Jim Mattis: České speciální síly bojují velmi udatně

Foto: Příslušníci 601.skss v Mali. / 601.skss

V úterý 2. května se ve Washingtonu sešel český ministr obrany Martin Stropnický se svým americkým protějškem Jimem Mattisem. Na začátku setkání Mattis před novináři vysoce ocenil české speciální síly za jejich udatnost v boji. 

Pochvalná slova Mattise, která zazněla před týdnem směrem k českým speciálním jednotkám, byla více než běžnou diplomatickou zdvořilostí a stojí za to je vyzdvihnout a připomenout.   

Současný americký ministr obrany Jim Mattis je znám jako mimořádně drsný velitel přezdívaný Vzteklý pes (Mad dog). Mimochodem se narodil ve stejném roce, kdy byl (mimo něj samotného) naposledy jmenován generál ministrem obrany USA (Marshall).

Během své vojenské kariéry velel např. jednotkám námořní pěchoty během operace Pouštní bouře v Iráku a je tak dobře znám divákům známého seriálu Generation Kill. Velel i ve velmi tvrdému střetnutí ve Fallůdži v roce 2004. Vysoce respektovaný byl i během služby v Afghánistánu.

Mattis je považován z jednoho z největších amerických vojenských intelektuálů a nejuznávanějších vojenských velitelů své generace.

Je pověstný tím, že nemá televizor a se zaujetím studuje válečné umění amerických indiánů, samurajů nebo starověkých Sparťanů. U vojáků byl velmi oblíbený svým přímým jednáním i kvůli tomu, že i s řadovými vojáky vždy jednal jako se sobě rovnými.

Mattis se také stal známý díky svému ostrému jazyku. Po americké invazi do Iráku v roce 2003 Mattis sdělil iráckým vojenským vůdcům: „Přišel jsem v míru a nevzal jsem si sebou dělostřelectvo. Žádám vás ale, se slzami v očích: Jestli se mnou ale vyje..te, všechny vás zabiju." Známý je i jeho příkaz svým vojákům před nasazením: „Chovejte se zdvořile a profesionálně, ale buďte připraveni zabít každého, koho potkáte“ a také: „Zapojte mozek, než zapojíte zbraň.“

Mattis evidentně není nikým, kdo by si potrpěl na příliš formální, či přehnaně diplomatické vystupování. Bez nadsázky je proto Mattisem zdůrazněná pochvala směrem k českým speciálním silám nadstandardní kompliment:

Setkání Martina Stropnického a Jima Mattise. Titulky přiloženy (zap./vyp. pomocí ikonky vpravo dole).

“Ocenění práce českých speciálních sil od ministra obrany Spojených států amerických Jima Mattise v úvodu jednání s ministrem obrany Martinem Stropnickým je pro Speciální síly Armády České republiky velkým zadostiučiněním. Velmi si tohoto vyjádření ceníme, zvláště proto, že přichází od našeho nejvýznamnějšího spojence,” uvedl pro Armádní noviny brigádní generál Karel Řehka, ředitel Ředitelství speciálních sil MO ČR a bývalý velitel 601. skss.

“Jako ředitel Ředitelství speciálních sil MO to vnímám především jako uznání snahy, píle a odhodlání všech příslušníků speciálních sil plnit své úkoly na 100 %. Vnímám to také jako ocenění České republiky jako spolehlivého partnera USA v rámci NATO. Věřím, že budeme i v budoucnu schopni své plnohodnotné partnerství v rámci Aliance prokazovat. Z tohoto pohledu je tato pochvala zároveň závazkem,” dodal Řehka.

Čeští vojáci zatýkají v Afghánistánu podezřelou osobu. / 601. skss

České speciální síly, tedy 601. skupina speciálních sil (601. skss), získaly za své působení v Afghánistánu, Iráku a Mali mezi spojenci velmi dobré jméno. První veřejně známá bojová nasazení 601. skss proběhla v letech 2004 a 2006 v Afghánistánu.

Do Afghánistánu se 601. skss opět vrátila v letech 2008 až 2009. Vojáci působili v jižním Afghánistánu v provincii Oruzgan. Čeští vojáci se dostávali pravidelně do přímého kontaktu s protivníkem, z kterého vždy vyvázli beze ztrát. Velmi náročné se staly přesuny techniky, lidí a materiálu do prostorů bojové činnosti, kdy čeští vojáci nezřídka vedli několik dní a nocí neutuchající boje s tálibánskými bojovníky.

Ochrana zastupitelského úřadu České republiky v Kábulu v roce 2010. / 601. skss 

V roce 2010 se příslušníci 601.skss vrátili do Afghánistánu kvůli ochraně zastupitelského úřadu České republiky v Kábulu. Poslední bojová mise v Afghánistánu pak proběhla v letech 2011-2012 a 2014. Během svého působení byly české speciální sily mnohokrát vyzdvihovány nejen na nejvyšší úrovni koaličních jednotek, ale i afghánskými představiteli za svůj vytrvalý a nekonvenční přístup k plnění všech úkolů ve prospěch speciálních sil NATO.

Poslední bojovou operací se stalo nasazení do mise v Mali, kdy v roce 2016 členové 601.skss působili pod mandátem OSN společně v sestavě holandskou a dánskou jednotkou pro speciální operace. 

601.skss se díky svému působení v Afghánistánu, Iráku a Mali zařadila na vrchol mezi nejelitnější speciální jednotky světa.

Zdroj: Defense.gov

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ministr obrany USA "šílený pes" James Mattis

James Mattis absolvoval slyšení před senátní komisí, která ho schválila pro post ministra obrany ...

Nájezd elitní jednotky Navy SEAL Team 6 na Jemen

V noci ze sobotu na neděli elitní jednotka Navy SEAL Team 6 provedla úspěšnou aeromobilní operaci na ...

Generál Mattis americkým ministrem obrany: Co přinese ozbrojeným silám?

Náčelník generálního štábu Americké armády (US Army) Raymond Odierno oznámil v dubnu 2015, že ...

KOMENTÁŘ: Začátek zahraniční realpolitik Donalda Trumpa

USA zaútočily střelami s plochou dráhou letu na leteckou základnu syrské armády al-Shayrat v ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • palo satko
  10:45 16.05.2017

  teba naozaj ohrozuje nejaky afgansky pastier, ktoremu sa nepači, že s mu v jeho vlasti roztahuju Američania? Videl si vobec niekedy nejakeho Afganca na vlastne oči?

  teba naozaj ohrozuje nejaky afgansky pastier, ktoremu sa nepači, že s mu v jeho vlasti roztahuju Američania? Videl si vobec niekedy nejakeho Afganca na vlastne oči?

 • Flader
  10:28 16.05.2017

  Veď ja to aj robím v podobe daní štátu, ktorého povinnosťou je zase ma ochraňovať pred možnými hrozbami. Jednou z podôb tejto ochrany je aj to, že si plní svoje záväzky voči našim ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Veď ja to aj robím v podobe daní štátu, ktorého povinnosťou je zase ma ochraňovať pred možnými hrozbami. Jednou z podôb tejto ochrany je aj to, že si plní svoje záväzky voči našim spojencom.
  Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  13:06 15.05.2017

  Flader, tak si ich plat zo svojho.

  Flader, tak si ich plat zo svojho.

 • Tesil
  11:17 15.05.2017

  Afgánci nechtějí na svém území Rusy,Američany ba ani Čechy.Proč to nerespektovat?
  Jediné co tam má nějakou cenu jsou ta maková pole, bez makových buchet by byl Talibán v hajzlu a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Afgánci nechtějí na svém území Rusy,Američany ba ani Čechy.Proč to nerespektovat?
  Jediné co tam má nějakou cenu jsou ta maková pole, bez makových buchet by byl Talibán v hajzlu a pochopitelně americké základny.A o ty jde,vše ostatní je zbytečná a drahá šaškárna.
  Minimálně 90% našich občanů má působení vojáků AČR v Mali či podobné řiti totálně na salámu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  11:06 15.05.2017

  Ja, mimochodom taktiež daňový polatník, tvrdím, že nie.

  Ja, mimochodom taktiež daňový polatník, tvrdím, že nie.

 • palo satko
  10:53 15.05.2017

  Skor by sa mali príslušníci 5. pšu, spytat mna ako danoveho poplatnika, či neboli v Afganistane zbytočne...

  Skor by sa mali príslušníci 5. pšu, spytat mna ako danoveho poplatnika, či neboli v Afganistane zbytočne...

 • Flader
  08:43 15.05.2017

  Spýtaj sa napríklad príslušníkov 5. pšu, či boli v Afganistane zbytočne...

  Spýtaj sa napríklad príslušníkov 5. pšu, či boli v Afganistane zbytočne...

 • palo satko
  08:35 15.05.2017

  Bojovat v Afganistane nema žiaden zmysel. lenže to nie je problem vojakov, ale politikov. Druha vec je, že prave taketo misie (Afganistan a Irak) deformuju ozbrojene sily. Nie som ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Bojovat v Afganistane nema žiaden zmysel. lenže to nie je problem vojakov, ale politikov. Druha vec je, že prave taketo misie (Afganistan a Irak) deformuju ozbrojene sily. Nie som presvedčený že globalne oteplenie urobi zo Slovenska a Česka vyprahnutu krajinu ovladanu kmenovymi načelníkmi nepriatelsku voči českej a slovenskej armade.
  Pochybujem, že bojove skusenosti z Afganistanu je možne použit pri obrane našich krajin. Angličania a Francuzi mali ohromne skusenosti z bojov v koloniach na rozdiel od Nemcov. Ako dopadli je zname.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marcus
  07:51 15.05.2017

  A pokud jste někdo četli kdo je Mattis, tak prostě od něj ocenění svou váhu má. On není zrovna typ člověka který by si nechal moc kecat do toho co dělá nebo říká. Prostě je hezké ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A pokud jste někdo četli kdo je Mattis, tak prostě od něj ocenění svou váhu má. On není zrovna typ člověka který by si nechal moc kecat do toho co dělá nebo říká. Prostě je hezké co řekl a jede se dál :D
  Skrýt celý příspěvek

 • Marcus
  07:44 15.05.2017

  Pánové nezlobte se na mě, ale podle mne je Stropnického vystupování naprosto v pořádku, má za sebou roky diplomatické kariéry, takže asi ví jak se má chovat a podobně. A angličtina ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pánové nezlobte se na mě, ale podle mne je Stropnického vystupování naprosto v pořádku, má za sebou roky diplomatické kariéry, takže asi ví jak se má chovat a podobně. A angličtina je si myslím na velmi dobré úrovni. Nejde o to něco anglicky přečíst, ale poslouchat, překládat a v reálném čase srozumitelně a inteligentně reagovat a to na horké půdě, kde vás každý sleduje drobnohledem. Za mě prostě dobrý, ostudu neudělal.
  Zkoukněte si tohle:

  https://www.youtube.com/watch?...

  A pak mluvte!!! Dokážete si představit že by nás tam zastupovalo toto??? A zbytek našich politiků na tom líp není. Neříká se mi to nejlíp, ale minimálně co se týče angličtiny, tak Stropnický je na tom asi nejlíp. Bohužel! :P
  Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  19:19 14.05.2017

  Tak jde o to zda podobné hodnocení Jim neudělil i ostatním jednotkám.
  Nevím zda je statisticky udržitelné bojovat beze ztrát dlouhodobě v nějakých tvrdších střetech.
  Buď jsou ti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak jde o to zda podobné hodnocení Jim neudělil i ostatním jednotkám.
  Nevím zda je statisticky udržitelné bojovat beze ztrát dlouhodobě v nějakých tvrdších střetech.
  Buď jsou ti vojáci extra klasa,nakonec proč ne.Nebo jsou to klikaři.
  Anebo těch střetů nebylo zas tolik případně nebyli zas tak tvrdé.
  Měli jsme i jiné skvělé ministry,jen namátkou Tvrdík,Vondra,Parkanová,Peake,Nečas....
  Skrýt celý příspěvek

 • faxpr
  13:58 14.05.2017

  přidávám se ke skupině chválící Stropnického angličtinu, je to opravdu milý vidět/slyšet - většina českých politiků je s AJ někde pod úrovní žáků ZŠ. A evidentně Stropnický reaguje ...
  Zobrazit celý příspěvek

  přidávám se ke skupině chválící Stropnického angličtinu, je to opravdu milý vidět/slyšet - většina českých politiků je s AJ někde pod úrovní žáků ZŠ. A evidentně Stropnický reaguje na Mattise v reálném čase, což není úplná sranda s celým tím humbukem kolem. Nemluvě o tom, že z CV, co má Mattis by se začervenal i Šojgu.
  Mattis udělal dobrý dojem, před novinářema pochválil, co se dalo.
  PS: pánové, co na něj ženete, že je ČR pod jeho radarem - pochybuju, viz koment Jana Grohmanna.
  Jak byste si představovali, aby ministr obrany USA chválil líp český speciály? Prosím o nějaký konkrétním případ, kdy politik kterékoliv země věcně mluvil o aktivitách SF. Pochybuju, že něco někde takhle public je, protože ze své podstaty se o těch aktivitách nedá mluvit jinak, než "vágně"
  Skrýt celý příspěvek

 • petr.martykan
  16:37 13.05.2017

  Gloton: Možná by si to chtělo nejdříve zjistit, jakými "bitvami" 6ka vůbec prošla, a pak soudit. Já myslím, že jich mají celkem dost "odtajněných" o kterých se dají najít ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Gloton: Možná by si to chtělo nejdříve zjistit, jakými "bitvami" 6ka vůbec prošla, a pak soudit. Já myslím, že jich mají celkem dost "odtajněných" o kterých se dají najít informace i videa z bojů, a že si ocenění zaslouží, stejně tak jako ostatní naši vojáci, ať už v misích, nebo tady v ČR. Bez zázemí, výcviku tady u nás (samozřejmě cvičí i za hranicemi ČR) by to nešlo.

  Jako AZetko si profíků vážím. Vždycky si od nich něco odnesu, něco se dovím, dají nějaké tipy/triky. A jako AZetko si nedělám iluze o tom, že někdy budeme na jejich úrovni. Prostě za 30dní v roce nejde nadrilovat to, co oni dělají běžně celý rok o stmelení a týmové práci ani nemluvě. Ono to fakt není jen o mačkání spouště a kopání ležícího střelce. Za poslední 2 roky ale můžu říct, že se úroveň výcviku AZ stále zvedá a za to právě dík profíkům. Ne každý profík má sice k AZ kladný vztah/přístup, ale většinou je to naopak.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  09:50 13.05.2017

  Gloton, myslím, že pár dní v kůži chlapů ze SOGu či Šestky by vás přesvědčilo o něčem zcela jiném ;-) Pokud si to, jak píše petres, představujete tak, že by museli projít masovou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Gloton, myslím, že pár dní v kůži chlapů ze SOGu či Šestky by vás přesvědčilo o něčem zcela jiném ;-) Pokud si to, jak píše petres, představujete tak, že by museli projít masovou bitvou, tak to pak jo, ale se speciálními silami to v tu chvíli nemá mnoho společného... Ono i Strážní roty v Bagramu si na svůj chleba vydělávají těžkou a dobrou prací.

  Budu-li věřit PR, které o sobě Šestka pouští do médií, tak krom bojových úspěchů bych si velice cenil schopnosti získávat si místní. Potvrzuje se tím, že v tomto směru mají čeští vojáci dlouhodobě dobrou pověst. Kdyby byli absolventi všemožných humanitních oborů co k čemu, dávno by tenhle "fenomén" zkoumali ;-)
  Skrýt celý příspěvek

 • petres
  08:57 13.05.2017

  Gloton
  docela by mne zajímalo, jak si představujete nasazení speciálů? Masové bitvy :-)?
  Myslíte, že to ocenění bylo za jednu přestřelku?

  Gloton
  docela by mne zajímalo, jak si představujete nasazení speciálů? Masové bitvy :-)?
  Myslíte, že to ocenění bylo za jednu přestřelku?

 • Gloton
  08:38 13.05.2017

  A já si doteď myslel, že aby bylo možné někoho chválit, jaký te to udatný bojovník, musí projít nějakými bitvami, kde tu udatnost předvede.
  Nic proti našim vojákům a jednotkám, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A já si doteď myslel, že aby bylo možné někoho chválit, jaký te to udatný bojovník, musí projít nějakými bitvami, kde tu udatnost předvede.
  Nic proti našim vojákům a jednotkám, jsou to jistě profesionálové na svém místě, ale žádnými bitvami zatím opravdu neprošli. Nějakou tou přestřelkou ano, ale opravdová válka a bitva je něco jiného.
  Skrýt celý příspěvek

 • JiriR
  12:07 12.05.2017

  Ne ne hoši.
  Tohle je vzkaz jedněch vojáků druhým. Jste fakt kurev.ky dobří. Nějakýpříklad: voják 601. byl oceněn za….jednou jeli v SOV v Afgánu v konvoji, odpálené RPG jim utrhlo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ne ne hoši.
  Tohle je vzkaz jedněch vojáků druhým. Jste fakt kurev.ky dobří. Nějakýpříklad: voják 601. byl oceněn za….jednou jeli v SOV v Afgánu v konvoji, odpálené RPG jim utrhlo motor, SOV (typ Kaiman) se převrátil, všichni vojáci 601. z něho letěli vzduchem (díky otevřené konstrukci přežili), začala velmi hustá přestřelka samé „stacato“ kalachy. Vyznamenaný voják skoro neviděl a neslyšel, střepiny prorazily jeho kevlar helmu. Doplazil se zpátky k převrácenému Kaimanu a zahájil palbu kulometem 12,7. …..Proháněli se tam na koních, používali psy, nebyli na stařešiny arogantní, nabízeli pomoc a pili čaj u jejich ohňů, fousy měli delší jak ZZtop, Taliban se jich (dle zachycené radiokomunikace) bál.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  11:28 12.05.2017

  Jan Grohmann napsal:
  Čistě technicky, jsou Stropnický a ČR úplně ukradeni všem dalším ministrům obrany v dalších zemích.

  Nemusí to být nutně pravda. Když nebudu řešit nějaká ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jan Grohmann napsal:
  Čistě technicky, jsou Stropnický a ČR úplně ukradeni všem dalším ministrům obrany v dalších zemích.

  Nemusí to být nutně pravda. Když nebudu řešit nějaká obecnější spojenectví (např. že Německo, Slovensko nebo Polsko stojí o spolupráci nebo partnerství v tom či onom), tak našeho ministra obrany vřele přivítají všude tam, kde mu budou moci něco tučného prodat, případně něco výhodného prodá ČR. O tom nepochybuju.
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  11:22 12.05.2017

  No ono je pro US administrativu v dnešní době primárně důležité kdo to platí.
  Takže si umí velmi dobře odlišit co děláme/platíme (munice kurdům) a co nám US/NATO platí (AFG).
  Co ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No ono je pro US administrativu v dnešní době primárně důležité kdo to platí.
  Takže si umí velmi dobře odlišit co děláme/platíme (munice kurdům) a co nám US/NATO platí (AFG).
  Co se týká investice do výroby motorů GE, tak nedosáhne to co tu mělo GE (počítáno na objem) v GE money bank. Takže to není žádné extrémní navýšení US angažovanosti. Tím nepopírám obrovský technologický význam.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  11:22 12.05.2017

  kazd: když apelujete na pozorné čtení vašeho příspěvku, tak si sám pozorně přečtěte, že jsem netvrdil, že "znevažujete naši účast v misích". Tvrdil jsem, že zbytečně znevažujete ...
  Zobrazit celý příspěvek

  kazd: když apelujete na pozorné čtení vašeho příspěvku, tak si sám pozorně přečtěte, že jsem netvrdil, že "znevažujete naši účast v misích". Tvrdil jsem, že zbytečně znevažujete pochvalu. Prostě celkem obvyklé české frflání a zlehčování všeho (přitom netvrdím, že to je vždy špatná vlastnost).
  niko: 601. se nasazuje pravidelně a nikdy s tím nebyl problém, že by musel někdo někoho přemlouvat nebo posílat vzkazy pochvalou. Pochvala je pochvala, netřeba za tím hledat něco jiného.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  10:59 12.05.2017

  Je logické, že stát našich rozměrů, počtu obyvatel a ekonomiky, nemůže disponovat vojenskou silou a politickou váhou (v rámci NATO) jako velké státy v sousedství (Polsko, Německo) ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je logické, že stát našich rozměrů, počtu obyvatel a ekonomiky, nemůže disponovat vojenskou silou a politickou váhou (v rámci NATO) jako velké státy v sousedství (Polsko, Německo) se kterými se pořád porovnáváme. Měli bysme se spíš porovnávat s Portugalskem (počet obyvatel, rozloha i ta ekonomika sedí)... pak to pro nás, s aktivitou v rámci NATO, nevypadá vůbec špatně (!)
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  10:51 12.05.2017

  No co ja som postrehol z medialnych vyjadreni doteraz je, ze ak nejaky vysokopostaveny americky papalas chvali jednu jedinu jednotku, väcsinou sa o mesiac - dva dozvieme o jej ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No co ja som postrehol z medialnych vyjadreni doteraz je, ze ak nejaky vysokopostaveny americky papalas chvali jednu jedinu jednotku, väcsinou sa o mesiac - dva dozvieme o jej planovanom nasadeni niekde vo svete. Kedze 601. sk momentalne, na rozdiel od madarskych, polskych a slovenskych specialov nie je nasadena nikde, je dost pravdepodobne, ze ju niekam chceju poslat.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  10:09 12.05.2017

  Čistě technicky, jsou Stropnický a ČR úplně ukradeni všem dalším ministrům obrany v dalších zemích.
  Samozřejmě, že to je o zájmech a ne o nějakém přátelství. Naším cílem je, aby ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Čistě technicky, jsou Stropnický a ČR úplně ukradeni všem dalším ministrům obrany v dalších zemích.
  Samozřejmě, že to je o zájmech a ne o nějakém přátelství. Naším cílem je, aby USA tady ty zájmy měly. Můžeme jím být totiž - totálně u prd..., u prd... nebo částečně u prd...
  A jelikož tady např. General Electrics staví továrnu na letecké motory za miliardy, tak totálně u prd... jím být nemůžeme.
  To, že dodáváme L-159 do Iráku, cvičíme irácké piloty, máme v oblasti dopravní C-295, většina afghánského vrtulníkového letectva pochází od ČR, většinu afgh. pilotů je vycvičených v ČR nebo českými piloty, a že jsme několikrát nasadili speciální jednotky v Afgh. a Mali, nebo, že máme skvělé kontakty v Sýrii. To prostě není úplně zanedbatelné a myslím, že tým kolem Mattise to moc dobře ví. Nakonec je ale na Mattisovi, co řekne, co ne.
  Jestli tyhle pochvalná slova znamenají, že USA tady mají zájmy a něco po nás chtějí, tak mi to stačí. Pokud by jsme jim byli totálně u prd., čas by s námi neztráceli.
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  10:03 12.05.2017

  Kdo si přečetl můj příspěvek pozorně tak vidí, že tam není nic o znevažování naší účasti v misích.

  Jen všechny upozorňuji, že o co jde se řešilo po odchodu mediíí a rozhodně to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kdo si přečetl můj příspěvek pozorně tak vidí, že tam není nic o znevažování naší účasti v misích.

  Jen všechny upozorňuji, že o co jde se řešilo po odchodu mediíí a rozhodně to nebyla nějaká pochvala.
  S tím tam už Stropnický jel a připravoval ho na to Zaoralek po setkání s Tillersonem. V květnu prostě má být něco na stole a bylo to sděleno osobně i Stropnickému.
  To´t vše.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  09:47 12.05.2017

  ...tak jasně, když sem jede Madona, zeptá se "co je problém ČR" - oni ji řeknou "špatně se chovají k cikánům a dřív je sterilizovali"...ona může dělat chytrou a když vystoupí na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...tak jasně, když sem jede Madona, zeptá se "co je problém ČR" - oni ji řeknou "špatně se chovají k cikánům a dřív je sterilizovali"...ona může dělat chytrou a když vystoupí na Jižáku, řekne: "dodržujte lidská práva a buďte hodnější na cikány" - na periferii Karlína se ale neubytuje

  když má do USA přijet delegace z ČR, taky jim jejich lidi řeknou, "chce sem Zeman, toho mediální komplex a pravověrní považují za rusofila, to by nedělalo dobrotu, navíc si utahoval z minulýho velvyslance, vemte dřív Stropnickýho, ten poslouchá a chce vrtulníky"...pak poradci kouknou na ČR vztah k NATO, moc dobře vědí, jak blbej PR měla SOG a že to nebylo úplně spravedlivý, navíc spojence v misích opravdu potřebují, je to politicky důležité. Český speciálové si vedou dobře, tak je vypíchne a přidá pívo....to každýho zahřeje, tím nejde nic zkazit.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  09:20 12.05.2017

  Je v celku jedno, zda tu řeč psal Mattis, nebo nějaký jeho poradce, přeci jen dohledat si všechny ty údaje není zrovna snadné a je tedy logické, že se občas musí kouknout do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je v celku jedno, zda tu řeč psal Mattis, nebo nějaký jeho poradce, přeci jen dohledat si všechny ty údaje není zrovna snadné a je tedy logické, že se občas musí kouknout do poznámek (kdo z vás/nás by to dokázal vysypat jen tak z hlavy?) přeci jen je to voják a ne školený řečník. Mohl klidně jen říct, že oceňuje naši účast při misích, že je USA rádo, že nás má, podat si ruku a přejít na konkrétní věci - místo toho se pěkně rozpovídal a ví o našem vřelém vztahu k pivu, za což má velké plus :D
  Líbí se mi i jak byl konkrétní - za mě dobrá práce Mettise a i jeho týmu.
  Skrýt celý příspěvek

 • matu
  09:14 12.05.2017

  Je jasný, že se to nelíbí, ale to co napsal Kazd je pravda. Neni tam ani slovo, že by si naši vojáci nezasloužili respekt, ale samozřejmě jsou akce několika set vojáků pro US ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je jasný, že se to nelíbí, ale to co napsal Kazd je pravda. Neni tam ani slovo, že by si naši vojáci nezasloužili respekt, ale samozřejmě jsou akce několika set vojáků pro US ministra obrany pod jeho rozlišovací schopnost, nechápu proč se tomu divíte. Jeho vlastní vojáci stejné věci dělají v desítkách tisíc a velké evropské země v tisících. A ano v současné době se řeší to kolik (hlavně) evropané dávají na obranu a v tom jsme naprosto propadli. Reálně nám procentuální poměr vůči HDP dokonce klesá a dokonce ani neutratíme všechny plánované peníze.. Keci o tom, že akviziční proces není připravený zvládnout více, jsou u ministra po 3,5 letech vládnutí skutečně pouze k smíchu (spíš k pláči).
  Skrýt celý příspěvek

 • Takeda
  09:02 12.05.2017

  kazd: To už jsme klesli jako češi tak hluboko, že už nepřejeme úspěch ani sobě?

  Pro mne tam zazněla i důležitá slova o tom, že na pomoc nezapomenou. To je sice politické ...
  Zobrazit celý příspěvek

  kazd: To už jsme klesli jako češi tak hluboko, že už nepřejeme úspěch ani sobě?

  Pro mne tam zazněla i důležitá slova o tom, že na pomoc nezapomenou. To je sice politické prohlášení, ale řečeno být nemuselo, přesto bylo.

  Možná by stálo za to porovnat tuhle návštěvu s jinými.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  08:58 12.05.2017

  kazd: to není realismus, co píšete, ale zbytečné znevažování pochvaly.
  Úspěch našich není až takové překvapení, naší tradicí je už stovky let porazit každého i násobně silněšího ...
  Zobrazit celý příspěvek

  kazd: to není realismus, co píšete, ale zbytečné znevažování pochvaly.
  Úspěch našich není až takové překvapení, naší tradicí je už stovky let porazit každého i násobně silněšího nepřítele (viz. např. husité, legie v Rusku, ale i Češi ve službách c.k. v bitvách na Soči)
  Skrýt celý příspěvek

 • madrabbit
  07:43 12.05.2017

  Venom? Náhodou pár zachovalých Venomů od De Havillandu a měli bychom prima ukázky na leteckých dnech :-)

  Venom? Náhodou pár zachovalých Venomů od De Havillandu a měli bychom prima ukázky na leteckých dnech :-)

 • kazd
  22:11 11.05.2017

  Tak zas trochu realismu

  a) je to amík, ten vám dá šek, poklepe po rameni, super práce a přitom ví, že šek je nekrytý
  b) je to diplomacie a navíc v civilizovaném světě. Nemůžete ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak zas trochu realismu

  a) je to amík, ten vám dá šek, poklepe po rameni, super práce a přitom ví, že šek je nekrytý
  b) je to diplomacie a navíc v civilizovaném světě. Nemůžete začít tím, že zjebete protistranu a navíc za přítomnosti médií.
  c) je evidentní, že Mattis čte z papíru, co mu nachytali, ČR je pod jeho rozlišovací schopnost.
  d) nic jiného než pivo a účast v misích pochválit nemohl
  e) Stropnický tam seděl zkroucený jak u zkoušky
  d) každá holka co v Praze dělá hypotéky v bance a má zahraniční klienty má stejnou angličtinu, je to tak, doba je jinde a dělá to za 30 hrubého
  f) když novináři odešli, tak se teprve řešilo to o co šlo... loni jste dali na armádu 0,97 %, vidíme se podruhé až se uvidíme potřetí chceme vidět reálný plán a ten budem kontrolovat. O to US jde. Ty žvásty Stropnického jak je důležité aby se nepřehřál akviziční proces nikoho nezajímají
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  18:54 11.05.2017

  nebo si ho tam nechaji :)

  nebo si ho tam nechaji :)

 • Luky
  18:18 11.05.2017

  třeba přiletí domů Venomem....

  třeba přiletí domů Venomem....

 • Marcus
  16:34 11.05.2017

  ruleta
  Nemůžu než souhlasit, Stropnickýho angličtina dělá dobrý dojem. Při představě že by tam seděl Sobotka, kterej neumí pořádně žádnou cizí řečí kváknout a jen se na každé ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ruleta
  Nemůžu než souhlasit, Stropnickýho angličtina dělá dobrý dojem. Při představě že by tam seděl Sobotka, kterej neumí pořádně žádnou cizí řečí kváknout a jen se na každé návštěvě připitoměle zubí, tak mi běhá mráz po zádech. Stropňa aspoň reprezentuje.
  ...otázkou je s čím se ta delegace od bratrů z USA vrátí :D
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  16:19 11.05.2017

  zaujimave video rozoberajuce Mattisovu strategiu:

  https://www.youtube.com/watch?...

  zaujimave video rozoberajuce Mattisovu strategiu:

  https://www.youtube.com/watch?...

 • flash666
  15:53 11.05.2017

  v clanku se zapomelo na SOG?

  v clanku se zapomelo na SOG?

 • fenri
  14:55 11.05.2017

  Mattis je fajn a jeho slova o českých vojácích se poslouchají dobře.
  Śkoda, že takových vojevůdců není více a je příznačné, že je často trnem v oku řady "publicistů" a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mattis je fajn a jeho slova o českých vojácích se poslouchají dobře.
  Śkoda, že takových vojevůdců není více a je příznačné, že je často trnem v oku řady "publicistů" a "intelektuálů".
  Skrýt celý příspěvek

 • ruleta
  14:25 11.05.2017

  Kdyz uz nic - tak jsem opravdu rad, ze mame ministra ktery hovori velmi dobrou anglictinou.

  Kdyz uz nic - tak jsem opravdu rad, ze mame ministra ktery hovori velmi dobrou anglictinou.