-17. Ci už na dovoz hygienických pomôcok, alebo aj teraz sťahovanie z Afghanu. Samostatne by to možno nemalo zmysel nakupovať, ale ísť cestou ako BENELUX a nakúpiť 2 Atlasy spoločne a sharovať si ich by možno bolo vhodné.
   Skrýt celý příspěvek

   • Nesher
    14:38 06.09.2021

    To už vidím jak se i tom dohadujeme, kdo kolik zaplatí, kdo mít kolik personálu, kde to budeme bázovat atd.

    To už vidím jak se i tom dohadujeme, kdo kolik zaplatí, kdo mít kolik personálu, kde to budeme bázovat atd.

    • Harvest
     15:44 06.09.2021

     Bohužiaľ to je dosť pravdepodobné.

     Bohužiaľ to je dosť pravdepodobné.

   • toustr
    15:23 06.09.2021

    Dobrá úvaha. V tomto případě by bylo v podstatě jedno, kde budou dislokovány, nějakého zářezu od Slováků se rozhodně nedočkáme. Myslím si, že slovenské letectvo by takové kapacity ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Dobrá úvaha. V tomto případě by bylo v podstatě jedno, kde budou dislokovány, nějakého zářezu od Slováků se rozhodně nedočkáme. Myslím si, že slovenské letectvo by takové kapacity uvítalo, mají jen Spartany. Nějakých 4-5 A-400M, tedy 2-3 okamžitě k nasazení, bychom využili (viz Covid nebo Afghánistán).
    Skrýt celý příspěvek

    • Harvest
     15:53 06.09.2021

     Ako spomínaš vyššie, aj vám by sa hodili na to účinkovanie v Mali.

     Ako spomínaš vyššie, aj vám by sa hodili na to účinkovanie v Mali.

    • Miroslav
     17:52 06.09.2021

     Trochu by som si dovolil nesúhlasiť. Slovensko by potrebovalo viac Spartanov, to je pravda, ale rozhodne si nemyslím, že by ste s CASA na tom boli lepšie čo sa týka kapacít. Potom ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Trochu by som si dovolil nesúhlasiť. Slovensko by potrebovalo viac Spartanov, to je pravda, ale rozhodne si nemyslím, že by ste s CASA na tom boli lepšie čo sa týka kapacít. Potom ešte máme 2x A-319. Jeden je v prezidentskej verzii, s tým sa veľa robiť nedá (je rozdelený na súkromie pre prezidenta, zasadačke pre členov vlády a sedadlá pre doprovod). Druhý stroj je vďaka v takej konfigurácii, že sa z neho dá urobiť aj nákladné lietadlo.
     Skrýt celý příspěvek

     • toustr
      19:29 06.09.2021

      Miroslav
      Čistě přátelská otázka: kde píšu, že jsem se stavem našeho dopravního letectva spokojen?

      Ano, pro teritoriální účely nám 6x C-295 asi stačí (možná 8 by byl ideální stav), ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav
      Čistě přátelská otázka: kde píšu, že jsem se stavem našeho dopravního letectva spokojen?

      Ano, pro teritoriální účely nám 6x C-295 asi stačí (možná 8 by byl ideální stav), ale stejně jako vy na Slovensku postrádáme long-range transportní letouny. A o tom ta úvaha je... vyplnit tuto trhlinu ve spolupráci s OSSR.
      Samozřejmě se pak lze bavit i o nákupu VIP strojů, ty v Česku také chybí. Potřebujeme důstojnou náhradu za Yak-40 a v budoucnu i Challenger (v úvahu připadají zejména letadla od Bombardier a Gulfstream). Sice se to nezdá, ale pomalu stárnou i A319 (v budoucnu v úvahu připadá A320 NEO nebo A220). Možná by nebylo i od věci pořídit širokotrupý letoun (olétaný A330, A330 NEO, A350), to už se ale pohybujeme v nepříliš pravděpodobné rovině.
      Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      20:35 06.09.2021

      Možno som to zle pochopil aké reagoval som na to, že máme len Spartany.

      Možno som to zle pochopil aké reagoval som na to, že máme len Spartany.

     • toustr
      22:56 06.09.2021

      Miroslav
      V pořádku :DD

      Miroslav
      V pořádku :DD

   • Krabat
    15:36 06.09.2021

    Harvest, pro zajímavost Kazachstán před pár dny objednal 2 A400M.

    Harvest, pro zajímavost Kazachstán před pár dny objednal 2 A400M.

   • SYN_
    20:57 07.09.2021

    Nějaký společný pool A400 snad měl/má vzniknout v Německu?

    Nějaký společný pool A400 snad měl/má vzniknout v Německu?

 • alexa123
  13:59 06.09.2021

  Príspevok je v podstate nepriamo o tom, či si Česko má ponechať Gripen aj v ďalších X rokoch. Ale v podstate všetky príspevky riešili tzv. záujmy Česka v Afrike a neviem kde ešte.

  Príspevok je v podstate nepriamo o tom, či si Česko má ponechať Gripen aj v ďalších X rokoch. Ale v podstate všetky príspevky riešili tzv. záujmy Česka v Afrike a neviem kde ešte.

 • Míša
  13:45 06.09.2021

  Mě se nejvíc líbí, když vzpomenu, kolik kritiky jsem před lety sklidil.... Ale popel na hlavu sypu, když js m psal, že by to mohla být Éčka. Takže ač o Maďarsku a celkově o V4 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mě se nejvíc líbí, když vzpomenu, kolik kritiky jsem před lety sklidil.... Ale popel na hlavu sypu, když js m psal, že by to mohla být Éčka. Takže ač o Maďarsku a celkově o V4 hovořím, jako nepovedeném spratkovi, co se nechal západem adoptovat. Tak tohle je logická věc, jedna z mála....
  Skrýt celý příspěvek

 • bredy
  13:21 06.09.2021

  Ano. Sice si řekneme že nebudeme nejmodernější. Ale zároveň si řekneme stop systémům pro ozvučení bojiště. A to je asi důležitější. Neztratit schopnosti a přitom je nemít jen na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ano. Sice si řekneme že nebudeme nejmodernější. Ale zároveň si řekneme stop systémům pro ozvučení bojiště. A to je asi důležitější. Neztratit schopnosti a přitom je nemít jen na přehlídky.
  Skrýt celý příspěvek

 • Zapowsky
  13:15 06.09.2021

  Pane Grohmann,

  Evidentně opravdu toužíte po dovolené v Africe, když Vám jí zaplatím, přestanete o ní psát doslova v každém článku?

  A teď opravdu, ne, Francie skutečně není ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pane Grohmann,

  Evidentně opravdu toužíte po dovolené v Africe, když Vám jí zaplatím, přestanete o ní psát doslova v každém článku?

  A teď opravdu, ne, Francie skutečně není náš strategický spojenec a nikdy nebude, Francie má své mocenské zájmy právě v té Africe, nějaká střední a východní Evropa jí je ukradená. Ne, Nexter s houfnicemi CAESAR nepřinese věčnou spásu českým zemím a nenestane zde Nirvána a ne ČR nemá žádné ambice v Africe ani žádný důvod je tam mít.
  Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
   13:24 06.09.2021

   Nemusíte mít pravdu.

   Nemusíte mít pravdu.

  • Nesher
   13:30 06.09.2021

   Francie je jedna z dvě nejdůležitějších zemí v EU. Takže je celkem v našem zájmu mít s ní dobré vztahy. A nebo jinak, berte to jako kšeft, my je podpoříme v Mali a oni nám to pak ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Francie je jedna z dvě nejdůležitějších zemí v EU. Takže je celkem v našem zájmu mít s ní dobré vztahy. A nebo jinak, berte to jako kšeft, my je podpoříme v Mali a oni nám to pak vrátí úplně jinak. A jasně, vždy budeme tahat za kratší konec provazu, protože zkrátka a dobře jsme ten menší.
   Skrýt celý příspěvek

   • Zapowsky
    13:36 06.09.2021

    Dobře, ale v Mali stačí mít z tohoto důvodu nasazeno pár desítek vojáků, není nutno kvůli tomu měnit koncept naší armády a nakupovat pro naše potřeby naprosto neperspektivní ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Dobře, ale v Mali stačí mít z tohoto důvodu nasazeno pár desítek vojáků, není nutno kvůli tomu měnit koncept naší armády a nakupovat pro naše potřeby naprosto neperspektivní techniku, která se sice náramně hodí proti zaostalému nepříteli v poušti, ale na Evropském bojišti se schopným nepřítelem je to minimálně nevýhoda, jen proto, abychom se zalíbili Francii. Nemá cenu řešit jestli nepřítel přijde z východu nebo ze západu.
    Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     14:17 06.09.2021

     Například?

     Například?

     • Zapowsky
      14:41 06.09.2021

      Například ony houfnice CAESAR, a teď mě omluvte, že nechci tady opět po 150. vyvolávat hádku okolo houfnic, ale snad se shodneme alespoň na tom, že na trhu jsou nebo velmi brzy ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Například ony houfnice CAESAR, a teď mě omluvte, že nechci tady opět po 150. vyvolávat hádku okolo houfnic, ale snad se shodneme alespoň na tom, že na trhu jsou nebo velmi brzy budou houfnice, které dokážou lépe působit na bojišti, kde nepřítel disponuje counter-battery radary a reakčním dělostřelectvem než právě nechráněné houfnice bez nabíjecího automatu. Více, ale do této debaty vstupovat nechci, bylo to tu řešeno 100x . Pointou je, že ČR nemá žádnou povinnost nakupovat věci jen proto, abychom se někomu zalíbili a samotný nákup nám ani nezaručuje, že “se za nás budou Francouzi bít”. To už je větší šance, že naše zájmy bude bránit Německo kvůli VW a Škodovce než Francie kvůli 52 houfnicím nebo čemukoliv co u nich koupíme. Peníze jsou totiž u těchto států až na prvním místě. Celé je to spíše zbožné přání.
      Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      14:57 06.09.2021

      Zapowsky
      Tak to jsem čekal. Nicméně mi zatím nikdo nedokázal vysvětlit proč by Caesar u nás neměl fungovat, respektive hůře než v Africe.

      Zapowsky
      Tak to jsem čekal. Nicméně mi zatím nikdo nedokázal vysvětlit proč by Caesar u nás neměl fungovat, respektive hůře než v Africe.

     • Zapowsky
      15:08 06.09.2021

      A co jiného bych měl napsat? Nabízí nám snad Francie z hlediska armádních zakázek momentálně něco jiného? A jak jsem řekl, na téma houfnice se s Vámi zde odmítám bavit, je to ...
      Zobrazit celý příspěvek

      A co jiného bych měl napsat? Nabízí nám snad Francie z hlediska armádních zakázek momentálně něco jiného? A jak jsem řekl, na téma houfnice se s Vámi zde odmítám bavit, je to ztráta času, jsou zde na to jiní přeborníci a i kdybych zde napsal elaborát proč to či ono, tak ve výsledku je to jedno. A vaše otázka je beztak špatně formulovaná. Tady v Česku v “horní dolní” nebo v poušti v Africe nebo v bažinách Finska bude CAESAR fungovat stejně, otázkou je jestli zde na evropském bojišti má proti sobě stejné hrozby jako v poušti v Africe a zda tyto hrozby můžou omezit jeho fungování respektive jestli bude moci být plně využít.
      Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      15:16 06.09.2021

      Jenže my jsme ten Caesar nekoupili primárně kvůli Francii nebo Africe, ale protože nám že zavedených systémů bude stát nejméně. Byť samozřejmě i ta politická rovina v tom nějakou ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jenže my jsme ten Caesar nekoupili primárně kvůli Francii nebo Africe, ale protože nám že zavedených systémů bude stát nejméně. Byť samozřejmě i ta politická rovina v tom nějakou roli hrála.
      Skrýt celý příspěvek

     • Zapowsky
      15:22 06.09.2021

      Ano, v tom máte pravdu, “koupili” jsme je primárně kvůli ceně, ale já jsem právě tento příspěvek směřoval do té politické roviny. Ale jsem rád, že jsme si to alespoň vyjasnili.

      Ano, v tom máte pravdu, “koupili” jsme je primárně kvůli ceně, ale já jsem právě tento příspěvek směřoval do té politické roviny. Ale jsem rád, že jsme si to alespoň vyjasnili.

     • HEKTOR
      18:05 06.09.2021

      "Jenže my jsme ten Caesar nekoupili primárně kvůli Francii nebo Africe, ale protože nám že zavedených systémů bude stát nejméně." - a to už asi až taká pravda nebude ako sa ...
      Zobrazit celý příspěvek

      "Jenže my jsme ten Caesar nekoupili primárně kvůli Francii nebo Africe, ale protože nám že zavedených systémů bude stát nejméně." - a to už asi až taká pravda nebude ako sa ukazuje...francúzske faktúry možno budú väčšie ako sa čakalo...
      Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      22:31 06.09.2021

      Hektor
      To asi budou, ale z toho co bylo ve chvíli výběru zavedené (reálně v roce 2019), to je pořád to nejlevnější.

      Hektor
      To asi budou, ale z toho co bylo ve chvíli výběru zavedené (reálně v roce 2019), to je pořád to nejlevnější.

    • Torong
     15:53 06.09.2021

     Neshodneme. V prostředí dělostřeleckých radarů a přesné protibateriové palby protipancéřovou submunicí je pancíř k ničemu. Těch pár milimetrů co má DANA určitě. Daleko důležitější ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Neshodneme. V prostředí dělostřeleckých radarů a přesné protibateriové palby protipancéřovou submunicí je pancíř k ničemu. Těch pár milimetrů co má DANA určitě. Daleko důležitější je rychlost manévru a palby a tady houfnice podobného principu jako Caesar jsou lepší než věžové s automatem minimálně v tom, že odpadá nabíjení zásobníku. Výhoda věžové houfnice je zase větší odměr. No a NEXTER nebyl zvolen protože Francouzi, ale protože už je certifikován na Tatře.
     Skrýt celý příspěvek

     • Zapowsky
      16:36 06.09.2021

      Protože to nabíjení automatu se musí dělat na stejném místě jako probíhá palebná mise a né v bezpečí v týlu že? :)

      Protože to nabíjení automatu se musí dělat na stejném místě jako probíhá palebná mise a né v bezpečí v týlu že? :)

     • flanker.jirka
      20:34 06.09.2021

      Torong
      Státy, které na delostřelectvu nešetří pořizují samohybne houfnice věžové.
      Na Caesara nepotřebujete ani protipanceřovou submunici, obsluha musí být venku.

      Torong
      Státy, které na delostřelectvu nešetří pořizují samohybne houfnice věžové.
      Na Caesara nepotřebujete ani protipanceřovou submunici, obsluha musí být venku.

     • Torong
      05:21 07.09.2021

      Jistě. Ale znamená to další komplikaci. Musím někam odjet, tam nabít automat a buď odtamtud střílet, nebo jet na místo další palby. Daleko jednodušší je nemít automat a střílet ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jistě. Ale znamená to další komplikaci. Musím někam odjet, tam nabít automat a buď odtamtud střílet, nebo jet na místo další palby. Daleko jednodušší je nemít automat a střílet rovnou. Takhle můžou být všechny houfnice neustále v pohybu a přitom cíl stále pod palbou.
      Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      05:27 07.09.2021

      Flanker
      Samohybné houfnice na pásech jsou jiná kategorie. Z těch se nevybíralo. A jak jsem psal, při dnešní úrovni protibateriové palby, je nějaký pancíř k ničemu. Pokud bude ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Flanker
      Samohybné houfnice na pásech jsou jiná kategorie. Z těch se nevybíralo. A jak jsem psal, při dnešní úrovni protibateriové palby, je nějaký pancíř k ničemu. Pokud bude houfnice na místě palby dlouho, bude zničená ať už má pancíř nebo ne.
      Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      10:37 07.09.2021

      Klimesov:
      Ano, článek od člověka, který chtěl Zuzanu a nestalo se. Nevěřím, že tento odborník neví o existenci submunice, která může být i naváděná např. tepelně, nebo, že ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Klimesov:
      Ano, článek od člověka, který chtěl Zuzanu a nestalo se. Nevěřím, že tento odborník neví o existenci submunice, která může být i naváděná např. tepelně, nebo, že protivník může použít raketomety.
      Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      14:38 07.09.2021

      Torong
      Tak hlavně v článku je popsána složitost vedení dělostřelecké palby, kterou tady stále někteří tak rádi ignorují a naivně si myslí, že když mám střelecký radar tak dokážu do ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Torong
      Tak hlavně v článku je popsána složitost vedení dělostřelecké palby, kterou tady stále někteří tak rádi ignorují a naivně si myslí, že když mám střelecký radar tak dokážu do 10. sekund najít přesnou polohu baterie a do dalších 10. sekund na ní dokážu navést 100% přesnou palbu a do dalších 10. sekund jí dokážu 100% zničit. Což je utopie.
      Ona i ta tepelné naváděná střela má své limity a není 100%
      Jinak ano s některými věcmi jsem se autorem taky neshodl.
      Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      19:25 07.09.2021

      Torong
      "nemít automat a střílet rovnou"
      Odkud a jak si povezete munici? V případě Caesaru je to ve schránkách na vozidle, přebíjet budete muset tak jako tak, jen to bude jednou do ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Torong
      "nemít automat a střílet rovnou"
      Odkud a jak si povezete munici? V případě Caesaru je to ve schránkách na vozidle, přebíjet budete muset tak jako tak, jen to bude jednou do schránek a po druhé do děla. Příme nabíjení někde z na zemi ležící munici nelze vždy, protože nikdy nevíte kdy nepřítele napadne vám znepříjemnit život a donutit vás k manévru nebo hrdinskému skonu.

      Vážně si myslíte, že pan Vašíček je nějaký lobbista za slovenskou houfnici? Je to spíše o tom, že jsou tu rozdílné přístupy. To že si MO ČR úmyslně nastavilo limity tak, že z výběru nic nebylo je věc druhá.
      Když je pancíř zbytečný, tak proč má Ceasar panceřovou kabinu a proč ten pancíř mají v nějaké formě a síle i ostatní moderní samohybné houfnice? Měl by jste konstruktérům a generálům vysvětlit, že mrhají finanční prostředky na zbytečné hmotnosti, tím i na vyšších pořizovacích a provozních nákladech.
      Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      22:08 07.09.2021

      Flanker:
      Munici samozřejmě poveze muniční tatra. Úplně stejně jako by ji vezla pro Danu nebo Zuzanu. Akorát, že odpadá to nabíjení zásobníku. Oni ti dělostřelci musí ven do ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Flanker:
      Munici samozřejmě poveze muniční tatra. Úplně stejně jako by ji vezla pro Danu nebo Zuzanu. Akorát, že odpadá to nabíjení zásobníku. Oni ti dělostřelci musí ven do sněžení/deště/vichru/ tornáda vždy. Jen u Zuzany/Dany nabijou zásobník, u Caesaru střílí rovnou.
      Pan Vašíček evidentně zamrzl v osmdesátých letech. Nebo lobuje za Zuzanu/Danu. Jinak by dost těžko vynechal možnost naváděné submunice ať už dělostřelecké, nebo raketometné. Ostatně boje na Ukrajině to ukazují jasně - dělo stojící delší dobu na jedné pozici je jen kus šrotu. Stejně tak je nesmysl jeho tvrzení, že dělostřelci se nesmí hnout z místa, aby splnili palebnou úlohu. Pokud rozdělím dělostřelecký oddíl na jednotlivé baterie, pak vždy může minimálně jedna baterie pálit, zatímco ostatní budou v pohybu, nebo přípravě.
      Skrýt celý příspěvek

  • Joker
   13:54 06.09.2021

   ČR třeba nemá v Africe své ambice, ale povinnosti. V rámci migrační krize jsme ponechali bez sebemenšího byť symblolického gesta solidarity jihoevropské státy ve štychu s tím, že ...
   Zobrazit celý příspěvek

   ČR třeba nemá v Africe své ambice, ale povinnosti. V rámci migrační krize jsme ponechali bez sebemenšího byť symblolického gesta solidarity jihoevropské státy ve štychu s tím, že nebudeme řešit důsledek, ale příčinu- tedy nestabilitu středoafrických zemí- je to tedy náš závazek.
   Skrýt celý příspěvek

   • HEKTOR
    18:07 06.09.2021

    Joker - no povinnosti v afrike majú asi hlavne krajiny,ktoré tam mali v minulosti kolónie...stáročia tie štáty drancovali,tak možno je čas niečo vrátiť...

    Joker - no povinnosti v afrike majú asi hlavne krajiny,ktoré tam mali v minulosti kolónie...stáročia tie štáty drancovali,tak možno je čas niečo vrátiť...

  • darkstyle
   14:13 06.09.2021

   Myslím, že pravdu máte..

   České záujmy sú viac na východe ako na juhu..

   Koľko je imigrantov a emigrantov z Ukrajiny či Afganistanu - teda z východu
   A koľko je ich z oblasti ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Myslím, že pravdu máte..

   České záujmy sú viac na východe ako na juhu..

   Koľko je imigrantov a emigrantov z Ukrajiny či Afganistanu - teda z východu
   A koľko je ich z oblasti Sahelu?
   Skrýt celý příspěvek

   • Zapowsky
    14:58 06.09.2021

    Ale no tak, o tomto to vůbec není, migrace a migranti nejsou povinností armády. Jde zde o to, jestli chceme mít použitelnou armádu založenou na nějaké koncepci nebo chceme využít ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ale no tak, o tomto to vůbec není, migrace a migranti nejsou povinností armády. Jde zde o to, jestli chceme mít použitelnou armádu založenou na nějaké koncepci nebo chceme využít její rozpočet, abychom si koupili přízeň jednotlivých státu, které nám pak můžou, ale taky nemusí pomoci.
    Skrýt celý příspěvek

    • Joker
     15:11 06.09.2021

     Aha, jen mi uniklo, kdo zmínil, že je to povinností armády? Ten závazek vůči migrantské krizi a Vámi zmiňované Africe byl učiněn politickými představiteli, kterým je armáda ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Aha, jen mi uniklo, kdo zmínil, že je to povinností armády? Ten závazek vůči migrantské krizi a Vámi zmiňované Africe byl učiněn politickými představiteli, kterým je armáda podřízena.
     Skrýt celý příspěvek

     • Zapowsky
      15:30 06.09.2021

      A jak konkrétně nákupy armády vyřeší migrantskou krizi nebo naše závazky a nezávazky v Africe? Respektive jak Armáda ČR má postupovat, aby toto vyřešila. Toto je politický problém ...
      Zobrazit celý příspěvek

      A jak konkrétně nákupy armády vyřeší migrantskou krizi nebo naše závazky a nezávazky v Africe? Respektive jak Armáda ČR má postupovat, aby toto vyřešila. Toto je politický problém nikoliv vojenský, proto by na něj neměla doplácet naˇse armáda.
      Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      15:55 06.09.2021

      A ona na něj doplácí?

      A ona na něj doplácí?

    • darkstyle
     15:11 06.09.2021

     Samozrejme, že Armáda nepôsobí proti migrantom priamo..

     Lenže ta migracia prichádza vo vlnách preto, lebo sa v domovskom štáte deje buď prírodná alebo častejšie vojenská ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Samozrejme, že Armáda nepôsobí proti migrantom priamo..

     Lenže ta migracia prichádza vo vlnách preto, lebo sa v domovskom štáte deje buď prírodná alebo častejšie vojenská katastrofa - a tam už Armádou pôsobiť ide..

     Al sa máme pozerať cez ďalekohlad - riešme problémy zahraničia, aby sa problémy nepreniesli k nám - musíte byť schopný to zahraničie ovplyvňovať..

     Napríklad: Turecko pomocou vojenskej spolupráce ovplyvňuje Ukrajinu, tým, že jej posilňuje jej schopnosti predajom dronov, tak isto ČR ovplyvňuje jej schopnosti sa brániť predajom tatier a delostrelectva..

     Na to, aby to oba štáty mohli robiť, museli investovať do svojej zbrojárskej výroby. A tá bez domácich zákaziek by nefungovala - teda, ak by si ČSLA svojho času neobjednala vývoj DANA a Tatra-y - tak dnes nie je čo predávať = ovplyvňovať..

     Ja s Vami práveže súhlasím, upýnanie sa na Francúzko absolútne nijakým spôsobom Česko nepomôže a už tobôž riešenie konfliktov v Afrike - veď už len s tou Ukrajinou má ČR cca 3/4 obchodný obrat ako s celou Afrikou..
     Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   16:49 06.09.2021

   Zapowsky
   Nexter patrně přinese další příležitosti pro CSG-Tatru.
   Jinak podle posledního rozhovoru s Metnarem je nákup houfnic už hotová věc kterou ponese na další vládu.

   Zapowsky
   Nexter patrně přinese další příležitosti pro CSG-Tatru.
   Jinak podle posledního rozhovoru s Metnarem je nákup houfnic už hotová věc kterou ponese na další vládu.

 • cejkis
  12:05 06.09.2021

  Jan Grohmann skvěle.

  Zamyšlení nad národními zájmy může být předmětem dalšího článku. Tato debata v české společnosti chybí. Podívejte se, jak se tomuto tématu vyhýbají současní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jan Grohmann skvěle.

  Zamyšlení nad národními zájmy může být předmětem dalšího článku. Tato debata v české společnosti chybí. Podívejte se, jak se tomuto tématu vyhýbají současní politici. Jak vše odbydou frází chceme být v NATO. Každý pokus otevřít tuto diskuzi bude vítán a konec konců i zvýší návštěvnost vašeho webu.
  Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
   12:18 06.09.2021

   To by, ale nejdřív musela redakce zrušit registraci tobě a dalším takovým, protože by to pak nebyla diskuse o českých národních zájmech, ale o těch ruských.

   To by, ale nejdřív musela redakce zrušit registraci tobě a dalším takovým, protože by to pak nebyla diskuse o českých národních zájmech, ale o těch ruských.

  • ruleta
   12:44 06.09.2021

   Kazdy pokus "otevrit diskuzi" se u vas rovna agende vystoupeni z NATO, EU. Protoze, jak strategie, tak zajmy lze vysledovat ze strategickych dokumentu CR. A samozrejme NATO a EU ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Kazdy pokus "otevrit diskuzi" se u vas rovna agende vystoupeni z NATO, EU. Protoze, jak strategie, tak zajmy lze vysledovat ze strategickych dokumentu CR. A samozrejme NATO a EU hraji hlavni roli. Protoze JE nasim zajmem byt v (ekonomicko-vojensko-socialne-kulturne :D) propojene organizaci-organizacich, ktera drzi mnohem vetsi zeme u stolu a soucasne mame zakladni bezpecnostni zaruky z danych smluv vyplyvajici. A proto CR lpi a mela byt lpet na tom, aby se dohody, smlouvy dodrzovaly (viz Budapestske memorandum), protoze kazde takove poruseni podkopava nasi bezpecnost, ktery je pro nasi stredoevropskou zemi vlastnim zajmem.
   Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   13:21 06.09.2021

   Zajímalo by mně o čem konkrétně chcete diskutovat?
   Jako jednou jsme v NATO. Jednou jsme se tam nacpali, dobrovolně, a přijali jsme veškerá práva a povinnosti vyplývající z činnosti ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Zajímalo by mně o čem konkrétně chcete diskutovat?
   Jako jednou jsme v NATO. Jednou jsme se tam nacpali, dobrovolně, a přijali jsme veškerá práva a povinnosti vyplývající z činnosti v této organizaci. Tak o čem chcete diskutovat?
   Jediné o čem se dá ve skutečnosti diskutovat je, že jak moc a jakými způsoby budeme plnit své povinnosti a závazky vůči spojencům.
   A nebo jestli z NATO odejít nebo ne.
   Skrýt celý příspěvek

   • cejkis
    14:25 06.09.2021

    @Klimesov

    Západ není jednotný, stejně tak země v NATO mají různé zájmy, které se často neslučují se zájmy ČR. Otázkou je, do jaké míry nadále sledovat loajalitu ke spojencům a to ...
    Zobrazit celý příspěvek

    @Klimesov

    Západ není jednotný, stejně tak země v NATO mají různé zájmy, které se často neslučují se zájmy ČR. Otázkou je, do jaké míry nadále sledovat loajalitu ke spojencům a to jednou k Američanům, jednou k Francii, jednou k Německu a zavírat oči nad vlastními zájmy. K diskuzi je toho mnoho a jen neobolševici mají jasno. Neobolševici žádné diskuze nepřipouštějí. A že jich na tomto webu je.
    Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
     14:39 06.09.2021

     A mohl by jste být konkrétní? Zatím krom všeobecných frází jste nic k diskuzi nenabídl. Jo ještě pak něco o neobolševicích, ale co ti mají společného se zájmy ČR?
     Takže ptám se ...
     Zobrazit celý příspěvek

     A mohl by jste být konkrétní? Zatím krom všeobecných frází jste nic k diskuzi nenabídl. Jo ještě pak něco o neobolševicích, ale co ti mají společného se zájmy ČR?
     Takže ptám se znovu o čem chcete diskutovat?
     Skrýt celý příspěvek

     • Jan Grohmann
      15:58 06.09.2021

      Třeba to, jestli naše zájmy končí u NATO a EU, tedy zda naše politické zájmy v zahraničí musí být výhradně schváleny NATO nebo EU.

      Ptám se, protože Německo cvičí čínské vojáky a ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Třeba to, jestli naše zájmy končí u NATO a EU, tedy zda naše politické zájmy v zahraničí musí být výhradně schváleny NATO nebo EU.

      Ptám se, protože Německo cvičí čínské vojáky a zve čínskou armádu na své území na vojenská cvičení. Ptám se také, když Německo s Ruskem dokončilo NS2, jak je to k prospěchu Pobaltí, Polska a Ukrajiny a NATO?

      Takže konkrétní otázka - zajímá mě, zda velení NATO dalo souhlas Německu cvičit čínské vojáky?
      Skrýt celý příspěvek

     • Jan Grohmann
      16:04 06.09.2021

      Také mě zajímá, zda je opravdu jisté, že zájmem NATO je pomáhat Ukrajině? A zda Američané neobětují vztahy s Ukrajinu proto (třeba aby Ukrajinci vstoupili do NATO), aby jim Rusové ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Také mě zajímá, zda je opravdu jisté, že zájmem NATO je pomáhat Ukrajině? A zda Američané neobětují vztahy s Ukrajinu proto (třeba aby Ukrajinci vstoupili do NATO), aby jim Rusové pomohli čelit Číně. Když zájmem Američanů (tedy NATO) nebude pomáhat Ukrajině, má ČR i přesto Ukrajině pomáhat nebo ne? Má ČR usilovat o to, aby Ukrajina vstoupila do NATO?
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      16:33 06.09.2021

      Rozhodně ne výhradně, ale zcela určitě podporovat zahraničně politické nebo vojenské iniciativy EU a NATO.
      Němci mají třeba čínské zdravotníky, alek nám zase jezdí ukrajinští ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Rozhodně ne výhradně, ale zcela určitě podporovat zahraničně politické nebo vojenské iniciativy EU a NATO.
      Němci mají třeba čínské zdravotníky, alek nám zase jezdí ukrajinští vojáci případně sem tam piloti nějaké africké země.
      Že by se USA nepostavili v "horkém" konfliktu a Ukrajinu je možné. Ostatně neváže je žádná spojenecká smlouva.
      Skrýt celý příspěvek

     • ruleta
      16:51 06.09.2021

      Ta cviceni Nemecko, Cina myslite hypoteticka nasazeni pod hlavickou OSN v pripade zivelnych pohrom (zemestreseni) a velkych epidemii? wtf?

      Ta cviceni Nemecko, Cina myslite hypoteticka nasazeni pod hlavickou OSN v pripade zivelnych pohrom (zemestreseni) a velkych epidemii? wtf?

     • darkstyle
      17:21 06.09.2021

      Jan Grohmann

      Pomôžem si ruským článkom:
      https://ria.ru/20210906/evropa...
      Tu zase máme cca ten istý článok:
      https://yhoo.it/3BIxEAH...

      Pointa je jednoduchá - Merkelová ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jan Grohmann

      Pomôžem si ruským článkom:
      https://ria.ru/20210906/evropa...
      Tu zase máme cca ten istý článok:
      https://yhoo.it/3BIxEAH...

      Pointa je jednoduchá - Merkelová odkázala Ukrajine - o 25 rokov prestaneme odoberať ruský plyn - či už NS2 alebo cez Vás..

      Jasne nebude to o 25 rokov, stane sa to postupne, najprv to pocíti Ukrajina a celé to nastane o 45 rokov ak budeme mať štastie - de facto odoberať sa asi nikdy neprestane - predsa len sa zemný plyn niekde v industrií používa nenahraditeľne - len jeho odber nebude ekonomicky významným..
      Lenže je to rozhodnutie sa zbaviť závislosti na plyne ako takom a celá Európa aj jej motor nechcú žiaden plyn.. v budúcnosti..
      Dnes ho však potrebujú..

      ˇˇCína s Nemeckom cvičia medikov - Nemecko má tradíciu vo výcviku Čínskych vojakov historicky a v poslednom období cvičia len medikov

      Aj USA cvičí so svojím najväčším nepriateľom Čínou na RIMPACU - na najväčšom námornom cvičení sveta - tak prečo by Nemci nemohli cvičiť s Čínou záchranárske práce???

      Pán Grohmann-e - mali by ste trošku zvolniť prosím Vás..
      Skrýt celý příspěvek

     • darkstyle
      17:36 06.09.2021

      Jan Grohmann

      Má ČR usilovat o to, aby Ukrajina vstoupila do NATO? - Áno má..
      Když zájmem Američanů (tedy NATO) nebude pomáhat Ukrajině, má ČR i přesto Ukrajině pomáhat nebo ne? ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jan Grohmann

      Má ČR usilovat o to, aby Ukrajina vstoupila do NATO? - Áno má..
      Když zájmem Američanů (tedy NATO) nebude pomáhat Ukrajině, má ČR i přesto Ukrajině pomáhat nebo ne? Áno má
      Také mě zajímá, zda je opravdu jisté, že zájmem NATO je pomáhat Ukrajině?
      To je z pohľadu NATO, druhoradé - NATO je obranný spolok, ako taký nemusia mať na 100% záujmy členov rovnaké - to sme vedeli už pri vstupe - či mi niekto tvdí, že záujmy Turecka a Grécka boli, sú a budú rovnaké???
      Nezamieňajte si EU s NATO - v EU sa hľadá konsenzus, politika - spoločné záujmy - NATO má slúžiť ako obrana pre vonkajším nepriateľom, samozrejme, že aj tu je politická časť - je však druhoradá a prvá spoločná akcia NATO ak sa nemýlim bol Afgán - po koľkých rokoch pán Grohmann od založenia NATO prejavilo záujem? po 60???

      ja sa na NS2 pozerám pragmaticky - Rusko je pohádané s Ukrajionou aj Poľskom a vedelo by dočasne obmedzovať dodávky na západ - takže si západ spravil vlastný plynovod. Východne od Ruska, zase štáty ako Ukrajina či Bielorusko investovali minimálne do svojej siete plynovodov = rozpadáva sa to tam - podľa mňa je len logické, že si Nemci chceli postaviť niečo istejšie..
      Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      18:27 06.09.2021

      Jan Grohman.
      Většina už odpověděla za mně.
      Já odpovím na první otázku, jestli musí naše politika být výhradně schválené EU a NATO. Proč by naše zájmy měli končit u EU a NATO? Jako ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jan Grohman.
      Většina už odpověděla za mně.
      Já odpovím na první otázku, jestli musí naše politika být výhradně schválené EU a NATO. Proč by naše zájmy měli končit u EU a NATO? Jako pokud budeme mít nějaké větší zájmy a budeme si je chtít řešit sami a nepůjdou vysloveně proti zájmům EU a nebo některých členských zemí NATO, tak proč by jsme to nesměli provádět? To že tak nejednáme, je věc jiná.
      Ve zbytku souhlasím s darkstyle.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      17:30 07.09.2021

      Ono ani tak není podstatné, kde je zájem EU nebo Česka, ale k čemu existuje vůle.

      EU i Česko si myslelo, že zájmem je zůstat v Afghanistánu. (Čeští představitelé to zřetelně ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ono ani tak není podstatné, kde je zájem EU nebo Česka, ale k čemu existuje vůle.

      EU i Česko si myslelo, že zájmem je zůstat v Afghanistánu. (Čeští představitelé to zřetelně vyslovili, u EU jako celku bych to plus minus tipoval taky).

      Takže zájem se lišil od zájmu USA, a státy EU mohly konat samostatně. Ale nebyla vůle zůstat tam bez Američanů. Státy by musely navýšit stavy, zaplatit víc peněz ....
      Skrýt celý příspěvek

  • cejkis
   14:20 06.09.2021

   @nesher
   @ruleta

   Takto si přestavuji názor příznivců pirátských neokomunistů. Místo diskuze zákaz všem s jiným názorem.

   @nesher
   @ruleta

   Takto si přestavuji názor příznivců pirátských neokomunistů. Místo diskuze zákaz všem s jiným názorem.

   • Nesher
    14:35 06.09.2021

    Cejkis
    Diskutovat lze s rozumnými lidmi a v nějakých mantinelech. Diskuze s někým kdo tvrdí, že Země je placatá nedává smysl neb placatost Země není "jiný názor", ale pitomost. A ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Cejkis
    Diskutovat lze s rozumnými lidmi a v nějakých mantinelech. Diskuze s někým kdo tvrdí, že Země je placatá nedává smysl neb placatost Země není "jiný názor", ale pitomost. A to samé platí o tobě, budu rád diskutovat o tom jak naplnit české národní zájmy, které jsou víceméně jasné, ale nehodlám diskutovat o tom, že Severní Asie je náš přirozený partner, o slovanství s jiných podobných pitomostech.
    A pro tvoji informaci s Piráty nemám nic společného, natož abych je volil. Ale z tebe kouká SPD či něco ještě horšího jak sláma z ruských válenek.
    Skrýt celý příspěvek

    • cejkis
     20:06 06.09.2021

     @Nesher

     pitomost je ztrácet s vámi čas

     @Nesher

     pitomost je ztrácet s vámi čas

     • Nesher
      22:33 06.09.2021

      Tak prosím, čekám argumenty, ale znovu opakuji, vystoupení z NATO a EU není názor, ale pitomost.

      Tak prosím, čekám argumenty, ale znovu opakuji, vystoupení z NATO a EU není názor, ale pitomost.

  • Scotty
   16:25 06.09.2021

   cejkis
   O čem chcete diskutovat? Primárně je to pro nás jako exportní ekonomiku udržet otevřené hranice v EU (nebo alespoň našimi sousedy) a naopak Rusko držet co nejdál od nás.

   cejkis
   O čem chcete diskutovat? Primárně je to pro nás jako exportní ekonomiku udržet otevřené hranice v EU (nebo alespoň našimi sousedy) a naopak Rusko držet co nejdál od nás.

   • cejkis
    21:05 06.09.2021

    Znám docela dost českých firem, které v Rusku realizovaly business a dokázaly zde získat mnohem větší marže než v ČR. Díky protiruské politice o business přišly. Někdo výše chtěl ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Znám docela dost českých firem, které v Rusku realizovaly business a dokázaly zde získat mnohem větší marže než v ČR. Díky protiruské politice o business přišly. Někdo výše chtěl otázky. Položme si tedy otázku, zda ilegální export zbraní na syrské bojiště s vědomím české vlády a na popud Američanů je v zájmu české zahraniční politiky?

    Ad1) ničí to potenciál dodávek v Sýrii
    Ad2) bylo predikovatelné, že Rusko odpoví.
    Ad3) Američané opět zneužili své zpravodajství s cílem vyhrotit Českoruské vztahy. Česká vláda na tento vlak z obav naskočila a dále

    Ad3.1) zničila business českým firmám v Rusku
    Ad3.3) zvýšila si náklady na jaderné bloky
    Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     21:32 06.09.2021

     Pokud Rusku nějaká naše firma najde odbyt je to pouze jejich věc.Neměli by počítat s žádnou podporou státu a uvědomit si s kým dělají byznys a jaké to může mít konsekvence.
     Naše ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Pokud Rusku nějaká naše firma najde odbyt je to pouze jejich věc.Neměli by počítat s žádnou podporou státu a uvědomit si s kým dělají byznys a jaké to může mít konsekvence.
     Naše firmy prodávali obchodníkovy se zbraněmi. Kam on to dodává dál už je jeho problém. Osobně nemám problém s tím pokud to šlo Ukrajině nebo syrské opozici.
     Pochybuji že s těmi prodeji zbraní mají co společného Američani.

     1. V Sýrii (vládě) není žádný potenciál pro dodávky čehokoli. Jsou ekonomicky v prdeli.
     2. To rozhodně predikovatelné nebylo.
     3. Česko-Ruské vztahy vyhrotili Rusové tím že tu páchají bombové útoky.

     3.1 Byznys v Ruskou je pro nás naprosto zanedbatelný.
     3.3 Ne. To že by rtu Rusové postavili ten blok prakticky zadarmo je jen debilní ruská propaganda.
     Skrýt celý příspěvek

     • cejkis
      22:02 06.09.2021

      Jediná podpora českých firem v Rusku byla kdysi diplomacie a česká exportní banka, která zajišťovala profinancování projektů.

      Vy pochybujete o všem, co se vám nehodí do vašeho ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jediná podpora českých firem v Rusku byla kdysi diplomacie a česká exportní banka, která zajišťovala profinancování projektů.

      Vy pochybujete o všem, co se vám nehodí do vašeho vidění světa.

      Ad1) nemáte pravdu, obnova Sýrie je velký business

      Ad2) bylo a Ad3) bylo jasné, že dodávky zbraní placené protiasadovskou opozicí budou v hledáčku ruských služeb

      Ad3.1 pohledem majitelů firem to nevýznamné nebylo

      Ad3.2 není to propaganda, je to fakt. Předčasnému vyřazením Rusů si Češi smetli český jaderný průmysl a možnost tlačit ostatní k nižší ceně. Vyřazení Ruska v tento moment nebylo v českém zájmu.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      00:41 07.09.2021

      To co Zeman vzletně nazýval ekonomickou diplomacií skončilo totálním neúspěchem. No a pokud chce někdo expandovat do Ruska ať se snaží a počítá s riziky.

      Velký byznys na dluh ...
      Zobrazit celý příspěvek

      To co Zeman vzletně nazýval ekonomickou diplomacií skončilo totálním neúspěchem. No a pokud chce někdo expandovat do Ruska ať se snaží a počítá s riziky.

      Velký byznys na dluh který nikdo nesplatí.

      Není jasné kam ty zbraně měli jít. Možná Sýrie možná Ukrajina. Ovšem to že Rusové půjdou cestou bombových útoků asi čekal málo kdo.

      Pohledem naší ekonomiky je důležitější obchodní partner i malá Belgie.

      V českém zájmu bylo o Rusku ani neuvažovat. To že by byli jako jední schopní postavit elektrátnu za výrazně nižší cenu je nesmysl a už dlouho šířsná propaganda. No a s naším průmyslem bude jistě spolupracovat každý potencionální dodavatel.
      Skrýt celý příspěvek

     • cejkis
      08:47 07.09.2021

      O českém jaderném průmyslu evidentně netušíte.

      Pokud chtěla ČR tlačit své zájmy, měla nechat Rusko podat nabídku a jeden z cílů měla být dohoda. Vykoupení Ruska z projektu v ...
      Zobrazit celý příspěvek

      O českém jaderném průmyslu evidentně netušíte.

      Pokud chtěla ČR tlačit své zájmy, měla nechat Rusko podat nabídku a jeden z cílů měla být dohoda. Vykoupení Ruska z projektu v podobě odkoupení Škody JS. Takto největší političtí rusobijci v duchu nějakých ideálů, ve skutečnosti pro US ambasádu užiteční idioti, zablokovali jakoukoliv komunikaci s Ruskem a tím odpálili český jaderný průmysl. Snaha současné vlády byla racionální, šlo o business dohodu a Američané skrze Koudelku a právní kancelář, kde pracuje Kolář vyhrotili vztahy natolik, že docílil vyřazení Ruska. A budu to psát znovu. Vyřazení Ruska v tento moment nebylo v zájmu ČR.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      09:07 07.09.2021

      Škoda JS může klidně dodávat jako subdodavatel části Francouzského/Amerického/ Korejského reaktoru.

      Škoda JS může klidně dodávat jako subdodavatel části Francouzského/Amerického/ Korejského reaktoru.

     • cejkis
      09:16 07.09.2021

      Škoda JS je v majetku ruského strojírenského podniku OMZ ovládaného ruskou Gazprombankou. Škoda JS je na americkém sankčním seznamu. Rusko skrze Škodu JS vlastní 17% ÚJV Řež. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Škoda JS je v majetku ruského strojírenského podniku OMZ ovládaného ruskou Gazprombankou. Škoda JS je na americkém sankčním seznamu. Rusko skrze Škodu JS vlastní 17% ÚJV Řež.

      Kolář ml., starosta Prahy6, který začal s vyhrocováním vztahů má posudek americké právní kanceláře ohledně Česko-ruské smlouvy upravující vztahy o památky a hroby. Tento posudek kancelář zpracovala zdarma :-) Je to kancelář, kde pracuje jeho otec, bývalý diplomat Kolář, který ve veřejnoprávní televizi burcoval k co největšímu vyhrocení vztahů. Tato kancelář v minulosti získala kontrakt na lobbování za Westinghouse, dokonce se tím chlubí na svém webu.

      Už otevřete oči :-)
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      10:03 07.09.2021

      JS běžně pracuje pro západní firmy jako subdodavatel. Není to tak dávno co je chtěli Korejci koupit a třeba pokud zvítězí v tendru tak na to i dojde. Pokud bude jedna z podmínek že ...
      Zobrazit celý příspěvek

      JS běžně pracuje pro západní firmy jako subdodavatel. Není to tak dávno co je chtěli Korejci koupit a třeba pokud zvítězí v tendru tak na to i dojde. Pokud bude jedna z podmínek že musí dodavatel zajistit určité procento účasti domácího průmyslu (a to určitě bude), tak tu buď založí konkurenci JS nebo ho koupí nebo mu zadá subdodávky. Jiná cesta není a v každém případě nám to něco přinese.
      Může mi jistě najít to kde Kolář burcoval k vyhrocení vztahů. Vztahy se zamrazily poté co jsme rozbily rezidenturu SVR a GRU pro střední Evropu a myslím že se na tom Kolář nijak nepodílel.
      Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
     07:40 07.09.2021

     No dobrá znáte několik firem, které přišli o business. A co z toho? Jak moc je to katastrofální pro ČR jako celek?
     Jak psal Scotty, ty firmy si měli uvědomit do čeho jdou. Vzali na ...
     Zobrazit celý příspěvek

     No dobrá znáte několik firem, které přišli o business. A co z toho? Jak moc je to katastrofální pro ČR jako celek?
     Jak psal Scotty, ty firmy si měli uvědomit do čeho jdou. Vzali na sebe to riziko a díky vyostřeným vztahů, ze strany Ruska nikoli od nás, jim toto riziko nevyšlo.
     Ale co z toho plyne pro ČR jako celek? Jako naše země nějak zkolabuje? Proč by se zájmy ČR měli podrobit menšině?
     A co se týče Sýrie. Nikdo rozumný nyní do Sýrie investovat nebude, protože je to stále válkou rozvracená, ekonomicky vyčerpaná a nestabilní země.
     A ten zbytek asi nemá cenu komentovat. Pokud jste přesvědčen o tom, že Ruské kroky tajných služeb na našem území jsou správné a Rusko bylo v právu vyhodit u nás do luftu sklad s municí a zabít při tom dva české občany, tak je něco špatně na vaší straně ne na mojí nebo našich bezpečnostní složkách.
     Skrýt celý příspěvek

     • cejkis
      08:55 07.09.2021

      1) Vy jste asi státní zaměstnanec nebo máte rentu, že ?

      2) Nikdo neříká, že se mají zájmy menšiny podřídit většině. Popisuji ekonomickou diplomacii, vy ideologii.

      3) ČR neměla ...
      Zobrazit celý příspěvek

      1) Vy jste asi státní zaměstnanec nebo máte rentu, že ?

      2) Nikdo neříká, že se mají zájmy menšiny podřídit většině. Popisuji ekonomickou diplomacii, vy ideologii.

      3) ČR neměla porušovat mezinárodní embargo na dodávky zbraní. Pak se Vrbětice nestaly.

      4) Reakce Ruska je pobuřující ovšem v kontextu všeho měla být kauza vyřešena dohodu bez zájmu médií a výsledkem mělo být odkoupení Škody JS a odstoupení Rosatomu. Místo toho tady z BIS zcela záměrně tekly informace do médií a vláda narychlo svolávala tiskovou konferenci a Hamáček chtěl narychlo dohodu. Doufám, že už vidíte cíl Američanů a nezavíráte nad tím oči.
      Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      14:58 07.09.2021

      1) Takže pro ČR jako celek z toho neplyne nic. Jen pro to obchodníky, co se rozhodli riskovat a obchodovali s Ruskem.
      Mimochodem on jim někdo dnes ten obchod stále zakazuje?

      2) Vy ...
      Zobrazit celý příspěvek

      1) Takže pro ČR jako celek z toho neplyne nic. Jen pro to obchodníky, co se rozhodli riskovat a obchodovali s Ruskem.
      Mimochodem on jim někdo dnes ten obchod stále zakazuje?

      2) Vy tvrdíte, že ČR by měla hájit zájmy malého množství obchodníků co obchodují s Ruskem. a já se ptám proč by jsme to tedy měli dělat? Jaký přínos to bude mít pro stát jako takový, pro Českou zahraniční politiku, pro naší bezpečnostní situaci atd. atd. Tu vaši ekonomickou diplomacii zkoušel Zeman a ti jeho pohunci a máme tady nějaký reálný výsledek z jeho jednání?

      3) ČR nic neporušila. Odprodala munici překupníkovi, tedy soukromé společnosti, která splňovala veškerá zákonná pravidla. Naprosto běžný postup všude ve světě. Ale i tak se vás zeptám o jakém konkrétním embargu to mluvíte? Můžete mi ho zde prosím popsat a pokud možno i s odkazem?

      4) Proč? Proč by jsme měli se zemí, která u nás evidentně překročila hranice, spáchala u nás neomluvitelný čin, zabila dva české občany, proč bychom se s takovou zemí měli nějak dohodnout a to ještě na tajňačku? Proto aby se zachránil business nějaké hrstce lidí? Znovu se ptám, proč by jsme se měli přizpůsobovat té menšině, která má v Rusku svůj business a proto podlézat Rusákům?
      Až Rusové přiznají že spáchali svinstvo, oficiálně se nám omluví a rodinám pozůstalých vyplatí reparace, tak se můžeme začít s nimi dál bavit.
      Do té doby jsou to Rusové co dělají u nás svinstvo a tím to hasně.
      Jen kolaborant je může neustále omlouvat. :-)
      Skrýt celý příspěvek

   • cejkis
    21:08 06.09.2021

    Další otázkou je, zda je v zájmu ČR podporovat disent v Bělorusku skrze neziskové organizace a státní složky? Výsledkem této zpackané mise je ztráta trhu pro Škodu Auto a s velkou ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Další otázkou je, zda je v zájmu ČR podporovat disent v Bělorusku skrze neziskové organizace a státní složky? Výsledkem této zpackané mise je ztráta trhu pro Škodu Auto a s velkou pravděpodobností i pro další české firmy.
    Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     21:36 06.09.2021

     Škoda se sama rozhodla že nespojí svojí značku na MS v hokeji s běloruským diktátorem. Nicméně podpora běloruské opozice by se nám jednou mohla hodit. Rozhodně se to může hodit víc ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Škoda se sama rozhodla že nespojí svojí značku na MS v hokeji s běloruským diktátorem. Nicméně podpora běloruské opozice by se nám jednou mohla hodit. Rozhodně se to může hodit víc než podkuřování diktátorovy se kterého už rozhodně nic nekouká.
     Skrýt celý příspěvek

     • cejkis
      08:58 07.09.2021

      Škodu na tamním trhu nahradil Renault. A tak to ve světě businessu chodí.

      Škodu na tamním trhu nahradil Renault. A tak to ve světě businessu chodí.

     • Scotty
      09:10 07.09.2021

      Tak ať si to užije. Snažit se obchodovat se zemí kde o bytí a nebytí rozhoduje jeden nevyspravitelný diktátor je prostě rizikové.

      Tak ať si to užije. Snažit se obchodovat se zemí kde o bytí a nebytí rozhoduje jeden nevyspravitelný diktátor je prostě rizikové.

 • Pauli
  11:49 06.09.2021

  Svět by se musel šíleně změnit, nebo se stát něco strašně nepředvídatelného, aby došlo na scénář útok z východu.
  Podom by bylo moudré investovat do protiatomových krytů a ne do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Svět by se musel šíleně změnit, nebo se stát něco strašně nepředvídatelného, aby došlo na scénář útok z východu.
  Podom by bylo moudré investovat do protiatomových krytů a ne do stíhaček, které (bez atomových krytů) taky umřou
  Skrýt celý příspěvek

  • Jan Padesátýpátý
   03:45 07.09.2021

   Mě by zajímalo, kolik lidí v roce 2013 předpokládalo útok na Ukrajinu z východu...

   Mě by zajímalo, kolik lidí v roce 2013 předpokládalo útok na Ukrajinu z východu...

 • JaHoDa
  11:41 06.09.2021

  Z východu (nebo i západu) nám teď určitě nic nehrozí. Ale až začne, bude pozdě přemýšlet nad nákupem čehokoliv modernějšího než je Gripen C.

  Z Mali nám nic nehrozí ani teď ani v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Z východu (nebo i západu) nám teď určitě nic nehrozí. Ale až začne, bude pozdě přemýšlet nad nákupem čehokoliv modernějšího než je Gripen C.

  Z Mali nám nic nehrozí ani teď ani v budoucnou. Tam můžeme mít jen své zájmy.
  Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
   12:17 06.09.2021

   Nám asi přímo ne, ale u takových Baltů bych byl opatrnější, severoasijský fašistický režim již v minulosti řešil domácí problémy "menší" válkou v zahraničí. A jelikož jsou Baltové ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Nám asi přímo ne, ale u takových Baltů bych byl opatrnější, severoasijský fašistický režim již v minulosti řešil domácí problémy "menší" válkou v zahraničí. A jelikož jsou Baltové spojenci, a navíc je v našem nejvlastnějším zájmu být od Ruska co nejdál, tak bych tak optimistický nebyl.
   Skrýt celý příspěvek