Medal of Honor: Leroy Petry

Medal of Honor: Leroy Petry
Foto: Slavnostní udělení Medaile cti v Bílem domě. / White House

O operacích 75. pluku Rangers se mnoho nepíše. Nenatáčejí se o nich filmy a nedostávají se do hlavních zpráv dne. Přesto, a možná právě pro to, je 75. pluk označován jako jediná jednotka lehké pěchoty pro speciální operace a je přední americkou přepadovou jednotkou.Příslušníci 75. pluku Rangers byli nasazeni do Války proti terorismu již od samého začátku, jejich první akcí byl padákový výsadek u Kandaháru 19. října 2001, a od té doby jsou neustále nasazováni do boje. O sedm let později byl jeden z nich, štábní seržant Leroy Petry, vyznamenán Medailí cti – Medal od Honor.

 

Leroy Petry se narodil v roce 1979 v Santa Fe ve státě Nové Mexiko a po studiu na střední škole se rozhodl vstoupit do americké armády. Tehdy mu bylo 20 let. Základní výcvik, pokročilý individuální výcvik (Advanced Individual Training) pro pěchotní specializaci i parašutistický výcvik absolvoval na základně Fort Benning ve státě Georgia.Po jejich ukončení se dobrovolně přihlásil do Výběrového a hodnotícího programu Rangers (Ranger Assesment and Selection Program). Tímto náročným výběrovým programem úspěšně prošel a byl přidělen jako střelec k 2. praporu 75. pluku Rangers na základně Fort Lewis ve státě Washington.

 

U tohoto praporu postupně působil na pozicích střelec, granátník, kulometník, velitel týmu a družstva, operační seržant a velitel družstva zbraní. Za dobu své služby na těchto pozicích byl osmkrát nasazen v zahraničí – dvakrát v Iráku a šestkrát v Afghánistánu – a doba celkového bojového nasazení čítá 28 měsíců.

 

Medal of Honor: Leroy Petry Foto: Perry místo ztracené ruky dostal robotickou náhradu. / US ArmyPrávě při posledním nasazení se štábní seržant Petry účastnil denního přepadu cílového objektu. Již v tomto aspektu je celá tato operace značnou výjimkou, jelikož mise Rangers jsou prováděny většinou za tmy, kdy mohou útočící Rangers spoléhat na své technologicky vyspělejší vybavení.Petryho úkol po vysazení z vrtulníků bylo působit v rámci velitelského prvku a po zajištění objektu převzít odpovědnosti staršího poddůstojníka v cílové oblasti. Už ale v počáteční fázi zpozoroval, že jeden z útočných prvků má problémy s zajišťováním prostoru, a proto on sám oznámil veliteli čety, že se k tomuto prvku připojí. Chtěl lépe koordinovat a urychlit postup tohoto prvku.Spolu s čtyřmi dalšími Rangers se krátce po vstupu do cílového objektu dostal do přesné palby protivníka a byl zraněn. Jedna střela vypálená z útočné pušky AK-47 ze vzdálenosti asi 10 metrů mu prostřelila obě nohy. Další střela zasáhla jeho spolubojovníka, svobodníka Lucase Robinsona, zboku do vesty.Oba zranění se dokázali dostat do krytu za rohem nedaleké budovy a Petry po nahlášení jeho i Robinsonových zranění přes rádio hodil směrem k bránícím se povstalcům termobarický granát. Jeho výbuch natolik narušil jejich palbu, že se k Petrymu a Robinsonovi dokázal dostat další Ranger, seržant Daniel Higgins, který okamžitě začal ošetřovat oba raněné.Mezi tím se ale povstalci dokázali přesunout do takové blízkosti, že jeden z nich hodil granát směrem k trojici kryjících se vojáků. Výbuch tohoto granátu způsobil značná zranění Robinsonovi i Higginsovi.

 

Medal of Honor: Leroy Petry Foto: Spojené státy si svých hrdinů váží. / Autor: CarptrashKrátce po výbuchu tohoto granátu se do akce zapojili i zbylí členové týmu – štábní seržant James Roberts a specialista Christopher Gathercole. Než ale mohli výrazně zvrátit převahu na stranu útočníků, dopadl k Petrymu, Higginsovi a Robinsonovi i druhý granát. Tentokrát mnohem blíže.

 

Petry, při plném vědomí jakou hrozbu představuje tento granát nejen pro něho a jeho spolubojovníky, ale i pro výsledek celé mise, jej vzal do ruky a pokusil se odhodit. Než se mu to ale podařilo, granát explodoval a amputoval mu ruku nad zápěstím.

 

Stále ještě při vědomí si Petry na zraněnou ruku nasadil turniket a rádiem ohlásil, že je v kontaktu s protivníkem a že byl opět raněn. Krátce na to Roberts a Gathercole palbou a ručními granáty potlačili palbu povstalců. Při tom byl Gathercole palbou jednoho z povstalců raněn. Tento povstalec byl ale vzápětí zabit Higginsem a Robinsonem. O několik okamžiků později se k tomuto týmu dostali i seržant čety a medik, kteří poskytli zraněným tolik potřebnou první pomoc a dopravili je na sběrné místo pro raněné odkud byli později evakuováni.Seržant Petry byl pro vážnost svých zranění evakuován do Německa a následně do zdravotnického zařízení v texaském Fort Hood. Po vyléčení ze zranění Petry zůstal ve službě a v současnosti působí jako styčný důstojník Velitelství speciálních operací pro zraněné příslušníky sil pro speciální operace a jejich rodiny.Nebýt činu seržanta Petryho, určitě by jsme [Higgins a Robinson] byli zabiti nebo vážně raněni.“ napsal později o událostech z 26. května 2008 seržant Daniel Higgins.

 

Citace Medal of Honor

Štábní seržant Leroy A. Petry se vyznamenat činem statečnosti a neohroženosti při riziku vlastního života nad rámec vlastních povinností při operaci proti ozbrojenému protivníkovi v provincii Paktya, Afghánistán 26. května 2008. Jako velitel družstva zbraní roty D, 2. praporu 75. pluku Rangers, štábní seržant Petry vstoupil do objektu domu kde se měli nacházet bojovníci vysokého významu.

Při překračování dvora, štábní seržant Petry a další Ranger byli napadeni a raněni automatickou palbou protivníka. Stále pod nepřátelskou palbou, raněn do obou nohou, štábní seržant Petry zavedl druhého Rangera do krytu. Ohlásil svou situaci a napadl protivníka použitím ručního granátu když se další Ranger přesouval k jeho pozici. Protivník rychle reagoval přiblížením se a použitím ručních granátů. Šrapnely z výbuchu prvního ručního granátu srazili jeho dva spolubojovníky k zemi a oba zranily.

Další granát pak dopadl jen několik stop od nich. Okamžitě si uvědomujíc nebezpečí, štábní seržant Petry bez váhání a při úplném opomenutí vlastního bezpečí vědomě a obětavě zvedl tento granát a v snaze potlačit tuto hrozbu jej odhodil od spolubojovníků. Při odhazování tento granát explodoval, amputoval mu ruku nad zápěstím a šrapnely vzniklé touto explozí jej opětovně zranily.

I když zvednutí a odhození granátu vážně zranilo štábního seržanta Petryho, jeho statečný čin nepochybně zachránil ostatní Rangers od vážného zranění nebo zabití. Navzdory vážnosti svých zranění, štábní seržant Petry si i nadále udržel chladnou mysl a na zraněnou ruku si sám nasadil turniket. Pak pomocí rádia ohlásil svou situaci, aby koordinoval podporu pro sebe i ostatní zraněné spolubojovníky.

Infografika operace

 

Zdroj: http://www.army.mil/medalofhonor/petry/Nahlásit chybu v článku


Související články

Medal of Honor: Ross Andrew McGinnis

Dnešním článkem bychom chtěli spustit nepravidelný seriál o vojácích, kterým bylo uděleno nejvyšší ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Straiker
  08:19 16.01.2014

  KOLT: Ale třeba 6. Batalion je taky paradní podívana a tam rangers dominuji;)Me třeba Ryan moc nebral protože třeba boje na omaze byly paradne natočene ale ty boje trvali 2 dny, ne ...Zobrazit celý příspěvek

  KOLT: Ale třeba 6. Batalion je taky paradní podívana a tam rangers dominuji;)Me třeba Ryan moc nebral protože třeba boje na omaze byly paradne natočene ale ty boje trvali 2 dny, ne 10minut:D Nej filmek o Rangers je Black hawk down. Na McKnighta se neda zapomenou. Nesmrtelna hlaška,, Jsem slyšel že potřebujete odvoz":DSkrýt celý příspěvek

 • KOLT
  23:46 15.01.2014

  Měl jsem skutečně na mysli první dva filmy, které zmínil Straiker. V obou filmech jsou Rangers více (Ryan) či méně (Jestřáb) dominujícím prvkem.

  Měl jsem skutečně na mysli první dva filmy, které zmínil Straiker. V obou filmech jsou Rangers více (Ryan) či méně (Jestřáb) dominujícím prvkem.

 • psovod
  20:18 14.01.2014

  třeba zeveta bojkovice začala před časem vyrábět termobarickou střelu do rpg,můžeš někde nastudovat co to umí,ale zjednodušeně v místě výbuchu vytvoří vysokou teplotu,která ...Zobrazit celý příspěvek

  třeba zeveta bojkovice začala před časem vyrábět termobarickou střelu do rpg,můžeš někde nastudovat co to umí,ale zjednodušeně v místě výbuchu vytvoří vysokou teplotu,která spotřebuje veškerý kyslík,tudíž optimální použití pro budovy a jiné uzavřené prostorySkrýt celý příspěvek

 • Straiker
  18:17 14.01.2014

  Manix : no z moderní doby co vím je Black Hawk Down a 2.sv. válka třeba Zachraňte vojina Ryana a 6. Batatalion to jsou asi top filmy o Rangers ale určitě jich je více.

  Manix : no z moderní doby co vím je Black Hawk Down a 2.sv. válka třeba Zachraňte vojina Ryana a 6. Batatalion to jsou asi top filmy o Rangers ale určitě jich je více.

 • Manix
  18:03 14.01.2014

  KOLT:
  Jaké to jsou?

  KOLT:
  Jaké to jsou?

 • KOLT
  14:16 14.01.2014

  Pane Rajkoviči, byl bych trochu opatrný ohledně tvrzení, že se o Rangeres nenatáčejí filmy atd. Dva nejúspěšnější vojenské filmy poslední doby jsou zrovna o Rangerech (a ani v ...Zobrazit celý příspěvek

  Pane Rajkoviči, byl bych trochu opatrný ohledně tvrzení, že se o Rangeres nenatáčejí filmy atd. Dva nejúspěšnější vojenské filmy poslední doby jsou zrovna o Rangerech (a ani v jednom nehraje Chuck Noris ;-) ).Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  14:13 14.01.2014

  Ultramarinus má pravdu, konečně jeden, co tuhle medajli přežil. Klobouk dolů před jeho výkonem.

  Ultramarinus má pravdu, konečně jeden, co tuhle medajli přežil. Klobouk dolů před jeho výkonem.

 • Adanedhel
  20:54 13.01.2014

  Děkuji. A vůbec, vážená redakce, co kdybyste udělali článek o vojenské protetice ? Co vím, tak je v tom nejpokročilejší právě Armáda Spojených Států. Zajímalo by mně co se dnes ...Zobrazit celý příspěvek

  Děkuji. A vůbec, vážená redakce, co kdybyste udělali článek o vojenské protetice ? Co vím, tak je v tom nejpokročilejší právě Armáda Spojených Států. Zajímalo by mně co se dnes používá a co to umí a třeba i to co se chystá. Myslím že bych nebyl sám, kdo by to rád věděl, koneckonců, jednoho dne, který není daleko, se tyto věcičky dostanou i běžným nemocným i za oceánem. Když už se nepracuje z jistých pochybných důvodů na genetických upgradech, tak alespoň toto je velmi pěkné.Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  12:18 13.01.2014

  Rad slysim, ze prezil. Sice se zranenim, ktere mu zadna proteza nezaceli, ale alespon nejde o dalsiho hrdinu in memoriam. Hrdiny jsem mel vzdycky radeji zive.

  Rad slysim, ze prezil. Sice se zranenim, ktere mu zadna proteza nezaceli, ale alespon nejde o dalsiho hrdinu in memoriam. Hrdiny jsem mel vzdycky radeji zive.

 • Straiker
  08:01 13.01.2014

  Adanedhel: V článku je napsané,že zustal v armadě jako styčný dustojník ,,Velitelství speciálních operací pro zraněné příslušníky sil pro speciální operace a jejich rodiny'' takže ...Zobrazit celý příspěvek

  Adanedhel: V článku je napsané,že zustal v armadě jako styčný dustojník ,,Velitelství speciálních operací pro zraněné příslušníky sil pro speciální operace a jejich rodiny'' takže se se ješte stara o kluky co neměli štěstí. Prostě frajer:)Skrýt celý příspěvek

 • Straiker
  07:58 13.01.2014

  Jakub Mareš:mas pravdu trochu sem přestřelil. omlouvám se za to. ale i tak si myslím že se jim nedostává takového uznaní na jaké mají podle mě právo. Třeba pohřeb a oznamení smrti ...Zobrazit celý příspěvek

  Jakub Mareš:mas pravdu trochu sem přestřelil. omlouvám se za to. ale i tak si myslím že se jim nedostává takového uznaní na jaké mají podle mě právo. Třeba pohřeb a oznamení smrti praporčíka Milana Štěrby se v televizi a na internetových novinkach omílalo asi 2 dny a o pohřbu byla minutová reportaž což mi příjde jako svinstvo. A ješte jendnou se omlouvam za kec který jsem si ani neověřil.Skrýt celý příspěvek

 • Adanedhel
  21:54 12.01.2014

  Obdivuji jeho statečnost v boji proti islámským kazisvětům a obdivuji jeho protézu. Myslíte že je nyní schopen služby ? Alespoň jako instruktor nebo a administrativě ?

  Obdivuji jeho statečnost v boji proti islámským kazisvětům a obdivuji jeho protézu. Myslíte že je nyní schopen služby ? Alespoň jako instruktor nebo a administrativě ?

 • Jakub Mareš
  21:31 12.01.2014

  Straiker: to s tou plechovou rakví a placením pohřbu ste střelil jen tak od boku aniž by ste si něco zjistil, že mám pravdu?

  Straiker: to s tou plechovou rakví a placením pohřbu ste střelil jen tak od boku aniž by ste si něco zjistil, že mám pravdu?

 • otecko
  17:58 12.01.2014

  Ano, Amerika si svých hrdinů váží, jen u nás se jim nadává do žoldáků... Někdy mám chuť takovému blbovi jednu ubalit, ani netušíte jak!

  Ano, Amerika si svých hrdinů váží, jen u nás se jim nadává do žoldáků... Někdy mám chuť takovému blbovi jednu ubalit, ani netušíte jak!

 • Straiker
  17:36 12.01.2014

  Klobouk dolů a utřít slzy. Chlap co ma koule a srdce na spravnem místě. Takhle si představují hrdinu a vojaka. Amerika ma mnoho špatneho ale svých hrdínu si váži. Nedokažu si ...Zobrazit celý příspěvek

  Klobouk dolů a utřít slzy. Chlap co ma koule a srdce na spravnem místě. Takhle si představují hrdinu a vojaka. Amerika ma mnoho špatneho ale svých hrdínu si váži. Nedokažu si představit co bych v takove situaci dělal ja ale mužu jen doufat, že bych se tomuto hrdinovy jen přibližil. Děkuji za tyto članky rad si přečtu i o nesobeckosti v tomto světě hnusu a šamponového balastu kde ve zpravach slyšíte jen o Bartošové a jak si upect chleba. Naši hrdinove valky v Afganistanu dostanou plechovou rakev a pohřed si musí hradit rodina sama.Je to hnus tahle éra zhyčkanosti. každý druhy plnou hubu keců o zbytečnosti valky ale tito muži ji nezačali jen ulízejí svinčík svých vlad a dělaí to s gracíí a hrdinstvím. Doufam že se jich domu vratí co nejíce a poznají jen uznaní a vděk.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2