Jim Mattis: České speciální síly bojují velmi udatně

Foto: Příslušníci 601.skss v Mali. / 601.skss

V úterý 2. května se ve Washingtonu sešel český ministr obrany Martin Stropnický se svým americkým protějškem Jimem Mattisem. Na začátku setkání Mattis před novináři vysoce ocenil české speciální síly za jejich udatnost v boji. 

Pochvalná slova Mattise, která zazněla před týdnem směrem k českým speciálním jednotkám, byla více než běžnou diplomatickou zdvořilostí a stojí za to je vyzdvihnout a připomenout.   

Současný americký ministr obrany Jim Mattis je znám jako mimořádně drsný velitel přezdívaný Vzteklý pes (Mad dog). Mimochodem se narodil ve stejném roce, kdy byl (mimo něj samotného) naposledy jmenován generál ministrem obrany USA (Marshall).

Během své vojenské kariéry velel např. jednotkám námořní pěchoty během operace Pouštní bouře v Iráku a je tak dobře znám divákům známého seriálu Generation Kill. Velel i ve velmi tvrdému střetnutí ve Fallůdži v roce 2004. Vysoce respektovaný byl i během služby v Afghánistánu.

Mattis je považován z jednoho z největších amerických vojenských intelektuálů a nejuznávanějších vojenských velitelů své generace.

Je pověstný tím, že nemá televizor a se zaujetím studuje válečné umění amerických indiánů, samurajů nebo starověkých Sparťanů. U vojáků byl velmi oblíbený svým přímým jednáním i kvůli tomu, že i s řadovými vojáky vždy jednal jako se sobě rovnými.

Mattis se také stal známý díky svému ostrému jazyku. Po americké invazi do Iráku v roce 2003 Mattis sdělil iráckým vojenským vůdcům: „Přišel jsem v míru a nevzal jsem si sebou dělostřelectvo. Žádám vás ale, se slzami v očích: Jestli se mnou ale vyje..te, všechny vás zabiju." Známý je i jeho příkaz svým vojákům před nasazením: „Chovejte se zdvořile a profesionálně, ale buďte připraveni zabít každého, koho potkáte“ a také: „Zapojte mozek, než zapojíte zbraň.“

Mattis evidentně není nikým, kdo by si potrpěl na příliš formální, či přehnaně diplomatické vystupování. Bez nadsázky je proto Mattisem zdůrazněná pochvala směrem k českým speciálním silám nadstandardní kompliment:

Setkání Martina Stropnického a Jima Mattise. Titulky přiloženy (zap./vyp. pomocí ikonky vpravo dole).

“Ocenění práce českých speciálních sil od ministra obrany Spojených států amerických Jima Mattise v úvodu jednání s ministrem obrany Martinem Stropnickým je pro Speciální síly Armády České republiky velkým zadostiučiněním. Velmi si tohoto vyjádření ceníme, zvláště proto, že přichází od našeho nejvýznamnějšího spojence,” uvedl pro Armádní noviny brigádní generál Karel Řehka, ředitel Ředitelství speciálních sil MO ČR a bývalý velitel 601. skss.

“Jako ředitel Ředitelství speciálních sil MO to vnímám především jako uznání snahy, píle a odhodlání všech příslušníků speciálních sil plnit své úkoly na 100 %. Vnímám to také jako ocenění České republiky jako spolehlivého partnera USA v rámci NATO. Věřím, že budeme i v budoucnu schopni své plnohodnotné partnerství v rámci Aliance prokazovat. Z tohoto pohledu je tato pochvala zároveň závazkem,” dodal Řehka.

Čeští vojáci zatýkají v Afghánistánu podezřelou osobu. / 601. skss

České speciální síly, tedy 601. skupina speciálních sil (601. skss), získaly za své působení v Afghánistánu, Iráku a Mali mezi spojenci velmi dobré jméno. První veřejně známá bojová nasazení 601. skss proběhla v letech 2004 a 2006 v Afghánistánu.

Do Afghánistánu se 601. skss opět vrátila v letech 2008 až 2009. Vojáci působili v jižním Afghánistánu v provincii Oruzgan. Čeští vojáci se dostávali pravidelně do přímého kontaktu s protivníkem, z kterého vždy vyvázli beze ztrát. Velmi náročné se staly přesuny techniky, lidí a materiálu do prostorů bojové činnosti, kdy čeští vojáci nezřídka vedli několik dní a nocí neutuchající boje s tálibánskými bojovníky.

Ochrana zastupitelského úřadu České republiky v Kábulu v roce 2010. / 601. skss 

V roce 2010 se příslušníci 601.skss vrátili do Afghánistánu kvůli ochraně zastupitelského úřadu České republiky v Kábulu. Poslední bojová mise v Afghánistánu pak proběhla v letech 2011-2012 a 2014. Během svého působení byly české speciální sily mnohokrát vyzdvihovány nejen na nejvyšší úrovni koaličních jednotek, ale i afghánskými představiteli za svůj vytrvalý a nekonvenční přístup k plnění všech úkolů ve prospěch speciálních sil NATO.

Poslední bojovou operací se stalo nasazení do mise v Mali, kdy v roce 2016 členové 601.skss působili pod mandátem OSN společně v sestavě holandskou a dánskou jednotkou pro speciální operace. 

601.skss se díky svému působení v Afghánistánu, Iráku a Mali zařadila na vrchol mezi nejelitnější speciální jednotky světa.

Zdroj: Defense.gov

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ministr obrany USA "šílený pes" James Mattis

James Mattis absolvoval slyšení před senátní komisí, která ho schválila pro post ministra obrany ...

Nájezd elitní jednotky Navy SEAL Team 6 na Jemen

V noci ze sobotu na neděli elitní jednotka Navy SEAL Team 6 provedla úspěšnou aeromobilní operaci na ...

Generál Mattis americkým ministrem obrany: Co přinese ozbrojeným silám?

Náčelník generálního štábu Americké armády (US Army) Raymond Odierno oznámil v dubnu 2015, že ...

KOMENTÁŘ: Začátek zahraniční realpolitik Donalda Trumpa

USA zaútočily střelami s plochou dráhou letu na leteckou základnu syrské armády al-Shayrat v ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • kazd
  22:11 11.05.2017

  Tak zas trochu realismu a) je to amík, ten vám dá šek, poklepe po rameni, super práce a přitom ví, že šek je nekrytý b) je to diplomacie a navíc v civilizovaném světě. Nemůžete ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak zas trochu realismu

  a) je to amík, ten vám dá šek, poklepe po rameni, super práce a přitom ví, že šek je nekrytý
  b) je to diplomacie a navíc v civilizovaném světě. Nemůžete začít tím, že zjebete protistranu a navíc za přítomnosti médií.
  c) je evidentní, že Mattis čte z papíru, co mu nachytali, ČR je pod jeho rozlišovací schopnost.
  d) nic jiného než pivo a účast v misích pochválit nemohl
  e) Stropnický tam seděl zkroucený jak u zkoušky
  d) každá holka co v Praze dělá hypotéky v bance a má zahraniční klienty má stejnou angličtinu, je to tak, doba je jinde a dělá to za 30 hrubého
  f) když novináři odešli, tak se teprve řešilo to o co šlo... loni jste dali na armádu 0,97 %, vidíme se podruhé až se uvidíme potřetí chceme vidět reálný plán a ten budem kontrolovat. O to US jde. Ty žvásty Stropnického jak je důležité aby se nepřehřál akviziční proces nikoho nezajímajíSkrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  18:54 11.05.2017

  nebo si ho tam nechaji :)

  nebo si ho tam nechaji :)

 • Luky
  18:18 11.05.2017

  třeba přiletí domů Venomem....

  třeba přiletí domů Venomem....

 • Marcus
  16:34 11.05.2017

  ruleta Nemůžu než souhlasit, Stropnickýho angličtina dělá dobrý dojem. Při představě že by tam seděl Sobotka, kterej neumí pořádně žádnou cizí řečí kváknout a jen se na každé ...Zobrazit celý příspěvek

  ruleta
  Nemůžu než souhlasit, Stropnickýho angličtina dělá dobrý dojem. Při představě že by tam seděl Sobotka, kterej neumí pořádně žádnou cizí řečí kváknout a jen se na každé návštěvě připitoměle zubí, tak mi běhá mráz po zádech. Stropňa aspoň reprezentuje.
  ...otázkou je s čím se ta delegace od bratrů z USA vrátí :DSkrýt celý příspěvek

 • jj284b
  16:19 11.05.2017

  zaujimave video rozoberajuce Mattisovu strategiu:

  https://www.youtube.com/watch?...

  zaujimave video rozoberajuce Mattisovu strategiu:

  https://www.youtube.com/watch?...

 • flash666
  15:53 11.05.2017

  v clanku se zapomelo na SOG?

  v clanku se zapomelo na SOG?

 • fenri
  14:55 11.05.2017

  Mattis je fajn a jeho slova o českých vojácích se poslouchají dobře. Śkoda, že takových vojevůdců není více a je příznačné, že je často trnem v oku řady "publicistů" a ...Zobrazit celý příspěvek

  Mattis je fajn a jeho slova o českých vojácích se poslouchají dobře.
  Śkoda, že takových vojevůdců není více a je příznačné, že je často trnem v oku řady "publicistů" a "intelektuálů".Skrýt celý příspěvek

 • ruleta
  14:25 11.05.2017

  Kdyz uz nic - tak jsem opravdu rad, ze mame ministra ktery hovori velmi dobrou anglictinou.

  Kdyz uz nic - tak jsem opravdu rad, ze mame ministra ktery hovori velmi dobrou anglictinou.

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 3