Mafie jako nástroj ruské zahraniční politiky

Mafie jako nástroj ruské zahraniční politiky
Ruští vězni při pravoslavném obřadu / depositphotos.com (Zvětšit)

Státy po celém světě využívají kriminální živly k dosahování svých cílů. Rusko má však k této taktice zvláštní náklonnost. Od roku 2014 lze od jakéhokoli ruského jednotlivce nebo subjektu, ať už legálního či nikoli, požadovat, aby jednal v zájmu státu. Výsledkem je stírání hranic mezi státním a nestátním, legálním a nelegálním. Typickým příkladem je Viktor Bout, jehož kariéra zahrnovala legální i nelegální obchod se zbraněmi a zpravodajskou činnost.

Ochota uzavírat dohody mezi podsvětím a státem je dlouhodobým rysem ruské politiky. Rostoucí využívání organizovaného zločinu jako politického nástroje v posledních letech neodráží ani tak změnu praxe, jako spíše nárůst rozsahu a intenzity. Tři vzájemně propojené trendy charakterizují obecný příklon Moskvy ke konfrontaci a ochotu zpochybňovat mezinárodní normy dodržované v prvních desetiletích po konci studené války.

První trend spočívá v rostoucím napětí s kolektivním Západem. Kreml si velmi dobře uvědomuje relativní slabost Ruska a tedy potřebu využívat asymetrické metody, díky kterým vynikají jeho silné stránky a slabiny jeho protivníků. Ruské orgány mohou vyvíjet tlak na některé zločinecké organizace se sídlem v Rusku, jež zároveň působí v západních zemích. Tyto organizace často disponují schopnostmi potřebné pro podporu zahraničněpolitické agendy Moskvy, čehož ruský stát pravidelně využívá.

Druhým souvisejícím trendem je zvýšená ochota Moskvy používat metody, které porušují mezinárodní právo. Rusko k tomuto chování motivuje válečná mentalita vedená narativem, podle něhož se nachází v existenčním politickém boji. Jak nedávno uvedl britský odborník na ruskou kriminální sféru Mark Galeotti, být dnes Rusem u moci znamená být ve válce se Západem.

Třetím faktorem je přijetí přístupu mobilizačního státu, v němž všichni ruští jednotlivci a společnosti musí přijmout povinnost být čas od času povolán sloužit potřebám své země. To není totalitarismus a asi nejlépe by se to dalo charakterizovat jako selektivní a dočasná branná povinnost. V tomto ohledu se zločinci nijak neliší od ruských bank, které musí v zahraničí poskytovat pracovní místa zpravodajským důstojníkům, nebo od uhelných společností, které jsou nuceny „prát“ uhlí nelegálně dovážené z Donbasu, a to i na úkor vlastních zisků.

Ruský a v Rusku sídlící organizovaný zločin se pro Kreml jeví jako lákavý nástroj zahraniční politiky z několika důvodů. V první řadě je velmi rozšířený. Stejně jako italský a čínský organizovaný zločin se i ruský zločin pohybuje s diasporami. A to nejen v rámci ruských a dalších slovanských menšin, ale také skrze čečenské, gruzínské a dokonce arménské komunity, které jsou v ruských zločineckých sítích silně zastoupeny. Kriminální živly sice představují jen nepatrný zlomek jejich členů, ale přesto se s nimi setkáváme v širokém měřítku, od New Yorku po španělské Costa del Sol, od Izraele po Německo.

Některé z těchto skupin se fakticky odstřihly od Ruska a zcela přesídlily své rodiny a majetek mimo svou původní vlast. Řada z etnicky ruských mafií ovšem stále zůstává úzce spjata se svými domovskými sítěmi. Skupiny obzvláště náchylné k instrumentalizaci ze strany Ruska jsou samozřejmě ty, které mají v Rusku stálou přítomnost. V důsledku toho jsou zranitelné vůči nátlaku nebo se prostě aktivně snaží zavděčit režimu, aby se vyhnuly tlaku nebo aby získaly politický kapitál. Některé z těchto skupin nemusí být ani etnicky ruské, ovšem jsou závislé na tamních vazbách a aktivitách. To je dělá stejně náchylné ke kooptaci nebo nátlaku.

Co mohou zločinci vlastně pro ruský stát udělat? Podle britského policisty s přímou zkušeností s vyšetřováním ruských operací jde „někdy o podřadnou hrubou práci, někdy o specializované dovednosti“. Podle Galeottiho jsou nasazováni jako další, někdy i pomocné síly zpravodajských služeb při provádění špionážních operací a „aktivních opatření“ v zahraničí, především v Evropě.

První kategorie zpravodajských aktivit vykonávaných mafií zahrnuje atentáty a zastrašování. Mezi operace, které byly přesvědčivě nebo pravděpodobně připsány zločincům z Ruska pracujícím ve prospěch ruského státu, patří vražda někdejšího čečenského bojovníka Zelimchana Changošviliho v Berlíně v roce 2019. Jeho údajný vrah s bohatou kriminální minulostí prokazatelně nevraždil poprvé a navíc udržoval kontakty s ruskou Federální bezpečnostní službu (FSB - Feděralnaja služba bezopasnosti). Z vraždy domnělých čečenských teroristů v Istanbulu v roce 2014 turecká bezpečnostní služba podobně obvinila zločince z Moskvy najaté FSB.

Druhou kategorií jsou hackerské útoky. Přestože nejzávažnější hackerské operace ruského státu zajišťují jeho vlastní operativci, hackeři z řad zločinců poskytovali nárazové kapacity pro některé masové útoky a útoky hrubou silou. Příkladem budiž útoky proti Estonsku v roce 2007, Gruzii v roce 2008 a Ukrajině v roce 2014 a později.

Zatřetí, ruské vlivové operace v zahraničí vyžadují alespoň určitou úroveň financování. To se může stát slabým místem, pokud se provalí spojení zahraničních prokremelských politiků s ruskými penězi. Za tímto účelem ruské zpravodajské služby vyžadují od kriminálních skupin finanční příspěvky na bankovní konta bez zjevné vazby na ruský stát. Děje se tak buď prostým nátlakem, nebo výměnou za shovívavost. Takto ruskému státu dle Galeottiho například přispěl gang pašeráků cigaret, který vyšetřoval estonský bezpečnostní policista Eston Kohver unesený v roce 2014 komandem FSB. Ruská mafie působící v Turíně měla zase „odvádět 10 % svých zisků do obščaku [společného fondu], který spravoval někdo spojený s SVR [ruskou Službou vnější rozvědky], zřejmě pro politické účely, ať už v Itálii nebo jinde“.

Za čtvrté, zločinci jsou často ze své podstaty experty na nerušené nebo nepozorované překračování hranic. Čas od času se takové schopnosti pronikání přes hranice jeví jako užitečné pro zpravodajské služby. Například v roce 2010 z Kypru zmizel agent SVR v utajení známý jako Christopher Metsos, když se americké orgány snažily zajistit jeho vydání. Pašeráky lidí byl pravděpodobně přepraven do Řecka, odkud SVR dokončila jeho stáhnutí na ruské území.

V neposlední řadě bývají kriminálníci nasazováni do služeb při sledovacích misích na nízké úrovni a s nízkou hodnotou v severských a pobaltských státech nebo v Německu. Třeba v Estonsku místní úřady označily přeshraniční pašeráky, kteří obvykle obchodují s nezdaněnými cigaretami, za klíčový zdroj drobných ruských zpravodajských informací. Sloužit Kremlu museli výměnou za volný průchod přes hranice nebo výměnou za zastavení trestního stíhání kvůli pašování.

Kreml se jen velmi zřídka zajímá o ochranu gangsterů a jejich zájmů. Příležitostně se tak děje v rámci obecného a v podstatě symbolického odporu proti západním rusofobním narativům. V těch několika málo konkrétních případech, kdy aktivně vynakládal diplomatický kapitál na podporu zločinců, šlo spíše o ochranu zpravodajských prostředků nebo misí. Ruská vláda se velmi aktivně snažila zabránit vydání obchodníka se zbraněmi Viktora Bouta z Thajska do Spojených států. Stejně tak Moskva čtyři roky bojovala za to, aby Izrael nevydal údajného kyberzločince Alexeje Burkova do Spojených států. Předpokládá se, že byl prostředníkem ruské vlády pro kyberzločin.

Mezi ruským státem a organizovaným zločinem existuje vztah, který dokládají výše uvedené aktivity. Toto spojení je v zásadě pragmatické spíše než ideologické a individuální spíše než rutinní či iniciované vládou. Mobilizace zločinců nepochybně představuje pro Rusko stále viditelnější taktickou výhodu. Umožňuje mu v případě potřeby rychle zvyšovat své kapacity, skrytě operovat způsobem a v rozsahu, kterého by jinak jeho zpravodajské služby nedosáhly, a mobilizovat další formy moci prostřednictvím korupce, nátlaku a aliancí s místním podsvětím. Dokud budou zločinci závislí na toleranci ruského státu a dokud se ruský stát bude snažit maximalizovat svou schopnost provádět zpravodajské operace v zahraničí, budou tyto styky patrně pokračovat.

Zdroje: Europe-Asia Studies, Bellingcat, Crisis Group

Nahlásit chybu v článku


Související články

Privatizace válčení: ruská skupina Wagner a turecká SADAT

V posledních letech se v průběhů konfliktů po celém světě začínají opět objevovat soukromé ...

Vliv čínské, íránské a ruské propagandy na Latinskou Ameriku

Latinská Amerika je vzhledem ke své blízkosti nedaleko Spojených států oblíbeným cílem vlivových a ...

Proruští extrémisté se na Ukrajině učí bojovat proti Západu

V posledních několika měsících je stále více patrný rozsah využívání kryptoměn proruskými ...

PREMIUM Ruské peníze v západních bankách mohou pomoci obnovit Ukrajinu

Estonská vláda se chystá předložit plán, jak legálně zabavit obstavená ruská aktiva, a podobné ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Jan Grohmann
    09:25 30.01.2023

    Tak zklamání, není to bohužel kyber-útok. Jsem zhrzený. :/
    Narazili jsme na paměťový limit. Mělo by se to rychle vyřešit.

    Tak zklamání, není to bohužel kyber-útok. Jsem zhrzený. :/
    Narazili jsme na paměťový limit. Mělo by se to rychle vyřešit.

    • Storm
      09:35 30.01.2023

      Pravděpodobně i spoustu hekrů muselo při odvedení možná půl miliónu budoucích okupantů při třísettisícové mobilizaci obout gumáky a mazat na frontu rok trvající třídení operace...

      Pravděpodobně i spoustu hekrů muselo při odvedení možná půl miliónu budoucích okupantů při třísettisícové mobilizaci obout gumáky a mazat na frontu rok trvající třídení operace...

    • Mr.Tomas
      10:12 30.01.2023

      Osobne by som to ani nezapínal dokiaľ nebudú spísané jednoduché pravidlá ktoré sa budú vymáhať. Ľudia si to mýlia s twitterom, facebookom alebo roumingom, myslia ža ak napíšú do ...Zobrazit celý příspěvek

      Osobne by som to ani nezapínal dokiaľ nebudú spísané jednoduché pravidlá ktoré sa budú vymáhať. Ľudia si to mýlia s twitterom, facebookom alebo roumingom, myslia ža ak napíšú do príspevku off-topic tak je to voľná diskusia. Po príklad nemusím ísť ďaleko, viď posledný príspevok pred pádom diskusie -

      alter01
      "Atentát na premiera ? Babiš asi chcel byť Miláčik národa , ale ostal Lúzer národa! Ani radu Vacátka nebolo treba volať...."

      Netuším, ako to súvisí s Ukrajinou a o akom atentáte na premiéra Fialu je reč.Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
    19:35 29.01.2023

    Je nějaký problém se speciální diskuzi. Z nějakého důvodu nefunguje. Bohužel teď v neděli není nikdo, kdo by to mohl vyřešit. Mrkneme na to v pondělí ráno.

    Je nějaký problém se speciální diskuzi. Z nějakého důvodu nefunguje. Bohužel teď v neděli není nikdo, kdo by to mohl vyřešit. Mrkneme na to v pondělí ráno.

    • jj284b
      22:09 29.01.2023

      co uz.. hlavne ze ktokolvek vyhadzuje veci vo vzduchu v Irane nema problem pracovat aj v nedelu :)

      co uz.. hlavne ze ktokolvek vyhadzuje veci vo vzduchu v Irane nema problem pracovat aj v nedelu :)

      • PavolR
        22:45 29.01.2023

        Nedeľa je v pohode, v tých končinách sa nevyhadzujú veci do vzduchu v piatok (prípadne v sobotu ;-p ).

        Nedeľa je v pohode, v tých končinách sa nevyhadzujú veci do vzduchu v piatok (prípadne v sobotu ;-p ).

    • Анатолий
      23:26 29.01.2023

      No s těmi 175 576 komentáři je možné nějaký kódový limit nebo něco takového...

      No s těmi 175 576 komentáři je možné nějaký kódový limit nebo něco takového...

    • norton77
      07:47 30.01.2023

      Děkuju za info.Ať se Vám to podaří brzo zdárně vyřešit,přeju.

      Děkuju za info.Ať se Vám to podaří brzo zdárně vyřešit,přeju.

    • Tomáš Hutla
      08:05 30.01.2023

      Kdyžtak udělejte nové vlákno, spec. diskuzi #2

      Kdyžtak udělejte nové vlákno, spec. diskuzi #2

  • Storm
    14:22 29.01.2023

    OT: Z nějakého důvodu nemůžu po přihlášení otevřít stránku s diskuzí o Ukrajině... Ale evidentně jinde psát můžu... Je nějaké vysvětlení proč to tak je? Dotaz zřejmě pro ...Zobrazit celý příspěvek

    OT: Z nějakého důvodu nemůžu po přihlášení otevřít stránku s diskuzí o Ukrajině... Ale evidentně jinde psát můžu... Je nějaké vysvětlení proč to tak je? Dotaz zřejmě pro administrátora... Děkuji...

    Chyba HTTP ERROR 500...Skrýt celý příspěvek

    • mafre
      15:32 29.01.2023

      to stejný... asi GRU zapracovala :-)

      to stejný... asi GRU zapracovala :-)

    • Ján Paliga
      15:49 29.01.2023

      Mne to chybu neukazovalo, ale mám rovnaký problém. Raz už mi stránka síce nabehla, ale zasa nič..

      Mne to chybu neukazovalo, ale mám rovnaký problém. Raz už mi stránka síce nabehla, ale zasa nič..

      • HumInt
        16:14 29.01.2023

        IMHO je tam toľko príspevkov, že databáza nestíha.

        IMHO je tam toľko príspevkov, že databáza nestíha.

        • Ján Paliga
          16:44 29.01.2023

          Škoda, že sa to nedalo rozsekať po mesiacoch...

          Škoda, že sa to nedalo rozsekať po mesiacoch...

          • Poly
            17:34 29.01.2023

            No, možná i po týdnech. Taky nejede.

            No, možná i po týdnech. Taky nejede.

    • tosomjapeter
      19:07 29.01.2023

      ani mne sa nejde do tej diskusie prihlasit aotvorit tu stranku. rano mi to normalne fungovalo.

      ani mne sa nejde do tej diskusie prihlasit aotvorit tu stranku. rano mi to normalne fungovalo.

    • ABC123
      19:26 29.01.2023

      Da sa tam dostat ako inkognito...
      Ale samozrejme tym padom ani diskutovat....

      Da sa tam dostat ako inkognito...
      Ale samozrejme tym padom ani diskutovat....

    • alter01
      09:04 30.01.2023

      Vysvetlení je viac , ale ja by som ho hladal na trolej farme pri Peterburgu !

      Vysvetlení je viac , ale ja by som ho hladal na trolej farme pri Peterburgu !

  • PavolR
    10:59 27.01.2023

    Jedna významná vec bola opomenutá, a to úloha ruskej mafie na sformovaní balkánskej migračnej trasy, pôvodne slúžiacej k tranzitu drog. Putin tu sa v podstate snažil okopírovať ...Zobrazit celý příspěvek

    Jedna významná vec bola opomenutá, a to úloha ruskej mafie na sformovaní balkánskej migračnej trasy, pôvodne slúžiacej k tranzitu drog.

    Putin tu sa v podstate snažil okopírovať Stalinovu úspešnú taktiku, ktorý v v správe, že medzi USA a Britániou rastie napätie kvôli židovskému prisťahovalectvu do Palestíny, uvidel príležitosť pre vyvolanie rozkolu medzi spojencami a zároveň rozšírenie sovietskeho vplyvu v Blízky východ a nariadil sovietskym okupačným orgánom uľahčili odchod židovského obyvateľstva a nárazovo tak vytvoril 125-tisícovú migračnú vlnú smerujúcu cez Balkán k Stredozemnému moru.Skrýt celý příspěvek

    • Ján Paliga
      11:41 27.01.2023

      V roku 1998 vydal Stanislav Lunev knihu Through the Eyes of the Enemy, ktorá vyšla v roku 2000 v nakladateľstve Ivo Železný pod názvom Očima nepŕítele. Uvádza tam, že v rokoch ...Zobrazit celý příspěvek

      V roku 1998 vydal Stanislav Lunev knihu Through the Eyes of the Enemy, ktorá vyšla v roku 2000 v nakladateľstve Ivo Železný pod názvom Očima nepŕítele. Uvádza tam, že v rokoch 1991-1995 opustilo GRU 40% operatívcov, ktorí skončili na výplatných páskach ruských firiem, za ktorými sa skrýval organizovaný zločin.Skrýt celý příspěvek

    • Marky
      20:06 27.01.2023

      Balkánský tranzit drog ovládá USA a CIA si tak mastí kapsu pro své černé fondy.

      Balkánský tranzit drog ovládá USA a CIA si tak mastí kapsu pro své černé fondy.

      • Ján Paliga
        20:20 27.01.2023

        A ešte bijú černochov....

        A ešte bijú černochov....

        • Marky
          20:31 27.01.2023

          To není pravda. Resp., ještě nedávno nemohli do atobusu, to máš pravdu, ale teď si je předchází a dávají je i do filmů o Vikinzích nebo Eskymácích nebo Indiánech. Mají na to kvóty, ...Zobrazit celý příspěvek

          To není pravda. Resp., ještě nedávno nemohli do atobusu, to máš pravdu, ale teď si je předchází a dávají je i do filmů o Vikinzích nebo Eskymácích nebo Indiánech. Mají na to kvóty, nebo tak něco, víš.Skrýt celý příspěvek

          • Pavel 1
            21:13 27.01.2023

            Na příkladu výše je vidět, jak místní puťkovy podžtašky ví kulové, takže i jejich pokusy o propagandu dopadají jak rusáci u Kyjeva. Pak jsou pro smích nejen jejich bláboly na téma ...Zobrazit celý příspěvek

            Na příkladu výše je vidět, jak místní puťkovy podžtašky ví kulové, takže i jejich pokusy o propagandu dopadají jak rusáci u Kyjeva. Pak jsou pro smích nejen jejich bláboly na téma Balkánu ale i oni sami. Pro info, černoši do autobusu samozřejmě mohli. Autobusová segregace spočívala v něčem jiném. https://www.idnes.cz/zpravy/za...
            Každopádně to by se v rusovětsku stát nemohlo. Tam si byli všichni rovni a do gulagu putovali ve stoje v dobytčácích. https://gulag.online/articles/... Skrýt celý příspěvek

        • alter01
          09:07 30.01.2023

          Dokonca klesli tak hlboko , že aj černoskí policajti bijú černochov!
          Niečo podobné som počul u nás , keď jeden romský politik nadával bratom do cigánskych zlodejov.

          Dokonca klesli tak hlboko , že aj černoskí policajti bijú černochov!
          Niečo podobné som počul u nás , keď jeden romský politik nadával bratom do cigánskych zlodejov.

    • Scay’Ger
      05:26 30.01.2023

      Tak ale to se delo i ted od 2014 kdy Vaginovci organizovali migraci 2015 jako odplatu za sankce za Krym

      Tak ale to se delo i ted od 2014 kdy Vaginovci organizovali migraci 2015 jako odplatu za sankce za Krym

Načítám diskuzi...