Medal of Honor: Jason Lee Dunham

Jasoon Lee Dunham
Foto: Desátník Jason Lee Dunham, držitel nejvyššího americké vojenského vyznamenání Medaile cti. / US Department of Defense

Specialista Ross Andrew McGinnes obětoval svůj život, aby zachránil své spolubojovníky. Jeho čin však není ojedinělý. Podobný příběh se odehrát o dva roky dříve, kdy desátník Jason Lee Dunham za cenu vlastního života zachránil dva své spolubojovníky. 

Jason Dunham se narodil v roce 1981 v malém městečku Scio, ve státě New York. Ve svém rodném městě prožil celý svůj život, společně s rodiči, dvěma bratry a sestrou. V roce 2000 dokončil střední školu v Scio. Pro kariéru u námořní pěchoty se Dunham rozhodl hned po skončení školy. V témže roce dokončil úspěšně výcvik a až do roku 2003 sloužil na námořní základně ponorek Kings Bay v Georgii.

 

V roce 2003 byl Dunham povolán do Iráku, kde sloužil jako velitel družstva 3. čety, roty K, 3. praporu, 7. pluku, 1. divize námořní pěchoty. Osudným se pro Dunhama stal 14. duben 2004 a město Husajba.

 

Dunham v ten velel smíšenému týmu pro boj s obrněnou technikou CAAT (Combined Anti-Armor Team). Jeho jednotka se skládala z několika vozidel Humvee s těžkými kulomety M2, 40mm granátomety Mk19 a protitankovými řízenými střelami TOW.

 

Medal of Honor: Jason Lee Dunham Foto: Rodina Jasona Dunhama přebírá Medal of Honor z rukou prezidenta George W. Bushe. / Bílý dům

Vojáci prováděli průzkumnou misi ve městě Karabiláh. Během průzkumu 4. četa slyšela střelbu z malých ručních zbraní a raketometů zhruba dva kilometry západně. Vojáci následně dostali rozkaz vyrazit do místa incidentu, kde došlo k napadení americké kolony. Dunham měl prošetřit okolnosti útoku (hledat ukryté zbraně a útočníky) a poskytnout palebnou podporu napadeným vojákům.

 

Jednotka CAAT se rychle dostala do oblasti bojů. Dunham nařídil sesednout z vozidel a pokračovat pěšky. Po několika blocích vojáci spatřili sedm podezřelých civilních vozidel snažící se odjet. Když se vojáci snažili vozidla zadržet, jeden z řidičů vyskočil a začal s Dunhamem zápasit na zemi.

 

Medal of Honor: Jason Lee Dunham Foto: Uniforma Dunhama je vystavená na torpédoborci USS Jason Dunham (DDG-109). / US Navy

 

Dva mariňáci se snažili Dunhamovi pomoci, ale ten je okřikl:“Ne, ne, podívejte se na jeho ruku.“ Povstalec během zápasení odjistil ruční granát.

 

Dunham ve snaze zachránit své spolubojovníky se vrhl na granát a přikryl ho svou kevlarovou helmou PASGT. Došlo k explozi, která zranila Dunhama, povstalce a dva vojáky. Povstalec po zotavení z výbuchu se snažil uprchnout, ale byl ostatními vojáky zastřelen.

 

Medal of Honor: Jason Lee Dunham

Foto: Zničená přilba je vystavená v Národním muzeu námořní pěchoty. / US Marine Corps

Během výbuchu Dunham utrpěl těžká zranění a byl okamžitě transportován do polní nemocnice a následně do nemocnice ve Spojených státech. Bohužel doktoři diagnostikovali těžké poranění mozku a nulovou šanci na zotavení. Po osmi dnech tak doktoři, za souhlasu rodičů, odpojili Dunhama od život podporujících přístrojů.

 

Kromě řady vyznamenání nese jméno desátníka Dunhama řada institucí a také americký torpédoborec. Jméno Jason Lee Dunham nese pošta ve městečko Scio, Kasárna na základně Kings Bay a torpédoborec USS Jason Dunham (DDG-109) třídy Areligh-Burke.

Citace Medal of Honor

Pro viditelnou galantnost a nebojácnost při ohrožení života nad rámec svých povinností, když sloužil 14. dubna 2004 jako velitel palebného družstva, 4. čety, roty K, třetího praporu, 7. pluku námořní pěchoty, 1. divize námořní pěchoty. Eskadra
desátníka Dunhama prováděla průzkumnou misi v městečku Karabiláh, Irák, když uslyšeli střelbu z reaktivních granátometů (RPG – pozn. redakce) a malých palných zbraní přibližně dva kilometry daleko západním směrem.

Desátník Dunham vedl jeho kombinovaný tým pro boj s obrněnou technikou k poskytnutí palebné podpo
ry jejich veliteli praporu v konvoji, který byl napaden, když cestoval na základnu Camp Husajba. Desátník a jeho mariňáci se začali rychle dostávat k nepřátelské palbě. Desátník Dunham nařídil jeho týmu sesednout z vozidel a vedl jeden z palebných týmů pěšky několik bloků jižně od místa přepadení konvoje. Objevili sedm iráckých vozidel snažící se odjet. Dunham zastavil vozidla ve snaze najít zbraně.

Když se přiblížili k vozidlům, povstalec vyskočil a zaútočil na desátníka Dunhama. Desátník Dunhama zápasil s povstalcem na zemi a v nastalém boji viděl, jak povstalec odjistil granát. Desátník Dunham okamžitě upozornil své kolegy. Vědom si hrozícího nebezpečí a bez zaváhání,
desátník Dunham zalehl granát s helmou a tělem, přičemž ochránil ostatní mariňáky před hlavní sílou výbuchu. V naprostém a nezištném aktu odvahy, při němž byl smrtelně raněn, zachránil životy nejméně dvěma kolegům. Při neohroženém aktu odvahy, neohroženém bojovém duchu a neochvějné oddanostu službě, desátník Dunhama galantně dal svůj život za svou zem, čímž odráží nejvyšší úctu na sebe a na nejvyšší hodnoty námořní pěchoty a námořnictva Spojených států.

Upozornění: Infografika akce není k dispozici

Zdroj: US Department of Defense

Nahlásit chybu v článku


Související články

Medal of Honor: Ross Andrew McGinnis

Dnešním článkem bychom chtěli spustit nepravidelný seriál o vojácích, kterým bylo uděleno nejvyšší ...

Medal of Honor: Leroy Petry

O operacích 75. pluku Rangers se mnoho nepíše. Nenatáčejí se o nich filmy a nedostávají se do ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Straiker
  02:53 21.01.2014

  Lidi, tyhle članky me dostavaji ze všeho nejvíce. Jsem strašně rád, že je zde dáváe. Tito muži nedostali Medajli Cti jen tak pro nic zanic. Odvaha mužů a žen ve zbrani me nestačí ...Zobrazit celý příspěvek

  Lidi, tyhle članky me dostavaji ze všeho nejvíce. Jsem strašně rád, že je zde dáváe. Tito muži nedostali Medajli Cti jen tak pro nic zanic. Odvaha mužů a žen ve zbrani me nestačí udivovat. Sem v jednom okamžiku smutny ale přitom i štastny, že ve světě šamponoveho patosu jsou zde lide, pardon HRDINOVÉ, ktěří ukazuji jake hodnoty musí človek vyznavat. Čest, přatelství a odvaha. Nedokažu si představit větší idol než jsou vojaci. Tedy alespoň pro mne. Děkuji, a skladam poklonu.Skrýt celý příspěvek

 • Adanedhel
  15:16 20.01.2014

  Skutečný hrdina, jak jste psal autore, ve válce jako první umírají ti nejlepší. To je ale celkem smutná prognóza.

  Skutečný hrdina, jak jste psal autore, ve válce jako první umírají ti nejlepší. To je ale celkem smutná prognóza.

 • Jan Grohmann
  13:41 20.01.2014

  Pro gruppe.drei. Spíše zaujetí dějem. Při čtení v originále jsme prostě "high school" plynule přeložili jako vysoká škola. Kdybychom použili Google Translator, tak ten by to ve ...Zobrazit celý příspěvek

  Pro gruppe.drei. Spíše zaujetí dějem. Při čtení v originále jsme prostě "high school" plynule přeložili jako vysoká škola. Kdybychom použili Google Translator, tak ten by to ve skutečnosti přeložil správně. :)Skrýt celý příspěvek

 • gruppe.drei
  13:23 20.01.2014

  Oh, come on... "...v roce 2000 dokončil vysokou školu v Scio..." high school = střední škola... že by nějaký translator?

  Oh, come on... "...v roce 2000 dokončil vysokou školu v Scio..." high school = střední škola... že by nějaký translator?

 • GLORYorDEATH
  12:14 20.01.2014

  Tenhle clanek mi vehnal slzy do oci a prinutil me zasalutovat u monitoru :)

  Tenhle clanek mi vehnal slzy do oci a prinutil me zasalutovat u monitoru :)

Načítám diskuzi...