Maďarsko si ponechá stíhačky Gripen

Maďarsko si ponechá stíhačky Gripen
Maďarské Gripeny / Foto: SAAB (Zvětšit)

Podle spekulací maďarského tisku Budapešť zvažuje nákup víceúčelových taktických nadzvukových stealth letadel páté generace F-35A Lightning II. Maďarská vláda ale nedávno uzavřela s firmou SAAB několik významných dohod. Podle všeho si tak Budapešť ponechá Gripeny v příští i přespříští dekádě.Budapešť objednala víceúčelové stíhačky JAS-39A/B Gripen již v roce 2001. V roce 2003 došlo ke změně smlouvy na letouny JAS-39C/D Gripen. Ve skutečnosti Maďarsko nakonec získalo letouny JAS-39A/B Batch II konvertované na verzi JAS-39C/D EBS-HU. Naopak Česká republika získala nově vyrobené JAS-39C/D Batch III.

Maďarsko šlo podobnou cestou jako Česká republika – pronajalo si 12 jednosedadlových stíhaček JAS-39C a dvě dvousedadlové JAS-39D. Poslední úprava maďarské smlouvy proběhla v roce 2012. Současná maďarská nájemní smlouva vyprší v roce 2026 a následně se všechny Gripeny stanou majetkem maďarského státu – tvrdí to alespoň maďarská média. Je ale možné, že Maďarsko bude muset přeci jen uhradit určitý doplatek.

V každém případě ale údržba maďarských Gripenů vyšší úrovně probíhá dosud ve Švédsku, stejně jako přeškolovací výcviky. Takže maďarská strana bude muset platit tyto služby i nadále samostatně.

Místní média spekulovala o možnosti nahradit Gripeny nejnovějšími letouny F-35A. Je zde však problém – nákup a zprovoznění jedné letky F-35 přijde na zhruba dvě a půl miliardy dolarů. Cenu zásadně ovlivní, jaké provozní a servisní kompetence Maďarsko s F-35A získá. Podobnou sumu pak Maďarsko zaplatí za 30 let provozu F-35A – suma zahrnuje nejen provozní náklady, ale i servis, opravy, náhradní díly a modernizace.

Například Polsko za 32 letounů F-35A zaplatí 4,6 miliardy dolarů a Švýcarsko za 36 strojů pět miliard dolarů. Některé provozní a podpůrné systémy je ale třeba vždy koupit, ať provozujete 14, 28 nebo 32 letounů.

Suma sumárum, pro nákup jedné letky F-35A, vybudování provozního zázemí a 30 let provozu je třeba si připravit pět miliard dolarů, tedy přes 100 miliard Kč. Provoz jedné letky F-35A tedy státní pokladnu přijde ročně zhruba na 3,5 miliardy Kč po dobu 30 let.

Maďarsko má tedy dvě reálné cesty – připlatit si a skočit na novou technologickou úroveň v podobě zavedení letounů F-35A, nebo se vydat finančně schůdnější cestou a ponechat si letouny Gripen.


Gripeny ve službě Maďarska

Podle všeho si Maďarsko již vybralo – ponechá si stíhačky Gripen:

Gáspár Maróth, vládní zmocněnec odpovědný za akvizice na maďarském ministerstvu obrany, nedávno podepsal smlouvu se společností SAAB na dodávku nejnovějšího softwarového balíčku pro maďarské Gripeny. O jaký upgrade jde, není známo. Spekuluje se o softwarovém balíčku MS20 Block 2.

V každém případě softwarový balíček vylepší funkce radaru, komunikace, senzorů, navigace, avioniky, a především umožní do Gripenu integrovat nové zbraňové systémy vzduch-vzduch i vzduch-země. Podle všeho maďarské Gripeny získají možnost používat satelitem naváděné pumy – po jejich odhození lze okamžitě provést s letounem úhybný manévr a odpoutat se od cíle. Při použití laserem naváděných pum, jako je Paveway, je třeba cíl neustále ozařovat laserem.

Podle Marótha maďarská vláda dává přednost Gripenům, protože „nová generace bojových letadel, která je nyní k dispozici, má navzdory veškerému humbuku spousty nedostatků.“ Maróth také předpovídá na roky 2040 až 2050 „velký technologický skok“ (aniž by byl konkrétní) a zavedení zcela nových typů bojových letadel.

Současně o víkendu Maróth podepsal se společností SAAB dohodu o společném výzkumu a vývoji v oblasti letectví, resp. celého průmyslu. Obě strany nyní hledají nejlepší oblasti spolupráce. Pro Maďarsko mluví jeden klíčový fakt – objednalo si Gripeny jako vůbec první zahraniční zákazník. Díky referenci a zpětné vazbě od maďarských pilotů mohli Švédové dále vylepšovat jak letouny, tak nabídky pro zahraniční zákazníky. To mimo jiné vedlo k lukrativnímu prodeji stíhaček Gripen do Brazílie.

Budoucnost stíhacího letectva řeší také Česká republika. Pronájem Gripenů končí v roce 2027, ale je možnost natáhnout pronájem o dva roky, k čemuž s největší pravděpodobností dojde (je to nejjednodušší a nejlevnější možnost, a není kde spěchat). Česká republika má klasickou nájemní smlouvu, takže po roce 2027 nebo 2029 se české Gripeny oficiálně vrací Švédsku. Dříve se ale spekulovalo o možnosti Gripeny odkoupit za „symbolickou cenu“.


Maďarské Gripeny; větší foto / Foto: SAAB

Ať už se Česká republika rozhodne jakkoliv, je třeba si ve veřejné diskusi uvědomit jednu klíčovou věc – než se začneme bavit o taktických schopnostech letounů, je nejdříve nutné vést strategickou diskuzi. Tedy nač vlastně máme nadzvukové taktické letouny a jak tyto letouny dokážou naplňovat české národní zájmy.

Pokud bereme tlak na východní hranici jako největší existenční hrozbu pro český národ, kupme dvě letky F-35A a cvičme společně s polským letectvem. Bude to ale stát ohromné zdroje českého státu (především lidské).

Pokud cítíme, že z východu nic nehrozí, nejlepším řešením je zůstat u Gripenů, soustředit se na ochranu českého vzdušného prostoru, dokoupit druhou letku Gripenů (třeba Gripen E) a uvažovat o nasazení našeho letectva v Africe a Středozemí (pokud to naplní české národní zájmy). A za ušetřené peníze nakoupit třeba takticko-operační rakety s doletem 500 kilometrů nebo pořádné množství munice pro letouny Gripen.

Především ale nepředbíhejme – rozhlédněme se, zamysleme se o českém národním zájmu, a teprve poté se bavme, jaké letouny potřebujeme.

Zdroj: Portfolio

Nahlásit chybu v článku


Související články

Maďarsko nakupuje vojenské technologie. Britsko-rakouský výrobce minometů HDS v maďarských rukou

Maďarská státní společnost HDT Védelmi Ipari (HDT Defence Industry) se stala stoprocentním ...

Výkonné střely AMRAAM-ER pro maďarskou protivzdušnou obranu

Americká agentura pro obrannou spolupráci DSCA (Defense Security Cooperation Agency) schválila možný ...

Maďarsko poptává rychlé americké říční čluny SOC-R

Americký úřad pro odprodej přebytečného majetku eviduje žádost o transfer dvou člunů typu ...

Brave Warrior 2020: Maďarsko představuje bojové vozidlo pěchoty Lynx

Během mezinárodního vojenského cvičení Brave Warrior 2020 v regionu Bakony maďarská armáda předvedla ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • PavolR
  08:57 28.02.2024

  4 Gripeny, ktoré si HU minulý týždeň doobjednalo, boli pripojené k aktuálnej lízingovej zmluve a majetkom HU sa stanú v roku 2026. Polovica NASAMSov už bola dodaná do ...Zobrazit celý příspěvek

  4 Gripeny, ktoré si HU minulý týždeň doobjednalo, boli pripojené k aktuálnej lízingovej zmluve a majetkom HU sa stanú v roku 2026.

  Polovica NASAMSov už bola dodaná do HU.

  Aktuálne boli dodané takmer všetky PzH2000, okrem jedného.

  (z rozhovoru maď min. vlastibrany pre HIRTV z 27.2.2024)
  https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

 • Ableton
  08:16 23.01.2022

  Possible 2nd squadron, Tempest project
  https://www.portfolio.hu/globa...

  Possible 2nd squadron, Tempest project
  https://www.portfolio.hu/globa...

  • Garry
   12:50 23.01.2022

   To vyzerá že vymačkajú z Gripena čo sa dá. -Modernizácia lietadla +zbraní IRIS-T s prilbovým zamer.,GBU-49,METEOR -Možné prikúpenie ďalších Gripenov -Možné zapojenie, spolupráca ...Zobrazit celý příspěvek

   To vyzerá že vymačkajú z Gripena čo sa dá.
   -Modernizácia lietadla +zbraní IRIS-T s prilbovým zamer.,GBU-49,METEOR
   -Možné prikúpenie ďalších Gripenov
   -Možné zapojenie, spolupráca pri vývoji prilbového zameriavača Elbit TARGOII
   -A zvažujú nastúpiť do Britského projektu Tempest 6 Gen.

   Ceská správa hovorila aj o maď. nákupe L-39NG 8-10 Ks.Rozpracovaný projekt. Skúsim nájsť článok.
   Hovorilo sa v nom aj o CZ nákupe pre CLV.Skrýt celý příspěvek

 • Ableton
  21:49 28.10.2021
  • Jura99
   13:48 11.09.2021

   v článku spekulují, že soutěž bude jen mezi Saabem a Lockheedem, přičemž Saab nabídne rovnou dvě letky a Lockheed 18strojů. To by mohlo naznačovat F-35A, kterých stačí méně. Obávám ...Zobrazit celý příspěvek

   v článku spekulují, že soutěž bude jen mezi Saabem a Lockheedem, přičemž Saab nabídne rovnou dvě letky a Lockheed 18strojů. To by mohlo naznačovat F-35A, kterých stačí méně. Obávám se, že si Amíci neodpustí i nabídku F-16, což jim dost zazlívám, že tyto stroje vůbec spojencům v NATO nabízejí a alianci tím v podstatě oslabují. Zajímavé také je, jak žije legenda o "velmi drahé" F-35A na kterou "nemáme" (viz. diskuse idnes), přitom cenový rozdíl nemusí být skoro žádný při 24ks vs. 18ks, resp. je ve výdajích státu zanedbatelný (miliarda je cena rekonstrukce kdejaké křižovatky a nikoho to netrápí). Zkrátka a dobře, pokud chce ČR mířit mezi nejvyspělejší státy, musí mít kromě jiného i kvalitní obranu a jednoznačně mířit k nákupu F-35ASkrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    20:33 11.09.2021

    Ty dvě letky by byli super, kdyby ty stroje měli dlouhodobou perspektivu. Takhle vyhodíme na pár let peníze, a pak bude opět redukce.

    Ty dvě letky by byli super, kdyby ty stroje měli dlouhodobou perspektivu. Takhle vyhodíme na pár let peníze, a pak bude opět redukce.

  • flanker.jirka
   18:48 11.09.2021

   Zdá se mi předčasné vyřadit dvoumotorová letadla z případného výběru. Nebo už s jistotou vojáci vědí, že nabídka nebude v žádném případě lepší než od USA a SWE?

   Zdá se mi předčasné vyřadit dvoumotorová letadla z případného výběru. Nebo už s jistotou vojáci vědí, že nabídka nebude v žádném případě lepší než od USA a SWE?

   • Scotty
    22:23 11.09.2021

    Tak jestli už evropské výrobce oslovili a ti neprojevili zájem dá se očekávat že ani oni samotní to reálně nevidí.

    Tak jestli už evropské výrobce oslovili a ti neprojevili zájem dá se očekávat že ani oni samotní to reálně nevidí.

   • balm
    22:26 11.09.2021

    Nikdo zatím nikoho ze hry nevyřadil, avšak výrobci i vlády správně tuší nulovou šanci. Rafale přestavuje prvosledové kladivo s obrovským pokrytím prostoru a působností, včetně ...Zobrazit celý příspěvek

    Nikdo zatím nikoho ze hry nevyřadil, avšak výrobci i vlády správně tuší nulovou šanci.

    Rafale přestavuje prvosledové kladivo s obrovským pokrytím prostoru a působností, včetně dalšího rozvoje minimálně 32 let (tak dlouho ještě potrvá závazek Francie) a ano, jde o bezkonkurenčně nejpokročilejší plně zavedený multifunkční stroj, který dokáže působit v nepřátelském vzdušném prostoru. Doletem i nosností nemá konkurenci, avšak zcela mimo koncepci dalšího rozvoje vzdušných sil AČR, protože zatím jsem nezaregistroval ani náznak toho, že by se ČR chtěla nějakým způsobem aktivně zapojit do bojových misí, nejen v rámci NATO. Pokud by AČR viděla budoucnost v aktivním zapojení např.: situace v Mali, kde z Francie startují stroje Rafale a provádí bojové operace (16 i více hodinové mise), potom by mělo smysl uvažovat i Rafale. Naopak nedává smysl pořizovat letoun, jehož schopnosti nedokážeme využívat. S Typhoon je to ještě horší, z hlediska uplatnění a jeho budoucnost je více než nejistá, protože nemá garance jako Rafale.

    Kdyby Jižní Korea nabídla KF-21, stál by minimálně za zvážení i když jde o dvoumotorový stroj. Varianta KAI KFX-E by byla ještě lepší, ale to už je dnes minulost.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     22:48 11.09.2021

     balm Problém je že první verze KF-21 má být značně omezená. Plná verze má přijít až o dost později a tendr na nové letadlo AČR by určitě nestihl. Bylo by dost hloupé dopadnou jako ...Zobrazit celý příspěvek

     balm
     Problém je že první verze KF-21 má být značně omezená. Plná verze má přijít až o dost později a tendr na nové letadlo AČR by určitě nestihl. Bylo by dost hloupé dopadnou jako Rakušáci s Typhoonem Tranche 1.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     09:48 12.09.2021

     Pokud dnes garantuje Francie podporu po dalších 32.let je to super. Ale v robě příletu prvních strojů do ¨CR by to bylo už jen 24 (2029). Pak je tu otázka ceny. Není lepší v pozici ...Zobrazit celý příspěvek

     Pokud dnes garantuje Francie podporu po dalších 32.let je to super. Ale v robě příletu prvních strojů do ¨CR by to bylo už jen 24 (2029).
     Pak je tu otázka ceny. Není lepší v pozici kde je CR spíše koupit více levnějších, kde bude šance nakupovat vyšší počty v budoucnu?
     Při malém počtu, je prostě na účast do aktivní mise (třeba to Mali, podpora v Sýrii) prostě nemáme jak poslat.

     Kf-21, tady bych viděl problém spíše cenu. Na málo ks, ji prostě nejde srazit.Skrýt celý příspěvek

     • balm
      12:57 12.09.2021

      Svůj závazek Francie podepsala v roce 1983 na 70 let, tedy platí minimálně do roku 2053. Dassault tak zajistil vývoj a výrobu stroje budoucnost s nejpokročilejšími materiály (ve ...Zobrazit celý příspěvek

      Svůj závazek Francie podepsala v roce 1983 na 70 let, tedy platí minimálně do roku 2053. Dassault tak zajistil vývoj a výrobu stroje budoucnost s nejpokročilejšími materiály (ve své době) a dalším rozvojem draku, technologií výroby i avioniky. Plánem bylo od počátku nahradit všechny ostatní stroje ve službách Francie jediným letounem. Všechno vsadili na budoucnost, na digitální technologie (v té době bylo projektování a řízení celého řetězce v CATIA něco nepředstavitelného) a očividně se jim to povedlo, protože staré nahrazují novým a pokročilejším. Několik let už pracují na vývoji systémů pro operátora zbraňových systému, který bude velet celým rojům. Právem jsou na Rafale hrdí, protože jde o unikát a příklad pro ostatní. Svým způsobem jde o obdivuhodný počin.

      Do téhle debaty se nechci nechat zatáhnout. Reagoval jsem na komentář k předčasnosti vyřazení dvoumotorových stojů. Nic jiného, než jako podnět k zamyšlení v tom nehledejte.

      @ Scotty
      Nebudou, ano vím, protože vývoje se neustále prodlužuje, avšak příklad EFT je hodně nešťastný, protože T1 a T2 se konstrukčně liší a modernizace není možná bez přestavby. Několikrát jsem to vysvětloval a nechci se k tomu znovu a znovu vracet.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      18:02 12.09.2021

      To že první série KF-21 nebudou mít vnitřní zbraňové šachty je také dost podstatný konstrukční rozdíl. Také má být omezen pouze na vzdušný boj. Možná to bude v druhé polovině ...Zobrazit celý příspěvek

      To že první série KF-21 nebudou mít vnitřní zbraňové šachty je také dost podstatný konstrukční rozdíl. Také má být omezen pouze na vzdušný boj.
      Možná to bude v druhé polovině třicátých let dobré letadlo, ale rozhodně ne v době kdy se u nás bude rozhodovat o budoucnosti letectva.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      09:15 13.09.2021

      potřebujeme stroj, který má většina spojenců. To je F-35A nebo druhé housle bychom mohli hrát s F-16. Vše ostatní je exotika (KF-21, Rafale, Gripen, EF), která komplikuje společné ...Zobrazit celý příspěvek

      potřebujeme stroj, který má většina spojenců. To je F-35A nebo druhé housle bychom mohli hrát s F-16. Vše ostatní je exotika (KF-21, Rafale, Gripen, EF), která komplikuje společné nasazení a logistiku. Pokud bychom si nedělali ambice na vojenské nasazení stíhacího letectva, ale pouze policejní (airpolicing), postačí nám jakýkoliv ekonomicky výhodný nadzvukový stroj, s dostatkem zbytkové životnosti. Pokud si ambice na vojenské nasazení chceme dělat, pak pro změnu nepostačí jedna letka. Rafale může být sebeúžasnější stroj, ale už je za polovinou morální životnosti, není levnější než F-35 a má jej malá část spojenců.Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  21:46 09.09.2021

  Problém s koupí financováním nových letadel nebude v tom, že by si je stát nemohl dovolit, ale v tom, že děláme hrozí kolize financování několika projektu. A to konec financování ...Zobrazit celý příspěvek

  Problém s koupí financováním nových letadel nebude v tom, že by si je stát nemohl dovolit, ale v tom, že děláme hrozí kolize financování několika projektu.
  A to konec financování BVP, nákup MBT, náhrada za W-3 a začátek financování náhrady za Mi-171.
  Odkup Gripenů (za dobrou cenu pochopitelně), nám nákup letounu 5G posune na rok 2040. Tedy se budou financovat v okamžiku, kdy doplatíme náhradu za Mi-171.
  No a pokud nám Švédové nedají dobrou cenu, tak ať si je prostě vezmou.
  Priorita nákupu by měly být F-35.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   05:37 10.09.2021

   Zatím nám dobrou cenu nedali, tak snad to na 4.pokus vyjde. Při současné ceně to smyls nedává, přitom náklady na udržení jen porostou, inflace také už není 0%. O tom, že to budou ...Zobrazit celý příspěvek

   Zatím nám dobrou cenu nedali, tak snad to na 4.pokus vyjde.
   Při současné ceně to smyls nedává, přitom náklady na udržení jen porostou, inflace také už není 0%.
   O tom, že to budou doplácet ze své kapsy Švédové pochybuji.Skrýt celý příspěvek

   • skelet
    08:20 10.09.2021

    prodávající si může dát cenu jakoukoliv, podstatné je jestli to za to někdo koupí.

    prodávající si může dát cenu jakoukoliv, podstatné je jestli to za to někdo koupí.

    • Jirosi
     09:57 10.09.2021

     Kdyz plánujete vyjednávání stylem pokračování Gripenu je jediná varianta.
     Pak můžete buď přijmout, nebo ukončit provoz nadzvuku.
     Tedy to opravdu není zda je někdo koupí.

     Kdyz plánujete vyjednávání stylem pokračování Gripenu je jediná varianta.
     Pak můžete buď přijmout, nebo ukončit provoz nadzvuku.
     Tedy to opravdu není zda je někdo koupí.

     • skelet
      10:01 10.09.2021

      vzhledem k tomu, že AČR už spustila sondáž i u Boeingu a Lockheedu, tak tvůj scénář nehrozí ;)

      vzhledem k tomu, že AČR už spustila sondáž i u Boeingu a Lockheedu, tak tvůj scénář nehrozí ;)

     • Klimesov
      11:03 10.09.2021

      Aby nakonec nešlo MO ČR formou vláda - vláda, kdy si udělá vzebrubný průzkum trhu a pak napřímo kontaktuje výrobce.

      Aby nakonec nešlo MO ČR formou vláda - vláda, kdy si udělá vzebrubný průzkum trhu a pak napřímo kontaktuje výrobce.

     • Jirosi
      12:20 10.09.2021

      Skelet: to je váš scénář. Nikoliv můj :), můj scénář je vůbec se o prodloužení ¨Gripenu nebavit.

      Skelet: to je váš scénář. Nikoliv můj :), můj scénář je vůbec se o prodloužení ¨Gripenu nebavit.

     • skelet
      13:04 10.09.2021

      Jirosi buď té lásky a nepodsouvej mi své nesmysly ;) Já tady od začátku píši, že pro nás je nejlepší cesta F-35. A je jen otázkou jestli se k ní dostaneme v roce 2029 nebo o deset ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi buď té lásky a nepodsouvej mi své nesmysly ;)
      Já tady od začátku píši, že pro nás je nejlepší cesta F-35. A je jen otázkou jestli se k ní dostaneme v roce 2029 nebo o deset let později.
      A to záleží na tom kolik bude chtít Lockheed a Saab za svá letadla, jaký bude stav financí ministerstva obrany atd.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      09:19 11.09.2021

      Skelet: Když tu asi 10x napíšete, že další pokračování Gripenu bude výhodné. Tak to je řešení co chcete. I když k tomu nemáte žádný smysluplný podklad.

      Skelet: Když tu asi 10x napíšete, že další pokračování Gripenu bude výhodné. Tak to je řešení co chcete. I když k tomu nemáte žádný smysluplný podklad.

     • skelet
      09:00 12.09.2021

      bože bože :)

      bože bože :)

 • D.i.p
  18:04 09.09.2021

  Myslím, že hlavní problém našeho letectva není v nedostatečný kvalitě používané techniky, ale v její kvantitě. Takže myslím, že je na místě dávat peníze do rozšiřování, více strojů ...Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že hlavní problém našeho letectva není v nedostatečný kvalitě používané techniky, ale v její kvantitě. Takže myslím, že je na místě dávat peníze do rozšiřování, více strojů a výzbroje.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   21:07 09.09.2021

   To je hezká myšlenka, problém je stáří provozovaných letadel. Nemá rozumný smysl kupovat další Gripeny C/D. Provozovat dva typy je ekonomicky náročné. Pořízení zvýšeného počtu ...Zobrazit celý příspěvek

   To je hezká myšlenka, problém je stáří provozovaných letadel. Nemá rozumný smysl kupovat další Gripeny C/D. Provozovat dva typy je ekonomicky náročné. Pořízení zvýšeného počtu nových je mimo ekonomické úvahy.

   Bohužel, jsme promrhali roky ekonomického růstu, a prodlužovali omezený pronájem.Skrýt celý příspěvek

   • skelet
    21:55 09.09.2021

    My už provozujeme dva typy :)

    My už provozujeme dva typy :)

    • Jirosi
     05:30 10.09.2021

     Který je ten druhý typ nadzvuku (Gripen D?) :))))

     Který je ten druhý typ nadzvuku (Gripen D?) :))))

     • skelet
      08:20 10.09.2021

      víš o tom, že AČR provozuje dva bojové letouny? :))

      víš o tom, že AČR provozuje dva bojové letouny? :))

     • Jirosi
      10:01 10.09.2021

      Skelet: A není to to trošku málo za 1,7mld/rok? Do teď jsem myslel, že jich provozujeme 12+2. Dvě verze Gripen C, Gripen D. Pak ještě spoustu cvičných, doravnich, a pár vrtukniku. Zobrazit celý příspěvek

      Skelet: A není to to trošku málo za 1,7mld/rok?
      Do teď jsem myslel, že jich provozujeme 12+2.
      Dvě verze Gripen C, Gripen D.
      Pak ještě spoustu cvičných, doravnich, a pár vrtukniku.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      10:39 10.09.2021

      juu Jirosi je vtipný :) provozujeme 14 nadzvukových bojových letounů + 16 podzvukových bojových letounů + 8 cvičných letounů. A jelikož se v dohledné době bude řešit i co s ...Zobrazit celý příspěvek

      juu Jirosi je vtipný :)
      provozujeme 14 nadzvukových bojových letounů + 16 podzvukových bojových letounů + 8 cvičných letounů.
      A jelikož se v dohledné době bude řešit i co s L-159A, tak to co napsal D.i.p. má hlavu a patu.
      Protože ve hře jsou následující scénáře
      1) ponechání stávajícího stavu (1x nadzvuk + 1x podzvuk)
      2) nahrazení podzvuku nadzvukem (letka za letku nebo letka za roj)
      3) zrušení druhé bojové letky (tzv.Slovenská cesta)Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      12:31 10.09.2021

      Skelet: Provozujeme pouze 12 bojových Gripenů C a 2 D. Zbytek je nesmyslně velký počet výcvikových letadel. Potom co se Aero prodalo, nedává žádný smyls pokračovat jinak než v ...Zobrazit celý příspěvek

      Skelet: Provozujeme pouze 12 bojových Gripenů C a 2 D.
      Zbytek je nesmyslně velký počet výcvikových letadel.

      Potom co se Aero prodalo, nedává žádný smyls pokračovat jinak než v cvičném počtu (ne to co tu je v současnosti). Zbytek jen odsává peníze z rozpočtu.

      Provozovat pro 14 bojových strojů 24 cvičných (faktický ještě +4 externí stroje), to je opravdu světový unikát. Na tom je vidět, že peníze jsou. Přitom použitelné stroje fungují v existenčně provozním minimu (nemáme ani vlastní stroje).

      Ono i když by se navyšoval počet nadzvuku v budoucnu, tak nemá smysl do té doby držet tu druhou "letku". Což, se teď děje. Ale i po skoro 30.letech a navyšování je spíše snem.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      13:06 10.09.2021

      Ne Jirosi. Nemáme dvě výcvikové letky, a jednu letku bojovou. Ale dvě bojové letky a jednu výcvikovou. A protože nejsi schopen pochopit ani strukturu letectva AČR, tak je logické, ...Zobrazit celý příspěvek

      Ne Jirosi. Nemáme dvě výcvikové letky, a jednu letku bojovou. Ale dvě bojové letky a jednu výcvikovou. A protože nejsi schopen pochopit ani strukturu letectva AČR, tak je logické, že nejsi schopný pochopit ani zbytek.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      09:18 11.09.2021

      Skelet: Struktura letectva může klidně obsahovat létající talíře. Ale fakticky L-159 nikdo do boje nepošle. To je prostě fakt. Bojová letka co nepošlete do boje, je prostě jen ...Zobrazit celý příspěvek

      Skelet: Struktura letectva může klidně obsahovat létající talíře. Ale fakticky L-159 nikdo do boje nepošle. To je prostě fakt.
      Bojová letka co nepošlete do boje, je prostě jen marketingové přeznačení, aby to občan skousnul. A asi úspěšná když tomu věříte. Dokonce máte tendenci ho obhajovat.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      09:05 13.09.2021

      jsem úplně zapomněl, že L-159 nikdo nikdy bojově nenasadil. Bože, bože :)

      jsem úplně zapomněl, že L-159 nikdo nikdy bojově nenasadil. Bože, bože :)

 • Jura99
  17:39 09.09.2021

  Ještě k tomu financování, dnes platíme za Gripeny kolem 1,7mld. ročně. Pokud je tento článek v cenové kalkulaci za letku F-35A správný, tak se má jednat o 3,5mld. Kč ročně. Z toho ...Zobrazit celý příspěvek

  Ještě k tomu financování, dnes platíme za Gripeny kolem 1,7mld. ročně. Pokud je tento článek v cenové kalkulaci za letku F-35A správný, tak se má jednat o 3,5mld. Kč ročně. Z toho je patrné, že obměna Gripenů za F-35A nemůže být finanční otázkou, tento stát nepochybně má o 1,8mld. ročně víc, než platí dnes (mmch v první smlouvě se platilo 2mld. ročně, což byly v roce 2005 jiné peníze). Takže přestat skuhrat, že nejsou peníze a jít objednat F-35A.Skrýt celý příspěvek

  • Pavka
   19:04 09.09.2021

   Bohužel ono je to ještě horší. Tyto částky jsou jen na udržení letadel letuschopných, ale vedle nich běží další fixní částka na mzdy, munici, údržbu letišť, kde pokud střelím další ...Zobrazit celý příspěvek

   Bohužel ono je to ještě horší. Tyto částky jsou jen na udržení letadel letuschopných, ale vedle nich běží další fixní částka na mzdy, munici, údržbu letišť, kde pokud střelím další 2 mld ročně, tak se myslím držím hodně při zemi. Přitom tuto částku zaplatíme bez ohledu jestli budou naši létat v F-35 nebo na koštěti. Samozřejmě že o 1-2 mld. ročně nejde a ani nikdy nešlo, vždy to bylo o tom, že žádný z politiků napříč spektrem nemá koule na to vysypat v krátkém sledu +50 mld. Kč na jednorázovou investici, když je na stole možnost platit roční leasing v jednotkách mld. bez ohledu na to, jak moc to bude z dlouhodobého hlediska nevýhodné. Mimochodem se jim nedivím, v našem národě to podle mě ani není možné politicky ustát. Tím nechci tvrdit, že jinde světě je to významně jiné. Tedy bych se hodně divil pokud by to dopadlo jinak, než že budeme v konečných cifrách platit cca 4,5mld ročně za nějak modernizované a generálkované Gripeny C/D, když jsme mohli za cca 5,5mld ročně provozovat F-35 v onom přepočtu na 30 let.Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    19:21 09.09.2021

    jasne, v zasade souhlas, me slo spis o to, ze rozdil v cene je opravdu tech 1.8mld rocne, platy zustanou stejne pokud se vymeni kus za kus. Pritom F-35 nahrazuje starsi gen v ...Zobrazit celý příspěvek

    jasne, v zasade souhlas, me slo spis o to, ze rozdil v cene je opravdu tech 1.8mld rocne, platy zustanou stejne pokud se vymeni kus za kus. Pritom F-35 nahrazuje starsi gen v mensim poctu, takze teoreticky v tech mzdach a dalsi rezii by se usetrilo. (tedy dnesni letka je malo a 4gen by chtela 2-3 letky, 5gen 1-2).Skrýt celý příspěvek

   • Badysak
    19:50 09.09.2021

    To co píšeš jako vícenaklady platíme už teď nebo snad piloti Gripenu neberou plat a startují s dálnice, munici máme z Číny za hrst rýže? Vymění se jen letadla a nejbližší zázemí. ...Zobrazit celý příspěvek

    To co píšeš jako vícenaklady platíme už teď nebo snad piloti Gripenu neberou plat a startují s dálnice, munici máme z Číny za hrst rýže? Vymění se jen letadla a nejbližší zázemí. Představa, že v českých podmínkách bude pilot F35 brát desetkrát tolik než pilot Gripenu je úsměvné.Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  16:03 09.09.2021

  Gripen má smysl za výhodných podmínek dolétat, konec konců Maďaři nejspíš vědí, co dělají, při nákupu zbraní si počínají v rámci V4 na jedničku. Pro ČR, pokud by šla stejnou ...Zobrazit celý příspěvek

  Gripen má smysl za výhodných podmínek dolétat, konec konců Maďaři nejspíš vědí, co dělají, při nákupu zbraní si počínají v rámci V4 na jedničku. Pro ČR, pokud by šla stejnou cestou, by pro případ potřeby zvýšit počet strojů mělo smysl tak jako tak jít do F-35A a provozovat tedy zdánlivě divnou kombinaci dvou typů strojů. Na Gripen ale už piloti i zázemí jsou a přikoupit F-35A není nic proti ničemu. Konec konců i Polsko kupuje k F-16 jiný stroj, tedy F-35A, který je sice od stejného výrobce ale servisní a pilotní kompatibilita bude minimální či žádná.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   21:23 09.09.2021

   Zázemí by bylo pokud by to nebyl pronájem. Logistické zásoby jsou vlastnictvím Švédské vlády. Výcvik dalších pilotů se přikupuje i u pronájmu, těžko to bude jinak u koupě. Zrovna ...Zobrazit celý příspěvek

   Zázemí by bylo pokud by to nebyl pronájem. Logistické zásoby jsou vlastnictvím Švédské vlády.
   Výcvik dalších pilotů se přikupuje i u pronájmu, těžko to bude jinak u koupě.

   Zrovna Polsko z jejich počty není dobrý příklad, protože do budoucna po konci životnosti F-16 je možné očekávat další navýšení F-35. Tedy časem budou mít jednu platformu.
   Kupovat dnes další F-16, ke kterým by v budoucnu dokupovali F-35 smysl nedává. Což, je spíše to co by dělal CR. Smysl by mělo koupit v CR F-35, a jejich počet za 10-15.let navýšit.Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  08:04 09.09.2021

  Níže jsem psal ekonomické důvody pro udržení stávající úrovně. Na F35 zapomeňte a nahrazovat Gripen výkonnější a provozně dražší F16 této zemi nic nového nepřináší. Pokud bude ...Zobrazit celý příspěvek

  Níže jsem psal ekonomické důvody pro udržení stávající úrovně. Na F35 zapomeňte a nahrazovat Gripen výkonnější a provozně dražší F16 této zemi nic nového nepřináší.

  Pokud bude ekomická situace pro navýšení výdajů v této oblasti, mnohem větší přínos bude navýšit počet Gripenů verze C o 4ks + lithening pod. Tento počet umožní zvýšit roční nálet hodin pro n*1,5 pilotů tak, že lze stihnout i výcvik v režimu pozemních cílů. V konfiguraci 12+2 tento výcvik nelze poˇřádně realizovat.Skrýt celý příspěvek

  • Matesaax
   11:35 09.09.2021

   Lépe bych to nenapsal.F-16 nám krom vyšších provozních nákladů nic nového nepřinese a s F-35 opět zůstaneme u letky 12-14 letadel,nehledě na vysoké provozní náklady.U Gripena je ...Zobrazit celý příspěvek

   Lépe bych to nenapsal.F-16 nám krom vyšších provozních nákladů nic nového nepřinese a s F-35 opět zůstaneme u letky 12-14 letadel,nehledě na vysoké provozní náklady.U Gripena je možnost navýšit jejich počet ,alespon na 18 kusů či třeba 20-24,pokud by došlo k vyřazení L-159A.Je prostě nesmysl v polovině životnosti měnit letadlo za jiné.Skrýt celý příspěvek

   • malond
    15:18 09.09.2021

    Naprosto souhlasím s oběma názory.

    Naprosto souhlasím s oběma názory.

   • Jan Padesátýpátý
    15:45 09.09.2021

    otázku letounů je třeba posuzovat mimo jiné z pohledu ekonomiky bez znalosti ceny za Gripen nezní tvrzení "Gripen a nic jiného" zrovna rozumně A pokud je jakákoli věc v pronájmu, ...Zobrazit celý příspěvek

    otázku letounů je třeba posuzovat mimo jiné z pohledu ekonomiky
    bez znalosti ceny za Gripen nezní tvrzení "Gripen a nic jiného" zrovna rozumně

    A pokud je jakákoli věc v pronájmu, pak samozřejmě je zcela normální pronájem ukončit před dobou životnosti té věci. To je ostatně smyslem pronájmu.Skrýt celý příspěvek

    • cejkis
     16:14 09.09.2021

     I bez znalosti ceny letitého Gripenu tvrdím, že jeho cena bude určitě výrazně nižší než nová F16 block 70/72.

     I bez znalosti ceny letitého Gripenu tvrdím, že jeho cena bude určitě výrazně nižší než nová F16 block 70/72.

     • Jirosi
      21:34 09.09.2021

      Teď si ještě tu cenu vynásobte zbývající životností + fixní náklady na spojené se změnou provozu.

      Teď si ještě tu cenu vynásobte zbývající životností + fixní náklady na spojené se změnou provozu.

     • Torong
      21:35 09.09.2021

      A to na základě čeho?

      A to na základě čeho?

     • cejkis
      21:01 12.09.2021

      @jirosi Investici bych měl naopak dělit životností, abych se dopracoval k odpisům a celé bych to měl exponenciálně ošetřit o cenu peněz. A takto by jste měl posuzovat obě ...Zobrazit celý příspěvek

      @jirosi

      Investici bych měl naopak dělit životností, abych se dopracoval k odpisům a celé bych to měl exponenciálně ošetřit o cenu peněz.
      A takto by jste měl posuzovat obě varianty a dospět k ceně za 1 rok. Gripen bude levnější na 100%.

      Pak si můžeme do výpočtu promítnout poměr mezi počtem Gripenu a litheningů a na tomto virtuálním argumentu to každý posune tam, kde chce vidět výsledek.Skrýt celý příspěvek

   • darkstyle
    17:34 09.09.2021

    Gripen nie je v polovici životnosti a pri ukončení podnájmu v roku 2029 bude cca v 2/3 životnosti.. Štandardná životnosť stíhačky je 30 rokov, predlžená max 40 rokov.. V roku ...Zobrazit celý příspěvek

    Gripen nie je v polovici životnosti a pri ukončení podnájmu v roku 2029 bude cca v 2/3 životnosti..

    Štandardná životnosť stíhačky je 30 rokov, predlžená max 40 rokov..
    V roku 2029 budú mať cca 25 rokov..

    Je ťažko reagovať na také polopravdy- polo nezmysli čo si napísal..
    Lebo dosť porovnávaš jablká s hruškami a nepoznáme čísla pokračovania Gripenu, voči známim hodnotám pri F-16 a F-35..
    Predsa len F-16 či F-35 ti prinesú AESA radar, lacnejšiu muníciu a hlavne dostupnejšiu, pri F-35 menšiu potrebu cvičenia - toto a omnoho viac Gripen C/D v českej republike nemá..Skrýt celý příspěvek

    • skelet
     20:12 09.09.2021

     Však každý kdo uvažuje o koupi "našich" Gripenů o tom smýšlí jako o dočasném řešení.

     Však každý kdo uvažuje o koupi "našich" Gripenů o tom smýšlí jako o dočasném řešení.

     • Jirosi
      21:27 09.09.2021

      Za plnou cenu po přepočítání na životnost, k tomu extra náklady co se musí zaplatit bez ohledu na délku provozu.
      Prostě ekonomické řešení jako prase, takové typicky české.

      Za plnou cenu po přepočítání na životnost, k tomu extra náklady co se musí zaplatit bez ohledu na délku provozu.
      Prostě ekonomické řešení jako prase, takové typicky české.

     • skelet
      21:37 09.09.2021

      Hehe.. vzhledem k tomu, že nevíš za kolik by nám je Švédové chtěli prodat, a za kolik jsme je ochotni koupit, tak tvé tvrzení je takové nijaké :))

      Hehe.. vzhledem k tomu, že nevíš za kolik by nám je Švédové chtěli prodat, a za kolik jsme je ochotni koupit, tak tvé tvrzení je takové nijaké :))

     • Jirosi
      10:05 10.09.2021

      I dar by měl fixní náklady+náklady na údržbu. Vše ostatní je jen horší.
      Nebo žijete v představě, že cena za provoz se stářím letadel klesá?

      I dar by měl fixní náklady+náklady na údržbu. Vše ostatní je jen horší.
      Nebo žijete v představě, že cena za provoz se stářím letadel klesá?

     • skelet
      10:39 10.09.2021

      zatímco nové letadla toto nemají, jak jinak .. bože bože :))

      zatímco nové letadla toto nemají, jak jinak .. bože bože :))

     • Jirosi
      12:37 10.09.2021

      Skelet: Pokud se na to přestane dívat optikou 2029-39, ale začnete se dívat optikou 2029-2059. Tak nové stroje se kupovat budou, bude se kupovat i nové vybavení. Jakákoliv ...Zobrazit celý příspěvek

      Skelet: Pokud se na to přestane dívat optikou 2029-39, ale začnete se dívat optikou 2029-2059. Tak nové stroje se kupovat budou, bude se kupovat i nové vybavení. Jakákoliv investice do Gripenu jen tuhle částku navyšuje.

      Přitom představa, že třeba F-35 budou za 5.let dražší než v roce 2040 (nepoběží velkosériová produkce) je chyba. Skutečnost je taková, že v té době jen vypadnou levnější konkurenti, ale cena nových jen poroste.
      Ano, přijde nová krev. Ale opravdu je třeba Rafale levnější než F-15?Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      13:06 10.09.2021

      bože bože :)

      bože bože :)

   • Badysak
    19:53 09.09.2021

    12 -14 F35 si natře 24 kusu Gripenů na chleba a proti 45pé verzi Flankera ani nemluvím.

    12 -14 F35 si natře 24 kusu Gripenů na chleba a proti 45pé verzi Flankera ani nemluvím.

  • Jirosi
   15:28 09.09.2021

   Super, investice do F-35 na desítky let je kravina. Ale investice do Gripenu C/D, dokonce navýšení počtu na 10.let je super! Je hezké vycvičit n*1,5 pilotů z vidinou, že sice ...Zobrazit celý příspěvek

   Super, investice do F-35 na desítky let je kravina.
   Ale investice do Gripenu C/D, dokonce navýšení počtu na 10.let je super!
   Je hezké vycvičit n*1,5 pilotů z vidinou, že sice budeme mít více pilotů, ale ty letouny budou po smrti. Tomu říkám logiky investic do armády.Skrýt celý příspěvek

   • cejkis
    16:08 09.09.2021

    Netvrdím, že investice do F35 je kravina. Tvrdím, že je to z pohledu vývoje ekonomiky nereálný požadavek.

    Netvrdím, že investice do F35 je kravina. Tvrdím, že je to z pohledu vývoje ekonomiky nereálný požadavek.

    • Jura99
     16:58 09.09.2021

     Z pohledu vývoje ekonomiky není jasné vůbec nic. Sekera á500mld. ročně nikoho moc netrápí a rozpočet obrany je bezmála dvakrát tak větší než před 6 lety s tím, že trend růstu má ...Zobrazit celý příspěvek

     Z pohledu vývoje ekonomiky není jasné vůbec nic. Sekera á500mld. ročně nikoho moc netrápí a rozpočet obrany je bezmála dvakrát tak větší než před 6 lety s tím, že trend růstu má pokračovat. V tomto kontextu jsou 3,5mld. ročně po dobu 30let (viz. tento článek) zcela zanedbatelné drobáky.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     21:35 09.09.2021

     cejkis: Vy víte jaký bude vývoj ekonomiky mezi roky 2024-26?

     cejkis: Vy víte jaký bude vývoj ekonomiky mezi roky 2024-26?

  • Horny
   15:30 09.09.2021

   Teoreticky je to pravda, ale skutečná ekonomičnost takového řešení je velkou (a nezodpovězenou) otázkou, kterou těžko vyřeší lidé zvenku, respektive tady na fóru. Dokud někdo ...Zobrazit celý příspěvek

   Teoreticky je to pravda, ale skutečná ekonomičnost takového řešení je velkou (a nezodpovězenou) otázkou, kterou těžko vyřeší lidé zvenku, respektive tady na fóru. Dokud někdo povolaný (MO, armáda) nespočítá alespoň přibližně, kolik peněz by takováto legrace stála, nikdo nemůže pravdivě tvrdit, že zachování Gripenů C/D bude výhodnější.

   Je totiž třeba vyřešit několik věcí, zejména:
   1) prodloužení pronájmu/odkup letadel
   2) navýšení počtu strojů o cca 4-6 ks.
   3) modernizace
   4) servis (zázemí, provozní náklady)
   5) nová výzbroj (nákup, integrace)

   Budou Švédové vůbec ochotni dál pronajmout/prodat stroje (určitě, otázkou je ale za kolik)? Kde seženeme další stroje, které už se nevyrábí (a hlavně za kolik)?
   Jak obtížná (a drahá) bude modernizace a vyplatí se vůbec v poměru ke zbývající životnosti?
   Budeme budovat servisní zázemí (vyplatí se to v poměru ke zbývající živostnosti?), nebo se budou větší věci stále dělat u Švédů (za kolik?), jako dosud?
   Máme představu (alespoň hrubou) o kolik vzrostou provozní náklady stárnoucích strojů?
   Jakou (kolik a za kolik) chceme nakoupit novou výzbroj; je vůbec integrovaná (a na kolik taková integrace vůbec vyjde)?

   Na každém z těchto bodů může prodloužení služby ztroskotat. Zachování Gripenu by bylo jednoznačně levnější variantou, jen pokud bychom už vlastnili dostatečný počet letounů (např. 28 jak se kdysi dávno plánovalo) a měli pro ně kompletní servisní zázemí (což nemáme).
   Problém budoucnosti českého letectva je akutní a pokud nechceme hanebně selhat, musí jej prakticky vyřešit už příští vláda.
   Každopádně si nelze dělat iluze o tom, že by jakékoli řešení bylo výrazně levnější než ta ostatní.Skrýt celý příspěvek

   • cejkis
    16:11 09.09.2021

    6) jak v budoucnu naložit s L159A

    Máte pravdu, více zde nevyřešíme.

    6) jak v budoucnu naložit s L159A

    Máte pravdu, více zde nevyřešíme.

   • Jirosi
    21:30 09.09.2021

    Pokud bychom je vlastnily i těch 14ks, tak není o čem diskutovat "Peníze byli utraceny". Ale tohle prostě neplatí, a vaše body jsou zcela zásadní jen pro úvahu o setrvání Gripenu ...Zobrazit celý příspěvek

    Pokud bychom je vlastnily i těch 14ks, tak není o čem diskutovat "Peníze byli utraceny".
    Ale tohle prostě neplatí, a vaše body jsou zcela zásadní jen pro úvahu o setrvání Gripenu v CR.Skrýt celý příspěvek

 • krllo
  21:16 08.09.2021

  "Tlak" z Východu někomu vydělá pěkné peníze. Kdo to asi je ?

  "Tlak" z Východu někomu vydělá pěkné peníze. Kdo to asi je ?

 • Jirosi
  05:26 08.09.2021

  "A za ušetřené peníze nakoupit třeba takticko-operační rakety s doletem 500 kilometrů" K čemu? Němci za WW2 podobných raket vystřelili tisíce, výsledek nic. Raketa tohoto ...Zobrazit celý příspěvek

  "A za ušetřené peníze nakoupit třeba takticko-operační rakety s doletem 500 kilometrů"

  K čemu?
  Němci za WW2 podobných raket vystřelili tisíce, výsledek nic.
  Raketa tohoto typu bez JZ je fakticky k ničemu.Skrýt celý příspěvek

  • Laci
   08:06 08.09.2021

   Němci taky za druhý války vyráběly ruční zbraně a stejně prohráli. Máme teda rezignovat na výrobu ručních zbraní?

   Němci taky za druhý války vyráběly ruční zbraně a stejně prohráli. Máme teda rezignovat na výrobu ručních zbraní?

  • skelet
   08:08 08.09.2021

   srovnávat V-2 s dnešním Iskanderem nebo ATACMS? Fakt? :)

   srovnávat V-2 s dnešním Iskanderem nebo ATACMS? Fakt? :)

   • Jirosi
    14:01 08.09.2021

    Však klidně doložte, kde tyhle zbraně zaznamenali úspěch. Poslední nasazení byla Syrie, ani tam to zrovna nedopadlo dle očekávání. Pokud má být naším nepřítelem Rusko, tak co ...Zobrazit celý příspěvek

    Však klidně doložte, kde tyhle zbraně zaznamenali úspěch.
    Poslední nasazení byla Syrie, ani tam to zrovna nedopadlo dle očekávání.

    Pokud má být naším nepřítelem Rusko, tak co bude ten cíl?Skrýt celý příspěvek

    • skelet
     15:46 08.09.2021

     přenost těch raket je diametrálně někde jinde, než u V-2 a obrana proti nim je stále v plenkách. Takže tam kde bys jinak musel poslat jedno letadlo, ti stačí případně i jedna ...Zobrazit celý příspěvek

     přenost těch raket je diametrálně někde jinde, než u V-2 a obrana proti nim je stále v plenkách. Takže tam kde bys jinak musel poslat jedno letadlo, ti stačí případně i jedna raketa.
     Samozřejmě Jirosi může říci vojákům, že se mají vybodnout na vývoj GMLRS, ATACMS, Iskanderů apod. Stačí se ho zeptat..Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      20:45 08.09.2021

      Říct, že máte přesnou zbraň z úžasným doletem je super. Jenže, pak musíte taky přiznat co tím chcete trefit (JE?).

      Říct, že máte přesnou zbraň z úžasným doletem je super. Jenže, pak musíte taky přiznat co tím chcete trefit (JE?).

     • mudry.udrzbar
      10:41 09.09.2021

      Armeni Iskandery mali a dost na ich odstrasujuci ucinok spoliehali, vo vysledku akurat zistili, ze ani poriadne nefunguju a efekt 0.

      Armeni Iskandery mali a dost na ich odstrasujuci ucinok spoliehali, vo vysledku akurat zistili, ze ani poriadne nefunguju a efekt 0.

     • skelet
      11:20 09.09.2021

      Jirosi: co tím chci trefit? Jakýkoliv významný cíl v dosahu rakety :))) Mudry.udrzbar: jediné zbraně, které mají odstrašující účinek jsou ZHN. Pokud si někdo myslí, že jakákoliv ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi: co tím chci trefit? Jakýkoliv významný cíl v dosahu rakety :)))
      Mudry.udrzbar: jediné zbraně, které mají odstrašující účinek jsou ZHN. Pokud si někdo myslí, že jakákoliv jiná zbraň dokáže protivníka zastrašit, tak je mentálně retardovaný.Skrýt celý příspěvek

     • mudry.udrzbar
      13:19 09.09.2021

      skelet to som si nevymyslel ja, tym oficialne odovodnovali nakup Iskanderov Armeni s tym, ze mozu zasiahnut ropnu infrastrukturu Azerbajdzanu a sposobit obrovske materialne skody, ...Zobrazit celý příspěvek

      skelet

      to som si nevymyslel ja, tym oficialne odovodnovali nakup Iskanderov Armeni s tym, ze mozu zasiahnut ropnu infrastrukturu Azerbajdzanu a sposobit obrovske materialne skody, takže zase tak retardovana uvaha to nebola.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      15:04 09.09.2021

      pokud si mysleli, že tím někoho zastraší, tak to byla retardovaná úvaha.

      pokud si mysleli, že tím někoho zastraší, tak to byla retardovaná úvaha.

     • Jirosi
      15:32 09.09.2021

      Skelet: Pokud tvrdíte, že jediný důvod proč je pořídit do ACR je retardovaná myšlenka, tak se ptám znovu k čemu nám budou? Zničení jednoho cíle ( V Syrii bylo potřeba asi 80+raket ...Zobrazit celý příspěvek

      Skelet: Pokud tvrdíte, že jediný důvod proč je pořídit do ACR je retardovaná myšlenka, tak se ptám znovu k čemu nám budou?

      Zničení jednoho cíle ( V Syrii bylo potřeba asi 80+raket na zničení jediného cíle) nás nespasí, ani nám nezajistí výhodnější pozici. Prostě zmáčknete tlačítko, a válka pojede dál jako by se nic nestalo.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      19:39 09.09.2021

      Wow.. silná myšlenka. Já z těchto zbraní nedělám ultimátní zbraň jako mi oponenti. Já z ní dělám účinnou zbraň.
      Dělat z jakékoliv zbraň něco co není, je fakt retardované :)

      Wow.. silná myšlenka. Já z těchto zbraní nedělám ultimátní zbraň jako mi oponenti. Já z ní dělám účinnou zbraň.
      Dělat z jakékoliv zbraň něco co není, je fakt retardované :)

  • Krabat
   20:24 08.09.2021

   Jirosi, nebojte, taktické rakety do 500 km nám nikdo neprodá. Podle mezinárodních dohod je možné exportovat jen rakety s doletem 300 km.

   Jirosi, nebojte, taktické rakety do 500 km nám nikdo neprodá. Podle mezinárodních dohod je možné exportovat jen rakety s doletem 300 km.

   • Jirosi
    20:30 08.09.2021

    To je citace z článku.

    To je citace z článku.

    • Krabat
     20:40 08.09.2021

     Já vim, už jsem to psal jednou do diskuze, že je to blbost. Ale jak vidím je to bez výsledku...

     Já vim, už jsem to psal jednou do diskuze, že je to blbost. Ale jak vidím je to bez výsledku...

 • flanker.jirka
  19:43 07.09.2021

  S každou další diskusí o pokračování nadzvuku nabývám dojmu, že je třeba celou věc pojmout ze široka a rovnou počítat s možnou náhradou L 159, vytvořením komplexního systému ...Zobrazit celý příspěvek

  S každou další diskusí o pokračování nadzvuku nabývám dojmu, že je třeba celou věc pojmout ze široka a rovnou počítat s možnou náhradou L 159, vytvořením komplexního systému svázaného i s pozemními prvky PVO a elektronického průzkumu.
  Nejen se soutředit na samotný typ letounu.
  Vycházím z příkladu Polska, kde bude systém PVO tvořit Patriot s IBCS, který slouží i pro stíhače.
  U nás se zatím hovoří stále o oddělených věcech, ale pokud chceme vybudovat komplexní systém, tak už nyní je třeba se ptát, jak do toho všeho budou zapadat nové radary MADR, jak do toho zapadne Spyder, jak do toho zapadne speciální elektronický průzkum, jako Vera NG? Jak do toho budou zapojeny prostředky vzdušného průzkumu a úderu s uvažovanými UAV a jak do toho budou zapojeny prostředky REB?Skrýt celý příspěvek

  • Torong
   21:33 07.09.2021

   S tímhle souhlasím. Musíme si vybrat, jestli budeme mít armádu sloužící k odstrašení protivníka a k vyslání signálu spojencům, že s námi stojí za to počítat, nebo mít armádu jako ...Zobrazit celý příspěvek

   S tímhle souhlasím. Musíme si vybrat, jestli budeme mít armádu sloužící k odstrašení protivníka a k vyslání signálu spojencům, že s námi stojí za to počítat, nebo mít armádu jako zájmový kroužek pro zelené mozky. AČR nikdy nebude velká co do počtu vojáků a techniky. O to víc musí mít vojáky vycvičené a vybavené a techniku na špičkové úrovni. Proto pokud si nechceme na armádu jen hrát, ale ji skutečně budovat jsou v letectvu dvě možnosti. Buď pokračovat se Švédy a Gripenem E, nebo přejít na F 35. Ostatní je nesmysl.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   23:36 07.09.2021

   Prostředky vojenského (ale nejen) monitorování vzdušného prostoru se slévají ve středisku řízení a uvědomování. Takže nevím co by se na tom s jakoukoli technikou mělo měnit.

   Prostředky vojenského (ale nejen) monitorování vzdušného prostoru se slévají ve středisku řízení a uvědomování. Takže nevím co by se na tom s jakoukoli technikou mělo měnit.

   • flanker.jirka
    07:27 08.09.2021

    Střediska řízení mají i ostatní armády a přesto budují nové systémy jako IBCS a další pro multidomain operace.

    Střediska řízení mají i ostatní armády a přesto budují nové systémy jako IBCS a další pro multidomain operace.

   • pjaro77
    17:11 17.09.2021

    NATINAMDS je myslím len pre strategické PVO, nie vojskové. Opravte ma ak sa mýlim. A rozhodne nie je integrovaný s pozemným prieskumom alebo delostrelectvom.

    NATINAMDS je myslím len pre strategické PVO, nie vojskové. Opravte ma ak sa mýlim. A rozhodne nie je integrovaný s pozemným prieskumom alebo delostrelectvom.

    • Scotty
     20:18 17.09.2021

     Je to integrovaná protivzdušná obrana států NATO. Samozřejmě že to s dělostřelectvem nemá nic společného. Proč by také mělo mít?

     Je to integrovaná protivzdušná obrana států NATO. Samozřejmě že to s dělostřelectvem nemá nic společného. Proč by také mělo mít?

  • pjaro77
   17:09 17.09.2021

   Súhlasím a k tomu aj zlinkovanie leteckého prieskumu s delostrelectvom. V budúcnosti integrovať aj prieskum pozemnej armády, čím sa vytvorí základ digitálneho bojiska čo splňa ...Zobrazit celý příspěvek

   Súhlasím a k tomu aj zlinkovanie leteckého prieskumu s delostrelectvom. V budúcnosti integrovať aj prieskum pozemnej armády, čím sa vytvorí základ digitálneho bojiska čo splňa C4ISTAR . Američania pracujú na takom prepojení a že im to ešte potrvá než to dokončia. Lenže oplatí sa to integrovať/vyvíjať každému malému štátu ako ČR, SR, Maďarsko zvlášť ? Zatiaľ som nepočul o nejakom celoeuropskom riešení. Viem len o NATINAMDS a ten slúži len pre strategicke PVO ak sa nemýlim.Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  16:10 07.09.2021

  Jakykoliv clanek o delu = resi se Caesar vs. Zuzana. Jakykoliv nadzvuk, resi se gripen vs f16. Na jednu stranu to chapu, na druhou stranu to zrovna nepomaha. Ad madari, vazne by ...Zobrazit celý příspěvek

  Jakykoliv clanek o delu = resi se Caesar vs. Zuzana. Jakykoliv nadzvuk, resi se gripen vs f16. Na jednu stranu to chapu, na druhou stranu to zrovna nepomaha.

  Ad madari, vazne by me zajimalo za jakych podminek si dojednali pokracovani gripenu. Jestli jde o "straceno v prekladu" a mlzeni a pujde o dalsi prodlouzeni pronajmu, nebo skutecny odkup, ktery jiz probehl a byl zaplacen v aktualne bezicim leasingu, anebo jestli maj jen dojednane podminky za kterych TEPRVE TED gripeny mohou odkoupit. Jedno ktera z moznosti to bude, zjevne byli na madarskem ministerstvu obrany proziravejsi nez na tom ceskem.
  Skoda ze se detajly asi nikdy nedozvime, stejne jako je nezname poradne u zadneho z poslednich madarskych nakupu, a ze jich bylo.Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
   14:23 08.09.2021

   Když už jsme u těch houfnic, Metnar dnes na zasedání obraného výboru PS PČR potvrdil, že do voleb uzavře smlouvu na 52 samohybných děl ...Zobrazit celý příspěvek

   Když už jsme u těch houfnic, Metnar dnes na zasedání obraného výboru PS PČR potvrdil, že do voleb uzavře smlouvu na 52 samohybných děl Caesar.
   https://www.ceskenoviny.cz/zpr... Skrýt celý příspěvek

   • GlobeElement
    14:53 09.09.2021

    Pokud se to stane, bude to chyba. Ne kvůli nákupu samotnému, ale kvůli načasování těsně před volbami. Víme, jak dopadla podobně uzavřená smlouva na Pandury.

    Pokud se to stane, bude to chyba. Ne kvůli nákupu samotnému, ale kvůli načasování těsně před volbami. Víme, jak dopadla podobně uzavřená smlouva na Pandury.

    • Jura99
     15:23 09.09.2021

     děla mají podporu i opozice. Obecně vzato pracovat se má celé volební období, v práci také neodhodíš v pátek tužku, že to raději necháš na pondělí (tedy jak kdo). A ty Pandury jsou ...Zobrazit celý příspěvek

     děla mají podporu i opozice. Obecně vzato pracovat se má celé volební období, v práci také neodhodíš v pátek tužku, že to raději necháš na pondělí (tedy jak kdo). A ty Pandury jsou tragikomický příklad, zajímavý v tom, že ODS podpis ministra Kühnela velice kritizovala, v podstatě poukazovala na pravděpodobnost korupčního motivu podepsat smlouvu před volbami a po volbách od smlouvy odstoupila. Co pak následovalo víme a také víme, že ve vězení nakonec skončil poradce nového premiéra za ODS, když vyjednávali smlouvu novou. Takže prakticky vidíme, že není žádné pravidlo, že nový kabinet podepíše smlouvu čistěji, než předchozí končící kabinet.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      08:05 10.09.2021

      To je ideální stav, realita je bohužel taková, že při výměně vlády (ale to platí kolikrát i v případě výměny vedoucího školní jídelny) je kritizováno vše, co udělal předchůdce. A ...Zobrazit celý příspěvek

      To je ideální stav, realita je bohužel taková, že při výměně vlády (ale to platí kolikrát i v případě výměny vedoucího školní jídelny) je kritizováno vše, co udělal předchůdce.
      A armáda je vhodný obětní beránek, její nefunkčnost není laikovi zřejmá, na rozdíl od nefungující dálnice, například.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     15:41 09.09.2021

     GlobeElement Doufám že smluvní pokuta bude taková že si to každý třikrát rozmyslí. Navíc buď tu bude vládnout Andrej (který to vyjednal) nebo ODS která nákup v zásadě ...Zobrazit celý příspěvek

     GlobeElement
     Doufám že smluvní pokuta bude taková že si to každý třikrát rozmyslí.
     Navíc buď tu bude vládnout Andrej (který to vyjednal) nebo ODS která nákup v zásadě podporuje.
     Navíc všechno vypadá na to že sestavení příští vlády nebude jednoduché ani rychlé a celou tu dobu tu bude vládnout současná vláda. Kdo ví, možná Metnar stihne ještě podpis i smlouvy na BVP.Skrýt celý příspěvek

 • danny
  14:26 07.09.2021

  Zajímavá informace a hlavně výborný závěr. Jakémukoli nákupu musí předcházet velmi seriozní diskuse, k čemu danou věc vlastně potřebujeme.

  Zajímavá informace a hlavně výborný závěr. Jakémukoli nákupu musí předcházet velmi seriozní diskuse, k čemu danou věc vlastně potřebujeme.

 • Jirosi
  12:26 07.09.2021

  " Některé provozní a podpůrné systémy je ale třeba vždy koupit, ať provozujete 14, 28 nebo 32 letounů." Tyto věci pro F-35 (nebo jiné nové letadlo) by měli využitelnost 30+.let. ...Zobrazit celý příspěvek

  " Některé provozní a podpůrné systémy je ale třeba vždy koupit, ať provozujete 14, 28 nebo 32 letounů."

  Tyto věci pro F-35 (nebo jiné nové letadlo) by měli využitelnost 30+.let.
  Pokud je koupí pro Gripen za polovinou životnosti, tak jsou to prostě vyhozené peníze.

  Krom toho, pokud vědí o zásadní modernizaci v letech 30-40. Tak to bude přesně doba, kdy oni budou kupovat letadla bez ní z vidinou provozu na 30+.let :)Skrýt celý příspěvek

  • skelet
   12:46 07.09.2021

   jenže tyto věci bychom s Gripeny již odkoupili (fyzicky je již "máme"), rovněž v "bazaru" stejně jako letadla. Takže to furt vyjde (může vyjít) levněji, než nákup F-16 block 70/72. Zobrazit celý příspěvek

   jenže tyto věci bychom s Gripeny již odkoupili (fyzicky je již "máme"), rovněž v "bazaru" stejně jako letadla. Takže to furt vyjde (může vyjít) levněji, než nákup F-16 block 70/72.Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    13:44 07.09.2021

    nákup F16C/D nedává smysl žádný, je to pořízení letadla obdobných kvalit jako Gripen C, popř. C+ a přitom to znamená novou investici do zázemí, výcviku, údajně dražší provozní ...Zobrazit celý příspěvek

    nákup F16C/D nedává smysl žádný, je to pořízení letadla obdobných kvalit jako Gripen C, popř. C+ a přitom to znamená novou investici do zázemí, výcviku, údajně dražší provozní náklady a zejména závazek provozovat morálně výběhový stroj dalších 40let. Proti tomu Gripen by sloužil cca 10-15let za tomu poměrem odpovídající náklady.
    Za mě jsou jen dvě varianty, rovnou koupit 5gen. nebo si na to v Gripenu počkat 10let.Skrýt celý příspěvek

    • christmass
     14:14 07.09.2021

     Hmm, výběhový, morálně zastaralý stroj!?! Za to standardní canard, koncepčně stejný od padesátých let do kterého se musel po úmorných letech marného vývoje koupit americký FBW, ...Zobrazit celý příspěvek

     Hmm, výběhový, morálně zastaralý stroj!?! Za to standardní canard, koncepčně stejný od padesátých let do kterého se musel po úmorných letech marného vývoje koupit americký FBW, modifikovaný z F16, to je trefa. Ty obdobné kvality tvrdí jen výrobce a AČR(AČR hlavně proto, že se děsí otevření toho korupčního skandálu ohledně nákupu Gripenů, když už se to jednou podařilo ututlat). Slováci jsou větší frajeři a jdou na to od podlahy.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      14:30 07.09.2021

      ale to víš, že joo..

      ale to víš, že joo..

     • Jura99
      15:22 07.09.2021

      zkusil bych se i zamyslet na tím, co píšeš, ale poslední větou jsi charakterizoval kvalitu. Těžko mohou být "větší" frajeři, když ve srovnání třeba s námi zavádějí západní 4gen ...Zobrazit celý příspěvek

      zkusil bych se i zamyslet na tím, co píšeš, ale poslední větou jsi charakterizoval kvalitu. Těžko mohou být "větší" frajeři, když ve srovnání třeba s námi zavádějí západní 4gen teprve dvacet let po nás. Tam je spíš pro nás otázka, jestli se po dvacetipěti letech už posunout o generaci dál nebo ještě 10let počkat, ale určitě nikoliv čekat 40let. Posunout dál totiž neznamená vyměnit jednu 4gen za vcelku podobnou jinou 4gen a posedět na ní 40let, aby se vyplatily náklady. Gripen C+ s Meteorem není horší než F-16C/D.Skrýt celý příspěvek

     • SYN_
      20:25 07.09.2021

      To se nedá moc srovnávat, Slováci začínají (z hlediska moderních stíhaček) v bodě nula, kdežto u nás už něco docela dlouho létalo. Takže kdyby vůbec nic jiného, tak máme minimálně ...Zobrazit celý příspěvek

      To se nedá moc srovnávat, Slováci začínají (z hlediska moderních stíhaček) v bodě nula, kdežto u nás už něco docela dlouho létalo. Takže kdyby vůbec nic jiného, tak máme minimálně vycvičené piloty (ale bude toho víc). To je opravdu argument pro to abychom nekupovali něco jiného na plusmínus stejné úrovni (nehádejme se tu o drobnosti) ale buď zůstali, nebo přecházeli citelně výš...
      Takže F16 leda kdyby nám je někdo nábízel levněji než Gripeny.Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      21:17 07.09.2021

      SYN_ - bože,to je taká blbosť,ako by som napísal že česi začínajú (z hľadiska moderných kanónových húfnic) na bode nula... a to nepíšem preto že by utrpela moja slovenská ...Zobrazit celý příspěvek

      SYN_ - bože,to je taká blbosť,ako by som napísal že česi začínajú (z hľadiska moderných kanónových húfnic) na bode nula...

      a to nepíšem preto že by utrpela moja slovenská česť...na ossr som osobne dosť kritický...

      a keď je reč o vycvičených pilotoch ,myslím že by ste boli prekvapený vycvičenosťou pilotov čo sú na výcviku v usa...to že ďalšie generácie až tak top nebudú je druhá vec...rovnako ako BH vrtulnikári ...Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      23:46 07.09.2021

      HEKTOR
      Ona je to v podstatě pravda. Naše dělostřelectvo je na úrovni osmdesátých let. Podobně jako vaše nadzvukové letectvo. Oboje by se tedy za bod nula označit dalo.

      HEKTOR
      Ona je to v podstatě pravda. Naše dělostřelectvo je na úrovni osmdesátých let. Podobně jako vaše nadzvukové letectvo. Oboje by se tedy za bod nula označit dalo.

     • Jura99
      07:16 08.09.2021

      Hektor: verze AS ma identifikator NATO a pak GPSku. Jinak je to stara A. Tank T72M4CZ je podstatna modernizace, to srovnat s instalaci dvou krabicek nejde.

      Hektor: verze AS ma identifikator NATO a pak GPSku. Jinak je to stara A. Tank T72M4CZ je podstatna modernizace, to srovnat s instalaci dvou krabicek nejde.

     • HEKTOR
      19:39 08.09.2021

      Scotty - páni vy to máte riadne pomýlené...a myslím že len preto že sa jedná o slovensko...takže aj poliaci si nechávali 29tky,aj keď vlastne boli na bode 0 ...?!... nie je reč o ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty - páni vy to máte riadne pomýlené...a myslím že len preto že sa jedná o slovensko...takže aj poliaci si nechávali 29tky,aj keď vlastne boli na bode 0 ...?!...
      nie je reč o mig-21...
      najprv padli tvrdenia o tom že svk až teraz bude prechádzať na lietadlá 4g...čo bola v podstate blbosť,keďže 29tky sú 4g a teraz sa zase tvrdí že 29tky sú 30r v podstate na bode 0 / na úrovni 80 rokov...

      chlapi ak neviete písať objektívne a nezaujate,radšej fakt ani nepíšte,lebo sa len zhadzujete...

      ak by som mal použiť tento "skvelý" a vysoko inteligentný model aj inde,tak môžem povedať že slovenské a české tanky,bvp,radary a české raketomety (a neviem ešte aké zbraňové systémy v oboch armádach) sú na bode 0 a úrovni 80 rokov...

      tak potom mi nie je jasné to snívanie a bohovské obhajovanie nákupu f-35,keď vlastne v praxi sú hlavné zbraňové systémy v oboch armádach na úrovni 80 rokov...
      tak palec hore za spoločnú spoluprácu v bojovom konflikte kde spolu budú kooperovať f-35 + t-72 + bvp + dana ....Skrýt celý příspěvek

     • Upgrade
      19:59 08.09.2021

      O tych nasich Migoch by som si fakt iluzie nerobil. Jeden z pilotov tych Migov raz pri pive na otazku, ze kolko to vlastne mame bojaschopnych stihaciek odpovedal, ze bojaschopnu ...Zobrazit celý příspěvek

      O tych nasich Migoch by som si fakt iluzie nerobil. Jeden z pilotov tych Migov raz pri pive na otazku, ze kolko to vlastne mame bojaschopnych stihaciek odpovedal, ze bojaschopnu ani jednu :) ...a to bolo tak 10 rokov dozadu.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      20:07 08.09.2021

      HEKTOR: Mig-29A má výkonné motory a pěkně manévruje. Ten podstatný zbytek, jako jsou parametry radaru, schopnost působení proti více cílům najednou, avionika, integrované zbraně, ...Zobrazit celý příspěvek

      HEKTOR: Mig-29A má výkonné motory a pěkně manévruje. Ten podstatný zbytek, jako jsou parametry radaru, schopnost působení proti více cílům najednou, avionika, integrované zbraně, jejich vlastnosti atp. jsou na úrovni zaostávajícího SSSR sedmdesátých let, v letadle jistě budou ještě elektronky. Verze AS není ničím odlišná, je tam navíc GPS a odpovídač, instalace v řádu hodin. Stroj se hodí např. pro airpolicing nebo jako cvičný cíl, sestřelený ještě dříve než vidí nepřítele na radaru, nebo jako žrout peněz, případně zabiják vlastních pilotů. Poláci jsou známí tím, že provozují zastaralou techniku, nad kterou jiní už ohrnuli nos a její přínos je sporný (mají např. stále Su-22, pokud se nepletu). Pro airpolicing se hodí prakticky každý nadzvuk, třeba Mig-21.
      Jinak pochopitelně přechod z českých analogových Dan na jakékoliv digitální dělo bude rapidní změna v obsluze asi jako přechod z psacího stroje na Windows.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      20:19 08.09.2021

      HEKTOR: ten stihomam videt za vsim protislovenskou zášť, to se u vas nejak dedi nebo uci ve skole ?

      HEKTOR: ten stihomam videt za vsim protislovenskou zášť, to se u vas nejak dedi nebo uci ve skole ?

     • HEKTOR
      21:14 08.09.2021

      Jura99 - "za vsim protislovenskou zášť" - za všetkým nie,ale čítať niektoré príspevky od "určitých" špecifických prispievateľov áno...a fakt to je už otravné... "jsou na úrovni ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99 - "za vsim protislovenskou zášť" - za všetkým nie,ale čítať niektoré príspevky od "určitých" špecifických prispievateľov áno...a fakt to je už otravné...

      "jsou na úrovni zaostávajícího SSSR sedmdesátých let" - takže mig-29 bol vlastne zastaralý v dobe keď bol vyvinutý ...?...takže keď i čssr nakúpilo už boli 10-20r morálne zastaralé...to ako fakt....?!....
      mali sme si teda nechať radšej tie 21tky....

      ako stále vravím,osobne ste aj pochopili hlavnú myšlienku môjho príspevku...len sa tvárite že nie a elegantne to obkecáte...

      Upgrade - ja si ilúzie nerobím a som rád že sa budú vyradzovať...ale to sú typické krčmové reči "pilota" z ktorého je zrazu technik a nakoniec foo-čkar čo stráži na bráne základne sliač,ale má bratranca čo má suseda pilota...
      to ako 10-15r nie je žiadny mig-29 čo ešte máme schopný odpáliť r-60,r-27 či len tak "zahodiť" nejaký ofab...ak by to bola pravda,tak po voľbách by to terajší minister určite vytiahol a zverejnil...Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      21:24 08.09.2021

      HEKTOR: vykladate si to spatne. Verze A je prvni verzi Mig-29, ktera vznikala v 70-80.letech v SSSR, kde to tou dobou uz slo od desiti k peti. Stroje v OS SR jsou stale ve stejne ...Zobrazit celý příspěvek

      HEKTOR: vykladate si to spatne. Verze A je prvni verzi Mig-29, ktera vznikala v 70-80.letech v SSSR, kde to tou dobou uz slo od desiti k peti. Stroje v OS SR jsou stale ve stejne verzi, zadny upgrade neprobehl. At si kazdy udela o bojove hodnote obrazek sam, me je vas svaty boj za tyto muzealni stroje vcelku ukradeny.Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      22:00 08.09.2021

      Jura99 - ja si to zle nevykladám,ale už sa mi nechce tu rozoberať a vyvracať každý jeden váš argument...zase ste to obkecali po svojom...klasika... skúste si prečítať s porozumením ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99 - ja si to zle nevykladám,ale už sa mi nechce tu rozoberať a vyvracať každý jeden váš argument...zase ste to obkecali po svojom...klasika...
      skúste si prečítať s porozumením aj druhú časť môjho príspevku z 19:39...lebo v podstate o mig-29 ako taký ani neišlo...Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      00:41 09.09.2021

      HEKTOR Polsko si Mig-29 nechá jen do dodání F-35. I oni to letadlo berou jako výběhovou záležitost. Vaše 29 jsou tak možná na úrovni devadesátých let a jediní vaši piloti keří mají ...Zobrazit celý příspěvek

      HEKTOR
      Polsko si Mig-29 nechá jen do dodání F-35. I oni to letadlo berou jako výběhovou záležitost.
      Vaše 29 jsou tak možná na úrovni devadesátých let a jediní vaši piloti keří mají opravdovou zkušenost s moderním letadlem se právě cvičí v USA. Ovšem letectvo nejsou jen piloti.
      U tanků, BVP nebo radarů je to dost podobné. Tank je u nás alespoň modernizovaný.
      Lakovat si situaci na růžovo představou že je dvacetdevítka letadlo čtvrté generace a vlastně je tedy vše v pořádku je dost k ničemu.Skrýt celý příspěvek

     • mudry.udrzbar
      10:54 09.09.2021

      Piloti, ktorích v USA cvičia na F-16 sú nov´í piloti, ziaden z nich nebol predtym na Mig-29, take bolo rozhodnutie a podla mna spravne. Mig-29 je zastaraly a absolutne nevhodny ...Zobrazit celý příspěvek

      Piloti, ktorích v USA cvičia na F-16 sú nov´í piloti, ziaden z nich nebol predtym na Mig-29, take bolo rozhodnutie a podla mna spravne.

      Mig-29 je zastaraly a absolutne nevhodny pre pouzitie v ramci NATO, avsak logicky slovenske stihacie letectvo nezacina na bode 0.

      F-16 block 70/72 je pre Slovenske letectvo najlepsou volbou, je o pol generacie pred Gripenom C/D (AESA radar a pod.) Aj napriek tomu suhlasim s Jurom, že pre ČR by prechod nemal zmysel, to je lepsie pockat na E/F alebo modernizaciu C/D s AESA a Meteor.Skrýt celý příspěvek

     • Garry
      11:27 09.09.2021

      Hektor, netreba sa hned urážať a brať to ako útok ked niekto napíše pravdu.Slov. stíhacie letectvo defacto nie je .Argumentuješ vycvičenosťou slov. pilotov však to trvá roky kým ...Zobrazit celý příspěvek

      Hektor, netreba sa hned urážať a brať to ako útok ked niekto napíše pravdu.Slov. stíhacie letectvo defacto nie je .Argumentuješ vycvičenosťou slov. pilotov však to trvá roky kým naberú skúsenosti a bude to všetko operačne spôsobilé.Toto Madari a Češi majú dávno za sebou, majú 15-20 r skúsenosti. Tankovanie za letu,pravidelné ostré strelby AA,AG. tréning JTAC,hliadkovanie v Pobaltí,a Madari držia hotovosť nad Slovinskom.A čo z tohoto uskutočnujú slov.piloti na MiG och 4gen no zamysli sa.A porovnať 29AS s T 72M4CZ je úsmevné zhadzuješ seba, ale Jura99 ti to už vysvetlil. Si ako Miroslav ten zas vysvetluje aký bol dobrý ten pilot že zahodil lietadlo namiesto toho aby kritizoval ten bordel vo velení.Ale prvý pilot vedúci dvojice to vyriešil po svojom požiadal o odchod do civilu nechcel dalej zotrvať v tomto systéme.Ty zabudni na to že kúpime lietadlá máme funkčné letectvo,kúpime BVP máme pozemné sily to sú roky roky tvrdého drilu. toto sú opodstatnené argumenty a kritika že niekdo ti nakladá.Skrýt celý příspěvek

     • darkstyle
      20:24 09.09.2021

      Garry Neviem ako Maďari, ale Česi pravidelné ostré streľby AA určite nemajú - veď po druhom cvičení by im došla munícia.. AG získali relatívne pred nedávnom - tam je možno o ...Zobrazit celý příspěvek

      Garry

      Neviem ako Maďari, ale Česi pravidelné ostré streľby AA určite nemajú - veď po druhom cvičení by im došla munícia..

      AG získali relatívne pred nedávnom - tam je možno o kúsok lepšia situácia..

      Trénovanie tankovania za letu budú mať asi v USA natrénové viac Slováci, lebo na takúto srandu sa lieta na výcvik ku Švédsku - nie je to súčasťou základného výcviku ako pri F-16..
      Česko si myslím prvý takýto výcvik objednalo po cca 7 rokoch od vlasnenia lietadiel - pozri presne na googli..

      Ja len ťa upravujeme, že zase s tými schopnosťami u Gripenov v ČR to nebolo až také ružové - veď aj Link 16 majú len cca 10 rokov (Maďari day one)..
      F-16 by takto osekanú členovi NATO v USA asi nikto ani nedovolil predať..Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      20:33 09.09.2021

      Tankování za letu cvičí pravidelně. Střelby taky :)

      Tankování za letu cvičí pravidelně. Střelby taky :)

     • Scotty
      00:52 10.09.2021

      darkstyle Máte to nějaké pomotané. Výcvik tankování se provádí pravidelně v ČR. Ostatně to byl jeden z důvodů proč jsme v programu sdílení A-330 MRTT. Na ostré AA střelby se létá ...Zobrazit celý příspěvek

      darkstyle
      Máte to nějaké pomotané. Výcvik tankování se provádí pravidelně v ČR. Ostatně to byl jeden z důvodů proč jsme v programu sdílení A-330 MRTT.
      Na ostré AA střelby se létá do Švédska. Také celkem pravidelně.
      Upřímě vaši piloti se sotva naučili na F-16 létat a tady už z nich děléte málem instruktory TOPGUNu.
      Rozdíl mezi naším a maďarským Gripenem je v tom že ty naše přišli přímo z výrobní linky a původně byli určené pro švédské letectvo. Kdežto maďarské jsou přestavěné staré Gripeny A, keré jim při té přestavbě upravili na míru.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      01:02 10.09.2021

      HEKTOR /"jsou na úrovni zaostávajícího SSSR sedmdesátých let" - takže mig-29 bol vlastne zastaralý v dobe keď bol vyvinutý ...?...takže keď i čssr nakúpilo už boli 10-20r morálne ...Zobrazit celý příspěvek

      HEKTOR
      /"jsou na úrovni zaostávajícího SSSR sedmdesátých let" - takže mig-29 bol vlastne zastaralý v dobe keď bol vyvinutý ...?...takže keď i čssr nakúpilo už boli 10-20r morálne zastaralé...to ako fakt....?!..../
      To jako fakt. Byl zastaralý minimálně v době kdy nám ho východní bratři dodávali. Pro sebe měli už modernější verze.Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      21:20 10.09.2021

      Garry - hm,ďalší s problémom pochopiť písaný text...takže ešte 1x... - "Argumentuješ vycvičenosťou slov. pilotov však to trvá roky kým naberú skúsenosti a bude to všetko operačne ...Zobrazit celý příspěvek

      Garry - hm,ďalší s problémom pochopiť písaný text...takže ešte 1x...
      - "Argumentuješ vycvičenosťou slov. pilotov však to trvá roky kým naberú skúsenosti a bude to všetko operačne spôsobilé." -skúste sa opýtať vašeho pilota pri pive napr. na pilotov BH...môžete mať lietadlá aj 50r ak pilot nalieta 2h ročne...v usa má ten výcvik iné kvality...takže píšete o niečom, o čo vlastne veľa neviete...
      - "A porovnať 29AS s T 72M4CZ je úsmevné zhadzuješ seba, ale Jura99 ti to už vysvetlil." - kde konkrétne porovnávam mig-29 s t-72 .????myslím že skôr som dal ako príklad mig-29 a/mig-29 as + t-72 m1 / t-72m4cz ...
      - "Si ako Miroslav ten zas vysvetluje aký bol dobrý ten pilot že zahodil lietadlo namiesto toho aby kritizoval ten bordel vo velení." -zaujímavý príklad,nooo...takže pilot v mimoriadnej situácii to mal asi podľa vás vyriešiť tak,že mal ten stroj napáliť napr. do bratislavského hradu aby upozornil na bordel vo velení... tak uznávam,že aj to je riešenie...hmmmm....
      -"Ale prvý pilot vedúci dvojice to vyriešil po svojom požiadal o odchod do civilu nechcel dalej zotrvať v tomto systéme." - opäť píšete o niečom o čom nemáte šajn...dôvody toho pilota boli myslím trošku prozaickejšie a odišiel ASI preto,aby neprišiel o dôchodok...
      - "netreba sa hned urážať" - keďže sa osobne nepoznáme,tak toto bola len vaša fabulácia...nebol som urazený...skôr ma niektoré formulácie rozčuľujú...

      Scotty - "Lakovat si situaci na růžovo představou že je dvacetdevítka letadlo čtvrté generace a vlastně je tedy vše v pořádku je dost k ničemu." -tu si nikto nič nelakuje...celá táto debata vznikla,keď niekto tvrdil že česko má už 20r lietadlo 4g...ale to má aj slovensko...ja naše migy neobhajujem-nech ich čím skôr vymenia,ale je to 4g...
      "Byl zastaralý minimálně v době kdy nám ho východní bratři dodávali. Pro sebe měli už modernější verze." - sovieti predsa mali pre seba vždy výkonnejšie verzie všetkého...tam sa nejedná o morálnu zastaralosť keď nám ich dodali 7r po zavedení...
      a už vzdávam túto debatu...lebo je to plytvanie času...Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      12:51 11.09.2021

      Hektor: Bohužel ano. V době kdy ČSSR dostala první Mig 29, tedy v roce 1989 už byl skutečně zastaralý. Zastaralá byla i verze 9-13, kterou měli Rusové. Tis si to velmi dobře ...Zobrazit celý příspěvek

      Hektor:
      Bohužel ano. V době kdy ČSSR dostala první Mig 29, tedy v roce 1989 už byl skutečně zastaralý. Zastaralá byla i verze 9-13, kterou měli Rusové. Tis si to velmi dobře uvědomovali a v tom roce 1989 finišoval vývoj Mig 29M. To letadlo mělo naprosto tragický dolet, slabý radar a prakticky nebylo schopné operovat bez pozemního navedení. Výhodou byly v té době moderní a výkonné PLŘS a přilbový zaměřovač.Skrýt celý příspěvek

     • pjaro77
      17:21 17.09.2021

      HEKTOR, môžeš obhajovať migy 29iatky, koľko chceš. Faktom je, že avionikou (nie výkonmi) bolo to lietadlo zastaralé už v 80tych rokoch.

      HEKTOR, môžeš obhajovať migy 29iatky, koľko chceš. Faktom je, že avionikou (nie výkonmi) bolo to lietadlo zastaralé už v 80tych rokoch.

     • HEKTOR
      18:14 17.09.2021

      pjaro77 - napíš kde obhajujem mig-29 .!!! asi si retard ak nechápeš písanému textu... píšeme o lietadlách 4 generácie,to je všetko !!!

      pjaro77 - napíš kde obhajujem mig-29 .!!! asi si retard ak nechápeš písanému textu... píšeme o lietadlách 4 generácie,to je všetko !!!

    • HEKTOR
     16:10 07.09.2021

     Jura99 - ďakujem vám za ďalší poznatok,lebo osobne som žil v omyle že aj mig-29 je 4.gen...a teda ak vás dobre chápem,20r využívame lietadlo 3.gen mig-29 a až nákupom f-16tok ideme ...Zobrazit celý příspěvek

     Jura99 - ďakujem vám za ďalší poznatok,lebo osobne som žil v omyle že aj mig-29 je 4.gen...a teda ak vás dobre chápem,20r využívame lietadlo 3.gen mig-29 a až nákupom f-16tok ideme do 4tej...

     ale inak subjektívne súhlasím že f-16 by nebola pre ačr nejaké extra vhodné riešenie,ak by ste ich nechceli prevádzkovať aspoň 30r. ...Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      18:03 07.09.2021

      však také píšu, že "ve srovnání třeba s námi zavádějí západní 4gen teprve dvacet let po nás", kde je poměrně podstatné to slovo "západní". Mig-29A je beznadějně zastaralý.

      však také píšu, že "ve srovnání třeba s námi zavádějí západní 4gen teprve dvacet let po nás", kde je poměrně podstatné to slovo "západní". Mig-29A je beznadějně zastaralý.

     • HEKTOR
      18:54 07.09.2021

      Jura99 - takže pane ,ja to vidím tak,že slovensko používalo 30r lietadlo 4.gen. a teraz ho nahrádza za niečo podstatne lepšie (aj keď je to opäť 4.gen.)... nahrajme sa zase so ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99 - takže pane ,ja to vidím tak,že slovensko používalo 30r lietadlo 4.gen. a teraz ho nahrádza za niečo podstatne lepšie (aj keď je to opäť 4.gen.)...
      nahrajme sa zase so slovíčkami - západný ,východný ...
      a keďže ste detailista,tak len pripomeniem že to je mig-29 as ...nevravím že to je nejaké terno,ale je to rozdiel možno ako t-72 m1 a t-72m4cz ...Skrýt celý příspěvek

     • pjaro77
      17:34 17.09.2021

      HEKTOR, ty si nechápavý či to len hráš ? Je fuk, že obe lietadlá sú 4gen. 4.gen existujú od 70tych rokov a stále sa vyrábajú ale dnešné majú kapánek iné možnosťami ako 4gen ...Zobrazit celý příspěvek

      HEKTOR, ty si nechápavý či to len hráš ? Je fuk, že obe lietadlá sú 4gen. 4.gen existujú od 70tych rokov a stále sa vyrábajú ale dnešné majú kapánek iné možnosťami ako 4gen spred 50 rokov. Jednoducho grippen C s upgradami je minimálne o triedu ďalej ako slovenský Mig-29AS . F-16V takisto. Keď už, tak by sme mohli porovnávať Mig-35 s grippenom a F-16.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     07:46 11.09.2021

     HEKTOR: cela tato debata vznikla, ze jsem tvrdil, ze SK neprovozuje ZAPADNI 4.gen a bohuzel pak nekdo nechtel pochopit, ze sovetsky stroj prvni verze z 80tych let ma znacne odlisne ...Zobrazit celý příspěvek

     HEKTOR: cela tato debata vznikla, ze jsem tvrdil, ze SK neprovozuje ZAPADNI 4.gen a bohuzel pak nekdo nechtel pochopit, ze sovetsky stroj prvni verze z 80tych let ma znacne odlisne vlastnosti nez zapadni 4gen 21.stoleti. To byste uz take mohl tvrdit, ze mezi vasimi Mig29 a F16 nebude zadny vykonovy, technicky a takticky rozdil, oba jsou formalne 4gen.Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    05:19 08.09.2021

    Sám uvidíte kolik se do toho bude muset ještě investovat, aby to vůbec mohli zůstat. Přitom hodnota každé investované Kč bude už jen díky času 1/3. O hodnotě technické se nemá cenu ...Zobrazit celý příspěvek

    Sám uvidíte kolik se do toho bude muset ještě investovat, aby to vůbec mohli zůstat. Přitom hodnota každé investované Kč bude už jen díky času 1/3. O hodnotě technické se nemá cenu ani bavit.Skrýt celý příspěvek

    • skelet
     08:07 08.09.2021

     vše je o nasmlouvané ceně. Je logické, že za olítané letadlo a opotřebované zázemí nebude nikdo chtít platit jako za nové. A od určité cifry se o nákupu použitých stíhaček nemá ani ...Zobrazit celý příspěvek

     vše je o nasmlouvané ceně. Je logické, že za olítané letadlo a opotřebované zázemí nebude nikdo chtít platit jako za nové. A od určité cifry se o nákupu použitých stíhaček nemá ani cenu bavit.
     Ale to pokládám za samozřejmé věci. Očividně samozřejmé nejsou.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      14:05 08.09.2021

      Vzhledem k tomu, že buď zaplatíme co chtějí, nebo si budeme kupovat nové F-16. Tak si můžou z cenou opět dělat co chtějí.

      Vzhledem k tomu, že buď zaplatíme co chtějí, nebo si budeme kupovat nové F-16. Tak si můžou z cenou opět dělat co chtějí.

     • skelet
      15:47 08.09.2021

      heh..
      pochopitelně, že si s cenou mohou udělat co chtějí, ale my jim na to také nemusíme přistoupit.
      úsměvné

      heh..
      pochopitelně, že si s cenou mohou udělat co chtějí, ale my jim na to také nemusíme přistoupit.
      úsměvné

     • Jirosi
      20:46 08.09.2021

      Skelet: Jako, že zůstaneme bez letadel?

      Skelet: Jako, že zůstaneme bez letadel?

     • skelet
      19:40 09.09.2021

      Jiří si: Švédové mají světový monopol na bojová letadla? :))

      Jiří si: Švédové mají světový monopol na bojová letadla? :))

 • lemkin
  23:45 06.09.2021

  Nechme stranou to co by bylo nejlepší aby se z nás stala velmoc......

  Můj názor co bude:
  Opce do 2029, potom nová smlouva o pronájmu někam k 2035-40.

  Nechme stranou to co by bylo nejlepší aby se z nás stala velmoc......

  Můj názor co bude:
  Opce do 2029, potom nová smlouva o pronájmu někam k 2035-40.

  • Scotty
   09:17 07.09.2021

   Švédové údajně nemají příliš zájem na dalším prodlužování pronájmu.

   Švédové údajně nemají příliš zájem na dalším prodlužování pronájmu.

   • Clanek
    16:17 07.09.2021

    Svedove maji zajem vydelat, jako kazdy. Ti se jen tresou na to aby to ACR casove prokaucovala a tim prenechala trumfy svedum, aby to byli oni kdo si bude diktovat podminky. Madari ...Zobrazit celý příspěvek

    Svedove maji zajem vydelat, jako kazdy. Ti se jen tresou na to aby to ACR casove prokaucovala a tim prenechala trumfy svedum, aby to byli oni kdo si bude diktovat podminky. Madari si to zjevne podchytili, ACR ma jeste par let na to udelat to same.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     15:32 08.09.2021

     ACR svoji šanci si to přidat do smlouvy promarnila při druhém pronájmu, jak to udělali Maďaři. Teď už budeme jen závislí na tom co si Švédové řeknou, žádná nová mezi smlouva co by ...Zobrazit celý příspěvek

     ACR svoji šanci si to přidat do smlouvy promarnila při druhém pronájmu, jak to udělali Maďaři. Teď už budeme jen závislí na tom co si Švédové řeknou, žádná nová mezi smlouva co by vznikla do roku 2027/9 není v jejich zájmu.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    19:36 07.09.2021

    Scotty
    A o co mají zájem, když další pronájem to "údajně" není? Budou muset nabídnout upgrade a pořádné podmínky, aby se mohli rovnat s konkurencí.

    Scotty
    A o co mají zájem, když další pronájem to "údajně" není? Budou muset nabídnout upgrade a pořádné podmínky, aby se mohli rovnat s konkurencí.

    • Torong
     21:36 07.09.2021

     Budou muset? Ale no tak....

     Budou muset? Ale no tak....

     • Jura99
      07:18 08.09.2021

      jasne ze nemusi, zadny dodavatel nemusi davat konkurenceschopne nabidky. Pak ale uz jen si pockat, az zmizi z trhu.

      jasne ze nemusi, zadny dodavatel nemusi davat konkurenceschopne nabidky. Pak ale uz jen si pockat, az zmizi z trhu.

    • Scotty
     23:49 07.09.2021

     Obávám se že nebudou muset vůbec nic. Naopak MO bude muset vyvinout značné úsilí aby dojednalo něco akceptovatelného.

     Obávám se že nebudou muset vůbec nic. Naopak MO bude muset vyvinout značné úsilí aby dojednalo něco akceptovatelného.

     • skelet
      08:37 08.09.2021

      to platí u všech dodavatelů.

      to platí u všech dodavatelů.

    • skelet
     08:37 08.09.2021

     Švédové nemusí vůbec nic nabídnout. Stejně jako my po nich nic nemusíme chtít.

     Švédové nemusí vůbec nic nabídnout. Stejně jako my po nich nic nemusíme chtít.

 • Upgrade
  22:53 06.09.2021

  Preco sa vlastne v Cesku ani neuvazuje o zapojeni sa do nejakeho programu ako Tempest alebo FCAS? Vyroba liteadiel ma v CR tradiciu, aj nejake vhodne firmy by sa urcite nasli a ...Zobrazit celý příspěvek

  Preco sa vlastne v Cesku ani neuvazuje o zapojeni sa do nejakeho programu ako Tempest alebo FCAS? Vyroba liteadiel ma v CR tradiciu, aj nejake vhodne firmy by sa urcite nasli a toto by bola idealna prilezitost ako sa dostat k spolupraci s esami ako Dessault/Airbus/Safran, popritom sa niecomu priucit a zaroven dostat do CR aj nejaku tu hitech vyrobu.

  Z dlhodobeho hladiska by to bola (podla mna) pre CR ta najlepsia moznost - ci uz ekonomicky, technologicky alebo aj z hladiska bezpecnosti - ak by sa podarilo ziskat nejaku cast vyroby do CZ, tak by napriklad odpadla otazka, preco by mal ist nejaky Jean-Pierre alebo Helmut branit Cesko. Ale myslim, ze tych dovodov preco ano, by sa naslo ovela viac.Skrýt celý příspěvek

  • CerVus
   23:16 06.09.2021

   Nemám jim co nabídnout. Nemáme technologie, peníze ani výrobní kapacity. 159 byla podprůměrná a nedotažená už v době vzniku, 39NG je ořezaná 159, která ještě pěkných pár let nebude ...Zobrazit celý příspěvek

   Nemám jim co nabídnout. Nemáme technologie, peníze ani výrobní kapacity. 159 byla podprůměrná a nedotažená už v době vzniku, 39NG je ořezaná 159, která ještě pěkných pár let nebude schopná toho co slibovali. A to si ji dost možná ani nikdo nekoupí. A nic jiného tu už nemáme. Maximálně, že by jsme jim dělali nějakou tu plechařinu. K tomu není ani v jejich zájmu pustit si do podniku někoho jako je ČR.Skrýt celý příspěvek

   • Upgrade
    23:34 06.09.2021

    Za pokus by to ale stalo. Minimalne preto, ze podobna prilezitost sa najblizsich 50 rokov asi opakovat nebude.

    Za pokus by to ale stalo. Minimalne preto, ze podobna prilezitost sa najblizsich 50 rokov asi opakovat nebude.

   • cejkis
    08:35 07.09.2021

    L39NG není ořezaná L159, proboha jak jste na to přišel. L39 je cvičné letadlo nahrazující L39 s tím, že se již výrobce poučil a nabízí stroj do všech částí světa se zákazníkem ...Zobrazit celý příspěvek

    L39NG není ořezaná L159, proboha jak jste na to přišel.

    L39 je cvičné letadlo nahrazující L39 s tím, že se již výrobce poučil a nabízí stroj do všech částí světa se zákazníkem preferovanými komponenty. Zkrátka už se nemůže stát, že např Británie bude blokovat Aeru prodej skrze povolení k exportu britských komponentů s cílem protlačit britský stroj.

    Aero již má na L39NG kontrakt z Afriky a Vietnamu.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     10:56 07.09.2021

     L39NG není L159, ale ten problém s blokováním prodejů se týkal právě L159, takže jste to taky popletl. Zkrátka L159 je minulost, L39NG vychází z L39 a např. použití komerčního ...Zobrazit celý příspěvek

     L39NG není L159, ale ten problém s blokováním prodejů se týkal právě L159, takže jste to taky popletl. Zkrátka L159 je minulost, L39NG vychází z L39 a např. použití komerčního motoru má asi víc důvodů, mj. domácí (resp. slovenský) motor už není.Skrýt celý příspěvek

     • cejkis
      21:24 07.09.2021

      Nepopletl, jen musíte vnímat psaný text.
      Blokování prodeje se týkalo L159 a pokud by se Aero vydalo stejnou cestou, blokovali by nyní spojenci i prodej L39NG.

      Nepopletl, jen musíte vnímat psaný text.
      Blokování prodeje se týkalo L159 a pokud by se Aero vydalo stejnou cestou, blokovali by nyní spojenci i prodej L39NG.

    • skelet
     11:17 07.09.2021

     dovolím si připomenout, že v době vývoje L-159 se velké části komponent rozhodovalo na vládní úrovni (respektive ministerské), jelikož si to vymínili co by objednatel. Na rizika ...Zobrazit celý příspěvek

     dovolím si připomenout, že v době vývoje L-159 se velké části komponent rozhodovalo na vládní úrovni (respektive ministerské), jelikož si to vymínili co by objednatel. Na rizika spojené s vývozním povolením bylo upozorňováno.Skrýt celý příspěvek

    • CerVus
     11:23 07.09.2021

     Já to myslel spíše jen obrazně s tím, že velkým výrobcům letadel nemáme opravdu v otázce vývoje stíhače 5gen co nabídnout. Je lepší odkazovat na něco trochu pokročilého, co je ...Zobrazit celý příspěvek

     Já to myslel spíše jen obrazně s tím, že velkým výrobcům letadel nemáme opravdu v otázce vývoje stíhače 5gen co nabídnout. Je lepší odkazovat na něco trochu pokročilého, co je staré "jen" 25 let než na nejpokročilejší verzi 39 ZA z roku 1980. Navíc doufám, že si vzali ze 159 i nějaké ta vylepšení, protože jinak... není důvod aby 39NG na dnešním trhu existovala. Jako, že nejspíš není.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      11:45 07.09.2021

      L-39NG a L-159 jsou jiné kategorie letadel.

      L-39NG a L-159 jsou jiné kategorie letadel.

     • christmass
      14:35 07.09.2021

      Bohužel je to horší než píšete, do původní L39C postavené na protektorátní technologii je instalován komerční motorek Williams, který se pouze ve standardních podmínkách blíží ...Zobrazit celý příspěvek

      Bohužel je to horší než píšete, do původní L39C postavené na protektorátní technologii je instalován komerční motorek Williams, který se pouze ve standardních podmínkách blíží výkonem původní AI25Tl, úpravy draku bohužel vedly pouze ke zhoršení letových vlastností. Jedinou výhodou je delší letová výdrž (menší spotřeba) což ovšem u základního cvičného stroje je až poslední kritérium. Po hodině letu je student stejně na mlíko ...
      To, že je tam nová avionika z toho nedělá novou generaci, ta se ostatně obměňovala podle zákazníka již dávno. Z L159 tam není vůbec nic, bohužel. Těm co tady pomlouvají L159 bych doporučil navštívit firmu Draken a pobavit se s tou partou leteckých es od Vietnamu po Irák co tam ty sto padesát devítky denně létají. Velkou chybou bylo, že se nepokračovalo ve vývoji a výrobě cvičné L159, nemuselo se teď AVA ztrapňovat jakousi verzí NG.Skrýt celý příspěvek

     • cejkis
      21:27 07.09.2021

      Prodat Drakenu všechny ! A postavit pro ČR nové F/A259

      Prodat Drakenu všechny ! A postavit pro ČR nové F/A259

     • Scotty
      23:52 07.09.2021

      F/A259 je chyméra. Nic takového nikdy nevznikne.

      F/A259 je chyméra. Nic takového nikdy nevznikne.

     • CerVus
      13:27 08.09.2021

      cejkis: F/A259 nebylo ničím jiným, než snahou o levnou reklamu pro 39NG na v té době už uzavřenému tendru.

      cejkis: F/A259 nebylo ničím jiným, než snahou o levnou reklamu pro 39NG na v té době už uzavřenému tendru.

     • cejkis
      07:56 09.09.2021

      To sice ano, ale nemění to nic na faktu, že stávající L159A nebyly nikdy plně dovybaveny. Stroj pracuje na stejné sběrnici a se stejnou úrovní vybavení jako F16C/D z 90.let tedy ...Zobrazit celý příspěvek

      To sice ano, ale nemění to nic na faktu, že stávající L159A nebyly nikdy plně dovybaveny. Stroj pracuje na stejné sběrnici a se stejnou úrovní vybavení jako F16C/D z 90.let tedy block 40/42. Je to zkrátka již staré. A jelikož v lehkém bitevníku s levným provozem vidím při rozsáhlých konfliktech budoucnost, podporuji český průmysl, jsem proto, aby ČR pokračovala v provozu nových verzí v počtu do 2 letek. Stávající stav byl sice méně, ale díky upgrade dvoumístných verzí to již dvě letky jsou.Skrýt celý příspěvek

     • CerVus
      23:56 09.09.2021

      cejkis: Jenže pokud tehdy stál vývoj a výroba jednoho kusu více než tehdy špičkové stíhací stroje, tak co nasvědčuje tomu, že by se situace neopakovala? Situace na trhu je ještě ...Zobrazit celý příspěvek

      cejkis: Jenže pokud tehdy stál vývoj a výroba jednoho kusu více než tehdy špičkové stíhací stroje, tak co nasvědčuje tomu, že by se situace neopakovala?
      Situace na trhu je ještě našlapanější, Aero opět na hranici krachu, technologie stále žádné. To už by byla lepší varianta licenční výroba něčeho existujícího. Už jen, aby se získal odrazový můstek. Jenže stejně do budoucna podobnou práci jako 159 zastanou buď drony nebo militarizovaná civilní a cvičná letadla.Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    10:29 07.09.2021

    No ta Maďarsko sa práve púšťa do "výskumu a vývoja" so Saabom práve s vaším know-how a kapacitami, ktoré zakúpili spolu s Aerom. :-) Doteraz vyrábali iba ľahké vrtuláky v Magnuse.

    No ta Maďarsko sa práve púšťa do "výskumu a vývoja" so Saabom práve s vaším know-how a kapacitami, ktoré zakúpili spolu s Aerom. :-) Doteraz vyrábali iba ľahké vrtuláky v Magnuse.

    • CerVus
     11:36 07.09.2021

     Tam je ale ve hře aspekt peněz a politické vůle. Peněz už tenhle stát nasypal do Aera až až (nějakých 70 miliard) a výsledek byl tristní - nepočítám jen nedotaženou 159 jako ...Zobrazit celý příspěvek

     Tam je ale ve hře aspekt peněz a politické vůle. Peněz už tenhle stát nasypal do Aera až až (nějakých 70 miliard) a výsledek byl tristní - nepočítám jen nedotaženou 159 jako takovou, ale i nějaký hmatatelný výsledek investic do vývoje a výroby, takže je logické, že se nebude opakovat a je logické, že k tomu není politická vůle. Za peníze, který stálo těch pár desítek 159 se tu mohlo prohánět nějakých 70 zbrusu nových F-16.
     A Maďarsko může vesele skončit pouze jako montovna. Přeci jen hlavním partnerem projektu bude Brazílie.Skrýt celý příspěvek

  • Horny
   08:57 07.09.2021

   Tempest i FCAS jsou těžké dvoumotoráky mající nahradit Eurofighter Typhoon, spadající do stejné třídy letadel jako F-22, SU-57 nebo J-20. Pokud se tady musíme klopotně dohadovat, ...Zobrazit celý příspěvek

   Tempest i FCAS jsou těžké dvoumotoráky mající nahradit Eurofighter Typhoon, spadající do stejné třídy letadel jako F-22, SU-57 nebo J-20.
   Pokud se tady musíme klopotně dohadovat, jestli zachováme Gripeny, nebo se přece jenom zmůžeme na F-35 a jestli na to vůbec budeme mít prachy, je takovýto směr uvažování naprosto mimo mísu. Velmi pravděpodobně totiž budou tato letadla ještě dražší než F-35.
   Kromě toho, těžko budou reálně k dispozici před rokem 2040. Létat do té doby jen na Albatrosech by asi nebylo to pravé ořechové.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
   10:54 07.09.2021

   Španělská odnož Airbusu má v plánu jednomotorový cvičně-bojový letoun, tak spíš se podílet na něm. To je realističtější než FCAS.

   Španělská odnož Airbusu má v plánu jednomotorový cvičně-bojový letoun, tak spíš se podílet na něm. To je realističtější než FCAS.

 • Lukas
  21:13 06.09.2021

  Przy 14 maszynach to nie ma wielkiego znaczenia czy JAS-39C, czy F-16 bl 70 czy F-35A. Należy się zastanowić jak zwiększyć liczebność... Nec Hercules contra plures Nie wiemy ...Zobrazit celý příspěvek

  Przy 14 maszynach to nie ma wielkiego znaczenia czy JAS-39C, czy F-16 bl 70 czy F-35A.

  Należy się zastanowić jak zwiększyć liczebność...
  Nec Hercules contra plures
  Nie wiemy co wyjdzie z programów "wiernych skrzydłowych" jak QX-58A.
  Ale jest to szansa dla małych Sił powietrznych.

  Problem jest tylko taki że prędzej Amerykanie wdrożą "skrzydłowych" niż Europa.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  19:36 06.09.2021

  Dopadne to úplně jednoduše. Do roku 2029 se na nové stíhačky bude kašlat a pak narychlo požádáme Slováky / NATO o Air Policing... Možná bude i zájem o odkup Gripenů, ale v ten ...Zobrazit celý příspěvek

  Dopadne to úplně jednoduše. Do roku 2029 se na nové stíhačky bude kašlat a pak narychlo požádáme Slováky / NATO o Air Policing...
  Možná bude i zájem o odkup Gripenů, ale v ten moment rozhodně nebudou zadarmo, jelikož Švédové budou mít v ruce všechny trumfy. Zkrátka klasický Kocourkov - jako ostatně vždycky. třeba nám svoje Gripeny prodají Maďaři, až budou zavádět F-35 :-DSkrýt celý příspěvek

  • Jura99
   20:08 06.09.2021

   to by dopadlo, naposledy jim to spadlo pro nedostatek paliva, to se dá těžko pochopit.

   to by dopadlo, naposledy jim to spadlo pro nedostatek paliva, to se dá těžko pochopit.

   • Miroslav
    20:20 06.09.2021

    Ty taký znalec slovenskej duše a nevieš, že nešlo o nedostatok paliva? Po vykonaní bojového letu mal pilot pristáť na Sliači ale pre náhle zhoršenie počasia ho poslali na ...Zobrazit celý příspěvek

    Ty taký znalec slovenskej duše a nevieš, že nešlo o nedostatok paliva?

    Po vykonaní bojového letu mal pilot pristáť na Sliači ale pre náhle zhoršenie počasia ho poslali na pristátie do Bratislavy. Pilot usúdil, že by to bolo riziko letieť nad Bratislavou vzhľadom na množstvo paliva a tak to zapichol do lesa pri Nitre. Možno usúdil zle a možno zabránil tragédií. To už je teraz jedno. V každom prípade si si mohol zase kopnúť. Gratulujem, snáď sa ti bude dobre spať keď si splnil misiuSkrýt celý příspěvek

    • Jura99
     20:31 06.09.2021

     ve skutecnosti jsem na ne zcela duchaplny Raseho prispevek reagoval v podobnem stylu. Nicmene je to stejne pozoruhne, co vsechno se tenkrat nepodarilo, a)predpoved pocasi, b) ...Zobrazit celý příspěvek

     ve skutecnosti jsem na ne zcela duchaplny Raseho prispevek reagoval v podobnem stylu. Nicmene je to stejne pozoruhne, co vsechno se tenkrat nepodarilo, a)predpoved pocasi, b) rezerva paliva c) pozemni rizeni posle letadlo nekam, kam nema sanci doletet d) sance mozna byla, ale pilot to neriskoval?Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      20:38 06.09.2021

      Osobne si myslím, že by doletel ale pilot ti vyhodnotil ako riziko. Či to vyhodnotil správne, to si netrúfam povedať. Možno je teraz za vola a pritom zachránil množstvo životov, ...Zobrazit celý příspěvek

      Osobne si myslím, že by doletel ale pilot ti vyhodnotil ako riziko. Či to vyhodnotil správne, to si netrúfam povedať. Možno je teraz za vola a pritom zachránil množstvo životov, neviem... V každom prípade bol plne vyzbrojený vrátane rakiet. Asi to bol ten dôvodSkrýt celý příspěvek

     • Upgrade
      21:14 06.09.2021

      Ja by som skor tipol, ze tam maju rovnaky bordel, aky je v celom tomto state.

      Ja by som skor tipol, ze tam maju rovnaky bordel, aky je v celom tomto state.

     • Upgrade
      21:19 07.09.2021

      http://czechairforce.com/news/...

      Asi v polovici toho clanku je presne popisane, co sa dialo pred tou havariou.

      http://czechairforce.com/news/...

      Asi v polovici toho clanku je presne popisane, co sa dialo pred tou havariou.

   • HEKTOR
    21:51 06.09.2021

    Jura99 - rok by som bol ochotný sa skladať na letecké palivo,len pre ten pocit ako by vás išlo roztrhnúť z toho že vám nad hlavou lietajú slovenské lietadlá... :)

    Jura99 - rok by som bol ochotný sa skladať na letecké palivo,len pre ten pocit ako by vás išlo roztrhnúť z toho že vám nad hlavou lietajú slovenské lietadlá... :)

    • Jura99
     07:51 07.09.2021

     HEKTOR: Vám bych tu radost přál, už za tu oběť kvůli ne zrovna důležitému pocitu :-).

     HEKTOR: Vám bych tu radost přál, už za tu oběť kvůli ne zrovna důležitému pocitu :-).

     • Miroslav
      08:30 07.09.2021

      Keď ten pocit nie je tak dôležitý, tak prečo sa tu realizuješ ako zakomplexovaný klaun?

      Keď ten pocit nie je tak dôležitý, tak prečo sa tu realizuješ ako zakomplexovaný klaun?

     • Jura99
      09:08 07.09.2021

      Miroslav: HEKTOROVI bych to skutečně přál, je v pohodě a nerýpe jako někdo :-).

      Miroslav: HEKTOROVI bych to skutečně přál, je v pohodě a nerýpe jako někdo :-).

     • Miroslav
      09:18 07.09.2021

      To ako ja, alebo u teba nastala sebareflexia?

      To ako ja, alebo u teba nastala sebareflexia?

     • Jura99
      13:46 07.09.2021

      Miroslav: sebereflexe určitě v tom, že si nepřipadám tak důležitý, aby se Hektor kvůli mému roztrhnutí rok skládal na PHM.

      Miroslav: sebereflexe určitě v tom, že si nepřipadám tak důležitý, aby se Hektor kvůli mému roztrhnutí rok skládal na PHM.

     • Miroslav
      14:54 07.09.2021

      Povedzme si pravdu, že si voči Slovákom a Slovensku zaujatý, a tí nerobí dobrotu. Byť kritický a zakomplexovaný, nie je to isté

      Povedzme si pravdu, že si voči Slovákom a Slovensku zaujatý, a tí nerobí dobrotu. Byť kritický a zakomplexovaný, nie je to isté

     • Jura99
      15:26 07.09.2021

      Miroslav: povězme si pravdu, že jakoukoliv kritiku berete národnostně. Je to sice zajímavá obranná reakce, ale bohužel nepomůže podstatě, tedy poučit se z kritiky. V historii už ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav: povězme si pravdu, že jakoukoliv kritiku berete národnostně. Je to sice zajímavá obranná reakce, ale bohužel nepomůže podstatě, tedy poučit se z kritiky. V historii už vám zkřížila cestu řada údajných škůdců, všechny jste tak nějak pořešili, ale problémy stále zůstávají. Divné ne ?Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      16:17 07.09.2021

      Mne príde divné keď vyhlásiš, že Zuzana je slepá ulička, zlý koncept lebo veža patrí na pásy, slovenský kanón je starý sovietsky typ atď... Ale keď predstavili Ditu, tak si si to ...Zobrazit celý příspěvek

      Mne príde divné keď vyhlásiš, že Zuzana je slepá ulička, zlý koncept lebo veža patrí na pásy, slovenský kanón je starý sovietsky typ atď... Ale keď predstavili Ditu, tak si si to prestal myslieť. Nikdy si Ditu nekritizoval, práve naopak. Dokonca ešte snívaš o tom ako sa výroba kanónov presunie do ČR. Už ani nevadí, že ide o sovietsky vzor. Čo iné si teda mám myslieť?Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      18:10 07.09.2021

      Miroslav: toto ti nevím proč vysvětluju stále dokola, Ditu nezbožňuju, preferuju Caesar, na Ditě se mi líbí "cesta správným směrem". Má (údajně) vlastnosti, které se objevují u ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav: toto ti nevím proč vysvětluju stále dokola, Ditu nezbožňuju, preferuju Caesar, na Ditě se mi líbí "cesta správným směrem". Má (údajně) vlastnosti, které se objevují u nové generace houfnic, např. automatické doplňování zásobníku, minimalizovaná osádka (resp. přesun části obsluhy na bezpečnější muniční vozidlo) s možností obsluhy remote a pár dalších moderních prvků. Pokud Ditu udají na trhu, nemohu říct ani ň, totéž by platilo pro Z2, která je tu ovšem 20let a nikdo ji nekoupil.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      20:06 07.09.2021

      Zuzana 2 je tu 20 rokov? Neblázni. Prototyp vznikol pred cca 10 rokmi a prvé sériové kusy ešte len teraz zliezajú z linky pre OS SR. Ak máš na mysli Zuzanu ako celkový projekt, tak ...Zobrazit celý příspěvek

      Zuzana 2 je tu 20 rokov? Neblázni. Prototyp vznikol pred cca 10 rokmi a prvé sériové kusy ešte len teraz zliezajú z linky pre OS SR. Ak máš na mysli Zuzanu ako celkový projekt, tak ten je o niečo starší, ale tam sa zase mýliš lebo Zuzanu napríklad má vo výzbroji Grécko na Cypre. Mimochodom, kedysi si mal výhrady voči Eve lebo je to len prototyp o ktorom nič nevieme... Dita nie je ešte ani vo fáze prototypu ale ty už vieš... Eva aspoň vychádza zo zavedenej konštrukcie ale koľko konštrukcii samohybnej húfnice ste zaviedli vy keď si tak veríš?Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      17:39 08.09.2021

      Miroslav: nechci se pořád opakovat dokola, houfnice z Dubnice jsou nijak zásadní modifikací DANY a ONDAVY, to jsou hodně fousaté stroje. V mechanických parametrech stojíte 40-50let ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav: nechci se pořád opakovat dokola, houfnice z Dubnice jsou nijak zásadní modifikací DANY a ONDAVY, to jsou hodně fousaté stroje. V mechanických parametrech stojíte 40-50let na místě, digitalizace je jen modernizace, kterou zjevně umí i EA. Moderní houfnice mají i o dost vyšší kadenci, automat doplnění munice, střelbu v pohybu, kompaktní rozměry atp. EVA je divný stroj, pouze 12granátů v zásobníku a pak horolezecký výkon doplnit munici ? Jsou granáty na karuselu nebo za sebou ? Lze ke střelbě vybrat konkrétní (speciální) granát v zásobníku, který není na řadě ?Skrýt celý příspěvek

    • HEKTOR
     20:25 07.09.2021

     Jura99 - opäť hra slovíčok - z2 tu určite nie je 20r...to asi myslite zuzanu...a nakúpilo ich grécko ...a jasné, je to málo...niečo podobné ako alca... ale to presne je to čo tu ...Zobrazit celý příspěvek

     Jura99 - opäť hra slovíčok - z2 tu určite nie je 20r...to asi myslite zuzanu...a nakúpilo ich grécko ...a jasné, je to málo...niečo podobné ako alca...
     ale to presne je to čo tu x-krát o ľudoch čo tu snívajú o "domácom" zbrojnom priemysle...sú to vyhodené (vývoj a výskum) financie...pokiaľ nie sme (a to nie sme sr/čr) schopný s výrobkom dodať aj offsety a politickú podporu...vždy nás zbrojné korporácie vytlačia,alebo kúpia...Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     12:05 08.09.2021

     Miroslav Nechci se nějak vměšovat do tvých půtek s Jurou, podle mě si nemáte co vyčítat v plácání pitomostí. Ale ten komerční neúspěch slovenských konstrukcí děl je prostě fakt. I ...Zobrazit celý příspěvek

     Miroslav
     Nechci se nějak vměšovat do tvých půtek s Jurou, podle mě si nemáte co vyčítat v plácání pitomostí. Ale ten komerční neúspěch slovenských konstrukcí děl je prostě fakt. I ta kyperská národní garda když chtěla rozšířit dělostřelectvo, tak nekoupila další Z 2000 nebo nové Z 2, ale srbské Nory.Skrýt celý příspěvek

  • skelet
   20:08 06.09.2021

   Nechlastej tu borovičku, nedělá ti to dobře ;)

   Nechlastej tu borovičku, nedělá ti to dobře ;)

  • flanker.jirka
   20:45 06.09.2021

   Rase Nevěřím tomu, že se výběr zanedba a nebude připraven. Spíše bude zajímavé co opravdu dokážou nabídnout, zda to budou například dvě letky CD vybavené už AESA antenami a ...Zobrazit celý příspěvek

   Rase
   Nevěřím tomu, že se výběr zanedba a nebude připraven. Spíše bude zajímavé co opravdu dokážou nabídnout, zda to budou například dvě letky CD vybavené už AESA antenami a novějším systémem EW. Šlo by sice o jeté stroje, ale ve smysl plném počtu.
   Možná bude ČR brzdit lobbing skrze L 159, které by nemělo smysl držet.Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    20:59 06.09.2021

    Je potřeba také myslet na to že tuhle zakázku bude připravovat nějaký další ministr. Přitom pokud to dá Babiš a Okamůra dohromady a přijde tam nějaký génius typu Vícha nebo Kotena, ...Zobrazit celý příspěvek

    Je potřeba také myslet na to že tuhle zakázku bude připravovat nějaký další ministr. Přitom pokud to dá Babiš a Okamůra dohromady a přijde tam nějaký génius typu Vícha nebo Kotena, tak se budeme ještě divit co je možné.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     21:25 06.09.2021

     nepamatuju za 30let nejakeho skveleho ministra obrany. Metnar nadprumer.

     nepamatuju za 30let nejakeho skveleho ministra obrany. Metnar nadprumer.

     • Scotty
      00:13 07.09.2021

      Byli tu horší i lepší ministři. Metnar působí jako super schopný člověk zajména kvůli konrtastu s těma ANO neschopama co tam seděli před ním.

      Byli tu horší i lepší ministři. Metnar působí jako super schopný člověk zajména kvůli konrtastu s těma ANO neschopama co tam seděli před ním.

     • Jura99
      07:56 07.09.2021

      Scotty: obávám se, že experti na obranu dnešní opozice už zase perlí na securitymagazínu. Už i paní Černochová (ODS) se odkopala, pokud to není fake. - "....Rostoucí ceny v ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty: obávám se, že experti na obranu dnešní opozice už zase perlí na securitymagazínu. Už i paní Černochová (ODS) se odkopala, pokud to není fake. - "....Rostoucí ceny v důsledku pandemie a průtahy tendru na BVP hrozí podle Jany Černochové vyššími pořizovacími náklady, které mohou donutit armádu, aby se skutečně zamyslela nad tím, zda opravdu potřebuje 210 pásových vozidel. Anebo, jak uvedl již na jaře v České televizi Pavel Růžička, jestli by nebylo možné hledat úsporu v převedení části zakázky z pásové na kolovou platformu. V každém případě Jana Černochová očekává, že nový ministr po volbách nechá provést analýzu stavu zakázky...."
      Lidé s takovým smyslem pro logické uvažování, ať jdou raději k lopatě, tam snad nenadělají větší škody.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      09:26 07.09.2021

      Tak to že nový ministr bude důkladně prověřovat probíhající zakázky je snad jasné. BVP je v běhu a pokud by nechtěli tendr rušit budou muset pokračovat tak jak je nastaven. Pokud ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak to že nový ministr bude důkladně prověřovat probíhající zakázky je snad jasné. BVP je v běhu a pokud by nechtěli tendr rušit budou muset pokračovat tak jak je nastaven. Pokud by tendr z jakéhokoli důvodu nevyšel budou muset vojáci před novým ministrem muset znovu obhájit své požadavky. Přičemž Černochová se jistě na racionální argumentaci slyšet bude. Za ní CSG nebo jiná lobbistická skupina nestojí.
      Další věc je stanovený strop 52 miliard. Pokud se do toho výrobci nevejdou bude to znamenat přenastavení parametrů celé zakázky. Patrně na tohle Černochová narážela.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      10:07 07.09.2021

      Scotty: chápu, že nový ministr bude chtít vědět, co podepisuje. Ale představa těžké brigády na kolech je neprofesionální a škodlivá myšlenka. Oni ještě nevědí, jestli se cena ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty: chápu, že nový ministr bude chtít vědět, co podepisuje. Ale představa těžké brigády na kolech je neprofesionální a škodlivá myšlenka. Oni ještě nevědí, jestli se cena změnila, ale už předem stahují kalhoty, že budou šetřit, navíc takto nesmyslně. Vůči NATO máme závazek těžké brigády, to mi přijde pro stát, který měl před 30lety v každé druhé vesnici na západní hranici tankovou divizi docela snadný úkol. Jestli to bude stát 52mld., nebo 60mld nebo třeba 70mld. mi nepřijde jako podstatné, vzhledem k tomu, že to je prakticky jediný takto definovaný NATO-závazek, který se ale zjevně někteří chystají už předem ošvindlovat.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      11:18 07.09.2021

      Je třeba si uvědomit, že je před volbami, takže je třeba něco říct, aby vypadali jako "rozumní" hospodáři. Nicméně Černochová patří mezi tzv.jestřáby.

      Je třeba si uvědomit, že je před volbami, takže je třeba něco říct, aby vypadali jako "rozumní" hospodáři. Nicméně Černochová patří mezi tzv.jestřáby.

   • Torong
    07:07 07.09.2021

    Jo, Švédi se určitě přetrhnou, nabídnout nám letadla za cenu šrotu a je ště nám je vytuní. To už určitě...

    Jo, Švédi se určitě přetrhnou, nabídnout nám letadla za cenu šrotu a je ště nám je vytuní. To už určitě...

    • Jura99
     07:59 07.09.2021

     letadla ve dvou třetinách životnosti mohou skutečně nabídnout levně. Nejspíš i jim půjde o zachování spektra zákazníků Gripenu a konec konců, co podniknout s olétanými C/D ? Na ...Zobrazit celý příspěvek

     letadla ve dvou třetinách životnosti mohou skutečně nabídnout levně. Nejspíš i jim půjde o zachování spektra zákazníků Gripenu a konec konců, co podniknout s olétanými C/D ? Na jejich místě bych je dal skoro zdarma a raději inkasoval platby ze servis a modernizace, než stroje nechat někde uložené. Konec konců známe z L-159.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      09:27 07.09.2021

      Vezmou si je zpátky a budou na nich létat jejich piloti. Co by tak s nimi asi dělali jiného. Představa že nás snad budou ještě přemlouvat aby jsme si je nechali je dost směšná.

      Vezmou si je zpátky a budou na nich létat jejich piloti. Co by tak s nimi asi dělali jiného. Představa že nás snad budou ještě přemlouvat aby jsme si je nechali je dost směšná.

     • Jura99
      10:30 07.09.2021

      Scotty: nemyslím, že mají nedostatek verzí C/D, kterou navíc budou redukovat přechodem na E/F. Naše C/D jsou také dost olétané, údajně víc než je zvykem ve švédském letectvu, a ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty: nemyslím, že mají nedostatek verzí C/D, kterou navíc budou redukovat přechodem na E/F. Naše C/D jsou také dost olétané, údajně víc než je zvykem ve švédském letectvu, a obdržet stroje se zbytkovou životností není žádné terno na které by se měli klepat. Gripen moc prodejně úspěšný není, uteklo mu SVK, CH, CRO, BL a další. Další zúžení počtu zákazníků propagaci neprospěje.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      11:03 07.09.2021

      Scotty
      Přesně

      Scotty
      Přesně

     • Torong
      11:05 07.09.2021

      Jura99
      To co píšeš, jsou vyloženě argumenty, proč si Gripeny nechávat...

      Jura99
      To co píšeš, jsou vyloženě argumenty, proč si Gripeny nechávat...

     • skelet
      11:21 07.09.2021

      Torong: argumentem pro Gripen je to, že pro ně máme vycvičené piloty, pozemní techniky. V případě odkupu se pro letectvo nic nezmění, maximálně forma placení. V případě nákupu ...Zobrazit celý příspěvek

      Torong: argumentem pro Gripen je to, že pro ně máme vycvičené piloty, pozemní techniky. V případě odkupu se pro letectvo nic nezmění, maximálně forma placení.
      V případě nákupu F-16, tak musíme pracně a draze platit výcvik pilotů, pozemního personálu, přičemž přidaná hodnota není zas o tolik vyšší.
      Vše tedy závisí na tom, za jakou cenu bude chtít Švédsko prodat Gripeny, a za kolik budou Amíci ochotni prodat F-35.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      15:20 07.09.2021

      Jura99 Naše Gripeny mají možná průměrně větší nálet než obdobné švédské stroje, ale pořád jsou to datem výroby poměrně nová letadla. Rozhodně mladší než mnohé švédské C/D. ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99
      Naše Gripeny mají možná průměrně větší nálet než obdobné švédské stroje, ale pořád jsou to datem výroby poměrně nová letadla. Rozhodně mladší než mnohé švédské C/D. Nepochybuji o tom že si je bez problémů vezmou zpátky pokud na to dojde. Rozhodně nemají příliš důvodu nám nějak podlézat s jejich cenou.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      15:56 07.09.2021

      stále je tu ten faktor, že Švédové budou mít nadbytek skladových "C/D". Což bude umožňovat se našemu ministerstvu chovat asertivně. Takže pokud Švédové nebudou idioti, tak nám ...Zobrazit celý příspěvek

      stále je tu ten faktor, že Švédové budou mít nadbytek skladových "C/D". Což bude umožňovat se našemu ministerstvu chovat asertivně. Takže pokud Švédové nebudou idioti, tak nám vyjdou naproti.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     18:58 07.09.2021

     Pro Gripen C/D se už testuje AESA radar a počítá se i s integrací kontejneru Arexis pro vedení EW, mimo to lze na Gripen C/D už nyní instalovat MAWS a LWS. ...Zobrazit celý příspěvek

     Pro Gripen C/D se už testuje AESA radar a počítá se i s integrací kontejneru Arexis pro vedení EW, mimo to lze na Gripen C/D už nyní instalovat MAWS a LWS.
     http://czechairforce.com/news/... Skrýt celý příspěvek

    • Torong
     21:42 07.09.2021

     Pánové... Švédové si "naše" Gripeny klidně ponechají, pokud jim je nezaplatíme ještě potřetí. Obnovují kvůli Rusku základny na Gotlandu, zvyšují výdaje na obranu atd. Nemají ...Zobrazit celý příspěvek

     Pánové...
     Švédové si "naše" Gripeny klidně ponechají, pokud jim je nezaplatíme ještě potřetí. Obnovují kvůli Rusku základny na Gotlandu, zvyšují výdaje na obranu atd. Nemají nejmenší důvod prodávat "naše" Gripeny za nějakou zbytkovou hodnotu.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      08:41 08.09.2021

      Švédové hlavně potřebují učinit Gripen E rentabilní.

      Švédové hlavně potřebují učinit Gripen E rentabilní.

     • Jura99
      17:41 08.09.2021

      pane jo, tady je obchodníků. Ale je možné, že budoucí trendy v obchodu jsou zboží neprodávat a nechávat si je, i když je nepotřebuju.

      pane jo, tady je obchodníků. Ale je možné, že budoucí trendy v obchodu jsou zboží neprodávat a nechávat si je, i když je nepotřebuju.

  • Ján Paliga
   23:04 06.09.2021

   V rámci opcie dokúpime ďalšiu letku a tú potom šupneme do Čáslavi... :-D Alebo nechcete si zriadiť múzeum z našich MiGov? Jeden už robí predvoj v Kbeloch... :-D.

   V rámci opcie dokúpime ďalšiu letku a tú potom šupneme do Čáslavi... :-D Alebo nechcete si zriadiť múzeum z našich MiGov? Jeden už robí predvoj v Kbeloch... :-D.

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2