Martin Stropnický: Mluvit přímo s vojáky je pro mě velmi důležité

Martin Stropnický
Foto: Ministr obran Martin Stropnický. / Army.cz

V pátek 30. května odpoledne navštívil ministr obrany Martin Stropnický vojáky 4. brigády rychlého nasazení v Žatci. Tam ho přivítali velitel Pozemních sil AČR generálmajor Ján Gurník a velitel 4. brigády plukovník Miroslav Hlaváč.

Během úvodního brífinku se Martin Stropnický detailně seznámil s organizační strukturou brigády a jednotlivých praporů, nejbližšími úkoly, ale i s aktuální účastí vojáků v zahraničních misích.

Z velitelství pak zamířil přímo k vojákům, kde pro něj byla připravena statická ukázka techniky, výstroje a výzbroje, kterou tato jednotka disponuje. Martin Stropnický se živě zajímal nejen o techniku a výzbroj, ale využil možnosti hovořit přímo s vojáky.

„Není dobré, když se dovím, že náš voják má například problémy s helmou nebo botami, které si pak raději sám koupí v army shopu,“ konstatoval Martin Stropnický. „Vybavit našeho vojáka tak, aby mohl stoprocentně plnit všechny úkoly, které po něm vyžadujeme, považuji za svůj prvořadý úkol. A můj tým na tom už několik měsíců pracuje.“

V rámci dynamické ukázky pak předvedli vojáci modelovou situaci, kdy dojde k přepadení objektu protivníkem. Ministr v reálu viděl, jak dojde následně k ovládnutí prostoru a zneškodnění protivníka za palebné podpory panduru a ručních zbraní.

„Bohužel i na takové situace musí být naše armáda připravena,“ řekl po zhlédnutí ukázky Martin Stropnický. „V souvislosti s krizí na Ukrajině je bohužel reálné nebezpečí, že se i naše země může ocitnout v situaci, kdy bude zapotřebí mít bojeschopnou armádu. Lidský potenciál máme velmi silný a úkolem nás, politiků, je vytvořit jim podmínky, aby nebyly jen mírovou armádou.“

Právě v této souvislosti podotkl, že tyto pracovní návštěvy u jednotlivých útvarů považuje za velmi důležité a bude v nich i nadále pokračovat. „Pokud mám mít argumenty, proč navýšit finanční prostředky na armádu, považuji za velmi přínosné hovořit přímo s vojáky,“ řekl na závěr návštěvy v Žatci Martin Stropnický.

Poznámka Armádních novin:

Doporučujeme shlédnou video v originálním článku.  Ministr Stropnický velmi jasně, lidsky a srozumitelně popisuje roli a důležitost Armády ČR a také klíčové problémy ve fungování Ministerstva obrany a Armády ČR. 

 

Zdroj: Army.cz

Redakčně upraveno

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

"Unified Vison 2014" je v plném operačním tempu

Již druhým týdnem probíhá na území Norska největší testovací cvičení NATO pod názvem „UNIFIED VISION ...

Třetí strážní rota se poprvé setkala v úplné sestavě

Ve dnech 22. – 25. dubna se ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá uskutečnilo první společné ...

Česká CZ 805 BREN pro francouzského vojáka?

Francouzská armáda oficiálně spustila výběrové řízení na nové ruční palné zbraně. Jde o největší ...

Českému výrobci radarů RETIA a.s. se daří

Pardubická společnost RETIA působící v oblasti radarů, vojenské elektroniky a záznamových systémů ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • David
  13:54 03.06.2014

  Tak trochu jsem si vzpomenul na někdejšího ministra Kostelku. Ten - coby bývalý voják z povolání, absolvent kvalitní školy - také navštěvoval posádky, byl komunikativní, hovořil s vojáky. A často se stávalo, že vzápětí po návštěvě jednotky daný útvar zrušil.
  Nicméně - na ministru Stropnickém oceňuji to, že se snaží pro resort obrany získat větší objem peněz, resp. vyšší výdaje na obranu vůči HDP, což bezesporu je potřebné. A na druhou stranu oprávněně poukazuje na různé problematické akvizice minulosti, na to, že MO je vnímána jako černá díra, do které se jen lijí peníze. Takže zatím to není až tak špatné.
  Je třeba si také uvědomit, že současný rozpočet na obranu je tak nízký, že jen těžko lze někde šetřit - ten manévrovací prostor je prostě poměrně malý

 • Jan Grohmann
  10:30 02.06.2014

  Osobně jsem ocenil, že jasně a srozumitelně vysvětlil nutnost osobního kontaktu s vojáky a armádou.
  Zná to ais kžadý, jedná věc je "slyšet o problému", druhou věcí "je vidět problém". Můžete stokrát slyšet o tom, že vojáci nemají uniformy, ale skutečný problém v to muvidíte, až si s vojky promluvíte a vyslechnete si jejich problémy. Když si dáte ten problém do širšího kontextu a zasadíte si do něj opravdové lidi a nejen čísla.

  Dále si mi líbilo, když ministr mluvil o důležitosti armády. Řekl něco, co si, a ruku na srdce, většina české veřejnsoti myslí: "Armáda je místo, kde se utápí miliardy." Tohle je v české společnosti a také mezi politiky (nedělejme si iluze) hluboce zakořeněné.

  Avšak je rozdíl, když navštívite armádu, vojáky a vidíte funkční systém, který má smysl.

  Samozřejmě uvidíme, avšak zatím pan Stropnicky na mě působí sympaticky a rozhodně mu v jeho práci fandím. Uvidíme, zda bude mít sílu s něčím pohnout. Rozhodně to nebude mít jednoduché.

 • Ezekyl
  10:14 02.06.2014

  Video doporučuji shlédnout. Souhlasím sice s Takedou, že se nejedná o nic vyjímečného, kdy MO navštíví jednotku a chválí vojáky. Určitě je to také o vytváření pozic a preferencí s tím, že herecká praxe pana Stropníckého se projevila (pozitivně). Ale poprvé v životě jsem slyšel odpověď od ministra k tématu otázky a (byť pouze slovní) postavení se čelem všeobecně známému problému. Samozřejmě, že rozhodne až realita, ale to že je problém přiznán místo jeho bagatelizování si už "malé bezvýznamné plus" rozhodně zaslouží.

  To že si od vojáků nechá ukázat jejich soukromé vybavení místo toho aby je jenom plácal po ramenou, mělo určitě ohromný psychologický efekt i na ně. Protože někdo vyslyšel jejich indiviuální problémy. A ne jen tak někdo ale přímo MO. Otázkou samozřejmě zůstává, zda-li to bude mít nějaký reálný dopad.

  Ale kdo ví, jak se k tomu pan Stropnický staví mimo kamery, že?Jenže i když bude ministr obrany (libovolný) nastokrát chtít, nemusí se mu nic podařit. Není to totiž jen na ministerstvu obrany, když mu do toho bude "kecat" ministerstvo financí, úřad pro ocharnu hospodářské soutěže, lobbisté a další. A možná že i zrezivělá struktura samotného ministertva obrany bude proti.

  Ale osobní dojem z rozhovoru s panem Stropnickým mám jednoznačně pozitivní (takže řečník/herec je bezesporu dobrý, teď zbývá to skutečné ministrování :-) )

 • Takeda
  09:39 02.06.2014

  Pan Stropnický je taky dobrý herec. Podle mě je to obvyklá habaďůra. Každý ministr navštěvuje vojáky. O těch problémech určitě věděl, jako všichni. Možná, že ne o rozsahu, ale určitě nešel na ministerstvo úplně bez informací.

  Až vojáci uvidí nové vybavení a bude jim vyhovovat a obrana dostane větší podíl ze státní kasy, tak můžeme začít mluvit o tom, že dělá svou práci.

  Až pořeší některý z velkých problémů, jako třeba osud dělostřelectva a náhrada BVP, tak budeme moct mluvit o dobrém ministru obrany.

  Zatím nepředvedl nic lepšího, než všichni ostatní ministři obrany.

 • Hubňa
  21:01 01.06.2014

  Teda, přišel mi v tom videu docela zdrcený, až naštvaný...to jako o těch problémech nevěděl a dozvěděl se o nich až teď o vojáků? Nebo se ho to prostě tak dotklo? :)

 • Maulincio
  16:50 01.06.2014

  „Není dobré, když se dovím, že náš voják má například problémy s helmou nebo botami, které si pak raději sám koupí v army shopu,“ Přesně tohle sem si myslel, když mě kamoš co byl v Afghánistánu řekl, že od AČR nosil pouze kalhoty, bundu a BRENa + něco málo z vybavení. Ale například vestu si kupoval svou, stejně jako boty a dalších několik věcí :D Je to blbý dokupovat si kvalitní věci za vlastní, když by je měli dostat od armády.

 • John
  13:10 01.06.2014

  Video v originálním článku je opravdu dobré shlédnout. V resortním molochu si všichni oddechli, že problém maskáčů je vyřešen, což je pochopitelné. Bohužel se k vojákům opět dostanou maskáče vysoce hořlavé, nesající pot, vysoce nasákavé vodou, a bez jakýchkoli dalších vlastností zpříjemňujících používání. Ale budou splňovat maskování podle ČOS. Do prvního vyprání. Z toho sice nelze vinit úředníky MO, ale armádu za to, že si není schopna definovat pořádné vlastnosti toho co potřebuje a především pak pány z VZ 8521 Brno, kteří definují vlastnosti výstroje. Mezi jejich další "kousky" patří pořízení neprůstřelných vest Balistika 2009 apod. výtvory.