Maskovací barva chrání tvář vojáka před žárem

-
2. 1. 2013
-
3 komentářů
-
Jan Grohmann
Skupina amerických vozidel projíždí rychle po cestě v Afghánistánu. Najednou se ozve ohlušující rána a jedno z vozidel se převrací po zásahu ohromné nastražené nálože. Tlaková vlna trhá plechy vozidla a mrzačí lidi uvnitř. Za tlakovou vlnou následuje obrovský žár z výbuchu, který zasahuje přeživší vojáky a ostatní vozidla. Avšak vojáci mají štěstí, na jejich tvářích a rukou je nanesena speciální maskovací barva, schopná odolat tepelné vlně z výbuchu.
Problém při explozích není jen tlakový účinek, ale i tepelné záření (sálání, radiace). Nejde tedy o přímý účinek ohně (hořících plynů), ale o proces, kdy látka vyzařuje do okolí teplo formou elektromagnetického záření. Příkladem může být teplo ze Slunce nebo sálání ohně.
Při explozích tedy vzniká nadzvuková tlaková vlna, ale skoro okamžitě po ní následuje tepelné záření, které dosahuje teplotu až 1000°C – tedy hořící cigarety. Tepelná vlna trvá sice jen dvě sekundy, ale může doslova uškvařit kůži na obličeji a rukou.
Ve snaze ochránit vojáky před touto hrozbou, americká armáda spustila projekt, jehož cílem bylo vytvořit jakýsi maskovací „super opalovací“ krém, schopný vojáky chránit před intenzivním žárem z výbuchů. Zakázku na vývojový projekt získal od armády profesor Robert Lockhead a jeho tým chemiků z University of Southern Mississippi.
Nejtěžším úkolem bylo přijít na způsob, jak nahradit minerální olej, lihoviny nebo jiné mastné látky běžně používané v maskovacích barvách. Všechny tyto látky totiž velmi dobře hoří. Tým proto ve svém novém maskovacím krému použil silikony, které sice absorbují elektromagnetické záření, ale na vlnových délkách mimo tepelné spektrum.
Další výzvou byl fakt, že moderní tělní maskovací barvy obsahují 35 % repelentu DEET, jenž je účinnou látkou na odpuzování hmyzu. „DEET je také hořlavý, takže když nás ministerstvo obrany požádalo, abychom ho začlenili do maskovací barvy, nevěřili jsme, že to lze udělat,“ říká Lockhead. Týmu se však podařilo uzavřít DEET do hydrogelu, látky bohaté na vodu, a úspěšně tak zabránit vzplanutí repelentu při kontaktu s intenzivním žárem.
Nová maskovací barva dokáže vojáky spolehlivě ochránit až na dobu 15 sekund do doby, než se na kůži začnou objevovat spáleniny prvního stupně, což odpovídá lehkému spálení na slunci. Podle některých testů může nová barva ochránit kůži před úplným zničením až po dobu 60 sekund, což by měla být dostatečná doba na opuštění nebezpečného místa.
Barva už prošla intenzivním testováním v laboratorních podmínkách, kde potvrdila své schopnosti. Tým nyní bude pokračovat na vylepšení látky a zkoumat, zda látku lze nanést i na další povrch, jako jsou stany nebo oblečení. Vědci chtějí také vyvinout bezbarvý krém pro hasiče, kteří se nemusí maskovat, ale mohou využít jedinečných vlastností silikonového krému.
Zdroj: Wikipedia, EurekAlert
Související články
Biologická a chemická ochrana v uniformách
S rostoucí dostupností moderních technologií a díky rozsáhlému sdílení informací neustále stoupá ...
-
09.12.2012
-
6 komentářů
-
Jan Grohmann
Projekt Hydronaut: Pod vodu i do vesmíru
V roce 2010 se Česká republika stala centrem světové kosmonautiky. Tehdy se v Praze konal 61. ...
-
09.12.2012
-
0 komentářů
-
Pavel Boháček
Křemíkový gel dokáže nahradit psí čich
Pro hledání výbušnin dosud neexistovalo nic lepšího než psí čich. Američtí vědci z kalifornské ...
-
28.12.2012
-
3 komentářů
-
Jan Grohmann
DARPA vyvíjí pěnu proti vnitřnímu krvácení
Agentura pro pokročilý obraný vývoj (DARPA) představila na svém webu projekt, který by mohl ...
-
29.12.2012
-
1 komentářů
-
Lukáš Hergott
Vypadá to užitečně, jenom myslím, že není užitečné vypadat celý den jako indián. Chci říct, co by to dělalo s civilním obyvatelstvem dané země, kdyby tam (třeba v případě ...Zobrazit celý příspěvek
Vypadá to užitečně, jenom myslím, že není užitečné vypadat celý den jako indián. Chci říct, co by to dělalo s civilním obyvatelstvem dané země, kdyby tam (třeba v případě Afghánistánu) jezdili zahraniční vojáci pomalovaní. Určitě by to příliš důvěru u obyčejných lidí nezvyšovalo.
Škoda, že nemají i nějáký obyčejný "krém", který by tohle dokázal, ale nebyl maskovací.
Taky by mě zajímalo, jestli to funguje prostřednictvím oboustranné tepelné izolace (obličej nevětřá a pod nátěrem se rozehřívá vlastním tělesným teplem, zvenčí je ale chráněn dobře), nebo "jednostranně" (třeba jak popisovali voděodolné vlastnosti goretexu) - tj tělo větrá, zvenčí je ale chráněné.Skrýt celý příspěvekNo... uvidíme, co to udělá v reálném nasazení - jakémkoliv. Výrazné pocení, mastný obličej, kontakt s vodou, párou apod. A hlavně se nesmí zapomínat na nebezpečí, které ...Zobrazit celý příspěvek
No... uvidíme, co to udělá v reálném nasazení - jakémkoliv. Výrazné pocení, mastný obličej, kontakt s vodou, párou apod. A hlavně se nesmí zapomínat na nebezpečí, které představuje inhalační trauma. Tady si myslím, že by mohlo dojít vlivem potlačení bolesti z popáleného obličeje k přehlédnutí příznaku zasažených dýchacích cest a následným komplikacím.Skrýt celý příspěvek
Opravdu zajímavé. Osobně bych viděl využití spíše v prostředí s vysokým slunečním svitem. Je vidět, jak se při vývoji čistě armádní zakázky může podařit naleznout přípravek i ...Zobrazit celý příspěvek
Opravdu zajímavé. Osobně bych viděl využití spíše v prostředí s vysokým slunečním svitem.
Je vidět, jak se při vývoji čistě armádní zakázky může podařit naleznout přípravek i do civilní sféry (pro hasiče). Není to poprvé a asi ani naposledy.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...