Jim Mattis: České speciální síly bojují velmi udatně

Foto: Příslušníci 601.skss v Mali. / 601.skss

V úterý 2. května se ve Washingtonu sešel český ministr obrany Martin Stropnický se svým americkým protějškem Jimem Mattisem. Na začátku setkání Mattis před novináři vysoce ocenil české speciální síly za jejich udatnost v boji. 

Pochvalná slova Mattise, která zazněla před týdnem směrem k českým speciálním jednotkám, byla více než běžnou diplomatickou zdvořilostí a stojí za to je vyzdvihnout a připomenout.   

Současný americký ministr obrany Jim Mattis je znám jako mimořádně drsný velitel přezdívaný Vzteklý pes (Mad dog). Mimochodem se narodil ve stejném roce, kdy byl (mimo něj samotného) naposledy jmenován generál ministrem obrany USA (Marshall).

Během své vojenské kariéry velel např. jednotkám námořní pěchoty během operace Pouštní bouře v Iráku a je tak dobře znám divákům známého seriálu Generation Kill. Velel i ve velmi tvrdému střetnutí ve Fallůdži v roce 2004. Vysoce respektovaný byl i během služby v Afghánistánu.

Mattis je považován z jednoho z největších amerických vojenských intelektuálů a nejuznávanějších vojenských velitelů své generace.

Je pověstný tím, že nemá televizor a se zaujetím studuje válečné umění amerických indiánů, samurajů nebo starověkých Sparťanů. U vojáků byl velmi oblíbený svým přímým jednáním i kvůli tomu, že i s řadovými vojáky vždy jednal jako se sobě rovnými.

Mattis se také stal známý díky svému ostrému jazyku. Po americké invazi do Iráku v roce 2003 Mattis sdělil iráckým vojenským vůdcům: „Přišel jsem v míru a nevzal jsem si sebou dělostřelectvo. Žádám vás ale, se slzami v očích: Jestli se mnou ale vyje..te, všechny vás zabiju." Známý je i jeho příkaz svým vojákům před nasazením: „Chovejte se zdvořile a profesionálně, ale buďte připraveni zabít každého, koho potkáte“ a také: „Zapojte mozek, než zapojíte zbraň.“

Mattis evidentně není nikým, kdo by si potrpěl na příliš formální, či přehnaně diplomatické vystupování. Bez nadsázky je proto Mattisem zdůrazněná pochvala směrem k českým speciálním silám nadstandardní kompliment:

Setkání Martina Stropnického a Jima Mattise. Titulky přiloženy (zap./vyp. pomocí ikonky vpravo dole).

“Ocenění práce českých speciálních sil od ministra obrany Spojených států amerických Jima Mattise v úvodu jednání s ministrem obrany Martinem Stropnickým je pro Speciální síly Armády České republiky velkým zadostiučiněním. Velmi si tohoto vyjádření ceníme, zvláště proto, že přichází od našeho nejvýznamnějšího spojence,” uvedl pro Armádní noviny brigádní generál Karel Řehka, ředitel Ředitelství speciálních sil MO ČR a bývalý velitel 601. skss.

“Jako ředitel Ředitelství speciálních sil MO to vnímám především jako uznání snahy, píle a odhodlání všech příslušníků speciálních sil plnit své úkoly na 100 %. Vnímám to také jako ocenění České republiky jako spolehlivého partnera USA v rámci NATO. Věřím, že budeme i v budoucnu schopni své plnohodnotné partnerství v rámci Aliance prokazovat. Z tohoto pohledu je tato pochvala zároveň závazkem,” dodal Řehka.

Čeští vojáci zatýkají v Afghánistánu podezřelou osobu. / 601. skss

České speciální síly, tedy 601. skupina speciálních sil (601. skss), získaly za své působení v Afghánistánu, Iráku a Mali mezi spojenci velmi dobré jméno. První veřejně známá bojová nasazení 601. skss proběhla v letech 2004 a 2006 v Afghánistánu.

Do Afghánistánu se 601. skss opět vrátila v letech 2008 až 2009. Vojáci působili v jižním Afghánistánu v provincii Oruzgan. Čeští vojáci se dostávali pravidelně do přímého kontaktu s protivníkem, z kterého vždy vyvázli beze ztrát. Velmi náročné se staly přesuny techniky, lidí a materiálu do prostorů bojové činnosti, kdy čeští vojáci nezřídka vedli několik dní a nocí neutuchající boje s tálibánskými bojovníky.

Ochrana zastupitelského úřadu České republiky v Kábulu v roce 2010. / 601. skss 

V roce 2010 se příslušníci 601.skss vrátili do Afghánistánu kvůli ochraně zastupitelského úřadu České republiky v Kábulu. Poslední bojová mise v Afghánistánu pak proběhla v letech 2011-2012 a 2014. Během svého působení byly české speciální sily mnohokrát vyzdvihovány nejen na nejvyšší úrovni koaličních jednotek, ale i afghánskými představiteli za svůj vytrvalý a nekonvenční přístup k plnění všech úkolů ve prospěch speciálních sil NATO.

Poslední bojovou operací se stalo nasazení do mise v Mali, kdy v roce 2016 členové 601.skss působili pod mandátem OSN společně v sestavě holandskou a dánskou jednotkou pro speciální operace. 

601.skss se díky svému působení v Afghánistánu, Iráku a Mali zařadila na vrchol mezi nejelitnější speciální jednotky světa.

Zdroj: Defense.gov

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Ministr obrany USA "šílený pes" James Mattis

James Mattis absolvoval slyšení před senátní komisí, která ho schválila pro post ministra obrany USA. Slyšení se dotklo priorit obranné politiky USA, včetně zbrojních kontraktů a vztahů ke spojencům.

Nájezd elitní jednotky Navy SEAL Team 6 na Jemen

V noci ze sobotu na neděli elitní jednotka Navy SEAL Team 6 provedla úspěšnou aeromobilní operaci na velitelství Al-Kajdy v Jemenu. V následné přestřelce byl zabit jeden člen Navy SEAL a další tři vojáci v boji utrpěli zranění. Americká námořní pěchota přišla také o jeden konvertoplán MV-22 Osprey.

Generál Mattis americkým ministrem obrany: Co přinese ozbrojeným silám?

Náčelník generálního štábu Americké armády (US Army) Raymond Odierno oznámil v dubnu 2015, že připravených k nasazení je pouze zhruba třetina jeho jednotek, i když hranicí udržitelného stavu je číslo minimálně dvojnásobně větší. Veřejně tak reagoval na stále se zhoršující stav amerických ozbrojených sil, jež jsou v posledních letech značně vyčerpávány jednak nasazováním v zahraničních operacích, jednak snahou americké administrativy šetřit.

KOMENTÁŘ: Začátek zahraniční realpolitik Donalda Trumpa

USA zaútočily střelami s plochou dráhou letu na leteckou základnu syrské armády al-Shayrat v provincii Homs. Prezident Trump argumentoval pro útok národním zájmem USA a zničením infrastruktury, které na letecké základně dle USA byly. Článek vyšel původně na On War | On Peace.

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Stránka 3 z 4
 • Rase
  10:59 12.05.2017

  Je logické, že stát našich rozměrů, počtu obyvatel a ekonomiky, nemůže disponovat vojenskou silou a politickou váhou (v rámci NATO) jako velké státy v sousedství (Polsko, Německo) se kterými se pořád porovnáváme. Měli bysme se spíš porovnávat s Portugalskem (počet obyvatel, rozloha i ta ekonomika sedí)... pak to pro nás, s aktivitou v rámci NATO, nevypadá vůbec špatně (!)

 • niko
  10:51 12.05.2017

  No co ja som postrehol z medialnych vyjadreni doteraz je, ze ak nejaky vysokopostaveny americky papalas chvali jednu jedinu jednotku, väcsinou sa o mesiac - dva dozvieme o jej planovanom nasadeni niekde vo svete. Kedze 601. sk momentalne, na rozdiel od madarskych, polskych a slovenskych specialov nie je nasadena nikde, je dost pravdepodobne, ze ju niekam chceju poslat.

 • Jan Grohmann
  10:09 12.05.2017

  Čistě technicky, jsou Stropnický a ČR úplně ukradeni všem dalším ministrům obrany v dalších zemích.
  Samozřejmě, že to je o zájmech a ne o nějakém přátelství. Naším cílem je, aby USA tady ty zájmy měly. Můžeme jím být totiž - totálně u prd..., u prd... nebo částečně u prd...
  A jelikož tady např. General Electrics staví továrnu na letecké motory za miliardy, tak totálně u prd... jím být nemůžeme.
  To, že dodáváme L-159 do Iráku, cvičíme irácké piloty, máme v oblasti dopravní C-295, většina afghánského vrtulníkového letectva pochází od ČR, většinu afgh. pilotů je vycvičených v ČR nebo českými piloty, a že jsme několikrát nasadili speciální jednotky v Afgh. a Mali, nebo, že máme skvělé kontakty v Sýrii. To prostě není úplně zanedbatelné a myslím, že tým kolem Mattise to moc dobře ví. Nakonec je ale na Mattisovi, co řekne, co ne.
  Jestli tyhle pochvalná slova znamenají, že USA tady mají zájmy a něco po nás chtějí, tak mi to stačí. Pokud by jsme jim byli totálně u prd., čas by s námi neztráceli.

 • kazd
  10:03 12.05.2017

  Kdo si přečetl můj příspěvek pozorně tak vidí, že tam není nic o znevažování naší účasti v misích.

  Jen všechny upozorňuji, že o co jde se řešilo po odchodu mediíí a rozhodně to nebyla nějaká pochvala.
  S tím tam už Stropnický jel a připravoval ho na to Zaoralek po setkání s Tillersonem. V květnu prostě má být něco na stole a bylo to sděleno osobně i Stropnickému.
  To´t vše.

 • Luky
  09:47 12.05.2017

  ...tak jasně, když sem jede Madona, zeptá se "co je problém ČR" - oni ji řeknou "špatně se chovají k cikánům a dřív je sterilizovali"...ona může dělat chytrou a když vystoupí na Jižáku, řekne: "dodržujte lidská práva a buďte hodnější na cikány" - na periferii Karlína se ale neubytuje

  když má do USA přijet delegace z ČR, taky jim jejich lidi řeknou, "chce sem Zeman, toho mediální komplex a pravověrní považují za rusofila, to by nedělalo dobrotu, navíc si utahoval z minulýho velvyslance, vemte dřív Stropnickýho, ten poslouchá a chce vrtulníky"...pak poradci kouknou na ČR vztah k NATO, moc dobře vědí, jak blbej PR měla SOG a že to nebylo úplně spravedlivý, navíc spojence v misích opravdu potřebují, je to politicky důležité. Český speciálové si vedou dobře, tak je vypíchne a přidá pívo....to každýho zahřeje, tím nejde nic zkazit.

 • Rase
  09:20 12.05.2017

  Je v celku jedno, zda tu řeč psal Mattis, nebo nějaký jeho poradce, přeci jen dohledat si všechny ty údaje není zrovna snadné a je tedy logické, že se občas musí kouknout do poznámek (kdo z vás/nás by to dokázal vysypat jen tak z hlavy?) přeci jen je to voják a ne školený řečník. Mohl klidně jen říct, že oceňuje naši účast při misích, že je USA rádo, že nás má, podat si ruku a přejít na konkrétní věci - místo toho se pěkně rozpovídal a ví o našem vřelém vztahu k pivu, za což má velké plus :D
  Líbí se mi i jak byl konkrétní - za mě dobrá práce Mettise a i jeho týmu.

 • matu
  09:14 12.05.2017

  Je jasný, že se to nelíbí, ale to co napsal Kazd je pravda. Neni tam ani slovo, že by si naši vojáci nezasloužili respekt, ale samozřejmě jsou akce několika set vojáků pro US ministra obrany pod jeho rozlišovací schopnost, nechápu proč se tomu divíte. Jeho vlastní vojáci stejné věci dělají v desítkách tisíc a velké evropské země v tisících. A ano v současné době se řeší to kolik (hlavně) evropané dávají na obranu a v tom jsme naprosto propadli. Reálně nám procentuální poměr vůči HDP dokonce klesá a dokonce ani neutratíme všechny plánované peníze.. Keci o tom, že akviziční proces není připravený zvládnout více, jsou u ministra po 3,5 letech vládnutí skutečně pouze k smíchu (spíš k pláči).

 • Takeda
  09:02 12.05.2017

  kazd: To už jsme klesli jako češi tak hluboko, že už nepřejeme úspěch ani sobě?

  Pro mne tam zazněla i důležitá slova o tom, že na pomoc nezapomenou. To je sice politické prohlášení, ale řečeno být nemuselo, přesto bylo.

  Možná by stálo za to porovnat tuhle návštěvu s jinými.

 • Jura99
  08:58 12.05.2017

  kazd: to není realismus, co píšete, ale zbytečné znevažování pochvaly.
  Úspěch našich není až takové překvapení, naší tradicí je už stovky let porazit každého i násobně silněšího nepřítele (viz. např. husité, legie v Rusku, ale i Češi ve službách c.k. v bitvách na Soči)

 • madrabbit
  07:43 12.05.2017

  Venom? Náhodou pár zachovalých Venomů od De Havillandu a měli bychom prima ukázky na leteckých dnech :-)

Stránka 3 z 4