Meč a štít NATO: Nová střela s plochou dráhou letu AGM-158 XR

Meč a štít NATO: Nová střela s plochou dráhou letu AGM-158 XR
Maketa AGM-158 XR na konferenci Air, Space & Cyber 2024 / Lockheed Martin (Zvětšit)

Společnost Lockheed Martin na konferenci Air, Space & Cyber 2024 ve Washingtonu zveřejnila informace o střele AGM-158 XR (eXtreme Range). Nová varianta je dalším přírůstkem do rodiny leteckých střel s plochou dráhou letu JASSM (Joint Air-to-Surface Standoff Missile).

Ve včerejším článku Rebuild the Arsenal: Levná střela Barracuda pro vítězství demokracie jsme popsali hlavní vojenskoprůmyslovou výzvu Západu – zvýšit výrobu přesných zbraní dlouhého dosahu o jeden řád. Ozbrojené síly se ale rozhodně nevzdají sice drahých a nedostatkových, ale zato špičkových zbraní dlouhého dosahu. Například špičkové střely JASSM umí doručit na vzdálenost až 1000 kilometrů 450 kilogramů těžkou bojovou hlavici.

Každopádně, s úctou k ostatním zbraňovým systémům, odstrašení Západu je přímo úměrné počtu „raket“, které má Západ na skladě, ať už se jedná o střely země-vzduch protivzdušné obrany (PVO) nebo zbraně dlouhého dosahu, jako jsou balistické rakety nebo právě střely s plochou dráhou letu.

NATO potřebuje jakštít

  • Radiotechnické jednotky (průzkum), taktické letectvo, pozemní PVO, systémy elektronického boje, vše integrované a vícevrstvé, rovněž s odpovídající zásobou munice a schopností tuto zásobu obnovit.

...tak také meč

  • Průzkumné schopnosti (detekce, identifikace, sledování a indikace cílů a vyhodnocování účinnosti provedených útoků) a raketové schopnosti (taktické balistické střely, řízené střely nesené různými platformami, úderné drony, specializované střely určené k zasažení vybraných typů cílů – např. protiradarové) s dostatečnou zásobou munice a schopností tuto zásobu obnovovat.

Prvky meče a štítu musí být vícedoménové, podporované bezpečnou komunikací, integrovanými systémy velení a účinnými logistickým a výcvikovým zázemím. Vybudování „raketového štítu a meče“ má být absolutní prioritou NATO. Pravda – zda to má být prioritou Armády ČR, se autor neodváží tvrdit. Jen možná aktuální pořadí priorit stojí za větší vysvětlení ze strany ministerstva obrany. Proč kupovat bojová vozidla pěchoty (BVP), když PVO českého státu (vzhledem k rozsahu a závažnosti hrozby) prakticky neexistuje. Ale o tom jsme již psali v článku Zapomeňme na pásová BVP. Budujme robustní zápolí.


AGM-158 XR

Meč NATO může výrazně posílit střela AGM-158 XR. Lockheed střelu vyvinula za vlastní prostředky v rámci soukromé iniciativy. O podobný typ zbraní ale mají vojáci nepochybně zájem. Možná tak dokončení vývoje AGM-158 XR Pentagon nakonec zaplatí. Podle zástupců Lockheedu letecké testy střely se mohou rozběhnout během jednoho nebo dvou let.

„Pokud se podíváte na operační výhody, myslím, že bojovníci si řeknou: To dává perfektní smysl. Místo nové zbraně větší smysl dává využití fungující výrobní linky a vyspělé dodavatelské sítě,“ uvedl Michael Rothstein, viceprezident Lockheedu pro vzdušné zbraně a senzory. „Takže počáteční zpětná vazba je podle nás pozitivní.“

Jedním z klíčových prvků AGM-158 XR je – neoficiálně uváděný – dosah přes 1500 kilometrů. To umožní nejen zasahovat vzdálenější cíle, ale také volit složitější letové profily, obcházet postavení nepřátelské PVO a útočit z nečekaných směrů. Dříve se pro perspektivní střelu JASSM-XR uváděl dolet 1900 kilometrů. Další zdroje zmiňovaly dolet 1600 až 1800 kilometrů.

„Z hlediska utajení vám nemohu sdělit žádná čísla o dosahu zbraně,“ uvedl Rothstein. „Není to malý rozdíl. Není to jen o něco víc.“

„Když vypouštíte věci z větší vzdálenosti, místo toho, abyste museli letět dále k místu vypuštění, můžete se vrátit k doplnění paliva, přezbrojení a následně znovu zaútočit. To pomáhá zvýšit operační tempo pro vojáky, protože mohou vygenerovat více misí denně a zasáhnout více cílů, pokud to bude nutné,“ vyjmenoval Rothstein výhody plynoucí z většího dosahu střel. Větší dosah také klade menší nároky na dolet letadel, tedy i na potřebu leteckých tankerů. To Američané ocení především v Pacifiku proti Číně.

Nejviditelnějším rozdílem mezi AGM-158 XR a předchozími variantami jsou větší rozměry, ale Rothstein zmínil i další „chytré“ vnitřní úpravy ke zvýšení modularity. Kvůli větší hmotnosti a rozměrům AGM-158 XR neunesou letouny F-16, ale pouze výkonnější F-15, F/A-18, F-35, případně bombardéry.


Nové výrobní zařízení Pike County se rozkládá na 4000 akrech a má 52 budov. Téměř 600 zaměstnanců zajišťuje konečnou montáž střel Javelin, THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) nebo JASSM. Vyrábí také střely a hardware pro různé vývojové programy.


Výrobní komplex v Orlandu, Florida

Technologie a řešení modelu XR lze přizpůsobit jak pro střely JASSM, tak pro odvozené protilodní střely LRASM (Long-Range Anti-Ship Missile). LRASM lze odpalovat jak z palubních letadel (zejména Super Hornet), tak s pomocí urychlovacího raketového bloku z vertikálních šachet Mk41.

Výhodou AGM-158 XR je využitelnost stávajících výrobních linek a dodavatelských řetězců JASSM / LRASM, a tedy krátká doba vývoje a rychlý začátek výroby.

Střela se bude případně vyrábět v Orlandu na Floridě, a také v nové továrně Pike County ve městě Troy, Alabama. Před zprovozněním továrny v Troy Lockheed vyráběl 550 JASSM / LRASM ročně. Nyní obě továrny zvládají 720 střel ročně. Maximální kapacita těchto dvou výrobních míst je až 1100 střel JASSM / LRASM. Tohoto počtu půjde dosáhnout během pěti let.

Střely s plochou dráhou letu JASSM se v současné době vyrábějí ve verzi AGM-158B JASSM-ER (mimo jiné pro Polsko), další práce probíhají na variantách AGM-158B-2/B-3 (výměna zastaralých komponentů a instalace dalších pro rozšíření bojových schopností) a AGM-158D. Kromě toho Lockheed Martin rozvíjí rodinu protilodních střel AGM-158C LRASM.

Američané dosud integrovali JASSM mimo jiné do víceúčelových stíhaček F/A-18E/F Super Hornet, F/A-18C/D Hornet a F-15E Strike Eagle – zbraň si odbyla bojovou premiéru v dubnu 2018, kdy ji americké bombardéry použily při útoku na Sýrii. V rámci exportní zakázky se integrace týkala také F-16C/D Block 52+ (pro Polsko). V současné době probíhají práce na integraci JASSM / LRASM do víceúčelových stíhaček F-35 Lightning II.

Zdroj: Defense Daily, TWZ

Nahlásit chybu v článku


Související články

Bombardéry B-2 odpálily střely JASSM-ER s doletem 900 kilometrů

V prosinci minulého roku stealth strategické bombardéry B-2 Spirit poprvé odpálily střely s plochou ...

Stovky střel JASSM-ER pro polské letectvo

Dne 28. května 2024 byla podepsána smlouva na nákup několika stovek střel dlouhého doletu AGM-158B-2 ...

PREMIUM Ego stranou: Americká střela s plochou dráhou letu ze součástek z Alibaby

Jednotka pro obranné inovace DIU (Defense Innovation Unit) a Centrum pro správu životního cyklu ...

PREMIUM Rebuild the Arsenal: Levná střela Barracuda pro vítězství demokracie

Velmi ambiciózní americký start-up Anduril Industries odhalil rodinu autonomních vzdušných ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • pjaro77
    08:55 21.09.2024

    V rámci exportní zakázky se integrace týkala také F-16C/D Block 52+

    To znamená že na F-16C/D Block 70 nie sú integrované ?

    V rámci exportní zakázky se integrace týkala také F-16C/D Block 52+

    To znamená že na F-16C/D Block 70 nie sú integrované ?

    • Jan Grohmann
      20:03 21.09.2024

      Hmm. Dobrá otázka. Podle mě ne.

      Hmm. Dobrá otázka. Podle mě ne.

  • Maskot
    19:27 19.09.2024

    jaký je prosím zdroj k tomuto tvrzení?

    "Kvůli větší hmotnosti a rozměrům AGM-158 XR neunesou letouny F-16, ale pouze výkonnější F-15, F/A-18, F-35"

    jaký je prosím zdroj k tomuto tvrzení?

    "Kvůli větší hmotnosti a rozměrům AGM-158 XR neunesou letouny F-16, ale pouze výkonnější F-15, F/A-18, F-35"

    • Jan Grohmann
      04:37 20.09.2024

      https://breakingdefense.com/20... The larger, heavier size of AGM-158 XR means that it cannot be carried by ...Zobrazit celý příspěvek

      https://breakingdefense.com/20...
      The larger, heavier size of AGM-158 XR means that it cannot be carried by the F-16 and that other aircraft like the F-35 or F-15 that could use it will not be able to fly as far, Rothstein said.Skrýt celý příspěvek

      • Maskot
        13:21 20.09.2024

        super, díky za zdroj není tam nic o F/A-18, takže bych prosil případně v článku opravit, navíc osobně pochybuju, že by v současnosti F/A-18 měla dostatečně dimenzovaný ...Zobrazit celý příspěvek

        super, díky za zdroj

        není tam nic o F/A-18, takže bych prosil případně v článku opravit, navíc osobně pochybuju, že by v současnosti F/A-18 měla dostatečně dimenzovaný závěsník

        F-15 nepřekvapuje, ta by snad unesla u kamion :)
        u F-35 rád slyším, že by mohla jednou dostat přiměřeně silný závěsník, aby utáhla i takovou velkou potvoruSkrýt celý příspěvek

  • Radovan
    12:58 18.09.2024

    Polsko prý brzo vyhlásí další výběrové řízení na nákup min. 36 nových víceúčelových bojových letounů. Nabízené údajně budou F-35, F-15X a EF-2000. Jedním z důvodů může být ...Zobrazit celý příspěvek

    Polsko prý brzo vyhlásí další výběrové řízení na nákup min. 36 nových víceúčelových bojových letounů. Nabízené údajně budou F-35, F-15X a EF-2000.
    Jedním z důvodů může být problém s plánovaným FA-50PL, kterého má Polsko nakoupit z J. Koreje 36. Nedaří se u něho prý integrace zbraní a dalšího vybavení.
    https://www.armyweb.cz/clanek/... Skrýt celý příspěvek

  • MartinV
    16:26 17.09.2024

    Ty výrobní kapacity jsou šílené. Až 1100 střel ročně za 5 let po zvýšení. Tedy 1 střela denně, po navýšení 1.5 střely denně. Uffff. Edit: Myšleno v jedné továrně ...Zobrazit celý příspěvek

    Ty výrobní kapacity jsou šílené. Až 1100 střel ročně za 5 let po zvýšení. Tedy 1 střela denně, po navýšení 1.5 střely denně. Uffff.

    Edit: Myšleno v jedné továrně samozřejmě.
    Přemýšlel jsem na tom i ve vazbě na sabotáž apod. Zaseknete jednu továrnu a jste na polovině. Za 5 let zrychlit výrobu o polovinu. "Wow".Skrýt celý příspěvek

    • Jan Grohmann
      17:41 17.09.2024

      Teď to vychází na dvě střely každý den, do pěti let na tři střely každý den. Výroba každé střely JASSM je složitější, než výroba automobilu, hlavně kvůli obrovskému množství ruční ...Zobrazit celý příspěvek

      Teď to vychází na dvě střely každý den, do pěti let na tři střely každý den.
      Výroba každé střely JASSM je složitější, než výroba automobilu, hlavně kvůli obrovskému množství ruční práce. Výroba JASSM spíše připomíná výrobu nejluxusnějších verzí Rolls-Royce.
      Takže si představte továrnu, po které chcete, aby ročně chrlila 1000 Rolls-Royce. A my potřebujeme továrnu, která bude vyrábět 10 000 nejluxusnějších a nejpokročilejších verzí Rolls-Royce ročně.Skrýt celý příspěvek

      • JerzyŔ
        18:20 17.09.2024

        A vo vo vo vo, vo tom to je. Vo čom? Vo tom, že samozřejmě potřebujeme kvalitní výkonné střely, tudíž drahé , pánč jejich vývojáři, výrobci, majitelé a investoři výrobců a ...Zobrazit celý příspěvek

        A vo vo vo vo, vo tom to je.
        Vo čom?
        Vo tom, že samozřejmě potřebujeme kvalitní výkonné střely, tudíž drahé , pánč jejich vývojáři, výrobci, majitelé a investoři výrobců a vývojářů, lobbisté a úředníci a politici zasloužící se o jejich nákup, taky musí platit složenky a hypotéky a studia svoje,dětí, milenek a manželů milenek a jejich dětí, prostě musí být drahé.
        A musí jich být moc a moc pro reálný odstrašující účinek. 450 kg nálož udělá paseku v místě dopadu a několika metrů nebo nižších desítek metrů, dále nic, protože fyzika nepustí - účinnost výbuchu klesá se třetí mocninou vzdálenosti.
        Takže pokud vyrobíme 10 000 luxuxních rolsrojsů a zdarma je dodáme třeba Ukrajině, tak supereňoňeňodžez.
        Pokud ne, tak je to zbytečnost.
        Aha, i kdyby platila optimistická varianta, tak stejně příteli nepovolíme je použít v hloubi nepřítelova území, tak zbytečnost tak jako tak.
        Nebo možná ne - amíci s těmi střelami počítají v pošťuchovačkách s Čínou.
        Tak to potom jo.
        Takže obrazně řečeno
        No aSkrýt celý příspěvek

        • Matus1993
          12:16 19.09.2024

          Sila samotneho vybuchu mozno opadá rychlo, ale 450 kg uvedie do pohybu ovela vacsie mnozstvo fragmentov s ovela vacsouenergiou. Takze samotny vybuch spomali rychloalemnozstvo ...Zobrazit celý příspěvek

          Sila samotneho vybuchu mozno opadá rychlo, ale 450 kg uvedie do pohybu ovela vacsie mnozstvo fragmentov s ovela vacsouenergiou. Takze samotny vybuch spomali rychloalemnozstvo fragmentov pokracuje. A tak po zasahu rafinerie do jednej casti rozbija druhucast armatura z prvej casti..Skrýt celý příspěvek

        • SYN_
          19:51 21.09.2024

          A tak, jako obrovský pokrok, inzerujeme střelu Barracuda, která má mít hlavici celých 45kg a dostřel 900km. Teda snad, možná, slíbený. A o tom že bude stát desetinu si taky ...Zobrazit celý příspěvek

          A tak, jako obrovský pokrok, inzerujeme střelu Barracuda, která má mít hlavici celých 45kg a dostřel 900km. Teda snad, možná, slíbený. A o tom že bude stát desetinu si taky dovolím pochybvat.Skrýt celý příspěvek

      • MartinV
        22:08 17.09.2024

        V pohodě, tomu rozumím i ve vazbě na další vaše články. Proto mě to fascinuje. Píšete 100 000 cílů ve válce s Čínou, spíše více. Kdyby řekli navýšení 50% každý rok, ok, ale tady je ...Zobrazit celý příspěvek

        V pohodě, tomu rozumím i ve vazbě na další vaše články. Proto mě to fascinuje. Píšete 100 000 cílů ve válce s Čínou, spíše více. Kdyby řekli navýšení 50% každý rok, ok, ale tady je to 5 let. To uděláte vysokou školu, máte druhé auto po leasingu, uděláte dítě a je ve školce... 5 let prostě neskutečně dlouhá doba.Skrýt celý příspěvek

        • Matus1993
          12:18 19.09.2024

          Ale toto je len jedna cast dialkovych kapacit a urcena je prave na to najhodnotnejsie.

          Ale toto je len jedna cast dialkovych kapacit a urcena je prave na to najhodnotnejsie.

      • jakvok
        06:30 18.09.2024

        Při takovém navýšení produkce už by se mohla vyplatit vyšší míra automatizace na úkor ruční práce a cena by mohla výrazně klesnout. Možná, že dosud prostě nebyla poptávka tak ...Zobrazit celý příspěvek

        Při takovém navýšení produkce už by se mohla vyplatit vyšší míra automatizace na úkor ruční práce a cena by mohla výrazně klesnout. Možná, že dosud prostě nebyla poptávka tak vysoká, aby se vyplatilo automatizovat => současná vyšší jednotková cena.Skrýt celý příspěvek

        • Jan Grohmann
          09:21 18.09.2024

          No problém je, že někdo musí slíbit, že bude nakupovat JASSM za desítky miliard dolarů po dobu dvou dekád. Pak se tato sci-fi robotická továrna vyplatí. Jenže dva a půl roku ...Zobrazit celý příspěvek

          No problém je, že někdo musí slíbit, že bude nakupovat JASSM za desítky miliard dolarů po dobu dvou dekád. Pak se tato sci-fi robotická továrna vyplatí. Jenže dva a půl roku ruského útoku na Ukrajinu ukazuje, že to tak snadné prostě není.Skrýt celý příspěvek

          • JerzyŔ
            16:47 01.10.2024

            A vo vo vo tom všichni komenti mluvíme. Každý trochu jinými slovy, případně bláboly, ale v zásadě stejně. I Vy. Ve vzácné shodě, bez vzájemných kritik. Nikdo mi nevynadal do ...Zobrazit celý příspěvek

            A vo vo vo tom všichni komenti mluvíme. Každý trochu jinými slovy, případně bláboly, ale v zásadě stejně. I Vy. Ve vzácné shodě, bez vzájemných kritik. Nikdo mi nevynadal do blábolů případně proruských .... s odkazem na nějaké zdroje, na základě kterých mě poučil , jak se pletu a nahrávám ruské straně, poněvadž stovky až nižší tisícky raket, případně i nějaké trochu lajt verze, ne úplně ty z článku, jsou na cestě na Ukrajinu a Ukrajinci je samozřejmě smí používat dle svého uvážení. A samozřejmě za ně neplatí, protože bojují za nás. Žádná takováto kritika mého komentu a poukázání na jeho lživost. Což je smutné. Velmi smutné.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...