Martin Svárovský: Obnažila se zbabělost Západu, Ukrajinci válku vyhrají

-
4. 5. 2022
-
30 komentářů
-
Zdeňka Kovaříková
Martin Svárovský je dlouholetý diplomat, necelá dvě desetiletí pracoval v rámci resortu českého Ministerstva zahraničních věcí. Aktuálně je vedoucím Programu bezpečnostních strategií v think-tanku Evropské hodnoty. Zároveň je poradcem předsedy Výboru pro evropské záležitosti a místopředsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Dlouhodobě se zabývá ruskými vlivovými operacemi.
Jak aktuálně vnímáte válečnou situaci na Ukrajině?
Víme, že Rusové mění cíle. Nynějším cílem je Donbas. Rusové tam soustředí síly ze severu a z jihu a jejich cíl bude obklíčit Ukrajince. Nicméně Rusové se za poslední dobu moc nepohnuli. Rusové nyní mají málo lidských sil, mohli přijít až o 15 tisíc vojáků, ale v tomto počtu nejsou započítána zranění. To je čtvrtina bojové síly. Rusko přišlo i o hodně profesionálů a kontraktorů. A nyní se snaží přemluvit brance, aby podepsali kontrakt.
Ale mají techniku. Mají převahu jak v palebné síle, tak i v raketové a dělostřelecké technice. A mají převahu ve vzduchu. Ale i tyto komponenty jsou snížené. Mají sice velkou palebnou převahu, ale vystřílí to do ukrajinských měst. Z hlediska ztrát civilistů je to brutální, ale z hlediska vojenského málo efektivní. Potřebují střílet na vojenskou techniku a ne do měst.
Jak obkličují města a střílí do nich, tak to je na nepřátelském území a všichni místní obyvatelé vše filmují a předávají informace ukrajinské armádě. Takže ukrajinská armáda má lepší informace o Rusech než Rusové o Ukrajincích.
Ukrajinci používají i komerční drony, takže i když je ukrajinské dělostřelectvo slabší, daleko lépe cílí. Ukrajinci mají také velké množství informací od spojenců. Ukrajinci sice mají omezené prostředky protivzdušné obrany, ale jsou schopni je přesouvat dle informací, které mají o Rusech. Proto i s více prostředky Rusové nemají absolutní dominanci.
Pomoc Západu Ukrajině je zpožděná a to, že tam zbraně nešly dříve, bylo dáno tím, že zde byla nedůvěra vůči Ukrajincům, že to zvládnou. Všechno bylo opožděné. Ale chápu, že se čekalo na ujištění od Američanů, že spojencům dodají ty zbraně, které se spojenci rozhodnou poskytnout Ukrajincům. A také je možné, že některé zbraně se spojenci v začátku báli dát, aby nepadly do rukou Rusů, protože si prostě mysleli, že Rusové Ukrajince převálcují.
Nicméně já si myslím, že Ukrajinci vyhrají a uvidíme, jaké bude to vítězství. Myslím si, že Rusové neudrží Donbas, že je Ukrajinci z Donbasu vyženou. Východiskem Rusů může být, že by jim zatím zůstal Krym pod mezinárodním protektorátem. Ale ani toto Ukrajinci nepřijmou jako finální stav. Já bych si tipnul, že Rusko během dvou měsíců prohraje Donbas, a na Krymu vznikne přechodná mezinárodní správa. Ale Ukrajinci si budou časem Krym chtít vzít zpět. Nemohou se nyní smířit s tím, že se to jenom vrátí před 24. únor 2022, protože mezitím jsou desetitisíce mrtvých, a proto pro Ukrajinu musí být ve výsledku něco více.
Myslím si, že Putin to nemusí ustát a muže být každou chvíli svržený. A také se domnívám, že s tou sankční politikou se mělo zacházet jinak, než se nyní zachází. Mělo to být zveřejněno dopředu, jaké budou sankce a za co. Rusové sledovali minimálně poslední celý rok, co mu Západ dovolí. Kdyby ty sankce byly známy rok dopředu, tak by to mělo odstrašující efekt. Ale nyní ty sankce vliv na průběh vojenské operace nemají. Nicméně nyní by měla přijít pozitivní nabídka – že se sankce uvolní, ale se striktní podmínkou, že nebude žádný ruský voják v zahraničí.
V Prostoru X jste začátkem dubna uvedl, že v souvislosti s aktuálně odkrytými hororovými scénami z Ukrajiny se jedná o selhání Západu. Západ totiž dle Vašeho vyjádření s předstihem disponoval informacemi o tom, jakou brutalitu na Ukrajině ruští vojáci páchají. Výraz Vaší tváře při daném rozhovoru zračil velkou frustraci. Z optiky morálního kompasu se zdá neuvěřitelné, že přesto, že Západ věděl, k jaké brutalitě tam dochází, tak se tomu nesnažil zabránit, a do dnešní doby ani nijak vojensky nezasáhl. Ztratil snad Západ svůj morální kompas anebo je tak moc svázán strachem z Vladimíra Putina, že jej to do značné míry v jeho účelné pomoci Ukrajině ochromuje?
Rusové páchají na Ukrajině hrozné věci, všechno nejhorší, co si dokážeme představit. Nedávno byl propuštěn šéf vojenské rozvědky Francie, protože přeceňoval Rusko, a v tom přeceňování nebyl sám. Mnoho zpravodajců, vojáků a politiků se mýlilo. A toto vše opozdilo pomoc Ukrajině. Kvalitní zpravodajec, ať již civilní nebo vojenský, musí mít kromě vojenského vzdělání i humanitní, musí tam být i ten psychologický aspekt. Musí umět pracovat i s motivací, s národní hrdostí. Mám pocit, že toto se právě podceňuje a existuje tak zbytečně velký respekt vůči Rusku. A toto ve svém důsledku Západu zabránilo Ukrajincům přímo vojensky pomoci, a to i přes disponující informace, jaká zvěrstva tam Rusové páchají. A částečnou roli hraje i to, že v hlavách velkého množství lidí jsou stále 80. léta, strašení jadernými zbraněmi, zmáčknutí „tlačítka“, strašení velkou válkou.
Ano. Sama jsem se opakovaně setkala s názory, že Západ musí být ve své pomoci Ukrajině zdrženlivý a ve svých krocích vůči Rusku opatrný, neboť jinak prý existuje hrozba 3. světové války. Já osobně to vnímám tak, že hrozba 3. světovou válkou se spíše do jisté míry stává „mantrou“, jež má ve svém důsledku utišit svědomí Západu. Souhlasím s Vaším názorem, že daný konflikt již není pouze mezi Ukrajinou a Ruskem, ale ohrožení se dotýká všech západních demokratických zemí, včetně České republiky, a souhlasím i s tvrzením, že Západ má neoprávněný strach z užití jaderných zbraní ze strany Vladimíra Putina. Můžete se k tomuto blíže vyjádřit a říci i něco o jaderné doktríně?
Když se necháme vydírat někým, kdo má jaderné zbraně, tak sami znevažujeme náš odstrašující jaderný potenciál. Já nesouhlasím s tím, co dělala nynější Bidenova americká administrativa, když konstatovala na nemožnost zásahu i s poukazem na možnost užití jaderných zbraní ze strany Ruska. Dlužno ale dodat, že už s tím přestala. Znevažování jaderného deterentu Západu ohrožuje bezpečnost naší země. Je důležité, jaký obrázek si o nás udělá soupeř. A nikoli jen Rusko a Čína, ale v budoucnu jakýkoli soupeř. Rusové míří na nejednotnost Západu v hodnocení hrozeb.
Druhou podstatnou věcí je strach – fenomén strachu jako psychologické záležitosti, která je přirozená. Rus podle mě pozoroval dva roky, jak strach z covidu paralyzuje celý svět. Moderní člověk má strach ze smrti. Z pohledu Rusa jsme ustrašenci. Jejich percepce taková může být a projevuje se to zbabělostí a strachem bojovat. Ale ten strach jsme v 90. letech neměli – viz Srebrenica. Já vidím uvažování politiků a tito nejsou ochotni na sebe brát riziko. A dokud jim poradci neřeknou, že se jim to vyplatí, tak rozhodný krok neudělají. Politici se bojí reakce voličů. Ze strany západních politiků je zde neochota riskovat. Rus viděl jasně, že velkými kinetickými operacemi nejde dosáhnout velkých cílů. Podle mě proto příště nepůjde cestou obrněných brigád. Příští zadání Rusa bude takové, udělat vojenskou akci, která znemožní Západu bojovat, že se prostě schová za ten strach. Článek 5 Severoatlantické smlouvy nezavazuje bojovat a já se setkal s názory, že někteří Baltové nevěří, že by za ně západní spojenci šli bojovat.
Bojové brigády a velitelství nás nezachrání v momentě, když nejsme ochotni bojovat. Já měl tři roky možnost sledovat americkou strategickou diskuzi a tu mám velmi podrobně nastudovanou. Měl jsem tři roky na to čas, a ten kdo ji má podle mě také skvěle nastudovanou, jsou Rusové. Rusové mají dokonale přečteny Američany. A podle mě věděli, že Američané hlásají, že nemusí nutně vyhrát každou malou válku o malého spojence, a že to neznamená, že prohrají, pokud si udrží vlastní rezillienci. A tohle vše Rus četl, analyzoval a sledoval. A když k tomu viděl agendu, kdy se přejmenovaly názvy amerických kasáren, které se již nemohly najednou jmenovat po jižanských generálech, tak jak to Rus mohl asi pochopit? Pochopil to v rámci své percepce tak, že Západ je „dekadentní rozmazlený chlapeček“. A toho se bojím. My se musíme snažit vnímat protivníka, jaká zjištění si tento odnese o nás.
Jaderné zbraně jsou dnes více záležitost psychologicko-politická a etická než vojensko-technická. Rusové ve cvičeních Západ cvičili nikoli schopnost zahájit útok, ale nacvičovali schopnost ukončit boj podle jejich politických not. Nacvičovali útok na vojenské zařízení v Polsku a ve Švédsku. S cílem buď je převálcujeme nebo začneme prohrávat a v tom momentě uděláme limitovaný jaderný útok. Mělo jít tedy o deeskalační úder v zájmu dosáhnout svých politických cílů. Ale to může být efektivní proti někomu, kdo má jaderné zbraně také a nikoli proti Ukrajině, která je nemá. Limitovaný jaderný útok má zapůsobit na veřejnost protivníka. Aby tato veřejnost vyvinula nátlak na své politické vedení, že nemá cenu se s Rusy pouštět do jaderné přestřelky a že se konflikt uzavře jednáním. To je podle mne to, co Rusové nacvičovali na Pobaltí.
Ukrajince by použití jaderné zbraně nezastavilo, bojovali by ještě více. A vykopání z Donbasu nebo Krymu pro Rusko nepředstavuje porážku a podle mě tedy nedává smysl použití primární jaderné zbraně. Tedy pro scénář porážky Rusů na Ukrajině použití jaderných zbraní není relevantní. Akorát Rusko zkouší dekadentní Západ, který se bojí. Což je do budoucna strašně nebezpečné. A netýká se to pouze Ruska. A velmi špatná byla rétorika Západu, kdy nynější americký prezident Rusku ustupoval.
Jak byste tedy charakterizoval přístup současného amerického prezidenta Joe Bidena k válce na Ukrajině v komparaci například s historickými přístupy ke konfrontacím se Sovětským svazem ze strany amerických prezidentů Johna Kennedyho nebo Ronalda Reagana?
John Kennedy i Ronald Reagan se nebáli vůči Rusku rázně zakročit. Reagan například nechal sestřelovat ruská letadla a Kennedy zastavil svou rázností umístění ruských jaderných zbraní na Kubu. Domnívám se, že Bidenovi aktuálně chybí od jeho poradců impulz k jeho přesvědčení, že jeho voliči chtějí vojevůdce.
V poslední době je v médiích často skloňovaný zdevastovaný Mariupol. Můžete se k Mariupolu vyjádřit? Mariupol opakovaně volal a prosil o pomoc. Vy sám jste opakovaně navrhoval vytvoření tzv. humanitárně vojenské akce – vzdušného mostu, což by mohla být jedna z možností, jak pomoci obléhanému Mariupolu.
Informace o tom, co se děje v Mariupolu Západ měl předem, stejně jako o tom, co se děje v Buči a jiných městech. Je to selhání Západu. Jsem přesvědčen o tom, že když v další fázi operace kolem Mariupolu Rusové pálili do divadla s nápisem děti a honili lidi do minových polí, tak už adresátem nebyli Ukrajinci, protože už věděli, že obránce ani obyvatele Mariupolu nezlomí, ale Západ. Věděli, že tím zlomí morální páteř Západu. A podle mě se jim to do jisté míry povedlo.
Já jsem letitý zastánce transatlantické vazby a NATO, ale nyní jsem k NATO kritický. A až se Mariupol odkryje, tak vzroste na Západě napětí, lidé se budou ptát. A já si opravdu myslím, že když si Rusové vybrali jako svůj cíl divadlo s nápisem děti, že to směřovali na Západ jako pokus zvýšit napětí. A podle mě Jens Stoltenberg překročil svůj mandát, když velmi dlouho a tvrdošíjně opakoval po Bidenovi, že NATO nebude bojovat. On není členská země, aby toto mohl říci. A toto vše je něco, čehož konsekvence můžeme vidět za rok, za dva.
Co se týká záchrany lidí z Mariupolu, tak mám informace, že sami Ukrajinci plánují osvobozovací operaci. Víte, Azovstal je obrovské podzemní město, Rusové nemají šanci Ukrajince tam odtud dostat. Azovstal byl stavěn, aby vydržel i jaderný útok. Pluk Azov, který brání Mariupol, je regulérně začleněn do ukrajinské armády a bojuje statečně za Ukrajinu, vojáci z tohoto pluku dobře vědí, že tím vážou síly ruské armády. Azov jsou velmi dobří vojáci a není spravedlivé je označovat za „neonacisty“, jak je označují i některá západní média.
A co se týká toho vzdušného mostu, tak toto je reálně proveditelná operace, NATO ji má nacvičenou. Pokud to někteří důstojníci negují, nejsou to Ti, kteří takovými cvičeními prošli. A tento vzdušný most a i bezletová zóna by urychlily konec války, kdyby Západ na jejich realizaci přistoupil. Voják je přeci od toho, aby bojoval. A já vím, že řada západních i našich vojáků se i stydí za to, že nemohou bojovat a Ukrajincům přímo na Ukrajině pomoci. Víte, já kdybych byl premiér, tak bych se rozhodl snad i k národnímu zásahu. Minimálně k nějaké limitované operaci na ochranu záchranářů, kteří vytahovali lidi z trosek divadla a Rusové na ně stříleli.
Před pár dny vyšel průzkum agentury Active Group, který hovoří o tom, že by řada Rusů chtěla, aby Rusko za účelem zvýšení svého vlivu rozpoutalo další válku a krom jiných zemí, i se zeměmi někdejší Varšavské smlouvy kam spadá i Česká republika. Co si o tom myslíte – proč ruští občané mají takové přesvědčení?
Proto i odmítám tezi, že to je Putinova válka. Ne, to je ruská válka. Žádná Putinova válka, ale ruská válka. Rusové tam Putina mají 20 let, oni si ho zvolili a jsou za tu válku také zodpovědní. Volili ho, a proto potřebují vědět, že jsou také vinní. Samozřejmě neříkám, všechny Rusy házet do jednoho pytle, v Rusku jsou desetitisíce statečných lidí ochotných protestovat i za cenu vystavení se represím. Ale celkově musí Rusové vědět, že za tuto válku mají také odpovědnost. Měli by se zamyslet, zda chtějí mít dál Putina. Například Poláci jsou citliví na tezi, že je to Putinova válka. Rusové prostě jsou za tu válku zodpovědní. Samozřejmě nikoli všechny Rusy dávat do jednoho pytle, ale celkově Rusové musí prostě znát svoji zodpovědnost. Měli by se zamyslet nad tím, zda chtějí Putina mít dál nebo zda chtějí spolupracovat se Západem. Pak ale musí budovat Rusko uvnitř. Demonstrující v Rusku zaslouží úctu a respekt a těchto lidí budou tisíce, desetitisíce, ale to nestačí. Rusko si neprošlo etapou osvícenství a ruská duše je prostě jiná. Proto je v zájmu nás všech porazit ruský imperialismus.
České zpravodajské služby před pár dny varovaly, že Rusko využije uprchlické vlny z Ukrajiny a jejím prostřednictvím se bude snažit infiltrovat své agenty jak do České republiky, tak i do dalších západních zemí – hrozí prý masivní šíření dezinformací, sabotáže, špionáž. Jaký je Váš názor na toto varování tajných služeb?
Sama ukrajinská služba upozorňuje, že mezi uprchlíky mohou být spící agenti. Ale podle mne s těmito věcmi nemají chodit tajné služby na veřejnost. Veřejnost se tím nemá strašit. Pokud sem přijde cca 300 tisíc uprchlíků, tak samozřejmě mezi nimi mohou být nějaké desítky agentů. Ale Ukrajinci na to sami upozorňují, je to v jejich zájmu, aby se spící agenti odhalovali, ale dle mého názoru by tajné služby s tímto prostě neměli chodit ven. To, že Rusové tady budou nadále dělat svoje vlivové operace, je úplně evidentní. Ale musí se dávat pozor na to, aby to nebylo spojováno s ukrajinskými uprchlíky, protože v zájmu našeho státu je, abychom nadále udrželi pozitivní náladu vůči uprchlíkům.
Rusové tanky ničeho nedosáhnou, proto se budou intenzivněji věnovat vlivovým operacím. A ve východní části Evropy se to bude více koncentrovat, protože Rusové už nebudou mít tolik peníze, aby mohli dovolit nákladné operace v Americe nebo ve Francii. Proto půjdou sem, protože tady to dobře znají. Vyhoštění ruských diplomatů je z hlediska bezpečnosti směšné, byť je jasné, že veřejnost po tom volá. Ale dnes jsou agenti Ruska mezi žurnalisty, mezi influencery nebo mezi byznysmeny, mají české občanství, jsou již vychovaní. Ten ekosystém je obrovsky rozvětvený a šíří to samozřejmě i Češi, kteří buď mají vymytý mozek, nebo mají nějaký byznys s Rusy apod. K těm vlivovým operacím – dnes 15 letý youtuber má daleko větší vliv než nějaký strejda z SVR tady na ambasádě. Takže kdybych chtěl šířit ruskou propagandu, tak se nalepím třeba na toho 15 letého youtubera, seznámím ho s nějakou ruskou holkou apod.
Proto se nesmíme spokojit s tím, že jsme „vyhnali“ ruské diplomaty. Ale já velké nebezpečí nyní moc nevidím a služby by to měly sledovat. Mě spíše zajímá, nakolik jsou ty vlivové ruské operace součástí jejich vojenské strategie. Pokud bude snížená schopnost Rusů vést válku, tak dojde i k tomu, že se sníží jejich vlivové operace. Američané si stanovili zadání, že ruská armáda se musí natolik oslabit, aby přestala ohrožovat svoje sousedy. Pokud se tedy ruská armáda výrazně oslabí, a to tak, že bude Evropa samostatně schopna se Rusku ubránit, tak se Američanům uleví a budou se moci z pohledu bezpečnosti věnovat jiným oblastem jako je například Tichomoří.
Bylo z Vašeho pohledu vypnutí tzv. dezinformačních webů v České republice nutným krokem, jak zabránit šíření proruského narativu, který českou společnost rozvrací? Nebo se domníváte, že to ničemu dobrému neprospěje a naopak to utlumí tzv. „svobodu slova“, kterou se odpůrci tohoto kroku intenzivně mediálně zastřešují a ohánějí?
Je určitě dobře tyto kanály zastavovat. V této souvislosti se domnívám, že klíčem v boji proti dezinformacím je vzdělání. Například v zemi jako Švédsko Rusové velmi investovali do dezinformačních kampaní v době, kdy se Švédsko začalo přibližovat k NATO. Ale to selhává, protože švédský občan je spokojený s tím, co za své daně od státu dostává a má kvalitní vzdělání orientované na přemýšlení a logické uvažování. Tohle je ta nejlepší obrana do budoucna. Já bych více investoval peníze do školství a přidal učitelům. Kde je kvalitní vzdělání, nemá Rusko šanci. Musíme obnovit občanskou výchovu, rozvíjet informační gramotnost. Prostě hlavní cíl těch předmětů je stejný – donutit dítě myslet, vyprovokovat mozek k myšlení.
Uznávám, že omezená svoboda slova může být dvousečná, ale stát se musí bránit. V začátku naší republiky byly také přísné zákony. Například zákony na ochranu republiky, kdy se v roce 1923 po atentátu na Rašína zpřísnila legislativa. Byly stanoveny velké tresty například i za to, že se politik nebo diplomat bavil s cizí mocností a ohrožoval tím republiku. Prostě silná demokracie se musí bránit. Pan premiér Fiala má výrazný smysl pro školství a vzdělání a to je nyní velmi žádoucí. Poláci například sledují jaký dopad na Polsko má zneužívání historie Putinem, a zjistili, že v západoevropských zemích, kde je kvalitní vzdělání, to nemá žádný efekt. Například deepfake – někdo mi občas tvrdí, že není schopen rozeznat, co je pravda a co nikoli, já na to odpovídám – ano, nejsem schopen rozeznat, ale přeci poznám, co ten člověk říká, co jde proti mému ústavnímu přesvědčení, a to je ten klíč.
Dá se nějakým způsobem analyticky zhodnotit, proč Vladimír Putin za dobu své politické kariéry neustále vyvolává různé válečné konflikty? Prostě proč se chová tak, jak se chová?
Lidé se mě nyní často ptají, zda se Putin nezbláznil. Já odpovídám, ano, zbláznil, ale již před 20 lety. Putin postavil na schopnosti vést válku svojí legitimitu. Začalo to Čečenskem a pokračovaly další výboje. S nadsázkou se dá říci, že Putin paradoxně vede válku, aby nebyla válka. Ale nyní na Ukrajině Putin svoji armádu efektivně ničí, má větší ztráty než v Afghanistánu. Mě by opravdu nepřekvapilo, kdyby Putina jeho vlastní lidé brzy svrhli. Souhlasím s tím, co říká Andrej Kozyrev, bývalý ruský ministr zahraničních věcí – kdyby chtěl Putin zmáčknout „tlačítko“, tak to nepřežije. Sebevražda pro jeho okolí a pro jejich rodiny by byla nepřijatelná. Okolí nedovolí Putinovi zmáčknout „tlačítko“.
Měla by Ukrajina mít podle Vašeho názoru možnost vstoupit do NATO?
Vstup do NATO by měl být o tom, kolik ta která země do společenství přinese vojenských schopností. Z tohoto pohledu by NATO mělo Ukrajinu prosit, aby do NATO vstoupila. Ukrajinská armáda je totiž jediná, která dokázala porazit ruskou armádu. Kdybychom tedy přijali kritérium, co nám to přinese, tak dnes není lepší člen pro NATO než Ukrajina. Podle mě prezident Zelenskyj vstup do NATO neodmítl, byla to pouze jeho taktika k jednání s Putinem.
Související články
Jiří Omaník: Zakladatel dobrovolného pátracího týmu
Zakladatel Dobrovolného pátracího týmu ČR, z.s., rotmistr Jiří Omaník, zástupce velitele čety ...
-
06.08.2021
-
1 komentářů
-
Zdeňka Kovaříková
Lubomír Metnar: Výzvou je stabilní rozpočet a pružnější legislativa
„Kdokoliv bude v příští vládě ministrem obrany, měl by především zodpovědně a s maximální ...
-
28.09.2021
-
112 komentářů
-
Zdeňka Kovaříková
O vojenské studium je vzrůstající zájem, z uchazečů si můžeme vybírat, říká Zuzana Kročová, rektorka Univerzity obrany
„Jsem hodně otevřený a přímý člověk a vše říkám na rovinu. Kroky, které dělám, musím mít ve svém ...
-
08.12.2021
-
23 komentářů
-
Zdeňka Kovaříková
Ukrajinský plukovník Vadym Anatolijovič: Vítězstvím je svobodná Ukrajina
Ukrajinský plukovník justice Vadym Anatolijovič (příjmení z bezpečnostních důvodů ...
-
20.04.2022
-
28 komentářů
-
Zdeňka Kovaříková
Komentáře
Ještě by byl zajímavý článek od stejného autora o amerických vojenských dobrodružstvích, jejich civilních obětech, rozvráceného hospodářství zemí, a důsledcích... Aby bylo ...Zobrazit celý příspěvek
Ještě by byl zajímavý článek od stejného autora o amerických vojenských dobrodružstvích, jejich civilních obětech, rozvráceného hospodářství zemí, a důsledcích... Aby bylo srovnání...Skrýt celý příspěvek
Beznadějně vede jistý Mao. Pak dlouho nic, pak sověti a v těsném závěsu nacisti. Japonci nevím. Nepletu-li se, tak vztaženo na počty obyvatelVřele Vám doporučuji knihu:Petr Kubík - ...Zobrazit celý příspěvek
Beznadějně vede jistý Mao. Pak dlouho nic, pak sověti a v těsném závěsu nacisti. Japonci nevím. Nepletu-li se, tak vztaženo na počty obyvatelVřele Vám doporučuji knihu:Petr Kubík - Rudé stíny: Sovětské válečné zločiny 1941-1945Skrýt celý příspěvek
Pan autor tohoto článku je buď militantní šílenec, demagog, propagandista, nebo dezinformovaný... Redakce AN by měla dle jeho postoje prověřit jeho kádrový profil... Tento článek ...Zobrazit celý příspěvek
Pan autor tohoto článku je buď militantní šílenec, demagog, propagandista, nebo dezinformovaný... Redakce AN by měla dle jeho postoje prověřit jeho kádrový profil...
Tento článek je fakt masakr...Skrýt celý příspěvek3180 a kdo prověří Váš profil.To co tvrdíte Vy,je krásná ukázka toho co jsou Rusáci zač. Oni mohou napadnout jinou zemi a útočit na její infrastrukturu. Ale pokud by někdo zaútočil ...Zobrazit celý příspěvek
3180 a kdo prověří Váš profil.To co tvrdíte Vy,je krásná ukázka toho co jsou Rusáci zač. Oni mohou napadnout jinou zemi a útočit na její infrastrukturu. Ale pokud by někdo zaútočil takto na ně samotné. Brali by to jako důvod k použití jaderných zbraní. Takový stát nemá v mezinárodním společenství co pohledávat. Všichni se dobře dívejte jak vypadá svoboda a demokracie na Ruský způsob!Skrýt celý příspěvek
Rusko je možné porazit vnitřním rozkladem stejně jako v roce 1917. Putin versus Lenin, NovoBělogvardějeci versus NovoKrasnoarmějci. Před 100 lety v Rusku skončila Občanská válka. ...Zobrazit celý příspěvek
Rusko je možné porazit vnitřním rozkladem stejně jako v roce 1917. Putin versus Lenin, NovoBělogvardějeci versus NovoKrasnoarmějci. Před 100 lety v Rusku skončila Občanská válka. Je potřeba aby tam za každou cenu znovu vypukla. Pokud mají být použity jaderné zbraně pak ať je použijí vzájemně proti sobě. Jestliže by vyhrála Rudá, pak by zřejmě přišla na řadu Velká čistka ne nepodobná v lepším případě Kulturní revoluci jako v ČLR a v tom horším asi jako Rok Nula v Pol Potovské Kampučii. Každopádně Putin zničil Číně její Projekt Hedvábné stezky do Evropy. Spojenectví Číny a Ruska je tedy nesmysl. Místo invaze na Tchajwan je smysluplnější tedy spíše rozporcování Ruska mezi Čínu, EU, USA a Japonsko ale tomu musí předcházet ta občanská válka v Rusku. A tu mohou vyvolat pouze Novobolševici. Tam je třeba nasměrovat finanční toky a využít sociální degradace v Rusku pro vznik ozbrojeného konfliktu uvnitř Ruska.Skrýt celý příspěvek
Oceňujem odvahu prispievateľov, ktorý nabrali odvahu a konečne odhalili pravdu o režime v RF. Odhalili, že sú to náckovia. Po uliciach Moskvy pochodujú mladí fašisti s ...Zobrazit celý příspěvek
Oceňujem odvahu prispievateľov, ktorý nabrali
odvahu a konečne odhalili pravdu o režime v RF.
Odhalili, že sú to náckovia. Po uliciach Moskvy
pochodujú mladí fašisti s hakenkreuzami, zapálernými faklami, s portrétmi generála Vlasova
a oslavujú ROA, veľkého osloboditeľa Prahy v 45-om.
Vláda RF zakázala používanie akéhokoľvek jazyka
menšín okrem ruštiny, zakázali TV a média v jazyku
menšín a používanie jazyku menšiny je trestné.
O ich krutosti svedčia aj udalosti V Buči, keď dokázali 3 dni po odchode ruskej armády postrielať
kopu domorodcov a železničnú stanicu v Kramatorsku dokonca ostrelovali raketami Točka-U z arzenálu UA. Sú to obyčajní fašisti. Teda Rusi.Skrýt celý příspěvekJa si to sem odlozim. Podla mna 9.maja pojde utok z Bieloruska na Ukrajinu, uz teraz tam opat maju vojenske cvicenie. Cize namiesto ocakavanej mobilizacie v rusku sa stretneme skor ...Zobrazit celý příspěvek
Ja si to sem odlozim. Podla mna 9.maja pojde utok z Bieloruska na Ukrajinu, uz teraz tam opat maju vojenske cvicenie. Cize namiesto ocakavanej mobilizacie v rusku sa stretneme skor so zapojenim Bieloruska do vojny.Skrýt celý příspěvek
"Ukrajinská armáda je totiž jediná, která dokázala porazit ruskou armádu."
To je prostě úžasná věta. Být Ukrajinec, tak si ji čtu celý den znovu a znovu."Ukrajinská armáda je totiž jediná, která dokázala porazit ruskou armádu."
To je prostě úžasná věta. Být Ukrajinec, tak si ji čtu celý den znovu a znovu.Ruskou armádu dokázali porazit i Čečenští bojovníci v první Čečenské válce. Ačkoliv si Ukrajinské armády neskutečně vážím, myslím ,že dosavadní výsledky obou válek spíš ukazují ...Zobrazit celý příspěvek
Ruskou armádu dokázali porazit i Čečenští bojovníci v první Čečenské válce.
Ačkoliv si Ukrajinské armády neskutečně vážím, myslím ,že dosavadní výsledky obou válek spíš ukazují neschopnost Ruské armády.Skrýt celý příspěvek
Ukrajinci nakoniec vojnu vyhraju, ale zapad si musi uvedomit , ze dodavky modernych zbrani a vycvik vojakov musi planovat dopredu. Takto len stracame cas ,zivoty a uzemie.
Ukrajinci nakoniec vojnu vyhraju, ale zapad si musi uvedomit , ze dodavky modernych zbrani a vycvik vojakov musi planovat dopredu. Takto len stracame cas ,zivoty a uzemie.
Až na to, že hlavně USA a Británie cvičila Ukrajinskou armádu ve velkém od roku 2015 a dodala spoustu důležitých zbraní už před invazí. Dovolím si tvrdit, že to je jeden z hlavních ...Zobrazit celý příspěvek
Až na to, že hlavně USA a Británie cvičila Ukrajinskou armádu ve velkém od roku 2015 a dodala spoustu důležitých zbraní už před invazí.
Dovolím si tvrdit, že to je jeden z hlavních důvodů proč se Ukrajinská armáda udržela.Skrýt celý příspěvekBolo to mozno aj to najdolezitejsie.. Zaroven ale nie je dobre zabudat ze prave to mohlo Rusko donutit prave teraz zacat vojnu- nez bude UA este silnejsia. Hlavne preto, ze uz ...Zobrazit celý příspěvek
Bolo to mozno aj to najdolezitejsie..
Zaroven ale nie je dobre zabudat ze prave to mohlo Rusko donutit prave teraz zacat vojnu- nez bude UA este silnejsia.
Hlavne preto, ze uz neudrzi dalsie volby ani Bielorusko, presne rovnaky scenar - zelanie volicov, dlhodobe nenasilne protesty.
Fiasko v Armensku, nepokoje v Kazachstane, Tadzigistane.. mal najvyssi cas.
Mohol by aj proste len nechat na zelanie volicov nuz ale.. snad raz aj to budeSkrýt celý příspěvek
Rusové by měli vědět že pokud se pokusí o jeden jediný taktický jaderný úder kdekoli na světě, z území mezi Moskvou a Pitěrem bude jaderná poušť dalších pár tisíc let. A především ...Zobrazit celý příspěvek
Rusové by měli vědět že pokud se pokusí o jeden jediný taktický jaderný úder kdekoli na světě, z území mezi Moskvou a Pitěrem bude jaderná poušť dalších pár tisíc let. A především tyhle dvě města lehnou popelem...
Ono totiž v rusku nežijí jen rusové, naopak, rusů je tam menšina. Ale jsou nejhlasitější. Ostatní národy Ruské federace jsou pro ně "inostranci" a podlidé. Mimochodem, teď už si asi celý svět stačil všimnout že tzv. denacifikátoři jsou největší náckové široko daleko. A právě tyhle křiklouny jejich jaderné dobrodružství nusí nejvíc bolet, a musí to naprosto jistě a spolehlivě vědět....Skrýt celý příspěvekZkuste se podívat na to jak vypadá 80 let po atomovém útkoku Hirošima a Nagasaki. V Hirošimě je dokonce památníkem budova, která byla v epicentru výbuchu a tím i zdroji záření. ...Zobrazit celý příspěvek
Zkuste se podívat na to jak vypadá 80 let po atomovém útkoku Hirošima a Nagasaki. V Hirošimě je dokonce památníkem budova, která byla v epicentru výbuchu a tím i zdroji záření. ...to jen k těm "pár tisícům" let. Ten památník nestojí v žádné uzavřené pustině, nebo uzavřeném prostoru, jak je tomu v přírodní rezervaci na jihu Běloruska, kde zdrojem radiace je jiná příčina.
Jde o způsob použití, zda by šlo o vzdušný, pozemní nebo podzemní výbuch a o jaké síle by byl.
https://cs.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvekV obou městech ale šlo o vzdušný výbuch, je třeba dodat.
Což by v případě ¨úderu na tyhle nácky nemuselo být pravidlem....V obou městech ale šlo o vzdušný výbuch, je třeba dodat.
Což by v případě ¨úderu na tyhle nácky nemuselo být pravidlem....A co by bylo pravidlem? Jestliže jsou známy účinky všech druhů výbuchů JZ tak v případě použití těžko někdo bude volit variantu, která by mohla ohrozit i sama sebe. Ani bych si ...Zobrazit celý příspěvek
A co by bylo pravidlem? Jestliže jsou známy účinky všech druhů výbuchů JZ tak v případě použití těžko někdo bude volit variantu, která by mohla ohrozit i sama sebe.
Ani bych si nebyl jistý tím, že na případné použití taktickych JZ ruskem na ukrajině bude NATO reagovat stejně. Stále by šlo pouze o použití JZ proti nečlenské zemi.Skrýt celý příspěvekMožná by NATO reagovalo, možná ne.
Ale je dobrý aby náckové věděli co všechno se může stát, když se pokusí hrát si s "červeným tlačítkem"Možná by NATO reagovalo, možná ne.
Ale je dobrý aby náckové věděli co všechno se může stát, když se pokusí hrát si s "červeným tlačítkem"Šlo by o použití JZ proti nečlenské zemi, ale v útočné válce. Pokud by to NATO nechalo být, Putin to příště zopakuje klidně proti členské zemi. Putina nějaké smlouvy nezajímají, ...Zobrazit celý příspěvek
Šlo by o použití JZ proti nečlenské zemi, ale v útočné válce.
Pokud by to NATO nechalo být, Putin to příště zopakuje klidně proti členské zemi. Putina nějaké smlouvy nezajímají, zvlášť když ví že článek 5 nevynucuje povinnost pomoci.
Prostě Putin by si řekl "měli strach v případě Ukrajiny, budou ho mít i příště"Skrýt celý příspěvek
Celé je to osobním postoji a názorech, když se zmíní o možnosti uvést dopředu typ použitých sankcí v případě napadení Ukrajiny, tak si nejsem jist, na kolik by to bylo efektivní. ...Zobrazit celý příspěvek
Celé je to osobním postoji a názorech, když se zmíní o možnosti uvést dopředu typ použitých sankcí v případě napadení Ukrajiny, tak si nejsem jist, na kolik by to bylo efektivní. Pokud by rusové věděli co je čeká, tak by se na to dokázali mnohem lépe připravit a uzavít všelijaké spletité dohody se svými spojenci. Ve výsledku by ten efekt sankcí mohl být i nižší než v moment, kdy se na ně nemohli dopředu připravit.
U použití takticých JZ bychom měli být opatrnější, japonci si to také rozmysleli. A v případě použití takových zbraní na Ukrajině by měli ukrajinci co dělat s odmořováním a záchranou zdraví vlastních občanů, i když je jasné, že by se jim pěnila krev v mozku a chtěli by více bojovat.Skrýt celý příspěvekPriznám sa nedokázal som dočítať. Ja som síce nikdy v armáde neslúžil a môj kontakt so zbraňami je deviatka doma v trezore, ale z mojej životnej skúsenosti ľudia čo používajú pojmy ...Zobrazit celý příspěvek
Priznám sa nedokázal som dočítať. Ja som síce nikdy v armáde neslúžil a môj kontakt so zbraňami je deviatka doma v trezore, ale z mojej životnej skúsenosti ľudia čo používajú pojmy ako "kinetická operácia" sú presne ten typ čo zalezie do krytu ako prvý.Skrýt celý příspěvek
Díky za skvělý článek . Obdivuji a chtěl bych zdílet stejný optimus jako pan Svárovský . Zatím nejen tiše trpím s Ukrajinou a jejich skvělým presidentem . Sláva ...Zobrazit celý příspěvek
Díky za skvělý článek .
Obdivuji a chtěl bych zdílet stejný optimus jako pan Svárovský . Zatím nejen tiše trpím s Ukrajinou a jejich skvělým presidentem .
Sláva Ukrajině
Sláva hrdinům
Jsem abstinent , ale jestli takhle šílenost dopadne jen z poloviny jak p.Svárovský předjímá , tak se přísahám ztřiskam do němoty.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...