MARS: Letecký raketový systém z Izraele

IMI MARS
Foto: Střela MARS. Na dolním obrázku v podvěsu pod izraelským letounem F-16 / IMI

Izraelská firma IMI (Israel Military Industries) představila na polské výstavě MSPO 2013 model nejnovější letecké raketové munice MARS (Multi-Purpose, Air-Launched Rocket Systém). Víceúčelový raketový systém MARS je schopen zasahovat pozemní cíle až na vzdálenost 100 kilometrů.

Izraelci představili koncept MARS již na několika předešlých vojenských výstavách, teprve v Polsku však mohli diváci vidět maketu MARS ve skutečné velikosti. MARS má délku 4,4 metrů a hmotnost 549 kg, z toho 120 kg připadá na bojovou hlavici.

Maximální dolet střely je zmiňovaných 100 km. Letoun vybavený střelami MARS tak může bezpečně a účinně ničit protiletadlové komplety krátkého a středního dosahu, např. Pantsir-S1 (max. dostřel 20 km) nebo BUK-2M (max. dostřel 50 km).

Shmulik Geller, marketingový ředitel IMI, uvedl, že koncept střely MARS stojí na dvou filozofických základech - možnost použití na moderních i starších letounech.

Střelou MARS je možné vyzbrojit letouny se sběrnicí MIL-STD-1553, jako jsou stroje F-16, F-15 či Eurofighter. "Hlavní výhodou těchto strojů je skutečnost, že i po vzlétnutí mohou měnit údaje o pozici cíle, které jsou následně prostřednictvím řídicího systému letadla přeneseny do střely MARS. Pilot tak může pružně reagovat v případě, že se cíl přemístí (např. pohyblivé protiletadlové systémy – pozn. redakce), nebo se změní cíl mise," vysvětloval v rozhovoru pro magazín Janes Geller.

Podle Gellera jsou však zbraně kategorie MARS namířeny hlavně proti komunikačním a velitelským střediskům, leteckým základnám, logistickým skladům (paliva, zbraní) nebo proti strategické infrastruktuře (mostům, elektrárnám), tedy stacionárním cílům.

Právě při útocích na stacionární cíle lze střely MARS odpalovat ze starších strojů MiG, Mirage, F-5 atd. "U starších modelů letadel jde o ideální kombinaci. Jakmile se stíhačka dostane do vzduchu, údaje o cíli se nemusejí měnit. Data o misi mohou být načtena do letadla z externího zdroje ještě před misí, dokud je stroj ještě na zemi," říká Geller.

Výhodou střely MARS je tedy možnost aplikace jak na nových, tak i na starších letounech, které nemohou použít přesně naváděnou munici, jako jsou pumy JDAM a Paveway. "MARS je zbraní kategorie vystřel a zapomeň, takže zátěž pilota je minimální," dodává Geller.

Bližší podrobnosti o střele MARS nejsou k dispozici. Zatím víme, že se střela má pohybovat nadzvukovou rychlostí a o navedení na cíl se má starat inerciální a družicový navigační systém INS/GPS.  

Zdroj: Janes

Nahlásit chybu v článku


Související články

Antiraketa PAC-3 MSE systému Patriot úspěšně vyzkoušena

Lockheed Martin uskutečnil v prosinci minulého roku úspěšný dvojí test nové antirakety PAC-3 MSE ...

Izrael bude prvním zahraničním uživatelem stíhaček F-35 Lightning II

První zákazníci již netrpělivě vyhlížejí své stíhačky F-35 Lightning II. Kromě amerického letectva a ...

Izrael údajně zničil ruské protilodní zbraně v Sýrii

O víkendu přinesly světové sdělovací prostředky informaci o údajném útoku izraelské armády na ...

Izraelská armáda podstoupí radikální reformu

Izraelské obrané síly (IDF) jsou dominantní vojenskou sílou na Blízkém východě. Dávno jsou však pryč ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...