Maďarsko si ponechá stíhačky Gripen

Maďarsko si ponechá stíhačky Gripen
Maďarské Gripeny / Foto: SAAB (Zvětšit)

Podle spekulací maďarského tisku Budapešť zvažuje nákup víceúčelových taktických nadzvukových stealth letadel páté generace F-35A Lightning II. Maďarská vláda ale nedávno uzavřela s firmou SAAB několik významných dohod. Podle všeho si tak Budapešť ponechá Gripeny v příští i přespříští dekádě.Budapešť objednala víceúčelové stíhačky JAS-39A/B Gripen již v roce 2001. V roce 2003 došlo ke změně smlouvy na letouny JAS-39C/D Gripen. Ve skutečnosti Maďarsko nakonec získalo letouny JAS-39A/B Batch II konvertované na verzi JAS-39C/D EBS-HU. Naopak Česká republika získala nově vyrobené JAS-39C/D Batch III.

Maďarsko šlo podobnou cestou jako Česká republika – pronajalo si 12 jednosedadlových stíhaček JAS-39C a dvě dvousedadlové JAS-39D. Poslední úprava maďarské smlouvy proběhla v roce 2012. Současná maďarská nájemní smlouva vyprší v roce 2026 a následně se všechny Gripeny stanou majetkem maďarského státu – tvrdí to alespoň maďarská média. Je ale možné, že Maďarsko bude muset přeci jen uhradit určitý doplatek.

V každém případě ale údržba maďarských Gripenů vyšší úrovně probíhá dosud ve Švédsku, stejně jako přeškolovací výcviky. Takže maďarská strana bude muset platit tyto služby i nadále samostatně.

Místní média spekulovala o možnosti nahradit Gripeny nejnovějšími letouny F-35A. Je zde však problém – nákup a zprovoznění jedné letky F-35 přijde na zhruba dvě a půl miliardy dolarů. Cenu zásadně ovlivní, jaké provozní a servisní kompetence Maďarsko s F-35A získá. Podobnou sumu pak Maďarsko zaplatí za 30 let provozu F-35A – suma zahrnuje nejen provozní náklady, ale i servis, opravy, náhradní díly a modernizace.

Například Polsko za 32 letounů F-35A zaplatí 4,6 miliardy dolarů a Švýcarsko za 36 strojů pět miliard dolarů. Některé provozní a podpůrné systémy je ale třeba vždy koupit, ať provozujete 14, 28 nebo 32 letounů.

Suma sumárum, pro nákup jedné letky F-35A, vybudování provozního zázemí a 30 let provozu je třeba si připravit pět miliard dolarů, tedy přes 100 miliard Kč. Provoz jedné letky F-35A tedy státní pokladnu přijde ročně zhruba na 3,5 miliardy Kč po dobu 30 let.

Maďarsko má tedy dvě reálné cesty – připlatit si a skočit na novou technologickou úroveň v podobě zavedení letounů F-35A, nebo se vydat finančně schůdnější cestou a ponechat si letouny Gripen.


Gripeny ve službě Maďarska

Podle všeho si Maďarsko již vybralo – ponechá si stíhačky Gripen:

Gáspár Maróth, vládní zmocněnec odpovědný za akvizice na maďarském ministerstvu obrany, nedávno podepsal smlouvu se společností SAAB na dodávku nejnovějšího softwarového balíčku pro maďarské Gripeny. O jaký upgrade jde, není známo. Spekuluje se o softwarovém balíčku MS20 Block 2.

V každém případě softwarový balíček vylepší funkce radaru, komunikace, senzorů, navigace, avioniky, a především umožní do Gripenu integrovat nové zbraňové systémy vzduch-vzduch i vzduch-země. Podle všeho maďarské Gripeny získají možnost používat satelitem naváděné pumy – po jejich odhození lze okamžitě provést s letounem úhybný manévr a odpoutat se od cíle. Při použití laserem naváděných pum, jako je Paveway, je třeba cíl neustále ozařovat laserem.

Podle Marótha maďarská vláda dává přednost Gripenům, protože „nová generace bojových letadel, která je nyní k dispozici, má navzdory veškerému humbuku spousty nedostatků.“ Maróth také předpovídá na roky 2040 až 2050 „velký technologický skok“ (aniž by byl konkrétní) a zavedení zcela nových typů bojových letadel.

Současně o víkendu Maróth podepsal se společností SAAB dohodu o společném výzkumu a vývoji v oblasti letectví, resp. celého průmyslu. Obě strany nyní hledají nejlepší oblasti spolupráce. Pro Maďarsko mluví jeden klíčový fakt – objednalo si Gripeny jako vůbec první zahraniční zákazník. Díky referenci a zpětné vazbě od maďarských pilotů mohli Švédové dále vylepšovat jak letouny, tak nabídky pro zahraniční zákazníky. To mimo jiné vedlo k lukrativnímu prodeji stíhaček Gripen do Brazílie.

Budoucnost stíhacího letectva řeší také Česká republika. Pronájem Gripenů končí v roce 2027, ale je možnost natáhnout pronájem o dva roky, k čemuž s největší pravděpodobností dojde (je to nejjednodušší a nejlevnější možnost, a není kde spěchat). Česká republika má klasickou nájemní smlouvu, takže po roce 2027 nebo 2029 se české Gripeny oficiálně vrací Švédsku. Dříve se ale spekulovalo o možnosti Gripeny odkoupit za „symbolickou cenu“.


Maďarské Gripeny; větší foto / Foto: SAAB

Ať už se Česká republika rozhodne jakkoliv, je třeba si ve veřejné diskusi uvědomit jednu klíčovou věc – než se začneme bavit o taktických schopnostech letounů, je nejdříve nutné vést strategickou diskuzi. Tedy nač vlastně máme nadzvukové taktické letouny a jak tyto letouny dokážou naplňovat české národní zájmy.

Pokud bereme tlak na východní hranici jako největší existenční hrozbu pro český národ, kupme dvě letky F-35A a cvičme společně s polským letectvem. Bude to ale stát ohromné zdroje českého státu (především lidské).

Pokud cítíme, že z východu nic nehrozí, nejlepším řešením je zůstat u Gripenů, soustředit se na ochranu českého vzdušného prostoru, dokoupit druhou letku Gripenů (třeba Gripen E) a uvažovat o nasazení našeho letectva v Africe a Středozemí (pokud to naplní české národní zájmy). A za ušetřené peníze nakoupit třeba takticko-operační rakety s doletem 500 kilometrů nebo pořádné množství munice pro letouny Gripen.

Především ale nepředbíhejme – rozhlédněme se, zamysleme se o českém národním zájmu, a teprve poté se bavme, jaké letouny potřebujeme.

Zdroj: Portfolio

Nahlásit chybu v článku


Související články

Maďarsko nakupuje vojenské technologie. Britsko-rakouský výrobce minometů HDS v maďarských rukou

Maďarská státní společnost HDT Védelmi Ipari (HDT Defence Industry) se stala stoprocentním ...

Výkonné střely AMRAAM-ER pro maďarskou protivzdušnou obranu

Americká agentura pro obrannou spolupráci DSCA (Defense Security Cooperation Agency) schválila možný ...

Maďarsko poptává rychlé americké říční čluny SOC-R

Americký úřad pro odprodej přebytečného majetku eviduje žádost o transfer dvou člunů typu ...

Brave Warrior 2020: Maďarsko představuje bojové vozidlo pěchoty Lynx

Během mezinárodního vojenského cvičení Brave Warrior 2020 v regionu Bakony maďarská armáda předvedla ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • xstandis
  19:11 06.09.2021

  ČR - prodloužit pronájem Gripenů, dokoupit další + globaleye a soustředit se na zavádění dronů a rozvoje vševojskových schopností armády. Namísto 1 či 2 letek f-35. Neumíme dosud ...Zobrazit celý příspěvek

  ČR - prodloužit pronájem Gripenů, dokoupit další + globaleye a soustředit se na zavádění dronů a rozvoje vševojskových schopností armády. Namísto 1 či 2 letek f-35. Neumíme dosud plně využít schopností Gripenů, to bych chtěl vidět, jak to bude u mnohem vyspělejších F-35. V případě konfliktu se mi zdá dost krkolomné spoléhat pouze na technologickou převahu na úkor kvantity, taktiky a strategie. S prominutím ještě neproběhlo žádné střetnutí mezi technologicky vyspělými protivníky, kdy by alespoň jedna strana měla letouny stealth.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   20:25 06.09.2021

   Taliban letectvo neměl vůbec, vše není pouze o technologiích

   Taliban letectvo neměl vůbec, vše není pouze o technologiích

   • Marw
    21:20 06.09.2021

    To je pravda že Taliban nemal letectvo, len si niesom celkom istý, či chce Česká armáda stavať na samovražedných atentátnikoch a kvantách sfanatizovaných ľahko obetovateľných ...Zobrazit celý příspěvek

    To je pravda že Taliban nemal letectvo, len si niesom celkom istý, či chce Česká armáda stavať na samovražedných atentátnikoch a kvantách sfanatizovaných ľahko obetovateľných maníkov, ktorý budú slúžiť ako kanonenfutter, kým to prípadného agresora po 20 rokoch prestane baviť. Ono totiž v Afganistane sa populácia za posledných 20 rokov zdvojnásobila a dopĺňať stavy mohli aj z Pakistanu...v ČR by to bol asi trošku problém, za chvíľu by došli potenciálny branci.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     19:02 07.09.2021

     Taliban není Al kajda a o sebevražedných atentátnících jejich způsob boje není.

     Taliban není Al kajda a o sebevražedných atentátnících jejich způsob boje není.

     • Scotty
      23:57 07.09.2021

      Aha. Největší ztráty působil Taliban právě při sebevražedných útocích. Ostatně jejich nedávná "přehlídka" kdy prezentovali vesty s výbušninou seřazené podle velikosti mluvilo samo ...Zobrazit celý příspěvek

      Aha. Největší ztráty působil Taliban právě při sebevražedných útocích. Ostatně jejich nedávná "přehlídka" kdy prezentovali vesty s výbušninou seřazené podle velikosti mluvilo samo za sebe.Skrýt celý příspěvek

  • darkstyle
   10:20 07.09.2021

   Pokiaľ viem, tak dnes viete plnohodnotne využiť všetky schopnosti Gripenov, ktoré ste si nakúpili - vlastne vždy ste využili plne schopnosti Gripenov vzhľadom na výbavu.. Takže ...Zobrazit celý příspěvek

   Pokiaľ viem, tak dnes viete plnohodnotne využiť všetky schopnosti Gripenov, ktoré ste si nakúpili - vlastne vždy ste využili plne schopnosti Gripenov vzhľadom na výbavu..

   Takže nevidím dôvod využiť schopnosti F-35 od prvého dňa.. jediné čo by dlhšie trvalo, je využitie F-35 ako dátového majáku.. I túto schopnosť je možné čiastočne vyriešiť svojpomocne - globálne ju nemá vyriešenú ešte ani USA..

   Mám pocit, že globaleye využiť nebudete vedieť rovnako dobre ako aj F-35 - Globaleye stoji 300milionov, jeho systémová cena je však 500 miliónov dolárov
   https://www.saab.com/newsroom/...
   Treba ich mať kúpené 3, aby ste mali istotu, že 1 bude vždy k dispozícií..
   To je cca 1.5 miliardy dolárov - za to viete mať 8-9 stíhačiek F-35 s plným zázemím..
   Keď k tomu prirátam odkúpenie Gripenov a ich modernizáciu - Mám pocit, že sa dostanete na cenu vyššiu ako je nákup F-35..
   Koľko stojí letová hodina takého globaleye ? E-3 Sentry má cca 1.5-2x násobnú od F-35..

   Obrovskou otázkou je, či je vlastne radar na globaleye lepší ako na F-35 - oni síce udávajú dosah 450-550km - len som nedohľadal na aký veľký cieľ?? Ako si stoja proti stealth cieľom?
   Lebo Globaleye stealth vobec nie je..
   Povedzme, že na stíhačku o čom silno pochybujem - ako to Česko využije, keď nemá ani neplánuje nákup tak výkonných prostriedkov PVO, taktiež Česko nemá morskú ekonomickú zónu ktorú by potrebovalo chrániť..

   Reálne je Váš návrh čistý nezmysel..Skrýt celý příspěvek

   • skelet
    11:23 07.09.2021

    dělat z F-35 Awacs je hloupost. Cena letové hodiny, výdrž ve vzduchu apod., to vše hraje proti tomuto

    dělat z F-35 Awacs je hloupost. Cena letové hodiny, výdrž ve vzduchu apod., to vše hraje proti tomuto

    • darkstyle
     11:47 07.09.2021

     Cena letovej hodiny je pri F-35 nižšia ako je pri AWACS-e.. Výdrž vo vzduchu by problém samozrejme bol.. Taká F-35 s doletom 1200nm by mala vedieť vydržať koľko 3-4 hodiny max? ...Zobrazit celý příspěvek

     Cena letovej hodiny je pri F-35 nižšia ako je pri AWACS-e..
     Výdrž vo vzduchu by problém samozrejme bol..

     Taká F-35 s doletom 1200nm by mala vedieť vydržať koľko 3-4 hodiny max? oproti 8 v Globaleye?? Zároveň, je však za tú istú cenu možné kúpiť 2,5 F35..

     Má Globaleye 2,5 násobnú výdrž a VIAC vo vzduchu oproti F-35? Nemá..

     Samozrejme AWACS má zmysel pre tie štáty, ktoré vedia využiť včasnú výstrahu a majú obrovské územie ktoré potrebujú pokryť - Česko to však nie je..
     Zo stredu republiky 1 F-35A block 4 pokryje celé územie svojím mini awacsovaním..

     Celkovo keď si pozrieš štáty, ktoré vlastnia AWACS tak medzi nimi štáty veľkosťou Česka nie sú..Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      12:56 07.09.2021

      Global Eye má výdrž ve vzduchu >11, tedy skoro 3x více jak F-35. Tedy tři F-35 bys musel vyčlenit pro potřeby Awacs. Dva další kusy letounů by byly co by hotovostní, dva další by ...Zobrazit celý příspěvek

      Global Eye má výdrž ve vzduchu >11, tedy skoro 3x více jak F-35.
      Tedy tři F-35 bys musel vyčlenit pro potřeby Awacs. Dva další kusy letounů by byly co by hotovostní, dva další by byly záložní. a tak tři kusy letadel by byly na údržbě. Takže na výcvik by ti ze 14letadel zůstaly jen dva stroje. (A to počítám letuschopnost 75%, jako mají naše Gripeny). Takže bys objednávku musel navýšit o další tři stroje nahoru..
      takže ne, používat F-35 jako Awacs je kravina. Stejně jako, aby ČR měla Awacs.Skrýt celý příspěvek

     • darkstyle
      20:43 07.09.2021

      Skelet I tak budú na tom F-35 cca podobne.. 3-4 hodiny krát 2.5 je koľko? 7.5-12 hodín letu.. To zmýšľanie 3 ks na to a 2 ks na je to je zmýšľanie 4gen stíhačiek - kde ste proste ...Zobrazit celý příspěvek

      Skelet
      I tak budú na tom F-35 cca podobne.. 3-4 hodiny krát 2.5 je koľko? 7.5-12 hodín letu..

      To zmýšľanie 3 ks na to a 2 ks na je to je zmýšľanie 4gen stíhačiek - kde ste proste museli stíhačku špecializovať pridávaním podov pod ňu a reálne keď sa pod 4 gen dá lightening, reb pod a prídavné nádrže tak ste nič už na ňu podstatnejšie nemohli podvesiť..

      Ono ide o to, že pri F-35 treba úplne zmeniť taktiku nasadenia..

      Takže každá jedna stíhačka sama vykonáva awacs pri F-35 bez toho, aby pilot niečo riešil, takže aj cvičiaci pilot robí zároveň awacs bez toho, aby musel reálne o tom vedieť..
      Pri F-35 sa výrazne menej cvičí ako pri iných stíhačkách - tam už pilot s nulovými skúsenosťami na red flagu rozstrieľal pilota s náletom cez 2000 hodín..

      Ako je to možné? Spike management mu povie kam má letieť, on stíhačku reálne neovláda - to robí počítač - ak by sa pokazil lietadlo spadne - nikto tú nestabilnú konštrukciu i tak neupilotuje..
      No a celé pilotovanie, útočenie a obrana funguje ako počítačová hra so zapnutými cheat Ami..

      Vieš aj keď nováčik cvičí na F-35 tak predáva automaticky skúsenejšiemu pilotovi dáta i do "veže" ak si to nastavíš už na zemi, keby si bol úplný debil a to piloti asi nie sú..

      F-35 má cez 80% nasaditeľnosť pri nových lotoch - takže nevidím ani v tomto problém - keď to budete platiť..

      Ja si myslím, že ČR by stačilo 10 strojov.. pri 80% by si mal 8 strojov

      2+2 pohotovosť a 2ks na výcvik (keďže ho treba menej) a 2 ks na misie - áno na nechty ste museli chodiť vždy s niekým, už nie sami - no myslím, že ČR nekupuje lietadlá, aby mohla robiť misie..
      A keď sa tak zamyslím, veď vlastne misia je.taký výcvik - tak si vtedy zoberiete tie čo slúžia na výcvik a budete ho robiť tam..
      Pripomínam red flag..Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      08:47 08.09.2021

      "To zmýšľanie 3 ks na to a 2 ks na je to je zmýšľanie 4gen stíhačiek " to není zmýšlení ve 4gen stíhaček, ale realita. A to jsem počítal 75% letuschopnost. Ze 14 letadel fakt ...Zobrazit celý příspěvek

      "To zmýšľanie 3 ks na to a 2 ks na je to je zmýšľanie 4gen stíhačiek "
      to není zmýšlení ve 4gen stíhaček, ale realita. A to jsem počítal 75% letuschopnost. Ze 14 letadel fakt kouzla neuděláš. To není několika desítková flotila, kde s tím můžeš dělat kouzla.
      "Ono ide o to, že pri F-35 treba úplne zmeniť taktiku nasadenia.."
      U 14 letadel? Jak prosím tě? 4ks letadel budeš mít blokované pro leteckou pohotovost 3-4 letadla budeš mít na údržbě. Takže změna nasazení se bude v reálu týkat těch 4-5 "volných letadel"
      "cvičiaci pilot robí zároveň awacs.."
      Fakt? I když bude nacvičovat lety v nízké výšce? Jako to myslíš vážně?

      Takže ne. F-35 AWACS není a nebude. Bude mít schopnosti AWACS, ale v roli AWACS by ho nasazoval leda debil. Sorry.Skrýt celý příspěvek

     • Upgrade
      12:26 08.09.2021

      skelet: "Global Eye má výdrž ve vzduchu >11, tedy skoro 3x více jak F-35. Tedy tři F-35 bys musel vyčlenit pro potřeby Awacs." Podla mna na akukolvek vydrz vo vzduch stacia 2 - ...Zobrazit celý příspěvek

      skelet: "Global Eye má výdrž ve vzduchu >11, tedy skoro 3x více jak F-35.
      Tedy tři F-35 bys musel vyčlenit pro potřeby Awacs."

      Podla mna na akukolvek vydrz vo vzduch stacia 2 - jeden hliadkuje, druhy tankuje.Skrýt celý příspěvek

     • darkstyle
      15:01 08.09.2021

      Skelet Torong Vám už odpovedal.. Neviem ako Vám to mám inak napísať F-35 je multirole stíhač.. Dokým predtým si pri 4gen podvesením vyberala armáda akú roľu chce, aby 4 gen ...Zobrazit celý příspěvek

      Skelet

      Torong Vám už odpovedal..

      Neviem ako Vám to mám inak napísať F-35 je multirole stíhač..
      Dokým predtým si pri 4gen podvesením vyberala armáda akú roľu chce, aby 4 gen stíhačka zastávala, tak 5gen F-35 ich zastáva naraz..

      Super ako často sa nacvičuje let v malej výške, kde ho reálne môžeš v ČR nacvičovať, kde je na to priestor? Reálne ideš k zemi na chvíľu a potom kvôli obmedzeniam musíš pekne vystúpať nahor..
      A ako stúpaš joint starsuješ a awacsuješ - aká je šanca, že práve na tu malú chvíľku vkluzne nepriateľ? Proste ČR náme na globaleye ani náhodou o čo tu vlastne šlo a ak sa velenie armády rozhodlo ho aspoň čiastočne získať - je len cesta F-35..

      Takže z 4-5 voľných letadiel o ktorých hovoríš ty na miniAwacs ti stačí mať 1ks na to aby si obsiahol celé územie ČR..
      Aký problém v tom vidíš - 2 ks budú trénovať ten tvoj prelet kukučím hniezdom a ostanú ti 3-4ks na CAS, mini AWACS alebo hocičo čo by si si prial..

      Proste sa tu chytáš za slovíčka a úplne zbytočne..Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      15:51 08.09.2021

      Upgrade: jeden tankuje, druhý hlídkuje.. super. Takže dvě letadla budou sloužít v kuse 12hodin. Takový optimismus :) darkstyle: spíše ty se toho držíš jako žvýkačka vlasů.. ano, ...Zobrazit celý příspěvek

      Upgrade: jeden tankuje, druhý hlídkuje.. super. Takže dvě letadla budou sloužít v kuse 12hodin. Takový optimismus :)

      darkstyle: spíše ty se toho držíš jako žvýkačka vlasů.. ano, F-35 je velmi schopný letoun, ale prostě není to AWACS. Stejně jako mobilní telefon není digitální zrcadlovka. Můžeš si tady vymýšlet obskurdní příklady, ale prostě to není AWACS :)
      Jeidné s čím souhlasím je to, že na Global Eye AČR nemá, což jsem psal už před bambilionem postů.Skrýt celý příspěvek

    • Torong
     21:46 07.09.2021

     Skelet: F 35 JE AWACS ve chvíli, kdy se dostane do vzduchu. Opravdu není potřeba jej používat jako klasický AWACS. Pro AČR je F 35 jediná možnost jak mít schopnosti AWACS a JOINT ...Zobrazit celý příspěvek

     Skelet:
     F 35 JE AWACS ve chvíli, kdy se dostane do vzduchu. Opravdu není potřeba jej používat jako klasický AWACS. Pro AČR je F 35 jediná možnost jak mít schopnosti AWACS a JOINT stars...Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      08:41 08.09.2021

      však s tím souhlasím. Ale tím pádem to prostě není awacs ;)

      však s tím souhlasím. Ale tím pádem to prostě není awacs ;)

   • xstandis
    10:22 09.09.2021

    Ve stručnosti jde o to mít ve vzduchu výkonný radar, který z bezpečné dálky bude předávat data Gripenům, které mohou pálit Amraamy či Meteory při přiblížení s vypnutými radary. S ...Zobrazit celý příspěvek

    Ve stručnosti jde o to mít ve vzduchu výkonný radar, který z bezpečné dálky bude předávat data Gripenům, které mohou pálit Amraamy či Meteory při přiblížení s vypnutými radary. S prominutím F-35 se zapnutým radarem ve funkci AWACS není již stealth.Skrýt celý příspěvek

 • Upgrade
  19:11 06.09.2021

  My sme sa rozhodli pre nie F-35, Madari sa rozhodli pre nie F-35, a aj vy (Cesi) sa rozhodnete pre nie F-35, lebo ziadne F-35 nikomu okrem Polska a Rumunska v tychto koncinach ...Zobrazit celý příspěvek

  My sme sa rozhodli pre nie F-35, Madari sa rozhodli pre nie F-35, a aj vy (Cesi) sa rozhodnete pre nie F-35, lebo ziadne F-35 nikomu okrem Polska a Rumunska v tychto koncinach proste nepredaju. Viem, ze to je dohad, ale kludne by som na to stavil peniaze, kebyze bol dobry kurz.Skrýt celý příspěvek

  • toustr
   19:15 06.09.2021

   Možná je to tím, že VÁM A MAĎARSKU NIKDO ANI F-35 NENABÍDNUL. Jak si ale můžete povšimnout v mém odkazu, NÁM JE ...Zobrazit celý příspěvek

   Možná je to tím, že VÁM A MAĎARSKU NIKDO ANI F-35 NENABÍDNUL. Jak si ale můžete povšimnout v mém odkazu, NÁM JE NABÍDNOU...
   https://www.securitymagazin.cz... Skrýt celý příspěvek

   • Upgrade
    19:19 06.09.2021

    O tom nerozhoduje Lockheed.

    O tom nerozhoduje Lockheed.

    • Scotty
     19:44 06.09.2021

     Zase ta úchylná teorie? Vám je nenabídli protože jste je sami nechtěli. Tečka.
     Jednoznačným zájmem Američanů je dostat do Evropy co nejvíc F-35.

     Zase ta úchylná teorie? Vám je nenabídli protože jste je sami nechtěli. Tečka.
     Jednoznačným zájmem Američanů je dostat do Evropy co nejvíc F-35.

     • Upgrade
      20:45 06.09.2021

      Na tom neni nic uchylne. V Polsku a Rumunsku maju USA raketove zakladne a je v ich zaujme, aby mali tieto staty prevahu nad susedmi v regione, zvlast ked su to susedia, ktorych ...Zobrazit celý příspěvek

      Na tom neni nic uchylne. V Polsku a Rumunsku maju USA raketove zakladne a je v ich zaujme, aby mali tieto staty prevahu nad susedmi v regione, zvlast ked su to susedia, ktorych najvyssi predstavitelia si sem tam neodpustia pusinkovanie s Kremlom.

      Ako som pisal dole: Uverim, az ked sa to stane.Skrýt celý příspěvek

     • Rase
      11:00 07.09.2021

      Upgrade:
      Přesto sme spolu s USA na ruském seznamu nepřátelských států .))

      Upgrade:
      Přesto sme spolu s USA na ruském seznamu nepřátelských států .))

     • flanker.jirka
      19:05 07.09.2021

      Scotty Zájmem USA je mít obchod pro vlastní zbrojovky a je jim úplně jedno co si od nich koupíme, hlavně když zaplatíme. Pokud by USA měly zájem na co největším počtu F 35 v ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Zájmem USA je mít obchod pro vlastní zbrojovky a je jim úplně jedno co si od nich koupíme, hlavně když zaplatíme. Pokud by USA měly zájem na co největším počtu F 35 v Evropě, tak by nepodporovali nabídky na F 16, ale lobbovaly za F 35.Skrýt celý příspěvek

     • toustr
      20:16 07.09.2021

      flanker.jirka Jenomže F-35 si všechny státy nemohou dovolit, potažmo jsou pro ně zbytečné. Částečným lobbováním i za F-16 si udrží výrobní linku, zaplatí si kus vývoje Block 70/72 ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      Jenomže F-35 si všechny státy nemohou dovolit, potažmo jsou pro ně zbytečné. Částečným lobbováním i za F-16 si udrží výrobní linku, zaplatí si kus vývoje Block 70/72 a nebudou muset obnovovat výrobu F-16, až si je USA vyberou (což se s největší pravděpodobností stane, protože tempo dodávek F-35 pokulhává za stárnutím stávajících F-16).Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      00:05 08.09.2021

      flanker.jirka
      Nabízejí všechny možnosti. Ostatně proč by ne, ale jednoznačně chtějí rozšířit F-35 u maxima svých spojenců.

      flanker.jirka
      Nabízejí všechny možnosti. Ostatně proč by ne, ale jednoznačně chtějí rozšířit F-35 u maxima svých spojenců.

    • toustr
     19:46 06.09.2021

     Myslíte si, že by Lockheed nabízel něco, co stejně nebude schopen prodat? To by bylo pro firmu kontraproduktivní, zbytečně vynaložené finance na propagaci produktu.

     Myslíte si, že by Lockheed nabízel něco, co stejně nebude schopen prodat? To by bylo pro firmu kontraproduktivní, zbytečně vynaložené finance na propagaci produktu.

     • Upgrade
      21:05 06.09.2021

      Ja len sledujem kam predavaju alebo rozmiestnuju USA svoju klucovu techniku v strednej Europe a ked pozriem na mapu, tak to vyzera asi takto: Standar Missile 3: ...Zobrazit celý příspěvek

      Ja len sledujem kam predavaju alebo rozmiestnuju USA svoju klucovu techniku v strednej Europe a ked pozriem na mapu, tak to vyzera asi takto:

      Standar Missile 3: Rumunsko/Polsko
      AGM 158: Polsko/Finsko
      Patriot: Finsko/Polsko/Rumunsko

      A ak je F-35 naozaj gen. 4+ killer, tak CeskoMadarsko/Slovensko mi tam ziadny zmysel nedava.

      Ale je to len moj nazor, hadat sa nebudem.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   19:28 06.09.2021

   informaci od Maďarů čtete špatně. Oni se nerozhodli nie F-35, oni se rozhodli (tedy zatím to není jisté je to spekulace tisku) nenakupovat letadla žádná, ponechají si ta co mají a ...Zobrazit celý příspěvek

   informaci od Maďarů čtete špatně. Oni se nerozhodli nie F-35, oni se rozhodli (tedy zatím to není jisté je to spekulace tisku) nenakupovat letadla žádná, ponechají si ta co mají a vzhledem k jejich zbytkové životnosti pouze odsunuli řešení stíhaček o cca 15let.
   Česko je v mírně jiné situaci, nemá dojednaný přechod Gripenů do vlastnictví po skončení nájmu. Nicméně i varianta prodloužení Gripenů v AČR je možná, pořeší to letectvo na 15let, pak bude nutné koupit např. F-35.Skrýt celý příspěvek

   • Upgrade
    19:43 06.09.2021

    Ja tomu uverim, az ked sa to stane.

    Ja tomu uverim, az ked sa to stane.

 • HEKTOR
  18:02 06.09.2021

  no nákup f-35 by bol asi taký posledný majstrštyk maďarskej modernizácie armády...

  no nákup f-35 by bol asi taký posledný majstrštyk maďarskej modernizácie armády...

 • Scotty
  16:43 06.09.2021

  Zajímalo by mě jaký velký technologický skok předpokládá na roky 2040 - 2050. Maximálně tak příchod stíhače řízeného opravdu autonomní umělou inteligencí. Ovšem rozhodovat se dnes ...Zobrazit celý příspěvek

  Zajímalo by mě jaký velký technologický skok předpokládá na roky 2040 - 2050. Maximálně tak příchod stíhače řízeného opravdu autonomní umělou inteligencí. Ovšem rozhodovat se dnes podle toho co možná přijde za dvacet třicet let je dost o ničem.

  Jaké ohromné lidské zdroje by stálo provozování F-35?Skrýt celý příspěvek

  • toustr
   17:09 06.09.2021

   Hned řeknu jaký technologický skok... v podstatě žádný. A pokud by již byl k dispozici autonomní stíhač, tak k němu země jako Maďarsko ještě dlouho nebude mít přístup, přednost ...Zobrazit celý příspěvek

   Hned řeknu jaký technologický skok... v podstatě žádný. A pokud by již byl k dispozici autonomní stíhač, tak k němu země jako Maďarsko ještě dlouho nebude mít přístup, přednost budou mít státy podílející se na vývoji.Skrýt celý příspěvek

   • Miroslav
    17:44 06.09.2021

    Nemám rád tieto futuristické predpovede. Videl som plagát z 50-tych rokov na ktorom boli sklenené mrakodrapy a lietajúce autá. A pod tým napísané: ,,Moskva v roku 2000" Kdesi mám ...Zobrazit celý příspěvek

    Nemám rád tieto futuristické predpovede. Videl som plagát z 50-tych rokov na ktorom boli sklenené mrakodrapy a lietajúce autá. A pod tým napísané: ,,Moskva v roku 2000"

    Kdesi mám odložený článok z podobného obdobia kde predstavujú nefunkčnú maketu domáceho počítača po roku 2000. Bola to mašina vo veľkosti kuchynskej linky a miesto myši to malo lodné kormidlo. Tiež si pamätám na taký dokument. Chodilo to niekedy začiatkom 90-tych rokov a volalo sa to ,,Po roku 2000". Ukazovali tam napríklad bezbolestnú injekciu. Prešlo viac ako 25 rokov, ale ja som doposiaľ takú injekciu nevidel.

    Načo sú nám teda tieto úvahy? História hovorí, že na ničSkrýt celý příspěvek

    • toustr
     18:11 06.09.2021

     Chápu to, jenže se bavíme o výhledu 20-25 let. Vezměte si, jak dlouho trvá vývoj nového letounu od úplného začátku po plně bojeschopný stroj. Už teď by se tedy měly vést vážné ...Zobrazit celý příspěvek

     Chápu to, jenže se bavíme o výhledu 20-25 let. Vezměte si, jak dlouho trvá vývoj nového letounu od úplného začátku po plně bojeschopný stroj. Už teď by se tedy měly vést vážné diskuze o letounu, kterým argumentuje Maďarsko....jenže o ničem nevím.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     19:21 06.09.2021

     řadu futuristických předpovědí realita překonala. Není to tak dávno, kdy se například váš Štefánik zabil v křehkém aparátu ze dřeva, plátna a drátů, asi by se divil co se bude za ...Zobrazit celý příspěvek

     řadu futuristických předpovědí realita překonala. Není to tak dávno, kdy se například váš Štefánik zabil v křehkém aparátu ze dřeva, plátna a drátů, asi by se divil co se bude za pár desítek let prohánět po obloze a přistávat na autopilota za mlhy a za tmy. Další vynálezy jako mobily, barevné displeje, smartphony, navigace atd., to je scifi i ve srovnání s dobou našeho mládí. A že Rusové měli místo myši lodní kormidlo ? Tak by nejspíš dopadli, kdyby měli počítačům dávat směr oni.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   18:04 06.09.2021

   Technologickým skokom sa oháňajú aj v prípade nezakúpenia raketometov, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou mali byť z USA, keby ostal pri moci Trump. Zrejme univerzálna výhovorka.

   Technologickým skokom sa oháňajú aj v prípade nezakúpenia raketometov, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou mali byť z USA, keby ostal pri moci Trump. Zrejme univerzálna výhovorka.

   • Harvest
    18:44 06.09.2021

    Vnímam to úplne rovnako. Myslím, že keby ostal v úrade Trump kúpili by aj F35.

    Vnímam to úplne rovnako. Myslím, že keby ostal v úrade Trump kúpili by aj F35.

  • Jura99
   19:01 06.09.2021

   nepochybně je myšlen rozvoj nepilotovaných strojů a nutno připustit, že za 20-30let zcela jistě ve velké míře budou. Už nyní jsou.

   nepochybně je myšlen rozvoj nepilotovaných strojů a nutno připustit, že za 20-30let zcela jistě ve velké míře budou. Už nyní jsou.

  • flanker.jirka
   19:12 06.09.2021
   • Scotty
    19:46 06.09.2021

    Což se ovšem stalo na hřišti té AI. Tedy ve virtuálním prostoru. Než to bude reálně nasaditelné je ještě moc dlouhá cesta.

    Což se ovšem stalo na hřišti té AI. Tedy ve virtuálním prostoru. Než to bude reálně nasaditelné je ještě moc dlouhá cesta.

    • flanker.jirka
     20:28 06.09.2021

     Podívejte se jak se za posledních 10 let rozvinula použití UAV a dronu všech kategorií. V dalších 10 letech to budou lasery a AI.

     Podívejte se jak se za posledních 10 let rozvinula použití UAV a dronu všech kategorií. V dalších 10 letech to budou lasery a AI.

     • Scotty
      20:46 06.09.2021

      Lasery možná, AI ne.

      Lasery možná, AI ne.

     • flanker.jirka
      19:07 07.09.2021

      Scotty
      Z jakých důvodů vidíte pesimisticky rozvoj AI? Já v tom vidím už jen etický problém. Turci se toho nebojí a už drony s AI nasazují.

      Scotty
      Z jakých důvodů vidíte pesimisticky rozvoj AI? Já v tom vidím už jen etický problém. Turci se toho nebojí a už drony s AI nasazují.

     • Torong
      21:51 07.09.2021

      Flanker:
      Stačí sledovat "úspěchy" autonomního řízení Tesly. Přesně proto je AI hudba velmi vzdálené budoucnosti.

      Flanker:
      Stačí sledovat "úspěchy" autonomního řízení Tesly. Přesně proto je AI hudba velmi vzdálené budoucnosti.

     • Scotty
      00:09 08.09.2021

      Protože v následujících deseti letech není reálné že někdo příde s AI schopnou zcela autonomě ovládat bojové letadlo. Možná něco takového přijde po roce 2040, ale zatím můžeme být ...Zobrazit celý příspěvek

      Protože v následujících deseti letech není reálné že někdo příde s AI schopnou zcela autonomě ovládat bojové letadlo. Možná něco takového přijde po roce 2040, ale zatím můžeme být v klidu.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      08:40 11.09.2021

      Torong: Tesla prave dokazuje ze AI funguje. Ze 1x za mnoho tisic km sejme chodce, to clovekem rizene auto take a casteji. Scotty: letadla uz bezne letaji s pilotem v kabine ve ...Zobrazit celý příspěvek

      Torong: Tesla prave dokazuje ze AI funguje. Ze 1x za mnoho tisic km sejme chodce, to clovekem rizene auto take a casteji.
      Scotty: letadla uz bezne letaji s pilotem v kabine ve funci divaka. Autopilot odstartuje i pristane, letectvi je pro autonomni rizeni jednodussi nez pozemni vozidla.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      12:55 11.09.2021

      Jura 99
      Ne nefunguje. Těch mnoho tisíc km, totiž vypadá poněkud jinak, pokud si uvědomíš, že drtivá většina tesel jezdí v běžném režimu, tzn. řídí je uživatel.

      Jura 99
      Ne nefunguje. Těch mnoho tisíc km, totiž vypadá poněkud jinak, pokud si uvědomíš, že drtivá většina tesel jezdí v běžném režimu, tzn. řídí je uživatel.

 • Krabat
  15:25 06.09.2021

  Před lety jsem zaznamenal článek, že Maďarsko si zvýšilo cenu nájmu Gripenů a celková přebytečná částka měla sloužit jako jakýsi doplatek na jejich koupi po skončení nájmu. ...Zobrazit celý příspěvek

  Před lety jsem zaznamenal článek, že Maďarsko si zvýšilo cenu nájmu Gripenů a celková přebytečná částka měla sloužit jako jakýsi doplatek na jejich koupi po skončení nájmu.
  Bohužel zdroj nemohu nyní najít.

  Stejný krok jako udělalo Maďarsko je vhodný pro ČR (ponechání Gripenů). Obdobně jako Maďarsko ČR významně modernizuje (plánuje) své ozbrojené síly. Toto období bude vyžadovat mnoho investic, času a také hrozí nenaplnění všech akvizičních programů.

  Dále tu máme technický aspekt, F-35 sice nabízí nové schopnosti, ale dokáže je ČR plně využít? I s Gripenem nevyužíváme 100% jeho schopností.
  Pokud se bude ČR ekonomicky dařit, tak smysluplnější nákup vidím v akvizici středorážového a velkorážového MLRS plus další posile PVO.Skrýt celý příspěvek

  • darkstyle
   19:21 06.09.2021

   Áno dokáže, a to od prvého dňa - stačí nakúpiť muníciu.. vlastne ani tu netreba, stačia makety..

   Áno dokáže, a to od prvého dňa - stačí nakúpiť muníciu.. vlastne ani tu netreba, stačia makety..

 • HonzaK
  14:38 06.09.2021

  Dobrý den pánové, to jsem rád, že je tu další článek, který jitří emoce. Těšil jsem se celý víkend. Teď si vemte jednoduše a vzato: stejně jako řada z Vás má jiný názor na českou ...Zobrazit celý příspěvek

  Dobrý den pánové,
  to jsem rád, že je tu další článek, který jitří emoce. Těšil jsem se celý víkend. Teď si vemte jednoduše a vzato: stejně jako řada z Vás má jiný názor na českou geopolitiku, tak zároveň se budou lišit i názory na případnou akvizici nadzvukových letounů. Jsme lidi a každý sleduje své cíle. Na jedno však nezapomeňte, jde o výzbroj která bude chránit naše nejbližší a milované, a proto ji vybírejme s rozumem a citem.Skrýt celý příspěvek

 • toustr
  14:13 06.09.2021

  "Současná maďarská nájemní smlouva vyprší v roce 2026 a následně se všechny Gripeny stanou majetkem maďarského státu – tvrdí to alespoň maďarská média." V tom případě to u ...Zobrazit celý příspěvek

  "Současná maďarská nájemní smlouva vyprší v roce 2026 a následně se všechny Gripeny stanou majetkem maďarského státu – tvrdí to alespoň maďarská média."
  V tom případě to u Maďarska dává smysl, pokud to mají takto pojištěné ve smlouvě... jenže my to nemáme.

  "Podle Marótha maďarská vláda dává přednost Gripenům, protože „nová generace bojových letadel, která je nyní k dispozici, má navzdory veškerému humbuku spousty nedostatků.“ Maróth také předpovídá na roky 2040 až 2050 „velký technologický skok“ (aniž by byl konkrétní) a zavedení zcela nových typů bojových letadel."
  Z tohoto mám pocit, že si je nechávají jen proto, že už nemají peníze na vyspělejší stroje. Upřímně ani nevím, jaký stroj má přijít ve 40. letech, že se to tak vyplatí.... prostě jen politická vykrucovačka.

  "Pokud cítíme, že z východu nic nehrozí, nejlepším řešením je zůstat u Gripenů, soustředit se na ochranu českého vzdušného prostoru, dokoupit druhou letku Gripenů (třeba Gripen E) a uvažovat o nasazení našeho letectva v Africe a Středozemí (pokud to naplní české národní zájmy)."
  Ale notaaak. Provozovat 3 druhy úderných letounů (L159, Gripen C a E) v tak malé zemi a ještě každý v počtu jedné letky? Vždyť Gripen E má s Céčkem společný akorát tak design, je to kompletně jiný stroj. Pokud chcete nasadit letectvo v Africe, musíme začít v tom případě i s nákupy velkých transportních letadel (další miliardy navíc), CASA moc asi schopná v tomto ohledu nebude. A podle mého skromného názoru nebude stačit na tyto úkoly ani C-130/C-390, bude to chtít A-400M.Skrýt celý příspěvek

  • Harvest
   14:35 06.09.2021

   Trochu mimo témy, ale v posledných rokoch vznikli situácie, kedy by sa ci ČR tak SR hodilo aspoň jedno veľké transportné letadlo typu A-400 alebo C-17. Ci už na dovoz hygienických ...Zobrazit celý příspěvek

   Trochu mimo témy, ale v posledných rokoch vznikli situácie, kedy by sa ci ČR tak SR hodilo aspoň jedno veľké transportné letadlo typu A-400 alebo C-17. Ci už na dovoz hygienických pomôcok, alebo aj teraz sťahovanie z Afghanu. Samostatne by to možno nemalo zmysel nakupovať, ale ísť cestou ako BENELUX a nakúpiť 2 Atlasy spoločne a sharovať si ich by možno bolo vhodné.Skrýt celý příspěvek

   • Nesher
    14:38 06.09.2021

    To už vidím jak se i tom dohadujeme, kdo kolik zaplatí, kdo mít kolik personálu, kde to budeme bázovat atd.

    To už vidím jak se i tom dohadujeme, kdo kolik zaplatí, kdo mít kolik personálu, kde to budeme bázovat atd.

    • Harvest
     15:44 06.09.2021

     Bohužiaľ to je dosť pravdepodobné.

     Bohužiaľ to je dosť pravdepodobné.

   • toustr
    15:23 06.09.2021

    Dobrá úvaha. V tomto případě by bylo v podstatě jedno, kde budou dislokovány, nějakého zářezu od Slováků se rozhodně nedočkáme. Myslím si, že slovenské letectvo by takové kapacity ...Zobrazit celý příspěvek

    Dobrá úvaha. V tomto případě by bylo v podstatě jedno, kde budou dislokovány, nějakého zářezu od Slováků se rozhodně nedočkáme. Myslím si, že slovenské letectvo by takové kapacity uvítalo, mají jen Spartany. Nějakých 4-5 A-400M, tedy 2-3 okamžitě k nasazení, bychom využili (viz Covid nebo Afghánistán).Skrýt celý příspěvek

    • Harvest
     15:53 06.09.2021

     Ako spomínaš vyššie, aj vám by sa hodili na to účinkovanie v Mali.

     Ako spomínaš vyššie, aj vám by sa hodili na to účinkovanie v Mali.

    • Miroslav
     17:52 06.09.2021

     Trochu by som si dovolil nesúhlasiť. Slovensko by potrebovalo viac Spartanov, to je pravda, ale rozhodne si nemyslím, že by ste s CASA na tom boli lepšie čo sa týka kapacít. Potom ...Zobrazit celý příspěvek

     Trochu by som si dovolil nesúhlasiť. Slovensko by potrebovalo viac Spartanov, to je pravda, ale rozhodne si nemyslím, že by ste s CASA na tom boli lepšie čo sa týka kapacít. Potom ešte máme 2x A-319. Jeden je v prezidentskej verzii, s tým sa veľa robiť nedá (je rozdelený na súkromie pre prezidenta, zasadačke pre členov vlády a sedadlá pre doprovod). Druhý stroj je vďaka v takej konfigurácii, že sa z neho dá urobiť aj nákladné lietadlo.Skrýt celý příspěvek

     • toustr
      19:29 06.09.2021

      Miroslav Čistě přátelská otázka: kde píšu, že jsem se stavem našeho dopravního letectva spokojen? Ano, pro teritoriální účely nám 6x C-295 asi stačí (možná 8 by byl ideální stav), ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav
      Čistě přátelská otázka: kde píšu, že jsem se stavem našeho dopravního letectva spokojen?

      Ano, pro teritoriální účely nám 6x C-295 asi stačí (možná 8 by byl ideální stav), ale stejně jako vy na Slovensku postrádáme long-range transportní letouny. A o tom ta úvaha je... vyplnit tuto trhlinu ve spolupráci s OSSR.
      Samozřejmě se pak lze bavit i o nákupu VIP strojů, ty v Česku také chybí. Potřebujeme důstojnou náhradu za Yak-40 a v budoucnu i Challenger (v úvahu připadají zejména letadla od Bombardier a Gulfstream). Sice se to nezdá, ale pomalu stárnou i A319 (v budoucnu v úvahu připadá A320 NEO nebo A220). Možná by nebylo i od věci pořídit širokotrupý letoun (olétaný A330, A330 NEO, A350), to už se ale pohybujeme v nepříliš pravděpodobné rovině.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      20:35 06.09.2021

      Možno som to zle pochopil aké reagoval som na to, že máme len Spartany.

      Možno som to zle pochopil aké reagoval som na to, že máme len Spartany.

     • toustr
      22:56 06.09.2021

      Miroslav
      V pořádku :DD

      Miroslav
      V pořádku :DD

   • Krabat
    15:36 06.09.2021

    Harvest, pro zajímavost Kazachstán před pár dny objednal 2 A400M.

    Harvest, pro zajímavost Kazachstán před pár dny objednal 2 A400M.

   • SYN_
    20:57 07.09.2021

    Nějaký společný pool A400 snad měl/má vzniknout v Německu?

    Nějaký společný pool A400 snad měl/má vzniknout v Německu?

 • alexa123
  13:59 06.09.2021

  Príspevok je v podstate nepriamo o tom, či si Česko má ponechať Gripen aj v ďalších X rokoch. Ale v podstate všetky príspevky riešili tzv. záujmy Česka v Afrike a neviem kde ešte.

  Príspevok je v podstate nepriamo o tom, či si Česko má ponechať Gripen aj v ďalších X rokoch. Ale v podstate všetky príspevky riešili tzv. záujmy Česka v Afrike a neviem kde ešte.

 • Míša
  13:45 06.09.2021

  Mě se nejvíc líbí, když vzpomenu, kolik kritiky jsem před lety sklidil.... Ale popel na hlavu sypu, když js m psal, že by to mohla být Éčka. Takže ač o Maďarsku a celkově o V4 ...Zobrazit celý příspěvek

  Mě se nejvíc líbí, když vzpomenu, kolik kritiky jsem před lety sklidil.... Ale popel na hlavu sypu, když js m psal, že by to mohla být Éčka. Takže ač o Maďarsku a celkově o V4 hovořím, jako nepovedeném spratkovi, co se nechal západem adoptovat. Tak tohle je logická věc, jedna z mála....Skrýt celý příspěvek

 • bredy
  13:21 06.09.2021

  Ano. Sice si řekneme že nebudeme nejmodernější. Ale zároveň si řekneme stop systémům pro ozvučení bojiště. A to je asi důležitější. Neztratit schopnosti a přitom je nemít jen na ...Zobrazit celý příspěvek

  Ano. Sice si řekneme že nebudeme nejmodernější. Ale zároveň si řekneme stop systémům pro ozvučení bojiště. A to je asi důležitější. Neztratit schopnosti a přitom je nemít jen na přehlídky.Skrýt celý příspěvek

 • Zapowsky
  13:15 06.09.2021

  Pane Grohmann, Evidentně opravdu toužíte po dovolené v Africe, když Vám jí zaplatím, přestanete o ní psát doslova v každém článku? A teď opravdu, ne, Francie skutečně není ...Zobrazit celý příspěvek

  Pane Grohmann,

  Evidentně opravdu toužíte po dovolené v Africe, když Vám jí zaplatím, přestanete o ní psát doslova v každém článku?

  A teď opravdu, ne, Francie skutečně není náš strategický spojenec a nikdy nebude, Francie má své mocenské zájmy právě v té Africe, nějaká střední a východní Evropa jí je ukradená. Ne, Nexter s houfnicemi CAESAR nepřinese věčnou spásu českým zemím a nenestane zde Nirvána a ne ČR nemá žádné ambice v Africe ani žádný důvod je tam mít.Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
   13:24 06.09.2021

   Nemusíte mít pravdu.

   Nemusíte mít pravdu.

  • Nesher
   13:30 06.09.2021

   Francie je jedna z dvě nejdůležitějších zemí v EU. Takže je celkem v našem zájmu mít s ní dobré vztahy. A nebo jinak, berte to jako kšeft, my je podpoříme v Mali a oni nám to pak ...Zobrazit celý příspěvek

   Francie je jedna z dvě nejdůležitějších zemí v EU. Takže je celkem v našem zájmu mít s ní dobré vztahy. A nebo jinak, berte to jako kšeft, my je podpoříme v Mali a oni nám to pak vrátí úplně jinak. A jasně, vždy budeme tahat za kratší konec provazu, protože zkrátka a dobře jsme ten menší.Skrýt celý příspěvek

   • Zapowsky
    13:36 06.09.2021

    Dobře, ale v Mali stačí mít z tohoto důvodu nasazeno pár desítek vojáků, není nutno kvůli tomu měnit koncept naší armády a nakupovat pro naše potřeby naprosto neperspektivní ...Zobrazit celý příspěvek

    Dobře, ale v Mali stačí mít z tohoto důvodu nasazeno pár desítek vojáků, není nutno kvůli tomu měnit koncept naší armády a nakupovat pro naše potřeby naprosto neperspektivní techniku, která se sice náramně hodí proti zaostalému nepříteli v poušti, ale na Evropském bojišti se schopným nepřítelem je to minimálně nevýhoda, jen proto, abychom se zalíbili Francii. Nemá cenu řešit jestli nepřítel přijde z východu nebo ze západu.Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     14:17 06.09.2021

     Například?

     Například?

     • Zapowsky
      14:41 06.09.2021

      Například ony houfnice CAESAR, a teď mě omluvte, že nechci tady opět po 150. vyvolávat hádku okolo houfnic, ale snad se shodneme alespoň na tom, že na trhu jsou nebo velmi brzy ...Zobrazit celý příspěvek

      Například ony houfnice CAESAR, a teď mě omluvte, že nechci tady opět po 150. vyvolávat hádku okolo houfnic, ale snad se shodneme alespoň na tom, že na trhu jsou nebo velmi brzy budou houfnice, které dokážou lépe působit na bojišti, kde nepřítel disponuje counter-battery radary a reakčním dělostřelectvem než právě nechráněné houfnice bez nabíjecího automatu. Více, ale do této debaty vstupovat nechci, bylo to tu řešeno 100x . Pointou je, že ČR nemá žádnou povinnost nakupovat věci jen proto, abychom se někomu zalíbili a samotný nákup nám ani nezaručuje, že “se za nás budou Francouzi bít”. To už je větší šance, že naše zájmy bude bránit Německo kvůli VW a Škodovce než Francie kvůli 52 houfnicím nebo čemukoliv co u nich koupíme. Peníze jsou totiž u těchto států až na prvním místě. Celé je to spíše zbožné přání.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      14:57 06.09.2021

      Zapowsky
      Tak to jsem čekal. Nicméně mi zatím nikdo nedokázal vysvětlit proč by Caesar u nás neměl fungovat, respektive hůře než v Africe.

      Zapowsky
      Tak to jsem čekal. Nicméně mi zatím nikdo nedokázal vysvětlit proč by Caesar u nás neměl fungovat, respektive hůře než v Africe.

     • Zapowsky
      15:08 06.09.2021

      A co jiného bych měl napsat? Nabízí nám snad Francie z hlediska armádních zakázek momentálně něco jiného? A jak jsem řekl, na téma houfnice se s Vámi zde odmítám bavit, je to ...Zobrazit celý příspěvek

      A co jiného bych měl napsat? Nabízí nám snad Francie z hlediska armádních zakázek momentálně něco jiného? A jak jsem řekl, na téma houfnice se s Vámi zde odmítám bavit, je to ztráta času, jsou zde na to jiní přeborníci a i kdybych zde napsal elaborát proč to či ono, tak ve výsledku je to jedno. A vaše otázka je beztak špatně formulovaná. Tady v Česku v “horní dolní” nebo v poušti v Africe nebo v bažinách Finska bude CAESAR fungovat stejně, otázkou je jestli zde na evropském bojišti má proti sobě stejné hrozby jako v poušti v Africe a zda tyto hrozby můžou omezit jeho fungování respektive jestli bude moci být plně využít.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      15:16 06.09.2021

      Jenže my jsme ten Caesar nekoupili primárně kvůli Francii nebo Africe, ale protože nám že zavedených systémů bude stát nejméně. Byť samozřejmě i ta politická rovina v tom nějakou ...Zobrazit celý příspěvek

      Jenže my jsme ten Caesar nekoupili primárně kvůli Francii nebo Africe, ale protože nám že zavedených systémů bude stát nejméně. Byť samozřejmě i ta politická rovina v tom nějakou roli hrála.Skrýt celý příspěvek

     • Zapowsky
      15:22 06.09.2021

      Ano, v tom máte pravdu, “koupili” jsme je primárně kvůli ceně, ale já jsem právě tento příspěvek směřoval do té politické roviny. Ale jsem rád, že jsme si to alespoň vyjasnili.

      Ano, v tom máte pravdu, “koupili” jsme je primárně kvůli ceně, ale já jsem právě tento příspěvek směřoval do té politické roviny. Ale jsem rád, že jsme si to alespoň vyjasnili.

     • HEKTOR
      18:05 06.09.2021

      "Jenže my jsme ten Caesar nekoupili primárně kvůli Francii nebo Africe, ale protože nám že zavedených systémů bude stát nejméně." - a to už asi až taká pravda nebude ako sa ...Zobrazit celý příspěvek

      "Jenže my jsme ten Caesar nekoupili primárně kvůli Francii nebo Africe, ale protože nám že zavedených systémů bude stát nejméně." - a to už asi až taká pravda nebude ako sa ukazuje...francúzske faktúry možno budú väčšie ako sa čakalo...Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      22:31 06.09.2021

      Hektor
      To asi budou, ale z toho co bylo ve chvíli výběru zavedené (reálně v roce 2019), to je pořád to nejlevnější.

      Hektor
      To asi budou, ale z toho co bylo ve chvíli výběru zavedené (reálně v roce 2019), to je pořád to nejlevnější.

    • Torong
     15:53 06.09.2021

     Neshodneme. V prostředí dělostřeleckých radarů a přesné protibateriové palby protipancéřovou submunicí je pancíř k ničemu. Těch pár milimetrů co má DANA určitě. Daleko důležitější ...Zobrazit celý příspěvek

     Neshodneme. V prostředí dělostřeleckých radarů a přesné protibateriové palby protipancéřovou submunicí je pancíř k ničemu. Těch pár milimetrů co má DANA určitě. Daleko důležitější je rychlost manévru a palby a tady houfnice podobného principu jako Caesar jsou lepší než věžové s automatem minimálně v tom, že odpadá nabíjení zásobníku. Výhoda věžové houfnice je zase větší odměr. No a NEXTER nebyl zvolen protože Francouzi, ale protože už je certifikován na Tatře.Skrýt celý příspěvek

     • Zapowsky
      16:36 06.09.2021

      Protože to nabíjení automatu se musí dělat na stejném místě jako probíhá palebná mise a né v bezpečí v týlu že? :)

      Protože to nabíjení automatu se musí dělat na stejném místě jako probíhá palebná mise a né v bezpečí v týlu že? :)

     • flanker.jirka
      20:34 06.09.2021

      Torong
      Státy, které na delostřelectvu nešetří pořizují samohybne houfnice věžové.
      Na Caesara nepotřebujete ani protipanceřovou submunici, obsluha musí být venku.

      Torong
      Státy, které na delostřelectvu nešetří pořizují samohybne houfnice věžové.
      Na Caesara nepotřebujete ani protipanceřovou submunici, obsluha musí být venku.

     • Torong
      05:21 07.09.2021

      Jistě. Ale znamená to další komplikaci. Musím někam odjet, tam nabít automat a buď odtamtud střílet, nebo jet na místo další palby. Daleko jednodušší je nemít automat a střílet ...Zobrazit celý příspěvek

      Jistě. Ale znamená to další komplikaci. Musím někam odjet, tam nabít automat a buď odtamtud střílet, nebo jet na místo další palby. Daleko jednodušší je nemít automat a střílet rovnou. Takhle můžou být všechny houfnice neustále v pohybu a přitom cíl stále pod palbou.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      05:27 07.09.2021

      Flanker Samohybné houfnice na pásech jsou jiná kategorie. Z těch se nevybíralo. A jak jsem psal, při dnešní úrovni protibateriové palby, je nějaký pancíř k ničemu. Pokud bude ...Zobrazit celý příspěvek

      Flanker
      Samohybné houfnice na pásech jsou jiná kategorie. Z těch se nevybíralo. A jak jsem psal, při dnešní úrovni protibateriové palby, je nějaký pancíř k ničemu. Pokud bude houfnice na místě palby dlouho, bude zničená ať už má pancíř nebo ne.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      10:37 07.09.2021

      Klimesov: Ano, článek od člověka, který chtěl Zuzanu a nestalo se. Nevěřím, že tento odborník neví o existenci submunice, která může být i naváděná např. tepelně, nebo, že ...Zobrazit celý příspěvek

      Klimesov:
      Ano, článek od člověka, který chtěl Zuzanu a nestalo se. Nevěřím, že tento odborník neví o existenci submunice, která může být i naváděná např. tepelně, nebo, že protivník může použít raketomety.Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      14:38 07.09.2021

      Torong Tak hlavně v článku je popsána složitost vedení dělostřelecké palby, kterou tady stále někteří tak rádi ignorují a naivně si myslí, že když mám střelecký radar tak dokážu do ...Zobrazit celý příspěvek

      Torong
      Tak hlavně v článku je popsána složitost vedení dělostřelecké palby, kterou tady stále někteří tak rádi ignorují a naivně si myslí, že když mám střelecký radar tak dokážu do 10. sekund najít přesnou polohu baterie a do dalších 10. sekund na ní dokážu navést 100% přesnou palbu a do dalších 10. sekund jí dokážu 100% zničit. Což je utopie.
      Ona i ta tepelné naváděná střela má své limity a není 100%
      Jinak ano s některými věcmi jsem se autorem taky neshodl.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      19:25 07.09.2021

      Torong "nemít automat a střílet rovnou" Odkud a jak si povezete munici? V případě Caesaru je to ve schránkách na vozidle, přebíjet budete muset tak jako tak, jen to bude jednou do ...Zobrazit celý příspěvek

      Torong
      "nemít automat a střílet rovnou"
      Odkud a jak si povezete munici? V případě Caesaru je to ve schránkách na vozidle, přebíjet budete muset tak jako tak, jen to bude jednou do schránek a po druhé do děla. Příme nabíjení někde z na zemi ležící munici nelze vždy, protože nikdy nevíte kdy nepřítele napadne vám znepříjemnit život a donutit vás k manévru nebo hrdinskému skonu.

      Vážně si myslíte, že pan Vašíček je nějaký lobbista za slovenskou houfnici? Je to spíše o tom, že jsou tu rozdílné přístupy. To že si MO ČR úmyslně nastavilo limity tak, že z výběru nic nebylo je věc druhá.
      Když je pancíř zbytečný, tak proč má Ceasar panceřovou kabinu a proč ten pancíř mají v nějaké formě a síle i ostatní moderní samohybné houfnice? Měl by jste konstruktérům a generálům vysvětlit, že mrhají finanční prostředky na zbytečné hmotnosti, tím i na vyšších pořizovacích a provozních nákladech.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      22:08 07.09.2021

      Flanker: Munici samozřejmě poveze muniční tatra. Úplně stejně jako by ji vezla pro Danu nebo Zuzanu. Akorát, že odpadá to nabíjení zásobníku. Oni ti dělostřelci musí ven do ...Zobrazit celý příspěvek

      Flanker:
      Munici samozřejmě poveze muniční tatra. Úplně stejně jako by ji vezla pro Danu nebo Zuzanu. Akorát, že odpadá to nabíjení zásobníku. Oni ti dělostřelci musí ven do sněžení/deště/vichru/ tornáda vždy. Jen u Zuzany/Dany nabijou zásobník, u Caesaru střílí rovnou.
      Pan Vašíček evidentně zamrzl v osmdesátých letech. Nebo lobuje za Zuzanu/Danu. Jinak by dost těžko vynechal možnost naváděné submunice ať už dělostřelecké, nebo raketometné. Ostatně boje na Ukrajině to ukazují jasně - dělo stojící delší dobu na jedné pozici je jen kus šrotu. Stejně tak je nesmysl jeho tvrzení, že dělostřelci se nesmí hnout z místa, aby splnili palebnou úlohu. Pokud rozdělím dělostřelecký oddíl na jednotlivé baterie, pak vždy může minimálně jedna baterie pálit, zatímco ostatní budou v pohybu, nebo přípravě.Skrýt celý příspěvek

  • Joker
   13:54 06.09.2021

   ČR třeba nemá v Africe své ambice, ale povinnosti. V rámci migrační krize jsme ponechali bez sebemenšího byť symblolického gesta solidarity jihoevropské státy ve štychu s tím, že ...Zobrazit celý příspěvek

   ČR třeba nemá v Africe své ambice, ale povinnosti. V rámci migrační krize jsme ponechali bez sebemenšího byť symblolického gesta solidarity jihoevropské státy ve štychu s tím, že nebudeme řešit důsledek, ale příčinu- tedy nestabilitu středoafrických zemí- je to tedy náš závazek.Skrýt celý příspěvek

   • HEKTOR
    18:07 06.09.2021

    Joker - no povinnosti v afrike majú asi hlavne krajiny,ktoré tam mali v minulosti kolónie...stáročia tie štáty drancovali,tak možno je čas niečo vrátiť...

    Joker - no povinnosti v afrike majú asi hlavne krajiny,ktoré tam mali v minulosti kolónie...stáročia tie štáty drancovali,tak možno je čas niečo vrátiť...

  • darkstyle
   14:13 06.09.2021

   Myslím, že pravdu máte.. České záujmy sú viac na východe ako na juhu.. Koľko je imigrantov a emigrantov z Ukrajiny či Afganistanu - teda z východu A koľko je ich z oblasti ...Zobrazit celý příspěvek

   Myslím, že pravdu máte..

   České záujmy sú viac na východe ako na juhu..

   Koľko je imigrantov a emigrantov z Ukrajiny či Afganistanu - teda z východu
   A koľko je ich z oblasti Sahelu?Skrýt celý příspěvek

   • Zapowsky
    14:58 06.09.2021

    Ale no tak, o tomto to vůbec není, migrace a migranti nejsou povinností armády. Jde zde o to, jestli chceme mít použitelnou armádu založenou na nějaké koncepci nebo chceme využít ...Zobrazit celý příspěvek

    Ale no tak, o tomto to vůbec není, migrace a migranti nejsou povinností armády. Jde zde o to, jestli chceme mít použitelnou armádu založenou na nějaké koncepci nebo chceme využít její rozpočet, abychom si koupili přízeň jednotlivých státu, které nám pak můžou, ale taky nemusí pomoci.Skrýt celý příspěvek

    • Joker
     15:11 06.09.2021

     Aha, jen mi uniklo, kdo zmínil, že je to povinností armády? Ten závazek vůči migrantské krizi a Vámi zmiňované Africe byl učiněn politickými představiteli, kterým je armáda ...Zobrazit celý příspěvek

     Aha, jen mi uniklo, kdo zmínil, že je to povinností armády? Ten závazek vůči migrantské krizi a Vámi zmiňované Africe byl učiněn politickými představiteli, kterým je armáda podřízena.Skrýt celý příspěvek

     • Zapowsky
      15:30 06.09.2021

      A jak konkrétně nákupy armády vyřeší migrantskou krizi nebo naše závazky a nezávazky v Africe? Respektive jak Armáda ČR má postupovat, aby toto vyřešila. Toto je politický problém ...Zobrazit celý příspěvek

      A jak konkrétně nákupy armády vyřeší migrantskou krizi nebo naše závazky a nezávazky v Africe? Respektive jak Armáda ČR má postupovat, aby toto vyřešila. Toto je politický problém nikoliv vojenský, proto by na něj neměla doplácet naˇse armáda.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      15:55 06.09.2021

      A ona na něj doplácí?

      A ona na něj doplácí?

    • darkstyle
     15:11 06.09.2021

     Samozrejme, že Armáda nepôsobí proti migrantom priamo.. Lenže ta migracia prichádza vo vlnách preto, lebo sa v domovskom štáte deje buď prírodná alebo častejšie vojenská ...Zobrazit celý příspěvek

     Samozrejme, že Armáda nepôsobí proti migrantom priamo..

     Lenže ta migracia prichádza vo vlnách preto, lebo sa v domovskom štáte deje buď prírodná alebo častejšie vojenská katastrofa - a tam už Armádou pôsobiť ide..

     Al sa máme pozerať cez ďalekohlad - riešme problémy zahraničia, aby sa problémy nepreniesli k nám - musíte byť schopný to zahraničie ovplyvňovať..

     Napríklad: Turecko pomocou vojenskej spolupráce ovplyvňuje Ukrajinu, tým, že jej posilňuje jej schopnosti predajom dronov, tak isto ČR ovplyvňuje jej schopnosti sa brániť predajom tatier a delostrelectva..

     Na to, aby to oba štáty mohli robiť, museli investovať do svojej zbrojárskej výroby. A tá bez domácich zákaziek by nefungovala - teda, ak by si ČSLA svojho času neobjednala vývoj DANA a Tatra-y - tak dnes nie je čo predávať = ovplyvňovať..

     Ja s Vami práveže súhlasím, upýnanie sa na Francúzko absolútne nijakým spôsobom Česko nepomôže a už tobôž riešenie konfliktov v Afrike - veď už len s tou Ukrajinou má ČR cca 3/4 obchodný obrat ako s celou Afrikou..Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   16:49 06.09.2021

   Zapowsky
   Nexter patrně přinese další příležitosti pro CSG-Tatru.
   Jinak podle posledního rozhovoru s Metnarem je nákup houfnic už hotová věc kterou ponese na další vládu.

   Zapowsky
   Nexter patrně přinese další příležitosti pro CSG-Tatru.
   Jinak podle posledního rozhovoru s Metnarem je nákup houfnic už hotová věc kterou ponese na další vládu.

 • cejkis
  12:05 06.09.2021

  Jan Grohmann skvěle. Zamyšlení nad národními zájmy může být předmětem dalšího článku. Tato debata v české společnosti chybí. Podívejte se, jak se tomuto tématu vyhýbají současní ...Zobrazit celý příspěvek

  Jan Grohmann skvěle.

  Zamyšlení nad národními zájmy může být předmětem dalšího článku. Tato debata v české společnosti chybí. Podívejte se, jak se tomuto tématu vyhýbají současní politici. Jak vše odbydou frází chceme být v NATO. Každý pokus otevřít tuto diskuzi bude vítán a konec konců i zvýší návštěvnost vašeho webu.Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
   12:18 06.09.2021

   To by, ale nejdřív musela redakce zrušit registraci tobě a dalším takovým, protože by to pak nebyla diskuse o českých národních zájmech, ale o těch ruských.

   To by, ale nejdřív musela redakce zrušit registraci tobě a dalším takovým, protože by to pak nebyla diskuse o českých národních zájmech, ale o těch ruských.

  • ruleta
   12:44 06.09.2021

   Kazdy pokus "otevrit diskuzi" se u vas rovna agende vystoupeni z NATO, EU. Protoze, jak strategie, tak zajmy lze vysledovat ze strategickych dokumentu CR. A samozrejme NATO a EU ...Zobrazit celý příspěvek

   Kazdy pokus "otevrit diskuzi" se u vas rovna agende vystoupeni z NATO, EU. Protoze, jak strategie, tak zajmy lze vysledovat ze strategickych dokumentu CR. A samozrejme NATO a EU hraji hlavni roli. Protoze JE nasim zajmem byt v (ekonomicko-vojensko-socialne-kulturne :D) propojene organizaci-organizacich, ktera drzi mnohem vetsi zeme u stolu a soucasne mame zakladni bezpecnostni zaruky z danych smluv vyplyvajici. A proto CR lpi a mela byt lpet na tom, aby se dohody, smlouvy dodrzovaly (viz Budapestske memorandum), protoze kazde takove poruseni podkopava nasi bezpecnost, ktery je pro nasi stredoevropskou zemi vlastnim zajmem.Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   13:21 06.09.2021

   Zajímalo by mně o čem konkrétně chcete diskutovat? Jako jednou jsme v NATO. Jednou jsme se tam nacpali, dobrovolně, a přijali jsme veškerá práva a povinnosti vyplývající z činnosti ...Zobrazit celý příspěvek

   Zajímalo by mně o čem konkrétně chcete diskutovat?
   Jako jednou jsme v NATO. Jednou jsme se tam nacpali, dobrovolně, a přijali jsme veškerá práva a povinnosti vyplývající z činnosti v této organizaci. Tak o čem chcete diskutovat?
   Jediné o čem se dá ve skutečnosti diskutovat je, že jak moc a jakými způsoby budeme plnit své povinnosti a závazky vůči spojencům.
   A nebo jestli z NATO odejít nebo ne.Skrýt celý příspěvek

   • cejkis
    14:25 06.09.2021

    @Klimesov Západ není jednotný, stejně tak země v NATO mají různé zájmy, které se často neslučují se zájmy ČR. Otázkou je, do jaké míry nadále sledovat loajalitu ke spojencům a to ...Zobrazit celý příspěvek

    @Klimesov

    Západ není jednotný, stejně tak země v NATO mají různé zájmy, které se často neslučují se zájmy ČR. Otázkou je, do jaké míry nadále sledovat loajalitu ke spojencům a to jednou k Američanům, jednou k Francii, jednou k Německu a zavírat oči nad vlastními zájmy. K diskuzi je toho mnoho a jen neobolševici mají jasno. Neobolševici žádné diskuze nepřipouštějí. A že jich na tomto webu je.Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
     14:39 06.09.2021

     A mohl by jste být konkrétní? Zatím krom všeobecných frází jste nic k diskuzi nenabídl. Jo ještě pak něco o neobolševicích, ale co ti mají společného se zájmy ČR? Takže ptám se ...Zobrazit celý příspěvek

     A mohl by jste být konkrétní? Zatím krom všeobecných frází jste nic k diskuzi nenabídl. Jo ještě pak něco o neobolševicích, ale co ti mají společného se zájmy ČR?
     Takže ptám se znovu o čem chcete diskutovat?Skrýt celý příspěvek

     • Jan Grohmann
      15:58 06.09.2021

      Třeba to, jestli naše zájmy končí u NATO a EU, tedy zda naše politické zájmy v zahraničí musí být výhradně schváleny NATO nebo EU. Ptám se, protože Německo cvičí čínské vojáky a ...Zobrazit celý příspěvek

      Třeba to, jestli naše zájmy končí u NATO a EU, tedy zda naše politické zájmy v zahraničí musí být výhradně schváleny NATO nebo EU.

      Ptám se, protože Německo cvičí čínské vojáky a zve čínskou armádu na své území na vojenská cvičení. Ptám se také, když Německo s Ruskem dokončilo NS2, jak je to k prospěchu Pobaltí, Polska a Ukrajiny a NATO?

      Takže konkrétní otázka - zajímá mě, zda velení NATO dalo souhlas Německu cvičit čínské vojáky?Skrýt celý příspěvek

     • Jan Grohmann
      16:04 06.09.2021

      Také mě zajímá, zda je opravdu jisté, že zájmem NATO je pomáhat Ukrajině? A zda Američané neobětují vztahy s Ukrajinu proto (třeba aby Ukrajinci vstoupili do NATO), aby jim Rusové ...Zobrazit celý příspěvek

      Také mě zajímá, zda je opravdu jisté, že zájmem NATO je pomáhat Ukrajině? A zda Američané neobětují vztahy s Ukrajinu proto (třeba aby Ukrajinci vstoupili do NATO), aby jim Rusové pomohli čelit Číně. Když zájmem Američanů (tedy NATO) nebude pomáhat Ukrajině, má ČR i přesto Ukrajině pomáhat nebo ne? Má ČR usilovat o to, aby Ukrajina vstoupila do NATO?Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      16:33 06.09.2021

      Rozhodně ne výhradně, ale zcela určitě podporovat zahraničně politické nebo vojenské iniciativy EU a NATO. Němci mají třeba čínské zdravotníky, alek nám zase jezdí ukrajinští ...Zobrazit celý příspěvek

      Rozhodně ne výhradně, ale zcela určitě podporovat zahraničně politické nebo vojenské iniciativy EU a NATO.
      Němci mají třeba čínské zdravotníky, alek nám zase jezdí ukrajinští vojáci případně sem tam piloti nějaké africké země.
      Že by se USA nepostavili v "horkém" konfliktu a Ukrajinu je možné. Ostatně neváže je žádná spojenecká smlouva.Skrýt celý příspěvek

     • ruleta
      16:51 06.09.2021

      Ta cviceni Nemecko, Cina myslite hypoteticka nasazeni pod hlavickou OSN v pripade zivelnych pohrom (zemestreseni) a velkych epidemii? wtf?

      Ta cviceni Nemecko, Cina myslite hypoteticka nasazeni pod hlavickou OSN v pripade zivelnych pohrom (zemestreseni) a velkych epidemii? wtf?

     • darkstyle
      17:21 06.09.2021

      Jan Grohmann Pomôžem si ruským článkom: https://ria.ru/20210906/evropa... Tu zase máme cca ten istý článok: https://yhoo.it/3BIxEAH... Pointa je jednoduchá - Merkelová ...Zobrazit celý příspěvek

      Jan Grohmann

      Pomôžem si ruským článkom:
      https://ria.ru/20210906/evropa...
      Tu zase máme cca ten istý článok:
      https://yhoo.it/3BIxEAH...

      Pointa je jednoduchá - Merkelová odkázala Ukrajine - o 25 rokov prestaneme odoberať ruský plyn - či už NS2 alebo cez Vás..

      Jasne nebude to o 25 rokov, stane sa to postupne, najprv to pocíti Ukrajina a celé to nastane o 45 rokov ak budeme mať štastie - de facto odoberať sa asi nikdy neprestane - predsa len sa zemný plyn niekde v industrií používa nenahraditeľne - len jeho odber nebude ekonomicky významným..
      Lenže je to rozhodnutie sa zbaviť závislosti na plyne ako takom a celá Európa aj jej motor nechcú žiaden plyn.. v budúcnosti..
      Dnes ho však potrebujú..

      ˇˇCína s Nemeckom cvičia medikov - Nemecko má tradíciu vo výcviku Čínskych vojakov historicky a v poslednom období cvičia len medikov

      Aj USA cvičí so svojím najväčším nepriateľom Čínou na RIMPACU - na najväčšom námornom cvičení sveta - tak prečo by Nemci nemohli cvičiť s Čínou záchranárske práce???

      Pán Grohmann-e - mali by ste trošku zvolniť prosím Vás..Skrýt celý příspěvek

     • darkstyle
      17:36 06.09.2021

      Jan Grohmann Má ČR usilovat o to, aby Ukrajina vstoupila do NATO? - Áno má.. Když zájmem Američanů (tedy NATO) nebude pomáhat Ukrajině, má ČR i přesto Ukrajině pomáhat nebo ne? ...Zobrazit celý příspěvek

      Jan Grohmann

      Má ČR usilovat o to, aby Ukrajina vstoupila do NATO? - Áno má..
      Když zájmem Američanů (tedy NATO) nebude pomáhat Ukrajině, má ČR i přesto Ukrajině pomáhat nebo ne? Áno má
      Také mě zajímá, zda je opravdu jisté, že zájmem NATO je pomáhat Ukrajině?
      To je z pohľadu NATO, druhoradé - NATO je obranný spolok, ako taký nemusia mať na 100% záujmy členov rovnaké - to sme vedeli už pri vstupe - či mi niekto tvdí, že záujmy Turecka a Grécka boli, sú a budú rovnaké???
      Nezamieňajte si EU s NATO - v EU sa hľadá konsenzus, politika - spoločné záujmy - NATO má slúžiť ako obrana pre vonkajším nepriateľom, samozrejme, že aj tu je politická časť - je však druhoradá a prvá spoločná akcia NATO ak sa nemýlim bol Afgán - po koľkých rokoch pán Grohmann od založenia NATO prejavilo záujem? po 60???

      ja sa na NS2 pozerám pragmaticky - Rusko je pohádané s Ukrajionou aj Poľskom a vedelo by dočasne obmedzovať dodávky na západ - takže si západ spravil vlastný plynovod. Východne od Ruska, zase štáty ako Ukrajina či Bielorusko investovali minimálne do svojej siete plynovodov = rozpadáva sa to tam - podľa mňa je len logické, že si Nemci chceli postaviť niečo istejšie..Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      18:27 06.09.2021

      Jan Grohman. Většina už odpověděla za mně. Já odpovím na první otázku, jestli musí naše politika být výhradně schválené EU a NATO. Proč by naše zájmy měli končit u EU a NATO? Jako ...Zobrazit celý příspěvek

      Jan Grohman.
      Většina už odpověděla za mně.
      Já odpovím na první otázku, jestli musí naše politika být výhradně schválené EU a NATO. Proč by naše zájmy měli končit u EU a NATO? Jako pokud budeme mít nějaké větší zájmy a budeme si je chtít řešit sami a nepůjdou vysloveně proti zájmům EU a nebo některých členských zemí NATO, tak proč by jsme to nesměli provádět? To že tak nejednáme, je věc jiná.
      Ve zbytku souhlasím s darkstyle.Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      17:30 07.09.2021

      Ono ani tak není podstatné, kde je zájem EU nebo Česka, ale k čemu existuje vůle. EU i Česko si myslelo, že zájmem je zůstat v Afghanistánu. (Čeští představitelé to zřetelně ...Zobrazit celý příspěvek

      Ono ani tak není podstatné, kde je zájem EU nebo Česka, ale k čemu existuje vůle.

      EU i Česko si myslelo, že zájmem je zůstat v Afghanistánu. (Čeští představitelé to zřetelně vyslovili, u EU jako celku bych to plus minus tipoval taky).

      Takže zájem se lišil od zájmu USA, a státy EU mohly konat samostatně. Ale nebyla vůle zůstat tam bez Američanů. Státy by musely navýšit stavy, zaplatit víc peněz ....Skrýt celý příspěvek

  • cejkis
   14:20 06.09.2021

   @nesher
   @ruleta

   Takto si přestavuji názor příznivců pirátských neokomunistů. Místo diskuze zákaz všem s jiným názorem.

   @nesher
   @ruleta

   Takto si přestavuji názor příznivců pirátských neokomunistů. Místo diskuze zákaz všem s jiným názorem.

   • Nesher
    14:35 06.09.2021

    Cejkis Diskutovat lze s rozumnými lidmi a v nějakých mantinelech. Diskuze s někým kdo tvrdí, že Země je placatá nedává smysl neb placatost Země není "jiný názor", ale pitomost. A ...Zobrazit celý příspěvek

    Cejkis
    Diskutovat lze s rozumnými lidmi a v nějakých mantinelech. Diskuze s někým kdo tvrdí, že Země je placatá nedává smysl neb placatost Země není "jiný názor", ale pitomost. A to samé platí o tobě, budu rád diskutovat o tom jak naplnit české národní zájmy, které jsou víceméně jasné, ale nehodlám diskutovat o tom, že Severní Asie je náš přirozený partner, o slovanství s jiných podobných pitomostech.
    A pro tvoji informaci s Piráty nemám nic společného, natož abych je volil. Ale z tebe kouká SPD či něco ještě horšího jak sláma z ruských válenek.Skrýt celý příspěvek

    • cejkis
     20:06 06.09.2021

     @Nesher

     pitomost je ztrácet s vámi čas

     @Nesher

     pitomost je ztrácet s vámi čas

     • Nesher
      22:33 06.09.2021

      Tak prosím, čekám argumenty, ale znovu opakuji, vystoupení z NATO a EU není názor, ale pitomost.

      Tak prosím, čekám argumenty, ale znovu opakuji, vystoupení z NATO a EU není názor, ale pitomost.

  • Scotty
   16:25 06.09.2021

   cejkis
   O čem chcete diskutovat? Primárně je to pro nás jako exportní ekonomiku udržet otevřené hranice v EU (nebo alespoň našimi sousedy) a naopak Rusko držet co nejdál od nás.

   cejkis
   O čem chcete diskutovat? Primárně je to pro nás jako exportní ekonomiku udržet otevřené hranice v EU (nebo alespoň našimi sousedy) a naopak Rusko držet co nejdál od nás.

   • cejkis
    21:05 06.09.2021

    Znám docela dost českých firem, které v Rusku realizovaly business a dokázaly zde získat mnohem větší marže než v ČR. Díky protiruské politice o business přišly. Někdo výše chtěl ...Zobrazit celý příspěvek

    Znám docela dost českých firem, které v Rusku realizovaly business a dokázaly zde získat mnohem větší marže než v ČR. Díky protiruské politice o business přišly. Někdo výše chtěl otázky. Položme si tedy otázku, zda ilegální export zbraní na syrské bojiště s vědomím české vlády a na popud Američanů je v zájmu české zahraniční politiky?

    Ad1) ničí to potenciál dodávek v Sýrii
    Ad2) bylo predikovatelné, že Rusko odpoví.
    Ad3) Američané opět zneužili své zpravodajství s cílem vyhrotit Českoruské vztahy. Česká vláda na tento vlak z obav naskočila a dále

    Ad3.1) zničila business českým firmám v Rusku
    Ad3.3) zvýšila si náklady na jaderné blokySkrýt celý příspěvek

    • Scotty
     21:32 06.09.2021

     Pokud Rusku nějaká naše firma najde odbyt je to pouze jejich věc.Neměli by počítat s žádnou podporou státu a uvědomit si s kým dělají byznys a jaké to může mít konsekvence. Naše ...Zobrazit celý příspěvek

     Pokud Rusku nějaká naše firma najde odbyt je to pouze jejich věc.Neměli by počítat s žádnou podporou státu a uvědomit si s kým dělají byznys a jaké to může mít konsekvence.
     Naše firmy prodávali obchodníkovy se zbraněmi. Kam on to dodává dál už je jeho problém. Osobně nemám problém s tím pokud to šlo Ukrajině nebo syrské opozici.
     Pochybuji že s těmi prodeji zbraní mají co společného Američani.

     1. V Sýrii (vládě) není žádný potenciál pro dodávky čehokoli. Jsou ekonomicky v prdeli.
     2. To rozhodně predikovatelné nebylo.
     3. Česko-Ruské vztahy vyhrotili Rusové tím že tu páchají bombové útoky.

     3.1 Byznys v Ruskou je pro nás naprosto zanedbatelný.
     3.3 Ne. To že by rtu Rusové postavili ten blok prakticky zadarmo je jen debilní ruská propaganda.Skrýt celý příspěvek

     • cejkis
      22:02 06.09.2021

      Jediná podpora českých firem v Rusku byla kdysi diplomacie a česká exportní banka, která zajišťovala profinancování projektů. Vy pochybujete o všem, co se vám nehodí do vašeho ...Zobrazit celý příspěvek

      Jediná podpora českých firem v Rusku byla kdysi diplomacie a česká exportní banka, která zajišťovala profinancování projektů.

      Vy pochybujete o všem, co se vám nehodí do vašeho vidění světa.

      Ad1) nemáte pravdu, obnova Sýrie je velký business

      Ad2) bylo a Ad3) bylo jasné, že dodávky zbraní placené protiasadovskou opozicí budou v hledáčku ruských služeb

      Ad3.1 pohledem majitelů firem to nevýznamné nebylo

      Ad3.2 není to propaganda, je to fakt. Předčasnému vyřazením Rusů si Češi smetli český jaderný průmysl a možnost tlačit ostatní k nižší ceně. Vyřazení Ruska v tento moment nebylo v českém zájmu.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      00:41 07.09.2021

      To co Zeman vzletně nazýval ekonomickou diplomacií skončilo totálním neúspěchem. No a pokud chce někdo expandovat do Ruska ať se snaží a počítá s riziky. Velký byznys na dluh ...Zobrazit celý příspěvek

      To co Zeman vzletně nazýval ekonomickou diplomacií skončilo totálním neúspěchem. No a pokud chce někdo expandovat do Ruska ať se snaží a počítá s riziky.

      Velký byznys na dluh který nikdo nesplatí.

      Není jasné kam ty zbraně měli jít. Možná Sýrie možná Ukrajina. Ovšem to že Rusové půjdou cestou bombových útoků asi čekal málo kdo.

      Pohledem naší ekonomiky je důležitější obchodní partner i malá Belgie.

      V českém zájmu bylo o Rusku ani neuvažovat. To že by byli jako jední schopní postavit elektrátnu za výrazně nižší cenu je nesmysl a už dlouho šířsná propaganda. No a s naším průmyslem bude jistě spolupracovat každý potencionální dodavatel.Skrýt celý příspěvek

     • cejkis
      08:47 07.09.2021

      O českém jaderném průmyslu evidentně netušíte. Pokud chtěla ČR tlačit své zájmy, měla nechat Rusko podat nabídku a jeden z cílů měla být dohoda. Vykoupení Ruska z projektu v ...Zobrazit celý příspěvek

      O českém jaderném průmyslu evidentně netušíte.

      Pokud chtěla ČR tlačit své zájmy, měla nechat Rusko podat nabídku a jeden z cílů měla být dohoda. Vykoupení Ruska z projektu v podobě odkoupení Škody JS. Takto největší političtí rusobijci v duchu nějakých ideálů, ve skutečnosti pro US ambasádu užiteční idioti, zablokovali jakoukoliv komunikaci s Ruskem a tím odpálili český jaderný průmysl. Snaha současné vlády byla racionální, šlo o business dohodu a Američané skrze Koudelku a právní kancelář, kde pracuje Kolář vyhrotili vztahy natolik, že docílil vyřazení Ruska. A budu to psát znovu. Vyřazení Ruska v tento moment nebylo v zájmu ČR.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      09:07 07.09.2021

      Škoda JS může klidně dodávat jako subdodavatel části Francouzského/Amerického/ Korejského reaktoru.

      Škoda JS může klidně dodávat jako subdodavatel části Francouzského/Amerického/ Korejského reaktoru.

     • cejkis
      09:16 07.09.2021

      Škoda JS je v majetku ruského strojírenského podniku OMZ ovládaného ruskou Gazprombankou. Škoda JS je na americkém sankčním seznamu. Rusko skrze Škodu JS vlastní 17% ÚJV Řež. ...Zobrazit celý příspěvek

      Škoda JS je v majetku ruského strojírenského podniku OMZ ovládaného ruskou Gazprombankou. Škoda JS je na americkém sankčním seznamu. Rusko skrze Škodu JS vlastní 17% ÚJV Řež.

      Kolář ml., starosta Prahy6, který začal s vyhrocováním vztahů má posudek americké právní kanceláře ohledně Česko-ruské smlouvy upravující vztahy o památky a hroby. Tento posudek kancelář zpracovala zdarma :-) Je to kancelář, kde pracuje jeho otec, bývalý diplomat Kolář, který ve veřejnoprávní televizi burcoval k co největšímu vyhrocení vztahů. Tato kancelář v minulosti získala kontrakt na lobbování za Westinghouse, dokonce se tím chlubí na svém webu.

      Už otevřete oči :-)Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      10:03 07.09.2021

      JS běžně pracuje pro západní firmy jako subdodavatel. Není to tak dávno co je chtěli Korejci koupit a třeba pokud zvítězí v tendru tak na to i dojde. Pokud bude jedna z podmínek že ...Zobrazit celý příspěvek

      JS běžně pracuje pro západní firmy jako subdodavatel. Není to tak dávno co je chtěli Korejci koupit a třeba pokud zvítězí v tendru tak na to i dojde. Pokud bude jedna z podmínek že musí dodavatel zajistit určité procento účasti domácího průmyslu (a to určitě bude), tak tu buď založí konkurenci JS nebo ho koupí nebo mu zadá subdodávky. Jiná cesta není a v každém případě nám to něco přinese.
      Může mi jistě najít to kde Kolář burcoval k vyhrocení vztahů. Vztahy se zamrazily poté co jsme rozbily rezidenturu SVR a GRU pro střední Evropu a myslím že se na tom Kolář nijak nepodílel.Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
     07:40 07.09.2021

     No dobrá znáte několik firem, které přišli o business. A co z toho? Jak moc je to katastrofální pro ČR jako celek? Jak psal Scotty, ty firmy si měli uvědomit do čeho jdou. Vzali na ...Zobrazit celý příspěvek

     No dobrá znáte několik firem, které přišli o business. A co z toho? Jak moc je to katastrofální pro ČR jako celek?
     Jak psal Scotty, ty firmy si měli uvědomit do čeho jdou. Vzali na sebe to riziko a díky vyostřeným vztahů, ze strany Ruska nikoli od nás, jim toto riziko nevyšlo.
     Ale co z toho plyne pro ČR jako celek? Jako naše země nějak zkolabuje? Proč by se zájmy ČR měli podrobit menšině?
     A co se týče Sýrie. Nikdo rozumný nyní do Sýrie investovat nebude, protože je to stále válkou rozvracená, ekonomicky vyčerpaná a nestabilní země.
     A ten zbytek asi nemá cenu komentovat. Pokud jste přesvědčen o tom, že Ruské kroky tajných služeb na našem území jsou správné a Rusko bylo v právu vyhodit u nás do luftu sklad s municí a zabít při tom dva české občany, tak je něco špatně na vaší straně ne na mojí nebo našich bezpečnostní složkách.Skrýt celý příspěvek

     • cejkis
      08:55 07.09.2021

      1) Vy jste asi státní zaměstnanec nebo máte rentu, že ? 2) Nikdo neříká, že se mají zájmy menšiny podřídit většině. Popisuji ekonomickou diplomacii, vy ideologii. 3) ČR neměla ...Zobrazit celý příspěvek

      1) Vy jste asi státní zaměstnanec nebo máte rentu, že ?

      2) Nikdo neříká, že se mají zájmy menšiny podřídit většině. Popisuji ekonomickou diplomacii, vy ideologii.

      3) ČR neměla porušovat mezinárodní embargo na dodávky zbraní. Pak se Vrbětice nestaly.

      4) Reakce Ruska je pobuřující ovšem v kontextu všeho měla být kauza vyřešena dohodu bez zájmu médií a výsledkem mělo být odkoupení Škody JS a odstoupení Rosatomu. Místo toho tady z BIS zcela záměrně tekly informace do médií a vláda narychlo svolávala tiskovou konferenci a Hamáček chtěl narychlo dohodu. Doufám, že už vidíte cíl Američanů a nezavíráte nad tím oči.Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      14:58 07.09.2021

      1) Takže pro ČR jako celek z toho neplyne nic. Jen pro to obchodníky, co se rozhodli riskovat a obchodovali s Ruskem. Mimochodem on jim někdo dnes ten obchod stále zakazuje? 2) Vy ...Zobrazit celý příspěvek

      1) Takže pro ČR jako celek z toho neplyne nic. Jen pro to obchodníky, co se rozhodli riskovat a obchodovali s Ruskem.
      Mimochodem on jim někdo dnes ten obchod stále zakazuje?

      2) Vy tvrdíte, že ČR by měla hájit zájmy malého množství obchodníků co obchodují s Ruskem. a já se ptám proč by jsme to tedy měli dělat? Jaký přínos to bude mít pro stát jako takový, pro Českou zahraniční politiku, pro naší bezpečnostní situaci atd. atd. Tu vaši ekonomickou diplomacii zkoušel Zeman a ti jeho pohunci a máme tady nějaký reálný výsledek z jeho jednání?

      3) ČR nic neporušila. Odprodala munici překupníkovi, tedy soukromé společnosti, která splňovala veškerá zákonná pravidla. Naprosto běžný postup všude ve světě. Ale i tak se vás zeptám o jakém konkrétním embargu to mluvíte? Můžete mi ho zde prosím popsat a pokud možno i s odkazem?

      4) Proč? Proč by jsme měli se zemí, která u nás evidentně překročila hranice, spáchala u nás neomluvitelný čin, zabila dva české občany, proč bychom se s takovou zemí měli nějak dohodnout a to ještě na tajňačku? Proto aby se zachránil business nějaké hrstce lidí? Znovu se ptám, proč by jsme se měli přizpůsobovat té menšině, která má v Rusku svůj business a proto podlézat Rusákům?
      Až Rusové přiznají že spáchali svinstvo, oficiálně se nám omluví a rodinám pozůstalých vyplatí reparace, tak se můžeme začít s nimi dál bavit.
      Do té doby jsou to Rusové co dělají u nás svinstvo a tím to hasně.
      Jen kolaborant je může neustále omlouvat. :-)Skrýt celý příspěvek

   • cejkis
    21:08 06.09.2021

    Další otázkou je, zda je v zájmu ČR podporovat disent v Bělorusku skrze neziskové organizace a státní složky? Výsledkem této zpackané mise je ztráta trhu pro Škodu Auto a s velkou ...Zobrazit celý příspěvek

    Další otázkou je, zda je v zájmu ČR podporovat disent v Bělorusku skrze neziskové organizace a státní složky? Výsledkem této zpackané mise je ztráta trhu pro Škodu Auto a s velkou pravděpodobností i pro další české firmy.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     21:36 06.09.2021

     Škoda se sama rozhodla že nespojí svojí značku na MS v hokeji s běloruským diktátorem. Nicméně podpora běloruské opozice by se nám jednou mohla hodit. Rozhodně se to může hodit víc ...Zobrazit celý příspěvek

     Škoda se sama rozhodla že nespojí svojí značku na MS v hokeji s běloruským diktátorem. Nicméně podpora běloruské opozice by se nám jednou mohla hodit. Rozhodně se to může hodit víc než podkuřování diktátorovy se kterého už rozhodně nic nekouká.Skrýt celý příspěvek

     • cejkis
      08:58 07.09.2021

      Škodu na tamním trhu nahradil Renault. A tak to ve světě businessu chodí.

      Škodu na tamním trhu nahradil Renault. A tak to ve světě businessu chodí.

     • Scotty
      09:10 07.09.2021

      Tak ať si to užije. Snažit se obchodovat se zemí kde o bytí a nebytí rozhoduje jeden nevyspravitelný diktátor je prostě rizikové.

      Tak ať si to užije. Snažit se obchodovat se zemí kde o bytí a nebytí rozhoduje jeden nevyspravitelný diktátor je prostě rizikové.

 • Pauli
  11:49 06.09.2021

  Svět by se musel šíleně změnit, nebo se stát něco strašně nepředvídatelného, aby došlo na scénář útok z východu. Podom by bylo moudré investovat do protiatomových krytů a ne do ...Zobrazit celý příspěvek

  Svět by se musel šíleně změnit, nebo se stát něco strašně nepředvídatelného, aby došlo na scénář útok z východu.
  Podom by bylo moudré investovat do protiatomových krytů a ne do stíhaček, které (bez atomových krytů) taky umřouSkrýt celý příspěvek

  • Jan Padesátýpátý
   03:45 07.09.2021

   Mě by zajímalo, kolik lidí v roce 2013 předpokládalo útok na Ukrajinu z východu...

   Mě by zajímalo, kolik lidí v roce 2013 předpokládalo útok na Ukrajinu z východu...

 • JaHoDa
  11:41 06.09.2021

  Z východu (nebo i západu) nám teď určitě nic nehrozí. Ale až začne, bude pozdě přemýšlet nad nákupem čehokoliv modernějšího než je Gripen C. Z Mali nám nic nehrozí ani teď ani v ...Zobrazit celý příspěvek

  Z východu (nebo i západu) nám teď určitě nic nehrozí. Ale až začne, bude pozdě přemýšlet nad nákupem čehokoliv modernějšího než je Gripen C.

  Z Mali nám nic nehrozí ani teď ani v budoucnou. Tam můžeme mít jen své zájmy.Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
   12:17 06.09.2021

   Nám asi přímo ne, ale u takových Baltů bych byl opatrnější, severoasijský fašistický režim již v minulosti řešil domácí problémy "menší" válkou v zahraničí. A jelikož jsou Baltové ...Zobrazit celý příspěvek

   Nám asi přímo ne, ale u takových Baltů bych byl opatrnější, severoasijský fašistický režim již v minulosti řešil domácí problémy "menší" válkou v zahraničí. A jelikož jsou Baltové spojenci, a navíc je v našem nejvlastnějším zájmu být od Ruska co nejdál, tak bych tak optimistický nebyl.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2