Mechatronická včela RoboBee

RoboBee
Foto: Mechatronická včela RoboBee / SEAS

Tým výzkumníků z Harvardské univerzity opět pokořil možnosti miniaturizace mechanických součástí a elektroniky. Vědcům se podařilo zkonstruovat létajícího robota s názvem RoboBee velkého jako malá kancelářská sponka a vážícího pouze desetinu gramu. RoboBee je inspirován biologií včely a představuje další průlom v konstrukci extrémně malých létajících strojů.

Základem mechatronické včely jsou dvě drobná křidélka provádějící máchnutí až 120× za sekundu – pro lidské oko téměř neviditelný pohyb. Problém u tak malých strojů je citlivost na sebemenší poryv vzduchu. Letová elektronika RoboBee musí pracovat velmi rychle, aby udržela stabilitu letu.

Mechatronika je součinná kombinace mechaniky, elektroniky a softwarového inženýrství. Účel tohoto mezioborového inženýrského oboru je studium automatů z inženýrského pohledu a slouží k řízení vyspělých hybridních systémů. Wikipedia

RoboBee pro pohon křídel nepoužívá elektromotory ale piezoelektrické aktuátory. Piezoelektrický materiál dokáže při svém stlačení produkovat elektrické napětí, nebo naopak, při dodání či odebrání elektrického napětí se dokáže smršťovat nebo roztahovat.

 Video: Malý krok pro mechatronický hmyz, velký skok pro lidstvo / YouTube

Kostra „robo mouchy“ je vyrobená z uhlíkových vláken a závěsy křídel z plastů. Kontrolní systém pak pomocí rychlostí mávání konkrétního křídla určuje směr letu –  zatáčení, klopení nebo točení.

Ač to může z obrázku svádět RoboBlee nelétá jako vrtulník ale spíše dopředu jako letadlo. Ze schématu si můžete udělat představu, v jakých osách dochází ke změně směru letu.

RoboBee Foto: Yaw axis – Vertikální osa (zatáčení) , Pich axis – Příčná osa (klopení), Roll Axis – Podélná osa (točení) / SEAS

První let vykonal RoboBee již v létě 2012. V dalších krocích chtějí vědci a studenti propojit dohromady práce několika týmů, kteří vyvíjejí pro RoboBee elektroniku, řídící software a miniaturní zdroj elektrické energie. Jak můžete vidět na přiloženém videu, stroj je zatím napájen přes vodič napojený na externí zdroj elektrické energie.

Možností využití mechatronického hmyzu jsou obrovské. Přes monitorování životního prostředí, vyhledávací a záchranné operace nebo pomoc s opylováním rostlin. Pokud ve vás poslední možnost vyvolává úsměv, vězte, že se nejedná o žádnou legraci. Už sám Albert Einstein řekl, že „Pokud by zmizely na zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života.“

Samozřejmě obrovský potenciál má robotický hmyz ve vojenských aplikacích. Roj podobných strojů může být vyslán na průzkum do těch nejméně přístupných míst, případně. pokud k tomu bude vybaven (jed, malá nálož), zaútočit i na protivníka.

Zdroj: seas.harvard.edu

Nahlásit chybu v článku


Související články

VIDEO: Zabijácké bezpilotní UAV budou létat v roji!

Představte si imaginární situaci z bojiště budoucnosti. Skupina vojáků se dostane do kontaktu s ...

VIDEO: Bezpilotní letouny hrají na hudební nástroje

Ne, opravdu se nejedná o bulvární nadpis, který má za úkol co nejvíce nalákat čtenáře na článek. ...

Black Hornet - bezpilotní vrtulník do kapsy

Britská četa postupuje podél afghánské silnice. Znenadání se ozve střelba a celá jednotka je palbou ...

MAST – robotický hmyz ve službách vojáků

Nebude dlouho trvat a bojiště pokryjí celá hejna chodících a létajících robotů podobných hmyzu. ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • RiMr
    16:12 06.05.2013

    ...tak více po lopatě :)

    "op i lovat" pilníkem
    "op y lovat" včelou

    paňjátno?

    ...tak více po lopatě :)

    "op i lovat" pilníkem
    "op y lovat" včelou

    paňjátno?

  • Ultramarinus
    16:44 04.05.2013

    Spis steteckem. Solarni napajeni a bylo by to celkem uzitecne kombo...

    Spis steteckem. Solarni napajeni a bylo by to celkem uzitecne kombo...

  • Jarda P.
    15:40 04.05.2013

    RiMr:
    :D

    RiMr:
    :D

  • RiMr
    17:41 03.05.2013

    "nebo pomoc s opilováním rostlin"

    ...budou lítat s malinkatým pilníčkem, jo? ;-)

    "nebo pomoc s opilováním rostlin"

    ...budou lítat s malinkatým pilníčkem, jo? ;-)

  • František Slípka
    14:30 03.05.2013

    Nic jako Akukátor neexistuje. :) Leda by to byl nějaký cimrmanovský vynález nahrazující nedostatek sov. Autor měl asi na mysli "AKTUÁTOR". ...Zobrazit celý příspěvek

    Nic jako Akukátor neexistuje. :) Leda by to byl nějaký cimrmanovský vynález nahrazující nedostatek sov. Autor měl asi na mysli "AKTUÁTOR".

    http://cs.wikipedia.org/wiki/A... Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...