Maul - rychlopalná brokovnice střílející elektronické projektily

brokovnice Maul
Foto: Brokovnice Maul a elektronický projektil XREP / Metal Storm

Firmy Metal Storm a TASER. První z nich před deseti lety postavila zbraň s kadencí 1 milión (!) ran za minutu. Druhá přinesla světu před více než 40 lety nesmrtící zbraň Taser, která paralyzuje zasažené osoby obrovským elektrickým napětím. Zdánlivě nesourodé firmy spojily své síly, aby vytvořili něco nového. Představujeme vám „méně než smrtící“ brokovnici Maul (dřevěná palice), která střílí elektronické projektily (XREP) schopné zcela paralyzovat zasažené osoby.

Maul je rychlopalná brokovnice/granátomet kalibru 12 (18,5mm), která se montuje pod útočnou pušku nebo může být použita samostatně. Váha celého zbraňového systému je 800 gramů. Elektronické projektily jsou v řadě za sebou umístěny přímo v hlavni. Hlaveň umožňuje pojmout až 5 nábojů.

Elektronická střela XREP (Extended Range Electronic Projectile ) paralyzuje osoby stejným způsobem jako klasický Taser. Zasažená osoba je vystavená elektrickému napětí 50 000 voltů, které působí na příčně pruhované (kosterní) svalstvo. Napětí tedy zasahuje pohybový aparát člověka, ale nepoškozuje srdeční sval.

elektronický projektil XREP

Foto: Elektronický projektil XREP / TASER

Rychlost střelby elektronických projektilů je závislá pouze na hbitosti prstu střelce. Je zde technická kapacita pro automatickou střelbu, ale z pochopitelného důvodu se z největší pravděpodobnosti nevyužije.

Opětovné přebití zbraně trvá údajně jen dvě sekundy. Provádí se demontáži prázdné hlavně a nasazením nové se všemi pěti náboji.

brokovnice Maul

Foto: Brokovnice Maul / Metal Storm

Výhodou je schopnost použití různé munice. V jedné hlavni můžou být explozivní granáty pro vyražení dveří, v druhé klasické brokové náboje a v třetí projektily XREP.

Maul může vést mířenou palbu až do vzdáleností 100 metrů. Jeví se tak jako ideální prostředek pro kontrolní stanoviště. Dosud voják neměl žádnou možnost, jak nesmrtícím způsobem zastavit podezřelou osobu. S „dřevěnou palici“ však bude moci jakéhokoliv člověka specifikovat v bezpečné vzdálenosti.

Názor profesionála...

Zajímavý počin, ale dle mého názoru využitelný hlavně pro policii. Využití na check pointu pro vojáky je na zváženou. Představa znehybnění útočníka a získání neporušeného IED je hlavně pro EOD specialisty určitě lákavá. Na druhou stranu může být maximální dostřel jen 100 metrů na tuto činnost (rozuměj eliminace suicide bombera) nedostatečný a pro vojáky smrtelný. Další otázka je, jestli svalové křeče zasaženého nespustí tlačítko odpalovacího zařízení. Samotná voltáž by na elektrické zařízení nálože asi vliv mít neměla.

mart, 2.výsadková rota

Zdroj: Gizmag

Nahlásit chybu v článku


Související články

Revoluční materiál znásobí ničivou sílu zbraní

Rakety a bomby mohou být ještě ničivější! Americký úřad pro námořní výzkum testuje nový druh ...

Premiéra odstřelovací pušky M10 SAKO TRG

Na letošní londýnské výstavě DSEi se uskutečnila světová premiéra nové odstřelovací pušky M10 SAKO ...

Deset nejlepších vojenských inovací za rok 2010

Americká armáda 23. srpna zvolila vítěze každoroční soutěže o nejlepší inovace v oboru. Soutěž ...

Kel-Tec KSG : brokovnice pro 21. století

Dnes vám představíme opravdovou lahůdku. Ukážeme vám netradiční bojovou brokovnici od americké firmy ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • palo
    10:04 18.01.2012

    toto by malo byt dostupne bez zbrojaku domov na sebaobranu.. idealne

    toto by malo byt dostupne bez zbrojaku domov na sebaobranu.. idealne

Načítám diskuzi...