Jim Mattis: České speciální síly bojují velmi udatně

Foto: Příslušníci 601.skss v Mali. / 601.skss

V úterý 2. května se ve Washingtonu sešel český ministr obrany Martin Stropnický se svým americkým protějškem Jimem Mattisem. Na začátku setkání Mattis před novináři vysoce ocenil české speciální síly za jejich udatnost v boji. 

Pochvalná slova Mattise, která zazněla před týdnem směrem k českým speciálním jednotkám, byla více než běžnou diplomatickou zdvořilostí a stojí za to je vyzdvihnout a připomenout.   

Současný americký ministr obrany Jim Mattis je znám jako mimořádně drsný velitel přezdívaný Vzteklý pes (Mad dog). Mimochodem se narodil ve stejném roce, kdy byl (mimo něj samotného) naposledy jmenován generál ministrem obrany USA (Marshall).

Během své vojenské kariéry velel např. jednotkám námořní pěchoty během operace Pouštní bouře v Iráku a je tak dobře znám divákům známého seriálu Generation Kill. Velel i ve velmi tvrdému střetnutí ve Fallůdži v roce 2004. Vysoce respektovaný byl i během služby v Afghánistánu.

Mattis je považován z jednoho z největších amerických vojenských intelektuálů a nejuznávanějších vojenských velitelů své generace.

Je pověstný tím, že nemá televizor a se zaujetím studuje válečné umění amerických indiánů, samurajů nebo starověkých Sparťanů. U vojáků byl velmi oblíbený svým přímým jednáním i kvůli tomu, že i s řadovými vojáky vždy jednal jako se sobě rovnými.

Mattis se také stal známý díky svému ostrému jazyku. Po americké invazi do Iráku v roce 2003 Mattis sdělil iráckým vojenským vůdcům: „Přišel jsem v míru a nevzal jsem si sebou dělostřelectvo. Žádám vás ale, se slzami v očích: Jestli se mnou ale vyje..te, všechny vás zabiju." Známý je i jeho příkaz svým vojákům před nasazením: „Chovejte se zdvořile a profesionálně, ale buďte připraveni zabít každého, koho potkáte“ a také: „Zapojte mozek, než zapojíte zbraň.“

Mattis evidentně není nikým, kdo by si potrpěl na příliš formální, či přehnaně diplomatické vystupování. Bez nadsázky je proto Mattisem zdůrazněná pochvala směrem k českým speciálním silám nadstandardní kompliment:

Setkání Martina Stropnického a Jima Mattise. Titulky přiloženy (zap./vyp. pomocí ikonky vpravo dole).

“Ocenění práce českých speciálních sil od ministra obrany Spojených států amerických Jima Mattise v úvodu jednání s ministrem obrany Martinem Stropnickým je pro Speciální síly Armády České republiky velkým zadostiučiněním. Velmi si tohoto vyjádření ceníme, zvláště proto, že přichází od našeho nejvýznamnějšího spojence,” uvedl pro Armádní noviny brigádní generál Karel Řehka, ředitel Ředitelství speciálních sil MO ČR a bývalý velitel 601. skss.

“Jako ředitel Ředitelství speciálních sil MO to vnímám především jako uznání snahy, píle a odhodlání všech příslušníků speciálních sil plnit své úkoly na 100 %. Vnímám to také jako ocenění České republiky jako spolehlivého partnera USA v rámci NATO. Věřím, že budeme i v budoucnu schopni své plnohodnotné partnerství v rámci Aliance prokazovat. Z tohoto pohledu je tato pochvala zároveň závazkem,” dodal Řehka.

Čeští vojáci zatýkají v Afghánistánu podezřelou osobu. / 601. skss

České speciální síly, tedy 601. skupina speciálních sil (601. skss), získaly za své působení v Afghánistánu, Iráku a Mali mezi spojenci velmi dobré jméno. První veřejně známá bojová nasazení 601. skss proběhla v letech 2004 a 2006 v Afghánistánu.

Do Afghánistánu se 601. skss opět vrátila v letech 2008 až 2009. Vojáci působili v jižním Afghánistánu v provincii Oruzgan. Čeští vojáci se dostávali pravidelně do přímého kontaktu s protivníkem, z kterého vždy vyvázli beze ztrát. Velmi náročné se staly přesuny techniky, lidí a materiálu do prostorů bojové činnosti, kdy čeští vojáci nezřídka vedli několik dní a nocí neutuchající boje s tálibánskými bojovníky.

Ochrana zastupitelského úřadu České republiky v Kábulu v roce 2010. / 601. skss 

V roce 2010 se příslušníci 601.skss vrátili do Afghánistánu kvůli ochraně zastupitelského úřadu České republiky v Kábulu. Poslední bojová mise v Afghánistánu pak proběhla v letech 2011-2012 a 2014. Během svého působení byly české speciální sily mnohokrát vyzdvihovány nejen na nejvyšší úrovni koaličních jednotek, ale i afghánskými představiteli za svůj vytrvalý a nekonvenční přístup k plnění všech úkolů ve prospěch speciálních sil NATO.

Poslední bojovou operací se stalo nasazení do mise v Mali, kdy v roce 2016 členové 601.skss působili pod mandátem OSN společně v sestavě holandskou a dánskou jednotkou pro speciální operace. 

601.skss se díky svému působení v Afghánistánu, Iráku a Mali zařadila na vrchol mezi nejelitnější speciální jednotky světa.

Zdroj: Defense.gov

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Ministr obrany USA "šílený pes" James Mattis

James Mattis absolvoval slyšení před senátní komisí, která ho schválila pro post ministra obrany USA. Slyšení se dotklo priorit obranné politiky USA, včetně zbrojních kontraktů a vztahů ke spojencům.

Nájezd elitní jednotky Navy SEAL Team 6 na Jemen

V noci ze sobotu na neděli elitní jednotka Navy SEAL Team 6 provedla úspěšnou aeromobilní operaci na velitelství Al-Kajdy v Jemenu. V následné přestřelce byl zabit jeden člen Navy SEAL a další tři vojáci v boji utrpěli zranění. Americká námořní pěchota přišla také o jeden konvertoplán MV-22 Osprey.

Generál Mattis americkým ministrem obrany: Co přinese ozbrojeným silám?

Náčelník generálního štábu Americké armády (US Army) Raymond Odierno oznámil v dubnu 2015, že připravených k nasazení je pouze zhruba třetina jeho jednotek, i když hranicí udržitelného stavu je číslo minimálně dvojnásobně větší. Veřejně tak reagoval na stále se zhoršující stav amerických ozbrojených sil, jež jsou v posledních letech značně vyčerpávány jednak nasazováním v zahraničních operacích, jednak snahou americké administrativy šetřit.

KOMENTÁŘ: Začátek zahraniční realpolitik Donalda Trumpa

USA zaútočily střelami s plochou dráhou letu na leteckou základnu syrské armády al-Shayrat v provincii Homs. Prezident Trump argumentoval pro útok národním zájmem USA a zničením infrastruktury, které na letecké základně dle USA byly. Článek vyšel původně na On War | On Peace.

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Stránka 2 z 4
 • Tesil
  19:19 14.05.2017

  Tak jde o to zda podobné hodnocení Jim neudělil i ostatním jednotkám.
  Nevím zda je statisticky udržitelné bojovat beze ztrát dlouhodobě v nějakých tvrdších střetech.
  Buď jsou ti vojáci extra klasa,nakonec proč ne.Nebo jsou to klikaři.
  Anebo těch střetů nebylo zas tolik případně nebyli zas tak tvrdé.
  Měli jsme i jiné skvělé ministry,jen namátkou Tvrdík,Vondra,Parkanová,Peake,Nečas....

 • faxpr
  13:58 14.05.2017

  přidávám se ke skupině chválící Stropnického angličtinu, je to opravdu milý vidět/slyšet - většina českých politiků je s AJ někde pod úrovní žáků ZŠ. A evidentně Stropnický reaguje na Mattise v reálném čase, což není úplná sranda s celým tím humbukem kolem. Nemluvě o tom, že z CV, co má Mattis by se začervenal i Šojgu.
  Mattis udělal dobrý dojem, před novinářema pochválil, co se dalo.
  PS: pánové, co na něj ženete, že je ČR pod jeho radarem - pochybuju, viz koment Jana Grohmanna.
  Jak byste si představovali, aby ministr obrany USA chválil líp český speciály? Prosím o nějaký konkrétním případ, kdy politik kterékoliv země věcně mluvil o aktivitách SF. Pochybuju, že něco někde takhle public je, protože ze své podstaty se o těch aktivitách nedá mluvit jinak, než "vágně"

 • petr.martykan
  16:37 13.05.2017

  Gloton: Možná by si to chtělo nejdříve zjistit, jakými "bitvami" 6ka vůbec prošla, a pak soudit. Já myslím, že jich mají celkem dost "odtajněných" o kterých se dají najít informace i videa z bojů, a že si ocenění zaslouží, stejně tak jako ostatní naši vojáci, ať už v misích, nebo tady v ČR. Bez zázemí, výcviku tady u nás (samozřejmě cvičí i za hranicemi ČR) by to nešlo.

  Jako AZetko si profíků vážím. Vždycky si od nich něco odnesu, něco se dovím, dají nějaké tipy/triky. A jako AZetko si nedělám iluze o tom, že někdy budeme na jejich úrovni. Prostě za 30dní v roce nejde nadrilovat to, co oni dělají běžně celý rok o stmelení a týmové práci ani nemluvě. Ono to fakt není jen o mačkání spouště a kopání ležícího střelce. Za poslední 2 roky ale můžu říct, že se úroveň výcviku AZ stále zvedá a za to právě dík profíkům. Ne každý profík má sice k AZ kladný vztah/přístup, ale většinou je to naopak.

 • KOLT
  09:50 13.05.2017

  Gloton, myslím, že pár dní v kůži chlapů ze SOGu či Šestky by vás přesvědčilo o něčem zcela jiném ;-) Pokud si to, jak píše petres, představujete tak, že by museli projít masovou bitvou, tak to pak jo, ale se speciálními silami to v tu chvíli nemá mnoho společného... Ono i Strážní roty v Bagramu si na svůj chleba vydělávají těžkou a dobrou prací.

  Budu-li věřit PR, které o sobě Šestka pouští do médií, tak krom bojových úspěchů bych si velice cenil schopnosti získávat si místní. Potvrzuje se tím, že v tomto směru mají čeští vojáci dlouhodobě dobrou pověst. Kdyby byli absolventi všemožných humanitních oborů co k čemu, dávno by tenhle "fenomén" zkoumali ;-)

 • petres
  08:57 13.05.2017

  Gloton
  docela by mne zajímalo, jak si představujete nasazení speciálů? Masové bitvy :-)?
  Myslíte, že to ocenění bylo za jednu přestřelku?

 • Gloton
  08:38 13.05.2017

  A já si doteď myslel, že aby bylo možné někoho chválit, jaký te to udatný bojovník, musí projít nějakými bitvami, kde tu udatnost předvede.
  Nic proti našim vojákům a jednotkám, jsou to jistě profesionálové na svém místě, ale žádnými bitvami zatím opravdu neprošli. Nějakou tou přestřelkou ano, ale opravdová válka a bitva je něco jiného.

 • JiriR
  12:07 12.05.2017
  • (3)

  Ne ne hoši.
  Tohle je vzkaz jedněch vojáků druhým. Jste fakt kurev.ky dobří. Nějakýpříklad: voják 601. byl oceněn za….jednou jeli v SOV v Afgánu v konvoji, odpálené RPG jim utrhlo motor, SOV (typ Kaiman) se převrátil, všichni vojáci 601. z něho letěli vzduchem (díky otevřené konstrukci přežili), začala velmi hustá přestřelka samé „stacato“ kalachy. Vyznamenaný voják skoro neviděl a neslyšel, střepiny prorazily jeho kevlar helmu. Doplazil se zpátky k převrácenému Kaimanu a zahájil palbu kulometem 12,7. …..Proháněli se tam na koních, používali psy, nebyli na stařešiny arogantní, nabízeli pomoc a pili čaj u jejich ohňů, fousy měli delší jak ZZtop, Taliban se jich (dle zachycené radiokomunikace) bál.

 • Luky
  11:28 12.05.2017

  Jan Grohmann napsal:
  Čistě technicky, jsou Stropnický a ČR úplně ukradeni všem dalším ministrům obrany v dalších zemích.

  Nemusí to být nutně pravda. Když nebudu řešit nějaká obecnější spojenectví (např. že Německo, Slovensko nebo Polsko stojí o spolupráci nebo partnerství v tom či onom), tak našeho ministra obrany vřele přivítají všude tam, kde mu budou moci něco tučného prodat, případně něco výhodného prodá ČR. O tom nepochybuju.

 • kazd
  11:22 12.05.2017

  No ono je pro US administrativu v dnešní době primárně důležité kdo to platí.
  Takže si umí velmi dobře odlišit co děláme/platíme (munice kurdům) a co nám US/NATO platí (AFG).
  Co se týká investice do výroby motorů GE, tak nedosáhne to co tu mělo GE (počítáno na objem) v GE money bank. Takže to není žádné extrémní navýšení US angažovanosti. Tím nepopírám obrovský technologický význam.

 • Jura99
  11:22 12.05.2017

  kazd: když apelujete na pozorné čtení vašeho příspěvku, tak si sám pozorně přečtěte, že jsem netvrdil, že "znevažujete naši účast v misích". Tvrdil jsem, že zbytečně znevažujete pochvalu. Prostě celkem obvyklé české frflání a zlehčování všeho (přitom netvrdím, že to je vždy špatná vlastnost).
  niko: 601. se nasazuje pravidelně a nikdy s tím nebyl problém, že by musel někdo někoho přemlouvat nebo posílat vzkazy pochvalou. Pochvala je pochvala, netřeba za tím hledat něco jiného.

Stránka 2 z 4