Medal of Honor: Jared Christopher Monti

Foto: Jared Christopher Monti / US Army
Foto: Jared Christopher Monti / US Army

Dnes se od seržanta Epova vrátíme do Spojených států a povíme si příběh Jareda Christophera Montiho, který se za cenu vlastního života pokusil zachránit svého zraněného kolegu. Za svůj odvážný čin dostal Monti in memoriam v roce 2006 Medaili cti – Medal of Honor.

Jared Monti se narodil 20. září 1975 v městě Abington, Massachusetts. Jako malý nebyl příliš k udržení a často utíkal „za dobrodružstvím“ z domu. Střední školu Bridgewater-Raynham dokončil v roce 1994. S Montim vyrůstali dva sourozenci - sestra Nicole a bratr Timothy.

 

Službu v armádě započal Monti v 18 letech, před dokončením střední školy. Po ukončení základního výcviku na základně Fort Skill v Oklahomě pokračoval ve vzdělání u 82. výsadkové divize. V armádě nakonec sloužil jako dělostřelecký pozorovatel u elitní 10. horské divize.

 

Monti sloužil v Kosovu a v únoru roku 2006 byl poprvé nasazen v Afghánistánu. Zde sloužil u 3. čety 71. pluku kavalerie, 3. brigádního bojového týmu, 10. horské divize.

 

Foto: Jared Christopher Monti / US Army Foto: Monti a jeho kolegové v Afghánistánu. / US Army

Osudným pro něho a jeho muže se stal 21. červenec 2006. Monti působil jako velitel týmu 16-ti vojáků, který měl shromažďovat informace o protívníkovi v oblasti Gowardesh, provincie Nuristán v severovýchodním Afghánistánu.Jednotka si vybudovala opevněné postavení nad údolím, odkud měli zajišťovat mnohem větší operaci probíhající v údolí a v případě potřeby navádět dělostřeleckou a leteckou podporu. Operace však byla odvolána a celá jednotka se začala stahovat ze své pozice z vrcholu hřebenu.

 

Večer však byli vojáci napadeni nejméně 50 povstalci, kteří si vytvořili dvě ideální pozice nad americkými vojáky. Povstalci se nalézali pouze 50 metrů od Montiho a jeho jednotky. Navíc se útočníci snažili vojáky obejít a obklíčit ze dvou stran.

Video: Jared Christopher Monti a jeho příběh.  / YouTube

Hned při prvním útoku padl první americký voják, rotný Patrick Lybert. Ostatní vojáci se ukryli a opětovali palbu. Okamžitě se také spojili s velitelstvím a vyžádali si leteckou a dělostřeleckou palbu.

 

Při přepadu však byl také těžce zraněn specialista Brian J. Bradbury. Bohužel povstalci ho zasáhli na otevřeném prostranství a Bradbury ležel přímo uprostřed bitevního pole na otevřeném prostranství.

 

Štábní seržant Chris Cunningham, velitel týmu odstřelovačů zavolal, že jde pro Bradburyho. Monti však odpověděl: “Je to můj kluk. Dostanu ho pryč.“

Foto: Jared Christopher Monti / US Army Foto: Barack Obama předává Medaili cti rodičům seržanta Montiho. / White House

 

Monti vyběhl za Bradburym a dostal se až na tři metry od něj. T ě žká palba z útočných pušek, kulometů a RPG ho však zatlačila zpět. Jeho druhý pokus skončil podobně, i k dy ž ho zbytek jednotky kryl palbou.

 

Monti se pokusil dostat k Bradburyrumu potřetí. Jedná z přilétávajících RPG však mířila přesně. Monti byl výbuchem fatálně zraněn. Přesto se doplazil zpět do krytu. Svým kamarádům stačil říct, že chce „mír s Bohem,“ a řekl Cunninghamu ať vzkáže jeho rodičům, že je vždy miloval. Za okamžik Monti zemřel.

 

Několik chvíli poté začala na nepřátelské pozice bít přivolaná dělostřelecká a letecká podpora. Útok zabil 22 povstalců a zb y tek zahnal na ústup.Bohužel při evakuaci Bradburyho došlo k nehodě, kdy se utrhlo záchranné lano vrtulníku. Při pádu z výšky zemřel Bradbury a také bojový medik rotný Heathe Craig, který byl s ním připoutaný.

 

Foto: Jared Christopher Monti / US Army Foto: Náhrobní deska v Národním hřbitově v Michiganu. / US Army

Oficiální citace Medal of Honor

Pro viditelno
u statečnost a nebojácnost v akci, při nebezpečí života nad rámec svých povinností.

Seržant první třídy Monti se vyznamenal za cenu svého života, když sloužil u 3. čety, 71. pluku
kavalerie v provincii Nuristan, Afghánistán dne 21. července 2006.

V ten den seržant první třídy Monti vedl misi velikostí čety za účelem shromáždění zpravodajských informací a přímě palebné podpory proti nepříteli. Zatímco prováděli pozorování na vrcholu kopce, seržant první třídy Monti a patnáct mužů se dostalo pod útok přesily čítající 50 nepřátelských bojovníků. Na pokraji obklíčení, seržant první třídy Monti zorganizoval narychlo obran
u za výčnělky skály.

Požádal o nepřímou palbu z nedaleké podpůrné základny; směřující je na pozice nepřítele, který byl 50 metrů od jeho pozice. Zatímco stále požadoval podporu, seržant první třídy se osobně zapojil do boje s puškou a granátem a úspěšně narušil pokus napadnou hlídku z boku.

Seržant první třídy Monti si uvědomil, že jeden z jeho vojáků leží zraněný a vystaven na otevřeném terénu mezi
postupujícím nepřítelem a postavením patroly. Bez ohledu na vlastní bezpečnost, seržant první třídy se posunul ze svého krytu, v tváří tvář zničující nepřátelské palbě.

Pouze několik metrů od svého zraněného vojáka, těžká palba donutila seržanta první třídy vyhledat úkryt.
Seržant první třídy Monti se znovu vzchopil a vydal se vstříc nepřátelské palbě, aby zachránil svého zraněného vojáka. Opět seržant první třídy Monti byl zatlačen zpět nepřátelskou palbou.

Neochotný opustit svého vojáka, zraněný seržant první třídy Monti udělal další pokus o pohyb v otevřeném terénu, pod nepřátelskou palbou, za záchranu svého vojáka.

Při jeho třetím pokusu byl seržant první třídy Monti smrtelně zraněn. Obětoval svůj život ve snaze zachránit svého vojáka. Akt hrdinství prvního seržanta Montiho inspiroval hlídku k zahnání mnohem větší nepřátelské síly.

Nezměrná odvaha a srdnatost seržanta první třídy Montiho jsou v souladu s nejvyššími tradicemi vojenské služby a odrážejí nejvyšší úctu na něj, 3. četu, 71. pluk kavalérie, 3. brigádní bojový tým, 10. horskou divizi a armádu Spojených stát.

Zdroj: army.mil/medalofhonor

Nahlásit chybu v článku


Související články

Medal of Honor: Ross Andrew McGinnis

Dnešním článkem bychom chtěli spustit nepravidelný seriál o vojácích, kterým bylo uděleno nejvyšší ...

Medal of Honor: Leroy Petry

O operacích 75. pluku Rangers se mnoho nepíše. Nenatáčejí se o nich filmy a nedostávají se do ...

Medal of Honor: Jason Lee Dunham

Specialista Ross Andrew McGinnes obětoval svůj život, aby zachránil své spolubojovníky. Jeho čin ...

Hrdina Ruské federace: Jevgenij Jurjevič Epov

V našem seriálu o činech absolutní nezištné odvahy se dnes podíváme do Ruska. Hrdinou dnešního ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!