Maneuver Combat Vehicle : Japonské expediční vozidlo

Maneuver Combat Vehicle (MCV)
Foto: Maneuver Combat Vehicle (MCV) / Kyodo/PA

Japonský Technologický institut pro výzkum a vývoj TRDI (Technical Research & Development Institute) představil před několika dny médiím zcela nové kolové bojové vozidlo. Stroj označovaný jako Maneuver Combat Vehicle (MCV) se má vyznačovat velkou úrovní taktické a strategické mobility.

MCV pro ostrovní obranu Japonska

Obranná doktrína Japonská vychází z faktu, že Japonsko je ostrovní stát z řadou vzdálených ostrovních území. Pokud chtějí japonské sily sebeobrany (JSDF) efektivně bránit vzdálená teritoria, musí mít bojové prostředky s vysokou strategickou mobilitou. Kromě dopravních letadel nebo lodí jde především o takové zbraňové systémy, které lze snadno a rychle dopravit na obrovské vzdálenosti.

Japonsko v poslední době stojí v tváři tvář rostoucím mocenský ambicím Číny. Hlavní třecí plochou čínsko-japonského “hašteření” jsou především ostrovy Senkaku (čínsky Tiao-jü-tao ).

Ostrovy Senkaku leží 550 kilometrů od nejjižnějšího cípu jednoho z hlavních japonských ostrovů Kjúšú a 1100 kilometrů od Tokia. Naproti tomu čínské pobřeží je vzdáleno pouze 250 km. Je tak jasné, že v případě vojenského řešení situace jsou Japonci v časové nevýhodě.

Samozřejmě kromě národní prestiže, jde také o zajištění zdrojů kolem sporných ostrovů (vody bohaté na ryby, ropa). A jak říká známý český neuropatolog Dr. Koukolík: „Stát, který si neochrání své zdroje, je odsouzen k zániku.“

Maneuver Combat Vehicle (MCV) Foto: V Japonsku se jezdí vlevo. Řidič proto sedí na pravo po směru jízdy. / Wikipedia, Attribution 2.0 Generic

 

MCV (Maneuver Combat Vehicle)

MCV je kolové obrněné vozidlo 8×8  od firmy Mitsubishi Heavy Industries. Stroj je určen pro rychlý transport po zemi, moři i vzduchem. 

V současné době tvoří hlavní údernou sílu japonských sil sebeobrany samohybné houfnice Type 74 (16,5 t), a hlavní bojové tanky Type 90 (50,2 t) nebo nejnovější Type 10 (48 t).

Houfnice Type 74 je sice lehká, ale také již 40 let morálně zastaralá konstrukce. Kromě slabé pancéřové ochrany je překážkou i slabý motor, jenž dokáže udělit houfnici rychlost pouze 50 km/h.

Naproti tomu tanky Type 90 a Type 10 patří mezi nejmodernější zbraňové systémy se skvělou balistickou ochranou. Avšak díky své velké hmotnosti jsou přepravitelné jen těmi nejtěžšími dopravními prostředky - především loďmi. Daní je také samozřejmě velká časová a cenová náročnost dopravy.

Video: Maneuver Combat Vehicle (MCV) / YouTube

Naproti tomu MCV má hmotnost 26 tun a je tak přepravitelný transportním letounem Kawasaki C-2. Kolový podvozek dává MCV oproti pásovým kolegům výhodu ve větší agilitě, ve velké cestovní rychlosti (max 100 km/h), a to vše při mnohem menší spotřebě paliva.

Hlavní výzbroj MCV tvoří 105mm kanón, kterému sekunduje koaxiální kulomet ráže 7,62 mm. Na střeše věže je pak umístěná dálkově ovládaná zbraňová stanice, se 12,7mm kulometem nebo 40mm granátometem.

Svařovaná korba a věž je vybavena přídavným modulovým pancéřováním. Poškozený modul pancíře lze tak v polních podmínkách snadno vyměnit za nový.

Samozřejmostí je špičková elektronická výzbroj a vybavení. Velitel má k dispozici vlastníh panoramatický pozorovací a zaměřovací přístroj s denní/noční kamerou, termovizní kameru a laserový dálkoměrem. Obraz pořízený velitelským přístrojem se zobrazuje na hlavním displeji velitele tanku, nebo na displejích střelce či řidiče.První vozidla MCV dorazí k japonským prvosledovým jednotkám již v roce 2016. Japonsko navíc potvrdilo zájem o stavbu výkonnější verze – stíhače tanků se 120mm kanónem. Je tak velmi pravděpodobné, že na základě MCV vznikne celá rodina japonských kolových obrněných vozidel.

Zdroj: Janes

Nahlásit chybu v článku


Související články

Cizí ponorky dráždí Japonsko

Stránky novin poslední dobou plní zprávy ze Sýrie nebo ze Severní Koreje. Vážnou krizí však prochází ...

Ruské obří vojenské cvičení: Japonsko a Čína na pozoru

Na ruském Dálném východě probíhá největší vojenské cvičení ruské armády od dob Sovětského svazu. ...

Japonská armáda posiluje. Čína varuje

Pár dní poté, co Japonsko oznámilo svůj plán rozsáhlé modernizace a posílení armády, přichází z Číny ...

Izumo, největší japonská válečná loď od 2. světové války

Japonské námořnictvo v brzké době významně posílí. Včera Japonsko oficiálně představilo loď Izumo, ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • David
  18:53 19.10.2013

  Jinak omlouvám se za mystifikaci - ověřoval jsem si to, ale ten článek ústavy nebyl zrušen, byť jeho zrušení je velice reálné, ale byly zrušeny některé podřazené zákony a díky tomu ...Zobrazit celý příspěvek

  Jinak omlouvám se za mystifikaci - ověřoval jsem si to, ale ten článek ústavy nebyl zrušen, byť jeho zrušení je velice reálné, ale byly zrušeny některé podřazené zákony a díky tomu již k prvním exportům dochází, byť poněkud oklikou a stále spíše skrytěSkrýt celý příspěvek

 • Pivnas
  13:57 18.10.2013

  Vysoká cena je dána mimo jiné také oním zákazme exportu, kdyby mohli své zbraňové systémy vyvážet patrně by to snížilo jejich ceny.

  Vysoká cena je dána mimo jiné také oním zákazme exportu, kdyby mohli své zbraňové systémy vyvážet patrně by to snížilo jejich ceny.

 • David
  14:07 14.10.2013

  Tak jak vyplývá i z onoho článku v ATM, ten ústavní zákon zakazující export zbraní jako takový byl zrušen, ale vztahují se na to i další, podřazené zákony. Ale první kontrakty už ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak jak vyplývá i z onoho článku v ATM, ten ústavní zákon zakazující export zbraní jako takový byl zrušen, ale vztahují se na to i další, podřazené zákony. Ale první kontrakty už proběhly a já osobně si myslím, že to bude čím dál intenzivnější. Japonsko si tím chce upevnit své politické postavení - a zjevně je za tím i snaha o ekonomický profit.Předpokládám, že export bude směřovat především do států, které Japonsko vnímá jako své partnery proti Číně - dochází k dodávkám Filipínám, údajně má dojít k dodávkám zbraní pro Tchajwan (!) atd.
  A jinak - souhlas, type 10 osobně považuji za vynikající tank, ideální pro AČR, MVC coby vozidlo palebné podpory by mohlo dobře doplňovat Pandury - a tak by se dalo hovořit o dalších systémech.Skrýt celý příspěvek

 • Mossback
  21:52 13.10.2013

  Jestli jsem dobře pochopil jeden z nedávných článků v ATM, tak Japonsko v rámci reformy vojenské strategie pracuje na odstranění zákazu exportu. Ale vzhledem k vysoké ceně ...Zobrazit celý příspěvek

  Jestli jsem dobře pochopil jeden z nedávných článků v ATM, tak Japonsko v rámci reformy vojenské strategie pracuje na odstranění zákazu exportu. Ale vzhledem k vysoké ceně japonských zbraňových systému se nedají čekat žádné velké zakázky a už vůbec ne z ČR...

  http://www.japantimes.co.jp/ne... Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  21:41 13.10.2013

  Souhlasím s rainerum. Takový MBT Type 10 by byl pro AČR vysloveně vhodným nástupcem T-72. Můžeme jen doufat, že Japonsko změní svou ústavu.

  Souhlasím s rainerum. Takový MBT Type 10 by byl pro AČR vysloveně vhodným nástupcem T-72. Můžeme jen doufat, že Japonsko změní svou ústavu.

 • rainerum
  10:22 13.10.2013

  škoda že nemůžou vyvážet zbraně a zbraňové systémy

  škoda že nemůžou vyvážet zbraně a zbraňové systémy

Načítám diskuzi...