Důvěra Západu ve vítězství Ukrajiny roste

Důvěra Západu ve vítězství Ukrajiny roste
Bojové vozidlo Marder 1A3 / depositphotos.com (Zvětšit)

Spojené státy, Německo a Francie poskytnou Ukrajině velké množství moderních zbrojních systémů. Nynější počty dodávané techniky nejsou ale důležité. Podstatné jsou trendy a zboření dalších tabu – nejnovější dodávky výkonných zbraňových systémů signalizují nově se tvořící bezpečnostní řád v naší části světa a rostoucí důvěru Západu ve vítězství Ukrajiny.

Administrativa Joe Bidena v rámci posledního balíčku Ukrajině poskytne mimo jiné bojová vozidla pěchoty (BVP) M2A2 ODS (Operation Desert Storm) Bradley, samohybné houfnice M109A6 Paladin, plus střely země-vzduch Sea Sparrow pro ukrajinské komplety BUK. Francie pošle kolová bojová vozidla AMX-10RC, Německo pak BVP Marder 1A3 a baterii protivzdušné obrany (PVO) Patriot.

Američané navíc Ukrajině dodají špičkový automatizovaný systém řízení palby dělostřelectva IFADTS (International Field Artillery Tactical Data System), exportní verzi AFADTS (Advance Field Artillery Tactical Data System). IFADTS bude řídit palbu minimálně tažených houfnic M777, samohybných houfnic M109A6 a raketometů HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System). Ale zřejmě i houfnic Krab, PzH 2000, CAESAR a kamikadze dronů. Systém IFADTS/AFADTS je naprosto klíčová vojenská technologie. Vytvoří základ digitalizace ukrajinských systémů velení a řízení pozemních sil.

Celkově jde o velmi zajímavé zbraňové systémy a schopnosti. Určitě se k nim vrátíme samostatnými články. Dnes si ale zkusme dodávky začlenit do širšího kontextu. Spojené státy, jakožto ústřední aktér války na Ukrajině a vedoucí země pomáhající Ukrajině, jistě neposílá zbraňové systémy na Ukrajinu stylem „dodám a uvidím“. Americké a spojenecké dodávky jsou součástí širší strategie a vize.

V prvé řadě se ukazuje, že neexistují prakticky žádná omezení v dodávkách moderních západních systémů Ukrajině. Tedy pokud vůbec omezení existovala. Ještě před půl rokem západní představitelé označovali dodávky Patriotů na Ukrajinu za zcela vyloučené. Ostatně ještě před měsícem to tvrdilo Německo.

Těžko říct, zda to nebylo jen součást informační války. Nebo se opravdu Ukrajině daří lépe, než kdo kdy očekával.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Dělostřelecká válka na Ukrajině

V posledních měsících se objevila spousta protichůdných a často i zavádějících informací o ...

PREMIUM Satelitem naváděné pumy JDAM pro Ukrajinu

Nový balíček americké vojenské pomoci Ukrajině obsahuje satelitem naváděné pumy JDAM (Joint Direct ...

PREMIUM Americká bojová vozidla pěchoty M2 Bradley pro Ukrajinu

Podle portálu Stars and Stripes, patřící pod americké ministerstvo obrany, Spojené státy zvažují ...

Francouzská kolová bojová vozidla AMX-10RC pro Ukrajinu

Francouzský prezident Emanuel Macron přislíbil Ukrajině kolová bojová vozidla AMX-10RC (resp. ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.